10 Wederopbouw in nieuwe banen Zwartewoud levert dit jaar 82.000 m3 hout Samenzwering, moord en beschaving! A Marine blijft mijnen vegen VAN NELLE Opheffing college Algemene Commissa rissen. Vaststelling plannen door Gemeenteraad Productie pas laat op peil gekomen A'damse schilders van nu Dansen en dwingen Kerknieuws Voor aanstaande moeders, maar ook voor anderen HULSTKAMP Radio-programma Dinsdag 2 Maart 1948 3 Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot regeling: van de wederopbouw, waaruit blijkt, dat in tegenstelling tot de huidige regeling, de bevoegdheid tot vaststelling der in voorbereiding zijnde plannen, in handen wordt gelegd van de gemeentebesturen. Het college van Algemene commissarissen wordt opgeheven en het ontwerp voorziet in de oprichting van een Rijksdienst, waarvan de inrichting bij algemene maatregel van bestuur wordt geregeld. eigening krachtens gemeente raadsbesluit. toe te passen in die gevallen, welke uit een oogpunt van gemeentelijke ontwikkeling van bijzonder belang zijn. Regeringsinvloed blijft nodig De toelichting tot dit ontwerp stelt voorop, dat de centralisatie en de vaagheid der bevoegdheden, aan het college van Algemene Commis sarissen gegeven, welke als de voornaamste bezwaren van de hui dige regeling kunnen worden aan gemerkt in het eerste stadium na de bevrijding onmisbaar waren Van de aanvang af is er echter een ontwikkeling geweest in die zin. dat aan plaatselijke ambtenaren steeds meer bevoegdheid tot beslis sen is gedelegeerd en aan gemeen te- en provinciale besturen ook al lengs meer invloed is toegekend. Er is een oplossing gezocht in die zin. dat de mogelijkheid van ver dere ontwikkeling wordt vooropge steld en de wettelijke grondslag tot regeling van de wederopbouw wordt neergelegd in een overgangsrege ling met ee.i aflopende termijn. Bij de opzet van het wetsontwerp is er van uitgegaan, dat de weder- opbouwtaak valt te onderscheiden in zes onderdelen, te weten: 1. Onteigening van onroerend goed; 2. Financiering van de parti culiere wederopbouw, in verband met de regeling van de bijdragen in oorlogsschade; 3. Vaststelling van wederop- bouwplannen voor door oorlogs geweld getroffen steden en dor pen; 4. Goedkeuring van werken, waarbij rekening moet worden gehouden T»t het gemeentelijke bouw- en woningtoezicht; 5. Steunverlening aan gemeen ten en andere lichamen in het belang van de wederopbouw. 6. Bevordering van een doel matige materiaalvoorziening en een juiste verdeling van arbeids krachten. Onteigening In het ontwerp van wet op de materiële oorlogsschaden wordt de onteigening fin het belang van de wederopbouw) geregeld van gron den met onherstelbaar beschadigde ombouwen, van naburige terreinen, waarover ten behoeve van een doel matige herverkaveling moet wor den beschikt, en van puin e.d. In de overige bijzondere onteigeningen, welke het economisch herstel van het land vereist, beoogt het onder havige wetsontwerp te voorzien. De financiering van de particu liere wederopbouw wordt eveneen? in het ontwerp van wet op de ma teriële oorlogsschaden geregeld. Do steunverlening aan gemeen ten en andere lichamen wordt ge regeld in het te verwachten ont werp van wet tot regeling van de bijdragen wederopbouw publiek rechtelijke lichamen. De aantrekking en doelma tige verdeling van arbeids krachten zullen naar het zich laat aanzien, in dec naaste toe komst het meest nijpende pro bleem van de wederopbouw blij ken te ziin. ten aanzien waar- 'vcvn in dit stadium geen wette lijke maatregelen zijn voor te stellen. Het onderhavige wetsontwerp be vat geen regeling nopens de ont eigening van roerend goed. Ten aanzien van bouwmaterialen, die tot dusver krachtens het gemelde besluit onteigend kunnen worden, zal de algemene vorderingsregeling 1944 in het vervolg toepassing kun nen vinden. Het onderhavige wetsontwerp be vat voorts een regeling voor ont- Wederopbouw Nu vele plannen hun voltooiing naderen Is het voor de gemeente besturen weinig aannemelijk, dat deze plannen, 11 de tot stand ko ming waarvan zii veelal een groot aandeel hebben gehad, van Rijks wege worden vastgesteld. Derhalve Is de bevoegdheid tot vaststelling thans gelegd In handen van de ge meenteraad. Met nadruk moet worden gewe zen op de zeer belangrijke finan ciële conseouenties van het weder- opbouwplan. Immers, de verwoes ting opent vrijwel steeds mogelijk heden van sanering, welke niet als oorlogsschade maar als eqn. gunsti ge omstandigheid moeten worden aangemerkt; welke de gemeente echter zonder financiële steun van het Riik niet vermag te benutten. Met het oog hierop zal het cen trale gezag in belangrijke mate in vloed moeten blijven uitoefenen. Ministeriële goedkeuring van de plannen is daarom voorbehouden. Ook Is de mogelijkheid geopend om de goedkeuringsbevoegdheid te doei\. uitoefenen door bijzondere lichamen, te vormen door samen werking van Rijk. provincie en ge meenten. Bij de opheffing van het col lege van algemene commissa rissen voor de wederopbouw zullen de inspecties van de volksgezondheid voor de volks huisvesting en de dienst van de wederopbouw, wier werkzaam heden sterk ineenlopen, kunnen worden samengevoegd. Het karakter van deze wet als overgangsregeling is tot uitdruk king gebracht door haar op 31 De cember 1950 te doen vervallen. FEBRUARI: 3 ijs- en 15 vorstdagen Het etmaal-gemiddelde van de temperatuur in Februari is 3.0 gr. te De Bilt. slechts 0.4 gr. boven normaal. De maand begon warm. Het gemiddelde van 7.4 gr. over de eerste tien da^n was zelfs een re cord voor deze eeuw. De koude- inval na half Februari maakte een einde aan de hoop dat deze winter (December, Januari. Februari teza men) de zachtste zou worden se dert het begin der metingen in 1706. Wel is het afgelopen winterseizoen, met een gemiddelde temperatuur van 4,1 gr. tegen normaal 2 0 gr., een der zachtste Februari telde vanwege genoem de kouae-inval 15 vorst- en 3 ijs dagen (normaal 15 resp. 2). Het aantal uren zonneschijn is 93 tegen normaal 75. Vooral de tweede helft van de maand was zonnig met 83 uren. De regenval was over het al gemeen vrijwel normaal. VAN DAMDAUTHUILLE Naar men ons uit Brussel meldt zal Delannoit niet tegen Luc van Dam uitkomen. Thans ziin de vol gende ontmoetingen vastgesteld: 20 Maart,- sportpaleis te Brussel: DauthuilleLuc van Dam. De winnaar van dit gevecht komt dan 17 April, weer te Brussel uit tegen de kampioen van Groot Brit- tannië Vince Hawkins. Tenslotte vindt 23 Mei in het Heysel-Stadion de match om de Europese middengewicht titel plaats tussen de winnaar van 17 April en de huidige Europese kam pioen Marcel Cerdan. Op Zaterdagavond 6 Maart wordt op de Hoky in Den Haag een landenwedstrijd Nederland-België gespeeld. Spiegel der wereld IET zo lang geleden publiceer- x don wij een bericht, dat de Imam van Jemen, een van de klei nere potentaten onder de Arabieren, overleden was. Tegelijk deden ge ruchten de ronde, dat' men de oude heerser hij was 84 jaar een handje zou hebben geholpen om een eind aan zijn leven te maken. Prompt hierop echter werd het hele overlijdensbericht weer tegengespro ken. Wij menen thans in staat te zijn om een tipje van de sluier over deze geheimzinnige zaak op te lichten en ook iets van de achtergrond van dit drama, dat een Middeleeuws-Ooster se indruk maakt, te laten zien. De Imam Jehia van Jemen was ln zijn soort een antiquiteit, wat o.a. blijkt uit de omstandigheid, dat hij hardnekkig weigerde zijn land open te stellen voor de zegeningen van de Westerse beschaving, zoals zij in de overige Arabische staten b.v. langs de weg van olie- en andere conces sies zijn en worden gebracht. Een van de II zonen van de Imam. de Emir Seiff al Islam al-hak Ibra him, die door zijn vader was gevan gen gezet vanwege zijn „liberale" ideeën, slaagde er in 1943 in om zich aan deze vaderlijke tyrannie te ont trekken. Hij vluchtte naar Aden. waar hij sindsdien onder openlijke of oogluikende bescherming van de Britse autoriteiten verblijf hield. Sinds zijn vlucht werd deze Ibrahim door die partij in Jemen, die het land wilde openstellen voor het Wes ten, als haar hoofd in ballingschap beschouwd. In November jl. zocht en vond Ibrahim contact met een van de pro vinciale gouverneurs van zijn vadef, tevens de schoonzoon van diens broer (van je familie moet je het maar hebben!), een zekete Abdoellah al-Wasir en samen werden zij het er over eens. dat de oude Imam zou moeten verdwijnen en door zijn zoon Ibrahim zou worden vervangen. Maar nauwelijks waren de samen zweerders het hierover eens. of Ab doellah besloot om dit complot ge heel ten eigen voordele aan te wen den. Waarom zou hij niet zelf vorst van Jemen worden? Hij verried dus Bergen-moeilijkheden voor Nederlanders Indien de verwachtingen niet worden beschaamd, zal de Neder landse houtwinning in het Zwartewoud ons land in 1948 ongeveer 82.000 m3 hout voor de wederopbouw opleveren, ruim 13.5 dus van de ongeveer 600.000 m3, die voor de uitvoering van de bouw plannen voor dit jaar nodig zullen zijn. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, dat Nederland in de loop van 1947 -uit de Franse zóne van Duitsland 100.000 m3 hout zou halen en dat voor 1948 nog eens een contract voer 150.000 m3 zou worden afgestaan. van is in de eerste plaats te zoeken in de omstandigheid dat het tech nisch materiaal, dat voor een groot deel uit geallieerde dumps is ge komen, zich in verwaarloosde toe stand bevond toen het werd over genomen. Dit materiaal, vooral het rollend gedeelte, heeft een sterke revisie moeten ondergaan, doch tij dens de uitvoering van het werk was dit zeer belemmerend. Daarbij kwam dan nog, het gebrek aan er varing, dat de Nederlanders had den met het kappen van hout in de bergen en vooral met-het transport. Reeds toen de Nederlanders ginds begonnen, hadden lieden, die in die streek thuis horen hun twijfel geuit omtrent de mogelnkheid van ver wezenlijking der Nederlandse plan nen. Zij meenden, dat het zelfs voor mensen, die het werk in die streek gewend zijn, nog moeilijk zou zijn de getallen welke de Ne derlandse uitvoerders nastreefden, te halen. Gedurende het eerste jaar hebben onze mensen de voorgeno men getallen inderdaad bij lange niet gehaald. Dit jaar is men ech ter hoopvoller gestemd, omdat thans het materiaal in orde is. Weliswaar was men reeds jn het najaar van 1946 naar het Zwarte woud getrokken, doch door de in gevallen winter kon men voor April niet veel doen. Later in het zomerseizoen verbeterden de cijfers aanzien lijk en tenslotte kwam men tot een productie van ongeveer 25003000 m3 per week. Op dit getal hoopt men de produc tie gedurende het jaar 1948 wel te kunnen houden, en daarmede zal het mogelijk zijn het gehele contract af te wer ken. Het laat zich aanzien, dat na dit seizoen aan de Nederlandse activi teit in het Zwartewoud een einde zal komen, omdat waarschijnlijk voldoende hout van elders zal wor den aangevoerd, en een nieuw „kom 't maar halen"-contract met de Fransen overbodig zal blijken. Deze plannen heeft men niet kunnen verwezenlijken, vorig jaar niet omdat de technische moeilijk heden, voor de Nederlanders aan de houtwinning verbonden, te groot bleken en dit jaar niet, om dat de producten welke Nederland aan de Franse zone als tegen prestatie zou leveren niet toerei kend waren om een voor ons on gunstig uitslaan van de betalings balans te voorkomen. Nu de houtcontracten, welke wij met andere landen hebben afgesloten zijn meegevallen, en bovendien nog een aanzienlijke hoeveelheid hout van het con tract voor 1947 met de Franse zone niet was afgenomen, heeft Nederland er mee kunnen vol staan voor 1948 een aanvul lend contract voor 30.000 m3 in plaats voor 50.000 m3 te slui ten. Anderen twijfelden Met de houtwinning in het Zwartewoud heeft het Nederland aanvankelijk niet meegezeten; van de 100.000 m3 zijn er slechts 48.000 binnen gekomen. De' oorzaak daar- Als in de 1001-nacht het bestaan van hft compiot. althans de rol van zijn medesamenzweerder Ibrahim, aan diens vader. Om zijn betrouwbaarheid te bewijzen ried hij de oude Imam aan, om het bericht van zijn dood te publiceren om dan eens te zien, hoe zoonlief Ibrahim hierop zou reageren. Zo gezegd zo gedaan. Ibrahim liep er in en pro clameerde onmiddellijk van Aden uit „de eerste constitutionele rege ring volgens de voorzieningen Van het Nationale Handvest, door de be volking van Jemen aanvaard." Voor de oude Imam wat dit een bewijs van de betrouwbaarheid van Ab doellah en voor deze was het een unieke gelegenheid om zijn Heer, die zijn eigen doodsbericht reeds de wereld had ingezonden, nu ook wer kelijk te laten verdwijnen. Om streeks 17 Februari werd Imam Je hia in zijn bed geworgd en toen zijn oudste zoon. Achmed, hiervan hoorde en in het paleis verscheen om de regering over te nemen, be vond hij, dat Abdoellah hem vóór was geweest en zich reeds door een vergadering van notabelen en reli gieuze leiders tot Imani had laten uitroepen. En de bedrogen bedrieger Ibra him? Wel, die heeft ook iets gekre gen, hij is uit zijn ballingschap te ruggeroepen en premier geworden. Het lijkt ons intussen een prettige verhouding te zullen worden tussen de nieuwe Imam en zijn voornaam ste raadgever. Maar Jemen zal onder het pro gressieve bestuur van Abdoellah en Ibrahim opengesteld worden voor het Westen. Sinds 20 Januari bevindt zich in de hoofdstad Sanaa reeds een delegatie van de Compagnie fran- Caise des Pétroles en van de Irak petroleummaatschappij. Bovendien heeft Engeland, dat de premier* in zijn ballingschap bescherming heeft verleend en het complot tegen de oude Imam heeft laten gebeuren, er een vriend in de Raad der Arabische liga bijgekregen. Van 5 Maart tot 4 April wordt in het Sted. Museum te Amsterdam een tentoonstelling gehouden van Amsterdamse schilders van nu. De officiële opening geschiedt 's mid dags half vijf. Het Actie-Comité voor de rege ling van het dansonderwijs, dat on der leiding van de heren A. Schut en M. de Jonge te Amsterdam vóór ongeveer lVj jaar werd opgericht en dat geageerd heeft tegen een .voornemen, om dansleraren die na 1945 hun diploma verwierven, her examen te laten doen, heeft zijn verwondering uitgesproken over de onlangs gepubliceerde samenstel ling der commissie tot voorberei ding van een regeling van het dansonderwijs. Het actie-comité w\jst er op, dat in die commissie slechts een grote groep en een kleine groep van dansleraren-organisaties vertegen woordigd z\jn. Niet in aanmerking kwamen twee grote groepen en een kleine groep (waarvan één reeds onge veer 30 jaar bestaat). Het Actie-Comité is van mening dat by de samenstelling van de commissie ook de stem van de an dere partij gehoord had moeten worden, terwijl nu een eenzijdig partijdig standpunt is ingenomen. Volgens het comité zouden bur gemeesters uit de ministeriële cir culaire ook reeds de onjuiste maar gezien de houding van het ministe rie verklaarbare conclusie hebben getrokken, dat dansleraren, niet georganiseerd in de circulaire ge noemde federatie, niet voor een er kenning in aanmerking komen. Het Actie-Comité ziet in een en ander een poging tot het uitoefenen van organisatiedwang. Ds. A. J. Wartena f In de ouderdom van 75 jaar is te Arnhem overleden ds. A. J Warte na. em predikant der Ned. Herv Kerk. De overledene werd 11 April 1872 te Doesburg geboren, studeerde te Utrecht cn werd 13 Sept. 1896 te Bredevoort door zijn vader, predi kant te Gouda bevestigd. In 1902 vertrok hij naar Steenderen welke standplaats in 1903 met Zevenaar verwisseld werd. waar ds. Wartena werkzaam is geweest tot aan zijn emeritaat 1 Oct. 1936. waarna hij zich te Arnhem vestigde. In 1903 richtte ds. Wartena mede de classi- cale zendingsvereniging Zutphen op waarvan hij penningmeester en voor zitter was. Hij had namens haar ook zitting in het hoofdbestuur van de Ned. Zendingsver. Van 19141933 was hij lid en 16 jaar praesps van het classicaal bestuur van Zutphen. Ook was hij praetor van de ring Doesburg. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Katwijk a/d Rijn C G. Wiegers te St. Pancras. Te Hage- stein J. Vink te Stad aan 't Haring vliet." Bedankt voor Gouderak J. J. de Heer te Opheusden voor Honse- lersdijk J. M. Mulder te Rotterdam- Charlois voor Nieuw-Helvoet C. G Nuyten, cand. en "hulppred. te Annerveen voor Oudemirdum C Mulder, cand. en hulppred. te Am sterdam. Voor Naaldwijk (nad. besl (3e pred pl M H Gcertsema. pred voorg Evang te Naaldwijk voor Scherpenzecl (toez.) W. L. Tukker te Bleskensgraaf. Geref. Kerken Beroepen te Urk P. Homburg te Nieuwendam. Te Nieuwerkerk (Z.) T. Spilker. cand te 's-Gravenhage te Nijmegen (vac. H. v. Rhijn) M. Heuzeveldt te Slikkerveer. Bedankt voor Emmen (vac. J. H. Binnema) G v, Wilgenburg te Aal ten (Gld.) voor 's-Gravendeel P. de Bruijn te Krabbendijke (Z.) Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Rotterdam-C., J. H. Velema te Bunschoten. Geref. kerken naar art. 31 K.O. Beroepen te Rotterdam-Z., J. Sme. lik te Apeldoorn. Doopsgez. Broederschap Aangenomen naar Giethoorn F. H. Sixma te Terhorne. Geref. Gemeenten Bedankt voor Benthuizen D. L. Aangeenbrug te Dordrecht. Tweetal te 's-Gravenhage D. L Aangeenbrug te Dordrecht en A. v. Stuyvenberg te Ierseke. Rem. Broederschap Benoemd tot predikant in alg. dienst door de Centr. Comm. van het Vrijz. Protestantisme, dr. J. A. de Koning tc Utrecht, die deze benoe ming aannam Benoemd tot pred. in tijd. dienst te Utrecht ds. N. v. Gelder, stud. pred. en hulppred. te Amsterdam, die deze I benoeming ook aannam. op het tekentje vallend ingezet, en de schouder van een vullinkje voorzien. Het vestje, waaraan de losse voor haan geknipt is. krijgt de vierkante halsuitsnijding (zie stippellijntje). We stikken de figuurnaad en verbinden de schouders met die van het rugpandje, dat middenachter een splitjc krijgt. Voor dat rugpandje mooqt U gerust minder kostbare stof gebruiken. De halsopening wordt met een schuin reepje afgewerkt en met een stukje van de ccintuurstof gegarneerd. In de taille wordt het rugpand met de voor baan verbonden door bandjes, die met een gespje of drukknoopje sluiten. De voorhaan maken we met een extra brede zoom of met een opnaad in de taille, zodat we haar zo nodig in de laatste maanden iets kunnen verlen gen. Nummer twee heeft een vestje met een voorbaan van afstekende stof. ter wijl de kraag in plaats van aan de ja pon aan het vestje is gezetdat nu van voren met een split je sluit. Voor de korte mouw volgt u de ingetekende lijn. De voorkanten van de japon wor den riiim 1 cm breed afgestikt. De ceintuureinden worden tegen de voor- kanten van de japon genaaid, waarna zc over elkaar kruisen en door een splitjc in de deelnaad naar buiten ko men om op de rug gestrikt te worden. Als we de ceintuur iets hoger, dus niet op dezelfde hoogte als het splitjc aan zetten. kunnen de einden mooier over elkaar kruisen. Denkt u er om. dat de ceintuur meer dan de normale lengte moet- hebben? Bij het derde model is voor de va riatie de voorbaan van de japon eens van andere stof genomen en met knopen gegarneerd. De japon is met drukknoopjes op de losse voorbaan gesloten, die dus van tijd tot tijd verzet moeten u>orc/en. Bij het vierde jurkje is de losse rok- baan van dezelfde stof als de japon, maar het aangestiktc vestje van zijde of piqué. Ook hier is de japon met drukknoopjes op de losse voorbaan bevestigd. De ceintuur wordt er los omheen gedragen. U kunt dit model ook, geheel van één stof'maken. Een aardige broche en een afstekende ceintuur zorgen dan voor de garnering. U heeft dan nodig 3.25 m. stof van 130 cm breed. Ook foor andere dames is dit een mooi afkledend model. Deze nemen dan geen losse rokbaan. maar ze ge bruiken de voorkant van het beleg als stofvouw en leggen daar de mid- denvoorlijn op. zodat U een plooi krijgt, die U van boven dichtstikt. Het vestje maakt U dan apart, zodat U het gemakkelijk kunt verwisselen. EUA BEZEMER NWgxOH BSSOI booANSaatw AAOOASO-IS Zeer gemakkelijk wijder te maken zijp wel de hierbij afgebeelde mantel japonnen met een losse extra rokbaan. die aan het vestje geknipt of gestikt wordt. Het eerste model is van pesfreepfe stof gemaaktde losse voorbaan is dwars genomen. We verbinden de voor- met de voorzijbanen. waarbij we tn de taille de cemtuureinden meestik- ken. die met een strik van voren de japon sluitenWe voorzien de rug- baan van figuurnaadjes, waarna 'de schouder- en zijnaden dichtgestikt wor den. Rugschouders iets inhouden. Het beleg wordt naar binnen gevouwen en tcgengezoomd en de halsopening tus sen de dubbele stof van de kraag op gezet. De voorkanten werken we met een schuine reep stof af. Het split in de mouw wordt afge weekt en de mouwnaad gesloten, waar bij het aangegeven gedeelte iets inge houden wordt. De kop nemen we door bijschuinertjes in. de voorste drie elk met 2 cm stofverbruik. de andere met 2M cm. De mouw wordt met de naad Vaargeul tweemaal zo breed De Koninklijke Marine gaat haar mijnenveeg-operaties in 1948 aan zienlijk uitbreiden. Het geveegde Kanaal langs onze kust, over een breedte van twee mijl. zal in de loop van dit jaar bezuiden de pa rallel van Den Helder tot vier mijl worden verbreed. Hoewel Nederiand door het vegen en bebakenen van een veilige vaarroute, van twee mijl breed, zijn plicht had gedaan, is door ver scheidene ongevallen voor onze kust gebleken, dat dit in de prac- tijk onvoldoende is. Wij denken b.v. aan het in de kerstnacht door een mijnexplosie gezonken Noorse stoomschip Skoghaug, dat uit de (Ingezonden mededeling) g i Zeer Oude Genever Likeuren Dry Gin koers en daardoor buiten de vaar geul was geraakt. De marine zal nu in de eerste plaats de vaargeul langs de kust breder maken, en wel het gedeelte ten Zuiden van Den Helder. Of het andere deel, benoorden de Waddenzee, het vol gend jaar aan de orde kan komen, zai nader worden overwogen. Het veilig rhaken omvat het opruimen van nog overgebleven mijnenvel den en het opsporen en markeren van wrakken. Voor de kustvaart en de visserij zullen nog zes ge bieden van ondiep water mijnen- vrij worden gemaakt, hetgeen de afvoer van producten van de Zeeuwse eilanden en ook de visse rij zal bevorderen. Deze gebieden zijn: Hoek van Holland, Slijkgat, een gebied ten Westen van Goeree- Overflakkee, het Brpuwershavense Gat, Deurlo an het Westgat. Voor dit werk zijn in totaal dertien mij nenvegers nodig. Men hoopt de zee voor de Nederlandse kust, die nu ook in het buitenland als gevaar lijk gebied bekend staat, het vol gend jaar de naa.n van veilig vaar water te kunnen hergeven^ hetgeen de Nederlandse' havens slechts ten goede kan komen. Dr. OSKAR WESSEL UIT NECK- ARGEMÜND heeft de eerste prijs (5000 mark) gewonnen van de Noord-Westduitse fadio-omroep voor oen hoorspel. Wessel schreef „Hirosjima", dat de laatste 30 mi nuten schildert van een Japanse in dustrieel, die bij de aanval met de atoombom om het leven kwam. Er kwamen 1500 inzendingen binnen, waarvan er 12 werden bekroond Feuilleton kleine negertjes „O, juist." Zijn optreden werd even anders. Iets zekerder iets gemakkelijker. Hij zei: „Is dat niet vrij ongewoon?" Vera lachte. „O nee. dat geloof ik niet. Haar eigen secretaresse werd plotseling ziek. Zij telegrafeerde naar een DOOR AGATHA CHRISTIE plaatsingsbureau voor een plaats- vervangster en zij hebben mij ge stuurd." „O, zit het zo? En als die betrek king u nu niet bevalt, wanneer u er bent?" Vera lachte nogmaals. „Och, het is maar voor tijdelijk een vacantiebetrekking. Ik ben aan een meisjesschool verbonden. Weet u, ér heeft zo veel over Negereiland in de kranten gestaan. Is het wer kelijk zo iets bijzonders?" Lombard antwoordde: „Ik weet het niet. Ik heb het nog nooit gezien." „O nee? Mijnheer Manth en zijn vrouw zijn er zeker erg op gesteld? 6 „Wilt u soms in de taxi wachten?" „Dank u wel', was het besliste antwoord van Vera en glimlachend voegde kapitein Lombard hieraan toe: „Dat zonnige muurtje ziet er aan trekkelijker uit. Of wilt u liever in de wachtkamer zitten?" „Neen, zeker niet. Het is heerlijk na die stoffige trein." Zijn antwoord kwam direct: „Ja, het is inderdaad een beproeving met dit weer per trein te reizen." Vera maakte de gebruikelijke op merking: „Ik hoop, dat het zo blijft het weer, bedoel ik. Onze Engelse zo mers zijn zo onbetrouwbaar." „Kent u dit deel van de wereld goed?" De wedervraag van Lombart was evenmin oorspronkelijk. „Neen, ik ben hief- nog nooit eer- der geweest." Zij liet hierop vlug is weg!" Men hoorde het luide, langgerekte gefluit van een naderende trein. „Dat zal de trein zijn", veronder stelde Lombard. Een lange, militair uitziende oude heer verscheen aan de uitgang van het perron. Zijn grijze haren waren kort geknipt en hij had een keurig verzorgde witte snor. Zijn kruier, die even wankelde onder het gewicht van de stevige Ieren koffer, wees op Vera en Lom bard. Vera ging zelfverzekerd naar hem toe. Zij zei: „Ik ben de secretaresse van me vrouw Manth. Er staat een taxi te wachten". Zij voegde eraan toe: „Dit is mijnheer Lombard." De fletse blauwe ogen. die on_ danks hun ouderdom, scherp zagen" namen Lombard op. Een ogenblik stond er een oordeel in te lezen: „Knappe kerel. Deugt niet hele maal Het drietal stapte in de wachten- Wat ziin het voor mensen? Vertelt de taxi. Zij reden door de slaperige u me dat eens.' Lombard dacht: „Dat is niet zo eenvoudig zou de bedoeling zijn, dat ik ze ken'of niet?" Vlug zei hij: „Er kruipt een wesp op uw arm. Nee blijf stil staan." Hij imiteer de met succes een uitval. „Zo, hij volgen, ijverig en vastbesloten haar positie onmiddellijk duidelijk te maken: „Ik heb zelfs mijn werk geefster nog niet gezien." „Uw werkgeesler?" „Ja, ik bon de secretaresse van mevrouw Manth." „O, dank u wel. Er zijn heel wat wespen deze zomer." „Ja, ik denk. dat het door de warmte komt. Weet u, op wie wij wachten?" „Ik heb er geen flauw vermoeden van!" straatjes van Oakbridge en vervol gens ongeveer een mijl langs de grote weg naar Pdymouth. Hierop verloren zij zich in een doolhof von landwegen, steil, met bomen erlangs en smal. Generaal Macarthur zei: „Ik ken dit deel van Devon hele maal niet. Mijn huis ligt in het oos telijk deel van Devon juist aan de grens van Dorset." „Het is hier werkelijk prachtig", antwoordde Vera. „Die heuvels en die rode aarde en alles ziet er zo groen en zo weelderig uit." BIJ DE NEDERLANDSE JEUGD gemeenschap is. ter gelegenheid van het a.s. Regeringsjubileum van II. M. de Koningin, uitgekomen een nieuwe liederenbundel „De Grote Klok". Minister dr. Jos J. Gielen, I heeft een rondschrijven gericht tot I de insnecteurs van het L. O. met verzoek do liederenbundel bij de I hoofden der scholen aan te bcve- len. „Het is een beetje ingesloten.... Ik hou van een beetje meer uit zichtWaar je kunt zien, wat er aan komtLombard's stem klonk critisch. Generaal Macarthur vroeg hem, op licht-geprikkelde toon: „U heeft zeker wel het een en an der van de wereld gezien, niet?" Lombard haalde zijn schouders op. „Och, ik ben wel hier en daar ge weest." Bij zichzelf dacht hij: ..Nu gaat hij me vragen, of ik oud genoeg ben om meegevochten te hebben in de we reldoorlog Dat vragen die oude kna pen altijd!" Maar generaal Macarthur zinspeel de ditmaal niet op de wereldoorlog. o. Zij kwamen over een steile heuvel en een smalle weg voerde hen zig zag naar beneden naar Stickiehaven een klein groepje hutten met een 5aar vissersboten op het strand. Hier zagen zij Negereiland, dat verlicht door de ondergaande zon, in Het zuiden uit zee verrees. Vera zei verrast: Het lichfeen heel eind van de kust." ("Wordt vervolgd) fnuezrinden n.rderiehnc EN NU TCW7 EEN KOPJE WT Kerkorde voor Prot. Kerk in Indonesië In de synode van de Protestantse Kerk in Indonesië, die a s. zomer te Batavia bijeenkomt, zal het iuist verschenen ontwerp voor een kerk orde in behandeling komen. Het persbureau van de Ned. Herv. Kerk noemt het opmerkelijk, dat, in afwijking met het ontwerp nieuwe kerkorde, dat aan de synode der Herv. Kerk hier te lande Is aangeboden, de plaats van de vrouw uitdrukkelijk wordt aangege ven en wel in die zin, daar haar ker kelijke positie volkomen gelijk Is aan die van de man. zodat alle ambten voor haar open staan cn in ambte lijke diensten geen onderscheid tus sen man en vrouiv wordt gemaakt. Hedenavond HILVERSUM I: 19.Nws, weer, 19.15 Grpl., orgel, 19.30 Als zij het nog konden en wij het al wisten, 19.45 Niv/in, 19.50 Wederopbouw, 20.Nws, 20.05 De gewone man, 20.12 Concert, 20.30 In Jezus' Lij den; 21.30 Pianorecital, 21.40 Zang, 22.07 Actualiteiten, 22.30 Nws. 22.45 Philh. orkest, 23.20 Schaken, 23.35— 24.Philh. orkest. HILVERSUM II: 19.— Het klokje van zeven, 19.05 Tom Poes, 19.15 Kamermuziek, 19.45 Radiokrant voor de werkende vrouw, 20. Nws, 20.05 Echo van de dag, 20.15 Dinsdagavondtrein, 21.30 Contact, 22.15 Weekoverzicht, 22.30 Liederen, 23— Nws, 23.15—24.— Gr.pl Morgen HILVERSUM I: 7.Nws, 7.15 Ochtendgymnastiek, 7.30 Orgelbe speling, 7.45 Een woord voor de dag, 8.Nws, 8.15 Gewijde muziek, 930 Morgenconcert, 10.30 Morgen dienst, 11.Pro Arte Kwartet, 11.15 „Mara", 12.Zangrecital, 12.30 Weeroverzicht, 12.33 Eerste passiestonde. 13.— Nws, 13.15 Piano muziek, 13.45 Donauklanken, 14.15 Strijkkwartet, 14.45 Koorzang, 15.— Kamerorkest, 15.45 Kleuters, 16.— Postzegelverzamelaars, 16.15 Meisjes zangkoor, 16.30 Bijbelvertelling, 17.30 Maatschappelijk werk, 17.35 Pianoduo, 18.Harmonie vereni ging, 18.30 Ned. Strijdkrachten. HILVERSUM II: 7— Nws, 7.15 Muziek bij het ontbijt. 8.— Nws, 8.18 Morgenklanken, 8.50 Voor de vrouw, 9.— Symphonic orkest/9.30 Waterstanden, 9.35 Kamermuziek, 10.— Morgenwijding, 10.20 Onze keuken, 10.30 Piano recital, 10.45 Van schipper tot redder, 11— Grpl., 12— Carlo Carcassola. 12.30 Weer- praatje. 12.33 Plattelandsuitzen ding, 12.33 Hawaiian muziek, 13.— Nws, 13.20 The Ramblers, 13.50 Pianoduo, 14 Gesproken portret ten; 14.15 Jeugdconcert, 15.— Luis terspel, 15 30 De Roodborstjes, 15.45 De Regenboog. 16.15 Vragen staat y™J- JJ-45 Het stond in de krant, Jo eh l7'45 uitzending, l^'TT N\vs- 18-2f) Gr. muziek, 18.30 Volksuniversiteit. TUINKALENDER 3 MAART. Bij de verversing van de potaarde moet men nimmer een potplant ruw met haar kluit uit de bloempot trekken. Daardoor zouden de stengels en worteldelen ernstig kunnen worden beschadigd. Er is een veel betere methode. Men keert de plant om en tikt daarna met de rand van de pot een paar maal op de rand van een kist of tafel. De potkluit ge- rimkt dan los van de binnenwand en cle plant glijdt vanzelf uit de omge keerde bloempot naar beneden. Deze methode kan bij de ver potting van iedere kamerplant worden toegepast.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3