Handel en Nijverheid huldigt scheidend voorzitter 2 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Middenstanders wensen medezeggenschap Noteert U even INTEKENBILJET Van der Meiden behaalde zege op G.M.U. Millioenen verzameld te Allahabad Soesterkwartier in jubileumjaar Lombardo scheidt zich af van Nenni Werkloosheid groter in Januari Amsterdamse Effectenbeurs Vrijdag 13 Februari 1948 STADSNIEUWS In een buitengewone ledenvergadering heeft gisteravond de vereniging „Handel en Nijverheid" zyn scheidende voorzitter, de heer W. Wjjk Jr. gehuldigd. Alvorens de heer en mevrouw Wyk werden binnengeleid, be sloot de vergadering, op voorstel van'het bestuur, by acclamatie de heer Wijk het ere-lidmaatschap der vereniging aan te bieden. Nadat dit punt snel was afge handeld, nam de heer Wijk, inmid- dels binnen gekomen, voor de laat ste maal de voorzitterszetel in, richtte een wooqi van welkom tot de propagandist van de Kon. Ned. Middenstandsbond, de heer K. Pijl, tot de voorzitter van „De Hanze" en de F. A. M., de heer L. A. A. v. Hamersveld en de tal rijk opgekomen leden, velen voor ditmaal vergezeld van hun dames. De heer Wijk, in 1927 tot secre taris gekozen, welke functie hij in 1935 verwisselde met die van voor zitter, vond het een genoegen het nieuwe bestuur aan de vergadering te kunnen voorstellen en met een kort woord tot zijn taak in te lei den. Het zijn de heren: A. Friede- richs, voorzitter, F. de Feber, se cretaris, D. Stol, penningmeester, W. P. de Jager, Jac. Kroes. J. Vonk en H. E. Wensinlc. De drie laatst genoemde heren hadden ook in het oude bestuur zitting. De leiding der vergadering ging thans over in handen van de heer Friederichs, die meteen het woord geeft aan de heer Jac. Kroes. Deze richt zich in een persoonlijk, waar derend woord tot de heer Wijk. Memorerend het vele werk dat deze voor de middenstand ter plaatse als voorzitter van H. en N. en als secretaris van de F. A. M. heeft gedaan betreurt hij, dat nog slechts zo'n klein percentage mid denstanders bij een der midden standsverenigingen is aangesloten. Spr. bepleit een krachtige organi satie, die haar stem tot zelfs in de Staten-Generaal zal kunnen doen horen. De tijd, waarin we nu le ven, aldus de heer Kroes, is er een, van harde strijd, waarin veel werk ons wacht. Dankwoord Het is de heer Kroes een genoe gen de dank van de vereniging je gens de scheldende voorzitter te mogen vertolken en deze dank te accentueren door een cadeau een electrische klok dat de her innering aan deze jaren van acti viteit ten bate van de middenstand zal levendig houden. Gaarne zal H. en N., ook in de toekomst nog van uw gewaardeerde kundige ad viezen profiteren, besloot de heer Kroes. De heer Friederichs kweet zich daarna van de aangename taak, de heer Wijk in opdracht der verga- doring het ere-lidmaatschap van Handel en Nijverheid aan te bie den. Na deze plechtigheid gewaagden velen van hun appreciatie van de scheldende voorzitter. De heer K. Pyl deed zijn gelukwens namens de Kon. Ned. Middenstandsbond vergezeld gaan van een fraaie bloemenmand. GRAND: Ik weet wat ik wil. 14.30, 18.45 en 21 u. Zo. 14, 16.15, 18.45 en 21 uur. CITY: Het verleden ontwaakt. 14.30 18.45 en 21 u. Zo. 14, 16.15, 18.45 en 2i u. REMBRANDT: Het purperen mon ster 14.30 en 20 u. Vrij. en Zat. 14.30. 18.45 en 21 u. Zo. 14, 16.15, 18.45 en 21 u. 13 FEBR.: Ned Chr. Reisver. Lezing Lode van Gent, Acad. de Danse, 19.30 u. Ver. „Oost en West", films en spr. L.V.D Indië, Amicitia 20 u. 14 FEBR. Toneeluitv. ATE „Saigon Milly", Amicitia 20 u. Toneeluitv „De Indische Buurt", 's Prinsenhof 20 u. Voorlichtingsavond. Opname van gram. platen voor militairen, St. Aechten 19.30 u. 15 FEBR. Filmochtend Inst. v. Volks- ontw.. Grand 10 u. 16 FEBR. lezing dhr J. de Kadt (Inst v. Volksontw.) „G.. B. Shaw en het socialisme in Engeland", Geb Ver. v. Vrijz. Herv. 19.30 u. 17 FEBR. Ver. v. Paedagogiek. dhr. L. v. d. Zweep „Over- en onder waardering van de kennis", Mono- pole 20 u. T./M. 22 FEBR.: Van Gogh exposi tie, d'Oude Lanteern. geopend 10-12, 14-17 u.. Zo. 14-17 u. OPENB LEESZAAL EN tJIBL dage lijks ruilen v boeken 14—17 u Di VriJd avond ook van 19—21 u Leesz geopend dagelijks 1012.30 u. en 14-^—17 a DL en Vrijd. ook 1922 uur. „8TICHTSE HEUVEL": Wo., Za. en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (Black-White Band. „de Spotvogels"). dancing van 'T HUL: Zat., Zon en Wocnsd. dansen. 20—23 uur. Zon.mid. 1f> -18 11. (Orkest „The Rhythm Specials"). Dancing o oranjeboom: Zat. Zon. en Woensd. dansen. Achtereenvolgens zijn het de he ren L. A. A. v. Hamersveld, C. v. Ommeren, J. Hanhart en H. E. Wensink, die de voorbije 20 jaar in herinnering brengen. Felle strijd De heer Wijk, de sprekers be antwoordend, wijst een deel van de hem toegezwaaide lof terug op zijn medebestuurders, die door sa menwerking ^vruchtbare arbeid mogelijk maalcten. Een voorzitter alleen kan niets d®en. In zijn dank woord betrekt spreker ook gaarne de echtgenoten van de bestuursle den, die menige avond hun man voor de goede zaak moesten af staan. De komende jaren aldus de heer Wijk, zullen in een veel fel ler teken staan dan de voorbijge gane. Er zal veel moeten worden aangepakt. Ga het werk niet uit de weg, ook niet als ge soms te genwerking ondervindt en voor uw gerechtvaardigde wensen geen gehoor vindt. Na de pauze, in welke koffie en gebak werd geserveerd, hield de meuwe voorzitter de heer Friede richs zijn „maidenspeech". Hij her innert aan de problemen, die na de bevrijding zich voordeden ook voor de middenstand. Een ware papierlawine van formulieren werd over het bedrijfsleven uitgestort. Spr. wijdt dan een enkel woord aan de uitbreidings plannen der gemeente, waarin ook enige honderden nieuwe winkels zyn geprojecteerd. Meerdere winkels brengen meèrdere concurrentie. Ten einde bij de gemeente onze be langen te bepleiten en aan te tonen, dat wij met de bestaan de winkelzaken de bevolkings aanwas gemakkelijk kunnen opvangen, dienen we ons hecht aaneen te sluiten, betoogde de heer Friederichs, opdat in de ontworpen plannen ook de middenstand zal worden ge kend. We kunnen de problemen niet individueel oplossen, doch slechts 'gezamenlijk. Alleen als we alle middenstanders achter ons hebben kunnen wij onze zienswijze bij de bevoegde instanties verdedigen. Tenslotte verkrijgt de heer K. Pijl de gelegenheid een propagan- dawoord te spreken. Accentuerende de woorden, die jreeds eerder waren gesproken, constateert de heer Pijl dat door ons land een zeer gevaarlijke geest van defaitisme waart onder de middenstanders. Middenstand-stuwkracht Deze onverschilligheid, dat de- fratia en het Gildewezen krachtige den. We zijn niet „maar" midden stander. We willen zijn de motor die de maatschappelijke wagen voortstuwt. Dat is geen groot spraak. Daarachter staat onze ge schiedenis. Spr. herinnert dan aan de 9e en 10e eeuw en volgende, toen Con- fratia en het Gildewezen kreahtige middenstandsorganisaties waren, zo machtig de laatste, dat zij zich met staatsstukken konden bemoei en, stedelijke en landelijke rege ringen benoemen en 's lands finan cien beheren. Er was vroeger maar één groep, die organisatiebewust was, dat was de middenstand. Hoe staat *het thans? In de pe riode 1928/1940 konden wij van al 'onze wensen en verzoeken geen enkele vermeld krijgen bij het be treffende departement, omdat slechts 16 van de geregistreerde middenstand bij een vereniging was aangesloten. Dat het zo ver keerd gaat, aldus de heer Pijl, is de schuld van de Middenstand zelf. Eerst moet de bliksem inslaan, dan zal de Middenstand wakker geschud worden. Ook de oorlog heeft ons niets geleerd. Na de be vrijding vierden sectarisme en se paratisme hoogtij en we hadden geen oog voor wat nodig is. Spr. be sloot met een krachtige oproep tot propaganda voor de organisatie om zodoende een dam te vormen tegen de bedreiging van grootbedrijf en coöperatie. Beroep aangenomen De heer C. J. van Royen, Ned. Herv. predikant te Oude Pekela, heeft het beroep naar de Ver. v. Vrijzinnig Hervormden te Amers foort aangenomen. Aan de Administratie van het Dagblad voor Amersfoort Snouckaertlaan 7, Amersfoort. IK VERZOEK O MIJ TE WILLEN NOTEREN ALS ABONNè OP HEI DAGBLAD VOOR AMERSFOORT voor 31 cent per week t 4.— per kwartaal Naam Straatnaam Woonplaats Datum Doorhalen wat niet wordt verlangd. WIJ vergissen ons niet gaarne, zou daarom Uw naam en adres ln blok* letters willen invullen? „Columbus Patentkap" werd gedemonstreerd In de Academie de Danse waren Donderdagmiddag heel wat dames samengekomen om een kook-de- monstratie mee te maken met de „Columbus Patentkap". Deze me thode van koken vormt tijd- en brandstofbesparing en neemt wei nig ruimte in beslag, wat vooral met de huidige woningnood een voordeel is. De spijzen kunnen niet aanbranden o£ overkoken, doordat men slechts van een spaarbrander gebruik behoeft te maken. Tijdens de demonstratie bereidde men een maaltijd bestaande uit aardappelen spruitjes, vlees en tapioca-pap. Er viel geen „stoomsmaak" te bespeu ren. In een zelfde apparaat bakte en stoomde men een cake. De smaak van de beide cakes was ge lijk. Behalve voor bakken en ko ken is de Columbus ook te gebrui ken voor het steriliseren van groenten en fruit. In verhouding tot het nut en gemak die de huis vrouw van dit toestel ondervindt, zijn de aanschaffingskosten niet hoog. De heer W. Fischer gaf een uiteenzetting van een en ander en beantwoordde op duidelijke wijze de gestelde vragen. Gezellig repertoire van de Kilima's Dat het gezellige en goed ver zorgde repertoire van de Kilima Hawaiians het „deed", bewees wel het daverende applaus op Donder dagavond in de uitverkochte zaal van „Amicitia". De Kilima's, die, vóór zij voor de tweede maal naar Indonesië gaan, een afscheidstournée door Neder land maken, verdienden het ten vol le. Zij zijn wat de muzikale pres taties betreft een tikje achteruit gegaan, maar toch blijft hun optre den bevredigend en aantrekkelijk. Op vlotte wijze werd het „tutti- frutti"-programma geopend door „The Corita's" die met hun show van muziek, zang en dans het publiek danig in een juiste stemming brachten. Wim en Bram Scholte wisten met een paar populaire zang nummers de symphatie van het publiek te winnen. De „3 Rivano's" lieten zich met hun komische en voortreffelijke acrobatische toe ren evenmin onbetuigd. Peter Piekos bewees met zijn imitaties niet alleen, dat hij niet onder hoeft te doen voor zijn col lega's, maar ook dat hij in de mees te gevallen boven het peil der imi tators uitkomt. De Kilima's tenslotte vormuen het sluitnummer In al hun muziek jes viel het goede ensemble-werk, het homogene rhythme van gitaar, bas en ukelele op, terwijl dA zang beschaafd was. Coöperatie boekte ontzet- stijging en ledenwinst Verschenen is het 15e jaarver slag 1916'17 van de coöperatieve verbruiksveren. „Gemeenschappe lijk Belang" u.a. te Amersfoort. De toon van het verslag is niet optimistisch. Wel was er, een al gemene omzetstijging van 23 vergeleken bij het vorig boekjaar, doch de uitkomsten zijn niet evenredig. Het verslag vervolgt: „De oorzaak hiervan zijn de lage winstmarges, de hogere lonen en sociale lasten en algemene be- drijfsonkosten. Alleen door hoge re omzetten, dus door alles te ver bruiken van eigen instelling kun nen betere resultaten worden ver kregen. De oorlog heeft een chaos in het economische bedrijfsleven gebracht, en 't zal nog wel enige jaren duren, voordat weer een normale toestand is verkregen. Voor de coöperatie zijn er de moeilijkheden van de quotering, waardoor niet altijd aan de vraag naar schaarse artikelen kan wor den voltiaan, terwijl het particu liere bedrijfsleven dit soms ge bruikt als reclame-object." Voorts wordt in het verslag het verscheiden herdacht van de oud secretaris, de heer J. E. Drost. Het ledental bedroeg op 1 April 1946 (729) op 1 April 1947 (776). Na overleg met de Raad van Com missarissen en Cofibé is besloten het overschot 1.017.06) aan de reserve toe te voegen. Amtrsfoorts omgeving was zijn operatie-terrein Het Amsterdams Bijzonder Ge rechtshof heeft Donderdagmiddag uitspraak gedaan in de zaak tegen de Haarlemse typograaf R. Meins- ma, die gedurende de bezetting o.m. wachtcommandant bij de staf van de landwacht tc Utrecht is geweest. Hij werd tot 6V2 jaar met aftrek van voorinternering veroordeeld, nadat 14 dagen geleden 9 jaar te gen hem was geëist. De veroordeel de had voorts de woningen van de NSB-ers Van Geelkerken en Zon dervan bewaakt, excercitielessen gegeven aan landwachters en per- soonsbewijzen-contróle uitgeoe fend, alsmede paarden gevorderd, tijdens de hongerwinter in de om geving van Amersfoort. Zwarte Nijkerker aangehouden De politie heeft een ingezetene van Nijkerk aangehouden, die ge rookt spek, eieren zonder stempel en boter langs ongeoorloofde weg aan de man trachtte te brengen. Autohandelaar ging op de bon Een garagehouder ging op de bon, omdat hij heeft gehandeld in auto's zonder de vereiste vergun ningen te bezitten. Ladelichter aan het werk Uit een cassa, die in ee winkel aan de Spaarnestraat staat, werd e^n lade mét inhoud ontvreemd. Een koffer verdween Een koopman, die zijn auto op he' Borneoplein had laten staan zonder de deuren *tesluiten, deed aangifte van diefstal van een beige koffer inhoudende dames- en he- renstoflen en theedoeken. T afeltennis Onze stadgenoten waren Don derdagavond op bezoek bij hun' mededingers naar de eerste plaats in de 3e klasse A, GMU te Utrecht. Wij memoreerden reeds dat deze wedstrijd de beslissing wel zou brengen. Welnu, Huiberts c.s. heb ben zich behoorlijk van hun taak gekweten en geen twijfel overgela ten wie de sterkste is. Met niet minder dan 73 werden de Dom- stedelingen gekraakt. Over het al gemeen was de strijd meer span nend dan fraai, met uitzondering van de partijen tussen Van Dolron en Versteegh en die van Huiberts en Versteegh. welke singles wel op zeer hoog peil stonden. F. de Visser begon met een ne derlaag tegen' v. d. Veer, waarna Van Dolron de eerste 'game tegen Versteegh, waarin hij tevergeefs trachtte door de sterke verdedi ging van de Utrechter heen te dringen, verloor; de twee andere games wist hij echter door be heerst en technisch spel op zijn naam te brengen. Huiberts gaf Holleboom geen kans, waarna de meest enerverende strijd begon tussen de no. 1 en 2 van de per soonlijke ranglijst resp. v. Dolron en v. d. Veer. Het werd een af mattende strijd waarin door beiden slechts afbrekend spel werd gege ven. De eerste game werd 3028! voor eerstgenoemde en in de twee de game buitte hij een tactische fout uit en gaf v. d. Veer geen kans meer 2113. Huiberts nam revanche voor zijn nederlagen te gen Veer en Versteegh in eigen huis geleden en sloeg beiden in 2 games, speciaal de laatste wed strijd was bijzonder fraai. Van Dol ron won gedecideerd van Holle- boom. Visser verloor z'n beide laat ste singles, terwijl het nog steeds ongeslagen dubbel v. DolronHui berts het zevende punt binnen haalde, zij het op het nippertje. De gedetailleerde uitslagen zijn; v. d. Veerde Visser 21-13, 21-12, Versteeghv. Dolron 21-12, 18-21, 19-21, Holleboom-Huiberts 14-21, 20-22, v. d. Veerv. Dolson 28-30, 13-21, Versteeghde Visser 21-13, 21-11, Veer—Huiberts 13-21, 16-21, Holleboom—5v. Dolron 2-21, 10-21, Versteegh-Huiberts 15-21, 17-21, Holleboomde Visser 21-12, 21-14, v. d. Veer-Versteeghv. Dolron- Huiberts 22-20. 18-21, 19-21. To taal GMU—v. d. Meiden 3—7. Door deze overwinning kan de kampioenstitel onze stadgenoten practisch niet meer ontgaan, daar zij nog slechts 3 punten uit even veel wedstrijden nl. Zeist IV thuis en Tuindorp IV,en Barna VIII uit, nodig hebben. v. d. Meiden I 11 11 0 0 22 84-26 GMU I 11 9 0 2 18 88-22 Barna VIII 10 8 0 2 16 64-34 De v. d. Meiden-reserves lieten het weer lelijk liggen door in eigen huis van Iduna I met 82 te ver liezen. Het wordt nu oppassen voor v. d. Meiden II. Afscheidsdienst voor militairen In de Nieuwe Kerk wordt Dins dagavond half acht een afscheids dienst gehouden voor naar Indone sië vertrekkende militairen. Sprekers zijn: Veldprediker J. Matzer van Bloois en dr N. H. Rid derbos, Geref. predikant te Arhers- foort. Burgerlijke Stand Geboren: Cornelis, z v G Gouw en P Brons; Francina Maria Ma thilda, d v T v d Last en C Roeten. Ondertrouwd: A Buitenhuis en T M Hoogeveen; T J J Vonk en L G Tonnaer; J F Craenen en W B v Hoogevest; H v d Hoek en P H Visser; C de Rooij en C E Luiting; J v Bokhorst en W v Zoeren; A Laseur en Wvd Flier; A v Weer- horst en J A Bloemendal; S StriJ- bos en A Willemsen; C v Muijen en T Kamerbeek. Gehuwd: A Haveman en M H J Delgorge; J R v Leersum en H J v Eek; D v Schooneveld en J H van Eeuwen; H Reynders e.i H C Slee king; A Lemain en A PI Ros, B Heres en T Bouman. Overleden: Elisabeth Ramkema, 70 j, geh m A Gouverneur. De Cunera-toren te Rhencn staat in de steigers. Hij zal uit zijn ruïne oprij zen en boven een nieuw Rhenen. als vroeger, zijn sierlijke lijnen laten spe len tegen de wijde, geweldige luchten van het Grebbeland. Gandhi's overschot aan het water toevertrouwd1 Rllk en arm. prins en boer. Hin doe *en Mohammedaan ziedaar de elementen waaruit gisteren een millioenenkoppige menigte was sa mengesteld die in Allahabad, bii de samenvloeiing van de rivieren Jum. na en Ganges aanwezig was om het plechtige moment mee te maken, waarop de urn met de as van Gandhi aan het water van deze twee rivieren werd toevertrouwd. Nehroe. de Indische prermer en tal van andere regeringsdignitaris- sën waren aanwezig bii de plechtig heid. De minister-president steunde met zyn handen op de schouders van Devadas. de zoon van Gandhi. Deze laatste verrichtte samen met ziin broer Ramadas de slotplechtig- heden. Een priester zong de voor geschreven Hindoegezangen en ziin stem vermengde zich met het ge weeklaag van de menigte die op twee h drie millioen mensen werd geschat. Men had de indruk kunnen krijgen dat het gehele volk van India daar bileen was. Gisteravond hield de korfbal vereniging Soesterkwartier onder voorzitterschap van de heer H. Gerritsen een belangrijke leden vergadering in het grote club gebouw. In zijn openingswoord gewaagde voorzitter Gerritsen van het voor de vereniging belangrijke jaar 1948. Immers dit jaar is het jubi leumjaar want in Maart wordt het 121/2-jarig bestaan herdacht. Dit is het jaar bij uitstek om er voor te zorgen, dat de vereniging sterker wordt dan ooit. Spreker was van mening dat de onderlinge band sterker dient te worden en om dit te bereiken wer den verschillende plannen in elkaar gezet. De voorzitter deed een beroep op alle leden om het bestuur zo veel mogelijk bij te staan, want het is voor een arbeidersvereniging noodzakelijk dat steeds zuinig met de financiën wordt omgesprongen. De notulen werden onder dank zegging goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken be vond zich een zeer belangrijk schrijven van de Gooise en Utrecht se Korfbalbond. De G.U.K.B. deel de het bestuur van Soesterkwartier mede het plan te hebben om op Zondag 14 Maart als de driekamp gehouden wordt op Birkhoven een wedstrijd te laten spelen tussen het voorlopige G.U.K.B.-twaalftal, dat dit jaar tegen de Rode Duivels te Antwerpen zal uitkomen, en de Oostelijke korfbalkampioenen Vada uit Wageningen. Natuurlijkfwerd dit schrijven met groot enthousfcsme ontvangen. De plaats van dé heer K. de Bot als 2e secr. werd ingenomen door A. de Gunst. De technische Commissie zal in den vorvolge bestaan uit de heren H. Gerritsen, G. A. Hendriks en T. van Empelen. De kascontróle-commissie bestaat nu uit de volgende personen: Mevr. Wijnen, E. Kraak en J. M. Groene- veia. Over de Jubileum-feesten waar voor een lijvig programma werd opgesteld, zullen wjQ nader nog een en ander mededelen evenals over de Jubileum-series die Zondag 18 Juli op Birkhoven worden ge houden. De benodigde toestemmin gen werden daarvoor reeds ont vangen. A. J. van Straalen overleden In de nacht van Woensdag op Donderdag is te dezer stede op 64- jarige leeftijd overleden de heer A. J. van Straalen. De overledene was als magazijnmeester werkzaam bij de firma Eysink. Hij bekleedde deze functie ruim 47 jaar en genoot bij directie en personeel veel ach ting. Bij zijn ter aarde bestelling op Maandag 16 Februari a s. om 2 uur op Rusthof zal het Eysink-personeel de ontslapene de laatste eer be wijzen. Het was ditmaal geen paling De bestuurder van een auto, een vishandelaar uit Spakenburg, werd bekeurd wegens het rijden zonder voorlicht en zonder verlichting van zijn nummerbord. Stoplichten staan er voor 't verkeer Een autobestuurder die zich niet stoorde aan de stoplichten zal voor de kantonrechter moeten verschij nen. Duizend gulden voor de dierenbescherming Een inwoner van Amsterdam heeft een bedrag van duizend gulden geschonken aan het asylfonds van de afdeling Soest en omstreken van de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren, zulks om dat hij „getroffen is door het vele en nuttige werk, dat deze afdeling in haar gebied voor de dierenbe scherming verricht". Duizenden bouwsteenen wachten op een koper In de Oude Kerk op Dinsdag avond en in de Emma"kerk op Woensdagavond j.l. spraken de he ren G. E. Landweer, Ds. A. C. D. v. d. Bosch en Ds. F. de Graaf over de" restauratie van de Ned. Herv. Kerk te Ammerzoden. De heer Landweer, kerkvoogd te Ammerzoden, vertelde allereerst iets over de historie der Kerk, die al van oude datum is, en verschil lende verwoestingen heeft meege maakt. Toen de geallieerden in Brabant voor de Maas lagen, be gun met. de beschieting een tijd van grote verwoesting en ontbe- Een Deens vliegtuig, met 21 in- ring, waarbij geen huis werd ge- i zittenden aan boord, van wie 17 cnaard *>n nnk rif» kprk zwaar be- passagiers, is gisteren op weg naar spaard en ook de kerk zwaar oe j Zwitserland jn de buurt van Gies- sen, ongeveer vijftig km van Frank fort neergestort en vermoedelijk zijn daarbij elf personen om het le- Socialistische Uniemet Saragat samen Matteo Lombardo. een socialis tisch zakenman uit Milaan, en tot dusver aanhanger van de Italiaan se socialistische partij van Pietro Nenni, heeft zich losgemaakt van deze veelal als pro-communistisch beschouwde beweging en zich aan gesloten bij de verleden jaar van Nenni's partij afgescheiden socia listische arbeiderspartij van Giu seppe Saragat. Met Saragat's partij zullen Lombardo's aanhangers on der het hoofd „Socialistische Unie" candidaten stellen voor de in April te houden verkiezingen. Van Nen ni's partij, die met de communisten samengaat voor de komende ver kiezingen, zijn de gelederen hier door opnieuw gedund. Deens vliegtuig in Duitsland verbrand schadigd. Het kerkgebouw is pro visorisch hersteld, doch in de win ter kunnen geen diensten worden gehouden. De heer Landweer deelde mede dat het thans door Monumenten zorg goedgekeurde plan tot res-, tauratie f 95.000 zal kosten, waar van door de wederopbouw onge veer f 70.000 zal worden betaald. Het restant kan onmogelijk door Ammerzoden, al geeft men daar naar verhouding veel, worden op gebracht. Soest moet daarbij hel pen, waarvoor Ammerzoden haar dankbaarheid komt betuigen. Ds. v. d. Bosch gaf daarna in een treffende rede een verhaal van de geleden ontberingen en moei lijkheden, ondervonden tijdens de Duitse bezetting, beschieting en evacuatie van de dorpen van de Bommelerwaard. De nadruk viel evenwel niet zozeer ©p het verlies, dat toen geleden is, dan wel op de grote geestelijke winst, in die tijd b?haald. Ds. de Graaf sprak ten slotte een slotwoord. Door de adoptie-commissie werd een actie met bouwstenen voor de kerk van Ammerzoden aangevan gen, die op deze beide avonden tot de verkoop van duizend bouwste nen ad. f 1.leidde. Het ligt in de bedoeling zo mogelijk 9000 bouw stenen te verkopen. UITSPRAKEN TRIBUNAAL De le kamer van het Utrechts Tribunaal deed heden uitsprak in de zaken tegen P. H. v. Rotterdam, en Corn. Poot alhier. Het advies tegen v. Rotterdam luidde, vier jaar internering, be ëindigende 19 April a.s., ontzetting uit de beide kiesrechten en het recht om bij de gewapende macht te dienen. Tegen C. Poot: internering gelijk aan de detentie, met invrijheidstel ling d.d. 30 Januari 1948. Voorts ontzetting uit de beide kiesrechten. GEEN NEW-YORKSE KOERSEN De beurs van New York was gis teren (Lincoln-day) gesloten. ven gekomen. Tien der passagiers hebben kans gezien Uit het wiok. dat na 't neer storten in brand vloog, te klaute ren. D£ rest van de passagiers en de vier leden Van de bemanning zijn, naar men aanneemt, in de vlammen omgekomen. Vier uur na hei neerstorten brandde de machine nog. De overlevenden zijn naar een ziekënhuis gebracht Drie van hen zijn ernstig gewond. Men heeft de lijken in het wrak nog niet kunnen bergen. Het aantal mannelijke werk lozen, ingeschreven bij de ge westelijke arbeidsbureaux is gedurende de maand Januari met 10.642 gestegen. Op 31 De cember was het aantal 50.180, op 31 Januari 60.822. -Onder deze cijfers zijn begrepen de geheel werklozen (32.755 of 54%), de arbeiders, werkzaam op DUW-objecten (25.931 of 42.5 en de wachtgeld-genietenden voor zo ver zij bij de gewestelijke arbeids bureaux zijn ingeschreven (2136 of 3.5 De stijging deed zich in het ge hele land voor. Het is echter voor namelijk het gevolg van seizoens- invloeden. De toeneming was het sterkst bij de landbouw, de bouw nijverheid, de veenderij en de vis serij. Het aantal ingeschreven werkloze vrouwen nam in Januari toe van 3332 tot 3970. Deze stijging wordt voornamelijk veroorzaakt door de omstandigheid dat een aantal ar beidskrachten dat in December werk had gevonden weer zonder kwam. gedeeltelijk door het gebrek aangrondstoffen in bepaalde indus trieën, „Kinder"achtige diefstal Uit een voortuin in de Stephen- sonstraat werd een driewielig kin derfietsje ontvreemd. 12 Febr. Het ver loop van de Amerikaan se markten wordt de laatste dagen met meer dan gewone aandacht ge volgd. Vandaag bleek duidelilk, dat het Dam rak zich aan de invloed van Wallstreet moeilik kan onttrekken. De voortgezette kooplust voor aandelen, voort spruitend uit monetaire overwegihgen. is ver dwenen en wegens on voldoende steun lifep de markt heden voor de tweede maal en vooral voor de Internationale fonJsen feiteUllc op nog sprekenderwtfze dan gis teren terug, zodat ver geleken by het begin van deze week gevoelige ver liezen geleden werden. De stemming in New York was vrtf onzeker, als gevolg van de voort durende daling der graanpryzen. De Amerikaanse effec tenbeurs vertoonde by onregelmatig verloop toch enig herstel. Bepaald flauw was het verloop voor Kop. Olie. die een tiental punten inboette. Ook in de ac tieve industriesoorten werden enige gevoelige dalingen geboekt, die voor Unilever circa 6 pet., voor A.K.U. en Hoogovens circa 5 pet. bedroegen. Philips daarentegen wist zich betrekkelijk goed te handhaven, Act. aandelen Koloniale Bank N. L H.-bank Ned. H. MU. A.K U. aand. Bergh's Jurg. v. Berkels pat Fokker Van Gelder K. Nd H ovens Lever Br. Ned. Ford Ned. Kabelfabr Philips gloell. WUton Feyen. D. Petrol. M() Kon. Petr mij. A'dam Rubber Bandar Rubber Dcli-Bat R M Oost Java R.M. Serbadjadl S.R Holl. Am. Lijn Java-C.-J. LUn K.N.S M. Kon. Pakotv. Sch Unlo Rott. Lloyd St. MIJ Nederl H.V.A Java Cult MU Ned. Ind. S U Ver. Vorst C M Dell-Bat. Dell Tabak Senemb. 11/2 12/2 12/2 bltk ópk bltk '14% '13% 130% 129 128 186 183% 180% 185% 182 81% 415 204 196% 324% 221 215 io8% 164 62% <-U7 202 199% •>12% 307% .07 393 389 14 it 8 338 i 388 387 *28 20% ■•23% UI 351% 344 4i% 17*% 173% 170% 50% '47% '24% L3 91% 88 1% 0% 223 215% 164 59 190% 188% 172 169 183% 184% 181% 180% 178 184% 181 245 242»; 242 117% 116 122% 124% 122 61% 61% 61% 175% 169 196% 192% 192 168% 165% 164 Actieve oblie i 11/2 Ned. '38 (3%) 3 100 dito '47 (3V6> 3 98% Ned. '37 3 98Vi Dollarl '47 3% 103% NWS 2% 8IV, Sp. eert. 100 2% 100», N.ï '37 A 3 Nlet-actleva obligaties A'dam l '37 3% sHage 1 '37 8% R'dam le en 3e Ing 1937 316 Rdam '38 (3(6» 3 Utr. pr. '39 2(6 Utr. g. n,37 3'i Pandbrieven Amst Hyp. ArnH H (3%> 3 Fr. Gr. H. 3% Grav Hypb SV4 Ne0. Hypb. Veend K (3%> 6 Rott Hypb. 3% Utr Hypb. 3% West Hypb 3(6 industr. oblie.: A.K.U. obl. 3(6 Berghs en J SM» Levers 3V4 Werkspoor 3(6 8t. Ptr MU 3»4 Kn Ptr M11 *V> Dell Sprw, Ned -Ind Sp'«% 97 95% 97% "7 12/2 Nlet-act. aand. 11/2 12' 1U0 A'damse B 172% 176% 98% Hl) Bank Unie 226% 224 98.% incasso 103 Rott Bank 173 174 81% i'w Bank Cert. 187 184 100% Rott Bel Cons 185 185 96% Lever 6% c.pr' 153 152% 31st on Sp fab. 445 433 Rott. Dr. MU 388 381 Werksp Serie A 197% 193 Aniem 134 iSÖtt \'ed Ind Gas 116 115 'nternatlo 184 175 100 loc Amst Ball MU 157 153% Del! Sp. MIJ 19% 67 >led Ind Sdw 31 30 - Voorlopig ge noteerde aand.! Lever 4% c. pr. 106% 106% MU Fin N H. 100 Vredesteln 176% Ned Walvisv. 118% 1-0 100% Zwanenb Org. 2C9 201 Prolongatie Areer. fondsen 2% 2% 96% Anaconda 32% lou Beth. Stoel 95% 108 97 100 Chrvaler 100 Gen Mb tor* 53% Intern N lekei Z7 Kennecott 45% 44% Republic Steel 22% 22% 10; US Steel 71 71% 103% Phillips Shell Union 30% 31% 102'; ridewatx 19(4 19 a 103% 97% Baltimore 10 - Pennsylvania 16% 16%' 66 bieden t laten In Batavia is het eerste nummer van het „Maand blad van Financiën" ver schenen. een voortzetting van het vroegere maand blad van de vereniging van inspecteurs van finan ciën. Men heeft gemeend, dit blad een bredere basis te moeten geven, zodat het thans een uitgave is van alle diensten, welke resor- teren onder het betrokken Departement van financiën Productie „Willem Ba- rendsz". Blijkens een mededeling der directie van de Nederlandsche Mij. voor de Walvischvaart had de „Willem Barendsz" t/m 31 Januari j.l. geprodu ceerd: 36.979 barrels 6.163 ton) traan en 6.127 barrels 1.021 ton) spermolle. Centraal Autoherstelbe- drijf. Opgericht is met een maatsch. kapitaal van 1.000 000 verdeeld in 1000 aandelen h 1000, waarvan geplaatst en volgestort 940 aandelen 1 1000. de n.v. Centraal Auto Herstelbe- drijf te Utrecht. In het maatschappelijk kapitaal wordt deelgenomen door de n.v. Ned. Spoorwegen voor 500.000 alsmede door een 15-tal vervoers ondernemingen.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2