Fantastisch schouwspel bij het Suvrettahuis Grondslag bij opbouwen van wederzijds vertrouwen Vit id A een^ rladie&aap Pas Radar toe op treinen J „Uitvindster", een zeldzaam verschijnsel Feest van gratie en schoonheid ,2„1-9 21"18; c- Dubuy (N-» Kerknieuws Radio-programma Donderdag 5 Februari 1948 3 Ski-virtuozen in actie (Van onze speciale verslaggever) In de vroege morgenuren van Woensdag begaven duizenden toe schouwers zich op weg naar de om geving van het Suvretta-huis, waar de slalom voor de combinatie met de afdaling, zowel voor dames als heren, plaats had. Op de helling, welke vele honderden meters hoger is gelegen dan St. Moritz zelf, was het veel frisser en bewoog de tem peratuur zich ongeveer op het nul punt. De heren begonnen het eerst en hadden bij een hoogteverschil van 220 meter 45 poortjes te door lopen, waarbij zij al hun technisch kunnen in de strijd moesten gooien om snelle tijden te kunnen maken. Er werd gestart volgens het regle ment, dat aangeeft, dat de besten van de afdaling het eerst zouden moeten lopen. Geen wonder, dat van de ruim 70 deelnemers de bes te slalom tijden door de eerste vijf tien virtuozen op de ski's werden gemaakt. Het mag verwonderlijk heten, maar de centraal Europese .landen zijn op de alpine nummers nu eenmaal beter dan de Scandina- viërs, die meer uitmunten op de lange afstanden. Men moest bewondering hebben voor de enorme technische presta ties van de lopers, het snelle reac tievermogen, wanneer zij van het ene poortje naar het andere vlogen, de schitterende beheersing van het gehele lichaam, de durf om op tyet juiste moment scherp te remmen en dan weer in razende snelheid de grillige heuvel af te schieten op weg naar de finish. Menig slalomloper nam het uiter ste risico, sneed de vlaggenstokjes der poorten scherp af, waarbij men menigmaal met het lichaam of de stokken de vlaggetjes aanraakte. Enige valpartijen vonden natuur lijk plaats, doch zonder ernstige ge volgen. Hier en daar schoot een loper zijn doel voorbij en dan moest hij terugkeren om het poortje als nog te nemen, want anders zou hij worden gediskwalificeerd. Een der gelijke manoeuvre kostte natuurlijk tijd, waardoor zijn prestatie ongun stig werd beïnvloed. Bij de dames waarvoor nog geen dertig loopsters aan de start ver schenen, was de grote verrassing het lopen van de Oostenrijkse meis jes, waarbij er een binnen de mi nuut liep, nl. Erika Mahringer, die met een schitterende techniek, in vloeiende vaart en soepele li- chaamsbeheersing de piste nam en een tijd noteerde binnen de minuut, nl. 58.4 sec. Zeer snel liep haar landgenote Trude Beiser met een tijd van 61.8 sec. De bekende Noorse schaatsen- rijdster Laila Schou Nilsen, die reeds in 1936 te Garmisch Parten- kirchen heeft meegedaan, miste de soepelheid van haar jongere zus ters, al verrichtte zij ook nu nog een zeer verdienstelijke prestatie. Zo werd dit een feest van gratie en schoonheid, hetwelk nog lang in de herinnering van hen, die deze wedstrijden hebben aanschouwd, zal blijven. Dc föhn waait nog Het was een zoele lentewind, welke ons Woensdagmorgen tege moetkwam toen wij ons op weg be gaven van St. Moritz bad naar hét Suvretta huis, waar de slalom dames en heren voor de combina tie zou worden gehouden. Het water droop van de daken af, de dennen, ontdaan van de dik ke sneeuwlaag, staken zwart af tegen de witte bergen en de wegen in het dorp waren onbegaanbaar door de modder, geen wonder, dat het bericht binnen kwam dat ver schillende wedstrijden uitgesteld werden. De weerberichten zijn evenwel niet ongunstig, men verwacht weer invallende vorst. s Er viel nog een slachtoffer van het zachte weer. De belangrijke ijshockey wedstrijd Canada-Ver. Staten, welke op de baan van het Palace Hotel was vastgesteld, aan vang acht uur, kon geen doorgang vinden. Oostenrijk—Tsjecho-Slowakije werd gespeeld op de baan van het Survrettahuis welke veel hoger is gelegen, de Tsjechen, die het aan zich zelf verplicht zijn met flinke cijfers te winnen, maakten Oosten rijk in met 17-3 (4-0, 5-1, 8-2). In het ijsstadion kon ook ge- hockeyed worden. Reeds om acht uur begon men met de wedstrijd Zwitserland-Groot Brittannië, wel ke met 12-3 door de Zwitsers werd gewonnen, terwijl de tussenstanden waren: 5-2, 5-1, 2-0. Polen won met 13-7 van Italië. De stand na de zesde dag van het tournooi luidt: Tsjecho Slovakye 5 10 Canada 4 8 Zwitserland 4 8 Ver. Staten 4 6 Polen 4 4 Zweden 4 2 Gr. Brittannië 4 2 Oostenryk 5 0 Italië 5 0 Tafeltennis Ons damesteam wint van Luxemburg Deze week zijn in de Empire Pool te Londen de wereldkampioenschap pen tafeltennis begonnen die 10 dagen zullen duren. Het eerste ge deelte der kampioenschappen be staat uit de ploegwedstrijden voor de Swaythling beker bij de heren en de Corbillon-beker bij de dames. In groep B van de Corbillon-bekcr wonnen de Nederlandse dames met 3—0 van de Luxemburgse:-Margot v. Wijk (N.)mevr. Steinmetz (L.) 21-7 21-13; Tineke de Zeeuw (N.l mevr. Wiltzius (L.) 21-17 21-11; Margot v. Wijk en Henny v. Woezik (N.)— mevr. Adam cn mevr. Wiltzius (L.) 21-13 21-13 Ierland won daarbij B van onze dames met 3-1. De uitslagen waren: mej. Combs (I.)Henny v. Woezik (N.) 22-20 21-17; mej. Combs en mej. MinshullMargot v. Wijk en Henny v woezik 22-20 21-19- mej. Combs— Margot v. Wijk 21-17 25-23. Margot van Wijk zorgde voor <|e enige Nederlandse zege door in drie games van mej. Minshull te winnen. rjY^P.r de Swaythling-beker heeft met 5-3 van Nederland ge wonnen. vJSWW»: Lejeune <B.)—Lors- v„°!?nd, 'B-> 22-20 11-21 21-17; W. 21-13 211? LNi~Buyons (B.) 17-21 (R i li ie U Dubuy (N.)Lejeune heyd (N I,21?:,?uyen' <B.)-Lors- vtn ,\3, 21-W; Roland (B.)— (N-> 21-13 14-21 21-16; i7 2i 2' 9n- rc- Dubuy tN-> 21-11 <N> 9-2i2021.L18,2Uin-Ï4®-)-V' Z°elen In groep B van de Corbillon- beker versloeg Egypte met 3-0 on- /I, „esploeg- Mevr- Aboe Haif (E)_Margot v. Wijk (N) 21—17 ,11; Mej. Kharim (E)—Henny Ah 21-15 21—14; Mevr. f ,5?. en mei- Kharim—Mar- 21—17 21 n" Henny van Woezik Zweden drievoudig winnaar De eerste drie plaatsen van de militaire vijfkamp vielen aan Zwe den ten deel. Het eindklassement luidt: 1. fourier Gustav Lindh (Zweden); 2. kapitein William Grut (Zweden); 3. fourier Bertil Haasc (Zweden); 4. luit Vincenzo Somazzi (Zwits.); 5. luit Hans Rumpf (Zwits.). De samengestelde skiwedstrijd, bestaande uit slalom en afdaling is bij de dames gewonnen door Tru de Beiser (Oost.) met 6.20 pnt. voor de slalom, 0.38 voor de afda- liftg en een totaal van 6.58 pnt. Hier volgt het klassement voor de eerste zes: 1. Trude Beiser (Oost.), totaal 6.58; 2. Gretchen Het spectaculaire skispringen is één san dc meest aantrekkelijke nummers van de Olympische winterspelen. Hier ziet men de Amerikaan Ralph Towns end tijdens zijn sprong. Frazer (VS), totaal 6.95; 3. Erika Mahringer (Oost.); 4. Celina Seghi (It); 5. Frangoise Gignoux (Fr.); 6. Rosemarie Bleuer (Zwits.). De samengestelde ski-wedstrijd, slalom en afdaling, is bij de heren gewonnen door de Fransman Hen ry Oreiller. Zijn totaal voor de twee onderdelen was 3.27 pnt. Eindklassement: 1. en Olympisch kampioen Henry Oreiller (Fr.) 3.27 pnt; 2. Carl Molitor (Zwits.) 6.44 pnt; 3. James Couttet (Fr.) 6.95 pnt; 5. Silvio Alvera (It); 6. Hans Hansson (Zw.). Dr. C. Braak onder scheiden Dr. C. Braak te Bilthoven, oud directeur van het K.N.M.I., is bii bevordering benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Gu9ta de Boer ski kampioene De Nederlandse skikampioen schappen vingen Woensdagmid dag in Arosa aan. De gehele och tend had het stevig gesneeuwd en toen in de middaguren de eerste deelneemsters startten was het zicht uitermate slecht, dat bijna iedereen onderweg een of meer malen een tuimeling in de dikke sneeuw maakte, dat was onder meer het geval met de favorieten in de renklasse, Gusta de Boer, waarbij zij beide stokken verloor, doch niettemin wist zij met gering verschil op Marlies Hulsinga op de tweede plaats beslag te leggen. In de heren renklasse won de favoriet Dicky Pappenheim met bijna één minuut voorsprong op numero twee Carlo Elias van Sta- broeck. Ankie van der Stok, verleden jaar winnares van de dames toe- rcnklasse liet zich weer van haar beste zijde kennen en werd eerste in een zeer behoorlijke tijd. De resultaten luiden Dames renklasse: 1. Maries Hul singa, IJsselmonde 4.45.0; 2. Gusta de Boer, Overveen 4 49.2; 3. Renee v. Pallandt. Huis ter Heide 4.51.4; 4. Ada Elias van Stabroeck, Glion 4.52.2; 5. Baby Rambonnet, Drie bergen 6.21.8. Heren renklasse: 1. Pappenheim, Breukelen 3.43.4; 2. Elias van Sta broeck, Glion 4.37.8; 3. Lifmann, Lausanne 4.53.4. Wim Akkersdijk, Utrecht werd met 7.14.8 sec. ne gende. Dames toerklasse: 1. Ankie van der Stok, den Haag 3.29.2; 2. Em my v. Marken, Aerdenhout 3.41.2; 3. Helwich Taets van Amerongen, Zeist 4.03.2. Heren toerenklasse: 1. Bobby Hijmans, Overveen 3.30.2; 2. Gijs van de Velde, Delft 3.39.4; 3. Ka- rel Brocades Zaalberg, Zurich 3.49.4. AMERIKA HEEFT GEBREK AAN OLIE. Een rij Amerikanen wachten op een rantsoentje ohe. Dit feit,-.doet zich nu in Amerika voor omdat door de strenge koude vele plaatsen moei lijk tc bereiken zijn, In de Illinois rivier liggen 28 olietankers in het ijs vastgevroren. Acrobate viel van 8 meter hoogte Tijdens het nieuwe circus-pro- gramma, dat Dinsdagavond in het Theater Carré in Amsterdam werd vertoond, is de lucht-accrobate Willy Hubert, die met het hoofd om laag door enige ringen liep, uitge gleden en van een hoogte van 8 meter in de piste terecht gekomen. Haar val werd enigszins gebroken door haar echtgenoot, die als as sistent bij het nummer optrad en haar opving. De acrobate was be wusteloos, doch kwam na korte tijd bij. Er was spoedig een dokter aan wezig. die een hersenschudding en verschillende kneuzingen constateer de. Vermoed wordt, dat de vrouw door edn duizeling is overvallen en tijdens haar val niet bij bewustzijn was. Bij dit nummer en de andere trapeze nummers werd zonder net gewerkt. Willy Hubert is per auto naar haar woning te Rotterdam vervoerd. REACTIES OP KONINKLIJKE REDE Afwachting in Indonesië De rede die Koningin Wilhelmi- na Dinsdag tot Nederlands bond genoten uit de oorlog heeft gehou den heeft overal aanleiding gege ven tot commentaar. The New York Times wijdde aan de rede een hoofdarti kel, waarin o.a. het volgende wordt gezegd; De goede bedoelingen van Nederland tegenover Indonesië zijn een open vraag geweest, vooral naar aanleiding van de militaire actie in Juli die moest worden te gengehouden door de Veiligheids raad. Ook het benoemen in de in terimregering van vertegenwoordi gers van gebieden waarover de Republiek de zeggenschap opeist, welke zeggenschap door Nederland zelf bij Linggadjati is erkend, doet vragen rijzen over de'bedoelingen van Nederland. Het is daarom te hopen, dat de toespraak van de Koningin zal dienen als grondslag bij het opbouwen van wederzijds vertrouwen en dat zij de pas zal af snijden aan enige eenzijdige actie om door toepassing van geweld tot een regeling te komen. In Londen heeft de rede een uitstekende indruk gemaakt. Be voegde instanties beperken zich tot het geven van uitdrukking aan hun tevredenheid, maar algemeen is men van men *ig, dat een zo plech tig gedane verklaring reden geeft te vertrouwen, dat de onlangs ge sloten wapenstilstand zal worden omgezet in een definitief en duur zaam verdrag. De Straits Times (Singa pore), het grootste blad in Zuid- Oost Azië, zette de rede op de voorpagina, met een driekoloms- kop: „Koningin Wilhelmina zegt: het koloniale tijdperk is Voorbij". Redactioneel commentaar werd er niet aan verbonden, maar de rede werd uitvoerig geëxcerpteerd. IN INDONESIc In Batavia verkeerden Ne derlanders en Republikeinen giste ren nog in afwachting van de pu blicatie van de volledige tekst. Djogja-radio gaf nog geen com mentaar, maar Indonesische krin gen in Batavia oefen-Jen critiek uit op de verklaring, dat de Nederlan ders en Indonesiërs „volledig heb ben samengewerkt bij l\et bevech ten van de vijand die op sommige plaatsen plunderde en brandsticht te". „Wie bedoelt de Koningin met de vijand?" vroeg een officieel woordvoerder. Een andere prominente republi kein zei in Singapore: De rede van Koningin Wilhelmina geeft blijk, dat de Nederlanders langzamer hand rekening beginnen te houden met de internationale opinie be treffende de Indonesische kwestie. Hij waarschuwde echter tegen een bedekte voortzetting van het kolo niale systeem. Viel Ilja Ehrenburg in ongenade? Ilja Ehrenbürg, die tot dusver gold als de representant van de zui vere communistische literatuur, schijnt uit de gratie te zijn. In het laatste nummer van het Moskouse tijdschrift „Cultuur en Leven" wordt op Ehrenburg scher pe critiek uitgeoefend. Zijn oeuvre vertegenwoordigt niet voldoende de zuivere Sowjet-stiil, zo heet het en de schrijver kent niet genoeg bolsje wistische zelfcritiek. Zuinig met huishoudzeep Door verschillende omstandighe den is de laatste bonaanwijzing voor huishoudzeep 14 dagen vervroegd. Aangezien de volgende bon voor huishoudzeep op het normale tijd stip zal worden aangewezen, zal het publiek thans acht in plaats van zes weken met dit rantsoen moeten toe komen De bonaanwijzing voor zachte zeep, aanvankelijk vastge steld op 18 Maart, zal een week worden vervroegd. ilneezniulen merterieltns Hij fladdert van de wonderdok ter naar de waarzegger en van de waarzegger naar de hypno tiseur. Daargelooft hij in,maar ln vitaminen gelooft hy niet. Dat is hem te eenvoudig. Dat al zijn kennissen zich met Noury CCC-tabletten de hele winter lekker, fit en gterk voe len, zegt hem niets. Hij strom pelt liever (zonder Noury CCC- tabletten) de winter door. Is U een fladderaar? Of neemt U regelmatig Noury CCC- tabletten? Origineel idee van Engels journalist fTorll niet 70 pr<r heeft inmiddels summa trein geprojecteerd zou- O cum laude zijn rijbewijs den worden, zou de be- oorspronkelijk!) f®kreg.en legt, .,daJe" stuurder ook al staat OURNALISTEN heb- ben wel eens origi nele ideeën. Dat is trouwens een eis, die hun vak stelt. Toen nog niet zo heel lang geleden een onzer collega's die terwille van de uitoefening van het verslaggeversvak een gloednieuw wa gentje ter beschikking kreeg en daarmee, nog voordat hij zijn rijbe wijs had gehaald, bij het uit de garage rij den eens de kracht van het linkervoorspatbord en die van de garage muur wilde vergelij ken, (wat in het voor deel van de muur uit viel. maar dat doet hier verder niet ter zake), opperde een van ons het idee: „Je moest eigenlijk Radar op je spatborden en op je bumper hebben, zodat er een lampje op je dashbord ging branden als er een obstakel in je buurt kwam lijks tientallen kilome ters af achter het stuur. Zonder één schramme tje. Over Radar wordt niet meer gepraat. En dan komt er in eens in een Engelse krant, naar aanleiding van de onlangs gebeur de treinongelukken, een "if* als artikel oppert nog een kop. „Waarom kunnen andere suEEostie voor dp 6e' o^"nd"gS dat de Cohimhns P^PPnlnir on siÊnaIen door mist On- Columbus eigenlijk, en zichtbaar zijn: radio. De trein die stilstaat bij punt X zou dit per de mist het blote oog niet toe. verder dan een paar meter de witte muur te doorboren - onmiddellijk kunnen constateren of het baan vak voor hem versperd was en de trein tot stil stand kunnen brengen. De schrijver van het zo wordt het ook of meer gesuggereerd in het bewuste stuk. Ro nald Camp schrijft in de News Chronicle in de volgende geest: de oorlogsuitvinding Radar heeft schepen en vlicg- draadloze de juist ge passeerde blokpost kun nen melden: „Waar schuw de trein achter mij", waarna de blok post trein nummer 2 IUigX i8',aaA g^' aa waarschuwen „stop w.lnn bij Y, u krijgt bericht cipe kan wtfrden toegt wanneer de lbn is" past op treinen. Wan- Men schijnt Intussen neer in de bestuurders- bij de London and North cabine van een trein Eastern Railways reeds een klein Radarscherm- doende te zijn met deze pje zou worden opge- en dergelijke systemen steld, waarop de paar te experimenteren. Toch honderd meter spoor- is het idee èigenlijk Collega-voornoemd baan vóór de rijdende van ons.. Ditmaal sloeg juffrouw Spoor de spijker mis. Het was niet veilig in de kerk, al kwam het ge vaar ook van een geheel andere kant dan juf frouw Spoor bedoelde. En het duurde ook even, voordat Fridolin dat besefte. Zij had snel gereden en was een weinig buiten adem. toen zij bij de kerk aankwam. Uit de verte reeds zag zij, dat iemand haar vóór was. Zij dacht een ogenblik, dat het Peter was, die binnen ging, maar Peter had lange benen en blonder haar, overwoog zij. Een vage, onbestemde angst had haar zo snel hierheen gebracht, maar toen zij nog hijgend door de grote kerkdeur binnentrad, bleef zij gerustgesteld even in het portaal staan: zij hoorde orgelklanken: er kon dus niets verkeerd zijn gegaan. Een afschuwelijk geluid drong tot haar door. Zij trok haar wenkbrauwen samen: die klank herinnerde zij zich. Maar waar van daan? Plotseling viel het haar in: dit was het accoord, waarmee Peter haar zenuwen bespeeld had op de eerste dag van zijn thuiskomst. Toen zij hem voor het eerst gezien had. Zachtjes deed Fridolin de binnendeur van de kerk open. Haar ogen trachtten het orgel te vin. den in de richting van het geluid. Daar moest toetsen indrukten, toen volgden de armen, maar Peter zijn, maar zij zag hem niet. Zij kon het meer zag zij niet. Het moest Peter zijn, achter orgel niet' zien en langzaam zocht zij de holle ruimte van het kerkje af, dat tot in alle hoe ken gevuld werd door het dreigende geluid. Toen zag zij de ander. Hij stond halverwege schot trof krakend het hout van het orgel, vlak boven Peters rechterhand. Fridolin trachtte overeind te komen om naar hem toe te gaan, maar het was of duizenden on zichtbare vingers haar tegenhielden; haar benen waren als verlamd door een zware loden last. En zij bedacht, dat dit dezelfde gewaarwording moest zijn, als Peter haar beschreven had over zijn eerste komst in het kerkje. Maar het kon niet zo erg geweest zijn als nu; zij voelde zich duizelig worden, het begon te suizen en te gon zen om haar, het was alsof de bloedvaten in haar hoofd open brakenzij verzette zich met alle macht, zij wilde zien. Het was, alsof het duister werd voor haar ogen, maar daar was noë de witte schemering van Peters han dener klonk weer een schothet kwam uit de verte cn een van Peters handen schokte even.... was het zijn linker of rechter.... er stroomde bloed uit, langzaamwas het de linker of de rechter.... links.... rechts.... zij wilde nog schreeuwen, maar zij kon haar mond niet meer openenhet werd nu volkomen duister om haar heen Toen Peter heel langzaam uit de nevelen van zijn onderbewustzijn opsteeg, kwam hij in een vreemd land, waar zachte stemmen klpnken, dichtbij, veraf en er kwam een jongetje met een papieren steek op zijn krullen langs gemar cheerd, een koperen toeter tegen zijn mond. Het ventje blies zijn wangen vol en zette grote ogen op, omdat er geen geluid uit de toeter kwam. Peter wilde lachen maar hij voelde er gens pijn in zijn linkerhand. Een steek schoot door zijn arm en daarmee kwamen dreigende beelden uit alle hoeken op hem af. Voorzichtig opende Peter één oog, zoals hij altijd deed, wan- het orgel, maar hij zat er niet voor. Hij moest neer hij 's ochtends met een onplezierige ge- eronder zitten, met alleen zijn handen op het dachte wakker werd. als wilde hij alle ver toetsenbord en het was ook daarop, bemerkte schrikkingen, die hem wachtten, niet ineens nu, dat de andere man mikte. Zijn volgende zien. (Wordt vervolgd) een van de zijgangen en hij had zijn ogen strak gericht op de ruimte achter een zware pilaar, daar, waarheen Fridolin ook het eerst gekeken had, toen zij het orgel zocht. De man had haar stellig niet horen binnen komen, zozeer scheen hij verdiept in wat hy zag. Fridolin bekeek hem argwanend, toen zij zich plotseling duizelig voelde worden; wanke lend deed zij één stap naar voren en greep zich vast aan de dichtbij staande kerkbank. Zij hield de ogen strak op de man gericht, die langzaam een pistool uit zijn zak had gehaald. In 4een flits beleefde Fridolin het tafereel, dat Peter haar geschilderd had: de organist, die dood geschoten werd en hij, die langzaam het orgel naderde, zich door de geluidsbarrière hoen vechtend. Zij verzette zich met al haar wils kracht tegen de duizeling en wist nog om de banken heen te komen naar het andere zijpad, dat direct naar het orgel moest leiden. Zij keek om en zag, dat de man zijn pistool richtte. Toen gilde zij: „Peter! Pas op!" Er viel een schot. Zij bereikte de zijgang nog en liep weer: „Peter!", strompelde verder, struikelde en viel voorover. Er weerklonk nog een schot. Toen hoorde het meisje roepen: „Fridolin! Blijf liggen!" Goddank, dat was Peters stem. Zijn rustige woorden brachten haar tot bezinning. Zij keek op en kon van haar plaats nu juist het orgel zien; en verder: eerst alleen twee handen, die De vrouw en haar werk Bij mevrouw Stam is de koffie bruin in een paar seconden STEEDS uitgebreider wordt het terrein, waarop het zwakke geslacht emplooi vindt, maar een van de paden, die de dames slechts zelden betreden is dat der uitvindingen. Daarom lijkt het ons aardig, iets te vertellen van een Rotterdamse, die met verschil lende uitvindingen succes heeft gehad, in zoverre, dat ze door d,e Octrooiraad zijn erkend en voor een deel reeds toepassing vinden. „Extrasterk" Het patent heeft z(J verkocht en in Engeland en Zwit serland worden deze artikelen reeds in de handel gebracht. Dc Filter Doorzettingsvermogen en practische zin Men moet Piet te licht denken over het verkrijgen van een oc trooi. De u'4vinding moet volkomen nieuw of tenminste een belangrijke verbotering zijn van het bestaande De Octrooiraac* stelt een zorgvuldig onderzoek in binnen- en buiten land in. dat twee, soms wel twee en een half jaar in beslag neemt. Vaak word de aanvrage om een kleinigheid afgewezen; niet meer dan een paar procent van alle in gediende aanvragen komen voor een octrooi in aanmerking. In Amerika is deze regeling veel soe peler; uitvindingen -vodden er ook veel meer in de practijk toegepast dan in ons land met zijn betrekke lijk klein afzetgebied. Practische zin Mevrouw M. Stam--Krech, die wij in haar woning .n Rotterdam- Zuid opzochten, is een vrouw met grote practische zin, welke haar als 't ware van zelf onvolkomenheden doet opmerken, maar 'evens wordt zij beheerst door de drang, hierin verbetering te brengen. Zo was het vroeger al in het grote bedrijf, waar zij als seoretaresse werkte en men in technische en zakelijke ver wikkelingen haar oordeel vroeg; zo bLef het, toen zij huisvrouw werd. Zij heeft geen opleiding ge noten aan universiteit of hoge school. Jarenlang werkt zij aan elke uitvinding. Bij de octrooi aanvrage blijkt wel eens, dat iemand ir het buitenland haar vóór is geweest, zo b.v. met een afneembare kroop, die niet aan het kledingstuk behoeft te worden vastgenaaid. In dc laatste oorlogsjaren ont wierp zij een afneembare, uit 28 delen bestaande fietsband, die het voordeel had, dat bij siytage slechts één deeltje vervangen be hoefde te worden. Door het steeds nijpender gebrek aan materiaal is het hierop verkregen octrooi niet in oracUjk ebraeht. Aardappelen cn uien Honderden kilo's aardappelen schilde zij, vóór haar experimenten om deze in geschilde toestand lan ge tijd goed te houden, gelukten. In Amerika kopen de vrouwen reeds lang verpakte, geschilde aardappe len, maar volgens mevrouw Stam is haar procédé (dat zij overigens onafhankelijk van het Amerikaan se ontwikkelde) belangrijk een voudiger. De Octrooiraad, waar haar aanvrage thans in studie is, zal hierover beslissen. „Schei toch eens uit met die uien," zei haar man, toen ze al meer dan een jaar ingespannen be zig was, deze in gebakken vorm te con serveren. Ze ergerde zich aan de onvol- komendheid van het pro duct, dat vele huisvrouwen op tafel bren gen: te vet, te bleek, ver brand, te weinig bros, te hard. Na nóg een half jaar vond ze de oplossing en, wy heb ben ons kun nen overtui- gen, dit pro- V duet, waar aan, behalve de aetheri- sche olie die het bevat, geen vet te pas komt, ziet er zeer smakelijk, egaal bruin en bros uit en het blijft jarenlang goed. Nog eens tien maanden deed zü over haar tweede uienproduct: Nu geen verstopte koffiefilters meerl Scheepstijdingen ALHENA, Rio de JaneiroR'dam; pass. 3 Febr. Bahia; BRITSUM, wordt 4 Febr. v.m. van Baltimore te R'dam verw.; CERONIA, 3 Febr. v. St Nazaire te Las Piedras; HELI CON, 2 Febr. van Trinidad naar Pa ramaribo; MAASKERK, Dakar— A'dam. 3 Febr, te Las Palmas; MAASLAND, 3 Febr. van Monte video naar Buenos Aires; MELIS- KERK, BordeauxDakar, 3 Febr, ter hoogte van Gibraltar- PRINS FREDERIK HENDRIK, Tel Aviv— Engeland, pass. 3 Febr. Gibraltar; PRINS MAURITS. 3 Febr. van Jaffa te Haifa; TALISSE, 3 Febr. van Ve ra Cruz te Jucaro (Cuba); TELA- MON, 3 Febr. van Curagao te Aru ba; TRITON, New YorkCuragao, pass 3 Febr. Kaap Hatteras. TUINKALENDER 6 FEBRUARI, Er is altijd wel een plekje in Uw tuin voor een vrucht boom. Houdt U meer van peren dan van appels? Welaan dan. evenals bij de appels kan men bij de aanschaf fing van perebomen midden- vroege en late soorten kiezen. Van de vroege peren, die reeds in Augustus worden geplukt, verdienen o.a, de Précocc de Trévoux cn de Clapp's Favorite aanbeveling. Enige der beste, die in September worden geoogst, zijn: Louise Bonne d'Avranchcs. Con férence en Beurré Hardy. Hierop vol gen in October de Emiled Heyst. Zwijndrechtse wijnpeer en de Com- tesse de Paris. Ten slotte vragen ook nog de stoofperen Saint Rémy. Bre- derode en Kleipecr vermelding. Deze laatste kunnen tot in het voorjaar be waard blijven. In November, bijna twee jaar na haar aanvrage, erkende de Octrooi raad haar „koffiesnelfiltcr", die in een paar seconden hete, goed uit getrokken, aromatische koffie le vert. Een kleine zuig-persbewe- ging. mot dc hand uitgevoerd, maakt dat de filterplaat niet door koffiedeeltjes wordt dichtgcsllbt, zodat dc vloeistof vrü kan door stromen. Die zuig-persbeweging was de reden waarom octrooi werd verleend. Mevrouw Stam Is ln onderhan deling over de fabricage van deze snelfilter op grote schaal. Intussen experimenteert zy alweer op ander gebied, maar hiervan n.ogen wU nog niets vertellen. Ingezonden mededelingen op óo pijnlijk* plok. bait'Udt GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK ENZ. PIJNSTILLENDE WATTEN Ds. J. G. Knottnerus t In de ouderdom van 63 Jaar is t« 's-Gravenhage overleden ds. J. G. Knottnerus, predikant in algemene dienst vanwege de generale synode der Ncd. Herv. Kerk voor de arbeid onder de geïnterneerden. De overledene was de jongste zoon van wyien ds. I. G. Knottne rus, in leven predikant by de Ncd. Herv. Gem. van 's-Gravcnhagc. H{) werd 8 Mei 1884 te 's-Gravenhage geboren en stamt uit een oud pre dikantengeslacht, dat sedert 1638 van vader op zoon predikant is ge weest in de Ned. Herv. Kerk. Zijn stoffeiyk overschot zal Vry- dagmiddag om 2 uur op Oud Eik en Duinen te 'srGravenhage worden teraardebesteld. Ncd. Hen'. Kerk Beroepen te Arnhem (2e vac.) P. C. Vermeulen te Laren (N.H.) en J. Vinkenborg te Haren (Gr.); te Mynsherenland J. Sprey te Hel mond. Bedankt voor Nykerkerveen G. V; d. Zee te Ridderkerk. Aangenomen de benoeming tot pred. in algem. dienst voor de geestelijke verzorging van de poli tieke gevangenen in de mynstreek, J. v. d. Touw te Borne (O. Bedankt voor Linschoten B. Eysenga te Noordeloos. Geref. kerken Beroepen te Doornspyk J. W. Dragt te Maarssen; tc Applngedam G. Brouwer te Harlingen; te den Bommel-Mclissant J. Firet, cand. te Dordrecht. Aangenomen naar Amsterdam-Z. (5o pred. pl.) (2e maal) J. M. Mul der te Rottcrdam-Z. Aan de Vry'e Universiteit zyn ge slaagd voor het prop. ex. Theol. de heren P. A. Bohlmeyer te Bussum, S. A. Boonstra te Groningen en J. P. Sikkel te Amsterdam. Hedenavond HILVERSUM I: 19.— Nws, 19.15 Radio Bazuin Kwartet, 19.45 Rcg. uitzending, 20.— Nws, 20.15 Ster- avond, 21.30 Familiecompetitie, 21.50 Met band en plaat. 22.15 De vaart der volken, 22.30 Nws, 23.Ned. kamerkoor, 23.30—24.— Avondcon cert. HILVERSUM II; 19.— Het klokje van zeven, 19.05 Tom Poes, 19.15 Benjamino Gigli, 19.30 Volksmuziek- school, 20.Nws, 20.05 Echo van de dag, 20.15 Concertgebouw-orkest, 22.30 Planorecital, 22.45 De achter grond van de interne politiek. 23. Nws, 23.1524.Avondmelodiën. Morgen HILVERSUM I: 7.— Nws, 7.15 Ochtendgymn., 7.45 Orgel, 8.— Nws, 8.15 Pluk de dag, 9.— Ochtendcon cert, 10.15 Uit het boek der boeken, 10.40 Italiaanse liederen, 11.— De Zonnebloem, 11.35 Als de ziele luis tert, 11.45 Clavecimbel, 12.03 Orgel spel, 12.30 Lunchconcert. 12.55 Zon newijzer, 13.— Nws, 13.25 Lunch concert, 13.50 Van man tot man, 14.Ned. kamerkwartct, 14.30 Elck wat wils, 15.30 Muzikaal sprookje, 16.— Viool en piano, 16.30 Koor zang. 17.— Na schooltijd, 17.15 Strijkkwartet. 17.45 Wat het buiten land leest, 18.— Diner-concert, 18.30 Strijdkrachten. HILVERSUM II: 7.— Nws. 7.15 Sweet music, 8.— Nws, 8.18 Opera programma, 8.50 Voor de huis vrouw, 9.— Symphonie-orkest, 9.30 Waterstanden, 9 35 Kamermuziek, 10.— Morgenwijding, 10.20 Gr. mu ziek, 10.30 Voor de vrouw, 10 45 Piano-recital. 11.10 Liefdadigheids bezoek, 11.30 Licht orkestconcert, 12.Gr. muziek, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Sport. 12.38 Orgelspel, 13.— Nws, 13.15 Het virtuoso-sextet, 13.45 Oude songs, 14.— Kookkunst, 14.20 Gr. platen, 15.Ons volk en zy'n dichters, 15.20 J. Strauss-con- cert, 16.— Omroeporkest, 16.30 Tus sen twaalf en zestien, 17.— Omroep orkest, 17.20 Wij en de muziek, 18.Nws. 18.15 Jan Vogel en feli citaties, 18.40 Jan Corduwener

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3