Drijvende bok Ajax vergaan a d c— 10 Q Zal Euwe van Keres verliezen....? 1 1 i i In de Middellandse Zee gekapseisd en gezonken K N 3 Geen persoonlijke ongelukken Weer ijsjes'van 5 en 10 TUINKALENDER Voor goede wereldburgers M R Het wereldschaaktournooi Partij in de 41e zet afgebroken Smyslov-Reshevsky remise 1 m 1 i it i' i i a i «L m I •üe I M Hf h V m h w Wm i it s i m fê k i f: h m EELTGEZWELLEN i AAN DE GROTETEEN Radio-programma Anne Frank Het Achterhuis Uitgeverij Contact Woensdag 3 Maart 1948 De drijvende bok Ajax, die door de sleepboot Hudson van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst van Rotterdam naar Socrabaja werd gesleept. Is. toen het sleeptransport zich gisteren in de Middel landse Zee op 100 mijl ten Oosten van Algiers bevond, tijdens een vliegende storm gekapseisd en gezonken. De runners aan boord van de Ajax werden gered. storm, die kapitein Weltevreden noodzaakte de Engelse haven Fal mouth binnen te lopen om te schui len. Dat gebeurde op 22 Januari, zes dagen dus na het vertrek uit de Nieuwe Waterweg, -zes dagen van een taaie strijd tegen de woedende elementen In Falmouth bleek, dat ce bok beschadigd was, echter in zo'n gering mate, dat de opvaren den de averij zelf konden herstel len. Aangezien het nog lange tijd ruw weer bleef, achtte kapitein Met dit wel zeer teleurstellend ongeluk is een reis geëindigd, die ook al niet vlot begonnen was. Zo als bekend, was dc Ajax. die met zijn hefvermogen van 350 ton, de kampioensgewichtsheffer van Hen drik Ido Ambacht werd genoemd, oorspronkelijk het eigendom van de N.V. Holland te Hendrik Ido Ambacht en door deze firma aan de Nederlands-Indische regering ver kocht, zeer tegen de zin van Rijks waterstaat, die de sterke bok voor verschillende zware karweitjes nog best had kunnen gebruiken. De bok was echter in Indonesië nog harder nodig en zou door een sleepboot van L. Smit en Co. naar Soerabaja worden gebracht. Na bij de werf Wilton te Schiedam geïnspecteerd en door de firma Lanser te Slie- drecht zeeklaar te zijn gemaakt, vertrok de Ajax, gesleept door de sleepboot Hudson onder commando van kapitein Ben Weltevreden op 16 Januari van Rotterdam naar Soerabaja. In het Kanaal echter werd het sleeptransport overvallen door een zeer zware Zuidwester- Weltevreden het beter voorlopig in Falmouth te blijven en zette hij eerst op 12 Februari de reis voort. Elf dagen later, op 23 Februari, passeerde de Hudson Gibraltar, tot dat een week later de sleepboot, met de zware kraan" achter zich, wederom met zeer zwaar weer te kampen kreeg en de kostbare bok helaas werd verspeeld. Omtrent de oorzaak van het on geluk was op het ogenblik, dat wij dit schrijven, nog niets bekend. Wij spraken hierover met de vroegere eigenaar van de Ajax, de heer Ti- deman, directeur van de N.V. Hol land. Hij sprak in de eerste plaats zijn diep leedwezen, uit over het verlies van de Ajax, de kraan, die met zoveel gevaren in bezettings tijd in het geheim was gebouwd en Nieuwspalet MILLIOENEN VOOR DE KINDEREN De Engelse Koninklijke familie, pre' êident Benesj en mevrouw TsjangKai Sjck hebben hun steun toegezegd aan het U.N.O.-steunfonds voor kin deren. waarover prof. Kranenburg Zondag voor de radio sprak. De Verenigde Naties trachten geld bijeen te krijgen om 230.000.000 be hoeftige kinderen over de gehele we reld te voeden en te klden. Hiervoor wordt voorgesteld een dag loon aan het fonds te geven. President Benesj en zijn vrouw hebben telegrafisch 2000 dollar over gemaakt. Prinses Anna van Bourbon zal Michael niet op z\1n reis naar Ame rika vergezellen. Z\j kwam slechts naar Parijs ,,voor Michael, haar verwanten en de Parijse kleerma kers". O Tru man heeft ge zegd. dat hij graag Stalin zou ontmoeten, maar alleen als deze naar Washing ton komt. O Alle Krupp-fabrieken moeten binnen veertien dagen de productie staken. Het personeel zal de installaties demonteren. O In Batavia is een aardbeving geregis treerd. heviger dan die van-de Phi- lippiinen. Het epicentrum moet in de buurt van Boeroe en Ceram in de Molukken liggen. O Een staking dreigt in de Amerikaanse atoom- fabnek te Oak Ridge (Tennessee). O Gertrud Scholz-Kllnk, leidster van de Duitse Nazi-vrouwenbewe ging. die aan het hoofd stond van de lijst der nog niet gearresteerde kopstukken en zich 2\? jaar heeft weten schuil te houden, is gearres teerd. Zij leefde met de S.S.-kolonel August Heiss-Mayer. ex-mede werker van Ilimmler. Als „het echtpaar Stuckcbrock" waren zij door een Duits Tribunaal gezuiverd. O Washington is van plan om op 9 Mei in Korea onder auspiciën van de U.N.O. algemene verkiezingen te houden. O De Europese steenkool productie heeft in Januari 92.7% van het gemiddelde voor-oorlogse niveau bereikt Er werd 21 milhoen ton gedolven, 2'i millioen ton meer dan in December. O In het nieuwe Brits-Nederlandse handelsverdrag heeft de Bntsp regering beloofd het reisverbod voor Engelsen naar Ne derland op tc heffen. Er zijn plan nen in de maak voor het touristcn- verkeer tussen belde landen. Niet-gebruikte briefkaarten van 7V; cent kunnen in verband met de taricfverlaging tot uiterlijk 31 Mrt. op de postkantoren worden inge wisseld. Postpakketten (maxi maal 1 kg.) kunnen weer per vlieg tuig naar Indonesië gezonden' wor den. Kosten: 15 per pakket. O Nu de E.V.C. heeft besloten op 9 Mei niet naar Londen te gaan voor de Marshall-conferentie der vakbon den. neemt de K.A.B. de uitnodi ging wèl aan. A. C. de Bruyn zal de Katholieke vakcentrale verte genwoordigen. De bootdienst LemmerAmsterdam v.v is her vat. INTERPELLATIE TOEGESTAAN (Van onze parlementaire redacteur) Het verzoek van de heer Van der Goes van Naters om aan de minis ter van Buitenlandse Zaken vragen te mogen stellen over de voorstel len cn onderhandelingen, waarbij Nederland rechtstreeks of zijdelings is betrokken, is toegestaan. De ..Ajax Neerlands grootste drijv ende bokdie in de Middellandse Zee kapseisde en zonk op weg naar Indo nesië In het aanstaande zomerseizoen zal de prijs van het ..ijsje" ruim 10% lager liggen dan het vorig jaar het geval was. Zowel op straat als in ijssalons zullen de gewone ijswafels tegen de vooroorlogse prijzen van 5 en 10 cent verkrijgbaar moeten zijn. Het duurste ijsje, dat mag worden verkocht, moet 20 cent kosten, maar dan ook tenminste 90 gram wegen. De kwaliteit van, het* ijs moet vol doen aan de voorschriften, zoals de ze in overleg met het bedrijfsleven zijn vastgesteld. In cafe's en restau rants zal de prijs van een coupe ijs doorgaans met cent en van sorbet plombière met gaan. 10 cent, omlaag Leengeld: tien cent Het is nodig gebleken de tarieven van uitleenbibliotheken uniform te regelen. Het maximum, dat met in gang van 8 -Maart voor het uitlenen van een boek mag worden berekend, bedraagt 0.10, voor de eerste week en 0.02, voor elke daarop volgende dag. Slechts eenmaal mag. ongeacht het aantal uit te lenen boeken, een waarborgsom van ten hoogste 1 - worden bedongen, terwijl kosten voor lidmaatschap, administratie enz. niet in rekening mogen worden ge bracht. De tarieven moeten in het uitleenlokaal duidelijk worden be kend gemaakt. Uitleenbibliothekcn. welke door de overheid of door een kerkgenootschap worden geëxploi teerd of gesubsidieerd, vallen bui ten deze regeling. 4 Maart. Deze maand moeten eigen lijk de aardbeien worden geplant. Zij houden van een voedzame, losse en vochthoudende grond en prefereren een plek in de zon. doch kunnen ook wel in de lichte schaduw worden ge houden. Voor voorjaarsaanplanting hebben verspeende planten dc voor keur. Deze zijn reeds de vorige zomer van de ranken der moederplanten ge nomen. Het is van groot belang, uit fluitend gezonde planten te gebruiken, want aardbeien kunnen door verschil lende ziekten worden aangetast. Enige aanbevelenswaardige soorten zijn: dc vroege Deutsch Evern. de midden- vroege Madame Moutot en Obcrschle- sien en dc late jucundh. Ingezonden mededeling Benen als een Barometer en steeds maar rauw weer op til? Rheumatische pijnen ln armen en benen, neen ln alle ledematen nu hier. dan daar zijn in ons vochtig wispelturig klimaat voor velen onfeil bare voorboden van verandering van weer. Wapen U tegen die slopende Pijnen. Neem Kruschen Salts. De aansporende werking van Kruschen op Uw bloedzuiverende organen drijft de pijnverwekkende schadelijke zuren op de vlucht en neemt zo de oorzaak weg van die steeds weerkerende plaag, die Uw hele gestel ondermijnt. Tob niet langer door, vraag vandaag Kru schen bij Uw Apotheker of Drogist en neem van morgen af regelmatig de kleine dagelijkse dosis ln Uw eerste kopje thee. zulk prachtig werk na de bevrij ding had verricht. Hij kon zich niet voorstellen, dat het vaartuig, dat tijdens de storm in het Kanaal be wezen had van solide constructie te zijn, tengevolge van lekkage was vergaan. Hij dacht aan de moge lijkheid, dat de zware poten, die op een speciaal gebouwd juk zaten vastgesjord, waren losgeraakt. Wanneer zo'n zwaar gewicht gaat „jutteren", moet de boel wel ka pot, aldus de heer Tideman. Hij vertelde' ons voorts nog, dat in de komende week twee schippers van de N.V. Holland per vliegtuig naar Indonesië zouden zijri vertrokken om aldaar poolshoogte te nemen en met de Ajax te gaan werken. Voor L. Smit Co's Internatio nale Sleepdienst betekent dit on geluk natuurlijk een tegenvaller, .maar het is het risico, dat deze maatschappij nu eenmaal loopt. Kapitein Ben Weltevreden van de Hudson staat bekend als een uiterst bekwaam en ervaren vakman, die vermoedelijk ditmaal heeft moeten zwichten voor de overmacht der woedende elementen. Nog geen nieuws Bij L. Smit en Co's internationa le Sleepdienst was tot hedenmor gen nog geen nader nieuws bekend omt±ent de oorzaak van het ver gaan van de Ajax. Het wachten is op het rapport van kapitein Welte vreden. b ii is Koning Michael nu koning èf is Lie (Trygve) van de U.N. staf dat is Marshall de man van het plan Nippon's nieuwe God Mac Arthur sar o Olympische spelen met menig moeilijk momentje )is Peron Evita's lief ventje Quousque tandem: Hoe Lang Nog dit „Neen"? is van Roosevelt mevrouw nummer één (Van onze scliaakmedewerker) Het is een merkwaardige samenloop van omstandigheden, dat, even als in het belangrijke AVKO-tournooi van 1938, dr. Euwe en Keres reeds in de allereerste ronde de degens hebben moeten kruisen en deze merk waardigheid dwingt tot een vergelijking van beide gespeelde partijen. De partij van 1938 was een ongewone, moeilijke opening, waarin steeds nieuwe moeilijkheden werden gezocht en gevonden. Er ontston den belangwekkende complicaties, waaruit dr. Euwe te voorschijn kwam met een praclisch gewonnen stelling. In hevige tijdnood ontsnapte Keres tenslotte met een verbluffende, geniale remise-combinatie. De partij, die wij gisteravond in de Haagse Dierentuin hebben ga degeslagen had eveneens een onge woon moeilijke opening. Keres had als verdedigingswapen legen de Spaanse partij een ongebruikelijke variant van de uitgestelde Steinitz- verdediging uit het uitgebreide ar senaal van deze opening opgediept en dr. Euwe had de ongemakkelij ke taak deze ongewone speelwijze te weerleggen. Maar onze landge noot heeft niet voor niets de naam de beste openingskenner van het geselecteerde mecstersgilde te zijn! ,Na een achttiental zetten had hij een uitstekende stelling opgebouwd met diverse goede kansen op aan val en was het aan Keres om zich uit de ontstane moeilijkheden te werken. Een twijfelachtige dame manoeuvre van dr. Euwe bood hiertoe een uitstekende kans. Een schijnoffer van een toren op dc 28e zet veranderde met één slag het beeld van de strijd en bracht dr. Euwe in ernstige moeilijkheden. Keres, handig tacticus als hij is, be nutte de geboden kans onmiddel lijk. Een fraaie combinatie, naar ons gevoelen iets te fraai, werd op gebouwd en dr. Euwe moest een officier geven om de strijd nog te kunnen volhouden. In de afgebro ken stelling heeft Keres nog steeds de officier meer, maar de beide verbonden vrijpionnen op de witte damevleugel vormen 'n latent ge vaar cn kunnen onze landgenoot nog kansen geven. Een definitief oordeel is echter niet te geven, al geloven wij, dat Keres wel aan het langste eind zal trekken. De partij wordt Woensdagmid dag voortgezet. De partij SmyslowReshewsky was eveneens een Spaanse partij, maar beide spelers waagden zich hier niet bulten de bekende paden der openingstheorie. Smyslov speel de op de 14e zet de in Russische schaakkringen bekende zet 14. Pd2-b3 inplaats van 14. d4-d5 en bewees de juistheid dezer speelwij ze ten volle. Hij kreeg het vrijere spel met goede aanvalskansen, doch de Amerikaanse kampioen Dr. MAX EUWE verdedigde zijn moeilijke stelling handig en slaagde erin beslissend nadeel te voorkomen. Na een alge hele afwikkeling ontstond een eindspel, dat bij de 41e zet remise werd gegeven. Thans de partij dr. EuweKeres. Wit: dr. M. Euwe; Zwart: P. Keres. Uitgestelde Steinitz-verdediging der Spaanse Partij. 1. e2-e4, e7-e5; 2. Pgl-f3, Pb8- c6; 3. Lfl-b5, a7-a6; 4. Lb5-a4, d7- d6; 5. c2-c3> Lc8-d7; 6. d2-d4, Pg8- e7. Dat heeft men in jaren niet ge zien! Maar dr. Euwe weet de goede voortzetting. 7. La4-b3! h7-h6. Dit is gedwon gen omdat 8. Pg5 dreigde. 8. Pbl-d2 Gebruikelyk is hier 8. Le3 of het door Aljechin geprefereerde 8. h4e het laatste om 8Pg6 met 9. h5 te kunnen beantwoorden. De tekstzet is de inleiding tot een originele paardmanoeuvre. 8Pe7-g6; 9. Pd2-c4, Lf8-e7; 10. 0-0, 0-0; 11. Pc4-e3, Le7-f6; 12. Pe3-d5! De manoeuvre is volbracht het paard heeft zijn einddoel gevon den! 12e5xd4; 13. Pf3xd4, 13. cxd4? kwam niet in aanmerking wegens 13. Lg4 drei gend 14. Lxf3 en pion d4 is in ge vaar. 13Tf8-e8; 14. Pd5xf6, Dd8xf6; 15. f2-f3, Pg6-f4? Tempo verlies, doch de gevolgen zijn niet ernstig. Beter was wel 15. Tad8. 16. Pd4xc6, Ld7xc6; 17. Lcl-e3, Ta8-d8; 18. Ddl-d2. Pf4-g6. Zwart toont onmiddellijk berouw over zijn overijlde 15e zet. Wit is echter reeds in het voordeel. 19. Le3-d4, Df6-e7; 20. Tal-el, De7-d7; 21. c3-c4, Wit wil profijt trekken van de kansen, die de diagonaal al-h8 biedt, doch Keres heeft juist ge zien, dat deze kansen niet zo bijs ter groot zijn. 21Lc6-a4. Vernietigt het witte raadsheren- paar! 22. Lb3xa4, Dd7xa4; 23. Dd2- c3, f7-f6; 24. f3-f4, Wit opent'de derde rij om hier langs met zijn stukken gemakkelij ker të manoeuvreren. Pion a2 natuurlijk taboe wegens 25. Tal! met damewinst Het verleidelijke 24. Lxf6 is na 24gxf6, 25. Dxf6, Ph8!, 26. Dxh6, Td7! een slag in de lucht. 24Kg8-h7; 25. b2-b3, Da4-d7. Pion a2 is ander maal onkwetsbaar wegens 26, Tf2, Da3, 27. Tal enz., 26. Dc3-f3? Een ongelukkige manoeuvre, welke wit duur komt te staan. Juist was o.m. 26. Dc2 om 26. b5 met 27. cxb5, axb5, 28. a4 te kunnen beantwoorden. 26b7-b5; Keres reageert onmiddellijk! 27; Df3-d3, b5xc4; 28. Dd3xc4, Te8xe4ü De inleiding tot de zwarte be vrijding! Thans is dr. Euwe aan de beurt om de moeilijkheden op te lossen. (Zie diagram). 29. Telxe4, d6-d5. 30. Dc4xa6 d5xe4. 31. Ld4-e3 Dd7-g4! Met allerlei onaangename drei gingen zoals Ph4 en Td3. 32. Da6-c4 Td8-d3! 33. Le3-cl Op 33. Dxe4? volgt natuurlijk 33. De2 en Le 3 gaat verloren. (34. Tf3 dan 34Tdl schaak!) 33Pg6-h4! Zwart zet de aanval in grootse stijl voort! 34. Dc4xe4 f6-f5. 35. De4-b7 Wit is door de matdreiging op g2 aan dè diagonaal g2-a8 gebonden. 35c7-c6. Dit is iets te veel van het goede. 35Tc3! dreigend 36c6 en 36Tc2 bereikte hetzelfde effect met behoud van de c-pion. 36. Db7xc6 Td3-c3. 37. Dc6-d5 Tc3-c5! 38. Dd5-d2 Gedwongen, omdat 38. Db7 na 38Tc2 kansloos is Maar thans heeft zwart een andere verrassing klaar. 38. Tc5xcl! Stukwinst op, klaarlichte dag! Want 39. Txfl kost na 39Pf3 de dame en 39. Dxcl is mrt op g2. 39. h2-h3 Dg4-g3. Dg3xf4! Df4xcl. 40. Dd2-e2 41. Tflxcl Afgebroken. Wit: Dr. Eeuwe. - Zwart: Keres. W. SmyslowS. Reshewsky. 1. e4, e5; 2. Pf3, Pc6; 3. Lb 5, a6; 4. La4, Pf6; 5. 0-0, Le7, 6. Tel, b5; 7. Lb3, 0-0; 8. c3, d6; 9. h3, Pa5; 10. Lc2, c5; 11. d4, Dc7; 12. Pbd2, cxd4 13. cxd4, Pc6; 14. Pb3. a5; 15. Le3, a4; 16. Pbd2,id7, 17. Tel, Tfc8; 18. Lbl, Db8; 19. Pfl, Pa5; 20. Txc8, Lxc8; 21. Lg5, h6; 22. Lh4, Pc6; 23 Pe3, Pxd4; 24. Pxd4,.exd4; 25. Dxd4, Da7; 26. Dd3, Le6; 27. Lg3, Dc5; 28. Pd5, Lxd5; 29. exd5, Ta7; 30. Tdl, Tc7; 31. Lh4, g6; 32. a3, Dxd5; 33. Lxf6, Dxd3; 34. Lxd3, Lxf6; 35. Lxb5, Lxb2; 36. Td3, Tc5; 37. Lxa4, Ta5; 38. Lb3, Lxa3; 39. Tf3, d5; 40. Lxd5, Txd5; 41. Ta3, remise. Chr. Vlagsma. Ingezonden mededeling) Cachets Jlijnhardtjes) Bij kou, griep en pijn, zullen zij Uw sn^H^helgérs^iifKDoo^^t^^t. (Ingezonden mededeling) Een leraar, 't was ergens in 't Westen, Vroeg aan een student, (om te testen). „Wat is nu een „Tip", En 't k\vam ln een wip „Een borrel van BOOTZ, en een bestel" J. L. Amersfoort ontv 1 fl. TIP. Feuilleton kleine negertjes vroeg de heer Davis gastvrij. Daar niemand op dit voorstel in ging. draaide de heer Davis zich om en wenkte. „Laten wij niet talmen. Onze waar de gastheer en gastvrouw zullen op ons wachten", zei hij. Hij had kunnen opmerken, dat er DOOR AGATHA CHRISTIE onder de andere leden van het ge- 1zeischap een vreemde gedwongen heid heerste. Het was, alsof het ver melden van hun gastheer en gast vrouw een merkwaardige, verlam mende uitwerking op de gasten had. Op een wenk van Davis kwam een man, die tegen een muurtje in de buurt leunde, naar hen toe. Zijn manier van lopen verried de zee man. Hij had een verweerd gezicht en donkere ogen, waarmee hij iemand niet rechtstreeks aankeek. Hij zei: „Bent u klaar om naar het eiland te vertrekken, dames en heren? De boot wacht. Er komen nog twee „Wij zijn met heel wat" vrouwen en heren in zeilcostuum, „Er gaan er wel tweemaal zoveel die er allemaal erg rijk en belang- in, mijnheer." rijk uit zouden zien. „Ja", was Philip Lombard's op- Hnol merking met een prettige kalme -p gasten stem, „ja, het is volkomen ver- E°bson.. Eon flauwe trouwd. Het is prachtig weer - he. lemaal geen wind. 7. Zij had het zich anders voorge steld, dicht aan de kust en'bekroond met een prachtig wit huis. Maar er was geen huis te zien. Er was alleen maar de rots met zijn forse silhouet en zijn flauwe gelijkenis met een reusachtige negerkop. Zij huiverde licht. Vóór een klein kroegje, de „Ze_ ven Sterren" zaten drie mensen. De in elkaar gedoken, oude gedaante van de rechter, de kaarsrechte ge stalte van juffrouw Brent en een derde man een grote, forse kerel, die naar voren kwam en zich voor stelde. „Ik dacht, dat wij beter op u kon den wachten", zei hij, „dan maken wij er één tocht van. Mag ik even voorstellen? Mijn naam is Davis. Uit Natal, ik ben geboren in Zuid-Afri- ka. ha, ha!" Hij lachte luidruchtig. Rechter Wargrave bekeek hem met duidelijke afkeer. Het scheen, alsof hij graag het bevel had gege ven de zaal te ontruimen. Juffrouw Emily Brent scheen niet zeker te heren per auto, maar de heer Owen heeft opdracht gegeven niet op hen te wachten, daar het niet zeker is, hoe laat zij komen." Het gezelschap kwam overeind. Hun gids ging hun voor over een kleine stenen pier. Daarnaast lag een motorboot. Emily Brent zei: „Die boot is erg klein". De eigenaar van de boot keek haar even aan. Toen klonk het overre dend: „Dat is een prachtboot, juffrouw. U zou daarmee zo naar Plymouth weten, of zij wel op kolonisten ge- kunnen varen." steld was. „Wil iemand een slokje Rechter Wargrave merkte scherp hebben voor we aan boord gaan", op: Enigszins angstig liet juffrouw anderen volgden haar voorbeeld. De Brent zich in de boot helpen. De stemming was tot nu toe nog niet bepaald vriendschappelijk. Het leek wel, alsof ieder lid van het gezel schap zich verbaasde over de ande ren. Zij wilden juist afstoten, toen hun gids bleef staan met de bootshaak in zijn hand. Een auto vloog de steile weg naar het gehucht af. Dc wagen was zó snel en zó overweldigend mooi. dat hij een verschijning leek. Achter het stuur zat een jonge man, wiens haren in de wind fladderden In het avondlicht zag hij er uit. niet als een man. mahr als een jonge god, als een held uit een Noorse sage. geluid kaatste als een kreet terug tegen de rotsen van de baai. Het was een fantastisch gezicht. In dit ogenblik scheen Anthony Marston meer te zijn dan een ster veling. Meer dan één van de aan wezigen dacht later hieraan terug. Fred Narracott zat bij zijn motor en dacht bij zichzelf, dat dit een vreemd gezelschap was. Helemaal niet, zoals hg zich had voorgesteld, dat de gasten van de heer Manth er uit zouden zien. Hij had veel defti ger gasten verwacht. Mooi geklede Narracott, toen hij dacht aan de gas ten van de millionnair. Dat waren nog eens gezelschappen geweest en de drank, die ze aankonden! Deze mijnheer Manth moest een heel ander mens. zijn. Het was vreemd, dat hij die Manth nog nooit gezien had en zijn vrouw ook niet. Nog niet hier geweest, nog nooit. Alles was besteld en betaald door die mijnheer Morris. De op drachten" waren altijd zeer duidelijk en de betaling was prompt, maar loch was het vreemd. De kranten zeiden, dat er iels geheimzinnigs was aan die Manth. En Fred Nar- i racott was het daarmee eens. Misschien was het toch Gabrielle Turf. die het eiland gekocht had. Maar hij verwierp die theorie, toen hij zijn passagiers nog eens opnam. ru jjvriu uil. ecu Jiuuioc oa&c. Hij liet zijn sirene klinken cn het D't troepje? Geen hunner zag er uit - alsof ze iets met een filmster te ma ken hadden. (Wordt vervolgd) Ingezonden mededeling Hoe U de oorzaak van deze kwaal kunt bereiken cn wegnemen Enkele Jaren geleden slaagde een beroemd Frans apotheker er in, een balsem samen te stellen, die een grote doordringende kracht bezat en zodóende de oorzaak van de eclt- gezwellen bereiken en de kwaal aan de wor tel bestrijden kon. Deze balsem, die een ware weldaad betekent voor alle ongelukkige lij ders aan eeltgezwellen. wordt in het buitenland met stijgend succes verkocht. U vindt het nu ook in Nederland onder de naam „Dnlet Balsem". Na twee of drie toepassingen ver dwijnt de stekende pijn en vermin dert de ontsteking Het groeisel tussen de gewrichten wordt gelei delijk aan verzacht, opgelost en geabsorbeerd. De grote teen kan zodoende na enige tijd zijn normale stand weer innemen. Dalet Balsem Is dus veel meer dan een pljnverzachtcnd middeltje: liet valt de oorzaak van de pijn zelf aan en biedt een goede kans op blijvende verbetering. Neem dus de proefl Dalet Balsem is nu wederom ln Nederland verkrijgbaar. Prijs per tube i 2.50. Schrijf vandaag nog ccn briefkaart met uw naam en adres aan Lisa N V.. afd. 50 te IJmulden en wij sturen u omgaande onder rembours een tube toe. U kunt ook een postwissel sturen of het bedrag van 2,50 storten op gironummer 51 GO 84 van Lisa te IJmuiden. (Ingezonden Mededeling) Hedenavond HILVERSUM I: 19 Nws, 19 15 Leger des Heils, 19.45 Engelse les, 20.Nws, 20:15 Biddag voor het gewas, 21.30 Gr. muziek. 21.35 Con certgebouw orkest, 22.10 Gr. mu ziek, 22.30 Nws, 22.45 Avondover denking, 23Mandolinata, 23.30— 24.Avondpotpourri. HILVERSUM II: 19.— Jan Cor- duwener, 19.15 Reg. uitzending, 19.30 Voor de jeugd, 19.40 Jeugd- nicuws, 19.45 Lezen in de Bijbel, 20.Nws, 20.05 Dingen van de dag, 20.15 Omroeporkest. 21.15 Lc- kcnrechtbank. 21.23 Luisterspel, 21.55 Malando, 22.20 Mannenkoor, 22.35 Bibliolympus, 23.Nws, 23.15 Schaken, 23.30 Zang en orgel, 23.45 Gr. muziek, 23.55—24.Schaken. Morgen HILVERSUM I: 7— Nws, 7.15 Gymn., 7.30 Morgengebed. 7.45 Scala ork., 8.Nws, 8.15 Pluk de dag, 9.Voor de vrouw, 9.05 Och- tendconc., 10.— Gewijde muz.. 10.15 Morgendienst, 10.45 Orgelopnamen, 11.Zonnebloem, 11.45 Liederen van Hugo Wolf. 12.Angelus, 12.03 Vioolrec., 12 30 Weer, 12.33 Lunch- conc., 12.55 Zonnewijzer, 13.Nws, 13.25 Lunchconc., 13,45 Hors d'Oeu- vre, 14.— Varianten, 14.30 Orgel, 14.45 Causerie voor de vrouw, 15. Zahgrec., 15.30 Ned. strijkkwartet ten, 16.Bijbellezing 16.45 Boston symph. ork.. 17.Radiojeugdjour naal, 17.30 Zang door Praagse ko ren. 17.50 Pianorecital, 18.15 Land en tuinbouw, 18.30 Reg. uitzending. HILVERSUM II: 7.— Nws, 7 15 Gr. muz., 7.30 Ochtendrhythme. 7.50 Dagopening, 8.— Nws, 8.15 Gr.pl., 8.45 Yehudi Menuhin, 9.15 Mor genwijding, 9.30 Waterst., 9.35 Arb. vitamine. 10.30 Korte gesprekken voor de vrouw, 10.35 Richard Crooks zingt. 10.50 Kleutertje luister, 11. Schubert c'onc., 12 Orgelconc., 12.30 Weer, 12.33 In 't spionnetje, 12.38 Piano. ?3— Nws. 13.15 Kwin tetspelers, 14.De vrouw binnen en buiten haar huis. 14.20 Gram. muz., 15Voor zieken en gezonden. 16. Van 4 tot 5, 17.— Kaleidoscoop, 17.20 Welk dier deze week? 17.30 Skymasters. 17.50 Reg. üitz., 18 Ntvs, 18.15 Sport 18.30 Les Gars de Paris. rnwztirirlrr mededehnc'. v Dagboekbrieven van 14 Juni 1942-1 Augustus 1944 „Dit boekje is een wonder Haast U om een exemplaar bij Uw boekbandelaar te bemachtigen. 3de druk fl. 3.90, gebonden.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3