Meerderheid in de Raad voor nieuwe vermakelijkheids belasting Hardnekkig in boosheid BENESJ ZWICHT 2 Woonwagenkamp gaat verhuizen Eiermarkt heropent Brand door schuld Eduard Twigt gingen de ogen niet open De huurverhoging der boilers Hamerstukken INTEKENBILJET Sonaten-avond van het AKG LAATSTE BERICHTEN Plannen met vliegveld Soesterberg DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Woensdag 25 Februari 1948 STADSNIEUWS Sportstichting komt volgende maand aan de orde De nieuwe verordening op de heffing van de vermakelijkheids belasting is tijdens de Dinsdagavond gehouden zitting van de Amersfoortse gemeenteraad zonder stemming aangenomen met de aantekening, dat de drie aanwezige leden van de communis tische fractie tegenstemden. Er waren leden, die protesteerden tegen de wijze waarop Den Haag de grootte van haar bijdragen aan de gemeenten uit het gemeentefonds afhankelijk stelde van een al of niet wijzigen der vermakelijkheidsbelasting, doch de burgemeester merkte op, dat men niet al te gauw moest spreken van een stok achter de deur, maar de benarde financiële positie van gemeenten en rijk in aanmerking moest nemen. Het rijk four neert momenteel aan de meeste Nederlandse gemeenten de nodige geldmiddelen en mag daarbij, aldus de burgemeester, de eis stel len, dat de belastinggebieden welke £an de gemeenten zijn toe bedeeld, behoorlijk worden „afgegraasd". Er werden overigens niet alleen bezwaren aangevoerd tegen de' aan tasting der gemeentelijke autono mie Sterker nog waren bij ver scheidene leden, o.a. bij de heer J. A. G. Alders (KVP) en P. J. Hermans (KVP) de bezwaren tegen de korte termijn, waarop de raad deze materie moest behande len. Men waardeerde de bedoeling van het college, dat eerst heeft kennis willen nomen van de resul taten der besprekingen tussen re gering en bioscoopbond etc., doch men vond dat luttele dagen niet voldoende zijn om de zaak gedegen te bestuderen. Wethouder Van Galen Last drong er bij de raad op aan, toch tot behandeling over te góan daar de verordening nu eenmaal op 1 April a.s. In wer king moet treden. ,En Amerika De heer Van Apeldoorn (CPN) achtte het niet juist de po sitie van het bioscoopbedrijf te*veel te schaden. Niet om der wille van de exploitanten, doch om te voorko men dat de bedrijven in handen van de Amerikaanse filmindustrie ko men, waar de heer Van Apeldoorn ze niet graag zou zien. Het is on- just, zo ging hij voort, om het bios coopbezoek louter en alleen als vermaak te beschouwen. We moe ten dit plaatselijk be2ien. Er'zijn zeker vele films met culturele waarde en op het gebied, van cul tuur valt er in onze stad voor de massa toch al te weinig te beleven. De 'hoer B a r t e 1 s (Arbeid) oor deelde, dat de raad er boter niet al te veel tijd aan kon verspillen, waar de zaak nu toch duidelijk was. Van verschillende leden oogstte hij soms aarzelende bijval en nadat een voorstel van de heer Van Apel doorn om voor 1 revues geen 35% doch 20% belasting te heffen, met 25 togen 3 stemmen was verworpen met bovenvermelde beperking, aan genomen. De heer K, ter Burg (CPN) was het niet helemaal duidelijk waarom de gemeenteraad, zoals B. en W. adviseerden, niet zouden in gaan op het verzoek van het Doorns college om adhcasic te betuigen aan oen motie van de Doornse ge meenteraad inzake de opheffing van de tramlijnen der Nederlandse Buurt Spoorweg Maatschappij. De Noteert U even GRAND: Fantasia (14 jaar), 14.30 18.45 en 21 u. Zo. 14. 16.15. 18.45 en 21 uur, CITY: De Blauwe Sluier (alle lft.), 14.30, 18.45 en 21 u. Zo. 14, 16.15, 18.45 en 21 u REMBRANDT: De levende dode (14 jr.), 14.30 en 20 u. Zo. 14, 16.15, 14.30. 18.45 eri 21 u. 25 FEBR. propaganda-avond VPRO Spr. ds Spelberg Amicitia, 20 u'. Filmavond NVEV, 's Prinsenhof, 20 uur. Openb. lezing De Stem der Pro fetie. Spr. dhr. G. L. A. Faber (Leeuwarden) „Weroldchaos of Wereldvrede?" Geb, Ev. Luth. Gem. Langestr. 20 u. Vrouwenbond P.v.d.A. Spr. mevr. Groot. Volksgebouw 20 u. 26 FEBR. Verg A.B.B. Spr. dhr E. Kupers, voorz. NVV, Markthal 20 Operette Wiener Blut, Grand 20 u. Recruten-avond Pro Rege. Mil. Centrum L. Beekstraat 17.30 u. 27 FEBR. Genootschap Ned.Frank rijk René Huyghe: „La civilisation moderne". Sierkunst 20 u. Toneelvoorst. A. G. „Buster". (Herman Bouber) Amicitia 20 u. 28 FEBR. Toneelavond Alg. Bak- kersgezellenbond, bal na. Amicitia 20 u. Opening expositie 15e en 16e eeuwse Japanse Kunst d'Oude Lan- teern. Muurhuizen 227. T./M. 22 FEBR.: Van Gogh exposi tie, d'Oude Lanteern. geopend 10-12, 14-17 u., Zo. 14-17 u. OPENB. LEESZAAL EN BIBL. dage- lijks ruilen v. boeken 14—17 u. DL Vrijd. avond ook van 19—21 u. Leesz. geopend dagelijks 10—12.30 u. en 14—17 a DL en Vrijd- ook 19—22 uur. „STICHTSE HEUVEL": Wo., Za. en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (Black-White Band, „de Spotvogels"). DANCING VAN 'T HUL: Zat.. Zon. en Woensd. dansen, 20—23 uur, Zon.mlri. 16—18 u. (Orkest „The Rhythm Specials"). DANCING cl ORANJEBOOM: Zat., Zon. en Woensd. dansen. heer W. van Gent vroeg wat er voor de tram in de plaats zou komen. In onze omgeving zijn vele inrichtingen die een druk gebruik maken van de tram. Ruim baan Wethouder Van Galen Last meende, dat Amersfoort met de vervanging van de tram door bus sen zeer gebaat zou zijn. Als de tramrails verdwijnen, kunnen van de B.W.-laan en van de Utrechtse- weg behoorlijke autowegen worden gemaakt. De N B.M. zal er heus wèl voor zorgen dat er iets goeds voor in do plaats komt. De tram is ver ouderd en de wethouder zeide niet bevreesd te zijn. dat de reizigers door de uitvoering van het plan geschaad zouden worden, ook niet op financieel terrein, zoals de heer Tor Burg meende. Overigens is het gemeentebestuur gaarne bereid hierover met de N.B.M. in corres pondentie te treden. Hetx voorstél werd aangenomen De heer L. Waterloo (KVP) was verheugd, dpt er, nu het colle ge een crediet van f 100.000 vraagt voor de aanleg van het eerste ge deelte van de plantsoengordcl in het Soestcrkwartier* eindelijk eens een verbetering zal intreden op het gebied van onze sportterreinen. Wij staan er slecht voor. Het ter rein van Amsvorde is thans afge keurd en dat waar de vereniging destijds voorstelde zelf voor her stel te zorgen mits de gemeente de benodigde compost wilde verschaf fen. Het terrein aan de Rubensstraat is totaal onbespeelbaar. Hij hoopte dat B. en W. spoedig met verder strekkende plannen zullen komen. De sportterreinen en ook de sportbeoefening in het algemeen zijn een grote zorg van het ge meentebestuur, aldus antwoord de wethouder Koopman. Het be heer der diverse terreinen is op het ogenblik ingewikkeld Hij verwachtte dat hieraan spoedig een einde zal komen door de in stelling van de Sportstichting. Het daartoe strekkende voorstel hoopt men in de volgende raads vergadering te behandelen, zodat tie sportverenigingen dan zelf kunnen beslissen over de verde ling der terreinen. De heer Waterloo vestigde nog de aandacht op de landbouw tentoonstelling en het lunapark, welke op het terrein aan de Leus- derwec zullen worden gehouden. Kan dat niet elders gebeuren? „We zullen zo veel mogelijk re kening houden met de bèlangen der voetbalverenigingen", zo luidde het antwoord van de wethouder, „maar of we de landbouw-tentoon- stelling er buiten kunnen houden weet ik niet". In tegenstolling met wat de heer Waterloo naar voren had ge bracht, was do heer Koopman van mening dat de sportveldjes in de nieuwe plantsoengordel het ko mend seizoen wel bespeelbaar zul len zijn. Aan de verbetering van het Leusderwegterrein kan eerst iets gebeuren, wanneer er voor een behoorlijke afrastering is gezorgd, opdat de jeugd het niet weer met een kan vernielen. Overigens staat nog helemaal niet vast wat er met dit terrein gaat gebeuren. Het uit breidingsplan voor het Leusder- kwartier wordt binnenkort in de raad gebracht en eerst dan kunnen we beoordelen wat er aan het ter rein moet worden gedaan. Over de compost voor „AmsvdTde" wilde de wethouder nog opmerken, dat hier mede niet f 1000 zou zijn gemoeid zoals was gesuggereerd, doch een bedrag dat dichter bij de f 10.000 dan bij f 1000 ligt. De raad verleende tenslotte het cre diet. Het voorstel tot verplaatsing van het woonwagenkamp naar de Mid- aclhoefsesteeg werd na enige dis cussie met algemene stemmen aan genomen. Over een huis Enige critiek ontlokte het voor stel tot verhqging van het crediet, verleend Voor aankoop en verbou wing van het perceel Grote Kop pel 1. Wethouder Koopman zette echter duidelijk uiteen dat hier geen. sprake is van een slordig be heer van gemeentewerken. Toen de gemeente tot aankoop van het pand overging, werd door gemeen tewerken een onderzoek ingesteld naar de verbeteringen die zouden moeten plaats vinden. Hierbij bleek dat er meer ln het pand moest worden verbouwd dan de eigenaar, van wie het pand aanvankelijk slechts zou worden gehuurd, voor nemens was te laten doen. Het be treffende raadsvoorstel werd echter door een andere afdeling gereed gemaakt, zodat mede door de korte terrpijn waarop alles moest geschieden mot de door gemeen tewerken noodzakelijk geachte ver hoging van het crediet geen reke ning werd gehouden. De wethouder deelde voorts mede dat de oorlogs schade-uitkering voor dit gebouw grotendeels aan de vorige eigenaar werd uitgekeerd, die .reeds een be drag aan het voorlopig herstel had ten koste gelegd Ook dit crediet werd verleend. 3ia msi dc buA Adv. Blijkens een mededeling van B. en W-, gevoegd bij de ingezonden stukken van de raadsvergadering van Dinsdagavond j.l. heeft het college op 20 Febr. besloten de eiermarkt bij wijze van proef van begin Maart af, weer enige maan den open te stellen. Op 17 Febr. j.l. was een desbetreffend verzoek ontvangen van enige landbouwor ganisaties in Amersfoort en omge ving. Een nogal fel gestookte kachel, bovendien voorzien van een onvol doend veilige afvocrconstructie een pijp,'die zo maar recht door een muur naar buiten was geleid moet volgens de deskundigen do oorzaak geweest zijn van de brand, die op 11 Februari van het vorig jaar in het perceel van de handelaar iri bloemisterij-artike len, L. J., aan de. St. Jórisstraat alhier woedde. Maar wie was nu aansprakelijk voor de ondeugdelijke coristruc- tie? De patroon, die aan zijn 17- jarig knechtje opdracht, gaf het afvoergat, waardoor de kachelpijp liep, af te schermen met blik, of wel' de knecht, die in plaats van blik gedeeltelijk triplex gebruikte? Over deze vraag had do Ulr. Rechtbank zich gisteren te be raden. De handelaar meende, dat zijn knechtje de schuldige was, cüe verkeerd materiaal gebruikt had. De Officier van Justitie zag in de handelaar dc schuldige en eiste f 300 boete. subs, honderdvijftig dagen hechtenis tegen hem. Dc advocaat zag nog een derde moge lijkheid, nl, dat het niet vast stond dat de brand aan de slechte kachelconstructie tc wijten was. in casu niet aan het slecht brand bare triplex. Op de zitting van 9 Maart a.s. zal de Rechtbank beslissen of de handelaar in kwestie al dan niet vrij uitgaat en< zo niet., welke straf hem zal moeten worden opgelegd. „Maar hoe'kon u het lidmaat schap van de N.S.B. overeenbren gen met uw gevoelens als Neder lander? Dat u in 1935 toetrad tot de Partij is misschien nog te ver klaren ómdat 'u van haar ver be tea ring in de sociale toestanden ver wachtte. Maar zijn u de ogen niet opengegaan, toen u zag boe de N.S.B. zich na de laffe overval der Duitsers jegens de Nederlandse zaak misdroeg? Zag u dan niet hoe zij dc Duitsers door dik en dun in hun vijandige -houding tegenover het Nederlandse volk steunden, de Duitse maatregelen toejuichten cn hielpen uitvoeren en steeds hand- en spandiensten aan de vijanden des lands vei'- leenden?" Aldus de voorzitter van de 3e karncp van het Utrechts Tribu naal tot de administrateur Eduard Twigt, die zich gisteren voor deze instantie had te verantwoorden. Behalve het lidmaatschap van de N.S.B. sinds 1935 tot het hittere einde, waren hem verschillende Volkomen gewettigd zegt de PUEM Naar aanleiding van ons artikel over de huurverhoging der boilers door de P.U.E.M,, deelt men ons van de zijde dezer maatschappij mode, dat volgens haai* deze ver hoging in verband met de kosten volkomen verantwoord is cn dat zij dan ook door dc Prijsbchccr- sing is goedgekeurd. Dit laatste vermeldden wij trouwens reeds in ons artikel. Overigons vestigt do P.U.E.M. er dc aandacht op, dat de goedkeuring reeds in Decem ber 1946 werd verkregen doch niettemin pas in Mei 1947 voor de eerste groepen is ingevoerd en nu geleidelijk over de gehele linie der boilergebruikers wordt uitgebreid. Voorts wijst men er op. dat men de kostprijs van een boiler zo als wij die hebben gesteld moet verhogen met- da ingecalculeerde rente, de kosten van revisie en die van de aan huis verrichte repara ties, Dit alles is voor ons natuur lijk niet nieuw, doch wij stelden ons op het standpunt dat door ge brek aan materialen in de laatste jaren weinig of geen reparaties aan de boilers waren verricht, hetgeen wij overigens baseerden op mededelingen van de P.U.E.M. zelf. De P.U.E.M. spreekt dit ook thans niet tegen, doch betoogt dat die betrekkelijk weinige repara ties, juist door het gebrek aan be- Over verscheidene van onder staande punten ontstond in de raadsvergadering van Dinsdag avond een beperkte discussie. Vele andere gingen zonder debat onder de hamer door Notulen. Ingekomen stukken en mededelingen. Voorstel van B. en W. om aan mejuffrouw J. A. H. Roelofs eervol ontsla'g te verlenen als onderwijzeres aan de school voor g.l.o. nr. 8; idem om aan me juffrouw E. Veen overeenkomstig haar verzoek eervol ontslag te ver lenen als onderwijzeres aan de school voor buitengewoon lager onderwijs: idem tot vaststelling van het beschikbaar te stellen be drag per leerling voor het open baar lager onderwijs ingevolge ar tikel 55bis der l.o. wet 1920 voor het jaar 1948; idem om aan de St. Gregoriusstichting te Utrecht drie lokalen van. het schoolgebouw aan de Lange Beekstraat in gebruik te geven ten behoeve van een school voor buitengewoon lager onder wijs; idem tot intrekking van het raadsbesluit van 24 Juni 1947 be treffende vernieuwing van de vloe ren van de gymnastieklokalen bij de scholen Wijersstraat en Oude Soesterweg. Afwijzend advies van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van het bestuur der O.L. Vrouwe-stichting om ingevolge ar tikel 72 de* l.o. wet 1920 de nodige Aan de Administratie van het Dagblad voor Amersfoort, Snouckaertlaan 7, Amersfoort. IK VERZOEK O MIJ TE WIELEN NOTEREN ALS ABONNi OP SET DAGBLAD VOOR AMERSFOORT voon 31 cent per week 4.— per kwartaal Naam Straatnaam Woboplaats Datum Doorhalen wat niet wordt verlangd Wij vergissen ons niet gaarne, zou U daarom Uw naam en adres la blolc- letters willen InvullehT gelden beschikbaar te stellen voor een nieuwe vloer in de gymna stiekzaal van de R.K. meisjesschool Muurhuizen 49b. Afwijzend advies van B. en W. naar aanleiding van het adres van het bestuur der schoolvereniging Pallas Athene houdende verzoek de nodige gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor het herstellen der be- zettingsschade toegebracht aan het schoolgebouw Heinsiuslaan 1. Voor stel van B. en W. tot het aangaan yan een lening van f 162.260 ten behoeve van de woningbouwvere niging „Goed wonen" in verband met de buitengewone aflossing van de door de gemeente gewaarborg de hypothecaire lening voor com plex IV „Goed Wonen"; idem tot wijziging van de gemeentebegro ting dienst 1946. Advies van B. en W. naar aanleiding van het adres van het bestuur der afdeling Amersfoort van de algemene Ne derlandse invaliden bond inzake het bewaken van graven van ge sneuvelde buitenlandse militairen op de begraafplaats „Rusthof" door gepensionneerde politiemannen en het inschakelen van invaliden bij de gemeentediensten. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van' een nieuwe verordening op de heffing van rechten voor het gebruik van de ziekenauto; idem tot aankoop van drie woningen met grond aan de Mooierstraat; idem tot overna me om niet van een strook grond aan de Vlasakkerweg van J. de vries; idem tot dvername om niet van stroken grond aan de Bis- schopsweg van G. v. d. Horst e.a.; i'dem tot verpachting aan N. G. van Drie van een perceel tuingrond aan de Rossesteeg onder Leusden; idem tot het verlenen van onthef fing van de betaling van huur voor een terrein in de Bokkeduinen aan J. J. StofmeeH- idem tot verhuur aan E. Bollegraaf van opstallen met grond aan de Kamp; Onthef fingen en bezwaarschriften brand verzekeringsbelasting 1947. Recla me straat- en rioolbelasting dienst 1947. Voorstel van B. en W. om credieten te verlenen voor het her stellen van uitgesteld onderhoud en van oorlogs- en bezettingsschade aan het gymnasium. Voorstel van B. en W. om een crediet te verle nen voor de aankoop van een auto ten behoeve van de dienst van ge meentewerken. Voorstel van B. en W. tot verhuring van het hotel Oud-Leusden aan de heer H. A. M Beukers. hoorlijk materiaal, nog meer kos ten mee brachten dan cle veelvul- digcr herstellingen in normale tijden. Al niet al komt het beto'pg van de P.U.E.M. neer op een ont- konning van onze stelling, dat de huurders al lang de kostprijs van de boilers betaald hebben en dat alleen al op deze gronden huur verhoging (voor iets dat eigenlijk al pigondom zou kunnen zijn) onbillijk is. Deze materie is te ingewikkeld en ook to onoverzich telijk om er over in discussie te treden. Iemand, die tien jaar ge leden een 'boiler in huur kreeg cn er weinig of geen reparaties aan ljad. heeft de kostprijs in zijn speciale geval opgebracht; een ander kan er meer dan de kost prijs van „verdokterd" hebben Het gaat er nu alleen maar om of men di-t systeem van „verburen" bewondert, Men moet daarbij niet uit het oog verliezen, dat iemand die nieuw een goed apparaat koopt, er in de regel oen behoor lijke garantie op krijgt en dus niet zo spoedig voor hoge reparatie kosten 'komt te zitten. De huurverhoging aldus de P.U.E.M. is mede een gevolg van het feit dat de nieuwe boilers, die thans -r- overigens in betrek kelijk geringe hoeveelheid door haar in omloop worden gebracht, meer dan twee maal zo duur zijn 'dan vroeger en dat daarom cle gemiddelde prijs van oude en nieuwe apparaten aanhoudende de betrekkelijk geringe huurver hoging der boilers over de gehele Unie alleszins gewettigd kan wor den genoemd. Met onze opmerkingen over het elkaar beconcurreren van de gas- on clectriciteitsbedrijven is cle P.U.E.M. het volkomen eens. Haar door ons afgedrukte folder wenst zij dan ook niet als reclame Voor do electriciteit beschouwd te zien. Ons dadelijks teveel Een werkgever die geen werk boekje kon tonen zag zich be keurd. t Een autobestuurder kreeg een bekeliring omdat hij geen voorrang verleende. Uit een portiek van een winkel pand werd een houten prijskaar tenkastje ontvreemd. Zo moet het niet In een perceel aan de Bloemen- daalsestraat ontstond een klein binnenbrandje, toen de bewoners een bevroren waterleiding hadden ontdooid met behulp van kokend water en een brandende krant. De brandweer kon het brardje spoe dig blussen. Veel waardering voor duo Blokv. d. Burg Van de vele combinaties, .die de musici van het Kunstenaars-Ge nootschap in de loop der jaren heb ben gevormd, is het dus Blok—v. d. Burg alleen overgebleven. Telken- jare weer geven zij behalve bii vele gevraagde medewerkingen ook op een eigen concert proeven van hun kunnen. Deze keer hadden zij zich de zware taak gesteld, vier grote sonaten op één avond te spelen. Ofschoon principieel tegenstander van het z.g.n. kleingoed-program- ma was de verwerking van deze zware geestelijke kost lang geen kleinigheid, al moet ik direct toe geven. dat psychologisch gezien dc anachronistische samenstelling van het programma de in dit geval enig juiste was. „Modern" in de typisch beperkte zin van dit woord zijn onze solisten niet. Dat zii desniette min toch in het krijt treden voor cle moderne componisten moet men hun hoog aanrekenen, al vraagt een Janacek en vooral een Debussy om een rijker genuanceerd toucher dan waarover Gerrit v. d. Burg gemeen lijk beschikt en om een grotere, bij na nerveuze sensitiviteit van toon dan die .van de violist Johan Blok. Met Janacek te beginnen was niet minder dan een waagstuk, want violistlsch is deze muziek zeer wei nig, behalve dan in de voor ons ge voel wat eenzijdig dromerige bal lade met typisch Slavische inslag. Pianistisch biedt dit werk meer mo gelijkheden, die Geruit v. d. Burg goed wist te benutten. In Debussy's sonate houd ik van grotere stuwin gen, van scherpere contrasten: het gemis daarvan meen ik enigszins tc moeten wijten aan de bil niet ge hele bezetting lang niet fraaie cous- tische verhoudingen van de zaal van 't Bloklands-Gasthuis, waarvan de scherpte zichtbaar remmend op de uitvoerenden werkte. In Beethoven en Brahms toonden zij zich er minder gevoelig voor, zo dat do Uitvoering' van de Frühltngs- sonate en van Brahms' zonnige A- Dur-gedachten-in-klanlcen de tech nisch .en artistiek meest gave mo menten van dit concert boden, voor welke prestatie de uitvoerenden te recht oen langdurige bijval van do vele luisterenden gewerd met als gevolg dc Slavische dans in g klein van Avorak als toegift. activiteiten ten laste gelegd, zoals het optreden als Lagermeister op het vliegveld Soesterberg in dienst van de Duitse Weermacht, voorts het lidmaatschap van de W.A., het Arbeidsfront en zelfs van (ie Ned. Landwacht. Verdachte -verklaarde in ant woord op de vragen van de voor zitter. dat hii feitelijk nooit had nagedacht over de tegenstelling van het lidmaatschap van de N.S.B. en het goed-vaderlander- schap. „Des te erger voor u en uw ge zin: u had u zelf en de uwen daar door veel leed en ellende kühncn besparen," antwoordde de voor zitter. Verdachte's verdedigster mevr. oir. v. Heijst-Romunde. bepleitto clementie op grond van de prac- tisch weinig betekenende activiteit van haar. cliënt. Zij wees erop, dat Twigt als administrateur van de Ned. Landwacht ook nog goede diensten aan de Nederlandse onderduikers had bewezen, dat hij van dc dwalingen zijns weegs tot inkeer was gekomen cn dat zijn gezin hem hard nodig had. Naar haar mening was verdachte door een bijna drie-jarige internering reeds voldoende gestraft, zódat hij maar zo spoedig mogelijk in vrij heid moest gestfild worden. Op 9 Maart zal het Tribunaal hierover adviseren. Bij het ter perse gaan verna men wij: President Benesj is geweken voor de eisen van Gottwald. Hij heeft het ontslag van alle minis ters aanvaard. Vanmiddag wordt een nieuwe regering gevormd. (Ass. Press), Soest DE ZAAK V. D. LAND De 5e Kamer van het Utrechts Tribunaal bracht advies uit in de zaak tegen Ph. v. d. Land, gewezen gezagtvoerder Ier koopvaardij, de man die zijn capaciteiten en orga nisatietalent in bezettingstijd ten bate van N.S.B.-ers en Duitsers in zette. Voorgesteld werd hem op te leg gen ,drie jaar en zes maanden in ternering met aftrek van vóór-in ternering, eindigend 12 November 1948. Voorts ontzetting uit de beide kiesrechten en het recht om nog ooit een openbaar ambt te bekle den. Hoogland Schaatsen Scheer snelste rijder op de 500 meter Onder auspiciën van de EAPSV werden vandaag op de AYV banen aan de Rubensstraat de nationale politie kampioenschappen op de schaats verreden. Er verschenen 27 deelnemers aan de start waaronder E. de Ruyter uit Zeist, die verle den jaar in Groningen als eerste eindigde en C. Geer uit* Amster dam. Uit de gemaakte tijden die vrij hoog waren bleek dat onvol doende training de rijders parten speelde. Op de 500 m werd C. Scheer winnaar (53.2 sec.). Tot nu toe zijn de volgende uitslagen be kend: 1. C. Scheer, APGS 53.2; 2. A. de Jong, Groningen 55.3; 3, E. de Ruyter. Zeist 56.3; 4. C. A. van Veen, Apeldoorn 56.7; 5. J. de Ja ger, Wieringermeer 58.3. Gemeenteraad komt bijeen Donderdagavond zal de gemeen teraad onder voorzitterschap van burgemeester G. ^ailmans bijeen komen, ten gfemcentehuize. De agenda houdt o.m. in een ver slag van de commissie tot wering van schoolverzuim over 1947 en een verzoek van A. J. Schalkwijk tot vaststelling van een later sluitings uur voor zijn café. B. en W. willen voorstellen om dc woning B 65 in Hooglanderveen on bewoonbaar te verklaren, terwijl rij tevens willen bevorderen, dat de presentiegelden voor dc raadsleden worden verhoogd. B. en W. willen komen tot vast stelling van een gewijzigde kinder bijslag-verordening voor het ge- meentepersoneel. Er zal worden overgegaan tot benoeming van een vaste commis sie uit de raad voor het ontwerpen van strafverordeningen. Tenslotte zal de begroting voor 1948 worden vastgesteld. Burgerlijke stand S tot en met 14 Februari Geboren: Hendrik Sije, zoon van Sije van der Veen en van Antje Melchert; Margje Grietje, dochtei van Gerrit van Zocren en van Gijsbertha Doornekamp; Gcrarda Gi jsberta, dochter van Herman us de Ridder en van Wilhelmina Catharina Prinsen; Helena Johan na Maria, dochter van Wilhelmus van den Heuvel en van Geertruidd van Middelaar; Johannes Cornelis zoon van Hendrikus Cornelis van Dijk en van Alijda Maria v. Ascli.. Beurs van New York Atch. Baltim. Can.Pac, (llin, C. N.Y.Cen. Pcnns.R. Sout.Pac. 46; Un.Pac. 155 20/2 24/2 88% 89',$ 105* 10 Yh 10% 10% 28 28% 12% 13 16% 17 47% 155 AlI.Ch. 174 174 Am.Can. 77% 79% Am.Ca:. 39(4 39% A.Smelt. 47' i 4S% A. T.enT, 149% 149% Am. Tob. 63»i 62 Anac.C. 31 31 Bethl.S. 31% 31% BoelIngA. 22% 23% Chrysler 54% 55% City B. 37% 37 Consol. E 22% 21% Dougla: 51% 51% Dup. N. 168 167% Eastm. K 39 38% Gen.El 32% 32% Gen.Mot. 52% 52% 20/2 24/2 Goodyear 41% 42 HudronM 16 15% Int.Harv. 85% 86% In.NIcke- 25% 25% Int.T.enT 12 12% Kenn.C. 44% 43% MontgW. 49% 49% Pack. M. 4% 4% Radio C. 8 8 Rep.St. 24% 25 Rcyn. T. 38% 38% Sears R, 33% 34 Shell ün. 30 30% Soconv 15% 15% Stand'Br. 24% 24% St.OII.J 71 71 Studeb. 16% 17 Texas C. 53% 53% U. Alrcr. 23% 23% Un. Corp. 2% 2% Un. Fruit 50 49% usRubb. 40y» 40yt US Steel 69% 69% Westing 26% 26% Woolw. 44 44 Omzet 640.000 Er bestaan, volgens mededeling van onze burgemeester, plannen om van het vliegveld Soesterberg, een groot militair luchtvaartcen trum te maken. Men is van plan een nieuwe startbaan te projecte ren naast de oude startbanen, die thans worden hersteld. Over de opleiding van militaire vliegers op dit vliegveld zijn de meningen nog verdeeld. De burge meester had de indruk, dat de mi litaire instanties het hierover zelf nog niet geheel eens zijn. SEC I gaat spelen tegen bondselftal SEC heeft de verheugende uit nodiging ontvangen van het be stuur van de KNVB, afdeling Utrecht, om haar eerste elftal, dat op de drempel staat van het kam pioenschap van de 4e klasse K, op 7 Maart a.s. te laten spelen tegen het Bonds-elftal, welke wedstrijd op het schitterende terrein van DEV te Doorn zal plaats vinden. RK Middenstanders vergaderden Maandagavond kwam de R.K. Middenstandsvereniging „St. Pe trus en Paulus" in het St. Joseph- gebouw in vergadering bijeen. De voorzitter, de heer W- Butze- laar sprak er zijn voldoening over uit, dat zoveel middenstanders aanwezig waren. Het jaarverslag van de secretaris, nog steeds "in mineur gesteld door de zware las ten welke op de middenstand rus ten, werd met dankzegging goed gekeurd. Uit het financiële verslag bleek, dat het ledental toeneemt en een flink batig saldo aanwezig was- In de kascommissie werden de heren Koelman en Van Hal ge kozen. Bij de bestuursverkiezing werden de heren W. Butzelaar en J. Zoetelief Jr. bij acclamatie her kozen. Het bestuur is nu als volgt samengesteld: W. Butzelaar. voor zitter; G. J. Schalkx, secretaris; J. Omseem, penningmeester; J. Zoe-> telief Jr. en A. Stalenhoef, leden. De rondvraag braöht verschil lende wensen naar voren, o.a. meer activiteit van de .propaganda-com- missie. Nadat de geestelijk advi seur, pastoor W. M. Voss de aan wezigen had toegesproken, sloot de voorzitter de vergadering. Oorlogsmisdadiger opgespoord Het bureau opsporing Oorlogs misdadigers is een Duits onderof ficier, die in het laatst van de oor log toen onze gemeente in het spergebied lag, zes Nederlanders aan de Zwarte Weg heeft neerge knald en daarna beroofd, op het spoor gekomen. Het onderzoek naar de dader was moeilijk. Met een foto lukte het de recherche na lange tijd vast te stellen, waar de onderofficier zich in Duitsland be vond. Hij is daar in krijgsgevan genschap en staat op het punt te worden vrij gelaten. Zaak is nu bewijsmateriaal in korte tijd te verzamelen, teneinde zijn uitleve ring naar Nederland mogelijk te maken. Vanavond' van 20.05 uur tot 20.15 uur zal over de zender Hil versum II de Presidente van de Stichting de Nederlandse Vrouw 18981948, Mevrouw Van den Boschde Jong spreken over de tentoonstelling „De Vrouw". Amsterdamse Effectenbeurs Burgerlijke sjtand Geboren: Jacqueline, d v A. G. Pruyser en J C van Mill. Gehuwd: J F Craenen en W B Hoogevest. Overleden: Andries Jacob Kloos terman 81 j. geh. m. D J Dantuma. Krijn Herman Plugge 25 j. geh. m. S. Famminga. Voorlopige samenstelling bondsploeg Op 7 Maart a.s. zal op het ter- rein van D.E.V. te Doorn een wed strijd worden gespeeld tussen een voorlopige Bondsploeg afdeling Utrecht en S.E.C. Het voorlopige elftal, waarin twee Ameersfoorters zijn opgesteld, te Weten Van Loon en 'Van Zuilen, in als volgt samengesteld: Doel; Van Loon (KWA); achter: Leeman (Minerva) en Weldam (De Stichtsche); midden: Meyer (DEV), Keiman (Voorwaarts) en Van de Bilt (De Toekomst); voor:' Verdoold (DEV), Van Zuilen (KV VA), Van de Griendt (Maarssen), Van 't Veld Gooische Boys) en W. Hardeman (DEV). Op de fondsenmarkt bleken de kopers zich heden uit de markt te hebben teruggetrokken. Inflationaire overwegin gen traden op de achter grond en de beurs sloeg in de eerste plaats voor de Internationale waar den, die maatgevend ple gen te ziln, een lagere richting in, zonder dat er echter verliezen van betekenis geleden wer den. Een uitzondering vormden over het alge meen de Indische cul tuurinstellingen, waar van met name de Ta baksfondsen zich pp het gisteren sterk verhoogde koerspeil wisten te, hand haven en zelfs nog iets daar boven bleven. De hogere openingsnoterin gen wisten zich echter niet te handhaven en overeenkomstig de alge mene markttendeus brokkelden ook suiker en rubberwaarden later iets af. doch niet bene den het vorig peil. zodat Indische fondsen de meeste weerstand boden. Daarentegen kwam Kon. Olie van 365 bij de ope ning op 359 en de nieu- de Kon. Olie van 352 op 345%. De affaire bleek iets kalmer dan gisteren, toen voor 3.6 millioen gulden aandelen werd omgezet. De leidende In dustriefondsen leden verliezen van 5 Philips zelfs nog iets meer. Ook Hoogovens deelden in de zwakkere stemming. 23/2 24/2 24/2 Act. aandelen >,tk Koloniale Bank J20% 121% 1195* N. L H.-bank 138138136 Ned. H. Mij. 1?1% 173 170% A.KU. a and. 191 W' 186^ Bergh's Jurg. 319% 318% v. Berkels pat. 126 12c Calvé Delft Crt 205 205% Centrale Suiker 225 225 Fokker 212 205 Van Gelder 171% 218% K. Nd H.ovens 224% 223% 219J* Lever Br. 323% 322 - Ncd. Ford 393 - 318 Ned. Kabelfabr ;22 Philips gloeil. 409% 302% Wilton Feyen. -37% - 234% D. PetroL My 3351', - Kon Petr. MIJ. *65% 364% 368% A'dam Rubber '87% 188% '88 Bondar Rubber 155% 157% Dell-Bat R.M. u7 129 Oost Java R.M. 92 52% SerbadJadJ S.R 1 2 Holl. Am. Liln xiO 220 lava-C.-J Llin 69 lc6% K.N.S M. 195 Kon Paketv. 177 175 Seh Unie 193% 195% 193 Rott Lloyd 184 182 5t. MU Ncderl 198% - 192 HV.A 264% 268% 264% Java Cult MIJ 122% 122 120% Ned. Ind. S U 131% 131 129% Ver. Vorst CM 63% 62£* 62% Dell-Bat 183% 184 182;- Dell Tabak 215% 219 216 Senemb. 176 179% 178% 99% 100 V. 99% Actieve obltg.i 23/2 24/2 Ned. '38 (3%) 3 100 dito '47 (3%) 3 98% 98% Nod. '37 3 98% 985- Dollarl. '47 S% 104>* 103% NWS 2% 81 81 Sp. eert. 100 2% 100M 100% N.I *37 A 3 95H 96 Niet-actleve obligaties A'dam 1 '37 3% sHage 1 '37 3- - R'dam le en 3e Ing. 1931 3% Rdam '38 (3%) 3 100% 100% Utr. pr. '39 2% - Utr. g. n' 37 3% - Pandbrieven Amst. Hyp. 9% 100 100% Arnh H (3%) 3 96% - Fr. Gr. H. 8% 100% 100 Grav. Hypb. 8% ^ed. Hypb. Veend K (3%) 9 96 96 Rott Hypb. 3% 100 100 Utr Hypb. 3(4 100 West Hypb. 8% 100 industr. obllg.: A.K.U obl. 3% 103 Berghs en J 3% Levers 3H Werkspoor 3% 103% Bt. Ptr MU 102% Kn Ptr M11103% Dell Spnv 98 Ned -Ind Sp 8% 63 103% 104 103% 103% 102% 103% 99 63% Nlet-act. aand. 23/2 24/ A'damse B. 173 174%2 HU Bank Unie 230 229 Tncasso Rott. Bank 167 115% rw. Bank Cert. 187 187 Rott. Bel Cons 184% 184% Lever 6% c.pr 152% 152% 31st en Sp fab. 439 442 Rott Dr. MIJ. 377 Werksp Serie A 198% 197 Anlem Ned Ind Gas 124 (nternatlo 196 198% Amst Ball MU 158% 159 Dell Sp. My. IV''} 71% >Jed. Ind. Spw 31% 30 Voorlopig ge noteerde aanrt.: Lever 4% c. pr. 108% 109 MIJ Fin N. a 102% Vredesteln 178 180 Ned IValvlsv. 129% 128 Zwanenb Org.' 210 2XW Prolongatie 2% 2% Amer. fondsen Anaconda 32% Beth. Steel 97% 94% Chrysler 112% Gen Motors Intern Ntcke) Kennecott 45% 45", Republic Steej 24% U.S. Steel 71 Phillips 57% Shell Union 31% 31% Tidewater 19 19 Balttmoro 10% Pennsylvania 16% t> bieden laten De directie der N.V. Ver. Javasche houthandel maatschappijen deelt mede, dat de voorlopige verlies- en winstrekening per 31 December 194S een verlies te zien geeft van 1.730.173 waarvan 739.388 wordt gevormd \ioor uitgestelde rentebetaling op de obliga tie-leningen. De directie stelt een re organisatie-plan voor, o.a. inhoudende reducering van het aandelenkapitaal met 1.000.000.—. voorwaarde lijke prijsgeving der obli gatiehouders van achter stallige rente ad 739.388, renteverlaging op de uit staande obligatiën, alsmede het uitgeven van een nieu we 4 obligatielening tot een maximum bedrag van 500.000.—. De gemeenteraad van Dordrecht heeft besloten een bedrag van 4.000.000.. vervroegd af te lossen van de obligatielening oorspron kelijk groot 6.000.000.", waarvan met ingang van 1 Maart de r*ente dlA zou gaan bedragen. Ter dekking van deze ver vroegde aflossing ging men twee geldleningen aan ten bedrage van 3 000.000.- en l 1.000.000.- k pari, at to lossen in 20 jaren en tegen een rente van 3 per jaar.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2