NELLE'S THEE wmÊÊIm Turasport in Amersfoort wordt bedreigd Scheer kampioen op alle afstanden Prinses Marijke-beker weer De Meeuwen" voor „u VAN OUDE PRIJZEN Noteert U even Examens V.P.R.O. hield een wapenschouw INTEKENBILJET Utrecht ging ntet de eer strijken Kampioen 1947 De Ruyter werd onttroond LAATSTE BERICHTEN Splitsing in de Curacaose delegatie definitief Brandpunten DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Donderdag 26 Februari 1948 STADSNIEUWS Verhoogde zaalhuren stellen leiding voor grote problemen Wanneer U de. penningmeesters van de gyranastiekverengingen de laatste tijd grijze haren ziet krijgen, dan heeft dat wel zijn oorzaken. Voornamelijk zijn er twee factoren, die daar aanleiding toe geven en wel de vergoeding, der leiders en de verhoging der zaalhuren door de gemeente. melijke ontwikkeling daardoor in de knel komt, lijkt ons bovenge noemde maatregel niet van toepas sing te moeten zijn, te meer daar ontheffing mogelijk is. Het laatste woord zal over deze kwestie wel niet gesproken zijn en wij verwach ten van de A.B.v.L.O. als overkoe pelend lichaam een nader protest bij de bevoegde autoriteiten Dat dit een gunstig gevolg mag hebben is met velen de wens van TURNER. Leidersvraagstuk niet eenvoudig De leiders kan men onderbrengen in twee categoriën: le zij, die uit verenigingen voort komen, dikwijls hun oude vereniging nu zelf leiden. 2e zij. die geheel buiten vereni gingsverband hebben gestaan of nog staan, en die hun lesgeven zuiver als een finantieele zaak beschouwen. De eerste categorie omvat leiders, die hun gaven zuiver uit verem- gings- of turnliefde doen. Zij vragen voor hun lesgeven merendeels mati ge financieele vergoeding en we ken nen gevallen, waarbij in het geheel geen geldelijke vergoeding verkre gen werd. Meestal zijn deze leiders houders van het leidersdiploma van het K.N.G.V., verkregen na een tweejarige cursus Deze leiders zijn onschatbaar voor een vereniging en de clubs, welke over een dergelijke leider beschikken, mogen zien ge lukkig prijzen. Het is alleen jam mer, dat het grootste deel der le den dit niet beseft, wat voor de be trokken leider niet alijd even pret tig is. De tweede categorie leiders om vat meer het zakelijke niet het bezielde type; wanneer de les afgelopen is, is de kous af en heeft de club afgedaan. Dikwijls laten ze zich ook „zwaar" betalen en dein zen voor de rompslomp van een vereniging met zijn jaarlijkse of tweejaarlijkse uitvoering terug en geven liever les aan een onderling groepje, wat evenveel geldelijke voordelen geeft, doch waar het uit sluitend bij lesgeven blijft. Over het leidersvraagstuk, dat een zeer groot probleem is in de turnwereld en waarover reeds el lenlange discussies werden gevoerd, zou nog veel zijn te schrijven. Laten we voor de lichamelijke opvoeding hopen, dat ook dit vraagstuk tot een spoedig goed einde mag komen; de leiderscursussen van het KNGV werken reeds in deze richting. Onaangenaam besluit Het tweede cardinale punt is de verhoging der zaalhtJren door de gemeente In een *ler laatste raadsvergade ringen werd op voorstel van B. en W. besloten de zaalhuren der ge meentelokalen te vrfhogen en deze verhoging komt er op neer dat na 1 Januari 1948 ongeveer het dubbele moet worden betaald. Protest De A.B.v.L.O. en verschillende turnverenigingen, welke landelijk georganiseerd zijn, hebben een ver zoekschrift tot B. en W. gericht om de genoemde verhoging niet voor de volle 100 pCt toe te passen op turnverenigingen e.d. Vorige week kwam de ontgoocheling in de vorm van een vierregelig antwoord, waar in medegedeeld werd, dat op het verzoek afwijzend wasbeschikt. Zonder nadere motivering wordt hierdoor de lichamelijke opvoeding een stap teruggezet, daar iedereen weet. dat contributieverhóging in deze tijd niet mogelijk is en dus het gevolg moet zijn dat vroeg of laat door inkrimping der lessen de meerdere verschuldigde zaalhuur verkregen moet worden met al de nadelen daarvan. Om voor het op bouwende werk van de lichamelijke opvoeding een dusdanige huurver hoging toe te passen, dat de licha- GRAND: Fantasia (14 jaar), 14.30 18.45 en 21 u. Zo. 14. 16.15, 18.45 en 21 uur. CITY: De Blauwe Sluier (alle lft.), 14.30, 18.45 en 21 u. Zo. 14, 16.15, 18.45 en 21 u REMBRANDT: De levende dode (14 jr.). 14.30 en 20 u. Zo. 14, 16.15, 14 30. 18 45 en 21 u. 26 FEBR. Verg A.B.B. Spr. dhr E. Kupers, voorz. NVV, Markthal 20 Operette Wiener Blut, Grand 20 u Recruten-avond Pro Rege. Mil. Centrum L. Beekstraat 17.30 u. 27 FEBR. Genootschap Ned.Frank rijk René Huyghe: ,,La civilisation moderne". Sierkunst 20 u. Toneelvoorst. A. G. ..Buster". (Herman Bouber) Amicitia 20 u. Associatie Diploma Boekhouden: de dames: H. Dekker, A. Raven- stein en R. Schimmel. De heren: J. Brons. G. Dijkhuizen, J. Jaarsma (Soest), J. de Jager, A. L. Janszen (Stoutenburg), E. Kamerbeek, H. Kohier (Stoutenburg), E. F. Leysen (Soest). A. L. Maarschalk. H. van Oort, H. Oeben, C. Rasch, T. Smit, J. de Vries. Associatie Diploma Nederl. Han- delscorr.' de dames: C. de Jong, M. van Sterk. S. G. F. Visser. De heren: M. Dasselaar, G. Klaessen, G. v. d. Meuïen. E. van Oosten. W. v. Gulik. Associatie Diploma Engelse Han- delscorr^ de dames C B. Hoonhoud, M. Janzon. G. Koops. G. van Ruiten beek, R. Tulen, T. Schambach. De heren: H. Inpijn (Voorthuizen), R. Niedelstein-Walter en T. Snel. Onverzwakte strijd voor Nationale omroep In .Amicitia" hield de VPRO gisteravond een propaganda-bijeen- komst, waar als spreker optrad dr. E D Spelberg met het onderwerp: Een nationale omroep, waarna dr. Nicolette Bruining de vraag beant woordde: „Waarom de VPRO?" Ds. S. GQsses Gzn, voorzitter van het organisatie-comité opende met een kort woord het samenzijn, er zijn vreugde over uitsprekend, dat zovelen waren opgekomen. Dr. E. D. Spelberg betoogde, dat de VPRO voorstander is van een nationale omroep. Dat wij avonden als deze beleggen is om contact te leggen met onze luisteraars in de eerste plaats, maar ook om een ze kere verantwoording jegens onze luisteraars af te leggen. Wij zijn en blijven voor een nationale omroep. Daar hebben we van ons bestaan af voor gevochten. Het radio-bestel wat wij nu hebben, is dat niet en wat wij krijgen, is het ook niet. Onder een nationale omroep ver staan wij een omroep, waarin de allerbeste krachten op de allerbeste wijze tot volk worden gebracht. Zoals dif"in Engeland. Frankrijk. België, ja schier in elk land van Europa het geval is, behalve in Ne derland. Wij willen een algemene omroep, waarin alle godsdienstige stromingen in% ons volk vertegen woordigd zijn. Wat nu komt, is een bestel, waar. in de omroepverenigingen, voor wat de samenstelling der program ma's betreft weer de baas zullen zijn. Toen ons dit duidelijk werd, hebben wij de VPRO weer op po ten gezet, opdat ook de stem van het Vrijzinnig protestantisme wor de gehoord. Spr. wekte op, tot het voeren van eea krachtige propaganda. Wij moeten, aldus de heer Spelberg, met onze 10.000en optrekken f'guurlijk naar Den Haag om de zendtijd te eisen, waarop wij recht hebben Dr. Nicolette Bruining schetste de wordingsgeschiedenis van de VPRO. Zij was de eerste vertegenwoordig ster van het Vrijzinnig protestan tisme in de in 1924 samengestelde commissie voor de regeling van de ..Culturele radio", later overge gaan in een staatscommissie onder het ministerie Ruys de Beeren- brouck. Ook deze spreekster wekt op tot ledenwerving, omdat anders het gevaar bestaat, dat in het ko mende radiobestel de VPRO niet zal worden opgenomen. In dc oor log hoopten wij, dat we één grote radiovereniging zouden krijgen als we van de bezetters warén be vrijd. We waren niet genegen, de VPRO op te heffen, zolang wij niet zeker waren, dat onze levensbe schouwing. ons humanistisch Chris tendom een plaats in de aether zou krijgen. We geloven, aldus besloot dr. Bruining, dat wij een woord voor de wereld hebben. Dat woord moe ten wij spreken. In de pauze waren een drietal korte toespraken van prominente figuren onder de aanwezigen op gramofoonplaten vastgelegd, die na de pauze werden gedraaid, alsook enige opnamen van het dameskoor, dat onder leiding van de heer G. J. de Lignv medewerking verleende. Tenslotte draaide de nieuwe VPRO-film. waarin we o a. kennis konden maken met staf en mede-' werkers, bedrijf en administratie. Ds. Gosses besloot de avond. UITSPRAKEN VAN HET BIJZ. GERECHTSHOF Het Bijz. Gerechtshof te Utrecht veroordeelde de gewezen SD-bewa- ker Ernst van Doorn te Amersfoort die o.a. een gevluchte gevangene heeft opgespoord en weder gearres teerd, alsmede dienst heeft gedaan bij het afzetten van een terrein waar door de Duitsers politieke delin quenten werden gefusilleerd als re presaille voor de aanslag op Rauter, tot 15 jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest, geheel door te brengen in een Rijkswerkinrichting en ontzetting uit alle rechten voor de duur van het leven. Hem werd het recht van cassatie verleend. In de zaak van R. Jonking te Soest, deelde het Bijz. Gerechtshof te Utrecht mede, dat het onderzoek inzake het verdachte ten laste ge legde verraad van joden niet vol ledig is gewéest. Het Hof verwees de' zaak terug naar de raadsheer commissaris. 'Aart de Administratie van het Dagblad voor Amersfoort, Snouckaertlaan 7, Amersfoort. EK VERZOEK O MIJ TE WILLEN NOTEREN ALS ABONN6 OP HET DAGBLAD VOOR AMERSFOORT voon 31 cent per week 1 4.— per kwartaal Naam I Straatnaam#-•••••• Woonplaats Datum Doorhalen wat niet wordt verlangd. Wij vergissen ons niet gaarne, zou U daarom Uw naam en adres ln blok- letters willen Invullen? Nieuwe B.L.O.-School op R.K. grondslag Om te komen tot een vorming voor het oprichten van een R K. School voor b.l.o. werd gistermid dag in St. Aechten een vergade ring gehouden onder voorzitter schap van de Zeereerw. Heer Pas toor X. F. A. Reyers. Van hun belangstelilng voor deze vergadering gaven o.m. blijk, de Hoogeerw. Deken Smit en de an dere Pastoors van de parochies uit' Amersfoort, de wethouder van On derwijs de heer A. J. Spiekermann, de inspecteur van het L.O. de heer M. A. C. Lindeman en de oud-in specteur van het onderwijs, als vertegenwoordiger van het R.K, Armbestuur te dezer stede, de heer L. W. van Loon Pastoor Reyers dankte allen voor de aanwezigheid en memoreerde de noodzakelijkheid om te komen tot het oprichten van een school voor B.L.O. In warme bewoordingen kwam hij op voor het misdeelde kind dat bij andere kinderen in alles ten achter staat, en daardoor meer bloot staat aan spot en teleurstel lingen. Hierna sprak Frater Serefatius, specialist op het gebied van bui tengewoon lager onderwijs. Deze uitte zijn vreugde dat het huisves tingsprobleem was opgelost en het gemeentebestuur zijn medewerking verleende. De jongens zouden geplaatst wor den in de school aan de Schimmel- penninckstraat en de meisjes in de school aan de Lange Beekstraat. Voor het testen en onderzoek der kinderen was. reeds contact op genomen met een bureau, dit is nodig, aldus spr. cn te onderzoe ken, welke kinderen op deze plaats thuis behorc Het is wenselijk óm de debielen en imbecielen gescheiden te hou den. Vanzelfsprekend is het doubleren van klassen door kinderen van elf of twaalfjarige leeftijd een kwes tie, die anders ligt dan bij leerlin gen van het gewoon lager onder wijs. Met goedvinden van de Alge mene Inspecteur van het Onder wijs in het Aartsbisdom, hebben de Zeereerw. Heren Pastoors, de Eerw. Zustprs en Fraters uitgeno digd voor deze tak van onderwijs zorg Ite dragen terwijl aan de Fra ters van St. Gregorius het bestuur was opgedragen. De heer Van Loon feliciteerde het bestuur met zijn initiatief en was er van overtuigd dat dit on derwijs met medewerking van Frater Serefatiur zou slagen. Voor ouders van deze kinderen is deze school een ware uitkomst omdat zij nu weten dat hun kinde ren, na het genoten onderwijs, niet meer zo hulpelocs zullen staan als voorheen. t Ons dagelijks teveel Uit een der kleedhokjes van het Sportfondsenbad werd een onder jurk ontvreemd. .Oen bestuurder van een aanhang wagen, zonder zijlichten, kreeg een .bekeuring. Mortiergranaten in een weiland Een twaalf-jarige jongen kwam%e politie vertellen, dat er in een wei land langs de spoorbaan Amersfoort —Amsterdam, twee mortier-grana ten lagen. Inderdaad vond een hoofdagent op de aangewezen plaats twee mortiergranaten, die nu een plaats op het politiebureau hebben gevonden. Als 't Oostenwind is De brandweer werd Woensdag ge alarmeerd voor een klein schoor steenbrandje in een woning aan de Utrechtseweg. Het brandje, dat ont stond door te fel stoken van de ka chel, kon spoedig geblust worden. Zwemfeesten van Spoorwegpersoneel De Bond van Spoorweg Sport verenigingen in Nederland organi seerde Woensdagavond in het Sportfondsenbad te Amersfoort Nationale zwemwedstrijden, waar aan door „spoormensen" uit het gehele land werd deelgenomen. Na het openingswoord van de heer Minnes, startte men voor het eer ste bummer. Het overladen pro gramma werd in een vlot tempo afgewerkt. Onder de deelnemers troffen wij ook de ex-Europees kampioen Ir. K. Hoving aan, die bij zijn start luid werd toegejuicht 'door de kijkers. De uitslagen luiden: 50 m. vrije slag heren, H. v d Velden (Utr.) 30.7 sec., dames, mej. Beekcr (Utr.) 38 3 sec. 50 m. rugslag he ren, P. Essing (Gron.) 40.8 sec., dames, mej. Henneveld (Utr.) 46.6 sec., 50 m. schoolslag dames, mej. van Dijk (Utr.) 47 sec., heren, Poort (Afrt.) 40.8 sec., 25 m. vrije slag dames, mej. v. d. Velden (Utr.) 17.5 sec., 100 m. idem heren, H. v. d. Velden (Utr.) 1.14.8, 25 m. rugslag dames, mej. v. d. Velden (Utr.) 20.7, 100 m. schoolslag he ren, Poort (A'frt.) 1.29.6, 25 m. idem dames mej. Beekwilder (Maastr.) 21.5 sec., 100 m. rugslag heren, F. Peters (Tilburg) 1.30.4, 3 x 50 m. estafette herbn 1. Gro ningen 2.1.8. 3 x 25 m. idem dames 1 Utrecht I 57.9. 5 x 25 m. vrije- slag heren 1. Tractie (met Ir. Ho ving) 1.14.3. De totaal uitslag van de zwem- nummers is: Utrecht 71>/2 punt, Groningen 24, Tilburg 14, Amers foort 12, Leiden 7, Zwolle 6, Maas tricht 5 en Den Haag 4. De polowedstrijd tussen de spoorwegen en een combinatie van Neptunus (Amersfoort) is door de Spoorwegen met 53 gewonnen. De heer dr. F. F. de Bruijn reikte namens de directie der -Spoorwe gen de wisselbeker uit aan de aan voerder van de Utrechtse ploeg, de heer Versteeg. 4. Van Veen 11.41,1; 5. De Jong 11/47.1. Totaal-klassement: 1. Scheer 175,25; 2. De Ruyter 186.10; 3. De Jong 188,63; 4. Van Veen 192,01; 5. Bredewold 194,01. Voor deze politicmannen is geen dief te snel\ Zij reden de 5000 m. op de schaats in dc volgende tijden (van links naar rechts). 1. C. Scheer, Am' sferdam (kampioen 1948) 10.44: 2. E. de Ruyter. Zeist (kampioen 1947) 11.14.3; 3. H. Breder void. Amersfoort, 11.30.8. (Archifoto) C. Scheer heeft op de banen van de Amersfoortse IJsvereniging geen halve maatregelen genomen! Zonder ook maar ernstig bedreigd te zijn, bracht de Amsterdammer Woensdag de Nationale Politiekampioen- •sehappen op de schaats (500 m., 1500 m. en 5000 m.) op zijn naam. De wedstrijden werden onder prettige weersomstandigheden, maar op een slechte baan verreden. De Zeistenaar De Ruyter, die ver leden jaar in Groningen als eerste serieuze kampioenscandidaten van serieuse kampioenscandidaten van de 27 rijders behoorde, moest erva ren dat de Amsterdammer steeds iets sneller was dan hij. Dat Scheer de snelste tijden op de drie nummers noteerde, kon nie mand verwonderen. Hy heeft nu eenmaal een behoorlijke aanleg en voed-* technische kwaliteiten. Met De Ruyter en De Jong en niet te vergeten de Elfstedentocht-rijder H. Bredewold, verstond hij de kunst de bochten goed te „nemenj' en zijn snelheid constant -te houden. Zijn Wedstrijden werden met grote belangstelling door het tal rijke publiek, dat'zich op en buiten de ijsbanen had .opgesteld, gade geslagen, Met niet minder belang stelling werden de verrichtingen van de Amersfoorter Eredewold gevolgd, die juist op deze dag zijn 44ste verjaardag vierde. Deze reed zeer tactisch en hij leverde een keurige prestatie; in de 500 m. werd hij vierde, in de 1500 derde en in het totale klassement vijfde. Zyn tijden 61,4; 3.10,6 en 11.30,8 zal men niet te laag aan moeten slaan. Eén van zijn mooiste duels was de rit op de 1500, tegen de heel wat jongere De Eocr uit Groningen. Het leek een hard duel te zullen worden. De Boer volgde uitstekend en wist zelfs in de laatste ronde een kleine voor sprong te nemen. Maar toen kwam Bredewold sneller door hét laatste einde heen, bleef goed doorduwen en gleed vervolgens, met de allure van een talentvol schaatsenrijder, var» zijn tegenstander weg, die daarna een verloren strijd voerde. Na afloop der wedstrijden, die laat in de namiddag werden be ëindigd, reikte de voorzitter van de Politie Sportorganisaties, de heer J. Nieuwold, waarnemend commis saris van Hilversum, de prijzen uit, richtte waarderende woorden tot de organiserende vereniging, de Eerste Amersfoortse Politie Sportvereni ging, het bestuur van de A.IJ.V., wedstrijdleiders en andere mede werkenden. De uitslagen waren: 500 meter: 1. C. Scheer, Amster dam 53,2; 2. A. de Jong, Groningen 55,3; 3. E. de Ruyter, Zeist 56,3; 4. C. H. van Veen, Apeldoorn 58,7; 5. J. de Jager, Wieringermeer 58,3. 1500 meter: 1. Scheer 2.52,8; 2. De Ruyter 3.07,2; 3. A. de Jong 3.09,5; 4. Bredewold en De Boer 3.10,6. 5000 meter: 1. Scheer 10.44; 2. De Ruyter 11.14,3; 3. Bredewold 11.30,g Waterpolo Adjudant Frölich kreeg gouden medaille Vanmorgen werd op het voorter rein van de infanteriekazerne aan de Leusderweg de gouden medaille voor 36-jarige trouwe dienst uitge reikt aan de adjudant o.o. (8 R.I.) P Frölich. Toen de troepefi, die onder com mando van luitenant-kolonel H. A. Alberdingh in carré stonden opge steld, had de inspectie plaats door de regimentscommandant, overste Muller. Hierna reikte overste Muller de gouden medaille uit. Na afloop van de plechtigheid werd de jublaris. hartelijk gecom plimenteerd door officieren, onder officieren en manschappen en bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. Burgerlijke stand Geboren: Adrianus Johannes Pe tbus. z. v. F. E. P. van Opijnen en J. P. Verheuvel; Gerrit Johannes, z. v. F. van der Pijl en A. van Gelder; Arend, z. v. G. Boute en M. Dekker; Willem, z. v. G. Boute en M. Dekker Gehuwd: M. A. Lorijn en A. C. v. Zijl; A, Laseur en W. van der Flier; W. Paalvast en E. Bouwman. Overleden; Herbert de Bruijn, 4' j.. geh. m. J. W. van der Heul; Geurt Ebling, 68 j., geh. m. A. Schrip- sema. Films over het nut van electrische apparaten Gisteravond werd in 's Prinsen hof voor de Nederlandse Vrouwen- Electriciteitsvereniging de nieuwe electriciteitsfilm gedraaid. Het was de eerste maal dat de film voor het publiek vertoond werd en het was jammer dat hierbij bleek dat de weerga\e door minder goed film materiaal niet altijd helder was. De opschriften waren vaak onlees baar en behoeven verbetering Toch was de inhoud aardig en was het gebruik -van de nieuwe electro-technische apparaten op een prettige manier door het verhaal geweven. Wij zagen een' diepvriesfabriek in volle werking, het schoonmaken, inpakken en invriezen van alle mo gelijke vruchten en groenten werd duidelijk gedemonstreerd. In de pauze deed de voorzitster nogmaals een beroep op de aanwe zigen om één gift te schenken voor het sympathieke doel: „Huisvrou wen met vacantie" Van de op brengst kan bijna weer een huis vrouw een week van rust en bui tenlucht genieten. Na de pauze werd de film „De Boerderij" gedraaid. DE ZAAK SKRIVAN De 4e Kamer van het Utr. Tri bunaal adviseerde heden tegen Thomas Wenzel Skrivan, bontwer ken alhier, die, hoewel genaturali seerd Nederlander, van Duitse zij de werd gedwongen tot verschillen de anti-Nederlandse activiteiten: internering gelijk aan de voorlopi ge internering en verbeurdverkla ring van vermogen tot een bedrag van f 500. - Goede prestaties van Neptunus-leden Een enthousiast publiek heeft gis teravond in het Sportfondsenbad kunnen genieten van de zeer span nende vierkamp om de Prinses Marijke Beker tussen de zwemver enigingen Meeuwen (Amsterdam), Neptunus (Arnhem), UZSC (Utr.) en Neptunus (Amersfoort). De or ganiserende vereniging was laatst genoemde. Gestart werd met de 100 M. rug slag dames, op welk nummer Ina de Gans haar klasse bewees door in een fraaie, stijlvolle race met een grote voorsprong als Nr. 1 aan te tikken. De 100 m. borstcrawl he ren gaf een geweldige strijd te zien tussen de Utrechtse rivalen Guus Linssen (UZSC) en Jan de Gans (Nept. A'foort). Onder dave rende aanmoedigingen van zijn clubgenoten won De Gans in een felle eindspurt dit duel; K. Smits (Meeuwen) bleek echter in vorige serie van hetzelfde nummer een betere tijd gemaakt te hebben, zo dat onze Jan zich met de 2de plaats tevreden moest stellen. Ty perend was, dat Ans van Bekkum (A'foort) het enige meisje was, dat op de 100 M. schoolslag de butter fly toepaste. Hoewel het haar niet mocht lukken bij de drie eersten te zijn, zullen we ongetwijfeld in de toekomst nog meer van haar horen. De 200 m. schoolslag heren leverde een gedecideerde overwin ning op voor de Amsterdammer Rudi van Feggelen met Krul (Utrecht) en Kuiper (A'foort) resp. als 2de en 3de. Op de 100 m. borstcrawl dames bewees Ina de Gans ook hier onder de besten te behoren door als goede 2de te ein digen achter C. Visser (Arnhem). Haar broer Jan de Gans nam de 3de plaats voor zijn rekening op de 100 m. rugslag heren. De dames I. de Gans, A. van Bekkum en Mevr. S. Wigtenbroekvan Kolf schoten zagen kans bij de 3x100 m. wisselslag estafette de 1ste plaats te bezetten, terwijl op het zelfde nummer voor de heren Amsterdam niet de eer ging strijken en Amers foort zich met de 2de plaats tevre den moest stellen. Totaal uitslag van de zwemnum- mers: 1 Meeuwen (Amsterdam) met 2022 punten. 2 Neptunus (Amersfoort met 2056 punten. 3 Neptunus (Arnhem) met 2116 Soest Filmavond Nederlandse Reisvereniging De afdeling Soest van de Neder landse Reisvereniging hield Woens dagavond in de grote zaal van Eem- land een filmavond. De secretaris van de afdeling, de heer Blom, opende met een wel komstwoord en hij bracht de VVV „Soest-Vooruit" dank voor de ver leende medewerking bij het organi seren van deze avond. De heer Groen, van het hoofdbestuur der Ned. Reisvereniging, gaf bij de ver toning der filmen een duidelijke uiteenzetting. De film van de Rhone, van de bo venloop af tot de uitmonding in het meer van Genève, gaf een fraai beeld van het Zwitserse natuur schoon, terwijl de film over de hor loge-industrie in dat land ons deed kennismaken met de bijzondere so ciale zorgen, welke de werkgevers aldaar voor hun arbeiders(sters) en ook voor hun kinderen hebben ge organiseerd Interessant was de film, die ons de kunstschatten toonde in de Wallise Burchtkerk te Valeria. Besloten werd met een film van de St. Paul-Katheöraal in Londen. Hoevelaken Rectificatie In het verslag over de uitvoering van Excelsior is abusievelijk ver meld als leraar de heer Van der Linden. De algemene leiding be rustte namelijk bij de heer H. Troost uit Amersfoort. punten, 4 UZSC (Utrecht) met 2188 punten. Deze maal bewees Neptunus (Amersfoort) verreweg de meer derde te zijn van UZSC (Utrecht). De heer Van Zwol overhandigde met een toepasselijk woord de Prinses Marijke beker aan de voor zitter van Meeuwen (Amsterdam). Tot slot volgde enige polowed strijden. Neptunus Amersfoort trof het lot tegen de 1ste klasser Meeu wen (Amsterdam), waarin de mid- voor van het Nederlandse zevental, Rudi van Feggelen, de gevaarlijke man was. Toch zag midachter Woelders kans om tegen Rudi me nig hachelijke situatie te redden. Neptunus (A'foort) speelde met invallers voor Heilijgers en Mol en zoals te verwachten moesten de Amersfoorters in de Amsterdam mers hun meerderen erkennen. Vlak voor het einde redde Cobi Geutjes, met een onhoudbare kogel de eer voor zijn club. Uitslag 51 voor Meeuwen (Amsterdam). U.Z.S.C. (Utrecht) bondode strijd aan tegen Neptunus (Arnhem) en werd met 30 door laatstgenoem de geklopt. Hieronder volgen nog enkele uitslagen: 100 m. borstcrawl dames: C. Vis ser 1 min. 13.8; I. de Gans 1 min. 14.5. 100 m. borstcrawl heren: K. Smits 1 min. 5.J. de Gans 1 min. 5.8; G. Linssen 1 min. 6.6. 100 m. schoolslag dames: C. Schouten 1 min. 32.7; S. Proosdij 1 min. 33.6; G. Moolhuysen 1 min. 34.2. 200 m. schoolslag heren: R. v. Feggelen 2 min. 51.6; H. Krul 2 min. 55.5; A. Kuiper 3 min. 7.6. 100 m. rugslag dames: I. de Gaijs 1 min. 20.4; A. Wagemaker 1 min. 25.4; G. Feldman 1 min. 31.2. 100 m. rugslag heren: H. Barte^ 1 min. 15.K. Smits 1 min. 18.2; J. de Gans 1 min. 18.7 Het komt thans definitief tot een splitsing ln de delegatie der Neder landse Antillen. De afgevaardigden der Curasaose Democratische Partij hebben heden medegedeeld, dat zjj besloten zijn morgen. Vrijdag, naar de West terug te keren. Nederlandse diplomaten uit Praag gevlucht? (Van on?e Haagse redacteur) Volgens een bericht uit MUnchen zou het Amerikaanse hoofdkwartier aldaar hebben bekend gemaakt, dat van de 18 vluchtelingen, die in de laatste dagen uit Tsjechoslowakye in Duitsland zijn aangekomen, er 10 zouden behoren tot het Neder landse corps diplomatique. By informatie op het ministerie van Buitenlandse Zaken kon men ons dit bericht niet nadrukkelijk tegenspreken, omdat men hierover nog geen enkele mededeling had ontvangen. Wel deelde men ons mede dat men de juistheid van het bericht volledig in twijfel trekt, omdat men voor de leden van ons diplomatiek corps te Praag geen enkele aanleiding ziet om uit de Tsjechische hoofdstad de wijk te nemen. Het werd niet uitgesloten geacht, dat oud-leden van onze diploma tieke of consulaire vertegenwoordi* ging, die echter geheel buiten het diplomatieke verband nog in Tsjechoslowakye vertoefden, tijdens de jongste gebeurtenissen vertrok ken zyn. Het ministerie stelt thans een onderzoek in naar de juistheid vAn het bericht. Moekden wordt door de commu nistische legers gebombardeerd. De daar verblijvende Amerikanen heb ben van hun regering de raad ge kregen de stad te verlaten. Fakoe. 65 k.m. ten Noorden van Moekden. is in communistische handen. nogmaals tegen AFTERNOON 74 ets p. 100 G GIRAFFE 64 ets p. 100 G 54 ck p. 100 G TE KOOP AANGEBODEN Z.g.a.n. voor-oorlogse kin derwagen te koop. St. An- fridusstraat 49. 5211 Te koop: v.o. lichte kin derwagen op kogellagers, in prima staat en hobbelpaard. Te zien: Dintelstraat 8, tus sen 5 en 7 uur. 5207 Te koop z.g.a.n. kinder wagen, donkerblauw. H. v. d Beek, Nieuwe Kerkstraat 44, Nijkerkerveen. Ook ge negen te ruilen. Liefst ra dio. 5208 Kofferschryfmachine, 3 rij Erika. Na 6 uur. Kamp 24. 5212 PERSONEEL GEVRAAGD Gevraagd oude boerenar beider voor klein bedrijf, met kost en inwoning. Brie ven met voorwaarden onder No. 5203 bur. van dit blad. DIVERSEN Breiwerk gevraagd, on verschillig wat, kousen, sok ken, etc. Br. no. 5210 bur. van dit blad. Nylonkouscn worden door ons ook keurig en vlug ge repareerd. „Perfect", Utr. weg 91, Amersfoort. Er staat heden belangrijk nieuws in de Advertenties.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2