Amersfoort in het jaar 1880 Multatuli D. H. Huygen sprak in sociëteit „Amicitia" HARM IS EEN STROPER, DIE HET WILD STELEN IN HET BLOED ZIT Van snuffelaar in vrije tijd tot conservator van ;,Flehite" Zondag kunnen er eindelijk beslissingen vallen Het geboortejaar van de Koningin v Wat heeft Godl er mee te doen? Strikken van wild is een wrede marteling Zaterdag 6 Maart 1948 3 Enige weken geleden mochten wij in deze krant samen gezellig proeven van de prettige herinne ringen, welke verbonden zijn aan de grote feestelijkheden, die in 1S98 ter gelegenheid van de kroning van Koningin Wilhelmina in onze stad zijn gevierd. Gelukkig zijn er vele Amersfoorters van boven de vijftig nog in leven, die het niet van horen zeggen hebben, maar zelf de drie uitbundige dagen hebben mee gemaaktEen veel kleiner aantal Keientrekkers echter zal zich de dag kunnen heugenwaarop om zeven uur in de morgen van Wioensdag 1 September 1880 de vuurmonden van de Rijdende Ar tillerie 51 kanonschoten over onze stad lieten daveren. de toneelstukken, welke werden op gevoerd door de Amersfoortse Re derijkerskamer „Door Vriendschap tot Kunst" of door de Rederijkers- vereniging „Joost van den Vondel', plaatselijke dilettantenclubs, die hun stukken opvoerden in do ver trouwde sfeer van de zaal van Jan de Geest in „Het Valkje', een in die dagen wel zeerbekend café in de Valkestraat. Daar zag men zijn vrinden spelen.in „De Vergelding". ^Örama in vier bedrijven, gevolg:! door „Jocrisje de Vondeling". „een goed directeur te zfln van gemeld muziekcorps", reeds een Wiege lied vervaardigd. Op een der concerten op het terras van de sociëteit Amicitla^werd dit Wiegelied opgedragen aan Koning en Koningin „bjj de geboorte van de Princes Wilhelmina Helena Paulina Maria" ten doop gehouden. Critiekloos. als men in die tijd nog ten aanzien van zulk soort din gen was. werd het schone lied (een exemplaar zal zich hier of daar nog wel in onze stad bevinden) luid ruchtig geprezen, ook al om het smeltend slot: „Zoo suizelt dan wanneer zij slaapt, onz' dierbaarste Prindes, „Slaap zacht mijn kindvan God aan ons gezonden, „Slaap rustig voort, wij waken bij Uw sponde Uit de berichten over de Kapel meester De Neut kunnen we in tussen opmaken (andere gegevens bevestigen zulks), dat reeds een .jaar of zeventig geleden op het terras van Amicitia de in vroeger dagen zo drukbezochte en geliefde concerten van de Stafmuziek plaats vonden. De rol welke Amicitia speelde op het schouwtoneel van het culturele leven in 19e eeuws Amersfoort, bepaalde zich echter niet alleen tot deze promenadecon certen. Zo schroomde het soclëteits- bestuur niet. in de zomer van 1880 Pflagings Concert- en Operettegezelschap uit Berlijn naar Amersfoort te halen, kort daarna gevolgd door leden van het Berlijnse Koninklijke Dom koor. 'n gedurfde onderneming, in die dagen een veel groter waagstuk nog dan thans het geval zou zijn. Een teken ook. dat in Amersfoort een jaar of zeventig terug op een stevige kern van muziekliefhebbers kon worden gerekend. Ook voor wat het winterprogram- ma van 1880 betreft, sloeg Amers foort voor een klein provinciestad je het tegendeel van een slecht fi guur. We lezen namen als het To neelgezelschap van de Amsterdam se Schouwburg onder de directie van Van Ollefen. de Groningse Ope ra van Kluppel «Sc Rechtman (met Figaro's Hoch^eit van Mozart)het Oostenrijks Damesstrijkkwartet van de Staatsmuziekschool te Graz en een uit 32 personen bestaand be roepskoor van vrijgelaten Ameri kaanse negerslaven, voorgangers van Marlon Anderson en Paul Ro binson. Deze cultuuruitingen werden uiteraard voor het overgrote me rendeel slechts genoten door de meer-bevoorrechten: de toegangs prijzen lagen tussen 99 centen en 1.99, en waren voor de arbeiders die moesten rondkomen met een weekloon van vijf tot zes gulden, onbetaalbaar. De gewone man van 1880 ver maakte zich in onze stad meer met ALLEEN de alleroudsten onzer zullen op 1 Sep tember 1880 in de krant onder de „Laatste Be richten" hebben gelezen: „Ons Vorstenhuis is met een telg vermeerderd. H.M. onze geëerbiedigde Ko ningin schonk eene Princes het levenslicht, de toe stand van H.M. is bevredigend." Uit de krant van Zaterdag d.a.v. vernemen we dat „Woens dag 1.1. werd alhier eene groote garnizoensparade gehouden, ten eere van de gelukkige bevalling van H. M. de Koningin. Rijden de Artillerie en Schutterij maakte een flink geheel. Burgemeester (Van Persijn) en Wethouders waren tegenwoordig." Interéssant is het bericht van 15 September, ook al om de naam die men gebruikte: „Een paar vreemdelingen die uit Palestina kwamen, hebben H.H.M.M. de Koning en de Koningin water uit de Jor- daan aangeboden, om daarmede ons princesje Paulina te laten doopen Nog geen drie weken na 31 Augustus had „onze stadgenoot De Neut, „Kapelmeester bij het Regiment Rijdende Artillerie alhier, die in den .korten tjjd dat h(j hier is, reeds heeft getoond, bjj de avondconcerten MULTATULI Ed. Douwes Dekker I concertzaal in Wijlen de so- cialist Vliegen heeft ergens dc geweldige be tekenis ge schetst. welke Multatuli ge had heeft voor het gedachten- leven van de Nederlandse 1 arbeidersklasse 5 Zullen in Janu ari 18S0 zich vele proleta riërs hebben bevonden onder het gehoor van Douwes Dek ker. daar in de Amicitia? Wij moeten het helaas betwij- felen, want de toegangsprijs was 99 cent bii intekening en t f 1.49 des avonds aan de zaal: een toegangsprijs, onbereikbaar hoog voor de bewoners van Poeppoort en Markerhoef. van .de kleine mensen in de Bocht van Guinea, de Zogstraat en de woonarken op Bloemendal en Valkestraat. Zullen velen van hen niet tot de geboorte van de Amersfoortse Gemeenschap hebben moeten wachten op een bescheiden plaatsje, waar zi1 J hun dorst naar cultureel genot konden lessen? g-it a/Vr.T-ygS'gcssr-a. -z:TT. Kent U ze wel? Hiermede vervolgen wij onze serie artikelen over bekende en onbekende personen uit ons aller omgeving. .ytigrr-gwTT-r7,r^..c.p.a r-r-Trf - -i— Voor de Zondag Het leven gaat zijn gang. En het stelt zijn eigen eisen. Daar is een zekere eigen wetmatigheid in al het doen en laten van iedere levenskring. Daardoor komt het. dat christen zijn zo gemakkelijk betekent: binnenskamers christen zijn. En dat de praktijk van het leven rustig eigen wegen gaat. en de. Kerk in het werkelijke leven geen stem meer heeft. Verheft de Kerk haar stem in de wereldb.v. in de politieke wereld, of in de we reld van het burgerlijke leven en de moraal, dan kijkt een ieder min of meer verbaasd op en vraagt zich af: is dat nu wel binnen het bereik van dc KerkHitler heeft dan toch gelijk gekregen, wanneer hij zeide. dat dc Kerk zich met de zaken van hemel, ziel en zaligheid had te be moeien. en dat dc andere zaken wel „hier" zouden worden geregeld. Alleen, hoe stelt men zich voor, dat de mens. die Jezus Christus belijdt, daar onder uit komt? Want die zal dan toch met die belijdenis in het gewone leven en in deze werkelijke en schrikkelijk wereld moeten staan. Psalm 141 weet daar van mee te praten. Daar bidt een man, die midden in het leven staat: O Here God. neig mijn hart niet tot een kwade zaak, om enige handel in goddeloosheid te handelen met mannen, die ongerechtigheid wer ken; en dat ik niet ete van hunne lekkernijen. Is dat niet beeldend ge zegd? Menig zaken-eterijtje. menig „snoep-reisje" staat hier onder het oordeel. Wanneer een christenmens daar zelf geen last meer van onder vindt. omdat de Kedc hem er aan gewende, dat er twee levensterrei nen zijn, die met elkander niets te maken hebben, dan is daarmede dat christelijk geloof en de christelijke kerk geoordeeldDat „getuigenis", want hoewel negatief, is het toch ook een getuigenis, doet meer schade aan de zaak Gods, dan alle vijanden tezamen. En de bede: ..Uw koninkrijk kome" wordt er een lege leugen door. Psalm 141 kent de mens. En werpt zich daarom voor God neer, Inplaats van mo raal te onderwijzen. C. M. v. E. kluchtspel in 1 bedrijf en bal na on der de beproefde leiding van dans meester Dumoulin van het Havik. Daar werd men op één avond voor slechts 49 cent vergast op het vijf delig melodrama „Pierre de Galei boef" en een blijspel „Eens gekocht blijft gekocht.' En de mensen, die zelfs geen 49 centen voor de stilling van hun culturele honger konden missen (er waren in de jaren 1880 vele werklozen in onze in dustrie-arme stad) zochten en Het gebouw der Sociëteit Amicita aan het plantsoen tussen de Utrechtse- en Slijkbarrière, zoals het was in 1864. De sociëteit iverd gesticht in 1835 en onderging nadien verschillende verbouwingen. vonden op goedkopere wijze hun vertier. Een krant uit die dagen meldt: „Barr.e winter koude noch eene glinsterende sneeuwvlakte konden Woens dagavond eene groote massa menschen weerhouden naar den Hof te snellen, ten einde een reizende kunstenmaker zijne halsbrekende toeren te zien verrichten. Die toeren waren, op een hoog gespannen koord uitgevoerd, van dien aard. dat menig toeschouwer met afgrij zen het hoofd afwendde." Multatuli in Amersfoort Een veel omstreden maar onte genzeglijk grote figuur in die dagen van kleinburgerlijk Hollands leven was Multatuli. Troelstra heeft in ziin gedenkschriften in ra ke lijnen de kleine, benepene en venijnige manier van bestrijding geschetst waaraan deze „wekker van gezonde volkskracht" van de zijde der „bourgeoisie" omstreeks 1880 bloot stond. Als Amersfoor- ters mogen we trots zijn op ae j vaststelling, dat onze Amersfoortse j voorvaderen dan toch niet onder dit kleinburgerlijk denkende deel der Nederlanders mogen worden begrepen. Was het onze stadgenoot dr. Kollewhn (20 October 1880 naar de H.B.S. in Deventer geroe pen). die Multatuli naar Amers foort haalde? }Ve weten het niet: maar wel weten we. dat Eduard Douwes Dekker op Donderdag 29 Januari 1880 optrad in een tjok volle concertzaal van Amicitia waar alle aanwezigen „met onverdeelba- re aandacht" (Ie spreker volgden. „Vloeiend en zuiver was zijne taal. zijne voordracht, zoowel vorm als inhoud gaf veel te denken P. S. TEELING. Iedere winter ontbrandt de strijd tussen de stroper en de jachtopziener T-T ARM VAN 'T VELD is een A A stroper, die het wild stelen in het bloed zit. Hij kan het gewoon niet laten en hij begrijpt bovendien niet wat er tegen is. Goed, 't mag niet. Dat weet hij ook wel. Maar waarom niet? Is de wereld niet van iedereen? En is 't bos niet net zo goed van hem als van een ander? En het wild? Dat loopt en vliegt toch vrij rond? „Ik zal er niet over prakkezeren een konijn bij iemand uit het hok te halen of een kip uit de ren. Dat is een gemene diefstal. En een dief ben ik niet Ik stroop alleen maar zo'n beetje Maak het Harm maar eens dui delijk, dat stropen ook stelen is. De rechter is er niet in geslaagd hem dat aan het verstand te brengen. Zullen wij er in slagen? K a n Harm het niet begrijpen? Of wil hij het niet begrijpen? In ieder geval ziet Harm tegen de boete niet op en „vóór je de bak in gaat, moet er heel wat gebeu ren", zo redeneert hij. En heel wat pachters van de jacht stemmen daar zij het geërgerd mee in. Harm bedoelt er overigens ook mee. dat je niet zo één-twee-drie tegen de lamp loopt als je de knepen van het vak kent. „Ze moeten je wel op heterdaad betrappen voor ze je wat kunnen maken. En al is de jachtopziener vaak ook een slimme rot. meestal heeft hij de omstandig heden tegen". Zending in Finmarken herstelt zich Misschien heeft geen land zoveel van de Duitsers geleden als Fin marken, het Noordelijkste deel van Noorwegen, waar het grootste deel van de bevolking bestaat uit Lap pen, die meest nog Nomaden zijn. In 1944 hebben de Duitsers Fin marken „ausradiert"! Ook vele van de zendingstehuizen en de bedehui zen werden ih de as gelegd, een voudig om te vernielen. Na de oorlog sloeg de Finmarken Zending dadelijk de hand aan de ploeg en begon het werk van de wederopbouw. Kindertehuizen, scho len, twee internaten, (door de no madische levenswijze moeten de kinderen, die onderwijs ontvangen, meteen een tehuis hebben), vier provisorische klinieken, drie tehui zen voor ouden van dagen, en twee voor kinderen, één voor verpleging van t.b.c. patiënten enz. zijn weer in bedrijf. Men heeft weer 21 vrou welijke en 24 manlijke arbeiders in het werk. Het is sléchts een be gin, maar het is een veelbelovend begin. Harm is een man, die van stro pen 's winters zijn vak maakt. De jachtopzieners kennen hem en we ten wat hij uitspookt, maar ze krij gen hem zelden bij de kladden Hij „werkt" nu hier. dan daar. Van daag onder Amersfoort, morgen bij Nijkerk, overmorgen onder Har derwijk. Op één nacht ziet hij kans een paar honderd strikken uit te zetten en het is wel gebeurd, dat hij er na één rondgang vijftig konijnen uit haalde. Soms komt een jachtop ziener hem op de weg of in de bus tegen als hij konijnen bij zich heeft. Die heeft hij natuurlijk gestroopt. Maar bewijs dat nu eens! Het ver voer van konijnen is niet verboden. Ja, als ze Harm in het jachtveld (verboden toegang!) met een ge strikt konijn tegen komen of met een strik of zelfs maar met een stuk „draad", ja dan is het mis. Maar Harm is niet van gisteren! Natuurlijk heet hij niet Harm en ook niet Van 't Veld. Wij mogen z'n naam niet noemen. Anders had hij ons niets verteld. Maar hij stroopt! En niet zo zuinig! En hij is lang de enige niet! Dc „Schut" is actief T-J ET zal anders weer spoedig ge- L daan zijn met de stroperij. Stropen is evenals jagen voorna melijk een bezigheid voor de win ter. Niet alleen zijn de nachten dan langer en donkerder en is de moge lijkheid dus groter, maar in de win ter is het wild ook voller en beter. Daar komt nog bij, dat het in de zomer al gauw in de strik gaat ont binden. Harm en zijn kornuiten kunnen dus spoedig rust nemen. En ook voor de jachtopzieners breekt dan weer een kalmere tijd aan. De jachtopzieners hebben voornamelijk tot taak op de wilddieven te letten. Ze sporen de bossen na op strikken en klemmen en liggen hele nachten bij een strik op de loer Dikwijls tevergeefs. Soms zien ze in de verte een lichtbak of horen ze een schot. Ze snellen er heen, maar komen vaak te laat. De lichtbak is al weer ergens anders, door een stuk bos aan het oog onttrokken. Nu moet u niet denken, dat die jachtopzieners maar zo'n beetje voor niets door de bossen draven. De stropers hebben groot ontzag voor hen en als ze er niet waren, werd er ook veel meer gestroopt. Alleen de ervaren en sluwe stro pers gelukt het een poosje (ook niet altijd) uit de handen van de „schut" te blijven. De anderen zijn er al gauw „bij", maar daardoor blijven alleen de geroutineerden over en zo ontwikkelt zich iedere winter op de Veluwe de strijd tus sen de ervaren stroper en de er varen jachtopziener. Ze kennen el kaar en eikaars capaciteiten en ze weten elkaar tot op zekere hoogte ook te waarderen Ook onder stro pers zijn sportieve lui. „Van de week op een nacht pakte ik er een" vertelde ons een jachtopziener. „Nou Henk, gefeliciteerd" zei -hij. „Je hebt me te grazen, maar je hebt er lang genoeg werk mee gehad" Nu moet u niet denken, dat het er altijd zo idyllisch toe gaat. Soms ontstaat er een vuistgevecht en rollen rover en bewaker samen over de grond. Onlangs hebben twee stropers een jachtopziener in de sloot weten te werken. Een prettig baantje heeft zo'n jachtopziener dus niet. Maar meestal is het een man, die voor geen klein geruchtje ver vaard is. Bijverdiensten HEBBEN wij nu de stroper in bescherming genomen? Nee, dat niet. Wij zijn ook niet onder de indruk van de romantiek van het stropersleven, die het heeft voor de stedeling, die nog nooit een strik en misschien zelfs geen wild konijn, heeft gezien. Maar wij weten wèl, dat stropen vele risico's mee brengt, veel moeite en kou lijden kost en voor de meeste stropers betrekke lijk weinig opbrengt. Men probeert het wel eens voor te stellen alsof alle stropers schurken zijn, die te lui zijn om te werken of die alleen stropen om maar in de kroeg te kunnen zitten. Dat is niet waar. Er zijn er, die stropen omdat het hun in het bloed zit en die normaal op jacht zouden gaan als ze er geld voor hadden. Er zijn er ook, die een bijverdienste voor hun gezin willen bemachtigen. En tenslotte zijn er enkelen, die er in de winter een soort hoofdberoep van maken en dat zijn maatschappelijk ge sproken meestal zeker de besten niet. De rorriantiek verwerpen wij. Wij hebben een afschuw van het stro pen Niet alleen omdat het diefstal is. En diefstal is het inderdaad. Als iemand zijn goede geld betaalt om op een terrein te kunnen jagen, dan wordt hij bestolen als een ander zonder zich aan de regels of aan de gesloten seizoenen te houden het wild voor zijn neus weg kaapt: en dat terwijl de pachter bovendien dikwijls ten koste van grote bedra gen ook wild in zijn gebied zelf heeft gefokt. Maar wij hebben vooral een af schuw voor het stropen, omdat het éen wrede moordpartij op het wild is. Wij hebben eens een haas uit een strik bevrijd toen wij het dier over het pad hebben zien schieten en even later als dol ip het struikge was heen en weer zagen springen. De ogen van het beest puilden een eind buiten de kassen. Door het heen en weer springen snoerde de metalen strik steeds nauwer om de hals en het beest zou zich langzaam geworgd hebben als wij niet tussen beide waren gekomen. Zo martelen iedere nacht tientallen en misschien honderdtallen hazen en konijnen zich dood op de Veluwe, om dan maar niet eens van de strikken voor herten en reeën en wilde zwijnen te spreken. Dus stropen, neen, dat is een af- schuwelij'k bedrijf. Het wil in de regel zeggen: dieren strikken. En dat is do wreedste marteling die men een dier, óók een levend, we zen, kan aandoen. Bijna een kwart eeuw stond zijp leven in dienst van het museum OP ren middag in het jaar 1924 trof do voorzitter van de Oudheidkun- t dige Vereniging „Flehlte" op de zolder van het museum aan dc Westsingel een kleine, naar schatting veertigjarige man aan, die aan het snuffelen was in de stapels boeken, platen en kaarten. Voorzitter Croockewlt de man die zoveel voor het Flehlte-museum heelt gedaan begon een gesprek en al spoedig bleek, dat belden evenveel belangstelling hadden voor de oudheidkunde en alles wat daarmee ver band hield. Het eerste contact was gelegd cn toen twee vacatures In het verenigingsbestuur moesten worden vervuld, stelde de heer Orookewlt z(jn nieuwe vriend candldaat en die werd gekozen. Dit nieuwe bestuurs lid was de heer D. II. Huygen, thans nog steeds secretarls-pennlng- nleester van de vereniging en conservator van het Flehlte-muscum. werpen die alle uit Amersfoort en omgeving afkomstig ziin. In 1926 kwam dc Gothische ka mer klaar en in hetzelfde laar kon den we gelukkig het grootste deel van de elders ondergebrachte eigen dommen weer naar het museum halen. Ook de grote zaal werd ge reorganiseerd. Elk stukje porcelein. elk glaasje, en elk potje kreeg z'n nummer, wc speurden naar de ge gevens. die over de voorwerpen be kend waren en zo ontstond onze karthotheek. waarin vele wetens waardigheden over alles wat in het museum aanwezig is. te vinde* ziin. en die precies aangeeft waar elk voorwerp geplaatst is." We bewonderen tekeningen van .woningen met trapgevels en we le ren. hoe we de weg kunnen vinden naar dc gegevens, die over oude Amersfoortse woningen bekend ziin. Dan staan we voor een schil derij van Johan van Oldebarncveldt. vervaardigd door dc Amersfoorter Van Miereveldt. Van verzamelwoede echter geen last Aan die ongebreidelde ver- 1) L *zamelwoede die sommige mensen te pakken schiint te hebben heb ilc nooit geleden. Niet toen ik nog een iongen was. niet toen ilc als onderwij zer aan het verzamelen sloeg. Eu nu ik al btlna een kwart eeuw aan het museum ben. heb ik er nog geen last van." zo vertelt ons de heer Huygen. „Als ik op jacht ging naar het een of ander, was het omdat ik. het nodig had voor het aan schouwelijk onderwijs aan m'n leerlingen of ter uitbreiding van de collecties in het mu seum." Het moge dan zijn dat ziin vak de heer Huvgen de weg naar het museumwezen heeft opgedreven, toch moet deze man, oud geworden en vergrijsd in het werk dat ziin liefde heeft, een grote energie heb ben bezeten om van het museum te kunnen maken wat het thans is: een met grote kennis van zaken ingericht gebouw, waar schatten aan schoonheid zijn verzameld. Waar Amersfoorts geschiedenis voor ieder, die er belangstelling voor heeft, niet alleen in boeken en folianten maar ook in de oude ge velstenen, de 'munten en de zegels, de schilderijen en de honderden foto's, te lezen is. Vele uren van inspannende arbeid ziin in de jaren na 1924 door de heer Huvgen en ziin medewerkers san de her-in richting van het museum besteed. Na de ontruiming van het belen dende perceel, waarin toen de R K. Spaarbank werd gevestigd, werden grote gedeelten van de archieven zonder enig systeem op de zolders opgeslagen. Andere collecties ver huisden naar het Sint Pieter en Bloklands Gasthuis. In die toestand trof de huidige conservator het museum aan. toen hij er in 1923 voor het eerst bin nenstapte. Met enkele vrienden had de heer Huvgen in dat jaar het weekblad „De Amersfoortse Post" opgericht en omdat hli hier in de historie van Amersfoort zou behan. delen, trok hij na schooltijd nogal eens naar het museum. Reeds vóór ziin benoeming tot bestuurslid van de Oudheidkundige Vereniging was hii op eigen houtje aan het ordenen geslagen. In vrije tijd „Maar toen ik secretaris was. begon m'n werk eigenlijk pas." vertelt de heer Huvgen verder. „Ik was nog niet getrouwd en na schooltijd ging ik elke dag meteen hierheen. Om zes uur even eten en dan vaak weer tot tien uur boeken, platen, kaarten, foto's, tekeningen en van alles en nog wat uitzoe ken en catalogiseren. Veel hulp heb ik daarbij ondervonden van de toenmalige opzichter, de heer H. de Vlugt. Wat die man niet voor mij gesjouwd heeft! Z'n vrouw was trouwens pre cies eender. Zij heeft bijvoor beeld heel veel gedaan voor de inrichting van de Oud Holland se keuken. Toentertijd was de zerkenkamer gesloten. Maar de steneh werden van boven gehaald, schoongemaakt, ontcijferd en beneden in de hall ge plaatst. En ook die moesten ge catalogiseerd worden. Zo werd het een na het ander aangepakt. De bibliotheek bijvoorbeeld was maar klein en er moest aan de meeste* boeken heel wat worden verbeterd. Evenzo was het met de atlassen. Toen kwam de prentenkamer aan de beurt, daarna de Oud-Hollandse kamer, die is ingericht met lambri- zeringen. meubelen en andere voor- Om jaloers te zijn Terwill we van zaal tot zaal lo pen en zo nu en dan blijven stil staan voor een bijzonder mooie kast. een oude globe waarvan er maar drie in het hele land ziin. een verzameling kant waarop directeu ren van grote musea jaloers ziin. vertelt de heer Huvgen verder. Er ziin in de dertiger jaren onder ziin leiding verscheidene tentoonstellin gen in het museum georganiseerd: over Amersfoorts toren en wallen, over verdwenen Amersfoort en over de omgeving van onze stad. In 1933 werd een Oranjetentoonstel- ling gehouden die veel belangstel ling trok. Daarover heeft het mu seum trouwens nooit te klagen ge had, al kwam er altijd meer be zoek van buiten de stad dan van ingezetenen. Vorig jaar werd het Flchitemu- seum door tweeduizend personen bezocht, waaronder vele buitenlan ders. Enkele dagen geleden kwam nog de conservator van het Louvro in Parijs op bezoek. In het gasten boek. dat de conservator ons laat zien, staat de naam van de Frans man: HuygheWe hadden bei den veel plezier om die toevallig heid," zegt de heer Huvgen lachend terwijl hij ons nog even voorgaat naar de Atlaskamer. Nog steeds ontvangt de conservator aanvullin gen voor zijn collecties. En waar hij vermoedt iets op de kop te kun nen tikken, gaat hij zelf op onder zoek uit. Een gildcboek Nog onlangs kocht hii voor luttele guldens een vcrzarrtcling perkamenten, die tezamen een handgeschreven gildeboek ble ken te vormen. Er ziin nog en kele van die boeken in het mu seum. anderen zijn in het ge meente-archief te vinden. Om althans de tekst cr van tot ziin beschikking te hebben, heeft de heer Huvgen ze op lango win teravonden stuk voor stuk overgeschreven. „Eigenlijk is het museum te klein, maar de mogelijkheden om uit te breiden ziin er wel." zegt de heer Huvgen. als hii ons langs de oude gevelstenen in de overwelfde hall naar de buitendeur brengt. ..Jam mer dat het geld ontbreekt. Enfin, misschien gaat Amersfoort zich nog eens zó voor ziin museum inte resseren. dat die uitbreiding er kan komen." Als we over de houten brug naar de Singel tcrugwandelen bedenken we. dat zo'n oplevende belangstel ling voor de financiële zorgen der oudheidkundige vereniging die per jaar van de, gemeente f 750. en van het Rijk slechts 100.aan subsidie ontvangt een mooi ge schenk zou zijn voor de man. die zich volgend laar een kwart eeuw aan hct'werk in deze Amersfoortse schatkamer zal hebben gegeven. Voetbal Het voetbalprogramma voor a.s. Zondag biedt talrijke wedstrijden die voor de beslissingen in deze competitie van het hoogste belang zijn. Deze beslissingen hebben ditmaal lang op zich laten wachten en vrijwel in alle afdelingen komt het op de allerlaatste wedstrijden neer. CDN ontmoet Zeist op Birkhoven In de tweede klasse B heeft U.V.V. het kampioenschap voor hel grijpen want het moet uitgesloten worden geacht dat Z.V.V. in Utrecht kans krilgt ook maar één punt binnen te halen. Daarbij komt dat De Spartaan het in Oostzaan tegen O.S.V. moeilijk krijgt en het zou ons verwonderen wanneer dc Amsterdammers de volle buit bin nen halen. Alcmaria Victrix moet naar A.F.C. en kan op grote te genstand rekenen want A.F.C. zal alles op alles zetten om het gevaar van de laatste plaat9 te ontlopen. H.V.C. gaat bii W.F.C. op bezoek. Aangezien voor beide clubs weinig op het spel staat onthouden wij ons van een voorspelling. West- Frisia zal wel kans zien om Velox met lege handen naar Utrecht te zenden. De belangrijkste wedstrijd in de derde klasse F wordt op Birkhoven gespeeld. Deze wedstrijd moet de beslissing brengen wie of kampioen zal worden. C.D.N. of Zeist. Het is Een aardig poortje geeft toegang tot het prachtig aan de West singel te Amersfoort gelegen museum tEkhdte"i niet de eerste maal dat Zeist op Birkhoven ,cen beslissingswedstrijd moet spelen. Jaren geleden moesten de Zeistcrs na felle strijd tegen Zwaluwen Vooruit uit Utrecht het onderspit delven. Hoewel belde clubs elkaar niet veel in sterkte ontlopen geloven wij wel dat Zeist de beste kansen heeft. A P.W.C. moet naar H.M.S. De Utrechters staan er slecht voor en de ïvV'S- gelen kunnen op felle tegenstand rekenen. R.U.C. heeft een rrjooie kans om haar positie te verbeteren want het moet voor hen mogelijk ziin het bezoekende Patria met een nederlaag naar huis te zenden. De wedstrijd D.W.S.V. tegen B.V.C. is niet meer van belang voor de com petitie. Amersfoortse Bovs krijgt R.K.B. V.V. op bezoek en heeft een mooie kans om De Zebra's, die vrii zijn. weer wat in te halen. Hoewel R.K. B.V.V. een lastige tegenstander jS geloven wij wel. mits zij zich voor de volle honderd procent geven, dat de Bovs de twee punten binnen zul len halen. Dat het aan de Rubens straat hevig zal spannen staat bii voorbaat vast. Stichtse Bovs zal van het bezoekende 's Graveland moeten winnen willen zij in de strild om de laatste plaats niet het kind van de rekening worden. ADE kan op eigen terrein van Saestum winnen. De kans is groot dat S.E.C. nog geen kampioen wordt. De beslis sing lig! voor het moment bil de wedstrijd VoorwaartsActif. Het is te verwachten dat de Utrechters opnieuw twee punten rijker zullen worden. Struikelen zij echter dan kan Soest zich in feesttooi steken. V.V.O.G. moet naar En Avant. Dit is voor de Harderwijkers een moei lijke wedstrijd want zij zullen een ploeg tegenover zich vinden die al les in het werk stelt om de precaire positie te verbeteren. Woudenberg kan zich rehabiliteren van de grote nederlaag die zij Zondag j.l. in Barneveld, te incasseren kreeg. Toch is het bezoekende Niienrodes een kwade tegenstander voor hen. Al met al een progi'amma dat de voetballiefhebbers keus genoeg biedt. Servische Christenen door Kroaten geholpen In Tordinci in Kroatië bestaat een oude Kroatisch Hervormde ge meente, die daar sedert de Refor matie gevestigd is. Na de oorlog werden 60 Orthodox Servische fa milies in het dorp ondergebracht. Daar zij geen priester hadden, gin gen zjj naar de diensrten in de Her vormde Kerk. De Hervormde predi kant doopte hun kinderen, zegende huwelijken in en leidde begrafenis sen. Nu is er op voorstel van de Hervormde predikant een Ortho doxe gemeente gesticht, die de eer ste dienst hield in de Hervormde Kerk op tweede Kerstdag. Bij deze gelegenheid begroette de predikant ae Orthodoxe priesters aan de in gang der Kerk met een kus. Het Hervormde koor zong enige liederen en beide gemeenten waren b(j deze dienst aanwezig.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3