Bewogen jaren van het Nationaal Steunfonds Locale geschiedenis nieuw deel van 't onderwijs? Zwemmen in vele opzichten buitengewoon nuttig 2 ija msd ds JbuA INTEKENBILJET Nederland wint van Italië De Gelukkigen Italië schaft politieke doodstraf af Voor 86 millioen bijeen gebracht Scherpe Britse nota aan Bulgarije Zaterdag 7 Februari 1948 STADSNIEUWS Aan Kenau- en keienslepersverhalen heeft de onderwijzer geen behoefte e publicatie van de voortreffelijke opstellen over de Geschie- denis van Amersfoort, van de hand van de Heer P. S. Tee ling in dit blad. geeft onderwijzers opnieuw gelegenheid de vraag aan de orde te stellen, welke plaats de locale geschiedenis in het onderwijs behoort te hebben. Mogelijkheden nog gering Reeds jarenlang bestaat er wéinig voldoening over de inhoud van thet geschiedenis-onderwijs op de Lagere school. Het grote strijdpunt van eni ge jaren her behandelde de vraag of het geschiedenisonderwijs een feite lijk relaas .van de politieke en staats kundige ontwikkeling van ons volk moest geven of wel een inzicht in de ontwikkeling van het culturele en sociale leven, dus van de gebruiken en verhouding van onze voorouders. Er was wel reden voor critiek op de vroegere inhoud van dit onderwijs. Dit was toch vastgelopen in een overmaat van feiten, namen en jaartallen, die vooral betrekking hadden op de vele oorlogen en poli tieke twisten, waar onze vaderlandse geschiedenis zo rijk aan is. De ar beid van de pioniers, van hen. die zochten naar een nieuwe inhoud, die zij beschavingsgeschiedenis heb ben genoemd, had alle kenmerken van de overdrijving van een nieuwe gedachtegang. Zij zochten het in een aantal ontwikkelingsgangen naast elkaar, van vuurspaan tot electrische lamp. van voetweg tot vliegtuig, van de eenvoudige hak tot de stoom ploeg. Hierbij bleek evenwel, dat de kinderen van de geschiedenis iets anders verlangden dan deze voor de ouderen zo interessante groeiproces sen. Zeker is het, dat op het ogen blik de beschavingsgeschiedenis een bescheiden plaats heeft gekregen in het geschiedenisverhaal van de school, waarbij even zeker veel van de ballast van feitjes en jaartallen naar de rommelzolder is verwezen. Nog geen rust Maar ondanks deze nieuwe oriën tering is de rust rond het geschie denis-onderwijs niet gevonden. Niet alleen dat de maatschappij in haar geheel geen bevredigende overeen stemming heeft kunnen vinden over de waarde van de geschiedenis bij het onderwijs, voor de Lagere school blijft het nog een open vraag, wat kinderen beneden de 2-jarige leef tijd van de geschiedenis mee zullen nemen. Doch één gulden regel staat toch wel in het citatenboekje van iedere onderwijzer: „Aanknopen bij het bekende". En wat is er nu meer bekend dan de eigen stad, het eigen dorp, de eigen omgeving, waar het kind zelf. zün ouders en misschien vele van zijn voorouders in opge groeid zijn, in meegeleefd hebben en de veranderingen met de eigen ogen gezien hebben? Levend zijn ook voor ons. volwassenen, toch in hoge mate. die dingen, waar we zelf mee te maken gehad hebben. Aanknopingspunt stad zou het onderwijs dus een van- stad zou het onderwijs dus een van Noteert U even GRAND: George wint op alle fron ten Vrij. en Zat. 14.30, 18.45 en 21 u. Zo 14, 16.15, 18.45 en 21 u, overige dagen alleen 14.30 u. CITY: Tien dagen in Pariis. 14.30 18.45 en 21 u. Zo. 14, 16.15, 18.45 en 2i u. REMBRANDT: De zwarte raaf. De geest v, d. Vampir. 14.30 en 20 u. Vrij. en Zat. 14 30, 18.45 en 21 u. Zo. 14, 16.15, 18.45 en 21 u. 7 FEBR.: Conferentie Jonge Kerk Ingeborg, en 8 Febr.: Feestavond R.K. Transportarbei dersbond K.A.B. gebouw 20 u. Feestavond H.V.C. Markthal 20 u: Tooneeluitv. ,,De Keien" met „Betje regeert", Amicitia 20 u. en 8 Febr. prijsdansen „De Stichtse Heuvel". 8 FEBR.: Hum Verbond, spr. dhr. J. van Praag, Volksgeb. 10.30 u. 9 FEBR. T./M. 12 René Sleeswijk's Snip en Snap-revue „Cheerio". Grand, 20 u. Vastenavondfeest K.A.B.-gebouw 20 uur. N.R.V.-filmavond over Engeland en natuurfilm „Toendra" 's-Prin- senhof 20 u. Inst, v Volksontw. lezing dr. P. S. Pels „Economische democratie'' Geb. v. Vrijz. Herv. 19.30 u. Toneelavond buurtver „Stephen- sonstr." bal na. Amicitia 20 u 10 FEBR.: Vergadering Ver. v. Huis vrouwen, foyer Amicitia 14.30 u. 11 FEBR.: Jaarsoirée A.V.E.R.A. 's Prinsenhof 19.30 u. Schaakavond „Amersfoort" Markt hal 20 u. Genoots. Nederland-Frankrijk Maxime Chastaing" l'Homme dans le theatre frangais contemporain". De Wapenroem 20 u. T./M. 22 FEBR.: Van Gogh exposi tie, d'Oude Lanteern, geopend 10-12, 14-17 u., Zo. 14-17 u. OPENB. LEESZAAL EN BIBL. dage lijks ruilen v. boeken 14—17 u. DL Vrüd. avond ook van 19—21 u. Leesz. geopend dagelijks 10—12.30 u. en 1417 a DL en Vrijd. ook 19—22 uur. „STICHTSE HEUVEL": Wo., Za. en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (Black-White Band, „de Spotvogels"). DANCING VAN T HUL: Zat., Zon. en Woensd. dansen, 20—23 uur. Zon.mid. 1518 u. (Orkest „The Rhythm' Specials"). DANCING d ORANJEBUUM: ZaL. Zon. en Woensd. dansen. zelfsprekend aanknopingspunt kun nen vinden voor een levend verhaal van de vroegere gebeurtenissen en toestanden. Heel de beschrijving van een middeleeuwse stad met zijn wal len en muren, met zijn kloosters en kerken, met zijn gilden en stadsbe stuurders kunnen we dan als het ware direct demonstreren aan de overblijfselen van die tijd. Zoals uit een onlangs gepubli ceerd artikel van de heer Teeling blijkt, is het zelfs mogelijk, in de voor de kinderen zo lege en ondui delijke tijd als de 18de eeuw, een practisch voorbeeld van de industri alisatie aan te wiizen, door het ver haal van de bloei van een grote fabriek met 1500 arbeiders te ver tellen. En zo zou het mogelijk zijn de ge hele vaderlandse geschiedenis door te gaan en steeds weer te wijzen op de rol, welke Amersfoort hierin ge had heeft, enerzijds om de geschie denis van de eigen stad levend te houden, doch anderzijds om steeds weer een sprekend voorbeeld tot beter begriD van het geheel bij de hand te hebben. De bronnen Drie opmerkingen zullen ons en thousiasme echter spoedig doen ver minderen. Het zal een grote uitzon dering zijn, wanneer een onderwij zer zonder een dieneaande studie over zoveel materiaal van de locale geschiedenis beschikt, dat het hem mogelijk is deze ken nis steeds op het passende ogen blik bij de les te betrekken. De locale geschiedenis heeft nu eenmaal nooit die grote belanestelling gehad, noch bij de vakgeleerden, noch bij de popularisators. dat we beschikken over een voldoend aantal eenvoudige verhalen, waarvan de feiten histo risch verantwoord zijn en die tevens passend zijn in het onderwijs Overigens is het uitgesloten, be houdens een enkele uitzondering, dat de onderwijzers in de gelegen heid zijn. zelf de bronnen na te gaan om daaruit de leerstof voor de lo cale geschiedenis te putten. Zodia we evenwel zouden be schikken over een betere kennis van onze locale geschiedenis, doet zich bij de keuze van de stof weer de oude strijdvraag voor, nl. tus sen de vechtjassengeschiedenis (ik denk hierbij aan de bezetting van Amersfoort door Maarten van Rossum) en de beschavingsge schiedenis. Wanneer de locale ge schiedenis slechts nieuwe verhaal tjes van de Kenau's en Keien slepers brengt, zal geen onderwij zer hieraan zijn ujd willen be steden. Doch hiermee komen we tot een kernpunt van de zaak. Zal de locale geschiedenis een nieuw weetvakje naast de gewone geschiedenis wor den? Of zal er een mogelijkheid zijn om deze. wanneer dan het materiaal verzameld is. een centrale plaats in het geschiedenisonderwijs te gevep. om van uit een levende werkelijk heid een inzicht in de ontwikkeling van een strijdende mensheid te ge ven? Wanneer we dit trachten te beantwoorden, komen we op het grotere gebied: ,,d e He e m k u n d e" L. VAN GELDER Stadsautobusdienst (Adv.) Vijf jaar geëist tegen Jodenverrader De Amersfoortse politie loerde in Aug. 1944 op een zekere M. Harm- sen, Israëliet, die verblijf hield bij een ^gmilie alhier. Zij trof de man aan in gezelschap van G. van Duinen en om veel indruk te maken deden ze het voorkomen alsof Harmsen een misdadig individu was. die nodig ge. arresteerd moest worden. Oorspron kelijk namen zij de verkeerde per soon gevangen, doch deze werd weer spoedig vrijgelaten. Hij was zo onder de indruk gekomen van de zwarte afschildering die de rechercheur Schiphorst van de Jood had gege ven. dat hij nog dezelfde dag het slachtoffer de politie in handen wist te spelen. 'Voor dit verraad was van Duinen voor het Bijz. Gerechtshof te Utrecht gedagvaard, waar hij 5 jaar gevange nisstraf tegen zich hoorde eisen. Groentenhandelaren vierden feest De Amersfoortse Bond van Klein handelaren in aardappelen, groen ten en fruit hield in café-dancing van 't Hul een geslaagde feestelij ke bijeenkomst. Voorzitter E. Bouman liet in zijn openingswoord uitkomen dat er grote tevredenheid bestaat over de vaste band tussen de kleinhandela ren enerzijds en de groothandel anderzijds. Spreker deed een be roep op het kleine aantal nog niet bij de bond aangeslotenen om zich onverwijld als lid aan te melden. Dit kan het werk van de Bond zeer ten goede komen. In het verdere verloop van deze avond bleek al gauw de eensgezindheid onder de kleinhandelaren, die zich zeer amuseerden in de gezellige in oud-Hollandse stijl opgetrokken zaal van Café-dancing van 't Hul. De feestcommissie bestaande uit de heren de Kruiff, Smink en Lee- nards, kan met genoegen terugzien op deze geslaagde avond die ver zorgd werd door eigen krachten en „The Rhythm Specials" o.l.v. Joe Williams. Groot tafeltennistournooi in Markthal Op Zondag, 22 Februari a.s. or ganiseert de ATTC „Over 't Net" ter gelegenheid van het 12Va-jarig bestaan van de vereniging een groot tafeltennistournooi in de Markthal te Amersfoort, waarvoor deelname open staat voor NTTB- leden uit de afdelingen Amster dam, 't Gooi, Den Haag en Utrecht en voor niet-leden van de NTTB. Het tournooi, dat op minstens 20 tafels zal worden gespeeld, zal be ginnen om 9 uur 's morgens, ter wijl de finales in de avonduren zullen worden gespeeld. Er zijn aparte afdelingen voor de diverse klassen evenals voor Nieuwelingen en Senioren. Men verwacht een grote deelname van beginnelingen tot en met Nederlands meest pro minente spelers en misschien ook enige buitenlanders.. De inschrij ving is open tot 11 Februari. Voor alle nadere inlichtingen wende men zich tot het tournooi-secreta- riaat, Celebesstraat 1, Amersfoort. AZRMV-midwinternacht watersportfestijn Vrijdagavond ging de A.Z.M.R.V.- tweemastbark in de „haven" 's Prinsenhof voor anker. De be manning bood de passagiers een gevarieerd programma aan. De Eemmeerminnen onder leiding van kaptein Bearda zweefden bekoor lijk over het toneel en pro'f. Boter bloem, die een verhandeling hield over de „osculum smaccum" of te wel „de kus" had succes. Nelly Cockpit en Jan Torentuig deelden klappen op rijm uit aan diverse le den en Dini Smit zong als ver- slekelinge enkele liedjes. De zeilers kregen les van dirigent en leden van het' „orkest" voorzien van alle onmogelijke instrumenten die de „Symphonica Aquatica uit voerden. Door dit alles heen zeilde Willi Anfrede, de conferencier. Vooral zijn sneldichterij had de be. wondering. Fantastisch zoveel in terne voorvallen hij wist uit het verenigingsleven. Het bal werd ge leid door Dan Bearda op de maat van Jan van Loo en zijn ensemble. Aa nhet begin van de avond deelde men prijzen uit aan de winnaars van de laatste wedstrijd in 1947. Deze gezellige avond werd be sloten met woorden van dank aan de medewerkenden 'door de voor zitter, de heer J. Nijzink, die zijn woorden kracht bijzette door de dames Buitenrust Hettema, Smit en Hoogevest elk een ruiker aan te bieden, terwijl deze laatste tevens als eerste lid een ere-insigne kreeg. Waterpoloprogramma Het programma voor de Water- polo-wedstrijden op Maandag, aan vang zeven uur a s. luidt als volgt: Neptunus 3AZ PC 3 (heren; VZC 2Flevo 2 (heren); Flevo I Zwemlust I (dames); AZ PC 2 Zwemlust 2 (heren). Voor de eerste ronde van de bc- ker-competilie lootte Neptunus I 'dames tegen Merwede en Neptunus I héren tegen AZ PC. Examens Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht» slaagde ofize stadgenoot de heer E. van .Dijk Jr. voor zijn semi-arts examen. Burgerlijke Stand Geboren: Hendrik, z v J J van den Hoek en J. Doornekamp. Jan Barend, z v J B uit de Bos en C J de Regt. Gerard, z v G Bomers en C. van den Hoek. George doet dicaas maar toch ivel leuk George Formby, de komiek van het linnen venster, de man van de duizend en één ongelukken kunt U, tijdens zijn angstige avonturen, vol gen in een gloednieuwe film waar in hij op „alle fronten wint". Op alle fronten, want niet alleen ont maskert hij, terzijdegestaan door de lieftallige Mary Wilson, een Duitse spion, maar ook wint hij met zijn altijd weer nieuwe en geestige liedjes en het getokkel van zijn banjo Uw hart. -Wat zouden wij er meer over kunnen vertellen, dan dat ook in adeze film Formby voor de moei lijkste problemen komt te staan. Hij slingert als een aap aan een kabel door de lucht, duikt ih een deegkuip, zet tenslotte de boel op stelten in een Duitse U-boot en wordt als torpedo gelanceerd naar een Engels passagiersschip waar hij in de armen rolt van zijn mede werkster Mary. Dit is dan het „pak kend" slot van deze Formby-film, die volkomen dwaas is, maar.... toch wel leuk. Het front ligt voor Formby ditmaal achter de hall van het Grand Theatre. Wat deed hij die tien dagen? We zouden onwaarheid spreken als we zeiden dat we na Aan de Administratie van het Dagblad voor Amersfoort Snouckaertlaan 7, Amersfoort. IK VERZOEK O MIJ TE WILLEN NOTEREN ALS ABONN6 OP HEI DAGBLAD VOOR AMERSFOORT voor 31 cent per weefc t 4.— per kwartaal Naam Straatnaam Woonplaats Datum Doorhalen wat niet wordt verlangd. WD vergissen ons niet gaarne, zou U daarom Uw naam en adres ln blok- letters willen invullen? afloop van de film. die wij Vrijdag middag in het City-theater zagen „Tien dagen in Parijs" heet het geval helemaal niet het gevoel hadden bij de neus te zijn genomen. De geschiedenis van de jongeman, die met zijn vliegtuig verongelukt, daarna tien dagen in Pariis ver toeft, vervolgens met een schamp schot in het ziekenhuis terecht komt en wordt aangezien voor de persoon, aan wie hij een „lift" had gegeven en die bij het ongeval om het leven is gekomen en tenslotte in het vreemdste spionnagecomplot terecht komt dat wij ooit op het witte doek hebben gezien, is zo verward, dat wij er de eerste drie kwartier geen touw aan vast kon den knopen. Een leuk verhaaltje is het wel, want er komen veel schur ken met gemene tronies, enkele re volvers, frisse treffers op de onder kaak, hier en daar wat komische scènes en een ietwat verlept meisje in voor. Het gegeven deed bij ons echter de vraag rijzen: wat deed die char mante knaap in die tien dagen waarvan hij zich niets meer herin nert? Het antwoord bleef uit, van daar dat onbehaaglijke gevoel. Kort maar interessant is van het voorprogramma de film over de Winterspelen in St. Moritz. Trailer in de knel. In de bocht SnouckaertlaanSta tionsstraat slipte een uit de richting van het station komende trailer- autobus. De oplegger zwaaide naar links en botste tegen een andere trailer welke tegen de gevel van de winkel van Kortbeek werd gedrukt Van de bus werd de linkerzijde over een lengte van 5 meter inge deukt. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Slager deed in 't zwart Door de C.C.D. werd de slager De V. op het politiebureau gebracht, die knakworstjes zonder bon had ver kocht en vleesbonnen had gekocht. De slaggr is ingesloten en zal naar Utrecht worden overgebracht. Remmen deugden niet Een vrachtauto met slechte rem men reed door een slagboom van de bewaakte spoorwegovergang op de B. W.-laan. De boom werd geheel ontzet en kon slechts met grote moeite provisorisch worden hersteld. De auto werd in beslag genomen. AMHC-heren gaan bekeren in Den Haag Het eerste AMHC-herenteam plaatste zich 3 weken geleden in de vierde ronde van de Amsterdam bekercompetitie door de uitsteken de overwinning op Almelo. De vierde ronde zal waarschijnlijk niet zo gunstig verlopen' voor onze stad genoten, want t.g.v. de loting moe ten zij morgen op Klein-Zwitser- land in Den Haag hun kleuren ver dedigen tegen HOC I. Deze club is een der sterkste eerste-klassers van het Westen en als zodanig dus geen partij voor onze stadgenoten. Wij hebben onze verwachtingen niet hoog gespannen en wij zijn reeds tevreden, als de rood-witten met een eervolle nederlaag terug komen. Maar misschien beslist Vrouwe Fortuna anderszins. De heren-reserves, die nog steeds op fluweel zetelen in de 3e klasse, spelen in Maartensdijk "tegen Voor- daan II, een der gevaarlijkste riva len. Wij verwachten, dat ook deze klip door onze stadgenoten omzeild zal worden. Dames IILaren I is voor de be zoeksters. Bij de match Be Fair IV Heren III blijven de puntjes in Hilversum. Wordt Amersfoort II dames kampioen? De handbalcompetitie voor de Amersfoortse clubs begint langza- merhanc het einde te naderen. Het eerste herenelftal, dat nog twee wedstrijden moet spelen, is aan staande Zondag vrij. Het eerste dames-elftal heeft een vrije Zon dag. De lagere elftallen komen echter alle in het veld. Het twee de heren trekt naar H.H.C. 2 in Hilversum. De Hilversummers heb ben in deze competitie nog geen enkele overwinning behaald en zij zullen ook nu wel geen winstpun ten kunnen boeken. Het derde heren-team speelt op eigen terrein de laatste competitiewedstrijd te gen H.V.B. 2. Gezien de resultaten der Amersfoorters van de vorige week tegen A.A.V. 2 (8-0) geven wij H.V.B. niet veel kans. Vol spanning wordt de wedstrijd van het tweede dames-elftal tegemoet gezien. De dames spelen op eigen terrein tegen Nijkerk 2. Een gelijk spel is reeds voldoende voor „Amersfoort" om kampioen te kunnen worden. Vorige week won nen de dames in Nijkerk met 0-2. Zij hebben dus een goede kans. Interessante filmavond van de A.B.v.L.O. De sportfilmavond van de A.B. v. L.O., Vrijdagavond in de Markt hal gehouden, is in verschillende opzichten buitengewoon interessant geweest. In de eerste plaats omdat de heer Joh. Schmidt, secretaris van de Propagandacommissie der K.N.Z.B.. die de films vertoonde en er een vlotte, geestige causerie bij hield, films van de Olympiade 1936 te Berlijn voor deze voorstel ling had meegebracht. Met het oog op de komende spelen te L.onden voor de vrij talrijke ranwezigen, waaronder veel zwemmers, belang wekkend omdat zij kennis maakten met de sfeer die op zulk een groots sportfestijn heerst. Doch ook en vooral leerzaam, daar de Amers foortse zwemcracks zoals de heer Schmidt het uitdrukte nu eens konden zien, wat na heel veel oefenen en met opoffering van vele andere genoegens, te bereiken is. Voor de pauze werd voorts nog vertoond de rolprent „Nederland is een waterland", welke bedoeld is als propaganda voor het leren zwemmen. Tenslotte verschenen op het witte doek prinses Beatrix en prinses Irene, druk bezig zich de Tafeltennis Vrijdagmorgen werden de wed strijden in de Empire Pool om het wereldkampioenschap tafeltennis voortgezet. f De uitslagen waren: Swaythling beker (heren): Tsjeoho-Slovakije-Italië 5-0; Australië-Luxemburg 5-0; Ameri- ka-Jersey 5-0; Wales-Schotland 5-0; Griekenland-Noorwegen 5-1; Zuid-Slavië-Nederland 5-0. De scores van de laatste wed strijd luiden: Harango (ZS)-Van Zoelen (N). 21-6, 21-15; Dolenar (ZS)-Lars- heyd (N) 21-6, 21-11; Vogrinc (ZS)-Du Buy (N) 21-13, 19-21, 21-18; Dolenar (ZS)-Van Zoelen (N) 21-13, 21-13; Harango (ZS)- Du Buy (N) 20-22, 21-19, 21-13. Zuid-Slavië-Luxemburg 5-0, Nederland-Italië 5-3. De gedetailleerde uitslagen van deze wedstrijd zijn: Van Zoelen (N)-Rosner (I) 21- 12, 21-15; Du Buy (N)-Giorgi (I) 21-9, 21-3; Herskovic (I)-Lorsheyd (N) 21-13, 21-13; Du Buy (N)- Rosner (I) 21-13, 21-10; Herskovic (I)-Van Zoelen (N) 21-14, 21-15; Lorsheyd (N)-Giorgi (I) 22-24, 21-17, 17-21; Herskovic (I)-Du Buy (ff) 12-21, 21-11, 21-17; Lorsheyd (I)-Rosner (N) 11-21, 21-19, 24-22. De corbillon beker (dames): Ver. Staten-Jersey 3-0; Oosten- rijk-Wales 3-1; Engeland-Schot- land 3-1; Roemenië-België 3-1; Egypte-Luxemburg 3-0; Ierland- Zweden 3-0; Tsjecho-Slowakije- Frankrijk 3-0; Hongarije-Neder- land 3-0. De gedetailleerde uitslagen luiden; G. Farkas (H)-T. de Zeeuw (N) 21-17, 21-6; L. Gyery (H)-M. van Wijk (N) 21-16, 10-21, 21-11. Dames dubbelspel: G. Farkas en Karpati (H)-M. van Wijk en T. de Zeeuw (N) 21-16, 21-9. zwemkunst eigen te maken. Deze film is jaren geleden in Cajiada door Prins Bernhard opgenomen en vormt een aardig beeld van de omstandigheden waaronder de prinsesjes zijn opge groeid. Het programma dat na de pauze werd afgewerkt vormde on getwijfeld het interessantste deel van de avond. In een korte toe spraak deelde de heer Schmidt en kele van zijn ervaringen mede. die hij in zijn zwembad te Haarlem heeft opgedaan met het zwem-on- derwijs aan geestelijk onvolwaar- digen en lichamelijk gebrekkigen. De heer Schmidt is één van dege nen, die op dit gebied pionierswerk hebben verricht en er over de ge hele linie goede, vaak uitstekende resultaten mee hebben bereikt. Hij deed een beroep op de Amersfoort se zwemmers zich te werpen op de uitvoering van de taak die op dit terrein voor elke volwaardige zwemmer is gelegen. Vervolgens draaide de heer -Schmidt enige zelf vervaardigde films over deze tak van het zwemonderwijs, waarvan vooral die over mismaakte en blin de zwemmers, niet nalieten diepe indruk op het publiek te maken. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van de A.B. v. L.O., de heer P. E. H. van Mourik. De dank van de Bond aan de heer Schmidt voor zijn prettige mede werking werd overgebracht door de heer W. ter Wolbeek. Vertegen woordigers der Amersfoortse zwemclubs spraken nog enkele woorden, om de speech van de heer Ter Wolbeek te onderstrepen. Medegedeeld werd dat op 6 April a.s., eveneens in de Martkhal, een propaganda-avond wordt gegeven, waar verscheidene takken van sport door plaatselijke verenigin gen zullen worden gedemonstreerd. De „dubbele-puzzle" van de vo rige week bracht ons een dubbele inzending oplossingen. We hebben het overleefd. De uitslag is gewor den: 1. G. J. Broekmaat, Palmstraat 224, Amersfoort. 2. Mej. H. Wolfswinkel, Slappen- del 250, Woudenberg. 3. R. Th. 's Gravemade, Pierson- laan 17, Amersfoort. 4. R. de Vries, Miereveldstr. 6, Amersfoort. 5. M. van Harten, Stationsweg 641, post Scherpenzeel. No. 1 krijgt een postwissel van f 10.toegezonden de anderen een van f 2.50. Italië heeft de doodstraf voor po litieke misdaden tegen de staat af geschaft. Dit besluit had tot ge volg. dat het doodvonnis van meer dan 200 personen, beschuldigd van fascistische politieke misdaden, veranderd werd in levenslange Ge vangenisstraf. Het decreet, dat op 22 Jan. was aangenomen, werd Vrijdag voor de eerste maal gepu bliceerd in het officiële staatsblad. Italië heeft op 10 Augustus 1944 de doodstraf voor „gewone" mis daden afgeschaft. Barbara Ann Scott, dc Canadese wereldkampioene kunstscKaatscnrijdcn. maakt een van haar gracieuze sprongen. Banken van het verzet Het Nationaal Steunfonds heeft een bewogen geschiedenis achter de rug. In het klein begonnen groeide de organisatie uit tot een machtig wapen tegen de Duitse bezetters. Op allerlei terrein gaf het fonds steun. Zo werd het een enorme macht op de achtergrond. Voor 86 millioen gulden bracht het Nationaal Steunfonds bijeen. De thans bekend geworden bijzonderheden worden hierbij gepubliceerd. Het nationaal steunfonds ont stond eigenlijk uit verschillende kleinere organisaties, welke in 1940 en 1941 gesticht werden, teneinde de gelden te verzamelen voor fami lies van politiemannen, die door de oorlog in Engeland waren beland en voor vrouwen en kinderen van offi cieren en manschappen ter koop vaardij. Via radio-Oranje verklaar de de Nederlandse regering zich be reid, de aan hen te verstrekken gel den na de oorlog terug te betalen. De moeilijkheid was echter de financiering dusdanig op te zetten, dat de vaderlandslievende geld gevers geen gevaar zouden lopen. Voor dit probleem vond de oud koop vaard ij-officier Walraven van Hall, de ziel van het N.S.F., de vol gende oplossing: hjj gebruikte als kwitantie voor de leningen bijv. een zilverbon van een gulden, waarvan hi; 't nummer in zijn register aante kende. Na de oorlog zou de eigenaar op vertoon van die zilverbon zijn geld terugkrijgen. Vielen de papie ren van Van Hall in Duitse handen, dan zouden de Duitsers toch onmo gelijk de houder van die zilverbon met dat ene bepaalde nummer kun nen opsporen. In de zomer van 1943 werd het zg. „Landrottenfonds" opgericht. Van Hall en zijn medewerkers, van wie de oud-zeeofficier I. J. van den Bosch uit Eindhoven een der voor naamste was, besloten geen lenin gen beneden 25.000 te aanvaar den. Deze bedragen konden dan ook alleen van grote instellingen uit het bedrijfsleven worden verworven. Contact werd gelegd met de regering te Londen. Op 10 Januari 1944 ondertekende minister-presi dent Gerbrandy een brief, langs ge heime weg naar Nederland overge bracht, waarbij de Nederlandse regering zich garant stelde voor de terugbetaling van een bedrag van 30.000.000, bestemd voor onder duikers en voor met hulpacties ver band houdende doeleinden. Met deze garantie kon het natio naal steunfonds weer talrijke nieu we, grote leningep sluiten. Boven dien mocht het zich voortaan ge rechtigd achten financiële steun te verlenen aan het werk van andere organisaties als b.v. de persoons bewijzen centrale. Langzamerhand werd het N.S.F. op deze wijze de bankier van het verzet. „Tante Betje" De „Tante Betje"-actie. Na Sep- fcpmber 1944 .nam het beroep op de centrale kas van het N.S.F. een grote omvang aan. De spoorweg staking maakte het noodzakelijk, de gezinnen van de omstreeks 40.000 arbeiders en employé's van de Nederlandsche Spoorwegen te steunen. Een aantal bankiers in Amsterdam legde ln één vergade ring terstond 3% millioen gulden op tafel. Met een actie, die in de administratie van het fonds werd aangeduid als „Tante Betje", slaag de het N.S.F. er in de tientallen millioenen bijeen te brengen, die voor deze hulpverlening nodig waren. Met medeweten van slechts enkele vooraanstaande figuren uit de financiële wereld slaagde het N.S.F. er in deze tijd in, in het hol van de leeuw, nl. bij de Nederland sche Bank, die toen nog onder scherp toezicht van mr. Rost van Tonningen stond, op geregelde tijden grote hoeveelheden echte geldswaardige papieren te verruilen tegen imitaties. Deze nagemaakte papleren waren vervaardigd door de persoonsbewjj- zencentrale. De imitaties zouden in normale tijden terstond zijn ont dekt, maar ten gevolge van het ont breken van electTlciteit moest ook in de kluis van de Nederlandsche Bank b(j kaarslicht worden ge werkt. Met behulp van de echte waardepapieren konden dan b(J enkele grote financiële instellingen aanzienlijke bedragen worden opge nomen. In totaal werd op deze wijze door het N.S.F. meer dan 50 millioen gulden voor het verzet liquide gemaakt. Leiders gefusilleerd Zware slagen troffen het N.S.F. toen I. J. van den Bosch in de herfst van 1944 in het Noorden werd ge arresteerd en gefusilleerd. Walra ven van Hall w^d op 27 Januari 1945 in Haarlem gevangen geno men met andere leden van het lan delijk werkcomité en op 12 Februari 1945 gefusilleerd. Ondanks deze verliezen slaagd© het N.S.F. er in tot de dag der be vrijding zijn werk voort te zetten. Toen op 5 Mei 1945 de rekening werd opgemaakt, bleek dat het N.S.F. in enkele jaren tyds meer dan 86 millioen gulden ten behoeve van het verzet bijeen had gebracht. Engeland heeft aan Bulgarije de scherpste protestnota gezonden die nog ooit over de geheime immigra tie in Palestina is opgesteld. De nota is reeds een week geleden Eis tegen Aufseherin blijft ongewijzigd In een grijze winterjas, het haar in een rolletje om het hoofd ge kapt en met zeer bleke gelaats kleur, nam de 32-jarige voormalige Aufsherin Susanna Arts van het kamp Vught Vrijdagmorgen plaats in de verdachtenbank gedurende een korte zitting van. het Amster damse Bijzonder Gerechtshof. Uit het psychiatrisch rapport bleek, dat deze vrouw, die een be langrijk aandeel had in het bun kerdrama van 1944 in kamp Vught, geen prettige jeugd heeft gehad. Van haar stiefmoeder on derging zij een ellendige en hard handige behandeling. De psychia ter concludeerde daaruit, dat de afschuw voor lijfstraffen dienten gevolge wellicht is verslapt. Het rapport besluit met er op te wij- overhandigd, doch cerst thans ge- zen, dat zij „geenszins zo gebrek- _llhliroprd kig ontwikkeld is, dat ze haar da den niet jsou kunnen overzien." De advocaat-fiscaal, mr. M. H. Gelinck, persisteerde bij zijn eis tot levenslange gevangenisstraf. Verdachte's raadsman, mr. J. K. M. Mathuysen, achtte dit onjuist, omdat naar hij zeide tijdens een het vorig jaar opnieuw door de raadsheer-commissaris inge steld diepgaand onderzoek onom stotelijk is komen vast te staan, dat het aandeel van verdachte in het bunkerdram^ door de getuigen schromelijk is overdreven. Hij vroeg het hof zijn cliente een be perkte vrijheidsstraf op te leggen, „omdat dit in feite niet meer is, dan een zaak tegen een der vele kampbewaaksters van Vught." Het hof zal uitspraak doen op 20 Februari a..s De grens tussen Frankrijk en Spanle zal in de nacht van Maan dag op Dinsdag weer opengesteld \\vorden. Zij is gesloten geweest sinds het voorjaar van 1946 in de spannende dagen die volgden op de executie van vrijheidsstrijder Chris- tino Garcia. Onmiddellijk na de opening zal het post-, telegraaf-, telefoon- en reizigersverkeer weer in beide rich tingen mogelijk zun. De Franse artsen hebben beslo ten 1 Maart te staken uit protest tegen de hoge belasting. Dit be sluit is genomen door de bestuurs raad van de medische vakvereni gingen. De artsen zullen weigeren fondsledcn van de nationale verze kering in ziekenhuizen te behande len en attesten te tekenen, behalve waar het zwangerschap of praena- tale zorg betreft.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2