Als Prins Carnaval eist „gek" of korte rokken „gekkinne" te zijn.... Spiegel Eire blijft bij „DEV." Een v. Gogh of... loos alarm? Tweejarig bestaan P.v.d.A. herdacht PETER ....volg hem dan op de voet met de idee: Dit is normaal Nieuwspalet Kerknieuws meen De K.N.T.V. contra Henk Baldings Dr MEENK'S FAUST WAS EEN VAGEBOND .^fis Radio-programma TUINKALENDER Dinsdag 10 Februari 1948 3 De kins neet gek weure veur d'ne tied Mèr mèt eur hóliep Kriegc veer ze zoe wiet! Denk niet. dat Kalbeskianus, prins Carnaval van Mestreech, zijn oor leent voor klachten van zijn gasten uit het Noorden, die achter blijven m het door hem aangegeven dolle dwaasheid-tempo. Verwacht niet, dat hij hen beschermt, als zij de race van café naar café moeten stakqn, wanneer hun „vlees" te zwak blijkt. Waag het ook niet hem verlof te vragen het bonzende hoofd een ogenblik rust te gunnen. Neen, maak het deze onvermoeibare, vro lijke vorst niet lastig, als hij eist te zijn als hij: „gek of gekkinne". Volg hem op de voet, van het ogenblik af, dat hij op een verbran- de goederenwagon het station bin nenrijdt, kleef hem aan de hielen op zijn tocht naar de „tempel", hef het glas met een routinegebaar en., houdt het hoofd koel. Weer elke doezeligheid of dromerij, want de prins verlangt dit. Stort in de massa, tracht geen volledig individu te spelen, vraag nooit „waarom?" of „waartoe?", be leef slechts dit fameuze gekkenhuis met de idee: „Dit? Dit is volkomen normaal!" Dan nog blijft de kans gering, dat Carnaval een feest wordt. Een feest, dat zijn weerga niet vindt. Mestreech verstaat de kunst zijn prins drie dagen en drie nachten #te volgen- door aik en dun. O, er zyn er wel, die uitvallen en de stroom mijden-, er zijn er wel die het hoofd verliezen Maar het gros daast door, blindelings de weg betredend, die Kalbeskianus aangeeft. Hij ver toont zich overal en waar hij komt wijken kwaadsprekers én heimelijke tegenstanders. Kwaadsprekers beweren: „Het zal regenen!" Goed, het regent, zeurend-miezerig. Heimelijke tegen- standers mompelen: „We moeten feesten, maarde regen bederft het pleizier!" Geen maar's... Ach, prins Carnaval kent geen maar's. Hij ducht geen tegenstan ders. Niets kan zijn tempo stuiten. Dus zweept hij zijn onderdanen op en zijn geestdrift vuurt hen aan. Het gejoel en gezang verflauwt niet, nee, zelfs niet in de regen. Kijk, daar gaat de stoet. Lange rijen wagens en groepen. Heel Mes treech is op de been. Regen? Kou? Wat deert het de burgers? Zij kleu men in hun dunne, zijden kleren, In de bonte Carnavalsstoet, die door Maasstricht slingerde, liep ook het witte laken mee hun gezichten zien blauw onder de doorgelopen schmink. Maar hun hart blijft warm. Zie dat meisje, luchtig gekleed, in de stoet meerijden, boven op een enorme fles appelwater. Zij kan voor haar voeten geen steun vin den. zij valt haast naar beneden van vermoeidheid. Nochtans zingt zij schel het Carnavalslied. En met haar duizenden anderenondanks de „zege va boave". en leef als ingewijde Leef als gast zoals een ingewijde leeft. Zeg geen onvriendelijkheden van het Carnaval, in het gunstigste geval zal de Mestreechter medelij dend opkijken: „Ge kint et toch n»et weten" Dan zal hij doorlopen, zwie rend in zijn maskerpak als bakker, clown of hellebaardier, en in 't café zijn vrienden zoeken, met hen klin ken, met hen zingen, met hen ver teren het zuinig opgespaarde geld, weggelegd voor Carnaval «Hij zal zich niet schamen als zijn hos-buur een trapje lager staat, hij zal zich niet bekommeren om tijd De Leyster kampioen drie banden In de wedstrijd om het nationale kampioenschap drie banden tweede klas, gelukte het aan A. de Leijster uit Den Haag de eerste plaats te bezetten. Door zijn gemiddelde van 0.563 promoveert hij tevens naar de eerste klasse. De eindstand luidt: A. de Leijster 6 270 479 0.563, D. van der Keijl P. Stoffelen J. van Dillen E. G. Eras P. Thijssen G. Brok J. Schreuder 5 253 529 0.478, 4 264 571 0.462, 4 242 587 0.412, 3 243 508 0.478, 3 248 5(j5 0.438, 3 253 648 0.390, 0 179 556 0.301. Cerdan slaat Walzak knock out Marcel Cerdan, de Europese kampioen middengewicht heeft Yanek Walzack Maandagavond te Parijs in de vierde ronde knock out geslagen. Het gevecht ging niet om de Europese titel middenge' wicht. DE nationalistische 'hier republi keins geheten) traditie is de voornaamste politieke traditie van de Ierse Republiek. Dis is een be wijs van geringe politieke ontwikke ling. maar daarvoor heeft dit land. waarvan een fundamentele armoede een van de belangrijkste economi sche karaktertrekken is. ook maar weinig parlementaire ervaring. Het politieke verleden van het Ierse volk bepaalt zich hoofzakelljk tot ver zet tegen het Engelse wanbeheer, tot opstanden, guerilla's, burgeroorlogen ongehoorzaamheidsbewegingen, ter reurdaden. Pas met de instelling van de dominionstatus in 1920 begon de geschiedenis van het moderne Eire het zelfbestuur, eerst onder lei ding van Cosgrave's partij Fine Gael (thans de partij van generaal Ri chard Mulcahy). daarna onder lei ding van De Valera's Fianna Fail. De Valera heeft van de nationa listische traditie een goed gebruik gemaakt. Onder zijn bestuur heeft zich de gestadige losmaking uit het Britse rijksver band voltrokken die thans resul teert in die merk waardige status van een repu bliek onder de overigens ner gens meer in de grondwet ge noemde Britse kroon. Met dit succes op zijn balans heeft hij kans gezien gedurende zestien jaar het heft in handen te houden. Evenals zijn politiek ten opzichte van Engeland eiste ook de handha ving van zijn positie echter veel in zicht en strategie. Eén van de vele middelen waren de jongste algemene verkiezingen. Een nieuwe partij kwam bij de tussentijdse verkiezin gen haar voren en omdat men een tegenstander het best in het open veld kan bestrijden als men sterk staat, besloot „Dev." het op een stembusstrijd te laten aankomen. „D.E.V." ..16 Jaar premier.. EIRE heeft van de oorlog niet direct geleden, omdat het neu traal bleef een politieke vacantie die het Ierse volk eigenlijk wel no dig had maar het lijdt als elk ander land aan de gevolgen van de oorlog. Dit is natuurlijk een goed ogenblik voor een oppositie, maar Mac Bride en zijn nieuwe partij, de Clann na Poblachta, deden meer dan de regering critiseren. Mac Bride bracht, behalve de vereiste speculatie op het republikeinse sen timent (de herinnering aan zijn in 1916 gefusilleerde vader en de nogal formalistische eis van „volledige" vrijmaking van Engeland) een pro gressief sociaal programma mee. Dit had de inzet van de stembus strijd kunnen worden: een gematigd economisch beleid of een progres sief sociaal beleid, wanneer het Ierse volk aan de probleemstelling in deze vorm toe zou zijn. In feite kwam de verkiezing echter neer op een strijd tussen personen (De Va lera, Mulcahy of Mac Bride) of. erger nog, op hel votum „pro-Dey."' of „anti-Dev.". Dat De Valera hier gemakkelijk aan het langste eind trok was duidelijk. DE verkiezingen, die hem de wel iswaar absolute meerderheid in de Dail kostten, stellen De Valera niet voor al te grote moeilijkheden. Hij heeft reeds bekend gemaakt, dat hij van een coalitie-regering niet weten wil; met de steun van enkele onafhankelijken kan hij voorlo pig nog zijn absolute meerderheid herstellen en verder regeren, tot hij op een goed ógenblik met nieuwe verkiezingen opnieuw zijn kans kan wagen. Maar toch zal hij de uitslag van de laatste verkiezingen niet kunnen veronachtzamen. Het is uit het voor alsnog bescheiden en voor hemzelf ongetwijfeld teleurstellende succes van Mac Bride èn uit de onver wachte winst van de Labourparty duidelijk dat er een groeiend ver langen is naar een meer sociale ori ëntering. Een tendenz. die niet mis verstaan kan worden. De economi sche toestand van Eire vraagt om een krachtig progressief bewind. De Valera krijgt daartoe nog de kans. Als hij die niet waarneemt, is de kans niet denkbeeldig, dat hij, na zijn zestien regeringsjaren, zal moe ten worden afgelost. AD. INT of plaats, hij zal slechts denken in zoveul x 11 minute en slechts leven bij zoveel x 11 „beer". Is het dan een wonder, dat Noor derlingen. die zich storten in dit rijk van deze dwaze prins niet mo gen peinzen over andere dingen dan „beer" en ,,'t ciefer 11"? Dat zij drie dagen lang zich maar laten leven zonder te begrijpen? Dat zij in de stroom van Carnaval willoos moe ten drijven? Zij moeten deze dwaas heid aanvaarden, want anders zou den zij zich ergeren over alles, waarvan de Mestreechter zegt: „De punten van mien jailèt (vest) krul len zich van de lol!" Veertienjarige „vader" voor de kinderrechter E'en veertienjarige schooljongen in de Engelse plaats Putney (Essex) was een vader voor zijn klasgenoten in die zin. dat hij mijn-zoon-dochter-kan-nict- op-school-komen-briefjcs schreef voor zijn vriendjes en vriendinnetjes die wilden spijbelen. c Voor dit doel had hij speciaal pa pier en enveloppen gekocht. Het spelletje was echter te mooi om lang te kunnen duren en de weldoener zal voor de kinderrechter moeten verschijnen. Er zal zells een psycho loog aan te pas komen om na te gaan welke kronkel In zijn hersens voor een dergelijk menslievend ge drag verantwoordelijk is. Siam, de enige olifant uit de Ber- Uinse Zoo die de oorlog overleefd heeft, en het vorig jaar stierf, is voor een deel tegen enorme priizen op de zwarte markt verkocht. Goed gezouten en lang gekookt is het een delicatesse, zei de oppasser, die zich thans voor de rechter moet verantwoorden. O Edwin Pauley. speciaal assis tent van de Amerikaanse minister van oorlog, onlangs beschuldigd van speculatie, is afge treden. De New York Herald Tribune zal in de herfst de publi catie beginnen van generaal Eisen howers relaas van de oorlog, geti teld „Kruistocht in Europa" O De politie van Rome heeft een eind ge maakt aan het werk van twee clan destiene fabrieken, die dagelilks duizenden valse Amerikaanse siga retten fabriceerden, van tabak, af komstig van op straat gevonden peukjes. O Een Roemeens tribu naal heeft achttien oud-ministers en onderstaatssecretarissen van de regering-Antonescoe veroordeeld tot gevangenisstraffen van 5 tot 20 jaar. O De 18-jarige tweede doch ter van generaal De Gaulle is over leden. Reeds gedurende enkele da gen had de generaal een te houden redevoering afgezegd. De commu nistische „Humanlté" berichtte dit onder de kop: De Gaulle buigt het hoofd voor de vastberadenheid der democratische machten. O Ook Joegoslavië heeft thans ziln vrou welijke minister: mevrouw Nadlje Doeme, Onderwijs. Ned. Herv. kerk Beroepen te Waal en Koog op T., (toez.) J. de Boer, cand. te Zaandam; te Hellendoorn (toez.) K. J. H. Burg te Rijnsburg; te Montfoort J. C. Stelwagen te Gies- sendam; te Oosterbierum (Fr.) J. Scholten te Middelstum: te Rotter dam-Vreewijk C. A. Korevaar te Gouda. Aangenomen naar Oude- en Nieu we Wetering A. M. Knottnerus, zendingsdir. te Oegstgeest; naar Vierhuizen-Zoutkamp J. D. Pienter te Saaksum, die bedankte voor Oostwold Hooge en. Lage Meeden en Den Hom. Geref. Kerken Beroepen te Bandoeng (N.O.I.) H. v. d. Weij, legerpred. te Ned. In- die, voordien pred. te Dedemsvaart. Hij heeft het beroep aangenomen. Tc Coevorden en te Stadskanaal (vac. H. Zandbergen) W. H. J. de Boer te Midwolda (Old.); te Dinx- perlo D. Kuiper te Rilland-Bath; te 's-Gravendeel P. de Bruijn te Krab- bendijke; te Koog a. d. Zaan J. J. Bouwman te Almelo. Bedankt voor Apeldoorn (vac. A. S. Timmer) J. F. Colenbrander te Ommen. Geref. kerken naar art. 31 K.O. Beroepen te Daarlerveen R. te Velde. cand. te Stadskanaal. .Aan genomen naar Leiden J. Keizer te Heemstede. Vrfje Evang. gemeenten Bedankt voor Heerde J. Enter Jr. te Zeist. Ohr. Geref. kerken Tweetal te Zwolle D. H. Biesma te Drogeham en P. Westerloo te TheSinge. Beroepen te Rotterdam-C J. H. Velema te Bunschoten. Geref. gemeenten Tweetal te Lissc J. v. d. Berg te Utrecht en dr. G. Steenblok te Gouda. EXAMENS Aan de Vrile Universiteit ls ge slaagd voor het cand. ex. Theol. P. C. de Vries te Zaandam. r) E LANGE ROK wint terrein! Zelfs U de tegenstandsters, laten we het maar eerlijk bekennen, hebben alle zomen van haar garderobe nagekeken om te zien of deze nog iets uitgelegd konden worden. En het resultaat? Bij de koopjurkjes mees tal bedroevend. Daar moet dus iets op ge vonden worden, want al heeft ,17 nog zo'n keurig japonnetje, het staat toch niet als het maar net op de knie hangt. Wat denkt U van de hier afgebeelde op lossing? Niet voor al le japonnetjes ge schikt maar wel voor vele. Het valt natuur lijk niet altijd mee om een bijpassende stof tc vinden. Het beste doet II met niet op goed geluk te kopen, maar de jurk mee te nemen naar de winkel. Zijde of fijne wollen stof laat zjch ook met fluweel of velours combineren. Is de japonrok vrij ruim. dan kunt U aan de achterkant volstaan met alleen de gordel tussen te zet ten en het middenachtcrbaantje laten vervallenVan de resterende stof maakt U een turban of een aardig tasje om bij de japon te dragen. De heer T. R. de Rooy te Eindho ven, kappersbediende, in zijn vrije tijd ambitieus tekenaar, heeft reeds ln 1943 in een huis te Nue- nen een schilderstuk ontdekt, dat sterk zijn aandacht trok. De eige naren, twee bejaarde mensen, wa ren aanvankelijk niet bereid hem het stuk te verkopen. In 1945 wer den zij daartoe tenslotte bereidge- vonden. De heer de Rooy is er van overtuigd, dat hij een studiewerk heeft aangekoch* van Vincent van Gogh, die geruime tijd te Nuenen heeft gewoond. "De dokter en kunstschilder, dr. Wiegersma (Deurne) en anderen, zoals A. Siebens en J. van de Ven deelden de mening van de heer de Rooy. De conservator van het Ste delijk Museum te Amsterdam en mr. de Wilde, directeur van het Eindhovens van Abbe-museum, gaven blijk van veel belangstelling voor dit schilderij. Men wil het thans in Amsterdam aan een on derzoek onderwerpen. Ir. van Gogh te Laren, neef van de kunst schilder Vincent van Gogh, iw e wij naar zijn mening vroegen, zei- de van deze „ontdekking" nog niet af te weten. Voorlopig stond hij er zeer sceptisch tegenover. Er zyn al wel meer schilderijen van van Gogh „ontdekt", maar dan bleek het telkens loos alarm te zijn.. Onze kunstredacteur tekent hierbij aan: De Nuenense periode ('82-'85) is voor v. Gogh zeer belangrijk ge weest. Zoals men weet is hij zich pas laat op z'n 27e jaar aan de beeldende kunst gaan wijden. Aanvankelijk deed hij weinig an ders dan tekenen en het advies van Mauve in Den Haag ook te gaan schilderen werd door hem gewantrouwd. Later heeft Vincent dit anders leren zien. In Nuenen nu kwam hij, wat zijn kunnen en mogelijkheden betreft, tot veel meer klaarheid en ofschoon er in zijn werk, ook van deze periode, nog technische onhandigheden zijn Het Hoofdbestuur van de Kon. Ned. Toonkunstenaars-Vereniging heeft, zo meldt het ons, met ver bazing en teleurstelling kennis ge nomen van het feit, dat de compo nist Henk Badings gemeend heeft boven zijn 4de pianosonate de op dracht te kunnen plaatsen: „Aan Cor de Groot in trouwe vriendschap opgedragen tijdens gemeenschappelijk genoten bij zonder recht". Het is het Hoofdbestuur niet duidelijk of Badings hier doelt op de bezettingstijd en de toen inder daad genoten bijzondere voor rechten, of op de tijd na onze be vrijding, toen de heer Badings daarvoor ter verantwoording werd geroepen. In ieder geval betreurt het Hoofdbestuur, dat Badings de slechte smaak heeft gehad op deze feiten opnieuw de aandacht te ves tigen, op een ogenblik, waarop het Nederlandse volk bereid was ze als afgedaan te beschouwen, nu de Badings in hoogste instantie opge legde straftijd was afgelopen. (De lezer herinnert zich, dat ook onze Redactie enkele weken gele den reeds tegen deze houding van Badings heeft geprotesteerd). aan te wijzen, kreeg zijn kunst hier meermalen een uitdrukkings kracht en een monumentale vorm, die haar verwant maken aan die van de grootste vertegenwoordi gers der Renaissance, zomede aan Rembrandt en Frans Hals. Voor .wie deze uitspraak wil toetsen kan zich op het ogenblik verdiepen in v. Gogh's tekenkunst in d'Oude Lanteern te Amersfoort, waar juist het werk uit Nuenen een belang rijk element vormt. Van Gogh verdiepte zich hier ook, en krachtdadig, in de schilder kunst, overwon betrekkelijk spoe dig de technische moeilijkheden en kwam tot z'n vermaardste doek uit de Hollandse periode „De Aardappeleters". Een fietste repro ductie van het nieuw gevonden schilderij, die wij onder ogen kre gen, maakt het moeilijk tot een uitspraak te komen, maar iets van v. Gogh's signatuur kwam er ons zonder twijfel uit tegen. Het is becrijpelyk, dat de ken ners na de Emmaüsgangers dubbel waakzaam en voorzichtig zullen zijn! VOOR HET EERST IN HAAR bestaan zal de Kon. Ned. Toonkun stenaarsvereniging dit laar haar vergadering te Breda beleggen, en wel op 12 cn 13 Juni, waarbij de af delingen West-Brabant en Zeeland gezamenlijk als gastvrouw zullen fungeren. Het Tilburgs Stcdelilk Orkest zal o.l.v. Louis Toebosch op 12 Juni concerteren en werken van Nederlandse componisten ten ge hore brengen w.o tevens een nieuw werk van Louis Toebosch. „Op de negende Februari 1948 moeten wij vaststellen, dat de Partij van de Arbeid, zelfs onder de zwaarste politieke druk hechter is aaneenge smeed, bij al de bewust aanvaarde cn bewust gehandhaafde geestelijke en godsdienstige veelvormigheid van baar samenstelling Aaneengesmeed op de grondslag van haar democratisch-socialistisch beginselprogram Aan eengesmeed niet ln de laatste plaats door de verheffende invloed, die er voor haar is uitgegaan van het mede-drafcen van de verantwoordelijkheid van het politieke beleid van do regering en van haar ministers in het kabinet," riep de heer Koos Vorrlnk, voorzitter van de P. v. d A uit in zijn radiorede, gisteravond gehouden ter gelegenheid van het tweejarig bestaan van deze partij. Eenheid onaangetast, geen scheuring Zelfs de grote beroering, dio de gebeurtenissen rond de 20e Juli van het vorig Jaar bij gelegenheid van de politionele actie in Indonesië ln haar rijen teweeg brachten, kon haar eenheid niet aantasten. Zij doorstond de storm cn bleef koers houden op het gestelde doel: alge hele liquidatie *'an de koloniale verhoudingen en de stichting van de souverelne Verenigde Staten van Indonesië. Voorts belichtte de heer Vorrink het machtige stuk constructieve ar beid, dat de P. v. d. A. als rege ringspartij kon verrichten in het be lang van het herstel van onze na_ tionale volkskracht Bescherming van hot levenspeil der brede massa en een ingrijpende belastingpolitiek waren en zijn de leidende gedach ten van de lange reeks van doorge voerde sociale maatregelen en wet telijke voorzieningen. Tweeërlei oorzaak Dat niet alles kan worden be reikt, wat op zichzelf nodig en wen selijk moet worden geacht, heeft tweeërlei oorzaak. In de eerste plaats zijn de inter nationale verhoudingen nog derma te verward en is het productieappa raat nog dermate ontwricht, dat het heitel slechts langzaam en onder de moeilijkste omstandigheden voortgang kan hebben. In de twee de plaats kan ook de politiek van de Partij van de Arbeid niet verder springen, dan de polsstok lang is, die de kiezers en kiezeressen haar in 1946 hebben toevertrouwd. Voor wat het eerste punt betreft, is er in zoverre reden tot optimisme, omdat er zich mogelijkheden van een nau were Internationale samenwerking voordoen. Voor wat het tweede punt betreft, het kiezersvolk van Nederland krijgt hoogstwaarschijnlijk in het jaar 1948 de gelegenheid zich uit te sprexen over het gevoerde beleid. Ver uit boven dc vraag, hoe de stembnsuitslag er precies zal uit zien. gaat het onloochenbare feit, zo besloot de heer Vorrink. dat de Partij van de Arbeid als een rots staat m de branding. Zij is, niet alleen voor Nederland, maar voor geheel West- en Midden- Europa een wegwijzer voor het noodzakelijke vernieuwingsproces van het democratische-socialisme, dat geroepen is om in de worsteling om de hoogsto waarden der Euro., peso cultuur op politiek en sociaal- economisch terrein, de stuwende kracht to zijn. (Ingezonden mededeling) Bij KOORTS «n KIESPIJN zijn onze poeders het aangewezen middel. 7 Va c#nt Per P°«der. BRASKAMP N.V.FABRIKANTE VAN GENEESMIDDELEN Schone schijn en werkelijkheid. Zwervende grootspreker werd in de literatuur wetenschapszoeker IN het jaar 1540 stierf in een do dorpje in Breisgau 'n zekere doc tor Faust, of zoals hij zich zelf noemde „Magister Georgius Sa- belicus Faustus Jr., schatgraver sterrenwichelaar en waarzegger. Er is nauwelijks een figuur aan te staan wijzen die meer dichters, roman-1 schrijvers en com- ponisten heeft ge- intrigeerd dan deze Faust. Naast Goethe waren het Marlow. Chamis- so, Grabbe, Lenau en vele anderen, ja zelfs Heine* die hem en zijn leven beschreven. Gou nod, Spohr, Boito en Zöllner com poneerden een Faustopera, Liszt en Berlioz een Faustsymphonie, schilders, etsers llct en tekenaars Doctor faustus, naor een ets van.. ^el beeldden hem uit! Rembrandt. Wie Faust eigenlijk is geweest? zich deerlijk de huid verbrandde! O ja, hij heeft werkelijk geleefd Een armzalige oplichter was deze en het onomstotelijk bewijs van doctor Faust, een zwervende groot- zijn bestaan vindt men in de spreker en oplichter. De dichters Beierse stad Ingolstadt, waar in de hebben zich van hem meester ge- stadsarchieven een vonnis bewaard maakt om in hem de drang der wordt, waarbij aan een „vagebond, mensheid naar wetenschappelijk die herbergen bezocht en vrij veel onderzoek te personifiëren. An- geld verteerde, zich uitgaf voor ders.... alchemist en opzien baarde door zijn voorspellingen", het verblijf in de stad werd ontzegd. De naam van deze vagebond? Dr. Faustus uit Heidelberg. Een ander bewijs van zijn be- afkomstig van Johan Weyer uit Cle^f, een man, die een zekere vermaard- heid genoot door zijn strijd tegen heksenprocessen. Deze vertelt dat een zekere doctor Faust aan zijn vriend, kapelaan Dorsten, een mid del had verkocht dat scheren over bodig maakte. De kapelaan had ge loof geslagen aan de beweringen van de magister. Het resultaat van het wondermid- was echter, dat de kapelaan even moet aanhoren. Wij gaan weer naar Ame rika, naar een klein, rommelig laboratorium, waar de grootste geluidstovenaar in deze wereld werkt, dat kleine Fransman Etienne Mautner. In 1938 ging hij naar New York en werkt nu in Port Jervis aan zijn geluidskanon. Met drie kwartskristallen, een oliebad en twee parabool- spiegels wekt hij geluidstrillingen op van tien millioen frequentie per seconde, met die kwarts kristallen, om precies te zijn. Die trillingen wor den overgedragen op de olie en gereflecteerd JLI. ov.„ .V rf.t Tet ,4e sPie8els- Zodra de Amerikanen merkten, le accoord toevallig een merkwaardige trilling ma. rK- °al ,en dat Mautner met zijn instrument een konijntje had veroorzaakt maar dat idee heb ik al gauw granieten Nótre Dame reeds eeuwen geleden be- kon doden hebben zij hem gedurende de oorlog verlaten en toen ook zijn muziekboeken ons VERCKt AVONTUURk'JKC ROMAN door 3\A* AGES* 48 Die is gelukkig van weke zand steen gebouwd. Was zij uit harde graniet opge trokken, dan bestond zij allang niet meer. Want dat die kleine frequentor, zoals lk dat instru ment noem. dat op een ronde platte doos lijkt, rondom een zeer grote actieradius heeft, terwijl het geduidskanon maar in één richting kan wer ken. Fridolins ogen werden nu groot van verbazing. „Hoe weet je dat in hemelsnaam?" vroeg ze. „Ook dat zal ik je vertellen. Je herinnert je, dat bij Ossiefski's moord die vreemde uitwerking van zijn orgelklanken op mijn gestel mij lang heeft beziggehouden. Eerst dacht ik. dat het schril gesteente de zware trillingen en zal onze kathe- iets van zijn vinding foS üitïekkén na« de v«- gaan spelen met dSTdachte*aanlieh&M- draai nog wel een Daar eeuwen blnven staan. and. Het konijntje zat op bijna 150 meter van'hngen. waarover lk je zojuist sprak Ik heb er nel traliiirlelzonnn lint moo- „;i# L»« het geluid van de klokken is zo sterk, dat een granieten Nótre Dame reeds eeuwen geleden be- „Clll 8CUUl zweken zou zijn. Nu absorbeert het zachte zand- onder sterke bewaking gehouden, uit angst, dat geen nieuwe gezichtspunten opleverden ben ik gesteente de zware trillingen en zal onze kathe- iotc van a- y^cveraen, oen m draai nog wel een paar eeuwen blijven staan. Maar ga eens naar boven, klim de toren in en blijf even dicht bij de klokken naar de bronzen stemmen luisteren. Meer mensen hebben dat ge daan en van elke willekeurige tien luistervin ken vluchtten er zes met hevige neusbloedingen de trappen omlaag. En laat ik je nog eens iets interessants vertellen over vleermuizen. Die beesten zien natuurlijk practisch niets in het donker, maar hoe komt het dan. dat zij kunnen rondvliegen, zonder elk ogenblik hun kop er gens tegen te stoten? Omdat zij voor ons oor niet waarneembare geluidstrillingen uitzenden, die door hindernissen onderweg worden terug gekaatst en door de vleermuis weer opgevangen. Hij weet dan: daar voor me is het niet pluis en het geluidskanon, dat maar vijf seconden op het dier gericht v/erd. toen het al volkomen verlam de. Daarna was het een kleine kunst om door een iets intensievere kononnade het konijn te do den". „Zo begint het altijd." meende Fridolin. „Met één konijntje en een paar jaar later kunnen het duizend soldaten zijn. „Maar wat heeft dat alles met onze.... met jouw geschiedenis te maken?" vroeg zij nu, een weinig ongeduldig. „Dat je het nog niet aanvoelt." verweet Peter. „Je hebt nu toch vrijwel alle gegevens in han den en nog begrijp je er piets van. Kijk, die -- - -- - -- ------ Etienne Mautner was blijkbaar niet de enige, die gaat dan omhoog, over het obstakel heen, of er geluid ten dienste van een oorlogswapen stelde, langs Nu is er nog héél wat meer over het ultra- Iemand in deze oude wereld is ongemerkt min- geluid te vertellen, een gebied, waar onze weten- stens zover als de Fransman gekomen. Hij heeft srnnn Tinö maar sven aar»olon(1 art nntironnirr in 1.1 ..nt schap nog maar even aarzelend en onwennig in is binnengetreden als dat van de atoomenergie, maar ik zal je er niet verder mee vermoeien uit medelijden met je arme hersentjes. En toch ls er nog één ding, zo interessant, dat je het nog een klein instrument uitgevonden, waarmee de frequentie van gewone geluidstrillingen zó hoog kunnen worden opgevoerd, dat practisch hetzelfde effect wordt bereikt als met het Ame rikaanse geluidskanon. Met dit voordeel nog, wat vakliteratuur op nageslagen en zo raakte ik op de hoogte met de nieuwste vorderingen van Mautner Maar ik zocht naar een aanknopings punt en weet je hoe ik dat kreeg? Door Jef, die kwam vertellen, dat de ka van de toren verdwe nen was. Die torenkraaien of kauwen zijn altijd trouwe en vaste bewoners van een kerktoren en er moet voor hen heel wat onplezierigs gebeu ren, wanneer zij besluiten te verhuizen. Toen ik hoorde, dat onze Axense torenka gevlogen was. kreeg ik een helder idee. Want ik moest plot seling denken aan een ander geluidsexperiment van de laatste tijd uit Amerika, waar ze een dui- venkolonie. die een hoge toren verschrikkelijk bevuilde, verjaagd hebben door geluidstrillin gen te verwekken, die niet door een menselijk oor waarneembaar waren, maar wel voor een vo gel. En die duiven konden dat geluid niet ver dragen en hebben zonder verwijl hun koffers gepakt. Toen ik mij dat herinnerde, stond het tegelijk voor mij vast, dat het gehele mysterie, waarvoor gemoord en geïntrigeerd werd, in het Axense kerkorgel besloten lag." Wie vermoordde Moeke'? een open vraag Ruim vijftien maanden lang heb ben de drie verdachten van de op 2 November 1946 in do Warmoes straat te Amsterdam gepleegde roof moord met bijna geniale volharding elkaar de schuld in de schoenen ge schoven. Ondanks vele langdurige kruisverhoren in het vooronderzoek ondanks maandenlange gevangenis straf. staat nog steeds niet vast wie van het drietal de hoofdschuldige en wie eventueel zelfs onschuldig is. Op Dinsdagmorgen 17 Februari zal thans de Amsterdamse arrondis sementsrechtbank trachten vast te stellen, hoe op de eerste November nacht van 1946 de 61-jarigo Anna M. Marsman, die een pension in de Warmoesstraat exploiteerde, werd gewurgd. De drie verdachten, de gebrs. Hoo- genboom uit Delft, Jacob (23) en Cornelia (25) en hun vroegere ka meraad. de 23-jarige Leo M. van der Helrri uit Amsterdam, zullen gezamenlijk terecht staan. Scheepstijdingen ALCIONE 7 Feb v Port Bouet te Grand Bassa; ALDERAMIN, R'dam Perzische Golf pass 7 Feb Tratel- lirocks; BOSCHFONTEIN, 5 Feb v Zanzibar n Mozambique; JOHAN v. OLDENBARNEVELT. Batavia-Am- sterd. pass 7 Feb Burlings; MAAS- KERK, Las PalmasPlymouth pass 7 Feb Finisterre; MOLENKERK, 9 Feb v Yokohama te Shanghai verw; TERNATE, 6 Feb v Lorenzo Mar- quez te Batavia verw; ALCHIBA, 8 Feb v Rio de Janeiro te Santos; ALDABI, R'damRio de Janeiro 8 Feb pass St Pauls Rock; ALHENA, Buenos AiresR'dam, pass 8 Feb St Vincent; ALKAID. 8 Feb v Rio Grande n Montevideo; ALPHARD, 8 Feb v Fort Aleza n Antw; AL- WAKI, R'damSantos 8 Feb te Ant werpen; ARKELDIJK, Rotterdam Vera Cruz, pass 8 Feb Bishop Rock; GAASTERKERK, R'dam—Japan 8 Feb te Port Said; LINDEKERK, Calcutta—R'dam pass 9 Feb Oues- sant; LISSEKERK, 7 Feb v Cudda- lore n Colombo; LOENERKERK, RotterdamCalcutta 7 Feb v Suez; NOORDAM, R'damNew-York pass 8 Feb Lizard: STRAAT SOEN- DA, 7 Feb v Shanghai n Yokohama, STAD ARNHEM, HuelvaR'dam pass 6 Feb Kaap Finisterre. Hedenavond HILVERSUM I: 19.— Nws, weer, 19.15 Piano, 19.30 Radiogenes, 19.45 Reg uitz., 20.— Nws, 20.05 Gewone man, 2012 Leve de Rommelpot, 22.07 Actualiteiten, 22.15 Avondge bed, 22.30 Nws, 22.45 We blijven tot middernacht in Vastenavondhu- mcur. HILVERSUM II: 19.— Het klokje van 7 uur, 19.05 Tom Poes, 19.15 Se renade in de kamermuziek, 19.45 Gesprekken met dokters, 20.Nws, 20 05 Echo van de dag, 20.15 Bonte Dinsdagavondtrein, 21.30 Contact, 21.45 Rep. dienst, 22.Contact, 22.15 Buitenlands overzicht, 22.30 Harry van Os, 23.— Nws, 23.15 De bussy concert Morgen HILVERSUM I: 7.— Nieuws; 7 15 Gymnast., 7.30 Orgelkoralen, 7.45 Woord voor de dag, 8.— Nws, 8.15 Gewijde muziek. 8.30 Ochtendpot pourri, 9.— Ochtendbezoek, 9.30 Symph morgenconc., 10 30 Morgen dienst, 11.30 Lichte Discoklanken, 12.15 Sang en spel, 12.30 Weer, 13 Nws, 13.15 Planomuz., 13.45 Tele- mancyclus, 14.15 Radiokoperkwar- tet, 14.30 Euphorbia's als kamer planten, 15— Metropole-ork., 15.45 Kleuters luisteren naar een vertel ling, 16.— Arthur Rubinstein, 16.15 Hilversums jongenskoor, 10.45 Voor onze jongens en meisjes, 17.30 We kelijks praatje over het maatschap pelijk werk in Nederland, 17.35 Sans Souci, 18.— Wilhelmina, 18.30 Reg. uitzending. HILVERSUM II: 7— Nws, 7 15 Gr.pl., 8.— Nws, 8.18 Lichte klan- ken, 8.50 Voor de huisvrouw, 9. Gr.pl., 9.30 Waterst., 9.35 Berlijns Philh. ork., 10.Morgenwijding, 10.20 Onze keuken, 10.35 Londcns Palladium ork., 10.45 Scheppende handen, voordracht, 11— Populair non-stop programma, 12.— Vin- centino, 12.30 Weer. 12.33 Platte land, 12 38 Kilima Hawaiians, 13. Nieuws, 13.15 Kalender, 13.20 Ramblers, 13.50 Musetteklanken, 14— Gesproken portretten, 14.15 Jeugdconc., 15.Turfschip van Breda; 15.30 Roodborstjes, 15.45 Regenboog. 16.15 Vragen staat vrij, 16 45 Het stond in de krant. 17.15 Frans Cabaret progr17.45 Reg uitz.. 18.— Nws. 18.15 Varia, 18.20 Piano, 18.30 RVU Plato spreekt tot U FEBRUARI-. De gewoonte van onze voorouders allerlei keuken kruiden in eigen tuin. te kweken, is herleefd. Enige der meest bekende overblijvende kruiden, die in het laatst van de winter of in het vroege voorjaar worden geplant, zijn: Bies look. Citroen Melisse. Dragon. La vas. Marjoraan. Pepermunt. Hyssop. Rosemarijn. Salie en Thijm. Tevens kan men eens aan de eenjarige krui den denken zoals: Bonenkruid. KcrveL Dille. Peterselie cn Selderij, alsmcd Venkel, die in elke tuin geteeld kun» nen worden en altijd te pas komen.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3