Dat was een kwestie van sport INTEKENBILJET Spanning stijgt in competitie GUKB-twaalftal LAATSTE BERICHTEN samengesteld Prikkeldraad en ergernis Bekerwedstrijden Beurs van New York 2 Dinsdag 9 Maart 1948 STADSNIEUWS Filmoperateur verkoos SS boven Dachau „De oorlog was nauwelijks koud. De Duitse horden hadden Neder land overweldigd, ons volk was ge- knecht, Rotterdam gebombardeerd en wij zuchtten hier onder de Duitse terreurIk begrijp niet, dat u, die nog wel als Nederlands soldaat tegen de Duitsers gestreden hebt er reeds enkele maanden na de overweldiging toe bent kunnen komen u te melden bij de S.S. Hoe kwam dat eigenlijk?" Aldus de voorzitter van de 5e kamer van het Utrechts Tribunaal tot de Amersfoorter filmoperateur H. Th. Lureman, die zich gisteren voor deze instantie had te verant woorden voor zijn misdragingen in oorlogstijd. „Dat was een kwestie van Sport", antwoordde verdachte. „Ik kon in Juli '40 in Duitsland een sport kamp volgen, niet wetend dat ik daar geprest zou worden tot de SS toq te treden. Na drie maanden werd ik voor de keuze gesteld: SS oi concentratiekamp Dachau. Ik had in het laatste weinig idee en koos toen maar het eerste." „Maar u zag er dan toch geen been in bij de vijand op sportcur- sus te gaan. Gaat bij u de sport dan boven uw vaderlandse gevoe lens?" vervolgde de voorzitter. „Sport kent geen politiek!" ver weerde verdachte zich. „Er is hier geen sprake van poli tiek, maar van nationaal gevoel, van vaderlandsliefde en als de sport daarboven gaat, dan acht ik do sport verderfelijk voor de jeugd. Ik kan uw handelwijze overigens helemaal niet sportief vinden!" Verdachte gaf nog een nadere uiteenzetting van zijn pro-Duitse instelling. Hij had'enige jaren bij een Duitse officier gewoond, die voor zijn opvoeding zorgde en daar had hij de nat.-socialistische ideeën ingezogen, die heen in 1939 tot het lidmaatschap van de N.S.B. had den geleid. Overigens heeft Lure man zich niet bijzonder chauvinis tisch getoond: het grootste gedeelte van de oorlogstijd bracht hij door als vertegenwoordiger van een Duitse firma hier te lande en de rest als loon-administrateur voor de Ned. arbeiders op het vliegveld r.a ruim twee jaar internering Soesterberg. Hij bevindt zich thans weer op vrije voeten en werkt bij een Amersfoortse grossier. Het Tribunaal zal op 22 Maart beslissen of het nodig zal zijn hem nóg zwaarder te straffen dan thans reeds is geschied. Verkeerspolitie voedt weggebruikers op De Amersfoortse Verkeerspolitie voert een actie tegen onbesuisdheden en overtredingen van het langzame verkeer. Fietsers, handkar-bestuur ders enz. wijst men op hun te kort- komingen. De oogst was gisteren 38 waarschuwingen! Zes personen wer den bekeurd. Restauratie scbiolen Schoollaantje B. en W. schrijven o.m. aan de raad: Een ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat' zowel het gebouw van de ULO-school, als dat van de school voor GLO aan het School laantje en het bij die school beho rende gymnastieklokaal, ingrijpend dienen te worden verbeterd. Geconstateerd is, dat de o.a. uit houten tralie-liggers bestaande dakconstructie van de ULO-school over een spanning van 6 meter 10 tot 15 centimeter is doorgezakt. Dientengevolge blijft het regenwa ter op het plattedak staan en ver oorzaakt op velerlei plaatsen lekka ges, terwijl de plafonds overal scheuren vertonen. De in de lagere school en het gymnastieklokaal aanwezige stalen ramen en deuren kunnen niet meer worden gesloten of geopend. Het zal u duidelijk zijn, dat deze uit constructie-fouten voortvloeien de gebreken zo spoedig mogelijk dienen te worden verbeterd. Daar toe is nodig: voor de ULO-school: het verbete ren van de kapconstructie met bij komende werkzaamheden: voor de lagere school en het gym nastieklokaal: het wijzigen van de glaspuien aan de binnenplaatsgevel. De te treffen voorzieningen zul len naar raming een totale uitgaaf vorderen van rond f 43.300, „Utrechtsestraat" richt zakenvereniging op In een Maandagavond in de Wapenroem gehouden vergadering van winkeliers uit de Utrechtse straat is opgericht de zakenvereni. ging „Utrechtsestraat". Het ligt in de bedoeling van deze nieuwe ver eniging in de toekomst winkelwe ken te organiseren. Voorts wil men door andere actracties bevorderen dat de winkelende burgerij vooral ook de Utrechtsestraat niet voorbij zal lopen. Bij de komende jubi leumfeesten stelt men zich voor gezamenlijk zorg te dragen voor een stijlvolle versiering van de Utrechtsestraat, die toch de entree vormt tot onze binnenstad. Het bestuur werd als volgt sa mengesteld: de heer L. Th. L. M. Hoefnagels, voorzitter; de heer A. de Bruin, Utrechtsestraat 3a, secre taris; de heer H. W. Stol, penning meester. Tijdschriftenverkoper maakte goede sier De Amersfoorter L. is voor de of ficier van Justitie geleid wegens het verduisteren van fl. 547.59. Hij had tijdschriften in consignatie *en be steedde het geld voor andere doel einden. Noteert U even GRAND: De beste jaren van ons leven (14 j.). 14 en 19.30 u Zo. 13, 16.45 en 20.30 u. CITY: Rhapsody in Blue (elke lft. 14.30, 18 30 en 21 u., Zo. 14, 16, 18.30 en 21 u. REMBRANDT: Teheran (14 j.). 14.30 en 20 u., Zo. 14, 16.15, 18.45 en 21 u. 10 MAART: N.R.V. Zwitserland avond, films bergtourisme. 's Prinsenhof, 20 uur. Prot. Interk. Thuisfront ..Ge sproken brief" ,L. Costerplein, 20 uur. Joods Nationaal Fonds, lezingen en kleurenfilms. Acad. de Danse, 20 uur. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmo- nia", prop. avond Theos. Loge, Regentesselaan, 20 uur. 11 MAART: AVRO Bonte avond, 20 uur 12 MAART: Ledcnverg. A.Z. en P.C. „De Wapen roem", 19.30 uur en 13 Mrt „Gymn. uitvoering ,,Wil- helmina", Markthal, 19.30 uur. 13 MAART: Receptie „Soesterkwar- tier", Clubgebouw 1517 uur. Buurt ver. Verhoe venstr." „Wat eeuwig leeft", Amicitia, 20 uur. Int. School v. Wijsbeg. Econ. studie conf. Spr. prof. Goudriaan. prof. Tinbergen en dr de Roy. Nat. Fed. v. h. voorm. verzet in Nederland, films: Het voorspel van de tweede wereldoorlog en Verdeel en heers. Grand, 23.45 u. OPENB. LEESZAAL EN BIBL da gelijks ruilen v. boeken 1417 u. Di. Vrijd. avond ook van 1921 uur.' Leesz. geopend dagelijks 10 12.30 u. en 1417 u Di. en Vrijd. ook 19—22 uur. „STICHTSE HEUVEL": Wo, Za. en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (Black-White Band, „de Spotvogels"). DANCING VAN 'T HUL: Zat., Zon. en Woensd. dansen, 2023 uur. Zon.mid. 1518 u. (Orkest „The Rhythm Specials") DANCING d'ORANJEBOOM: Zat., Zon. en Woensd. dansen Kruidenierswaren vlogen in het rond Een kruideniersbediende die zijn fietsmand te zwaar beladen had. zwaaide in de langstraat tegen een vrachtauto op. Een rol beschuit, een fles vruchtensap en "enkele andere kruidenierswaren gingen verloren. De bediende kwam er goed af. Nachtvoorstelling in het Grand Theatre De landelijke propaganda-com- missie van de Nationaal Federa tieve Raad van het voormalig ver zet in Nederland organiseert op Za terdag 13 Maart a.s. een nacht filmvoorstelling in het Grand Theater. De commissie stelt zich voor de volgende films te draaien: „het voorspel van de tweede we reldoorlog" en „verdeel en heers". Examens Onze stadgenoot de heer H. Evers, slaagde aan de Rijks Uni versiteit te Utrecht voor het can- didaatsexamen Wis- en Natuur kunde A. NIWIN-lectuurbus in Amersfoort Twee in lichte kleuren gehouden tijdschriften-bussen herinneren van vandaag af onze stadgenoten eraan, dat de jongens over zee in hun vrije tijd graag lezen. Hedenmorgen werd de eerste bus gezet op de brug bij de Utrechtse straat en een tweede zal op de Leusderweg wor den geplaatst. De bussen zijn door Amersfoortse zakenlieden aan de NIWIN geschonken. Iedere Amers foorter weet nu waar hij zijn oude tijdschriften en kranten kwijt kan. Burgerlijke Stand Geboren: Johannes Hendrikus. v J W Caspers en J M W Pinke; Reinie, d v W Hannessen en A van Sandijk; Jan, z v F Henkei en M Uringa; Hans, z v F Henkei en M Uringa; Klaas Cornells, z v K Jon ge jan en T W van Barre veld; Pie- ter Coenraad, z v G van Nijkerk en E Stam; Edward Matthias Jo- han, z v G J Smallegange en C G Cretier; Johanna Marie Louise, d v J D Smit en W M v d Eshof; Do rothea, d v M S Wouterse en J H Burgers; Jacobus, z v H Schuit en E Jansen. Overleden: Elisabeth v Beekho ven, wed van Gvd Kraats, 65 j; Hendrik Jan Timmerman, wedn v Gvd Meulen, 92 j; Johannes Jo- sephus Hubertus Schoenmakers, wedn van E B Lafleur, 74 j. WAAR ANDERS 's WERELDS leidende staatslieden vergaderen, zijn eenmaal de gedelegeerden van de jeugd bijeengekomen. Het was een conferentie van de U.N A.C. (de U.N.O.-organisatie voor be hoeftige kinderen), gehouden in de vergaderzaal der Assemblèe. De 17-jarige president van de conferentie. Peter Ewing, neemt zijn plaats m tussen ambassadeur Peter Cruz van Chili en Trygve Lie. secretaris-generaal der UNO. Wat doet de N.H. Kerk voor de militairen? Onlangs werd de vraag gedaan „Wat doet de Nederlands Hervorm de Gemeente van Amersfoort nu eigenlijk voor de militairen, vooral in hun vrije tijd?" Men kwam tot de volgende op somming: Een militair tehuis in het St Pie- ters- en Bloklands Gasthuis (AMV.J» maar.dit werd gesticht en wordt onderhouden door een Amsterdamse Stichting Een Christelijk Militair tehuis in de Lange Beekstraat: maar.... dit gaat uit van het Interkerkelijk Ge nootschap i Pro Rege". Een instuif voor militairen op de Zuidsingel (tweede bruggetje); maar.dit gaat uit van een groep van jonge, belangstellende lidmaten der Ned. Herv. Gemeente. De Soldaten-brieven!! Die worden gezonden namens de Kerkeraad; want de Kerkeraad heeft één uit zijn midden aangezocht, hiervoor te willen zorgen; wat in dit geval be tekent: dominéés of anderen te ver zoeken, zulk een brief te willen schrijven. Hij kan, als hem dat ge lust, of als 't niet anders kan, 't ook zelf dóen. Verder mag hij adressen van gadinghebbenden zien te krij gen, aan die adressen de brieven namens de Kerkeraad verzenden (op zichzelf al een héle karwei!) en dan mag hij óók nog het benodigde geld bij elkaar trachten te bedelen, want de zuinigheid" van onze Kerkelijke Ontvanger is aardig op weg, spreekwoordelijk te worden! Wat blijft er nu eigenlijk over, dat „de Kerk" doet? Uitgenomen dan de Voorbede.. zo die althans niet vergeten wordt? U. Mijnheer de Redacteur, nog maals dankend Uw abonné, K. Dubiez Bijschrift van de redactie: Het is maar de vraag, wat de in zender bedoelt, als hij „de kerk" verwijt, dat zij te weinig aandacht schenkt aan het werk voor de mili tairen. Kerkeraad en dominé's zo zei men ons bij informatie zitten zeker niet stil, als het er op aan komt de mannen van het garnizoen hun vrije tijd in de hun vertrouwde, Christelijke sfeer te doen doorbren gen, als het nodig is de jongens, die met moeilijkheden zitten, van advies te dienen en voorts al datgene te doen wat zij zich als voorgangers der Nederlands Hervormde Kerk verplicht achten te doen. De Her vormde Gemeente te Amersfoort heeft wel degelijk aandeel in het werk van „Pro Rege"; de „Instuif" werd georganiseerd door „De Jonge Kerk", een onderdeel van de Her vormde Gemeente. Deze jeugdige groep in „de kerk" want de kerk wordt niet gevormd door kerkeraad en predikanten, doch voor het groot ste deel door de lidmaten zelf kan in menig opzicht als voorbeeld dienen voor de ouderen. De massa zo vertelde men ons is zo moeilijk in beweging te brengen. Korfbal Aan de Administratie van het Dagblad voor Amersfoort Snouckaertlaan 7, Amersfoort. IK VERZOEK O MIJ TE WILLEN NOTEREN ALS ABONNé OP HEI DAGBLAD VOOR AMERSFOORT voon 31 cent per week 1 i- per kwartaal Naam Straatnaam Woonplaats Datum Doorhalen wat niet wordt verlangd. Wij vergissen ons niet gaarne, zou U daarom Uw naam en adres In blok- letters willen Invullen? Na de wedstrijdloze dag tijdens de korte vorstperiode zijn er ver rassende uitslagen in de korfbal competitie genoteerd, de de span ning in de kopgroep danig heeft doen toenemen. Immers Vogel had na zijn over winning in Utrecht tegen Tovers de Zeister ploeg vrijwel uitge schakeld en stond-er zelf beter voor dan ooit De wedstrijd van Zondag jl.. die vogel in Amsterdam tegen MEO heeft gespeeld kon wel eens tot gevolg hebben, dat het kam pioenschap naar Amsterdam ver huist. De Utrechters hebben na een spannende strijd met 43 de vlag moeten strijken. De tweede ontmoeting, die Vogel over 14 dagen tegen MEO moet spelen zal beslist gewonnen moeten worden en dan zal tegen Tovers. indien deze ploeg ook de laatste wedstrijd van KVD wint, een be slissingswedstrijd nodig zijn. Ver liest Vogel echter op eigen terrein dan is MEO kampioen mits echter de Amsterdammers de twee ver- liespunten, verkregen door niet opkomen, gereduceerd krijgen. De andere Utrechtse ploeg SKV is de eindspurt te laat begonnen. Van Togo werd met 86 gewonnen en het is voor deze ploeg jammer, dat de wedstrijd tegen 'Soester- kwartier od het nippertje verloren ging. SKV moet nu zijn la&tste wedstrijd tegen Vogel spelen en deze zal ongetwijfeld verloren wor den. Altius en Rhenen deelden de punten (3—3) met welk resultaat Altius gelijk kwam met Soester- kwartier en Rhenen zich veilig stelde. De volgende wedstrijden reste ren nog in de 3e klasse KNKB: Vogel—Meo. Voeel SKV, KVD— Tovers. TOGORhenen De stand luidt thans: MEO 15 12 2 1 26 Tovers 15 11 1 2 25 K.V.D. 15 11 2 2 24 Vogel 14 11 1 2 23 Soesterkwartier 16 4 2 10 10 Altius 16 3 4 9 10 Rhenen 15 3 1 11 7 Togo 15 2 2 11 6 S.K.V. 15 1 3 11 5 Daaraan is ook grotendeels de trage behandeling van de soldatenbrieven te wijten. En zo werd daaraan toegevoegd het is geen wonder dat de kerkelijke Ontvanger ae koorden van de beurs strak houdt. De kerk is nu ecmViaal geen kapi taalkrachtige instelling. Deze cn dergelijke kosten moeten door de ge meente worden gedragen en wij be grijpen niet goed. hoe een van onze broeders dit „bedelen" kan noemen. Of het moet zijn, dat hij dit als ver maning aan zijn mede-lidmaten heeft bedoeld Een gesprek met zijn predikant zo zeide onze zegsman zou de inzender wel eens heel duidelijk maken, wat en door ker keraad èn door predikanten aan werk voor de militairen wordt ver zet. „Meer activiteit in „de kerk", d.w.z. meer initiatief, meer opoffe ringsgezindheid bij de broeders en zusters, zou ons alleen maar wel kom zijn", aldus besloot onze zegs man. (Red.). Toen de vrijheid naakte, was één van de schone plannen van een groep jongeren: wij halen heel de prikkeldraad-versperring rondom dat gevloekte concentratiekamp om laag Dit is nu ongeveer drie jaar geleden. Andere gevangenen, niet zo gemarteld en zeker niet gedood, hebben in die tussentijd de plaatsen van door de Duitsers gegrepenen ingenomen. Doch dat behoort ook alweer heel wat maanden tot het verleden Het roestige, schandelijke prikkeldraad is er echter nog.... Afzichtelijk om te zien. Afzichtelijk in de herinnering. Gevaarlijk bij avond. Men neme maar eens een kijkje b.v bij het gedeelte tussen hoek Laan 1914 en Hótel Oud Leus den Heeft U er enig idéé van. ge achte Redactie, wanneer die rom mel zal worden opgeruimd? Zullen na drie jaren misschien toch nog de jongelui moeten worden opgeroepen om weg te vagen, wat er al lang niet meer had mogen zijn? Hoogachtend, H. A. C. van der Kraan Sr. Baldadigheid op Monnikendam Mijnheer de Redacteur. Tot mijn grote verwondering las ik in uw blad van Dinsdag 2 Maart j.l. het voorgevallene bij de geres taureerde torens en kano-haven plaats op Monnikendam. Ook ik ben Zondag ter plaatse geweest en zag daar op de grasvel den de kinderen ballen, autoped rijden, jagertje spelen enz. Een andere voorbijganger en ik hebben daar ons leedwezen over uit gesproken. Voor politieagent of be waker konden wil" echter niet spe len. Ik vind de autoriteiten toch wel erg naief als zij denken dat een plaats, die ongeveer twee jaar voor het publiek Is gesloten geweest, waar als het ware een sluier van geheimzinnigheid over lag. waar v.eel reclame voor is gemaakt en die daardoor duizenden mensen trekt, waar de kinderen voorheen wandel den aan de rand van het water, de eenden voederden, 's winters hun glij- en slcebanen hadden, dat deze plaats, die de kinderen eigen was, i;u niet meer betreden zou worden en er geen kwajongensstreken meer zouden worden uitgehaald. Het terrein was niet afgezet en de donkere aarde was maar hier en daar met stoppelgras begroeid. Deskundigen, dat was te voor zien! Bij een werk van duizenden guldens was een behoorlijke afras tering op z'n plaats geweest, vooral gezien de vroegere bestaande toe stand, en na een sluiting van onge veer twee jaar speelt een 14 dagen wachten oólc geen rol. Indien hier sprake is van f 1500.- schade. dan vraag ik mij af of deze bekostigd moeten worden uit de beurzen van de belastingbetalers of uit die van de aansprakelijke per sonen. Bij een individuele zaak zijn de kosten van slecht beheer ook voor rekening van de ondernemer. Hoogachtend, Een abonné Zondag oefenwedstrijd op Birkhoven Het Goois-Utrechtse twaalftal, dat zijn jaarlijkse korfbal wedstrijd tegen de Belgische Rode Duivels op 11 April te Antwerpen zal spe len. is thans samengesteld. Dit twaalftal zal Zondag op Birk hoven om 2 uur een oefenwedstrijd spelen tegen de Oostelijke kam pioenen Vada uit Wageningen De wedstrijd wordt op Birkhoven ge speeld ter gelegenheid van het \2\Z3 jarig jubileum van de korfbalver eniging Soesterkwartier, dat op de zelfde dag een driekamp houdt waaraan deelnemen: Zwaluwen uit Hilversum, Vogel uit Utrecht en Soesterkwartier. Het G.UK.B.-twaalftal ziet er als volgt uit: Aanval: Mevr. H. Hogenkamp— Goud. (Vogel) Mevr Tj. Borren Blokker (Samos) J. v Vierssen (Samos) en A v. Breukelen (Zwa luwen). Midden: Mej. B. Borren (Samos). Mej. R. Smittenaar (Olympia), J. vanWeizen (Excelsior) ,en K. van Rijn (Olympia). Verdediging' Mej. R Smittenaar (Olympiad Mevr R. BruinsPor ton (Vogel), B. Uiterwaal (Tovers) en J. de Vos (Samos) Reserves: Mevr. LebrunBouw meester (Zwaluwen) en Mej. T. v. Calken (Tovers) en de heren Die- fenbach (Giraffes) en R. Huizinga (Olympia). De wedstrijden om de Neder landse voetbal-beker beginnen op 28 Maart, ook op de Tweede Paas dag en Hemelvaartsdag zal om de beker worden gespeeld. Russisch protest tegen Londense conferentie De Russische ambassadeur te Londen. Zarubin, heeft aan Bevin een nota overhandigd waarin wordt meegedeeld dat de Russische rege ring de op de Londense conferentie genomen besluiten onwettig acht. De politiek van Groot Brittannië. de Verenigde Staten en ook Frank, rijk heeft geleid tot ondermijning van de samenwerking der vier mo gendheden. de contróleraad, de overeenkomst van Potsdam en de raad van ministers. Z\j speelt in de kaart van alle soorten oorlogsaan stokers. aldus de nota. Waterpolo Neptunus II heren verloor met 30 De twee klassen lager spelende A.Z. en P.C. verloor tien dagen geleden met 72 van de sterke S.V.H. (Hillegersberg) waardoor de groen-witten zeker niet ongunstig afsteken bij de hoofdklasser U. Z. S. C. (Utrecht), welk team Maan dagavond in het Sportfondsenbad Amersfoort met 82 door de S. V. H.-ers werd verslagen. Neptunus 2 (dames) tegen Fle- vo I (Nijkerk) leverde een over tuigende zege op voor de Amers foortse meisjes die het maar met vijf speelsters uitkomende Flevo versloegen met 60. Sportief liet Neptunus een speelster uitvallen. D.K.R. 2 (Utrecht) moest na een zeer spannende kamp de meerdere erkennen in Flevo 2 (Nijkerk) met 21. Het tweede herenzevental van Neptunus kon niet verhinde ren, dat het in technisch en tac tisch opzicht bgter spelende U Z. S. C. 3 (Utrecht) een welverdien de 30 overwinning boekte ZUT naar Soest De Amersfoortse Algemene Wan delsportvereniging „Zonder Uitval lers Terug" zal op Zondag 21 Maart a.s. deelnemen aan de 25 Km. tocht te Soest, waarmede de organiserende wandelsportvereni ging „de Eemkanters" het wandel- seizoen opent. ALLEEN VOOR EXPORT. De Costo 4 L. Aero Coupe is de enige Nederlandse auto die op de internationale automobiclsalon te Genève wordt geëxposeerd. Zij is ontworpen door de bekende wedstrijdrijder Af. Gatsonidcs te Heemstede, en wordt voorlopig alleen gefabriceerd ten behoeve van onze jacht op deviezen. Franse anti-inflatiewet met 309—253 aanvaard Na de benauwde overwinningen in de Nationale Vergadering van de afgelopen week heeft de Franse regering een zucht van verlichting kunnen slaken bij de definitieve stemming over de anti-inflatiewet, die nu reeds weken in behandeling is, en een onmisbaar supplement vormt op de devaluatie. Met 309 stemmen voor en 253 tegen kwam het wetsontwerp erdoor, nadat bij vorige stemmingen reeds alle arti kelen afzonderlijk waren aangeno men. Het waren vooral dè gebeurte nissen in Tsjecho-Slowakije die de wankelmoedig!.-x op de rechter vleugel van het huidige midden- blok hebben bewogen de impopu laire noodmaatregelen te steunen. STINKBOM CONTRA EEN FILM Bij de vertoning van de Franse film „Le Diable au Corps" te Ton geren (België is het tot ongeregeld heden gekomen. Ondanks het verzoek van het ge meentebestuur had de Directie van het bioscooptheater geweigerd de aangekondigde film af te gelasten. Zoals bekend, werd deze film door het festival te Brussel bekroond voor de beste mannelijke vertolking door Gerard Philippe; bovendien kreeg zij de symbolische prijs van de int. filmcritiek. Toen het gemeentebestuur door middel van aanplakbiljetten de ver toning verbood, werd het er door de Minister van Binnenlandse Zaken onmiddellijk van in kennis gesteld, dat deze biljetten verwijderd moes ten worden, daar vertoningen slechts verboden mochten worden, indien deze de openbare orde in gevaar zouden brengen. De vertoning is doorgegaan, echter niet zonder dat de R.K. organisaties van Tongeren hun afwijzende hou ding hadden kenbaar gemaakt. Men trachtte tijdens de voorstel ling de elctnciteitstoevoer in het ongerede e brengen, wat echter door het persooneel van het theater voor komen kon worden. Toen regende het stinkbommen, maar de bezoe kers voelden er in het algemeen niet veel voor, zich door de kwalijk reuk naar buiten te laten drijven. Er klonken kreten, zowel van voor als tegenstanderrs en er werden vuistslagen uitgedeeld. De versterkt opgekomen politie en rijkswacht deelde aan beide par tijen harde tikken uit. Acht personen werden naar het politiebureau over gebracht, waarna de vertoning in een kalmer sfeer voortgang vond. Leusden Geeft Uw bloed De plaatselijke afdeling vaji het Ned. Rode Kruis vraagt nogmaals Uw aandacht voor de bloedplasma- dienst, een eenmalige afname van een halve liter bloed. Wij geven U onderstaand nog eens de adressen waar U zich kunt opgeven. VVV „Soest-Vooruit", van Wee- destraat 4, Soestdijk H. de Graaf, Soesterbergsestraat 4, Soest. Soests jeugd in he geding Het gemeentebestuur van Soest heeft aan de leerkrachten der di verse scholen in deze gemeente een schrijven doen toekomen, waarin aandacht wordt gevraagd voor de gedragingen van de jeugd buiten schoolverband. De medewerking van de onder wijzers wordt verzocht om de schooljeugd er van te doordringen dat zij zich onthouden moet van beschadiging en vernielingen aan aanplantingen in plantsoenen e.d. Gevonden voorwerpen Bril in étui, bruin wollen linker handschoen, donkerrode herenpor- temonnaie inhoudende f 0.55; don ker blauwe jongensoverjas; wit kinderwantje, nikkelen heren pols horloge (merk Pegi); paar nikke len schaatsen; vulpotlood; blauwe damesmuts; twee aanéén gebon den sleutels; bruin lederen porte- monnaie inh. f 1.77 kolenkaart; stempel; bruine ceintuur; 5 zilver bons van f 1.paar grijze sok ken; paar beige kinderkousen ge combineerde snoep- en tabaks- kaart; herdershond (reu); wjeldop Chevrolet; donker bruine wanten; donker bruin gekleurde dubbele rijwieltas met ring. Soest Jhr. Beaufort burgemeester van Markelo Jhr. mr. A. J. de Beaufort, rent meester te Leusden, is met ingang van 16 Maart a.s. benoemd tot burgemeester van Markelo (O.). Vereniging van Kerken in Amerika Stanley Jones heeft juist een reis van vier weken door de USA be ëindigd, waarin hij op tal van plaat sen gesproken heeft over het thema: de eenheid der Kerken. Jones stelt een eenheidsstreven voor op federalistische grondslag. Niet het maken van één grote Amerikaanse Kerk is zijn doel; de thans bestaande denominaties zou den daarin verdwijnen. Maar Jones wil de afzonderlijke kerken in één verband verenigen en daarbij aan elk haar eigen terrein aanwijzen. Bijv.: de uitwendige zending etc. Hij deelt nu mede, dat zijn veldtocht een .sprong in het duister was", hoewel hij spoedig kon bemerken, dat zijn voorstellen ingang vonden, zowel in het Noorden als in het Zui den. Minstens 90 van de dooniom toegesproken vergaderingen hebben hun wensen naar deze eenheid naar voren gebracht en onderstreept en hebben in enkele gehouden stem mingen het streven uitdrukkelijk goedgekeurd, vergaderingen, waarin zeker 120 kerken van verschillende denominatie bijeen waren, samen uit meer dan 1000 gemeenten. Tijdens een andere rede. die Stan ley Jones hield, bracht hij ook het rassenvraagstuk ter sprake. „Nu in India het kastesysteem totaal geen waarde meer heeft, zijn Amerika en Zuid-Afrika de enig overgebleven, bolwerken van dit systeem. Wij kunnen niet de democratie voor staan en aan de andere kant over heersing toelaten", zo zeide Stanley Jones. 6/3 8/3 Atch. U 90 90 Baltim. 10% 10% Can.Pac. 10 1° lllln. C. 29% 28% N.Y.Cen. 13'/. 13 Pcnns.R. 17% 17% Sout.Pac. 48 47% Un.Pac. 159% 158% AU.Ch. 172 172 Am.Can. 79 79 Am.Car. 39% 39% A.Smelt. 51 50% A. T.enT. 150% 150% Am. Tob. 62% 62% Anac.C. 31% 31% Betlil.S. 31% 31% BoeiingA. 26% 26% Chrysler 55% 55% City B. 38 38% Consoi. E 21% 21 Douglas 57% 58 Dup. N. 166% 165% Eastm. K 38% 39 Gen.El 32% 32% Gen.Mot. 52% 51% i 6/3 8/31 Goodyear 40% 40 i HudsonM 16 15% Int.Horv. 85% 84% In. Nickel 25% 25 Int.T.enT 13% 12% Kenn.C. 45% 45% MontgW. 50 49% Pack M. 4% 4% Radio C. 8% 8% Rep^t 25% 24 Reyn. T. v 38 38% Sears R. i 34% 34% Shell Dn. 32 31% Socony 15% 15% -.tand Br. 23% 23% St.Oil.J 73% 72% Studcb. 17 16% Texas a 54% 53% U. Airer. 26% 26% Un. Corp. 2% 2% Un. Fruit 51% 51% USRubb. 40% 40% US Steel 70 69 Westing 27 26% WoolW. 45% 44% Omzet 740.000 Amsterdamse Effectenbeurs AP WC speelt tegen HVC Deze maand zal het 25 jaren ge leden zijn dat de voetbalvereniging AP.W.C. (Amersfoortse Paars-Wit -Combinatie) ontstond uit een fu sie. Het eerste elftal speelde drie jaren in de U.P.V.B. In 1936 volgde promotie naar de vierde klasse K.N.V.B. Enkele malen was A.P. W.C. kampioen, doch even zo vele malen werd het doel niet bereikt. In 1947 werd echter de derde klas se bereikt, waarin thans met wis selend succes gestreden werd. A. P.W.C. telde verschillende bekende spelers; P. Snijders en S. Mossing die verscheidene malen in het Amersfoortse elftal hebben ge speeld. Op 21 Maart a.s. zal ter gelegen heid van het jubileum een wed strijd gespeeld worden tegen het eerste elftal van H.V.C. op Birk hoven. 8 Maart. De eerste beursdag van de nieuwe week bracht de reactie op het nerveuze verloop van de laatste dagen. Want al was het waar, dat Vrijdag reeds een kleine kentering viel waar te nemen voor ver schillende fondsen, wer den die dag de angst aankopen toch voortge zet, zodat de omzetten het bedrag van vijf mil- lioen gulden weer zeer dicht benaderden. De re cente stroom van berich ten en tegenspraken heeft nu echter zpn uit werking gehad en de beurs gaf daarvan heden blijk. De vraag naar aandelen maakte voor aanbod plaats jen over de gehele linie een dalende richting in het koersver loop waar te nemen. Het schijnt nu wel voldoende ook tot in de provincie te zijn doorgedrongen, dat voor zover het van Nederland afhangt, er van devaluatie van ons ruilmiddel geen sprake zal zijn en de nadelen daarvan sterk zouden overwegen. De effectenmarkt was dientengevolge heden aanmerkelijk rustiger. De opening was in vrij wel alle afdelingen reeds op een behoorlijk lager niveau en in het verdere verloop bleek deze ten- denz zich eerder nog voort te zetten, zodat van een gezonde reactie gesproken werd, 5/3 L.K. 8/3 8/3 L.K. L.K. Act. aandelen Koloniale Bank 120% 117 116% N. L ü--DanK 138% 137 135% Ned. H. Mn. 174% 173% 171 A.KU. a and. ^3% 189% 1891» Bcrgb's Jurg. 337 330 v. Berkels pat. 142% 138% 139 Calvé Delit Crt 221 219 Centrale Suiker 240 235 Fokker 204 203 203 Van Gelder 179". 178% 174 K. Nd H.ovens 229% 226% 224 Lever Br. 340% 332 330% Ned. Ford 395 391 Ned. Kabellabr 32j 321% Philips gloelL 412% 408% 407% Wilton Feyen. 235% 235 D. PetroL Mp 354 338 Kon. Petr. Mp. 376% 367% 363% A'dam Rubber 190 185% 184 Bandar Rubber 160 Dell-Bat RM. 1347/ Oost Java R.M. 92 Serbadjadl S.R 98% HolL Am, Lijn 234 Java-C.-J. LUd 173 155 131 90% 95% 229 169% 199% K.NS.M. 203% Kon. Paketv. 182 iyy Sch Unie 206% 200% 199 Rott. Lloyd 190 187 it. MO. Neder!. 2°1 196 H.V A. 268% 363 264 Java Cult. Mp. 119 115% Ned. Ind. S U. 128»/* 126 Ver. Vorst C M 63% 60% 61 Dell-Bat. 1-9% 185 Dell Tabak ;26% 221 221% Senemb 187'. 184 184% Actieve obllg.t 5/3 Ned. '38 (3%) 3 100'l6 dito *47 (3%) 3 98% Ned. "37 3 98% DollarL '47 3% 109% NWS 2% 81% Sp. eert. 100 2% 100% 8/3 100 9S% 98% 105% 81% N.I '37 A 3 95% 96 Nlet-actleve obligatie» A'dam 1 '37 3% sHage I '37 3% R'dara le en 3e Ing. 1937 3% Rdara '38 (3%3 100% Utr. pr. -39 2% Utr. g. IT 37 3% 99% 99% 100% Pandbrieven Amst. Hyp. 3% A rah H (3%) 3 Fr. Gr. H. 3% Grav. Hypb. 3% ^led. Hypb. Veend K (3%) 3 Rott Hypb. 3% Utr Hypb. 3% West. Hypb. 3% indnstr. obilg.: A.K.U. obl. 3% Berghs en J 3% Levers 3% Werkspoor 3% Bt. Ptr MIJ 3% tCn Pu. Mil Dell Spnv Ned -Ino Sp 100 96 100 96 99% 100 100 103% 103 103 102% 103)3 104 102% 104 102% 102% 103% 103% 99'/. 98% 63% 62 Ntet-act. aand. A'damse B. Hli Bank Unie Incasso Rott. Bank Tw. Bank. Gert. Rott Bel. Cons Lever 6% c pr 3lst en Sp tab. Rott Dr. Mp. Werksp Serie A Aniem Ned Ind Gas (nternatlo Amst. Ball. MP Dell Sp. MP led. Ind. Spw oorlopig ge noteerde ajuxLt Lever 4% c. pr. Mp Fin N. a Vredesteln Ned Walvlsv. Zwanenb. Org. Prolongatie Amer. fondsen Anaconda Beth. Steel Chrysler Gen, Motors Intern. Nickel Kennecott Republic Stee) US. Steel Phillips 5hell Union Tidewater Baltimore Pennsylvania bieden t 5/3 8/3 174% 172% 242 240% 173 173% 194 190 - 187% 152 153 445 372 371% 204% 196% 120% 120% 125% 203 200 170 77% 96% 30 29% UI 111% 184% 102% 184% 130% 127 214 212 2% 2% 33 32% 97% 84 114 114% 53% 2553 46'/, 46% 25% 25% 71% 72 39% 59% 33% 33% 10% 20% 20% 10% 17 17% laten -In de jaarlijkse vergade ring van aandeelhouders der crediet- en handels vereniging „Bar.da" N. V. te Amsterdam werden de volgende cijfers over de productie in 1946 mede gedeeld: Foelie 12 ton, noten 60. ton, copra 233 ton. De productiecijfers over 1947, die aanzienlijk hoger geschat waren zijn tengevolge van ge brek aan arbeidskrachten slechts 5 pet. hoger. De prijzen blijven stabiel. De Holland-China han delscompagnie N V. te Rotterdam heeft een aan bod ontvangen tot omwis seling harer aandelen in die der N.V. Internatio nale crediet- en handels vereniging „Rotterdam" en wel zodanig, dat voor nom. 1000.- aandelen der „Holland-China" een aan deel van ƒ500- der „In- ternatio" wordt verstrekt, delende in de winst over 1948 en volgende boekja ren. Het bestuur der „Hol- Iand-China" meent, dat dit aanbod voor aandeel houders niet anders dan aantrekkelijk kan zijn. De vennootschap staat voor grote moeilijkheden door dat zij eenzijdig op China is georiënteerd.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2