Waar uitbenen vakmanschap wordt en 'n kunst CAMPAGNE TEGEN OMCIRKELING rarrefri*#4 Het Mekka voor jonge slagers in binnen- en buitenland Bridge-rubriek KJ Omroep en publiek Kerknieuws Radio-programma Woensdag 18 Februari 1948 EERSTE NEDERLANDSE SLAGERSVAKSCHOOL IN HET ZILVER DONDERDAG zal een zil veren folio worden toe gevoegd aan de annalen der historie van het slagersvak, dat over de laatste jaren alleen maar sombere bladzijden te lezen biedt; die dag is het vijf en twintig jaar geleden, dat te Utrecht in het Tivoli-gebouw de Eerste Slagersvakschool werd geopend, - toen nog een schriel zorgenkindje, maar thans een groots monument van noeste arbeid en stage volharding in de strijd tegen een vervlakking, waarmede het slagersvak, meer nog dan andere ambachten door de moeilijke tijdsomstandigheden wordt bedreigd. Naar buiten toe zal dit heugelijk feit pas worden gevierd tijdens de komende jaarbeursweek met.een internationale vaktentoonstelling, die - om de woorden van de directeur, de heer Th. Cuiper, te gebruiken - een doorslaand bewijs zal zijn van de ontwikkeling en de vooruitgang van het vak# dat een der oudste ter wereld is. EEN VERDIEND APPLAUS! Vandaag een spel uit de België Nederland ontmoeting, waarbij mijn teamgenoot, de heer J. Kater, een applausje van do, toeschouwers ver wierf. En terecht! Ziehier het spel: Noord Schoppen: v, 10, 8, 7 Harten: a. h. 9 Ruiten: x, x Klaveren: a, h, x, x EEN wandeling door het grote gebouw aan het Veemarktplein te Utrecht met zijn uitstekend ge outilleerde leslokalen, z'n kleed- en recreatieruimten en bureaux van de administratieve afdeling, z'n biblio theek en laboratorium doen niet vermoeden, hoe bescheiden de op zet in 1923 is ge weest Destijds moest op zeer primitieve wijze les gegeven wor den in een twee tal lokaliteiten van het abattoir, tot men in Sep tember 1931 de beschikking kreeg over een eigen gebouw aan de Van Wijckstraat te Utrecht, de di-/f recte voorloper van de huidige, in September 1939 geopende school. Die eerste ja ren stonden niet alleen in het te ken van 't werk woord „behelpen", dat iedere dag opnieuw in alle denkbare variaties vervoegd moest worden om de zaak vlottend te houden, doch bovendien stond de oprichter van het .lesinsti- 'tuut. Tn Cuiper. aan wiens pioniers werk de Nederlandse slagersstand onnoemelijk veel te danken heeft, voor de opgave, strijd te voeren te gen talrijke tegenstanders, die niets van zijn „nieuwlichterij" wilden weten en geen enkele gelegenheid lieten voorbijgaan om roet in het eten te gooien. Toen na de tweede cursus niet voldoende leerlingen waren ingeschreven om de derde leergang op de vastgestelde datum te begiryien. stond men dan ook al op het punt de doodsklok te luiden over de ondernoming, maar het schoolbestuur versaagde niet en wist door een tentoonstelling in het Jaarbeursgebouw wijde bekendheid te geven aan het werk en de op vakgebied behaalde resultaten, waardoor het bijna gestrande schip weer vlot kwam. Met veel moeite gelukte hét. in 1929 de steun van Rijk cn Gemeente te verwerven in de vorm van een subsidie, waarmede de school haar officiële erkenning als nijverheids- of vakschool kreeg en daarmede was tevens de moeilijkste periode af gesloten. Spiegel der wereld Is het niet een gedicht in reuzel? Tal van jonge slagers uit binnen- en buitenland gingen de cursussen volgen, die meer en meer werden uitgebreid en vervolmaakt, tot in 1938 het ideaal van de stichter in vervulling ging: Geen slager zou zich meer als patroon mogen vesti gen. als hij niet in het bezit was van het brevet van vakbekwaam heid. dat de school in de vorm van een diploma uitreikt aan allen, die met goed gevolg een cursus volgden en eindexamen doen. Intussen was de Vereniging tot Bevordering van Slagersvakonder wijs gesticht, kortweg S.V.O. ge noemd. die oud-leerlingen bundelde in hun gezamenliik streven naar het opvoeren van het vakpeil. Boven dien werden door S.V.O. landelijk verspreide cursussen georganiseerd, in toepassing op de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937, waar het slagers- bedrijf de primeur van kreeg. De school zelf kreeg ook hierdoor steeds een betere naam. wat duidelijk blijkt uit 't feit, dat ook nu nog ge regeld Belgen als leerlingen staan ingeschreven, ook al zijn zij reeds in het bezit van het diploma der slagersvakschool te Antwerpen. Vermeldenswaard is in dit verband, dat voor de eerstvol gende cursus te Utrecht een aanvrage binnenkwam voor in- OEN wij vorige week in een be- x schouwing over de houding van de Scandinavische staten ten opzich te van de Westeuropese Unie er onze twijfel over uitspraken, of die staten door een nog zo voorzichtige ,hou- ding, door nog zozeer de nadruk te leggen op hun neutraliteitspolitiek er ooit in zouden slagen om het wan trouwen van Moskou weg te nemen en de Russen tevreden te stellen, ver. moedden wij niet, dat op datzelfde ogenblik de feiten reeds bezig waren ons in het gelijk te^ stellen. Het Deens communistisch blad Land og Folk Land en Volk; in Nederlandse oren komt onwillekeu rig altijd de herinnering bovenaan Volk en Vaderland onzaliger gedach tenis) publiceerde nl. de beschuldi ging. dat de drie Scandinavische staten een geheim militair accoord zouden hebben gesloten met Enge land en de Verenigde Staten. Men begrijpt, dat deze beschuldiging ko ren op de molen was van de Rus sische propaganda, welke dit bericht van Land og Folk sindsdien uit den treure heeft herhaald en er beschou wingen van de meest vergaande strekking aan heeft vastgeknoopt. Onnodig te zeggen, dat er geen woord waar is van het verhaal van het Deense communistische blad; wij hebben niet eens de officiële ontken, ning van Londen, welke intussen is afgekomen, nodig om dit in te zien. Het enige feitelijke gegeven, waar op dit artikel en dus ook de hele Russische propaganda-campagne be rust. is de aankoop door Zweden van 300 moderne (jet-propelled) ge vechtsvliegtuigen van Engeland. De Russische radio en pers vinden hier in voldoende aanleiding voor de ver klaringen van de Deense en Zweedse ministers, dat hun landen zich bij geen enkel blok wensen aan te slui ten, te ridiculiseren. Een dergelijke openlijke aansluiting zo honen zij kan gerust achterwege blijven, wanneer die landen reeds een ge heim militair verdrag hebben geslo ten met het Westen, dat zelfs zover gaat, dat het een bepaling over de standaardisering van de bewapening (getuige natuurlijk die Engelse vlieg, tuieen voor Zweden!) bevat. JM OG erger dan deze leugen-cam- pagne op zichzelf vindt de Ob server, waaraan wij bovenstaande ge gevens gedeeltelijk ontleend hebben, het, dat zij het onderdeel is van een algemene campagne, die de Russi sche propaganda voert, om het eigen volk ervan le doordringen, dat de kapitalistisch-imperialistische wereld bezig is om tegen de Sowjet-Unie een omsmgelingspolitiek te voeren. Wij zijn het met de Observer eens, dat dit zeer bedenkelijk is, want nog afgezien van de vraag met hoeveel hele en halve leugens zo'n propa ganda tegen een omcirkelingspolitiek van anderen nu eenmaal altijd wordt gevoerd, de bedoeling ervan is om het eigen volk op te zwepen, in een oorlogszuchtige stemming te bren gen doordat men eigen expansieten- denzen laat schuil gaan achter de zgn. agressieve bedoelingen van an deren. Zo'n propaganda tegen „omcirke ling" gaat in de regel gepaard met een campagne voor eigen defensie, soms wordt zij men denke b.v. aan het Duitsland van Wilhelm II juist met het oog hierop ingezet. Ook de Russische propagandaveld- tocht van nu gaat gepaard met uit spraken als: de vrede in de wereld be. rust op de onoverwinlijke kracht van het Rode Leger, welke op het ogen blik haar hoogtepunt heeft bereikt. Het kan zijn. dat de omstandigheid, dat het Rode Leger binnenkort zijn dertigste verjaardag gaat vieren, het zijne bijdraagt tot deze campagne. Dat het de voornaamste oorzaak er van zou zijn. lijkt ons echter een te gustige voorstelling van zaken. Utrechters betalen de boete van Sanches De „Vrije Vriendenkring" Utrecht heeft zich in een telegram aan Simon Sanches bereid verklaard zijn boete te betalen. Simon Sanches, oud-Utrechts in gezetene, werd deze week als leider van een complot tot omverwerping van de regering van Suriname als waarschuwing tegen de ver waarlozing van dit gebiedsdeel door Den Haag te Paramaribo veroordeeld tot een gevangenis straf van zeven maanden en een boete van 150 gulden. Sanches is erelid van de „Vrije Vrienden kring". In het telegram zegt de Utrecht se „Vriendenkring" de straf mild te achten. Zij heeft terstond een gra tieverzoek ingediend. Het zijn niet allemaalslagers, die lange messen dragen. Maar zij die (n dit moderne practijklokaal het lange mes leren hanteren, worden slagers van de bovenste plank: ambachtslieden, die hun vak vol komen beheersen. schrijving van niet minder dan 30 jonge slagers uit Zwitser land. Een en ander is niet be vreemdend. want sinds jaren overvleugelt de Nederlandse vakschool de enkele verwante inrichtingen, die men in het bui tenland, o a. Engeland. Duits land en België, kent. De leider van de Belgische sla gersvakschool genoot zijn eigen vor ming in Utrecht, wat eveneens teke nend is voor het peil der lessen •Het onderwijs omvat natuurlijk op de eerste plaats vaktechnische aan gelegenheden. maar ook theorie van vlees- en veeziekten, machine-ken nis en de fines ses van handel en administratie, zoals deze door de Vestigingswet worden geëist. Dank zij het instituut is de moderne jonge slager niet meer een figuur, die alleen vlees weet te verwerken en rond te brengen, doch een man. die een eigen boekhouding vol gens alle regelen der kunst kan voeren en die vertrouwd is met de geheimen van een doeltreffende wijze van recla memaken, waar toe hij sierlijke en smakelijke schotels voor zijn étalages ontwerpt en prepa reert. zoals men die in bonte ver scheidenheid tijdens de voorjaars- beurs zal kunnen bewonderen in de grote hal op het Veemarktplein te Utrecht, die omgetoverd wordt in een fraaie expositieruimte met een oppervlakte van twee en een half duizend vierkante meter Een at tractie belooft daar een inzending in vers vlees tp worden, die de Utrecht se slagematroons zullen verzorgen, terwijl zii. om de gebeurtenis nog meer luister te geven, ter plaatse een speciale étalagewedstrijd. in sa menwerking met S.V.Oorganiseren. Aan de expositie, die internatio naal is, wordt tevens een vakwed strijd gekoppeld, die de belangstel lende bezoeker zeer biizondere re sultaten van moderne garneerkun&t zal tonen en het is dan ook een zeer gelukkige gedachte geweest, het zil- vereif schooljubileum. dat niet al leen voor de slagersstand en de ge meente Utrecht, maar voor geheel Nederland een gebeurtenis van be lang, is. te vieren op een wijze, die het ambacht dc glorie geeft die het toekomt. Moge deze unieke school voort gaan te groeien en te bloeien de ijver van haar stichter, de huidige directeur en zijn 'staf deskundige medewerkers verdienen het grootst mogelijke succes! Zou de directeur de heer Th. Cut- per, van de Eerste Nederlandse Slagersvakschool, zich laten por tretteren door een kunstschilder als er slagers zijn. die zoals de schepper van dit .schilderij" hem kunnen conterfeiten in reuzel en vet? De heer H. van den Oudenalder. concierge en amanuensis der school sinds 1927 en een ..tweede vader" voor de leerlingen West Oost Zuid Schoppen: a. 9, x Harten: v, 8. 6, 2 Ruiten: b, 9. 7 Klaveren: b, x, x Z (J. Kater) speelde 3 SA, de te genpartij had voortdurend gepast. W kwam uit met H b, die door Z op tafel met H.a. werd genomen. Z kan natuurlijk wel de aanval in Sch. openen, maar het grote gevaar dreigt, dat dé tegenpartij ook al zit ten dc Sch. goed, 5 slagen maakt, n 1. 4 in R. en 1 in Sch. Het ligt voor dc hand. dat de tegenstanders na met Sch. aan slag gekomen te zijn. hun heil in R zal zoeken. Teneinde dit te vermijden speelde Z met zeer veel koelbloedigheid R. van tafel, waarop bij O een kleine kwam. Z speelde de b die door W met de v. genomen werd W. die met a. v. 10 van R zat. had natuurlijk geen aan leiding om R. na te spelen en ver volgde met H. Z nam met Hh van de Blinde en speelde Sch. 7 van ta fel. Bii O en Z een kleine, genomen door W met de b. W was nog steeds niets wijzer. Enerzijds wist hij niet. dat Z niets in R. had. anderzijds niet dat 7. Sch. a.9 had. Hij meende het kleinste risico te lopen door weer H. na te spelen Z nam met de v., bracht de tafel aan slag met KI a. speelde weer Sch. van tafel en sneed met succes op Sch.h. (O had Sch.h. derde). Aldus kon Z maken 3 Sch. slagen, 4 H. slagen (de H. za ten 3—3) en Kl.a.h. waardoor hij ziin spel won. Men zegge nu niet. dat de Belgi sche tegenstander slecht heeft ge speeld Zo ergens, dan is hier met spreekwoord van toepassing „De beste stuurlui staan aan wal". Het is zeer gemakkelijk als men de kaar ten eenmaal kent. een of andere re denering te bedenken, op grond waarvan W niet in de voor hem ge zette val had moeten lopen Maar moet W aan de speeltafel, die het spel van Z niet kent en oliecn maar ziet. dat Z de aanval in R. begint, niet concluderen, dat Z dit doet om in R. iets vrij te maken? Welke ver wijten zou men W niet maken, in dien hij door het naspelen van R.a cn R. een R.serie van Z had goed gespeeld? Zou men dan niet gezegd hebben, dat het tjwaasheid was aan een list te denken? De hoofdzaak is, dat Z het zijn te genstander bijzonder lastig heeft gemaakt de juis.te voortzetting te vinden en dat men deze prestaties niet mag kleineren door een beroep op zwak tegenspel van W Mr. E. C. GOUDSMIT TWEE OLIFANTEN van het circus Strassburgcr kochten bij het gebouw- tjz van de Nationale monumentcncom- missic op de Dam een paar cm- Dam- tcrrcin. Dc belangstelling van dc zijde van het publiek was uiterst groot. Europees kampioenschap 45/1 Voor het kampioenschap van Europa, anker cadre 45/1 dat van 26 t.m. 29 Februari a.s. in Krasna- polsky te Amsterdam gehouden wordt, zijn de volgende inschrij vingen binnengekomen: Nederland: Piet de Leeuw (titel houder 1946-'47), Piet van de Pol en Kees de Ruyter; België: Rene Gabriels en Van Hasscl; Frankrijk: Jean Golmiche en Louis Chasse- reau; Oostenrijk: ir. Ernst Reicher. Mocht dc Oostenrijker Reicher door pasmoeilijkheden niet kunnen komen, dan krijgt België een derde vertegenwoordiger en wel ln de persoon van de Antwerpenaar Rene Vingerhoedt. Van Dam niet tegen Rrawczyk Luc van Dam deelt ons. mede dat de ontmoeting tegen Lucien Krawczyk zeker niet doorgaat. Wel zal Van Dam op 20 Maart te Brus sel uitkomen tegen de winnaar van de revanchewedstrijd tussen de beide „tarzans", te weten Delan- noit en Dauthuille, die elkaar op 28 dezer in het Brusselse' Sportpa leis zullen bekampen. Nieuw lid Eerste Kamer De Eerste Kamer heeft gister avond besloten tot toelating van het nieuwbenoemde 'id der Kamer, ir. H. J. M. Verhey te Didam. Nieuwspalet Henry'Wallace boekt zijn eerste overwinning Bij een tussent\idsc 'verkiezing in een kiesdistrict van New \ork heeft een door Henry Wallace ge steunde arbeiderscandidaat een grote overwinning geboekt. Het district werd jaren lang vertegen woordigd door een democraat. De voorlopige uitslag luidt: Isac- son (Amerikaanse Labourparty) 20.965, Proppcr (Democratische partii) 11.973, Alfange (Libcralo partij) 3.530. De Nigrla (Republi keinse part\j) 1.787. De democratische candidaat werd gesteund door mevrouw Roosevelt en de burgemeester van New York, O'Dwyer, Vooruitstrevende elementen in de vakbond C I.O. schijnen van plan te zijn een derde vakbond op te rich ten. die zou samenwerken met Wal lace's Derde Partij. Ongeveer twin tig procent van de zes millioen le den van dc C.I.O. zouden het plan steunen. WIJZIGING HOGER ONDERWIJS GOEDGEKEURD Dé Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot wijziging en aan vulling van de hoger-ondenvijswet goedgekeurd met 62 tegen 8 stem men. Tegen stemren C.P.N, en S.G. LAATSTE DAKOTA DODE Als laatste slachtoffer van de Dakota-ramp bij Padalarang kan nog gemeld worden: H. G. Nieuw- hof. soldaat der artillerie van «het K.N.I.L. In een wedstrijd om het kam pioenschap van Europa halfzwaar- gewicht heeft de titelhouder Fred- di Mills door k.o. in de tweede ron de gewonnen van de Spanjaard Paco Bueno. Dr. J. de Boer, „Omroep en publiek In Nederland tot 1940". Uitg. Sljthoff, Leiden. Er is al veel over de radio ge schreven en in de laatste tijd staat dit publiciteits-apparaat wel bij zonder in de aandacht van „radio dokters". Doch zelden za} een zo rijk gedocumenteerd, zo objectief en wetenschappelijk werk zijn ver schenen als dat van Dr. J. de Boer „Omroep en publiek in Nederland tot 1940" (uitg. Sljthoff te Leiden). In dit werk, dat wel op de juiste tijd het licht zie*» n*- °P mo" ment dat de radio-chaos om oplos sing roept, kan men het ontstaan van de omroep in Nederland, haar evolutie van prille amateur-poging tot machtig publiciteitsmiddel, op de voet volgen. De schrijver schetst ons het ge hele wordingsproces van 1919 af. In prettige leesbare stijl zien we hoe Tie „Draadloze omroep" ont stond, hoe ze een cultureel bezit werd van de massa; de geestelijke en politieke stromingen in de aether, de radiowetgeving en over heidsbemoeiingen, de plannen voor een nationale omroep (1928'30) het zendtijdbesluit, de kleine om roeporganisaties en de openbare mening over de grondslagen van ons omroepbestel. Over de jaren 1930'40 worden we ingelicht over de onderlinge verhouding der omroeporganisaties, regeringsbemoeiing met de pro gramma's, contróle op het uitge zondene, de verhouding radio-pers, het werk van radiocentrales%en de financiële achtergronden. Het zou te ver voeren in den brade op dit uitnemende werk in te gaan. Men kan het beste zelf kennis nemen van de uitwerking der stellingen. Een ieder die met de radio te maken heeft en dit hebben we practisch allemaal en ieder die belangstelling heeft voor de achtergronden van onze Natio nale Omroep, leze dit boek. Met nieuwsgierigheid zien we uit naar het tweede deel, dat de „om roeporganisaties en haar publiek" zal behandelen. Moge de enige aanmerking zijn, dat de Uitgever het niet nodig oor deelde voor dit standaardwerk een betere letter, beter papier en een houdbare band te reserveren. H.K. Ingezonden mededeling Zeer Oude Genever Likeuren Dry Gin TUIN KALENDER 19 FEBRUARI. Een zeer rijk bloei ende klimplant, die thans ol nog in het vroege voorjaar kan worden ge plant. is de Clematis; vooral de groot- bloemigen trekken door de prachtige kleuren der bloemen de aandacht. Mooie soorten zijn de blauwe „The President", de rode Ville de Lyon", de purper „Gipsy Queen" en de violette „Jackmanni". De Clematis houdt van een goede, poreuze en koele grond. De kleinbloemige Clematis paniculati, die wit bloeit en een zware afmeting kan bereikengedijt ook wel in de halve schaduw. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Kampen (vac G. van Doorn) K. C. v Gorcom te 's-Graven- zande; te Ingen (Gld.) H G Beneder te Baarland Aangenomen naar Aalst (Gld.) N Warmoltz te Vreeswijk: naar Lutten (O) H. Bardeloos. pred. ln algemene dienst in het kamp Westerbork. Bedankt voor Barendrecht (2e pred p!F H. Quartel te Kethel en Spaland; voor Haren (Gr.) Th E. v. d Brug te Apeldoorn: voor Landsmeer J. H Ren- tingh te Helnkenszand Geref. kerken Beroepen te Fijnaart T. Spllker. cand. te 's-Gravenhage; te Nleuwerkerk a d. IJssel en te Oud-Beverland D Kuiper te Rilland-Bath; te Stiens F. H. Nagel, cand te Haren (Gr.): te Amsterdam-C. A v. Stuyvenberg te Yerseke; te Nun- speet L. Rtyhsen te Lelden; te Nieu- wendijk S Neerken te Dedemsvaart; te Ferwerd W P J Zwerver te Hijken; te Oosthcm H K Poelman cand. te Groningen: te Rottevalle. Wartena en te Oldeboorn-Akkrum E H. Nagel, cand. te Haren (Gr.); te Lippenhulzen Hemrik (als Evang pred.) P. C. dc Vries, cand te Zaandam Chr. Gcref. kerken Bedankt voor Urk G A. ZUderveld te Zwljndrecht. Noorpool-klimaat is zachter geworden EBBE MUNCK. Deens peot-of derzoeker. heeft tn een verslag ovef een expeditie naar Peary Land mee gedeeld. dat het klimaat aan de Noordpoql aanzienlijk zachter wordt. Pcary Land ligt in de Noocdhoek van Groenland en is het noordelijkste gebied ter wereld. Munck vraagt __zich af. of men een radicale verandering in de fauna en flora van deze gebieden kan verwachten en of het in de toe komst voor menselijke wezens moge lijk zal z(Jn hier te leven. De onder zoekingen hebben uitgewezen, dat de gletschers een minder grote oppervlak te innemen en zich sneller terugtrekken dan voorheen. Een Hongaarse delegatie, onder president Tildy en premier Dinnyes, voert in Moskou besprekingen over een verdrag, zoals de Sow jet-Unie on langs met Po len en Roemenië heeft gesloten. De huidige prijsdaling in de Ver enigde Staten zal geen depressie tengevolge hebben, zei John Sny der, Amerikaans minister van fi nanciën. Donderdag zijn in Praag de ministers van buitenlandse zaken van Tsjechoslowakije, Joegoslavië en Polen bijeen geweest om over de kwestie Duitsland te spreken. In Soerabaya is een Zweedse ex peditie voor diepzee-onderzoek aangekomen, die met behulp van een nieuw type stoombuis diepzee- bodemmonsters wil verzamelen. Ex-koning Michael van Roemenië heeft een visum voor Amerika aan gevraagd. waarheen hij misschien de volgende maand met zijn moe der zal vertrekken. Of hij vóórdien nog met prinses Anna zal huwen, staat nog niet vast. Twee. aan hangers van Mikolajczyk zijn door een Poolse militaire rechtbank we gens het prijsgeven van militaire geheimen en wegens medeplichtig heid aan moord op zes Joodse vrou wen ter dood veroordeeld. De mijncnveegdienst der KoniuMvjke Marine heeft Dinsdagmorgen zijn basis verlegd van IJmuiden naar Den Helder. Om negen uur verliet fiet werkschip „Vulcaan" de sluizen. Een beambte van het postkan toor te Enschede is gearresteerd we gens een fraude met postwiselds. Tegen de ex-boerenleider van Noord-Holland, Jan Saai, heeft de aJv.fisc. van het Amsterdamse Bij zonder Gerechtshof, 7 jaar gevan genisstraf geëist. Een in Noord- wijk gevormd bloemencomité stelt zich ten doel Noordwijk als bloe- men-badplaats te doen herstellen. Voor dit seizoen is reeds een bloe- menfeest georganiseerd. In Veendam liepen arbeiders van een aardappel- en dixtrinefabriek in de val. Zij hadden reeds 700 kg. drui- vensuiker in enkele weken verduis terd. (Ingezonden mededeling Uren, die maar duren En Uw bed wordt een pijnbank U kent dat. Door die zangerige Rheuma- tische pijnen, nachten van hanewaken, draaien en wentelen, van links naar rechts, voor en na. Maak daar toch een einde aanl Neem Krusohen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen heelt een wondere weldadige werking. Dat komt omdat Kruschen Uw bloed sneller doet stromen en het zuivert van schadelijke zuren, die nu oorzaak zijn van Uw lijden en Uw pijn. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apothe ker of Drogist. 'Ingezonden mededeling) h Wtvu Zo waar als de Wereldbol rond ls 'n Kilo nog altijd twee pond la 'n Tweeling een paar Zo beweer lk voor waar, Dat 'n ..TIP" voor een leder gezond Is. Inz. Hr. C. V. Nijmegen ontv. 1 fl. TIP. Hedenavond HILVERSUM I: 19— Nws. weer. 19.15 Leger des Hejls, 19.30 Actueel feluid, 19.45 Engelse les, 20.Nws, 0.15 Viool, 20.20 Concertgeb. ork., 21.30 2e Lijdensoverdenking, 22. Eng. liederen, 22.30 Nws, 22,45 Avondoverdenk., 23.Vioolsonates Bach, 23.35 Slotaccoord. HILVERSUM II: 19.— Gr.pl., 19.15 Reg ilitz., 19 30 Voor de jeugd, 19.45 Lezen in de Bijbel, 20.Nws, 20.15 Omroepork., 21.10 Schuldig of onschuldig, 21.15 Uit Neerlands verleden, 22.05 Malando, 22.45 Van boek tot boek, 23.Nws, 23.15 Zang en orgel, 23.30 Gr.pl. Morgen HILVERSUM I: 7.— Nws. 7.15 Ochtendgymn., 8.Nws, 8.15 Pluk de dag, 9.05 Symphonie-conc., 10. Zangkoor, 10.45 Viool en piano, 11.De Zonnebloem, 11.45 Orgel concert, 12.03 Pianospel, 12.30 Weer- overzicht, 12.33 Lunchconcert, 12.55 Zonnewijzer, 13— Nws, 13 25 Lunchconcert, 13.45 Hors d'Oeuvre, 14.Omroeporkest, 14.40 Voor de vrouw, 15.Goede bekenden, 15.30 Ancora-trio, 16.— Bijbellezing, 16.45 Strijkkwartet, 17.Jeugdjournaal, 17.30 Orgelconcert, 18.Hollandse emigranten in Canada?; 18.30 Strijd krachten. HILVERSUM II: 7.— Nws, 7.15 Emanuël Chabrier, 7.30 Ochtend- rhythme, 8.— Nws, 8.15 Gr.muz., 8.45 Stnjkork., 9.30 Waterstanden, 9.35 Arbeidsvitaminen, 10.30 Van vroyw tot vrouw, 10.35 Mischa El- man, viool, 10.50 Kleutertje luis ter, 11.Vrouwen in de omroep, 11.20 Werken van Rosy Wertheim, 12.— Kwintetspelers,. 12.30 Weer- praatje, 12.33 In 't spionnetje: 1?.38 Pianorecital, 13.— Nws, 13.15 Pierre Palla, 14.— De vrouw binnen en buiten haar huis, 14.20 Zang en piano, 14.40 Pianorecital, 15Voor zieken en gezonden. 16.— Van vier tot vijf, 17.Kaleidoscoop, 17 20 Welk dier deze week?; 17.30 Carroll Gibbons; 17 50 Reg. uitzending- 18. Nws, 18.15 Sport 18.30 The Roman cers. In Genève vertelde hij naar Amerika vertrokken te zijn. Blijkbaar moest hij nog, al vorens onder te duiken, bepaalde plannen uit voeren, waarvoor hij nog ongestoord als UNO- man vrij kon rondwandelen en als niet toeval lig door jouw bemoeizucht hier te aandacht op hem was gevallen, zou hij na het Zwitserse alarm nog rustig hebben kunnen verdwijnen." „Misschien is hij al gevlogen.'' meende Peter somber. „Ik wil je namelijk vertellen, dat je aan de grenzen meteen het signalement kunt door geven van de mensen, die we zoeken. Voort vluchtig zijn in elk geval Kubelin. de Duitse pro fessor, Oerlemans, de directeur van de fabriek en de chauffeur van Kubelin." „Je praat in raadsels," viel de minister-presi dent in de rede. „Je noemt namen, waarvan ik nog nooit ge hoord hebt, maar ik zal je een stenograaf geven, tegen wie je verder kunt praten." Peter gaf de signalementen door. Drie van het viertal kon hij zelf beschrijven, terwijl Oerle mans in kleurige taal uitgetekend werd door de dikke handelsreiziger, die de omgeving van Axen en haar prominente bewoners goed bleek te kennen. Toen de stenograaf zijn taak verricht had, kreeg Peter nadere bij'zonderheden te horen over het gebeurde in het laatste uur en hij moest er kennen, dat het ambtelijke apparaat wel dege lijk op grote versnelling kon werken. Het was mogelijk geweest om de minister van Jusitie nog ijlings in te lichten en de belangrijke belissing te nemen in het gehele land de grenzen te slui ten voor het uitgaande verkeer. Via de interna tionale politiezender op de Veluwe konden de grensposten gealarmeerd worden en aan elk station werd de opdracht verstrekt om bij wijze van controle het alarm aan de dichtsbijzijnde posten nog eens door te geven. Peter bereken de. dat Kubelin minstens een kwartier verspeeld moest hebben met het aanbrengen van de ex plosieven en met het ontruimen van de fabriek en dat wanneer hij de snelste weg naar de grens genomen zou hebben, het een kwestie van tien minuten geworden moest zijn, of hij de grens nog tijdig had kunnen bereiken. Wat ook het geval mocht zijn, voor hem was er niets meer te doen. Hij moest nu maar ge duldig wachten op de rapporten, die hem van Den Haag zouden worden medégedeeld. Nog allerminst gerustgesteld over de goede af loop van de zaak liet hij zich omslachtig in een grote fauteuil zakken en riep tegen Karin, die juist door de kamer kwam: „In hemelsnaam. Karin, geef me een kop kof fie! Of nee, ik wil er twee tegelijk hebben." HOOFDSTUK XI Waarin Peter niets doet, maar toch geprezen wordt. Op Schiphol geeuwde douanebeanmbte Vinger hoed luidruchtig. Zo zelfs, dat zijn collega zich bijna verslikte in een groot stuk brood, toen hij een spitse opmerking over dat gapen wilde ma ken. Maar ook zover kwam het niet, want de telefoon ratelde plotseling en de eter slikte toen met zoveel inspanning om zijn mond snel spreek baar te maken, dat het stuk brood nog op de goede plaats kwam. Met een pijnlijk gezicht nam de douane de telefoon van de haak. „Wat zegt U?" rjep hij verbaasd tegen de on zichtbare sprekerAlles tegenhouden? de zaak sluitenja, ik luister En even later legde hij met een wanhopig ge baar de telefoon neer.' „Grote genade." riep hij tegen zijn collega. „De zaak moet dicht. Potdicht. Er mag geen mens uit tot nadere instructies. Weet je wie ik daar aan de lijn had?" „Ja," sprak Vingerhoed langzaam „Ik herken het gefluit van de vink. Maar waarvoor dat alles?" „Er schijnt een spionnage-bende geknipt te moeten worden, in de vlucht uit het land." „Mooie zaak." bromde Vingerhoed en hij greep zijn pet en ging het houten vertrekje uit. Zijn wapenbroeder volgde hem. na nog een verlan gende blik op zijn 'boterhammen geworpen te hebben. Buiten brulden al de microfoons. Over het vliegveld heen. door de wachtkamers Instruc ties aan het personeel, raadgevingen en veront schuldigingen aan het reizend publiek. Overal in de gebouwen kwamen mensen over eind. Luisterden, spraken opgewonden tot el kaar Met driftige gebaren betoogde een lange heer tegen een geüniforrade jongeling, die zijn schouders ophaalde Mensen drongen door elkaar de balies in het stationsgèbouw werden bestormd Het vliegtuig naar .Lissabon? Niets aan te doen. Zal even moeten wachten. En de lijn naar Stock holm? De aansluiting naar Helsinki? Zal het Spaanse toestel voor Valencia in Barcelona blij ven wachten? Geen idee, hoe lang-het duurt (Wordt vervolgd.)

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3