DE KERK een offensief! Over fretteren, jagen en raak schieten In Zuid-Afrika is het ook niet alles O Hoevelaken krij gtdrinkwater van Doetinchem De Leeuw neemt de leiding over Hoed, waar ga je met die juf naartoe? Wat een jager te berde brengt T INTEKENBILJET Ons antwoord Zaterdag 28 Februari 1948 door Prof. dr. G. van der Leeuw HET nieuwe kerkbesef brengst een aanzienlijke versterking mede van het kerkelijk zelfgevoel. De kerk is maar niet een vereniging, doch een door God in deze wereld gesteld stuk goddelijk leven. Deze overtuiging zou gemakkelijk kun nen leiden tot kerkelijke zelfge noegzaamheid, tot een zich terug trekken in de verzekerdheid van de eigen leer, in de weldadige beslo tenheid van de mystieke godsge meenschap. Dit gevaar is er al- Kerk en ti]d. het was te onzent óók zeer WPTplrl machtig in de ncicIU tijd, toen er van een nieuw kerkbe sef nog geen sprake' was. Maar de herleving, die thans aan de gang is. hoezeer natuurlijk ook zij aan het gevaar van vereniging bloot staat, dringt sterk in de om gekeerde richting. De kerk. juist omdat zij een goddelijke zaak is, kan alleen werkelijk leven, wanneer zü dat doet op de wijze van Christus, haar Heer. in de wereld verkerende en de afschuwelijkste schuilhoeken daarvan niet schuwen de. maar opzoekende. In de afzon dering achter de dikke kerkmuren ligt een schijn van veiligheid. Het treden in de wereld maakt kwets baar. Maar deze kwetsbaarheid is niet anders dan de kwetsbaarheid van Christus zelf. die midden in de wereld stond en zich blootstelde niet slechts aan geweld, maar ook aan misverstand en wanbegrip. De kerk staat niet in de wereld als een schoon bouwwerk, maar als een levende kracht, als een offen sief. als een onstuimige beweging Doet zij dit niet. dan is zü geen kerk. Zij is allerminst een rustig Plekje, waar men zich uit de moei ten van de wereld kan terugtrek ken. Zü is een leger in slagorde, geen ogenblik in rust, alle ogenblik in gevaar. Ik beweer geenszins, dat dit alles werkelijkheid is. Er slaat ons uit de kerk nog zeer vaak die bekende duffe kerklucht tegen. Wij vinden in de kerk nog al te veel van het conservatisme, de benauwdheid, de laffe voorzichtigheid, die in de we reld heel gewoon zijn, maar die met het wezen van de kerk ten enen male strijden. Maar er is dan toch - en waarlijk niet alleen in ons land een groeiend besef van het wezen van de kerk. een stijgende begeerte om de kerk aan het werk te zien. Wat dit meebrengt? Wij kun nen het zó zeggen: de kerk zal het geweten van ons volk moeten zjjn, of zij zal niet zijn. In alles wat het volk aangaat, èllés zonder enige uitzondering, zal zij haar woord moeten spre ken. haar daad doen. Zij zal niejfcs in het volksleven zonder haar claim mogen laten. Zij moet in alles het licht van Christus doen schijnen. Dit ié een geweldige pretentie, die alleen dan geen arrogantie of dwaasheid is. wanneer het géén pretentie, maar eenvoudig een op dracht is, een taak. waaraan de kerk haar bestaansrecht ontleent. Er is daarom niets, dat de kerk niet aangaat. Wij kunnen de Duitser niet dankbaar genoeg zijn, dat wij dit van hem mochten leren, zü het tegen zijn bedoeling. Hij wilde ons in* onze kerk gaarne een knus be staan gunnen. Wfl mochten preken en alles doen wat wij maar wilden; wij konden bovendien in onze kerk de veilige, rustige sfeer vinden, die ons juist in de bezettingsjaren zo pijnlijk ontbrak. Maar de kerk mocht zich dan ook niet bemoeien met dingen, die haar niet aangin gen, zoals politiek. En. daar onder de politiek ongeveer alles viel wat niet direct stichtelijk was, moest de kerk zich beperken tot het wijzen van de weg naar de hemel, als er een hemel bestond. Wij mochten dus preken zcrhder toepassing, dwz. Van de Pol vestigt nieuw serie-record De tweede dag van het Europees kampioenschap 45/1 bracht - inte ressante partijen. De Leeuw speel de tegei v. d. Pol aanvankelijk zeer nerveus maar na de vijfde beurt vloeiden de caramboles uit de queue van de Amsterdammer. Van de Pol bleek een geducht vechter en onder geweldige span ning wist de Leeuw de 300 vol te maken. Van de Pol had er toen 287 Kees de Ruyter speelde het klaar om de Belg van Hassel een neder laag toe te brengen en maakte daardoor dat de Leeuw hoewel met klein verschil de leiding van Van Hassel kon overnemen. In zijn partü tegen Reicher ves tigde Van de Pol met 266 een nieuw Europees en Nederlands record voor de hoogste serie. Het oude Nederlandse record behoorde met 224 aan De Leeuw. Het oude Europese record stond op naam van Gabrlëls met 227. In de partij Chassereau-Gabriëls evenaarde Gabriëls het Europees record, dat op naam van De Leeuw staat, voor het particulier moyenne. Hij maakte deze partij in vijf beur ten uit. De Leeuw Gabriël- Van de Pol De Ruyter Van Hassel Chassereau Galmiche Reicher wij mochten helemaal niet preken. Want een preek, die enkel stichte lijk is en de boodschap van het Evangelie niet toepast op elk ter rein des levens, is alleen maar las terlijk en wijst niet de weg naar de hemel, maar naar de hel. Het is een genadige bewaring ge weest, dat de kerk als geheel niet voor de verzoeking bezweken is, maar verkozen heeft om ook de kerk tot een plaats van onrust te laten worden, daarmede te kennen gevend, dat zü -haar wezen en haar bestemming begreep. Al moeten wij er dadelijk- aan toevoegen, dat dit besef allerminst in voldoende mate tot daad en getuigenis heeft geleid En helaas ook. dat er op dit oren- blik nog zeer velen in de kerk zijn, die de les van de Duitser niet heb ben begrepen. GODDANK Zijn er ook, die het wel hebben verstaan. En de kerk ziet er dan ook anders uit dan voor de oorlog. Er is niet alleen veel activiteit, maar er is vooral ook bewustheid van taak, al laat de volbrenging nog veel te wensen. Het is ook niet gering. De kerk moet. wil zij haar boodschap kun nen brengen, van alles verstand hebben, van politiek en sociale za ken, van kunst en wetenschap, van film en sport, van jeugdbeweging en onderwijs. Zij moet daarvan ver stand hebben, niet om deze dingen in eigen hand te nemen. De kerk is niet imperialistisch, en althans de hervormde kerk streeft generlei macht na. Zij weet te goed, dat zij daarmee in volstrekte strijd zou ko men met het wezen van haar Heer En dat op geestelijk gebied niets te bereiken valt door macht, maar al leen in algehele vrijheid. Maar de kerk wil zich wel met alles bemoeien. Zij is even min een contemplatief gezel schap of een genootschap tot opbouwing in het geloof. Haar eerste en voornaamste plicht is te getuigen. Zij mag zich niet vereenzelvigen met welke par tij of stroming ook, maar zü heeft wèl te waken over de geestelijke en zedelijke grond slagen van onze politiek, over sociale rechtvaardigheid, over de rechtmatige distributie van de schatten van kunst en we tenschap, over de juiste aan wending van die schatten, die niet tot verderf mogen worden gebruikt; over de opvoeding van ons volk. dat niet via een kwasi neutrale, maar in werke lijkheid nihilistische film- en sportcultuur kan zalig worden en welks geestelijke voelhorens niet dagelijks mogen worden af gestompt; over een opvoeding van ons volk (en niet van het ..christelijk" deel daarvan), waarin ruimte is voor wat in het leven het diepste is. Wil zü in dit alles hag.r woord kunnen spreken, dan moet de kerk midden in de tijd staan en op de hoogte zijn. Vandaar de vele raden en commissies, die haar regering thans bijstaan, op velerlèi gebied. Zij zal ook niet langer een taal kunnen spreken, die slechts weini gen verstaan, maar zich moeten uitdrukken, zó. dat allen, van de arbeider tot de agnostische inge nieur, begrijpen waarom het haar te doen is. Er valt hier nog veel, bijna alles te doen. Maar er zü'n goede teke nen. De preken van Kaï Munk, het boekje van Dorothy Sayers over het grootste drama, dat ooit werd opgevoerd, de prachtige Brieven uit de Hel van Lewis, spreken het eeuwige uit in voor ieder verstaan bare taal. Te onzént noem ik slechts één naam. die van Buskes. De kerk is weer op weg naar cle wereld. Zij moet nog een lange*af- stand afleggen, maar de eerste schreden zijn gezet. Wat 'n hoed hè?is op drie manie ren te dragen: allereerst, wanneer men het kant er at laat. als een niet al te buitenissige vilthoed. vervolgens mèt het zwarte kant en de rose rozen (maar dan alleen bij zeer speciale gelegen heden en niet om er zo maar e.ens mee te gaan winkelen!) en voor 's avonds dan vormt het kant met alleen de rozen, dus zonder het vilt. een [lat- térende hoofdbedekking. Voorthuizen, 15 Febr. '48 OT mijn spijt ben ik" door af wezigheid niet eerder in de gelegenheid geweest nogmaals te schrijven over Uw zienswijze ten aanzien, van het konijnen jagen met het fret. Ik kan U bij voor baat zeggen: wij komen al dichter bij elkander. Over het fret schijnt U mij toch toe te geven, daar lees ik tenminste niets meer o^er. Evenzo wat de bijziende betreft, dat bent U dan toch wel met mij eens, dat die de konijnen niet ra- DE A TO- VRACHT WAGEN van de Holland—Tsjecho-Slowa- kije-expeess kon met verder toen hij in Praag in een politieke be- toging raakte. 3H 1200 148 3 1072 152 3 1187 266 V/l 1192 131 2 972 192 1 740 .128 1 644 86 0 369 77 In het Zuid-Afrikaanse blad de ,,Cape Times" van 12 December 1947 stond vermeld, dat Generaal Smuts verklaarde: ,,Een aantal goedgeschoolde landbouwkrachten zal verkregen worden uit Nederland en de Scan dinavische landen en het Gouver nement zal voortgaan haar aan dacht aan deze landen te schenken, waartegen naar gebleken is geen bezwaren bestaan". Prof. J. H. W. Th. Reimers te Stellenbosch merkt naaV aanlei ding hiervan oi>. dat het woord „voortgaan" met een korreltje zout moet worden genomen, aangözien- oordelende naar zijn eigen onder vindingen in Nederland en Dene marken opgedaan nog geen be gin is gemaakt met het ontwerpen van een schema voor de immigratie van landarbeiders danwel van boe renzoons in Zuid-Afrika. Voorts schrijft hij in het blad: „Afgezien van de ietwat kort zichtige houding van een gedeelte onzer (Zuid-Afrikaanse) landbou wers ten aanzien van de immigra tie van goedgeschoolde landbouw krachten en kleine boeren in de toekomst, moet iedere Nederlandse of Scandinavische landbouwer wel gek zijn om naar ons land te emi greren om de volgende redenen: le. Het loon in hun geboortelan den varieert van e 3.tot 4. per week met daarbij inbegrepen een huis, een tuin en veelal oen ze ker percentage van de bedrijfsop brengst, in -het bijzonder van de melk. 2e. Hij werkt op een jaarcon tract, terwyl de minimum- en maxi mumlonen door de Regering zijn vastgesteld. 3e Hij is lid van machtige orga nisaties. 4e In gevallen van meningsver schillen tussen werkgever en werk- Aan de Administratie van het Dagblad voor Amersfoort, Snouckaertlaan 7, Amersfoort. IK VERZOEK O MIJ TE WILLEN NOTEREN ALS ABONNé OP HEI DAGBLAD v<»OR AMERSFOORT voor 31 cent per week 4.— per kwartaal Naam Straatnaam Woonplaats Datum - Doorhalen wat niet wordt verlangd. Wij vergissen ons niet gaarne, zou U daarom Uw naam eD adres In blok- letters willen Invullen? nemer over het arbeidscorrtract, het werk, vacantiedagen, verzeke ringen etc. is hij gerechtigd arbi trage in te roepen. 5e Hij heeft altijd de kans na ja ren van' hard werken een kleine zelfstandige boer of tuinder te worden. Vergeljjk dit met de zeer labiele positie van de blanke boerenarbei der of blanke bedrijfsleider op on ze boerderijen, die vaak per week of per maand betaald en ontslagen kunnen worden, en die gelukkig genoemd mogen worden, indien zü een maandloon ontvangen van 12.met een huis zonder een organisatie te hebban, die hun be langen behartigt. Voeg daarbij, dat noch het De partement van Landbouw noch het Departement van Grondbezit tot op heden enige voorziening heeft getroffen om deze mensen tenmin ste te helpen aan kleine stukken land, beschikt voor intensieve be werking voor welk doel deze goed geschoolde landbouwkrachten uit de genoemde landen om begrijpe lijke redenen zeer geschikt zijn. In dit verband is het eenvoudig te verklaren, dat de landbouwkun dige expert van het Immigratie- Comité voor Holland, België. Frankrijk en Scandinavië enige tijd geleden naar de Unie werd te ruggeroepen, iets wat zeker niet het gev/al zou zijn geweest, indien op dit terrein voldoende mogelijk heden aanwezig waren. Zolang geen verbetering is bereikt in de immigratie-voorwaarden ten aan zien van landarbeiders- en boeren zoons van de betreffende landen is het goed de Nederlandse en Scan dinavische arbeidskrachten te advi seren naar landen te emigreren, die een betere toekomst garanderen dan Zuid-Afrika klaarblijkelijk van plan is te doen." De Koning nationaal kampioen Aad de Koning uit Purmerend, die in vorige wedstrijden reeds bewezen heeft in uitstekende vorm te verke ren, heeft Vrijdagmiddag geheel vol gens de verwachtingen tijdens de na tionale lange baankampioenschappen, die te Warmenhuizen werden verre den, de nationale titel bemachtigd Zijn tijden bleven echter boven die, welke hij in de vorige wedstrijden had gemaakt, een gevolg van het minder goede ijs. Op de 500 meter bleef van Hoorn zelfs 0.3 sec. onder de tijd van de Purmerender. Deze won echter de 1500 en 5000 meter vrijwel onbe dreigd en werd derhalve met ruim verschil eerste in het algemeen klas sement, De uitslagen luidden: ken kan. Nu wil ik nog eens in. gaan op Uw verdere weergave en zal proberen U te overtuigen met de wel degelijk bestaande schut- terscapaciteiten die U met een proef op de som kunt toetsen zo de gelegenheid zich voor mocht doen. Ik ben het dan niet ééns over de opmerking: De jager volgt met de loop van het geweer en schiet op het gunstigste moment. Inder daad kan dat wel met fretteren op heide, smalle walletjes waar de konijnen zich b.v. in een weide verder verplaatsen. In wallen zoals ik dat meemaakte is dat meestal uitgesloten. Zodra de kolf van het geweer de schouder van de schut ter raakte, moest dan het schot er uit en goed zitten. Veelal zitten er dan op dat moment nog voor het konijn beschermende stam metjes, struiken of stobben tussen schutter en konijn. Dan komt er van mee-richten alleen niets te recht, maar ook is het konijn al in een ander hol! Alzo heeft de af stand zeer zeker ook z'n invloed. Probeert u eens^op een onbetreden sneeuwvlakte het hagelschot van 5 meter afstand en b.v. op 25 meter. U zult dan zien dat het schotbeeld van 5 meter maar een vuistgrootte is, dus toch op een kogel gelijken de! Verder zal de eigenaar schade ondervinden aan zijn houtgewas sen, daar het niet uit kan blijven dal op die afstand veel vernield wordt en onnodig. Inderdaad is de trefkans dus groter op.de verdere afstand, de houtgewassen worden niet vernield en de konijnen zijn betrekkelijk onbeschadigd, terwijl er op 5 meter niets bruikbaars van overblijft of 't zou juist een kop schot moeten zijn. Waren de schut ters van uw ondervinding mis- schien zelfs zo zuiver?? U schrijft verder: en als men bedenkt dat meestal enige jagers tegelijk schietenJa, als u ze dan eerst netjes voor de uitgangen plaatst of inplaats van b.v. 4 ja gers er dan 10 bij staan, dan ont komt er helemaal geen konijn. De schutters staan natuurlijk enigs zins uit elkander en zo komt het konijn als het ware in een „sper vuur", ja, dan is er allicht één schot dodelijk raak. U komt dan uiteindelijk aan een resultaat van b.v. 60 konijnen met b.v. een 150 ledige verschoten patronen. Dan is er inderdaad niets of weinig aar digheid aan! Wij stonden met twee geweren bij één fret en één wal. Ieder aan één kant van die wal en ieder schoot voor zich. Een enkele uit zondering daargelaten werd het konijn dus door één schutter be schoten. Als u nu nog ééns in de gelegenheid komt, moet u dat ook ééns doen, of de schutters num meren b.v. van 1 tot 5. Het eerste konijn, dat „springt" is voor schutter no. 1, het tweede voor no. 2 enz. Dan moet u het aantal scho ten, dat die dag wordt gelost èn de konijnen zuiver tellen. Ik ben er van overtuigd dat u dan een heel ander resultaat staat te wach ten en u krijgt smakelijke opmer kingen te horen enz. De kunst wordt dan eerst: de proef op de som en sportief. Verder zult u zien dat er inderdaad prima schut ters zijn, maar ook geweldig slechte. Wie heeft geraakt? Als er meerdere schoten vallen dan is daar zeker dat van de prima schutter ook bij, doch niemand kan juist zeggen wie het dier raakte. De slechte schutters hebben het er altijd goed op zitten als ze met goede tegelijk schieten! De één kan beter met fretteren schieten, de ander beter op drijfjacht, dit is mogelijk. Een oud-collega van mij schiet duiven en gedreven fazanten aie hoog en snel inkomend vliegen slag op slag uit de lucht. Daarte genover staat dat hij langzame dwarse vogels meestal misschiet. Wat dat-is, ja, vraag dat maar. Verder zag ik nog kortgeleden, dat toen wij voor de aardigheid een oude aluminium fluitketel in de lucht gooiden, een prima schutter, deze tot driemaal toe misschoot. Evenzo dat hij drie verschoten pa troonhulzen na opgooien ook drie maal in de lucht trof!! Ra, ra hoe kan dat? Ik bedoel dus dat uw opmerkin gen over het meer raak dan mis schieten geen evangelie behoeven te bevatten. Zeker, als er meer ja gers tegelijk schieten, dan kan een bijziende ook „mee doen", het komt er toch niet op aan waar zijn schot zit! Daartegenover staat wat ik meemaakte en wat ik u voorstelde. Dc persoonlijke prestatie komt dan eerst aan het licht, de zuivere uit komst en sportief. Gaarne zie ik nogmaals uw schrijven tegemoet. Inmiddels ver blijf ik in dankzegging voor de prettige discussie. J VAN DEN BRINK, Baron van Nageilstr. 35 Voorthuizen. NZE redactie wil hier het vol gende op antwoorden: Dat een bijziende ook nog raak schiet moet men niet te letterlijk opvatten. Dit hebben wij alleen maar „bij wijze van spreken" op gemerkt. Wij bedoelden dat het niet moeilijk is een konijn dood te schieten als een paar man met een geladen geweer voor het hol staan to wachten tot het beest naar bui ten komt. Dat het moeilijker wordt als er één man staat en als er twee of drie holen zijn, waaruit het ko nijn te voorschijn kan komen, ge ven wij graag toe. Trouwens, wij geven de heer v. d. Brink graag de gelegenheid zijn zienswijze ken baar te maken. Met hem is ten slotte een jager aan het woord. En in onze artikelen het is herhaal delijk uitgesproken heeft een leek de indrukken weergegeven, dit- hij bij enkele jachtpartijen had opgedaan en hij heeft daarbij ook als leek zijn mening kenbaar ge maakt. Tenslotte heeft iedereen een mening over Het jagen en de mening van de leek is meestal een andere dan die van de vakman. Maar dat wil niet zeggen, dat de opmerkingen van zo'n leek ook voor de vakman niet van waarde kunnen zijn. Zinloos doden? Het zal de heer v. d. Brink be kend zijn, dat vele mensen tegen de jacht zijn omdat zij het zinloos doden van dieren vinden, boven-, dien dieren, die wij in onze bos sen toch al te weinig hebben over gehouden (reeën b.v.). Ze kunnen er daarbij niet het sportieve van inzien als een door een getemd roofdier uit zijn hol gejaagd konijn zonder kans op ontvluchten, in de loop van een reeds gericht geweer wordt gejaagd. Nu hebben wij zelf al vastgesteld, dat konijnen zeer schadelijke wezens zijn (bijna, schrik niet, net zo schadelijk als ratten en muizen, voor de land- en bosbouw althans). Het schieten van konijnen op zich zelf is dus zeker niet verkeerd te achten. En dat daar zeker nog een sportief ele ment, een bepaalde schietvaardig heid aan te pas komt, heeft de heer v. d. Brink o.i. nu wel aangetoond. Hoe men verder over de Jacht wil denken, bepale ieder voor zich zelf. Vast staat, dat duizenden er een serieuze sport van maken en dat deze ernstige jagers de wild stand eerder vergroten dan ver kleinen, daar zij door stelselmatig aankweken dieren in onze bossen houden die er anders reeds lang uit verdwenen zouden zijn. De ja gers benadelen de wildstand niet. Dat doen de „kantjesjagers" en de stropers. Stropers zijn er vele tien tallen op de Veluwe. Stropers noorden en martelen met hun strikken en klemmen en van een „gesloten seizoen" trekken zij zich niets aan. Stropers roeien uit. Ja gers fokken aan. Maar stropers en jagers zijn water én vuur. Hoevelaken P.v.d.A:-voorstellen werden gunstig ontvangen Onder voorzitterschap van bur gemeester S. M. Snouck Hurgronie kwam de gemeenteraad van Hoe velaken Vrijdagavond in de ver bouwde raadzaal bijeen. In deze vergadering kwamen enkele voor stellen van de heren Scheick en Jonkers aan de orde. Hot voorstel tot oprichting van een gemeentelijk grondbedrilf kreeg in de raad ai- leen de stemmen van cle voorstel lers. Het voorstel tot het in exploitatie brengen van gronden als bouwter rein wordt met algemene stemmen aangenomen. Voorts verzochten de heren Scheick en Jonkers het ontwernen van een straat- en riolcringsnlan. Met het tusscn-voorstel van B. en W. om de zaak eerst te onder zoeken zijn de heren Scheick en Jonkers het eens. De overige raads leden sloten zich bil het voorstel aan Dezelfde raadsleden wensen ook de herziening der bouwverordening. B. en W. stellen voor deze zaak op te schorten tot men definitief weet waar men aan toe is. Dc raad gaat hiermede accoord. Over de politieverordening zeiden genoemde raadsleden dat deze niet meer voldoet aan de eisen des tiids. B. en W. ziin hot daarmede volko men eens. Zü menen echter dat de ze zaak door een commissie onder zocht moet worden. B. en W. ver zochten deze zaak uit te stellen. Aldus wordf besloten. Naar aanleiding van het voorstel tot het verlenen van een subsidie van 15.per kind ten behoeve van de Christelijke Kleuterschool voor het jaar 1948 zün F en W bereid een subsidie te verlenen van 10 - per kind. De heer Scheick is blü dat er zo langzamerhand een andere mening ontstaat over het kleuteronderwijs en vraagt zich af of de uit te trekken som in over eenstemming is met de gemeente- financiën. B. en W. zijn van het standpunt uitgegaan beide kleuter scholen subsidie te verlenen, dit komt neer op een bedrag van onge veer 660.Het voorstel wordt z.h.st. aarfecnomen. Bi1 de wijziging der begroting dienstjaar 1947 en 1918 wenst de heer Scheick de post reis- en ver blijfkosten gemeentebestuur van f 1500.- teruggebracht te zien op 1000.De voorzitter geeft toe lichting. Het voorstel wordt aange nomen. Tegen de heren Scheick en Jonkers. Vaststelling uitbreidingsplan in hoofdzaak en in onderdelen met be bouwingsvoorschriften. Voorzitter geeft toelichting en stelt voor bet gewijzigde plan te "aanvaarden on der wijzigingen die algemeen be kend ziin. De heer Scheick wenst een uitvoeriger behandeling en ver krijgt deze. Het voorstel wordt aangenomen. Het voorstel tot het verlenen van een crediet voor het bouwen van een ambtswoning voor de burge meester wordt door B. en W. inge trokken. Voorstel tot aankoop van de Stoutenburgerlaan. De Voorzitter zegt dat de familie Rutgers bereid Duivendiefstal opgehelderd Het is de Rijkspolitie gelukt de personen aan te houden die in de nacht van Zondag op Maandag j.l. bij de heer Van L. te Hoevelaken een twaalftal postduiven ont vreemdden. Het zijn de gebr. Van de B. uit Nijkerkerveen, die nadat zij een bekentenis hadden afgelegd, weer op vr^e voeten werden ge steld. Medische dienst Voor a.s. Zondag wordt de art- sendienst te Hoevelaken alleen voor spoedgevallen waargenomen door dr. F. W. Klaarenbeek, tel. 210. Predikbeurten Zondag 29 Februari: Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2.30 u uur ds. J. van Amstel. Geref. Gem. Geb. „Bouwlust": 9.30 en 3 uur Leesdienst. Bekendmaking Georganiseerde landbouwers te Hoevelaken die vee wensen in te scharen in de N O.-polder dienen dit vóór a.s. Dinsdag op te geven bij de heer B. Staal. OPBRENGST COLLECTE De collecte ten bate der NIWIN, gehouden tijdens de turnuitvoering van „Excelsior" te Hoevelaken bracht ruim f 23.op. is de laan te verkoren ten bedrage van 1.— waarbil alle overdrach.s- kosten voor rekening van de ge meente komen. De raad gaat hier mede accoord. Enkele andere agendapunten worden snel afgehandeld. Naar aanleiding van een vraag van het raadslid Scheick over de stand van zaken bii de waterloidlnE; zei de voorzitter dat onderhandelin gen gaande zijn met de Waterlei ding Maatschappij Gelderland te Doetinchem. Deze maatschappij is bereid tc Hoevelaken een pompsta tion te bouwen. In hpt begin van de zomer zal met dc bouw* begon nen worden, \Caarvan plm. 160 wo ningen kunnen profiteren. Dit Plan is vermoedelijk in 1949 verwezen lijkt. Het pompstation zal centraal gelegen zijn. Ook een gedeelte van de Veenwal zal cr bii betrokken ziin. Dc kosten wegen op tegen het slaan van brandputten. Deze kosten ruim 3000.- waarvan er dan on geveer 10 geslagen moeten' worden. Voorts werden nog enkele minder belangrüke vragen gesteld, waarna sluiting volgde. Hoogland Goedkope kinderkleding Op Donderdag 4 Maart a.s. des namiddags tussen 2 en 5 uur zal in de raadzaal van het gemeentehuis te Hoogland de verstrekking plaats vinden van kinderbovenklcding, tegen een zeer lage vergoeding, zonder inlevering van textielpun ten. Na-uitreiking bonkaarten Op Dinsdag 2 Maart a.s vindt de na-uitreiking plaats van de nieuwe levensmiddelenkaarten en textiel- kaarten, van schoenenbonnen en aanvraagformulieren voor brand stoffen voor het seizoen 1948-'49. Deze na-uitreiking geldt zowel voor zelfverzorgers als voor niet- zelfverzorgers. De inwisselingsbon nen dienen van de lopende bon kaarten te worden afgeknipt en met de stamkaarten te worden overgelegd. Voor schoenenbonnen komen in aanmerking, zij, wie- stamkaart nummer eindigt op 0 (nul) alsme- de'zij, wier nummer met de laatste twee cijfers eindigt op 54. 64, 74. 84 en 94. Bon 612 moet nog aan het inlegvel aanwezig zijn. Het kan toor is hiertoe geopend van 912 uur. L. Rooke veertig jaar jachtopziener Maandag 1 Maart zal de heer L. Rooke te Hoogland de dag herden ken, dat hij veertig jaar geleden in dienst trad bij baron H. C. van Tuyll van Serooskerken te Hoog land. Vanaf die datum was de heer Rooke jachtopziener en bosbaas op het landgoed „Coelhorst". Het zal de jubilaris op die dag niet aan be langstelling ontbreken. Medische Zondagsdienst Alleen voor spoedg -vallen wordt de medische dienst Zondag 29 Fe bruari waargenomen door dr. W. F. Klaarenbeek te Hoevelaken (Tel. K3495210). De waarne ming geldt voor Hoogland, Hoog landerveen en Hoevelaken. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk: Zondag 29 Fe bruari: 10 uur de heer De Weert uit Baarn. Beurs van New York 26/2 27/2 881', 88 10 V, 10>/ê ioy, io», 28% 28% 12% 12% 16'i 16>J 46", 46% 157% 159 174', 173 78 V, 78% 40'/, 40 AtCh. Baltim Can.i'ac. lllln. C. N.Y.Cen. Penns.R. Sout.Pac. Un.Pac. All.Ch Am.Jan. Am.Ca;. A.Smelt. A. T cnT 149% 149% Am. Tob. 62% 62% Anac.C. 3iya 31 Yt Bethl.S. 31", 31 BoeilngA 23% 23", Chrysler 54% 55", Cl'.v B. 37% 37% Consol. E 21^ 21". Dour-la: 51% 52% Dup. N. 165 164% E.istm K 38% 39 Oen.El 32% 32%, Oen.Mol. 52 51% 26/2 27/2 Ooodyem 41% 41% Hud onM 15Ya 1554 int.Harv. 85% 85 n. Nickc. 25>* 25% nt.T.enT 12'/, 12% Kcnn.C. 43% 43% MonU W. 49 49% Puck. M. 4% 4% Rodio C. 8 8% Kep.St. 24% 24^ Rcyn. T. 38% 38% Sen re R. 33%, 33% Shel Un. 30 30% Socony 1554 15% Stand Br. 23", 23 St.OII.J 70". 70% S'.udeb. 17% 17 I cxas C. 5354 53% U. Alrcr. 24 24 Un. Corp. 2% 2% Un. Fruit 50 49% USRubb. 40% 3954 US Steel 69% 69 Wectlng 26% 26% Wjolw. 44% 44% Omzet 770.000 Amsterdamse Effectenbeurs 27 Febr. Een makk^ stemming heerste heden over de etfectenmarkt De animo om iets tc on dernemen bleek veelal tc ontbreken en daar waa de koersen zich nog iet;- konden verheffen, vie. dit toe te schrijven aar dekkingsaankopen. Ovei iet algemeen waren de koersen aan lichte fluc tuaties onderhevig, maai was de affaire niet van grote betekenis. en scheen de omzet het be drag van gisteren (3.1 millioen gulden in aan delen) moeilijk te kun nen halen. Verschillend, factoren droegen hiort.v bij: de omwenteling ,r Tsjechoslowaküe geeft een gevoel van onbeha gelijkheid, in Amerika acht men devaluatie voor de landen, die onder net plan-Marshftil vallen onvermijdelijk, terwijl df ma. bovendien m af wachting verkeert van dé emissie Philips en de uitwerking der vorde ring van Amerikaanse effecten. Onder deze om standigheden. mede ge let op het week-enn an ie handeleen ongeani- me" ->rloop. Na een zwakkere ope ning volgde enig herstei dat echter weer niet al gemeen behouden oleef Per saldo was het toer. merendeels iets hoger lan gisteren en sloot de markt kalm Voor Kon. Olie bleek na 2 uur vastere stemming. Act. aandelen <\oioniaie Bank N L. tl.-oanis Nea. H Mij. A K U aand. Bergh s J urg. v Bcrkels pat- K Nd H.ovens Lever Br Ned. Ford Nea Kahelfabr Philips gloeii. .Vllton Feyen D. Petrol vil] Kon Petr. Mij. A'dam Rubber Bandar Rubber Deli-Bat R M Oost Java R.M. ■Serbadjadl ü.R Holl. Am. Lun lava-C -J LUn K.N.S M Kon Paketv. Sch Unie 4ott Llovd H. Ml] NederL H V A Java Cult MIJ Ned. lnd S U Ver Vorst C M Oell-Bat. Dell Tabak Senemb -bU 27/2 27// Mtk ypk SltF 121 U9% 121 137 131 137', 168 169% '68', 186»% 286% 187 319 319' »-7 127' 205 2v3>,.. i29 226' OU 204 20- iOV% 16e' 215>/4 218 218'.. li 314% 315'. 385 31 32. 384% 380% 335' c31 V, c2 32* 352 354% 357» 191% 191% 191',. 164 166% 131 133 2% 95% -6% 8 .12 2151 190 191 V 172% 174' 189% 190% 190 180 180 18o 188 ,66% 268 263 119 119 i31% 128 130 o3 63-. 189 190 19vy. 223'/. 221 223 186'/, 187", 187'/. Actieve obllg.i 26/2 Ned '38 (3%) 3 100 dito '47 (3Vol 3 98% Ned *37 3 96^ Oollarl '47 3% 104 VWS 2% 81 Sp eert 100 2% 100% X I '37 A 3 96% vict-actleve obligaties dam I '37 3% sHage I '37 3% 100% I dam le en Je tnR 1937 3% Sdam 38 (3%'3 lOOYs Utr. pr '3y 2% Jtr. g. II' 37 3% 271. 100 98/, 98, 104»/. 61 100'. 'andbrleven Amst. Hyp Arnli H (3%> 3 Fr Gt H. Jrav Hvpb 3% s'ed H.vpb Vcena K 13%) i <ott Hypb 8% Jtr Hypb. vVest Hypb. 3% uidustc. obllq.: A K U obl. 3% Serghs en 1 3% -evers 3% WerKspoor 3% Bt. Ptr Mi] 3% <n Ptr Mil «v. Oell Sprw Nea -ina -Sp 100 100 9t» 100 104' 103% 103»/, - 103' 103% lm 102% 102». IUiV, 10' »8% 98 3% 63 Nlet-act. aaod. A'damse B. Hll t^ink Unie Incasso Rott. Bank rw Bank Cert. Rott Bel Cons Lever 6% c pr list en Sp fab. lolt Dr MlJ vVerksp Serie A \rjlem Jed lnd Gns nternatlo \mst Ball Ml] )ell Sp M|] Jed lnd So<* imrlupig ge noteerde aand.: Lever c. pr. Vlij Fin N H. /redestein Nea Walvisv Zwanenb Org. 'rolongatle \mer rnndsoo \nacondn ieth Steel nrvsler -Jen Motors 'ntern Niexel Kennecott tepuDlrc Steel j S Steel Phillips iheli Union Tidewater Baltimore Pennsylvania bieden 1 li. 17/2 175% 170 I 228% 227% 1 165% 166 -84% 164 1 184% 184% 153'/, 153% 444% ♦40 365 371 198'/, 195 1 134 124% 125 197 198 157 73 75 31 30 j 110 111 102% 176% 176 124 121 204% 207 2% 31% 32%' 96 53 z 44% 24^ 7: 71 58 31% 20 19% 16% "6% 1 laten Over elk der zeven lopen boekjaar een divi- laatste boekjaren keert ae Stoomv-Mij. „Zeeland" 4% pCt. dividend uit. Aan de rekening „Reserve voor /looTvernieuy/ine" werd in totaal toegevoegd f2 mil- iioen 310000. Aan de algemene verga dering van aandeelhouders der Amsterdamschc eoeoe- ren-bank N V zal worden voorgesteld over het alge- dend uit te keren van 4 j ivong jaar 3 I Met een maatschap- pelijk kap.^van -^450.000 verdeeld in 450 aandelen I op naam van f 1000 waarvan 225 aandelen ge- I plaatst en volgestort. is opgericht de Simon's Me- taalhandel en Sloopbedrijf N.V te Hoogezand. I In de algemene ver gadering van aandeelhou ders van de N. V Beton- f^briek De Meteoor te De Steeg werden de voorstel len van directie en com missarissen goedgekeurd. Dientengevolge zal uit de winst f20.000 toege voegd worden aan de re serve voor diverse doel einden. terwijl aan de aandeelhouders een divi dend van 7% zal wor den uitgekeerd.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 5