Eerste volksvoorstelling een groot succes Veertig jaar sociale arbeid voor het zwakke kind Gevangenen van het verleden Expositie van Japanse kunst Het was niet juist Ned. Veldloop kampioenschap Holland-Festival Predikbeurtén Kerknieuws DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Zaterdag 28 Februari 1948 STADSNIEUWS Gezelschap Bouber met „Buster" DIT was nu weer eens toneel in zijn beste vorm: uitbeelding van het echte, bruisende, bloed warme leven, geen psychologische verwikkelingen om een excentrie ke juffrouw of een uit het lood ge slagen meneer, maar het dagelijks doen, zorgen, lijden en genieten van een doodgewoon gezin, zoals er vele honderdduizenden zijn, zo- ab we ze allen kennen enbe grijpen. De Amersfoortse Gemeenschap en wij willen wel verklappen, dat burgemeester Molendijk in dit op zicht de initiatiefnemer is geweest wil de bevolking meer ver trouwd maken met het toneel en zal daartoe, met subsidie van de gemeente, een reeks volksvoorstel lingen organiseren waarin waarlijk goed toneel wordt gebracht voor weinig geld. Zij hoopt daarmee te bereiken, dat de mensen, die niet naar de gewone en vaak zeer goede! voorstellingen gaan, die het Grand Theater en Amicitia organiseren, nu ook eens het toneel leren waarderen en er voor worden gewonnen. De inzet is goed geweest. De uit voering, die het gezelschap Bouber Vrijdagavond in „Amicitia" van het uit het Engels vertaalde stuk „Bustqr" ('t Schoffie) heeft gege ven, was zeker in staat liefde voor het toneel aan te kweken. Dit was wat men „volkstoneel" pleegt te noemen. Wij hebben be zwaar tegen deze naam en het viel ons op, dat Bouber hem ook niet meer voert. Men zou kunnen den ken, dat hier van een bepaald soort toneel sprake is en dat is nu juist helemaal niet het geval. Dit is het echte toneel, dat het leven uitbeeldt en of hier nu een gewoon gezin (uit het „gewone volk") het middelpunt is, doet niet ter zake. Maken deze gezinnen niet minstens negentig procent van een bevolking uit? In de spiegel Juist daarom grijpt zulk toneel de mensen. Ze zien er zich zelf in, hun eigen vader en moeder, hun eigen kinderen. De romantiek, het leed, de kleine vreugden, die er in worden uitgebeeld, we kennen ze alle zelf, recies zo, ze vullen ons alier leven. Buster is een jongen in een groot gezin, die „voor gal^ en rad" dreigt op te groeien. Omdat hij slecht is? Neen! Zijn vader is werk loos (het is 1937), er is armoe, honger, zorg, duisternis om hem heen, weinig uitzicht op een be tere toekomst. Als iemand van de reclassering gemoedelijk met hem komt praten, een „nette", goedwil lende meneer, dan roept de jongen uit: „Ik ben niet te lui om te wer ken, toen ik tien jaar was bracht ik al kranten rond." En dan on eens, vraagt hij en het snijdt even door de ziel „Hoe oud was u eigenlijk toen u begon te wer ken?" De betekenis van deze zin legt eigenlijk de kern van het dra ma bloot: werklooshied, armoe, weinig opvoedingsmogelijkheden. Maar dan staat daar rotsvast in dit gezin de moeder. De moeder, die haar jongen de huid vol scheldt als hij met gestolen waar thuis komt, maar hem onmiddellijk daarna in bescherming neemt als de politie komt en dan gaat liegen tegen de klippen op. om de be- I schuldigingen te weerleggen. Dan breekt de oorlog uit, rege nen bommen neer en komt de gro. te verandering, ook in dit gezin. Er is weer volop werk, er wordt weer verdiend, maar er is ook leed .over gevallenen en om de dood $a msd dn Lua Noteert U even GRAND: Gevangenen van het ver leden (alle leeft.) 18.45 en 21 u, Zo. 14, 16.15, 18.45 en 21 uur. CITY: De zevende misdaad (18 jr.) 14.30, 18.45 en 21 u., Zo. 14, 16.15, 18.45 en 21 u. REMBRANDT: Verborgenheden van Parijs (18 jr) 14.30 en 20 u Zo. 14, 16.15, 18.45 en 21 u. 27 FEBR. Genootschap Ned.Frank rijk René Huyghe: „La civilisation» moderne". Sierkunst 20 u. Toneelvoorst. A. G. „Buster". (Herman Bouber) Amicitia 20 u. 28 FEBR. Toneelavond Alg. Bak- ker'sgezellenbond, bal na. Amicitia 20 u. d'Oude Lanteern, expositie 15e «n 16e eeuwse Japanse Kunst. Ope ning 15 uur. 29 FEBR. Ver. „De Dageraad" Spr. dr v. Westhof. Volksgeb. 10.30 u, OPENB. LEESZAAL EN BIBL. dage- lijks ruilen v. boeken 1417 u. Dt Vrijd. avond ook van 19—21 u Leesz. geopend dagelijks 1012.30 u. en 14—17 u. DL en Vrijd. ook 19—22 uur. „STICHTSE HEUVEL": Wo.. Za en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (Black-White Band, „de Spotvogels"). dancing van 'T HUL: Zat., Zon. en Woensd. dansen, 20—23 uur. Zon.mid. 1518 u. (Orkest „The Rhythm Specials"). Dancing o oranjeboomZat., Zon. en Woensd. oansen. van het jongste kind, dat, in ont bering opgegroeid, sterft aan tu berculose. Moeder zorgt voor het zieke kind, voor de dochters, voor de nu weer ploeterende vader, voor de moeilijke zoon. Moeder is overal, voor haar is de meeste zorg, het diepste leed; zij vangt alle sla gen op. Als het „Schoffie" zich dan als een held ontpopt en gede coreerd wordt, zegt hij de aangrij pendste woorden uit het stuk: „I k had geen medaille moeten hebben, maar moeder verdien de er een". Kerngezond Het stuk is aangrijpend ook om wat er gezegd wordt over de ach tergronden van de oorlog, maar het is allerminst een melodrama tisch „huilstuk". Daar is het te kerngezond voor. In geen enkel gezond gezin zit men elkaar de hele dag met treuriige gezichten aan te kijken. Men vceht zich over de moeilijkheden heen en al gauw komt de lach weer boven. Zo is het ook in dit stuk. Om - het nu ertis vakkundig uit te drukken: de lach en de traan zijn er met zorg in gemengd. Iets over de acteurs: Aaf Bou ber is de verpersoonlijking van alle doodgewone, nuchtere, zorgen de en lieve moeders. Als ge zelf zo'n ihoeder hebt of hebt gehad, dan zult ge veel van haar, tot klei ne trekjes toe, in Aaf Bouber weer vinden. Meer zeggen we er niet van. Herman Bouber is de werk man, zoals er millioenen zijn, on beholpen, soms onder een ruwe toon, hun gevoeligheid verbergend. Wim Kouwenhoven, als straatjon gen met een gevoelig hart. kon zo van een der zwarthandelaren-hoe- ken van de Amsterdamse Nieu- wendijk zijn weggelopen. En de anderen in dit goed sluitende en semble waren evenzeer voor heur taak berekend. Burgemeester Molendijk heeft aan het slot van de voorstelling het gezelschap raet bloemen gehul digd en een tot weerzien toegeroe pen. En het publiek, dat de zaal geheel vulde, heeft hij opgewekt bij, de volgende volksvoorstelling weer in even grote getale aanwe zig te zijn. Tj. de B. In het kunstcentrum d' Oude Lanteern heeft de heer Ch. Mol, de voortvarende leider van dit cen trum, voor pers en genodigden een uiteenzetting gegeven over het doel van de door zijn vrouw en hem ge leide instelling. Hij schetste hoe men het histori sche gebouw in een zeer verwaar loosde toestand had aangetroffen en welke arbeid er voor nodig was om tot het resultaat van nu te geraken. Het gaat er om in deze oude ka rakteristieke omgeving kunst te brengen met een „verduveld" grote K, zo zeide de heer Mol. Inderdaad wordt deze er dan ook gebracht.' Want hetgeen de heer Mol aanleiding gaf tot zijn uiteen zetting was niet minder dan een expositie van Japanse kunst. Er is een interessante verzameling te be wonderen van 15e en 16e eeuwse schilderijen, lakwerken, houtsne den, brokaten en keramiek uit de collectie van de heer F. Tikotin. Over deze verzameling is het een en ander gezegd door de heer Ti kotin. maar wel zeer bijzonder was de uiteenzetting van mej. Emilie van Walree, over de zich op de ex positie bevindende originele Japan se bloemarrangementen. Deze le rares van de Ikenobo-school heeft een fabelachtige kennis van de Ja panse cultuur en haar mededelin gen over de traditie van het bloem schikken en de thee-ceremonie ga ven de aanwezigen een goede kijk op de culturele zijde van het Ja panse volk. De gelukkigen De puzzle van de vorig week was een hele kluif inderdaad. We had den. ondanks de vele moeilijkheden, heel wat meer prijzen uit kunnen reiken dan de onderstaande viif. 1. H. Tiepel. Spaamestraat 201: 10.2. Jeantie Ris, Ternate- straat 26: 3. J. M. de Kogel. Tri- norstraat 8; 4. Gert Huisman, Kru- dopstraat 4, Niikerk: 5. Mei. H. Brands. Brouwersweg 7. Nunspect. allen f 2.50. Steun van burgerij noodzakelijk Tien ingezetenen van Amersfoort kwamen in het laatst, van 1907 voor een goed doel bijeen. Zij stel den namelijk pogingen in het werk om tot de stichting te komen van een afdeling van het Centraal Ge nootschap voor kinderherstellings- en vacantiekolonies. Op 10 Janua ri >908 was het zover. Onder de stichters bevond zich de onderwij zer A. B. van der Klein. De afde ling is nu uitgegroeid tot een krachtige veertiger. Nog altijd wordt daarin het werk voor een belangrijk deel gedragen door de heer Van der Klein, die onafgebro ken op zijn post bleef om herstel le bevorderen van door ziekten be dreigde kinderen. Natuurlijk on dervond hij bij zijn arbeid veel steun van de overige bestuhrsle- den. Het was dr. M. Kamerling die het werk, tot zijn vertrek uit Amersfoort in 1945, trouw bleef. Ook Mevrouw Van Randwijck, de echtgenote van de oud-burgemees ter, verzette van 1913 tot aan haar dood in 1943 geweldig veel arbeid. Zo was het evenzeer met de andere bestuursleden, w.o. de heer J. van Haselen, die van 1929 af de propaganda leidde. Het werk van het Centraal Ge nootschap werd in 1942 door de Duitsers onmogelijk gemaakt. Het was een droeve geschiedenis na de bevrijding de balans te moeten op maken. Van de zo met moeite ver worven tehuizen was niet veel meer over gebleven. In 1945 begon men aan de opbouw. Ook Amers foort bleef hierin niet achter. De afdeling ondersteunde onmiddel lijk en met veel toewijding het werk voor de uitzending van kin deren naar het buitenland. .Eerst op 1 October 1946 werd de uitzen ding in eigen land hervat. Voor Amersfoort kwam er één plaats vrij in het Boshuis te Nunspeet. Nadien is de uitzending geleidelijk toegenomen. Kinderen wachten In de veertig jaar dat de Amers foortse coihmissie werkzaam is, werden meer dan 100 kinderen in ongeveer 34000 verpleegdagen voor tbc behoed of ter genezing van deze ziekte uitgezonden. Nu is de hulp dringender dan ooit. De tbc woekert nog steeds verder onder de jeugd. In onze stad wachten 43 kinderen op langdurige uitzending, en minstens 100 kinderen komen in aanmerking om enige tijd in een vacahtie-kolonie te worden opgenomen. Veel is er mogelijk, maar dan is het noodzakelijk, dat ook de Amersfoortse burgerij gaat begrijpen, dat het Centraal Ge nootschap haar steun behoeft. Daar is hef streven op gericht van het bestuur, dat momenteel zitting heeft. De medewerking van de zijde der medici is verzekerd. De samenwerking met de geneeskun dige dienst, waar de schoolarts W. J. van der Hooft en zuster T. Ap pel dagelijks Amersfoorts jeugd onder controle hebben, is voortref felijk, zo ook die met de arts, de heer R. Drion, de leider van het Consultatie-bureau. U behoeft op de eerstdaags te voeren ledenwerf actie niet te wachten, nu reeds is het mogelijk u als lid van het Ge nootschap aan te melden. U kunt dit toen bij de volgende bestuurs leden mevr. M. MolendijkKal- ter, Heinsiuslaan 37; mr. F. J. W. Hartelust, dr. Abr. Kuyperlaan; mevr. De Kat, van Hogendorplaan 5; mevr. Groeneveldt, P. C. Hooft- laan 3; de heer J. van Haselen, Muurhuizen 11; de heer W. J. van der Hooft, arts, Van Houtenlaan 2 en de heer A. B. van der Klein, Alb. Cuypstraat 51. „Moderne beschaving, zijn crisis en de kunst" De moderne beschaving, zijn cri sis en de kunst, was het onderwerp waarover Vrijdagavond Renée Huyghe. conservator van het Lou vre te Parijs sprak voor de afde ling Amersfoort van het Genoot schap NederlandFrankrijk. Aan de hand van frappante en duideliik sprekende voorbeelden toonde hii aan. hoe de moderne mens veel minder dan de primitieve en middeleeuwse, gevoel heeft voor de schoonheid in eenvoudige ge bruiksvoorwerpen en hoe b.v. het geschreven en gedrukte woord steeds minder karakter vertoont. Naarmate de mens meer machines uitvindt, die hem een grotere pro ductie verschaffen, wordt hii meer de slaaf van zijn uitvindingen. Door de grote snelheid, waarmee zo veel dingen moeten geschieden, worden de gedachten meer en meer ver vangen door reflexbewegingen. Daardoor is het ook nodig opschrif ten en woorden te vervangen door tekens. Var. de suggestieve wer king hiervan maakt de reclame een dankbaar gebruik, zoals de spreker niet vele voorbeelden duideliik maakte. Toch wees hii ook op de betekenis van dit verschijnsel voor de moderne wetenschap. De met veel gloed en overtuiging uitgesproken lezing werd beëindigd met een beroep op ons Europeanen om in deze wereld, die steeds m°er beheerst wordt door mechanisering, de fakkel van de kunst brandende te houden. We kunnen dat doen door in een kunstwerk dhteenc to zien. wat de kunstenaar er in. heeft willen leggen. De aanwezigen toonden zich zeer opgetogen door de geestdriftige wijze, waarop de spreker zijn ideeën naar voren bracht. De vele heldere proiectics welke werden vertoond, waren hieraan uiteraard niet vreemd. Op vragen van het tweede ka merlid de heer Thomassen betref fende de medewerking van de Ma rine-voorlichtingsdienst aan een bijeenkomst van „Rijkseenheid" te Amersfoort heeft de minister van Marine a.i. het volgende geant woord: Bij onderzoek is gebleken, dat door de Marine voorlichtingsdienst inderdaad op daartoe aan deze dienst gedaan verzoek enige docu mentaire films ter beschikking van „Rijkseenheid" zijn gesteld ter vertoning op vergaderingen. Deze medewerking wordt niet juist geacht en is beëindigd. Greer Garson en Ronald Colman spelen de hoofdrollen in Gevan- genen van het verleden." Jongen speelde met vuur Toen een jongetje, in een woning aan de Soesterweg, voor zijn tante een teiltje naar zolder moest bren gen, bleef hij in de buurt van hout krullen Spelen met lucifers. Natuur lijk ging het zaakje in de „fik". Met behulp van emmers met water werd het brandje geblust. Wijdingsdienst Comité „Levensvragen" Het comité „Levensvragen" houdt Zondagmorgen in het zaaltje aan de Eegentesselaan een lithurgische dienst, die onder leiding staat van dr. J. A. Hendriks te Amersfoort. De heer G. v. d. Burg verleent mu zikale medewerking. Examens voor muzikale ontwikkeling Heden behaalden het door de Mij. tot Bevordering der Toonkunst in gestelde ..Gehrels getuigschrift": a. voor musici: mei G. Schonpville. de heren G. Dorlevn en H. Kwak kel: b voor onderwiizers: de dames J. Betlem. A. Ermèl. H. Meiier en J. Nuvten. Medische Zondagsdienst Doktoren, alleen te raadplegen bij spoedgevallen: J. Kuiper. Spoor- stvaat 5. tel. 5625: A. A. J. Verburg, De Bosch Kemperlaan 3, tel. 6672. Apotheken: Jansen. Langestraat 74, tel. 3677; Kraan, O. Soesterweg 89. tel. 4893: De Weijer, Leusder- weg 212. tel. 4887. f Verloskundigen: Zr. Vernhout, Soesterweg 232, tel. 3374: Zr. Perk, H. v. Viandenstraat 2, tel. 5086. Burgerlijke stand Geboren: Ltitia Johanna Maria, d. v. J. H. van dan Brom en A. M. de Gooiier; Jitske. d. v. H. van Schijndel en J Mcrema; Mareare- tha, d v. D. Vreeman en M. de Wit; Antonius. z. v. H. Diks en M. van Vulpen: Hcrmanus Gerhard, z. v. J. Waanders en C. Klein Egelink; Willem, z. v. A. de Wit en A. Ver- wer. Gehuwd: A. van Wecrhorst en J. A_. Bloemèndal: F. van Tellingen en A. P. H. van de Hoef. Overleden: Léontine Minner, geh. m. B. van de Geest. 62 jr. Organisatie aan AAV opgedragen Evenals in 1943 en 1946 is ook dit jaar weer de organisatie van het Nederlands Veldloopkampioen schap (club en persoonlijk) door de K.N A.U. aan A.A.V. opgedra gen. De afstanden bedragen 5 km. voor Senioren en 2 V2 km. voor Junioren. Als aanvullend program ma zijn bovendien nog wedstrij den vastgesteld over 3U km. voor C- en D-klassers en Veteranen (KNAU-leden) alsmede 3 li km. voor militairen en 3 li km. voor niet KNAU-leden. Voor deze laat ste groep kunnen dus alle overige sportbeoefenaren inschrijven. De wedstrijden worden gehou den op de terreinen van Bosbad en Bosvijver in Birkhoven te Amersfoort. Reeds thans blijkt jn het gehele land voor deze wed strijden grote belangstelling te be staan. Speciaal de strijd om het Nederlands kampioenschap over 5 km is met het oog op de a.s. Olympische Spelen van belang. Vermoedelijk zullen alle cracks aan de start verschijnen. De win naar van de 5 km ontvangt de Noack Wisselbeker (in 1947 ge wonnen door J. Meyer van AAC Amsterdam). De vereniging, die 't clubkampioenschap wint, wordt voor een jaar houder van de grote Erdal Wisselbeker (in 1947 ge wonnen door Hellas, Utrecht). Schaak-achtkainpen Van de mhaal-partijen voor de eerste ronde van de achtkampen georganiseerd door het schaakge nootschap Amersfoort is Woens dagavond een partij gespeeld tus sen mevr. F. Heemskerck en de hr. H. Schroder. De strijd werd in het voordeel van mevr. Heemskerck beslistv Vrijdagavond speelde even eens in de hoofdklasse, de heer H. Hekma tegen de heer A. J. Wickard. Deze laatste speelde met zwart een Siciliaanse partij en kon op deze wijze tot winst komen. WEDSTRIJDPROGRAMMA WATERPOLO Het wedstrijdgramma voor Maan_ •dagavond voor waterpolo luidt als volgt: NeptunusIIIBrandenburg IV, UZSC II—Zwemlust, AZ en PC II—UZSC III, BrandenburgRotterdam. Knap gespeeld en boeiend verfilmd Aangemoedigd door het succes van mrs. Miniver, heeft men de zeer aantrekkelijke en begaafde Greer Garson weer eens eèn be faamde romanfiguur laten spelen en wel de Paula uit James Hilton's „Random Harvest", het wat on waarschijnlijke, maar lieve, senti mentele verhaal van een brave En gelse officier, die in de eerste we reldoorlog door een shock zijn ge heugen verloor, op 11 November het gesticht waar hij verpleegd wordt ontvlucht, dan, dank zij de lieve zorgen van een schat van een meisje, al spoedig óp het geheu genverlies na, normaal wordt, zijn goede fee trouwt, echt gelukkig wordt met villaatje en zoontje en zo, naar de stad moet op een goe de dag om een aangeboden baan tje te gaan accepteren, onder een taxi komt, waardoor een tweede shock de deur naar het vergeten verleden weer opent, maar de drie gelukkige jaren met de lieve Paula in één veeg uitwist. Paula wacht vergeefs op man- nie's thuiskomst, want het herstel de geheugen voert hem, zij het enigszins doezelig, naar zijn fami- Voortreffelijke thriller in City Men zou de film ,.De Zevende Misdaad" (City)ook wel „De Lady- Killer" kunnen noemen, want de hoofdrolspeler, Eric Portman, brengt liefst zeven vrouwen om het leven. Deze film, die alle ingrediënten bevat om een goede thriller te zijn geheimzinnige moorden, vleug jes romantiek, sluipende detectives zal haar uitwerking op de toe schouwer niet missen. Zij bezorgt een flinke dosis huiveringen, rillin gen en boeiende momenten, voor men te weten komt wie hieraan schuldig is. Van. de inhoud kan slechts verhaald worden, dat de in triges zich afspelen in plantsoenen van Londen, waar de New Scotland Yard te hulp komt om de diverse moorden op te lossen. Afzonderlijke bekoring geeft de voortreffelijke muziek aan deze goed verzorgde film, waarin de hoofdrol wordt vertolkt door een minder bekend artist, die echter uitstekend spel lévert. „De Zevende Misdaad", is van het begin tot het einde een boeiende film. AMHC-heren ontmoeten Pinoké in Amstelveen Wind en weder dienende zullen de AMHC-heren Zondag in Amstel veen uitkomen tegen Pinoké. Deze wedstrijd zal de één na laatste van dit seizoen zijn (de kampioen Kam pong moet ook nog ontmoet woe den), de bekerwedstrijden niet me- degerekend. Pinoké begon de com petitie met Vrouwe Fortuna tegen zich. want na vier wedstrijden was hét team hekkesluiter met 0 punten. In deze periode werd ook de 52 nederlaag tegen onze stadgenoten op Birkhoven geleden. Maar de hoofdstedelingen slaagden erin om zich op bewonderenswaardige wijze te herstellen Achter elkaar werden Kampong. Hilversum II en SCHC op eigen terrein verslagen, terwijl later nog Gooi II het moest ontgel den. Het gevolg van dit stijgen van de Pinoké-ster was, dat AMHC voorbijgestreefd werd, zodat Pinoké momenteel de derde plaats bezet, onmiddellijk onder SCHC. Het is dus duidelijk, dat de rood-witten ditmaal veel sterkere tegenstand zullen ontmoeten dan tijdens de wedstrijd op Birkhoven. Zij doen er goed aan om tenminste één punt te veroveren, want hoewel het al vast staat, dat Gooi II gaat degraderen, is het toch beter om zich zo veilig mogelijk te stellen. Naar wij vernemen, is het AMHC- juniorlid J. v. Slooten uilgenodigd voor de selectiewedstrijden voor het districts-jeugdelftal. Handbal Amersfoort-dames naar Amsterdam Het eerste damesteam van „Amersfoort" trekt Zondag a.s. naar Amsterdam om Voleweyckers I te ontmoeten. In de Keistad werd destijds met 2—2 gelijk gespeeld. Een kleine overwinning voor de Amsterdamse dames is echter niet uitgesloten. Het tweede herenteam speelt de laatste competitiewedstrijd in dit seizoen tegen HHC II in Hilversum. We geven de Amersfoorters een goede winstkans. Korfbal Gaat Soesterkwartier winnen? Wanneer op het laatste ogenblik de wedstrijden voor Zondag niet worden afgelast, zal Soesterkwar- tier haar laatste competitie-wed strijd in Utrecht spelen. De laatste drie wedstrijden wer den met flinke cijfers gewonnen en daardoor konden onze stadge noten zich van de laatste naar de vijfde plaat:, opwerken. Dit ging echter ten koste van SKV, welke ploeg nu de rode lantaarn draagt en a.s. Zondag dan Soesterkwartier ontvangt. De Domstedelingen zul len het niet gemakkelijk krijgen, doch zullen wel alles in het werk ste'len om de benauwde onderste plaats te kunnen verlaten. Hier voor bestaat nog een theoretische kans. Wij vermoeden echter, dat SKV niet de kracht zal hebben om Soesterkwartier met een nederlaag naar huis te sturen, temeer daar Soesterkwartier momenteel over een sterke ploeg beschikt. lie. Hij blijkt een heel hoge ome te zijn in de industriële wereld, maakt ook snel carrière in de po litiek en als dan na jaren Paula eindelijk zijn foto in de krant ziet staan, tracht ze onverhoopt secre taresse bij hem te worden. Het lukt zonder slag of stoot, maar de man herkent zijn vrouw natuurlijk niet vanwege het geheu gen-hiaat en als toeschouwer wordt je daar echt aangedaan van en de make s van de film hebben geen greintje meelij met de kij kers, want zij rekken de tragische situatie net zo lang tot je de tra nen in je ogen voelt lopen van mededogen me. het ellendige lot van dat engelachtige vrouwtje. Natuurlijk komt het wel goed maar* dat weet je ook niet van te voren, anders had je niet hoeven te huilen. Regisseur Mervyn LeRoy ver telt het verhaal boeiend en voor alle ogen geschikt en men kan zeggen wat men wil, maar Rorfald Colman en Greer Garson hebben" zó knap gespeeld dat niemand zich hoeft te schamen voor de tranen, tefwille van deze twee lieve men sen, die iets zo naars moesten mee maken, vergoten. Voor oppositie geen plaats in Bandoeng Soejoso c.s. iverden buitenspel gezet „Democratie is een moeilük vak" aldus concludeert het Nederland se in Batavia verschijnende dagblad „Nieuwsgier" een critiek op de gang van zaken op de Derde West-Java- conferentie. die niet alleen zeer een zijdig is samengesteld, maar boven dien de Republikeins-voelende ver tegenwoordigers volledig buitenspel heeft gezet. Op de eerste dag heeft de Repu blikeinse oppositie, zo schrijft de ..Nieuwsgier", op volkomen nor male wiize bewerkt, dat veranderin gen in het reglement van orde wer den aaneebracht. De tweede dag diende zij toen wederom volko men reglementair een voorstel in om de agenda te herzien. De'derde dag kwam zij nief meer aan het woord. Een ogenblik spheen het erop te lijken, dat de oppositie in haar op zet zou slagen. Soejoso kreeg zelfs Djoearsa's handtekening onder het compromis-voorstel, waarbij West- Java alles zou krijgen, behalve de negara-status. Maar toen kwam een brief ^an de Regeringscommissaris, trok Djoearsa haastig zijn hand tekening in en verklaarde hijj meteen dat het amendement- Soejoso niet meer aan de orde was. Hij verhinderde de oppo sitie nog iets in het midden te brengen. In tegenstelling tot wat men alge meen van de Republikeinse opvat ting meent te weten, heeft Radio Djogja meegedeeld, dat een negara West-Java de Republiek welkom zou zijn, mits deze met inachtneming van waarachtige democratische be ginselen tot stand zou zijn gekomen. Plaatsvervangers komen niet verder over Italië De plaatsvervangers van de mi nisters van buitenlandse zaken der Grote Vier, die in Londen vergade ren over de voormalige koloniën van Italië, zijn volledig in een im passe geraakt. Z(j konden het niet eens worden over de vraag, of andere belanghebbende landen hun zienswijzevoor of na de ontvangst van de rapporten der commissie van onderzoek zullen kunnen ken baar maken. MARITIEME CONFERENTIE DER V. N. De maritieme conferentie der V.N. heeft twaalf landen aangewe zen om zitting te nemen in een voorgestelde wereldscheepvaart- organisatie. De landen zijn in twee groepen gesplitst, I: Zes naties met de grootste belangen bij de inter nationale scheepvaart, onder welke Groot-Brittannië, Nederland en de V.S.; II: zes met de grootste over zeese handel, onder welke Argen tinië, België, Frankrijk en India. Verschillende instelling-en en ge-' meenteliike overheden hebben, zo als men weet. de Stichting Holland- Festival in het leven geroepen. Voorzitter is mr. H. J. Reinink. Secr.-Gen. van het Departement van O.. K. en W. Dit iaar wordt het festival in Amsterdam en Sche- veningen gehouden van 15 Juni tot 15 Juli. Het Concertgeb'ouworchest zal worden gedirigeerd door Ed. van Beinum, Igor Strawinskv en Georg Szell. Solisten ziin o.m. Robert Ca- sadesus. Kathleen Ferrier. Jehudi Menuhin en Julius Patzak. Het Re sidentie-orkest zal onder leiding staan van Carl Schuricht. Charles Munch en Bernstein. Solisten: Na than Millstein. Simon Goldberg. Smeterlin. Robertson en Bartlett. Ook het Rotterdamsch Philhar- monisch Orkest wordt ingescha keld. Onder Flipse zal het werken van Ned. componisten vertolken. De Wagnervereniging brengt op voeringen van ..Pelléas et Mélisan- de" onder Henri Thomass en in de regie van Lothar Wallerstein. Een Engelse operagroep zal The Beg gar's Opera brengen o.l.v. Benla- min Britten. Voorts worden ..Les ballets des Champs Elvsées" ver wacht. De Ned. Opera komt met een uitgebreid programma en als koorwerken worden uitgevoerd ..Jeanne d'Arc au Bücher" o.l.v. Lod. de. Vocht en Bachs Mis 'in b (Naarden). Kamermuziek en tqneel ziin een integrerend deel van het programma evenals exposities in musea. De in het begin van deze maand gesloten Nederlands-Britse handelsovereenkomst, welke voor het jaar 1948 voorziet in een goede ren-uitwisseling ter waarde van 70 I raillioen pond sterling, is in Londen getekend. Geref. Kerk (L. Vrouwestr.) 10 uur dr. N. J. Hommes (Hillegers- berg) 17.30 uur ds. D A Zijlstra, (L. Costerplein) 9 uur dr. N. H. Ridderbos, 17.30 uur dr. N. J. Hom. mes, (Tulpstr.) 9 uur ds. D A Zijlstra, 17.30 dr. N H Ridderbos. Geref. Gem. (Stoovestr.) 10 en 17 uur dhr. Wijting, 5 Mrt 19 uur ds. R. Kok (Veenendaal). Geref. Gem. (art. 31) Zuidsin gel 10 uur ds. E. T. v. d. Bom, 17.30 uur ds. J. A. Vink, Wester- kerk 10 uur ds. J. A. Vink, 17,30 uur ds. E. T. v. d. Born. Chr.' Geref. Kerk 10 uur lees- dienst, 16.45 uur ds. Velema (Bun schoten). Rem. Gem. 10.30 uur ds. Groene- wegen. Ver. v. Vrijz. Herv. (Gasthuis- kerk) 10.30 uur ds. O. S. Jellema (Hoogland). Vrije Ev. Gem. (Appelweg) 20 uur ds. G J v Bruggen (m. zang koor). Vrije Geref. Gem (Muurhuizen 53) 9.30 en 17 uur godsdienstoef. 2 Mrt. 19 uur ds. D. v. Leeuwen. Ev. Luth. Gem. ds. D G Hoevers (den Haag). Doopsgez. Gem. 10.30 uur ds. Gos- ses Gzn. Oud Kath. Kerk 10 uur H. Mis 17 uur Vesper. Vrije Kath. Kerk 10.30 uur H. Mis. Oosters Apost. Episc. kerk (A. Paulownal. 7) 10.30 H. Offerande. Chr. Science Soc. (Thorbeckepl. 7). 10 uur Holl., 11.15 uur Eng. dienst. Verg. v. gelovigen 10 uur Ere dienst, 17 uur pred. des Woords. Herv. Kerk. St. Joriskerk 10 uur ds. Vermaas, 5 uur ds. Ten Have, 7 uur ds. Herngreen (Rotterdam). Jeugddienst. Onderwerp: „De ver keerde gepakt?" °- Nieuwe kerk 10 uur ds. Hofstede (Leusden), 7 uur ds. Smits. Emma-kerk 9 uur en 10.30 uur ds. Blok, 5 uur ds. Koolhaas. Gymnasium vm. 10.30 uur de heer Grimm. Kapel Zon en Schild 10 uur ds. Bout. Rusthuis „De Lichtenberg" 10.30 uur ds. Smits. Jongerendiensten Kerk (Appel- weg) 10 uur de heer M Germans. 11.05 uur de heer M W Knegt. Wijkgebouw 10.30 uur de heer K. Kielder. Gebouw Immanuel 10.30 uur de heer H. Schuring. Jeugdhuis 10 uur de heer Herm. Bijvank. LEUSDEN. 10 uur ds. Gerritsen (Amersfoort). Leger des Heils: 10 uur Heili- gingsdienst; 19 uur Openluchtsa menkomst: 20 uur Inzegening plaatselijke officieren. Leider: ma joor Langelund. Zaterdag van 20 21.30 straatzang Bergstraat. S.E.C. speelt vriendschappelijk tegen B.F.C. Het eerste elftal van SEC, in gewijzigde opstelling, speelt a.s. Zondag een oefenwedstrijd tegen de 3e klasser BFC uit Bussum. In het gewijzigde elftal van SEC zijn opgesteld de nieuwe leden: J. Belt, J. v. d. Broek. B. van Diermen en M. Maassen. De wedstrijd vangt aan om 11 u,-r. Het programma vermeldt ver der: 12.30 uur: SEC jun. AAW jun. A (kampioenswedstrijd). 2.30 uur: SEC 2—RUC 2. Dh. Jhr. P. J. H. Roëll plotseling overleden Hedenmorgen is te Soest plotse ling overleden dr jhr. P. J. H. Röell, in de ouderdom van 74 jaar. De overledene was rustend direc teur-geneesheer van het sanato rium „Zonnegloren". Medische Zondagsdienst MEDISCHE ZONDAGSDIENST SOEST. Zondag a.s. is geopend apotheek „Soest", Soesterbergse- straat 8. SOESTERBERG. Dr. Schook, Dolderseweg 59, Den Dolder, zal Zondag a.s. voor de buurtschappen Soesterberg, Huis ter Heide en Den Dolder, de artsendienst waarne men. Onderscheidingen voor „Veilig Verkeer" Het Verbond van Verenigingen voor Veilig Verkeer te Utrecht zal overgaan tot het toekennen van Veilig Verkeersonderscheidingcn aan beroepschauffeurs, die in een bepaald tijdvak geen verkeersonge vallen door eigen schuld hebben veroorzaakt. De bedoeling is. dat de wedstrijden voor chauffeurs lan delijk door het Verbond van Ver enigingen voor Veilig Verkêer wor den georganiseerd. Voorlopig zal men zich bepalen tot drie groepen van beroepschauf feurs: t.w. a. vrachtautochauffeurs, b. buschauffeurs, c. huurauto-taxi chauffeurs. Voor elk jaar veilig ril den zal de deelnemende beroeps chauffeur oen onderscheiding van het Verbond ontvangen, die waar devoller wordt naarmate het aantal opeenvolgende jaren toeneemt. De deelneming wordt alleen openge steld via de werkgevers. Ned. Herv. Kerk: Aangenomen naar Arnhem J. Vinkenborg te Ha ren (Gr.); Bedankt voor Eemnes- Buiten L. Kievit te Putten voor Jaarsveld en voor Papendrecht H. A. v. Slooten te Haaften voor Hellcndoorn (toez.) K. J. H. Burgy te Rijnsbunrg. Geref. ker ken naar art. 31 K.O.: Tweetal te Rotterdam-Z., L. Selles te Steen- wijk en J. Smelik te Apeldoorn.- Geref. gemeenten: Bedankt voor Moerkapelle M. Blok te Zeist, Geref. kerken: Aangenomen naar Koog a/d Zaan J. J. Bouwnjan te Almelo.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2