HENRY WALLACE is géén politicus In onze schatkist hoort een schat; die gaan we dus maken AKKERTJES Michael in en uit Uit een Londens' dagboek door PARKA PARKETVLOEREN Tenminsteals je van tollen houdt Boortje had gelijk Dam-rubriek TUINKALENDER Qan-Qaap bij. ds. qJwsnisman Radio-programma Zaterdag 14 Februari 1948 beoefent de kippenfokkerij en de astrologie, is theosoof, socioloog en spiritist, maar: IJBNR\ WALLA.GE's boehen en geschriften zijn zeer leesbaar. Wallace heeft narnrdijk het vermogen, de Ingewikkeldste -problemen tot een voudige formuleringen te herleiden, een eigenschap die ook in zijn kranten artikelen aan do dag treedt. Wie nu verwacht, dat r/c man. dte zich enkele weken gelejien candidaat gesteld heeft voor h«:t presidentschap van de Verenigde >'->taten, dezelfde capacitei ten zou ver'tonen tn zijn redevoeringen, vergist zir.h deerlijk, want Wallace is een zeer middelmatig, om niet te zeg gen slecht redenaar. Hij schijnt op het pcjdium aan een soort spreekkóorts te lijden die maakt, dat hij aarzelt, zijn zinnen halverwegen afbreekt en op- nieuw begint en soms zelfs stottert. En toch heeft hij succes bij de massa. De zalen waar hij spreekt zijn stampvol. Twee weken nadat hij zich met zijn tournée door Europa, waar hij de politiek van Washing ton hevig aan critiek had onder worpen, het epitheton verrader op de hals had gehaald, begon hij een tournée door Amerika zelf, en hon derdduizenden kwamen naar hem luisteren, ofschoon hij hoge entree hief.^ Wat is dan het geheim van zijn. populairiteit? Verse eieren ,,Ik ben geen.politicus", zegt Wal lace zelf. Misschien is dat de oor zaak dat hij de massa trekt en onder zijn collega's zo weinig ge zien is. Wallace zelf vindt dat hij in eerste instantie landbouweconoom en socioloog is. In elk geval heeft hij een grote liefde voor zijn farm en in zijn onafscheidelijke actentas Zit bij elke reis- iets, dat dc gehecht heid van deze man aan alles wat met het agrarische samenhangt, demonstreert. Hij kwam eens in China aan met zakjes zaad uit het •Midden-Westen. In Londen had hij een korf versp eieren van zijn eigen farm bij zich en toen hij uit Pale stina terugkwam had hij allerlei souvenirs van bodemkundige aard meegenomen tot chemicaliën uit de Dode Zee en diverse grassoorten toe. Al deze dingen wijzen op een grote nieuwsgierigheid 'n drang om het waarom der dingen na te vor sen. Hij wekte eens de hilariteit van heel Washington op met zijn ge woonte. 's morgens het boemcrarig- werpen te beoefenen, maar tegelij kertijd liet hij massa's litteratuur aanrukken over de techniek van 't werpen en de aërodynamische wei ten die tijdens de ellipsbaan van het projectiel hun invloed dedetv gelden. Het was Wallace niet iedereen weet dat die met zijn persoon lijke vriend Albert Einstein contact opnam om de weg te effenen voor het verkrijgen van de crcdieten voor het atoomonderzoek dat was in 1941, toen deze aangelegenheid nog lijk dat hij de met vrees voor de pressie en oorlog geplaagde Ameri kanen met zijn idealistische, profe tische schilderingen van een wereld van overvloed en vrede voor zich zal winnen Misschien heeft hij nu het plan Marshall bezig is zijn be slag te krijgen, het ogenblik om de massa mee te krijgen, niet gunstig gekozen. Misschien slaagt hij toch. In elk geval is het de moeite waard, het ..phenomeen Wallace" zoals ,,Die Weltwoche" hem onlangs betitelde, in zijn verdere ontwikkeling te volgen. Uit de Boekenmolen (Ingezonden mededeling) buiten het parlement om behandeld moest worden. Religieuze belangstelling Zijn religieuze interesse is zeer groot. Hij trachtte in zijn boek „Sta tesmanship and Religion" de syn these te vinden tussen de boodschap van de bijbel en de sociale realiteit van hot ogenblik en hij studeert graag in de godsdiensten van an dere volken. Via de Tibetaanse mystiek kwam hij terecht bij astio- logie, spiritisme en theosophie. Een van Wallace's assistenten in het ministerie zei eens: Breng in vredes naam geen theosophen bij hem, want die geeft hij meteen een baan tje en dan zit het hele departement binnenkort vol van die lui. Wallace is wel zo beseheiden dat hij zichzelf niet als een soort Mes sias aandient, maar wel heeft hij i< ts profetisch over zich. Daarom is hij ae eenzame. Maar het is ook moge- Prof. dr. G. J. RENIER In de serie Bijbelse Monografieën verscheen bij J. J. Romen en Zonen te Roermond een boek van Pater Dr. D. Deden S.C.J., getiteld „De Messiaanse Profetieën" (159 blz.). Twee derde deel van het boek bevat een analyse van alle profetieën van het Oude Testament, die op de Messias betrekking hebben, waarbij duidelijk wordt, dat Kerk en Syna goge het er vrijwel over eens zijn. welke teksten wel, en welke teksten niet op de Verlqsser slaan. Hoe komt het dan, dat de Christe nen de profetieen in Jezus Christus vervuld zien, terwijl de Joden nog steeds op de Messias wachten? Op deze vraag'gaat de schr ip het laat ste deel van zijn boek grondig in. Hij stelt vast, dat het geloof in Christus nu eenmaal niet langs de weg van louter letterijke verklaring uit het Oude Testament kon worden afgeleid. In verband daarmee wijst hij op het aandeel'van God in de verwerping der Joden en ook op het aandeel hierin van de Joden zelf. met name van de Fari- zeërs. Toch blijft het Joodse volk Gods uitverkoren volk en de eind- bekering van Israël is zeker, aldus de schrijver. Ieder, die het anti-serrtitisrne in de Middel-Eeuwen, maar ook dat in de huidige tijd, wil bestuderen, zal niet kunnen nalaten dit boek te lezen. 'Al. Parketvloerenonderneming MARNIXSTRAAT 108 ADAM TEL. 43318. uit edele tropische houtsoorten. Vraagt prijs en monsters. Voor phiiatelisten \J U Koning Michael van Roeme- I^niè. door zijn hem afgedwon gen besluit „geen ernstige hinder nis blijkt te zijn op de weg van Roe- menie's ontwikkeling als volksde mocratie", een ogenblik in het cen trum van de wereldpolitieke be langstelling kwam te staan, is het wel interessant eens te releveren, dat van welhaast geen ander ko ningskind de vorstelijke loopbaan zich zo op de postzegels van zijn vaderland weerspiegeld heeft, als dit met Michael het geval is ge weest. Zoals gebruike lijk in monar chieën vertoon den ook in.Roe- menie van 1865 af (Jiet jaar I waarin dc eer- i ste regelmatige I Roemeense uit- gave verscheen) de frankeerze- J gels over 't al- l gemeen het portret van den Z" >ar,*c* konm* I monarch en zo zien we dan ook, I wanneer in 1926 Koning Ferdinand gestorven is, een nieuwe serie ver schijnen met de beeltenis van de MEN krijgt bij het schouwspel onzer binnenlandse disputen een gevoel van fataliteit De regering treft een maatregel, neemt een beslissing, de tegenpartij protesteert Ook veel aan hangers van de regering zijn onte vreden. Langzamerhand wordt het land de nieuwe toestand gewoon en het blijkt, dat het eigenlijk niet anders had kunnen gaan. We verkeren in een toe stand van machteloosheid Grote nieu we krachten drijven ons voort Gewel dige vraagstukken doen zich voor. Welke theorie onze regeerders er ook op nahouden, ze moeten ze oplossen, steeds weer op een wijze die het leven van de burger ingewikkelder en lasti ger maakt Aan de broodrantsoenering zijn we zo gewoon, dat we er nauwe lijks aan denken Met de aardappel- distributie is het niet anders Over de beperking in het benzineverbruik, die de meeste particuliere auto's in de ga rage ^houdt. wordt nog steeds geklaagd, al zijnde een zegen voor de voetgan gers Maar niemand heeft een alterna tieve wijze ontdekt om dollais te be sparen We houden allen het minst van de maatregel, die ons rechtstreeks treft, Ik vind de beperking op de invoer van boeken potsierlijk en totalitair. lp EN paar weken geleden maakten we een „Schatkist". Vandaag gaan we een schaf maken. Het wordt een tol en jullie kunnen het in een kwar tiertje af hebben. Zijn jullie allemaal klaar? dan kunnen wc gaan beginnen. Uit een stuk wit karton knippen we een ronde schijf met een middellijn van 20 cmDc straal van de cirkel (AB) passen we om de omtrek af. Dit gaat precies zes keer. Nu trekken we door dc gevonden punten de lijnen, die in fig. 1 te zien zijn. Kleur dc zes vlakken in dc kleuren, die er in geschre ven zijn. Op het midden van de schijf spijkeren we een klosje vast en hier doorheen steken we een stokje met een punt. In plaats van wit karton kunnen we ook gewoon karton nemen en met papier beplakken. Als we nu de tol laten draaien, gebeurt er iets grappigsDc schijf lijkt dan wit. O' het ogenblik denken we minder aan verbruik We praten over onze doctoren, en trachten uit te maken, wat onze eigen houding in deze acuut geworden strijd zal moeten zijn De consumptie van doktersdiensten .is minder frequent, maar toch even alge- meer als die van brood. De wet. die ons een nationale medische dienst moet geven met artsen dte een vast salaris Kiugen en dan nog zovecj per inge schreven patiënt, met vrije hospitaal behandeling. vrije diensten van oog- en tandarts tegen een bijdrage van een rijksdaalder per week per huisgezin, bestaat nu Ze zal eerlang ook worden toegepast. Maar niet indien de meer derheid van het medisch beroep haar zin krijgt Van een strijd tussen volk en medici kan men niet spreken, want in conservatieve kringen krijgen de doc toren veel steun. Die steun komt min der uit overtuiging dan omdat de oppo sitie. overigens zeer begrijpelijk, mee doet aan alles waf het dc regering las tig kan maken Uit het debat, dat een paar dagen geleden in het Lagerhu s ls gehouden over de toepass-ne van deze wet bleek opnieuw dat het nieuwe p'an eigenlijk in oorsprong evenveef aan de conservatieven als aan de ar beiderspartij heeft te danken Deze week begin -ik met Doortje Baas uit U. Wat zij in haar brief schrijf^ is lang niet mis. Vorige week kregen jul lie een .raadsel op dat ongeveer zo luidde; „Wat zit er om een vat?" Het antwoord is duidelijk. „Nee", zegt Doortje. „Dat is niet waar!" Om een vat zitten wel ringen of banden, maar die'moeten de dui gen juist bij elkaar houden". Goed zo meiske: je hebt het grootste ge lijk van alle Krabbel- en Babbe laars. Josje Mangelsdorf uit S. is geen nichtje, maar een neefje. Ik heb het goed in mijn hoofd geprent Jos. Misschien maak ik toch nog wel eens een vérgissing. Niet boos wor den hoor. Gesnopen? Het gedichtje vond ik erg mooi. Heb je het zelf gemaakt of niet? Dat moet je mij nog eens duidelijk vertellen in een volgende brief. De tekening vond ik er erg goed bij. Jammer zeg, dat het met je poesje zo zielig is afge- KRABBELTJES BABBELTJES wil zeggen, dal het nu absoluut OVER is. Groeten aan Grietje en alle andere bekende huisgenoten uit jullie brieven. Wat heb jij een grappig en or- gineel gedicht gemaakt Hugo Brandt Corstius! Als er volgende week genoeg plaatsruimte is, komt het natuurlijk in Krabbeltjes en Babbeltjes te staan. Twee vragen Corrie Muijs dacht: „Ik mag vast met naar Krabbeltjes en Bab beltjes schrijven, want daar ben ik geen lid van". Dan heb jij helemaal verkeerd gedacht Corrie. Je mag net zoveel schrijven als je zelf maar wilt. Ook Leida van Straten mag natuurlijk meedoen aan de raadsels van Krabbeltjes en Bab beltjes. En tot slot ga ik nog een babbel tje maken met het edele Drietal uit S. Het zijn Jan, Rini en Piet Osna- brugge. Onder leiding van B. SPRINGER ZONDER GELUK De theorie van het damspel heeft zich in de loop der laren geweldig uitgebreid en tot gevolg gehad dat sommige spelgenres geheel uit het wedstrijd-repertoire verdwenen zün, zoals b,v. de kortc-vleugeloo- sluiting, eens het geliefde recept van de oud-wereldkampioen, wiiicn I. Weiss, Soms wordt de theorie door de practiik in het ongelijk gesteld. Dat bleek in de ontmoeting „Resi dentie Damgenootschap" tegen de rest van Den Haag. Deze ontmoe ting was door de „H.D.D B." ge organiseerd als oefening van R.D. G voor de komende wedstrijden om het landskampioenschap. „R.D.G." won deze ontmoeting met 119. Aan het 10e bord werd het volgende partijtje gespeeld. N. Ritsema (R.D.G. wit)N. v. d. Eist (zwart) 1. 34—30. 20 —25; 2. 40 34 (Volgens de moderne theorie al léén nog op de Roozenburg"-ma- nier speelbaar.) 2. 1520; 3. 44—40, 20—21; 4. 33—28. 18—23; 5. 49—44. 10^-15; 6. 39—33. 14— 20? (Een zwakke zet, waardoor Wit met 3429 enz. weer los kan komen. Beter was 6. 1218; enz. Zie verder „Damstudies en Analyses" van De Jongh en Sprin ger) 7. 1439? iDit is een voort zetting welke volgens de stand van de huidige theorie niet speelbaar is. Toch heeft Wit er in dit geval succes mee.) 7. 1721? (De aangewezen voorzetting was nu 9 14. waarna Wit heel wat moeite zal hebben om ernstig nadeel te ontgaan.) 8. 3126. 1318; (Nog steeds is 914 sterker 9. 26x17. 12x21: 10. 36—31 (Met de moei der overtuiging blijft Wit op het verkeerde pad doorgaan.) 10. 913; (Nog is 914 sterker.) 11 31—27. 7—12; 12. 11—36. 21—26: (Zwart wordt nu het slachtoffer van een aardige combinatie De beste zet was 17. Het sterke 24 29 wordt als volgt weerlegd; 13.24—29: 14. 33x21: 20x29: 15. 30—24! 29x20: gedw. 16. 27 21. 26x28. 17. 3430. 25x34; 18 40x29, 23x34 19. 32x25 en Wit is uit de brand.) 14. 2721!! 26x55; 15. 33x22. 18x27; 16. 32x21. 16x27; 17. 34—29!! 24x44; 18. 50x 39. 25x34; 19 40x16. 6—11; (Wel gedwongen.) 20. 16x7. 2x11: 21. 37 —32. 11—16. 22 32x21. 16x27; 23 4237. en Wit won schijf 27. waar na de partij spoedig verloren ging. Ook in dit geval was het geluk weer eens met de stoutmoedige. (Nadruk verboren.) zesjarige Michael, die» door de ab dicatie van zijn vader, kroonprins Carol, zijn grootvader als koning van Roemenië opvolgt. De zegels blijven in gebruik tot 1930, het jaar, waarin de inmiddels terugge keerde Carol, ate Carol II de troon van Roemenië bestijgt. De zegels met Michael's portret worden nu van een éénregelige opdruk „8 iunie 1930" voorzien, terwijl, als de voorraad uitgeput is, andere zegels met het portret van cle nieuwe koinng het licht zien. Maar ook in de vrijwel ononder broken reeks van nieuwe uitgaven tijdens Carol's bewind is het thans weer kroonprins geworden konink je vertegenwoordigd en wel op het 6 lei-zegel van de padvindersserie (1932), waarop wij hem in pad vindersuniform, tezamen met zijn vader zien afgebeeld. De geschiedenis en ook het leven gaan inmiddels voort, want, als in 1940 Carol, onder Duitse druk voor ae tweede maal het land verlaat en Michaël voor de tweede maal ko ning wordt, dan is het geen kind meer, welks beeltenis Roemenië's nieuwe postzegels siert, maar een flinke jongeman van 19 jaar in mi litair uniform. Duce en Führer Hoe reilt en zeilt de jonge ko ning in de komende jaren langs de gevaarlijke klippen van Roemenië's binnen- en buitenlandse politiek? De postzegels vertellen het ons. Maarschalk Antonescu is nu Roe- menie's „sterke man". Hij wil geen tweede viool spelen, ook op de postzegels niet en zo zien we hem dan ook tezamen met Michaël op een tweetal in 1943 verschenen herdenkingszegels (18 -f 32 lei en 16 -f 24 lei). Ook de grote broers ontbreken niet op het appel. Een exemplaar van 9 -f 41 lei van het zelfde jaar toont ons naast Michaël en Antonescu, ook Führer en Duce. En als het zegevierende Rode Le ger het land heeft bezet, komt een nieuwe Michaël-serie uit te gelijk met een uitgave, voorzien van de bustes van Marx, Engels en Lenin. Het 200 4- 800 leizegel van 1945 is nog meer in stijl; wij zien rie koning hier tussen twee zwoe gende kaerels van het Front der Werkers. En thans is eif geen pjaats meer voor Michaël, noch in Roemenië, noch op de postzegels. Voor altijd? De tijd zal 't leren. D. E. J. Mulder 16 FEBRUARIEnige hooggroeien- de vaste planten, die in de zomer een goede maskering gevert voor schut tingen en ook zeer goed op open plek ken tussen heestergewasen kunnen worden geplant zijn: Aconitum. An- chusa. Riddersporen. Helenium. Rud- bcckia, Hchanthus. Sidage en Herfst- asters. Deze planten leveren boven dien voortreffelijke snijbloemen. -j* /i'JN dokter doet niet mee aan de y I n euwe organisatie Ik heb het -L*J hem onlangs gevraagd Hij heeft een ha f uur lang zitten praten, eigen- 'ijl: helemaal niet over de nieuwe re geling. msar over de onbeleefdheid van minister Bevan in zijn onderhandelin gen met e'e British Medical Association, de vakvereniging der medici. Voor mij betekent dit in de practijk, dat ik mijn wekelijkse 5 shillings zal betalen Mijn vrouw zal dan van de vrije dienst ge nieten en ik ook. behalve wat mijn doktor betreft. Diens rekeningen zal ik apart blijven betalen Als troost heb ik dc wetenschap dat. als ik het nog tien Jaar uithoud, ik gratis kan worden be graven Half in. half buiten de nieuwe medische dienst zullen zich heel wat lieden uit mijn stand bevinden, want zij zijn gewoonlijk meer aan huh indi viduele arts gehecht dan de midden stand en de arbeidersklasse Bovendien doen onze doctoren veelal niet mee. Het is. voor een groot gedeelte, een kwestie van gewoonte, van vooroordeel zelfs, meer dan van beginsel Onder ons gezegd en gezwegen speelt cle in komstenbelasting hierbij een grote rol Wie kan de verklaringen van een dok ter controleren? Maar wanneer zijn ge hele inkomen aan de staat bekend is, dan weet de meneer van het belasting- bureau precies hoeveel hem toekomt. Daardoor verliezen alle berekeningen, die van de hypothese uitgaan, dat nu beschikbare cijfers over medische in komens accuraat zijn. hun waarde. Het Ministerie van Gezondheid verklaart, dat dc medici onder de nieuwe regeling hetzelfde totale inkomen zullen genie ten als vroeger. Ja. hetzelfde ver klaarde inkomeq. maar daar zit hem de kneep Gewoonte, zei ik. maar men zou ook kunnen zeggen: sleur In andere beroe pen zegt men toch niet. zo ging het In mijn vaders tijd. en daar houd Ik het maar bii Mijn dokter vindt het ver keerd. dat de relaties, die hij nu in Richmond vormt, later zijn zoon niet ten goede zullen komen De relaties, die een hoogleraar vormt, of een predikant, geven hun zoon toch ook geen recht om hen op te volgen. Een ideale medische dienst tracht cle mensen gezond te houden en bij ziekte weer zo gauw mo gelijk op te knappen Dat is zeker niet het geval met de tegenwoordige indi vidualistische medische dienst. Chirur gen n het bijzonder zijn hier eerst en \ooral zakenlui. ONDERTUSSEN heb Ik net ontdekt, dat mijn vrouw, vurig voorstand ster van liet nieuwe regime, toch besloten heeft om bij haar tegenwoor dige tandarts te blijven Merkwaardig hoe dc mensen zich aan die beulen hechten! En zo mogen wc verwachten, dat publiek en medici zullen samen werken om dc overgang zo' langzaam mogelijk te maken, om zo lang mogelijk bij het oude te blijven. En toch komt de rationele medische dienst er wel. Maar het duurt een generatie voor hij normaal fungeert. (Ingezonden mededeling i 'n Barstende Hoofdpijn Als Uw hoofd bonst van de pijn, als migraine Uw leven vergalt, neem dan één of twee „AKKER. TJES". In 10 minuten voltrekt zich het wonder: weg pijn. weg narigheid I Let op 't AKKER-merk. J Als de klok elf slagen slaat Jan-Jaap naar de groenman gaat; Centjes in zijn wantje. Netjes aan het kantje Van de straat Zo. Jan-Jaap. wat zal het zijn: Rode kool of postelein. Een mcloentjc bij geval? Appels heeft /e moeder al. Jan-Jaap kijkt dc winkel rond. Hoeveel kost de sla per pond? Nee. dat is te duur. Geeft u maar twee bossen peen En wat druiven voor Heieen. Zijn ze niet te zuur Jan-Jaap rijdt zijn wagen voor. En dc peentjes en dc druiven Legt de groenman in zijn wagen: Hoeft Jan-Jaap ze niet te dragen. Daar is nu die wagen voor! Bovenop een grote peen; Die is voor Jan-Jaap Alleen. OBKE. lopen. Mijn dank voor de raadsels en tot een volgende keer. Mientje Poot voelt zich al oud. Dat moet je vooral niet doen Mie- nepien, want van jouw leeftijd zijn heel veel nichtjes en neefjes. Ben je nu gerust? Leendert Morelisse heeft een keurige hand van schrijven, of hebben vader en moeder een beetje meegeholpen? Als dat zo is, moet je het nog eens helemaal in je een tje overdoen joh! Afgesproken? Ik hou van de kriebelschriftjes van mijn krantenfamilie. En nu is de ruzie tussen Dukie Mulder ui* W. en mij weer voor goed bijgelegd. Ja Duuk. (Mag dat?) na mijn persoonlijk babbel tje met Grietje heb ik wel een brief van je gekregen, maar toen stonden er neg geen oplossingen van de puzzles in. Nu wel! en dat zware buitendeur dralen. Toen belde hij. Geen Hij vermeed angstvallig deuren te openen en gerucht werd uit het gebouw vernomen. Fridolin schrok pp van het blaffen van een hond. maar het geluid kwam uit het bos. Peter wachtte nog toen zij voor de stenen trap stonden, onderzocht hij zorgvuldig of hij ergens een dunne contact- draad kon vinden, welke op een tweede verras even, maakte een ongeduldige beweging met zijn sing kon wijzen. Met een waakzaam pistool slo- „In hemelsnaam laat mij meedoen. Of jullie zijn allemaal voortvluchtige gekken en dan maak ik het toch zolang niet meer. óf het is werke lijk waar en dan wil ik van de partij zijn En," voegde hij met een zucht aan toe. „dan ben ik tenminste verlost van deze Lucretia achter mij." „Wie is dat?" vroeg juffrouw Spoor argwa nend. ..Juffrouw Spoors tijdrekening eindigt met het verval van Egypte." lichtte Peter de reiziger in, die zich omkeerde naar de vraagster en zei, haar liefderijk toeknikkend; „Lucretia. mijn beminde furie, was een schone vrouw. Ze had alleen één moeilijke eigenschap; zij vermoordde haar minnaars." ..En wat wou U daarmee zeggen?" sprak juf frouw Spoor langzaam en dreigend Maar Peter voorkwam nieuwe verwikkelingen. Hij had over wogen. dat het er weinig meer op aan kwam tweede, dat er ons meer van deze grapjes wach_ schouders en nam het pistool van juffrouw Spoor over. Hij schoot er driemaal mee in het slot. Een harde slag volgde en zware stukken hout en steen spatten om het terugdeinzende viertal heen. Juffrouw Spoor tierde tegen een brokstuk, dat tegen haar schenen was gekomen en Peter wreef met een pijnlijk gezicht over zijn linker arm. De reiziger keek met een scheef oog naar het pistool in Peters hand en was met ontzag vervuld. „Neen," zei Peteer. zijn blik opvangend. ..Dat is het pistool niet. dat was een booby-trap." „Wat voor bobbie?" wilde juffrouw Spoor we ten. „Kijk eens kinderen." zei Peter ernstig. „Wij moeten hier oppassen. Ik verwed er mijn hoofd onder, dat er het een of ander explosief achter die deur zat, dat door het forceren van het slot ontstoken moest worden. Toevallig stonden wij niet dicht genoeg bij de deur om de volle lading van de explosie op ons te krijgen. Maar het toont ons aan. ten eerste, dat deze plaats waarschijn lijk verlaten zal zijn en de vogels gevlogen, ten of er thans nog vreemden in de historie ge mengd werden en dat de 'reiziger daarom een bruikbare reserve kon betekenen in de gelede ren van zijn twijfelachtige hulptroepen. Hij legde daarom de man zijn plan dc campagne voor cn toen de auto daarna onstuimig op de fabrieks- ingang aanstormde, had Peter een handlanger gekregen, die met een vastberadenheid voor zich uit keek. alsof hij aanstonds zijn krachten met John Dillinger moest meten. Als besluiteloos bleef Peter enige tijd voor de ten. In elk geval moeten de vrouwen buiten blij ven en de mannen gaan nu naar binnen." „Present!" riep de reiziger en hij moest wel een moedig man zijn, want onverschrokken ruk te* hij aan de uit de hengsels gezakte deur en wrong zijn zwaar lichaam door een kier naar binnen. Peter moest de opstandige vrouwen tot de orde roepen en haastte zich toen achter zijn metgezel aan. De portiersloge bleek verlaten te zijn. doch Peter waakte er wel voor om binnen te gaan. pen zij omhoog en stonden voor dé kamer, waar de eerste ontmoeting met Olga Walewska had plaats gevonden. Nadat de beide mannen dek king zochten tegen de muur opende Peter vlug de deur cn trok meteen snel zijn hand terug Er gebeurde niets. Roerloos wachtten zij nog enkele seconden, vlak tegen de muur gedrukt, maar toen het stil bleef waagde Peter zich verder. Het ver trek was verlaten. Een stoel lag op de grond. De reiziger wilde juist iets zeggen, toen een doffe ontploffing weerklonk Het gebouw trilde en de vensters in de kamer rinkelden. „Dat is verder." meende Peter. „In de fabriek. Of er zijn nog mensen, óf het is een tijdbom!" „Het zint me hier niets." bromde de ander. „Maar wacht eensEn luisterend stak hij een vinger op. Duidelijk werden snelle voetstappen in de gang hoorbaar. Vlug kwamen zij de trap op. De man nen hoorden dichtbij een deur openen en toen: een schreeuw! „Fridolin!". riep Peter cn hij haastte zich de kamer uit. op de hielen gevolgd door zijn trou we metgezel. Door de deur van het tegenover liggende vertrek, waar Peter eens dc afluisteren de professor betrapt had, zagen zij Fridolin. Zij was gebogen over een donkere gestalte. Het was de Poolse. Zij lag op de grond uitgestrekt en keck met een van pijn verwrongen gezicht naar Fridolin. Toen de anderen zich ook over haar bogen, her kende zij Peter en er kwam even een uitdruk king van verbazing in haar ogen. „Gewond?" vroeg Peter snel. Zaterdagse puzzle VAN LETTERGREPEN TOT SPREEKWOORD Gegeven zijn 38 lettergrepen. Daarmede dient men dertien woor den te vormen. Wie de bedoelde woorden heeft, zal ontdekken, dat de eerste en vierde letters (van boven naar beneden gelezen) een bekend spreekwoord vormen. De lettergrepen zijn: BAAR- BAAR-BRAS-DA-DE-EEM-EEN-EI- EN - FE - HEID - KING-LA-LI-LIG- LIL-LOOS-MA-NEEM - NES- PAR - PUT-RE - RIN-STRAF-STRAF-TA- TA-TEN-TEiR-TIE - TRAAG - TUM- TIJ-UIT-UIT-WER-WIT De gevraagde woorden zijn: 1. x xdagtekening 2. x xvoedingstoffen 3. x xoverdadig eten en drinken 4. x xspreekt maar één taal 5. x xis een wetsover treding 6. x xluiheid 7. x xplaats in Neder land 8. x xtegenovergestelde van 5 9. x xboom 10l x xis uit elkaar te halen 11.X.. Xresultaat 12. x xkan men veel door gedaan krijgen. 13. x xdwerg OPLOSSING VORIGE PUZZLE Horizontaal: 1 Aal. 5 Ivoor. 10. Libel. 12. Kool. 14 Larix 16. Luik. 18. Eelde 20 Elzas. 22. Est. 23. In. 25. Zeboe 27 Taart 29 NImes. 31 Kraal 33 XI 34 Nul. 36 Nihil. 38 Meran 40. Tiel. 42. Naast. 41. Nota 46. Euvel. 48 Erica. 50. Lip 51. El. 52. IJszee. Verticaal: 2 Al. 3. Linie 4. Tel 6 Vllc 7 O.K. 8 Rolde. 9 Olm 11. Lapaz 13. Fluit. 15. Xenon 17. Klerk. 19 Essex. 21 Se dan. 24 Nahum. 26. Eiwit. 28 Traan 30 Simla. 32. Lisse 35 Lente 37. Libel. 39 Nancy, 41. Unie 43. Tube 45. Are. 47. Lis. 49. As. Oplossingen voor Donderdag op een briefkaart In te zenden aan do redactie van ons blad. Voor goede oplossingen stellen wU prijzen beschikbaar; een van f 10,en vier van f 2.50. VOOR DE PRIJSWINNAARS ZIE PAGINA 2 Ftg. 2 Natuurlijk denk ik steeds aan jouw grote liefde voor kruiswoord raadsels Jan en het blijft heus niet bij denken alleen. Ik zal ook pro beren een bepaalde Zaterdag niet te vergeten. Je begrijpt me zeker wel. Meer kan ik ook niet vertel*; len, want dan is ons geheim geen geheim meer. Nee Jan. ik ben niet meer op een GROTE grote school. Zie zo Rini, nu is de beurt aan jou. Je wint vast nog wel eens een prijs zeg. 't Is meer geluk dan wijsheid, wanneer één van mijn nichtjes of neefjès een prijs krijgt. Er wordt immers geloot. Dat „ge lukje" komt bij jou ook vast wel eens aankloppen. Reken maar!!! Wat heb jij lang op je prijs moe ten wachten Pietje-Puk. Ik had je niet vergeten hoor, maar mijn voorraad boeken was helemaal op. Wil je tegen je moeder zeggen, dat Tante Ans het best kan begrijpen. Je bent een reus van een reus als je het doet. Daaag. TANTE ANS. (Ingezonden mededeling) Als Ma weet. dat Pa wel eens stout is, Hoewel hij daarvoor reeds te oud is. Dan geeft ze hem TIP. Want dan zegt hij: Verhip Bootz leert je. dat eigen haarc! goud is P VAN BOOTZ Inz Hi- H .B.. Hilversum, ontv. 1 fl TIP Hedenavond HILVERSUM I: 19.— Nws, 19.15 Reg. uitz., 19.30 Kareol-septet, 19.50 Banden die binden, 20.Nws, 20.05 De gewone man. 20.12 Wie weet hoe deze plaat heet? 20.30 Licht baken. 21.En morgen is het Zon dag. 21.40 Wachtend op de wegen wacht, 22.Scala-orkest, 22.05 Week-end serenade, 22.30 Actuali teiten, 23.— Nws, 23.25-24 Stabat Mater. HILVERSUM II: 19.— Pianoreci tal, 19.30 Voor de jeugd. 19.40 Jeugdnieuws, 19.45 Rembrandt, 20. Nws, 20.08 Dingen van de dag. 20.15 En nu... oké. 21.30 Week-end orkest, 22 Luisterspel. 22.30 Jan Cordu- wener, 23.15 Hobby-hoek, 23.30 tot 24.Morton Gould en zijn orkest. Morgen HILVERSUM I: 8— Nws; 8.15 J J Pieters viool; 8.30 Morgenwijd., 9 30 Nieuws, waterst., 9.45 Piano, 9.55 Inleiding, waarna Hoogmis; 11.30 Trio. 12.15 Apologie. 12.30 Het orkest zonder naam. 12.55 Zonne wijzer, 13.Nws, 13.15 Orkest zon der naam, 13.35 Pluvier knapt het op; 14.05 Cabaret „Onder de Schaauw", 14.30 Concertgebouw'ovk., 15 30 Parochie als centrum van Apo- toliteit, 15.40 Muz Tombola, 16.10 In 't Boeckhuys, 16.25 Vespers. 17. Oecumenische jeugdraad. 18.30 Reg. uitz., 19.Psalmen v Swcelinck, 19.1*5 Ds. Straatsma. 19.30 Nieuws, weer; .19 45 Gr.pl., 19.50 Sportrepor- tagc, 20.05 Gewone man, 20.12 Zil vervloot, 20.50 Hoorspel' Ben Hur, 21.45 Licht orgelspel. 22.07 Actuali teiten, 22.J5 Avondgebed. 22.30 Nws, 22.55 Intern, cabaret, 23.30 Omroep- kamerorkest. HILVERSUM II: 8— Nws. 8.18 Zingende torens. 8.30 Platteland. 8.40 Barcarole, 9.12 Sport. 9.15 Men vraagt. 9.45 Geestelijk le\cn, 10.— Zondagshalfuur. 10.30 Kerkdienst uit de Domkerk te Utrecht. 11.45, Tot het hart van ons volk (mr. P. J. Oud), 12.Fanfarecorps, 12.30 Zondagsclub, 12.40 Mannenkoor uit Hengelo, 13.Nws, 13.15 Musette- ork., 13.50 Spoorwegen. 14.Hobo en piano. 14.05 Boekenhalfuur, 14.30 Gr muz., 14.45 Muziekjourn 15.15 Filmpraatje, 15.30 Omroepork., 16.30 Reportagedienst, 17.Gesprekken met luisteraars, 17.20 Een gedicht, 17.30 Ome Keesje, 17.50 Voetballen, 18.Nws en sport. 18.15 Metro- pole ork., 19.— Radiolympus, 19.30 Stradiva sextet, 20.Nws, 20.05 Reportage. 21.05 Om de haard, 21.30 3e Acte Don Charlos, 21.50 Roos v. Dekema, 22.30 Kamerork 23. Nws, 23.15 Kamerork., 23.35 Gr.pl. Maandag HILVERSUM I: 7.— Nieuws, 7.15 Gymn., 7.30 Orgelspel, 7.45 Woord v.d. dag, 8.— Nws, 8.15 Gr.pl., 9.— Myra Hess piano, 9.15 Ziekenbe zoek, 9.30 Vragen aan voorbijgan gers, 10.Londens philh ork., 10.30 Morgendienst. 11.Viool en alt viool. 11.15 Van oude cn nieuwe schrijvers, 11.35 Zang recital, 12. Londen Palladium orkest, 12.15 Gia- conda Ens., 12.30 Weer, 12.45 BBC Northern ork., 12.55 Bach koraal, 13.Nws, 13.15 Drie Franse viool progr13.40 Association des Con certs Lamoureux, 14.Voor de Scholen. 14.35 Orgel, 14.45 Kamer ork.. 15.30 Quatre mains, 16.Bij bellezing, 16.45 Radiokoperkwartet, 17.— Kleuterklokje klingelt, 17.15 Gemengd omroepkoor, 17.45 Reg uitz., 18.— Vijf Zapakara's, 18.15 Sport, 18.30 Reg. uitz. HILVERSUM II: 7.— Nws. 7.15 Gr.muz., 8.Nws, 8.15 Gr. muz 8.45 Londens Philh. ork., 9.15 Mor genwijding. 9.30 Waterst9.35 Arb. vit., 10.30 Voor de vrouw;, 10.35 In strumentale solisten. 11.Op de uitkijk. 11.15 Catherine van Osen- bruggen-Weyrich, 11.35 Gr. muz 12.30 Weer, 12.33 In 't spionnetje, 12.38 Berno Barry and his dreaming virions, 13.Nws. 13.15 Negro Spi rituals. 13.50 Uit Strauss' operettes, 14.20 Wat gaat er om in de wereld, 14.35 Alt, viool, piano, 15.Bon- bonnièrc, 15.50 De wondere wereld, 16.05 Gr.muz., 16.30 Hoogtepunten uit de opera, 17.15 Skymasters, 17.45 Hoort zegt het voort, 18.Nieuws. 18.15 Prof. dr. J. Stomps „Hugo de Vries", 18.30 Avrol=i«c

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 4