Mensen verkommeren in vunzige krotten BACH'S MATTHEUS PASSION Noteert U even INTEKENBILJET LAATSTE BERICHTEN GEEN VOETBAL Verwanten en vrienden namen afscheid van 5-8 R.I. Bij de opvoering van Aanleg van twee sportvelden in de plantsoengordel Bezettingsschade Gymnasium Herstel zal geleidelijk geschieden Van der Meiden is er bijna Beurs van New York 2l- 2 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Vrijdag 20 Februari 1948 Dit mag Amersfoort niet bestendigen \J an de straat drie stappen in de V hoge houten gang is rechts een deur. Ik klop er op en ga binnen. De muffe lucht die ik in de gang al rook, slaat hier als een walm op me neer. Een man kijkt me vragend aan, Ik knik even en ben te ver bijsterd om veel te zeggen. Een paar mensen zitten bij elkaar ge kropen om een oud roestig fornuis. Er staat een tafel op een houten vloer en er zjjn wat stoelen. In een hoek staat een wiegje ja, het is een wiegje, zo één als u wel eens op een oude vuilnisbelt ziet liggen, temidden van gebroken flessen en lege blikken. Het is eens wit ge weest, maar nu is het eerder zwart. Er liggen wat vodden in. Het kintf kruipt nu over de vloer. Links tegen de muur hangt een gordyn. Achter het gorden is een slaap plaats, ook meer vodden dan bed. Wat er nog aan behang is in deze kamer hangt in flarden van de vochtige muren. Het vocht regeert hier en de schimmel vaart daar wel by. De weeë vleze lucht laat je geen ogenblik los. In deze kamer leeft een gezin, kookt er, eet er, slaapt er, woont er.' De hele dag, de hele nacht, weken, maanden, hoe lang nog? U vraagt waar dit is, ergens in een verarmd Balkandorp? Neen. Het is in Amersfoort, midden in de stad. En het is niet één geval. Het zijn er meer. Hoeveel weten wy nog niet eens. Delinquenten Laat ik nu eerst zeggen, dat het voornamelijk politieke delinquenten zijn, die huizen in de woningen, waar wy het nu over hebben. Maar doet dit veel ter zake? Niemand zal vragen de politieke delinquenten, als ze uit het kamp komen, in een paleis onder te brengen. Maar moe ten deze mensen^ verpauperen? Laten we ons dan geen illusies maken over hun opvoeding in onze samenleving. Laten wij, om misverstand te voorkomen, even vaststellen, dat natuurlijk niet alle politieke delin quenten na hun vrijlating in een krot terecht komen. Er zullen er zyn, die veel te goed behuisd zijn (zoals vele anderen). Maar dat het in de hier besproken gevallen gro tendeels politieke delinquenten be treft meenden wij niet onvermeld te mogen laten. In de Muurhuizen kwamen we in een perceel, waar 27 mensen samen met één W.C. moeten doen. Hier vonden we een kamer, waar een groot gezin huist in één kamer met een kleinere kamer. Voor allen is er geen plaats. Een paar kinderen gaan 's nachts slapen op een nabu- In een schuur aan de Bloemendalse Poort heeft de man zijn werkplaats, de vrouw kookt er, drie volwassen mensen wonen er en slapen er 's nachts op stro (links op de foto). GRAND: Fantasia (14 jaar), 14.30 18.45 en 21 u. Zo. 14. 16.15, 18.45 en 21 uur. CITY: De Blauwe Sluier (alle Ift.), 14.30, 18.45 en 21 u. Zo. 14, 16.15, 18.45 en 21 u REMBRANDT: De levende dode (14 jr.), 14.30 en 20 u. Zo. 14, 16.15, 14.30. 18.45 en 21 u. Zo. 14. 16.15, 18.45 en 21 u. 20 FEBR. Toneelavond „Emanuël" Amicitia, 20 uur. 21 FEBR. Réunie Kweekschool re ceptie 35 u. in De Wapenroem toneelavond in Amicitia 20 u. Speeltuinver. „Vriendenschaar" opv. v. „Mensen in Gevaar". St. Aechten 20 u. 22 FEBR. Tafeltennistournooi „Over 't Net", Markthal 9 u. v.m. Hum. Verb. spr. Ir. P Schut „Gandhi, strijder voor recht en vrijheid". Volksgeb. 10.30 u. 23 FEBR. Ned. Bond ,v. Vrouwen werkz. in Bedrijf en beroep. „In ternational Night". Frank's Hotel 20.15 u. 24 FEBR. Sonaten-avond A. K. G. en sectie beeldende kunst A. G. m.m.v. Gerrit v.d. Burg, piano en Jan 'Blok, viool. St Pieter en Blokl. Gasthuis, 20 u. Ned. Ver. v. Huisvr. lezing mevr. Hageman. T./M. 22 FEBR.: Van Gogh exposi tie, d'Oude Lanteern, geopend 10-12, 14-17 u., Zo. 14-17 u. Metaalwarenfabriek 25 jaar De blik- en metaalwarenfabriek van A. Prins aan de Nieuwstraat hier ter stede bestaat Zaterdag 21 Februari a.s. 25 jaar. De export welke reeds voor de^ oorlog be stond, kon na de oorlog in belang rijke mate worden hervat. Voor relaties, vrienden en andere be langstellenden recipieert de direc tie Zaterdagmorgen ten huize van de directeur. Daarvóór zal omstreeks negen uur een huldi ging door het personeel plaatsvin den. Klanten voor de rechter Een overtreder van de verkeers- voorschriften, een man die zijn auto onbeheerd en ongesloten aan de weg liet staan, een fietser zon der licht en één zonder bel zijn klant van de kantonrechter gewor den. rige zolder, 's Morgens vroeg moe ten ze door het raam klimmen om by moeder en de broertjes en zusjes in de kamer terug te komen. Een andere weg is er in de vroegte niet. De scheef hangende deuren zitten nog op slot en de kindereh moeten zich toch wassen. Wassen in een oud, tochtig werkhok, met klinkers geplaveid. De vrouw vertelt ons dat ze zeven kinderen groot moet brengen. Dc kleren en wat armzalige spul letjes liggen hier en daar - op de vloer. Kasten zyn er niet. Die be staan alleen nog in de papieren van het Beheersinstituut. Een andere vrouw in dit perceel neemt me mee naar haar „woon kamer". Wat wrakke stoelen en een tafel Is al het meubilair, dat ze bijeen gaarde. Vroeger, ja, vroeger had ze meer. Niemand weet waar het gebleven is. Zelfs de papieren en familie-foto's zijn zoek. Een oude grootmoeder, die bij de kachel zit omdat het zo tocht, klaagt dat men haar pensioen heeft ingehouden. Wy gaan daar niet op in. Want dat'is een zaak, die wij niet kunnen be oordelen en waar nog wel het een en ander aan vast zal zitten. Een slaaphok Van de „woonkamer" komen we in een slaaphok, waar moeder en kind de nacht moeten doorbrengen. Vroeger was het een portaal met een uitgang „achteruit". De ramen zijn met planken dicht gespijkerd. Het vocht staat op de muren. Het is een nog vitale vrouw, die ons dit hok laat zien. „Ik ben dat nooit ge wend geweest, meneer. Ik had een goede woning'met een knap boeltje. Ik kom uit een goed milieu In de gang spelen kinderen met knikkers. Eon knikker verdwynt in een der gaten van de vloer. Het kind huilt om zijn verlies. In de aan grenzende kamer huilt zyn moeder, ook om haar verlies. In de Coninkstraat zitten enige tientallen mensen opgepropt in een oud logement. Hier vinden we de kamer, waar we in de aanhef al over spraken. We lopen door de holle muffe gangen langs rijen kamers. Meestal wordt de klop op de deur niet beantwoord. De bewo ners zyn hun spelonken ontvlucht; straks zullen ze wel thuis komen. Iemand wijst ons een kamer waar een vrouw met vier kinderen woont. De vrouw is overdag uit werken. De kinderen zwerven rond in de stad. Wij gaan nog even naar de Bloe mendalse Poort. In een oude schuur wonen daar drie volwassen mensen. Een deel van de schuur dient als workplaats voor de man, er hangt de doordringende lucht van accu- zuur. Achter een schot slapen 's nachts drie mensen op stro. De vrouw is long-patiënte. Zou er hier kans.op genezing zijn? Wij willen een betere wereld op bouwen. Wij hebben er de mond vol van. Maar kunnen wij ooit een betere wereld opbouwen als wij deze 'toestanden laten voort bestaan? Laat ons bij deze gevallen niet den ken: het zijn maar politieke delin quenten. Als ze, vrij zyn hebben ze hun schuld geboet. Anders had men ze vast-moeten houden. En afgezien nog daarvan: ook met cféze men sen zullen wij toch moeten bouwen aan onze maatschappij en zeker met hun kinderen, die hun omstan digheden delen. Hier ligt een probleem, dat in Vijfde bataljon 8-R.I. defileerde Het vyfde bataljon van 8 R.I., dat binnenkort naar Indonesië ver trekt, defileerde vanmorgen op de Koningin Wilhelminalaan voor de regimentscommandant, luitenant kolonel R. W. B. Müller en burge meester H. Molendijk. Het défilé betekende tevens het afscheid van het gehele 8 R.I. dat thans te Arnhem wordt gelegerd. Tegenover het platform stond de Koninklijke militaire kapel, onder leiding van eerste luitenant Rocos van Iperen opgesteld. Tegen elven marcheerde de troep, die onder lei ding stond van overste Alberdingh en werd voorafgegaan door het re gimentsvaandel. de laan op. Voor de troep uit marcheerde het muziekcorps van de huzaren van Boreel, onder leiding van opper wachtmeester Wisman. 'Aan de Administratie van het Dagblad voor Amersfoort Snouckaertlaan 7, Amersfoort. EK VERZOEK O MIJ TE WILLEN NOTEREN ALS ABONNé OP HET DAGBLAD VOOR AMERSFOORT voor; 31 cent per week 4.— per kwartaal Naam Straatnaam Woonplaats Datum Doorhalen wat niet wordt verlangd. Wij vergissen ons niet gaarne, zou U daarom Uw naam en adres ln blok- letters willen invullen? wezen een dubbel probleem is. Want het vraagstuk van de algemene woningnood overheerst ook hier. Als er woningen genoeg waren, hadden ook deze mensen een betere behuizing. En er zyn niet-delinquen- ten, die er even slecht en soms mis schien slechter aan toe zyn wat hun huisvesting betreft. Het probleem van de demoraliserende woning nood moet de wereld uit. Daar zal alles voor moeten wijken. En zeker toestanden als de hier boven gesignaleerde mogen in een be schaafde samenleving niet besten digd blijven. Gerepatrieerde jeugd en het onderwijs Verschenen is een uitvoerig ver slag van de „Stichting ter bevorde ring van het onderwijs aan uit Ne- derlands-Indië gerepatrieerde kin deren." Het verslag loopt over het tijdvak* van 1 September 1946 tot 1 September 1947. In het. zeer met zorg door de he ren dr. T. Hommes en W. Schmidt, resp voorzitter en secretaris der stichting samengestelde overzicht, wordt o.m. het oordeel weergegeven van een aantal directeuren en rec toren van H.B.S. en Lycea over de leerlingen. Bijna zonder uitzonde ring is men over het gedrag en de leergierigheid van kinderen zeer tevreden Wat het verslag betreft bepalen wij ons verder tot de gegevens, die daarin over Amersfoort verwerkt zijn. Zo bedroeg het aantal leerlin gen van de lagere overbruggings- scholen voor Amersfoort op 1 Sep tember 1946 75, daarvan werden er afgeschreven naar een andere lagere school 65. Een aatal van 17 leerlin gen deed examen voor de normale H.B.S (Lyceum) waarvan er 10 slaagden. Naar een andere inrichting van onderwijs gingen over 4 leerlin gen, Voor Aróersfoort is het L.O. ge geven in de R.H.B.S. aan het Thor- beckeplein. De heer J Th. M. Rijke had aldaar de leiding. Op 1 Augustus 1947 bedroeg het aantal leerlingen van de Amersfoortse la gere overbruggingsschool. 43. Voor de overbruggings H.B.S. be droeg het aantal leerlingen op 1 September 1946 56. In de loop van 't verslagjaar werd 45 leerlingen in geschreven. Afgeschreven werden er wegens verhuizing 15. naar normale H.B.S (Lyceum) 59 cp geen capaci teiten 2 Naar de zeevaartschool ging 1 leerling en 18 studeren nu aan de H.B.S. Het verslag besluit als volgt: „Ook voor het nieuwe cursus-jaar rekent het bestuur der Stichting op veler medewerking Alleen, wanneer deze gegeven wordt, kan het bestuur zijn doel. veel te mogen bijdragen tot hulp en steun aan de uit In^ië ge repatrieerde jongens en meisjes, be reiken. Deze stcur\. blijft voorlopig nog nodig en daarom wordt met volle vrijmoedigheid op veler mede werking opnieuw een beroep ge daan." KNVB gelast alle wedstrijden af De Kon. Ned. Voetbalbond deelt mede, dat alle, voor Zaterdag 21 en Zondag 22 Februari vastgestel de wedstrijden in verband met de terreingesteldheid zijn afgelast. De programma's worden verschoven naar Zaterdag 28 en Zondag 29 Februari a.s. Na de morgen in de kazerne te hebben doorgebracht, verzamelden verwanten en vrienden van de mannen van het 58 R.I. zich Donderdagmiddag in de Markthal waar zij door commandanten, veld prediker en aalmoezenier werden toegesproken. Overste Müller, re gimentscommandant, legde er in zijn rede de nadruk op dat de jon gens in Indonesië een belangrijke taak zullen vinden in de handha ving van orde en rust. Bij de uit voering van die taak kunnen zij de steun van tljiuis vooral bestaan de uit prettige opgewekte brieven niet missen. Ook de bataljons commandant, overste Alberdingh, deed een beroep op ouders, ver loofden en vrienden om mede te helpen de goede geest in het batal jon te handhaven. De veldprediker, ds. Fransen, die rpet de jongens zal meetrekken, vertelde dat hij in de eenzaamheid van de rimboe zelf zo vaak en zo intens had ge voeld, dat de woorden uit het lied: „Op bergen en in dalen. Ja, overal is God", waar zijn. Nadat kapelaan Van Oorschot, die 58 R.I. als aal moezenier zal vergezellen, het woord had gevoerd en kapitein Maan de aanwezigen het een en ander over het leven van de jon gens in Indonesië had verteld, nam c'e heer Van Meurs het woord. Deze wekte de aanwezigen op zich aan te sluiten bij de op te richten „Vereniging van familieleden en vrienden van de militairen van 58 R.I., die beoogt het contact tussen de jongens overzee en hen die achter bleven te onderhouden. Een bedrag van f 350.werd, als eerste blijk van medeleven, aan de bataljonscommandant overhandigd. „Het Atoomcabaret" van het 8 RI voerde tenslotte een gezellig en ge varieerd programma op. Zilveren medaille voor 24-jarige trouwe dienst Op het terrein van de ïnfanterie- kazerne aan de Leusderweg werd door de regimentscommandant van 8 R.I., luitenant-kolonel R, W. B. Müller, de zilveren medaille voor 24-jarige trouwe dienst uitgereikt aan de onderofficieren J. Polfliet, adjudant-onderofficier-schryver en H. J. S. van Coevorden, sergeant- majoor-instructeur. Voor de plechtige uitreiking kwam de luitenant-kolonel H. J. Loubman de troepen, de vaandel- wacht en het corps van de huzaren van Boreel, die pittige marsmuziek speelden. >--• -teren. Né. afloop defileerden officieren en manschappen onder leiding van luitenant-kolonel H. A. Alberdingh voor de jubilerende onderofficieren. Schoorsteen was vuil De brandweer rukte gisteren uit voor een schoorsteen brandje in de Joh. Bosboomstraat. De schoor steen bleek vuil te zijn. Het vuur kon met een emmer >vater geblust worden. De brandweerlieden maak ten de schoorsteen roetvrij. VOOR een kerkmusicus van het slag van Adriaan C. Schuur man moet de uitbeelding van de Matthaeus-Passion de vervulling van een lang gekoesterde wens- droop betekenen. Nu het Toon kunstkoor onder zijn leiding na de samensmelting met de door Theo de Vries vroeger geschoolde Ora toriumvereniging zich enigszins door de studie en uitvoering van andere werken op deze taak heeft voorbereid, kan men zich wel de tijd voor zulk een grootse onder neming aangebroken achten, te meer omdat men er een traditie van wil maken. Reeds jaren gele den koesterde de Oratoriumver eniging dit plan, maar naar ik mij meen te. herinneren met betrek king tot de intiemere Johannes- Passion. Als dag en tijd van uitvoering van de Matthaeus-Passion is geko zen de Zaterdagmiddag voor Palm zondag, een alleszins passend tijd stip, dit jaar vallende op 20 Maart. Zomede zijn reeds enkele van de voornaamste praemissen vervuld. Voornaam, omdat zij intern zijn. Gunstig beeld Maar ook de meer uiterlijke as pecten van deze onderneming ge ven een alleszins gunstig beeld. De uitvoeringen in Naarden en Utrecht zijn over het algemeen reeds lang van te voren uitver kocht en mede daardoor zijn er nog steeds zeer veel mensen in Amers foort en omgeving die nog nooit direct een uitvoering van de Mat thaeus-Passion hebben beleefd. Op 't gevaar af, blasphemisch te zijn, meende ik toch goed te doen, op de commerciële zijde van deze onderneming te wijzen, die juist voor de vorming van een traditie van eminent belang zal blijken te zijn, want al is er met dankbaar aanvaarde rpedewerking van velen een garantiefonds gevormd, een gezonde commerciële grondslag moet tenslotte ook bij alle uitingen van kunst de basis zijn, speciaal echter bij trqditie-ondernemingen. En hierbij moet blijken te be staan de wil tot offervaardigheid, niet van enkelen, maar van de ge hele stadsgemeenschap. Amersfoort is een stad met vele groei-ambi- ties voor de naaste toekomst. Het is de taak van de vooruitstreven de mannen en vrouwen, die op 't ogenblik leiding geven in onze cul turele verenigingen, blijk te geven, dat zij de op hen rustende verant woording hebben begrepen, een verantwoording, die moet leiden tot een zoveel mogelijke uitbrei ding en verdieping van het cultu rele leyen vóór de uiterlijke groei. En ik kan niet anders dan ver heugd erkennen dat de afdeling van de Mij. Toonkunst deze taak ten volle heeft begrepen. Dankbaarheid Ik durf ook hopen, dat brede la gen van de bevolking van hun dankbaarheid voor dit grootse ini tiatief zullen doen blijken door de meest actieve belangstelling, die men van niet-zangers mag ver wachten, n.l. medelevende, mede- ontroerde luisteraars te worden, getuigen van de kroning van een hard werken van alle uitvoeren den. De goede solisten zijn reeds vaak genoemd, het orkest van Utrechtse toonkunstenaars heeft zich niet alleen als begeleidend ap paraat een grote naam verworven. De vooral voor de dubbele koren noodzakelijke versterking heeft zich goed in het koorgeheel ge voegd en ook de jongens beginnen verlangend uit te zien naar de ge zamenlijke repetities. Ik meende goed te doen, met 't bovenstaande reeds nu Uw aan dacht op deze grootse onderne ming le vestigen, op deze uitvoe ring die, in de St. Joriskerk plaats hebbende, gelukkig geen last on dervindt van de haast spreek woordelijke zaalnood in onze stad. Over het werk zelf hoop ik bin nenkort U nog het een en ander te mogen vertellen. HANS M. SCHEIFES. Men hoopt nog dit jaar gereed te zijn B. en W. schrijven o.m. aan de raad:. Teneinde enigermate tegemoet te kunnen komen aan de hier ter ste de algemeen sterk gevoelde be hoefte aan sportterreinen, lijkt het ons gewenst over te gaan tot de aanleg van het eerste deel van de plantsoengordel, zoals deze in het onlangs door Gedeputeerde Staten goedgekeurde uitbreidingsplan voor het Soesterkwartier is opge nomen. In dit deel der plantsoen gordel, dat zich uitstrekt van de Groningerstraat tot het verlengde van de Merwedestraat, is een sportterrein en een kinder i/erktuin geprojecteerd. De reeds gesignaleerde schaarste aan sportterreinen heeft ons er toe gebracht u voor te stellen de werk- luin voorlopig als sportterrein aan te doen leggen, hetgeen naar ver houding slechts weinig meer kos ten meebrengt. Dan toch zal, in dien tot de aanleg van dit deel der plantsoengordel wordt besloten, de beschikking kunnen worden ver kregen over een sportterrein met een oppervlakte van plm. 9.000 m2 en een sportterrein ter grootte van plm. 7.500 m2. De aanlegkosten van het sport terrein, ter plaatse van de toekom stige kinderwerktuin, worden op f 3.200,geraamd en de aanleg van het definitieve sportveld naar raming een uitgave van f 12.000.- zal vorderen. Het belangrijke ver schil in de aanlegkosten van beide terreinen wordt veroorzaakt door het feit, dat op het terrein, waar uiteindelijk de kinderwerktuinen zullen komen, weinig grondwerk behoeft te worden verricht daar het behoorlijk vlak ligt en reeds met gras is begroeid. kosten 100.000.— Buiten de aanleg der beide sportvelden zal de aanleg van dit eerste deel der plantsoengordel, volgens een globale raming, een uitgaaf verderen van f 100.000.-. B. en W. schrijven o.m. aan de raad: De Duitsers hebben in de bezet tingsjaren het meubilair van de meeste lokalen van het Johan van Oldenbarnevelt-gymnasium ver nield, kasten en leidingen werden uitgebrokerr, uit het practicum lokaal voor scheikunde werden de experimententafels en leidingen, enz. weggehaald, uit de schei- en natuurkundelokalen werden de twee amphitheaters gesloopt, ter wijl in andere lokalen vloeren werden beschadigd. Bovendien werden vele leermid delen gestolen of vernield. In de jaren 1945 t.m. 1947 is aan de meest noodzakelijke reparaties een bedrag van f 34.296,63 uitgege ven. Het ligt in onze bedoeling deze schade in de loop der volgende jaren te herstellen. Voor 1948 ramen wij de kosten van dit uitge stelde onderhoud op ongeveer f 4.000,—. In de concept-begroting voor het jaar 1948 hebben wij een bedrag van f 40.000,voor herstel uitge trokken. Voor de berekening van de rijks bijdrage is de oorlogsschade be paald op f 131.973.59, waarvan de gemeente nog een vordering op het rijk heeft van f 79.484.41. Gemeente gaat f 162.260,- voor „Goed Wonen" lenen B. en W. stellen de raad voor te besluiten tot het aangaan van een geldlening, ad f 162.260.per 1 Mei a.s. ten behoeve van com plex IV van de woningbouwvere niging „Goed Wonen", deze lening is noodzakelijk in verband met buitengewone aflossing van de door de gemeente gewaarborgde hypo thecaire lening voor genoemd com plex. De totale leningsschuld van 155 woningen, bedraagt thans nog slechts rond f 310.000.(hierin begrepen de gelden, welke de ge meente reeds eerder verstrekte). Deze kosten zullea kunnen wor den bestreden uit de van het rijk te ontvangen vergoeding der aan de oude plantsoengordel toegebrachte oorlogs- en bezettingsschade. Die schade wordt dezerzijds n.l. becij ferd op f 247.500,—, terwijl de aanlegkosten van de gehele plant soengordel, naar verhouding van het thans aan te leggen deel, op een zelfde bedrag worden geraamd. Indien uw vergadering zich daarmede kan verenigen, zijn wij voornemens het voor de aanleg van het plantsoen en de sportvelden benodigde grondwerk te doen aan besteden. De overige aan de aan leg verbonden werkzaamheden zouden wij door de dienst gemeen tewerken willen zien uitgevoerd. Daarbij zal er naar worden ge streefd de sportvelden nog dit jaar gereed te doen komen. Credjetverhoging nodig voor perceel aan Grote Koppel I B. en W. delen de raad mede. dat aan de reeds verstrekte credieten ad f 19.500 en f 13.000 voor resp. aankoop en verbouwing tot ge meentelijk bureau van het perceel Grote Koppel 1, een bedrag ad f 2.000.- moet worden toegevoegd. De hogere kosten vloeien voort uit meerde/ werk aan de electri- sche installatie, niet op de begro ting verwerkte sociale lasten, ver huizing van de diensten, en de kos ten van voorbereiding en toezicht. Voorts is in dit bedrag verwerkt de schade veroorzaakt door diefstal van enig materiaal uit het perceel tijdens de aankoop-onderhandelin- gen. B. en W. acnten het, in verband met de afzonderlijke ligging van het gebouw en de te verwachten grote toeloop van publiek, ge wenst een bode aan te stellen en deze met zijn gezin op de boven verdieping huisvesting te verlenen. De werkzaamheden zullen worden opgedragen aan een reeds aan de bodenkamer \erbonden ambtenaar. Een en anjier maakt een ingrijp pende wijziging van het oorspron kelijke bouwplan noodzakelijk. De afdeling eigendommen komt nu op de begane grond, de afdeling huis vesting op de verdieping. De kos ten van een en ander worden ge raamd op f 3500.B. en W. ver zoeken derhalve een creaietverho- ging ad f 5500. Brand in seinhuis In het seinhuis Ama op het Sta tionsemplacement ontstond brand, doordat de kachel tè dicht bij de houten betimmering was geplaatst. Het gelukte het personeel de brand door verbreking van schotten e.d. te blussen. Aan de toestellen werd geen schade aangericht. Als alle mensen eens zo flink waren In de Langestraat hield een da me een agent aan en vertelde hem, dat zij in een galanteriezaak een kommetje wilde kopen dat met 59 cent geprijsd stond, doch 95 cent moest kosten. De winkelier kreeg een proces verbaal wegens prijs opdrijving. Burgerlijke Stand Geboren: Gijsbertus G, z v T G Verschuur en J P v Hamersveld; Wilhelmus H M, z v C L v d Wijn- gaert en F Bosman; Albert Johan nes, z v A J v d Hazel en J v d Hoek; Cornelia M, d v G J ten Ho ven en H Evers; Petronella, d v J Hazeleger en G Valkenburg. Gehuwd: G J P Koot en G Man ten: E Butselaar en T v d Veen; J M Staal en P R Groot. Overleden: Jacoba Johanna Mes- kes, 84 j, wed van DMA Bril. Gevonden voorwerpen Oud Damesrijwiel, zilveren Ket tinkje met glazen hanger, Loper, Port. inh. 12 cent, Actetas inh. mu ziekboekje, Wanten en handschoe nen, Sleutels X.18, Zilveren Speld met een stadswapen, Port. inh. f 3.42, groene Ceintuur, Bankbil jet, zwarte Omslagdoek met grijze rand, Bonkaarten, wollen Mil. Das, gouden Oorbel (langwerp. bloed kraal), Port. inh. 3 cent, zwt Gym. schoen, 2 Briefjes muntgeld, ge haakt /Kleedje, Pers.bewijs t.n. E. J. M. Romme, Boord. Morgen schaatsen voor de kinderen Als de vorst aanhoudt, zullen de banen van de Amersfoortse üsbaan aan de Rubensstraat Zaterdag voor kinderen worden opengesteld. Het ijs is nog niet sterk genoeg om ook de volwassenen schaatsliefhebbers te dragen. T ajeltennis Donderdagavond had v. d. Mei den bezoek van Zeist IV en ook deze ploeg kon de zegetocht van onze stadgenoten niet stuiten en met een 73 nederlaag werden dc Zeistenaren naar huis gestuurd. De drie tegenpunten komen weer op rekening van F. de Visser, die er ook ditmaal niet kon inkomen. Hij moest in mevr. v. Amerongen, Graper en Kleinschmidt z'n meer deren erkennen, zij het tweemaal in drie games. W. Huiberts en W. v. Dolron wonnen hun sing1 es en haalden tevens het dubbel bin nen. De gedetailleerde resultaten zijn de VisserKleinschmidt 1621, 2114, 1621; van Dolronmevr. v. Amerongen 2110, 211G; Hui bertsGraper 2118, 218, De Vissermevr. v. Amerongen 21 13, 24—26, 14—21, van Dolron— Graper 21—18. 19—21 en 21—7; HuibertsKleinschmidt 2112, 21 12, De VisserGraper 1321, 13 21; van DolronKleinschm.dt 218, 217; Huibertsmevr. van Amerongen 2116, 2113; van DolronHuibertsmevr. v. Ame rongenGraper 218, 2118. Totaal: v. d. MeidenZeist IV 73. Door deze overwinnning heb ben onze stadgenoten het kampi oenschap voor het grijpen. Maan dag a.s. wanneer zij op bezoek gaan bij de hekkensluiters, Tuindorp IV, behoeft slechts één punt te worden behaald. De stand in deze klasse luidt alsvolgt: v. d. Meiden 12 12 24 GMU 12 10 9 20 Barna VIII 10 7 1 2 15 Jaffa III 12 6 1 5 13 Zeist IV 13 4 2 7 10 Demka II 11 4 7 8 DHM, 12 1 11 2 Tuindorp II 12 1 11 2 Hoogland Distributienieuws In de week van 23 tot en met 27 Febr. (uitgezonderd Donderdag) dienen de formulieren ter verkrij ging van extra levensmiddelen in verband met zware arbeid en de formulieren van zeep voor zware arbeid te worden ingeleverd. Vee houders moeten op het formulier het aantal van de in bedrijf aan wezige melkkoeien op geven. Zcmdauto kraakte luxe-wagen Vermoedelijk tengevolge van het niet voldoende uitwijken had Don derdagmiddag op de Bunschoter straat een aanrijding plaats tussen een luxe-wagen uit Bunschoten en een zandauto. De luxevwagen moest het onderspit delven en liep averij op aan de spatborden. Kiezerslijst ligt ter inzage Van 23 Febr. tot en met 16 Maart a.s. ligt voor een ieder de kiezers lijst, aanwijzende de inwoners, die tot het kiezen van de Tweede Ka mer der Staten Generaal, van de Provinciale Staten en van de Ge meenteraad op de gemeentesecre tarie ter inzage. Atclu Baltim. Can.Pac. Ilrtn. C. iN.Y.Cen. Pcnns.R. Sout.Pac. Un.Pac. All.Ch. Am.Can. Am.Car. A.Smelt. A. T.enT. Am. Tob. Anac.C. Bcthl.S. BoeilngA. Chrysler City B. Consol. E Douglas Dup. N. Eastm. K Gen. El Gen.Mot. 18/2 19/2 88'/, 83 1(10% 111', 10% 28% 28 13 12% 17% 17% 47 4614 156 155'; 174 174% 77% 79 40% 40 49 49 149% 149% 64 03% 31% 31% 32 V; 31'. 22% 22": 55% 54* 37% 37% 22 22% 52% 52% 1691'. 167% 38*4 38% 33 32* 53 52% 18/2 19/2 Goodyear 41% 41% Hud.onM 16% 16 Int.Harv. 83% 85% In. Nickct 26 25* Int.T.enT 12% 12 Kenn.C, 43% 44 MontgW. 49* 49% Pack. M. Radio C. Rep.St. 24* Reyn. T. 38% 38% Sears R. 33% 33% Sheli Un. 31 30% Soconv 15% 15% Stand'Br. 23% 24% St.OllJ 71 71 Studcb. 17% 17 Texas C. 53% 53% U. Alrcr. ?4 23% Un. Corp. 2% 2% Un. Fruit 49* 49* USRubb. 40% 40% US Steel 70 V. 69% Westing 26% 26 Woolw. 44* 44 Om7Ct 680.000 Amsterdamse Effectenbeurs De fondsenmarkt be seft onder Invloed van de belangrijke ontwikke ling woelige dagen. Het begon met het intrekken van de vergunning door de Nederlands^ Bank om originele Amerikaanse effecten berustend in dc Verenigde Staten, in an dere fondsen om te zet ten. Daarop kwam de ministeriële mededeling omtrent de vordering van Amerikanse fondsen in Nederlands bezit en heden de bekendmaking ter beurze, dat do vorde ring op beperkte schaal en gcieideliik zal ge schieden en zal dienen ter overbrugging van 't tijdvak tot de hulp van het plan-Marshall. Ter beurze had men gisteren dit feit reeds gevreesd waardoor de bijzonder willige stemming zich had ontwikkeld. Toch was de omzet niet zo groot. 2.8 millioen gul den. doch de koersver- heffingen gaven de markt een levendig as pect. Heden had de beurs betrekkelijk 'n veel kal mer aanzien. De onder toon was weliswaar vast maar belangrijk waren de koersstijgingen ten dele, terwijl geconsta teerd kon worden, dat Jn t verdere verloop een belangrijk deel van de behaalde winst weer verloren ging. Interna tionale waarden trokken weer de aandacht. Act. aandelen Koloniale Bank N. L H.-bank Ned. H. My. A.K.U. aand. Bergh's Jurg. v. Berkeis pat. Calvö Delft Crt Centrale Suiker Fokker Van Gelder K. Nd H.ovons Lever Br. Ned. Ford Ned. Kabelfabr Philips gloeU. WLRon Feyen. D. PetroL !>HJ Kon. Petr. MIJ. A'dom Rubber Bandar Rubber Dell-Bat. R M. Oost Java R.M, Serbodjadl S.R Hoil. Am, Lijn fava-C.-J Llin K.N S M Kon. PaketV. Sch (Jnie Rott. Lloyd 5t. MIJ, Nederl, H.V.A. Java Cult MtJ. Ned. Ind. S U. Ver. Vorst C M Delt-Bat Dell Tabak Senemb. 18/2 19/2 sltk opk U7% 119% 135% 136% 171 171% 185% 188 316 - 126 224 - -00% - 165 170 211% 221% 319% 323 386% 387% *19 - 399% 407'/, 227* 229 >29 - 360% 365 179% 181% 151% - 125% - l '2 - 190 172% - 107% 190»/, 190 - 185 lil ft 36°W 125% 128 63% e>3* 179 177% 200% 2024/, 167 168 118'// 134»* 167% 186% 316 125 204 -23 209% 170 216% >18% 387% U9% 400 *29 324% 348% 179% - 152 - 1*6% - - 90% 225 64 190 174% 189% 181 187 257 118% 126% 62% 177% 201% 168% Actieve obUg.t 18/3 Ned. '38 (3%) 3 100 dito *47 (3%) 3 9ö!(i Ned. '37 3 98% DoIlarL '47 3% 103% NWS 2% 81% Sp. eert. 100 2% 100* N.I '37 A 3 95% Nlet-acttevo obUgatles A'dam 1 '37 3% sHage 1 '37 3% R'dam le en 3e tng 1937 3% Rdam '38 (3%I 3 100% Utr. pr. '39 2% - Utr. g. IT 37 3% - 99% 19/2 100 SK 104 81 100* 95% 99% 100','. Pandbrieven Amst. Hyp. 8% Arnh H (3%> 3 Kr. Gr. H. 3% Grav. Hypb. 8% *Jed. Hypb Veond K <3%i 4 Rott Hypb. 3% Utr Hypb., 3% West. Hypb 3% LndusiT. obllg.i A.K.U. obl. 3% J 3% 100% 96 96% 100% 100% 100 96% 96% 100 100 100 Berghs en Levers 3% Werkspoor 3| Bt, Ptr Kiï Ptr p Del! Sprw 8% Ned -Ind Sp oor 3% Mij 3% MU .1% iOj 103 103% 103% 103% 102% 102 103'., 103% 97* 98 66 66% Nlet-act. aand. A'damse B. Hll Bank Unie Incasso Rott. Bank rw Bank. Cert. Rott. Bel. Cons Lever 6% c pr jlst en Sp fab. Rott. Dr. Mij. Werksp Serie A Aniem Ncd Ind Gas tnternatio Amst Ball. MIJ Dell Sp Mij *fed Ind Sow Voorlopig ge noteerde aand.: Lever 4% c pr. MU Fin N H. Vredesteln Ned Walvisv. Zwancnb Org. Prolongatie Arner fondsen Anaconda Beth Steel Chrysler Gen Motors Intern Nickel Kennecott Republic Steel US Steel Phillips Shell Union Tidewater Baltimore Pennsylvania bieden I 18/2 19/2 175% 174 225% 228 176 170 190 183 183% 174% 153 152% 431 438 384 384 195 198 120 121% 185 91 152% 69 70 31% 31% 107% 109% 174 175 126 1".8% 204 209 2% 2% 32% 32 98% 99 114 147 30 91 45% - 24% 91 71% - - 121 33»/, 19* - 10?, 70 - 31% laten Opgericht is de L. van Woensel N.V. te 's-Gra- venhage, ten doel hebbend de handel in en de fabri cage cn reparatie van alle soorten schoenen en aan verwante artikelen. Het maatschappelijk ka pitaal bedraagt 500.000. verdeeld in 500 aandelen op naam waarvan 330 aan delen zijn geplaatst en vol gestort. De Nederlandse schoen- productie bedroeg volgens het C. B. S. ln November 1.08.000 paar (1.797.000 paar in October), waar van resp. 944.000 en 1.047.000 paar totaal lede ren schoenen, terwijl de resterende productie be stond uit pantoffels e.d. De maatschappij van Berkei's patent N.V. deelt mede. dat de heer J. B. M. Salters in verband met zün vertrek naar Canada op 31 December 1947 uitgetreden is als lid van de directie van de vennootschap. Tot lid van de directie is in middels reeds benoemd de heer ir. H. Hissink, terwijl de heren Ch. F. M H. Rij ke en B. van Gent zijn benoemd tot onder-direc teur.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2