H. O. B. Blijdenstein nam afscheid van 't onderwijs Jubilerend - A. B. v. L. O. recipieèrde Directie Huygen en Wessel voor het Tribunaal Vermakelijkheids belasting wordt gewijzigd 2 Zelfs van over de grenzen kwam men De Baashuldigen Kweekschool-directeur dankte ontroerd Noteert U even Eindelijk een IJs-Zondag INTEKENBILJET DAGBLAD VOOR 'AMERSFOORT Maandag 23 Februari 1948 Een zaal vol onderwijsmensen uit binnen- en buitenland, vrien den, stadsbestuurders, vertegenwoordigers van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en tegen de achter- .wand, rondom in de bloemen, de heer H. O. B. Blijdenstein, direc teur van de Rijkskweekschool te Amersfoort. Zo was Zaterdag middag het beeld in de foyer van „Amicitia", waar ter gelegen heid van het afscheid van de heer Blijdenstein, die de pensioen gerechtigde leeftijd heeft bereikt, een receptie werd gehouden. ,,De Baas zoals de directeur van de kweekschool sinds jaar en dag door zijn pupillen wordt genoemd, zal op plotseling verzoek van de minister, nog tot het einde van de cursus zijn functie blijven vervullen, doch niettemin zijn de door het huldigingscomité ge organiseerde feestelijkheden door gegaan. ..Waar het op aan komt bij een directeur van een school is. dat er van hem een zekere stuwing uit gaat", zo zeide burgemeester H. Mol e n d ij k, die de heer Blij denstein namens het voltallig aan wezig zijnde gemeentebestuur toe sprak. nadat eerst de heer E. van Dijk. voorzitter van het huldigings comité. allen had welkom geheten. „Van hem wordt verwacht, dat hij zijn leerlingen iets meer geeft dan kennis. Is er nu van deze man zulk een straling uitgegaan? Als ik hier de zaal zo rondkijk, ben ik daar ge rust op. Hij heeft op zijn leerlingen een invloed uitgeoefend, die reikt in alle vertakkingen van het onderwijs, tot in alle scholen, waar zijn leer lingen geplaatst werden. Daar zit voor de heer Blijdenstein de grote bevrediging in." „In onze stad is op het ogenblik een eigenaardig bewegen," zo zeide de heer Molendijk nog. „om het cul turele leven plaats en vorm te geven U sluit een loopbaan af, maar de stad heeft U nog nodig om er aan mede te werken de groei van dit eigenaardig organisme gaande te houden. Wij laten dus de heer Blij denstein als directeur van de kweek school gaan. maar als iemand met een veelzijdige belangstelling en grote burgerzin rekenen wij hem voor onze stad in." Woorden van warme vriendschap en diepe genegenheid sprak de heer A. Roozendaal, die met vier andere leerkrachten tegelijk met de heer Blijdenstein aan de Amers- foortse kweekschool was gekomen. Hij herinnerde er aan. dat de schei dende directeur bijna driehonderd onderwijzers en onderwijzeressen in onze stad heeft opgeleid. Hij ver haalde van de ogenblikken, dat „de Baas" zich werkelijk de baas toonde en ontketende keer op keer harte lijk gelach met zijn geestige herin neringen. Met grote nadruk wees de heer Roozendaal tenslotte op de steun, welke iedereen, die in moei lijkheden zat, bij de heer Blijden stein kon vinden. Regering dankt De heer Kleiwegt. hoofd-in- specteur bij de kweekscholenoplei ding. bracht de grote dank van de minister en de departementsambte naren over voor de wijze, waarop de heer Blijdenstein zijn taak gedu- rende-de 37 jaar, dat hij aan het on derwijs is verbonden, en in het bij zonder zijn werk als kweekschool directeur. heeft verricht. Hij rekende de heer Blijdenstein tot de besten der vele uitnemende onderwijsmensen, die de tachtiger jaren der vorige eeuw merkwaar digerwijs hebben geleverd. Dr. B. Keulen, rector van het GRAND: Fantasia (14. jaar), 14.30 18.45 en 21 u. Zo. 14. 16.15. 18.45 en 21 uur. CITY: De Blauwe Sluier (alle lft.), 14.30, 18.45 en 21 u. Zo. 14. 16.15, 18.45 en 21 u REMBRANDT: De levende dode (14 jr.), 14.30 en 20 u. Zo. 14, 16.15, 14.30. 18.45 en 21 u. Zo. 14. 16.15, 18.45 en 21 u. 23 FEBR. Ned. Bond v. Vrouwen werkz. in Bedrijf en beroep. „In ternational Night". Frank's Hotel 20.15 u. 24 FEBR Sonaten-avond A. K. G. en sectie beeldende kunst A. G. m.m.v. Gerrit v.d. Burg, piano en Jan Blok, viool. St Pieter en Blokl. Gasthuis, 20 u. Ned. Ver. v. Huisvr. lezing mevr. Hageman. 25 FEBR. propaganda-avond VPRO Spr. ds Spelberg Amicitia, 20 u. Filmavond NVEV, 's Prinsenhof, 20 uur Vrouwenbond P.v.d.A. Spr. mevr. Groot. Volksgebouw 20 u. 26 FEBR. Verg A.B.B. Spr. dhr E. Kupers, voorz. NW, Markthal 20 Passagierslijst „Oranje" Bij onze administratie ligt de passa gierslijst van het m.s. „Oranje" ter In zage. Aankomst te Amsterdam ver moedelijk 3 Maart. Een jongeman diè met losse handen op zijn fiets reed en kennelijk circus allures vertoonde kreeg een bekeuring. De politie hield een inwoner uit Amersfoort aan. die nog een boete van 68 gulden moet betalen. Drie wielrijders gingen op de bon, omdat ze zonder verlichting reden. Een heer deed aangifte van diefstal van een overjas. H. O. B. BLIJDENSTEIN Amersfoorts gymnasium, dankte de heer Blijdenstein voor de vriend schap, welke deze hem als collega doch ook persoonlijk steeds heeft toegedragen en de heer R. IJ z e r. directeur van de kweekschool te Hilversum, gewaagde van het initia tief. dat de heer Blijdenstein enige tijd geleden heeft genomen tot op richting van de Kweekscholen Werk. gemeenschap. De voorzitter dezer gemeenschap. Dick de Gans. zeide „de Baas" altijd als het sym bool van deze gemeenschap te zien: ondanks zijn ouderdom nog zo jong van hart, altijd meelevend, raadge vend en waar mogelijk zelf deelne mend aan de werkkampen. De heer A. Besteman sprak namens de leerkrachten van het Amersfoorts Lager Onderwijs, drs. L. L e o p o l d, directeur der RHBS, als collega en vriend. Nadat nog het woord was gevoerd door de heer R. Lindeman, inspec teur LO te Amersfoort, de heer K. Zeeman, oud-directeur der Hilver- sumse kweekschool en vriend van de heer Blijdenstein. de heer L. W. var Loon. oud-inspecteur LO. en de heer A. Meilink, leraar aan de Amersfoortse kweekschool, sprak mej. N. Pierik namens de oud-kwe kelingen en mej. L. Korver namens de kwekelingen. Een groep leerlingen bracht ten slotte. onder leiding van mej. Rens- ke Nieweg, een zanghulde. De heer Meilink overhandigde de heer Blij denstein het geschenk, een Ensie- encvclopedie, waarvoor de gelden door leraren, oud-leraren, kwekelin gen en oud-kwekelingen zijn bijeen gebracht. Vele sprekers deden hun toespra ken vergezeld gaan van bloemen. Het hoofdbestuur van de Kweek- schoolbond zond een felicitatietele gram. Bij de aanvang van de bijeen komst werden mevrouw Blijdenstein bloemen aangeboden door Mieks Veldhorst. Ik ben ontvoerd... „Ik ben diep ontroerd door de vele bewijzen van belangstelling en sym pathie," zo begon de heer B 1 ij d e n. s t e i n zijn dankrede. „Met volle kracht heb ik steeds aan mijn taak gewerkt om het vertrouwen niet te beschamen, dat er in mij werd ge steld. Ik heb mijn verantwoordelijk heid nooit als een last doch als een soort talisman beschouwd. Het was niet gemakkelijk," aldus de heer Blijdenstein, „doch door de woorden van de vertegenwoordiger van de minister voel ik mij gedéchargeerd." Hij dankte allen, die nem had den toegesproken, in het b'jzonder burgemeester Molendijk, waai bij hij wees op de grote medewer king, die hij steeds van de zijde van het gemeentebestuur heeft ondervonden. De heer Blijdenstein zeide. in ant woord op de vele suggesties, die hem over zijn vrijetijdsbesteding waren gegeven, vele sprekers, dat hij nu alle dingen hoopt te gaan doen. waarvoor hij in de afgelopen veertig jaren geen tijd heeft gehad. Vele, zeer vele handen kreeg ds heer Blijdenstein nadien nog te drukken. Mannen en vrouwen, die eens zijn leerlingen waren, hadden er in de meeste gevallen een lange reis voor over gehad, om „de Baas" op deze dag nog eens te zien en te spreken en te huldigen. Toneelavond In de schouwburgzaal van Ami citia vond 's avonds een afscheids bijeenkomst plaats. Vóór de pauze werd een door de heer Blijdenstein geschreven en door de heer H. Rits- ma geregisseerd schimmeenspel op gevoerd door oud-kwekelingen en enige kwekelingen. Na de pauze gaven een groot aantal kwekelingen een voorstelling van „Het Loflied", een tot lekenspel verwerkt verhaal van Aart van der Leeuw. Hieraan werd o.a medewerking verleend door een lied- en muziekgroep onder leiding van Renske Nieweg Tot drie uur bleven de feestgangers nog in de f*yer bijeen. De band van Jan van Loo en Joop Jansen verzorgde, de dansmuziek. Bert Kamperman had de balleiding in handen. Sonatenavond van het A.K.G. In het (verwarmde!) mannen- deel van het Bloklands Gasthuis geven Dinsdagavond de leden van liet Amersfoorts Kunstenaars-Ge nootschap Johan Blok. viool, en Gerrit v. d. Burg, piano, een sona ten-avond. die gezien het program ma buitengewoon belangwekkend is. Ofschoon anachronistisch van volgorde de moderne' Leos Jana- cek en Claude Debussy gaan Beet hoven en Brahms vooraf zal de avond toch zeker de evolutie, van de sonatevorm duidelijk demon streren. Daarom en om de bekende artisticiteit der uitvoerenden be velen wij deze avond ten zeerste in de belangstelling van alle muziek liefhebbers aan. „Vriendenkring" bijeen In St. Aechten was Zaterdag avond de speeltuinvereniging „Vriendenkring" bijeen, voor een gezellige avond en ondanks de koude was de zaal tamelijk goed bezet. De voorzitter, de heer C. Former, bracht op hartelijke wijze dank aan de aanwezigen voor de opkomst. Spr. deed een dringend beroep om medewerkers voor dit speel- luinseizoen, want evenals vorige jaren is het hoofddoel: „de jeugd van de straat te houden." In het belang van uw kind, aldus de heer Former, is het be slist nodig de a.s. ledenvergade ring bij te wonen. Achttien Juni, de dag dat alle speeltuinen samen zulleh komen, moet voor duizenden kinderen een onvergetelijke dag worden. D.e tijd is moeilijk doch de kin deren mogen hier niet onder lijden en dn medewerking var? allen is nodig om de vele plannen ten uit voer te brengen. Hierna werd door het „Groot- Toneel", de onderafdeling van de speeltuinvereniging 't Soester- kwartier, „Mensen in Nood" opge voerd. Het stuk, dat handelt over het wel en wee van een schippers- gezin werd op goede wijze ver tolkt. Vooral Aagje Trigt en Barend Buys verdienen een pluimpje voor hun vlotte spel. Een langdurig applaus beloonde de spelers. Na afloop was er nog een ge zellig samenzijn met een dans voor jong en oud. Plannen tot oprichting Rk. b.l.o.school Bljjkens een rondschrijven van het Schoolbestuur der parochiën van de Heilige Franciscus Xave- rius en van Onze Lieve Vrouw ter Hemelopneming ligt het in de be doeling om voor Amersfoort en de omliggende plaatsen te komen tot de verschaffing van buitengewoon lager onderwijs op Katholieke Grondslag. Om te komen tot vorm geving .a/in de plannen is op Woensdag 25 Februari a s. te 4.15 uur een vergadering belegd in het patronaatsgebouw St. Aegten aan 't Zand. Een licht verdween Op de hoek van de Albert Cuyp- straat-Arnhemseweg werd een gaslan taarn door een auto omver gereden. Burgerlijke stand Geboren: Marion, d. v. J. Petrie en C. M. Cremer. Overleden: C. C. Reniers, 16 d„ d. v. R. Reniers en F. R. Dashorst. Aanvullingsagenda Raad Voor de openbare vergadering van de raad der gemeente Amers foort op Dinsdag 24 Februari 1948 des avonds om 7 uur is de volgende aanvullingsagenda verschenen: 26. Voorstel van burgemeester en wethouders tot vaststelling van een nieuwe verordening op de hef fing van een vermakeiykhedenbe- lasting. 27 Voorstel van burgemeester en wethouders om credieten te ver lenen voor het herstellen van uit gesteld onderhoud en van oorlogs- en bezettingsschade aan het gym nasium. 28 Voorstel van burgemeester en wethouders om een crediet te te verlenen voor de aankoop van een auto ten behoeve van de dienst van gemeentewerken. 29. Voorstel van burgemeester en wethouders tot verhuring van het hotel Oud-Leusden. Op heterdaad betrapt De politie betrapte op heterdaad een inwoner uit onze gemeente en een persoon uit Haarlem, toen zij' zich schuldig maakten aan diefstal van twee dekens en een cape uit een ge parkeerd staande auto. Groot aantal sprekers gewaagde van het goede werk van de bond Het voltallige bestuur van de jubilerende Amersfoortse Bond voor Lichamelijke Opvoeding was Zaterdagmiddag nauwelijks meer te ont dekken achter de bestuurstafel, zo groot was de bloemhulde die de aan gesloten organisaties de „dertig-jarige" brachten. Het begon vrij rustig, maar naarmate de tijd vorderde vulde de bovenzaal van De "Wapenroem zich met afgevaardigden van de Amersfoortse sportorganisaties, die het bestuur van de A.B.v.L.O. kwamen feliciteren. Oosterman wisselbeker De voorzitter van de A.B.v.L.O., de heer P. E. H. van Mourik, bleek behalve een voortreffelijk sportle raar ook een goed voorzitter te zijn. Hij vond voor de vele vrien delijke woorden, die over het werk van de Bond en de bestuursleden werden gezegd, altijd een passend en wellevend wederwoord. De lange ril van sprekers werd geopend door een afgevaardigde van S.S.S.. op de voet gevolgd door de heer M. Korthals Altcs, die na mens de Amersfoortse Gemeen schap enige woorden sprak. Vervolgens spraken afgevaardig- E. J. Langelaan en L. Worp schuiven verantwoordelijkheid van zich af In een fel bewogen, meermalen onderbroken zitting van het Utr. Tribunaal werd heden de zaak behandeld tegen E. J. Langelaan en L. Worp, resp. vennoot en mede-directeur van de N V. Huygen Wessel alhier. De uitgebreide dagvaarding vermeldde o.a. het produceren, afle veren en monteren van verwarmings- en luchtverversings-installaties ten behoeve van Duitse instanties, het installeren van Luftbarakken te Soesterberg, Maarn, Veendam, enz., het leveren van compressoren be stemd voor mijnenvegers in opdracht van Werf Wilton, Rotterdam en het leveren van desinfectiekasten aan een Duitse firma te Dusseldorf, alles tezamen voor een paar millioen gulden. Zij deden het ten behoeve der arbeiders De heer Worp, ingenieur, en di recteur van de afd. centrale ver warming wijst de verantwoordelijk heid hiervoor grotendeels af. De Voorzitter leest dan verschillende brieven voor, waaruit een zeer wel willende toon klinkt, gericht aan de Duitse instanties en andere op drachtgevers, doch de heer Worp ontkent hiervan iets af te weten. Hij zou alleen de technische zijde behandeld hebben, de „deutsch- freundliche" toon was heel nor maal voor zakenbrieven en diende om niet op te vallen. Verder meen de hij te moeten protesteren tegen Moedig reddingswerk van de heer Van Loon De liefhebbers van de schaats sport hebben wel lang moeten wachten voordat zij hun ijzers uit het vet konden halen, doch gisteren was het eindelijk zo ver dat zij hun hart konden ophalen. Op de banen van de Amersfoort se IJsvereniging aan de Rubens straat heerste vooral Zondagmiddag een gezellige drukte. Jong en oud zwierden in veelkleurige kledij over het gladde ijs dat in goede condi tie is Doch niet alleen de ijsbanen wa ren in trek. Ook dichtgevroren grachten, singels, sloten en vijvers waren trekpleisters voor de schaats liefhebbers. Op de vijvers aan de Dollard- straat was het de gehele Zondag een drukte van belang. Het was jammer dat de vijvers niet geheel dichtge vroren waren. Op sommige plaat sen bevonden zich grote wakken, die vooral voor de jongeren gevaar opleverden. Dit bleek 's middags toen een'ze venjarig jongetje uit de £int Boni. faciusstraat in een der wakken te recht kwam. Vorige weck lag de baan aan de Rubensstraat nog als een rimpelige plas in het mildevoorjaarszonnetje. Zondag zwierden honderden over het spiegel' gladde ijs en vermaakten 2ich opperbest. Een Hollandse winter zonder ijs is geen winter. (Archifoto) De heer Th. van Loon uit de Le liestraat 21 trachtte hem op het ijs liggend uit het koude water te ha. len. Onverwachts brokkelde de rand af en ook de heer Van Loon schoot in het wak. Een ketting van mensen werd gevormd en nadat dc redder het kind toegestoken had kon ook hij uit het water worden gehaald. De lof van de mensen voor het prachtige werK van de heer Van Loon was lange tijd het onderwerp van de gesprekken op de banen van het Dollardplantsoen de aanklacht dat het werk vrijwil lig zou zijn verricht. „Dat er direc te drang op mij uitgeoefend werd, wil ik niet beweren, maar de om standigheden waren zo, dat niemand zich tegenover de bezetter stelde. Ik heb geen ijver betoond en ook geen moeite gedaan opdrachten te krijgen." De Voorzitter leest dan een brief voor, gericht aan Werf Wilton, Rotterdam, waarin Huygen Wessel hun mededeelt, dat zij vernomen hebben dat de werf op drachten voor Duitse mijnenvegers heeft ontvangen. Zij houdt zich aanbevolen voor de levering van generatoren. Ten aanzien van de andere be schuldigingen beroepen beklaagden zich er op, dat levering zou zijn ge schied ten behoeve van Nederland se arbeiders. Zij hebben hun bedrijf aangehouden om niet gedwongen te zijn de 180 arbeiders uit hun be drijf aan hun lot over te laten. De heer Langelaan, gehoord over de leverantie van installaties aan een Duits bedrijf in Dusseldorf, erkent hiervan te hebben geweten, ook de andere punten geeft hij toe, zij het dan ook onder herhaaldelijk protest ten aanzien van genoemde bedra gen. „Dat U deze plannen hebt uitge voerd, neemt het Tribunaal U kwa lijk." aldus mr. Kousemaker. „Ja, maar dat is fout," antwoordt de heer Langelaan. „De fout is, dat U alleen aan U zelf hebt gedacht en niet aan het Nederlandse volk, U leverde aan de smerige moffen die millioencn Ne derlanders vermoordden en aan diezelfde lui heeft Uw firma geld verdiend. Uw bedrijf is tijdens de oorlog aanzienlijk uitgebreid, het aantal arbeiders vermeerderd, de gehele oorlog heeft de firma Huy gen Wessel voor de moffen ge werkt, dat blijkt uit de stukken, U bad ook anders kunnen d<4en," luidt de mening van de Voorzitter. De zitting duurt voort. Regering vaardigde voor gemeenten andere richtlijnen uit In verband met de nieuwe richtlijnen die de regering heeft uitgevaar digd met betrekking tot de Vermakelijkheidsbelasting stellen B. en W. van Amersfoort een nieuwe verordening terzake voor deze gemeente voor, waaraan wij het volgende ontlenen. (In verband met de ruimte moeten wij verscheidene uitzonderingsbepalingen en andere details bui ten beschouwing laten). B. en W. stellen nieuwe verordening voor Artikel 1: In deze gemeente wordt onder de naam van verma- kelijkhedenbelasting een belasting geheven op toneelvertoningen en andere vermakelijkheden. Artikel 2: Onder deze belasting vallen in het algemeen alle uitvoe ringen, voorstellingen, vertoningen en ondernemingen, waarbij wordt beoogd het verschaffen van ont spanning of vermaak en welke gratis dan wel tegen betaling voor een ieder of voor bepaalde perso- Aan de Administratie van liet Dagblad voor Amersfoort, Snouckaerttaan 7, Amersfoort. IK VERZOEK O MIJ rE WILLEN NOTEREN ALS ABO.VNé OP HET DAGBLAD VOOR AMERSFOORT voor 31 cent per week 4.— per kwartaal Naam Straatnaam Woonplaats Datum Doorhalen wat niet wordt verlangd. Wij vergissen ons niet gaarne, zou U daarom Uw naam en adres ln blok- letters willen Invullen? nen toegankelijk zijn, onverschillig of die betaling plaats heeft door voldoening van toegangsgeld, con tributie of bijdrage, door verplich te vertering of op welke andere wijze ook. Categorieën Artikel 3: Voor de toepassing van deze verordening worden de toneelvertoningen en andere ver makelijkheden onderscheiden in: a. toneel- en cabaretvoorstellingen, balletten, concerten, muziek-, zang-, opera- en operette-uitvoe ringen, zang- en muziekconcour sen, lezingen, voordrachten, spreekkoren, tableaux, séances, dierenparken,./ tentoonstellingen, fancy-fairs, bazars, gymnastiek- uitvoeringen, voetbal-, korfbal-, hockey-, zwem-, schaats-, athle- tiek- en soortgelijke wedstrijden, alsmede alle overige vermake lijkheden, welke niet hierna on der b. c en d zijn genoemd; b. revue's, circus- en variétévoor stellingen; c. bioscoopvoorstellingen; d. Ie. feesten, bals, dancings, café- chantants, lunaparken, kermis terreinen en sportevenemen ten, welke een overwegend sensationeel karakter dragen en waarbij de geldelijke uit komsten in de vorm van weddenschappen, beloningen voor deelnemers, enzovoorts hoofdzaak zijn; 2e. kermisinrichtingen, zoals autoscooters, draai- en zweef molen, caroussels, hippodro mes, luchtschommels, schiet tenten, krachtmeters en soort gelijke tot vermaakstrekkende inrichtingen of toestellen; 3e. café- en tafelconcerten, het hebben van automatische mu ziekinstrumenten, gramofoons, radio-ontvangtoestellen en an dere geluidstoestellen en -in stallaties, of het hoorbaar ma-> ken van muziek door zodanige instrumenten, toestellen en in stallaties. Tarieven A. Belasting van de toegangsprijs. 1. De belasting bedraagt voor toneelvertoningen en andere ver makelijkheden met uitzondering van die, gencemd onder tarief A 2 en B 1 tot welke toegang, recht tot bijwoning, gebruikmaking of deelneming wordt verleend tegen betaling, onverschillig of die beta ling vóór, tijdens of na het plaats hebben van de vermakelijkheid ge schiedt, indien zij gerangschikt be horen te worden onder de letters a, b, c en d, sub. Ie, van het vorige artikel, onderscheidenlijk 20%, 35%, 45% en 50% van de onzui vere opbrengst. 2. In afwijking van het bepaalde in het vorige lid bedraagt de be lasting voor: a. bioscoopvoorstellingen, waarin, naast andere films, Nederlands journaal en/of films als bedoeld in artikel 1, tweede lid, sub. 2, van de bioscoopwet, tot een ge zamenlijke lengte van ten minste 500 meter, wórden vertoond, 35% van de onzuivere opbrengst; b. voorstellingen en uitvoeringen, welke georganiseerd worden door verenigingen, die een be slist godsdienstig, wetenschappe lijk, sociaal-economisch, politiek of opvoedkundig karakter dra gen, en welke toegankelijk zijn tegen betaling van f 0.75 of min der per persoon, mits gedurende deze voorstellingen of uitvoerin gen of na afloop daarvan geen gelegenheid tot dansen wordt gegeven, alsmede voor volks- en kinderfeesten, georganiseerd door de Amersfoortse gemeenschap, de plaatselijke Oranjeverenigin gen, wijk-, buurt- of speeltuin verenigingen, en voor andere, naar het oordeel van burgemees ter en wethouders daarmede ge lijk te steller* feesten, 10% der onzuivere opbrengst; 3. Onder onzuivere opbrengst wordt verstaan: a. hetgeen ontvangen wordt aan toegangs- en abonnementsgelden en couponboekjes ook al is hierin begrepen het recht op ver tering, programma's of andere zaken vergoeding"* voor auteursrecht, verplichte pro gramma's, verplichte plaatsbe spreking, verplichte garderobe of andere verplichte bijdragen, on der welke naam of vorm ook, vermeerderd met de waarde van de afgegeven vrijbiljetten en re ductiebiljetten, met dien verstan de. dat vrijbiljetten en reductie biljetten, welk zonder machti ging van burgemeester en wet houders worden afgegeven, voor de berekening der belasting wor den medegerekend voor de volle prijs, waarvoor vrijstelling van betaling of waarop reductie is verleend. Indien die biljetten geen aanwijzing omtrent een rang bevatten of omtrent een rang, welke niet voor ten minste de helft van het aantal plaatsen ook toegankelijk is voor bezoe kers, worden ze, voor de bereke ning der belasting, geacht toe gang tot de duurste rang te geven; b de waarde der aan leden en do nateurs ener vereniging uitge reikte toegangsbewijzen, bere kend naar de toegangsprijs, wel ke door hen moet worden be taald, met dien verstande, dat de aan hen uitgereikte toegangsbe wijzen ten minste berekend wor den naar de helft van de toe gangsprijs, welke door het pu bliek op die rang moet worden betaald of, zo het publiek op die rang geen toegang heeft, naar de helft van de hoogste prijs, welke voor een toegangsbewijs van het publiek wordt gevorderd. 4. Bij de bepaling van de in het vorige lid bedoelde waarde blijven buiten rekening der toegangsbewij zen, uitgereikt aan personen, die medewerken aan de vermakelijk heid. 5. Bij de berekening van de on zuivere opbrengst wordt de krach tens deze verordening te heffen belasting buiten beschouwing gela ten. Oppervlakte 1. Voor kermisinrichtingen en soortgelijke vermakelijkheden wordt een belasting geheven, die afhankelijk is van de in beslag ge nomen oppervlakte (in het alge meen 50 cei}t per m2). Voor het hebben van automati sche muziekinstrumenten, toestel len en installaties enz. in voor het publiek toegankelijk gestelde loka len is per kalendermaand of ge deelte daarvan in het algemeen een belasting verschuldigd van f IC.-. Bijzondere bepalingen gelden nog voor bals en danspartijen. Vrijstellingen Artikel 5: Geen belasting wordt geheven voor: a. tentoonstellingen van vee en pluimvee, tentoonstellingen van voorwerpen van land- en tuin bouw, nijverheid, zending-, mis sie of jeugdarbeid, drankbestrij ding, wetenschap of kunst cn andera daarmede gelijk te stellen tentoonstellingen, voor zover 'de toegangsgelden geen recht geven tot bijwoning van aan de ten toonstelling verbonden vermake lijkheden; b. vergaderingen, voordrachten, le zingen en séances, welke hoofd zakelijk een beslist godsdienstig, wetenschappelijk, sociaal-econo misch, politiek of opvoedkundig karakter dragen "n welke toe gankelijk zijn tegen betaling van f 1,of minder per persoon; c. voorstellingen en uitvoeringen, georganiseerd door verenigingen, die een beslist godsdienstig, we tenschappelijk, sociaal-econo misch, politiek of opvoedkundig karakter dragen; d. dansonderricht, mits gegeven door een bevoegd dansleraar; Vermakelijkheden, welke zonder betaling alleen toegankelijk zijn voor militairen, die in werkelijke dienst zijn. Sportwedstrijden etc. welke zon der betaling toegankelijk zUn. den van de volgende organisaties: de heer Groeneberg voor Amsvor- de. de heer Veer voor de W.S.y. de Keien trekkers, de heer Van Goor voor Quick, de heer Van Zelm voor de A.Z..en P.C., de heer Geyten- beek voor Amersf. Boys, een ge delegeerde van de Fed. voor Per soneelsverenigingen. de heer v. d. Velde voor Olympia, een bestuurs lid van de ..Pedaalridders", de heer Valkenhof voor de gymnastiekver eniging „St. Hubertus". de heer Van der Ivleii voor Z.U.T., de heer v. d. Mark voor A.A.V. een be stuurslid van de gymnastiekver. Donar, de heer Van Zweeden voor de W.S.V. „Wilhelmina", een be stuurslid van de W.S.V. de „Trek vogels", de heer J. Schoneville voor de handbalgroep „Amersfoort", de heer Lagerwaard voor de E.A.P.S. V„ de heer Ederveen voor de gym nastiekver. „Oranje", de heer Spoel voor het Sportfondsenbad. een ge delegeerde van de korfbalvereni ging 't Soesterkwartier" en do heer Rouwhorst van de W.S.V. „St. Joris". Dankwoord Inmiddels was het tijdstip aange broken waarop de heer Oosterman. door vele sprekers in het bijzonder voor zijn werk bedankt, zijn af scheidscadeau zou ontvangen. De heer Van Mourik moest èn dc heer Oosterman èn de aanwezigen te leurstellen omdat hetgeen men ge dacht had te schenken nog niet ge reed was.. Hij achtte het gewenst geen ruchtbaarheid aan een en an der tc geven, zodat deze huldiging later zal worden gehouden. De heer Van Mourik dankte de sprekers voor hetgeen zij het Bestuur en de Bond hadden toegewenst. Hij me moreerde, dat de arbeid vruchtdra gend is geweest. Wel ging het niet altlid even gemakkelijk en er moes ten wel eens harde woorden vallcp. De samenwerking met de Federa tie van Personeelsverenigingen is nu beter geworden door de afvaar diging van mr. Walkate in het pe stuur van de A.B.v.L.O. Ook de Amersfoortse Gemeenschap is na der tot de A.B.v.L.O. gekomen en de Bond is opgedragen in de A.G. de sport te leiden. De heer Ooster man legt wel zjin functie van se cretaris-penningmeester neer. maar hij blijft bestuurslid. Zjjn naam zal aan de grganisatie verbonden blij ven, zo zeide de heer Van Mourik, door de jaarlijkse uitreiking van de Oosterman-wisselbeker aan die or ganisatie. die gedurende een jaar het meest in het belang van de sport werkzaam is. De heer Gro tendorst heeft dc eerste medaille, die bij de beker hoort, beschikbaar gesteld. Tenslotte zeide spr. dat de A.B.v.L.O. nog veel od zijn verlang lijst heeft staan. Veel daarvan valt te verwezenlijken, indien de organi saties zelf aan hun opbouw werken. Tijdens de rede van de Bonds voorzitter arriveerden burgemees ter Molendiik en de wethouders A. J. Spiekermann en J. Koopman. Steun van overheid Burgemeester Molendijk zeide. dat de mensen die in het vrije ver enigingsleven werken in deze tlld met recht meer begrip mogen ver wachten van de plaatselijke over heid. Een gemeentebestuur, dat ziln taak ruim ziet moet zich bewust zijn. dat de verenigin gen steun behoeven. De over heid kan zorgen voor het uiter lijk omhulsel, goede sportvel den en lokaliteiten, dan kan zich de activiteit van de ver enigingen eerst krachtig oht- plooien. In Amersfoort zijn we echter nog lang zo ver niet, dat aan de norm, 4 M2. sportterrein per inwoner, wordt voldaan. Het zal de zorg van het college zijn deze zaak behoor lijk breed en ruim te zien. Het gaat er om de organisaties de outillage te geven, die zij behoeven. Tenslotte zeide de heer Molendijk dan sprekende als de voorzitter van de Amersfoortse Gemeenschap, het een en ander over de verhouding van beide organisaties en meende, dat het er om gaat de frisheid en aantrekkelijkheid van de sportor ganisaties te vergroten. De heer Van Mourik zeide zeer-verheugd t© zijn door de aanwezigheid van het college en dankte voor hetgeen de burgemeester naar voren had ge bracht. Nadien kwamen nog enkele afge«* vaardigden gelukwensen t.w. de hr. Van Zwol namens de A.Z.C. „Ncp- tunus". de heer Klok voor het Amersfoorts Wandelcomité, de heer Veldhuizen voor het R.O.G., en dé heer Hienekamp van de T.T.C. „Over 't Net". Voorts was er nog een delegatie van de W.S.V. Ned. Spoorwezen en de verenigingen Jonge A.M.H.C. en H V.C. zonden bloemen. Ook wethouder Van Ga len Last gaf nog van zijn belang stelling blijk. Op verzoek van voorzitter Van Mourik richtte de heer W. C. Oos terman zich nog even tot de aan wezigen. Hij memoreerde enkele gebeurtenissen uit zijn dertig-jarige .Practbk" en zeide tenslotte, clat men de A.B.v.L.O. altijd met kracht moet behoeden. Sal Tas komt niet Het bestuur van het Instituut voo? Volksontwikkeling \erzoekt ons mede te delen, dat de lezing, die Sal Tas hedenavond zou hou den over „Jcan Jaurès. en het socialisme in Frankrijk", niet doorgaat. Brandweer greep in Door keurig optreden van de Amers foortse brandweer kon een grote brand voorkomen worden in de meubelfa briek van B. in de Nieuwstraat. De schade was gering. Enige planken gingen verloren. Waterpolo-programma Hedenavond worden in het Sport fondsenbad de navolgende waterpolo- wedstrijden gespeeld: Zwemlust 2UZSC 3 heren; IIZSC 2—Flevo. dames: Zwemlust—AZ en PC 2 dames; USZC I—AZ I heren.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2