Een nieuw woonwagenkamp is bitter nodig Het hondenhok was beter dan een Drentse plaggenhut 2 DXGBLAD VOOR 'AMERSFOORT INTEKENBILJET Amersfoortse Orkest vereniging Autohandelaren kwamen toch Uitspraken van het Bijz. Gerechtshof Van Loon en van Zuilen in Bondsploeg De veldwachter vond het „zoeken" „Een beetje medelijdèn alstublieft!" ASV A-achtkampen begonnen LAAT STE BERICHTEN Italië vreest voor een burgeroorlog FA.O.-conferentie in Rome geopend Beurs van New York Donderdag 19 Februari 1948 „Waarom niet dichter bij de stad?" vragen de betrokkenen VERLEDEN week brandde voor het eerst de nieuwe lantaarn in het woonwagenkamp. Wantrouwend hadden de bewoners het zwoegen aangezien van de mannen, die de paal in de grond groeven en de lamp op het lichtnet aansloten. Dat hadden ze niet meer verwacht. Ze hadden gehoopt op een nieuw kamp, dat hun sinds meer dan een jaar was toe gezegd. Een kamp met betere stalling voor de paarden, hygiënischer w.c.'s, beter plaveisel en dan ver weg van die ongezonde terreinen der gemeentereiniging, die jaar in jaar uit elke zomer duizenden vliegen spuiden op ds levensmiddelenkast, de warme hap en de boterham. Dat men nu een nieuwe lantaarn plaatste, gaf de kampbewoners de indruk, dat er van een nieuw kamp voorlopig niets zou komen. Maar nu zal toch in de volgende raadsvergadering een volledig uitgewerkt plan voor een nieuw kamp ter tafel komen. Leunend tegen een wagen, met vlak vóór ons de onsma kelijke W.C.'s niets anders dan hokken zonder deur met een plank boven een smerige ton, spreken we met enige van hen over het nieuwe kamp, dat waarschijnlijk tussen de Eem en Birkhoven aan de Middel- hoefsesteeg zal worden inge richt. „Acht en veertig düizend gulden zal het kosten", zeggen we. Maar sommige trekken nóg de wenkbrauwen ongelo vig op en ze laten dan het woord aan een gezonde, gezet te brunette, die breecT over het onderdeurtje van haar dagen hangt^ met kennelijk plezier voldoende ruimte vrijlatend om de bezoekers een blik te gunnen in het propere inté rieur van haar wagen. Koperen en nikkelen voorwer pen glimmen op een bruine glan zende kast, tussen portretten en potjes kunstbloemen. Deze moeke is wat optimisti scher. Ze heeft een diep vertrou wen in het gemeentebestuur, al is ze het niet helemaal met de be kend gemaakte plannen eens. „Ja, 't is waar. We waren alle maal een beetje ondersteboven van die lamp. Maar nou komt het nieuwe kamp er toch, zegt U! Nou, 't was broodnodig. U hebt de WC's gezien, de stallen en de wasplaats. En kijk eens: boven de muur van Noteert U even GRAND: Tropisch Nederland 14.30 18.45 en 21 u. Zo. 14. 16.15, 18.45 en 21 uur. CITY: Het verleden ontwaakt. 14 30 18.45 en 21 u. Zo. 14, 16.15, 18.45 en 2i u. REMBRANDT: Het purperen mon ster. 14.30 en 20 u. Vrij. en Zat. 14.30. 1845 cn 21 u. Zo. 14. 16.15. 18.45 cn 21 u. 39 FEBR. Toneelavond S.M.L. Ami- citia, 20 u. Buiteng. alg. verg. Ncd. Roode Kruis, Monopole 20 u. 20 FEBR. Toneelavond „Emanuël" Amicitia, 20 uur. 21 FEBR. Réume Kweekschool re ceptie 35 u. in De Wapenroem toneelavond in Amicitia 20 u. Speeltuinver. ..Vriendenschaar" opv. v. „Mensen in Gevaar". St. Aechten 20 u. 22 FEBR. Tafeltennistournooi „Over 't Net", Markthal 9 u. v.m. Hum. Verb. spr. Ir. P Schut „Gandhi, strijder voor recht en vrijheid". Volksgeb. 10.30 u. 23 FEBR. Ned. Bond v. Vrouwen werkz. in Bedrijf en beroep. „In ternational Night". Frank's Hotel 20.15 u. 24 FEBR. Sonaten-avond A. K. G. en sectie beeldende kunst A. G. m.m.v. Gerrit v.d. Burg. piano en Jan Blok, viool. St Pieter en Blokl. Gasthuis, 20 u. Ned. Ver. v. Huisvr. lezing mevr. Hageman. T./M. 22 FEBR.: Van Gogh exposi tie, d'Oude Lanteern, geopend 10-12, 14-17 u., Zo. 14-17 u. OPENB LEESZAAL EN BIBL. dage lijks ruilen v boeken 1417 u. Dl Vrijd. avond ook van 19—21 u Leesz. geopend dagelijks 1012.30 u. en 1417 u. DL en Vrijd. ook 19—22 uur. „STICHTSE HEUVEL": Wo., Za, en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (Black-White Band, „de Spotvogels"). dancing van t hul: Zat., Zon. en Woensd. dansen, 20—23 uur. Zon.mld, 1518 u. (Orkest „The Rhythm Specials"). Dancing d oranjeboom: Zat., Zon. en Woensd. dansen. het kamp steken de vuilbelten van de Reiniging uit. Ach, we behelpen ons. Maar t' fijnste vind ik het voor de kinderen. Kijk daar nou 's". Modderplas Toen we de weg naar de ingang op liepen hadden we die grote, modderplas al gezien, waarin kin deren met lege blikjes en sinaas appelschillen bootje-varen speel den. Op blote voetjes plassen de hummels door het koude, vunzige water, laten zich neervallen en hebben er geen idee van. welk ge vaar ze lopen. Deze plas is niet de enige. Het kampplaveisel is meer dan slecht en overal hebben zich kleine meertjes van regenwater gevormd. Moeke's kinderen zijn dit spelen ontgroeid. Haar zoon een opge schoten knaap is bezig met het repareren van parapluies, die hij morgen aan de man zal trachten te brengen. Nee. hem en zijn moe der interesseert het niet alleen wanneer het nieuwe kamp wordt aangelegd maar vooral waar het komt. En moeder maakt zich met een tot tolk van allen, die vin den dat het nieuwe woonwa genkamp als tenminste de gemeenteraad zijn goedkeu ring aan het voorstel van B. en en W. hecht te ver van de stad komt te liggen. Die Mid- delhoefsesteeg heeft ze de schrik op het lijf gejaagd. Nog verder van de stad? Wat moe ten dan de neringdoenden on der hen beginnen? En de kin deren, die elke morgen naar school moeten? Zullen ze die dat hele eind naar de stad la ten sjouwen? Is er dan werke lijk geen ander terrein, dich ter bij het stadscentrum, dich ter bij trein en bus, waarvan velen van hen afhankelijk zijn? De kampbewoners vragen Ze zijn blij als er nu eindelijk een nieuw woonwagenkamp komt. Maar graag hadden ze het wat dichter bij de stad gehad. KVP bereidt zich voor op verkiezingen Niet alleen voor de a.s. verkiezin gen der tweede kamer fractie, doch ook voor de komst van Prof. C. P. M. Romme, die op 22 Maart as. te Amersfoort komt spreken, was de propagandaclub der K.V.P. gister avond in de Wapenroem bijeen. De waarnemend voorzitter, de heer K. Coolen, opende deze verga dering en bedankte voor de op komst. De voorzitter lichtte de te voeren propaganda toe. Het ligt in de bedoeling, aldus de heer Coolen, om in het kader der verkiezingen nog een of twee spre kers uit te nodigen. Besloten werd om de actie te steunen door het plaatsen van bor den en het uitzetten van raambil jetten. Verwanten bezochten het 5-8 R.I. Treinen,- bussen en andere voer tuigen brachten hedenmorgen een groot aantal verwanten van binnen kort naar Indonesië vertrekkende officieren en manschappen van 5-8- R.I. naar Amersfoort. Van de gelegenheid om kennis te maken met de commandanten werd door de ouders een druk gebruik ge maakt. Het verkeer in de kazerne was ongewoon, nu domineerde niet het uniform. De koffiemaaltijd werd in een ongedwongen sfeer gezamen lijk gebruikt. 's Middags begaven militairen en verwanten zich naar de Markthal voor een afscheidsbijeenkomst. Op deze bijeenkomst komen wij in onze editie van morgen terug. Aan de Administratie van het Dagblad voor Amersfoort Snouckaertlaan 7, Amersfoort. IK VERZOEK O MIJ IK WILLEN NOTEREN ALS ABONNó OP HET DAGBLAD VOOR AMERSFOORT voor: *31 cent per week 4.— per kwartaal Naam Straatnaam Wooüplaats Datum Doorhalen wat niet wordt verlangd. Wij vergissen ons niet gaarne, zou U daarom Uw naam en adres ln blok- letters willen invullen? Voor een gelukkig zeer goed be zet „Amicitia" gaf Woensdagavond de Amersfoortse Orkestvereniging een concert. De beperking tot strijkorkest bleek niet in 't minst een beperking van de artistieke waarde van het programma te zijn. Enigszins jammer vond ik echter, dat Kees Hartvelt toch nog weer terug is gevallen in de brede paden der concertlitteratuur. Wat mij bovendien bij de uitvoe ring van het Concerto grosso in klein van Corelli en Bach's H. Moll-Suite stoorde, was de twee slachtigheid in 's dirigenten opvat ting, die de kleine dynamiek- af wijst, doch zich evenmin bewust houdt aan de terras-dynamiek. Na de pauze verraste het orkest door zijn werkelilk opene musiceer- lust. Reeds in de Kleine Serenade van de Deen Lars Erik Larsson, die Skandinavische melodie-ele menten in een harmonisch en voor al rhythmisch interessant kleed weeft, en waarin de componist met de reprise van het eerste Allegro een zekere synthese bereikt, bleek dit 't geval. Maar de echte musi- ceerdrift brak open in Hendrik An- driessen's „Variaties op een thema van Couperin" voor solo-fluit en strijkorkest. Deze lang niet gemak kelijke, in veel opzichten Debus- syaanse partituur, die behalve het flageolet alle mogelijkheden van deze combinatie uitbuit, verkreeg een alleszins waardige vertolking, niet het laatst door de voorname prachtig muzikale uitvoering der solopartij door Mej Saar, Strlimp- kler, een prestatie die terecht met langdurige bijval werd beloond. Na dit hoogtepunt van het con cert moest in weerwil van zijn vele schoonheden ook in deze uitvoering de Holberg-Suite toch ietwat ver bleken. Hartvelt. die hierin straf di rigeerde. leidde zijn muzikanten lot menig mooie prestatie, waaronder ook moet worden gerekend het pit tige spel van de vaardige concert meester in de het werk besluitende Rigaudon. Hans M. Scheifes. Het bericht ,over de tijdelijke sluiting van de Amersfoortse auto markt bleek Woensdag nog lang niet alle autohandelaren te hebben bereikt. In vrij grqte getale kwa men zij in de loop van de namiddag naar de Hof, waar drie kleumende agenten er voor zorgden, dat er geen handel werd gedreven. Ook op de Bisschopsweg, nabij het Sportfondsenbad zagen wij een ver zameling wagens van allerhande makelij en druk debatterende han delaren. Het Bijz. Gerechtshof te Utrecht wees heden vonnis in de zaak tegen Cornelia Bloemendal alhier, die in Mei 1944 aan een Duitse instantie had medegedeeld dat door Mr. J. de Graaf en L. v. d. Wey ondergrond se activiteit werd bedreven, hetgeen de dood van genoemde personen ten gevolge heeft gehad. Rekening houdend met de omstandigheden waarin verdachte te dien tijde verkeerde, veroordeelde het Hof haar tot 6 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, door te bren gen in een Rijkswerkinrichting en ontzetting uit alle rechten voor de duur van 15 jaar. G. van Duinen alhier, die in Augustus 1944 aan de Amersfoort se Politie heeft medegedeeld, dat de Jood Harmsen zich bevond in het theehuis nabij de Vlasakkers, werd veroordeeld tot 8 jaar gevan genisstraf met aftrek van voorar rest. door te brengen in een Rijks-* werkinrichting en ontzetting uit alle rechten voor de duur van het leven. Op 29 Februari zal op het terrein van DEV te Doorn een wedstrijd worden gespeeld tussen een voor lopige bondsploeg van afdeling Utrecht en een nader aan te wijzen tegenpartij. In het voorlopige elftal zijn twee spelers van KV VA opge steld, te weten de doelman Van Loon en Van Zuilen als rechtsbin nen. „Asse we nou ereis allemaal op die rechters toeliepen, ze in de kelder zetten, de deur op slot draaiden en onze paperassen daar van die tafel wegpikten," zei een kleine magere man, die vanmorgen In het gebouw van het kantonge recht op zyn vonnis stond te wach ten. „Dan ware we veel gauwer klaar." „Nou," zei z'n buurman, „en dan hoefden we niks te be talen ook." Ze bleven overigens rustig op de publieke tribune staan als kwamen ze plotseling tot de overtuiging, dat de Amersfoortse gerechtigheid niet voor niets zoveel tijd voor elke zaak neemt De eerlijkheid is er immers mee gebaat. En dat het met die boetes nogal meevalt, zal ook wel tot de mopperaars zijn doorgedrongen. In ieder geval ondervond W. N. B. uit Soest het, die zijn waakhond had laten wonen in een erbarmelijk hok, waar de wind vrij spel in had. „Ja, Edelachtbare. Hij is er drie keer voor bij me geweest „Wie, die hond?" vroeg de rech ter strak. „Nee, die man van de, de die renbescherming geloof ik. Hij zou ook 's voor me uitkijken. Ik kan maar geen planken kriegen. Het dier zit er alleen maar overdag, 's Nachts is 'ie bij me binnen." De veldwachter van het dorp had er ook met hem over gesproken en die vond het „gewoon zoeken". En z'n buurman was in Drente ge weest. Die vond dat de hond nog beter lag dan de mensen d££r. De ambtenaar eiste 12.of 4 dagen, maar toen bleek dat de hond reeds in een ander hok zat, maakte de milde rechter er 6.subs. 1 dag van. K. uit Hoogland had zonder ver gunning een schuur gebouwd. „Dat is zo, Edelachtbare, maar Ik wist niet dat ik er een vergunning voor nodig had. 't Had haast, want ik zou vermeerderaar van kippen worden," verdedigde de man zich. „Had je dan helemaal geen tjjd om naar het gemeentehuis te lopen," vroeg de rechter. ,,'k Had maar acht dagen t(jd voor 't bouwen." ,,'t Duurt toch geen acht dagen om van Koelhorst naar 't gemeente huis te lopen?" De ambtenaar eiste dertig gulden of tien dagen. „Ik had graag dat U een beetje medelijden met me had," zei de drukke man, die zich zó verdedigde dat hij nauwelijks tot bedaren was te krijgen. De kantonrechter bleek mee te leven met het boertje, dat in moeilijke omstandigheden schijnt te leven. Hij maakte er 15.of 1 dag van. 't Visboer^e D. uit Soest dacht voor visventen in zijn gemeente geen vergunning nodig te hebben. „,Ik vent eigenlijk niet. Alleen op bestelling lever ik ze," zei D. Uit binnengekomen getuigenverklarin gen bleek wel duidelijk het tegen overgestelde. „Ja, maar Edelachtbare, U moet goed bedenken dat ik eigenlijk nog een Zuiderzee-slachtoffer ben. Ik ben maar een arme vissersman, die zo nu en dan wat vis voor z'n schoonzoon wegbrengt." De rechter tóonde al weer zijn gevoelens voor de misdeelden der aarde en be boette verdachte met 5.subs. 1 dag. J. G. te Amsterdam had zonder rijvergunning met z'n auto gereden. Verdachte vertelde dat deze ver gunning in beslag was genomen door de Rijksverkeersinspectie, die het papier eerst na acht maanden had teruggegeven. Hij had het nu weer bij zichalthans hij be weerde dit, doch pas na veel ner veus zoeken kwam er een papier tevoorschijn, aan de waarde waar van de Ambtenaar sterk twijfelde. De rechter vonniste: 20.of 5 dagea, Een zeurderig manneke met een hese stem kwam zijn vrouw ver dedigen, die op de autoweg had ge reden in plaats van op het rijwiel pad. Z'n vrouw kon niet komen en daarom kwam hij de verdediging voeren, die zeer gedocumenteerd was, al gaf ze de- rechter aanleiding er een beetje dc spot mee te drij ven. De Ambtenaar ontzenuwde 's mans bezwaren dan ook geheel en eiste 3. —subs. i dag. Na nog wat gezeur van de man viel het vonnis 2.50 of 1 dag. Oproep tot strijd tegen vivisectie De anti-vivisectie stichting be legde Woensdagavond een bijeen komst in 's Prinsenhof, waar mevr. Te Boekhorst-van Eijmeren de sprekers inleidde en dankbaar was, dat zovelen zich vriend en bescher mer toonden van het dier en voor al van het meest weerloze dier het proefdier. De heer J. H. Bolt zeide, dat de ze bijeenkomst eigenlijk had moe ten uitgaan van de Vereniging voor Dierenbescherming. Er zijn allerlei soorten van dierenbescher ming, de ene gaat iets verder dan de andere, doch in wezen is elk mens van nature beschermer van het dier. Mevrouw van der Veen- Freerichs hield hierna een lezing. De vivisectie wordt niet alleen verricht op het dier, doch ook de mens ontkomt er niet aan. Dit da teert niet alleen uit de tegenwoor dige tijd, doch reeds 100 jaar v. Chr. verrichtte men vivisectie op slaven. Wanneer men wreedheden met dieren op straat zou zien ge beuren, zou men de dader een pak slaag geven. De dingen die in de laboratoria worden verricht staan echter onder bescherming van de wet. Aan de hand van artikelen uit tijdschilften voor de geneeskunde haalde mevr. Van Veer vele geval len van gruwelijke mishandeling en proeven op het levende dier en de mens aan. Na de pauze behandelde spreekster gevallen van medische proeven zonder vivisectie zoals het bereiden van vaccins en sera, die dienen om de natuurlijke genees kracht in het lichaam te vergroten en afweerstoffen voor diverse ziekten te vormen. Spreekster be sloot haar betoog met het gezegde waar een wil is, is een weg, de vivisectie moet bestreden worden. TERWIJL CHILI zich op Gra ham-land aan de Zuidpool gaat nestelen is de Britse kruiser Ni geriamet grote spoed op weg om met vlagvertoon de Britse aanspra ken op dit gebied te bevestigen. Schaken De le ronde van de ASVA-acht- kampen werd Woensdagavond in hotel „Monopole" gespeeld. Nadat de voor zitter van het schaakgenootschap „Amersfoort" de deelnemers had ver welkomd en de /wedstrijdleider nog eni ge technische mededelingen had gege ven. ontspon zich aan de 72 borden een vinnige strijd. In de lagere groepen vie len al vlug slachtoffers. In de hoofd groepen was de strijd hardnekkiger. In A 1 deelden Geudeke en Jongman het winstpunt, terwijl Asperslag moeite had om Van Heyst (Zeist) te verslaan. De Vries won reglementair van Ober. Meerdere uitslagen zijn nog niet bekend Asperslag en Meijer winnen De tweede ronde van dit toumooi werd Woensdagavond gespeeld en ver liep geheel volgens de verwachtingen. In groep A wonnen Asperslag en Meyer resp. van Mertz en Luikel. Laatstgenoemden verdedigden zich hardnekkig en zeer verdienstelijk maar moesten tenslotte voor de sterkere spe lers zwichten. In groep B deed Schuur man het uitstekend cn sloeg Ober. Sies- werda won van Klec. Alle overige par tijen werden afgebroken. Hiervan zul len echter v. d. Berg en v. Nimwegen wel verliezen van Swart en Diehssen. De eerste staat n.l. drie pionnen en v. Nimwegen een stuk achter. DE ENGELSMAN WOOLER fabri ceerde het laatste snufje op het mo- torengebicd. Dc achterwielaandrijving geschiedt door cardanoverbrenging. terwijl het frame een voor- en achter- vorkvering heeft. De machine heeft een benzineverbruik van een liter op dertig kilometer en kan een topsnel heid bereiken van ongeveer 140 kilo meter per uur. „Tropisch Nederland" in Grand In het Grandtheater zagen wij gisteravond de film „Tropisch Ne derland" welke ook vandaag nog tijdens alle voorstellingen wordt vertoond. Als wij ons niet vergis sen de tekst maakt het waar schijnlijk zagen wij deze film een tiental jaren geleden al eens, doch weer kwamen wij, als toen, onder de indruk van al het schoons dat Indonesië dit weergaloos mooie conglomeraat van eilanden en eilandjes in de loop der eeu wen aan cultuur heeft opgeleverd. Niet minder belangwekkend zijn de schitterende natuuropnamen; de gedeelten, waarin de arbeidzaam heid der Indonesische volkeren op het gebied van landbouw en huisnijverheid wordt uitgebeeld. Degene, die op dit ogenblik ergens in de Archipel voet aan wal zet, zal op velerlei terrein het een en ander veranderd en dikwijls ook vernield vinden. De uitingen van cultuur, de overweldigende rijk dom der natuur en de mensen die vaak in samenwerking met de Nederlanders in staat bleken hun land zover te brengen als „Tropisch Nederland" laat zien, bleven echter. Daarom lijkt ons deze rolprent, die overigens meer de nadruk legt op zeden en ge woonten dan op wat techniek, on derwijs en dergelijke er voor goeds brachten, geschikt als hartverster king voor degenen, die twijfelen aan de toekomst van Indonesië. En waarschijnlijk zullen zij dan de ouderdom ervan wel op de koop toe willen nemen. Burgerlijke Stand 18 Februari Geboren: Nicolaas Johannes Maria. z\'. P. G. Egtberts en C. J. Janssen: Johanna Cornelia, d.v. J. Dorlass en G. Kosscn: Gerardus, z.v. G. Pietcrs en C. Gerritsen. Gehuwd. W. Overeem en R. van Dam: A. H. van Bekkum en J. van Kommer. Overleden: Jonkvrouwe Marie Loui se Wennij Augustine van Panhuijs, weduwe van E. J. Vcening. 68 jaar. Japanse Kunst in d'Oude Lanteern Naar wij vernemen wordt op 28 Februari in het Kunst-centrum d' Oude Lanteern een tentoonstel ling geopend van 15e en 16e eeuw- se Japanse Kunst. De verzameling bestaat uit verschillende lakwer ken, keramiek, brocaten, houtsne den en schilderijen. De aantrekke lijkheid van de expositie zal nog worden verhoogd door enkele ori ginele Japanse bloemarrangemen- ten. Geen radio-diensten meer in Hongarije In Hongarije worden de kerkdien sten niet langer door de radio uit gezonden. Het Protestantse weekblad „Uj Harangszo", schrijft over deze nieuwe maatregel als volgt: „Reeds bij de wapenstilstand werden er on derhandelingen gevoerd tussen de Radio Vereniging en de kerkelijke leiders. De Radio Vereniging stelt als voorwaarde, dat de preken,, die zouden worden uitgezonden vooraf gecensureerd zouden worden. De Kerk was echter de mening toe gedaan, dat preken, vooral die van de kansel gehouden worden, niet kunnen worden onderworpen aan een dergelijke censuur. Wel stemde zij erin toe om de preken van te voren ter lezing voor te leggen aan de Protestantse bis schoppen een voorstel, dat door de Radio Vereniging is verworpen. Op 4 Januari j.l. werd er in de kerken in Budapest een mededeling voorgelezen, dat de kerkdiensten voortaan niet meer door de radio worden uitgezonden. Ook de R.K. Kerk mag de diensten niet meer uit zenden. Zoals wij reeds eerder meldden zullen aan de bedevaart naar Lourdes op 24 Juli a.s. vele Engel sen en Schotten deelnemen. Het is nu bekend geworden dat 800 Duitsers w.o. 40 uit Berlijn, vele ongelukkig geworden door oorlogs handeling zich bij deze pelgrims tocht zullen aansluiten. Dit jaar zullen zelfs speciale vliegtuigen Maria-vereerders naar Lourdes brengen. Het volk en de politieke leiders van Italië bespreken openlijk de mogelijkheid van een burgeroorlog sinds op de eerste dag van de actie voor de algemene verkiezingen, die op 18 April gehouden zullen wor den, te San Fernando vier personen bij een aanval van de rechtse partij „Uomo Qualunque" op een operi- luchtbjjeenkomst van het volks front der communisten en socialis ten werden gedood. Twintig per sonen werden bij deze gelegenheid gewond, 16 gearresteerd. In het industriële noorden is het rustig, maar in het zuiden waar de meeste activiteit heerst in verband met het streven van de boeren om zich van de grote feodale landbe zitters los te maken, is het roerig. Maatregelen van de regering tegen de vorming van semi-mili- taire organisaties op straffe van 10 jaar gevangenis z\jn een bewijs van de algemene onrust. Bijna iedere dag ontdekt de politie auto matische wapens, geweren, ammu nitie, handgranaten, soms mortie ren en zelfs veldkanonnen. De regering heeft het verbergen van personen die illegaal Italië zijn binnengekomen, strafbaar gesteld. Onruststokers komen namelijk in vissersboten uit de Balkanlanden de Adriatische Zee over. Het Europese comité van de internationale voedsel- en land bouworganisatie F.A.O. is in Rome met een conferentie van acht dagen begonnen. Ministers van landbouw van vier landen wonen de conferentie bij: S. L. Mansholt, Sir Ralph Enfield (Groot-Brittannië), Maurive Orban (België) en Nicolas Margue (Lu xemburg). De Luxemburgse gedele geerde Nicolas Marque is als presi dent gekozen. Verder zyn vertegenwoordigd: Oostenrijk, Tsjechoslowakjje, Dene marken, Finland, Griekenland, Hon garije, Eire, Italië, Noorwegen, Polen, Portugal en Zwitserland. Regeringscrisis dreigt in T s j echoslowakij e Een vergadering van de vier partijen van de Tsjechoslowaakse regeringscoalitie, die Woensdag bij eengeroepen was om een oplossing te vinden voor de crisis aan de vooravond van de verkiezingen, Is in onenigheid geëindigd. De vice-premier, Stransky, pro testeerde voor de socialisten tegen dreigementen van de communisti sche partij. De crisis ontstond tijdens een stormachtige kabinetszitting op Dinsdag toen de communistische minister van binnenlandse zaken, Nosek, beschuldigd werd niet over eenkomstig een besluit van het kabinet gehandold te hebben inzake benoeming van communisten op hoge posten. Nosek was wegens ziekte niet op de vergadering van Woensdag aanwezig. Dit maakte het nemen van besluiten onmoge lijk. ENGELSE ANTHRACIET NAAR NEDERLAND Het stoomschip Holdernore laadt in Swansea 1060 ton anthraciet voor Nederland. Dit is de eerste lading Engelse steenkool die sedert de oorlog naar ons land wordt verscheept. Atch. Baltim. Can.Pac. Illln. C. N.Y.Cen. Penns.R. Sout.Pac. 47 Un.Pac. 157 17/2 18/2 88 88 11 10% 11% 11% 28# 28% 13% 13 17% 17% - 47 156 173% 174 77% 77'/ 40 40 V All.Ch. Am.Can. Am.Car. A.Smelt. A. T.rnT. 150 149% Am. Tob. 64 64 Anac.C. 31% 31% Bethl.S. 31% 32% BoelingA. 22% 22% Chrysler 55% 55% City B. 37% 37% Consol. E 21 22 Douglas 53 52% Dup. N. 170 169'/, Eastm. K 38% 38^ Gen.El 33% 33 Gen.Mot. 52% 53 17/2 18/2 Goodyear 41% 41% HudronM 16% 16% Int.Hary. S3 In. Nickel 26 Int.T.enT 12 Kenn.C. 43'/ Montg W. Pack. M. Radio C. Rop.St. Reyn. T. Scars R. Shell Un. Socony 49% 24% 38 33% AV-f 15', 83% 26 12% 43'/. 495* 4* 8% 25 38% 33% 31 1 15 Stand'Br. 24% 23% St.OII.J 71 71 Studeb. 17% 17% Texas C. -3% 53?', U. Aircr. 24% 24 Un. Corp. 2% 2% Un. Fruit 50% 495* USRubb. 405* 40% US Steel 69'/. 70% Westing 26% 26% Woolw. 44% 445* Omzet 60.000 Amsterdamse Effectenbeurs Vandaag gaf Kon. Olie de toon aan. In de eerste tape werden de oude aandelen van het hoofd fonds gedaan op 346 tot 354 en in de volgende ta pes liep de koers zelfs op tot 361 tegen gisteren slot 348. De nieuwe aan delen stegen tot niet minder dan 347. Concre te aanwijzingen, die een verklaring voor dit koers-avance konden ge ven. waren niet aanwe zig. Wel waren geruch ten in omloop met name over het stopzetten van. verkopen voor Rechts herstel en de vrees voor een mogelijke gedwon gen liquidatie van Ame rikaanse fondsen, waar voor vraag naar aande len in de hand werd ge werkt. Dientengevolge sleepte Koninklijke ook de andere fondsen mee. waardoor de gehele markt tenslotte een zeer vast aanzien kreeg. De omvang van de stilging was echter zeer uiteen lopend. Opmerkelijk was 3e koersverheffing voor Unilever, die opende op 309 en zich geleidelijk verhief tot 319 om op 320 de markt te verla ten. Philips volgde zeer aarzelend, maar kon zich uiteindelijk niet aan de algemene tendenz onttrekken. waardoor dit fond.s op 400 beland de. dus acht punten ho ger. ,.i 17/2 18/2 Act. aandelen s,tk t)pk Koloniale Bank JI7 N. L H.-banï "g 33Ü Ntd. H. MD. »g A.K.U. «ond. '82^ 182 Bergh's Jurg. 317% v. Berkels pat. 125 Calvé Delft Crt 197 Centrale Suiker 224 Van* Gelder 16« lft5 K. Nd H.ovens 206% 206 211% Lever Br. 307% 310% 319% Ned. Ford 388 - 386% Ned. Kabelfabr 318 - -»19 Philips gloell. 392% 390% 3v9% IV LI ton Feyen. -25% 227% 2275* D. Petrol. MU 323% - Kon. Petr. MIJ. 348% 350 A'dam Rubber '77% 156 Bandar Rubber 149% Dell-Bat. R.M. U4 Oost Java R.M. 90% Serbadjadl S.R 3 HolL Am. Lijn 217% 18/2 Sltk '17% 185% 315 1-6 224 <00% y/9 360% Java-C.-J. HlD K.N S.M. Kon Paketv. Sch Unie Rolt Lloyd 3t. MIJ Nederl H.V A. Java Cult MU Ned. Ind. S U Ver. Vorst C M Deli-Bat. Dell Tabak Senernb 61 188 166% 151% L5'„ 91% 3% 25 12 190 1721; 182% 183% 107% 177 - 190 183 - 185 254% 254 259% 119 119!, 126 125!, 63 62 63% 176 179 197% 196% 200% 168 167 Actieve obllg.: Ned '38 (3%) 3 dito '47 (3%) 3 Ncd. '37 3 Dollarl *47 3% NWS 2% Sp. eert. 100 2% N I '37 A 3 Met-actieve obligaties A'dam 1 '37 3% sHage l '37 3% R'dam le en 3e lng. 1937 3»% Rdam '38 (3%i 3 Utr. pr. '39 2% - Utr. g. IT 37 3% Pandbrieven Amst. Hyp. 8% 100 Arnh H (3%) 3 Fr. Gr H. 8% 100 Grav. Hypb. 3% Med, Hypb Veend K (3%) A 951/ Rott Hypb. 3% 100 Utr Hypb. 3% jqo West Hypb. 3% industr. obllg.: A.K.U. obl. 3% 103 Berghs en J 3% 103% Levers 3% 103% Werkspoor 3% Bt. Ptr My 3% 102% Kn Ptr M11 103% Dell Sprw 9% 98% Ned -Ind Sp 1% 64% 17/2 18/2 100% 100 98% VÖ7* 98% 98% 103% 103". 81 81 1005, 1005* 955* 95% 99% 100% 96 100% 96% 100 103 103% 103% 102% 103% 975* 66 Nlet-act a and. A'damse B HU Bank Unie Incasso Rott. Bank Tw. Bank. Cert Rott. Bel. Cons Lever 6% c.pr Gist en Sp fab. Rott. Dr. My. Werksp Serie A Anlem Ned. Irtd Gas Internatio Amst. Ball. Mij Dell Sp. MIJ. led. Ind. Spw Voorlopig ge noteerde aaod.: Lever 4% c. pr. My Ftn N H. Vredesteln Ned Walvtsv. Zwanenb. Org. °rolongatle Amer. fondsen Anaconda Beth. Steel Chrysler Gen Motors Intern Nickel Konnecott Republic Steel U S Steel Phillips Shell Union Tidewater Baltimore Pennsylvania bieden 17/2 174% 225 176 189% 183% 153 438 382 193 1Ï9% iü* 69 31% 18/2 175% <25% 176 183% 153 431 384 195 i 120 185 152% 69 31% 107% 107% 173 174 ir.5 126 2C0 <C4 2% 2% 32»; 32% 99% "8% 113 114 26% 45 45% 23% 24% 72% 71% 32% 33% 19 19 y. 10% 17% t laten Met een maat schappelijk kapitaal van f 400.000.verdeeld in 12 aandelen a., groot f 1.000.alle geplaatst en volgestort en 388 aan delen b. groot f 1.000. waarvan geplaatst en vol gestort 68 aandelen, is op gericht de Wijn en Deker's bouwbedrijf N. V. te Gro ningen. De aandelen lui den "op naam. doel der vennootschap ia het uit voeren van bouwwerken. De Belgische uitvoer be droeg in Januari 1.241.000 ton, ter waarde van 6 mil liard 194 millloen frs. (Dec. 1.221.000 ton; 5 mil- lioen frs.) Nederland en Noorwe gen hebben overeenstem ming bereikt over het sluiten van een handels overeenkomst, De melkproductie ln 1947 omvatte by de fabrieken 2.822.049 ton, overeen komende met een indexcij fer van 104 op basis van 1946 is 100 (in 1000 ton): Friesland 601. Overilssel 395, Gelderland 371. N. Brabant 354, Z.-Holland 311, N.-Holland 302, Dren the 199, Groningen 148, Limburg 91, Utrecht 90 en Zeeland 14.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2