Waren frauderende ambtenaren te goeder trouw? z Chaos op beheersinstituut leidde tot grove onachtzaamheid Twee verdachten op vrije voeten gesteld INTEKENBILJET Kleuteronderwijs krijgt meer subsidie LAATSTE BERICHTEN Meer verdriet dan plezier *)a msd dn buA Eiermarkt begon vrij goed „Meeloopster" van haar man Schaakmeesters naar Amersfoort v. d. IV3AAS NIEUWS N.V. HENRI NEFKENS TELEFOON 6150 en 4646 De N.V. E.HcM.A. A. NETTE MEISJES B. Een bekwame bankwerker Zaterdag 6 Maart 1948 STADSNIEUWS (Van onze speciale verslaggever) „We hebben hier het schandalige feit onder de ogen te zien. dat er een Duits-Joodse vrouw - ten onrechte - werd uitgewezen en een Nederlandse Regeringsinstantie op hetzelfde moment haar woning komt leegroven." zo zeide de Officier van Justitie van de Meervoudige Kamer der Utrechtse Rechtbank gisteren in zfjn requisitoir tegen mr. J. A. L. V. uit Hilversum, secretaris van het Beheersinstituut te Amersfoort, die sedert October van het vorig jaar gedetineerd is. Mr. V. werd, evenals zijn medeverdachten A. B., K. B., M. de J. en L. S. ervan beschuldigd zich wederrech telijk cigaretten, levensmiddelen en kleding, eigendom van de Staat der Nederlanden, te hebben toegeëigend. „Ook in het geval van de textielgoederen ligt de kwade trouw er dik boven op," aldus de Officier van Justitie. „Uit voorraden niet geïnven tariseerd goed werd door iedereen maar geput, zonder dat werd vastgelegd wat werd meegenomen en in bezit gehouden. De goe deren werden pas teruggebracht toen de politie zich er mee be moeide." Men zal zich herinneren hoe in October van het vorig jaar een Duits-Joodse ingezetene van Amersfoort, die door haar huwelijk Nederlandse was geworden, ten onrechte uit ons land werd uitge wezen. Ambtenaren van het Be heersinstituut, die op haar inboedel beslag kwamen leggen, hebben toen een ruim gebruik gemaakt van de aanwezige sigaretten, ta baksbonnen, cognac en bier. Toen de vrouw enige da^en later terug keerde, miste zij verder nog een fles jenever, een flesje parfum en een kostbare toneelkijker. Na on derzoek door de politie werd L. S. gearresteerd en kon verder worden onderzocht of de klachten, dat er onjuiste toestanden op het Insti tuut zouden heersen, waarheid be vatten. Uit het verhoor van ver dachte L. S. is inmiddels gebleken, dat deze zich de parfum heeft toe geëigend en dat hij de toneelkijker had meegenomen om te verhinde ren dat de uitgewezene deze zou meenemen. Later zou hij vergeten hebben deze terug te geven. Ten aanzien van de sigaretten bleek bij de verdachten de over tuiging te heersen, dat zij het recht Noteert U even GRAND: De beste jare- van ons leven (14 j.). 14 en 19.30 u Zo. 13, 16.45 en 20.30 u. CITY: Rhapsody in Blue (elke Ift.) 14.30. 18 30 en 21 u., Zo. 14, 16. 18.30 en 21 u. REMBRANDT: Teheran (14 j.). 14.30 en 20 u.. Zo. 14, 16.15, 18.45 en 21 u. 5 MAART: ..Kleurenzien der bijen", dr. L. Peeters, 's Prinsenhof, 19.30 uur. K.A.B. dhr. de Bruijn over De sociale taak voor en rond de to tale mens". K.A.B.-gebouw. 20 u. 6 MAART: ..Het spook van de Vrii- burcht". toneeluitv. V.I.T. St. Jo- sephgeb., 204u. Toneelvoorst. Buurtver. Van Bemmelstr. Amlcitia, 20 u. 7 MAART: Halfvastenconcert Man nenkoor „Don Bosco". 's Prinsen hof. 20 uur. OPENB. LEESZAAL EN BIBL da gelijks ruilen v. boeken 1417 u. Di. Vrijd avond ook van 19—21 uur. Leesz. geopend dagelijks 10 12 30 u. en 1417 u Di. en Vrijd. ook 19—22 uur. „STICHTSE HEUVEL": Wo.. Za.- en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (Black-White Band. ..de Spotvogels"). DANCING VAN 'T HUL: Zat., Zon. en Woensd. dansen. 2023 uur. Zon mid. 1518 u. (Orkest „The Rhythm Specials") DANCING d'ORANJEBOOM: Zat., Zon. en Woensd. dansen Medische Zondagsdienst DOKTOREN, alleen te raadple gen bij spoedgevallen: mevr. Clas. H. Schreuder, P. Buyslaan 22, tel. 3137, J. Plomp, Regentesselaan 15, tel. 5591. APOTHEKEN: J. S. M. Cramer, Utr.weg 93, tel. 3498; Zwart, O. Soesterweg 92, tel. 5474; Van Zijt- veld, Vermeerstraat 124 tel. 5335. VERLOSKUNDIGEN: H. A. v. d. Grient. Breestraat 8B. tel 6830, M. A. J. de Leeuw, Soesterweg 15, tel. 4973. De gelukkigen De prijswinnaars van de letter- greeppuzzle zijn deze keer: 1. U. Landstra, Utrechtseweg 248* 2. A. C. v. Nes, O. Arnhemse Kar- weg 44, Ermelo. 3. J. Dijkhuis, Verhoevenstraat 14. 4. T. Bruinekool, Hoevel.weg 50, Terschuur. 5. Mej. A. v. d. Ham, Hobbema- straat 49. hadden, deze als „represantatie- sigaretten" te gebruiken. Verdachte V. verklaarde zeer beslist, dat zijn Haagse chef hem hiervoor toestem ming had gegeven. De verdachten toonden zich dan ook stuk voor stuk zeer verwonderd dat hun ver duistering van deze sigaretten ten laste werd gelegd. De president, mr. Visser, deelde mede dat van deze Haagse em ployé een ambtsedige verklaring was binnengekomen, waarin hij pertinent ontkent deze richtlijn te hebben gegeven. Verdachte M. de J., sectie-hoofd van de Huishoudelijke Dienst van het Beheersinstituut, had aan en kele leden van het personeel levensmiddelen uit de voorraden van het instituut verstrekt. Hem en degenen die hiervan hebben ge profiteerd werd thans door de Of ficier van Justitie, mr. W. H. Over- beek, verweten, dat zij zich ook op dit punt hebben schuldig gemaakt aan het aan de controle en het be heer van de Staat onttrekken van goederen. Alle verdachten zeiden, ook in dit geval geheel te goeder trouw te hebben gehandeld. ,,'k Heb er totaal geen kwaad in gezien," aldus verdachte K. B., ad junct-secretaris van het instituut. Hij had de levensmiddelen betaald en omdat de heer V. zijn goedkeu ring aan de verkoop had gehecht, vond hij dat de zaak daarmede was afgedaan. Kwade erfenis Van alle verdedigers was het wel mr. J. G. P. West era uit Amers foort, die de omstandigheden waar onder al deze verdachten hebben gewerkt en die tenslotte tot deze onregelmatigheden hebben geleid, het felst schilderde. Nadrukkelijk wees hij er op dat de Beheersinsti tuten de chaotische erfenis kregen van degenen, die vlak na de be vrijding goederen lukraak in be slag namen, en deze zonder ze te inventariseren, her en der opsloe gen. Vijf secretarissen achtereen heb ben getracht in Amersfoort deze zaak voor elkaar te brengen. Nooit is het gelukt. Als men de zaken tegen deze achtergrond ziet, komt men tot de slotsom dat het de foute sfeer is geweest, die de verdachten tot de gewraakte handelingen heeft gebracht. Hij zou willen spreken van een „verzakt normbesef" bij de ver dachten, die hun misdrijven geheel onbewust hebben gepleegd. Overi gens was' mr. \yestera het niet eens met de tenlastelegging van K. B., voor wie hij als pleiter op trad. Op juridische gronden betoogde hij dat hieruit alleen maar vrijspraak zou kunnen volgen. Ook de kledingkwestie kwam herhaaldelijk ter sprake. Door zeer 'vele getuigen is hierover van alles gezegd. Regel was dat de kleding, die op de zolder van het gebouw aan de Koningin Wilhelminalaan was opgeslagen, alleen werd ver strekt aan oorlogsslachtoffers die in het bezit waren van een schade- kaart. Echter beweert mr. V., dat van Den Haag toestemming was verkregen om in beperkte mate ook aan het personeel te verkopen. Doch ook dit wordt door de be treffende Haagse employe ontkent. Behalve dat verscheidene perso neelsleden in gebreke zijn gebleven toen het op betaling aan kwam, werd o.m. aan verdachte A. B., af delingschef op het Beheersinstituut nog verweten dat hij, die vroeger brandstoffenhandelaar was, zich nu opwierp als taxateur van de goe deren, die door het instituut wer den verkocht. Grof schandaal Verscheidene partijen zijn tegen schandelijke lage prijzen aan col- legas overgedaan. „Een grof en groot schandaal," merkte de presi dent verontwaardigd op. „Een brandstoffenhandelaar, die geen verstand heeft van textiel maar wel van taxeren. Begrijpt.U dan 'Aqii de Administratie van het Dagblad voor Amersfoort, Snouckaertlaan 7, Amersfoort. IK VERZOEK U MIJ TE WILLEN NOTEREN ALS ABONNé OP HEI DAGBLAD VOOR AMERSFOORT voor: 81 cent per week t 4.— per kwartaal Naam Straatnaam Woonplaata Datum Doorbalen wat niet wordt verlangd. wy vergissen ons niet gaarne, zou U daarom Uw naam en adres In blok- letters willen Lnvullen7 niet dat zo iets het begin is van knoeierijen in de ergste vorm?" Mr. A. Povel, die als verdediger van mr. V. optrad, zeide na het requisitoir van de Officier van Justitie, die 9 maanden met aftrek eiste, dat zijn cliënt zich volkomen onschuldig voelt. Hij zelf ziet in de hele zaak niets anders dan grove nonchalance, méér niet. Het voor arrest is voor V. een bittere erva ring geweest. Verdachte K. B. vertelde nog dat hij de door hem gekochte kleding nog niet had betaald, omdat hij bezig was geld uit Indië naar Ne derland over te laten maken. Ook hij werd door de president nog eens gewezen op de verklaring, welke door de Amersfoortse ver tegenwoordiger van het Centraal Beheersinstituut was afgelegd n.l. dat hij er op het instituut nadruk kelijk op heeft gewezen dat nie mand het recht had goederen, die eigendom van het Rijk waren, "mee naar huis te nemen. Tegen K. B. werd 8 maanden met aftrek geëist. Op zijn verzoek tot invrijheidstel ling werd door het Hof gunstig be schikt. Verdachte M. de J., die in het midden van de vorige maand op vrije voeten werd gesteld, hoor de een gevangenisstraf van 126 dagen, de tijd door hem in voorar rest doorgebracht, tegen zich eisen. Onkies optreden L. S„ die tijdens het onderzoek in de woning van de uitgewezene de vrouw op buitengewoon onkiese en onbehoorlijke manier is opge treden, en later verklaarde dat „het maar een aardigheidje was", werd het door de Officier ernstig aangerekend, dat hij op brutale wijze getracht heeft, de vrouw er van te weerhouden bij de politie aangifte te doen van de gepleegde diefstallen. De vrouw die zich door de be dreigingen van verdachte L. S. in een zwakke positie gevoelde, heeft zich inderdaad niet bij de politie durven vertönen. Vrienden hebben tenslotte gezorgd dat de politie in de diefstallen werd gekend. Behalve het gunstige reclasse- ringsrapport is er het zeer ongun stige rapport van de Amersfoortse politie. „S. had in Amersfoort een slechte pers, omdat hij nu eenmaal de man was die de vervelende kar weitjes voor het Beheersinstituut in Amersfoort opknapte", aldus mr. A. E. Th. Coolen uit Amersfoort. „S. staat bij zijn vroegere chefs als een van de beste ambtenaren aan geschreven. Tijdens de oorlog heeft hij prachtig werk verricht. Valt daarbij zijn onachtzaamheid in het geval van de uitgewezen vrouw, niet volkomen in het niet?'' Ook S. tegen wie 9 maanden met aftrek was geëist, werd op vrije voeten gesteld. Verdachte A. B. had min der succes met zijn verzoek. De Officier vgrlangde voor hem een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek. In al deze zaken zal op 20 Maart a.s. vonnis worden gewezen. Verdedigster achtte niets bewezen Gistermiddag werd door de Meervoudige Kamer van de Utrechtse Rechtbank voortgezet de zaak tegen G. A. B., vroeger re chercheur van het Bureau Roeren de Goederen te Amersfoort, die werd verdacht van verduistering van f 1000,ten nadele van me vrouw v. d. B. en wie voorts ten laste werd gelegd dat hij zich ten onrechte als rechercheur van de POD had uitgegeven. Voor B. die niet gedetineerd is, zoals wij giste ren vermeldden, trad als verdedig ster op mej. mr. Vietor uit Utrecht, die de verklaringen van de getui gen sterk in twijfel trok. Oplich ting achtte zij niet bewezen. Het Hof zal op Vrijdag 19 Maart uit spraak doen. Wij kunnen thans, zo schrijven B. en W. o.m. aan de raad de door de voorzitter gedane toezegging in zake verhoging van het subsidie gestand doen en stellen u voor het bijzonder voorbereidend lager on derwijs te subsidiëren met f 30. per leerling per jaar. In de raads vergadering van 1 October 1947 is de motie Drewes tot instelling van een commissie, die tot taak heeft vóór een bepaalde datum een rap port uit te brengen inzake nader door ons college te formuleren aangelegenheden betreffende het onderwijs in de gemeente Amers foort, door ons college overgeno men. Aangezien deze commissie ook de 'taak heeft om te adviseren over een reorganisatie van het kleuter onderwijs in deze gemeente hebben wij gemeend thans nog geen voor stellen te moeten doen om tot re organisatie van dit onderwijs te geraken en de adviezen van be doelde commissie te dezer zake te moeten afwachten. De thans voor gestelde voorziening moet in dit verband dus gezien worden als een voorlopige. Minister keurt herstel walnmren goed B. en W. berichten aan de Raad, dat thans is bericht ontvangen van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, dat de begro ting voor de restauratie van de walmuren tot een bedrag van f 14.806.is goedgekeurd en daf een rijkssubsidie van f 6.663,(45 wordt verleend. De provinciale bijdrage werd ge schat op f 1.480.—. Ongedekt blijft een bedrag van f 6.663,dat voor rekening van de gemeente komt. Het college stelt de raad voor voor een en ander een crediet te vejrlenen. Bon voor zachte zeep Gedurende het tijdvak van 8 t/m 20 Maart is bon 180 algemeen gel dig voor het kopen van 250 gram zachte zeep. Bon 680 algemeen geeft gedurende dit tijdvak recht op 500 gram zachte zeep. Ten tijde van de bezetting kwam mej. Ma. E. alhier in relatie met Duitse; militairen, hetgeen tot in tieme verhoudingen leidde. Maar de Duitse verloofde liet zich, toen zij een kind van enige maanden had, niets meer aan het meisje ge legen liggen en ging er van door. Deze vertrouwelijke omgang was een van de punten welke haar door het Tribunaal te Utrecht ten laste waren gelegd, toen beschul digde zich Vrijdag moest verant woorden. Het voornaamste punt was echter, dat zij als bemidde laarster op het Gewestelijke Ar beidsbureau in dienst is geweest en bevelen heeft uitgevoerd welke betrekking hadden op het uitzen den van vrouwen naar Duitsland. De raadsman van beklaagde mr. C. Jütte, merkte op, dat zijn cliën te onder protest en met tegenzin aan de maatregelen heeft mede gewerkt; ernstige gevolgen voor de betrokkenen zijn niet gebleken cn het meisje-heeft op haar verzoek ontslag gekregen bij het bureau. Pleiter was van mening, dat zij veel verdriet van haar Duitse re laties heeft gehad en zij nog jong was toen ze met de militairen' in aanraking kwam. Gezien de huise lijke omstandigheden verzocht hij het Tribunaal een voor vaardelij ke straf op te leggen, desnoods met toezicht van "de Stichting Politieke Delinquenten. Het Tribunaal zal over 14 dagen advies geven. Eerste aanvoer van 9000 eieren Er was Vrijdagmorgen voor de eerste na-oorlogse eiermarkt in Amersfoort veel belangstelling, zo wel van de zijde van kopers als verkopers. De aanvoer bleef dit maal nog beperkt tot 9000 eieren. Verscheidene factoren oeinvloeden de markt echter ongunstig. Vooral de koude-periode heeft de productie belangrijk omlaag gedrukt. Er is by de landbouworganisatie voor de Amersfoortse eiermarkt een te waarderen belangstelling. De stuw kracht van deze organisaties kan evenwel nog groter worden. Onge twijfeld mag worden verwacht, dat de aanvoer geleidelijk zal toene men, zodat deze schakel in het economische leven van Amersfoort er een van betekenis zal blijken te zijn. De handel bleef nu nog. door de voorschriften beperkt tot de erkende handelaren. Als ook deze bepalingen nog eens worden opge heven zal de Amersfoortse markt, zeker aantrekkelijker worden. MARKTBERICHT Hoendereieren 13 tot 14 per 100 stuks; jonge konijnen 3 'tot 4.50 per stuk. Aangevoerd waren ongeveer: 9000 stuks hoendereieren, handel vlug; 30 duiven en 35 jonge konijnen. F.A.M. vergaderde over belangrijke zaken Donderdag 4 Maart hield de F. A. M. een vergadering, waarbij de besturen van de Kath. Midden standsver. „De Hanze". „Handel en Nijverheid" en de Christelijke Mid denstandsvereniging aanwezig wa ren. Allereerst richtte voorzitter L. A. A. v. Hamersveld zich in zeer waarderende woorden tot de schei dende secretaris de heer W. Wijk, die van de oprichting af in 1930 zijn beste krachten aan de F.A.M. en de behartiging der midden- standsbelangen in Amersfoort heeft gegeven. Namens de F.A.M. werd een boekwerk aangeboden. De heer Wijk dankte op zijn eigen wijze. Hierna werd een uitvoerige agenda afgewerkt, waarvan als punten genoemd worden: a. verde ling bestuursfuncties; b. eierhal- kwestie; c. de te houden tentoon stelling in September en de samen werking met de Middenstand, ech ter alleen, indien dit mogelijk ge maakt wordt; d. samenwerking met de Stichting voor Tentoonstellin gen, indien deze stichting rekening wil houden met de middenstands- belangen in Amersfoort; e. het aan deel van de Amersfoortse Midden stand bij de te houden Koningin- nefeesten? f. overleg met de Over heid inzake het aantal te projecte ren winkels bij stadsuitbreiding; g. samenwerking met V.V.V. om de stad aantrekkelijk te maken voor vreemdelingenbezoek, het houden van congressen, enz; h. de houding van de F.A.M. tegenover de Amers foortse Gemeenschap. Alsnog gelegenheid voor huldeblijk Nu de werkzaamheden van het „Huldigingscomité H.M. Koningin Wilhelmina" haar voltooiing naderen, is het gebleken, dat enige dames door verschillende oorzaken niet in de ge legenheid zijn geweest haar bijdra gen te geven en haar handtekening te plaatsen. Alsnog zal daartoe de gelegenheid worden opengesteld op 12 en 13 Maart a.s. tussen 9 en 17 uur bij de;volgende dames: mevr. van Gent, Snouckaertlaan 1; mevr. Ger ritsen, Jac. Catslaan 49; mevr. Alders, Celsiusstraat 15; mevr. Veenkamp, v. Asch van Wijkstraat 33 en bij de firma v. Nieuwenhuizen, Koppel. „De beste jaren van ons leven" In het Grand Theatre draait deze week de beroemde film van de regisseur William Wyler „De beste jaren van ons leven". Deze rolprent geeft de ervaringen weer van drie Amerikaanse mannen die uit de oorlog terugkomen en slechts met grote moeite zich weer aan de omstandigheden in de burgermaat schappij, die hen niet begrijpt, we ten aan te passen. Een eenvoudige, diep menselijke film, waarover wij 3 Maart j.l. reeds uitvoerig schre- in onze stadseditie van Woensdag ven. In het voorprogramma wordt een interessante film over Rem brandt en over het Rijksmuseum in oorlogstijd vertoond. „Rhapsody in Blue" Mensen die iedere week weer reikhalzend uitzien naar Iets goeds, Het Utr. Tribunaal behandelde heden de zaak tegen Mathilda E. van de Heul alhier, die in verzet was gekomen tegen "de voorwaar delijke buiten vervolgingstelling tegen een boete van f 3000. De thans 74-jarige beschuldigde was in 1936 lid geworden van de NSB, niet zozeer uit sympathie voor de beweging, waarvan zij blijkens het verhoor weinig afwist, maar alleen ojndat haar man ook lid was. Verder was haar ten laste gelegd, dat zij het bouwplan Lun- teren financieel had gesteund, het geen volgens beschuldigde bestond uit een terrein met onoverdekte tribunes. „Dat was dan zeker om te bekoelen van nationaal-socialis- tische ideeën", merkte de voorzit ter op. De raadsman van de delinquente noemde haar een „meeloopster van haar man", die haar lidmaatschap niet had uitgedragen. Aangezien het vermogen va het echtpaar aan zienlijk is gedaald, doordat de man ook al f 5000 boete heeft gehad, verzocht pleiter het Tribunaal de verbeurdverklaring vervallen te doen verklaren en event, interne ring op te leggen gelijk aan de vóór-detentie. Advies volgt 19 Maart a.s. Athletiekseizoen vangt aan Nu het voorjaar in aantocht is gaan de athletiek wedstrijden weer beginnen De AAV Junioren Ber- kenbos, Van Laar en Stroosma ne men Zondag deel aan de door G.A. C. te Hilversum georganiseerde Nationale Veldlopen. Hockey nieuws of orgineels op filmgebied zullen stellig niet veel beleven aan de muziek- en showfilm „Rhapso dy in Blue", maar voor de liefheb bers van goede jazz en dat zijn er nog al wat zal het een feest zijn de verfilmde levensgeschiede nis van George Gershwin, de Beet hoven van Broadway, të aanschou wen, niet om het zoetelijke verhaal van de brave George en hoe hii al- maéir componeren moest en vergat om te beminnen, maar vanwege het zingen en spelen van de ontelbai-e „schlagers" door prima krachten als Paul Whiteman, Oscar Levant. Hazel Scott, Joan Leslie enz. en dan als apothese: Gershwins „negende" de „Rhapsodv in Blue". B\j de opnamen der instrumen talisten doet de camera wel eens aardige dingen en de slotscène van de film „Rhapsody in Bleu" (City), is een vondst. AMHC-lustrumtournooi op Pasen Op 19 October van het vorig jaar herdacht de Amersfoortse Mixed Hockey Club haar 35-jarig bestaan in besloten kring. Dit hield echter niet in, dat het lustrum niet op grootsere wijze gevierd zou wor den, men was alleen van mening dat het met het oog op de compe titie. en bekerwedstrijden beter zou zijn om de viering tot laat in het seizoen uit te stellën, daar men zich voorstelde een groot tournooi te organiseren. Inderdaad zijn deze plannen verder uitgewerkt en met Pasen zullen hockeyers uit alle de len van het land naar Amersfoort komen om deel te nemen aan het A.M.H.C.-lustrum-tournooi. De uit nodiging 'voor dit tournooi is aan genomen door de volgende hockey clubs: Groningen, Almelo, Middel burg, Voordaan, Schaerweyde, S.C. H.C., Kameleon en Kampong. Elke vereniging zal één mixed-elftal af vaardigen. Bovendien neemt A.M. H.C. zelf met twee teams deel aan het tournooi. Het wedstrijd-schema toont ons, dat er twee afdelingen zijn, nl. de A-afdeling bestaande uit S.C.H.C., Groningen, Almelo, Kampong en A.M.H.C. I, en de B- afdeling, bestaande uit Middelburg, Voordaan, Kameleon, Schaerweyde en A.M.H.C. II. Voor beide afde lingen wordt een wisselbeker uit geloofd. AMHC-heren naar Amstelveen De voor vorige Zondag vastge stelde wedstrijd Pinoke-A.M.H.C. 1 (heren), die wegens de slechte conditie van het terrein geen door gang kon vinden, is naar morgen verschoven, zodat onze stadgeno ten dan naar Amstelveen zullen trekken. Hoewel wij geen herha ling verwachten van de éclatante 5-2 overwinning der roodwitten op Birkhoven, rekenen wij toch op een gelijke verdeling der punten. Handbal Russen spelen simultaan Op uitnodiging van de vijf samen werkende Amersfoortse schaakclubs, zullen op Vrijdagavond 19 Maart om half acht in de Markthal een drietal Russische schaakmeesters simultaan spelen aan ongeveer 30 borden elk, tegen leden van de aangesloten clubs en voorzover er plaats is tegen be langstellenden. Het zijn de heren Salo Flohr, Kotov en Tolush. de beide eerstgenoemden wel bekend uit het grote Staunton-tournooi te Gronin gen in 1946. Ons dagelijks teveel Drie dames werden bekeurd we gens het lopen buiten de wandel paden in het Plantsoen Oost. Vijf verkeerszondaren gingen op de bon: twee wielrijders reden zonder bel, terwijl er drie in verboden rich ting reden. Burgerlijke stand Geboren: Rudolf Corhelis, z v J Westhof en W. van de Bunt. Paul, z v P Paulusma en E B J van Nieuwkerk. Overleden: Frans Hoffschlag, geh. m. M C Janssen 67 j. Jacobus Gerardus van den Berg. geh. m. J.»Hoksbergen 81 j. Gerrit Hamer, geh. m. A. Harmsen 59 j. Cornelia Geertruijda Bischoff, weduwe van E. van Putten. 80 j. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk. St. Joriskerk 10 uur ds. Blok. (Bed. H. Doop), 5 uur ds. Vermaas. Nieuwe kerk 10 uur ds. Kool haas, 7 uur ds. Gerritsen (Bed. H. Doop). Emma-lierk 9 uur ds. De Bres, 10.30 uur ds. Smits (Bed. H. Doop) 5 uur ds. Koolhaas. Gymnasium 10.30 uur ds. Braak man. Kael Zon en Schrld 10 uur ds. Bout. Jongerendiensten. Kerk (Appel weg) 10 uur Mej. S. F. Sierhuis. 11.05 uur de heer M. Germans. Wijkgebouw 10.30 uur de heer C. Vos. Gebouw Immanuel 10.30 uur de heer B. M. Karman. Jeugdhuis 10 uur de heer J. D. P. van Garderen. LEUSDEN. 10 uur ds. Herfkens (Amersfoort). Lokaal Aschat 2.30 uur de heer Schinkel. Woensdag 10 Maart 7 uur~ds. Hofstede. Bidstond voor het gewas. Geref. Ker. (Art. 31) Westerkerk 10 uur prof. B. Holw'erda, 17.30 uur ds. E. T. v. d. Born. Zuidsingel 10 uur ds. E. T. v. d. Born, 17.30 uur prof. B. Holwerda. Vrijz. Chr. Jongerendienst (Blan- kenheymstr.) 12 uur mevr. Tan gelder. Leger des Heils 10 uur Op- drachtdienst, 7 uur Openluchtsa menkomst. 3 uur Verlossingssa menkomst. Leidster Maj. Hensber- gen. Zaterdag van 89.30 Straat zang Wijerstraat. GEREF. KERK (L. Vrouwestr.) 10 u ds D A Zijlstra, 17.30 u dr N H Ridderbos; (L. Costerplein) 9 u prof dr J H Bavinck (Baarn), 17.30 udsD A Zijlstra; (Tulpstr.) 9 u dr N H Ridderbos, 17.30 u prof dr J H Bavinck. Woensdag 10 Maart (L. Vrouwe str.) 19.30 u dr N H Ridderbos (Biduur gewas). REM. GEM. 10.30 u dr. R Mie- dema VER. v. VRIJZ. HERV. 10.30 u mej Nieweg (Hattum). VRIJE EV. GEM. de heer Zege- rius (A'dam). DOOPSGEZ. GEM. 10.30 u ds Th v d Veer (Arnhem). GEREF. GEM. (Stoovestr.) 10 en 17 u leesdienst. 11 Maart 19 u ds Houkoop (Rijs- sen). LUTH. GEM. 10.30 u ds Faber (Driebergen). CHR. GEREF. KERK 10 en 17 u ds J Drenth. VRIJE KATH. KERK 10.30 u H. Mis. OUD KATH. KERK 10 u H Mis, 17 u Versper. OOSTERS APOST EPISC. KERK (A Paulownalaan 7) 10.30 H Of ferande. CHR. SCIENCE SOC. (Thorbec- kepl. 1) 10 u Holl. 11.15 uur Eng. dienst VERG. V. GELOVIGEN (Nica- siusstr 4B) 10 u Eredienst 17 u prert. des Woords. WIJDINGSDIENST COMITÉ In het zaaltje aan de Regentesse laan houdt het comité „Levensvra gen" op 7 .Maart een Zondagswij ding, die geleid zal worden door prof. dr. J. H. Bavinck. De aan vang is vastgesteld op 10.30 u. BEDANKT VOOR BEROEP Ds. A. Braakman tc Amersfoort heeft bedankt voor het beroep naar Brussel. Hoevelaken Ir. Achterstraat sprak over „Grasland" In hotel „Fontein" werd Vrijdag avond uitgaande van de Gelders- Overijssclse Maatschappij voor Landbouw in samenwerking met de plaatselijke afdeling van de C. B.T.B. door ir. Achterstraat, land- bouwconsulent in Arnhem een le zing gehouden over „Grasland". Ir Achterstraat wees er op, dat de invoer van «krachtvoer voorlopig nog wel minimum zal blijven. Er rest dus de opvoering van de pro ductiviteit van het grasland: dit kan geschieden door bemesting met kunstmest e.d. Na een even tueel onderzoek kan worden vast gesteld. welke bemesting de beste is. Bemesting dient in ac eerste plaats te geschieden van hooiland en grasland, waarvan het gras be stemd is voter inkuiling. Ir Achterstraat wekte de aanwe zigen op om aan een excursie o.l.v. de heer te Paske deel te nemen om de resultaten persoonlijk in ogen schouw te nemen. Rèst ons nog te vermelden, dat ook burgemeester jhr. S. M. Snouck Hurgronje zich onder de talrijke aanwezigen bevond. Medische Zondagsdienst Voor Zondag a.s. wordt de art- sendienst alleen voor spoedgeval len waargenomen door dr. W. Ver beek te Hoogland, tel. K3493260. Predikbeurten Zondag 7 Maart Ned. Herv. kerk 9.30 en 2.30 u ds J van Amstel; Geref. Gem. geb. „Bouwlust" 9.30 en 3 u Leesdienst. AAV I naar Utrecht AAV I besluit de competitie met een wedstrijd tegen SSVU te Utrecht. Ongeacht de uitslag eindigt AAV op de 4e plaats van de ranglijst, een resultaat waarmede de athle- ten tevreden kunnen zijn. Het dames-elftal speelt te Bus- sum tegen BHC 4. Amersfoort I ontmoet Atlas Zondag staat wederom de wed- strhd Atlas I—Amersfoort I(heren) op het programma. Deze wedstrijd werd de vorige maal wegens slech te terreinomstandigheden afgelast. Wij geven de Amgrsfoorters een goede kans op de puntjes, doch dan moet er van het begin tot het einde aangepakt worden. Het eerste dames en het tweede dameselftal gaan naar Weesp en zullen daar resp. uitkomen tegen W.V.G.V. en Rapiditas. HET VOORJAAR KOMT Laat nu snel Uw rijwiel in- en uitwendig schoonmaken. Zo nodig in 1 dag gereed. Rijwielhandel H. J. v. d. MAAS Arnhemsewcg §43 Tel. 4965 Grote sortering onderdelen steeds voorradig o.a. kettingkasten - sturen - jasbeschermers - pedalen - zadeldekken - pompen - spatlappen, enz. enz. enz. Uw rijwiel bij ons gemoffeld komt als nieuw terug Qezien de te verwachten drukte in het a.s. tour- seizoen raden wij JJ aan de Autobussen tijdig te bespreken AMERSFOORT. Montage-atelier voor EHMA- en Philips condensatoren, SLUISSTRAAT 8. vraagt voor spoedige indiensttreding voor licht wikkel- en montagewerk Aanmelding dagelijks van 9—12 uur v.m. op het Arbeids bureau, Arnhemseweg 7 te Amersfoort of tot 6 uur n.m. op het bedrijf. Bij voorkeur aanmelding des Donderdags op het Ar beidsbureau v.m. van 10 3012.30 en op het bedrijf van 46 uur n.m. Noodzakelijke onkosten bij sollicitatie worden vergoed.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2