abc w HONDERD JAAR WEERBERICHTEN 100 jaar critiek COLPORTEURS De kerk als organisme in de wereld Onmisbaar geworden Voor goede wereldburgers lil Y De Kale berg Kerknieuws Zaterdag 6 Maart 1948 Niettemin is het K.N.M.I. in De Bilt een betrouwbare raadgever en voor land bouw, scheep- en luchtvaart van on schatbare betekenis Wie een enquête zou houden onder de krantenlezers, welk bericht 't meest gelezen wordt, zou ongetwijfeld tot de conclusie moeten komen, dat dat het weerbericht is. Evenzo met de radio-luisteraars: velen volgen het nieuws met matige belangstelling en snoeren de nieuws lezer de mond, doch niet vooraleer deze het laatste weercommuniqué aan den volke heeft prijsgegeven. Het weerbericht is een onontbeerlijke levensbehoefte gewor den, al beseffen we soms niet, hoe belangrijk het is. De schaduwzijde van deze grote belangstelling is de ge- weldige critiek, die de' mannen uit het Biltse weerhuisje onder vinden, als hun berekeningen de grilligheden van het klimaat onderschatten en iedereen met parapluie de straat opjagen, terwijl er een hele week lang geen druppel regen valt, bij wijze van spreken. weinig "afgestudeerden een K N M.I.-baan ambiëren. Het zou echter jammer zijn. als daardoor alle theoretische vorderingen niet bijgehouden konden wor den, want het K.N.M.I. heeft een Europese reputatie te verliezen. Dit blijkt bijv. uit het feit, dat de Amerikaanse marine, tijdens de operaties in de Stille Oceaan, gebruik maakte van de weers- atlas van het K.N.M.I." Er is anders heel wat veranderd sinds de Utrechtse hoogleraar Buys Ballot en zijn studiegenoot Krecke voor honderd >aar hun thermometer buiten hingen, op de barometer tik ten, de millimeters regen opteken den en naar de Wolken staarden, óm een keline groep belangstellenden te vertellen, dat ze maar niet met de Rijnspoorweg moesten reizen, om dat de regen wel eens in de open coupés kon striemen. Maar dat nemen de" mannen uit de Bilt. Ze zijn al gewend aan de schimpscheuten in radio en pers, doch aan de andere kant smaken ze het genoegen, te beseffen, dat ontel bare malen, in de honderd jaar dat het Instituut op 1 December 1948 bestaat, de „spionnen" bij de armee- en van Koning Thialf. Apollo, Do- nar en andere weergoden de spijker recht op de kop sloegen. Ze weten ook. schier onmisbaar te zijn gewor den voor de luchtvaart, de scheep vaart en het wegverkeer. De ram pen zouden niet te overzien zijn, als de marconisten niet beschikten over de weerkundige mededelingen en hoeveel automobilisten werden niet gewaarschuwd, dat ze het kalmpjes aan moesten doen, omdat er ijzel op de weg kwam te liggen? Hoe veel nut de landbouwers van de weerberichten en -overzichten heb ben. blijkt wel uit een enquête, waarbij kon worden vastgesteld dat 98 van de Nederlandse boeren de werkzaamheden regelt naar de be richten van het K.N M.I. Ook de aannemers van bouwwer ken zijn trouwe luisteraars van de raadgevingen uit het weerkundig hoofdkwartier en laten we eer lijk zijn hebben we zelf niet aan de luidspreker gehangen, als we de arbeidszorgen wilden verdrijven met enkele, weken vacantie-ontspan- ning? En o wee. als de voorspelling somber luidde. Dan moeten de oren van de nijvere weermannen wel flink hebben getuit, want mistasting in de toekomst is niet prettig, doch een eerlijke voorspelling dat het „donderen" wordt, kost ook moed Steeds beter Dit blijkt als we eens praten met de ..man van het weerbericht", drs. K. R. Postma, adjunct-directeur van de afdeling weerdienst en lucht- vaartmetereologie van het K.N.M.I. „Ik verzeker U. dat de weerbe richten van de laatste jaren aan stiptheid hebben gewonnen en dat dank zij goede internationale sa menwerking practisch nooit een verkeerde voorspelling meer wordt gedaan. Maar het zou nog beter kunnen, wanneer we in staat waren gegevens te verschaffen over lan gere perioden dan bijvoorbeeld vier of vijf dagen. Millioenen zouden landbouw, verkeerswezen en be drijfsleven kunnen besparen. Vopr het uitzaaien, ploegen en bewerken van het land is soms een constante periode nodig van enkele weken bepaalde Weersgesteldheid Zouden we dit kunnen voorzien, dan helpen wij op onze manier bij het volledig geiukken van een oogst. Een aannemer heeft voor het stor ten van beton, een paar dagen con stante temperatuur nodig, om fu neste spanningen te vermijden. Hoe zou deze man gebaat zijn als we hem al konden zeggen, hoe over veertien dagen het weer zou zijn. Laten we dan nog zwijgen over het nut van vooruitlopende gegevens voor het verkeerswezen. Wat nog altijd ontbreekt Helaas ontbreken ons daartoe de theoretische kennis, de hulpmidde len enhet personeel. Met de aanwezige krachten kunnen we net door -flink aan te pakken het dagelijkse werk af. Hoe leuk het werk op onze observatiepost ook is, het lage salaris is oorzaak, dat slechts Jedere' dag aan het eind van de middag wordt te De Bilt een ballon opgelaten, welke tot ruim 10 Km. hoogte stijgt en bezwaard is met tal van instrumenten, die allerlei metingen op verschillende hoogten verrichten. Nadat de ballon op grote hoogte gesprongen is dalen deze instrumenten per parachute. De eerlijke vinder ontvangt f 5.— beloning. De opname toont zo'n ballon gereed om op it stygen, Uru>ijl men bezig is de instru menten te bevestigen. 25.000 telegrammen Als men nog eens het laborato rium van toen zou kunnen zien, om het te vergelijken met de instru menten van thans, dan zou onze pionier Buys Ballot nog wel eens op zijn hoofd krabben. Om te beginnen de telexkamer, waar per etmaal 25.000 code-telegrammen binnenko men uit alle delen van de wereld, die in hun geheimzinnige cijfertaal duizend-en-een omstandigheden me dedelen, waarom de winter zo zacht en plotseling zo „ruig" was. Dan de weerkamer met de talrijke kaarten, statistieken, waarop de weerkundi gen „zo maar" zonneschijn, regen of mist lezen, alsof ze „Ot en Sicn" nog eens bestudeerden. Dan de weer- toren. hoog in de lucht, tot in verre omtrek zichtbaar, karakteristiek voor De Bilt, waarvoor vaders hun zonen staande houden om te zeggen ..En hier Jantje, zit meneer van de Bilt; als je dus gaat fietsen, bestel je hier maar cffc een daggie zonne schijn". De toren vol precisie-instrumenten die stillekens hun eigen werk doen en netjes op papier zetten, wat ze constateren. Dan de seismografen, zo gevoelig, dat je op vilten pantof feltjes er heen lopen en de adem inhouden moet, om het zo eens uit te drukken, anders vertonen ze ec-n uitslag. Vervolgens het dagelijkse ballonnetje, aan het einde van de middag, een verzetje voor de weer- tarters en een voordeeltje voor de Een overzicht van de ..weerkamer" van het K.N.M.I. te De Bilt. waar aan lange tafels gezeten de weerkundigen de per telex binnengekomen berichten uit alle delen van de wereld op weerkaarten aantekenen. Deze weerkaarten of ana lyses stellen de weerkundigen in staat een overzicht te krijgen van alle om standigheden. welke ten slotte het weer bepalen. vinder van de instrumenten, die vijf gulden kan opstrijken. Ja. Buys Ballot zou er veel nuttig speelgoed kunnen bewonderen in dit kraaiennest van weersoldaten, die hun schare op elke minuut van de dag nieuws van de fronten ge ven: fronten van kille, vochtige en zonnige generalissimo's, die de aarde tot dusver nog niet kon overwinnen, doch waartegen een kundig alarm systeem ver te voren waarschuwt. TUINKALENDER S MAART: Met behulp van een goed samengestelde collectie vaste planten kan men zelfs van een paar vierkante meter grond van het voor jaar af tot in het najaar voortdurend snijbloemen voor de vazen' oogsten. Reeds in het vroege, voorjaar kunnen de gele bloemen van de Caltha en Doronicum worden gesneden. Vervol gens zijn het de TrolliuJ. Pyrethrum. Anjers. LupinenMargriet, Gips- kruid. Gaillardia en Helemum. die in de zomermaanden hun ontelbare bloe men voortbrengen. En tenslotte vol gen in het najaar nog de Hcrfstasters en Troschrysanthen Zondagavond a.s wordt op de Hoky ln Den Haag een wgdstrijd gespeeld tussen een Nederlands bonds-team, dat vermoedelijk versterkt 7al worden door de opneming van Andreola en de Olym pische ploeg van Canada. Er zal getracht worden tegen de Ca nadezen een zo sterk mogelijke ploeg op het ijs t,e brengen, opdat de ont-. moeting "werkelijk een wedstrijd wordt en niet louter een demonstratie. is vadertje Stalin die de Balkan inspint Uncle Sam rijk, sterk en vervaarlijk T 7 is Vishinsky hij schreeuwt wonderbaarlijk derde Wereldoorlog met als wapen atomen duidt de plaats aan waar we dan zullen komen is het ijs, 't was met Kerstmis niet best is het Zenith en het eind van de les Rotterdams elftal gaat naar Antwerpen Het Rotterdams elftal, dat op Za terdag 13 Maart in het Beerschot stadion tegen Antwerpen speelt, is als volgt samengesteld: Landman (Neptunus); Evertse (Nep'cunus) en Terlouw (DCV); Barzilay (Xcrxes); De Leeuw (Xer xes) en Van Buitenen (Hermes DV S): Van Munster Feiienoord Schrumpf (SVV): Brandes (Feiien oord); Beun (Xerxes) en Van Male (Sparta). Wereldkampioenschap floret dames in ons land Op het congres van de internationale schermfcderatie. dat te Brussel gehou den is. werd besloten dat het wereld kampioenschap floret voor dames op 24 en 2ó Juli a s. in Den Haag getrok ken zal worden en dat de wereldkam pioenschappen voor heren en dames ln 1949 (personeel en voor équipes) in Cairo georganiseerd zullen worden. Het Nederlands hockey-elftal voor de wedstrijd WalesNeder land op 27 Maart te Weston Super Mare is als volgt samengesteld: Richter (Be Fair), De Looper (Hilversum) (aanvoerder) en Drij ver (Leiden), Derckx (Deventer), Loggere (Laren) en Langhout (Hil versum). Van Heel, Boerstra, Brom berg, Kruize (allen HHYC) en Es- ser (Togo). Bij de propaganda-afdeling van ons blad is plaats voor "enige energieke en beschaafde Vast minimum loon plus provisie Schriftel. of persoonl. aanmeldingen bij de Directie DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Snouckaertlaan 7 Amersfoort Soest S.E.C. tegen Bondselftal Het elftal van S.E.C. dat a.s. Zondag een wedstrijd speelt tegen het Bondselftal op het DEV-terrein te Doorn, ziet er als volgt uit: Doel: C. Hornsveld; achter: J. Koster en J. van Kooij; midden: J. Poot, J. Rijnders en E. Kareisen; voor: E. Klompenhouwer, H. Post, C. Reijerse, A. Rommers en O. Maassen. De opstelling van de bondsploeg is als volgt: Doel: Van Loon (KWA); achter: Leeman (Minerva) en Weldam (De Stichtse); midden: Meijer (DEV), Keiman (Voorwaarts R.) en v. d. Bilt (De Toekomst): voor: Ver doold (DEV). v. Zuilen (KWA), v. d. Griendt (Maarssen), Van 't Veld (Gooise Boys) en W. Harde man (DEV). MEDISCHE DIENST SOEST Zondag a.s. is geopend Apotheek „Soestdijk", Van Weede- straat 46. SOESTERBERG Dr. van den Helm, Prins Alexanderweg 82 te Huis ter Heide, zal Zondag a.s. voor de buurtschappen Soester- berg, Huis ter Heide en Den Dol- der, de artsendienst waarnemen. BEKENDMAKING B. en W. van Soest maken be kend, dat zij, die over het jaar 1947 nog vorderingen op de ge meente hebben, hun rekeningen ten spoedigste, doch in elk geval vóór 15 Maart a.s. ter gemeente, secretarie afdeling financiën) moe ten indienen. KERKCONCERT MANNENKOOR „APOLO" Het mannenkoor „Apollo" geeft op Donderdag 11 Maart a.s. een Kerkconcert in de Wilhelminakerk aan de Driehoeksweg te Soest. Burgerlijke Stand Geboren: Arnold Gijsbert Frede- rik, z v M Verwoerd en J. M. de Maaijer. Paul Philip, z v Ph A L v Kampen en A M Butzelaar. Jo- han Jan, z v R Jansen en A M door Prof. dr. G. van der Leeuw Van het allergrootste belang voor het leven van de kerk is het juiste evenwicht tussen haar innerlijk en haar uiterlijk bestaan, tussen haar eredienst en haar apostolaat. In de eredienst staan wij in het hart van de kerk. Daar leeft de ge meente met haar Heer. zij hoort zijn woord en antwoordt Hem in haar gebed en lied. Zij neemt deel in het offer van zijn leven, wanneer zij zich zet aan de heilige Dis. die Hij aanrichtte. Haar leden ontvouwen elkander de diepten van het geloof. Maar deze „inner circle" van de kerk wordt tot een steriel conven tikel, een nutteloze heimelijkheid, wanneer hij niet telkens weer wordt verbroken, de gemeente opstaat van de Dis, de kerkdeur zich opent en de gemeente mèt de schatten van haar geloof de wereld ingaat. Ge schiedt dit niet. dan verwordt de kerk tot een plaats, waar de groot ste leerzuiverheid is bereikt of de hoogste mystieke verrukking, of, eenvoudig (want deze beide geval len zijn relatief nog gunstig) de meest knusse burgerlijke kliekgeest. In het Credo wordt de Kerk bele den als „apostolisch". Een kerk, die niet uitgaat, die de 'apostolische aandrift mist, is geen kerk (Verg. de zo juist verschenen brochure van Prof. den Ruler: „De belijdende kerk in de nieuwe Kerkorde", Nij- kerk, Callenbach) Natuurlijk is dit uitgaan gevaar lijk. Zodra de deuren opengaan, kan ook allerlei bin nenkomen. En Kerk en buiten komt men niet zonder risi- Wereld, co. De reine al taargewaden kunnen besmeurd, het zuivere Godswoord kan vervlakt; worden. Dat risico moet worden ge dragen. Christus droeg het ook, tot in de dood toe. Maar er behoort evenwicht' te zijn tussen binnen en buiten, tussen eredienst en aposto laat. Christus richt zijn Tafel aan voor allen, ook die in de stegen en heggen zijn. De kerk heeft te wor stelen om de zuivere leer, maar zij heeft ook die leer in verstaanbare taal aan mensen te brengen, die er nog nimmer van hebben gehoord. Zij heeft haar dienst naar binnen en naar buiten. Uit de eredienst ont wikkelde zij haar belijdenis, haar leer. Maar eredienst en leer moe ten naar buiten, de gemeenschap met God, die daarin wordt gevierd en beleden, moet vorm en gedaante krijgen op de markt des levens, in het maatschappelijk en politiek le ven, m de wetenschap en de kunst, in de handel en het verkeer, in de sport en het spel. Nieuwe Kerkorde Is de kerk zich deze taak bewust en wil zij haar aanvaarden, dan moet zij een Orde hebben, een regel, volgens welke zich haar leven in de wereld beweegt. Het is een bewijs, dat de kerk het risico aandurft, dat zij thans niet langer genoegen wil nemen met de Reglementen uit de tijd van Koning Willem I, maar dat zij zich een nieuwe kerkorde wil opleggen. Die reglementen immers waren niet alleen sterk verouderd, maar zij getuigden nóch van het kei"kelijk leven naar zijn binnen kant, nóch van de kerkelijke taak naar buiten. De kerk. die zich haar wezen weer bewust werd. moest dus een nieuwe kerkorde hebben Zulk een kerkorde is maar niet een soort statuut. Met opzet heeft men de naam „reglement", die ook voor spoorwegen en andere nuttige zaken geldt, vervangen door „orde". Daarmede wordt uitgedrukt, dat het niet gaat om de regels van een organisatie, maar om de levenswet van een organisme. Het spreekt van. zelf, dat die levenswet altijd slechts epn benadering kan zijn vgn de wet, die God aan zijn kerk geeft. Maar zij zal zo goed mogelijk uitdrukking daarvan moeten zijn. Met andere woorden: de kêrkorde moet prac tisch zijn, aansluiting hebben op het moderne leven, maar zij moet in de eerste plaats theologisch gefundeerd zijn; zij is een vorm, en wel een zeer gewichtige vorm van het belij den der kerk, evenals, de geloofs belijdenis, de liturgie, de schat der liederen. En zoals zij theologisch gefun deerd 'moet zijn. zo moet zij ook de mogelijkheden bieden, dat theolo gische arbeid van haar uit gaat en door haar wordt genormeerd. Theologische arbeid: dat betekent niet alleen het wetenschappelijk werk van de academische theologen, maar vooral ook de prediking en het onderwijs. Want in deze beide leeft de kerkleer in direct contact met de gemeente, daarin wordt de leer eerst levend. Hetzelfde geldt van de vormen van de eredienst, waarover wij afzonderlijk willen spreken. Dat het hier niet gaat om het ma ken van een efficiënte organisatie, (al zal de kerkorde natuurlijk zo efficiënt mogelijk behoren te zijn), maar om het ontdekken van de juis te levenswet van een organisme, blijkt vooral in de grondslag van deze en elke kerkorde: het ambt. De orde van de kerk brengt in de eerste plaats het ambt mede. In zekere zin is elk kerklid ambts drager, want hij leeft niet in de kerk krachtens zijn eigen keuze of die van anderen, maar omdat God hem daar in. ondanks zijn onwaar digheid, heeft geplaatst. Hij is niet de heer of mevrouw Die en Die. die wel lid van de kerk wil zijn, maai de drager van een goddelijke ge nade. Er zijn echter ook bijzondere ambten. De nieuwe kerkorde kent er. naar presbyteriale traditie, drie: Dienaar des Woords, Ouderling en Diaken. Dat de Ned. Herv. kerk zich aan sluit bij de presbyteriale traditie, is in ons land vanzelfsprekend. Het heeft ook het grote voordeel, dat, waar de moderne democratie in we zen niet anders is dan een burger lijke vorm van dit stelsel, omge keerd ook de kerkorde dempcrati- sche allure is gegarandeerd. Toch zou men gaarne hebben gezien, dat de geestelijke waarde van het-bis schopsambt meer tot uitdrukking, ware gekomen en dat men de be stuursvorm van de kerk meer had gezocht in een evenwicht tussen de verkozen bisschop en de kerkverga dering Ons volk is echter in geeste lijke dingen nog feller op volkomen vrijheid gesteld, dan in wereldlijke, en zo bleef dit voorshands nog een onvervulde wens. De strakke presbyteriale structuur is in het onderhavige ontwerp rui mer en milder gemaakt door de in schakeling, naast de plaatselijke en algemene kerkvergaderingen, van Raden en soortgelijke lichamen, sa mengesteld uit deskundigen op de meest verschillende gebieden, die de Synode of de plaatselijke verga dering adviseren in haar contact met de wereld. Deze figuur is van groot belang. Zij fungeert reeds geruime tijd. begonnen als product van nood- recht tijdens de bezetting, en zij heeft reeds veel goeds tot stand ge bracht. Deze Raden zijn een soort voelhorens, die de kerk naar de we reld uitstrekt en waarmede zij de si tuatie peilf School, ziekenverzor ging, staat, sociale aangelegenhe den, en veel meer is bij deze licha men in voortdurende studie. Kerkrecht Wie kerkorde zegt, zegt ook kerk- reoht. De kerk staat in de wereld en haar orde moet dus tevens een wet telijkheid zijn, voor uiterste geval len zelfs mèt sancties. Wij zagen reeds hoe hierin voorzien is met het oog op 't functionneren van de leer. Aan de ordening van het leven is tot nu toe slechts overwegend in algemene zin aandacht geschonken. Er is in het ontwerp ruimte voor levensordening, en enige raden zij'n bezig met de voorbereiding van een uitwerking. Dat het de kerk, on danks de grote moeilijkheden, wel ke hier in onze wat de normen van het leven betreft, zo onzekere tijd liggen, met deze ordening ernst is, kan hieruit blijken, dat zij het ont zettend ernstige vraagstuk der echt scheiding reeds vóór het ontwerp tot stand kwam. heeft aangepakt, zij het zonder groot succes. De hoofd zaak echter is. dat aan wetteloosheid en geestelijke anarchie een einde wordt gemaakt. Tot nu toe kan een predikant elk huwelijk, ook dat van gescheidenen, bevestigen, hij kan dit ook weigeren. Zijn kerk helpt hem daarbij niet, hij moet het maar uit vechten met zichzelf. Hier zal het kerkrecht zich strakker en dieper moeten ontwikkelen. En daarbij zal blijken, dat allerlei is losgeraakt, dat weer moet worden gehecht: niemand weet tegenwoordig meer zo heel ze ker wat hij onder het huwelijk, laat staan pnder de huwelijksbevestiging als christen heeft te verstaan. Er zijn er, die leven bij een volstrekt irreëel geworden traditionele moraal: er zijn er, die realtivist zijn geworden. Noch bij het een noch bij het ander kan een levende kerk zich neerleg gen. al zal het nog wel even duren alvorens hier de juiste toepassing van het in het Evangelie gegevene voor deze tijd is gevonden. Financiën Nog één ding: zal de kerk in haar nieuwe orde functionneren, dan zal veel geld nodig zijn. Tijdens de oor log was de offervaardigheid buiten gewoon groot en kon de kerk prac tisch zo veel geld krijgen als ze heb- -ben wilde. Thans i^ het geld schaars en de offervaardigheid aanzienlijk minder geworden. Hier ligt voor het nieuwe kerkelijke leven misschien wel het hachelijkste punt. Immers de geldkwestie is er niet alleen een van practische mogelijkheid, maar zij is precies even geestelijk als alle an dere kerkelijke kwesties. Wanneer de kerk haar levend organisme on derhouden kan, wanneer zij de aan val op de wereld niet kan financie ren, dan leeft zij klaarblijkelijk nog niet intens genoeg. De kerkelijke fi nanciën hangen ten nauwste met het geloof samen. Is het geloof krachtig genoeg, dan is het geld er ook. De gereformeerde kerken hebben in dit opzicht aan de hervormde een schoon voorbeeld gegeven. Drent. Adam, z v A Kramer en J J E Massing. Wilhelmiha Johanna, d v D v Uiting en A M Staal/ Hen- drika Wilhelmina, d v F G Ver- heij en A B Bod. Getrouwd: H v d Brink en E Prins, J v Ouwerkerk en E E Crop, A G Kelderman en H M Westra. T Meerveld en H Walet. O W Ileidman en J I v d Brink. T G Muts en J M Post. C L Post en J J Zuidema. Overleden: Margaretha G W v d Koppel 90 jaar ongehuwd. Predikbeurten Ned. Herv. Kerken. Oude Kerk 10 uur Ds. D v Krugten, H. Doop, 17 uur Ds. M. Verkerk. Emma- kerk 10 uur Ds. M Verkerk, H. Doop, 17 uur Ds. E. Groeneveld. Heeskapel 10 uur Ds. E Groene veld. Zonnegloren 10 uur Ds. L. D. Terlaak Poot (Den Haag). Eltheto 10 uur Kinderkerk. Woens dag 10 Maart biddag voor het ge was. Oude Kerk 19.30 uur Ds. D Krugten. Emmakerk 19.30 uur Ds. E. Groeneveld. Hees kapel 19.30 uur Ds. M. Verkerk. Evangelisatiesamenkomsten: Zondag 7 Maart, 19 uur Huize Buitenzorg. Spreker de heer v. Gorkum. Donderdag 11 Maart 19.30 uur Heeskapel. Spreker de heer v. Gorkum. Herv. Ge'ref. Samenwerking tot Evangelieverkondiging. Dinsdag 9 Maart 20 uur Zaal v. d. Broek, Nieuwstr. 57. Spreker de heer S. v. Gorkum. Geref. Kerken. Julianakerk 8.30, ld.15 en 16.30 uur Ds. A. Brouwer. Wilhelminakerk 10 en 17 uur Ds. H. v. d. Berg. Geref. Kerk Gebouw „Rehoboth", Buntweg 11 en 15.30 uur Ds. J. Waagmeester (Baarn). Chr. Geref. Kerk 10 uur Leesdienst, 15.30 uur Prof. L. H. v. d. Meiten. Geref. Ge meente. Kleine Rembrandtzaal 10 en 17 uur Leesdienst. Ver Vrijz. Godsdienstigen, Afd. Ned. Prot. Bond Gebouw Religie en Kunst, Rembrandtlaan 10.30 uur Ds. N. Kosteloze inentin"; tegen pokken B. en W. van Soest brengen ter kennis van belanghebbenden, dat ge legenheid tot kosteloze inenting le- „De Osseberg was eens schoon door zijn bomen. Gelegen in de om geving van 'n grote hoofdstad even wel, werden deze met bijlen omge hakt; kon hij zo zijn schoonheid behouden? Nochtans, door de onophoudelijke invloeden van dag en nacht, de be vochtiging van regen en dauw, ont brak het niet aan spruiten en uit lopers, die opschoten. Toen echter kwamen runde VRIJE WOORDEN door IR P. SCHUT ren en schapen daar weiden, zodat de berg nu zó kaal is. dat men, dat ziende, meent dat hij nooit be bost is geweest. Maar het is er verre vandaan, dat dit de natuurlijke aard van de berg zou zijn! Zo ook, wat betreft de eigenschap pen van de 'mens, is het er verre vandaan dat hij geen gevoel voor humaniteit en plichtsbesef zou heb ban. Dat, waardoor hij zijn aangebo ren goede hart verliest, is als de wij ze waarop de bijlen ten opzichte van de bomen te werk zijn gegaan. Wan neer cr ochtend na ochtend gekapt wordt, kan het bos dan zijn schoon heid behouden? Nochtans, door de onophoudelijk werkende invloeden van dag en nacht en in de adem van de frisse morgen, nadert het in zijn gevoelens van liefde en haat weer dicht tot de humaniteit, maar na korte tijd wordt dit weer geboeid en vernietigd door zijn daden geduren de de dag. Wanneer dit keer op keer ge schiedt. dan is de nachtelijke atmos feer niet toereikend om de aangebo ren goedheid te bewaren, en als dit zo is. dan is hij niet ver verwijderd meer van de dieren. Ziende, dat hij is als een dier, denkt men dat hij die "aanleg heeft gehad Maar zou dit de ware aard van de mens kunnen zijn? Daarom: als het een juiste verzor ging krijgt, is er niets dat niet groeit; als het een juiste verzorging mist. is er niets, dat niet kwijnt!" Het komt me zo voor dat deze ge lijkenis van een oude Chinees, Meng Tse (372288 voor Chr.) een juistere blik op de mogelijkheden van de mens geeft dan de gedachten van d'e pessimisten onder ons, die slechts een verdorven wereld, met slechte mensen zien. gen pokken wordt gegeven op Woensdag 10 Maart 1948 te Soest van 14 tot 14.30 uur in een leslokaal der o.l, school Kerkebuurt aan de Mid delwijkstraat en van 15 tot 15.30 uur in een leslokaal van de Mariaschool aan de Mariastraat "hoofdingang!; te Soesterberg van 14 tot 14.30 ten huize van dokter A. Th M. Splin ter, gemeentegeneesheer, Amers- foortsestraat 3. Huoslaml Medische Zondagsdienst Alleen voor spoedgevallen wordt de medische dienst Zondag 7 Maart waargenomen door dr. W. Verbeek te Hoogland (Tel K 3493-260). Deze waarneming geldt voor Hoogland. Hooglanderveen en Hoe velaken. Ncd. Herv. Kerk. Zondag 7 Maart 10 uur ds. O. S. Jellema. Leusden Keuring dienstplichtigen De keuring van de dienstplichti gen ingeschreven voor de dienst plicht lichting 1949, (mannelijke personen geboren in het jaar 1929, die op 1 September 1947 in het be volkingsregister van Leusden ston den ingeschreven), geschiedt op 25 en 26 Mei a.s. te Arnhem. Belanghebbenden worden nog nader op de hoogte gesteld van welk vervoermiddel zij gebruik moeten maken. De keuring van de dienstplichti gen ingeschreven voor de dienst plicht lichting 1949, (mannelijke personen geboren ln het jaar 1929, die op 1 September 1947 in het be volkingsregister van Stoutenburg stonden ingeschreven), geschiedt op 17 en 18 Mei a.s. te Arnhem. Belanghebbenden worden nog nader vanwege de Burgemeester op de hoogte gesteld van welk ver voermiddel zij gebruik moeten ma ken. Geeft uw hond aan Dezer dagen ontvangt ieder ge zinshoofd in deze gemeenten een aangiftebiljet van honden voor het jaar 1948, dat zo spoedig mogelijk dient te worden ingezonden. Op dit biljet zal de houder moeten invul len het getal honden, waarvoor hij belastingplichtig is, alsmede de klasse' waartoe zij behoren (Klasse 1 gewone honden: klasse twee land bouw- of bedrijfshonden en waak honden). Ds. N. Bijdemast f 1 In de ouderdom van 81 jaar Is to Zeist overleden ds. N. Bijdemast, em. predikant van dc Chr. Geref. kerken. Ds. Bijdemast werd 20 Juni 1866 te 's-Gravendeel geboren en behoorde aanvankelijk tot de Geref kerken. Hij diende de Geref. kerk van Maarssen als ouderling en van 1902—1908 als oefenaar. In laatstgenoemd jaar ging hl) over tot het predikambt.'18 October van laatstgenoemd jaar verbond de overledene zich aan de gemeente Maarssen. In 1918 vertrok hij naar Zwolle, welke' standplaat? ln 1921 met Doesburg verwisseld werd. In 1923 werd ds. Bijdemast predikant te Delfs- haven, welke standplaats hij in 1930 met Boskoop verwisselde In 1935 deed hij intrede in zijn. laatste gemeente Soestdijk. die hij gediend heeft tot zijn emeritaat in 1938, waarna hij zich te Zeist vestigde Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Goereede P J. Dors man te Schelluincn; te Ouderkerk a. d. IJssel H. G. Abma'te LJsselstein. Bedankt: voor H. I. Ambacht (2e pred.pl.) J de Bruijn te Gemert (N.Br.) Scheefst iitiingen Abbedijk, New YorkRotterdam 5-3 te Antwerpen: Algenib 4-3 van Pernambuco te Bahia; Alhena, RotterdamRio de Janeiro, pass. 4-3 Dungeness; Alphacca, Rotter damJapan. 5-3 te Alexandrië verwacht: Amsteldiep, Sorong Tarakan 4-3 te Noenoekan; Axel- dijk, Mobile—Rotterdam, pass. 4-3 Scillie; Blijdendijk, 5-3 van Phila delphia te New York verwacht: Kota Gede, 4-3 van Batavia naar Belawan en Rotterdam: Rijnkerk, AmsterdamOost Afrika, 4-3 van Aden; Saidja, 4-3 van Pladjoe naar Miri; Stentor, AlgiersRotterdam, pass 4-3 Gibraltar: Arnedijk, '4-3 van Rotterdam naar Vera Cruz; Blomrnersdijk, 4-3 van Rottérdam naar New York; Stad Leiden 2-3 van Freetown naar Takoradi. Straat Soenda, 3-3 van Shanghai te Manil la. Troepentransportschepen Grote Beer, thuis pass. 4 het An- derhalvegraadskanaal; Johan de Witt, thuis. 4 op 100 mijl Z.W. van Minikoy: Kota Baroe, 6 Mrt vm. 6 uur van Batavia voorgaats van de Waterweg verwacht: Sibajak uit gaand, pass. 4 nam. 10 uur Point de Galle; Slotendijk, uitgaand 4 nam. 3.40 uur van Aden naar Sabang; Tabinta. thuis, pass 4 nam. Mini koy: Volendam. uitgaand, pass. 4 's midd. 12 uur Kaap de Gata: Wa terman, thuis, pass. 4 nam. - «-- 4 uur Aan de juiste verzorging ontbreekt Guardafui; Zuiderkruis, uitgaand, nog ontzaglijk veel. P.S. pass. 4 nam. 7 uur Malta.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 5