Reshevsky jongleerde met stukken, klok, sigaret en potlood... Kies eens een ander front 10 I iÉlt A KJ m li IÉ A H 1 "S H if Eg a SU Wedloop om de heerschappij in de lucht Dinsdag 9 Maart 1948 3 en overblufte Keres in bliksemtempo Finland onder hoge druk i it M A A A A m A m H m A 1 A U.S.A.-generaals slaan alarm Kerknieuws Radio-programma TUINKAEENDER belangrijke diago- Dc derde ronde van het be langrijke schaaktournooi om de wereldtitel was een ron de, waarin uitsluitend de vier buitenlandse grootmeesters een rol zouden spelen. Onze verte genwoordiger, dr. Max Euwe, had n.l. deze ronde vrijaf en aan dit feit is het waarschijnlijk toe te schrijven dat de grote zaal van de Haagse Dierentuin maar ternauwernood voor de helft was gevuld. De „Euwe-supporters", die meen den te kunnen wegblijven, hebben echter ongelijk gehad. Zij hebben een tweetal magistrale duels ge mist, waarin de vier grootmeesters alle registers van hun machtig kunnen hebben opengezet, en die, door de nijpende tijdnood, waarin zij in de slotfase verkeerden, in een haast ondragelijke spanning ten einde gingen. De strijd tussen de beide Russi sche vertegenwoordigers, Smyslov en Botwinnik is een uitgesproken positioneel gevecht zonder bepaal de hoogtepunten. Reeds vroegtijdig in de opening aanvaardt Botwinnik opzettelijk enig positioneel nadeel om Smyslov tot onberaden aanvals- daden te verleiden. Doch Smyslov is nu eenmaal het type, dat een rustige, regelmatige partijontwik keling verkiest boven overhaaste attaques. Hij houdt het verkregen stellingsvoordeel solide vast en Botwinnik moet alle reserves aan vindingrijkheid oproepen om de iets slechtere stelling niet in een verloren stelling te zien overgaan. Doch zoiets is Botwinnik toever trouwd! Het stevige witte centrum wordt even na de twintigste zet on der vuur genomen en vernietigd. tige en ontheoretische opening, maar ook bij Keres wil het ditmaal niet vlotten en hij speelt dit partij gedeelte niet met de finesse, die wij van hem gewend zijn. Een actie op de damevleugel brengt de Ame rikaan even in het voordeel, doch het is niet noemenswaard. Het zeer moeilijke middenspel vergt veel van de bedenktijd der beide spe lers en als rond de vijf en twintig ste zet nog slechts enkele minuten voor de resterende vijftien zetten beschikbaar zijn, komt Reshevsky in zijn element. Thans is de kans, zijn kans aangebroken! In bliksem tempo volgen de zetten elkaar op, voor een rustige, objectieve be schouwing der stelling is geen tijd meer. Reshevsky manoeuvreert met schaakstukken, schaakklok, cigaret en potlood als een volleerd jong leur en speelt het klaar Keres te overbluffen. Als, na ondragelijke minuten, de tijdcontróle voorbij is, is het beoogde doel bereikt: het ge goochel van de sluwe Amerikaan heeft hem met één slag een winst stelling gegeven en Keres kan één zet later opgeven! Een echte Re- shevsky-overwinning! Hieronder de partijen. Wit: W. Smyslov; Zwart: M. M. Botwinnik. Slavisch-fianclietto. 1. d2-d4, Pg8-f6; 2. c2-c4, g7-g6; 3. Pbl-c3, d7-d5; 4. Pgl-f3, Lf8-g7; 5. Ddl-b3, c7-c6. Het gebruikelijke 5c5 is hier slecht, wegens 6. cxd5, cxd4; 7. Da4, Kf8; 8. Dxd4, Pxd5; 9. Lh6ü en zwart kan opgeven. 6. c4xd5, Pf6xd5. Dit geldt voor minder sterk. 6cxd5, 7. Lg5, Pc6; 8. e3 enz. geeft een gelijk spel. 7. e2-e4!, Pd5-b6; 8. Lcl-e3, Lc8- e6; 9. Db3-c2, Le6-c4; 10. Lfl-e2, De theorie beveelt hier 10. 0-0-0 aan, maar zoiets ligt Smyslov niet en zeker niet als zijn tegenstander Botwinnik heet! De tekstzet is overigens voldoende om het onmis kenbare voordeel van centrumstel- UCi V LI U L tCllüUivIl wil VClllltllgU. Wel gaat bij daaruitvoortvloeien- t en vriJere sPe* te behou- de verwikkelingen een pion verlo ren, doch dit materiële nadeel is niet van overwegende invloed. Het lijkt ons toe, dat de stelling, waar in na de veertigste zet werd afge broken en waarin Smyslov nog steeds een pion meer heeft, wel niet meer dan remise voor de jon ge Rus zal opleveren. Het duel ReshevskyKeres heeft andermaal bewezen welk een enorm tacticus Reshevsky toch is! Wij schreven reeds indertijd in on ze voorbeschouwing, dat Reshevsky een matig openingskenner is en dat hfj 't in hoofdzaak moet hebben van tactische sluwheden en handigheid jes. Speciaal in tijdnood, wanneer een ieder zich het hoofd breekt hoe de Amerikaan het zal klaarspelen die reeks van zetten in zo weinig tijd te vblbrengen, heeft hij altijd een aanzienlijke hoeveelheid slim migheden in reserve, die hij te kust en te keur in de stelling weeft en waarmede hij op de meest on verwachte ogenblikken aan de par tij een nieuwe wending geeft! Ook ditmaal speelt Reshevsky een ma- Spiegel der wereld den. 10Pb8-a6; 11. 0-0, 0-0; 12. Tfl-dl. Dd8-d6; 13. b2-b3, Lc4xe2; 14. Pc3xe2, Ta8-c8. Dreigt een aanval op het witte centrum met c6-c5 in te leiden. 15. Le3-f4, Dd6-d6; 16. Lf4-e5, f7-f6; 17. Le5-g3, De6-f7. Dreigt voor de afwisseling een centrumactie met e7-e5. 18. Pe2-f4! Een fijne parade, want op 18. e5 volgt 19. dxe5, fxe5; 20. Pd3 en pion e5 gaat verloren. Nog steeds heeft Snjyslov het voordeel vast in handen. 18Lg7-h6; 19. Pf4-d3, f6-f5. Botwinnik is het wachten op agressieve witte daden moe en be gint zelf maar met de tegenaanval. De tekstzet heeft echter cgnsequen- ties, die nauwkeurig getaxeerd moesten worden: pion e7 blijft n.l. zwak en achterstallig en kan een doelwit van witte aanvallen wor den. Maar Botwinnik neemt dit ri sico, omdat de ingeleide centrum- aanval zijn „Cavalleria Rusticana" op de damevleugel mobiel maakt. 20. Pd3-c5! f5xe4. Gedwongen. 20f4; 21. Lh4 geeft wit alleen kansen. 21. Dc2xe4, Pa6xc5; 22. d4xc5, Pb6-d5; 23. Tdl-el, Tc8-e8; 24. Lg3- e5, Verovert de naai al-h8. 24Lh6-f4. 24Lg7 had kleine bezwa ren, n.l. 25. Lxg7, Kxg7; 26. Dd4f, Df6; 27. Pe5! en wit kan zijn stel ling ongestoord met Tadl-d3 enz. versterken zonder zwart enige te- genkans te laten. Botwinnik wil graag altijd meespelen! 25. Le 5-b2, Df7-f5; 26. De4-c4, e7-e5; 27. Tel-e4 De systematische Smyslov begint een systematische belegering van de zwakke e-pion. 27Df5-f7; 28. Tal-el, Pd5- f6! Nu wint 29. Pxe5 geen pion we gens 29Dxc4; 30. Txc4, Pg4! met aanval op h2 en Pe5. 29. Dc4xf7f, Tf8xf7; 30. Te4-e2, Wit blijft e5 systematisch obser veren. 30Pf6-d7; 31. b3-b4, a7-a5; 32. a2-a3, a5xb4. Botwinnik had hier nog vijf mi nuten voor zijn laatste negen zet ten. 33. a3xb4, Tf7-e7; 34. g2-g3, Lf4- h6; 35. Pf3xe5 Het systeem heeft succes gehad: wit heeft thans een pion meer. 35Lh6-g7; 36. f2-f4, Pd7-f6; 37. Kgl-f2, Pf6-d5; 38. Te2-e4, Pd5 -f6; 39. Te4-e3, Pf6-d5; 40. Te3-b3, g6-g5, Afgebroken. i ■K m DE Finse regering heeft beslo ten om onderhandelingen over een pact met de Sow jet-Unie te beginnen. Dat dit besluit zo is uit gevallen, zal wel niemand ter we reld verwonderen; voorzover er van verbazing sprake is in deze materie kan zij er alleen maar zijn over het feit, dat het zolang heeft geduurd voprdat de Finse regering deze beslissing heeft genomen. Wanneer men bedenkt, hoe de Russen gewoon zijn om achter het ijzeren gordijn (en soms ook daar buiten) op hun wenken bediend te worden, hoe eerste ministers en hun collega's van buitenlandse za ken sinds de zomer 1939 naar Mos kou plegen te vliegen (in de letterlijke zin van dit woord), zo dra Stalin en Molotof maar met de vinger wenken, dan beseft men eerst recht, hoe moedig de bedacht zame houding der Finnen is. Zij was het reeds in het najaar 1939, zij is het nu, na alles wat sindsdien gebeurd is, zo mogelijk nog meer. Bovendien, het besluit om te gaan praten betekent voor de Fin nen nog geenszins, dat zij bij voor baat bereid zouden zijn om Stalin's eis tot het sluiten van een militaire alliantie, model Polen, Hongarije of Roemenië in te willigen. Inte gendeel, de overgrote meerderheid van het Finse volk wenst zo'n al liantie beslist niet. De Kamerfrac ties van 3 partijen, de conservatie ven, de agrariërs en de liberalen hebben president Paasikivi desge vraagd zelfs doen weten, dat zij helemaal niet in onderhandeling wensen te treden. Dit lijkt de meest consequente houding en dat is misschien ook wel zo; zij zou echter wel iets van haar betekenis verliezen, wanneer deze partijen bij zichzelf overwogen zouden heb ben, dat hun onvoorwaardelijk neen toch geen verdere gevolgen zou hebben, omdat de meerderheid van het parlement .wel vóór het voeren van besprekingen zou zijn. Het zou niet de eerste maal in de historie zijn, dat een oppositie zich door deze tactische overwegingen het leiden! Inderdaad hebben de fracties der „volksdemocraten", sociaal-demo craten en Zweedse volkspartij zich bereid verklaard om onderhande lingen te beginnen. Bijzonder be lang komt hierbij, naar onze me ning, toe aan de vorm, waarin de sociaal-democraten hun verklaring hebben gegoten. Nu Stalin het initiatief heeft ge nomen tot onderhandelingen, be staat er voor Finland geen moge lijkheid om te weigeren ze te be ginnen, te minder, omdat er offi cieel niets bekend is over de voor stellen voor de inhoud van een pact. Maar zo gaan zij voort bij de besprekingen moet ervan uit gegaan worden, dat het Finse volk wil vasthouden aan zijn neutraliteit en dat het alles wil doen om te be letten, dat het land meegesleept wordt in internationale conflicten. En de Zweedse volkspartij zegt alleen maar, dat zij zich niet ver zetten wil tegen onderhandelingen. Dit klinkt toch heel anders, dit is de uiting van een heel andere ge zindheid dan wat wij uit Tsjecho- slowakije hebben gehoord. Het is trouwens een feit, dat de verhou dingen in Finland heel anders lig gen. Ten slotte zijn de Tsjechen, ook de anti-communisten, slaven, met een zekere, haast natuurlijke voorkeur voor de grote broer, de Finnen daarentegen zijn bang voor de Russen en moeten niets van ze hebben. En ook de partij-verhou dingen in het land liggen anders. De sociaal-democratische partij is veel groter dan de communistische en wat nog oneindig veel belang rijker is vormt een eenheid, kan ook in dezen naar buiten met een gesloten front optreden. Ook de vakverenigingen zijn in Finland geen instrument in de handen der volksdemocraten, zoals in Tsjecho- slowakije het geval was. Om al deze redenen kan de af weer tegen de Russische druk in Finland veel sterker zijn, ook al is de kans, dat het Westen daadwer kelijke steun geeft bok hier niet zeer groot. Men begrijpe ons vooral niet ver keerd, dit alles betekent niet, dat Stalin en Molotof hun zin niet kun nen krijgen. Maar wel, dat Finland ook dit keer weer een moeilijker te verteren brok zal blijken dan Tsje- choslowakije of welke staat ook achter het ijzeren gordijn geweest Wit: S. Reshevsky Zwart: P. Keres Onregelmatige opening. 1. Pgl-f3, Pg8-f6; 2. c2-c4, b7-b6; 3. d2-d3, g7-g6; 4. e2-e4, d7-d6; 5. Pbl-c3, Lf8-g7; 6. d3-d4 Zoiets kan in de opening bij Reshevsky voorkomen: eerst 3. d2-d3 en dan 6. d3-d4! 60-0, 7. Lfl-e2, Lc8-b7; 8. Ddl-c2, e7-e5; 9. d4xe5, d6xe5; 10. Lcl-e3, Tf8-e8; 11. 0-0 Pb8-d7; 12. Tfl-dl; 13. b2-b4, Dd8-e7; 14. Tal-bl, Pd7-fC. Zwart wil dit paard via e6 naar d4 brengen doch tevens verhinde ren dat het witte paard naar d5 komt. Reshevsky begint een aanval op de witte damevleugel om pion c6 op te ruimen en toch veld d5 vrij te krijgen. 15. a2 a4, De7-c7. Geeft e5 een extra dekking en maakt dus dadelijk Pep mogelijk. Geschikter lijkt ons 15 Pf6-d7 omdat na b4-b5 tegelijkertijd veld c5 wordt geobserveerd. 16. b4-b5, Te8-d8; 17. Tdlxd8, Ta8xd8; 18. a4-a5, Pf6-g4. Zwart speelt zonder een duide lijk plan. Nog altijd kwam 18. P6d7, 19Pe6 en 20Pc5 in aanmerking. 19. a5xb6, a7xb6; 20. Le3-g5!, f7-f621. b5xc6!, Lb7xc6; 22. Lg5- d2 Het wil ons voorkomen, dat 22. h3! betere kansen op het realiseren van voordeel had gegeven, b.v. 22. h3! Ph6?; 23. Le3, Tb8; 24. Db3 met pionwinst daar 25. Lxb6 en 25. c5f en 26. cxb6 dreigt. Of 22. h3! fxg5; 23. hxg4, Pe6; 24. Db3, Pc5; 25. Dxb6, Dxb6; 26. Txb6, Pxe4 27. Pxe4, Lxe4; 23. Pxgf eveneens met pionwinst. Vermoedelijk had Reshevsky hier het tijdnoodspelle tje reeds in gedachte en wenste hij geen directe verklaring der situa tie. 22f 6-f 5. Met het duidelijke plan: 23. exf5?, e4; 24. Pxe4, Lxe4; 25. Dxe4, Txd2! en zwart wint. 23. Ld2-g5!, Td8-e8; '24. h2-h3, f5xe4. Gedwongen, anders valt pion f5. 25. Pc3xe4, Lc6xe4; 26. Dc2xe4, Pg4-f6. Hier hac den beide spelers slechts drie minuten bedenktijd en begint het duel tegen de klok. 27. De4-e3, Pf8-d7; 28. De3-b3, Te8-b8; 29. Lg5-e3. Pd7-c5; 30 Db3-c2, Tb8-a8: 31. Pf3-g5!' (Zie diagram). Reshevsky komt op dreef. Van de 1 damevleugel naar de koningsvleu gel, zwart heeft geen ogen genoeg in de weinige minuten! 31Ta8-e8; 32. h3-h4! Dreigt 33. h5, gxh5; 34. Lxh5! Ai-K enz. De aanval is niet ongevaarlijk. 32e5-e4; 33. Pg5-h3!, Te8- d8; 34. Ph3-f4! Dreigt 35. Lxc5 en 36. Pe6 met kwaliteitswinst. Het gaat allemaal met wonderbaarlijke vlotheid. 34Td8-d6; 35. h4-h5, g6- g5; 36. Pf4-d5! Het paard huppelt naar harte lust! Thans staat Dc7, pion b6 en pion g5 aangevallen. 36Pf6xd537. c4xd5, h7-h6. Dat pion d5 onkwetsbaar is we gens Lc4 zijn grapjes, die Reshevs ky en passant er tussen door gooit. 38. Le3xe5, b6xc5; 39. Dc2xe4, Keres is t( taal overspeeld en boekt hier zijn eerste materiële verlies. Hij moet echter nog twee zetten in fracties van seconden doen en na: 39Lg7-d4; 40. De4-e8t, Kg8-g7; 41. Tbl-b8 kan hij opge ven, want er dreigt 42. Df8f en 43. Dg8 mat en hiertegen is geen para de, b.v. 41Df7; 42. Dh8 mat of 41 Kf6; 42. Dg6f, Ke5; 43. Te8f, Kxd5; 44. De4 mat! Een tac tische prestatie van de eerste rang) CHR. VLAGSMA. J.1 OUDT U van een veranderingetje en zijn de punten en de contan- ten niet overvloedig, draag dan front- jes in plaats van blouses bij Uw deux- pièceskraagloze vesten en mantelpak- jes. tenminste als U niet van plan bent Uw jasje uit te trekken. Maak er eens één in dezelfde kleur als Uw hoedje of turban. Neem bij een gekleed tailleurtje zo'n echt vrouwelijk gevalletje van witte zijde met luchtige strookjes, fijne plooitjes of kantjes. Bij een sportief pakje staat een front je van zo'n fijn streepje of een leuk ruitje of ééntje in een fel contrasterende kleur. Probeer voor de variatie ook eens een fleurig bloempatroon. Voor grotere figuren is het witte piqué vest met hals geknipt. Het knippatroon heeft een overslag en aangeknipt beleg, dat naar. binnen gevouwen en tegengenaaid wordt. Op de middenvoorlijn brengt U de knopen en knoopsgaten aan. Wilt U geen slui ting van voren dan gebruikt U de middenvoorlijn als stofvouw. Het rug patroon knipt U evenzo, alleen de nek- lijn mag maar 1 Vz cm diep zijn. Het 0.15. stippellijntje geeft de onderkant van het piquévestje aan. dat boven de rok ge dragen wordt. In het patroon van de puntkraagstaat ook het ronde kraagje aangegevenDe rug mag gerust van heel andere stof zijn. want die zie je toch niet. In de taille strikken we voor- en rugpand aan elkaar, maar U kunt daar ook een elastiekje voor nemen, of een bandje op maat. Als U maar stof genoeg heeft, kunt U aan de hand van dit patroontje zo veel variaties verzinnen, dat U des noods elke dag anders voor het front kunt verschijnen. ELLA BEZEMER. Wat de wereld te wachten staat Amerikaanse kwaliteit tegenover Russische massa-productie (Van onze luchtvaartmedewerker) Sinds het samengaan van Amerika en Rusland als bondgenoten in de laatste wereldoorlog hebben beide partijen kosten noch moeite gespaard nauwkeurig op de hoogte te geraken en te blijven van el- kaars vliegtuigproductie. In de laatste tijd hebben dè Amerikaanse autoriteiten om propagandistische redenen enkele gegevens over de Russische luchtmacht welke hun overigens al lang bekend waren voor publicatie vrijgegeven. Zo hebben wij met verbazing enkele generaals, admiraals en hoge departementsfunctionarissen aange hoord, die vertelden, welk een voorsprong de Russen thans in de lucht op de Amerikanen behaald hebben. Hun mededelingen waren z verontrustend dat de wereld ervan geschrokken is. Rusland zou wel 7000 jachtvliegtuigen met straal motoren hebben, Rusland zou een vJoot van de zwaarste bommen werpers bezitten, die een veelvoud van het Amerikaanse aantal bete kent. wis het op een gevecht te land zou aankomen kon de Russi sche luchtmacht tienduizenden Storn oviks in de strijd werpen, de Russische specialiteit: het „slag"- vliegtuig. dat tezamen mèt tanks of juist tegen tank-formaties optreedt. In totaal wordt de hedendaagse parate Russische luchtmacht op vijftigduizend toestellen geschat, hetgeen belangrijk meer is, dan de formaties, waarover de Amerika nen beschikken. Aldus luiden de berichten, waarmee de zegslieden in Washington de wereld alar meerden. Russen numeriek sterker Dat de Russen thans nummeriek sterker zijn in de lucht behoeft nie mand meer te verbazen, die de in drukwekkende dumps van waarde loos verklaarde vliegtuigen in de USA gezien heeft. Bij vele duizen den zijn de zwaarste bommenwer pers en de lichtste jagers op onaf zienbare terreinen neergesmeten, als autokerkhoven langs de drukke verkeerswegen. Indrukwekkende illustratie hiervan geeft b.v. de film „De beste jaren van ons leven". Amerika heeft zijn luchtvloot, die enkele jaren geleden de krachtigste en de modernste in de wereld was, voor het grootste gedeelte afge schreven. Rusland daarentegen heeft alles, waarmee het uit de oor log kwam zorgvuldig bewaard en ook zo goed mogelijk onderhouden. Nu is het ook „interessant" de wedloop om de opbouw van een nieuwe luchtvloot der beide mo gendheden te volgen.indien dit niet tegen een zo dreigende achter grond geschiedde. Beide landen hebben immers een programma op_ gesteld, dat in 1952 moet ziin afge werkt. In het begin van dat jaar wil de USA over 35.000 vliegtui gen beschikken, van de allermo dernste types, te verdelen' met 20.000 over de US Airforce en 15.000 over de US Navy (voorna melijk voor vliegdekschepen en ter bescherming van de alom over de wereld verspreide Amerikaanse maritieme bases). Dit wordt thans door de Ameri kaanse autoriteiten als een mini mum-programma beschouwd, uit sluitend ter verdediging van de di recte Amerikaanse belangen. Met deze vloot in handen wanen de Amerikanen zich voorlopig veilig voor iedere aanval van buiten. In de jaren 19521954 echter zal Amerika een aanvalsvloot opbou wen waarvoor eveneens 35.000 vliegtuigen nodig zijrt, waarvan slechts 5000 bestemd zijn voor de US Navy. Zo heeft de USA een programma opgesteld voor zes ja ren en na die zes jaren meent het iedere verstoring van het even wicht in de machtsverhoudingen in de wereld te kunnen opvangen, elke agressie te kunnen onderdruk ken. Radio-actieve wolken Over het productieschema dat de Russen hiertegenover hebben gesteld is uiteraard minder bekend geworden. Wel menen goed inge lichte kringen in Washington, dat de Russen ook in 1954 belangrijk meer vliegtuigen dan de Amerika nen zullen hebben, doch een kwa litatief inferieure luchtvloot. Ame rika is overtuigd dat 't in de ko mende jaren niet alleen de beste vliegtuigen ter wereld zal maken, doch ook over de krachtigste ver nietigingsmiddelen zal beschikken. Men spreekt al niet meer óver 12.000 „pounders" want de krachtigste bommen van 1945 zfjn verouderd en zullen niet meer gebruikt worden. Daarentegen werkt men thans met begrippen als „het leggen van radio-actieve wolken over steden". Voor het hanteren van de aller modernste wapenen wordt de nieu we Amerikaanse luchtvloot spe ciaal ingericht en het is juist die specialisatie die de U' Airforce een voorsprong zal geven, die in een reeks van jaren niet ingehaald kan worden, zelfs niet door het zich tot het uiterste inspannende Rusland. Deze jongste verklaringen van Amerikaanse legerleiders zijn niet bedoeld de wereld meer vertrou wen te geven; zij zijn gebaseerd op een nauwkeurige kennis van de feiten en een afweging van de kansen. De ondertoon van ernstige bezorgdheid die bij deze berichten te bespeuren valt is dan ook geens zins een twijfel aan de kracht van de Amerikaanse industrie, doch geldt juist de vraag of Amerika zes jaar de tijd zal hebben om dit pro gramma te ontwikkelen, d.w.z. of men nog zes jaren van rust en vre de zal hebben, zij het dan ook een gewapende vrede! N'ed. Herv. kerk Beroepen te Elburg (2e pred. pl.) W L. Tukker te Bleskensgraaf; te Olde- broek H. G Abma te IJsselsteln; te Oostwold (Old) (toez.) H de Ruyter te Eek en Wiel; te Oudega-Koldcrwol- de H, v. d. Klift, zendeling-lcranr met verlof te Leersum; te Oudwoude-Wes- tergeest W. de Jong te Zuldwolde (Dr Aangenomen naar Kolham B Huls man te Opende (Gr naar Deneknmp (toez) C. R. Plomp te Oosterhout (N. Br.); naar Vorehten (GldO J. J. H. Pop te Zwammerdam. Bedankt voor Beverwijk (2e pred. pl.) H. Mondt te Apeldoorn Gcref. kerken Beroepen te Bedurn (vac. H. Kakes) P. v. d. Spek te Wanswcrd; te Warf- füm S. G Bloem te Hoogkerk; te Kra lingen B Slingcnberg te Drachten; te Amsterdam (als zlekenhuisprcd.) A M, Spiering te Groningen; te Kralingse- veer D G. L Brederveld te Vlagt- wedde; te Oppenhuizen T. Spilker, cand. te 's-Gravenhage. Chr. Geref. kerken Tweetal te IJmuidon W. Ruiter te Sneek en J. M. Visser te Hoogeveen; te Baarn A Hilbers te Assen en H. v Leeuwen te Tliolen; te Huizen (N.H ■M. W. Nieuwcnhuyze te 's-Gravcnhage- C en C. Smits'te Driebergen. Beroepen te Veenendaal J. M. Visser te Hoogeveen. Bedankt voor Noordeloos J. C. van Ravenswaay te Zaamslag; voor Opper does B Nederlof te Eindhoven; voor Scheveningcn (nad. besl (2e maal) N de Jong te Middelharnis. Gercf. kerken naar art. 31 K.O. Aangenomen naar Ulrum J. v. d. Haagen te Bruchterveld, die bedankte voor Delfzijl. Geref. gemeenten Bedankt voor Lisse J. v d. Berg te Utrecht. Bapt. gemeenten Beroepen te Haulerwijk H D. Hoogh- winkel te Arnhem. Dc Franse Nationale vergade ring heeft met 301 tegen 285 stem men een communistisch voorstel tot intrekking van de anti-inflatiehcf- fing „verworpen. Voorschotje op het Marshall-plan Burgemeester Oud en de Arn* hemse burgemeester Matser zijn uit Grand Rapids vertrokken met vier honderd dassen, een geschenk dat aangeboden is door dc burgemees ter van Grand Raplds. Gcorpc Welsh, voorzitter van de Ameri kaanse vereniging van burgemees ters, die bij zijn bezoek aan Neder land de vorige zomer, een groot gebrek aan textiel opgemerkt had. Hij hoopte dat de dassen als han den van vriendschap aanvaard zouden worden. A Chinese regeringstroepen heb ben Szepingkai. strategisch cen trum aan een spoorlijn 160 km. ten Noorden van Moekden, ontruimd. A Een nieuwe Roemeense grond wet. die op 6 April aan de Kamer zal wor den voorgelegd, voorziet in de mijnen, trans- in Nieuwspalet nationalisatie van port, olie en PTT-diensten het ontzeggen van het recht aan kerkelijke lichamen, eigen scholen te onderhouden. De Bulgaarse gezant In Londen is afgetreden „om als ambteloos burger voor het her stel van vrijheid en democratie in zijn land te werken." O „Rode Ster" het blad van het Rode Leger zegt. dat Engeland in het Midden- Oosten tienduizenden soldaten van Rommels Afrikakorps onder de wa penen houdt. O Woensdag zullen in Hessen, Amerikaanse zone. twee daagse oefeningen worden gehou den door het Amerikaanse leger. Vijftig troepentransportvliegtuigen nemen aan deze „strijd tegen denk beeldige guerilla's" deel O Dertig hoge functionnarissen van de Hon gaarse politie zijn op last van de communistische minister Rakosl ontslagen. A De sinds 1912 tot Ita lië behorende eilandengroep Dode- kan esos is Zondag op grond van het in 1916 te Parijs gesloten verdrag weer aan Griekenland gekomen. A Twee hoge functionnarissen in Vaticaanstad zijn wegens financiële malversaties gedetineerd. Het zijn mgr. Giulio Guidctte en mgr. Edoardo Prottnes Cappico. De laat ste is sinds Vrijdag voortvluchtig. A Nederland heeft de in November door een staatsgreep aan de macht gekomen regering van Siam er kend. A Tn Amsterdam is de ver eniging Nederland—USSR defini tief ongericht De Sovjetambassa deur. de heer Valkof. was In de ver gadering aanwezig. A De B^ielsche ambassadeur de beer L. C. Nemrv, heeft hoge P^lgisehe onderscheidin gen uitgereikt o.a. "an minister Fiëvez en gpn^rnal TCmls. A Ten behoeve van Nederlanden zakenlie den. die d« inarb^urs in Poz^an wil len bezoeken vPi-l "-nkf on 22 April een extra I<LM-vliegtn<g met 25 tinn>' rVzn Poolse stad. A Te Wosterveld is Z^terdn0, de as vnr. MultatuH onder o-'-oto belang- sIellinc bbgezpt. A Vorige ver>l{ slaagdon ambt «meren van de PTT or in twee geheime zenders in Twente on to sneren. Nlottemm wa ren er Zondng wepr vier 1° de -Whop Pen "nn *07.0 ..Radio Twente" zendt ui* on '<oc; meter en boschikt o"°r eon trrnoht)"»" zend station. A n* DS.T.V, Nieuwe T'oorq rle K.V.P -lonn-eren en de A ..T C! bohbon p,enroto<=toev,d tegen gebeurtenissen in Tswobo^towa- lrijp. /v. pinsrlnf 0 H,foart bordonlct rlo Tij ger-b"! fade" lie* tn'oe-larig verhlnf on Java. rlo n'oohtlre 1r,'anslo«ro-{nc r»n hot. pwM van Somornpo- zuiion sportwedstrijden worden gehouden. Feuilleton kleine negertjes DOOR AGATHA CHRISTIE 11 Zag hij er zó goed uit? Hij ver onderstelde van wel. Niemand was bepaald hartelijk te gen hem geweest.... Merkwaardig de wijze, waarop zij allemaal elkaar aankeken alsof zij wisten.... Och neen, het lag aan hem en hij was niet van plan zijn werk te ver knoeien. Hij wierp een blik op het kinder- rijmpje in een lijst boven de schoor steenmantel. Keurig, dat dat daar hing! Hij dacht: Ik herinner mij dit eiland, toen ik nog een jongen was. Ik had nooit gedacht, dat ik in een huis hier zo'n baantje op zou moeten knap pen. Maar het is misschien maar goed. dat iemand niet in de toe komst kan zien. Generaal Macarthur keek ernstig. Die hele geschiedenis was eigen aardig! Helemaal niet, wat hij ver wacht had Hij zou net zo lief zijn veront schuldigingen maken en er van door gaan.. De hele zaak in de steek la ten. Maar die boot was naar het vaste land terug. Hij zou wel moeten blijven. Die Lombard was een rare kerel. Niet helemaal betrouwbaar. Daarop kon hij een eed doen. Toen de gong klonk kwam Philip Lombard uit zijn kamer en begaf zich naar de trap. Hij liep als een roofdier, glijdend en zonder geluid te maken. Hij had trouwens hele maal iets van een roofdier. Mooi om te zien. Hij glimlachte. Dus een week? Hij verheugde zich op die week. In haar slaapkamer las Emily Brent, in een zwart zijden japon en, klaar voor het diner, in haar bij bel. Haar lippen bewogen toen zij de woorden las: „De heidenen zijn gezonken in de groeve, die zij gemaakt had den. De Here is bekend gewor den. Hij heeft recht gedaan, de goddeloze is verstrikt in het werk zijner handen. De godde- lozen zullen terugkeren naar de hel." Zij klemde haar lippen op elkaar en sloeg de Bijbel dicht. Zij stond op. stak een antieke broche op haar japon en ging naar beneden cm te dineren. HOOFDSTUK 3 Het diner liep ten einde. De ge rechten waren goed geweest, de wijn volmaakt en Rogers was een uitstekende bediende. Iedereen was beter geluimd. De gesprekken waren iets vriendschap- peLykifc Rechter Wargrave, ontdooid door de voortreffelijke port. was onder houdend op de hem eigen scherpe wijze en dokter Armstrong en Tony Marston zaten naar hem te luiste ren. Juffrouw Brent praatte met ge neraal Macarthur, zij hadden een paar wederzijdse vrienden ontdekt. Vera Claythorne stelde de heer Davis allerlei verstandige vragen over Zuid Afrika. Mijnheer Davis was zeer welsprekend over dit on derwerp. Lombard luisterde naar hun gesprek. Een paar maal keek hij op en kneep zijn ogen even sa men. Zo af en toe dwaalde zijn blik langs de tafel en bestudeerde hij het overige gezelschap. Plotseling zei Anthony Marston: „Groppige dingetjes, vindt u niet?" In het midden van de tafel ston den op een ronde, glazen schaal verscheidene kleine porceleinen beeldjes. „Negertjes", zei Tony. „Neger eilandDat zal wel de bedoeling zijn." Vera boog zich naar voren. „Even kijken? Hoeveel zijn er? Tien?" „Ja tien." Vera riep: „Wat grappig! Zeker de tien klei ne negertjes uit het rijmpje. In mijn slaapkamer hangt dat versje in een lijst boven de schoorsteen mantel." „In mijn kamer ook", „en in die van mij", „en bij mij ook"! Iedereen voegde zich bij het koor. Vera ging er op door: „Het is een grappig idee, nietf Rechter Wargrave knorde: „On gelofelijk kinderachtig", en hij schonk zich een glas port in. Emily Brent keek naar Vera Claythorne. Vera Claythorne keek naar juffrouw Brent. De beide vrou wen stonden op. In de salon stonden de terrasdeu ren wijd open en zij hoorden het geluid van de golven, die tegen de rotsen uiteen sloegen. „Een prettig geluid", zei Emily Brent. „Ilc haat het", antwoordde Vera scherp. Juffrouw Brent keek haar ver baasd aan. Vera kreeg een kleur. Zij zie iets beheerster: „Ik denk niet, dat het hier met een storm erg aan genaam is." Emily Brent stemde hiermee in „Ik twijfel er niet aan, dat het huis 's winters gesloten is", zei zij. Eén van de moeilijkheden is al, dat je hier 's winters geen bedien den kunt krijgen." Vera mompelde: „Het zal wel al tijd moeilijk zijn, hier bedienden te krijgen." Émily Brent merkte op: (Wordt vervolgd) IrtQPZOnclen Ticilrtlclinc Hedenavond HILVERSUM I: 19.00 Nieuws, weer, 19.15 Peter Kreuder, 19.30 Als zij het nog konden en wij het al wisten, 19.45 Reg. uitz., 20. Nieuws, 20.05 Gewone man, 20.12 Sopraan en piano: 20.30 Lijdens meditatie. 21 30 Pianoconcert van Mozart 22.07 Actualiteiten. 22.15 De goede week. 22.30 Nieuws, 22.45 Radio Philh. orkest. HILVERSUM II: 19.00 Het klokje van zeven, 19.05 Tom Poes, 19.15 Bacil progr.Gesprekken met dok ters, 20.00 Nieuws. 20.05 Doel en betekenis van dc Prins Bernhard- stichting. 20.15 Bonte Dinsdag- avondtrcin, 21.30 Contact. 22.15 Buitenl. overzicht, 22.30 Ned. muz. in dc -baroktijd. 23.Nieuws, 23,15 Om het wereldkampioenschap scha ken, 23.30 Skymasters, 23.55 Fritz Krëisler. Morgen HILVERSUM I: 7.00 Nieuws, 7.15 Gymn 7.30 Gewijde muziek, 7.45 Woord voor de dag, 8.00 Nieuws, 8.15 Orgel, 8.30 Pop. orgeJklanken, 9.30 Symp. morgcnconc., 10.30 Mor gendienst, 11.00 Pianorec., 11.30 Lichte discoklanken. 12.05 Amati trio, 12.30 Weer. 12.33 Metropole ork., 12.55 Vijf min. pit, 13.00 Nws, 13.15 Sangh en spel, 13.45 Stafmuz. corps. 14.30 Kamerplanten. 15.00 Ge mengd koor, 15.30 Vioolsofi, 15.45 v. d. kleuters; 16.00 Orgelopn., 16.15 Voor onze jongens en meisjes. 17.30 Maatschappel. werk in Nederland, 17.35 Ncd strijkork18.00 Onze Ned. koren en korpsen, 18.30 Reg. uitzending. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws, 7.15 Grpl., 8.00 Nws, 8.18 Lichte klan ken, 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Praags radio symph. ork., 9.30 Wa terstanden, 9.35 Pro Arte kwartet, 10.Morgenwijding, 10.20 Onze keuken, 10.30 Fluit cn piano, 10.50 Voordr., 11.05 Pop. non stop progr., 12.00 Carlo Carcassola, 12.30 Weer, 12.33 Platteland, 12.38 The Kilima Hawaiians, 13.00 Nieuws. 13.15 Ka lender, 13.20 Ramblers, 13.50 Grpl., 14.00 Gesproken portretten, 14.15 Jeugdconc.. 15.De scheepsjongen van de Bontekoe. 15.30 De Rood borstjes. 16.45 Het stond in de krant, 17.15 Grpl., 17.45 Reg. uitz, 18.00 Nws. 18.20 De Troubadours, 18.30 R.V.U 10 MAART. Een der mooiste eenjarige zaaibloemen is ongetwijfeld wel de vanouds bekende Oostindische KersMen onderscheidt laagblijvende en klimmende soorten. Dc eerstge noemde kunnen zowel voor bloembor- ders als voor perken worden gebruikt. Enige mooie laagblijvende varianten zijn: de donkerrode Empress of India dc goudgele Golden King en de zalm- rose Vesuvius. De klimmende soorten lenen zich uitstekend voor de be groeiing van schuttingen en balkons. Hiervan verdienen o.a. de scharlaken rode Lucifer, de granaatrode Spitfire en de goudgele Goudglans aanbeve ling. Begin Mei kan de Oostindische Kers buiten worden gezaaid

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3