w Vanmiddag voeren wij voor de kust van Portugal In September expositie van landbouw uit omgeving Plannen nemen een vastere vorm aan HAMEA^f! NOURY NOURY Monster - tafeltennistournooi in de Markthal Onderdeel van viering r egerings j ubileum MIJMHARDT De politie voor de klas! Zij liet haar man in de steek DAMES/ ROOD BAND BLAUW BAND Neptunus organiseert vierkamp 2- DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Zaterdag 21 Februari 1948 Middenstand en indu strie doen ook mee De Stichting tot het organiseren van tentoonstellingen voor Amers foort en Omstreken" kortweg STORTA genoemd heeft het plan opgevat om op het A.B.v.L.O. terrein aan de Leusderweg van 1 tot en met 4 September a.s. een grote landbouwtentoonstelling te houden. De expositie zal niet alleen een afspiegeling zijn van de landbouw in onze omgeving, ook middenstanders en industriële ondernemingen hebben zich er reeds in groten getale voor aangemeld. Het terrein, dat een opper vlakte heeft van ongeveer 80.000 M2. zal in samenwerking met de Rijks- landbouwvoorliclitingsdienst voor de standhouders in orde worden ge maakt. Bloemisten zullen het veld omtoveren in één uitgestrekte bloe menzee. Fruittelers zorgen voor grote stands met prachtige collecties geselecteerd fruit. Van de zijde van de Storta ver nemen wij voorts dat ook de pluim veehouders met hun fokmateriaal aanwezig zullen zijn. Behalve net beste vee uit onze provincie wordt nog stamboekvee uit Noord-Hol land en Overijssel aangevoerd. Gedurende de tentoonstellingsda- gen worden stamboekkeuringen ge houden voor rundvee, varkens, schapen cn pluimvee. Voorts zul len de moderne instituten voor de veevoeding demonstraties geven. Zeer interessant zullen de stands zijn. welke ten doel hebben de voor uitgang op het gebied van vitami nen- en hormonengebruik uit te beelden. Tenslotte zullen twee dagen ge wijd worden aan de paardensport in de ruimste zin van het woord Behalve keuringen van hengsten, stamboekpaarden. enz. vinden er keuringen voor de paarden der lan delijke ruiters plaats, gevolgd door een groot concours-hippiquc. De Amersfoortse middenstand, zo wordt ons verder medegedeeld, overweegt, de straten van de bin nenstad naar het tentoonstellings terrein feestelijk te verlichten. Ook wordt er een winkelweek georga niseerd. De O.L. Vrouwetoren zal gedurende de duur van de tentoon stelling met floodlight worden be schenen. Het bestuur van de Storta hoopt met deze grootse expositie een goe de bijdrage te leveren tot een flnfiernnden mededelino) ZENUWTABLETTEN „Wiener Blut" in Grand De Hoofdstad-Operette, onder di rectie van Meijer Hamel. Otto Aurich, Otto Dürer met leden van de voormalige Fr. Hirsch Operette zal op Donderdag 26 Februari a.s. om 8 uur n.m. in het Grand Théa- tre te Amersfoort een voorstelling geven van de klassieke en beroem de operette ..Wiener Blut" van Jo- hann Strauss, onder regie van Otto Aurich. Aan deze voorstelling werken o.a. 1 mede: Paul Harden. Ruth Rhoden, Chris Reumer. Claire Clairy, Her man Valsner. Tiny Alma. Ad Hee- rings, Nini Leclair. e.v.a. Pim de la Fuente zal wederom als dirigent optreden. De bekende komiek Fritz Steiner zal wederom bij de Hoofd stad Operette in .Wiener Blut" op treden. waardige herdenking van het re geringsjubileum van de Koningin. Men verwacht zeer veel belangstel ling uit het gehele land. in het bij zonder uit de eigen provincie, het Gooi. de Veluwe en natuurlijk uit de Gelderse Vallei. Het doel der tcntoonstellin i3 iedereen te over tuigen van de waarheid van het motto, waaronder de expositie ge houden wordt: Een welvarende boe renstand zorgt voor een herlevend Nederland. Het comité, dat zich met de or ganisatie heeft belast en dat inmid dels al druk aan het werk is. be staat uit vertegenwoordigers van overheid, landbouw, handel, nijver heid en middenstand. De kosten worden geraamd op 50.000. Ingezonden mededeling 'u^hanga-V" tn rillerig! Opgepoll Griep dreigt I Direct n AXKERTJ? (tot per dag). Onder de v wol. De Griep zet niet doorl Het deed plezierig aan om weer eens in een schoolbank te kruipen, de ruggen voor je te zien krommen van ingehouden heimelijk gelach en je aan dacht te vestigen op een leraar. Bri gadier Van der Broek van de Amers foortse Motorbrigade vertelde Vrij dagmiddag aan leerlingen van de Huis houd- en Industrieschool het een en ander over de regels van het verkeer. Even was het vreemd voor de meisjes om inplaats van een juffrouw, een ge üniformeerde „leraar" voor de klas te zien staan, maar de politieman leid de dè aandacht van de kinders direct op de veilige wegen. Wat moet je als doodgewone fietser, want wat is een fiets nu eigenlijk, een hoop weten! Borden zijn er in diverse kleuren en elk heeft zijn betekenis en het is heus niet overbodig om daar eens je aan dacht aan te besteden. Het verkeer wordt drukker en het gevaar voor de weggebruiker groter. Wanneer ieder naar eigen goeddunken zou handelen werd het een chaos. Daarom is het vooral voor de jeugd die nu een maal vaak wat roekeloos is nodig aandacht aan het verkeer te besteden. Politieagenten zijn geen boemannen, zei de heer v. d. Broek. Ze willen jul lie en alle weggebruikers helpen. Het is minderwaardig om de politie als schrik voor de kinderen te gebruiken. Wij willen jullie'vrienden zijn, en jul lie kunt iedere dag een goede daad in het verkeer verrichten. Sta niet te lachen, als een blinde wil oversteken en weifelend enige keren het trottoir op cn af gaat. Ga er naar toe en help hem. Naar aanleiding van een statistiekje over Januari, dat 35 verkeersongeval len aanwees, waarvan de oorzaak bij een groot aantal jeugdige roekeloos heid was. gaat de Verkeerspolitie op elke school zulke „veilig-vcrkecr-les- sen" geven. Zo n actie móét succes hebben. $a msd cb buA Noteert U even GRAND: Fantasia (14 jaar), 14.30 18.45 en 21 u. Zo. 14, 16.15. 18.45 en 21 uur CITY: De Blauwe Sluier (alle lft.), 14.30, 18.45 en 21 u. Zo. 14, 16.15, 18.45 en 21 u REMBRANDT: De levende dode (14 jr.). 14.30 en 20 u. Zo. 14. 16.15, 14.30. 18.45 en 21 u. Zo. 14. 16.15. 18 45 en 21 u. 21 FEBR. Réunie Kweekschool re ceptie 35 uur in Amicitia toneelavond in Amicitia 20 u. Speeltuinver. „Vriendenschaar" opv. v. „Mensen in Gevaar". St. Aechten 20 u. Receptie A. B. v L. O. in „De Wapenroem" 1517 u. 22 FEBR. Tafeltennistournooi „Over 't Net", Markthal 9 u. v.m. Hum. Verb. spr. Ir. P Schut „Gandhi, strijder voor recht en vrijheid". Volksgeb. 10.30 u 23 FEBR. Ned. Bond v. Vrouwen werkz. in Bedrijf en beroep. „In ternational Night". Frank's Hotel 20.15 u. 24 FEBR Sonaten-avond A. K. G. en sectie beeldende kunst A. G. m.m.v. Gerrit' v.d Burg. piano en Jan Blok, viool. St Pieter en Blokl. Gasthuis, 20 u. Ned. Ver. v. Huisvr. lezing mevr. Hageman. T./M. 22 FEBR.: Van Gogh exposi tie, d'Oude Lanteern. geopend 10-12, 14-17 u., Zo. 14-17 u. ORENB LEESZAAL EN BIBL. dage lijks ruilen v boeken 1417 u Di VrUd. avond ook van 19—21 u Leesz. geopend dagelijks 10—12 31) a en 14—17 u. DL en Vrijd. ook 19—22 jjur. „STICHTSE HEUVEL": Wo., Za en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (Black-White Band. „de Spotvogels"). DANCING VAN 'T HUL: Zat., Zon. en Woensrt. dansen. 20—23 uur. Zon.mkl. 15—18 u. (Orkest „The Rhythm Specials"). Dancing j dkanjlbihjM: Zat.. Zon en Wornsd rtinsen 25 FEBR. propaganda-avond VPRO Spr. ds Spelberg Amicitia, 20 u. Filmavond NVEV, *s Prinsenhof, 20 uur Vrouwenbond P.v.d.A. Spr. mevr. Groot. Volksgebouw 20 u 26 FEBR. Verg A.B.B. Spr. dhr E. Kupers, voorz. NVV, Markthal 20 Het Gouden Regeringsjubileum In „De Wapenroem" vergaderde gisterayond het Huldigingscomité, gevormd ter voorbereiding van de feestelijkheden ter gelegenheid van het a s. Regeringsjubileum onzer Koningin. De voorzitter, de heer *J. H. Veenkamp, deelde, na voorlezing der notulen van de vergadering van 26 Januari j.l. mede, dat een veertiental commissies zijn benoemd, waar van de meesten hun arbeid reeds zyn begonnen, zodat verwacht mag worden, dat de respectieve woordvoerders dier commissies op deze ver gadering met de gemaakte plannen voor het voetlicht zullen komen. Allereerst is het woord aan de financiële commissie, omdat die on tegenzeglijk de meest belangrijke is. Immers, zonder geld kan geen feest worden gevierd, zelfs niet zonder veel geld. Deze commis sie bestaat uit de heren: W. T. H. Vcrnhout, voorzitter, mr. F. C. A. Eenhorst, secretaris. W. Diiksma. L. A. A. van Hamcrsveld. mr. F. G. W. Hartelust. A. R. van Houdt, G. Heijt, Mevr. J. A. Walkate en mr. J. G. P Westera. We publiceren deze namen. or>- dat onze'lezers weten, bij wie ze met eventueel voor de kas van het Huldigingscomité bestemde bedra gen terecht kunnen. Over de wijze waarop de gelden zullen moeten worden bijeenge bracht was de commissie niet een stemmig. doch vast staat, dat ieder ingezetene in de gelegenheid zal zijn, zijn of haar bijdrage te geven, terwijl daarenboven een garantie fonds zal worden gesticht, waartoe verenigingen, bedrijven etc. zullen worden aangezocht. De financiële commissie zal op zeer korte termijn moeten beslis sen hoe dat verder zal worden uit gewerkt, In dit verband is het goed bekend te maken, dat de ge zamenlijke drukkerspatroons de eerste som van 250 in de kas hebben gostotft.Een voorbeeld, dat navolging verdient. Sport cn spel De sportcommissie. voorzitter de heer P. H. E. van Moiirik. heeft de A. B. v. L. O. ingeschakeld, en stelt zich voor een massale gvmnastiek- demonstratie te geven op de Hof. De gelukkigen De puzzle van de vorige week be zorgde ons weer een lawine van goede inzendingen. Als le stuür. man kwam K. Hoekstra, Kamillen- straat 10 uit Amersfoort uit de bus, die tien gulden per postwissel ont vangt. De andere vier t.w. Frans Osnabrugge, Markstraat 264, Scher- penzeel, H. de Jong, Archimedesstr. 4 Amersfoort, H. J. van Duuren. Noordersingel 23, Voorthuizen en mevr. A O. Delwel-Buss. B. Ballot straat 27, Amersfoort, ontvangen f 2.50. Maar zij mocht kinderen niet meenemen Voor dc Utr. Politierechter stond Vrijdagmiddag de 31-jarige A. O. alhier terecht, gedagvaard wegens het onttrekken van minderjarigen aan bevoegd gezag. Deze vrouw was enige maanden geleden van haar man weggegaan en had een briefje op tafel achter gelaten. waarin zij hem hiervan mededeling deed. Ze nam de min derjarige kinderen mee en ging met hen naar zekere J.. waar zij enige weken verbleef. De Politierechter achtte het alles behalve fraai, dat zii de kinderen aan de ouderlijke macht van de va der had onttrokken, te meer daar het over verdachte uitgebrachte rapport niet zo heel gunstig luidde. De Officier van Justitie was van mening, dat verdachte niet mag toegeven aan de slechte ingevingen die zij van tijd tot tijd krijgt. Het gebeurde is geheel aan haar gedrag toe te schrijven, daarom achtte hij een flinke straf gewenst Zijn eis luidde: 6 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 iaar. Daar de Voogdijraad advies m deze zaak heeft uitgebracht en In aanmerking nemend, dat de vrouw thans weer bij haar man terug is. veroordeelde de Politierechter de vrouw tot 4 maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf met 'n proef tijd van 3 iaar. SCHAATSEN De eerste Amersfoortse Politie Sport Vereniging treft voorberei dingen voor het houden van Na tionale Langebaaii Kampioenschap pen op de schaats op de 500, 1500 en 5000 meter. Bij aanhoudende vorst zullen de wedstrijden volgen de week, op'een nader te bepalen dag worden gehouden op de banen van de Amersfoortse IJsvereniging aan de Rubensstraat. Het betreft de kampioenschap pen voor de politie waaronder pro minente rijders zijn die inmiddels hebben ingeschreven. Verder handbal-, voetbal-, athle- tiek, kano- en roeiwedstriiden, wiel- rijden, motorrit, volksdansen etc. Hier dus een programma dat goed deels in en om de stad zich afspeelt en waarvan dus ieder zonder veel kosten kan genieten. De jeugd van de lagere scholen zal, zoals reeds eerder gemeld, een album gaan samenstellen, terwijl de heer Lindeman, inspecteur van het schooltoezicht kon meedelen, dat plannen voor feestviering op de scholen in de bedoeling der com missie ligt. Massaal optreden in op tocht of mars achtte dc commissie minder gewenst. Wel b.v. een film voorstelling na afloop der feesten, met op het programma een jour naal. dat laat zien hoe deze in de lande gevierd werden. De middelbare scholen komen met een grote bijeenkomst, met zegge 1000 leerlingen, waar enkele spre kers zullen optreden met een cul tuur-historisch. literair of tech- nisch-economisch onderwerp. Ver der een sportdemonstratie d'cr scholen en de opvoering van een historisch drama in het Openlucht theater. De winkelweek- en etala gewedstrijd wordt voorbereid in samenwerking met de midden- standsverenigingen^ via de F.A.M.. die alle medewerking heeft toege zegd. Straatversicring Voor de optocht: de Gouden Eeuw werd de commissi^ gemachtigd be slag te leggen op de costuums. ter wijl de muzikale onderdelen van het programma worden voorbereid door de sectie muziek van de Amers foortse Gemeenschap. Plannen voor gevel- en straatversiering zijn in voorbereiding. De commissie heeft hierbij de medewerking van bij uit stek deskundigen, de heren D. Zui- derhoek. stadsarchitect en de di recteur van Gemeentewerken, ir Nouhuys. Bij de gevel- en straat versicring zal zoveel mogelijk ge tracht worden buurt- en winkelver enigingen te doen medewerken. Al met al blijkt dus, dat spoed achter de zaak gezet wordt en ge tracht wordt grote verscheidenheid te bieden, waardoor zowel ouderen als jongeren, ontwikkelden en een- voudigen elck wat wils krijgen. Ingezonden mededeling Een werkelijk fijn product ter verzorging van Uw handen is Een Hamamelis produce van Mijnharde. Afbond Er zijn rond Walt Disney's „Fan tasia", vele, zeer vele stemmen op gegaan, die de 'een minder, de ander meer hun afkeuring uit spraken over de wijze waarop de maker van deze film meesterwer ken van grote componisten in beeld heeft gebracht. Wij willen onder al dit rumoer toch ook onze stem verheffen, om te trachten het een en ander recht te zetten. Wij gelo ven dat al deze lieden, muziekken ners. als het zijn, door hun passie voor de muziek te kort geschoten zijn, waar het er op aan kwam eigen visie, eigen verbeeldings kracht opzij te zetten en zich vol ledig over te geven aan de verras singen welke Disney even hu moristisch als geniaal ons in „Fantasia" voorzet. Begrijpelijk is het zeker maar wij weigeren daarom toch, ons door hun tirades, die hier en daar in ware vervloe kingen zijn ontaard, te laten be ïnvloeden. Eerder zouden we aan merking willen maken op Stokow- ski, die in de muziek naar harte lust heeft gecoupeerd. Wij willen met dit alles niet be weren, dat Disney er over het al gemeen in geslaagd is kleur, beeld en beweging tot een harmonieuze, bezwerende eenheid te vormen, welke tot volkome:. overgave dwingt. In de „Notenkrakersuite" van Tchaikovsky vond hij een schoon motief, dat .zich hiertoe o.i. het meest leende. In dit gedeelte, dat wordt voorafgegaan door een wat bizarre en onduidelijke, doch niettemin boeiende verfilming van Bachs Toccata en Fuga, schijnt de maker de formule te hebben ge- „De blauwe sluier Degenen, die deze week eens lek ker willen snotteren, die kunnen In het City-theater terecht. De „grote crea tie", van Gaby Morlay, „De blauwe sluier", een film die opgedragen heet te zijn aan die vrouwen, die hun levensgeluk opofferen voor de kinde ren van anderen, is zo'n heerlijke ouderwetse draak, zo'n echt sentimen teel geval waarbij een gevoelig mens bittere tranen kan plengen wanneer het hem ook maar belieft. Dat het er een beetje erg dik opligt is voor de lief hebbers natuurlijk geen bezwaar, eer der een reden te meer om de film te gaan zien. Gaby Morlay is een oor- logswedu\ye, wier kindje onmiddellijk na de geboorte sterft, waarna zij be sluit haar leven te gaan wijden aan andermans kinderen. Zij doet dit met zoveel liefde, dat de kinderen van haar steeds meer houden dan van hun ouders, waardoor zij steeds weer af scheid moet nemen (waarbij het hart roerend toegaat). Talloze huwelijks aanzoeken slaat zij af uit liefde voor „haar" kinderen, haar enige vriend overlijdt plotseling als zij een grote tegenslag ondervindt. Maar aan het slot vinden wij Gaby moederlijk ver enigd met al „haar" kroost, wat haar oude hart zo goed doet dat zij van haar stokje gaat. Maar al met al is het toch een gelukkig einde. vonden voor de samensmelting van muziek en film tot een bevrijden de, geheel nieuwe kunstuiting. De fantastische persiflage van Pon- chinelli's „Dans der Uren" is hoewel onduidelijk in zijn betrek king tot de muziek geniaal in zijn vondst en uiterst komiek. De zoetelijke beelden bij Schuberts prachtig Ave Maria konden wij niet waarderen. Jammer, want een goede verfilming ervan zou een prachtig sluitstuk zijn geweest van Moussorgski's ..Een nacht op de Kale Berg", dat in al zijn somber heid een luguber schouwspel was tegen de overweldigende achter grond van de muziek van deze componist. „Fantasia" is de moeite van het zien waard, alleen al omdat de ge raffineerde kleurfilmtechniek hier iets volkomen nieuws heeft ge schapen. Wij tekenen hierbij aan, dat Vrijdag in het Grand Theatre een splinternieuwe Amerikaanse luid sprekercombinatie is gearriveerd en in gebruik genomen. De prach tige muziek komt zodoende in alle tonen, van hoog tot laag, uit stekend tot haar recht. „Fantasia is mede door deze kostbare verbe tering, ontkomen aan de betiteling „gramofoonplatenconcert", welke zij in "erccheidene grote plaatsen te incasseren kreeg. Van de Heuvel exposeert in „Sierkunst" Tot 27 Februari exposeert in de kunsthandel „Sierkunst" de teke naar A. J. van de Heuvel, uit Gar deren, dertig van ^ijn laatste werk jes. Zijn tekeningen meestal met kleuren verfraaid zijn niet krachtig of groots, noch van for maat, noch van innerlijke bezieling, maar zij hebben een eigen charme. In het werk van de exposant voe len we met een serieus, bescheiden mens te doen te hebben. Het ademt een rust, welke prettig aandoet. Van de Heuvel houdt van een schetsmatige vlotte manier en doet hierin soms uitstekende dingen. Hy tekent goed, een kwaliteit die op aanleg, eerder dan op onderricht berust. Hij is allerminst zwaar op de hand, niet geforceerd of echt diepzinnig. De kleuren die in zijn tekeningen voorkomen blijven on dergeschikt aan de potloodlijnen. Het resultaat van zijn werken is nog klein en bescheiden, als een vlugge, maar complete notitie en niet veel meer. Wie in verloren ogenblikken deze klein-, maar exquise, tentoon stelling bezoekt, kan in ieder geval niet meer van verloren ogenblik ken spreken. T. v. D. (Ingezonden mededeling) HOEST SIROOP Bij HOEST SIROOP Bij hardnekkige kouvatten hoest en bronchitis .Gemaakt door NOURY dus betrouwbaar. .Vossenjacht in de Langestraat Het is geen dagelijks werk om een vos, en dan nog wel een zilver vos te vangen. De Amersfoortse tandarts L. overkwam het van nacht om half twee in de.... Lange straat. Het beest rende uit de Scherbierstraat de Langestr. over en kwam onder de wielen van de tandartsen auto. Het is 'n prachtig dier dat de moeite van het praepa- reren waard is. Waarschijnlijk is het dier nog afkomstig van een vroeger bestaand hebbende farm in Soest. Recruten-avond van „Pro Rege" Door de Militaire Afdeling „Pro Rege" wordt ponderdag 26 Febru ari a.s. in het Chr. Mil. Centrum een recrutenavond gehouden. De bedoeling van die avond is, om de jongelingen van onze stad, die in Maart a.s. hun* dienstplicht gaan vervullen nu reeds het een en ander mede te delen over de militaire dienst. Burgerlijke stand Geboren: Nicolette Maria Chris tine Aletta, d. v. F. C. A. Eenhorst en A. M. Vogelzang; Henri Anton, z. v. W. J) H. Knipmeijer en A. E. Gesell; Arie, z. v. H. Achterbergh en B. van Surksum; Petrus Adria- nus Johannes, z. v. P. van der Veer en F. A. Wolffenbuttel; Astrid Rose, d. v. A. Rodrigues Pereira en S. Menko; Jacobus, z. v. J. v. Vel- zen en E. Voorn; Gerrit, z. v. H. J. de Vries en J. Wijnen. Overleden: Grietje van Kolf schoten, geh. met J. van de Lage- maat, 52 jaar. 2 Medische Zondagsdienst DOKTOREN, alleen te raadple gen hij spoedgevallen: J, P, Ha ring. Vermeerstraat 156, tel. 5693, J. Hartog, Utrechtseweg 35, tel. 5409. APOTHEKEN: R .Keyzer, Lan gestraat 9 tel. 6807. VERLOSKUNDIGEN: H A v d. Grint, Breestraat 8B tel. 6830, M. A. J. de Leuw, Soesterweg 15, tel. 4073. Cracks van Nederland zullen aanwezig zijn Het tafeltennis-tournooi. dat Over 't Net morgen in de Markthal organiseert, belooft een sportgebeurtenis van de eerste rang te worden, een van de grootste tafeltenmstournooien. zo niet het grootste ooit in Nederland georganiseerd. Niet alleen, omdat er meer dan 600 inschrijvin gen zijn binnengekomen en er nog vele moesten worden geweigerd, omdat ze te laat waren gekomen, maar ook. omdat vrijwel alle cracks van Ne derland aanwezig zullen zijn. In lagere klassen heeft Amersfoort kansen Bq' het heren-enkelspel in de Hoofdklasse zijn er meer dan 4'0 deelnemers. Zeer vele topspclers zijn er bij, het zijn er te veel om ze alle maal op te noemen, maar wij kun nen U toch moeilijk verzwijgen, dat onze nationale .kampioen Cor du Buy (Eindhoven) en Willy van Zoe- len (Amsterdam), beiden deelnemers aan de laatste wereldkampioen schappen, van de partij zullen ziin; dat Beb van Ham (Hilversum), Ne derlands kampioen 1946. en Cor Pel ser (Amsterdam), in 1946 de andere finalist bij de Nederlandse kampi oenschappen. zullen trachten ze te ontronen; dat verder André Thu- nissen (Den Haag), P. Kreuger (Am sterdam)Maar nee, wij zullen U niet vervelen met een opsomming van overbekende namen. Komt U Zondag zelf kijken, dan kunt U zien. wie er nog meer mee doen cn hoe ze spelen. De finale en de halve finales, die om 8 uur beginnen, mag U zeker niet missen: wü houden het er op. dat C. du Buy. Van Ham. Pel ser en Van Zoelen. dat zijn de vier sterkste Nederlandse spelers, de halve finales zullen bereiken. Verrassingen Ook de strijd in de eerste klasse der heren belooft zeer spannend te worden. Er zijn verscheiden sterke deelnemers, vooral uit Utrecht, en we geven Bos cn Damman, beiden van Rivendi. een goede kans de fi nale te bereiken. In de tweede klas se hebben vrijwel alle sterke spelers uit het district Utrecht ingeschreven, dus de mogelijkheid is groot, dat de finale hier een Utrechtse derby wordt. De krachtsverhoudingen in de derde klasse zijn ons niet zo goed bekend, wel weten wij, dat er ver scheiden zeer sterke spelers onder de deelnemers zijn. dus ook in deze klasse wacht ons een fraaie strijd Wat de Nieuwelingen betreft, is het altijd heel moeilijk zich aan voor spellingen te wagen; wel heeft dc W E hadden ons een bootreis eigenliik heel anders voorgesteld We hadden verwacht wat meer te zien dan water en soms heel in de verte een streepje land. Het is Woensdag 21 Januari cn vanmiddag voeren we voor de kust van Portu gal. Alleen met een goede kijker" konden we lana zien. Tegen drie uur za gen we de Portugese kust beter, 's Avonds hebben we op het voordek liedjes gezongen en gesproken over de afstand, die we tot nu toe hebben afge legd. Het is wel de moeite waard 220 mül ^4 kracht Golf v. Biscaje. Di. op Wo. vierde dag 309 mijl: Kaap Rocca. Donderdag 22 Januari. Prachtig weer nu. Van morgen heb ik me weer eens geschoren. Ik was mooi glad. alleen miin snor zit er nog als gevolg van een weddenschap. Erg mooi staat hij me niet. want ik heb aanleg voor een rode snor. Nadat, we Gibraltar voorbij waren, was het zo warm. dat we het in de ruimen niet meer uit kon den houden. Tegen viif uur passeerden we de Siërra Nevada, een berg Van 's midd.aes.12 uur van 3900 meter hooe. be- dekt met sneeuw, waar we in ons shirt naar ston den te kiiken. Vriidag 23 Januari. Vandaag hadden we Iets nieuws. We hielden eefl hersengymnastiekwed- 12 tot de volgende dag uur: Eerste dag: 195 mlil: Dover. Zo. op Ma. tweede dag: 308 mill: Brest. Ma. op Di. derde dag: strijd met jongens van 7 R.I. op de „Waterman", een troepenschip, dat zich op de Noordzee bevond. We wonnen met HVo11. 's Avonds om tien uur la gen we stil. Weer motor- Brieven van een soldaat pech. nog overgehouden uit de Golf van Biscaie. Zaterdag 24 Januari. - We hadden vandaag twee vervelende uren. De com mandant hield namelijk inspectie. We moesten al lemaal aantreden, gewa pend met ons zwemvest. Om acht uur 's avonds passeerden we Tunis. De wind nam krachtig toe en we kregen weer zeezieken. Het schip dobberde qjs in de Golf van Biscaje. hoe wel de Middellandse Zee eerst zo rustig was. Zondag 25 Januari. De reis begint langzamerhand te vervelen. Het eten daarentegen verveelt nie mand. Als we het in Indo nesië ook zo krijgen, dan valt het niet tegen. De stemming zakte een beet je. wat grotendeels te wij ten is aan de zeeziekte. Bovendien gaven de mo toren van de ..Tabinta" het voor de derde keer op. De storing duurde geluk kig niet lang. Om vier uur werd het me bijna te machtig. Ik had graag eens een kijkje willen ne men bii H.V.C. of bij een andere Amersfoortse voet balvereniging. Vooral op een Zondag mis ie veel. We hadden vandaag wel een aardig gramofoonpla- ten - verzoek-programma, dat de leuke titel droeg: „Oké met de zwarte schiif in volle zee". Als alles goed gaat. dan ziin we Dinsdag a.s. in Port Said, onze eerste aanlcgolaats. We zullen blü ziin. als het zover is. want daar hopen We een massa post te vinden. ervaring geleerd, dat juist in deze klasse de meest verrassende uitsla gen te noteren zijn en juist hier vaak nieuwe sterren ontdekt worden. Over de dames enkelspelen en de dubbels zullen wij kort zijn; het wordt eentonig, want hier hebben weer overal uitstekende speelsters en spelers ingeschreven. Bij de da mes houden wij het op mej. Imhoff '(Hilversum) in de eerste, en mevr. Herschel (Utrecht) in de tweede klasse. Bij het heren Hoofdklasse dubbel spel zullen C. du Buy en W. van Zoelen wel met de eerste prijs naar huis gaan na een fraaie finale tegen C. Pelser en P. Kreuger. in de eerste klasse geven wij de heren Oostrom (Den Haag) de meeste kans. in de tweede Klaassen en Ulrich (Culem- borg). in de derde klasse en bij de Nieuwelingen misschien een Amers- foorts paar Bij het dames-dubbel achten wij de dames F. en M. Levy (Amsterdam) het sterkste, maar aan het dubbel mej Dekkermej. de Klerk zullen ze wel een zware dob ber hebben. En Amersfoort... Wat zullen.onze plaatselijke ver tegenwoordigers in dit sterke milieu presteren? In de heren hoofdklasse geven wij Jf.r. Sandberg (Soest) en de Over 't Netters P. Cesar en F. Jellinek wei nig kans op succes in de strijd tegen de allersterkste Nederlandse spelers. Toch kan Cesar misschien ziin poule winnen; Jellinek zal dit wel niet lukken, daar zal P. Kreuger wel voor zorgen. In de eerste klasse achten wij Couturier de sterkste Amersfoortse speler.# Over 't Net kon hier en in de lagere klassen helaas niet met ziin sterkste vertegenwoordiging voor de dag komen, in verband met de orga nisatie van het tournooi. Toch ma ken in dc derde klasse twee Amers foortse spelers een serieuze kans voor de eerste plaats, namelijk J. van Dolron de crack van Van der Meiden en winnaar van het Kerst- tournooi in Hilversum, en F. Brom mers van Over 't Net. Ook bij de Nieuwelingen is de kans groot, dat een Over 't Netter, nl. K van der Tak, met de eerste prijs naar huis zal gaan. maar zoals gezegd, de Nieuwelingenklasse is de klasse der grote verrassingen. In het herendubbel hoofdklasse zal de Amersfoorter Couturier met zijn partner P. Bakker (Den Haag) een niet te onderschatten tegenstan der zijn; het is de vraag, of Cesar en Jellinek al voldoende op elkaar in gespeeld zijn. om het in deze klasse tot successen te kunnen brengen; misschien wel in lagere klassen. Amersfoort heeft een goede kans de eerste prijs in het derde klasse he rendubbel binnen zijn muren te hou den. want Bremmers en Raabe (Over 't Net) vormen een moeilijk te ver slaan paar en. wie weet. zorgen Van der Tak eh Scholten (Over 't Net) bij de Nieuwelingen voor eenzelfde ver rassing. Slagen de dames? En nu de dames. Mej. Bruinier vertegenwoordigt Amersfoort in de eerste klasse; wij betwijfelen echter, of zij het hier ver zal brengen. Daar entegen heeft zij in de tweede klas se een behoorlijke kans; hier speelt ook het oud-Óver 't Netlid mevr. Nieuwendijk mee; deze speelster was enige jaren geleden kampioene eerste klasse, nadien heeft zij ech ter niet meer regelmatig gespeeld. Slaagt zij er in haar oude vorm te herwinnen, dan kan de eerste prijs haar haast niet ontgaan, maar de vraag is juist: slaagt zij er in? In de derde klasse zijn mej. De Neef en mej. Heilygers (Over 't Net) niet te onderschatten tegenstandsters, vooral de laatste heeft goede papieren. Sa men met mevr. Nieuwendijk maakt zij in de damesdubbel een heel goe de kans. In het Gemend dubbel speelt mej. De Neef met de heer Bakker (Den Haag) m de hoofd klasse; misschien kan zij hier voor een Amersfoorts succes zorgen; hetzelfde zullen mej. Heilygers en Jellinek in de eerste klasse probe ren. Resumerend kunnen wij zeggen, dat door het ontbreken van vele der beste spelers van Over 't Net de Amersfoortse vertegenwoordiging niet zo sterk is als zij had kunnen zijn. Desniettemin is de hoop ge rechtvaardigd. dat de prijzen in ver schillende lagere klassen in Amers foort zullen blijven. Daarvoor zal echter menige spannende wedstrijd gespeeld moeten worden wij hopen, dat ook u als toeschouwer daarvan zal kunnen genieten. In het Sportfondsenbad wordt Woensdag 25 Februari a.s. door de A.Z.C. „Neptunus" een vierkamp georganiseerd waaraan deelnemen De Meeuwen. Amsterdam, U.Z.S.C., Utrecht, Neptunus uit Arnhem en de organiserende club. Naar wij vernemen zal de sterke vrije slagzwemster Beb van Schaik ook van de partij zijn. Jan de Gans en Ina de Gans verdedigen de kleuren van de Amersfoortse club op de 100 m. vrije slag en de 100 m. rugslag. Antje van Bekkum komt op de 100 m. schoolslag uit, waarbij zij ongetwijfeld zal ge bruik maken van de butterflyslag, die haar zo goed ligt. Diverse estafettenummers zullen de scanning verhogen. Tot slot worden polo-wedstrijden gehouden waarvan de volgorde door loting wordt vastgesteld. Reciteerclub VESTER voerde toneelstuk op Ter gelegenheid van haar 23-ja- rig bestaan gaf de Chr. Jeugdver eniging „Immanuel" gisteravond een feestavond in „Amicitia". Dat deze vereniging zich in veler sym pathie mag verheugen, bewees de uitverkochte zaal. De heer H. Schuring, voorzitter, open.Ie met een korte terugblik op het vereni gingswerk de avond. Een 250 jon geren bezoeken wekelijks de ver gaderineen van „Immanuel". waar ze het Evangelie horen en van dat Evangelie uit allerlei problemen worden belicht en besoroken, ter wijl er gelegenheid is zich met spel en zang te vermaken. Dat uit dit laatste ook goede resultaten voort komen bewees deze avond. Het programma vermeldde al lereerst declamatie van mej. B. Windhouwer. waarna de Reciteer club VESTER (van een stotteraar tot een redenaar?) een toneelspel in 3 bedrijven opvoerde ..Hallo Bandoeng" van Jan Grosfeld. Het stuk speelt ten huize van mevr. v. Garsten in een der buitenwijken van een grote stad in Holland. Het gegeven: een huwelijk dat fout gaat. doch tenslotte komt alles te recht. De vertolking was goed. De rol len waren zorgvuldig ingestudeerd, onder regie van de heer W. Bak- kenes Sr., die deswege een bloe menhulde in ontvangst had te ne men. De grime werd verzorgd door H. Grootkop. Jehudi Menuhin zal voor het eerst voor de film spelen. In de rolprent „É)elirium" beeldt hij een professor in de muziek uit.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2