10 ONTWAPEND EN GEBOEID M Consolidatie; nieuwe beweging Machtsapparaat der regering wordt versterkt... Euwe liet duidelijke winst lopen op 33e zet door een vlotte roman van een praatgrage schrijfster, die levens echte figuren weet te scheppen Dromen worden werkelijkheid iPHuïSmve Saiiapfrin bant pijnen uit! Onbekende portretten van Prins Maurifs en Charlotte de Bourbon Kerknieuws Zwaar verkouden Radio-programma Donderdag 11 Maart 1948 3 Josine Reuling: De Verwach ting. Querido's Uitg. Mij. Amsterdam 1948 ET haar laatste boek heeft Josine Reuling bewezen de kunst te verstaan een roman te schrijven die ondanks alle aanmerkingen welke men er op' kan hebben boeit en overtuigt. Tegen het verwijt, dat ze er maar wat op los praat, zal ze zich moeilijk kunnen verdedigen, evenmin tegen de aanmerking, dat ze zich met de Franse slag heenslaat door toestanden, die wat minder eenvoudig zijn dan zij ze luchtiglijk voorstelt. Ten zij ze zou willen opmerken, dat de omgang der mensen nu een maal voor een groot deel uit babbelen bestaat en dat het zijn, haar hoofdpersonen. Inderdaad: door deze hoofdper sonen en hun milieu overwint zij onze bezwaren. Al pratende, rad en geestig, speelt zij het ten eerste klaar de sfeer van Amsterdam- Zuid van vóór 1940 levendig op te roepen. Haar roman verhaalt van een klein gezin dat daar woont op een bovenhuis: moeder, zoon en doch ter, beiden kinderen van een Fransman, die zijn vrouw al spoe dig heeft verlaten, zodat zij zich zelf er door heen heeft moeten slaan. Als haar kinderen volwassen zijn, heeft zij bereikt, dat zij rustig kan leven op haar étage, met fuch sia's, poes en breikous, de rust na een hard leven, dat ze dapper heeft aanvaard. Voor haar kinderen is het echter anders: de maatschappij biedt hun tussen 1930 en 1940 niets dan karig betaalde kantoorbaantjes en het uitzicht op een naderende oorlog. De legendarische Franse vader verandert voor hen in een toekom stig Frans leven: het doel van hun bestaan wordt: zoveel geld bijeen te sparen, dat ze in Frankrijk een van de vele leegstaande boerde rijen kunnen kopen en daar een nieuw leven met z'n drieën kunnen beginnen. Deze verwachting ver vult hen geheel. De zoo Eduard, is een van die mensen, bij wie een intelligents levenslust voortkomt uit een scheppende activiteit, die anderen weei te bezielen. Zij zijn er zozeer van overtuigd,, dat het leven goed kan zijn. d<tt zij in staat blijken van hun verwachtingen werkelijkheid te maken. Het is in hen geen redeloos optimime dwars tegen de realiteit in, maar een le- Spiegel der wereld venskracht, die de werkelijkheid vormt. Diep in de jonge map leeft de afschuw voor een v ereld, die slechts werkloosheid kent of oor log. Hij lijdt onder de gebeurtenis sen van de Spaanse burgerkrijg en hij is vastbesloten hun leven zelf te maken op een betere manier. En dat zal in Frankrijk gebeuren. Josine Heuling is erin geslaagd Eduard tot een werkelijk levend mens te maken, wiens naïveteiten en schijnbare onverantwoordelijk heden de tekorten zijn tegenover een leven, dat hij innerlijk reeds vaarwel heeft gezegd, waarvan hij met elke nieuw gespaarde gulden verder weg raakt. Met de moeder is het juist an dersom: zij hecht zich steeds meer aan haar Amsterdamse bestaan. Josine Reuling. de schrijfster van „De Verwachting", heeft jarenlang in Frank' rijk gewoond en gewerkt. Reeds eerder verschenen van haar bij dezelfde uit- i i rr gever: Terug naar het eiland (1937); Senta Meloni. Lerares solozang (193S); Fransen, althans halve Fransen Hct vreemdc va(jerland (1939): De heilige van St. Jean (1941); Paulientjes reis naar dierenland (1946) waarvan in 1947 een tweede druk verschenen is. lichter maakt, dan het in het voor jaar reeds is. De boerderij, die ze ontdekken en kopen is een ver vuilde idylle, weldra alleen een idylle. Vraag niet, Ie-» hoe deze twee jonge mensen het klaar spe len, het boerenbedrijf te leiden. Het wordt u niet duidelijk. Maar hoe duidelijk worden u de vrouw van de postbode en de Franse boe ren. En bovenal het grote conflict dat ontstaat in Eduard bij het uit breken van de oorlog. Met hart en ziel is deze jonge man, wiens ge hele wezen leeft van opbouwende arbeid, antimilitarist. Intuïtief keert hij zich af van alles wat met geweld en wapens heeft te maken," hij, die juist zo moedig is en met veel durf alles op alles kan zetten. In Eduard verpersoonlijkt Josine Reuling het verlangen van onze tijd naar het maken van v-ede en welvaart in een opgewekt mense lijk bestaan, dat reeds als zodanig spanningen genoeg kent. In zijn zuster leeft het verzet tegen on recht en onderdrukking, dat als het moet het geweld aanvaardt. Steeds nader komt de dreiging. Ten slotte zitten zij temidden van de Duitsers en daarmee in de Fran se verzetsbeweging. Hier wordt de toestand de schrijf ster te machtig. Wij geloven haar niet meer: niet meer, als Eduard huisjes laat bouwen voor onder duikers, noch zijn ondergang op deze wijze in het conflict. De ver wachting heeft zij kunnen uitbeel den, de nederlaag niet. Maar zij heeft het waar weten te maken, dat er nog mensen zijn die dromen en die hun droom tot werkelijk heid kunnen herscheppen. Duizen den romans en films proberen dit op laffe, zouteloze wijze, op een koopje. Maar Josine Reuling heeft met „Verwachting" een, roman ge schreven die, al zijn fouten ten spijt, een stuk levende werkelijk heid verbeeldt, gewoonweg, zonder pose, zonder bombarie. Vele lezers zullen er van genieten zonder zich na afloop bekocht te voelen. Want het is een roman zonder pretentie, ontwapenend door de openhartig heid van zijn tekorten en overtuigd door zijn waarheid. LETTERKUNDIGE KRONIEK door C. BRANDT CORST1US Maar géén ogenblik stelt zij de verwachting van haar kinderen te leur.. Als het ogenblik is aange broken. gaat ze mee. Zij is ook van het -hout gesneden, waaruit pio niers en emigranten zijn gemaakt. Zij weet nog heel goed, wat het is: jong te zijn en vol verwachting van het leven iets te zullen maken. Daarvan is dat kleine gezinsleven in Amsterdam-Zuid geheel vervuld en Josine Reuling verleent het be gin van haar boek een glans, die het hart verheugt. LEVENDE MENSEN En ook in Frankrijk blijft het aanvankelijk zo. We vergeven het haar dat Parijs soms wat al te tra ditioneel touristisch bekeken wordt, want daar is die alleraardigste scène thuis bij madame Weroesjka, de oude coupeuse, en de opgewekt heid in de moeder, die Parijs nog Nieuwspalet V\/IJ ziJn laatste tijd zo bezig geweest en nog bezig met al les. wat er in Tsjechoslowakije ge beurd is en gebeurt (neem nu al leen maar de tragedie van Jan Ma- saryks dood op deze wijze!), nu met wat Finland boven het hoofd hangt, dat wij gevaar lopen te vergeten, dat er nog meer landen achter het ijze ren gordijn liggen, waar ook het een en ander plaats vindt, dat onze aandacht ten volle verdient. Hieraan werden wy herinnerd, toen wij dezer dagen toevallig een klein berichtje onder de ogen kre gen. waaruit bleek, hoe de commu nisten in Hongarije hun positie nog weer versterkt hebben en weer een stap dichter zijn gekomen bij de door hen begeerde volledige fusie met de socialisten door een nieuwe zuivering van laatstgenoemde partij. Reeds de datum. 19 Februari, waar op bekend gemaakt werd. dat deze zuivering had plaats gehad, verdient in het oog gehouden te worden; hij valt nl. in precies dezelfde tijd. waarin de crisis in Tsjechoslowakije een begin nam. Van niet minder belang is het om na te gaan. wat voor socialisten het zijn, dienvolgens de mededeling van de pro-communistische partijsecre taris gedwongen zijn om de partij te verlaten. Van de meer dan 50 lei dende figuren, die deze keer werden uitgestoten, behoren er nl. maar zeer enkelen tot de rechtervleugel van de partij: blijkbaar is die practisch al verdwenen Nu schijnen het merkwaardigerwijze lieden uit de middengroep en zelfs van de linker vleugel der socialisten te zijn. die zich de ongenade van de communis ten en hun gewillige werktuigen op de hals hebben gehaald. Wij noemen enkele namen, die wij in het be richtje in kwestie hebben gevonden: de secretaris-generaal van de partij Ban. de voorzitter van het vakver bond Kishazy en een vrouwelijke veteraan van internationale repu tatie. Kethly. Tegelijk werden er in Hongarije ook weer felle aanvallen gedaan op de Kerk, in het bijzonder op de pri maat van het land. kardinaal Minds- zenky. aan wie wordt verweten, dat hij en zijn priesters onder het mom van moraliserende preken en toe spraken in werkeliikheid de mo gendheden van het Westen (lees: de imperialistische staten) opwekken tot interventie in Hongarije. VAN heel andere aard en boven dien niet stammend van achter h«rt ijzeren gordijn, maar om zo te zeggen van vlak er vóór. is een Reu- terbericht. dat. voor zover ons be kend. zijn weg niet in een van onze bladen heeft gevonden, nl. dat Alexander Lawrisjtsief in plaats van Winojjradof tot Russisch ambassa- dexir in Ankara benoemd is. Waarom dit bericht zo belangrijk Wot, in de eerste plaats hierom, dat Winogradof zijn post in de Turk- se hoofdstad reeds 2 jaar geleden heeft verlaten, zodat de Sowjetunie al die tijd geen ambassadeur daar heeft gehad. Dat zij het thans nodig oordeelt, weer iemand voor die post te benoemen dit moet toch bete kenen. dat de nieuw benoemde am bassadeur zijn plaats ook gaat inne men kan niets anders betekenen, dan dat Moskou van plan is in zijn verhouding tot Turkije op de een of andere wijze verandering te bren gen. Of dit iets goeds of iets kwaads voor de Turken betekent, zullen zij en wij voorlopig moeten afwachten. Wat wij hier zeggen, wordt nog onderstreept door de persoon van de nieuw benoemde ambassadeur. Law- risjtsjef is nl. specialist in Balkan zaken. Hij is nl. eerst gezant in So fia geweest, toen lid van de Balkan commissie van de Veiligheidsraad en laatstelijk hoofd van de afdeling-Balkan in het Rus sische misisterie van buiten landse zaken. Dat de Sowjetunie zo'n uitgesproken specialist in Bal kanzaken naar Ankara stuurt is al leen al een duidelijke aanwijzing, dat de heren in Moskou het plan koesteren om de Turkse kwestie, annex de Balkan, te gaan activeren. TI1INKALENDER 12 MAART, KropslIs een blad groente die van het voorjaar af tot het najaar uit de moestuin wordt geoogst. Om zware malse kroppen te verkrijgen is een losse, vochthoudende en vol doende bemeste grond noodzakelijk. Evenals andere bladgroenten vraagt kropsla veel stikstof. Voorts houde men goed rekening met de keuze der soorten. Voor aanplanting in het vroege 'voorjaar gebruikt men „Mei koningin". waarvan de planten dan alom in de tuinbouwhandcl verkrijg baar zijn. Voor de teelt in de zomer komen de soorten „Attractie" en .Zwart Duits" in aanmerking. DE NIEUWE FILM, VERVAAR- digd naar Simonofs werk „De Rus sische kwestie", is vertoond in het Departement van de Russische filmindustrie. „Grensgeschil" door mijn opgelost \T A de vorige oorlog weed bij de grens tussen Venlo en Kaldenkir- chen een schuurtje neergezet, dat tot voor enkele dagen de oorzaak was van een grensgeschilEen zekere Kau- korat dreef cc een winkeltje in. waarop de Duitse grcnscommiezen het niet erg hadden voorzien Wanneer zij echter trachtten aan de negotie een einde te maken, beriep K. er zich op. dat zijn „bedrijf" op Ne derlandse bodem was gevestigd en de Duitsers er niets mee te maken hadden. Omgekeerd beweerde hij ook wel. dat zijn winkeltje op Duits grondge bied stond. De kwestie was n.l.. dat niemand precies scheen te weten, waar de grens liep. Nog voor een eventuele annexatie Het geval zou hebben opge lostheeft een tragische gebeurtenis het probleem uit de wereld geholpen. Toen K. nl. dezer dagen een mijn vond, wilde hij deze in het schuurtje demonteren met het gevolg, dat zowel hij als-zijn winkeltje in de lucht vlogen. De atoombom maakt strijdkrach ten te land niet overbodig, heeft Shinwell, Brits minister van oorlog, gezegd. Een Chinese munitie opslagplaats te Tsingtao is in de lucht gevlogen. Er zijn ongeveer honderd doden. MacArthur, de Amerikaanse gouverneur van Ja pan heeft mee gedeeld dat hij bereid is 'n can- didatuur voor het presidentschap te aanvaarden. Londen heeft het in 107 jaar niet zo warm gehad als de laatste dagen. Men noteerde op 9 Maart 22 graden Celsius, dat is meer dan het gemiddelde voor 15 Juli. O De Bel gische regering overweegt na het brood ook de zuivelproducten vrjj van rantsoenering te stellen. O Het water wordt in Tokio gerantsoe neerd. Als er geen zware regens vallen zullen de reservoirs, die vijf millioen mensen van water moeten voorzien, half April droog zijn De Britse kruiser „Nigeria" is van haar kruistocht in het omstreden Zuidpoolgebied i n de haven van Port Stanley (Falklands) terugge keerd. O Het Zweedse ministerie van gezondheid heeft, in navolging van Engeland, een plan opgesteld, waarbij iedere Zweedse burger een kosteloze medische verzorging krygt. Alle dokters zouden rijks ambtenaren worden. Het plan komt binnenkort in 't parlement. Voor toelating tot de Tsjechoslowaakse universiteiten behoeft men geen einddiploma middelb. school meer. Iedereen die over capaciteiten be schikt kan. na speciale cursussen, toegang krijgen. De primaat van Spanje heeft aan de pastoors van zyn diocees verboden voetbalwed strijden bij te wonen, omdat die hartstochten opwekken die moei lijk te verenigen zijn met de waar digheid van de priesterlijke staat. O Na dc Bulgaarse heeft ook de Hongaarse gezant in Londen ont slag genomen. In Rome zijn een handelsverdrag en een betalings- verdrag geparafeerd, die het han delsverkeer tussen Nederland en zijn overzeese gebiedsdelen èn Ita lië regelen. O Dinsdagmorgen viel een leerling-machinist te Coevor- den van een locomotief. Hij raakte onder de wielen. Zwaar gewond werd hij naar het ziekenhuis over gebracht. Eerste Kamer ...om buitensporigheden van elke aard te kunnen tegen gaan (Van onze parlementaire redacteur) IN verband met de aandrang door de heer Molenaar in de Eerste Kamer Dinsdag op de Regering uitgeoefend tot verscherping van maatrege len tegen het misbruiken van het geschreven en het gesproken woord, merkte minister Van Maarsevecn gisteren op, dat hü, evenals vroeger minister Goseling, veel vertrouwen had in het gezond verstand van het Nederlandse volk. Hij wees echter a priori niet de gevraagde maatrege len af en verklaarde, dat volk en regering waakzaam dienen te zijn. Daarbij kondigde hij aan, dat nog waarschijnlijk deze week van rege ringszijde een mededeling zou worden gedaan omtrent maatregelen, waardoor het machtsapparaat der Regering voldoende verscherping zou ondergaan om buitensporigheden van welke aard ook te kunnen tegen gaan. Dat de heer Van Santen (C.P.N.) bij de replieken een kramp achtige poging deed om dc communisten voor te stellen als dc verde digers bij uitstek van de democratie, was het beste bewijs, dat de aan kondiging van de minister grote indruk had gemaakt. wees de gedachte, dat geen onder- Overigens was het vrij laat in de namiddag, toen de bewindsman aan het woord kwam. Voor een groot deel hadden we dat te danken aan de heer Stikker (V. en W.), die zeer uitvoerig het beleid van de minister inzake de economische collaboratie critiseerde, waardoor het bedrijfsleven zich volgens hem ernstig gekrenkt voelt. Er bestaan geen behoorlijke richtlijnen voor de vervolging en ten onrechte wordt onderscheid gemaakt tussen de grote en de kleine gevallen. Spr. eindigde met de indiening van een motie, waarin dit onderscheid wordt afgewezen en waarin de mi nister wordt uitgenodigd om richt lijnen vast te stellen. Minister Van Maarseveen Ingezonden mededeling) Het toppunt van gemak! Ga óók genieten van het voordeel en geraak der moderne scheermethode met de „PHILlSHAVE", het Philips electrischdroogschecrapparaat-Vraag Uw handelaar een demonstratie. STAALBAARD Ook UW baard vliegt eraf! N.V. PHILIPS' VERKOOP* MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND.EINDHOVEN Russen staan stevig bovenaan De twee afgebroken partijen, SmyslovBotwinnik en dr. Euwe Smyslov, die Woensdag werden voortgezet, vonden, zoals wij reeds hebben verwacht,een spoedig ein de. Allereerst was de partij Smyslov Botwinnik aan de beurt, die afge broken was in de navolgende stel ling: Wit: (Smyslov) Kf2, Tb3, Tel, Lb2, Pe5; pionnen b4, c5,- f4, g3 en h2. Zwart: (Botwinnik) Kg8, Te7, Te8, Lg7, Pd5, pionnen b7, c6, g5 en h7. Er volgde nog: 41. Kf2-f3, Te8-f8; 42. Tel-e4, Pd5-f6; 43. Te4-e2, Pf6-d5; 44. Te2- e4, Pd5-f6; 45. Te4-e2, Pf6-d5. Re mise door herhaling van zetten. Het is zonder meer duidelijk, dat (Ingezonden mededeling) Koker 25 tabletten 40 ct. In welvoorziene Apoth. en Drogisterijen. wit zijn aangevallen f-pion moet blijven verdedigen, waardoor Bot winnik remise door zetherhaling kan afdwingen. De partij dr. EuweSmyslov werd door onze landgenoot, nadat deze kennis had genomen van Smyslov's afgegeven 42e zet (Pa5- c6) zonder verder spelen opgege ven. De analyses der grootmeesters hebben uitgewezen, dat dr. Euwe èn op de 33e zet. èn op de 34e zet (de beide rampzalige paardoffers!) met De2-g4 een duidelijke winst heeft laten lopen, terwijl het ook door ons aangegeven 35. Df3! in- plaats van 35. e5f? in ieder geval remise had opgeleverd. Een jam merlijke comedie van vergissingen! De stand na vier ronden is thans: 1. Botwinnik 2\/z pnt (uit 3); 2. Keres 2 pnt (uit 3); 3. Smyslov 3 pnt. (uit 4); 4. Reshevsky IV2 Pnt (uit 3) en 5. dr. Euwe 0 pnt (uit 3). De Russen staan stevig op de bo venste plaatsen! Donderdagavond vindt de 5e ron de plaats, waarin Reshevsky (met wit) dr. Euwe en Keres (met wit) Botwinnik als tegenstander heeft. Chr. Vlagsma. scheid tussen kleine en grote ge vallen zou mogen worden gemaakt onvoorwaardelijk af. Het aantal economische collaborateurs is zo groot, dat men zich tot de ernstig ste gevallen zal moeten beperken. Overigens voelde hü niets voor consideratie tegenover economische profiteurs. Wat de oud-illegalen betreft, die nu worden vervolgd wegens hulpverlening aan de vij and, omdat zij onder zware mis handelingen bekentenissen hebben gedaan, merkte de minister op. dat deze zich op overmacht kunnen be roepen en dan niet strafbaar zijn. Voor zijn gratiebeleid beriep de bewindsman zich. evenals bij een vorige gelegenheid op richtlijnen, welke destijds zijn getrokken door de regering-Schermerhorn. Met na turalisaties was de minister uiterst voorzichtig. Hij deelde in dit ver band mede, dat het aantal Duitsers in Nederland thans veel geringer is dan vóór de oorlog. Er heeft zich een auto-selectie voltrokken. Van de oud-Spanjestrijders zullen 56 niet genaturaliseerd worden, omdat over hen ongunstige ambtsberich ten zijn binnengekomen. Politie-vraagstuk Wat het vraagstuk van de politie betreft, dat door enkele sprekers is aangeroerd, niettegenstaande het betreffende wetsontwerp spoedig in behandeling zal komen, merkte de minister op, dat de Vereniging van Ned. Gemeenten zich met haar protest heeft begeven op een ge bied, dat niet het hare is. Men moet begrijpen, dal een politie, die uit een zou vallen in evenveel corp sen als er gemeenten zijn, niet te hanteren zou zijn. De motie van de heer Stikker is na dc afwijzing door de minister zodanig gewijzigd en verzacht, dat zij vrij nietszeggend was gewor den. Toen had niemand er meer bezwaar tegen met uitzondering van de communistische fractie, die stemming vroeg om daarvan blijk te kunnen geven. De begroting van Justitie is zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Feuilleton kleine negertjes vlak tegen de muur, die grensde aan de salon, gezet. Op die tafel stond een gramofoon een ouderwets model met een grote hoorn. De hoorn stond met de opening tegen de muur. Lombard duwde Ijem opzij en liet zien. dat er op een niet in het oog vallende wijze een paar DOOR AGATHA CHRISTIE kleine gaatjes in de muur geboord i waren. Hij zette de gramofoon weer op zijn plaats, plaatste de jiaald op de plaat en direct hoorden zij weer: ,.U wordt beschuldigd van de vol gende misdrijven Vera riep: ..Zet af! Zet af! Het is verschrikkelijk!" Lombard zette het toestel af. Dokter Armstrong zei met een zucht van opluchting. „Een schan delijke grap. dunkt me." Met zachte, heldere stem mom pelde rechter Wargrave: ..Dus u denkt, dat het een grap is?" De dokter keek hem verbaasd aan. „Wat zou het anders zijn?" De rechter streek langzaam met zijn hand langs zijn bovenlip. „Op het ogenblik ben ik nog niet in staat een mening uit te spreken," verklaarde hij zich nader. Anthony Marston viel hem in de rede: „Hoor eens even, u vergeet één ding. Wie heeft die plaat opge zet?" Wargrave mompelde: „Ja, ik denk. dat wij dat eerst moeten uit zoeken!" Hij ging naar de salon. De ande ren volgden. Rogers was juist binnen gekomen met een glas brandewijn. Juffrouw 13 Hij trok met één hand voorzichtig aan zijn oorlelletje. Alleen zijn ogen hadden een verbaasde uitdrukking. Weer was Lombard degene, die handelend optrad. Armstrong was bezig met de bezwijmde vrouw, dus had hij zijn handen vrij om nog maals het initiatief te nemen. „Die stem? Het klonk, alsof hij uit de kamer kwam," het klonk haast als een vraag. Wie was het? Het was niemand van ons." De ogen van Lombard dwaalden, evenals die van de rechter, lang zaam door de kamer. Zij bleven een ogenblik rusten op het open raam. toen schudde hij beslist zijn hoofd, plotseling flitsten zijn ogen op. Hij liep vlug naar een deur naast de haard, die naar een aangrenzende kamer leidde. Met een snelle greep draaide hij de kruk om en gooide de deur open. Hy ging de kamer binnen en slaakte onmiddellijk een kreet van voldoening. „Hier is het." De anderen liepen hem achterna. Alleen juffrouw Brent bleef rechtop in haar stoel zitten. In de tweede kamer was een tafel Brent stond gebogen over de kreu nende mevrouw Rogers. Onhoorbaar nam Rogers zijn plaats tussen de twee vrouwen in. „Pardon juffrouw, zal ik met haar praten? Ethel Ethel het is al lemaal in orde. In orde, versta je mij? Wees eens flink." Zijn vrouw haalde snel adem. Haar ogen. die angst verrieden, gle den steeds weer over de gezichten, die haar omringden. De stem van Rogers klonk dringend. „Beheers je. Ethel.' Dokter Armstrong sprak haar kal merend toe. „U bent weer helemaal in orde! Alleen maar een hevige schrik." Zij vroeg: „Ben ik flauw gevallen, mijnheer?" „Ja." „Het kwam door die stem die vreselijke stem als de stem des oordeels Haar gezicht verbleekte weer, haar oogleden knipperden. „Waar is die brandewijn?" vroeg de dokter. Rogers had het glas op een klein tafeltje gezet. Iemand reikte het aan de dokter en hij gaf het door,aan de hijgende vrouw. „Drink nog maar eens. mevrouw Rogers." Zij dronk, verslikte zich even en hijgde. De drank deed haar goed. Er kwam kleur op haar gezicht. Zij zei: „Ik ben weer helemaal in orde. Ik ik was alleen maar geschrok ken." Rogers viel haar snel in de rede: „Natuurlijk ben je geschrokken. Ik ben ook geschrokken. Ik heb dat blad uit mijn handen laten vallen. Niets dan leugens! Ik zou wel eens willen weten Hij werd onderbroken. Het was alleen maar een kuchje een droog kuchje, maar het resultaat was, dat hij in zijn ontboezeming bleef ste ken. Hij staarde rechter Wargrave aan en deze kuchte nogmaals. „Wie heeft die plaat opgezet?" vroeg hij toen. „Ik wist met. wat het was, ik wist het niet. Als ik het geweten had, had ik het niet gedaan." barstte Ro gers los. De rechter merkte droog op: „Dat is waarschijnlijk waar. Maar het schijnt mij toe Rogers, dat u een nadere verklaring zult moeten geven." De bediende veegde zyn gezicht af met zijn zakdoek. Hij zei ernstig: ..Ik voerde alleen maar een op dracht uit. mijnbeer, dat was alles." „Wiens opdracht?" „Van mijnheer Manth." Rechter Wargrave zei: „Dit wilde ik graag iets nauwkeu riger weten Hoe luidde de opdracht van mijnheer Manth precies?" Ingezonilen mededeling Mr. J. K. van der Haagen, chef van de afd. Oudheidkunde van het Ministerie v. O., K. en W. en Mr. L. J. F. Wysenbeek, directeur van het Stedelijk Museum „Het Prin senhof" hebben met het doel om voor de op 5 Juni a.s. in Het Prin senhof te Delft te openen tentoon stelling ter Herdenking van de Vre de van Munster 16481948 expo sitiestukken te verwerven, een kort bezoek gebracht aan musea in Munster, Siegen en Kassei. Zij heb ben hun doel ten volle bereikt. Niet alleen konden zij de hand leg gen op meer algemeen bekende schilderijen, zoals het Kasselse por tret van Willem van Oranje, doch ook op enige tot nu in Nederland vrijwel onbekende stukken. Zo Ds. E. H. Jonkers t In de ouderdom van bijkans 87 jaar is te Zuid-Beyerland overle den ds. E. H. Jonkers, em. predi kant der Ned. Herv. kerk, vader van prof. mr. J. E. Jonkers. De overledene werd 16 April 1861 te Diever geboren, studeerde aan de R.U. te Groningen en werd in 1888 cand. in Groningen om 13 Jan. 1889 te Buitenpost het predikambt te aanvaarden. Hij diende de ge meenten van Zuid-Beyerland, Lienden, Waspik en Goudswaard, waar hij 1 Jan. 1943 eervol emeri taat ontving. In 1939 vierde ds. Jonkers zijn gouden ambtsjubileum en weVd benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Toen preekte hij nog driemaal per Zon dag en was in deze halve eeuw slechts driemaal door ziekte ver hinderd. Ds. Jonkers was scriba van het classicaal bestuur van Dokkum, praeses van het classicaal bestuur van Tiel, lid van het clas sicaal bestuur van Heusden, secr. van het prov. kerkbestuur van Nrd- Brabant en Limburg en praetor van de ring Oud-Beyerland. Ds. Jonkers ontving gedurende zijn ambtelijke loopbaan niet minder dan 52 beroepen. NED. HERV. KERK Beroepen te Bourtange J. Franke tc Zweelo; te Halfweg J. Schaap te Purmerlnnd. Bedankt voor Bloe- mendaal (vac. J. C. v. Dijk) W. Glashouwer te Nijverdal; voor Coe- vorden W. H. J. de Boer te Midwol- da (Old); voor Kampen (vac. G. v. Doorn) K. C. v. Gorcom te 's-Gra- venzande. GEREF. KERKEN Beroepen te Poortugaal H. K. Poelman, cand. tö Groningen. GEREF. KERKEN naar art. 31 K.O. Beroepen te Kantens H. J. de Vries, cand. te Zuidhorn. OUD-GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Bruinisse M. A. Mieras te Krimpen a.d. IJssel. CHR. GEREF KERKEN Beroepen te Huizen (N.H.) C. Smits te Driebergen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Nijkerk en voor Terneuzen, C. v. d. Woesteijne te Ridderkerk. vonden zij in het „Sieger Landes- museum" een portret van Prins Maurits als twaalfjarige jongen, zowel artistiek als psychologisch van het allergrootste belang. Uit ditzelfde museum wisten zij een even fraai portret van Charlotte de Bourbon voor de tentoonstelling te verwerven. Het zal interessant kunnen zijn deze portretten tijdens hun verblijf hier te lande aan een nauwkeurig kunsthistorisch onderzoek te onder werpen* waarbij niet uitgesloten wordt geacht, dat hun maker tot nu toe onbekend wordt vastge steld. Deze zullen naast de welbe kende schilderijen uit de Munster- se Vredeszaal te Delft worden ge- exposeerd. Inqezondcn mededelingen Neem onmiddellijk Scheepstijdingen Amstelkerk 9-3 verw. te Monro via; Congostroom, Amsterdam West Afrika, 9-3 te Bordeaux verw.; Lutterkerk, BombayRot terdam, pass 93 Algiers; Stad Haarlem. RotterdamSavona, pass. 9-3 Kaap St. Vincent; Veendam, Rotterdam—New York. pass. 8-3, 7.30 u. Scillias, Algenib 9-3 van Rio de Janeiro naar Santos; Delfshavcn AntwerpenBuenos Aires, pass. 9-3 Oucssant; Jaarstroom. 10-2 van Amsterdam te Rotterdam; Stad Alkmaar. 9-3 van Santiago de Cuba via Port Royal naar Rotterdam; Stad Schiedam, wordt 11-3 van Cal cutta te Antwerpen verwacht; Ab- bekerk, RotterdamAustralië 10-3 van Antwerpen; Adinda, 11-3 van Penag te Pladjoe verwacht; Aga memnon, 9-3 van Port au Prince ten anker bij La Guaira: Alamak, BarcelonaAntwerpen, pass. 93 Ouesant; Alkaid 9-3 van Cabadello naar Antwerpen: Johan de Witt, Batavia—Amsterdam, pass. 9-3 Perim: Kedoe. Rotterdam—Batavia pass. 9-3 Gravesend: Meerkerk 9-3 van Hongkong te Manilla; Melis- kerk, 9-3 van Loanda naar Lobito; Socrates. 9-3 van Corral naar Puer to Monte; Straat Soenda, 9-3; van Makassar te Soerabava: Streefkerk, blijft tot 20-3 te Calcutta. Troepen transportschepen •GROOTE BEER thuis was 9 nam. dwars van Port Soedan. JOHAN DE WITT thuis pass 9 's midd. 12 uur Pcrim naar Port Said. SIBAJAK pass. 9 Singapore n Ba tavia. TABINTA thuis pass. 9 nam. 3 uur Perim WATERMAN thuis voer 9 nam. In het SuezkanaaJ ZUIDERKRUIS uitg. was 9 nam. dwars van Port Soedan. ■1 Brengt direct verlichting SPATULA LOSSER (O) Hedenavond HILVERSUM I: 19 00 Nieuws. 19.15 Jonge mensen en hun beroep, 19.30 Declamatiewedstrijd. 19.45 Regeringsuitzending. 20.— Nieuws, 20.15 Steravond. 2130 Familie-com petitie. 22.Met band en plaat. 22.15 De vaart der volken. 22.30 Nieuws. 22.45 Avondoverdenking, 23.— Concertgeb. orkest. 22.30-24.— Slotaccoord HILVERSUM II: 19.00 Het klokje van zeven, 19.05 Tom Poes, 19.15 Werken v. Pönchielli. 19.30 Volks muziekschool, 20.— Nieuws. 20 15 Philh. orkest, 21.Zanguitvoering, 21.30 Luisterspel. 22 30 Gr. muziek, 22.45 Het Zuiderzee vraagstuk. 23 Nieuws, 23.15 Schaken, 23.30—24.00 André Kostelanetz. Morgen HILVERSUM I: 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymnastiek. 7 30 Orgelspel, 7.45 Een woord voor de dag, 8 00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8 30 Gr. muziek, 9 15 Ziekenbezoek. 9.30 Muziek bij het werk. 10.15 Zang en piano. 10.30 Morgendienst, 11 Ned. Sextet. 11.15 Vioolrecital, 11.45 De varianten. 12.15 Omroeporkest, 12.30 Weerpraatje. 13.— Nws. 13.15 Ensemble Lachman. 13 45 Piano spel. 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers. 14.40 De Vijf Zapakara's, 15.00 Discoklanken. 15.30 Strijktrio, 16.— Voordracht. 16 20 Viool (Yehu- di Menuhin) 16.40 Kamerork.. 17 25 De Vijf Zapakara's. 17.45 Liederen. 18 15 Esperanto. 18.30 Striidkrach- tenDrogramma. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws, 7.15 Gr. muziek. 8 Nieuws, 8.18 Gr. muziek. 8.50 Voor de vrouw, 9. Orkestwerken. 9.30 Waterstanden. 9.35 Philh. orkest. 10.Morgenwij ding. 10.20 Onder de Italiaanse Zon, 10.30 Voor de vrouw, 10.45 Liede ren. 11.10 Voordracht. 1130 Beken de marsen en walsen. 12 Orgel spel. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Sport. 12.38 The Avroleans. 13.Nieuws, 13 15 Vaudeville ork 13 45 Piano spel. 14 Kookkunst. 14.20 Piano spel, 15 02 Ons volk en zijn Dich ters. 15 22 Uit oude en nieuwe films. 16 Gr. muziek. L6.30 Tus sen twaa'f en zestien. 17.-«- Orgel spel. 17 20 Wij en de muziek. 18 Nws. 18 15 Jan Vogel. 18.40 Silvestri kwartet. De voetbalwedstrijd WalesIer land. die te Wrexham (Wales) werd gespeeld, eindigde in een 20 overwinning voor de Welsh men. Bij de rust was de stand 1—4

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3