r Overtuigende zege van Amersfoortse Boys H.V.C. bestreed A.F.C. met enthousiasme Nieuwe waterschappen in Gelderse Vallei worden onafhankelijk INTEKENBIIJET Japanse kunst in d'Oude Lanteern Vijf in plaats van vier ronden LAATSTE BERICHTEN NOG DEZE WEEK OVERLEG 3—0 overwinning het resultaat Kerknieuws DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Maandag 1 Maart 1948 STADSNIEUWS .Verbetering van 90.000 ha cultuurgrond Van de zijde der landbouworga nisaties van de boeren in de Gel derse Vallei was oppositie gevoerd tegen de door de in 1938 uit de provinciale besturen an Gelder land en Utrecht gevormde com missie voor de Geiderse Vallei ont worpen plannen ter ontwatering van deze vallei. Dit probleem heeft in de loop der tijden veel stof doen opwaaien. Als eerste onderdeel van deze plannen is het valleikanaal, dat dit jaar gereed zal komen, gegraven. De ontheffing van de bestaande waterschappen en de projectering van zes nieuwe: n.l. de Water schappen Barneveldsebeek, Greb be. Heiligenbergerbeek. Lunterse Beek. Wageningen en Ede en het dijkschap Wageningen staan op het programma. In een door de besturen van Utrecht en Gelderland gezamenlijk in Arnhem bijeengeroepen pers conferentie hebben de gedeputeer den nog eens hun plannen, die 27 April voor het afdelingsonderzoek in de Gelderse Staten zullen ko men en dgarna in die van Utrecht, toegelicht, en de geui'e critiek en bezwaren beantwoord. Van de zijde der landbouworga nisaties was het bezwaar •geuit, dat zij niet voldoende in de voorberei ding van de plannen waren ge kend. De Gelderse gedeputeerde voor waterstaatsaangelegenheden, mi F. baron Van Verschuer wees erop, dat vanaf de vorming der commis sie voor de Gelderse Vallei deze door vertrouwensmannen, zelf le den van landbouworganisaties, contact heeft onderhouden met al le daarvoor in aanmerking komen de verenigingen1. Het bezwaar dat de termijn van inzage tekort zou zijn geweest werd beantwoord met de verklaring, dat de termijn niet korter was dan normaal en boven dien nog officieus een maand was verlengd. Een ander veel geuit bezwaar was dat de besturen van de nieuwe waterschappen niet demo-' cratisch waren gvormd. „Het is natuurlijk onmogelijk aldus mr. baron Van Verschuer, kiezerslijs ten van nog te -vormen water schappen samen te stellen en dus is het ook onmogelijk besturen te verkiezen. Dat was dan ook de reden waarom de voorlopige besturen zijn aangewezen, welke beuren in Utrecht trouwens over anderhalf jaar zullen aftreden, maar welke in Gelederland na bekrachtiging Wielrijder tussen twee wapens bekneld Op de Kleine Koppel had een aanrijding plaats toen een wielrijder twee elkaar passerende v acht- auto's wilde passeren De wielrijder R. raakte bekneld en liep een sche- delbasisfractuur op. Met een auto van de G.G. en G.D. werd de man naar het St. Elisabethsgasthuis overgebracht. Het rijwiel werd ge heel verbogen. Insluiper aan 't werk Bewoners in een woning aan de Schiestraat waren zo vriendelijk om tijdens hun afwezigheid het raam pje in de voordeur voor hun kost ganger open te laten Onbekende personen namen echter van de ge legenheid gebruik en stapten naar binnen. Zij forceerden met een breekijzer een kast van het dres soir. Vermist werd; 6 nieuwe tex- tlelkaarten, 2 nieuwe levensmidde lenkaarten. 8 textielpunten en oen envelormp inhoudend^ een weekloon van S 45. Burgerlijke Stand Geboren: Harry, z. v. H. Wagen makers en A. A. Vonk; Meta, d. v. J. Legemaat en C. Wegemakers: Johan Chtistiaan Frederik. z. v. N. B. Smit en G. H. van de Wetering. Noteert U even GRAND: Gevangenen van het vert leden (alle leeft.) 18.45 en 21 u. Zo. 14, 16 15, 18.45 en 21 uur. CITY: De zevende misdaad (18 jr.) 14.30, 18.45 en 21 u.. Zo. 14, 16.15, 18 45 en 21 u. REMBRANDT: Verborgenheden van Parijs (18 jr> 14.30 en 20 u.. Zo. 14. 16.15, 18.45 en 21 u. OPENB LEESZAAL EN B1BL dage- lijks ruilen v boeken 1417 u. Di Vrijd. avond ook van 19—21 u Leesz geopend dagelijks 10—1230 u. en 1417 u. Di. en Vrijd ook 19—22 uur. „STICHTSE HEUVEL": Wov Za en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (Black-White Band, „de Spotvogels"). DANCING VAN 'T HUL: Zat-, Zon. en Woensd. dansen, 2023 uur. Zon mld. 15—18 u. (Orkest „The Rhythm Specials"). DANCING rl URANJEBOUMt Zat.. Zon. en Woensd. eiansen. van de Kroon inderdaad definitief zullen worden. „Maar de besturen zullen volko men autonoom worden al zal er al tijd een restrictie blijven bestaan wanneer zij de zaken niet goed behartigen, daar dan de zeer hoge subsidie (70 zal worden inge trokken. Als de reglementen wor den aangenomen, dan worden de waterschappen onafhankelijk en zullen zij binnen een jaar aan Ge deputeerde Staten een plan voor moeten leggen hoe zij denken hun gronden rendabel maken". „Het was oorspronkelijk de be doeling om de instelling van de waterschap en gepaard te doen gaan aan een herverkaveling van de gronden, maar het is niet mo gelijk gebleken dit gelijktijdig te doen geschieden. Waar nodig zal dit later alsnog gebeuren. „We zijn volkomen overtuigd van de juistheid van onze plannen die door de ontwatering van de Gel derse Vallei en door de instelling van de nieuwe waterschappen 90.000 ha. grond beter aan haar bestemming zal doen beantwoor den dan ooit tevoren", aldus be sloot mr. Verschuer de conferentie. Sigarenwinkelier maakte propaganda voor Duitsland Wegens het in zijn etalage voor handen hebben van Duitse tijdschrif ten en nationaal-socialistische lectuur had zich de sigarenwinkelier G. D. Ruitenberg voor het Utrechts Tribu naal te verantwoorden. Verdachte verklaarde, dat hij reeds vóór de oorlog de gewoonte had lite ratuur in zijn étalage ten toon te stel len om de aandacht van het publiek te trekken. Dat geschiedde toen met het weekblad ..Het Leven". In de be zettingsjaren waren er echter geen Nederlandse bladen, die voor dit doel in aanmerking kwamen, daarom werd toen „Das Signal" voor de rui ten gehangen. Nationaal-socialistische lectuur had hij nooit verkocht, wel had hij zelf zo van tijd tot tijd „Volk en Vaderland" gelezen. Nog werd aan Ruitenberg verwe ten, dat hij loten voor „Winterhulp Nederiand" in zijn winkel had ver kocht, waarop verdachte antwoord de. dat luj daartoe verplicht was ge worden. Had hij het niet gedaan, dan zo li zijn zaak gesloten zijn geworden. Daarmede was de dagvaarding in tussen nog niet uitgeput; nog twee andere feiten werden hem verweten, n.l. het houden van een cantine op de 'Leusderhei ten gerieve van de Duitse militairen en ten slotte het gastvrij ontvangen van Duitse militairen in zijn woning. Wat liet eerste betreft is op de rechtszitting van het Tribunaal geen nadere verklaring gekomen. Verdach te heeft alleen erkend, dat het feit juist is. Aangaande de vertrouwelijke om gang met Duitsers deelde luj mede, dat er van vriendschappelijke om gang met de bezetters geen sprake was. De heren kwamen alleen om huiszoekingen te doen en hebben bij die gelegenheden meermalen een en ander meegenomen. Slechts met' één Duitser, zekere Vermeulen, had hij vriendschappelijk omgegaan, omdat hij deze man gebruiken kon om zich aan tewerkstelling in Duitsland te kunnen onttrekken. Het Tribunaal zal 12 Maart a.s. ad vies wijzen. Moedige daad van zieke soldaat Er gebeuren op het ijs van die „grotc"^ en kleine" ongelukjes. De „grote" krijgen meestal hun plaats tn dc krant, terwijl de kleine slechts een ogenblik het onderwerp van gesprek zijn m dc praatjes over de schuttingMaar zo af en toe ge- beurt er wel eens zo'n klein onge lukje. dat je aan het denken brengt. Zoals Zaterdagmiddag waren op de sloot rond het Militair Hospitaal te Amersfoort tal van kinderen aan het schaatsen en het glijden, on danks dat het verboden was. Plot seling gilde er een klein kind. Joop Jansen uit Rotterdam kwam over eind op zijn bed en zag een jon gen van een jaar of acht in een wak verdwijnenNiemand was er in deb uurt om de jongen te hel pen Jansen sprong in zijn pyama het bed 'uit. rende naar de sloot en stapte in het ijskoude water, waar in dc jongen reeds tot aan zijn hals verdwenen was. Met een paar ruk ken en duwen bracht hij dc kleine op het droge. Joop Jansen maakte zich verder niet drtik. droogde zich af en ging naar bed, waar hij al ruim een jaar. zonder een enkele onderbreking door een longkwaal gedwongen, in had gelegen! NJ Bakkersgezellen vierden bondsjnbileum Ter gelegenheid van haar dertig jarig bestaan organiseerde de afde ling Amersfoort van de Algemene Bond van Bakkers. Chocolade- en Suikerbewerkers Zaterdag in Amici- tia een feest- en propaganda-avond. Dc voorzitter der feestcommissie, de heer J. van Amstcl. heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de afgevaardigde van het hoofdbestuur, de heer Schade, de bestuursleden van de Amersfoortse Bcstuurdersbond. voorts de heren Mosterd en Vonk. die de Bakkers patroonsorganisatie vertegenwoor digden en de afgevaardigden van de Katholieke en Protestantse bakkers organisaties. De heer Schade, die de felicitaties van het hoofdbestuur overbracht, herinnerde er aan dat de afdeling Amersfoort vlak na de be vrijding een zorgenkind van de Bond was. Dank zij het werk van de he ren Timmermans en Bokkers werd het ledental van 7 tot 160 opge voerd. Namens het hoofdbestuur overhandigde de heer Schade aan deze heren, die van de oprichting der afd. bestuurslid zijn, een boek. De jubilerende afdeling zelf ontving een enveloppe met inhoud. Het cabaret-variété van Huib van Meurs werkte vervolgens een gezel lig programma af, getiteld „Lachen is troef". Medewerkende waren be halve Huib van Meurs, Johnu Pims. Beppie' Murray, Herman Teunisse. In de foyer werd na aflpop van de cabaretvoorstelling nog enige uren gedanst onder leiding van Gré van Beek. Ons dagelijks teveel Uit de tuin van een woning in de Johan van Oldenbameveldtlaan were' een rijwiel gestolen. Twee bestuurders van luxe wa gens gingen op de bon omdat zij geen vergunning bezaten om op Zondag te rijden. Een wielrijder die in verboden richting reed kreeg een bekeuring. Wegens het onbeheerd en onge sloten laten staan van een rijwiel kreeg de eigenaar van het voer tuig een bekeuring. Te Leiden slaagde voor het can- didaatsexamen letteren en wijsbe geerte (klassieke letteren) de heer: E. Brinkgreve. Wij democraten De gebeurtenissen in Tsjecho Slo wakije wekken terecht grote beroe ring in de landen van Europa. Wat komt er door dit ingrijpen der com munisten van de zo duur verkregen vrijheid terecht; hoe kan in deze at mosfeer iets groeien dat op democra tie gelijkt? Behalve de communisten is ieder een het hier over eens, een zeldzame eens-gezindheid, vooral voor ons land. Maarer is ook een land dat In donesië heet. Daar is na de oorlog een républiek uitgeroepen waarmee een overeenkomst van Lingadjati is gesloten. Morsdood zult ge zeggen. Daar is een overeenkomst mee ge sloten door goede bemiddeling van de commissie van Drie, het accoord van de Renville. Daarbij is oa bepaald dat na 12 maanden vrije verkiezingen zullén worden gehouden waarin de bevol king kan vaststellen welke haar poli tieke verhouding zal zijn tot de Ver enigde Staten van Indonesië. Dat he- let Dr. van Mook niet het eiland Mo- doera tot een aparte politieke een heid te bombarderen. Zeven en ne gentig procent van de bevolking (Heil van Mook) wil het immer! Dat belet evenmin een West Javq- confèrentie hijeen te roepen de derde waar kortweg verklaard wordt „dat de N.I.-regering reeds voldoende blijk van instemming met dc resolutie der tweede West-lava conferentie gaf, zodat geconcludeerd Aan de Administratie van het Dagblad voor Amersfoort, Snouckaertlaan 7, Amersfoort. TTv VERZOEK O MIJ TE WILLEN NOTEREN ALS ABONNé OP HEI DAGBLAD VOOR AMERSFOORT voor: 31 cent per week 4.— per kwartaal Naam Straatnaam Woonplaats Datum Doorhalen wat niet wordt verlangd. Wij vergissen ons niet gaarne, zou U daarom Uw naam en adres In blok- letters willen Invullen? mag worden dat de staat West-Java reeds in wording is." Tot de elf Nederlandse vertegen woordigers op deze conferentie be horen uitsluitend conservatieven, geen enkele progressieve! Wat jammeren we over bedreigde democratie in Europa als we zelf een dergelijke taktiek in Indonesië toe passen? Dit gescheiden houden van politiek en eerlijkheid is de zekerste weg naar de derde wereldoorlog, als we dat maar beseffen. U dankend voor de plaatsruimte, Ir. P. Schut. Vrolijk bevrijdingsfeest Op 5 Mei van het vorig jaar kwa men in het café van zekere H. A. W. een tweetal lui. die rijkelijk aan Bacchus geofferd hadden. De café houder vond dit echter geen bezwaar hun nog meer te schenken, ofschoon hij juist tevoren door de politie was gewaarschuwd dat bedoelde perso nen dronken waren en geen sterke drank meer mochten hebben. Op de bevrijdingsfeesten toen de hele stad dronken was, konden ze het bij mij niet worden" verze kerde hij „want het bier. dat ik schonk, bevatte geen alcohol." De politierechter te Utrecht, voor wie hij Vnidag was gedagvaard, be twijfelde of hij dan wel bier had ge schonken en vroeg verdachte of het soms gazeuse was geweest. De café houder beweerde niet te kunnen in zien waarom hij zijn klanten-geen bier mocht verkopen, zelfs al ver bood de politie dit. De glaasjes alcohol-vrij bier kwa men hem op 40.- boete, subs, 20 dagen hechtenis te staan. Paard sloeg op hol, melk ging verV>ren In de Frederik van Blankenheim- straat sloeg 't paard van de melk handelaar S. op hol. Het paard kon door te grote snelheid de bocht niet goed nemen, waardoor het achterwiel van de melkwagen te gen de trottoirband kwam. De wa gen kantelde, terwijl het paard door burgers tot stilstand werd ge bracht. De inhoud van ,de melkwa gen kwam op de straa terecht. Zestig eieren, 20 liter melk in fles sen, flessen gestandaardiseerde melk, 20 halve liters flessen Yog hurt en 250 liter losse melk gin gen verloren. Tot 29 Maart is in het kunst centrum d'Oude Lanteern een zeer belangrijke tentoonstelling te be zichtigen, welke in alle opzichten een unicum voor Amersfoort mag genoemd worden. Het is de expo sitie van Oude Japanse kunst, be staande uit 15e en 16e eeeuwse schilderijen,* lakwerken, houtsne den, brokaten en-keramiek uit de collectie van F. Tikotin en origi nele bloemarrangementen volgens de tradities der Rokkoku-do Kyoto school. Zaterdagmiddag opende de heer Jos. de Gruyter op interes sante wijze deze expositie. Deze gaf een algemene uiteenzetting over de zich op de tentoonstelling bevindende bloemarrangementen en schilderwerken. Voor een Oost- Aziaat betekent de bloemschikking Pdie in ons land van ondergeschikt belang is heel veel. De Japanners met hun grote eerbied voor go den, voor de natuur en voor men sen, hebben met de kunst, van het bloemarrangeren religieuse bedoe lingen. Het kenmerk van de Ja panse kunst is een spirituele gees teshouding. Uit Japan komt de ge dachte, dat het cr niet toe doet wat men doet. als men het maar tot de uiterste vervolmaking opvoert, zo vervolgde de heer Jos. de Gruyter. Wat de schilderkunst betreft, zeide hij. dat de Japanner, die geen l'art pour l'art kent, een voorliefde heeft om te schilderen op forma ten, waarvan de meeste opvallend klein zijn. Begrippen als „verteke ning" en „vervorming" doen in de Japanse kunst geen opgeld. Gelij kenis én natuurgetrouwe weergave daarentegen worden door de Ja panners als bewuste stijlmiddelen toegepast. De bedoeling van hun kunstbe oefening is; met zeer weinig mid delen veel zeggen, aldus de heer Jos. de Gruyter. De aanwezigen, w.o. de heer F. Tikotin, mej. Van Walree en vele kunstenaars hebben nog geruimè tijd het geëxposeerde werk bezichtigd. - Demonstraties kunstzijden trokken veel publiek Dank zij de goede zorgen van de Amersfoortse IJsvereniging, die al les in het werk had gesteld om het ijs in. goede conditie te houden, konden Zaterdagmiddag tegen ieders verwachting in de demonstra ties van een aantal Amsterdamse kunstrijders toch door gaan. Er bleek voor deze fraaie vorm van het schaatsenrijden grote belangstelling te bestaan, al had zich meer publiek buiten dan op het terrein ver zameld. Doordat elders georgani seerde demonstraties waren afge last, kwamen niet minder dan der tien leden van de Amsterdamse Kunstrijdersvereniging op de glad de baan aan de Rubensstraat hun gracieuze maar moeilijke sport de monstreren. Het geduld van de toe schouwers werd lang op de proef gesteld, want eerst lang na het vast gestelde tijdstip -werd met het eerste nummer begonnen. Er werd dan ook van afgezien om twee maal hetzelfde program ma af te werken, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag. Jammer dat het broze ijs, dat hier en daar gaten ver toonde, de rijders en rijdsters niet toeliet zich ten volle te geven. Niet temin hebben de Amersfoorters. die in grote drommen langs de hekken stonden en in kleiner getale een plaatsje op de wallen langs het ijs hadden gezocht, intens genoten van de walsen, de sprongen en de pirouettes, waarmee de Amsterdam mers keer op keer een hartelijk ap plaus oogstten. TRIBUNAAL-UITSPRAAK De 5e Kamer van het Utr. Tri bunaal bracht heden advies uit in de zaak tegen E. F. J. C. Jans: internering voor de tijd van drie jaar, drie maanden en zes dagen, met aftrek van voorarrest, bene vens zes maanden voorwaardelijke gev. straf met een proeftijd van drie jaar. Verder werd J. ontzet uit de beide kiesrechten, het recht om bij de gewapende macht te die nen en tot het bekleden'van open- pare ambten. „Zwaar water"-smokkel in München In München zijn elf personen on der wie enige met-Duitsers gearres teerd wegens illegale handel in zgn. zwaar water, dat gebruikt wordt bij atoomexperimenïen. Het gaat hier om acht flacons van deze vloeistof, waarmee de Duitsers tijdens de oorlog in Noorwegen heb ben geexperimenteerd. De flessen zijn toen uit NoorWëgen gered en in 1945 werden ze naar de universi teit van München gebracht, waar ze in een tuin verborgen werden door een professor, die echter kort daar na door een granaat werd gedood. Zijn vrouw herinnerde zich later de flessen en verkocht deze vorig jaar voor 40.000 mark per stuk. Er zijn plannen om het wereld congres voor R.K. Vrouwen in 1949 te Londen te houden. Een en ander werd vastgesteld bij een ver gadering in Zwitesrland door afge vaardigden uit Holland. België, Frankrijk, Duitsland, Italië, Span je, Polen, Tsjecho-Slowakije. En geland, Argentinië en Amerika. Scheer/siiidiRiïen Alkaid, 26-2 van Santos te Rio de Janeiro; Alwaki. 26-2 van Antwer pen te Santes: Amstelstad, Rio de Janeiro—Amsterdam, pass. 26-2 Curssant; Indrapoera, Batavia—- Rotterdam. 28-2 te Southampton verwacht; Kelbergen, Rotterdam Bagnoli. pass. 27-2 Gibraltar; Lut- terkerk. 26-2 van Post Said te Ge nua; Amstelveen, 27-2 van Loren zo Marquez. naar Beira; Boschfon tein. 27-2 van Bast Londen naar Port Elisabeth; Joh. de Witt, 27-2 van Batavia naar Aden en Neder land: Meliskerk, 27-2 van; Port Gentil naar Point Noire; Nieuw Holland, Amsterdam—Bptavia. 27-2 van Sabang naar Padang: Niger- stroom, 28-2 van Porto Alexander te Lobito; Oranje, BataviaAm sterdam. pass. 27-2 Algiers; Noelau Laut, 27-2 van Saigon naar Singa pore; Alcyone, 28-2 van Dakar te Rotterdam; Jacob Cats, 28-2 van Rotterdam naar Baltimore; Kola Baroe, Batavia—Rotterdam, pass. 27-2 Malta; Zuiderkruis. 27-2 van Rotterdam naar Batavia. Iedere deelnemer speelt thans 20 partijen Naar wU vernemen, heeft de or ganisatie van het tournool om het wereldkampioenschap een belang rijke wijziging ondergaan. Op voorstel van de Russische schaakautoiiteitcn is door Botwin- nik, Kercs, Smyslov, Reshevslcy en Eu we besloten in plaats van vier ronden, vijf ronden te spelen, waar van de eerste twee zoals bekend, in Den Haag en de resterende drie te Moskou. Aangezien de K.N.S.B. geen ver dere financiële consequenties op zich kon nemen,, sprak het vanzelf, dat de vijfde ronde in Rusland zou moeten worden gespeeld. Omtrent de motieven van deze verlenging van de match kunnen wij nog het volgende mededelen: In totaal zouden er vier ronden worden, gespeeld, met andere woor den, voor elke deelnemer stonden er dus 16 partijen op het program ma. Ten einde de geluksfactor zo veel mogelijk uit te schakelen acht te men het juister het aantal te spelen partijen te vergroten hetgeen men met vijf ronden heeft gedaan, aangezien nu iedere deelnemer 20 partijen op zijn programma heeft staan. Aan de andere kant vergeet men. dat er "een nieuwe geluksfac tor is bijgekomen, immers, met het spelen van vijf ronden is de verde ling over wit cn zwart niet geliik. Uitbreiding „Duinkerken" Nog deze week, zo wordt ver wacht, zullen te Brussel of in Den Haag onderhandelingen worden ge opend tussen do Benelux-landen en Frankrijk en Engeland over de uit breiding van het verdrag van Duin kerken. Dr. Beel en baron Van Boetze- laer, resp. ministerpresident en rhi- nister van buitenlandse zaken van Nederland, zijn Zondag in Brussel geweest opi met hun Belgische en Luxemburgse collega's de richtlij nen te bespreken voor de conferen tie met Engeland en Frankrijk. Wereldtitel schaken Het instituut de „Bijzondere Vri1- willige Landstorm, dat vóór 1939 S0.000 dienstplichtigen verenigde, reorganiseert zich. Vooraanstaande figuren uit het verzet treden toe. In elke gemeente worden plaatse lijke landstorm-commissie geïnsti tueerd. In eer^communique zegt de B.V.L., wederom :e willen zijn „Het instituut tot steun aan het wettig gezag." 's-Graveland redde slechts de eer Amersfoortse Boys heeft weer eens aangetoond dat met het stop- perspilsysteem toch een aantrek kelijke wedstrijd gespeeld kan worden. De Boys trapten af en openden een hevig offensief, dat leidde tot enkele gevaarlijke situaties voor het doel von 's Graveland, docK met schieten was men in de aan vang niet erg gelukkig. In de Amersfoortse aanval gooi de men practisch alles op links. Linksbuiten Dammers moest zich op dit snelle tempo ook eerst in spelen, doch toen dit was gebeurd, bleek dat men wel juist had ge zien, want herhaaldelijk wist hij zich langs zijn tegenstanders te wringen om dan zijn binnenspelers de kansen te geven. Na ca. 10 minuten ontstond uit een dergelijke aanval een zeer ge vaarlijke situatie voor het doel van de tegenstanders. De bal werd hoog ingeschoten, doch fraai door de doelman weggestompt. De bal werd echter direct weer hoog voor geplaatst en de goedspelende mid- voor Kraak maakte hoogopsprin- gend met een kopbal het eerste doelpunt. Een moment van aarzelen in de Amersfoortse verdediging gaf de linksbuiten een schietkans. Het schot werd wel door doelman Hoek gestopt, doch hij kon het leder niet onder controle krijgen. Hij wierp zich op de bal, maar de scheids rechter constateerde dat dit achter de doellijn gebeurde en gaf doel punt. 11. Dit was het sein tot een nog he viger offensief van onze stadgeno ten en het was De Braber, die met een hard laag schot van ca. 20 m. zijn club wederom de leiding gaf. (2—1). 's Graveland deed alle pogingen om aan de druk te ontkomen, doch de snelle en goed combinerende vóorhoede van de Boys kwam steeds terug. Na een halfuur spe len kopt Jansen de bal uit een lage voorzet, vallende in 31. De wedstrijd bleef aantrekkelijk en wanneer 's Graveland een kans kreeg een aanval op te zetten, bleek dat de middenlir.ie en ach terhoede der Amersfoorters elkaar goed aanvoelden waardoor Hoek weinig moeilijk werk te verrichten kreeg. 5 Min. voor de rust kreeg Jansen de bal goed aangegeven en liep hiermede naar buiten. De naar binnenzwenkende Van Diest kreeg het leder toegespeeld en wederom moest de keeper de vlag strijken. 41. Na de hervatting driegde de aantrekkelijkheid van het spel ver loren te gaan, doordat de scheids rechter wel eens te veel het fluitje liet klinken. Midvoor Kraak zorgde Dat enthousiasme een gevaarlijk wapen is ondervond het Amsterdamse A.F.C. Zondagmiddag op Birkhoven en het is dan ook een der oorzaken waardoor de hoofdstedelingen de voor hen zo kostbare punten in Amers foort moesten laten. Het grootste struikelblok bleek de hechte H.V.C.- defensie. A.F.C.'s aanvalsquintet hanteerde gen te simpel wapen om succes te boeken. tegenaanvallen ontstond het tweede doelpunt toen Jansen een goed door Kraak aangegeven bal msehoot. Wel werd het leder door een back gestopt, doch De Gans was er als de kippen bij en door een bos van benen schoot hij in (20). Gevaar Even daarna hevige angstkreten uit het Amersfoortse kamp doch de kopbal van de Amsterdamse mid denvoor ging juist over de lat. De Amersfoorters werden steeds zekerder van zichzelf, terwijl hun tegenstanders blykbaar moedeloos werden door de sterke verdediging die zij steeds tegenover zich von den. Uit een prachtige aanval van de roodwitten ontstond het derde en laatste doelpunt. Het leder werd keurig opgebracht door de half- linie, Kraak rende langs de lijn, gaf goed voor, Jansen stopte de bal met zijn lichaam, waarna de toegelopen Gerritsen een vliegend schot Toste dat doel trof (3—0». Hiermede had H.V.C. een ver diende, hoewel iets geflatteerde, overwinning behaald. Rest ons nog te vermelden dat de aanvoerder van A.F.C. een hartelijk applausje kreeg toen hij een van zyq spelers, die trachtte het spel te forceren, een schrobbering gaf. Toch leek het er in de eerste helft niet op dat H.V.C. nog met zo groot verschil zou winnen. Vooral in het eerste halfuur vochten de Amsterdammers voor wat zij waard waren en het H.V.C.-doel ontsnapte enkele malen op gelukkige wyze aan gevaar. Anderzijds hadden ook de gasten niet over pech te klagen, vooral niet toen Barneveld in vrye positie, alleen voor de keeper, over schoot. Evenmin toen bij een moei lijke situatie voor het doel een der Amsterdamse backs in de richting van het doel kopte waarbij de bal, buiten het bereik van de keeper, op de lat terecht kwam. Het achter trio van A.F.C. en vooral de keeper was niet altyd safe, doch de H.V.C,- aanvalslinie trok hiervan niet het nodige profyt en liet enkele goede kansen onbenut. Ongeveer tien minuten voor de rust loste Wim de Gans, die een der beste, zo niet de beste speler van de voorhoede was, van grote afstand een goed gericht schot. De bal kwam Tioog voor het doel. Keeper Zimmerman sprong op, pakte hot leder, doch by het neer komen raakte hij zijn evenwicht kwyt en liet de bal achter zich vallen waardoor IjI.V.C. de leiding kreeg (10). Dit doelpunt veroor zaakte een groot Amsterdams offensief, doch keeper Braak, die de plaats van de geblesseerde Mik kers innam, toonde zijn kwaliteiten en redde enkele malen op keurige wijze. Kort voor de rust ontstond een moeilyke situatie voor het H.V.C.-doel toen de Amsterdam mers een vrye schop, binnen het strafschopgebied, kregen te nemen, doch tot grote opluchting van de- Amersfoorters werd ook dit gevaar gekeerd. De gasten begonnen de tweede helft met een overrompelingstac tiek waardoor de H.V.C.-ers een tydlang geheel op eigen helft wer den teruggedrongen. De roodwitten hielden echter het hoofd koel en wezen elk gevaar onvcrbiddcllyk af. Het te korte spel van de Am sterdammers was trouwens een kolfje naar dc hand van Malestein en Van der Pol die hun taak weer op uitstekende wyze vervulden. De gevaarlijke Disselkoen, die de rechtsbinnenplaats bezette, kreeg geen extra bewaking doch was ook vrij machteloos tegen deze hechte verdediging. Langzaam maar zeker maakten de roodwitten zich los uit de greep en namen het initiatief weer over. Reeds uit een der eerste Goede overwinning van Amsvorde Terol weer actief voet baller Amsvorde heeft zich in Utrecht tegen En Avant ontbetwist de sterkste getoond. De attractie van deze wedstrijden was het meespe len van de trainer Terol, die, toen Van der Pol door blessure uitviel en geen andere invaller aanwezig was, zijn voetbalschoenen te voor schijn haalde en zijn jongens liet zien dat hij nok het practisch voet ballen nog niet heeft verleerd. Amsvorde nam kort na het begin door een goed doelpunt van Mes- kes dq. leiding. Kort daarna liet de En Avant keeper de bal uit zijn handen vallen waarvan Hilhorst profijt trok (12). In de tweede helft gaf Ams vorde opnieuw de toon aan en Van der Pol kon de stand op 1—3 bren ger.. Kort daarop moest hij het veld verlaten, waarna TeroL inviel. Het vierde Amersfoortse doelpunt werd door Meskes gemaakt uit 'n fraaie pass van de Amsvorde-trainer. De Amersfoorters vonden het genoeg en deden kalmer aan, waardoor de Utrechters de stand op 34 konden brengen. echter voor het vijfde doelpunt en dit was het sein tot hernieuwde activiteit. De Boys bleven sterker, doch het was begrijpelijk dat men het toch iets kalmer aan deed. Het gevaarlijkstè werk kreeg doelman Hoek na de rust door een schot van een der eigen achterspe- lcrs, die de bal verkeerd op zijn schoen kreeg, maar op fraaie wijze wist hij verder onheil te voorko men. Enige ogenblikken later moest hij echter zwichten, doordat hij bij een niet te moeilijke bal gehinderd werd. 7 De Bratfer bleek het schieten nog niet verleerd te zijn, want de kogel waarmede hij het zesde doelpunt scoorde, was zo hard dat de doel man hiernaar geen hand kon uit steken. Hoevelaken Zanguitvoering uitgesteld De zanguitvoering van het dub- belmannenkwartet „Crescendo" uit Bunschoten, welke Zaterdagavond jl.^zou plaats vinden kon op het laatste moment geen doorgang vin den wegens een sterfgeval van een der leden. Auto kantelde op Kruispunt In- de nacht van Vrijdag op Za terdag omstreeks half één naderde van uit de richting Apeldoorn een militaire luxe-auto met zeer grote snelheid. Volgons de bestuurder is de wagen juist voor het nemen van de bocht geslipt en door het zich op het kruispunt bevindende hek ge reden waarna de .wagen tengevolge van lager gelegen berm kantel de en mot een harde slag bleef lig gen. Onmiddellijk schoten voorbij komende automobilisten te hulp doch de drie inzittende militairen konden zichzelf bevrijden en kwa men ongedeerd tevoorschijn. Vol gens- ooggetuigen had de auto een snelheid van ongeveer 110 km. Het voertuig werd zwaar beschadigd en werd weggesleept door een kraan wagen. Een betere verlichting van het kruispunt, waardoor de toestand overzichtelijker wordt zou zeer zeker bijdragen tot vermindering van het aantal verkeersongevallen. fj'iisden Spreekuur woning commissie De inwoners van Leusden en Stoutenburg worden er nogmaals op gewezen, dat de toegevoegd ambtenaar aan de Woningcommis sie over woningaangelegenheden enz. slechts te spreken is op Maan dag en Vrydag vjm 10 tot 12 uur. Op andere dagen wordt men niet te woord gestaan. Tevens wordt verzocht: de leden van de commissie van advies in zake deze commissie ook niet aan huis over womngaangelegenhcden lastig te vallen. Er wordt, indien men dit wenst, gelegenheid gegeven ten overstaan van de commissie van advies ge hoord te worden. Overtredingen bestraft Tijdens de afgelopen weken wer-> den door de wonmgcommissie ver schillende overtredingen van de wo ningverordening der gemeente Leusden geconstateerd. De overtre ders werden alle geverbaliseerd door dc politie terwyi in één geval een familie uit de woning gezet werd. Fusie in de Oud Geref. Gemeenten De Oud-Geref. gemeenten vallen in verschillende groepen en schake ringen uiteen. Er zijn er die geheel van plaatselijk karakter zijn en in geen enkel breder verband leven, maar er zyn er ook die met elkan der in kerkelijk verband leven. Twee van de belangrijkste groepen van Oud-Geref. gemeenten zyn die van ds. W. H. Blaak te St. Philips- land en die van ds. J. v. 't Hoog te Utrecht, die samen leven in een classis Utrecht. Beide groepen heb ben resp. te 's-Gravenhage en te Utrecht vergaderd. In den Haag werd besloten met de gemeenten van ds. v. 't Hoog te verenigen en in Litrecht met de gemeenten van ds. Blaak fusie aan te gaan. Thans is een verband van Oud-Geref. ge meenten in Nederland gevormd waarbij 43 gemeenten zijn aange sloten. In April zullen al de Oud- Gereformeerde gemeenten in clas sical vergadering te Utrecht bij eenkomen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Tilburg (2e pred.pl.) (toez.) C. W. Wagenaar te Beet- sterzwaag. Ontheffing gevraagd Naar wij vernemen heeft dr. A. Steenbeek te Tweelo ontheffing ge vraagd van het aangenomen beroep naar de Ned. Herv. gem. van Sche- veningen, wegens het niet beschik baar zyn van een woning binnen de gestelde termijn.- Beurs van New York 27/2 28/2 Uoodyeut 41V, 41% Hud.'onM 15% 15% mt.Harv. 85 85% In. Nickei 25% 25% .nt.T.enT 12% 13 Kcnn.C. 43% 44% Montf W. 49% 49% Pack. M. 4% 4% Radio C. 8% S% Rep.St. 24% 24% Reyn. T. 38% 38% Scat's R. 33% 33% Sheli Un. 30% 30% Soconv 15% 15% Stand Br. 23 23% St.OII.J 70% 71% Studcb. 17 17 Texas C. 53% 53%. U. Alrcr. 2-ï 25 Un. Corp. 2% 2% Un, F'uit 49% 49% USRubb. 39% 39% US Steel 69 69% Westing 26% 26% WjoIW 44% 27/2 28/2 88% 88 10% 11 10% 10% 28% 28% 12% 12% 16% 16% 46% 47% 159 158", 173 171% 78% 78% 40 39% __.JP 49 19% T.enT 149% 150 Am. Tob. 62% 63 Anac.G 31% 32% Bcthl.S. 31 31 BoeiingA 23% 24% Chrysler 55% 55 City B. 37% 37% Consol. E 21' - -i-* Dougla: 52% 53% Oup. N. 164% 1** Eastm. K 39 39% Oen.El 32% 32% Gen.Mot. 51% 52/4 Atch. Baitim. Can.Pac. Illln. C. N.Y.Cen Penns.R. Sout.Pac. Uq.Pac. Alf.Ch Am:Can. Am.C A.Smcl Omzet 350,000

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2