Sociale toestanden in het oude Palestina Districtsleider van N.S.B. stond terecht ILV.C. weerstond U.V.V. Uitstekende opvoering door De Keien van „Betje Regeert" Vreugde om Prins Carnaval UPTTSIIkampioer Dr. Van Praag sprak te A'foort 2 Maandag 9 Februari 1948 STADSNIEUWS Lezing van R. J. Spitz voor Zionistenbond Op Uitnodiging van, de Amers- foortse afdeling van de Nederland se Zionistenbond heeft Zaterdag avond, de heer R, J. Spitz in het Volksgebouw een lezing gehouden over .Sociale toestanden in het oude Palestina". Nergens in de oudheid, aldus de inleider vindt men een exacte so ciale wetgeving, zoals die, in de „Vijf Boeken Mozes" de „Thora", is samengevat. Deze wetgeving getuigt van een wijdse visie, is zijl) tijd ver voor uit en vindt toch een onmiddellij ke toepassingsmogelijkheid in het volksbestaan der Joden uit die da gen. Belangrijk in deze wetgeving is vooral de geestelijke inhoud en niet in de eerste plaats de vorm geving. De tendentie van dit breed uitgewerkt socialistisch charter heeft allerminst in waarde voor het huidige mensdom ingeboet. Waar de moderne mens bovendien toegankelijker is voor grootse so ciale concepties, dan toen, is het begrijpelijk, dat ook het jonge Joodse Palestina teruggrijpt naar de eeuwige waarden, die in een grijs verleden het Joodse volk wer den kenbaar gemaakt. Geen noodzaak De heer Spitz zag dan ook niet •de noodzaak van een ernstig con flict tussen de orthodoxen ener zijds en de modern-socialistische groeperingen anderzijds bij de Zionistische herbouw van 't Jood se land. Uit de bijbel leren wij, dat God rechtvaardig is en Hij de mens schiep naar zijn evenbeeld. Aan deze begrippen, gegoten in bevat telijke beelden, ontleent de mens de richtsnoer voor zijn leven en daarnevens zijn eeuwigheidswaar de. Dragers te zijn van het beeld van een rechtvaardige God bete kent voor de mensen gelijkwaar- digen en gelijkgerechtigden te zijn. Vervolgens gaf de heer Spitz een bloemlezing van de sociale wetge ving in de Thora. Als de meest grootse en voor die tijd tevens unieke creatie hiervan zag hij de Sabbathgedach- te. De Sabbath is de dag, waarop het een ieder verboden is te wer ken en te laten werken. Ook de slaaf en zelfs het dier moet men die dag rust gunnen. Met het sym bool van de rustdag na de schep pingsweek op de achtergrond, heeft de mens het recht één dag in de week onvoorwaardelijk heer en meester over zichzelf te zijn, als drager van Gods beeld, het contact op te nemen met zichzelf en met de eeuwigheid. Het anti-semitisme bij de Ro meinen vindt in dit recht van de' Noteert U even GRAND: George wint op alle fron ten Vrij. en Zat. 14.30, 13.45 en 21 u. Zo 14, 16.15, 18.45 en 21 u, overige dagen alleen 14.30 u. CITY: Tien dagen in Parijs. 14 30 18.45 en 21 u. Zo. 14, 16.15, 18.45 en 2i u. REMBRANDT: De zwarte raaf. De geest v d. Vampir. 14.30 en 20 u. Vrij. en Zat. 14.30, 18.45 en 21 u. Zo. 14, 16 15, 18.45 en 21 7 FEBR.: Conferentie Jonge Kerk Ingeborg, en 8 Febr.: Feestavond R K. Transportarbei dersbond K.A.B. gebouw 20 u Feestavond H.V.C. Markthal 20 u; Tooneeluitv. „De Keien" met „Betje regeert", Amicitia 20 u. en 8 Febr. piyjsdansen „De Stichtse Heuvel". 9 FEBR. T./M. 12 René Sleeswïjk's Snip en Snap-revue „Cheerio". Grand, 20 u. Vastenavondfeest K.A.B.-gebouw 20 uur. N.R.V.-filmavond over Engeland en natuurfilm „Toendra" 's-Prin- senhof 20 u. T- Inst. v Volksontw. lezing dr. P. S. Pels „Economische democratie" Geb. v. Vrijz. Herv. 19.30 u. Toneelavond buurtver „Stephen- sonstr." bal na. Amicitia 20 u 10 FEBR.: Vergadering Ver. v. Huis vrouwen, foyer Amicitia 14.30 u. 11 FEBR.: Jaarsoirée A.V.E.R.A. 's Prinsenhof 19.30 u. Schaakavond „Amersfoort" Markt hal 20 u. Genoots. Nederland-Frankrijk Maxime Chastaing" l'Homme dans le theatre francais contemporain". De Wapenroem 20 u. T./M. 22 FEBR.: Van Gogh exposi tie, d'Oude Lanteern, geopend 10-12, 14-17 u., Zo. 14-17 u. OPENB LEESZAAL EN BIBL. dage lijks ruilen v. boeken 1417 u. Dl Vrijd. avond ook van 19—21 u Leesz. geopend dagelijks 10—1230 u. en 1417 u. DL en Vrijd. ook 19—22 uur. „STICHTSE HEUVEL": Wo., Za. en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (Black-White Band, „de Spotvogels"). dancing van 'T HUL: Zat., Zon en Woensd dansen, 20 23 uur. Zon.mld 15 -18 u. (Orkest „The Rhythm Specials"). Dancing d «jkajnjkwk)M: Zat.. Zon. eD Woensd dansen. slaaf voor een groot deel zijn oor sprong. De meester, die zeven da gen in de week rustte, is bevreesd voor de sociale suggesties die van de Sabbath-instelling voor hun ho- ngèn uitgingen; voor dezen be stond er geen rustdag. Wanneer men, zo vervolgde spre ker, zijn beschouwing, de vele financiële en economische bepalin gen beziet in het licht van de mo derne begrippen, dan neemt men een sterk anti-kapitalistisch k stre ven Waar. Men herinnere zich het verbod om rente te heffen. Voorts het stelsel, waarbij, enerzijds de kleine boer niet voor goed zijn land kon verliezen en anderszijds daar door tevens "de onbeperkte ver meerdering van grondbezit onmo gelijk werd. In het zg. „Jubeljaar" (ieder vijftigste jaar) verviel ver kochte grond weer aan de oor spronkelijke eigenaar. Verkoop vpn grond bestond dus feitelijk niet; men zou "hierbij beter kunnen spreken van erfpacht. Met deze en vele andere voor beelden illustreerde de spreker uitvoerig zijn betoog. Na de pauze behandelde spreker de practijk in het Palestina der koningen. Reeds tijdens koning Salomo, die de neigingen van dê Oosterse Overheersers overnam, waren de sociale toestanden min der gunstig, dan de wetgeving mogelijk maakte. Na de split.vng van Palestina in de rijken Juda en Israël werd dit allerminst beter In het rijk Israël speciaal vierde uit zuiging, knevelarij en onzedelijk heid hoogtij. In het jaar 722 v. O. werd het door Assyrië onder de voet gelopen en verdween zonder een spoor achter te laten. Minder goddeloos Het rijk Juda was minder god deloos, minder a-sociaal, maar ook daar vormden bijvoorbeeld mili tairen en hovelingen steeds weer speciale klieken, die paleisrevolu ties ontketenden en een gezonde ontwikkeling van het land onmo gelijk maakten. Het eigenlijke jodendom, het Jodendom dat kracht put uit zijn Thora, inplaats van gebukt te gaan onder het koningsjuk, ontstond feitelijk weer tijdens de Babyloni sche ballingschap. De profeten, Gods onruststokers, zoals ze wel eens genoemd zijn. stelden in hun onbeperkte liefde voor God tegenover die onder gangssymptomen hun steeds her haalde waarschuwingen. Men ziet de profeten vaak als waarzeggers, maar veeleer waren zij onvermoei bare voorvechters voor de gerech tigheid. Steeds weer predikten zij gerechtigheid en zachtmoedigheid Jegens de medemens en zuiverheid 'in de verhouding tot God. Ter illustratie hiervan dienden verscheidene citaten uit dfe ptofe- ten-boeken door de spreker voor gelezen. Zo bijvoorbeeld de beken de passages uit Jesaja, waarbij deze profeet belooft, dat er een tijd komen zal, waarin er geen wa pengeweld meer zal bestaan, de lansen omgesmeed zullen worden tot'sikkels, de zwaarden tot ploeg scharen en Palestina tot een banier der Volken zal zijn. Moge de sociale ordening in het huidige Palestina, zo besloot de heer Spitz, de banier, het licht der volken zijn. waarvan Jesaja eens gedroomd heeft. Dr. J. A. vor der Hake gehuldigd In een plechtige bijeenkomst in de Hervormde Kerk aan de Brink te Baarn is de scheidende rector van het Baarns Lyceum, dr J. A. Vor der Hake, Zaterdagmiddag door het bestuur. oud-leerlingen, ouders, leraren en vertegenwoordigers van het departement van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen op har telijke wijze gehuldigd. De voorzitter van het bestuur, de heer Pierson. legde er in zijn toe spraak de nadruk op. dat de grote belangstelling, die dr Vor der Hake steeds voor elk van zijn leerlingen heeft gehad, haar stempel op zijn rectorschap heeft gedrukt. Het zijn de gesprekken onder vier ogen ge weest. die zozeer tot de karakter vorming van de jonge mensen, die de school bezochten, hebben bijge dragen. Nadien sprak dr Elzinga. inspecteur van het middelbaar c-n gymnasiaal onderwijs, die dr Vor der Hake een der pioniers van het lyceum-onderwijs noemde. Ir Roest, conrector van het Baarns Lyceum, voerde het woord namens allen, die aan dit instituut een functie be kleden. Hij roemde vooral het „kli maat". dat onder het rectorschap van dr Vor der Hake, op de school heerste Ds van Boeyen huldigde de schei dende rector uit naam van alle oud leerlingen. Prof. van Rhijn. hoog leraar te Utrecht, sprak namens de ouders van leerlingen en oud-leer lingen. Tenslote hield dr Vor der Hake een warmgestemde afscheidsrede In de eerste plaats dankte hij allen, die hem bij zijn werk aan het Baarns Lyceum hebben bijgestaan. Voorts richtte hij zich tot het be stuur. de nieuwe rector en de ande ren. die hem zo hartelijk hadden toegesproken. Na afloop begaf men zich naar de aula der school, waar een drukbe zochte receptie werd gehouden. 1 Een spannend moment voor het HVC-doei, Mikkers „plukt", on der toezicht van de HVC achterhoede het leder juist voor een toe' stormende UW-er weg. Fiets bracht hem niet ver Een jongeman van 14 jaar uit Nieuw-Millingen werd door de politie te Amersfoort aangehou den omdat hij een fiets had gesto len. Chinees ging op de bon Een Chinees kreeg een bekeuring wegens het innemen van een standplaats aan de Snouckaertlaan zonder de vereiste vergunning. Ga je niet weg, dan... Een heer, die zijn fiets onbeheerd en ongesloten tegen een muur van „De Lichtenberg" had geplaatst, deed aangifte van diefstal van zijn rijwiel. Hij wilde Nederland dienen Voor de 5e Kamer van het Tribu naal had zich hedenochtend de 62- jarig oud-gezagvoerder ter koop vaardij, Philippus van der Land. gewezen distriétsleider van de NSB in de provincie Utrecht te ver antwoorden. In 1933 was hij toegetreden tot de Partij, in 1940 blokleider en niet lang daarna groepsleider geworden te Amersfoort. De partij, die werke lijk niet over al te veel behoorlijke krachten beschikte, zag iets in deze man, zodat hem al spoedig belang rijke functies bij het partij-appa raat werden toevertrouwd. Hij or ganiseerde, inspecteerde, contro< leerde cn was enige maanden de leider van de twee Veluwse krin gen van de NSB. Toen het nodig bleek de verspreide groepen Neder landse NSB-ers in België te orga niseren. Werd hem in Maart 1942 deze taak opgedragen, maar daar hij een pur sang Mussert-man was mochten de Duitsers hem niet en werd hij over de grens gezet. Het Partijbestuur stelde hem toen aan als districtsleider van de NSB en in die functie heeft hij tot aan het eind van de strijd de zaak van de Partij gediend Volgens de getuige-verklaringen in het dossier was deze man een idealist, die meende de Nederlandse belangen .in de NSB te kunnen die nen. Persoonlijk voordeel heeft hij niet gezocht, niet gecollaboreerd en ook niet met de Duitsers samenge werkt; tegen corruptie en wantoe standen in de NSB heeft hij zich krachtig verzet. Twee dingen nam het Tribunaal hem echter bij monde van de voor zitter kwalijk: ten eerste, dat hij door zijn capaciteiten en organisa tietalenten in dienst te stellen van Enkele spelers debuteerden In de regisseur van de toneel groep „De Keien", de heer Lou van Vierbergen, bezit het Amersfoorts Amateurtoneel een zeer serieus to neelman, een uitbuiter als wii het zo eens mogen noemen van alle mogelijkheden, die op het veel omvattend gebied der regie voor de amateur ziin gelegen. Verrassend vatbaar bliikt hii te zijn voor al het goede dat iedere voorstelling weer te leren geeft. Met bewondering hebben wii Zaterdagavond, toen „De Keien" in „Amicitia" het to neelstuk van Henk Bakker „Betie Regeert, speelde, de resultaten van Je wijzigingen gadegeslagen, die hij sinds October van het vorig jaar in de manier van rolverdeling heeft aangebracht. En al moge het dan zo zijn, dat het toneelstuk zelf daartoe aanleiding heeft kunnen geven, het blijft toch een verdien ste. dat zowel de .rollen van Theo van Gelder, de actrice Mia van Laar en de bankdirecteur Stanley waren toebedeeld aan die leden van de groep, die er door eigen per soonlijkheid iets treffends, iets waarachtigs van konden maken. Van hen noemen wij dan in de eer ste plaats Chris Berger.- Dit beza digde. nimmer melo-dramatische. spel van Berger, staaft onze vroe gere bewering, dat hii een acteur is met kwaliteiten. Licht eft luchtig met alle kleur en fleur van de ge- INTEKENBILJET 'Aan de Administratie van het Dagblad voor Amersfoort, Snouckaertlaan 7, Amersfoort. IK VERZOEK O MIJ TE WILLEN NOTEREN ALS ABONNé OP HEI' DAGBLAD VOOR AMERSFOORT voor: 31 cent per week f 4 per kwartaal Naam Straatnaam Woonplaats Datumi Doorhalen wat niet wordt verlangd. Wij vergissen ons niet gaarne, zou U daarom Uw naam en adres In blok- letters willen Invullen? vierde actrice, was de Mia van Laar, die Jo van DierenSchuite maker bracht. Wij hebben haar om haar spel vooral bewonderd in de eerste scène met Chris Berger. Buitengewoon goed was ook de bankdirecteur van Gerrit Weggc- man: cvnisch, sluw en door en door burgerlijk. Dan komen we aan Bet je zelf. wier rol door ziekte van mevr. Ferwerda van Meerlant, door een andere speelster moest worden vertolkt. Geer BührmanBouw meester heeft het bestaan haar rol in bijna drie weken tilds te leren en er iets zo moois van te maken dat wij hopen in haar een nieuwe kracht voor het heils niet al te goed bedeelde Amersfoortse ama teurtoneel te kunnen begroeten. Er waren trouwens nog meer nieuwe krachten in de groep: Annii Besan- gonKolster, Gtis Blonk en de heer J. A. van der Wulp. Hiervan verdient mevrouw Besangon een speciale vermelding. Haar tempe ramentvolle, harde mevrouw Van Gelder was venijnig -genoeg om er als toeschouwer althans veel plezier van te hebben. Güs Blonk was o.i. te \veinig beheerst en zo nu cn. dan beslist antipathiek door zijn wat al te enthousiast en daar door lawaaierig gedoe. Overigens bezit hij goede stem-en-spelkwali- teiten. zodat hij onder de handen van zijn regisseur, zeer wel een speler zal worden. De heer Van der Wulp, als de huisknecht, had wei nig gelegenheid een eigen karak ter aan zijn rol t*1 geven. Riet Hei- neman als de dochter EUv was hoe wel niet opvallend, toch aanvaard baar en zeker aantrekkelijk. Het toneel was zo smaakvol mo gelijk ingericht. De kleding, vooral van de dames, droeg er toe bij. dat het geheel de schim van het echte kreeg. Leo Grootkop had aan de grime zeer veel aandacht besteed. Burgerlijke Stand Geboren: Petrus Francois, z v F Wessels en E M Moerkens. Johan nes Jacobus, z v H W M Delen en A M Severijnen'. Johan, z v A H van den Berg en C H Brouwer. Willem Cornelis, z v W C Blad en A. W. Schimmel. Bernardus Hen- drikus Albertus Maria, z v H J van Oorschot en H J de Vries. Gehuwd: A van Wageningen en A P H van Well. Overleden: Hendrina Catharina Teunissen 80 wed. v A Pesch. de NSB, de vijand grote diensten heeft bewezen en ten tweede dat hij op zijn post bleef toen voor iedereen volkomen, duidelijk was geworden, dat de NSB de vader landse zaak grote afbreuk deed. „Het was beter voor u geweest, dat u deze talenten niet gehad had en maar een eenvoudig meelopertje was geweest", verklaarde de voor zitter. De gewezen hoofdman van de Utrechtse NSB verklaarde tot in zicht te zijn gekomen, dat hij fout geweest was. maar eerlijk en op recht gemeend had de belangen van het vaderland te dienen. De verdediger, mr v. Haren- carspel schetste verdachte als een volbloed idealistisch NSB-er. die op eerlijke wijze heeft getracht ziin idealen te verwezenlijken. Zeker, hij heeft verkeerd gehandeld en hij ziet dat zelf ook in. maar hij volgde eerlijk en rondborstig zijn inner lijke overtuiging. Hij was betrouw baar en stond niet vijandig tegen over zijn landgenoten. Op deze gronden pleitte de verdediger cle mentie. Het Tribunaal zal over veertien dagen advies uitbrengen Tegen Gerrit Arink werd gead viseerd: drie jaar internering met aftrek, waarvan één jaar voorwaar delijk, tevens ontzetting uit de bur gerrechten. De zaak Landré werd aangehou den voor een nader onderzoek. Van de dansvloer In de tjokvolle benedenzaal van de Academie de Danse werden Zon dagavond teammatches gehouden tussen de beginners en gevorderden v%n de Amersfoortse Bond van Amateurdansers en de Baamse dansschool Van Es. Er bestond van de zijde der ouders zeer veel belang stelling voor deze krachtmeting. Aan de dames Kamperman. Van Es en Steenwinkel werden door de heer v. Leeuwen bloemen aangeboden. De wedstrijden duurden tot over elven, zodat de jury geen beslissing meer kon nemen. De heer Bert Kamper- man dankte vooral de ouders voor hun belangstelling. Zondag a.s. gaan de Amersfoorters naar Baarn om in een „uitwedstrijd" de eer van de Amersfoortse dansers hoog te houden. Op de verkeerde weg Tegen een bestuurder van een vrachtauto die in verboden rich ting de Langestraat in ging, werd proces-verbaal opgemaakt. Knaapjes derailleerden Twee minderjarige knaapjes konden hun handen niet in be dwang houden, want zij namen een portefeuille uit een kleedhokje. Prins Carnaval in Amersfoort. Reeds vorige week werden te zij ner ere in onze stad op verschei dene plaatsen grote feesten gege ven. Zaterdag had het Zijne Hoog heid behaagd zelf naar Amersfoort te komen om temidden vart zijn onderdanen het blijde, uitbundige carnavalsfeest te vieren. In ,,'s Prinsenhof", waar hij bijna de gehele avond in zijn troonwagen doorbracht, is hem alle hulde be toond, die deze „Prins van de jo lijt", toekomt. Wezens met mon strueuze koppén., lieve pierettes, schooiers, cowboys en straatmuzi kanten, waren er, onherkenbaar door de maskers, samengestroomd. En tot twaalf uur duurde het voor al deze leden van de dansclub „De Optimist" zich van hun vermom ming ontdeden. Er is voor dat tijd stip heel veel plezier gemaakt. „The Red, White and Blue Gang" deed een cacaphonie van klanken de zaal in stromen, op de maat waarvan 't bonte gezelschap jnar- cheerde, danste of alleen maar j-ond draaide. De Prins toonde zich in zijn ontmaskeringsrede zeer te vreden over ziju onderdanen. Er waren dan ook verscheidene origi nele vondsten op het gebied der costuums te bewonderen. Een ze ker heer met z'n tante en een juf frouw van de „Raadthuvs-mer~ kenwedstriid" zijn er nog maar en kele van. De jury, welke bestond uit de heren Dick Meester en Tom Giessen, zal het zeker niet gemak kelijk hebben gehad. Nog elders in de stad was de vreugde over de komst van Prins Carnaval hoog opgelaaid. In „d'Oranjeboom" aan de Leusder- weg was dezelfde avond ook al een grote .merjgte bijeen om het laatste feest voor de Grote Vasten te vie ren. Twee Russen, pierettes, schooiers en gewone burgers ble ven er tot diep in de nacht op het bal-masqué bijeen. Nog enkele da gen, Prins Carnaval, dan is Uw rijk voor een héél jaar uit. Vrolijke avond voor transportarbeiders Na een korte inleiding van de heer 'A Wijntjes, opende de secretaris van het Hoofdbestuur uit Amsterdam de heer Van 't Schep. Zaterdagavond de feestavond in het K.A.B -gebouw, die werd gehouden in verband met het 30- jarig bestaan van de Ned R K. Trans portarbeidersvereniging afd Amers foort „St. Bonifatius". De heer Van 't Schep bracht zijn gelukwensen over aan bestuur en le den. vooral aan de heren Laseur en De Haan. voor hun pionierswerk Aan de heer Willemse. die al 29 Jaar lid van de yereniglng Is. werd een diploma in lijst aangeboden. Na een uiteenzetting van het werk en doel der vereniging besloot spr met een beroep op de aanwezigen om ook de vergaderingen bij te wonen Namens het bestuur der K A B sprak de heer v Empelen. Na het overbrengen van de felicitatie voor de vereniging, spoorde deze de aanwezigen aan om vooral de ontwik kelingsavonden van de K.A.B. bij te wonen. Hierna werd de bonte avond ingezet door de R K. Toneelvereniging ..Euri pides" met korte schetsen. Vooral voor de dolle klucht „Kan dat?" werd luid geapplaudisseerd Ds. C. J. van Royen nam beroep aan N Ds. C. J. van Royen, Ned. Herv. Predikant te Oude Pekela, heeft het op hem - uitgebrachte be roep als Voorganger bij de afde ling Amersfoort van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden aange- nomen.Eindelijk is hiermede de vacature, ontstaan door het ver trek naar Winterswijk, van Ds. J. van Rossum ongedaan gemaakt. Doelpuntloze maar spannende strijd op Birkhoven De wedstrijd HVCUW heeft niet geheel aan de hoog gespannen ver wachtingen beantwoord. Wel hebben de duizenden toeschouwers op Birk hoven, waaronder vele Utrechters, tweemaal drie kwartier in spanning ge zeten, doch doelpunten hebben zij niet zien maken. Het was een wedstrijd waarin de voorhoeden geen kans zagen door de defensies heen te komen. Sterke defensies aan beide zijden Vooral in de eerste helft waren de Utrechtse aanvallen talrijker dan die van "onze stadgenoten. Toch duurde het ruim een kwartier voordat Mik kers het eerste gevaarlijke werk kreeg. Hij wist dit gevaar echter op rustige wijze te bezweren. Een ogen blik later ontstond een hachelijke situatie voor het HVC-doel toen de keeper bij een aanval der UVV-ers de bal niet onder controle kreeg,, waardoor deze voor de voeten van een toestormende UVV-er terecht kwam. Mikkers herstelde zich echter razend vlug en wierp zich als een tijger op de bal, waarbij hij een trap tegen het hoofd kreeg. Onder luide toejuichingen van het publiek stelde hij zich echter weer onder de lat op. De minder talrijke aanvallen van de HVC-ers waren iets gevaarlijker, omdat de bal meer naar het doel werd gespeeld. Het heiligdom van de Utrechters werd echter" ook stevig bewaakt en de tamme of mislukte schoten van het.aanvalsquintet lever den geen succes op. In de tweede helft werd de strijd om doelpunten steeds feller. Het werd echter een copie van het eerste kwartier, want het bleef bij dikwijls goed opgezette aanvallen die voor het doel niet behoorlijk werden afge werkt. De aanvalsleider van HVC, Dc Zeeuw, kreeg een goede kans toen hij, na enkele tegenstanders te heb ben gepasseerd, alleen voor de keeper kwam. Hij werd echter door achterop stormende backs aangeval len, waarbij hij kwam te vallen. De scheidsrechter vond het geval echter niet ernstig genoeg om aan de wen sen van het publiek tegemoet te komen, dat zich luidruchtig weerde AMHC in kwart finale beker-competitie Het AMHC-herenelftal behaalde op Klein-Zwitserland een verdiende 43 overwinning op de Westelijke promotig-klasser HOC II. Abusieve lijk meldden wij Zaterdag, dat HOC I ontmoet zou worden. Onze stad genoten verschenen met tien spelers tussen de lijnen, terwijl Frederiks (Heren III) voor Borren inviel Toch was het rood-witte team technisch beter dan het Haagse elftal, of schoon er in de achterhoede soms flink geknoeid werd. HOC opende de score, doordat de midvoor een lek in de AMHC-achterhoede benut te (10). maar D. Meyer, die in deze match midvoor speelde, maakte even later de gelijkmaker met een voortreffelijk schot li1). Weer was het de HOC-midvoor. die zijn club de leiding gaf (21). Kort voor half-time ontstond een scrimmage voor het Haagse doel. De Koning wipte de bal tenslotte in het net (2—2). In het begin van de tweede helft nam HOC ten derde male de leiding, doordat de rechtsbinnen een voorzet van links feilloos benute (32). In valler Frederiks toonde zich zijn plaats in de voorhoede waardig door met omgekeerde stick vanaf de doel lijn af in te schieten, zodat weder om de score gelijk was (33). Zes minuten vóór het eindsignaal beging een HOC-back een opzettelijke over treding. waardoor AMHC een straf- bullv kreeg toegewezen D. Meyer maakte van deze kans gebruik en gaf zijn club de leiding (3—4). On danks verwoede pogingen der Hage naars bleef het hierbij, De AMHC- heren bereikten hiermede de kwart finale der Amsterdam-beker-com petitie. Het tweede heren-team is prac- tisch gesproken kampioen in de der de klasse aoor het geliike snel tegen Voordaan II (2—2). Zij behoeven volgende week nog slechts tegen Hilversum IV gelijk te spelen om de titel te behalen. Heren III versloeg Sehaerwevde IV met 21. Dames II ging met 132 ten onder tegen Laren I. HVC III ook kampioen HVC 3 behaalde Zondagmiddag, na een gelijk spel tegen Hilversum 5 (00). het kampioenschap van haar afdeling. Wij wensen Jaap Deenhart c.s veel succes toe in de promotie wedstrijden voor de Res. 3e klasse KNVB. Rectificatie In het artikel van onze onderwiis- medewerker. de heer L. van Gelder, in onze editie van Zaterdag, is een storende fout geslopen, de opmerk zame lezer zal begrepen hebben, dat niet kinderen beneden de 2-jarige leeftijd, maar die beneden de 12- jarige leeftijd bedoeld zijn. in de verwachting dat een strafschop genomen moest worden. Spelers, zowel als publiek, waren enthousiast en de spanning groot. Tot de laatste minuut werd fanatiek om een winnend doelpunt gestreden. Het einde kwam echter zonder dat een der beide partijen hiertoe in staat was geweest. Tafeltennis Over 't Net I kon het niet bolwerken UPTTS 2 hoefde tegen Over 't Net 2 maar één puntje in de wacht te slepen om zich kampioen der tweede klasse A te kunnen noemen. Aanvankelijk leek het er niet op, dat dit zou lukken, want na de eer ste serie singles was de stand 30 voor de Amersfoorters; in de tweede serie wisten de Utrechters echter weer gelijk te komen. In de laatste single-serie wonnen J. Lambrechts en Jellinck hun partij, terwijl C. Roos verloor. De dubbel moest dus de beslissing brengen, of UPTTS zich al kampioen kon noemen of nog een week moest wachten. De eerste set was met 2220 voor UP TTS, de tweede met 21—19 voor de Amersfoorters. die ook in de final set een 20—12 voorsprong wisten te behalen, toen echter een dusdanige inzinking kregen, dat ze nog met 2220 verloren UPTTS 2 is dus kamoioen De stand is hier: UPTTS 2 10 Barna 6 9 UTTC 3 8 UD 1 9 Over 't Net 2 9 Zeist 2 9 Velox 3 8 18 68—32 11 5436 9 44—36 8 38—52 7 4644 fi 38—52 20—60 Wat heeft het Humanisme ons te zeggen? Het waren eenvoudige, duide lijke woorden, die dr. J. P. van Praag, algemeen voorzitter van het Humanistisch Verhond, Zon dagmorgen tot *ziin hoorders richtte, in een praatje, dat hij met „Doodgewone humanisten" beti telde Daarom vonden ze ook rechtstreeks de weg naar het hart. Wat heeft het Humanisme aan een ieder te zeggen bij al zijn da gelijkse levensvragen? Wij allen zijn in het bestaan „geworpen", niet met onze wil. Al voordat we over het leven kunnen gaan den ken. zijn wij aan alle kanten ge- honden. Zullen we rebelleren of zullen we die gebondenheid aan vaarden? Hoe moeilijk is vaak dc aanvaarding, als we de zin van ons bestaan- nauwelijks of in 't geheel niet begrijpen. Hoe vaak zijn we niet een nummer in ons dagelijks werk, een arbeider aan de lopende band! En toch: overal, waar we onze plicht vervullen, verrichten we een stukje schep pende arbeid. Was dit niet zo dan zouden we immers gemakkelijk door een machine vervangen kun nen worden. Doch wel is een voor waarde voor scheppende arbeid, dat deze steeds met verantwoor delijkheidsbesef wordt verricht. Wij vragen ons af: Wat bindt mij eigenlijk aan al die anderen? En vinden misschien als ant woord:' We zitten allen in het zelfde lekke schuitje en verlan gen allen naar iets, wat daarbo ven uitgaat. Opkijkende naar de sterren boven ons, beseffen we de nietigheid van ons zelve, doch tegelijk ook, dat wij allen met eigen taak en verantwoordelijk heid deel uitmaken van het grote geheel. Dit bedenkend, aanvaar den we gemakkelijker lijden, en catastrophes in ons mensenbe staan. al betekent dit niet, dat we ons dus ook bij elk onrecht zullen neerleggen. We zullen alle din gen steeds weer toetsen aan ons besef van werkelijke waarden; zonder dat zouden we wellicht niet veel meer zijn dan hoog ont wikkelde dieren. Als zodanige waarden kennen wij allen eigen schappen als moed. rechtvaardig heid, ontbaatzuchtigheid. Wij streven naar vrijheid en zullen leren, dat vrijheid niet is de mo gelijkheid, om het onmogelijke te doen. maar het gehoorzamen aan de innerlijke stem van het gewe ten en het recht daarop, en tevens de aanvaarding van onze gebon denheid. Daarbij zullen we fou ten maken: een ieder behoort het recht op dwaling te hebben, mits ziin vrijheid niet de onvrijheid van anderen ten gevolge heeft. Het ware geluk der vrijheid is de ontplooiing volgens eigen gewe ten. Hiervoor is ook moed nodig. Moedig is niet degeen, die nooit vreest, maar degeen. die weet, wat hij vrezen moet. namelijk alles, wat de ware menselijkheid bedreigt. Laat ons moedig leven in het heden, want het verleden hebben we niet meer en over de toekomst beschikken we nog niet. En laat ons liefde betrachten en eerbied voor de overtuiging van andersdenkenden. Wij willen doodgewone huma nisten zijn: ergens is een mens. die op ons is aangewezen, wiens eigen vrijheid we kunnen bevor deren. En hoe doordrongen \v* ook zijn van onze menselijke ge breken. in ons allen leeft, toch misschien een stukje van de waarheid, dat wij, zonder ons wijzer te achten dan onze mede mens. aan hem kunnen overdra gen. eiOA o - Over *t Net 3 deed verdienstelijk werk door .Zeist 3 met 8—2 te ver slaan J. Roos won drie. Goedhart en Mulder ieder twee partijen Over 't Net 4 is door de 7—3 overwinning op GMU 2 practisch kampioen. Hier won Bremmers driemaal., Raabe tweemaal en van Sorgen éénmaal. Ook het vijfde team handhaafde zijn leidende positie door de hek kensluiter DHM 3 met 91 te kra ken Mei. Heilygers en Berendse wonnen 'drie. Scholten twee partijen. Handbal Amersfoort-dames namen revanche In onze voorbeschouwing ver meldden wij dat het tweede dames elftal op eigen terrein zou uitkomen tegen Nijkerk II. Dit was echter niet het geval, daar Nijkerk II tegen Ra- piditas III moest spelen. De Amers foortse dames zullen dus nog even op de zo begeerde titel moeten wachten. Wel speelde het eerste da meselftal op eigen terrein tegen Blauw-wit uit Amsterdam. De Amersfoortse dames namen met een 20 overwinning revanche op de in Amsterdam geleden 10 nederlaag. Met de rust was de stand 10, door een schitterend doelpunt van Mej. Roos. Na de rust kwam Blauwwwit fanatiek opzetten, doch de verdedi ging van „Amersfoort" hield stand. Succes kwam aan de andere kant. waar Mej. Roos de stand op 20 wist te brengen. De wedstrijd van het tweede he- renelftal* in Hilversum tegen H.H.C. II werd wegens slechte terreinsom standigheden afgelast. Het derde herenelftal besloot de competitie met een wedstrijd tegen H.V.B. II uit Baarn. Tegen alle ver wachtingen in verloren de Amers foorters in de laatste minuut met 32 Met deze overwinning verbe terde H.V.B. zijn kans op de boven ste plaats. HDS-aanvallen strandden op KVVA-aehterhoede K.V.V.A. verscheen in de wedstrijd tegen H.D.S. met twee invallers. Van het begin af vallen de K.V.V.A.-spe- lers fanatiek aan en de rechtervleu gel krijgt kans op kans, die echter niet worden benut. Na twintig minu ten maakt Van Zuilen met een hard schot het eerste doelpunt (10). De H.D.S.-aanvallen stranden alle op de zeer goede achterhoede van K.V.V.A. Een doelpunt van Steen beek wordt door de scheidsrechter afgekeurd wegens buitenspel. Na de rust heeft Verhaar met Westerlaak van plaats verwisseld, wat zeker een verbetering is Er wordt door beide elftallen hard ge- werkt doch alleen K.V.V.A. ziet nog een maal. kans te doelpunten. (20) ZUT opent haar feestjaar De Amersfoortse Algemene Wan delsportvereniging „Zonder Uitval lers Terug" opende Zaterdagavond de festiviteiten t.g.v. haar 15<-jarig bestaan met een intieme fami lieavond, voor leden en donateurs in Academie de Danse. Voor deze avond waaraan o.m. medewerking' werd verleend door 4—10-8 R.I. uit Harderwijk, be stond zeer grote belangstelling. Nadat de voorzitter, de, heer Th. Kleij, met een kort welkomstwoord de avond had geopend, wisten de leden van dit militaire cabaret groepje al dadelijk „contact" te leggen met de zaal. Hoogtepunten waren het optreden van „De twee Tefc-y's" met gitaar en zang en „At en Mad" met accordeon en gitaar. Zij hadden weinig moeite om met bekende melodieën de aanwezigen aan het zingen te krijgen. De N.B. band, die om elf uur het bal inluidde, liet de stemming niet verflauwen, integendeel, men wist van geen ophouden, zodat de voor zitter eerst om 4 uur, inplaats van om 2 uur, het einde kon aankondi gen. Rest ons nog te vermelden dat de oud-voorzitter, de heer J. W. v. Eist, in een kernachtig betoog af scheid nam vaii de vele donateurs en leden, welke niet op de jaarver gadering waren geweest, daarbij de overtuiging uitsprekend, dat met een dusdanige inzet het jubileum jaar wel een jubeljaar moet wor den.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2