SEC Zondag kampioen? Principiële debatten over neergeschoten piloot Noteert U even $a msi da biiA Textiel achter gehouden Rijkseenheid vergaderde Dinsdag krachtmeting tussen AZ'en PC en Neptunus INTEKENBILJET Nog geen lente maar toch .J Epidemie Op de „Tabinta" bleek de kok een goede kennis uit het Leusderkwartier De Gelukkigen Kerknieuws 2 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Zaterdag 14 Februari 1948 Een betrekkelijk eenvoudige zaak heeft gisteren aanleiding gegeven tot urenlange besprekingen ter zitting, van de le B-kamer van het Utrechts Tribunaal en zelfs zware principiële debatten veroorzaakt over de vraag, wat ambtenaren in het algemeen en ^politiebeambten in het bijzonder in bezettingstijd met de Duitse orders en voorschriften moesten doen. Een van beide: of weigeren ze uit te voeren, met het risico van ontslag en Duitse dwangmaatregelen, óf de Duitse bevelen schijnbaar aannemen cn ze zoveel mogelijk saboteren. Een derde mogelijkheid,, on middellijk ontslag nomen uit de dienst na de overweldiging door de Duit sers, kwam nauwelijks ter sprake, omdat zjj, theoretisch zeer mooi, prac- tisch onuitvoerbaar zou geweest zijn. Niet óf, maar hóe Duitse orders werden nageleefd van belang? Aanleiding tot deze principiële gedachtenwisseling was een betrek- keljjk eenvopdig feit: toen op 6 Maart 1944 een geallieerd vliegtuig in de omgeving vah Bunschoten werd neergeschoten, waaruit de be manning zich met valschermen wist te redden, verwittigde de toenmali ge hoofd wachter van de Rijkspoli tie, A. J. van Raad, biervan tele fonisch de Feldgendarmerie. HU deed dit overeenkomstig een Duit se dlenstprder, maar volgens zijn verklaring op een tijdstip, dat de gelande piloten hoog en breed in veiligheid konden zijn., circa drie kwartier of een uur na de para chute-daling. Al eens eerder had zich een dergelijk feit voorgedaan en toen had hij niet gewaarschuwd, waardoor hU veel last had onder vonden/ Volgens de verklaring van de des tijds waarnemende wachtcomman dant P. Prins, zou de waarschu wing aan de Duitsers veel eerder hebben plaats gehad. n.l. op het ogenblik, dat de piloten nog in de lucht hingen, doch deze lezing werd door geen van de andere getuigen bevestigd, wel bestreden. De voorzitter van het Tribunaal sprak als zijn mening uit. dat Van Raad in geen geval aan de Puitse order had mogen gevolg geven: ..U had geen Duitse verordeningen mo gen naleven, u had ze eenvoudig naast u neer moeten leggen!" Deze mening werd echter door verschillende in het geding gehoor de personen bestreden, zij meenden dat het er niet op aankwam óf. maar hoe men de Duitse orders opvolgde. Over het algemeen was men het er over eens, dat Van Raad zich in oorlogstijd een in eë: op zicht goed vaderlander had getoond en in meer dan één opzicht tegen de Duitse maatregelen was inge gaan. De verdediger, mr. K. A. Keu- ning, betoogde in zhn pleidooi dat van juridisch standpunt bezien de dagvaarding niet houdbaar was omdat daarin sprake is van een waarschuwen van de Duitsers ..ten einde de piloten gevangen te doen GRAND: Ik weet wat ik wil. 14.30, 18.45 en 21 u. Zo. 14. 16.15, 18.45 en 21 uur. CITY: Het verleden ontwaakt. 14.30 18.45 en 21 u. Zo. 14, 16.15, 18.45 en 2i u. REMBRANDT: Het purperen mon ster 14.30 en 20 u. Vrij. en Zat. 14.30. 18.45 en 21 u. Zo. 14, 16.15, 18.45 en 21 u. 14 FEBR. Toneeluitv. ATE „Saigon Milly", Amicitia 20 u. Toneeluifv. „De Indische Buurt", 's Prinsenhof 20 u. Voorlichtingsavond. Opname van gram platen voor militairen, St. Aechten 19.30 u. 15 FEBR. Filmochtend Inst. v. Volks- ontw., Grand 10 u. 16 FEBR. lezing dhr J. de Kadt (Inst. v. Volksontw.) ,,G. B. Shaw en het socialisme in Engeland". Geb Ver. v. Vrijz. Herv. 19.30 u. 17 FEBR. Ver. v. Paedagogiek, dhr. L. v. d. Zweep „Over- en onder waardering van de kennis", Mono- pole 20 u. T./M. 22 FEBR.: Van Gogh exposi tie, d'Oude Lanteern. geopend 10-12, 14-17 u., Zo. 14-17 u. OPENB LEESZAAL EN B1BL dage lijks ruilen v boeken 14—17 u. Di Vrijd. avond ook van 19—21 a Leesz. geopend dagelijks 10—12 30 u. en 1417 u. DL en Vrijd. ook 19—22 uur „STICHTSE HEUVEL": Wo.. Za. en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (Black-White Band. „de Spotvogels"). DANCING VAN 'T HUL: Zat, Zon. en Woensd. dansen, 20—23 uur. Zon.mld. 15—18 u (Orkest „The Rhythm Specials"). DANCING d'ORANJEBOOM: Zat.. Zon. en Woensd. dansen. Medische Zondagsdienst Doktyen, alleen te raadplegen bij spoedgevallen: W. H. de Beau fort, Bergstraat 41. tel. 6332; J. A. Hendriks, Tesselschadelaan 3, tel. 6013. Apotheken: H. J. Velzenbeek, Varkensmarkt 19A, tel. 3736. Verloskundigen: Zr. Vernhout, Soesterweg 232, tel. 3374; Zr. A. G. F. Perk, H. v. Viandestraat 2, tel. 5086. Wijdingsdienst comité „Levensvragen" \.s. Zondag houdt het comité „Levensvragen" in het zaaltje aan de Regentesselaan 21, een wij- dingsdienst voor iedereen. De li- thurgische dienst wordt geleid door dr. N. H. Ridderbos. Muzi kale medewerking verleent de heer G. v. d. Burg. nemen". Dit nu is allerminst de op zet van de wachtmeester eeweest. Voorts vestigde hij er de aandacht van het Tribunaal op. dat het Zui veringsgerecht van de politie Van Raad volkomen in het gelijk is ge steld en zonder enige strafmaatre gel is hersteld in zijn politionele functie. Op de£c en andere gronden pleitte de verdediger vervallenver klaring van de tegen Van Raad in gebrachte beschuldiging. Het Tribunaal zal 27 Februari advies uitbrengen. Voor 25.000 gulden in beslag genomen Dc ontdekking, dat bij firma S. te Amersfoort elastiek te duur werd verkocht, leidde tot een na der onderzoek van de prijsbeheer- sing. Dit bracht aan het licht, dat genoemde firma een grote hoeveel heid textiel, zoals wollen stof, on dergoed. kousen flanel, wollen trui en enz. had achtergehouden met het oogmerk deze tegen hogere prijzen te kunnen verkopen. Verscheidene van deze artikelen had de winke lier sinds 1916 in huis. Voorts werd „zwart" ingekochte wollen japon cn mantelstoffen alsmede garens en wol aangetroffen het totaal werd voor een bedrag van ongeveer f 25.000.— in beslag genomen. Tegen de leverancier P. Th. v. S. te Bussum en de firma M. te Amers werd eveneens proces ver baal opgemaakt. De laatste bleek bovendien goed te verkopen, welke uit Duitsland en België werden ge smokkeld. Bloedgevers gevraagd Het Nederlandse Rode Kruis voorts momenteel een actie om het aantal donors uit te breiden. De af deling Amersfoort organiseert daartoe op 17 Maart a.s. een plas ma inzameling. „Ik weet wat ik wil" in Grand Dit is weer eens een echt „goe de" film, hoewel de titel „Ik weet wat ik wil",'die aanduidt dat hier een bepaalde stijfkoppigheid uitge beeld moet worden (hetgeen ook inderdaad in de bedoeling ligt) voor de inhoud van dit Engelse pro duct slechts betrekkelijke waarde heeft. Want zó koppig is dit meisje niet, dat het middelpunt is van het verhaal. Zij wil het wel doorzetten de veel oudere, rijke industrieel te trouwen, maar geeft zich bij voor baat in feite al enige malen voor de aan lager wal geraakte even oude landheer gewonnen. Maar ze ontvlucht hem toch om in* een le vensgevaarlijke boottocht te trach ten door de orkaan heen het eiland te bereiken waar de schatrijke brui degom haar wacht. De minnaar snelt haar na, springt ook in de boot, maar tenslotte keren ze door weekt, ternauwernood aan verdrin king ontkomen, terug. U raadt het al: „ze krijgen elkaar". Neen, het is niet om het verhaal, dat U deze film moet gaan zien. Want dat brengt niet zo heel veel nieuws. Maar de wijze, waarop U dit verhaal in beelden en dialogen wordt gebracht, die is subliem. Deze filtn is boeiend en spannend aan één stuk door (in dit opzicht is het begin nog wat aarzelend), zonder dat ze ergens enerverend of sen sationeel wordt. Ook over de meest bewogen tonelen blijft een typische rust liggen. Er zijn geen felle con trasten, geen „uitersten" in deze film. De hoofdrolvertolkster, Wen dy Hiller, (afkomstig van de plan ken) is een knap actrice, die voor treffelijk speelt en die wel een aar dige verschijning is, maar zeker geen „schoonheid" genoemd kan worden. Iets dergelijks is het geval met haar tegenspeler Roger Live- sey, helemaal geen „filmheld", echt „een man", zelfs met een '.vat hese stem. Als men er aan terug denkt, blijft er één ding, dat de herinnering be heerst en dat deze film haar grote aantrekkelijkheid geeft: dat is de sfeer, die de regisseurs om het gebeuren hebben weten te schep pen, waarin alle personages wor den opgenomen 'en die in ons blijft natrillen als we de bioscoopzaal reeds lang verlaten hebben. „Het verleden ontwaakt" Wie op de een of andere wijze misschien door de film van zijn beetje geloof in de alles-vergeven- de. alles-aanvaardende liefde is be roofd moét de film „Het verleden ontwaakt", die deze week in City draait gaan zien. „Het verleden ontwaakt", een afschuwelijke naam voor een goede film, is zeker niet de enige film die de ongelovigen een hart onder de riem kan steken en waarschijnlijk ook niet de meest verantwoorde, gezien het nogal vrij fantastische gegeven en de vaak ontgoochelend slechte décors waar tegen d: historie van het van moord verdachte meisje, dat haar geheugen kwijt is, en de man van wie zij houdt, zich afspeelt. Maar dank zij Jennifer Jones, gevierd om haar creatie in „Het lied van Bernadette" en ook dank zij de sympathieke Joseph Cotten is er onder leiding van een uitstekend regisseur een boeiende rolprent van gemaakt, waarin de spanning zo zuiver is afgewogen, dat het ein de een intense bevrijding wordt. Wij zijn de laatste weken niet al te goed bedeeld, als het op films-met- inhoud aan kwam. In City is er één deze week. Roger Livescy, bij ons bekend geworden door zijn creatie in Een zSak van Leven en Dood", vervult één der hoofdrollen in het nieuwe product van het be kende Engelse filmteam Powell Prcssburger, „Ik weet wat ik wil" Lugubere geschiedenis in Rembrandt Het Rembrandt-theater vertoont deze week het eerste deel van de fantastische film „Het Purperen Monster". Dit sinistere wezen is een man van Mars. die in opdracht van de keizer van Mars naar de aarde komt, om er een invasie van Mars bewoners voor te bereiden. Voor de terugtocht hebben zij echter de ra ketten nodig, zoals dr Cyrus Lay- ton. een bekend Amerikaans astro noom en uitvinder, die heeft ont worpen. De geleerde wordt door het monster vermoord, waarna dece de persoon van de dokter aanneemt. Craig Foster, de assistent van de geleerde, krjjgt argwaan, er gebeuren vreselijke 'dingen maar tenslotte schijnt het gevaar te zijn afgewend. De lieftallige Linda Stirling. Roy Barcroft. Bud Geary en Monte Hale spelen in deze ijzingwekkende film de hoofdrollen. Denkt om uw bel Twee wielrijders gingen op de bon omdat zij geen bel bezaten. Over het onderwerp „Hoe is In- dië te redden" sprak gisteravond in „Amicitia" op uitnodiging van het Nationaal Comité Handhaving Rijksccnheid, afdeling Amersfoort, de oud-minister van Koloniën, de heer Ch. J. I. M. Weiter. Ingeleid door ir. Bijdendjjk som de de inleider de economische ge volgen op, die de huidige politiek- heeft, niet alleen voor -Nederland maar ook voor de volken van In- dië. Onder Nederlands gezag is Indië geworden een politieke en economische eenheid, onder een centrale overheid, die de tekorten in het ene deel van d£ Archipel suppleerde met de overschotten in een ander deel. Hoe zal dat gaan in de nieuwe staatsvorm, waarin verschillende autonome gebiedsde len zijn samengebracht? Ook voor Nederland zijn de eco nomische gevolgen fataal. Voor de .oorlog met Japan leefde 1 op de 5 Nederlanders van Indië. Hoe zal het in de toekomst gaan? Zal er nog mogelijkheid zijn onze cultu res te exploiteren? Zullen er nog Nederlanders in Indië een moge lijkheid vinden zich een bestaan te scheppen? Spr. vreest van niet. Men zal terdege rekening -dienen te houden met Amerikaanse en Brit se concurrentie. Spr. laakt de politiek der Rege ring, waarin de PvdA in de Indi sche politiek het marstempo en de melodie aangeeft. Hij ontwikkelt zijn bezwaar tegen de PvdA en de combinatie KVP—PvdA, welk RoomsRooo verbond hij de oor zaak noemde van de ellende, waar in ons land is gedompeld. Met een krachtige opwekking om in de legale weg ons van deze regering texontdoen, en daarmede de verdere afbraak van het ko ninkrijk te voorkomer, besloot spr. zijn rede. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd druk gebruik gemaakt. Na de pauze vertoonde de ma rine-voorlichtingsdienst een drie tal films: Landingsoperaties op Ba- li; operaties met H.Ms. Heemskerk een lichte kruiser en de documen taire film: Tochten la^gs de grote rivieren van Borneo. Protestbijeenkomst tegen Vivisectie De tc Den Haag gevestigde anil- Vivisectiestichting die overal in het land. dus ook in Amersfoort aan hangers telt, is dag in dag uit werkzaam om de vivisectie, het nemen, van proeven op levende die ren en zelfs op mensen, ongedaan te maken. Zij beschikt voor haar striid over een ontstellend aantal gegevens waaruit de wreedheid van de vivisectie duidelijk blijkt. Het is begrijpelijk, dat de medische weten schap naar middelen zoekt om de bestrijding van ziekten te perfec- tionneren. Het dateert niet van vandag de dag. dat de wetenschap daarvoof naar het middel van de vivisectie grijpt. De strijd tegen deze uitwas van de wetenschap is dus niet nieuw. Daarom juist moet deze strijd met verbetenheid ge voerd worden, omdat ook zonder vivisectie de wegen voor de weten schap opwaarts kunnen gaan. VV'ij zouden U afgrijselijke voor beelden uit de practijk der vivisec tie kunnen noemen. Ook Uw kinde ren lezen misschien dit bericht en welke ziel staat er onbevangener open voor het dier dan die van hit kind? Om U te overtuigen van de ab solute noodzaak dat de vivisectie wordt uitgebannen, een striid. die door medici wordt ondersteund en gevoerd, organiseert de afdeling Amersfoort van-de anti-Vivisectie- Stichting een propaganda-avond waar mevr. Van de VeenFree- richs over de onmenselijkheid van de vivisectie zal spreken. Deze bij eenkomst is vastgesteld op Woens dag 18 Februari, om acht uur in 's Prinsenhof. Aan de Administratie van het Dagblad voor Amersfoort Snouckaertlaan 7, Amersfoort. fK VERZOEK O MIJ TE WILLEN NOTEREN ALS ABONNé OP HEI DAGBLAD VOOR AMERSFOORT voor 31 cent per week 4.— per kwartaal Naam Straatnaam Woonplaats Datum..I...... Doorhalen wat niet wordt verlangd. Wij vergissen ons niet gaarne, zou U daarom Uw naam en adres ln blok- letters willen invullen? Dinsdagavond 17 Februari wordt in het Sportfondsenbad Amers foort de waterpolo-competitiewed- strijd gespeeld AZ en PC INep tunus I (heren). De opstelling van beide ploegen is als volgt: Neptunus: Klashorst in het doel; achter Heilijgers (aanv.), Woel- ders, Mol; voor Geutjes, Dekkers en De Gans. AZ en PC: ter Weel (aanv.) in het doel; achter Kuis, de Jong, Droog: voor Jansen, Hoegen en Gerty Mosterd. De laatste ontmoeting tussen beide teams vond van de zorppr plaats en eindigde in een gelijk spel. Inmiddels heeft de achter hoede van Neptunus een verzwak king ondergaan door het vertrek van Gerrit van Woudenberg naar Indonesië en zijn de Groenwit- ten Smeitink, Th. Mosterd, Tybout en Peppelenbosch vervangen door jongeren. Het komt ons voor, dat momenteel Neptunus iets betere papieren heeft. Over een einduit slag is echter niets te zeggen, daar Extra textielpunten en stompwol voor invaliden Het Afdelingsbestuur van de Al gemene Nederlandse Invaliden Bond verzoekt ons te melden dat nog korte tijd gelegenheid is open gesteld voor het aanvragen van ex tra textielpunten door hen die een prothese, beugel of urinaal dragen of met krukken moeten lopen Ge gadigden kunnen ter verkrijging hiervan een aanvraagformulier in vullen. waarbij niet-leden een dok tersverklaring moeten overleggen, waarin hun invaliditeit en het ap paraat dat zij dragen vermeld moe ten worden.- Zij worden verzocht zich ten spoedigste met medene ming van hun 2de distributiestam kaart te wenden tot het afdelings secretariaat, Bankastraat 50 Amers foort. alleen op werkdagen na 3 uur n.m. Er bestaat voorts een grote moge lijkheid dat weer stompwol ver strekt kan worden alleen aan been- prothesedragers. Zij die in Septem ber jl geen wol ontvingen, kunnen die thans aanvragen, evenèens aan bovenstaand adres. bij een dergelijke plaatselijke ont moeting de zenuwen ook wel een woordje zullen meespreken. Al met al belooft het een spannende wed strijd te worden. Reeds staat vast, dat de winnaar in de volgende ron de uit zal komen tegen het zeer sterke SVH I uit Hillegersberg (R'dam). Als vriendschappelijke voorwed- strijd zal gespeeld worden AZ en PC 2VZC 1 (Veenendaal) heren. In het wedstrijd-programma van de K.N.V.B. in ons blad van gisteren stond abusievelijk ver meld, dat Zondag gespeeld zal worden de wedstrijd K.V.V.A.- Soesterberg. Dit moet zijn Soester- berg-K.V.V.A. Het is zee^ goed mogelijk dat Zondag de eerste beslissing in de voet balcompetitie valt. S.E.C. uit Soest kan het kampioenschap behalen van de vierde klasse K. In de tweede klasse B is het nog niet zover. Wel is het mogelijk dat er meer tekening in de kopgroep komt, doch de vastge stelde wedstrijden zjjn voor do kampioenspretendenten bijzonder zwaar. De Spartaan moet naar Enkhuizen om tc trachten de punten op West- Frisia te veroveren De Amsterdammers zullen ondervinden, dat het met de Enkhuizers op eigen terrein kwaad kersen eten is. Alcmaria Victrix heeft zich by de laatste wedstrijden van haar beste ztfde laten kennen en zal ongetwijfeld in Utrecht tegen U.V.V. ook haar beste beentje voor zetten. Interessante strijd op Birkhoven Toch lijkt het ons dat de Utrech ters het niet zo moeilijk zullen krij gen als hun Amsterdamse rivalen en het zou ons dan ook niet ver wonderen als U.V.V. voor de ver andering weer eens de leiding nam. H.V.C. moet naar Oostzaan. Een puntenverdeling of een kleine over winning voor de Amersfoorters achten wij niet uitgesloten. Velox zal op eigen terrein van Z.V.V. wel kunnen winnen, hoewel de Zaan dammers alles in het werk zullen stellen om hun précaire positie on der aan de ranglijst te verbeteren. Ook T.O.G. zal in Amsterdam wel ondervinden, dat A.F.C. zo snel mo gelijk uit de gevaarlijke regionen wil komen. Interessant kan de wedstrijd op Birkhoven worden tussen A.P.W.C. en de kampioenscandidaat van de derde klasse F: C.D.N. uit Drieber gen. Wij zijn er vast van overtuigd, dat de paarsgelen deze belangrijke wedstrijd tot een goed einde willen brengen. Spannend zal de wedstrijd wel worden en hij zal o.i. de Amers foorters minstens een gelijk spel opleveren. Zeist en Holland zullen moeten uitmaken wie van de twee nog in de running blijft. Wjj houden het.op Zeist. H.M.S. krijgt een mooie kans om haar positie te verbeteren, want wij achten de Utrechters in staat op eigen terrein van Patria te winnen. Moeilijker kriirrt R.U.C. het in de derby tegen D.W.S.V. Toch geloven wjj dat R.U.C. kans op een overwinning heeft omdat zij daar AMHC-reserves Zondag kampioen De AMHC-heren hebben morgen een vrije Zondag, ondanks het feit dat zij de competitie nog niet vol eindigd hebben, terwijl zij boven dien nog bekerwedstrijden te spe len krijgen. Zij kunnen samen met de dames, die reeds geheel met hun wedstrijdprogramma klaar zijn, in Hilversum gaan kijken naar de verrichtingen van de heren-reser ves. die mogelijk definitief met de titel gaan strijken. Slagen zij er nl. in om Hilversum IV één puntje af te snoepen, dan is hun kampioen schap een voldongen feit. Maar zelfs al wordt de wedstrijd onver hoopt verloren, dan nog is alle kans niet verkeken. De wedstrijd Voordaan IIHil versum IV werd nl. twee weken geleden 20 minuten voor het eind signaal afgebroken met een 20 voorsprong van de Maartensdij kers. De resterende 20 minuten zullen binnenkort alsnog verspeeld worden. Slaagt Voordaan erin om de voorsprong lot het einde te handhaven, dan wordt Hilversum van twee kostbare puntjes beroofd, waarbij onze stadgenoten als la chende derde er met het kampi oenschap vandoor gaan. De uitwedstrijd van Dames II tegen Kampong II is* voor de Utrechtse dames. Mogelijk zal He ren III het beter doen tegen Kam pong VI. „Amersfoort" op weg naar kampioenschap Zondag a s. trekt het eerste heren elftal van „AMERSFOORT" naar ATLAS I in Amsterdam. De Amers foorters behoeven nog slechts 3 pun ten te behalen uit de resterende twee wedstrijden om zich kampioen te kunnen noemen. Atlas bezet mo menteel met ..Catchers" en „Brand weer" de onderste olaats Amers- foorts grote rivaal TURNO. dat 2 verliespunten meer heeft, speelt Zondag a.s niet. Zoals dus wel blijkt hebben de Amersfoorters de kans in eigen han. den. maar dan zullen zij ook van het begin tot het einde voor de pun tjes moeten „vechten." Spelen de Amersfoortse dames op eigen terrein tegen ..Voleweyckevs" uit Amsterdam met dezelfde energie als yorige week. dan zien wij min stens 1 puntje in de Keistad blijven Het tweede heren-elftal gaat naar de kampioen van de afdeling, nl. W.V.G.V. in Weesp. De winst zal wel in de stad van „Van Houten" blij ven. Het tweede damesteam kan Zon dag a.s. het kampioenschap in haar afdeling behalen en wel op eigen terrein tegen Nijkerk II. In Nijkerk behaalden de Amers foortse dames een verdienstelijke 02 overwinning en wij geloven dan ook niet dat het kampioenschap de Amersfoortsters nog zal ontgaan. Aan een gelijkspel hebben zii reeds voldoende. meer belang by heeft en daarom alles op alles zal zetten. Amersfoortse Boys heeft nog goede panieren en zal natuurlek bij Victoria alle zeilen bijzetten. Lukt het de Amersfoorters te winnen, dan hebben zii een lastige klip om zeild en kunnen ze met vertrouwen dc toekomst tegemoet zien, daar hun programma dan niet meer zo zwaar is. Hierbij komt dat De Ze bra's opnieuw voor een zware op gave staan. R.K.B.V.V. is op eigen terrein moeilijk te verslaan. Wij onthouden ons dan ook van ^en voorspelling. De strijd tussen L.V.V. en Stichtse Boys is van veel belang voor de onderste plaats. Wp ver wachten een Utrechtse zege. Sacs- tum heeft een kans om op eigen terrein van 's Graveland te winnen. Quick ontvangt A.D.E. aan de Ru bensstraat. Ook deze wedstrijd kan interessant worden. Een van beide clubs zal hierbij een kleine theore tische kans verloren zien gaan. In de vierde klasse K kan de be slissing ten gunste van S.E.C. uit vallen. doch dan moeten de Soes- ters het bezoekende Woudenberg verslaan, en Voorwaarts de uitwed strijd teeen Zwaluwen Vooruit ver liezen. Het eerste achten wii zeer goed mogeliik. doch wii geloven niet dat Voorwaarts o*»n fout zal maken al is Zwaluwen Vooruit een kwade tegenstander. De spanning in de onderste, re gionen zal nog wel even voortdu ren want wii achten En Avant in staat op eie-en terrein van VVOG te winnen. Actif zal de punten wel aan Niienrodes moeten afstaan. Amsvorde ontvangt Rnrneveld pp het terrein van de A.B.v L.O. aan de Leusdcrweg. Hoewel Amsvorde nr^ctisch uitgeschakeld is. kan dit toch een interessante wedstrijd worden. Predikbeurten Geref. Kerk (L. Vrouwestr.) 10 uur ds. J. Attema (den Haag) 17.30 uur dr. N. H. Ridderbos (L. Costerplein) 9 uur ds. J. J. Berends 17.30 uur ds. J. Attema. (Tulpstr.) 9 uur dr. N. H. Ridderbos, 17.30 uur ds. J. J. Berends. Geref. Kerk (art. 31) Zuidsingel 10 uur ds. E. F. v. d. Born. 17.30 «uur ds. J. Vink, Westerkerk 10.30 uur ds. J. Vink, 17.30 uur ds. E. T. v. d. Born. Vrije Geref. Gem. (Muurhuizen 53) 9.30 en 17 uur ds. D. v. Leeu wen (Loenen a. d. Vecht) 17 Febr. 19 uur ds. M. A. Mieras (Krim pen a. d. IJssel). Geref. Gem. (Stoovestr.) 10 en 17 uur Leesdienst. 17 Febr. 19 u. ds. F. Dorrestein (Opheusden). Rem. Gem; 10.30 uur dr. R. Mie- dema. Doopsgez. Gem. 10.30 uur ds. S. Gosses Gzn. Vrijz. Chr. Jeugdkerk (Heerestr.) 19.15 uur dhr. J. B. Neuteboom. Vrije Ev. Gem. (Appelweg) 20 uur ds. G. J. v. Bruggen (Utrecht) Bed. H. Avondmaal. Ev. Luth. Gem. 1030 uur ds. D. Faber (Driebergen). Chr. Geref. Kerk 10 en 17 uur ds. J. Drenth. Verg. v. gelovigen (L. Nicasius- str. 4B) 10 en 17 uur. Eredienst. Chr. Science Society (H.B.S. Thorbeckepl.) 10 uur Holl., 11.15 Eng. dienst. Vrije Kath. Kerk (St v. d. Hage- laan) 10.30 uur H. Mis. Oud Kath. Kerk 10 uur H. Mis 17 uur Vesper. Leger des Heils 10 uur Heili- gingsdienst. 19 uur Openluchtsa menkomst t.o. Oude Pol.bur.. 8 uur Verlossingssamenkomst ^Leider Adj. Barteling). Zaterdag van 20 tot 21.30 uur Straatzang Zwaan straat. Herv. Kerk. St. Joriskerk 10 uur ds. Koolhaas, 5 uur ds. Smits. Nieuwe kerk 10 uur ds. Smits, 7 uur ds. Braakman. Emma-kerk 9 uur en 10.30 uur ds. Vermaas, 5 uur ds. Koolhaas, 7 uur ds. Ten Have. Jeugddienst. Onderwerp: „Als 't er °P aan komt Gymnasium 10.30 uur ds. Braak man. Rusthuis „De Lichtenberg" 10.30 uur de heer A. Kleijn, cand. t.d. H. Dienst te Drieber|en. Kapel Zon en Schild 10 uur ds. Bout. Jongerendiensten. Kerk (Appel weg) 10 uur de Heer M. Germans. 11.05 uur de Heer Germans. Wijkgebouw vm. 10.30 uur de Heer H. G. van der Meyden. LEUSDEN 10 uur ds. Hofstede. Voor de Zondag Daar zijn mensen, die glleen maar mopperen, dat het nog zo lang duurt, eer dat het weer zomer is. Straks zullen het diezelfde men sen zijn, die klagen over de duur van de hitté-golf, of over de lengte van een regen-periode. Zij zijn eigenlijk altijd bezig naar hun dood te verlangen. Daar 2ijn er ook die ^vandaag. teuvijl het nog guur kan zijn en er nog van alles ge beuren kan, wat het winter-weer betreft, al iets van de geur van de lente opsnuivenblij stilstaan bij een eerste voorzichtige crocus, die het waagt, het kopje boven het gras uit te steken, en die zeggen: het is nog wel geen lente, maar tochJ Da( zijn de mensen, die niet al tijd met het volgende bezig zijn, maar die het heden intens beleven. Ja. die leven eigenlijk alleen écht. Zo is het nu ook met dc toe komst-verwachting van de christe lijke kerk. Het lijkt zoiets onwer kelijks, zo zwevend. Maar die er meer van weten, die begrijpen, dat juist het leven uit de verwachting aan het heden werkelijke betekenis geeftDaar is een Heer der Ge meente, die belooft heeft, dat Hij alles nieuw zal maken. Dit. wat nu is. is het laatste niet. t)aarom juist is het zo eeuwig gewichtig. Met intense blijdschap kunnen ze de zegen Gods in hun leven speuren. En het is een belofte van wat nog komt. In dc schadur van dc komende dag wordt dc mcc een feest der verwachting 3r de Kerk van Christus dit ver loor. kwam de onvrede. Itct egoïs me. de platvloersheid, die zich breed maakte. Waar' het geheim van de toe komst wordt gespeurd, daar is elke dag een nieuw geschenk, een nieuwe mogelijkheidDaar spelen we ons levensspel niet met de prsemdc verbetenheid van de dob belaar. voor wie het spel allang geen spel meer is. Maar met de blijdschap van het kind. dat weet, dat deze tijd. met alle oordeel en verschrikking, tenslotte wachtens- tijd is. Totdat Vader komt. en alles nieuw wordt! v. E. N. Vrij ije Woorden door Ir. P. SCHUT Amersfoorter als soldaat naar de tropen E verzamelden ons gepakt en gezakt in de hall wan de Kraaienhofkazerne te Nijmegen. Het was de morgen van de 17 Januari, de dag van ons vertrek naar Indonesië. Met auto's gingen we naar Amsterdam, waar de „Ta binta" voor vertrek gereed lag. Dc kapel van de Pantserschool uit Amersfoort deed ons uitgeleide en toen we over de loopplank stapten, wisten we, dat we Nederland voor lange tijd gingen verlaten. Om kwart over vijf voeren we de sluizen van IJmuiden binnen, waar we bleven liggen tot kwart voor zes. Er stonden heel wat fa milieleden aan dc kdde, die ons allerlei goede raadgevingen mee wilden geven op onze reis. Ik kreeg even een vreemd gevoel van bifi- nen, bij het zien van zoveel be traande gezichten, maar nog maar net op zee, had ik geen tijd meer, om er aan te denken. Er waren jongens, die al meteen last van zeeziekte kregen. Tegen mid- heviger te Zondag 18 Januari, dernacht begon het waaien en bij velen verdween het voedsel langs dezelfde weg, waar langs het naar binnen ging. Ik zie nog een vriend van mij op handen en voeten over het dek kruipen. Hij- was op weg naar het toilet. 's Middags ben ik even in. de eetzaal geweest, die tevens dient als ontsprnningszaal. Het was er nog al druk, maar het is vanzelf sprekend, dat je er vrienden en kennissen tussen uit haalt. Ser geant le klas Paul Wab en korpo raal Riphagen, beide Amersfoorters begroetten me hartelijk. Sergeant Wab vroeg me met een tikje ironie in zijn' stem „Ben jij de dienst nog niet uit?" Maandag 19 Jan. Deze Maandag morgen werden we toegesproken door onze gezagvoerder en door de veldprediker ds. Slump. Dat was ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Margriet. Tegen etenstijd bevonden we ons in de Golf vèn Biscaje. Huizenhoge golven spoelden over het achter dek en van eten kwam maar wei nig. Bij het avondeten van 5 uur zorgde een hoge golf, die het schip deed slingeren, dat ik languit met een vol bord eten over het dek gleed. De nacht duurde erg lang. Er kwamen steeds meer zeezieken en als je zelf gezond bent is het moei lijk af en toe niet even in de lach te schieten, als je zulke treurige gezichten ziet. Dinsdag 20 Jan. Gisteren voeren we door het slechte weer een poos op halve kracht. Vandaag was het weer „volle kracht" en dat was maar gelukkig, hoe eerder de polf van Biscaje uit, hoe liever. 's Avonds had ik nog een ont moeting. Ik zag Henk Smit uit het Leusderkwartier. een goede be kende, die kok is op de „Tabinta". Hij stopte me wat lekkers toe, waarvan ik reuze opknapte. Ik hoop goede vrienden met hem te blijven, een extraatje is niet te versmaden! Om twaalf uur 's nachts waren we uit de Golf van Biscaje. De zee was eindelijk en voor het eerst sinds ons vertrek kalm. F. V. „Een geheim van de atoombom bestaat niet, de enkele technische bijzonderheden die (misschien) nog niet bekend zijn, weet men over een paar jaar in ieder land". „Verdedi ging tegen aanvallen met atoom bommen is onmogelijk". „De bom op Hirosjima, die „slechts" 100.000 mensen doodde, was kinderspeel goed bij de reeds nu bestaande- bommen vergeleken. „Een moderne bom zou veertig millioen Ameri kanen vernieti gen". Zie hier enige uitspr ken van vooraan staande natuur- kundigen uit de Verenigde Staten en elders. Wat doen we er tegen? Ook atoombommen maken? Gaan we een pestepidemie bestrijden door op grote schaal pestbacillen te kwe ken. Of nemen we dan maatregelen om de hygiëne te bevorderen? Wat doen we tegen de geestelijke pest? Of dacht U dat atoombommen uit zichzelf ontstonden en neervielen? Wie bij een epidemie niet de hygië nische voorzorgsmaatregelen in acht neemt is ten volle schuldig, I ieder op zijn plaats in het geheel. Dat weet iedereen. Beseffen we ook onze verantwoordeliikheid inzake deze geestelijke epidemie? Het is maar een vraag! Gevonden voorwerpen Bij de politie werd een pakje met dameshandschoenen gedeponeerd als gevonden voorwerpen. De prijswinnaars van het Kruis woordraadsel van voiyge week zijn: 1. A. Smits, B.W. Laan 17, Amers foort f 10.2. T. Verhoeven, We verssingel 31, Amersfoort; 3. H. J. Knoppers, Molenweg F.102 I, Har derwijk; 4. C Kooy, A204, Neder- langbroek; 5. J. J. H. Hilberts, Westerstraat 16, Amersfoort. De postwissels worden hun toe gezonden. NED. HERV. KERK Beroepen te Hazerswoude Chr. v. d. Leeden te Hien en Dodewaard: te H.I. Ambacht (2e pred. pl.) J. de Bruijn te Gemert; te Nieuw Beijerland G. A. Helms, cand. t© Rotterdam. Aangenomen naar Bergschenhoek D. B, Lokhorst te Wierden. Bedankt voor Wilnis (toez.) J. Bakker te Wilnis. GEREF. KERKEN Beroepen te Brussel C. B. Ba- vinck te Voorburg Scheepstijdingen ALDABI, 13 Feb v R'dam te Rio de Janeiro vérw; ALDERAMIN, Antw—Perzische Golf, 12 Febr te Suez; BALI, 12 Febr v Penang te Singapore; BATOELA, 12 Feb van Makassar n Loewoek; BOISSEVAIN 12 Feb v Santos te Rio de Janeiro; KAMERLINGH ONNES, Batavia— R'dam 12 Feb dwars v Singapore; LOOSDRECHT, 12 Feb' v Bahrein n Kuweit; MAASKERK, 1? Febr v Le Havre n Antw; MAPIA, 13 Feb 10 u v Batavia te A'dam verwacht; MELISKERK, 12 Feb v Freetown te Takoradi; ORANJE, Java-A'dam 12 Feb bij Sabang- POELAU LAUT, 13 Feb v Soerabaya te Semarang verw, TABINTA, 13 Feb v Sabang te Pa- dang verw; WESTLAND, A'dam Rio de Janeiro pass 12 Feb Fer nando Noronha; ZUIDERKRUIS, 12 Feb v Algiers n R'dam; NOORD- WIJK, HuelvaSas van Gent pass 13 Feb Dover: PRINS WILLEM van ORANJE, JaffaEngeland pass 12 Feb Malta; TJIKAMPEK. 18 Feb v Melbourne te Singapore verwacht: UTRECHT, 11 Feb v Vancouver te Kaapstad.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2