Modernisering is ook hier noodzakelijk! Kees Broekman bevestigt zijn uitstekende vorm VAN NELLE Veilingsysteem is verouderd Filmscenario van Jean-Paul Sartre Nieuwspalet Sir Thomas is sceptisch Toch naar Helsinki Wint de 5000 meter voor Lundberg Sportsplinters De Koning heer en meester Scheepstijdingen Kerknieuws Radio-programma TUINKALENDER Maandag 23 Februari 1948 3 P.v.dA. bespreekt tuinbouwproblemen Het moet de plattelandsbevol king toch wel voldoening geven, dat de grote politieke partijen steeds meer aandacht gaan schenken aan de problemen van landbouw, veeteelt en tuinbouw. Hield niet op het KVP-congres een speciale agrarische sector zich bezig met deze vraagstuk ken, en staan zij niet ook in de Partij van de Arbeid in het middelpunt van de belangstel ling? Daarvan getuigden het landbouwcongres, dat twee we ken geleden werd gehouden, en het tuinbouwcongres, dat deze zelfde partij Zaterdag in „Tivo- li" te Utrecht hield. De Naaldwijkse wethouder en tuinder J. E m m e n s belichtte daar de moeilijkheden, waarmee de tuinders te worstelen hebben. In de aanvang van zijn rede deelde de heer Emmens mee, dat in Neder land niet minder dan 35.000.tuin ders met „min of meer succes" hun beroep uitoefenen. Zij zetten in 1946 gezamenlijk voor niet minder dan 320 millioen gulden om. Deze cijfers kenschetsen wel de belang rijke taak, die deze groep werkers voor de voedselvoorziening van ons. volk heeft. Helaas is de materieële waar dering van hun inspanning niet altijd even groot, waardoor ve le tuinders menigmaal in fi nanciële moeilijkheden gera ken. De heer Emmens pleitte dan ook voor de waarborging van de voorwaarden voor een redelijk bestaan, die gevonden kan worden door de prijs der tuinbouwproducten zodanig vast te stellen, dat zij tenmin ste gelijk zijn aan de kostprijs, waarin een redelijk onderne- mersloon begrepen is. Voor een verantwoorde bedrijfs voering is het noodzakelijk de kost prijs zo laag mogelijk te houden, zei de inleider. Daarvoor moet het be drijf aan verschillende voorwaar den voldoen: 1. doelmatige grootte en ligging der bedrijven, waarbij als minimum moet gelden, dat ten minste één man er het gehele jaar regelmatig werk vindt. Herverka veling van tuinbouwgronden zal daarvoor in verscheidene streken nodig zijn; 2. aanschaffing van ma chines voor grondbewerking, giet- watervoorziening en ziekte-bestrij- ding, bij voorkeur coöperatief; 3. beter vakonderwijs en een goede voorlichting door de rijksorganen. De resultaten van een dergelijke moderne bedrijfsvoering zullen ook voor de verbruiker merkbaar zijn, doordat de verkoopsprijzen zo bil lijk mogelijk niet: zo laag moge lijk zulten zijn, en de kwaliteit tot een maximum kan worden op gevoerd. Tegen „doordraaien" Het huidige veilingsysteem be sprekend betoogde de* heer Em mens, dat, hoewel dit systeem in het verleden de tuinders grote dien sten heeft bewezen, de vorm ver ouderd is. Verscheidene storende invloeden hebben de werking dei- veilingen meermalen ernstig belem merd. o.a. tijdelijke te grote aan voer van tuinbouw-producten, waardoor soms grote overschotten ontstonden, die men, in het huidige productie- en distributie-systeem, niet beter wist tegen te gaan dan bet teveel door te draaien, te ver nietigen dus. Om dergelijke ver spilling in de toekomst te voorko men bepleitte de heer Emmens, dat naast het xeilingsysteem een con serven- en verwerkingsindustrie moet verrijzen, waarin de produ cent, d.i. de tuinder en de verbrui ker zeggenschap moeten hebben. De koel- en diepvriesinrichtingen en_ de groente-drogerijen moeten ge- perfectionneerd worden en meer aansluiten op de praktijk van de veilingen. Hij beval exploitatie aan door de tuinders zelf. Ook de verhouding van de tuin- Gemeenschappelijk tegen de coloradokever Frankrijk, Engeland, België en Nederland hebben een internatio naal fonds voor de bestrijding van de coloradokever gesticht, zo deelde minister Mansholt tijdens het in Utrecht gehouden tuin bouwcongres van de Partij van de Arbeid mee. der tot de verbruiker belichtte de heer Emmens uitvoerig? daarbij be klemtonend, dat de tuinder zijn producten meer moet aanpassen bij de smaak van het publiek, hetgeen tot nu toe te weinig geschiedt. Er zijn, naar zijn oordeel, te veel groente- en fruitwinkeliers en daarop vegeteert een te groot aan tal grossiers. De nadelig® gevolgen van dit „gebrekkige afzet-appa- raat" dragen de tuinders en de ver bruikers. Sanering van de handel is dus noodzakelijk. „Gij moet niet te veel heil verwachten van een uitsluitend coöperatief systeem", riep spre ker zijn aandachtig gehoor toe. „Er zijn streken in ons land, waar dat wel een vruchtbare bodem vindt, in andere niet. Natuurlijk is een doelmatige ordening noodzakelijk, waarbij zowel de tuinders als de han del in het oog moeten houden, dat zij t.a.v. de verbruiker een dienende taak hebben." Na een langdurige, vruchtbare discussie gaf minister S. L. Mans- holt zijn visie op de tuinbouwpro blemen, die in wezen geheel aan sloot bij de inzichten van de heer Emmens. (Ingezonden mededeling) „Het spel is uit" Voortreffelijke regie van Jean Delannoy in „Les jeux sont faits" Ingezonden mededeling Verdrijf Verkoudheid met het snelle moderne middel BS Brengt direct verlichting SPATULA LOSSER (O) Tj E daden herleven in Jean Delannoy's nieuw ste film „Les jeux sont faits" („De weg zonder ein de"). welke naar een sce nario van Jean-Paul Sartre werd vervaardigd Een pre caire opdracht, die hij ech ter vervult zonder daarbij trucs toe te passen. Toch hebben zijn figuren, zodra zij de grens van het leven hebben overschreden, soms een onwezenlijke sfeer om zich heen. een wonderlijk licht. Sartre laat twee mensen, een schatrijke vrouw en een jonge volksheld, op hetzelf de ogenblik sterven. In het dodenrijk blijkt, dat zij voor elkaar bestemd waren ge weest. maar elkander nooit hebben ontmoet. Daarom mogen zij voor vier en twin tig uur naar de aarde terug. Is aan hpt einde van deze termijn gebleken, dat zij zonder elkaar niet verder kunnen leven, dan mogen zij een nieuw aards bestaan beginnen, an ders zullen zij opnieuw sterven. Delannoy heeft van dit gegeven een voorname, indrukwekkende en boeiende film vervaardigd, waarbij hij een uiterst, dankbaar gebruik heeft gemaakt van de vele mogelijk heden; welke het scenario, hem bood. In de eerste plaats is déze film het klinkt wat vreemd bij deze noodlotsgeschiedenis verkwikkend door de zuivere sfeer. Nergens een spoor van sensatie, goedkope senti mentaliteit of valse pathos. Het is een stil verhaal van twee mensen, die op weg gaan naar de eeuwigheid die deze weg afleggen in hun ge wone menselijke gedaanten, maar de levenden tevergeefs aanspreken. Die ergens onafgebroken als een litanie de naam van een stra'at te horen krijgen en zich daarheen dan bege ven. om midden in het volle leven Toen men de Engelse dirigent Sir Thomas Beecham dezer dagen bij zijn aankomst in de Verenigde Staten vroeg, of er. naar zijn mening, op het ogenblik grote toondichters in Europa leefden, antwoordde hij: Nergens op de wereld wordt iets van belang ge componeerd. want er is niemand, die er enig begrip voor heeft. Toen Beecham hóórde, dat een week geleden de 8-jarige Italiaan Fcrrucio Burco *n de Verenigde Staten was aangekomen om Amerikaanse orkesten te dirigeren viel hij uit: ..Laat men de jongen liever naar een speeltuin laten gaan en een bonbon geven. Ik heb eens een orang oetan gezien, die piano kon spelenl" Zweedse ingenieurs nemen proeven met radiotelefonie op de ultrakorte golf, waarbij meer dan honderd gesprekken te gelijk kunnen worden gevoerd. Men verwacht dat deze experimen ten tot verbetering op het gebied van de televisie zullen leiden. De Amerikaanse schrijver Ernest Hemingway heeft een scenario ge schreven, Tiger Make geheten, dat door Hemingway's eigen filmmaat schappij zal worden verfilmd. O Ter herstel van de wetenschappe lijke samenwerking tussen de V.S. en Duitsland, zullen hoogleraren worden uitgewisseld tussen de uni versiteiten van Chicago en Frank fort. Asjida, leider der Japanse Democratische Partij, is als kabi netsformateur gekozen. O Een Al- baans volkstribunaal heeft vijf priesters ter dood veroordeeld. De Sowjet-Unie verwacht dit jaar een buitengewoon goede oogst. O Na twee jaar zoeken heeft men een deel van de juwelen van gravin Stauffenberg, weduwe van de man die in 1944 de bomaanslag op Hit- Ier pleegde, in Amerika terugge vonden. Zij waren eerst door de Gestapo in beslag genomen; later door Amerikaanse militairen ge stolen. O In Roemenië worden we kelijks 2.500 nieuwe typhusgeval- len geregistreerd. Twintig ton DDT_ inseetenpoeder zijn uit Tsjechoslo- wakije onderweg. MARGUERITE MORENS. die de toegang tot het rijk der geesten be waakt. hoe fijn contrasterend werkt hier het spel der kinderen en hoe opmer kelijk dat de vrouw de weg vraagt aan de jonge moeder, die verdiept is in het spel met haar kindje te recht te komen in het straatje van de dood, dat later plotseling weer in een park tevoorschijn komt. Dat straatje heeft iets van een onwezen lijke, beklemmende sfeer, welke her innert aan de schilderijen van Hync- kes of een litho van Bendien In het rijk der geesten leven de men sen voort, zij mogen gaan waarheen zij willen, ook tussen de levenden, die hen niet zien, maar zij mogen niet terug door de deur, via welke zij het leven verlieten en die aan de kant van het leven licht, en aan de zijde van de dood donker is. 4Dcze sombere geschiedenis is doorweven van een fijne, zij het soms wrange, humor. En welk een wijsgerige trekjes liggen er in het verhaal de fluitspeler, wiens lied j zo schoon klinkt zolang de beide hoofdpersonen nog in het rijk der doden verkeren maar dat een valse klank krijgt als zij onder de leven den terug zijn. Het voortreffelijke spel, vooral van Micheline Presle en Marcel Pagliero. verhoogt de spanning in niet geringe mate, terwijl ook de fotografie, met uitstekende detail opnamen. de suggestieve werking verhoogt. Zaterdagavond hebben de regis seur. Jean Delannoy en Micheline Presle de vertoning in het Haagse City-theater bijgewoond, waarbij de laatste, aan wie f raaie «bloemen wa- MICHELINE PRESLE de vrouwe lijke hoofdrolspeelster in ..Les jeux sont faits". ren aangeboden zich charmant in het Nederlands tot het publiek richtte. Weinig charmant echter heeft dit publiek, dat de film toch kennelijk met spanning en aandacht had gevolgd, aan het slot geen te kenen van instemming gegeven. Weer .een bokser na knock-out overleden Sam Baroudi, de 20-jarige neger en halfzwaargewicht bokser uit New York overleed te Chicago in het ziekenhuis, zes uur nadat hij in de laatste ronde van een gevecht over tien ronden door Ezzard Char les knock out geslagen was. Baroudi, die nog nooit gevloerd was, herkreeg het bewustzijn niet meer, toen hij onder een reeks sla gen in elkaar zakte. Hij werd on middellijk naar het ziekenhuis ge bracht, maar zijn toestand was te ernstig om tot een operatie over te gaan. Hij had 40 van zijn 45 wed strijden gewonnen. Ezzard Charles is een van de pretendenten voor de wereldtitel in het halfzwaarge wicht, welke momenteel op naam van Gus Lesnevich staat. Broekman en Langedijk zul len Woensdag of Donderdag toch naar Helsinki vertrekken om daar definitief deel te ne men aan de wereldkampioen schappen. Een actie welke de K.N.S.B. had ingesteld heeft do nodige flpantiën hiervoor bijeen gebracht. Na afloop van de wed strijden in Finland keert Broek man naar Nederland, terug, ter wijl Langedijk nog in Noor wegen zal blijven, aangezien hij waarschijnlijk nog een wedstrijd t+i Brand by zal rijden. Westelijk Hockey team I-Iet Westelijk hockey-elftal zal in de laatste wedstrijd van do halve districts-competitie, die Zon dag 2'.) Febr. te Enschede tegen het Oostelijk elftal wordt geSpeeld, voor de tweede maal ongewijzigd in het veld komen. De opstelling is: -Richter (Be Fair); De Looper (Hilversum) en Drijver (Leiden); Langhökt (Hilversum). Loggere Laren 1 en Tiel (HHIJC); Van Heel (HHIJC). itoersfra (HHIJC). Bromberg (HHIJC). Kruizc (HII IJC) en Esser (TOGO). Ingezonden mededeling Bij Ruwe Handen, 1 Ruwe Huid, Ruwe Lippen. 30 ct. OOK OP OOST-JAVA is de evacua tie van Republikeinse troepen in volle gang. De koks van 4-5 R.I. gelegerd in een post bij Bangil. voorzien de Republikeinse troepen, die op hun tocht naar Republikeins gebied hier rusten, van eten. Naar de gewoonte van het land krijgen zij hunrijst met toespijzen in een pisangblad Olympische Spelen Loopt Nederlandse uitzending gevaar? Naar wij vernemen wordt binnenkort een bijeenkomst be legd tussen het bestuur van het Nederlandsch Olympisch Comi té en de voorzitters der natio nale sportbonden ten einde het vraagstuk der financiering van de Nederlandse uitzending naar de Olympische Zomerspelen te Londen, nader onder het oog te zien. De situatie is namelijk zo, dat nu de regering niet in de gelegenheid is een subsidie te verlenen, het NOC in totaal slechts vijftig personen, officials inbegrepen, naar Londen kan zenden. Dit betekent, dat. als Nederland een voetbal- en een hoc keyteam naar de zomerspelen zou afvaardigen, de fondsen uitgeput zouden zijn. Aangezien het bestuur van het NOC op het standpunt staat, dat een dergelijk klein aantal onaan vaardbaar moet worden geacht, ge zien de positie, welke ons land in neemt in de internationale sport wereld. wil men in overleg met de sportbonden tot een oplossing ko men van dit financiële probleem. Men schat het ontbrekende bedrag op 50.000. Luxemburg slaat de Rode Duivels De voetbalwedstrijd Luxemburg Rode Duivels, die. Zondag te Luxemburg werd gespeeld eindigde in een 20 overwinning voor het Luxemburgse team. De wedstrijd tussen het Belgisch en het Brits militair elftal eindig de in een 10 overwinning voor de Britten. Voetbal in het buitenland Uitslagen van de Franse natio nale divisie: MetzSt. Etienne 2 2; ToulouseRed Star 21; Nancy Rrjssel 21; SochauxStraats burg 10. Voor de eerste klasse van de Zwitserse voetbalcompetitie werden de volgende wedstrijden gespeeld: BazelServette F.C. 32; Biel Bellinzona 40; Lausanne Sports Young Fellows 14; Ztirich—Grass hoppers 31; Chaux de Fonds Bern 50. Schulte-Boeyen wonnen de revanche-rit in Antwerpen. In Brussel won Glorieux (B.) de om nium vóór Mortensen(Den.) en Gie- seler (Ned.) In de eerste Nederlandse cross country, de „Cyclo-cross" door Amsterdam heeft de Haarlemmer Voorting beslag gelegd op de eer ste prijs. Bij de touristen deden ook dames mee. Guido Ferracin, Italiaans kampioen behaalde het Europese kampioenschap bantamgewicht door de titelhouder Peter Kane op punten over vijftien ronden te ver slaan. f I nüeziiriden mededeling^ aan de Zwitserse politie en.de Duitse geleerde.." „Houden wij voorlopig hier," viel de minister van Oorlog in. Toen Peter deze suggestie vernam schrok hij hevig. „Bij Osirius," riep hij uit. „Dat nooit. Bedenkt Van de stilte die even viel maakte Peter ge- dat ik nu met mijn lectoraat reeds een vol uur bruik om op te staan: „Op dit punt zou ik een enkel woord willen spreken. Wij hebben op het ogenblik Kükkel in han- in de week in de weer ben. „Vijftig minuten," verbeterde de minister van Onderwijs minzaam. De minister-president boog zich naar Peter en den. met zijn tekeningen, met een model van zijn siste tussen de tanden: Kubelin begreep dat het de hoogste tijd was. geducht wapen. Met andere woorden: wij zullen „Lui varken!" en vervolgde toen hardop, zich dit wapen nu ook zelf kunnerr maken. Wat er richtend tot zijn collega van Onderwijs: mee te doen? Hij moest snel handelen. Eerlang zou hij een gezocht man zijn; de vinding moest dus terstond naar zijn organisatie in Duitsland gebracht wor- den. Het plan was gemaakt. Vóór de vlucht vreemd het ook moge klinken, wanneer ik mijn stem in dit gezelschap eisen zal horen stellen, moest echter nog het demonstratietoestel uit het orgel verwijderd worden. De heer Munnik heeft terecht verondersteld, dat een explosief in dit toestel was aangebracht, zodat het, wanneer geplaatst.' het in verkeerde handen zou komen, uit elkaar .Er viel moest spatten. Toch leek het Kubelin beter om nister van Oorlog krulden zich in een glimlach. „Maar zou Uw budget, mijn waarde, nog „Ik verlang," ging Peter heftig voort, „hoe ruimte .overlaten voor een studiereis op staats- kosten naar Egypte?" De minister fronste de wenkbrauwen, maar ik verlang, dat deze vinding onder controle van meende, dat dit wel degelijk mogelijk zou zijn de internationale atoomcommissie zal worden voor dit zeer speciale geval. Toen fluisterde Pe alle sporen uit te wissen. Hij zond Franz uit om Maar het was de minister van Buitenlandse het toestel te demonteren. Die merkte tot zijn ver- Zaken, die begon te spreken. hazing, dat de heer Munnik ermee aan het expe rimenteren was. Hij wilde hem neerschieten, doch de heer Munnik stelde te rechter tijd het apparaat in werking en na enkele mislukte scho ten werd ook het individu Franz verlamd. Door *er zlJn vriend iets in de oren. waarna de mi- Er viel een stilte. De mondhoeken van de mi- nister-president met een glimlachje een volgende uvraag stelde: ,,En zou het woord studiereis ook vatbaar zijn voor twee personen, zodat het overeenkomt met „Persoonlijk ben ik de mening toegedaan, dat het, begrip „huwelijksreis?" j. jjn terwijl de minister van Onderwijs over woog, hoe dit voorstel in de meest speelse woor den te aanvaarden, wendde Peter zich tot zijn het min of meer onstuimige voorstel van de heer Munnik al onze aandacht zou verdienen, indien de ministerraad zich niet reeds had be raden op dit punt Maar laat ik tot geruststel- rechterbuurman en vroeg: zijb lange wegblijven verontrust, heeft Kubelin ling van de heer Munnik mededelen, dat mijn Waarop de minister van Overzeese Gébieds- hem bewusteloos in de kerk gevonden. Tijd voor departement zich hedenmorgen reeds in ver- delen peinzend antwoordde; aon anHorn .fi. J. i_Jlfi 1.1 jTc Vii'or rrn Ct n 1Irriï een andere inspectie en een afrekening met de andere bewustelozen had hij niet meer, boven- binding heeft gesteld met onze vertegenwoor diger bij de UNO met de opdracht om terstond dien was er een getuige buiten de kerk, zodat de atoomcontröle-commissie van het gebeurde Kubelin besloot tot een overhaaste aftocht. De op de hoogte te stellen." Poolse wilde op het laatste ogenblik nog in- Toen Peter deze verklaring had aangehoord, grijpen, werd echter neergeschoten. Zij zal her- enigszins beschaamd over zijn voorbarigheid, stellen, doch daarmee zal geruime tijd gemoeid bleek de minister-president nog iets op het. hart zijn. te hebben. Na nog eens de dankbaarheid van de De maatregelen, welke dezerzijds getroffen regering over het beleid van Peter te hebben werden, kennen mijn ambtgenoten reeds. In een. uitgesproken, stelde hij. hem de vraag, hoe hij gevecht met onze grenswacht op een stille land- dacht over een professoraat in de Egyptologie. weg vielen twee levens aan onze zijde te be- Eerlan* zou aan een der universiteiten een leer- ,.Is hier geen koffie te krijgen?" „Neen, nog niet helaas." EINDE. Ingezonden mededeling treuren, terwijl ook Oerlemans en de 'man Franz stoel d"oor een nieuwe gedood werden. Kubelin zal worden uitgeleverd moeten worden. hoogleraar ingenomen ENNU... ^W7 EEN KOPJE^**-- Ook in Oslo heeft Broekman be wezen tot de beste Europese schaatsenrijders te behoren, want ook nu weer wist hij de 5000 meter te winnen voor de Noren Lund berg en Kosmo. Broekman noteer de een tijd van 8 min. 39.1 sec. Langedijk en Broekman hadden weer tegen elkaar geloot maar de tiid welke de Lierenaar thans maakte werd door geen andere rijder verbeterd. Jan Langedijk werd vijfde. Op de 500 meter, welke afstand een Amerikaanse aangelegenheid werd. werden Langedijk en Broek man 20 en 21ste met de tijden van resp. 16.5 en 47 sec. Hier werd Fitzgerald (V.S.) met 431 sec. eerste. Op de tweede dag van de inter nationale wedstrijden in het hard rijden op de schaats te Oslo wist Odd Lundberg de 10.000 meter te winnen na een prachtige rit tegen Kees Broekman. Broekman had tegen Lundberg vrijwel voort durend de leiding doch de Noor wist evenwel zijn achterstand in te halen en tenslotte won hij, na enkele fraaie laatste ronden, mét slechts een halve seconde verschil van de Lierenaar. 500 meter: 1. Fitzgerald (V.S.) 43.1 sec.; 2. Johnny Werct (V.S.) 43.4 sec./ 3/4 Delbert Lamb (V.S.) Het was De Koning uit Purmer- end, die een ondubbelzinnige drie voudige overwinning boekte in de eerste deze winter in Nederland gehouden langebaanwedstrijd op de schaats. De Purmerender domineerde op alle drie afstanden: 500, 1500 en 3.000 meter. Zijn fraaiste serie was die op de 3.000 meter tegen Buyen uit Amsterdam, die in het totaal klassement tweede werd. Buyen weerde zich verwoed, doch zakte tegen het einde af. De Koning noteerde de fraaie tijd van 5 min. 35,4 sec., een betere tijd dan het vorig jaar gedurende het ge hele seizoen in Nederland werd ge maakt. 500 meter: 1. De Koning (Pur- merend) 50 sec.; 2. Van Hoorn (Wormerveer) 50.2 sec.; 3. H. Ver meulen (Ter Aar). 1500 meter: 1. De Koning, 2 min. 44,9 sec.; 2. Buyen, 2 min. 46,8 sec! 3. Muts (Jisp). 3.000 meter: 1. De Koning, 5 min. 35,4 sec.; 2. Buyen, 5 min. 49,1 sec.; 3 B. Vermeulen. Totaalklassement: 1. De Koning, 160,87; 2. Buyen, 165,98; 3. H. Ver meulen, 168,72. (Ingezonden mededeling) Engelse league toch gespeeld ondanks sneeuw Sneeuwstormen en snijdende oostenwinden drukten de publieke opkomst bij de voetbalwedstrijden van Zaterdag omlaag tot een totaal van 500.000, tegen verleden week een millioen. De grootste recette werd gemaakt bij de wedstrijd Stoke City-Manchester United die door 45.000 toeschouwers werd bij gewoond. De ongunstigste weers omstandigheden heersten in het zuiden waar tal van ontmoetingen in een sneeuwjacht eindigden en het publiek de bal bijna niet meer volgen kon. In de eerste divisie kwamen wei nig verrassingen voor. De ontmoe ting Portsmouth-Arsenal kon niet doorgaan, terwijl Burnley het op eigen grond tegen Sheffield niet verder bracht dan een puntloos ge lijk spel. De „gunners" staan dus nu met 7 punten voorsprong aan de kop. Aston Villa-Chelsea 3-0; Bolton Wanderers-Charlton Athletic 1-0; Bjrnley-Sheffield United 0-0; Grimsby Town-Derby Country 2-3 Liverpool-Middlesbrough 0-1 Man chester City-Blackpool 1-0; Pres ton North End-Blackburn Rovers 2-1; Stoke City-Manchester United 0-2; Sunderland'-Huddersfield Town 2-0; Wolverhampton Wande- rers-Everton 2-4. Tweede divisie: Brentford-Ply mouth Argyle 0-0, Cardiff City- Nottingham Forest 4-1' Coventry City-New Castle United 1-1; Ful- ham-Birmingham City 1-1; Luton town-Bradford 3-3; Tottenham Hotspur-Southampton 0-0. en Henrv fV.S.) 13 5 sec.; 20. Lan- perlijk 46.5 sec.; 21. Broekman 47 sec. 5000 meter: 1. Cecs Broekman S min. 39.1; 2. Odd Lundberg (Noorw.) 8 min. 39.7; 3. Gunnar Konsmo (Noorw.); 5. Jan Lange dijk (Ned.) 8 min. 46. 1500 meter: Wcrket 2,21.7: 2. Konsmo 2.22.4; 3. Lundberg 2.23, 6. Broekman 2.25.1; 9. Langedijk 2.263. 10.000 meter: 1. Lundberg 18.00.5; 2. Broekman 18.01; 7. Langedijk IS. 17.9. Tijdens de Zaterdag gehouden wedstrijden won de Noor Liaklev de 3000 meter in 5 min. 34. Anton Huiskes werd met 5 min. 48.6 vijfde. De volgende Noren zijn voor de wereldkampioenschappon, die 28 en 29 Februari te Helsinki gehou den zullen worden, ingeschreven: Reidar Liaklev, Odd Lundberg, Farstad en Ilenry Wahl. ALCINOUS, New York-rPort Said. pass. 20 Febr. Gibraltar, AN- TONIA, 18 Febr. van Port Swetten- ham te Pladjoe, EEMLAND, Bue. nos AiresA'dam, 20 Febr. ie St. Vincent. LINDEKERK. 20 Febr. van R'dam te Hamburg, ABBE- KERK, SydneyR'dam, 20 Febr. te Antwerpen, EEMDIJK, Havana R'dam, pass. 20 Febr. Scillies, LUT- TERKERK. Bombay—R'dam, 20 Febr. te Suez, VEENDAM, wordt 24 .Febr. te Southampton verw., KOTA AGOENG. 20 Febr. Port Swettenham te Penang, LUTTER- KERK, BombayR'dam, 20 Febr van Suez, MOLENKERK, 20 Febr.' van Constqnam te Iloilo, RAND- KERK, 20 Febr. van Kaapstad naar Antwerpen, SLOTERDIJK, R'dam Batavia, pass. 20 Febr Óuessant, STAD LEIDEN, 20 Febr. van Bor deaux naar Dakar, ZIJPENBURG, 21 Febr. van IJmuiden te Casablan. ca verwacht. Ned. Hen*, kerk Beroepen te Echteld (toez.) J. de Mars, cand. en hulppred. te Bos koop; te Geldermalseh H. J. Pol te Joure; te Kolham B. Huisman te Opende-Z.; te Middelburg (toez.) (6e pred. pl.) W. O. F. Metz te Heerewaarden (Gld.); te Raalte (2e pred. pl.) L. Brink te Gaast-Fer- woude; te Velp (Geld.) (toez.) K. Beks te Harlingen. Aangenomen naar St. Maarten- Valkoog-Enigenburg (toez.) M. J. Pool, cand. te Hoorn. Geref. kerken Bedankt voor Doornspijk J. W. Dragt te Maarssen; voor Willem stad A. Schouten Jr. te Den Dol- der. Geref. kerken naar art. 31 K.O. Beroeoen te Goes en te Zuidwol- de H. J. de Vries, cand. te Zuid- horn. Chr. Geref. kerken Beroepen te Zwolle P. Westerloo te Thesinge. Oud-Getef. gemeenten. Bedankt voor Overberg J. v. d. Poel te Giessendam. Examens Aan de Theol. Hogeschool der Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. te Kampen is geslaagd voor het cand. ex. Theologie H. J. de Vries, cand te Zuidhorn. Het IJ kampioen winter- polo In het Sportfondsenbad Oost te Amsterdam, werd de beslissings wedstrijd gespeeld voor het kam pioenschap va)| Nederland winter competitie waterpolo tussen de Amsterdamse zwemvereniging Het IJ en de Haarlemse zwemvereni ging HVGB. Het IJ won deze ont moeting na een nogal forse wed strijd met 43 en kan zich kam pioen van Nederland van de win tercompetitie 19471948 noemen. Hedenavond HILVERSUM I: 19.— Nws, 19.13 Onder de leeslamp, 19.30 Actueel geluid, 19.45 Reg uitzending, 20. Nws, 20.15 Omroep Orkest, 20.45 Luisterspel, 21.30 Kwintetten van Mozart, 22 Orgelspel 22 30 Nws, 22.4| Avondoverdenking, 23.Can. tate „Les Amants Trehis", 23.25 24.Avondconcert. HILVERSUM II: 19.— Gronings Halfuur, 19.30 Viool en vleugel, 20.Nws, 20.05 Dingen van de dag, 20.15 Regenboog-cabaret, 20.45 Ik ben het niet met U eens, 21,05 Me- tropole orkest, 21.45 Rusland en wij, 22— Meester-trio, 22.30 De stem des Volks, 23.Nws, 23.15 Franse chansons, 23.3024.Ge zellige plaatjes tot besluit. Morgen Ochtend, en Middagprogramma HILVERSUM I: 7.— Nws, 7.15 Ochtendgymn., 7.45 Werkjes van Fr. Schubert, 8.— Nws, 8.15 Pluk de dag, 9.— Lichtbaken, 9.30 Och tendconcert, 10.Wie komt er in mijn hokje. 10.15 Prater-Herinne ringen, 10.40 Voordracht, 10.50 Ka mermuziek, 11.30 Als de ziele luis tert, 11.40 Bedrich Smetana, 12.03 Lunchconcert, 12.30 Weeroverzicht, 12.33 Lunchconcert, 12.55 Zonnewij. zer, 13.Nws, 13.25 Zang en piano. 13.50 Muziek-literatuur, 14.UiL Ned. Glorietijdperk, 14.30 Onder ons, 15.Elck wat Wils, 16.De Zonnebloem, 16 30 Zickenlof, 17. Na schooltijd, 17.15 Ned. Kamer koor, 17.45 Reg. uitzending, 18. Sport, 18.30 Strijdkrachtenprogr. HILVERSUM II: 7.— Nws, 7.15 Muziek in de morgen, 7.30 Melodie en Harmonie, 8.Nws, 8.15 Au bade. 8.45 Pianowerken van Liszt, Chopin en Mendelssohn, 9.30 Water standen, 9.35 Arbeidsvitaminen, 10.30 Van vrouw tot vrouw, 10.35 Gr. muziek. 10.50 Kleutertje luis. ter, 11.Gr muziek, 11.45 Wat Indië ons te zeggen-heeft, 12.Het Lyra Trio, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Ons platteland. 1243 Wiener en Doucet, 13 Nws. 13.15 The Sky- masters, 13.45 Operaduetten, 14. Met naald cn schaar, 14.30 Radio matinee. 16 30 Piano-duo, 16.40 De schoolbel, 17.Dat kun jij 'ook, 17.30 Orgelbespeling, 18Nws, 18.15 Piano-duo, 18.30 Vaudeville Orkest. 24 FEBRUARI. Veste planten zoals PhloxHerfstasters. Chrysanten, Anjers, Pyrcthrum en nog vele andere kunnen thans of in het vroege voor jaar door splitsing wordenvermeer derd. Met een spade steekt men de planten verticaal in enige stukken, die daarna afzonderlijk worden uitgeplant. De grond wordt tevoren nog eens goed losgemaakt. Wanneer de vaste planten in uw tuin na enige jaren te breed zijn geworden en daardoor te veel ruimte in beslag nemen of andere planten gaan verdringen, is het oot raadzaam om er thans met een spade wat af te steken.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3