10 Thomas Mami Fanst herleven Wilt U gaan - gaat dan snel Hoofdtaak van ons leger: na een aanval tijd winnen Erepromotie directeur N.O.-polderwerken Smokkelauto geramd Nederlands elftal gaat oefenen Raadhuistournooi in ere hersteld I ph/liShave I •Louis verlaat in Juni de ring Oranjetrui voor de ronde van Nederland De Olympische dag Steun van volk aan leger Prof.v.Everdingen 75 jaar Kërknieu ws Scheepstijdingen Radio-programma THINK A LENDER Donderdag 26 Februari 1948 3 Als er één Duitse schrijver is, aan wie het recht toe komt in een roman het beeld te scheppen van zijn land en zijn volk, zoals zij zijn geweest in de eerste veertig jaren van onze eeuw, dan is dat wel Thomas Mann. In zijn nieuwste werk Doktor Faustus heeft hij deze moeilijke maar grote poging ondernomrn. Ontdaan van alle bijkomstigheden verrijst in deze roman de historische gestalte van het geestelijk leven in Duitsland tussen 1900—1940. De romanschrijver koos daarvoor de levensgeschiedenis van Adrian Leverkühn, de held van zijn verhaal, een componist, welke geschie denis hij ons laat vertellen door een eveneens gefin geerde biograaf. Serenus Zeitblom. Leverkühn is een intelligente en begaafde jongeman, die beseft, dat de kunst van de 19e eeuw onherroepelijk verleden is ge- LETTERKÜND1GE KRONIEK door J. C. BRANDT CORST1US worden. Reeds lang vóór 1914 begrijpt hij dat de burgerlijke levensstijl en de orde van de geest en van de kunst aan het verdwijnen zijn. En hij heeft er schrandere spot voor over. Wat hem ontbreekt is echter een warm-levend contact met zijn tijd, de zedelijke verontrusting over een ondergang, die de kunst haar le vensbodem ontneemt, uit welke verontrusting het streven kan ont staan kunst en leven in een nieuw harmonisch verband bijeen te bren gen. Leverkühn keert zijn tijd en volk en land de rug toe, zonder zich nochtans uit hun midden te verwij deren. Hun lot laat hem koud; scherp ziet hij wat er gebeurt; maar zijn eenzaamheid is niet een con centratie op de kern der gebeurte nissen maar een vlucht. Slechts be zorgd om zijn eigen kunst, die daardoor een schoon intelligent spel wordt, sluit hij zich af van de men sen en de wereld. Tot woning kiest hij zich een oord, dat aan de lande lijke omgeving van zijn jeugd gelijk is; voor de 'oorlog van 19141918 sluit hij de ogen; de débacle daarna raakt hem niet, het opkomende na- tionaal-socialisme vindt in -hem geen tegenstander. Hij wil slechts zijn kunst redden, ook al kost het hem zijn menselijkheid. Maar de mens ontkomt niet zonder schade aan zich zelf; de ziels-span- ningen leiden tot zware ziek ten, hij kan in anderen slechts een onvolkomen liefde voor hem wek ken, tenslotte breekt zijn geest en eindigt hij in de waaxizin, lerzelf- dertvjd dat het Duitse volk tot de waanzin vervalt Een critisch beeld THOMAS MANN is er in ge slaagd Leverkühn tot een aan vaardbare figuur te maken, met wie wij ons voelen meeleven. Breedvoerig worden om hem heen, maar steeds op het twaede plan, de groepen getekend, die de verschil lende historische perioden verte genwoordigen. Ongetwijfeld brengt hij de jaren vóór 1914 het meest tot leven, de tijd die Mann zelf de meeste bevrediging moet hebben geschonken. Het ouderlijk huis, het oude stadje Kaisersaschem, de trektocht door Thüringen verkrij gen een onmiddellijk leven. Voor de moderne tijd is hij soms gedwon gen de vele tijdverschijnselen in klein bestek bijeen te dringen. Ook hier blijkt opnieuw, dat het gemak, keiijker is een verder af gelegen verleden in beeld te brengen dan een, dat dichtbij ligt. Mann heeft zich "willen dekken van het gevaar dat school in zijn situatie van geëmigreerde schrijver, die een kritisch beeld ontwerpt van de houding der kunstenaars en in tellectuelen van zijn land. Daartoe schiep hij de merkwaardige tussen persoon van de biograaf, de man die van jongs af het leven van Adrian Leverkühn heeft kunnen volgen. Het is met deze -Serenus Zeitblom wat een naam!) eigen aardig gesteld. De schrijver maakt van hem een der Duitsers die, ge voed door de humaniora, in hun persoon de traditie van Goethe x'oortzetten, echter zonder tot mili tant^ bestrijders van het nationaal- socialisme te worden. Zeitblom wordt eenvoudig opzij geschoven door Hitler's regime en in zijn eenzaamheid beschrijft hij in de jaren 19431945 het leven van zijn grote vriend. Daartoe be geleidt op een fasinerende wijze de ondergang van het gehele volk de ondergang van de individu Lever kühn. Telkens worden wij ver plaatst naar een zeer recent verle den en de wetenschap omtrent dit algemene catastrofale einde belicht dét voorafgaande van de enkeling op spookachtige wijze. Inderdaad bewaart Thomas Mann, dank zij Zeitblom's sereniteit, tegenover zijn hoofdfiguur de gewenste even wichtigheid. Of gewenst? Soms prikkelt zijn olympische kalmte en verwensen wij het aan alle actuali teit onttrokken tijdsbeeld, om een ogenblik later bekoord te worden door het zeer wezenlijke van zijn uitbeelding. De zwakke plek 1\/T AAR toch is Mann met deze. biograaf in moeilijkheden ge raakt. Er ^s iets tweeslachtigs in zijn persoon. Hij is ten dele de Tho mas Mann-die als tdeschouwer het leven bekijkt en registreert, maar ook de Thomas Mann, die, sinds 1933, partij kiest en door de poli tieke gebeurtenissen meer dan voorheen de criticus is van onze tijd. En er blijft iets 'onmogelijks in deze detective-figuur, die op de hoogde is van alle gangen van de hoofdpersoon en dikwijls arrange rende allures krijgt, die doen den hen aan de rol welke Hildebrand 20 graag speelt in de Camera Obs- cura. De moeilijkheid is nl. dat de schrijver ons ook Zeitblom niet als de ware intimus van Leverkühn kan vaststellen, omdat zijn held niemand op waarlijk vertrou welijke voet stond en zijn leven lang Zeitblom het ,,du" ontzegde. Daardoor moet hij op allerlei ma nieren contacten tot stand brengen, die niet overtuigend zijn. hetgeen de zwakke plek uitmaakt van deze roman. De schrijver mag echter de ver wachting koesteren, dat door ziji\ werk de Duitse literatuur een zeer essentieel beeld bewaart van een bijzondere periode van het Duitse geestelijke en artistieke leven. Daarvoor nemen we menige om standige beschrijving en uitvoerige ZeitblomseMannse mededeel zaamheid op de koop toe. Het is soms een onmogelijke roman voor de moderne lezer, maar indien mo dern hier niet alleen betekent, dat men de omvangrijke roman schuwt Op 9 Maart a.s, zal te Wagenin- gen het ere-doctoraat in de Land bouwwetenschappen worden uitge reikt aan ir. S. Smeding, directeur van de Noordoostpolder-werken te Zwolle. Men verwacht een zo grote belangstelling, dat de ere-promotie niet zal plaats hebben in de aula van de Universiteit, maar in de grote kerk te Wageningen een unicum in de geschiedenis van de Landbouwhogeschool. THOMAS MANN alleen omdat hij omvangrijk is, zal men tenslotte een groot kunststuk vinden. Geschreven in Amerika, gedrukt in Zwitserland, uitgegeven in Zweden, handelende in de Duit se taal over het moderne Duitsland, ziedaar Doktor Faustus. Deze wijze van ontstaan is symbolisch voor het boek: het loopt van alle kanten om Duitsland heen en treft het ten slotte in het hart. Dr. J. C. Brandt Corstius. Thomas Mann: Doktor Faustus. Das Leben des Deutschen Ton- setzers Adrian Leverkühn, er- ziihlt von einem Freunde. Ro man. BermannFischer Verley. Stockholm, 1947. Een pantserwagen van de mare chaussee ramde Dinsdagavond bij Moergestel een gepantserde smok kelauto met een twepkopplge be manning en een lading van 7 koelen. De inzittenden van de smokkel auto konden worden gearresteerd. De smokkelwagen, die Moergestel naderde in de richting België, had slechts een smal kijkgat in de zware bepantsering aan de voorzijde. De wagen was echter na de bot sing dusdanig ontwricht dat het de inzittenden niet gelukte er uit te^ ontkomen. Persoonlijke ongelukken bleven aan beide zijden achterwege. De aanhouding van deze wagen kwam tot stand door de samenwer king van de drie opsporingsdien sten, die thans met succes de be strijding van de pantsersmokkel auto's op een nieuwe wijze hebben ter hand genomen. Ingezonden mededelingen Boekenweek geopend Maar niemand ging en het Gala-feest verliep ongestoord De gala-avond, waarmee gisteravond in de Amsterdamse Stads schouwburg de Boekenweek werd geopend, was wel in vele opzichten een merkwaardig feest. Het begon al met de vriendelijke uitnodiging voor er nog iets gebeurd was, of zij die van plan waren de zaal te ver laten, het nu maar meteen wilden doen. Op deze wijze vroeg Carel Briels eerbied voor de toneelspeelkunst en voor de geconcentreerde arbeid van mevrouw Stants en de «jndere acteurs, die in zo korte tijd de Commissie voor de Propaganda voor het Nederlandse Boek uit de nood hadden geholpen. Charmante voorstelling ,Het Kind van Staat' van Maar er ging niemand heen en de plaatsen, die leeg waren geble ven, behoorden kennelijk toe aan de letterkundigen, die hun vertier elders zochten-en pas later zouden komen. En dan was er het wel komstwoord namens de commissie, dat eerst werd gesproken, nadat de voorstelling van Schimmels „Het Kind van Staat" afgelopen was. En-nog waren de verrassingen niet van de lucht. Later in de nacht kwam de hoofdpersoon, wie de toe gang was ontzegd, toch op het feest. „Geen Coen", zeiden de autoritei ten; „Toch Coen" zeiden de artis- ten, en geen verbod omdat „Repu bliek of suiker aanstoot aan hem zouden kunnen nemen" was in staat te verhinderen, dat hij kwam. Coen liet zich niet zonder meer uit de historie schrappen. Hij kwam toen „het Kind van Staat naar bed was",' op bezoek bij „De Inktvis", dat op een der hogere verdiepingen in een foyer een intiem cabaret had geschapen, waar de toeschouwers, gedurende een aantal korte voor stellingen, schouder aan schouder stonden en waar men nauw, warm, maar gezellig zat, tot op de tap kast toe. Deze genoeglijke intieme voor stellingen behoorden zonder twij fel tot de beste ogenblikken van de avond. Verder in het gebouw kon men een offer plengen aan de god der danskunst: in de Rotonde op de klanken van het orkest van Jan Corduwener en in het restaurant bij muziek van Gerard van Kreve len en Jo Bos. Tot diep in de nacht werd deze „eredienst" toegewijd en met vreugde vervuld. „Het kind van Staat" Mochten de verwachtingen ten aanzien van „Coen", voor wat de speelbaarheid betreft, niet al te hoog gespannen zijn, toen men hoorde dat het noodgedwongen moest worden vervangen door Schimmels „Het Kind van Staat" hield menigeen zijn hart toch wel een beetje vast. Maar zie, wij kon den er nu, bijna honderd jaar later, bij terecht en het smaakte niet eens zo slecht. De autoriteiten moeten zich overigens niet de rel herinnerd hebben, welke in Schimmels dagen rond dit stuk ontstond, wanj an ders De charmante vertoning, die in enkele dagen was klaar gestoomd, verdient de grootste eerbied, om het gebonden en sluitend samen spel, dat ondanks" enige kleine ge heugenstoornissen, werd bereikt. Het hoogtepunt was het wederop- treden, na zeventien jaar, van Nel Stants, die met een luid applaus werd verwelkomd. Zij speelde de jonge Willem met een prachtig weergegeven „beheerste wcifel- moedigheid", een lijdende, maar niettemin wilskrachtige knaap. Henk Schaer was zijn tegenspeler, d,e raadspensionaris Jan de Witt, een geslepen diplomaat, snel in zijn reacties, scherp in zijn conclusies. Daaromheen schaarden zich o.a. Dick van Veen, de wat onbeheerste Heer van Zuylensteyn, nog niet he lemaal er in, Paul Huf, de geraffi neerde Engelse minister, John Go- bau, de^joyeuze Franse gezant en Henk Rigters. een dienaar wie men het verraad uit zijn houding las. De bedrijven werden ingeleid door Va- leriusliederen, ten gehore gebracht door een quintet van leden van het Nederlandse Jeugdorkest, onder leiding van Alex de Jong en beslo ten met het Wilhelmus. Bij de voor stelling te Utrecht, als het stuk is ingespeeld, zal de eindindruk nog beter zijn te formuleren. Een woord van hulde voor de voorname decors van Karei Bruckman en de fraaie costuums van de firma Mulder tè Utrecht. Aan de spelers, inzonderheid aan Nel Stants, en aan de regisseur werd een ware ovatie bereid. Nel Stants kreeg een fameuze bouquet oranje tulpen, Carel Briels een krans en verder stapelden de bloe- mén zich op. De voorstelling werd o.m. bijge woond door minister Witteman, de Commissarissen der Koningin in Noord-Holland en Utrecht en bur gemeester d' Ailly. J. v. S. Barneveld geeft voorbeeld De gemeenteraad van Barneveld heeft een prijzenswaardig voor beeld van verdraagzaamheid ge geven. Zij had zich uit te spreken over een verzoek van d<; C.H.-, A.R.- en S.G.P.-kiesverenigingen, om café's op Zondag te sluiten en sport op Zondag te verbieden. Men had kunnen verwachten, dat dit verzoek ingewilligd zou worden, omdat deze kiesverenigin gen twaalf van de vijftien zetels bezitten. Er werd echter afwijzend beschikt, omdat de C.H. en A.R.- raadsleden van mening /varen, dat het niet de taak is van «en ge meenteraad andersdenkenden de Zondagsheiliging op te leggen. Wel werd aangedrongen op de bevor dering van de Engelse Zaterdag. Nu het niet mogelijk Is een bui tenlandse tegenpartij naar Neder land te krijgen en men dan ook van de oorspronkelijk vastgestelde ontmoeting tegen een elftal van 't Britse bezettingsleger uit Duits land moest afzien, zal met het oog op BelgiëNederland van 14 Maart te Antwerpen» Woensdag 3 Maart 's middags om 4 uur in het Feyenoord-stadion te Rotterdam een oefenwedstrijd worden ge speeld tussen het voorlopig Ne derlands elftal en het voorlopig Nederlands B-elftal. Voorlopig Nederlands elftal: Kraak (Stormvogels), Schijve naar (EDO) en Terlouw (DCV), Kammeyer (Be Quick Gr.), Möh- ring (Enschede) en De Vroet (Feyenoord), Engelsman (Quick), Rijvers (NAC), Wilkes (Xerxes), Lenstra (Herenveen) en Drager (Ajax). Voorlopig Nederlands B-elftal: De Munck (Sittardse Boys), Spel (DWS) en Albers (Vitesse), Stof- felen (Ajax). Beenhakkers (NAC) en Fanger (DWS), C. van der Tuyn (HDVS), Schaap (Gooi), Roozenburg (Neptunia), Van Dijk (Ajax) en Mulder (PSV). Reserves: Landman (Neptunus), Lasschuit (EDO), Bruins (Ajax), Schwenke (HBS), Nass (VW), Temming (DOS) en Vermeer (Ex celsior). Voor het eerst sinds 1939 zal 't Gooi op Tweede Paasdag. 29 Maart- a.s.. weer het traditionele zilveren Raadhuistournooi organiseren. Het kostbare kleinood, een zilveren mo del van Hilversums befaamde raad huis. is veilig door de houdster. V.S.V., bewaard. Behalve 't Gooi eg V.S.V. zullen sterke zuidelijke en oostelijke eerste klassers aan het tournooi deelnemen. Een grote strijdmacht van de Chinese communisten heeft haar aanvallen gericht op Sin Min, het laatste bolwerk van de regerings troepen voor Moekden. Ingezonden mededeling Blijf rustig zitten! U hoeft er zelfs niet voor uit Uw stoel te komen; zó ge makkelijk vliegt Uw baard er af met Philips „PHILI- SHAVE", het electrisch droog$cheerapf>araat. Vraag Uw handelaar een demon- PHILIPS STAALBAARD Ook UW baard vliegt eraf! M.V. PHILIPS' VERKOOP- MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND-EINDHOVEN De wereldkampioen zwaargewicht Joe Louis is Woensdagmorgen in Londen gearriveerd om in Engeland een serie demonstraties van zijn sparring- en trainings-methodes te geven. Bij de aankomst verklaarde Louis, dat hij in Juni de ring zal verlaten, ook. wanneer het gevecht tegen zijn utdager Joe Walcott dan nog niet heeft plaats gevonden. Willy Pep behoudt zijn titel Willy Pep. houder van de wereld-, titel vedergewicht, verdedigde Dins dagavond voor de zesde maal met succes zijn kampioenschap. In de laatste van de tien roriden behaalde hij een technische knock-out-zegc op de Cubaan Humberto Sierra. Als scheidsrechter bij dit gevecht trad op de oud-wereldkampioen Jack Dempsey. Ging in de Tour de France de be langstelling steeds uit naar de gele trui, en in de ronde van Italië naar de rose, welke gedragen werd door de leider in het algemeen klasse ment. in de komende „Ronde van Nederland", die van 24 April tot 2 Mei zal worden gehouden, zal de best geplaatste rijder in het alge meen klassement getooid worden met de oranje-trui. Zwitserland voetbalt niet in Londen Na België en Tsjechoslowakije heeft thans ook de Zwitserse voet balbond besloten, niet aan het Olym pisch voetbaltournooi te Londen deel te nemen. Ook hier is de reden: het niet beschikbaar zijn van ama teurs, sterk genoeg om een elftal voor dit tournooi samen te stellen. Zoals wij reeds eerder meldden, zal het hoofdnummer van de Olym pische dag, pp Zondag 20 Juni. wor den gevormd door een voetbalwed strijd tussen het Nederlands Bonds- elftal en het Brits Olympisch elftal. Tot dusver is de enige speler van bijzondere kwaliteit Kippax van Burnley, die eenmaal zelfs voor het Engels elftal is uitgekomen. Verder kan de linksbuiten van Leytonstone, Joseph, worden genoemd, die na de Olympische spelen waarschijnlijk als prof gecontracteerd zal worden. Feuilleton kleine negertjes DO-OR AGATHA CHRISTIE Mejuffrouw Brent klemde haar lippen op elkaar. Zij zou graag aan zekere mensen een voorbeeld willen stellen. Zij herinnerde zich haar zomerva- cantie vorig jaar. Maar dit jaar zou het anders zijn. Negereiland In gedachten herlas zij de brief, die zij al zovele malen gelezen had. „Waarde mejuffrouw Brent, Ik hoop, dat u zich mij nog her innert. Een paar jaar geleden wa ren wij beiden in Augustus te Belhaven en ik kreeg toen de in druk, dat wij zoveel gemeen had den; Ik begin dit jaar een. eigen pension op een eilandje aan de kust van Devon. Ik meen, dat er behoefte is aan een gelegenheid, waar mén goed en eenvoudig kan eten en waar aardige, ouderwetse mensen komen. Niet van die schaars geklede juffrouwen, die hal ve nachten de gramofoon spelen. Het zou mij heel veel genoegen doen als het u mogelijk zou zijn uw zomervacantie op Negereiland door te brengen als mijn gast natuurlijk en dus zonder kosten. Zou begin Augustus u schikken, zo omstreeks de achtste? Met de meeste hoogachting, De handtekening was een krab bel, waarin alleen de N. van de eerste en de M van de tweede naam te onderscheiden waren. Emüy Brent was geërgerd: „Waarom schrijft men een handtekening on leesbaar!" In gedachten ging zij de mensen^ uit Belhaven na. Zij was hier twee zomers achter elkaar geweest. Daar was die aardige vrouw van middel bare Ibeftijd geweest mevrouw mevrouw hoe heette zij ook weer? haar vader was dominee geweest. En ook nog een juffrouw Marten Martin nee, het was Mark. Ja. dat was het Mark. Negereiland. Er had iets in de krant gestaan over Negereiland iets over een filmster of was het een Amerikaanse millionnair? Natuurlijk werd dat soort huizen dikwijls goedkoop verkocht een eiland viel niet bij iedereen in de smaak. Het leek erg romantisch, maar als je er woonde, ondervond je de bezwaren en was je gewoonlijk blij als je weer weg kon gaan. „In ieder geval" dacht Emily Brent „kost die vacantie mij geen cent." Dat was inderdaad iets om reke ning mee te houden, nu haar inko men zo verminderd was en er zoveel dividenden niet uitbetaald werden. Als zij zich maar iets meer kon her inneren van mevrouw of was het juffrouw? Mark. Generaal Macarthur keek uit het coupéraampje. De trein reed juist Exeter binnen. Daar moest hij over stappen. Verschrikkelijk, die boe- meltreinen. De afstand naar Neger eiland was eigenlijk de moeite niet waard. Het was hem niet helemaal dui delijk, wie die mijnheer Owen was. Blijkbaar een kennis van Spoof Leg- gard en van Johnnie Dyer. „Er komen een paar van uw vrienden uit de oude tijd daar zouden zij graag nog eeüs met u over willen praten." „Nu, hij zou dat ook prettig vin den. Hij verbeeldde zich de laatste tijd wel eens, dat men zich een beetje op een afstand van hem hield. Dank zij dat praatje! Het was hard dat alles was nu bijna dertig jaar geleden! Armitage had dus toch zijn mond niet kunnen houden. En wat wist hij er van? Maar het had geen zin er over te piekeren. Je ver beeldde je wel eens wat bijvoor beeld. dat iemand je raar aankeek. Hij was benieuwd naar dat Neger- eüand! Er liepen heel wat geruch ten over. Het leek, alsof er wel iets waar kon zijn van de bewering, dat de Admiraliteit, het Ministerie van Oorlog of van Luchtvaart het in handen hadden.... De jonge Elmer Robson. de Ame rikaanse millionnair. had het huis laten bouwen. Hij had er duizenden aan besteed, vertelde men. Iedere denkbare luxe Exeter! Een uur wachten! En hij had geen zin om te wachten. Hü wilde opschieten.... Dokter Armstrong reed in zijn auto door de Salisburyvlakte. Hij was erg moeEen geslaagde praktijk had ook haar bezwaren. Er was een tijd geweest, dat hij, keu rig gekleed en temidden van de al lermodernste apparaten en luxueus meubilair in zijn spreekkamer in Harley Street had zitten wachten en wachten dagen had zitten wachten of zijn praktijk een succes zou woren of een mislukking Nu zij was een succes geworden! Hij had geluk gehad. Natuurlijk, hij verstond zijn werk maar dat was niet genoeg om succes te hebben. Geluk, dót had hij gehad! Een goe- -de diagnose, een paar dankbare vrouwelijke patiënten vrouwen met geld en invloed en zijn naam was gemaakt. ,7Je moest eens naar Armstrong gaan nog een jonge man maar knap Pam liep al jaren bij allerlei dokters en hij wist meteen wat er aan de hand was!" Zo was het begonnen. En nu wós dokter Armstrong er. (Wordt vervolgd) Ingezonden mededelinc Generaal Kruis acht langere diensttijd dan 5V2 maand noodzakelijk (Van onze Haagse redacteur) Generaal Kruis, chef van de Generale Staf, heeft voor het Con tactcentrum op Voorlichtingsgebied te kennen gegeven, dat de enige mogelijkheid om de Nederlandse strijdmacht aan haar doel te doen beantwoorden ligt in de steun, welke de strijdkracht krijgt van het volk, dat van de betekenis van het leger ten volle is doordrongen. Het heeft geen zin er doekjes om te winden, aldus de generaal, dat het optreden van het Nedlrlandse leger in de strijd van 1940 een vol ledige mislukking is geweest; een mislukking echter die niet alleen moet worden geweten aan het leger doch ook aan de instelling van een geheel volk tegenover dat leger, gedurende een lange reeks van jaren. Bij de opbouw van het nieuwe leger zal een nieuwe doelstelling ieder duidelijk voor ogen moeten staan. Die doelstelling 'wordt in de eerste plaats bepaald door ons lid maatschap van de Verenigde Na ties, en door de militaire verplich tingen welke daaruit zullen ont staan. De vraag is of op korte termijn overeenstemming tussen de voornaamste landen te, verwachten is over omvang en vorm van de V.N.-strijdmacht, en dus ook over het aandeel van landen, als het onze in die strijdmacht. Het zou echter funest en moor dend zijn, om de opbouw van onze strijdmacht daarop te laten wach ten en spr. zeide, dat ook indien de regionale verdragen worden geslo ten, welke thans een onderwerp van bespreking vormen, een taak voor ons leger ontstaat, waarop ons land zich moet richten bij de opbouw van het leger. Daarom ook kan nu reeds met de opbouw wor- Onze weerkundige medewerker, Prof. Dr. E. van Everdingen te Amersfoort, viert vandaag zijn 75e verjaardag. Het is de wens van de geleerde, dat de viering van deze dag tot de familiekring beperkt blijft en daarom zullen wij thans ook geen uitvoerige beschouwing aan het leven en het werk van de Prof. Dr. E. VAN EVERDINGEN oud-hoogleraar wijden. Onlangs, bij zijn vijftig-jarig doctorsjubi leum, hebben wij daar overigens reeds bij stil gestaaiyDr. van Ever- dingen, die in Delft geboren werd, studeerde in Leiden wis- en natuur kunde en werkte o.m. als assistent in de laboratoria van de vermaar de onderzoekers Lorentz en Kamer- lingh Onnes. In 1903 werd hij di recteur van een der afdelingen van het Koninklijk Meteorologisch In stituut te De Bilt en in 1905 werd hij hoofd-directeur. In 1910 werd hij benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de meteorologie, de klimatologie en oceanografie- a^n de universiteit te Utrecht, welk ambt hij bekleedde tot 1943. Zijn functie' als hoofd-directeur van. De Bilt vervulde Prof. van Everdingen tot het bereiken van zijn pensioen gerechtigde leeftijd in 1938. In ver scheidene binnen- en buitenlandse wetenschappelijke genootschappen' heeft Prof. van Everdi/igen func ties bekleed, hij schreef enkele boe ken en werkte mee^an binnen^ landse en buitenlartasp tijdscho ten. De hoge achting^ die ïhen van Everdingen/ aUerwQgsn*^toi draagt, kwam höL yörig, |jal lijk tot uiting »j/iüa torsjubileuipjV" f 1 C v A-r. i Ned. He^V. Kerk Beroepen te Ens (N.O.P.) H. Postma te Angerlo; tc Badhoevedorp (toez.) C J. Meilink te Ankeveen: te Vclscn (toez.) L. Brink te Gnast-Ferwoude. die bedankte voor Vnrlk (toez.); te Tange— Alteveer C. A Helms, cand te R'dam: te Vorchten (Gld.) J. J. H Pop te Zwammerdam. Bedankt voor Oosterblerum J Schol ten te Middelstum (Gr.); voor Mljns- heerenland J Sprey te Helmond; voor Vlagtwedde (toez.) A. J. Visser te Bie- rum (Gr.). Geref. kerken Eeroepen te Eist H K. Poelman, cand te Groningen, te Emmercompas- cuum en te MellssantStellendam P C de Vries, cand te Zaandam, te Gerkes- klooster—Stroobos J. F. Matz te Han- tum (Fr.); te Ede (vac. G. F Hnjer) B. Sllngenberg te Drachten;-te Echten P C. de Vries cand te Zaandam; te Godlinze H. K. Poelman, cand te Gro ningen; te Nieuwe Pekela T B van Houten te. Britsum. te Scharcndijke T Spilker. cand. te 's-Gravenhage; te Zwaagwestelnde E. H. Nagel. cand. te Haren (Gr.). Bedankt voor Stadskanaal (vac. H. Zanbergen) W, H J. de Boer te Mld- wolda (Old) Chr Geref. kerken Beroepen te Arnhem H. v. Leeuwen te Tholen. t den begonnen. Beter een paar blokjes te veel gelegd, dan te wei- nig meende spr. Het eerste doel bij de opbouw van het leger ziet generaal Kruis in het bereiken van de preventie ve bescherming, welke een goed leger, al is dat dan klein, altijd biedt tegen een land met agressie ve bedoelingen. Men vergete nim mer. dat de gelegenheid nog, altijd de dief maakt. Komt echter niet temin een aanval, dan moet het toekomstige Nederlandse leger in staat zijn om op bepaalde gewich tige delen van het grondgebied zo lang stand te houden, als voor alle bondgenoten nodig zal zijn om zich te herstellen van de gevolgen van de vijandelijke aanval. Tijd winnen dus! Eerst de preventieve taak en vervolgens het standhouden, al dient daarbij te worden aangete kend, dat toen, zelf? al hadden wij kunnen standhouden, de nieuw ge vonden bondgenoten niet hadden kunnen helpen. Voor de opbouw van een leger, dat aan deze doelstelling beant woordt, acht de generaal een aan zienlijk langere diensttijd nodig dan de 5J/? maand van voor 1938. Er zal voorts geld beschikbaar moeten zijn om een goede bewa pening te kunnen aanschaffen. De huidige toestand van onze finan ciën mag niet aanleiding worden voor een nieuwe verwaarlozing van onze strijdmacht; in 1940, toen onze troepen met kanonnen van het einde van de negentiende eeuw een uiterstmodern uitgeruste vijand tegemoet moesten treden, hebben wij genoeg leergeld betaald. Wat de oefening van het leger aangaat ziet generaal Kruis voorts de voorbereiding op een werkelijke oorlogstaak door natuurgetrouwe nabootsing van de oorlogsomstan digheden bij de oefening, als een onvermijdelijke noodzaak. Hij toon de zich er teleurgesteld over, dat men de legerleiding ter verant woording heeft geroepen door vra gen in de Kamer, toen er ongeluk ken zijn geschied bij oefeningen. Ongelukken bij de oefeningen, hoe zeer hij ze ook betreurt, ziet gene raal Kruis als de premiekosten op de levensverzekering van een ge heel volk.. AAGTEKERK, R'dam—Sydney. 24 Feb te Karachi; ALCHIBA, 24 Feb v Rio Grande n Montevideo; ALDERAMIN, 25 Feb v Antw te Bahrein; ALPHARD, BahiaR'dam 25 Feb te Antw; ARKELDIJK. 24 Feb v Puerto Mexico n Tampico; BLIJDENDIJK. 24 Feb v New-York n Norfolk; LINDEKERK, 24 Feb v Hamburg n R'dam: NIEUW AM STERDAM, 24 Feb v New-York via Southampton en Le Havre n R'dam; NIGERSTROOM, 19 Feb v Port Gentil te Pointe Noire; STAD ARN HEM, 24 Feb v R'dam te Savona; STAD MAASTRICHT, 24 Feb van IJmuiden te Vlaardingen: STRAAT MALAKKA, 22 Feb v Kaapstad n Buenos Aires; STRAAT SOENDA, 21 Feb v Kobe te Shanghai; BLOM- MERSDIJK, 25 Feb v Antwerpen te Rotterdam; VEENDAM. 25 Feb van New-York te R'dam; ALGORAB. 21 Feb v Buenos Aires te La Plata; ALUDRA, R'damCalcutta 22 Feb te Madras; KAMBRLINGH ONNES, JavaR'dam 22 Feb v Colombo; LEMSTERKERK. 24 Feb v Basra n Abadan; LEUVEKERK A'dam—Per zische Golf 24 Feb v Suez. Hedenavond HILVERSUM I: 19.00 Nieuwi, 19.15 Reisver. 19.30 Actualiteiten, 19.45 Regeringsuitz, 20.00 Nieuws, 20.15 Steravond, 21.30 Familiecom. Setitie, 21.50 Gevraagde platen, 22.15 e vaart der volken, 22,30 Nieuws, 23.0024.00 Slotaccoord. HILVERSUM II: 19.00 Klokje van zeven, 19.05 Tom Poes, 19.15 Grpl, 19.30 Volksmuziekschool. 20.00 Nws, 20.05 Actualiteiten, 20.15 Die Jahres- zeiten, 21.30 Telefoongesprekken, 22.15 The Romancers, 22.45 De Wie- ringermeer, 23.00 Nws, 23.15 Geral- do, 23.4524.00 Orgelbespeling. Morgen HILVERSUM I: 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymnastiek, 7.30 Orgelpla- ten, 7.45 Een woord v d dag, 0.00 Nieuws, 8.15 Gewijde muziek, 8.30 Symph orkest. 9.15 Voor zieken, 9.30 Vrolijke klanken, 10 30 Mor.' gendienst, 11.00 Orkest, 11.30 Zang recital, 12.00 Strijkorkest, 12.30 Weeroverzicht, 12.33 Koperkwartet, 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole ork, <■13.50 Strijk-Trio, 14.20 Boekbespr., 14.40 Blaaskwintet, 15.10 Gevraagde platen, 15,30 Cello en piano. 16.00 In de lijdensweken, 16.20 Kamer orkest, 17.00 Fluit en piano, 17.30 Russische muziek. 17.45 Grpl, 18.15 v d Arbeiders. 18.30 Strijdkrachten. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws, 7.15 Grpl, 8.00 Nieuws. 8 15 Grpl, 8.50 v d Vrouw, 9.00 Concert, 9.30 Wa terstanden, 9.35 Vioolmuziek, 10.00 Morgenwijding, 10.20 Nedcrl licde. ren, 10.30 v d Vrouw, 10.45 Piano recital, 11.15 Voordracht,- 11.30 Lich te orkestmuziek, 12 00 Portugal pro gramma, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Sport, 12.38 The Skymasters, 13 00 Nieuws, 13.15 Pierre Palla, 13.45 Andrew Sisters. 14.00 Kobkpraatje, 14.20 Symph ork, 15.00 Boekbespr, 15.20 Populaire grpl, 16 00 Orgel en zang. 16 30 Tussen twaalf en zestien, 17.00 Kwintet. 17.20'Wij en de mu ziek, 18.00 Nieuws, 18.15 Jan Vogel, 18.35 Jan CorduWener. 27 FEBRUARI. Bij ede aanschaf- fing van bloeiheestcrs houde men vooral rekening met de zware afme tingen. welke sommige kunnen berei ken. Een Goudenregen en een Mei doorn zijn in de zomer een sieraad voor dc tuin. doch kunnen wel meer dan S meter hoog worden. Daarom behoren ze in een klein voortuintje met thuis. Ook de bekende Japanse kers of Cherry-blossom, de Sering, de Malus of Sisrappelde Boerenjasmijn en de gewone Sneeuwbal kunnen tot zeer zware heesters uitgroeien. Ze bloeien zeer rijk doch vragen de nodi ge ruimte om zich op rijn mooist te kunnen ontwikkelen.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3