i Tri Twaalf jaar geleden sprak de wereld over Jesse Owens mis 10 Amerika vergat z'n grootste sprinter Schaak-rubriek Gelukkig, moeder lachte er om Radio-programma Grieperig AKKERTJE Zaterdag 28 Februari 1948 Honderdduizend mensen verzameld in een der modernste stadions ter wereld. Vlaggen, talloze pompeuze uniformen, hakkengeklap. Ja. de Duit sers presteerden wat als het op propaganda aankwam. Voor deze Olympi sche Spelen van 1936 hadden zij deze vergaarbak in elkaar getimmerd om er de volkeren uit alle delen van de wereld voor het laatst voor de grote wereldbrand in te verzamelen, van alle standen en... rassen. Zij keken dit keer zo nauw niet. ook negers mochten in het heiligdom der Nazi's ko men en dus ook Jesse Owens, de 22-jarige Amerikaanse student, die niet aan politiek deed en zich niets aantrok van Duitse beroemdheden. Hij sleepte vier gouden medailles in de wacht, fascineerde door zijn schier niet te evenaren prestaties de edel-Gcrmanen ondanks de Intensieve Nazi- propaganda tegen de Amerikaans kleurlingen, die aan de Spelen deel namen. Het applaus daverde tegen de tri bunes op; deze neger maakte 10.3, 10.2(1), 10.4 en 10.3 sec. in zijn series op de 100 m. Daar stond zelfs Ber lijn van te kijken. De volgende dag was 't enthousiasme nog groter toen Owens ook de finale won (in 10.3) en. of dit nog niet genoeg was, een nieuw Olympisch record in het ver springen vestigde met 8.06 meter, waarmede hij evenwel nog 7 cm. bleef onder zijn een jaar eerder ge vestigde wereldrecord. Diezelfde middag liep deze onvermoeibare fi guur met het kaalgeschoren hoofd twee series van fle 200.m. in 21.1 sec. en deed er in de finale nog 0.4 sec. af. waarmede hij opnieuw een Olym pisch record vestigde. De vierde gouden plak ontfutselde hij aan de Duitsers in de 4x100 m. estafette, waarop de Ver. Staten tevens een nieuw wereldrecord vestigde. De volmaakte athleet James Cléveland Owens, zoals zijn officiële naam luidde, was de zoon van een arme Jkatoenplukker uit Alabama, die met zijn gezin moest rondkomen met nog geen zeven dol lars in de week. Jesse had van na ture een lichaam van een volmaakte athleet. Zware, krachtige schouders, een geweldige borstkas en slanke, lange benen. Het was een lust voor het oog, ook voor hen, die geen in zicht in athletiek hadden, hem hard te zien lopen: soepel, met een fijn rhythme en een' perfecte balans. Hij had innemende gelaatstrekken, was een zeer eenvoudig mens en hij, die zijn naam met enorme koppen ge drukt liet worden in de hele wereld pers, verloochende nimmer zijn ne derige afkomst en verloor nooit een zekere verlegenheid. Reeds vroeg moest Jesse helpen de kost verdienen als piccolo, maar hij werd in de gelegenheid gesteld om als student naar de universiteit In Ohio te gaan, waar zijn talenten als sprinter werden ontdekt. Hij rookte niet en gebruikte geen sterke drank, maar verder hield hij er geen bijzonder dieet op na. Hij at wat de pot schafte. 1936 kwam... En toen k'wamen de Olympische Spelen van 1936 in zicht. Jesse be reidde zich intensief voor om Duits land te laten zien, dat zelfs een neger een Germaan kon voorbij streven. Gedurende vier maanden startte hij elk weekend in drie of vier wedstrijden, waardoor hij ten slotte aan elke inspanning het hoofd kon bieden en in een perfecte vorm kwam te verkeren. Jesse Owens kwam naar Europa, kwam naar de Olympische Spelen, behaalde er triomfen, meer dan hij ooit gedroomd had. Maar Owens zou ondervinden, dat niets zo vergankelijk en ge vaarlijk is als roem. De Olym pische Spelen van 1936 brachten een ommekeer in liet leven van de Amerikaanse neger, maar een, die hem niet ten goede kwam, ondanks de vier gouden medail- Nieuwspalet BEROUW WERKTE NA 8 JAAR Ij^EN onbekende diet, die door zijn X-/ geweten werd geplaagd, heelt een pakje doen bezorgen op het politie bureau van het dorpje Rancc in de Ardennen. Er zaten lakens in. die hij acht jaar geleden gestolen had en een briefwaar in stond dat hij ze aan hun rechtmatige eigenaar wilde terug geven. De historie vermeldt niet. of de lakens in die tijd zó versleten waren, dat de dief cc tóch niets meer aan had. O In Madrid wordt monarchis tische propaganda gevoerd Vnet een postzegel die de beeltenis van Don Ju an draagt. O Hoewel bekendge maakt is dat ex- koning Michael per Queen Ma ry naar Ame rika zal varen, lopen in Le Havre geruchten dat hii met de Nieuw Amsterdam zal gaan. <y Prins Bernhard is na een drie daags bezoek aan Londen te Am sterdam teruggekeerd. O Ter ere van de president van Chili heeft deze Zuid-Amerikaanse staat het Greenwich-eiland omgedoopt in President Gonzalez Videla eiland. Greenwich ligt in do middengroep van de Shetlandseilanden in het Zuidpoolgebied. O De Kleine As- semblée. die door Rusland en zijn satellieten genegeerd wordt, heeft besloten, in Korea 'verkiezingen te organiseren. Vier Amerikaanse militairen zijn omgekomen bji het neerstorten van een vliegend Fort ln Texas. O Dit laar-aullen in Lim burg de Schuttersfeesten weer in volle luister worden gevierd. Bo vendien wordt een groots folklo ristisch schuttcrsfestijn voorbereid Voor het eerst sinds 1940 zal het dit jaar weer mogelijk ziin een zee kruistocht te maken. Voor dit doel heeft de Ned. Reisvereniging het m.s. „Koningin Emma" van 'Je maatschapnii Zeeland kunnen char teren. Dit jaar bestaat de stad Ommen in Overfisel zevehlionderd- jaar. Het jubileum wordt in Au gustus herdacht met een histori sche revue, een oude hoerenbruiloft. oen paardensnortfestijn en concer ten. De Philips-fabriek in Zwol le. die ongeveer een jaar geleden begon te draaien, wordt uitgebreid. In deze afdeling zullen in hot ver volg alleen bijzonder ingewikkelde gereedschannen worden gemaakt voor de fabricage van rijwiel-dyna mo's: radiotoestellen, eramof oons en scheerapnaraten A De vooruit zichten voor het maken van toch ten on de schaats tn de omgeving van Amsterdam zijn voor het ko mende week-emdo niet eunstig. om dat talloze wakken slechts niet een uiterst dim vl;e.sie ziin dichtgevro ren. <0 Op de eerste voonaars- fabrikanten-meubelbeurs. in het Kurhaus in Scheveningen gehouden, werd in to'-al een verkoopsbedrag van 538.525 bereikt. les, die zwaar in z(jn broekzak rinkelden. Jesse was vast besloten naar de universiteit terug te keren, als hij uit Berlijn zou terug komen, maai de verlokkingen der wereld kwa men in de vorm van allerlei aanbie dingen van de zijde van promotors en reclame-ondernemingen, die geld aan hem konden verdienen. Holly wood wilde hem als filmster. Broad way wilde hem op de planken brengen, men wilde hem hard laten lopen in demonstraties tegen ieder een en alles. Maar de jonge neger schudde het hoofd. Hij wilde alleen maar naar huis gaan en rustig over leggen wat hem te' doen stond. Hij kwam weliswaar nog hier eft daar in wedstrijden uit. maar weigerde tenslotte resoluut om ook nog een trip met de Amerikaanse ploeg naar Zweden te maken. Jesse keerde al leen naar Amerika terug*, waarmede hij evenwel de diverse officials tegen zich in het harnas 4oeg. De fatale stap Een maand later werd de win naar van vier gouden medailles Met een slag werd de Ameri kaanse neger Jesse Owens wereld beroemd door zijn ongekende pres taties op de Olympische Spelen in 1936 te Berlijn. Zelfs de Duitsers juichten deze neger toe. De roem bracht Jesse Owens evenwel geen geluk. Het was de oorzaak dat zijn maatschappelijke carrière mis- lukt$. voor Amerika als amateur ge schorst, waardoor hij in de hoek van het professionalisme werd geduwd. En Jesse deed de fatale stap, murw gemaakt door dè grote ontgoochelingen en door het rammelen met de geldzak. Hij g'ing voor enige tijd met een dansband op tournée, liep wedstrij den tegen paarden, windhonden en zelfs tegen auto's, maar de belang stelling taande snel en in 1938 hoor de men nog slechts weinig van de grote athleet; alleen maar. dat hij in kommervolle omstandigheden ver keerde en ten einde raad een baan tje had genomen als terreinknecht. Amerika bekommeidc zich niet meer om de grootste athleet, die het ooit had voortgebracht, met het ge volg, dat hij een jaar later volkomen bankroet was. En wat doet de inmiddels 34 jaar geworden athleet thans? Hij trekt door de States en vertoont films in bioscopen voor negers, om zodoende in het onderhoud te voorzien van zijn vrouw en twee kinderen. Iemand vroeg de sympathieke neger wat hij het liefst zou gaan doen. De goede ogen van Jesse staar den een ogenblik in de verte: „Ach. ik zou opnieuw willen sprinten en dan naar de Olympische Spelen in Londen. Jesse Owens aan de start Zaterdagse puzzle Van lettergrepen tot spreekwoord Gegeven ziin de navolgende vijf tig lettergrepen. Daarvan diepen woorden gevormd te worden, welke omschreven zijn. Heeft men alle lettergrepen gebruikt en dus de ge vraagde woorden ..thuisgebracht" dan leveren de eerste en vierde let ters van boven naar beneden ge lezen een bekend spreekwoord op. Van het laatste woord telt alleen de eerste letter mee. Wie vindt het spreekwoord? De lettergrepen zijn:* Aan. af, be. bij. bij, de. die. do. dok. drink. e. een. erw, ea. ger. heid hoofd. in. ker ker, len. li, lo. luch. me, me. na. nen, nig. op. schil. soep. strak, teit. re. re. ro. ten. ten ten ting, tis. to. tor. twis. ver. war. wer. ze. zeg. Hiervan vorme men de volgende woorden: Oplossingen voor Donderdag op een briefkaart in te zenden aan de redactie van ons blad. Voor goede oplossingen stellen \v\J pr\jzen beschikbaar:' een van f 11),en vier van t 2.50. OPLOSSING VORIGE PUZZLE Horizontaal: 1. Kompas, 6. Caleche. 10. Eg. 12. Obrecht. 14 Dc, 15. Eskader, 17 Eerbied, 19. Vilt, 20. Eerlang, 22. Eertijds, 24. Riga, 26. Eenling, 28. Etalage. 30. Ru. 31. Umberto, 33. Egoïsme, 35. Toulon, 37. Morse. 38. Celebes, 40. Melkweg, 42 Nok. 44. Atelier. 45 Oeganda. Verticaal: 1. Klavier, 2. Meel, 3. Stalen. 4. Moe, 5. Gebed, 6. CH, 7 Athleet. 8. Eren. 9 Elburg, 10. Ede. 11 Gedragen. 13. Britsum, 16. Stalles. 18. Egalité, 21. Essence. 23. Egoïsme, 25. Ierland, 27. Europa, 29 Toledo. 32 Mekka. 34. Geel, 36. Ossa. 39. Ega, 41. Er, 43. O.a. VOOR DE PRIJSWINNAARS ZIE PAGINA 2 Onder leiding van A. VAN STEENIS EEN VERLIES-rARTIJ VAN BOTWINNIK Ter vertroosting van de schakers, die wel eens een partij verliezen geef ik hier een partij, gespeeld voor het kampioenschap US.S.R. 1944, waarin Botwinnik de vlag moest strijken. Het is een in' groot meester tournooien weinig voorko mende opening, waarvan dus de paden niet zo keurig zijn bijgeharkt, als van de „mode" openingen. Ook de allergrootsten moeten dan hun voortzettingen reeds vroegtijdig zelf zoeken en dat is tijdrovend en vermoeiend. Middengambiet Wit: Tolush Zwart: Botwinnik. 1. e4e5, 2. d4—ed 4:, 3. Dd4:(l>— Pc6, 4. De3—Lb4t<2), 5. Pc3(3> Pge7(4), 6 Ld2—0—0, 7. O—0—0(5) d6, 8. Dg3<6>— Kh8. 9 f4—f5, 10. e5de5:, 11 fe5:— De8(7), 12. Pf3— f4, 13. Df2Lg4, 14. Tel—Td8, 15. Ld3—Dh5, 16 Dc4(8)— La5, 17. h3— Lf5, 18 Thfl—Lb6, 19. De2—Lc6, 20. a3—a6(9), 21. Ld3—La7(10). 22. Pe4!Pd5(ll>, 23. g4!—De8ll2), 24. Peg5Lg8, 25. De4—Pe3, 26. e6! Td3:!, 27. Dd3:—h6, 28. Pf7f—Lf7:. 29. ef7:Df7:> 30. Lc3:—Le3:t 31. KblTd8. 32. Dc3—Dd5. 33. h4— De4, 34. h5—Td5(13), 35. g5—hg5:, 36. h6—Dg6. 37. hg7:t—Dg7:, 38. ThltKg8, 39 Dc4Df7, 40 Db3 (14)—Pd8, 41 Th5!Dh5;, 42. Dd5.r Pf7. 43. De4Kf8( 15), 44. Tdl g4, 45. Pel— Pd6, 46. De6— g3, 47. Td5—Df7« 16), 48. Dh6t—Dg7, 49. Dh4Pf7, 50. Pg2(17>Dg6. 51 Td7 Kg8, 52. De7—b6. 53. Ph4— Dh5, 54. Df6!—Lc5. 55. Pg6!'—g2?^. 56. Df7:r. Een geval van schaakblind heid van Botwinnik? Het lijkt dat Dh7 gevolgd door Dg7 alle gevaren afwendt, maar op 55—Dh7 volgt 56. T£7:. Nu is Df7: fout wegens 57 Dh8t en op g2 volgt 57. TfÖtLf8:, 58. Df8:t dus 56.—Dh6, 57. Td7 cn zwart heeft geen verdediging meer tegen de dreiging De6t. 1. Het middcngambict is een oude opening. Met 3.c3 gaat wit oVer in het Noors gambiet, met 3.Pf3 kan het de Schotse partij worden 2. Ook Pf6 is hier goed, na e5 volgt De7 3. c3 lijkt veel sterker doch is het niet. Zwart tracht dit uit te lokken om het paard bl het veld c3 te ont nemen. 4. De normale voortzetting is Pf6 en schijnt sterker te zijn. 5. Rochade aan verschillende kant, het element voor combinatierijk spel. 6. Dreigt Lh6 Deze zet kan niet goed gespeeld worden, als het paard op f6 inplaats van op e7 staat. 7 Eerst moet de dame uit de to- renliin. 8. Wit wil zijn pionnen verbonden houden. 9. Beide spelers beperken dc wer kingssfeer der' vijandelijke paarden om hun lopers te beschermen. 10. Om de pionnen te kunnen laten opmarcheren, maar zover komt het niet. 11. Zwart wijzigt zijn plan. Veld e3 wordt bereikbaar. 12. Zwart is door deze zet verrast. Nemen en passant is zeer gevaar lijk en de dame kan niet goed ergens anders heen. 13. Zwart wint door de manoeuvre van wit een pion, maar krijgt een kwetsbare koping. 14. Nu dreigt Db7:. 15. Waarom niet direct g4? Waar om geeft zwart wit dit tempo en het paard een goed veld? 16. Op Dhl of Dc2 volgt Tg5! 17. Wit vecht voor remise en krijgt winst. 1. y. X leer van geloofsijver y. X verademing 8. y. X scheepswerfarbeider 4. y. x bepaald soort soep 5. y. X iemand, die steeds in 6 i doodbidder X. y. X iuwclen 9. X kroes 10. y. X oneffenheid 11 y. X gespannenheid 12. v. X afwijken oneens ziin 13. .y. X vervelend 14 15. y. X orkaan 16. y. x ruzie maken Q (-> W/ZAZ,., I - I V/Z'. :-'v' I 1 Als probleem een zeer eenvoudige tweezet van Hrescah. „The British Chess Magazine". Oplossing probleem van de vorige week luidt: Tfl. Op D x P volgt P x DPt. VOOR DE BIJNA 150 SCHIL DERIJEN uit de Münchener Pina cotheek, die midden Juli in het Rijksmuseum worden tentoonge steld, zal nog twee tentoonstellin gen in dit museum voor het pu bliek ter bezichtiging stellen. Einde Maart, in elk geval vóór Pasen, wordt het bezit van het Rijksmuseum, dat betrekking heeft op de Nederlandse historie, gelijk weleer, verenigd in de z.g. „histo rische afdeling", welke een over- zich geeft van de vaderlandse ge schiedenis te land en ter zee. ....maar toen zijn zusjes „Oooh" riepen kleefde de pannekoek aan het plafond A/fm, mm, pannekoeken bakken, jongens wat zou ik daar een -LV1. zin ,n hebben met dit weer. Jullie ook niet? En zo dachten Renétje, Ruth en Frans Bentink er ook over. Luister maar Het was guur en koud en dus geen weer om buiten te spelen. De kinderen Bentink liepen zich te vervelen en konden wat je noemt hun draai niet vinden. Met hun neuzen platgedrukt tegen de ruiten stonden ze naar buiten te kijken, toen hun Moeder bin nen kwam en zei: ,,Maar kinders wat staan jullie daar toch te hangen voor die ramen, kom ga iets doen." Met een zucht draai den ze zich om. „Maar wat moeten we dan doen." zei Frans een beetje ongeduldig. „Jullie kunnen toch wel een spelletje ganze- borden of iets dergelijks." „Ganzeborden, dat kinderach tige spel,'.' zei Frans (die de oudste was) met diepe minachting. Maar Renétjes oogjes begonnen te glin steren en ze zei met haar aller liefste stemmetje; „Ik heb iets heel leuks bedacht, maar ik weet na tuurlijk niet of het van U mag Mammie". „Nu wat heb je dan be dacht," vroeg moeder lachend, haar jongste spruit kennende. „Ik zou zo'n zin in pannekoeken- bakken hebben," zei ze haar moe der met een olijk snuitje aankij kend. „Ja, ja, Mam", werd ze bijgestaan door broer en zus. „Nu vooruit dan maar," zei Moeder na eerst nog enige bezwaren te hebben ge maakt. Met zijn vieren trokken ze naar de keuken, daar kregen ze de benodigdheden voor 't bakken van pannekoeken. Er was besloten, dat Frans zou bakken, Ruth beslag klaarmaken en Renétje" zou tqlkens een klontje boter in de koekenpan doen. „Ziezo, nu zien jullie het maar klaar te spelen hoor en maak maar een lekkere stapel," zei Moeder. En daar begon de pret. Ruth deed de bloem en een ei in een kom. dat had ze van Moeder geleerd, daarna eerst een pap je maken en dan langzaam de melk er bij gieten. Ruth zag zo rood als een pioenroos en met het puntje van haar tong uit haar mond roerde ze of haar leven er van af hing. Frans werd ongeduldig en wilde nu wel eens gaan bakken: dat be slag klaarmaken duurde ook zo eeuwig lang. „Meid schiet nu toch eens op," zei hij nijdig tot zijn zusje. ,,Jö, houd je stil ik ben bijna klaar," zei Ruth ver ontwaardigd. Maar Frans was een deugniet en liet met een plons de pollepel in het beslag vallen zodat het kleverige goedje Ruth om de oren spatte. Deze werd zo kwaad, dat ze haar eigen pollepel nam en hiermee Frans een klets om zijn oren verkocht. Tot grote pret van Renétje, die dit schouwspel aandachtig gade had geslagen. Maar plotseling werd ze weer ernstig en heel beslist zei ze: „Nu moeten jullie met dat ruziemaken maar eens ophouden, bakken we pannekoeken of niet?" En hiermee was de vrede getekend. Zo'n ver standig zusje, hè! Voorzichtig deed Renétje een stukje boter in de pan, het maak te een gezellig pruttelend geluid, daarna goot Ruth een lepel beslag erin en Frans bewoog handig de koekenpan, zodat het beslag zich ge lijk verdeelde. Mm, mm. wat rook dat lekker, die Frans kon goed bakken hoor. Floep nu draaide hij hem met het koekmes om. „Prachtig, hij is zo mooi .bruin," zei Ruth met eerlijke bewondering. Frans zwol van trots. Toen ze er een paar gebakken hadden zei Frans: „Weet je wat ik nu eens ga proberen, of ik hem zo in de lucht kan omgooien." „Durf je dat wel?" „Natuurlijk, waarom niet." Zo gezegd zo gedaan. De vol gende zou Frans in de lucht om gooien. Jawel hoor, hij ging. „Oooh, wat mooi," zeiden de zusjes verrukt „Zullen we het nog eens doen?" vroeg Frans. Daar gaat hij dan weer, maar owé de pannekoek ging wel de lucht in maar kwam niet in de pan terug. Frans staar de met een beduusd gezicht naar boven. De meisjes brulden van het lachen: „Ha, ha, hij zit tegen het plafond, kijk hem daar bungelen." Op het gejoel kwam Moeder de keuken binnen gelopen. „Wat is er aan de hand, jullie schreeuwen of c-r brand is." „O, Mam, die panne koek," hikten de meisjes. Hun Moe der keek verwonderd en snapte er niets van. Frans legde een beetje verlegen zijn Moeder uit hoe de zaak in elkaar zat. Maar Moeder lachte hartelijk mee. „We zullen hem aan de vogeltje*, geven straks, dan hebben die ook nog wat lekkers met dit koude weer. Jullie zijn geweldig opge schoten met bakken jongens. Wat zal Vader'opkijken als hij straks thuiskomt." En die keek op. 's Avonds smulde de hele fami lie van de heerlijke pannekoeken, die dik met suiker bestrooid wa-- ren. Als ik jullie was zou ik ook maar aan Moeder vragen of je eens pannekoeken mag bakken. Dag jongens, tot een volgende keer. Stapels brieven' Na een paar weken zwijgen, is K e e s Ver hoeven uit A. weer in de pen geklommen. Heb je fiin ge schaatst Vrijdag en Zaterdag cn ben ie niet al te dikwijls geval len? Je raadsel vond ik reuze moppig (mijn dank). Doe ie de Nellie? En geniet r KRABBELTJES en BABBELTJES y groot tekenaar of schilder. Nee Ba rend. nu moet ik echt ophouden met jouw briefje, n'ant anders droom je vannacht nog. dat je eens reuze be roemd zal worden. Daar kwamen zij met z'n viertjes: Leida v. d. Straten, Doortje Baas en nog twee vriendinnen, waarvan ik de namen ben vergeten. Plotseling stonden ze voor me op de krant, helemaal onverwachts. Ja, dat was nog eens een prettige ontmoeting. Zijn jullie niet te laat op school ge komen? 't Was immers nog maar net op 't nippertje? TANTE ANS groeten aan maar van Splintertje. G e r r 11 Schlingman uit U. wil graag iets van mij horen. Nu weet ik nog erg weinig van je, dus lang kan ik niet met je babbelen. Knoop dit goed in je oren. schrijf volgende week eens een brief over de hond, de kat. je school en je vrienden. Dan pas kunnen wij met elkaar praten. Eindelijk heb ik dan de lang ver wachte brief van Leni Goossen uit Z. gekregen. Kind, kind, wat was ik bang, dat je de tekeningen van Anjé over het hoofd had gezien. Gelukkig is nu alles weer in oide Hans Havekes uit B. is na hel schrijven van zijn oplossingen naar Rus(t)land gegaan. Koud, hè. die eerste tien minuutjes in bed! Of neem je een warme kruik mee? Hele dikke brieven heb. ik van J o s M a n g e 1 s d o r f uit S. ge kregen. Je hebt mij op een reuze manier verwend. Wat duurt het nog lang zeg, voordat je naar de vlieg- school in Soesterberg kunt gaan. Ik kan mij best begrijpen, dat je moc- Teun zei cr tot Piet „Nou, daar ga-Je". En hij sloeg achterover z'n taaie. Maar Piet nam 'n TIP. Genoot nipje na nip. En zei: „Zo pruuf ik 'm langer, versla-Je." U3ZEEGEÖ Inz. HrJ de G., Bilthoven. ontv. 1 fl. TIP Hedenavond HILVERSUM I: 19.00 Nieuws, 19.15 Regeringsuitz, 19.30 Kareol Septet. 19.50 Banden die binder», 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man, 20.12 Wie weet hoe deze plaat heel? 20.30 Lichtbaken. 21.00 Operaprogr, 21.30 Radio.feuilleton, 22 00 Week- I end serenade, 22.37 Actualiteiten, 23.00 Nieuws, 23.25-24.00 Kamerork HILVERSUM II: 19.00 Quartetto di Roma. 19.30 Vrijz Herv vrouwen i vieren feest in Friesland. 19.45 Lo- I gat ithmen en Rozen, 20.00 Nieuws, 1 20.08 Dingen v d dag. 20.15 De 1 Notenkraker. 21.15 De documenten oorlog, "21.30 Weekend orkest, 22.00 Luisterspel. 22.30 Breng eens een zonnetje. 23 00 Nws. 23.15 Hobby hoek, 23 30-24.00 André Kostelanetz. Morgen HILVERSUM I: 8— Nws, water stand 8.15 Boston Symph. ork., 8.3d Kerkdienst, 9.30 Nieuws, waterst 9,45 Sopraan, 9.55 Inleiding, daarna Hoogmis: 1130 Trio. 12.— Angelus. 12.03 Schubert. 12 15 Apologie. 12.30 Lunchconc.. 12.55 Zonnewijzer, 13 00 Nieuws, 13.15 Lunchconc., 13 30 Schnkkelprogr., 14.45 Schrik niet van de vrouw/ 15 30 Vrouwen blij ven vrouwen, SchrikkeEspel. 16.00 Orkest zonder naam, 16.25 2e Ves pers. 17 00 Kerkdienst, 18.30 Reg. uitz.. 19 00 Psalmen van Sweelinck, 19.15 Kent ge Uw bijbel, 19.30 Nws, weer. 19.45 Verenigde muziekcorp sen 20.05 Gewone man. 20.12 Omr. kamerork., 20.30 Ben Hur, 21.25 Zil vervloot. 22.07 Actualiteiten. 22.15 Avondgebed. 22.30 Nws, 22.55 Con certgebouworkest. HILVERSUM II- 8 00 Nw-. o Zingende torens, 8 30 -Platteland, 8 40 Barcarole, 9.12 Sport, 9.15 Men vraagt, 9.45 Geestelijk leven, 10.00 Zondagshalfuur, 10.30 Kerkdienst, 11.45 Tot het hart van ons volk, 12.00 Harmoniecorps, 12.30 Zondag club, 12.40 Gelre Sangers. 13.00 Nws, 13.15 Metropole ork., 13.50 Spoorw. spreken, 14.Piano. 14.05 Boeken halfuur, 14 30 Concertgebouw ork., 16 30 Sportflitsen, 17.00 Gesprekken met luisteraars, 17.20 Een gedicht, 17 30 Avonturen van Ome Keesje, 17.50 Sport. 18— Nws. 18.15 Spoit, 18.20 Vrouwen ontwaakt, 19.00 Ra- diolympus, 19.30 Stradiva sextet, 20 00 Nws, 20.05 Reportagedienst, 20.15 Voorspel en Tuinscene uit Opera „Faust", 21 Vandaag is het een bijzondere dag, 21.10 Roman cers, 2135 Kinderen van Kapitein Grant. 22.20 Bijzondere bezettingen, 23.00 Nieuws, 23.15 Grpl. f Feuilleton kleine negertjes DOOR AGATHA CHRISTIE „Ik zou een majoor kunnen zijn", zei de heer Blore. „Neen. dat is waar ook. Die oude krijgsman. Hij zou mil direct door hebben." „Zuid Afrika", zei mijnheer Blore. ..dat moet ik hebben. Niemand van die mensen heeft iets met Zuid Afrika te maken en ik heb net een prospectus van dat reisbureau gele zen Ik kan er dus prachtig over praten." Gelukkig zijn er allerlei soorten en typen kolonisten. Mijnheer Blore had het gevoel, dat hij. als man "van geld uit Zuid-Afrika. veilig in elk gezelschap kon vertoeven Negereiland. Hij herinnerde zich Negereiland uit dé .tijd. dat hij een jongen was. Een stuk rots. be volkt met meeuwen ongeveer een mijl uit de kust. Zijn naam had het te danken aan de gelijkenis met een mannenhoofd een hoofd -met ne- geH innen. Merkwaardig denkb^ld. daar een huis te zetten. Verschrikkelijk met slecht weer! Maar millionnairs za ten vol met zulke grillen! De oude man in het hoekje werd wakker en zei: .Dat kun je nooit weten op zee nooit zeg ik je!" Mijnheer Blore zei kalmerend: „Natuurlijk. Dat kan niemand!" De oude man hikte twee maal en zei klagelijk: „Er is storm op komst." Elore antwoordde: „Heus niet. het is een prachtige dag". De oude man werd kwaad. „Er is storm op komst. Ik ruik het „Misschien heeft u gelijk", zei de heer Blore verzoenend. De trein hield stil bij een station cn de oude man kwam wankelend overeind. „Hier moet ik er uit". Hij mor relde aan het raampje. Mijnheer Blore hielp hem. De oude man bleef in het portier staan. Hij hief plechtig zi|n hand op en knipperde met zijn ogen. ..Waak en bid" zei hij. „waak en bid De dag des oordeels is nabij 'Hij zakte door het portier in el kaar op het perron Uit die liggen de houding keek hij naar de heer Bloj-e op en zei waardig: „Ik praat tegen u. jonge man. De dag des oordeels is zeer nabij." Mijnheer Blore ging weer zitten en dacht bij zichzelf: „Hij is dichter bij de dag des oor deels dan ik!" Maar daarin had hy toevallig on- gelijk.... HOOFDSTUK 2 1 Buiten het station Oakbridge stond een groepje mensen een ogen blik in onzekerheid. Achter hen stonden kruiers met koffers. Eén van deze laatsten riep: ,.Jim!" Een taxichauffeur kwam naar vo ren. „Moet u soms naar Negereiland?" vroeg hij. Vier stemmen gaven een bevestigend antwoord en onmid dellijk daarop wierpen de eigenaars van die stemmen vlugge en steelse blikken op elkaar. De chauffeur zei. terwijl hij zich tot rechter Wargrave.*de oudste van het gezelschap, richtte: „Er zijn hier twee taxi's, mijnheer. Eén ervan moet wachten, tot de trein uit Exeter binnenkomt een kwestie van vijf minuten want daarmee .komt nog een gast. Mis schien wil iemand daarop wachten? On die manier zit u gemakkelijker." Vera Claythorne dacht aan haar positie als secretaresse: „Ik zal wel wachten", zei zij. „als u door wilt gaan?" Zij keek naar de drie ande ren. In haar blik en stem lag iets. dat aan een bevel deed denken, het gevolg van het bekleden van een functie met gezag. Oo dezelfde wij ze had zii kunnen uitmaken in wel ke combifiaties de meisjes zouden tennissen. Juffrouw Brent zei stijfjes. Dank u"„ boog haar hoofd en stapte in één van de taxi's, waarvan de chauffeur het portier open hield. Rechter Wargrave volgde haar. Kapitein Lombard zei: „Ik wacht met juffrouw Claythorne", vulde Vera aan. „Mijn naam is Lombard, Philip Lombard." De kruiers stapelden de bagage op de taxi. Daar binnen merkte rechter Wargrave met gepaste voorzichtig heid op: „Prachtig weer hebben wij." „Inderdaad", antwoordde juffrouw Brent, „Een zeer beschaafde oude heer' dacht zij, „helemaal niet het type man, die je gewoonlijk aantreft in pensions aan de kust. Blijkbaar had mevrouw of juffrouw Mark goede connecties Rechter Wargrave vroeg: „Kent u dit deel van de wereld goed?" „Ik ben in Cornwall en in Tor quay geweest, maar het is de eerste maal. dat ik in dit deel van Devon kom." „Ook ik ben in deze streek niet bekend", merkte de rechter op. De taxi reed weg. De chauffeur van de andere taxi zei: (Wordt vervolgd) Inaezonden nieriedelinp der helemaal niet van dat plan houdt. Zelf vind ik vliegen ook erg griezelig! Het mopje van Taks, de hond, vind ik leuk. maar je tekenin gen kan ik helaas niet gebruiken. Alleen tekeningen, die met Oost- Indische inkt worden getekend zijn geschikt voor de krant. Mijn neefje uit Nijkerk, Barend v. d. Brink, gebruikt voor zijn tekeningen steeds Oost-Indische inkt en daarom komen zijn tekeningen wel eens in de krant. Ons buurpraatje wordt veel te lang Jos 'n Volgende keer gaan we weer verder, 't Ga je goed buurman! Niet erg, hoor Natuurlijk vind ik het niet erg. dat Rieka Knoppert haar brief je met potlood schreef. Het kar. wel eens gebeuren nietwaar, dat Pa en Ma PenhouderInktpot samen aan de wandel zijn. Wat zal het span nend worden Maandag 8 Maart. Niet verkouden worden vóór die tijd Rie tepiet, want dan ben je geen1 Nach tegaaltje meer, maar een „verkou den kippetje". Pas dus maar goed op meid! Jullie mogen gerust weten, dat ik Barend v. d. Brink wel zou wil len knuffelen voor de prachtige teke ning, die hij ter ere van mijn verjaar dag maakte. Ik kreeg de enveloppe vorige week ZaterdagJammer genoeg was het toen al te laat om er nog iets over in de krant te schrijven. Volgen de week ga ik naar een lijstenmaker, om er een keurig lijstje voor uit (e zoeken. En dan krijgt jouw tekening dc mooiste plaats op mijn kamer. Wie weet, word je later nog wel eens een Maandag HILVERSUM I: 7.00 Nws, 7 15 Ochtendgymn., 7.30 Gewilde muz., 7.45 Woord v. d dag, 8 00 Nieuws, 8 15 Gewijde muziek, 9.00 Gr., 9.15 Ziekenbezoek. 9.30 Werken v. Bach, 10 00 Licht klassiek concert. 10.30 Morgendienst, 11.Liederen cyclus, 11 15 Van oude en nieuwe schrijvers, 11.35 Pop. allerlei, 12Vioolreci- tai, 12.30 Weer. 12.33 Symph. orkes ten. 12 55 Bachkoraal, 13.00 Nieuws, 13.15 Strafmuziekcorps, 14.00 Radio uitzending voor scholen, 14.35 Klein vrouwenkoor, 15.Werken van Handel, 15 30 Quatre mains, 16 00 Bijbellezing. 16.45 Gr.. 17.00 Kleu terklokje klingelt, 17.15 Pop. orgel bespeling, 17.45 Reg. uitzending, 18.00 Vijf Zapakara's 18.15 Sport, 18.30 Regeringsuitzending. HILVERSUM II: 7.00 Nws. 7.15 Gr.muz., 8.00 Nws, 8.15 Grpl., 9.15 Morgenwijding, 9.30 Waterst.. 9.35 Arb. vit.. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Marek Weber, 11.00 Op de uitkijk, 11.15 Zang en piano, 11.40 Wat Indië ons te zeggen heeft, 1150 Frans Ochtcndconc., 12.30 Weer, 12.33 In 't Spionnetje, 12.38 Lyra Trio, 13. Nws, 13.15 Orgel, Pierre Palla, 13.50 Fragmenten uit Hiaw atha. 14.20 Wat gaat er om in de-wereld. 14.35 Truus Bernet-Kempers, piano en Ita Falk- ner. piano, 15 00 Bonbonnière, 16.00 Cello en piano, 16.25 Orgel, 16.30 Hoogtepunten uit de opera, 17.15 Skymasters, 17.45 Hoort, zegt het voort, 18 00 Nws, 18.15 Zigeunerork. 18.30 Groten van Het Chanson. (Ingezonden mededeling) TUINKALENDER 1 MAART. Bij normale weersge steldheden zouden moestuinen in de wintermaanden gespit zijn. De tuinen zouden reeds zijn bemest en verschil lende groenten reeds zijn gezaaid. Na dat de vorst uit de grond zal zijn ver dwenen kan eindelijk met 'het spitten een aanvang worden gemaakt. Men spitte echter tiict als de grond nog kletsnat is. Laat het overtollige water eerst wegzakken of wegvloeien. Dc eerste groenten zullen deze maand nog gezaaid kunnen wordenEn dat is ook nog tijdig genoeg. Wanneer het een mooie lente wordt en de grond door de zonnewarmte wordt gekoesterd, zullen de eerste groenten reeds weldra worden geoogst.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 4