Amersfoorts uitbreiding richt zich op 't Noord-Oosten Republiek bereid deel te nemen aan interim-regering Concentratie van industrie in Soesterkwartier In 1960 kent Amersfoort geen samenwoning meer Versobering in hotels enz. is noodzakelijk 2 Hollerith schaduiv-administratie zal veel openbaren Toekomst voor de tuinbouw is somber Vele jubilea bij de Spoorwegen Gen. Spoor over rijmprentHet was nooit de bedoeling te profaneren Noteert U even INTEKENBILJEJ Fietsen, fietsbanden en serviesgoed vrij VAN DER WAALS IN APRIL VOOR DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Dinsdag 10 Februari 1948 A mersfoort gaat niet over een nacht ijs. Het gemeentebestuur heeft zich bij de vaststelling van het uitbreidingsplan laten voorlichten door deskundigen van het Nederlands Economisch Instituut te Rotterdam. Voor het onderzoek naar de toekomstige groei van Amersfoort werd het jaar 1970 als voorlopig einddoel gesteld. Reeds zijn over enkele onderdelen, zoals de bevolkings aanwas, en de mogelijkheden voor de middenstand, rapporten verschenen. In deze research-arbeid had de heer L. H. Klaassen, econ. drs, en voor het N.E.I, gestationneerd in Amersfoort, een werkzaam aandeel. Dezer dagen zijn de rapporten, over enkele andere belangrijke onderdelen van het onderzoek, ter lezing gelegd. Voor de pers gaven Maandagmiddag wethouder J. Koopman en de heer L. H. Klaassen een toelichting op deze vakkundig samengestelde rap porten. De heer Koopman zeide in zijn samenvattend slotwoord, dat, zonder chauvinistisch te zijn, toch gezegd mag worden, dat Amersfoort vooraan gaat in dé rij van Nederlandse gemeenten, die op een dergelijke gefundeerde wijze werkzaam zijn aan de samenstelling van een verantwoord uitbreidingsplan. Er is in het verleden te veel op goed geluk gewerkt en dientenge volge werden kapitale fouten ge maakt. Ook Amersfoort is een tijd lang op de verkeerde weg geweest- Een blik op de kaart zegt al vol doende. Er is een op het Zuiden gerichte uitbreidingswoede ge weest die het gevaar opleverde, dat de binnenstad in verval zou geraken. In het architectonisch, economisch en wetenschappelijk uitgewerkte nieuwe uitbreidings plan is met deze „drang naar het Zuiden" radicaal gebroken. Wel zullen de nog niet geheel voltooide gedeelten van het Leusderkwartier worden afgerond, doch de uitbrei ding van de stad zal zich voorna melijk voltrekken in Noord-Ooste lijke richting. Op deze wijze is het vrijwel zeker, dat het evenwicht hersteld zal worden, zodat de oude binnenstad een levend en verzor gend element kan blijven in de structuur van Amersfoort. De bouw van arbeiderswoningen zal de grootste aandacht moeten hebben. Voor andere groepen is o.m. gedacht aan 't Randenbroek kwartier. Druk op de knop De werkzaamheid van het Ne derlands Economisch Instituut loopt, wat de onderzoekingen naar de ontwikkeling van Amersfoort betreft, ten einde. Dit betekent niet, dat het gemeentebestuur van Amersfoort nu maar 't hoofd in de schoot legt. Integendeel, Amers foort beet ook op ander gebied de spits af. Zo zullen in een zeer na bije toekomst, bij wijze van „druk op de knop" de mogelijkheden, kwantiteiten en kwaliteiten, die er in de Amersfoortse bevolking zit ten, kunnen worden vastgesteld. Amersfoort laat namelijk als een schaduw-administratie van het be volkingsregister, een Hollerith-sy- steem bouwen. Daarvoor Is de vol ledige medewerking verkregen van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek in Der Haag, die de beno digde machines bezit. Reeds zijn van de 57.000 ingeze tenen 17.500 Hollerith-kaarten ge codeerd, waarvan er 15.000 zijn ge controleerd. Het Hollerith-systeem biedt onbegrensde mogelijkheden voor het gemeentebestuur, de «*e- meéntelijke administratie en de economen, die ongetwijfeld nu en in de toekomst een of meer dagen van de week in dienst van de ge meente employ zullen vinden. Het zal zelfs mogelijk zijn, om zonder gissingen en vergissin gen na te gaan in welk gedeel te van de stad de zuigelingen sterfte het grootst is. Ja zelfs is het mogelijk vast te stellen of deze sterfte zich voordoet bij het eerste, tweede of derde kind in de onderscheiden ge zinnen. De juiste weg Dit zijn dan enkele perspectie ven die Amersfoort biedt. Zij werden bij wijze van intermezzo door wethouder Koopman medege deeld. Er spreekt echter de ernst uit waarmede het gemeentebestuur de zaken aanpakt. Het jaar 1970 is als voorlopig einddoel gesteld. Niet dan alleen, maar zeker al in de naaste toekomst zal blijken, dat Amersfoort van de wegen c'ie open lagen de beste gekozen heeft. Het is de weg opwaarts naar een goede toekomst, waarin het wonen en werken voor de ingezetenen van Amersfoort een vreugde zal'zijn. Omtrent de agrarische mogelijk heden in en om Amersfoort is het N.E.I. niet optimistisch gestemd. In ieder geval is het zo. dat de hoeveelheid tuinbouwproducten uit eigen omgeving niet aan de vraag van de bevolking zullen voldoen. Wel ligt onze stad in een vrl1 gunstige positie. Met een efficiënte tuinbouw zal het mogelijk ziin een gedeelte van de invloed van het Westland af te nemen. Trouwens Jn Nederland zijn de vooruitzichten voor de tuinbouw niet bijzonder gunstig. Grote afzetgebieden buiten de grenzen ziin verloren gegaan. Men zal zich ernstig op dit vraag stuk moeten bezinnen. In de maand Maart zullen weer verscheidene ambtenaren van de Spoorwegen jubilea vieren. Veer tig jaar in dienst zijn o.m. de Utrechters L. H. Vrij, chef-de-bu- reau (9 Maart), W. H. M. Scham- hardt, chef-commies (30 Maart), J. H. Brinkhorst, hoofd-conducteur (6 Maart), M. W. Serné, chef-de- bureau (30 Maart) en de Amers- foorters G. Schel, eerste machinist (23 Maart) en A. van der Kraak, motorkarbestuurdér (26 Maart). Vijf en twintig jaar in dienst zijn de Amersfoortse bankwerkers T. H. W. Holtewes (25^ Maart), J. den Adel (30 Maart) en J. van Spek (30 Maart). Kookdemonstratie in Academie de Danse Het wordt de huisvrouwen in haar dagelijkse arbeid steeds ge makkelijker gemaakt. Vooral op het gebied van de kookkunst zit men niet stil om dit zo aangenaam en gemakkelijk mogelijk te maken en niet te vergeten... de kostenbe sparing. Donderdag 12 en Vrijdag 13 Februari wordt in de Academie de Danse een kookdemonstratie gege ven van de Columbus Patontkap. Deze Patentkap betekent een £evo- lutie in de kookwereld. De demonstraties vinden plaats van half 3 tot half 5. Nieuwe administrateur bij Toonkunst Men schrijft ons dat tengevolge van drukke werkzaamheden de heer M. Boele, administrateur van „Toonkunst" zich genoodzaakt heeft gezien zijn functie neer te leggen. Het-bestuur van de afde ling Amersfoort der Mij. tot Bevor dering der Toonkunst, heeft de heer Boele overeenkomstig zijn verzoek eervol ontslag verleend en tot administrateur benoemd met ingang van 1 Februari 1948 de heer J. F. Fontein, Anna Paulow- nalaan 30, tel. 4838. GRAND: George wint op alle fron ten Vrij. en Zat. 14.30, 18.45 en 21 u. Zo 14, 16.15, 18.45 en 21 u, overige dagen alleen 14.30 u. CITY: Tien dagen in Parijs. 14.30 18.45 en 21 u. Zo. 14, 16.15, 18.45 en 2i u. REMBRANDT: De z\yarte raaf. De geest v d. Vampir. 14.30 en 20 u. Vrij. en Zat. 14.30. 18.45 en 21 u. Zo. 14, 16.15, 18.45 en 21 u. 9 FEBR. T./M. 12 René Sleeswijk's Snip en Snap-revue „Cheerio". Grand, 20 u. 10 FEBR.: Vergadering Ver. v. Huis vrouwen, foyer Amicitia 14.30 u. 11 FEBR.: Jaarsoirée A.V.E.R.A. 's Prinsenhof 19.30 u. Schaakavond „Amersfoort" Markt hal 20 u. Genoots. Nederland-Frankrijk Maxime Chastaing" l'Homme dans le theati-e frangais contemporain". De Wapenroem 20 u. Carnavalsavond K.V.V.A. „Goal, die zit", St. Aechten 20 u. Groot Vastenavondbal V.O.G, Dancing van 't Hul, 20 u. Hot-club de France, Amicitia 20 u. 12 FEBR.: Kilima Hawaiians, Ami citia, 20 u. Buitengewone ledenverg. „Handel en Nijverheid" Nieuw Amsvoi-de, 20 u. 13 FEBR.: Ned Chr. Reisver. Lezing Lode van Gent, Acad. de Danse. 19.30 u. Ver. „Oost en West", films en spr. L.V.D Indië, Amicitia 20 u. T./M. 22 FEBR.: Van Gogh exposi tie, d'Oude Lanteern, geopend 10-12, 14-17 u., Zo. 14-17 u. OPENB. LEESZAAL EN BIBL dage lijks rullen v. boeken 14—17 u. dl VriJd avond ook van 19—21 u. Leesz. geopend dagelijks 10—12.30 u. en 1417 u. dl en Vrijd. ook 19—22 uur. „STICHTSE HEUVEL": Wo., Za. en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (Black-White Band, „de Spotvogels"). dancinq van 'T HUL: Zat., Zon. en Woensd. dansen, 20—23 uur. Zon.mid. 1518 u. (Orkest „The Rhythm Specials"). Dancing ó-oranjeboom: zat.. Zon. en Woensd. dansen. Mogelijkheden voor grafische bedrijven en de bouwnijverheid NA enige inleidende woorden van wethouder J Koopman, verkreeg Maandagmiddag de heer L H. Klaassen (econ. drs.) in een persconfe rentie ten stadhuize het woord om de door het Nederlands Economisch Instituut over Amersfoort uitgebrachte rapporten toe te lichten. Over het rappoi"t, waarin de mogelijkheden voor de ontwikkeling van de industrie in Amersfoort zijn vastgelegd, zeide de heer Klaassen, dat de omvang van de verzorgende bedrijven samenhangt met die van de bevolking. Voor het verkrijgen van de gegevens en- de berekening van de cijfers zijn methoden toegepast, die geheel nieuw zijn en deze zullen wellicht reactie verwekken in vakkringen. De onderzoekingen hebben uitge maakt, dat in Amersfoorts verzor gende bedrijven 5.18T> van de bevol king werkzaam is. Dit cijfer is voor de handel 0 92 Tc. voor verkeer 1.15 Tc Tenslotte kwam men tot een percentage van deze groep van 17.8 To. Van de mensen, die een beroep uitoeferten. zullen 45 in de ver zorgende bedrijven werkzaam zijn. De stad kan evenwel niet drijven de verzorgende bedrijven. De op primaire bedrijven vormen de be staansgrond van de stad. Daarom ls bijzondere aandacht gewijd aan het onderzoek naar de vestigingsfactoren voor de industrie. Er zijn industrie- en. zoals de aardewerk-, glas- en kalkindustrieën. wier grondstoffen en producten de ligging aan een groot vaarwater noodzakelijk ma ken. Deze industrieën concentreren zich dan ook uitsluitend aan de gro- tC riVieren' Mogelijkheden Met de grafische industrie is dat anders gesteld. Hier speelt dc cen trale ligging een belangrijke rol. Zo vindt men de meeste grote grafische bedrijven in de provincies Zuid- en Noord-Holland en in Utrecht. De grafische industrie maakte in Amersfoort een belangrijke ontwik keling door. Ook voor de toekomst liggen in Amersfoort op dit gebied vele mogelijkheden. Ook de bouwnijverheid heeft in een zich snel uitbreidend Amers foort goede kansen. De heer Koop man merkte op. dat het niet uit gesloten mag worden geacht, dat deze bouwnijverheid ook de mas- sa-vervaardiging van deuren of ramen in zich sluit. Een tak van industrie, die in Amersfoort een redelijke bestaansmogelijkheid zou hebben. Voor de chemische industrie is de centrale ligging eveneens van bete kenis, en de voedings- en genot middelen-industrie sluit zich in gro te lijnen in deze richting aan. Metaalnijverheid De metaalnijverheid maakte in Amersfoort een sterke ontwikkeling door. hetgeen voor een belangrijk deel is toe te schrijven aan de zich in onze stad bevindende Centrale Werkplaats van de Nederlandse Spoorwegen. De spoorwegen bieden namelijk in Amersfoort 6 werk gelegenheid. In de industrieën on derscheidt men twee soorten. Er is een groep, die hoge kwaliteitspro ducten maakt en dus goed betaalde en geschoolde arbeidskrachten nodig heeft en een groep voor het massa product. die minder eisen aan de 'Aan 'de Administratie van het Dagblad voor Amersfoort Snouckaertlaan 7, Amersfoort. IK. VERZOEK D MIJ TE WILLEN NOTEREN ALS ABONNé OP HET DAGBLAD VOOR AMERSFOORT voor: 31 cent per week 4.— per kwartaal Naam Straatnaam Woonplaats Datum Doorhalen wat niet wordt verlangd. Wij vergissen ons niet gaarne, zou U daarom Uw naam en adres In blok- letters willen invullen? arbeiders stelt en lagere lonen uit betaalt. Amersfoort komt op de grens van deze groèpen te liggen. Amersfoort kent apparaten-fabrie ken. maar ook bedrijven voor het minder bewerkelijke product. Dc kleine industrieën zijn voor Amers foort van betekenis. De heren Klaassen en Koopman deden duidelijk uitkomen, dat een gemeentebestuur een betrekkelijk geringe invloed kan uitoefenen op de vestiging van industrieën. De bewegingsvrijheid op economisch gebied is moeilijk naar eigen hand te zetten. Industrieterrein Eén ding was voor Amersfoort zeker: er moest meer industrie-ter rein komen. Bij vele gemeenten be staat de neiging om voor industrie terrein abnormale oppervlakten te reserveren. Het N.E.I. heeft voor Amersfoort vrij nauwkeurige schat tingen kunnen maken en kwam voor onze stad aan 30 tot 48 HA industrie terrein. - Het is begrijpelijk, dat de gemeente graag bedrijven ziet ko men. die niet conjunctuur gevoelig ziin en die toch hoge lonen uitbe talen. Toch blijken deze zaken moei lijk verenigbaar. Zo zijn b.v. luxe producten zeer conjunctuur-gevoelig Uit de in 1946 te Amersfoort ge houden bedrijfstelling is gebleken, dat in de industrie werkzaam zijn 7400 personen. Dit cijfer is anderhalf maal zo groot als in 1930. Twee in dustrieën vorderen van dit aantal het leeuwenaandeel Zo is dit cijfer voor de voedings- en genotmidde- lenbedrijven 2200 en voor de metaal nijverheid 1800. In verhouding tot 1930 zi.in de werkkrachten-cijfers in de voedings-, grafische en chemische industrie tweemaal zo groot. Amersfoort is door uitbreiding naar het Zuiden uit zijn evenwicht ceraakt. Het centrum van dc stad ligt in het Noord-Oosten. Toch con centreren zich de bedrijven in het Zuiden. De Arnhemsestraat wordt meer en meer winkelstraat en is te zien als voortzetting van do oude binnenstad. Om een opeenhoping in het Zuiden teeren te gaan. is dus een grote uitbreiding naar het Noorden van de stad noodzakelijk. Aantrekkingskracht Hoe sterk de aantrekkingskracht van Amersfoort op het Westen is. bewijzen de cijfers van de door de spoorwegen in Maart 1940 verstrekte abonnementen op Utrecht en omge keerd (exclusief jeugdabonnemen- ten). Van Amersfoort naar Utrecht was dit aantal 200. van Utrecht naar Amersfoort echter 1500! Indien Amersfoort over zal gaan tot de bouw van een industrie-flat dan zal deze nooit te ver uit het centrum mogen liggen. Het is uit het onderzoek wel gebleken, dat de kleine industrieën het centrum op zoeken. Men moet echter de gren zen van mogelijkheden leren zien. De vestiging van industrieën zal men moeten beperken tot het Soes terkwartier. Het gemeentebestuur is van mening, dat deze scheiding zeer scherp moet worden doorgevoerd. Voor de uitbreiding naar het N.- Oosten zal een zekere weerstand moeten worden overwonnen bij de autoriteiterf. omdat een grote opper vlakte agrarische grond aan de stadsuitbreiding zal moeten worden opgeofferd. Tot en met 1950 bouw van 1300 huizen Bij de behandeling van het wo- ningbouwprogram, waarover het Ned. Economisch Instituut ook uit voerig rapporteerde, kwamen de kaarten op tafel. Uit de verstrekte gegevens bleek, dat van 1949 af het bouwtempo zo zal ziin. dat het woningtekort geleidelijk afneemt. Het nu vastgestelde tekort be draagt 2448. Voor 1948 komen de 100 woningen gereed. Voor 1949 staan er 350 op het program, de bouw daarvan is niet zeker, voor 1950 is het te bouwen aantal 850. Of deze aantallen inderdaad zullen worden bereikt, hangt van veel fac toren af. In ieder geval moet men attent ziin op bouw-ontwrichting. Er moet niet in het wilde weg wor den gebouwd. Voorlopig ziin tal van andere oorzaken nog even zovele hindernissen voor een vlotte bouw van woningen. Toch ligt volgens de onderzoe kingen van het N.E.I. voor Amers foort het keerpunt ln 1960. Lopen de zaken zo, zoals de economen het bekijken, dan behoren in I960 de samenwoningen dus tot het ver leden. Bioscopen Uit gehouden onderzoekingen is gebleken, dat op een inwoner-aan tal van 50.000 meestal drie biosco pen aanwezig ziin. Voor Amersfoort zullen zich in deze richting ®-een grote veranderingen voor doen. Misschien verdubbeld dit aantal zich in de loon der iaren. Voor Amersfoort zullen vijf k zes bios copen ruim voldoende zijn. Café's Aan café; s en restaurants zal een grotere behoefte ziin. Nu be staan er in Amersfoort 103 van deze instellingen, waarvan 34 met een tapvergunning, 37 met een ver lof A en 32 met een verlof B. Van deze 103 café's en restaurants ziin er 63 in de stadskern en 12 in het Bergkwartier. Het Soesterkwartier is op verzoek van de woningbouw verenigingen droog gelegd. Toch zullen er tot 1970 van deze inrich tingen 70 worden biigebouwd. Waar deze zaken zullen worden gevestigd is nog een open vraag, maar ook hier is er een sterke nijging tot concentratie in de stadskern. Hotel-ruimte De hotel-ruimte in Amersfoort is niet bijster groot. Amersfoort bezit als vacantle-centrum een vrij grote aantrekkelijkheid. Om aan de vraag naar logies in de toekomst te kun nen voldoen zal gerekend tot 1970 Amersfoort 15 a 16 hotels moeten bouwen, hetgeen het dubbele is van het bestaande aantal. Scholen Op onderwijsgebied liggen de za ken vrij moeilijk. In verband met het groot aantal geboorten zal het leerlingen-aantal ln de toekomst sterk toenemen. De vraag is nu of door een roekeloze bouw van scho len het ruimte-vraagstuk wordt op gelost. Men neemt aan. dat deze verhoging van het leerlingen-aan tal tiideliik is. Daarom zal Amers foort niet zo snel tot nieuwbouw van scholen overgaan. Wel zullen bestaande scholen, die voor andere doeleinden worden go- bruikt weer voor het onderwijs wor den benut en voorts liet het in dc bedoeling van het gemeentebestuur om het voormalige gebouw van het Arbeidsbureau aan de Hogeweg in te richten als schoolgebouw. Burgerlijke Stand Geboren: Jansje, d. v. T. Veenen- daal en H. Jansen; Elisabeth, d. v. P. Berendse en S. J. de Bruin; Alijda, d. v. R. Ruitenbeek en C. Klee; Robert George, z. v. J. J. Hilbrink en H. Kiersch; Cornelia Janna Theodora, d. v. A. J. G. F. Vestering en C. van der Pouw; Jo hannes, z. v. H. J. Limper en E. Bos; Johan Christof, z. v. E. S. Beitler en E. C. Huijzendveld. Dc Republiek is thans bereid om deel te nemen aan de federale interim-regering, zo heeft drs Mohammed Hatta, de Republikein se vice-president en premier, in een brief aan dr. Van Mook mee gedeeld. De Republiek verlangt echter een billijke vertegenwoor diging. Verder moet de federale interim-regering de wetgevende macht in Indonesië uitoefenen tot het ogenblik waarop Nederland de macht aan de Verenigde Staten van Indonesië zal overdragen. Militaire waarnemers van de Commissie van Goede Diensten heb ben on-officieel te kennen gegeven dat de uitvoering van de bestands overeenkomst overal zonder inci denten en in vriendschappelijke verhouding verloopt. Generaal Spoor was echter minder goed te spreken. Het aantal Incidenten is sedert 1 Februari inderdaad ver minderd, maar er worden toch nog dagelijks gevallen van kidnapping, vernielingen en beschietingen van eonvoolcn gemeld, zei hij in een vraaggesprek. Ik heb dc indruk, aldus generaal Spoor, dat men in D.jokja ernstig tracht de bepalingen van het be stand uit te voeren, maar dat een aantal commandanten en opereren de benden zich aan de bevelen niet stoort. Op Sumatra achtte de generaal de situatie bevredigend, en ook in Midden-Java hebben wij geen reden tot klagen, al komen daar nog inci denten voor. Op West-Java is de Ver. voor Paedagogiek houdt lezingen De Vereniging voor paedagogiek te Amersfoort stelt zich ten doel de kennis van de Paedagogische We tenschap te verbreiden en bij te dragen tot de studie van de Paeda gogiek, overal waar deze een steun kan zijn bij het opvoedkundige werk in gezin, school en jeugdbe weging. De Vereniging richt zich daarom tot de leerkrachten bij alle takken van onderwijs, tot de ouders en tot de leiders van jeugdgroepen, om door middel van lezingen en dis cussieavonden de belangstelling voor de achtergrond van het prac- tische werk levend te houden. De volgende lezingen zijn nu vastgesteld: 17 Februari: De heer L. van der Zweep, Inspecteur L.O. te Amster dam: „Over- en onderwaardering van de Kennis". 2 Maart: Discussieavond: De heer J. P. Klerks, Hoofd O.L. Dalton- school te Utrecht: „Het Dalton-on derwijs in de praktijk". 23 Maart: De heer M. A. C. Lin deman, Inspecteur L.O. te Amers foort: „Ouders en Onderwijs". 13 April: De heer P. F. van Over- beeke, Gëm. Inspecteur L.O., Utrecht: „Amerikaanse scholen". 25 Mei: De heer Dr. H. Nieuwen- huis, Docent Nutsseminarium te Amsterdam: „De morele ontwikke ling van kind en puber". Deze bijeenkomsten worden ge houden in Monopole en vangen om acht uur aan. Voorts ligt het in de bedoeling in Juni een Paedagogische conferentie op de Internationale School voor Wijsbegeerte te beleggen. Kilima Hawaiians ir. in Amicitia de tweede maal gaan, maken de Voor zij voor naar Indonesië „Kilima Hawaiians" een afsch'eids- tournée door ons land. Op hun tocht door Nederland doen zij op Donderdag 12 Februari Amicitia aan. Op het programma staan bekende en nieuwe nummers. AZ en PC II behaalde zege op Zwemlust Gisteravond is in het Sportfond- senbad te Amersfoort de polowed strijd AZ en PC 2 Zwemlust 2 (Utrecht) heren gespeeld. Ondanks de behaalde overwinning op Zwem lust speelde AZ en PC 2 een slechte wedstrijd. Over het algemeen was de Utrechtse ploeg sneller en had zij wat doortastender en met meer schotvaardigheid gespeeld dan was haar een overwinning niet ontgaan. Theo Mosterd krijgt de bal uit een vrije worp toegespeeld en be zorgt AZ PC de leiding. In de aanvang is AZ en PC iets sterker hetgeen echter voor Zwemlust geen beletsel is om met een aardige doorslagbal de partijen op gelijke voet te brengen. Even voor de rust begaat de doelverdediger van Zwemlust een blunder door een vrij tam boogballetje van Van As in zijn eigen doel te laten verdwij nen, waardoor de stand wordt op gevoerd tot 21 in het voordeel van AZ en PC. De tweede helft kenmerkt zich door slecht spel van beide kanten. AZ en PC kan niet op toeren ko men, hetgeen hoofdzakelijk te wij ten is aan haar achterhoede. Zwem lust profiteert niet van deze inzin king, het ontbreekt dit team aan een goed schutter, waarover echter de Amersfoorters niet te klagen hebben. Theo Mosterd en Smeitmk geven elk de keeper van Zwem lust het nakijken, waar mee het einde aanbreekt met een niet ver diénde 41 overwinning voor de groen-witten. Uitslagen van andere wedstrij den: AZ en PC 3 Neptunus 3 (heren) 1—0; VZC 2 (Veenendaal) Flevo 2 (Nijkerk) 10; Zwem lust I (Utrecht)Flevo I (Nijkerk) (dames) 80. Voetballers vragen overschrijving De volgende spelers hebben overschrijving aangevraagd van A.P.W.C. naar Amsvorde: E. Hage- beuk, J. Snijders en W. Bouwman; van Amersfoortse Boys naar Ams vorde: H. de Neeling en B. Huizin- ga; van H.V.C. naar Amsvorde: G. G. Montauban en G. Kluver; van Soesterberg naar Amersfoortse Boys: A. A. de Wildt. evacuatie nog in gang. De situatie in Oost-Java noemde generaal Spoor echter zorgelijk. De laatste dagen zijn echter ook hier verbete ringen waar te nemen. De evacua tie betreft hier niet alleen de T.N.I.. maar vooral ook benden. Op Madoera en Sumatra's Oost kust bestaan reeds veiligheids bataljons. In West-Java en het Pa- lembangse worden deze thans ge vormd. Geen profanatie Over de rijmprent die het Tweede- Kamerlid Joekes de vorige week ter sprake heeft gebracht, en die de heer Joekes profaan achtte, zei ge neraal Spoor: De prent was in de eerste plaats bedoeld voor burgers. z(j werd o.a. opgehangen in militaire bureaux die door burgers worden bezocht. Men had de prent tevoren voorgelegd aan de hoofdaalmoezenier en de hoofdveldprcdiker, die geen bezwa ren opperden. De betekenis ligt alleen op het terrein van de moraal. Het was een prent ter overpeinzing en het is nooit de bedoeling geweest te pro faneren, aldus generaal Spoor, Maandag is de laatste verga dering aan boord van de Renville gehouden. Men nam afscheid van kapitein Tyree en zijn mannen. Herremans (België) sprak voor de Commissie van Goede Diensten, Ab- doelkadir voor Nederland, Roem voor de Republiek. Vandaag is Tyree naar D jog ia geweest om van de autoriteiten aldaar, in het bij zonder van Soekarno, afscheid te nemen. Om vijf uur vertrok de Ren ville van dc rede van Batavia. Naar het ANP verneemt is met ingang van heden de rant soenering van fietsen, fietsban den en serviesgoed opgeheven. „De Volkskrant" brengt het be richt, dat de minister van landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ter versobering van de maaltijden in hotels, restaurants, eethuizen, broodjes-met-vleeswinkels en café's een aantól verstrekkende maatrege len zou willen nemen. Ten eerste zou het verboden worden 's avonds na tien uur maaltijden te verstrek ken. Gehakt, croquetjes, saucijsen broodjes en soep met vlees zou niet meer geserveerd mogen worden. De Rorties vlees, die de restaurants un gasten mogen voorzetten, zou den zij moeten verminderen van 100 gram tot 75 gram. Het blad schrijft, dat minister Mansholt deze plannen uitgewerkt heeft zonder overleg te plegen met de Bedrljfs- Horeca en dat in kringen van ho telhouders enz. zijn maatregelen heel wat stof hebben doen op waaien. Het ministerie van Landbouw, VisserU en Voedselvoorziening machtigde ons te verklaren, dat bo venstaand bericht in zijn posltiviteit absoluut onjuist ls Er vindt al maandenlang overleg plaats tussen de minister en de Horeca om te ko men tot versobering der maaltijden, die, daarvan zün beide partijen vol komen overtuigd, in verband met onze voedselpositie noodzakelijk is. Van de maatregelen, die genomen moeten worden, maakt men een diepgaande studie, daarvoor zijn zelfs speciale commissies en sub- Commissies ingesteld. Enkele maan den geleden dook het gerucht op, dat de minister maaltijdbonnen wilde doen uitgeven, nu weer de plannen, die „De Volkskrant" pu- Varga gerehabiliteerd? De New-York Times, die 25 Ja nuari j.l. berichtte, dat de vooraan staande Sowjetrussische econoom professor Eugene Varga wegens „ketterse inzichten" uit zijn func tie ontslagen was meldt thans dat Varga in zekere mate zijn prestige herwonnen heeft. Er zijn weer bij dragen van hem opgenomen in het jongste nummer van „Wereldecono mie en Wereldpolitiek", aldus de New-York Times. Uitspraak gedaan in distributie-kraak De Utrechtse Rechtbank deed he den uitspraak in de zaak tegen de vier daders, die in de nacht van 8 op 9 Juli een mislukte poging tot inbraak deden in het Distributie kantoor te Amersfoort. De vonnissen luidden als volgt: de 37-jarige smid-bankwerker K. W. J. H. te Amsterdam, één jaar en vier maanden gev. straf met af trek van voorarrest (eis: 1 jaar en 6 m.). de 53-jarige timmerman J. K. M., eveneens te Amsterdam, één jaar en zes maanden met aftrek (eis: 2 jaar), de 51-jarige koopman A. C. v. d. S. te 's Gravenhage tot 1 jaar en 6 maanden (eis: 2. jaar) en' de 36-jarige grossier K. C. de V., overeenkomstig de eis. tien maan den gev. straf met aftrek. Van de dansvloer De in de Academie de Dance ge houden wedstrijden tussen Baarn en Amersfoort zijn in het voordeel van onze stad uitgevallen. De uitslagen van de beginners zijn: le prijs voor het A-team van Amersfoort met llS'i punt. 2e prijs B-team van Amersfoort 11094 punt. 3e prijs A-team Baarn 110 pun ten. De gevorderden behaalden 113'.^ punt voor Amersfoort en 13094 pnt. voor Baarn. Gevonden voorwerpen 2 t.m. 5 Januari Wanten en handschoenen; lichte portemonnaie, inh. ruim f 4.-; pad- vindersriem; mud kolen; paar groene wanten; gevlamde vulpen; portemonnaie, inh. ruim f 3.-; ge kleurde das; sleutel (Silvar Works) ring met 5 penningen (A.H.C.); grijze ceintuur; briefjes staatslote rij; vulpen (Fasco Normal); paar witte kin. wanten met rode rand; rozenkrans (bruin); katechismus boekje; badhanddoek met bruin zwembroekje. Brandweer had er geen moeite mee Op een zolder van een woning in de Lombokstraat ontstond een kleine brand, toen de bewoner, die oorlogsinvalide is, een petrole umkachel omstootte. De brandweer kon het brandje spoedig blussen. De vloe- van de zolder kreeg een zwarte brandkleur. bliceert. Dergelijke plannen zijn in derdaad ter tafel gebracht, maar een beslissing, in welke zin dan ook, is niet genomen. Het is best mogelijk dat uit het intense overleg geheel andere maatregelen voortspruiten en de andere onder tafel verdwijnen. De Rotterdamse kamer van het Bijzondere Haagse Gerechtshof zal in April a.s. de zaak tegen Anton van der Waals behandelen, die er van wordt verdacht gedurende de oorlog als S.D.-spion te zijn opge treden en in die verradersrol de dood van vele illegale strijders op zijn geweten te hebben. De defini tieve dag van de zitting is bepaald op 16 April. Als advocaat-fiscaal zal de vroegere leider van de P.R.A. mr. H. W. van Doorn optreden. Men verwacht dat dit proces enige dagen zal duren. Indien nodig zal de behandeling van de zaak op 17 en 19 April worden voortgezet. „Stephensonstraat" vierde feest In Amicitia gaf de buurtvereni- ging „Stephensonstraat én Omge ving" Maandag een feestavobd. De voorzitter van de buurtvereniging, de heer P. J. van Scheyen, sprak een welkomstwoord^ waarin o.m. werd gezegd dat de vereniging zich in een grote be langstelling mag verheugen. Er worden veel nieuwe leden inge- schreverf, aldus de voorzitter. Het non-stop cabaret-programma uit gevoerd door de amateursgroep „ARVA" (personeelsvereniging van de Amersfoortse Raad van Ar beid) was aantrekkelijk en goed verzorgd. De conférencier Coos van de Velde, die het talrijke pu bliek amuseerde met grapjes en grollen, had al spoedig de lachers op zijn hand. Het eerste gedeelte van het programma dat vlot werd afgewerkt kon ons meer bekoren dan het overige. De charmante Dini Smit zong enige leuke liedjes en „hits of the day", waarvan „Lievelingsliedje" en „the old lamp lighter" wel het meest in de smaak vielen. Een geestige voordracht gaf Coos van de Velde in „Jodocus". Het refrein van dit lied werd en thousiast door het publiek meege zongen. I „Arme Rijken", een vrolijk spel in één bedrijf door Nono, vormde het tweede gedeelte van het pro gramma. Het stuk werd op goede wijze door de tonelisten gegeven. Jammer dat de alleenspraken te lang waren. Het dansorkest van Jan Loo hield de danslustigen nog geruime tijd bijeen. Jubileum-uitvoeringen C.N.G. „Oranje" De na de oorlog herboren Chr. Nat. Gymnastiekvereniging „Oran je", die dit jaar twintig jaar be staat, geeft op 4 en 5 Maart in de grote zaal van „Amicitia" jubileum uitvoeringen. De vereniging die on der leiding staat van de heer Van Schaffélaar, heeft voor deze avon den een programma opgesteld, dat veel goeds belooft. Het comité, dat zich in verband met het jubileum uit de inge?etenen van Amersfoort heeft gevormd, stelt zich voor op een der avonden ..Oranje' een ca deau aan te bieden. Schrijfmachine verdween Uit de R.K. Leeszaal werd een schrijfmachine ontvreemd. De da ders zijn door een kelderraam, dat niet voldoende gesloten was, naar binnengegaan. Zij hebben een kast opengebroken. Ons dagelijks teveel Een bonnetje werd geschreven voor een wielrijder die op het ver boden gedeelte van de B. W. Laan reed. Een persoon die naar het buiten land was vertrokken voor meer dan vijftien dagen, had vergeten zijn distributiebescheiden in te le veren. Een melkhandelaar kreeg een bekeuring wegens overtreding van het melkbesluit. Tegen twee werkgevers werd proces-verbaal opgemaakt, omdat zij werkboekjes onjuist hadden in gevuld. Een autobestuurder gaf geen te ken van richting verandering. Brand in benzinepomp De brandweer kon een brand in een benzinepomp van een garage van de A.T.O. aan de Lageweg spoedig meester worden. De oor zaak van de brand is onbekend!

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2