Prof. Lieftinck: Wij kunnen zo niet voortgaan Huiskamersfeer keert weer op kantongerecht Plan „A" moet worden verlaten; invoer voorlopig sterk beperkt Franse lof voor de Nieuw Amsterdam Neemt geen lifters meer mee!' Soesterkwartier- schaaktournooi Doodstraf geëist De échte deurwaarder is terug Amersfoorts schaakgenootschap won massakamp glansrijk WPHIllSHAVfj Kerknieuws Radio-programma Donderdag 12 Februari 1948 3 ZOLANG GEEN HULP KOMT, ZUINIGER LEVEN Het is niet mogelijk het peil van onze invoer te handhaven op het peil dat de regering zich in het „plan A" had voorgesteld, zo deelt prof. Lieftinck in zijn Memorie van Antwoord over de Rijksbegroting 1948 mee. Wij moeten, in afwachting van de Amerikaêyise hulp. de im port aanzienlijk beperken, en trachten de moeilijke tijd zo goed mogelijk door te komen, en pogen blijvende schade aan onze economie te vermijden. Als gevolg hiervan zijn alleen de volstrekt noodzakelijke in voercontingenten vrijgegeven, de voorraden van het bedrijfs leven zoveel mogelijk gereduceerd en de invoer van werktuigen en machines tot een minimum beperkt. Dringend nodig Voor het regeringsbeleid in zake de invoer bestaan voor 1948 twee plannen: het „plan A", dat gebaseerd is op de veronderstel ling dat met buitenlandse hulpver lening het peil der Nederlandse volkshuishouding op het bestaande niveau kan worden gehandhaafd en een terugval zou kunnen wor den vermeden, en het „plan B", dat uitgaat van dè veronderstelling dat op generlei steun uit het bui tenland, noch van het Marshall plan, noch in de vorm van credict- verlening, kan worden gerekend. Hoewel wij ons daardoor voort durend meer in de schuld moesten steken, heeft de regering voorlopig het „plan A" als richtlijn aangeno men, omdat een strenge beperking van de invoer een sterke terugslag op het economische leven zou heb ben, die tegen de tijd dat de Ame rikaanse hulp zou kunnen losko men, de te dempen put aanmerke lijk dieper zou hebben gemaakt. Kans op hulp Sedertdien is de hoop op dollar- hulp in het kader van het Mars hall-plan aanzienlijk versterkt. De omvang van de hulp en het tijd stip waarop die verwacht mag worden, blijven echter nog onze kere factoren. Bovendien bleek dat verschil lende omstandigheden onze dollar- positie ongunstig hadden beïn vloed. De voornaamste oorzaken zijn: 1. De koude winter en de dro ge zomer van 1947, waardoor de agrarische productie tegenviel °n de voedselimport moest worden verhoogd. 2. Het oplopen van de priizen door de grote vraag in de epxr^ te rende landen. 3. De opheffing van de conver- tabiliteit van het pond sterling en het verlaten van 't sterling-gebied door Brazilië. 4. Hef niet volgens verwachting ontwikkelen van het handelsver keer met België, waardoor uit Bel gië geïmporteerde goederen met dollars of goud moest worden be taald. Hierdoor was de regering ge dwongen hef „plan A" te verlaten, en te trachten de tijd die ons van het inwerkingtreden van het plan- Marshall scheidt, zo goed mogelijk ,door te komen. Treedt het Amerikaanse hulp verleningsprogramma niet tijdig in werking, dan zullen verdere ingrijpende maatregelen moeten worden genomen met alle gevol gen van dien zdtyel voor de bin nenlandse goederenvoorziening als voor onze exportpositie. Daar bij een realisering van 'het pro- gramma dan' op een veel lager dan het huidige niveau zou moe ten worden begonnen, zou hel land slechts na een aanlooptijd het volle profijt uit deze hulp kunnen trekken. Er is voor ons land dus alles aan gelegen, dat de hulp, waarnaar heel West-Europa uitziet, voor het aanbreken van het tweede kwar taal wordt geboden. De minister vestigt er de aan dacht op, dat er niet op mag wor den gerekend, dat een realisatie van hulp in het kader van het plan-Marshall zou kunnen leiden tot een aanzienlijke verhoging van het huidige welvaartspeil. •PARIJS, 12 Febr. De Nieuw Amsterdam van de Hollarid-Ame- rikalijn heeft Le Havre aangedaan op haar terugreis uit Amerika. Het gezaghebbende blad „Le Mon de" wijdt een beschouwing aan dit schip, waarvan de oren van onze scheepsbouwers wellicht zullen tuiten. De Nieuw Amsterdam, zegt Le Monde, is ongetwijfeld een der mooiste schepen ter wereld dat vandaag in de vaart is. Het blad merkt spijtig op dat van de Franse vloot op het trans-atlantische tra ject nog slecht., de oude Le Grasse dienst doet, terwijl de transforma tie van de Isle de France en de I iberté nog niet voltooid is. Een ueel van de stroom van tou- risten uit Amerika die men het komende seizoen verwacht zal de Nieuw Amsterdam te vervoeren krijgen. Le Monde maakt gewag van de rol die het Nederlandse slagschip bij de landing in Noord- Afrika heeft gespeeld en wijdt enige weemoedige gedachten aan .de onvergetelijke Normandie waaraan de vorm van het Hol landse schip doet denken. r~ 99 Automobilistenneemt geen lifters mee, waarschuwt de A.N.W.B, naar aanleiding van de recente misdrijven en ongevallen, waarin lifters waren betrokken. Trouwens, zo meent deze oorganisatie, de goocde verbindingen maken het meenemen van lifters over bodig. enkele uitzonoeringen, welke afhangen van tijd en plaats, wellicht daargelaten. m Vier en twintig passagiers in drie ton vracht kunnen worden ver voerd met 's werelds grootste heli copter, de „Airhorse," die dit voor jaar gereed zal komen. Dc voor zitter van het N.V.V.. de heer E Kupers, is benoemd tot lid van het dagelijks bestuur van het Nederland se Rode Kruis. Tot 15 Februari houdt de vak groep goederen vervoer langs de weg een protest actie tegen de wet autovervoer. Herstellende militairen in Indone sië hebben voor de verjaardag van prinses Marijke speelgoed vervaar digd. dat per vliegtuig naar Neder land wordt gebracht. De K.L.M. zal het geschenk aanbieden. Van 16 tot 22 Augustus wordt in Den Haag een internationale advocaten-confe rentie gehouden. Op 16 Februari vindt in Amsterdam de herdenking plaats van het feit, dat prof. div Hugo de Vries 100 jaar geleden werd geboren. Het aantal radioluiste raars ln Nederland bedroeg op 1 Februari 959.646. Twee lunapar- "1 STADSNIEUWS Nieuwspalet Tafeltennis Bergmann onttroont Vana Bergmann, de Oostenrijker, die nu Engels onderdaan is, schakelde in de halve finale heren enkelspel de sterke Tsjech Ivan Andreadis na een harde strijd uit. De cijfers waren 17-21, 18-21, 21-7, 21-16. In de vierde game had Andreadis tot drie maal tor nog slechts één punt nodig om te winnen maar Bergmann sleepte de partij uit het vuur door de ongelooflijke wijze waarop hij de bal na de harde sla gen van Andreadis toch telkens weer terug wist te spelen, waarbij hij zelfs drie maal kwam te vallen. Behumil Vana, de wereldkam pioen behaalde een gemakkelijke overwinning op de Fransman Guy Amouretti en kwam daardoor in de finals In een sensationele wedstrijd heeft Bergmann, de 28-jarige Oos tenrijker, thans genaturaliseerd Engelsman, de wereldkampioen, Bohumil Vana, onttroond. De cij fers waren 21-12. 18-21, 21-19, 14-21. 21-10. Door deze overwin ning is Bergmann voor de derde maal wereldkampioen geworden. Het was de vierde maal, dat hij en Vana om de titel speelden. GISELE FARKAS BEHOUDT HAAR TITEL De démi-finale tussen de Hon gaarse Far kas en de Roemeense speelster Rozeanoe, werd overge speeld. Miss Farkas versloeg in 32 minuten de Roemeense in drie straight games. De wereldkampioene, Geza Far kas, behield de titel na een duur bevochten zege op de Engelse mrs. Vera Thomas. De cijfer waren 18-21, 21-16, 21-18, 16-21, 21-12. Gisele Farkas vermogen om van stug verdedigend spel ineens over te gaan op over rompelende aanval besliste het pleit in haar voordeel. Het'wereldkampioenschap heren dubbelspel werd gewonnen door de Tsjechen Vana en L. Stipek. Zij sloegen de Engelsen A. Haydon en Soos met 21-18, 21-15, 21-13. Het Engelse damesdubbel mevr. Vera Thomas en mej. Peggy Franks wonnen de titel in het dames dubbelspel door een over winning op miss Dora Beregi (En geland) en de Schotse miss H. Elliot. De cijfers waren 17-21, 21-12, 21-19, 21-8. In de finale gemengd dubbelspel ging de titel naar het Amerikaanse paai R. Miles en miss T. Thale, die Dick Bergmann die voor de derde maal wereldkampioen tafeltennis werd. wonnen van Vana en Pokorno 13-21, 14-21, 21-18, 21-19, 21-12. In de eerste ronde van de ge mengde dubbelspelen he?ft Franse naar Manchiska-mej. Mesia gewonnen van Wim van Zoelen en Margot van Wijk. De score was 21-15, 11-21, 21-13, 21-15. Mackay en mej. Mackay wonnen van Goof Larsheyd en Tineke de Zeeuw 18-21, 29-27. "1-16, 21-6. Voorts sloegen Stipek en mej. Ze- lenkova met 21-7, 21-15 en 21-14 Cor du Buy en Heriny van Woezik. Kunstrijden ken zullen dit voorjaar in Amster dam vertier brengen. Bij een on verwachte controle aan de uitgang van een fabriek in Amsterdam bleek dat op die dag elke arbeider zich aan fabrieksdiefstal had schuldig ge maakt, Om precies te zijn: allemaal op een na. maar die was ontoereken baar. Zes cn zestig officieren en manschappen van de RAF zullen op 18 Februari starten in zeven vlieg tuigen voor een vlucht naar de Noordpool om ervaring op tc doen in het vliegen in dat gebied. In Luxemburg is een filmmaatschappij opgericht: de „Société nationale du film Luxembourgeois." Het Bel gische ministerie van Voedselvoor ziening wordt binnen 3 maanden op geheven. De aanklager bii het in ternationale gerechtshof voor oor logsmisdadigers te Tokio heeft tegen ex-premier Tojo en 24 anderen de doodstraf geëist De Deen Osvar Nordstroem is uit Bergen (Noorwe gen) vertrokken voor een poging per kano de Atlantische Oceaan over te steken. Een tienjarig Belgisch meisje. Maria van Tendeloo. die aan een afwijking aan de aorta lijdt, is per vliegtuig in Stockholm aan gekomen om behandeld te worden door Clarence Craaford. do chirurg, die enige weken geleden de wereld verbaasde met een aorta-operatie De grootste Europese luchtvaarton derneming zal ontstaan door de voor genomen fusie van Noorse. Zweedse cn Deense maatschappijen. Mau rice Chevalier zingt op het ogenblik in een club ln het Amerikaanse mil- lionnairs-ontspanningsoord Miami. Hij verdient er 23.000 dollar per week mee. De Belgische regering over weegt het afschaffen van dc brood rantsoenering. binnen twee of drie maanden. Een Brussels inspecteur werd bii een jacht op een inbreker getroffen door een kogel uit de re volver van een van zijn agenten. Een oud graf. vermoedelijk van de Griekse treurspelschrijver Aeschylus (vijfde eeuw v. Chr.), is ontdekt op Sicilië. Scheepstijdingen BLIJDENDIJK. R'dahr—NewYork pass 10 Febr Scilly; BOISSEVAIN, 7 Feb v Buenos Aires te Santos; AALSDIJK. 10 Feb v Antw te New York; ABBEKERK, Sydney—R'dam 10 Feb te Marseille; AMSTELKERK, 11 Feb v Accra te Lagos verwacht; ARKELDIJK, R'dam—Vera Cruz pass 10 Feb San Miguel; AVER- DIJK, 10 Feb v Havanna n Pane- macity; LAURENSKERK, R'dam Calcutta 10 Feb v Marseille naar Genua; MELISKERK, 10 Feb van Freetown n Tacoradi; ABBEDIJK, 10 Febr v Norfolk n Philadelphia: ALAMAK. 11 Feb v Bombay naar Aden; BOSCHFONTEIN, 11 Feb v Mozambique te Beira; CELEBES, New OrleansKaapstad pass 10 Feb Moranopoint; GROOTE BEER, Am sterdamJava 11 Feb van Aden; GROOTEKERK. 11 Feb v Brisbane te Syndye; HAARLEM, ChiliAm sterdam via Antw pass 11 Feb Ouessant; KOTA BAROE, Batavia— R'dam 11 Feb no te Port Said, Belgisch paar wereld kampioen De weersgesteldheid te Davos was zeer slecht, want het sneeuwde voortdurend, toen de wereldkam pioenschappen kunstrijden Woens dag aanvingen met de wedstrijd voor paren. Het ging voornamelijk tussen Micheline Lannoy en Pierre Baugniet (België) die het Olym pisch kampioenschap hebben ge wonnen en de Europese kampioe nen Andrea Kekessy en Ede Kiraly (Hongarijë), maar de Hongaren, die het laatst reden, hadden met dichtere sneewval en ongunstiger omstandigheden te kampen dan de Belgen. De Belgen behaalden tenslotte de titel met 101.3 punten, de Honga ren 100.1 punten. De derde, vierde en vijfde plaats werd bezet door: Suzanne Morrow en Wallace Dies- telmeyer (Canda), Carol en Peter "Kennedy (Ver. Statené en Yvonne Sherman en Robert Swenning (Ver. Staten). Interessante eerste ontmoetingen In het gebouw der speeltuinver eniging van het Soesterkwartier nam Dinsdagavond'het tournooi, georganiseerd door de schaakver eniging „Het Soesterkwartier" een aanvang. In zijn openingswoord heette de Voorzitter de heer C. van Nimwegen de deelnemers hartelijk wolkom in het bijzonder de heren Ober en Asperslag als spelers van klasse. Hoewel niet zoveel inschrij vingen waren binnengekomen als het vorige jaar, wat waarschijnlijk te wijten is aan het parallel lopen van het tournooi met de achtkam- pen van het schaakgenootschap. „Amersfoort", was het sterker be zet door de deelname van genoem de hoofdklassers. De le ronde had een zeer geanimeerd verloop. In groep A. maakte C. Meijer korte metten met Mertz, die zich door een felle aanval volkomen liet verras sen (2 Paardenspel in de nahand). Luikel won regelmatig van Van Nimwegen, terwijl Dielissen niet was opgewassen tegen Asperslag en reeds van de 14e zet af, 'n weliswaar hardnekkige, doch hopeloze strijd voerde. In groep B. deelde Schuur man rnet Zwart het winstpunt. Van den Berg won van Sieswerda. Van Klee gaf uitstekend partij tegen Ober en was tegen het einde zelfs een pion voor. De uitslag van deze partij is echter nog niet bekend. Stations wachtkamer opengesteld Zonder enig ceremonieel is he denmorgen om 6 uur de nieuwe 2e klas wachtkamer op het eerste per ron te Amersfoort in gebruik ge nomen. De wachtkamer die voor treffelijk is ingericht en een ver zorgde prettige indruk maakt wordt slechts voorlopig als 2e klas wachtkamer gebruikt. Zodra de restauratie van de oude 2e klas wachtkamer achter de rug is en dat kan in Mei of Juni a.s. het ge val zijn dan komt de nieuwbouw vrij voor 3e klas wachtkamer. Tegen Enkelstroth „Voor de eerste maal zal Uw Hof. mijnheer de President, moe ten oordelen over iemand, die zich tegen ed mensheid heeft misdra gen. Dit is een voorrecht voor Uw Hof, want de ervaringen, na de vorige oorlog opgedaan met de Nederlandse wetgever genoopt, voorzieningen te treffen, waardoor Duitesrs ook door Nederlandse rechters veroordeeld kunnen wor den". Aldu vind de procureur-fis caal bij het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem, Mr. G. Fikkert zijn requisitoir aan in de zaak tegen Untersturmfuhrer en Kriminalse- cretar bij de Duitse Sicherheits- dienst, F. A. Enkelstroth, die zich gisteren voor zijn rechters had te verantwoorden. Enkelstroth doodde in Septem ber 1944 op dc weg van Arnhem naar Apeldoorn de idrecteur van de Turmac-fabrieken te Zevenaar, dc heer C. W. Gersdorf, omdat de ze geweigerd had sigaretten aan gewonde Duitse militairen uit te delen. Ook de gebroeders Kuik uit Arnhem werden zonder vorm van proces door veradchte op het ter rein van de Roozendaalse golfclub te Arnhem neergeschoten, omdat Enkelstrot' van oordeel was met franc-tireurs te doen te hebben. Edese illegale werker P. A. Vark werd eveneens door Enkelstroth in de nabijheid van Heelsum ver moord. Bovendien had verdachte, zowel in het concentratiekamp Vught als in het tijdens de laatste oorlogs winter zo berucht geworden S.D.- centrupi „De Wormshoef" nabij Lunteren op beestachtige wijze weerloze ge'vangenen mishandeld. ZESDAAGSE TE ANTWERPEN Na de sprints van Donderdag morgen drie uur was de stand van de Zesdaagse te Amsterdam: 1. Van Steenbergen-Ockers 84 p. 2. Schultë-Boeyen 31 p. Op 1 ron de: 3. Thijssen-De Pauw 94 p. 4. Lapebie-Seres 66 p. 5, Adriaens- sens-Bruyland 36 p. De Kuysscher-Peters lagen op de dertiende plaats met 111 p. en 18 ronden achterstand. Zijn stentorstem roept weer de namen af De deurwaarder, dc echte, in een burgerpakje gestoken deurwaarder is na een jaar van afwezigheid op de zittingen van het kantonge recht teruggekeerd. En in dc grote ongezellige zaal heerste vanmorgen door sUn aanwezigheid meteen al een tikje huiskamersfeer. De agent, die anders de deur- waarderstaak moest waarnemen zit de hele morgen verveeld op zijn stoel en* snakt naar het moment, waarop er iemand met pet op of sigaar aan zal binnen komen, want die mag hij op zijn nummer zetten. De deurwaarder zit ook, de bril op zijn voorhoofd geschoven, rustig kijkend, luierend en soms glimla chend. Deurwaarder volbeda is terug en zijn stentor-stem roept weer de namen af: „Tcunissen". Het begon niet met Teunisscn, maar met W. van G. te Amersfoort, die in een voor de ^uren onvergetelijke nacht de boel op stelten had gezet met zfjn geschreeuw op straat. „Ik hoor de geschreeuw van kinderen", zei de eerste getuige. ..Ik meende dat u ook had horen vloeken", bracht de rechter in 't midden. „Dat is waar" bevestigde getuige". „Waren dat ook die kinderen?" „Ja!" „Rare manier van opvoeden daar in de Schimmelpenninckstraat" constateerde de kantonrechter. Ge tuige vertelde verder dat hij buiten was gaan kijken waar hij v. G. had die al een lidteken had. „Er werd flink geschreeuw al bleef het bij dreigementen, v. Q. zei maar steeds dat die manspersoon weg moest gaan, anders.... En zijn vrouw was er ook bij". Ook de 2e getuige was door het gedoe op straat in zijn nachtrust gestoord, volgens hem schreeuwden zowel van G. als diens vrouw en dat terwijl getuige om' 4 uur al weer naar zijn werk moest. De rechter was begaan met het lot van de buren en veroordeelde verdachte die verstek had laten gaan tot f 10.of 5 dagen. „Om het af te leren". „Nou Versteeg". „Het is weer het oude liedje, je hebt weer een koe op het land van een ander laten lopen". „Twee" verbeterde verdachte openhartig, „maar hier hè-je-'t briefje, waar h«t op staat, dat het mag". De rechter glimlachte alleen maar. Versteeg is één van de vaste klanten. Het oude boertje ver pachtte enige tijd geleden zijn in Woudenberg gelegen boerderij, maar verkeert nu, in de vaste over tuiging dat hij op een bepaald stuk land het recht van weiden heeft behouden. Uit het pacht-contract blijkt daar niets van, maar volgens verdachte en zijn zuster een vin nig gehaaid vrouwtje van 60 jaar is eisten het contract geknoeid. En het briefje dat Versteeg steevast op elke zitting meebrengt is waar deloos: „Dat is hetzelfde briefje als de vorige keer. Is het niet?" zei de kantonrechter quasi ernstig. Het spijt me maar dat is niet goed". „Ja, ja, maar je hè het niet ge lezen, dus je wil het niet", stoof het boertje op. Zuster lief mocht als ge tuige ook nog een duit in het zakje doen cn ze deed het met alle fel heid van de diepgetroffen vrouw. Ze verhaalde in onduidelijke be woordingen over NSB-er, koeien, „Retracten" eneen kalf, waarmee de pachter haar had gefeliciteerd. De rechter snapte er met veel van maar hij adviseerde het oudje eens bij een advocaat aan te kloppen. „Het is ons eigen land en ons eigen vee en nou hèwe d'r nog geen recht op," klaagde zij verder, maar de eis was al gevallen f 25.of 10 dagen. „Het is veul te veul, allemaal te vel". „De rechter verklaarde: „Tot zijn diepe shaaft", toch te moeten von nissen, f 25.of 5 dagen. „Laat ons vrij, laat ons vrij!" zongen broer cn zuster in koor, ter wijl ze stokstijf voor het hekje bleven staan. Het kostte dc deur waarder enige moeite de oudjes tot retireren te bewegen. (Ongecorrigeerd) Toonkunst werkt aan Matthaeus Passion Nu de voorbereidingen voor de door dc Amersfoortse Toonkunst oratorium-vereniging op Zaterdag 20 Maart in de St. Joriskerk uit te voeren Bachs Matthaeus Passion ln volle gang zijn lijkt het ons goed, vooruitlopende dis verdere publi caties reeds thans te melden, dat de volgende solisten zijn geënga geerd: Evangelist: Albert Dana; Jezus-partij: Otto Couperus; so praan: Corry Bijster; alt: Riek van Veen; kleine tenor-partijen: Jan Schipper; kleine bas-partijen: Jan van der Ree. Voorts verlenen me dewerking Valentijn Schoonder- beek: orgel; Hans Philips: clave- cimbel en het St.' Henricus-kna- penkoor. De uitvoering zal worden geleid door de heer Adriaan C. Schuurman. Het leven van Leonardo da Vlncl wordt op he't ogenblik in Italië vor- filmd door Gabriele Pascal en Gi- cacchino Forzano. Negende lustrum op prettige wijze-gevierd Er heerste Woensdagavond in rle Markthal een gezellige drukte. Ruim 100 schakers en vele be langstellenden waren daar bij eengekomen om elkaar op het ge ruite bord te bekampen of om daarvan getuige te zijn. Deze massakamp die. gehouden werd tor gelegenheid van het 9e lus trum van liet Schaakgenootschap „Amersfoort" was wel de grootste die wij hier in Amersfoort ooit hebben medegemaakt. Het is een goede gedachte geweest van de organisatoren een dergelijke match te organiseren. Immers, bij zulke gelegenheden ontmoeten de schakers der verschillende ver enigingen elkaar weer eens. Oude vriendschapsbanden worden ver nieuwd en het kan niet anders of de verstandhouding, niet alleen onder dc schakers persoonlijk, maar ook onder»de clubs wordt er boter door. wat ons Amers foorts schaakleven slechts ten goede kan komen. In zijn ope ningswoord wees de heer Hollan der, voorzitter van het schaakge nootschap daar ook op. terwijl hij de wensch uitsprak, dat niet al leen nu. maar ook in de toekomst, dezelfde goede verstandhouding moge blijven bestaan. Schaken is een spel voor de geest en juist daarom moet sportiviteit en vrienschap onder de schakers op de le plaats staan. De wedstrijd zelf had een vlot en prettig verloop en hoewel het een overtuigende zege geworden is voor „Amersfoort" werd er toch hardnekkig tegenstand geboden. Om 12 uur waren een 5-tal par tijen nog niet beëindigd en moes ten worden gearbitcerd. Het schaakgenootschap „Amersfoort" had 56 spelers in het strijdperk ge- bracht, waartegen de „rest" van Amersfoort Jeen even groot aantal zette als volgt verdeeld: „Ons Ge noegen" 20; „Soesterkwartier" 13; „Onder ons" 15; „Ludus et Serio" 8. De uitslag werd 3917 n.l. Amersfoort 56 gespeeld, 33 ge- wonnen; 12 remise; llverloren. Rest van Amersfoort 56 gespeeld, 11 gew.; 12 remise; 33 verl. waar uit blijkt dat het schaakgenoot schap „Amersfoort" aanmerkelijk sterker is, dgn de overige Amer- foortse clubs. Gedetailleerd is de uitslag van de clubs als volgt. Ons Genoegen 20, 5 gew. 5 rem. 10 verl; Soesterkwartier 13| 2 gew. 3 rem. 8 verl.; Onder OnsT5, 2 ge wonnen, 2 rem., 11 verl.; Ludus et Seria 8, 2 gew., 2 rem.; 4 verl. Na afloop dankte de heer van Nieuwenhuizen namens „de rest" van Amersfoort, het schaahgen voor de aangename avond en de prettige ontvangst. Deze massie- kamp is in alle opzichten geslaagd en wij twijfelen er niet aan, dat onze Amersfoortse schaakliefheb bers met genoegen hierop zullen terugzien. te luisteren als een merel op het grasveld, het hoofd schuin gehouden van gespannen aandacht. „Er is maar één mogelijkheid." ging Peter verder. „En dat is alle grenzen sluiten, nu direct. Alle vliegvelden, alle havens. Niemand eruit, on verschillig wie." „Maar m hemelsnaam, dat is onmogelijk!" riep Cressiks wanhopig. .Niets is onmogelijk. Het zal een storing zijn Buiten adem reed Fridolin het hek van het van enkele uren. Maar het moet, anders zijn we doktershuis binnen. Barbara en kleine Peter joelden van plezier en voor het raam verschenen vele gezichten: van Karin, juffrouw Spoor, „Cressiks!" riep Peter. „De bekoorlijke Isis zij geloofd. Cressiks!" en hij rolde naar binnen. „Kijk, kijk," begroette juffrouw Spoor hem. „Daar hebben we ze en mijnheertje wat zijn ze opgewonden!" De koster begon ook al te kraken, toen Fri dolin ingreep en Karins assistentie verzocht om Peters hand te verbinden. Maar Peter had ner gens oor voor; hij liep regelrecht op de heer Cressiks af en sprak opgewonden: „Wij hebben een kans, als wij onmiddellijk handelen!" „Wat is er," begon de ander, maar Peter viel hem in ,de reden en zei in telegramstijl: ,,'t Gaat om een geheim wapen. Wordt waar schijnlijk hier vlak bij in de stofzuigerfabriek gemaakt. In de kerk werd het orgel voor demon straties gebruikt. Kubelin is er achter geko men, dat ik het gevonden heb. Is een geheim wapen, dat op geluidstrillingen werkt. Kan verschrikkelijk zijn. Kubelin is een van de lei ders van de bende, wil ik alles voor verwedden. Hij zal proberen nu direct naar het buitenland te komen." Peter schepte even adem en Cressiks. begrij pend, dat de ander ditmaal ernstig was, stond het kwijt. Denk er om, .Cressiks, wat op het spel staat. Als ik alles moet uitleggen, waarom het gaat. komen we er zeker niet. Fridolin en ik zowaar ook de koster hebben aan den lijve ondervonden wat voor. mo gelijkheden in dit wapen zitten." „Maar, stotterde de heer Cressiks. doch hij liet het bij dit ene woord van protest: te ver bijsterd was hij door wat van hem verlangd werd. Peter was-juist door de tegenwerking van de ander kalmer geworden. Hij zag hem onderzoe kend aan. Toen sprak hij: „Ziet U eens, mijnheer Cressiks. Ik begrijp, dat U meer zekerheid moet hebben. Tenslotte heb ik gemakkelijk praten, nietwaar, doch Uw carrière staat op het spel, wanneer U de verantwoorde lijkheid op U neemt. Goed. Ik zal U een voor stel doen. Wij moeten de taken verdelen. Ik ga naar de fabriek, zien of er nog wat te doen valt. U belt in die tijd de minister-president op: ijlgesprek U zet hem de situatie uiteen, dat binnen een uur een van de meest sensationele geheime wapens over de grens gebracht zal wor den. Er is één kans. dat wij de bende nog kun nen vangen, voordat die er de hemel wete wat mee zal kunnen uitvoeren. Die kans is om het gehele land enkele uren potdicht te maken, te Isoleren van het buitenland. Alleen de mi nister-president kan onmiddellijk de nodige maatregelen treffen. Maar dan moet hij ook heel vlug zijn. Zeg hem ook. namens mij, dat wanneer hij het niet doet en uitlekt dat hij ge waarschuwd was, de wereld wel eens heel boos op hem zou kunnen zijn." e „Maar hoe?" viel de heer Cressiks ii* „Wacht nu even," zei Peter ongeduldig, „Het bestrijkt mij per radio-alle grensposten, vlieg velden en havens te waarschuwen met het ver zoek vooral aan de landgrenzen dat ieder, die het bericht opvangt, zijn post direct naast hem alarmeert. Zeg ook, dat ze snel mogelijk een nauwkeurig signalement van de gezochten zal worden doorgegeven. Daarvoor is het nodig, dat een vaste lijn tussen dit huis en de kamer van de minister-president gelegd wordt, met een luisteraar voortdurend aan het apparaat, aan beide kdht^n, zodat wij op elk ogenblik berich ten kunnen doQrgeven. Dat is alles! Duidelijk?" „Ja maar „Nu een van tweeën, ja of nee. Als U zo ver standig bent om al Uw superieuren er buiten te laten en werkelijk precies doet, zoals lk zeg. zie ik kansen voor uw toekomst, waarvan wei nigen zouden dromen, mijnheer Cressiks." De overtuiging waarmee Peter sprak kon niet nalaten indruk te maken op Cressiks. die bovendien in zijn ambtelijk brein snel had over wogen, dat bij een eventuele fiasco de goede relaties van Peter met de minister-president hem voor een catastrophe zouden kunnen be hoeden. Hij besloot met Peterin zee te gaan, doch wilde nog meer weten en maakte dat in voorzichtige bewoordingen kenbaar. Maar Pe ters geduld was ten einde Hij riep tegen Karin: „Duw jij de heer Cressiks de telefoon in zijn handen en zorg. dat hij die niet neerlegt!" En toen tot Cressiks: „Heeft U toevallig een revolver bij de hand?" (Wordt vervolgd.) (Ingezonden mededeling) PHILIPS STAALBAARD Ook UW baar'd'Aiegt erol1 N.V. PHILIPS VERKOOP-MAATSCHAPPUt VOOR NEDERLAND-EINDHOVEN Bel, lamp en slot horen er .ook bij Wielrijders, de meesten onder u weten het natuurlijk, doch ten overvloede vermelden wij nog eens, dat aan uw fiets, behalve banden trappers, ketting, zadel en stuur, ook een voor- en achterlicht, een bel èn een slot behoren te zitten. Twee fietsers kregen eon bon wegens halve verduistering en twee anderen Iconden hun fiets op het bureau afhalen. Aan de schrik werd nog een bekeuring toege voegd. Burgerlijke Stand Geboren: Hendel: Johannes, z v J A Slager en J Verwoerd; Jorda- nus Johannes, z v G T van Val- kenhoef en T A Bakkenes; Johanna d v B J van Braak en R H Ver beek; Levina Elizabeth Gerardina, d V Cr C W Heins en W Lijbaart. Overleden: Jacobus Johannes v Kuijzen, 78 j. wedr v T v cl Brink; Gerrit Lagendijk, geh m v. Straa- ten, 70 j; Hendrik Buddingh, geh m Bertha Wagt, 54 j; Arend Jacob Noordijk, geh m Catherina Dideri- ca Keijser, 62 j. Ncd. Hcrv. kerk Beroepen te Bloemendaal W. Glashouwer te Nijverdal te Lin- schotën J J. Timmer te Harder wijk te Nieuwkoop D. Kalmijn te Dreischor (Z.) te Zuid-Beyer- land J. Vink te Stad aan 't Haring vliet. Aangenomen naar Burum W. H. den Ouden. cand. tc 's Gravenzandc de benoeming tot Voorganger bij de Hcrv. Evang. te Harskamp H. Japchen, em. pied te Leersum. Gercf. kerken Beroepen te de Lier J. Snoeij te Huizen (N.H.) te Herwijnen T. Spilker, cand. te 's Gravcnhage te Moerdijk-Zevenbergen J. Firet, cand. te Dordrecht te Sellingen H. K Poelman, cand. te Groningen te Wijclcel en Balk E. H. Nagel, cand: te Haren (Gr.). Aangenomen de benoeming tot legerpred. voor Ned. Indië A. Vel- lema te Zevenhuizen (Gr.), die be dankte voor de beroepen van Bode graven, Harderwijk, Hengelo (O.), Nijmegen en Rotterdam-Kralingen. Hedenavond HILVERSUM I: 19.— Nws, 19.15 NCRV-kwartet, 19.30 Actualiteiten, 19.45 Reg. uitz., 20.Nws, 20.15 In de Puszta, 21.30 Familie-compe- tie, 21.50 Met band en plaat, 22.15 De vaart der volken, 22.30 Nieuws, 23.— Cello-recital, 23.30—24.— Slot- accoord. HILVERSUM II: 19.— Het klokje van zeven, 19.05 Tom Poes. 19.15 Gr. pi., 19.30 Volksjftuziekschool, 20,Nws, 20.05 Echo v.d. dag, 20.15 Omroeporkest, 21.15 Luisterspel, 22.15 Onder Hollandse vlag, 22.46 Rondom het Zuiderzee-vraagstuk, 23.— Nws. 23.15 Glen Miller, 23.45— 24.Acht piano's. Morgen HILVERSUM I: 7.— Nieuws; 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Gewijde muz., 8.— Nws, 8.15 Gewijde muziek, 8.30 Morgenconcert, 9.15 Ochtendbezoek, 9.30 Licht concert. 10.Strijkkwar tet, 10.30 Morgendienst, 11.Cello recital, 11.30 Discoklanken. 12 15 Orgelconcert. 12.30 Weeroverzicht. 13.Nws, 13.15 Mandolinata, 13.45 Symphonie-orkest, 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers, 14.40 Ancora- trio, 15 Piano-duo, 15.30 Extase, 16.— Voordracht, 16.20 Het Ned sextet, 17.15 Kamerkoor, 17.45 Uit een grote stad, 18.15 Bijbelgenoot schap, 13.30 Reg. uitzending. HILVERSUM II: 7— Nws, 7 15 New Mayfair orkest, 8.— Nieuws. 8.18 Operette progr., 8.50 Voor de huisvrouw, 9.— Gr. muziek, 9.30 Waterstanden, 9.35 Symphonie ork., 10.— Morgenwijd., 10.20 Orkest v.h Duitse Operahuis, 10.30 Voor de vróuw, 1045 Noorse liederen, 11. Scheppende handen. 11.15 Orkest concert, 12.— Russische liederen, 12.30 Weerpraatje, 12 33 Sport. 12.38 Het Lyra-trio. 13.— Nws. 13.15 The Romancers, 13.45 Orgelspel, 14. Kookkunst, 14.20 Het Kamerorkest, 15.40 Piano-duo, 16.Dansmuziek, 16.30 Tussen twaalf en zestien, 17.— Orgelspel, 17 '20 Wij en de muziek, 18. Nws, 18.15 Jan Vogel felici teert, 18.40 Silvestri kwartet. TUINKALENDER FEBRUARI. Zeer fraaie en al om gevraagde kamerplanten zijn de B r o m e a's. Door de mooi ge kleurde bladeren en de typische bloem zijn verschillende soorten van bijzon dere decoratieve waarde. Ze vragen een matige kamertemperatuur en een vochtige lucht. Des zomers wordt veel gegoten. Men plaatst de - planten 'n het volle licht, doch niet in de lelie zomerzon. Na de bloei sterft de plant langzaam af. doch reeds tevoren ont wikkelen zich uit de grond jonge uit lopers. Deze kunnen later met een scherp mes worden verwijderd en af zonderlijk in een bloempot .gezet.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3