Hollandse degelijkheid contra Russisch genie Truman tussen twee Korfoe-zaak voor hoogste rechtscollege ter wereld vuren Bombardementen-schade kan niet gorden vergoed 10 VAN NELLE West-Europa vreest Botwinnik Keres en Reshevsky Wie zal Aljechin opvolgen? Naar uniform recht in Benelux Nieuwspalet Kerknieuws Radio-programma TITINKALENDER Vrijdag 27 Februari 1948 3 Aan de vooravond (Van een bijzondere schaakmedewerker) Nog slechts enkele uren scheiden ons van het „startschot", waarmede een der meest enerverende tournooien, die ooit de schaakwereld in he- roering brachten, ingeluid wordt: het eerste tournooi, waarbij de titel van wereldkampioen eens in het bezit van schaakrèuzen als Steinitz, Lasker, Capablanca, Aljechin, Euwe en weer Aljechin op het spel staat! Het was in het iaar 1894 dat de toen 25-iarige Emanuel Lasker in een tweekamp de degens kruiste met de 33 iaar oudere, ongekroonde schaakkoning Steinitz en won. Meer dan een kwart eèuw behield Lasker de wereldtitel, mede dank zii de eerste wereldoorlog. Want in 1911 bewees de Cubaan Capablanca in 1888 in Havanna geboren die in een tournooi te Sebastian al le schakers achter zich liet. dat hii het recht had Lasker uit te dagen. Lasker had eerst nog in 1908 Tarrasch' poging .hem te ont tronen veriideld. In 1920 zouden „Capa" en Laslcer iri Nederland de striid aanbinden. De Cubaan stelde hoge eisen, waarover nog al het een en ander te doen was. zodat Lasker zonder te spelen afstand deed van ziin titel. In 1921 kwam de tweekamp in Havanna toch nog tot stand, waar bij Lasker. na vier nederlagen en tien remises de striid» opgaf. Wellicht hoopte ..Capa" door het stellen van onaanvaardbare eisen vele iaren in het bezit van. de titel te blijven. Het gelukte Aljechin in 1927 echter ,de gevraagde 10.000 dollar te storten. En hii had succes. „Capa" werd onttroond... „Boqqie" en Euwe Ook Aljechin stelde hoge eisen aan eventuele uitdagers. Ziln land genoot Bogoljubov „Dikke Bog gle" bracht het in 1929 en 1934 tot een titelstrijd, doch faalde. En daarop volgde de uitdaging van on ze landgenoot dr. Max Euwe. De wereldkampioen accepteerde en verloor ziin titel. Twee iaar later vierde Aljechin reeds ziin „come back". Euwe werd overtuigend ge klopt. Na de oorlog ontbrandde de striid tussen diverse candidaten die Alje chin wilden uitdagen. De dood van de wereldkampioen verhaastte de beslissing, onder auspiciën van de F.I.D.E. een tournooi om de vacan te troon te organiseren tussen drie Russen, twee Amerikanen en de ex- wereldkampioen dr. Max Euwe. Fine. een der U.S.A. candidaten. heeft verstek laten gaan. zodat op 1 Maart a.s. slechts vijf schaakreu zen aan de loting deelnemen: Euwe (47 jaar), Botwinnik en Reshevskv (37 jaar). Keres (32 jaar) en Smyslov (27 laar) zullen elkaar vier keer (twee maal met wit en twee maal met zwart) ontmoeten. De winnaar van dit tournooi. waar van de eerste helft in de Haagse Reshevsky aangekomen Met de boottrein is aan het sta tion te Den Haag gearriveerd de enige Amerikaanse dealnemer aan het tournooi om hat wereldkam pioenschap, Samuel Reshevsky. Ter begroeting wa- n r iwezig de voorzitter van de KNSB, de heer G. W. J. Zittersteyn, verder dr. M. Euwe, de Russen Kotov en Flohr en andere bekende schakers en officials. Het wachten is Ihans nog op de wedstrijdleider prof. Vidmar. Spiegel der wereld Dierentuin en de tweede in Mos kou na twee weken rust gespeeld wordt, mag zich wereldkampioen noemen en moet dan in 1950 ziin ti tel verdedigen tegen de winnaar van een tournooi. dat de uitdager aanwijst. De winnaar? Wie deze gigantische strijd zal winnen? Rusland stelt volledig ver trouwen in Botwinnik, Keres en Smyslov. Nederland \yeet dat Euwe zich Voorbereid heeft als nimmer tevoren en de „States" houden het op Reshevsky, Russisch genie con tra Amerikaanse slagvaardigheid en Hollandse degelijkheid. Neen de uitslag is niet te voorspellen, om dat in een dergelijk tournooi gans andere factoren In het geding ziin dan bij eep tweekamp. Wie naar de leeftijden der deelnemers kijkt en naar hun laatste resultaten zal licht de neiging bespeuren de kansen van Euwe lager te taxeren dan die der andere deelnemers. Maar dan zou men Smyslov die ln Rusland na Botwinnik en Keres de derde tot en met de zesde plaats deelt met drie andere grote schakers de beste kansen moeten geven! West Europa vreest Botwinnik. Keres en Re shevskv echter meer dan de jong ste deelnemer, wiens derde plaats in het grote tournooi in Groningen 1 (drie met 12JA nunt na Botwinnik met 14Vj en Euwe met 14 punten) hem deze onderscheiding ten deel deed vallen. Van Hassel neemt de leiding Donderdagmiddag begonnen ln Kras- napolsky te Amsterdam de wedstrijden om het Europees kampioenschap anker cadres 45. met deelneming van twee Fransen: Galmiche en Chassereau. twee Belgen: Gabriels (wereldkampioen ln dit cadre) en Van Hassel. één Oosten rijker Releher, en drie Nederlanders: De Leeuw. Van de Pol en De Ruyter In de eerste partij maakte De Ruyter het Van de Pol danig lastig en de Ne derlandse kampioen kwam met 300 le gen 292 maar juist met de hakken over ,c'e sloot De ontmoeting tussen De Leeuw en Reicher stond op veel hoger p an. danK zij het zeldzaam sterke spe' van de Amsterdammer en maakte de partij ln zeven beurten uit. Reicher bleef op 27 staarn Van Hassel overspeelde de we reldkampioen Gabriels volkomen en nam dftor een beter gemiddelde de lci- duïg. Van Hassel 2 600 19 192 31.52 v d. Pol 2 600 42 89 1190 De Leeuw VA 600 15 137 40,- Gabriels 1 472 22 128 21 45 Galmiche 1 323 31 86 10.41 De Ruyter *A 592 .17 131 16 Chasserau 0 406. .32 80 12 68 Reicher 0 72 15 26 4.80 Wel promotie, geen degradatie bij het waterpolo In verband met de training voor de Olympische Spelen waarbij verschillende spelers het verbod zal worden opgelegd voor hun ver eniging uit te kor„en, heeft de sportcommissie van de KNZB het niet billijk gevonden de a.s. zomer competitie als een normale com petitie, dwz. met promotie en de gradatie, te laten gelden. De sport commissie heeft thans besloten bij de a.s. zomercompetitie wel pro motiewedstrijden te laten verspe len, doch geen degradatie toe te passen. NA EEN WILDE JACHT slaagde de douane er ln een gepantserde smok kelauto tot stilstand te brengen. Het zijn oude legerwagens, voor circa 2500 gulden uit Belgische dumps gekocht. Meestal zijn de kosten na twee ritten over de grens eruit. Links op (je toto een pantserauto die al eerder werd veroverd op de smokkelaars. Albanië protesteert tegen handelwijze van Britse regering Voor het eerst sedert de oorlog heeft het hoogste rechtscollege ter wereld, het Hof voor Internationale Justitie, weer een geschil ter be handeling: de kwestie tussen Groot-Brittannië en Albanië over het mijnenveld in het Kanaal van Korfoe. Het Haagse Vredespaleis was na vele jaren van rust weer in het oog van de wereld vertegenwoordigd door talloze fotografen en filmoperateurs, die tijdens de zitting het vol gen van de redevoeringen nogal moeilijk maakten toen de vijftien rechters achter de tafel plaats namen. De vertegenwoordigers van beide partijen, Sir Hartley Shawcross en H. E Kahreman Ylli. presenteerden zfch beiden met een korte rede. waarin zij hun eerbied voor het internationale recht uitspraken. Sir Hartley Shawcross sprak: Ik spreek in naam van mijn land wanneer ik zeg. dat wij de doctrine, dat oorlogen het product zijn van blinde machten en onweerstaanbare instincten, die door menselijke wils kracht en intelligentie niet kunnen worden tegehgehouden. volkomen verwerpen. Wij verkóndigen de su prematie van de menselijke wil, die de zelfmoordende krachten van chaos en vernietiging zal en moet overwinnen. In die slag voor vrijheid van vrees waarin thans alle mensen van goede wil zijn gewikkeld, is een berechting van geschillen op basis van wet en recht een essentieel en onmisbaar element. Het is onze diepe overtui ging, dat in die grote vredestaak dit Hof een waardig en steeds toene mend aandeel zal hebben. Sir Hartley sprak 21 minuten. maar de Albanese vertegcnwoördi- li, vier minuten genoeg. ger, H. E. Kahreman Ylli, had aan Het is onze eerlijke wens dat de grote taak van het vreedzaam rege len van internationale geschillen met succes bekroond moge worden. Vre de kan niet gehandhaafd worden door het recht van de sterkste. Zou een staat, die een geschil voor uw hof brengt, trachten, de rechten van een ander te veronachtzamen en die ander in een ongunstige positie brengen, dan zal dit Hof er zorg voor dragen, dat de rechten van elke partij worden gerespecteerd, zei bij. Albanees pleidooi Kahreman Ylli kreeg echter direct daarna opnieuw het woord voor zijn pleidooi. Wij hebben de resolutie van de pNGELAND heeft reeds bij her- haling te kennen gegeven, dat het genoeg heeft van het wespen nest Palestina. Het blijft bij zijn be sluit, het mandaat over dat land op 15 Mei aan de UNO over te dragen en'zijn troepen uiterlijk op 1 Augus tus te hebben teruggetrokken. Waar de UNO tot op heden nog niet de beschikking heeft over een gewa pende macht en haar optreden dus ongeveer evenveel effect zal sorte ren als het vermaan van een Zon dagsschooljuffrouw in een café vol beschonken messentrekkers, baart het geen verwondering, dat Amerika zich gedrongen voelt, alle pogingen in het werk te stellen om de rust in het Nabije Oosten te doen weder keren. Vandaar dat het in de Vei ligheidsraad aandringt op bespre kingen tussen de Grote Vijf. Van daar dat het zich bereid heeft ver klaard, deel te nemen aan bespre kingen over een internationale poli tiemacht, die in het zowel door de UNO als door de strijd tussen Joden en Arabieren verdeelde Heilige Land de orde zê\ moeten handhaven, c.q. herstellen Bij het indienen van dit laatste voorstel hield Warren Austin, Washingtons vertegenwoordiger in de Veilig heidsraad. een slagje om de arm: zo'n politiemacht zou slechts die ordehandhaving tot taak hebben en niet mogen fungeren als stok-achter. de-deur die met geweld de verde ling van Palestina in een Joodse en een Arabische staat opdringt. De taak, die een eigenlijke UNO-politie zou moeten hebben, nl. het doen uitvoeren van door dit lichaam ge nomen besluiten, wordt hier dus min of meer miskend. Het is niet uitgesloten, dat Ame rika met deze laatste restrictie een soort vriendelijkheidje jegens de Arabieren beoogt. Of die het op hoge prijs stellen, is een tweede en daar aan wordt ook al getwijfeld door de New York Herarld Tribune, die dit standpunt van Austin wankel noem de. en betwijfelde, of het de Arabie ren zou imponeren Die twijfel lykt ons gerechtvaardigd. De vraag is echter of Truman zich kan permit teren, al te openlijk vriendelijk te zijn tegen de Arabieren want hij heeft het drommels moeilijk in deze Palestijnse kwestie. Om straks bij de presidentsverkiezingen de gunst te houden van zijn Joodse kiezers een gunst die, gezien de tussentijdse uitslag in het .sterk Joodse district Bronx, waar Wallace's partijgenoot zegevierde, al aan het tanen is kan hij in zijn Palestinapolitiek niet al te duidelijk laten blijken, dat een goede 'verstandhouding met de Ara bische staten hem óók na aan het hai*t ligt. Want van de goodwill van Ibn Saoed hangt het op het ogenblik af of Amerika rechten zal krijgen in de .rijke oliegebieden van Saoedi- Arabië, en de olie die de Ameri kaanse marine gebruikt, komt voor zeventig percent uit deze gebieden. Als Ibn Saoed er voor te vinden blijkt. Amerika de beschikking te laten houden over de olieproductie, dan zal dit kostbare aardproduct via een pijpleiding naar de Middellandse Zeekust moeten worden geleid en in Sidon eindigen. Maar daarvoor is weer nodig, dat Syrië's parlement op 31 Maart goedkeurt, dat de lei ding door de Libanon komt te lopen. Voorts ligt er in Saoedi-Arabië een vliegveld Dharan. De Amerika nen hebben het gepacht, maar de overeenkomst loopt 1 April 1949 af. en het is begrijpelijk, dat Amerika er veel waarde aan hecht, de over eenkomst te verlengen, want Dha ran is een strategisch gelegen basis, slechts enkele honderden kilometers van de Russische Kaukasus ver wijderd Het is dus van belang, dat Tru man zich verzekert van de gunst van de heersers der Arabische lan den en het State Department hoopt nu maar. dat er bij Ibn Saoed en de andere Arabische figuren genoeg politiek onderscheidingsvermogen aanwezig is. om verschil te zien in de officiële politek die Washington in Palestina voert en de houding van de Amerikanen tegenover de olieleveranciers. Of de Arabische leiders dat vermogen (en de wil) tot het ontdekken van dit subtiele ver schil zullen kunnen opbrengen, ligt nog in de schoot der goden. Even als trouwens het aanblijven van Truman. AD' INT B.-ploeg wint jeugd- selectie wedstrijd Onder ongunstige omstandig heden, het veld was niet hard, maar de onderlaag daarentegen wel, hebben twee jeugdploegen van de K.N.V.B. in Utrecht Donderdag middag een selectiewedstrijd ge speeld, welke door de A-ploeg, waarin de meeste eerste klassespe lers waren opgesteld, met 3-2 werd verloren. De Grooth (GVAV), Colthof (HW 2 maal) doelpuntten voor de B-ploeg terwijl Moddejongen (En schede) en Michels (Ajax) de ma kers van de goals van de A-ploeg waren. Nat. kampioenschappen schoonrijden Te Almelo werden Donderdag on der ideale weersomstandigheden de nationale kampioenschappen schoon- ri'den verreden. De uitslagen luiden: DcLmes: 1) Mej. Koclemei (Pur- merend) 'kampioene; 2) Mevr. RommelaarTimmerman (Ensche dé, kampioene vorig iaar); 3) Mej. L. Schipper (Zaandijk) Heren: 1) De Ruyter (Zaandam) kampioen; 2) Van der Woude (Zaandflk, kampioen vorig jaar)3) Blauwboer (Wieringermeer). Veiligheidsraad, waarin de partijen worden uitgenodigd hun geschil voor het Hof te brengen, aanvaard, zei hij. Volgens het internationale recht moeten de partijen gezamenlijk hun geschil aan het Hof voorleggen. Groot-Brittannië heeft echter, met veronachtzaming van de resolutie èn van het internationale recht de zaak aanhangig gemaakt. De Albanese regeling heeft zich bereid getoond voor het Hof te verschijnen, maar zy maakt voorbehoud ten aanzien van de wijze, waarop de Britse rege ring heeft gehandeld. Vandaag zal de gehele zitting waarschijnlijk gewijd zijn aan de voortzetting van het Albanese plei dooi. Op gemeenschappelijk Initiatief van de ministers van justitie van Nederland en België zal een Ne derlandsBelgischLuxemburgse studiecommissie worden Ingesteld tot éénmaking van het recht. Deze commissie zal een vergelijkende studie moeten maken van de wet geving der drie landen en zelfs uniforme wetteksten in onderschei dene wetgevingen doen opnemen. De commissie zal bestaan uit 13 leden en evenveel plaatsvervan gers. Nederland en België zullen ieder vijf leden aanwijzen en Lu xemburg drie. Het voornemen bestaat van Ne derlandse zijde ook een vertegen woordiger uit de West in deze commissie aan te wijzen, zulks in verband met het feit, dat men 1n Suriname en Curagao met de wet geving zeer sterk op Nederland ge oriënteerd is. Niet meer doch minder loonbelasting (Van onze Haagse redacteur) De mededelingen, ons dezer da gen door het Ministerie van Oorlog verstrekt over de loonbelasting-re geling voor officieren en ad1.-on derofficieren. blijken tot onze spijt niet juist te zijn. De nieuwe rege ling valt in tegenstelling tot wat wij op grond daarvan schreven g u n s t i g voor de^e groepen uit. omdat het Ministerie van Finan ciën bereid is gevonden het bedrag, waarop de waarde van de door deze groepen genoten vrije inwo ning. kost, etc. oorspronkelijk ge schat werd. terug te brengen van 50 tot 35 gulden voor ongehuwden en van 25 tot 10 gulden voor ge huwden. Over dit bedrag, dat niet wordt uitbetaald, wordt evenwel loonbelasting gehevep. In plaats van meer zullen deze groepen in het vervolg dus m i n- d 'e r loonbelasting betalen. DE VROUWEN UIT DE POLITIEK! George Bernard shaw heelt weer eens zijn mond open gedaan en er als gewoonlijk geen blad voor genomenHij antwoordde op vra gen van Darrall Collins, een Ameri kaan. die candidaat is voor het presi dentschap van Saskatchewan. Shaw zei: „We zullen nooit een rustige we reld krijgen, tenzij de vrouwen uit de politiek gezet worden. Zet 'm op". Op de vraag of Wallace naar zijn mening de vriendschappelijke verhou ding tussen Amerika en Rusland zou kunnen herstellen, zei de Engelse schrijver: Amerika en Europa hebben Rusland twintig jaar lang belasterd. Zodra de oorlogsalliantie afgelopen was, begonnen ze opnieuw. Is het wonder dat de Sowjct-Unic ons. wan trouwt? Wallace Is de enige die de achterdocht zou' kunnen wegnemen. O Acht mensen zijn gedood en 40 gewond bij een treinongeluk in Nieuw Zeejand. «0* In Irak heeft de regent het parlement ontbonden en nieuwe verkiezingen gélas O Paus Pius XII heeft jhr. Mark v. Wee- de, Neder lands gezant bij de H. Stoel, in audiëntie ontvangen. Nederland, België, Tsjechoslowakije, Honga rije en Italië hebben toestemming gekregen, consultaten te vestigen in Frankfort. O In de Indische provincie Madras wordt na Sep tember de verkoop van alcoholica verboden. Madras is de eerste pro vincie die de door Gandhi gepre dikte geheelo nthouding aanvaardt. Een millioen dollar schade is aangericht door een brand te Hol lywood. Een neger is door vol gelingen van Henry Wallace in Maryland candidaat gesteld voor het Congres. O In Yorkshire zijn bouwers van kolenmijnen in sta king gegaan waardoor vermoede lijk 18.000 mijnwerkers werkloos zullen worden. O Vijf jaar internering advi seerde het Hilversumse tribunaal tegei de gymnasiaste N. Bierlee, die zich de gehele bezetting „ver dienstelijk" bad gemaakt als tele foniste op Duitse bureaux en vriendschappelijk met haar chefs\ had omgegaan.. O Het comité „Onze Marine" organiseert voor het zomerseizoen 1948 een groot waterkamp op het IJsselmeer. Naaldwijk, de eerste plaats op het platteland waar de bloedstransfu- sie werd gepropageerd, heeft tot nog toe procentsgewijze het groot ste aantal donors gegeven: een op de tien inwoners tussen de 18 en de 60 jaar. De naalden-fabriek Vaals kampte na de oorlog met een enorm tekort aan arbeids krachten, omdat de arbeiders lie ver in Belgische textielfabrieken gingen werken. Zij worden echter van lieverlede vervangen door Belgische werkkrachten. De naal- den-indu.trie zal nu binnenkort worden uitgebreidO In Deventer zijn 36 officieren, beho rende tot de pantserdc.elartillerie uit Wezep en de luchtdoelartillerie uit Schalkhaar beëdigd. O De pro testantse en de katholieke kerk in Chaam, die beide iN de oorlog werden verwoest, zullen worden herbouwd. Met de restauratie van het laatste gebouw is reeds een aanvang gemaekt. Toertochten Bij aanhoudende vorst organi seert het merendistrict der Zuid- Hollandse IJsbond op Zaterdag 28 Februari a.s. een Molentocht van 50 km, waarvan de route geheel door polderland is geleid tussen De Kaag en De Brasemermeer. Er worden 10 molens aangedaan. Verder organiseert het meren district 1, 2, 3 en 4 merentochten met een lengte van respectievelijk 20, 40, 60 en 90 km. f Inifvzoricieri meitcleling „Financiën"-begroting in Eerste Kamer Minister voelt niets voor premie-lening (Van onze parlementaire redacteur) Nadat dc Eerste Kamer de vorige week met de minister van Finan ciën uitvoerig van gedachten had gewisseld over zijn financieel be leid, had men mogen verwachten, dat de begroting van Financiën gis teren zonder discussie zou zijn aan genomen. De heer Vixscboxso (C.H.) sprak ook uit, dat het over bodig mocht lieten om nog het woord te voeren, maar kon niette min niet nalaten de minister aan de tand tc voelen over'liet belasting stelsel. dat zich naar zijn mening tc veel beweegt in de richting van een verbruiksbelasting, zodat het zwaartepunt steeds minder komt te liggen op de draagkracht. Ook maakte hij zich tot tolk van de klacht, dat dc aangifteformulieren te ingewikkeld zijn. De heer Molenaar (V. en D.) wilde, dat de minister het de be lastingplichtigen een beetje gemak kelijker maakte, omdat de voorlopi ge aanslagen voor 1946, 1947 1948 zo dicht op elkaar volgen. Ver der pleitte hij voor het uitschrij ven van premieleningen, waarvoor hij de bewindsman een uitgebreid project ter hand stelde. Hij drong aan op het toelaten vpn de doorbe rekening in de prijzen van de ver hoogde omzetbelasting en desge lijks deed de heer Van Santen (C.P.N.). Oe heer Molenaar infor meerde verder naar de mogelijk heid om van de geallieerden ver goeding te krijgen voor de hier aangerichte oorlogsschade in het bijzonder in Den Haag en Nijmegen. Wat dat betreft moest minister Lieftinck, die met veel geduld en uitvoerigheid op de verschillen de aangevoerde punten inging, hem teleurstellen. Schadevergoeding voor het bombardement van het Bezuidenhout en van dat te Nijme gen kan niet geëist worden, op grond van de bepalingen van de lend- en lease-overeenkomst, die door de Ned. Regering te Londen Veiligheidsraad zet Indonesië-debat voort Nederland heeft ons voor een fait accompli gesteld, waardoor de vrije volksstemming krachteloos wordt gemaakt, of beperkt. Deze woorden bezigde de republikeinse afgevaardigde Sastro Amidjojo toen gisteravond de Veiligheidsraad de debatten over Indonesië hervatte. -De beperking van het zelfbeschik kingsrecht op Madoera en West Java noemde hii een schending van de geest van de Renville-overeen- komst. Sastro Amid jojo kreeg hier in steun van Gromyko (S.Ü.) en ook de Chinese afgevaardigde leg de de nadruk op het gevaar van vorming vam* nieuwe politieke een heden door plebiscieten. Hii verlang de van Nederland antwoord op de republikeinse beschuldigingen en garanties voor de toekomst. Dat antwoord kwam toen mr. Van Klef fens het woord kreeg. De Nederlandse vertegenwoordiger noemde de West-Java conferentie een officieuze conferentie zonder enige Nederlandse druk. Een be schuldiging. van Sastro Amidjojo weerlegde Van Kleffens door tc zeggen: „dat de separatistische be weging pas begonnen is na de Ne derlandse bezetting. En juist: tü- dens het bewind der Republiek was er geen vrijheid van meeningsuiting. Van Kleffens maakte bezwaren tegen de voorgestelde amendemen ten over de bevoegdheden van de C. v. G. D. Zaterdag gaan de debat ten verder. Voorlopig geen krenten Dezer dagen arr veerde met het s'.s. „Danae" tc Amsterdam een partijtje van- 17.500 kistjes kren ten, in totaal 200 h 300 ton, welke hoeveelheid te gering is om in dis tributie gebracht te worden. Waar schijnlijk* blijft deze voorraad voorlopig opgeslagen totdat zij na regelmatiger aanvoer, aangegroeid zal zijn tot een partij, waarmee de distributie kan werken. Vliegrecord op honderd km. weer gebroken Een Engelse Vickers-Armstrong, type Attacker, heeft het enkele weken -oude snelheidsrecord voor vliegtuigen over honderd kilome ter gesloten circuit gebroken met een snelheid van 902.267 km per uur. Bestuurder was de invlieger M, J. Lithgow. Feuilleton kleine negertjes DOOR AGATHA CHRISTIE Zijn dagen waren bezet. Hij had weinig vrije tijd. Hij was dus blij, dat hij op deze morgen in Augustus Londen achter zich liet en voor een paar dagen naar een eiland aan de kust van Devon ging. Niet. dat het bepaald vacantie was. De brief, die hij ontvangen had, was vrij vaag ge weest. maar aan de begeleidende chèque ontbrak iedere vaagheid. Een geweldig honorarium. Die mijn heer Manth moest zwemmen in het geld. Er scheen een kleine moeilijk heid te zijn. Iets van een echtgenoot, die zich bezorgd maakte over het ge zondheid van zijn vrouw en die hem daarover wilde raadplegen, zonder dat zij ongerust gemaakt werd Zij wilde niets weten van een dokter. Haar zenuwen Zenuwen! De dokter trok zijn wenkbrauwen op. Die vrouwen met haar zenuwen! Met 'Je heiit van de vrouwen, die hem raadpleegden, was er niets anders aan de hand dan dat zij zich verveelden, maar zij zouden hem niet dankbaar geweest zijn als hij hun dat verteld had. En je kon altijd wel wat vinden. „Een kleine afwijking in de (het- een of andere lange woord), niets ernstigs maar dat moet even her steld worden. Een eenvoudige be handeling." Och, als het er op aankwam, was genezen bijna altijd een kwestie van geloof. En zijn optreden was goed hij boezemde hoop en ver trouwen in. Een geluk, dat hij er in geslaagd was zich er op tijd weer boven op te werken na die geschiedenis van tien neen, vijftien jaar geleden. Dat was op het kantje af geweest. Hij was toen bezig kapot te gaan. De schok had hem gered. Hij was helemaal met drinken opgehouden. Maar het was op het kantje af ge weest Met een snerpend en oorverdo vend claxongegil raasde een enorme racewagen langs hem heen met een vaart van zeker honderd en twintig kilometer per uur. Dokter Arm strong reed bijna in de heg. Weer één van die jonge gekken, die het land onveilig maakten. Hij haatte hen. Dat was ook op het kantje af geweest. Zo'n idioot! Tony Marston dacht bij zichzelf, terwijl hij met brullende claxon voortstoof: „Iets vreselijks die auto's, die als het ware langs de weg kruipen. Altijd iets, dat je de weg verspert. En natuurlijk moeten zij midden op de weg rijden! Het is toch al zo hopeloos rijden in Engeland.. Neen. dan Frankrijk. Daar kun je je tenminste werkelijk laten gaan.." Zou hjj hier stoppen om wat të drinken of zou hij doorgaan? Tijd in overvloed! Nog maar ruim hon derd vijftig kilometer., Hij moest een borrel nemen en wat sodawater met die hitte! Die eiland-geschiedenis kon vrij goed zijn als het weer tenminste zo bleef. Hij zou alleen wel eens wil len weten, wie die Manth en zijn vrouw, waren. Geld natuurlijk, waarschijnlijk stinkend veel geld. Badger had een vril goe^e neus voor dat soort mensen. Dat moest hij ook wel. die arme kerel, die geen cent bezat. Maar te hopen, dat hun kelder goed was. Dat wist je nooit met die lieden, die hun geld zelf verdiend hadden. Jammer, dat het verhaal, dat Gabrlelle Turf Negereiland ge kocht had, niet klopte. Met die filmtroep had hij graag willen op trekken. Maar er zouden we' een paar meisjes zijnHij verliet het res taurant, rekte zich uit. gaapte, keek naar de blauwe lucht en klom weer in zijn wagen. Verschillende jonge vrouwen ke ken vol bewondering naar hem lang en slank, golvend haar, ver brand gezicht en helblauwe ogen. Luid claxonnerend stoof hij door de smalle straat. Oude mannen en loop jongens sprongen naar de kant. De laatsten keken de auto vol bewon dering na. Anthony Marston vervolgde zijn zegetocht. De heer Blore 'zat in de boemel- trein, die uit Plymouth kwam. De enige, die bij hem in de coupé zat, was een oude zeeman met een lo pend oog. Hij was net in slaap ge vallen. Mijnheer Blore schreef met aan dacht iets in zijn agenda „Dat zijn zij," mompelde hij ln zichzelf. „Emily Brent, Vera Clay- thorne, dokter Armstrong. Anthony Marston, de oude rechter Wargrave, Philip Lombard, Generaal Macar- thur en de huisbewaarder en zijn vrouw: het echtpaar Rogers." Hij klapte zijn agenda dicht en stopte deze weer in zijn zak Hij wierp een blik op de slapende nan in de hoek. „Te diep in het glaasje gekeken, was zijn juiste conclusie Hij ging alles zorgvuldig na „Het moet vrij eenvoudig zijn, overwoog hij. „ik zie^niet. hoe ik een fout kan maken. Ik hoop. dat ik er zo goed uitzie. Hij bestudeerde zichzelf angstig in een zakspiegel. Hel gezicht., dat hij te zien kreeg, maakte een enigs zins militaire indruk, misschien dank zij de snor. Het was bijna zonder uitdrukking. De ogen waren grijs en stonden vrij dicht bij elkaar. triqezonden mededeling zijn ondertekend. Voor het uit schrijven van premieleningen bleek de minister niet veel te voelen, hoe wel hij beminnelijk toezegde, het project van de heer Molenaar met aandacht te zullen bestuderen. Wat de doorberekening van de omzet belasting betreft herhaalde hij zijn uiteenzetting in de Tweede Kamer, eraan toevoegende, dat de doorbe rekening mogelijk is in die geval len, .waarin sprake is van een rede lijke winstmarge. Dat bij de belas tingheffing de draagkracht uit het oog wordt verloren kon de be windsman niet toegeven. Ook in de verbruiksbelastingen zit overigens een element van draagkracht. De minister wees érop, dat in België en Luxemburg de ipdirecte belastin gen een grótere plaats innemen dan bij ons. Hij achtte het niet uitge sloten, dat bij het streven naar uni formiteit in de belastingheffing Ne derland bepaalde concessies zou moeten doen. De begroting van Financiën werd zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Ned. Hcrv. Kerk Beroepen tc Harderwijk B. Eijaenga te Noordeloos; te Meteren (toez.) C. C. dc Klerx te Op en Neder Andel; te Saaxum (toez.) J. de Zwaan te Kollu- merzwaag. Bedankt voor Woudrlchem J. de Bruijn te Gemert. Aangenomen naar Steenbergen H. J. L A. Couvée te Welsum. Gercf. kerken Beroepen te Gaastmeer E. H. Nagel, cand. te Haren (Gron.): te Hornhulzcn —Kloosterburen en to IJlst E. H. Nagel, cand. te Haren (Gr.); te Koudekerke (Z.) A v Egmond te Ouderkerk a.d. Amstel; te Pesse H. K. Poelman, cand. te Groningen. Gcref. kerken naar art 31 K.O. Beroepen te Danrlervccn en te Ple- terburen H. J» de Vries, cand. te Zuid- horn. Chr. Gcref. kerken Beroepen te Murmerwoude R. Slofstra tc Vltsslngen. Gercf. Gemeenten Tweetal te St. Annaland M. Blok te Zeist en T. Dorresteljn te Opheusden; te Nijkerk Chr. v. d. Woestijno te Rid derkerk en M. Blok te Zeist Beroepen te Nijkerk Chr. v. d. Woestljne te Ridderkerk; te Oudomir- dum T. Dorresteljn. Kerkelijke examens De classis Sneek der Geref. kerken heeft geëxamineerd en beroepbaar gesteld naar artikel 8 K.O. (singuliere gaven) de heer J. v. d. Zande te Sneck. Scheepstijdingen BLIJDENDIJK, 25 Feb v New- Yorlc te Norfolk; GROOTE BEER, 25 Feb v Soerabaya naar Batavia; INDRAPOERA, Batavia—R'dam pass 25 Feb Gibraltar, wordt 28 Feb te Southampton verw; LEMSTER- KERK, 25 Feb v Khorramshar n Karachi; LOENERKERK, 26 Feb v Bombay te Colombo; MODJOKER- TO, R'damBatavia pass 25 Feb K. Guardafui; NIEUW HOLLAND, A'dam—Batavia 26 Feb te Sabang verw; NIGERSTROQM, 26 Feb van Pointe Noire te Porto Alexandre; P4PENDRECHT, R'dam—Abadab 25 Feb te Port Said; POELAU LAUT 6 Feb v Bangkok te Saigon; SLO- TERDIJK, R'damBatavia, pass 26 Feb Malta; WATERMAN, Batavia— R'dam 25 Feb v Singapore; WIL LEM RUYS, R'damBatavia 25 Feb v Port Said. Hedenavond HILVERSUM I: 19.00 Nieuws, 19.15 „Israël in Egypte", 22.15 Grpl, 22 45 Avondoverdenking, 23.00 Nws, 23.15 Mandolinata, 23.45—24.00 Slot- accoord. HILVERSUM II: 19.00 Denk om de bocht, 19.15 Regeringsuitzending, 19.30 Waar is Uw God, 19.50 Tien voor acht, 20.00 Nieuws, 20.05 Viool en piano, 20.30 „Midden in de We reld", 21.00 Men vraagt en wij draaien, 21.30 Lekenrechtbank, 21.50 Rosa Spier (harp), 22.00 Prof Dr. C. D. J. Brandt met het buiten lands overzicht. 22.15 Swing and Sweet, 22 40 Vandaag, 22.45 Avond, wijding, 23.00 Nieuws, 23.15—24.00 Avondconcert Morgen HILVERSUM I: 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymnastiek, 7.45 Orgel en orkest, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 v d Vrouw, 9.05 Ochtend concert, 10.00 Klein kleutertje, 10 15 Franse opera romantiek, 11.00 De Zonnebloem, 11.45 Orgel, viool, harp en koor, 12.03 Richard Tauber zingt, 12.30 Weerpr, 12.33 Lunch concert, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Regeringsuitz, 13.30 Lunchconcert, 13.50 Film en toneel, 14 10 Hawaiian melodieën, 14.20 Engelse les, 14.30 Elck wat wils, 15.15 Debutanten- concert, 16.00 Music Hall progr, 16.20 Volkshogeschool, 16.30 Grego riaanfc, 17.00 De Wigwam, 18.00 Piano-duo, 18.15 Weeroverz., 18.30 Ned Strijdkrachten. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws, 7.15 Orkest van Carol Gibbons, 8.00 Nieuws. 8.18 Silvestre Kwartet, 8 40 Morgenklanken, 9 30 Waterstanden, 9.35 Koorzang, 10.00 Morgenwijding, 10.20 Radiofeuilleton. 10 35 Vleugel en zang. 11.00 v d Arbeiders. 12.00 The Ramblers, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Orgelbespeling, 13.00 Nieuws, 13.20 Orkestmuziek, 14 00 Als een bonte vogelvlucht. 14.15 Mil Kajfel. 15.00 Bevin en een ver. Europa. 15.15 Uit de nieuwste opnamen, 16.00 De oorlogsschaderegeling. 16 15 Binnen zonder kloppen. 16.45 Ar tistieke staalkaart, 17.05 Het NVV. 17.15 Volksconcert, 18.00 Nieuws, 18.15 Sport, 18.30 Om en nabij de twintig. EN NU... "WiP EEN KOPJE—■BE- 28 FEBRUARI. De loodglansziekte, die zowel de appel-, pcre-, en pruime- bomen als de bessenstruiken en ver schillende loofbomen en heesters kan aantasten, ontleent haar naam aan de loodachtige kleur van de bladeren der zieks bomen. Een doeltreffend genees middel is tot dusver, tegen deze ziekte nog niet gevondenDe aangetaste tak ken sterven gewoonlijk spoedig af. Later ontwikkelen zich op het afge storven hout korstachtige zwammen. Teneinde besmetting van de nog ge zonde bomen te voorkomen worden de afgestorven takken en, dode bomen met wortel en al verbrand.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3