KIEVITEN in de poldei De meeste schoolgebouwen zijn volkomen verouderd Jan van Loo 1 Muzikaal jongetje werd populair band-leider Een strikkenzetter is nog geen wilddief Ingenieur, architect en paedagoog moeten samenwerken Literatuur en Esperanto Heren, jagers en stropers, laten wij ons wat beperken Een ander geluid Antwoord van de redactie Zaterdag 13 Maart 1948 3 Het is zeker een verheugend feit, dat een commissie van ingenieurs, schoolartsen en onderwijzers zich gaat bezighouden met het probleem, hoe onze toekomstige scholen er uit zullen zien. Reeds thans is er een groot tekort aan schoolruimte ongeacht de sterke stijging van het ge boortecijfer) en tal van in gebruik zijnde schoolgebouwen voldoen niet meer aan de moderne eisen van hygiëne. Het spreekt vanzelf, dat onze eisen niet overdreven zijn en dat wij niet, zoals in Zweden, scholen ver langen met ingebouwde zwembaden, eetzalen met keukens, enz. Maar toch zullen in de moderne scholen eenvoudige douches niet mogen ont breken. Het mag niet meer voorkomen, dat grote bedragen worden uit gegeven aan de bouw van massale torens aan legere scholen, terwijl aan de vloeren niet de minste aandacht wordt besteed. Licht, lucht, ruimte en voldoende warmte De ingenieur en de architect zul len voortaan de technische doelma tigheid en de practische architec tuur ontwerpen. De onderwijsmen sen zullen nuttige adviezen geven uit de practijk van het onderwijs, waarmee bij de bouw terdege reke ning moet worden gehouden, ter wijl de schoolarts moet onderzoe ken of de plannen hygiënisch ver antwoord zijn Een der eerste dingen, die op pa pier gebeuren moeten, is het af schaffen van het bouwbesluit, een verouderd document, dat de voor uitgang remt en tot noodzakelijke ontduiking leidt. Een groot probleem bij de scho lenbouw is de verwarming. Kachel verwarming en gasverwarming ko men niet meer in aanmerking en de zeer goede electrische verwarming is voor scholen, zo lang we geen Zwitserse electriciteitstarievcn hebben, veel te duur. Volgens de huidige wetenschap komt voor schoolverwarming alleen in aanmerking centrale verwarming met heet waterv Meer en meer ver vangt men de koloradiatoren door plaatradiatoren, welke echter geen van beide met alluminium-verf mogen bestreken zijn, aangezien dit een belangrijk percentage van de warmte tegenhoudt. Men heeft vastgesteld, dat stea lings warmte de meest behaaglijke warmte is (hier spreekt niet al- leep de techniek, maar ook het subjectieve gevoel van de mens een woordje mee). Plaat-radiatoren stralen veel beter dan kolomradia toren. Vloer-verwarming De opstelling dezer radiatoren baart veel zorg, om van het moei lijk schoonhouden en maken maar niet te spreken. Daarom heeft men geprobeerd de verwarmingsbuizen in te bouwen in de plafonds. Het bleek, dat deze plafondverwarming veel voordelen biedt. Er vormt zich en de kinderen in staat zijn om tussen elke les enige gymnas tische oefeningen te doen, waardoor de jeugd even zijn grote bewegingsdrang kan spuien. Daarna worden de ta feltjes en stoelen weer op de plaats gezet en de les gaat weer door Onderzoekingen hebben aan getoond, dat deze korte inter mezzo's niet storend werken op het onderwijs en grote psycho logische voordelen hebben. De gangen zullen breed en licht zijn, de W.C.^s moeten onderge bracht worden in aparte ruimtes, waarbij geregelde schoonmaak en desinfectie noodzakelijk is. Het gymnastieklokaal zal evenals de gehele school stofvrij moeten zijn. Het moet grenzen aan een open I terrein. voor Voor de Zondag n.l. een warmelucht-kussen onder het plafond, dat in staat is warmte uit te stralen, zodat de kinderen die in een klas zitten, een aange name stralingswarmte ondervinden behalve aan de voeten. Er is echter één groot bezwaar en dat is, dat het luchtkussen heel gemakkelijk verdwijnt als er een dwarse tocht door het lokaal komt, waarna het Voetbal Volledig programma ondanks interland wedstrijd Er zullen opnieuw beslissingen vallen De afwerking van de voetbal competitie ondervindt zelfs van de interlandwedstrijd BelgiëHolland weinig stagnatie. Vooral voor de afdelingen waarin onze i-.aatselijke clubs spelen is een volledig pro gramma vastgesteld. Dit program ma is uiterst belangrijk omdat het i nieuwe beslissingen kan brengen hebben alle hun specifieke functie. I 1 M.nnrt wrtnï 1F A A V 71 71111 CE weer uren duurt, voor zich een nieuw luchtkussen van voldoende capaciteit gevormd heeft. ^iet is bekend, dat warme voeten grote invloed hebben op onze gezondheid. Daar kinde ren heel vaak lijden aan vage buikpijnen, is het voor hen zeer noodzakelijk om warme voeten te hebben. Om die re den verdient voor scholen dc vloerverwarming voorkeur, zo dat het voor de hand ligt, dat de moderne scholen zullen uit gerust worden met verwar mingsbuizen in de vloer, waar van reeds verschillende syste men bekend zijn. De vloer in de moderne school zal niet meer bestaan uit planken, waartussen brede reten zitten, welke berg- en broeiplaatsen zijn van bacteriën en andere ongewens te levende wezens. Beter dan rub- bervloeren zijn de linoleumvloe- ren. Deze zijn duurzaam, gemakke lijk stofvrij te maken en, wat van het grootste belang is, ze zijn sterk bacteriedodend. Wanneer men met opzet grote hoeveelheden bacteriën op een linoleumvloer uitstrooit, dan blijken ze na 24 uur alle dood te zijn. De wanden der schoollokalen voor kampioenschappen en de on derste plaats. In de tweede klasse B zullen A.F.C. en Z.V.V. uitmaken wie degradatiewedstrijden moet spelen A.F.C. zal het in Oostzaan tegen O.S.V. moeilijk krijgen doch ook Z. V.V. heeft op eigen terrein van T. O.G. nog niet gewonnen. Wij gelo ven wel dat A.F.C. in dit geval de slechtste kansen heeft. H.V.C. speelt op Birkhoven tegen Alcmaria Victrix. Dit kan een in teressante wedstrijd worden. In verband met de radioreportage BelgiëHolland begint men reeds om 1 uur. Wanneer de U.V.V.-ers niet al te veel in kampioensstem ming zijn dan kunnen de Utrech ters de laatste wedstrijd, tegen W. F.C., wel winnen. Ook in de derde klasse F kan de heksluiter bekend worden. H.M.S. heeft slechte papieren want de Utrechters zullen, al spelen zij op eigen terrein, de handen vol heb ben aan Fortitudo. R.U.C. krijgt een mooie kans zich veilig te stel len want een overwinning op het bezoekende Patria is wel te ver wachten. In de vierde klasse J kan de be slissing om het kampioenschap nog niet vallen. Wel kan de spanning nog groter worden dan deze reeds is. Amersfooptse Boys moet zich met volle energie geven in Utreeht tegen Stichtse Boys. De Utrechters zetten natuurlijk alles op alles om aan het degradatiegevaar te ontko men Zebra's ontvangen Saestum en zul len ook in dit geval de volle buit wel binnen halen. Quick moet naar Olympia, een degradatie-candidaat. Vatten The Reds deze wedstrijd se rieus op, hetgeen wij niet betwij felen, dan hebben zij een goede kans de punten mee naar huis te nemen, 's Graveland kan zich vei lig stellen door van het bezoeken de L.V.V. te winnen. Victoria en A. D.E. spelen eon wedstrijd waarin niets meer op het spel staat. Het Soester S.E.C. dat nu al we kenlang gewacht heeft op de kans de titel te behalen krijgt hiervoor eindelijk de gelegenheid. Wij we ten echter dat het Harderwijkse V. V.O.G. er op gebrand is te winnen. Voorwaarts zal Nyenrodes weinig kaps geven. Amsvorde moet naar Woudenberg. Ook in deze wed strijd zal het danig spannen. Wij geven de Amersfoorters in dit ge val de meeste kans. En Avant zal alles op alles zetten om van Zwa luwen Vooruit te winnen en heeft hierdoor wel een kans. Actif krijgt het in Barneveld moeilijk. Het is nofl lang niet zeker wie in deze afdeling hekkesluiter zal worden, Actif of Eu Avant De voorwand moet voorzien zijn van een heel groot bord en verder geen bijzonderheden bevatten, welke de leerling kunnen afleiden. De zijwanden moeten licht van kleur zijn en de wand aan de gang zijde moet gedeeltelijk bestaan uit ramen, waardoor de leerlingen, die het verst van de buitenramen af zitten, voldoende daglicht ontvan gen uit de zeer lichte gang. De buitenramen moeten op het Zuiden liggen en openslaand zijn. Het best zijn openslaande deuren, waardoor het zonder enige moeite mogelijk is van het brede terras gebruik te maken. Meer en meer zal men gebruik maken van dub bele ramen, omdat gebleken is, dat de dubbele ramen zichzelf betalen door de besparing aan brandstof fen. De plafonds moeten dofwit of dofcrème zijn Voor kunstverlich ting kan men het best gebruik ma ken van de half-indirecte verlich ting. Geen banken Een groot probleem vormt nog steeds de vraag: moet een moderne school banken hebben of stoeltjes en tafeltjes. Een vooruitstrevend paedagoog zei onlangs: „Banken be horen nog alleen op scholen thuis, waar de dictatuur van het cijfer heerst". De moderne school zal tafel tjes en stoelen hebben, als op de Montessori-school. Daardoor zal het mogelijk zijn, in een paar minuten tafeltjes en stoe len opeen te stapelen of op het terras te zetten, waardoor er ruimte in het lokaal vrij komt „Taaie Ongerief" van Theo Thijssen vertaald Enige maanden geleden werd één der door Theo Thijssen geschreven boeken n.l. „Het Taaie Ongerief" in Esperanto uitgegeven onder de titel „La Nevenkebla Geno", ver taald door de heer F. Faulhaber. In de Esperantobladen van vele landen en in enkele internationale Esperanto-bladen verscheen nu een recensie van dit boek. De recen senten lieten zich allen vol lof uit, niet alleen over de stijl, doch voor al ook over de inhoud van dit boek. Allen vonden, dat de schrijver hier een probleem had aangesneden, dat waar ter wereld ook, overal op de zelfde wijze wordt aangevoeld en beleefd. Hieruit blijkt weer eens te meer de grote waarde van Espe ranto als internationale taal. Theo Thijssen zelf was een grote voor stander van de vertaling van goede Nederlandse werken in Esperanto, deelte met een grastapijt bedekt, is. Velen zijn van mening, dat in elke school een apart speellokaal gewenst is, desnoods te combineren met een zaal, waar gemeenschap pelijk gezongen wordt en intieme schoolfeestjes kunnen Worden ge geven. Verder zal in elke school een lokaal ingericht worden voor handenarbeid; dit vak is van groot belang voor de vorming van het kind. Velen slaan de handvaardig heid even hoog aan als het intel lect. Zoals thans reeds in de meeste scholen het geval is, zal elke klas een fontein met drink- en wasge legenheid moeten hebben. Indien enigszins mogelijk, wordt een school het beste op een terras gebouwd, waarbij het mogelijk is er een ge deeltelijke openluchtschool van te maken In Nederland is men het er in het algemeen over eens. dat de monsterscholen van het buitenland, waar duizend en meer leerlingen op zijn, geen navolging verdienen. Scholen moeten betrekkelijk dicht bij de woningen van de kinderen gelegen zijn en dit wordt onmoge lijk, als men er een enorm complex van maakt, waar vele honderden kinderen opgeborgen worden. Men zal zich misschien afvragen, of de diverse hier genoemde punten niet te verregaand zijn. doch wij oude ren weten bij ondervinding, welk een belangrijk deel van ons leven we op de school doorbrengen en, wil de school haar opvoedende taak behouden, dan zal ook de inrich- Op mijn spreekuur ligt een brief' jc te wachten. Iemand, mij onbe' kend, stuurt me een „verhaaltje" van een lastige jongenuit wiens lastige vragen binnen enkele tien' tallen woorden zonneklaar blijkt, dat al dat gebazel over God onzin is. Cat Jezus Christus nooit bestaan heeft, en dat vooral dc hel belache- lijk en onaanvaardbaar is. Er onder staat een vriendelijke raad, dit voor verdere copy te gebruiken. Die raad nu volg ik dankbaar op. terwijl ik de schrijver in m'n boekje heb genoteerd, om er t.z.t. eens een bezoekje te brengen. Laten we even er van uitgaan, dat het gestelde juist zou zijn. Dat God niet zeui bestaan, lijkt me al' leszins te verdedigen. Immers, een ieder zal het met me eens zijn, dat wc uit dc loop der geschiedenis moeilijk kunnen besluiten tot de aanwezigheid van een almachtig God. Eerder een onmachtig God! Met Jezus Christus heb ik per' soonlijk meer moeite. Niet, dat Hij er zulk een zorg voor droeg, om zichzelf te bewijzen en zijn histO' ricitc.it te verankeren. Het wat eigenwijze jongetje bijvoorbeeld uit het briefje, dat ik kreegweet nog iets van dc maagd-geboorte te fluisteren, waar jongetjes van zijn leeftijd niet over moesten denken. Maar laat dat jongetje niet den ken. dat hij origineel is: datzelfde gefluister staat immers in het be gin van het Mattheus-cv angelic reeds volledig gemeld. En wat die onmarht Gods betreft: die komt in het kruisigden van Christus ten duidelijkste uit. Alweer geeft de Bijbel gelijk! Maar dc eigenwijze dingen over dc hel. daar kom ik niet mee klaar. In dc cersfc plaats weet dat kleine jongetje veel meer over de hel, dan de Bijbel er van vertelt. In de tweede plaats is dat alles voor hem maac bangmakerij. Alleen maar bangmakerijWie kent z'n wereld zó slecht? Dat kleine oudemannetje zou ik graag eens een dagje meenemen in mijn eigen wijk. Dan zou ik hem willen laten zien iets van het leed. dat wordt geledenvan de schuld, die wordt gemaakt, van de rotheid en voosheid. Misschien, dat hij dan wat meer last kreeg van die af grond. waar hij nu blindelings langs looptMisschien ging hij dan ook iets begrijpen, van wat die an deren doet hongeren en dorsten naar de gerechtigheid. Misschien, dat hij zo het evangelie ging ver staan Dc schreeuw van Goede Vrijdag en dc jubel van Pasen, die zoveel menselijker zijn dan de onmense lijke negatl.e. v. E. I/- j tt Hiermede vervolgen wij onze J\.6ill U sertC artikelen over bekende en i y onbekende personen uit ons aller Zc W Cl omgeving. ting voor ieder kind en leder ouder een voorbeeld moeten zijn van hy giëne en inrichting. ^SSIÊ Bracht plezier en vrolijkheid aan vele duizenden Toen even na de wereldoorlog vader Van Loo een Franse plano voor zijn muzikaal zoontje Jan kocht, was dat een helo gebeurtenis In de Gerrlt van Stelllngwcrfstraat to Amersfoort. Do buren kwamen allemaal k\jken hoe zo'n ding er wel uitzag. Dc kleine Jan, nu de volwassen Jan van Loo, de bandleider, trok zich van de nieuwsgierige buren niet veel aan. Hy zette zleh met ijver aan de studie. te lichten, ze een ogenblik deze wereld te doen vergeten en ze te voeren in het rijk van rhythme en klank." Muziek brengt vreugde We begrijpen maar al te goed wat Jan van Loo bedoelt. Hij is een van die mensen, die er zelf vreugde van beleven, als zij een ander plezier en vrolijkheid bezor gen. En dit laatste is Jan wel toe vertrouwd. Want behalve de po pulaire, Amerikaanse en Engelse nummers bracht hij „classics" ®n H. Onze foto-'s tonen hoe een leslokaal er uit ziet in een modern schoolgebouw, zowel voor lager als voor voortgezet onderwijs.' Weg naar het succes niet makkelijk HET was de Amersfoorter Ramselaar, die Jantje études liet spelen, dat zijn vingers gingen protesteren. De kleine Van Loo was echter onvermurwbaar. Hij voelde als jongen al, dat er één weg breed en duidelijk voor hem open lag. de weg naar de wereld van rhythme en klank. Nu zitten we tegenover hem in zijn studeervertrek. Jaren zijn ver streken en met die jaren heeft deze rasechte Amersfoorter in onze stad geschiedenis gemaakt. Iedere stadgenoot, die eens de eerste schuchtere pasjes op de dansvloer zette, kent deze blonde, vrolijke musicus. En zo vlot'als de klanken uit zijn instrument vloeien, zo vlot vertelt hij ons van zijn werken en zwoegen als musicus. Als piano leraar M.O., maar vooral ook als bandleider valt er wel wat te ver tellen. „Al vrij jong trad ik op als be roepsmusicus", zo zegt hij. „En wel het was in 1924 als pianist in de toentertijd bestaande bioscoop „De Faam" in de concertzaal „De Valk". Van het geld, dat ik ver diende, nam ik lessen van de com ponist en pianist Leo Horneman. Onder zijn leiding heb ik het ABC der muziek geleerd. In mijn vrije tijd vond ik ontspanning in de be oefening van het accordeonspel en op de piano speelde ik bij voorkeur klassieke muziek: Beethoven, Cho pin e.a. Volharden in de studie deed mij tenslotte slagen voor het M.O.-diploma aan het Belgische Muziek College. In „*t Zwarte bergje" Omstreeks 1935, ik was toen al getrouwd en wij musici werkten toen voor weinig harde guldens per week, formeerde ik een orkest van vier man. We speelden in het nu niet meer bestaande hotel ,,'t Zwar te Bergje" aan de Leusderweg. Met dit orkest gingen we op reis door heel Nederland". Tot de be zettingsjaren heeft Jan van Loo zich met diverse orkesten op het terrein der amusementsmuziek be wogen. Hij zou ons honderd uit kunnen vertellen over zijn optre den in de kleine provincieplaatsen. „Het is of de duivel er mee speelt", zegt hij, „een goede piano is in de dorpen vaak niet te vinden. Die afgerammelde dingen zijn allemaal een toon te laag. Maar met een beetje ervaring op dat gebied be reik je veel. Het gaat er om, de mensen uit de sleur van alle dag WANNEER de lente in het land komt, en dat is al veel vroe- NA korte tijd keert de vogelbe volking terug en wat er dan ger dan de kalender aangeeft, dan dicht bij me gebeurt is ieder jaar komen grote troepen kieviten bezit weer even spannend. Vlak voor me j:_x;istrijkt een kievit neer die ik meen te herkennen als een wijfje, aan de doffere kleur van zijn veren en aan de korte kuif, en ja, na enige ogen- nemen van de nog winterse weilan den. Dat is al omstreeks half Fe bruari en niet ftmg daarna begint het voorjaarsspel in de weiden. Terwijl de kieviten nog in troepen rondzwerven en bij een plotseling invallende kou, zoals we die in het laatst van Februari meemaakten, nog.wel voor korte tijd Zuidwaarts trekken, beginnen de mannetjes al met hun liefdesbetuigingen. Ze vliegen fladderend omhoog en komen *in een wonderlijke warrel- vlucht weer naar beneden, op een wyfje af waar ze al buigend en de aandacht trekkend omheendraaien. ZO is het begonnen en nu in Maart is het in de weilanden een drukte van belang. De een voor, de ander na hebben de paar tjes zich uit de grote troepen losge maakt, en duurt de kievitentrek nog wel tot eind April, echte troe pen zien we nu weinig meer. Het feest in de weiden komt nu op zijn hoogtepunt. De tuimelvluchten worden steeds onstuimiger en ho ger. De kievitsman gooit zich als het ware de lucht in en komt de vreemdste capriolen makend weer naar beneden vallen. Het is werke lijk een prachtig gezicht om daar de zwartwitte vogels met de grote plompe vleugels zo bezig te zien. Alles is in spanning, en zelfs de ge wone scherpe roep „kiewiet" is vervormd tot een hele reeks letter grepen. Nu is het ogenblik voor een wandeling door de voorjaarswei den, de wijde polder in en om U de waarheid te zeggen neem ik dan altijd een stukje canvas mee, om op een beschut plekje achter een dijk je me op neer te vlijen. blikken komt een kievitsman neer tuimelen en begint als een hofjon ker uit de pruikentijd met veel strijkages en buigingen om het wijfje heen te draaien. Het is zo'n zot gezicht, dat ik moeite heb niet in lachen uit te barsten, maar ik houd me stil. De buigingen wor den dieper, zodat de borst op de grond komt en dan begint de kie vitsman een kuiltje te draaien als of hij wil zeggen: „Begin nu maar eens met eieren leggen". En dat duurt nu ook met lang meer. Om streeks half Maart wordt het eerste ei gevonden en al gauw treffen we ze overal, soms in een eenvoudig gedraaid kuiltje gelegd, een andere keer in een keurig met gras en sprietjes bekleed nest. Dan ineens komen de eierzoekers in actie, ze hebben de kieviten al wel bezig gezien, maar nu er eieren te rapen zijn is er geen houden aan en een ieder die een paar stevige benen heeft en een polsstok dragen kan trekt de polder in om te pro fiteren van het voordeeltje, eieren te bemachtigen, zowaar zonder geld en zonder bon. EN natuurlijk trekken wij stede lingen er ook op uit, niet om de eieren te kapen, dat doen we bij geen enkele vogel dus waarom wel bij de kievit, maar we trekken mee om het opwindende van het zoeken enhet niet vinden. Want die dekselse kieviten zijn meesters in hun terrein. Ze schreeuwen en gaan te keer en pro beren ons weg te lokken, maar wanneer we hard naar de plaats hollen waar we ze zagen-opvliegen, komen ze met een uitdagend „Kie wiet" boven ons hoofd, als wilden ze ons uitlachen. Voor het eierzoe- ken is vakkennis nodig en dat heb ben de mannen die in de polder kind waren en als jongen er al op uit trokken, alleen maar. Zij kun nen nog zoveel vertellen dat we maar stuntels zijn. Ik sla de eier- tochten maar zelden over, omdat er geen groter genoegen is dan het zwerven door uitgestrekte polders met een polsstok op de schouder en de jubelende vogels boven het hoofd, Han Alta. Als cr voor de oorlog gedanst werd in Amersfoort, in dc naaste omgeving of zelfs op dc Vcluwetien tegen één dat het Jan van Loo met zijn orkest was. die dc muziek verzorgde. vooral eigen arrangemente» voor dansliefhebbers. Gedurende de bezettingsjaren kon hij niet in het openbaar op treden. Hij beperkte zich toen tot het geven van clandestiene huis- recitals eii lessen. Na de bevrijding sloot hij zich aan bij de „Maple Leafs" onder leiding van Jan Com- mijs, met wie hij geruime tijd voor de Canadezen werkte. Nu treedt Jan van Loo in samenwerking met de violist Joop Jansen op voor feestvierenden en danslustigen in Amersfoort. Zodra de kans zich voordoet hoopt hij weer een eigen' orkest samen te stellen, dat in staat is de brug te slaan tussen lichte en „zware" muziek. Amersfoort zal nog wel van hem horen! Een stroper schrijft ons: Harderwijk, 6 Maart 1948 Zelf een stroper zijnde volg ik met aandacht de artikelen in uw blad over jagen, fretteren en voor al over stropen. Maar wat ik van daag in uw blad van 6 Maart las, had, zoals u begrijpen kunt, mijn bijzondere belangstelling en doet mij nu naar de pen grijpen. U kunt deze brief publiceren. De conse quenties zijn voor mij. De zaak zit zo. U noemt de stro per een wilddief. Dit woord be staat wel in de Duitse jachtwet. Maar in Holland d.w.z. in het vrije jachtgebied is stropen geen dief stal. Iets anders is het als men uit een afgerasterde wildbaan, bijv. het Kroondomein een hert weg haalt. Dit valt, zo ver ik weet, on der diefstal. Een stroper, iemand die althans de bekendheid geniet dit te zijn, krijgt geen jachtacte, hetgeen ik hier heb ondervonden. Nu schrijft u over die jachtacte- houders die er voor betalen en moeten zien dat stropers hun wild weg halen. (Hun wild?) Ik vraag mij af kan bijv. Jonker Jam aan de neus van het beest zien of het haasje van hem is? Kan hij van buurman Piet ook niet een haèsje neerpaffen als het op zijn gebied terecht komt? Of is het dan „eer- lijk" nemen? Een stroper staat in een zeer kwade reuk, maar tegen de term wilddief protesteer ik en ik denk wel namens de meeste stropers. Verder zit ik al weer te wachten op een volgens relaas over stropers en zo. Nu hoop ik wel dat degepe, die u van dergelijke avonturen een overzicht geeft, zich met jedient van stroperslatijn, want dit bestaat net zo goed als jagerslatijn. Zo komt mij vijftig konijnen op twee honderd strikken eerlijk gezegd overdreven voor en dan nog wel in één nacht. Ik hoop niet dat Harm door mijn opmerking geraakt is, maar ik twijfel er nu eenmaal aan. Als strikken blijven staan is het wel mogelijk na twee of drie nachten zo'n buit op te rapen en dan moet het nog „je weertje" geweest zijn, want voor strikken heb je net zo goed je weer nodig als bij het hen gelen op karper of snoek. Ik stel u voor, mijnheer de redacteur, om in het a.s. seizoen eens mee te gaan met de strikken dan is Wet: „ziet en overtuigt u". Nog even dit: jammer dat de wildstand in vele streken van ons land en vooral op de Veluwe hope loos is. Ik zou voor mij persoonlijk willen voorstellen, op plekken waar nog iets te bereiken valt om weer een goed jachtterrein te krijgen, ons te beperken en het wild te la ten lopen. Heren jagers en stro pers, laten wij op zulke plekken minstens .twee jaren geen beestje doden. Dan kunnen we daarna misschien weer op vele plaatsen van de goed oude tijd spreken (op het gebied van wild). Hoogachtend uw abonné C. H. KOPPIES, Vulderstraat 35, Harderwijk. De echte Veluwse stroper werkt met de lichtbak ijnheer de Redacteur. In het stuk over het stropen hebt U een fout gemaakt. Eigenlijk hebt U de stropers beledigd, want U scheert de echte stropers over één kam met lui die strikken zetten, die wild stelen. Weet U wel dat de echte Veluv/se stroper het nooit in zijn hoofd zal halen om strikken te zetten? Die echte stroper beschouwt het stropen als een sport, precies zoals de jager het als een sport be schouwt. Het enige verschil is, dat de een een akte heeft cn jachtter rein en de ander niet. Daarom kon de een zich overdag aan zijn lief hebberij geven en de ander moet de duisternis afwachten cn liefst nog hondenweer, als de schut ach ter de kachel blijft. Hoe de echte Veluwse stroper dan te werk gaat? Wel, heel gewoon met de lichtbak. Eén man met de lichtbak, één met het geweer en één in de achter hoede. Mooier sport bestaat er niet. De beesten gaan gewoon met rle pootjes omhoog zitten als ze in 't schijnsel van de lichtbak komen, net als een hond die mooi zit En zo wordt dan de ene heidestrook na de andere genomen; hoe meer re gen en wind. hoe mooier. Maar ze zouden geen van allen 't zetten van een strik op hun geweten willen hpbben. Waarmee ik maar zeggen wil en ik hoop dat het U duidelijk is, dat de echte Veluwse stroper niet de gemene wilddief is die stoikken zet. Daar zeggen wij, stropers, „Bah" tegen. En zot dit nu maar netjes in „De Veluwe". GART JAN DOEVER Twee soorten stropers atuurlijk zetten wij daf netjes x in De Veluwe. Maar wij zijn het met de heer Doever niet hele maal eens. Trouwens, het is ook in tegenspraak met het stuk van de heer Koppers, die toch zelf stroper ls. Is de heer Doever een „stroper met de lichtbak?" Of is hij er een geweest? In ons artikel van ver leden week hebben wij trouwens behalve het strikken zetten ook over het stropen met de lichtbak geschreven. Maar of men nu met de lichtbak stroopt of met dc strik, men eigent zich wild toe dat, al thans volgens de wet, aan een ander toebehoort. Ook hij, die met de lichtbak werkt, is een stroper. Maar het stropen met de lichtbak is een veel „gevaarlijker" onder neming. Niet alleen om het grotere risico is het echter sympathieker dan strikken, maar vooral omdat op deze wijze de dieren niet zo af schuwelij doodgemarteld worden als in de strikken gebeurt; Een boer uit Harderwijk schreef ons in ge lijke geest als G J. Doever. Hij schreef: „De echte Veluwse stroper strikt niet, maar jaagt met de licht bak". Dit alles bewijst slechts dat er zowel met de strik als met de lichtbak gestroopt wordt. De stro pers met de lichtbak willen echter over één» kam geschoren worden met de strikkenzetters. Zij voelen zich van een heel andere klasse. ..-Jagen met de lichtbak" is een spoi t als het gewone jagen", zeggen ze. „alleen veel opwinderder omdat het zonder akte gebeurt cn er ieder ogenblik een jachtopziener uit het donker kan opduiken". Met de lichtbak jagen gebeurt dikwijls louter uit sportieve over wegingen: dat men wild bemach tigt, is „meegenomen", doch het is geen hoofdzaak. Maar er zijn ook stropers, die er alleen met de lichtbak op uit trek- kert om zo veel mogelijk wild te bemachtigen; bij hen staat niet de sport maar dc buit op de voor grond. In ieder geval blijkt wel, dat stropen een bezigheid is. die op de Veluwe veel wordt beoefend en dat de meeste stropérs er openlijk voor durven uitkomen dat ze stroper zijn. „Stropen is geen wild stelen", zeggen ze. „Hoe kan men nu iets stelen, dat van niemand hoort? Het wild in de bossen hoort net zo goed van mij als van een ander" Of het zo is? In ieder geval denkt de rech ter er anders over.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3