Een leven van hollen, vliegen, schminken en grappig zijn W. Driebergen Amersfoorts beste degenschermer is hoopvol gestemd Roosendaal scherpst bewaakte grens buiten Sovjetsfeer Twee oude rivalen ontmoeten elkaar op Birkhoven Nogmaals over hét JAGEN met het FRET Zaterdag 7 Februari 1948 3 Een praatje achter de coulissen met Walden en Muyselaar We werken hard, maar we vinden het fijn Quick kan zich rehabiliteren Het kerkplein Kent U ze wel? In Londen zullen Nederlandse schermers verbeten partij geven Luxemburg de graadmeter? Volgens jager Van de Brink is het een hele kunst Sadler's Wells Ballet naar Holland Brussel ligt verder van Den Haag af dan van Luxemburg BENELUX IN DE j PRACTIJK (Van onze speciale verslaggever) EINDHOVEN, 4 Februari. JUFFROUW SNIP en Juffrouw Snap hebben kans gezien de hele stad Eindhoven op haar kop te zetten. Onder het borreluurtje in „Troca- dero" worden afspraken gemaakt voor een avondje-uit in het Rembrandt theater, waar sinds enkele dagen René Sleeswijks Jubileum Snip" en Snap-revuc ..Cheerio" draait. De tjokvolle bussen vervoeren arbeiders, fabrieksmeiskes, kantoorbedienden en huismoeders, die Snip en Snap ook nog „efkes" willen zien. En voor de cassa van het theater staan de mensen 's middags en 's avonds in queue om kaarten te bemachtigen. Hoog aan de gevel grijnzen de bizarre koppen van het tweetal de voorbij gangers toe. Cheerio, 'n Paar uurkes leut. tiid voor andere hobbies houd Je dan niet over En verder..." Neen, verder komen \ye niet. Uit de zaal klinkt gedempt het geluid van klappende handen en stampen de voeten, gefluit! Dan is er een vriendelijk hoofd om de deur cn een stem, die vraagt of we een kop. T UFFP.OUW SNIP snapt direct J waarvoor we komen. Amers foort, ia, daar trekken ze Maandag met vreugde naar toe. Is 't niet waar, Snap? Willy Walden grijnst maar wat, terwijl htf zich snel ver der schminkt. „Nog vijf minuten!" klinkt een stem in de gang langs de kleedkamers en Muyselaar krijgt opeens ook haast. Het heeft ons moeite gekost het benauwde vertrekje te bereiken. Dansmeisjes in rose zijde, sjouwende toneel knechten, kisten, manden en vreemdgevormde poppen versper den ons de weg. En elke minuut is hier kostbaar. Muyselaar en Walden treden niet alleen in de gedaante van Snip en Snap op. In andere sketches zijn ze een domme reiziger, een char mante heer des huizes of douanne- beambte. Hollen, vliegen, in een moordend tempo omkleden, af- schminken. nieuwe make-up ver zorgen en dan maar weer gejaagd naar do '„Bühne", zo is het leven hier achter de coulissen. En de man van de krant heeft zich maar aan te passen. Achter het groen-fluwelen gor dijn. verscholen voor het publiek, maken we het openingsnummer mee. Muziek davert door de zaal. dansgirls oefenen voor het laatst hun pirouettes. Halen! Het doek ruist opzij. Al tien jaar Zo is het nu al tien jaar lang bijna elke middag en avond aan avond gegaan, bedenken wij. Snip en Snap hebben wel goed geboerd. Met hun rake typeringen van Hol landse burgerlijkheid, roddelzucht en achterdocht, zo kostelijk humo ristisch, dat zelfs de ergste nurks zich er tranen om lacht, hebben zij zich in ieders hart een warm plaatsje veroverd. Dat Muyselaar en Walden zich zeer bewust zijn van de verplichtin gen die zo'n reputatie oplegt, ho ren we als we tussen twee num mers mee terug hollen naar de kleedkamer. Worstelend met een boordeknoopje vertelt Muyselaar ons over het begin van hun samen werking. Dat was in 1937, toen Sleesw;ik hen verzocht, mede le werken aan een radio-revue voor de A.V.R.O. Het was toen nog een nieu wigheid. dat de uitzendingen plaats vonden met publiek in de zaal. zodat het beslist nood zakelijk was in een bepaald costuum op te komen. De ra- rio-revue. waarvoor z\j waren aangezocht, bestond voorna melijk uit kleine sketches, w.o. een korte samenspraak tussen twee juffrouwen. „Het idee werd geboren, zo maar ineens, zoals dat gaat met zujke dingen." mompelt Muyselaar voor de spiegel." „We besloten deze dames in de nu welbekende lurken te spe len, Snip en Snap waren er en bleven er, gelukkig!" „Wat je maar gelukkig noemt," stuift Willy Walden op. die zich In middels in een rose-festreept jasje heeft gestoken. „Denk ie dat het een lolletje is om je telkens voor jou te moeten generen?" Hard werken „Maar wc bleven ook hard wer ken," gaat Muyselaar onverstoor baar verder. „Liefhebberijen zegt U? Geen tiid voor. Of beter gezegd, onze liefhebberij is natuurlijk in de eerste plaats het optreden zelf. Dat is elke keer weer een nieuwe vreug de, gelooft U me. We werken hard maar we vinden het fijn." Dan is er ook nog het werk. dat aan een nieuwe sketch vooraf gaat. Het „proberen" van ideeën. Veel ties van al die tien jaren gekost hebben. We herinneren ons dio uur tjes voor de radio, luisterend naar de kolder van een juffrouw Snip en een juffrouw Snap in „De interna tionale parade", in ,,'n Beetje van dit... en 'n beetje van dat", de verzuchtingen van Walden in „Als op het Leidseplein de lichtjes weer eens branden gaan" en de gezellige liedjes van Muyselaar. „Adieu kleine meid...". En dan voelen wc opeens zo heel sterk, waarin de verdienste van deze twee komieken is gelegen. Dat is in de warmte van hun hart. Als dc scène is afgelopen bolde ren we mee het nauwe trapje af. In de kleedkamer knipt de foto graaf een plaatje. Juffrouw Snip frunnikt wat verlegen met haar tasje, terwijl juffrouw Snap nog even maar net te laat haar handschoenen glad strekt. Walden vertelt over de jaren vóór 1937. Hoe hij als kantoorbe diende en Muyselaar als toekom stig officier al droomden van de Snap je dat nou, juffrouw Snip? Asjemijnou, juffrouw Snap je thee lusten. Berrie Kievits, die met haar man, Gerald Walden een broer van juffrouw Snap na enkele jaren van afwezigheid weer bij Slceswijk werkt is een hartelijke vrouw en haar thee lekker. Voor de pauze hoeft het echtpaar niet meer op te treden cn dus nemen ze het er van. Uit de kleine radio klinken zachte wals- tonen. „Als je zo een groot doel van de dag in je kleedkamer doorbrengt, moet je er wel een beetje een huis kamer van maken," meent Berrie. Warm van hart CT VEN later staan we weer in •■—'een veilig hoekje achter de coulissen, van waar we direct Muyselaar en Walden weer in hun soepjurken koddige dingen zullen horen beweren. En we mijme ren wat over de voorbereidingen, de zweetdrunpels, de vele uren van praten, overleggen, wikken en we gen die deze vrij korte sketch ge kost heeft, die ook de andere crea- planken. Hun eerste eigen revue- tje werd een mislukking. „Ama- teurgedoe", noemt MuyselaRr het nu. Jaren later werkten ze samen bij Bouwmeester. Tot Sleeswijk kwam En de toekomst? Natuurlijk nóg tien jaar. En werken, hard werken maar om hun taak, zoals het leven hun die heeft opgelegd, zo goed mogelijk te vervullen. Cheerio Muyselaar en Walden! Nu de competitie op een eind begint to lopen kan het niet lang meer duren of de eerste kampioenen zullen zich aanmelden. Toch komt het a.s. Zondag nog niet zover, ongeacht de uitslagen. Wel is het zeer goed mogelijk dat er meer tekening In de standen zal komen. In de tweede klasse B zal U.V.V. op Birkhoven tegen H.V.C. op grote tegenstand kunnen rekenen. Het zyn twee oude rivalen die tegenover elkaar komen en wij z\jn ervan overtuigd dat de. Utrechters de ernst van deze opgave inzien. Het kan een spannende wedstrijd worden waarbij dc papieren voor onze stadgenoten niet slecht staan. De Spartaan, dat een goede tweede plaats bezet, zal ZW wei nig kans geven. Alcmaria Victrix kan uit de gevaarlijke zone komen doch West-Frisia is een kwade te genstander. Misschien brengt het terreinvoordeel de Alkmaarders de punten. De wedstrijd WFC tegen Velox is van weinig belang. Een puntenverdeling üs hier lang niet onmogelijk. Voor de Zondag STOER en stug, met haakse hoeken, torent dc kerk om hoog uit de vlakte van het plein. Als het elders waait, dan stormt het dóór. Eigenlijk waait daar altijd een frisse wind. Er is ruimte cn openheid rondom de kerk. Er was een tijd. dat men het kerkplein ongezellig vond. cn er bovendien een mogelijkheid van grond-speculatie in zag. Toen zijn dc kleine nerlnkjcs tegen dc kerk gaan aanleunen. En elders waren het de huis/es van oude besjes, die in de kerkcschaduw haar laatste levensdagen sleten. Nog weer er- pens anders heeft men er een con sistorie-kamer tegen dc kerkmuur aangeplakt. Maar het stoere en steile, dat de mensen te machtig was. is ondervangen in burgerlijke knusheid of regenten-deftigheid. En wie gaat restaureren, komt voor dc problemen van afbraak te staan: want zal het ooit goed wor den, dan moet het kerkplein gezui verd, dan moeten al die wratten en bulten tegen het kerkelijf worden gesloopt. Ze hebben elk hun goede reden van bestaan. Ze hebben er ook het goede recht toe. Maar ze_ hebben niet het recht, om de een zaamheid en onverzettelijkheid van de kerk midden op het plein wat te camoufleren, of om de strakke lijnen, die omhoog streven, wat te breken. Neen. dat hebben ze niet,.. Ook geestelijk zijn ons de haakse hoeken wat 'e machtig geweest. Wc hebben dc grimmige verheven heid van het Woord Gods, dat koninklijk en eenzaam zich op richtte uit de vlakheid van onze wereldwat aangevuld. God gaf Zijn gebod. Wij wisselden 't goud om in de pasmunt van onze inzet tingen, God sprak Zijn Woord. Wij hebben dat Woord Gods op het zachte vuur onzer mediterende vroomheid gezet en er de thee onzer eeuwige of christelijke be ginselen uit getrokken. En nu we de beginselen hebben, verwerpen we eenvoudig het Woord. God ontstak de vlam Zijner Liefde in deze wereld, en wij hebben er onze nerinkjes omheen gebouwd. Dit alles is met de beste en meest christelijke bedoelingen geschied. Maar. o Heer, leer ons tenminste weer begrijpen, dat onze heilige buisjes, die een eeuw tegende kerkmuur hebben aangeleund, op vallen staan. En geef ons de \>reugde van dc stormwind, die ons als kinderen buiten adem bracht van meeslepende verruk king, en geef ons de kaalheid van het kerkplein weer. opdat we weten, dat het Woord in deze onze wereld altijd Uw Woord blijft, en nooit onszaakje wordt. En laat ons weer staan, waar de muur van Uw heiligdom opslaat uit de vlak heid van onze straatstenen. Opdat we gedwongen zullen zijnomhoog te zien en te luisteren naar uw Woord. Geef ons dat. Heer, voor dat het te laat isl Amen. C. M. VAN ENDT Zeist heeft een mooie kans ge lijk te komen met CDN, dat een vrije Zondag heeft. Toch achten wij APWC niet kansloos, vooral niet omdat de paarsgelen uit hun beste wedstrijden spelen. Wil Hol land niet verder afzakken dan moet het RUC verslaan. Wij ver wachten dat deze derby in het voordeel van Holland zal uitvallen. HMS kan zijn positie verbeteren tegen het bezoekende Fortitudo. Deze wedstrijd is voor de onderste plaats van zeer veel belang. Patrla ontvangt DWSV en wij verwachten dat het de Zeistcrs zullen zijn die de punten binnenhalen. Amersfoortse Boys gaat zijn laat ste kans op het kampioenschap verdedigen bij De Zebra's. Wij zou den geneigd zijn een nederlaag voor onze stadgenoten te voorspel len als wij niet wisten dat zij tot goede prestaties in staat zijn. Moei lijk zullen zij het krijgen doch winnen is niet onmogelijk en in dit geval noodzakelijk. Quick speelt aan de Rubensstraat tegen Victo ria. The Reds zullen zich ongetwij feld willen rehabiliteren voor de grote nederlaag van j.l. Zondag en zij hebben de kans dit te doen. De strijd tussen 's-Graveland en RKBW kon wel eens onbeslist blijven. Saestum kan bij Stichtse Boys op grote tegenstand rekenen want de Utrechters staan er slecht voor en zullen alles in het werk stellen om hun positie te verbete ren, LW heeft niet veel kans om uit het gedrang om de onderste plaats te komen want Olympia op eigen veld verslaan achten wij voor haar uitgesloten. Het Soester SEC heeft een vrije Zondag en kan deze benutten om aan de Leusderweg te gaan kijken of Amsvorde haar laatste kans op de titel verspeelt. Wij geloven echter dat de punten in Amersfoort zullen blijven. De kans is groot dat 't Utrechtse Voorwaarts een bedreiging voor SEC blijft want wij achten WOG niet in staat om in Utrecht te win nen. De' wedstrijden tussen Barne- vcld en Woudenberg zijn altijd in teressant en is het moeilijk om een uitslag te voorspellen. De Barne velders hebben echter het yoordeel van eigen accommodatie hetgeen wel eens doorslaggevend kon wor den. Kruiige krabbels van een hïizaar (2) „Die vaccinatie heeft mjjn arm vol- keumen geparalyseerd"zei onze vriend Vegclin van Claerbergen, zes dagen na zijn inenting tegen koepok ken. ,,'t Is hullen op dc mestvaalt met mijn arm. Hast du geen last. Peer?", vroeg Fokkc Osinga. onze kleine ko miek uit Hcitcl&n. Het zijn allebei beste kerels, dis twee. ook al praten ze een beetje ver schillend. Op zo'n soldatenkamcc vind je nu eenmaal knapen, waarvan de een op de universiteit is geweest en de ander zijn hele jonge leven hard in de klein ftccft moeten werken. Maar als het er op aan komt staan ze allebei hun mannetje. En daarom blijlt het ons precies hetzelfde of we een boe renknccht of een aanstaande advo caat als slapie hebben. Ze krijgen allebei van katoen als ze snurken! Ik heb zo in de loop van dc tijd enkele namen genoemd van jongens op mijn kamer. De krantenknipsels werden natuurlijk prompt naar huls gestuurd. Maar deze keer wil- Ik de naam noemen van de huzaar Bep van Dijk uit Rotterdam, die op een andere kamer ligt en bij een ander peloton behoort. Bep van Dijk heeft ons op een cabaret-avond allemaal verrast met enkele uitstekende accordeon-soli Dc jongen heeft tot op die avond zelf nooit geweten, dat hij zo aardig speel de en hij stond waarachtig te blozen, toen het applaus opklatcrdc. Die caba ret-avond ifcrd verzorgd door een groep verkenners en pioniersters van een Amersfoortse padvinders-groep. Het was een heel aardige geste om ons iets dergelijks aan te bieden en de jon gens en meisjes hebben erg hun best gedaan. Zo ziet u. dat men toch nog wel aan ons denktl Hiermede vervolgen ui) ome serie artikelen over beken de en onbekr.mle personen uit ons a/lrt omgeving Amersfoort is in het gebouwencomplex van de firma Van der Meiden aan de Nijverheidsstraat een behoorlijke schermraal rijk. Langs de wanden rijen zich glimmende steekwapens, die speels het licht weerkaatsen. Het is oefenavond. De Hongaarse scherm meester cn leraar van de Amersfoortse'Scherm Vereniging geeft in voor ons onbegrijpelijke klanken zijn leerlingen korte bevelen. De degens kruisen elkaar. De flitsende bewegingen van de in wit costuum gestoken schermers boeien onmiddellijk. Onophoudelijk klettert het staal van de wapens. Het is een enerverende sport, die ook voor de leek het aankijken waard is. Wij waren, met het alleen maar kijken, niet tevreden. Wij wensten van deze sport, die in Nederland vrij veel aanhangers telt. iets meer te weten dan het verschil tussen een floret, degen en sabel Wie zou er ons meer over kunnen vertellen dan de voortreffelijke Amersfoortse schermer, de heer W. Driebergen? Het is met hem, dat wij ons enige ogenblikken terugtrekken in een a.d. DE jager en oud-jachtopziener J. v. d. Brink is het niet hele maal eens met de inhoud van ons artikel „Jagen met het fret en. met de schop", van de vorige week Zaterdag. Deze man, die al van zijn veertiende jaar (aanvankelijk on der vaders toezicht) de jacht be oefent en er dus ongetwijfeld meer van weet dan uw bescheiden ver slaggever schrijft als volgt: „Dat jagen met het fret gewoon schijfschieten op bewegende doelen wordt, is onjuist, omdat wel meest op korte afstand geschoten wordt, maar niet meestal raak vanwege die korte afstand. Een bijziende maakt er zeker niets van!! Het staat vast dat een schot hagel op korte afstand zeer weinig spreiding heeft; dat wordt anders op afstan den van 25 tot 40 meter. Een jager heeft de meeste trefkans (op wat voor dier dan ook) wanneer het beest zich in of op die afstand be vindt. Dus hoe groter (met „hagel" althans) de afstand hoe meer tref kans! Dit heeft natuurlijk zijn grens en om zeker te zijn van die grens kunnen wo als maximum ge rust 40 meter nemen. Het ene ge weer en het andere geweer zijn na tuurlijk wel iets verschillend. U begrijpt dus wel, zo'n konijn komt meestal in doodsangst uit het hol. Het gaat zo snel mogelijk van het gevaar weg, meestal naar een an der hol. Op plaatsen waar nogal veel konijnen voorkomen, zijn de holen bijna of geheel naast elkan der gelegen. Dus heeft de schutter weinig lijd om z'n schot te plaatsen, het is dan ook meestal schieten uit de „aanslag". Wanneer dit dan nog van korte afstond moet gebeuren en veelal door houtgewas heen, dan is dit meer mis dan raak en zeer zeker voor de enkeling die goed schiet ook nog altijd een kunst! Het is iets aparts, niet zo plezierig als jagen óp de drijfjacht, maar toch iets bijzonders» temeer wanneer er veel konijnen zijn. Ik kan me per soonlijk nog een dag van 73 stuks herinneren, alle geschoten, met vier geweren dan cn twee fretten. Dan wat het fret betreft nog dit: Een fret is een beest, dat ook zijn nukken heeft. Het heeft de ene keer meer zin dan de andere en wanneer zo'n beestje een hol binnengaat is het nog helemaal niet gezegd dat er ook een konijn in dat hol zit! Evenmin Is het altijd zeker dat wanneer het fret er niet in wil, er dan ook absoluutjiiets in zit!" En toch: schijfschieten Wij zijn de heer van de Brink dankbaar voor zijn deskundige op merkingen. Hij heeft er ons echter niet van kunnen overtuigen dat het jagen met het fret hoge eisen stelt aan de schutterscapaciteiten van de Jager. Wij houden vol dat het ^schijfschieten op bewegende doe len" is. Wij bedoelen hiermee, dat de jager met het geweer in de aan slag klaar staat voor het hol. Hij hoort onder de grond al het konijn aankomen, hij weet: nog een se conde en dan is het dier buiten. Daar komt het konijn dan aan. De jager volgt het met de loop van het geweer en schiet op het gunstigste Het beroemde Engelse Sadler's Wells Ballet zal medio Maart een tournée door Nederland maken on der auspiciën van de Wagnerver- eniglng. Door het grote aantal me dewerkenden het ballet zelf be staat uit 68 personen en wordt begeleid door een groot orkest is het onmogelijk de provincie in deze tournée te betrekken en zullen de voorstellingen beperkt moeten blijven tot Den Haag, Amsterdam en Rotterdam. De laatste keer dat het gezel schap ons land bezocht was tijdens de Meidagen van '40. Slechts door een fortuinlijke samenloop is men toen niet in handen van de vijand gevallen!... moment. Of dit gunstigste moment zich nu voordoet wanneer het ko nijn op vijf of op dertig meter af stand is, doet niets ter zake. Onze verslaggever heeft het voorgesteld of men het dier nog enige sprongen liet maken om het meer kans op ontsnappen te geven. Het tegen deel is dus waar. Door het dior een paar sprongen verder te laten gaan vergroot men dus zijn trefkans. En als men dan bedenkt dat meestal enige jagers tegelijk op de uit zijn hol gejaagde* vluchteling schieten met hagel, niet met een kogel dan kan men wel nagaan, dat op deze manier weinig konijnen nog de dans ontspringen. Dat het een hele kunst is om een uit zijn hol gejaagd konijn te schieten weigeren wij aan te nemen. Het is dan maar de vraag wat men onder een „hele kunst" verstaat. Wij hebben in ieder geval jagers gezien die bij de drijfjacht geen enkele maal raak schoten, doch bij het fretteren keer op keer een konijn neerlegden. Als de heer v. d, Brink zegt dat hij wel op één dag rtiet vier man 73 konij nen geschoten heeft bij het frette ren, dat is dus achttien konijnen per man, dan spreekt dit toch wol voor zich zelf. En ons zijn gevallen bekend, waarin de buit nog veel rijker was. Wij hebben gezegd dat wij niets tegen het fretteren hebben omdat de konijnen nu eenmaal enorm schadelijk zijn voor bos- en land bouw en dus zo veel mogelijk ver nietigd moeten worden. Maar wij persoonlijk blijven de sportiviteit van het frotteren belangrijk lager aanslaan dan die van de normale jaeht. Maar ieder is vrij daarover van mening te verschillen enin on^blad zijn mening daarover ken baar te maken. schermzaal grenzend kantoor. Daar vertelde hij ons enthousiast over de prachtige resultaten, die de Neder landse équipe in de ontmoeting met dó Luxemburgse schermers behaal de. De lo Februari 1948 is een be langrijke dag in de geschiedenis van de Nederlandse schermsport. Niet alleen bestond die dag de Neder landse organisatie veertig jaar, maar ook de overtuigende 10— G zege. die in het Luxemburgse stadje Differ- danco door de Nederlandse degen- cquipe werd behaald, was oen be tekenisvolle gebeurtenis. Veel bereikt De Luxemburgse Schermbewcging is betrekkelijk jong, zo vertelde de heer Driebergen. Toch bereikten de ongeveer honderd schermers In dit kleine land in twaalf jaar veel. Zij hebben nu de beschikking over vier schermzalen met electrische instal laties. In deze zalen wordt dus o a altijd gebruik gemaakt van de elec trische degen, waardoor de treffers tot op een tiende seconde na kun nen worden geregistreerd door het aangloeien van een lampje. Voor de Nederlanders is het werken met de electrische wapens, die met een snoer aan een stopcontact verbon den zijn, een handicap. Er kan In ons lad met dit wapen niet voldoende worden getraind, omdat alleen Den Haag een electrische installatie bezit. Muziek voorop Heel Differdance liep uit toen de Nederlandse schermers arriveerden. Met muziek voorop ging het naar het stadhuis waar het gemeentebe stuur de schermers ontving. Het was voor de Luxemburgse schermers dan ook een belangrijke dag. Wel trokken zij vele malen over hun grenen en werden zij daarbij, in te genstelling tot de Nederlandse schermers, altijd terzijde gestaan door de autoriteiten. Van de twaalf buitenlandse wedstrijden wonnen deze schermers er negen, waarvan o.a. van Nederland in Vichy. In Am sterdam bevochten de Luxembur gers een gelijk spel, maar zij moes ten het toen zonder de sterkste van de équipe, dr. E. Gretsch, stellen. Nu was er dan eindelijk eens een landenwedstrijd in Luxemburg. Daarom was er vreugde cn niet al leen in de harten van de schermers. Verbeten strijd In Differdance is door de Neder landse équipe verwoed partij gege ven. De eerste overwinning was voor de Luxemburger J. Fernand Leischen die een verrassende 30 zege behaalde op kolonel dr. J. D. Schepers. De Nederlanders wierpen zich na deze nederlaag met verbe tenheid in de strijd en de Luxem burgers, die een gemakkelijke over winning meenden tc kunnen beha len, wérden volkomen verrast door de snelheid en doortastendheid van de Noderlanders Een krachtmeting was de strijd tussen de heer W. Driebergen en dr Gretsch. Onze stadgenoot mocht het genoegen smaken deze sterke scher mer met 3-1 te slaan. De Nederlan ders liepen hardnekkig uit tot 7—1 en tenslotte kwam de voor Neder land zo bemoedigende eindstand. Een loterij In de Amersfoorter Driebergen heeft Nederland een waardige ver tegenwoordiger op de Olympische spelen. Het is niet de eerste maal dat deze lenige, sportieve figuur de Nederlandse kleuren gaat verdedi gen. In 1928 schermde hij voor Ne derland tijdens de Olympische spe len te Amsterdam. De heer Drie bergen is vol lof over de team-geest. Hij heeft ten opzichte van de schermsport in Nederland goede verwachtingen. Wel is de financiële positie van de organisatie niet zo sterk, maar daarin traqht men te voorzien door de verkoop van loten. Het moet al heel slecht gaan als men daar niets van verkoopt, want de prijswinnaar gaat veertien dagen naar de Olympische spelen in Londen. Propaganda In Amersfoort wil men meer en meer de schermsport propageren. Daartoe organiseert men op Hemel vaartsdag een grote schormbijeen- komst in de Markthal Alle hoofd klasseschermers, ook zij die in trai ning zijn voor de Olympische spe len, zullen elkaar daar ontmoeten. Voorts is het vrij zeker, dat de vier Luxemburgers, die voor de Spelen in training zijn, op die dag naar Amersfoort komen. Deze Hemelvaartsdag-schermont- moetlng wordt voor de Amersfoort se Schermveroniging een traditie. En als klap op de. vuurpijl wordt op die dag ook de trekking van de loterij gehouden. Wie zal, met voor iedere dag drie pond op zak, naar de Olympische spelen gaan? Dc Nederlandse schermers die op dc degen In Luxemburg zulke opmerke lijke resultaten bereikten. Van links naar rechts dc heren J. Hcsstnk. Sicbrand. Overste C. W. Ekhart. W. Driebergen. Ir. A. van der Hoeve. Kolonel dr. J. D. Schepers. (Lt. ter Zee R. Hordijk was door ziekte verhinderd Een van de meest rigoureus gecontroleerde grenzen In West-Europa bevindt zich tussen twee landen België en Nederland die, in theorie althans, de vorige maand een douane-unie zijn aangegaan. Niettemin worden reizigers, die uit België komende Nederland blnnenrcizen nauw gezetter onderzocht dan waar ook aan dezo kant van dc Sovjet-sfeer. De Nederlandse autoriteiten geven toe, dat deze controle vervelend is, maar op het ogenblik zeer noodzakelijk. Zij hopen die contrólc tc ver zachten en tenslotte geheel te «kunnen opheffen. Maar dit kan alleen geleidelijk gebeuren. Deze situatie geeft een beeld van de moeilijkheden cn problemen waarmee dc staatslieden in Brus sel. Den Haag. Parijs, Londen cn Washington te maken hebben, die zich op het ogenblik bezig houden met de bestudering van een Euro pese tolunie cn een economische federatie. Want zelfs de bescheiden poging van Benelux is nog maar al to ver verwijderd van feitelijke uitvoering. De afstand van Brussel naar Den Haag is botrekkelijk kort en oen sneltrein behoeft er niet meer dan drie uur over te doen. In werke lijkheid duurt het echter bijna 5 uur en het verschil ligt in de «an derhalf uur die men doorbrengt aan de Nederlandse grens voor het douane-onderzoek in een £ebled. waarvan men zou denken, dat dc douane is opgeheven. Deze anoma* Jie wordt nog geaccentueerd door de situatie aan dc Belgisch-Luxem burgse grens. Treinen doen over de veel langere afstand BrusselLu xemburg nog geen 5 uur. Tussen dezo beide landen bestaat geen doaune-controle en in de trein zittende weet men niet, of men nu al de grens gepasseerd is of niet. Nederland binnenkomend, moeten allo reizigers dc trclncoupé's ver laten en samendrommen in dc dou ane-loods. Als regel zijn het cr meer dan 300, die in een lange rij staan, hun paspoorten zijn in de trein reeds gecontróleerd om voor oen buitenlander zeer duistere re denen, maar zH moeten hun passen /OE ÖYNAN. Amerikaan en correspondent van Associated Press, heefteen reis door de drie Benelux-landen gemaakt om de tolunie nu eens in dc practijk te zien functionncren. Aan dc grens tussen België cn Nederland is hem j het wachten blijkbaar wat lang ge- vallen: hij spreekt niet erg loffelijk over dc douaniers die daar dc rct- ztgers een oponthoud van ander- half uur veroorzaken. nog minstens drie keer laten zien. een keer voor de geldcontróle, een keer voor do immigratie-autoritei ten en de derde keer en wat eventueel nog volgt blijkbaar >m geen enkele reden. Alle bagage moet meegesleept worden. De rei ziger moot een geldformulier invul len. waarop hü zijn bezit in Neder lands geld en buitenlandse valuta aangeeft. Het formulier wordt dan afgcstcmpold door een rrensbeamb. tc. Dezen kijken zo nu en dan in de portefeuilles om hun verklaritWn te verifiëren, maar de douane-be ambten zijn niet zo goedgelovig. Byna elke reiziger moet alles wat hj in zijn koffers heeft laten zien. Slechts 200 cigaretten mag men bü zich hebben, waarop dan rechten •aid moeten worden, evenals op andere zaken, zoals zeep, linnen, enz. Deze artikelen zijn vrij in Bel gië. maar het helpt dc reizigers niet, ook al kunnen zil door een hotelrekening of een indentiteltsbe- wijs aantonen, dat zil in de tolunie vertoefd hebben. De Nederlandse motivering is deze. dat men door de'strenge contróle moet voorko men dat het Nederlandse geld het land uitstroomt. België heeft een overvloed van allo soorten goederen, maar op een betrekkelijk hoog prijspeil. In Ne derland bestaat een tekort aan vrij wel alles. Er is een streng distri butiestelsel. prijzen en lonen ziln echter veel minder omhoog gegaan dan ift andere landen. Op de zwarte markten in Brussel wordt het Ne derlandse geld ver beneden de of ficiële koers verkocht tegen Belei- schc frans. Zou de grenscontróle opgeheven worden, dan zouden dui zenden Nederlanders hun gulden op de Brusselse zwarte markt gooien om nvlons. chocolade, radio-toestel len en andere zaken te kopen, die niet als noodzakelijke levensbehoef ten worden beschouwd. Holland zou dan al spoedig geen valuta- of goudreserve hebben om wel nood zakelijke goederen aan te schaffen. Tegelijk zouden de Nederlandse boeren hun vee en zuivelproducten op de Belgische markten verkopen en dit voedsel aan hun landgenoten onthouden. Aan de grens wonende buren smokkelen dan ook veel vee over om in het bezit van Belgische francs te komen. Daarom, zo verklaarde de Neder landse autoriteit, kan dc grenscon- tróle niet opgeheven worden, zo lang het Belgisch en Nederlandse prijspeil zo ver van elkaar af lig gen. Er is een tendens naar lagere urijzen in België te constateren op het ogenblik, terwijl aan de andere kant wordt toegegeven, dat Neder land zjjn lage prijspeil niet voor eeuwig zal kunnen handhaven. Maar intussen moet de Benelux als realiteit nog wachten.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3