HOE IK VAN KERES WON S. Reshevsky: AKKERTJES J De Eredienst van de Kerk Gemeenteraad wijzigt de politieverordening Goede voornemens Verjaagt uw angst INTEKENBILJET Predikbeurten Opgeblazen zaak s Nachts wakker door pijn De eerste klap kostte zes gulden Getergde chauffeur voor politierechter Vuilnisbeltpachters vonden een kabel Zaterdag 13 Maart 1948 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT 5 Wanneer U dit leest is het vijfde gedeelte van het grote schaak- tournooi om de wereldtitel achter de rug; hebben wij alle vijf vier partijen gespeeld en.... is het mogelijk iets te zeggen van het feit. dat zo weinig partijen in remise eindigden, tegen de verwachting van Euwe in, die aanvankelijk meende dat 60% van alle partijen onbeslist zouden eindigen. De Nederlandse matador is er mede debet a^n dat zijn voorspelling tot nu toe niet uitkomt. Daarnaarst is het de wil van de deelnemers in elke partij een beslissing te forceren, ,to be or not to be"! De zware strijd, die van alle deelnemers het uiterste vergt, gaat door, Ik verklap geen geheim wanneer ik zeg. dat ik me in goede conditie voel. Eenmaal gewend aan het klimaat, aan de aparte sfeer en... aan het voedsel hoe miste ik aanvankelijk m'n sinaasappelsap aan het ont bijt! waag ik me echter in geen enkel opzicht aan een blik in de toekomst. Als de laatste ronde is gespeeld zal ik U wel zeggen, wie er gewonnen heeft, Lg7-f6, waarop zou kunnen volgen: 21. b5xc6, Lb7xc6; 22. Lg5-d2, Lf6-e7; 23. h2-h3, Pg4-f6; 24. Ld2-e3, Le7-c5; 25. Le3xc5, b6xc5; 26. Pc3-d5 met gering voor deel voor Wit. 21. b5xc6, Lb7xc6; Dit is beter dan Dc7xc6, want dan volgt: 22. Lg5-d2 en h2-h3, gevolgd door Ld2-e3!, Ook Pc3-d5 is niet prettig voor Zwart. 22. Lg5--% f6-f5; Een slechte zet! Maar het is moeilijk voor Zwart. Wit dreigt voortdurend h2-h3 (waardoor het paard in h6 een slecht toevluchtsoord vindt) gevolgd door Ld2-e3! 23. Ld2-g5, Td8-e8; 23 Lg7-f6 faalt op: 24. e4xf5, Lc6xf3; 25. Le2xf3, Lf6xg5; 26. Lf3xg4, Td8-d2; 27. Dc2-b3 en Wit wint. 24. h2-h3, f5xe4; Speelt Zwart: 24Pg4-f6 dan volgt: 25. e4xf5, e5-e4; 26. Pf3-d4 en Zwart heeft geen compensatie voor de verloren pion. En 24Pg4-h6? Dan volgt: 25. Dc2-b3, (25. Lg5xh6? Dan kan Zwart spelen: 25 Lg7xh6; 26. e4xf5, e5-e4; 27. Pf3- d4, e4-e3 met tegenkansen) en de dreiging c4-c5 zou Zwart voor een wel haast onoplosbare puzzle plaat sen. 25. Pc3xe4, Lc6xe4; 26. Dc2xe4, Ik ben overigens erg dankbaar dat onbekende Nederlanders mij in de tweede week verrasten met si naasappelen. grapefruit err eieren, een geschenk dat ik bijzonder op prijs stel omdat ik in den beginne moeilijkheden had met de voeding, moeilijkheden, die nu van de baan zijn. De tot nu toe gespeelde partijen leveren stof voor lange beschou wingen, verlopen alle sensationeel, waardoor dit tournooi een der spannendste, dat ocit is gehouden, belooft te worden. En ik kan U alleen verzekeren dat ik me na het valjen van mijn vlag in mijn partij tegen Botwinnik opnieuw vast heb voorgenomen economi scher om te springen met de tijd. Overigens heb ilc ook ergens ge lezen, dat ik, in mijn 'winstpartij tegen Keres, die met overwinnin gen op Euwe en Smyslov startte, „uit het niets een beslissende aan val toverde". Men zal het mij niet ten kwade duiden wanneer ik hier bij aanteken, dat deze mogelijkheid in elke partij, die nog in de vol gende twintig ronden gespeeld zal worden, verborgen is. Overigens bracht de vijfde ronde ook nog een surprise: noch Bot winnik en Keres, noch Euwe en ik kwamen tot een beslissing. Beide partijen werden afgebroken en ik las al dat Botwinnik en ik wel de beste winstkansen hebben. Men zal het mij waar ik dit schrijf alvorens de beide partijen zijp. beëindigd stellig niet kwa lijk nemen wanneer ik daarom trent zwijg! En thans mijn analyses van de partij, die ik met Wit van Keres wist te winnen. Wit: Reshevsky Zwart: Keres I. Pgl-f3, Pg8-f6; 2. c2-c4, b7-b6; 2g7-g6 leidt tot de Konings Indische verdediging met talloze mogelijkheden voor Wit en Zwart. Goed is ook: 2c7-c6, zoals in de partij Keres-Smyslov geschiedde 3. d2-d3. Een „nieuwtje" voor zover mij bekend. De bedoeling is e2-e4 te spelen, teneinde het cen trum onder cóntröle te houden! 3g7-g6; 3d7-d5 is twijfelachtig voor Zwart. Er zou \olgen: 4. c4xd5, Pf6xd5; 5. e2-e4, Pd5-f6; 6. Pbl-c3, Lc8-b7; 7. e4-e5, Pf6-d5; 8. d3-d4 en Wit „zit vast in het zadel". 4. e2-e4, d7-d6; 5. Pbl-c3, Lf8- g7; 6. d3-d4, Tempoverlies voor Wit, maar de beheersing van het centrum is voldoende compensatie! 60-0; 7. Lfl-e2, Lc8-b7; 8. Ddl-c2, e7-e5; 9. d4xe5 Het beste Deze zet sluit de Zwarte Konings loper in en opent de Damelijn. De enige andere mogelijkheid was: 9. d4-d5. Er zou dan volgen: 9 a7-a5; 10. 0-0, Pb8-d7; 11. h2-h3, Pd7-c5 met gelijke kansen. 9d6xe5; 10. Lcl-e3, zeer belangrijk. Als Wit nu 10. 0-0 speelt* antwoordt Zwart 10 Pb8-c6; 11. Tfl-dl, Pc6-d4; 12. Pf3xd4, e5xd4 en Zwart staat ge lijk! Foutief is: 10. Pf3xe5 wegens 10Pf6xe4; 11. Pe5xf7? Lg7xc3. 1 0Tf8-e8; Op 10 Pb8-c6; 11. Tal-dl en Zwart kan zijn Paard niet paar d4 krijgen. En 10c7-c5? Dan volgt: 11. Tal-dl, Dd8-c8; 12. Pf3xe5, P~f6xe4; 13. Pc3xe4, Lg7xe5; 14. 0-0 en de Witte positie heeft de voorkeur. 10. Pf6-g4 is tijdverlies, want Wit antwoordt: 11. Le3-g5, Lg7-f6; 12. Tal-dl, Dd8-e7; 13. Le3-cl en Wit dreigt met h2-h3 een stuk te winnen. II. 0-0, Pb8-d7; 12. Tfl-dl, c7- c6!; Goed gespeeld.- Zwart mag Pf3-d5 niet toelaten! 13. b2-b4, Een poging op de Damevleugel door te breken. 13Dd8-e7; Logischer was 13Dd8-c7. 14. Tal-bl, Pd7-f8: 15. a2-a4, De7-c7; Zwart wil de pion op e5 nog eens dekken en Pf8-e6 moge lijk maken. 16. b4-b5. Hier dreigt Wit het strategische veld d5 onder controle te nemen met Pc3-d5. 16Te8-d8? Beter was 16. Pf8-e6 en Wit heeft niets beter dan; 17. b5xc6. Lb7xc6; 18. Pc3-d5, Lc6xd5; 19. e4xd5, Pe6-c5; 20. Pf3-d2 met een minimaal posi tioneel voordeel. 17. Tdxd8. Ta8xd8; 18. a4-a5! Antwoord Zwart nu- 18. b6xa5 dan volgt: 19. b5-b6, a7xb6; 20. Lcxb6! 18Pf6-g4; 19. a5xb6. a7xb6; 20. Le3-g5, f7-f6: Niet het beste! Meer weerstand bood: 20. Pg4-f6; 27. De4-e3, Pf8-d7; 28. De3-b3. Hier dreigt c4-c5t Hoewel Wit thans het voordeel van de lopers heeft is het nog altijd moei lijk dit voordeel in winst om te Zetten. 28Te8-b8; 28Kg8- h8; 29. Lg5-e3, Te8-b8; 30. Pf3-g5 met diverse dreigingen. 29. Lg5-e3, Pd7-c5; 30. Db3-c2, Hier staat de Dame het best, om dat zij niet alleen veld c3 onder controle houdt, maar ookh7 en g6! 30Tb8-a8; Het is zeer moei lijk voor Zwart iets te onderne men! 31. Pf3-g5, Ta8-e8; 32. h3-h4, Nu wordt Zwart gedwongen iets tegen de dreiging h4-h5 te onder nemen. 33e5-e4; 34. Pg5-h3, Te8- d8; 35. Ph3-f4, Td8-d6; Neen, 35. Kg8-h8 was niet beter we gens: 36. Le3xc5, b6xc5; 37. Pf4- e6ü 35. h4-h5, g6-g5; 36. Pf4-d5, Pf6xd5; 37. c4xd5, h7-h6; Betrek kelijk beter was: 37Dc7-e7: 38. Le3xc5, b6xc5; 39. Dc2xc5 met goede winstkansen voor Wit. 38. Le3xc5, b6xc5; 39. Dc2xe4, Lg7-d4? Deze zet verliest direct. Correct was: 39. Td6-d8, hoewel Wit dan ook zijn winstkansen be houdt! Er volgde nog: 40. De4-e8t, Kg8-g7; 41. Tbl-b8, en Zwart geeft op, omdat er geen verdediging mo gelijk is. Op 41Kg7-f6 volgt immers: 42. De8-f8t, Kf6-e5; 43. Tb8-e8f, Ke5xd5; 44. Df8-f3f. Er zijn in deze tijd tal van men sen die met zwakkere of sterkere onlustgevoelens rondlopen. Dat is wel altijd het geval, maar nu is dit aantal wel zeer groot. Hun stemmingen zakken van onver schilligheid over onbehagelijkheid neerslachtigheid, tot benauwende angst af. Onverschilligheid, die zich uit in gebrek aan be- VRIJE WOORDEN door IR P. SCHUT door prof. dr. G. van der Leeuw He vernieuwing van het kerke- lijk leven naar binnen vindt een zeer duidelijke uitdrukking in de eredienst. Niet alleen in ons land. maar vrijwel in alle kerken ter we reld, oude en jonge, is een liturgi sche vernieuwing aan de gang, die zich uitdrukkelijk aandient als con sequentie van het herleefd kerkelilk besef. De kerken, welke ons histo risch het naast staan, de Schotse en de Franse, hebben in«de laatste jaren beide een Orde van Dienst opgesteld, die op voortreffelijke wjjze uitdrukking geeft zowel aan het eigene, dat haar kenmerkt, als aan het katholieke, dat van alle christelijke tijden is. In de Nederlands Hervormde kerk bleef de arbeid voor liturgi sche vernieuwing lange tijd parti culier. Studiekringen zonden ont werpen de kerk in. terwijl helaas ook veel werd geïmproviseerd. Thans is ook dit veranderd. De kerk bezit een Raad vpor Kerk en Tr Eredienst. die zich Kerk ei! uitdrukkelijk met de TT - t vernieuwing? van de W 61*61(1 liturgie bezig houdt, terwijl het ontwerp voor een> nieuwe kei-korde rekent met een op te stellen dienstboek, dat alles zal bevatten wat voor de eredienst nodig is. En ook overi gens schenkt dit ontwerp aan de eredienst voortdurende aandacht. Wat betekent dit? Voor de mees te mensen in en buiten de kerk be staat de eredienst hoofdzakelijk uit de preek, omlijst met enige liederen en gebeden, ingeleid en besloten door een paar oude formules, waar van slechts weinigen de betekenis of het nut verstaan. Men weet. dat er zo iets als een liturgische bewe ging is. verbindt die met de naam van -an geliefd of niet geliefd pre dikant, met vaak opstaan en weer gaan zitten, met vgel zingen en verschillende andere zaken, welke men al of niet „rooms", „aantrek kelijk", „poppekast", lastig, mooi, overbodig, treffend, vreemd, en zo voort vindt. Dit alles heeft met de zaak waar om het gaat, niets te maken. Het raakt slechts de buitenkant. En wij spreken hier zeer uitdrukkelijk over de binnenkant van het kerke lijk leven, over de dienst in het hei ligdom. over de regelmatige ont moeting van de kerk met haar Heer, over het centrum en brand punt van het kerkelijk leven, van waaruit de kracht van het geloof de wereld in moet gaan. En dan is het wel zeker, dat in de oudste christengemeenten, reeds in het Nieuwe Testament zelf, de ere dienst een gans andere plaats had dan thans. Hij was het brandpunt van het gemeentelijk leven, terwijl dat bij ons gewoonlijk in vereni gingswerk ligt. meer: hij was de ontmoeting van de gemeente metde Heer in het ..breken van het brood", d.i. in de viering van het Heilig Avondmaal, terwijl het bij ons al te vaak blijft bij beschou wingen over de Heer. hij was de aanroeping en inroeping van zijn tegenwoordigheid, terwijl zelfs on ze liederen en gebeden al tc zeer het karakter dragen van medita ties. Het grote belang van de ere- Aan de Administratie van het .Dagblad voor Amersfoort", Snouckaertlaan 7, Amersfoort. IH VERZOEK li MIJ TE WILLEN NOTEREN ALS ABONNé OP HET „DAGBLAD VOOR AMERSFOORT" voor: 31 cent per week 4.— per kwartaal Naam Straatnaam Woonplaats Datum Doorhalen wat niet wordt verlangd. WH vergissen ons niet gaarne, zou U daarom Uw naam en adres in blok- lettera willen invullen? dienst ligt hierin, dat daarin leer, leven en zijn onlosmakelijk verbon den zijn. De leer van de kerk ont stond immers niet doordat een naar theologen eens aan het piekeren gingen, maar doordat men in de eredienst bepaaldeuitdrukkingen gebruikte en zich rekenschap geven moest van hun draagkracht en be tekenis. Zij zijn de oudste geloofs belijdenissen, korte uitwerkingen van de geloofsformule, die bij de Doop werd gebruikt, of hvmnen. die, zoals de bekende uit 1 Tim. 3:16 bii het Heilig Avondmaal ge zongen werden. De prediking was de uitleg van hetgeen men in de eredienst deed, van de Doop. van het Avondmaal, waardopr Immers de dood van Christus ais heilsfnit werd verkondigd, van de vergeving van zonden, welke werd geschon ken. Leer en leven Maar even goed als op de leer, slaat de eredienst op het leven. Leer immers en leven zijn in eeu gezond kerkelijk leven ten nauwste verbonden. Aan de heilige Dis. waaraan Christus de zijnen noodt, wordt de nieuwe orde gesticht, die 't christenleven moet beheersen en de grondwet daarvan wordt door de Heer zelf verkondigd; de mees te onder u zii als de minste, en die leidt zii als die dient. Daarmede is de gehele christelijke ethiek voor persoonlijk en maatschappelijk le ven gegeven. Zij is niet gegeven als*een soort levensleer, doch als de directe toepassing van het offer van Christus' leven, dat in de ere dienst wordt gevierd: Ik ben mid den onder u als een dienaar. Leer en leven echter hebben niet de minste betekenis, wanneer zii niet worden gedragen door een an dere wijze van zijn van de gemeen te. De kerk belijdt, dat zij in een andere levensorde dan de gewone is opgenomen, dat Christus haar heeft gezet in zijn Rijk. Daarmede is de grondslag van het leven ver anderd. Het gaat in het leven van de christen niet meer om wat hij lean of niet kan. om de ontwikke ling van zijn vermogens. Het gaat om datgene wat God van hem maakt, om datgene wat hi1 is „in Christus". Haalt men deze dingen uit elkaar scheidt men leer van leven, beide van het nieuwe zijn. de ..nieuwe schepping", dan verwordt het chris tendom tot een hersenschim, een spitsvondig betoog, een dwaas idea lisme. In de eredienst is dit alles bij elkaar. De christen staat er voor God. hij heeft er zijn ware. echte bestaan, hij verneemt er Gods woord en hoort Gods gebed. En alleen zo. uit de kerk. kan hij het leven in. Ik acht het zeer waarschijnlijk, dat iemand, die mij tot zover heeft gevolgd, thans zegt: nou. nou. dat is alles rijkelijk abstract en theolo gisch en dat nog wel in de krant. Ja. ziet u. dat is het nu juist: onze kranten ziin niet theologisch genoeg en onze preken staan te ver van de krant. Kerk en wereld ziin uit el kaar gerukt, ribt leven in de we reld gaat ziin gang. en het leven in de kerk gaat ziin gang, en beide trekken 2ïch van elkaar niet meer aan dan noodzakelijk is. Alle „ac tuele" preken verhelpen daar niets aan. Het enige, dat helot is. dat de samenkomst van de gelovigen weer een brandpunt van energie wordt, dat de eredienst weer wordt tot een centrum, van waaruit de ee- weldige kracht van Christus de wereld in wordt gedragen, de stc- gemen sloppen in. de politiek in. de cultuur in. Wij kunnen niet aan de buitenkant beginnen, wij moeten beginnen van binnen uit Wanneer wij weer in de kerk zit ten niet onder het genot van oen „mooie" preek, of getroost door een gevoelig woord, of in de rust van een stemmige omgeving, maar in het brandende besef, dat het gaat om ons leven en dat van de wereld wanneer wij er gestriemd wor den door Gods woord, opgenomen in zijn gemeenschap, wanneer wii geen woorden kunnen vinden voor de genade, dat wij daar aan zijn Tafel mogen aanschuiven wan neer wij in ademloze spanning in de kerk zitten, zoals nu in de bios coop of op de voetbalwedstrijd, wanneer wij ons d&ér thuis voelen, meer dan in onze knusse huiska mer. ia. ziet u. dan begint pas het echte kerkelijke leven. langstelling voor de geweldige vraagstukken waar de mens op het ogenblik voor geplaatst is, onbehagelijkheid omdat men er geen oplossing voor ziet, neerslachtigheid omdat de toekomst zich steeds somberder voordoet en tenslotte angst, omdat men zich als klein vereenzaamd stukje mens geen raad weet in een wereld, die zo vol vernietigende krachten schijnt te zijn. Men kan proberen deze gevoelens door verstandelijke redenering te bestrijden en op te heffen, het zal in de meeste gevallen niet geluk ken. Er is een betere weg, het ver wijderen van de oorzaak van de angst, het onbehagen, door een an der gevoel, dat we even goed in ons dragen groeikans te geven. Men kan zich afsluiten van de wereld, van zijn medemensen, zich zelf in wezen steeds eenzaam ma ken ook al gaat men trouw naar de bioscoop, het voetbalveld of welk ander oord van ontspanning ook! Men kan zich ook openstellen voor anderen, voor noodzakelijk werk en daardoor die verenkeling opheffen. Een mens, dat zichzelf beschouwt als een klein afgeschei den brokje in een meteloos grote, onverbiddelijke wereld, kan in zijn eenzaamheid en angst ondergaan. Ziet hij, weet hij zichzelf als een deel van een geheel, dat óok door zijn werk tot iets kan uitgroeien beter dan het bestaande, dan vlucht de angst, omdat door de openheid de vereenzaming ver dwijnt. We raken angst niet kwijt door voor de werkelijkheid op de loop te gaan, we moeten de oorzaak I wegnemen en die ligt in onszelf. Ouderavond van de Chr. Kleuterschool Vrijdagavond waren in een lo kaal der Chr. School vele ouders verzameld ter bijwoning van de ouderavond en jaarvergadering der Chr. Kleuterschool. De bijeen komst werd door de ere-voorzitter ds. J. van Amstel geopend waarna door de secretaresse, mej. Faber de jaarverslagen werden gelezen. Hierin werd het vertrek van mej. v. d. Hengel naar Hilversum her dacht en het feit dat door de ge meente f 10.subsidie per leer ling wordt gegeven. Tevens werd dank gebracht aan het werk der beide leidsters Gerritsen en v. d. Hengel. Uit het verslag van de penning- meesteresse, mej. R. B. Meiling bleek dat er een batig saldo is van f 99.61 bh. Namens de kascommissie bracht de heer J. Mannee verslag uit. De boeken waren in orde be vonden. In de nieuwe kascommis sie werden benoemd de heren J. Hommerson en W. de Vries. Ver volgens was aan deorde de be stuursverkiezing. Aftredend en niet herkiesbaar was mej. R. B. Meiling terwijl de heer G. Timmerman wel herkiesbaar was. Het resultaat was dat gekozen weruen de heren J. Mannee en G. Timmerman. Een propagandacommissie werd samengesteld. Tijdens de pauze was er gelegenheid om de door de kleuters vervaardigde werkstukjes te bezichtigen. Medische Dienst Voor a.s. Zondag wordt de art- sendienst alleen voor spoedgeval len waargenomen door dr. F.W Klaarenbeek, tel. 210. Predikbeurten Zondag 14 Maart Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur ds. J. van Amstel. Geref. Gem.: Geb. „Bouwlust" 9.30 en 3 uur Leesdienst. Crescendo komt zingen Heden, Zaterdagavond 3 uur geeft het dubbelmanncnkwartet „Crescendo" uit Bunschoten een zanguitvoering' in het verenigings gebouw. Distributienieuws Van 14 tot 20 Maart a.s. kunnen aanvragen worden gedaan voor extra zeep ten behoeve van mel kers. verloskundigen, verpleegsters artsen, veeartsen enz. Melkveehou ders dienen het organisatie no en het aanta1 stuks melkvee te ver melden. Slagers kunnen in ge noemd tijdvak eveneens aanvra gen. Hooglanderveen^ Jaarvergadering ABTB De ABTB afdeling Hooglander veen houdt Maandagavond a.s. haar algemene jaarvergadering in café „Het Houteveen". De voor naamste punten der agenda zijn: Benoeming van een lid voor 'e adviescommissie bij de Plaatselijke Bureauhoudcr te Amersfoort en de periodieke bestuursverkiezing we gens aftreding van de heren A. J. van Lierop en J. J. Bokkers. Tot slot zal de heer Swierstra, rijksconsulent een causerie houden over de fok- en contróleverenigin- gen. STADSNIEUWS Herv. Kerk St. Joriskerk 10 uur ds. Bout, 5 uur ds. Braakman. Nieuwe kerk 10 uur ds. De Bres, 7 uur ds. Pop (Driebergen). Jeugd, dienst. Onderwerp: „Weent over u zelf". Emma-kerk 9 uur ds. Ten Have, 10 30 uur ds. Smits, 5 uur ds. Ver maas. Gymnasium Bergkapeldienst 10.30 uur ds. Matzer van Bloois. Kapel Zon en Schild 10 uur ds. Gerritsen. Rusthuis „De Lichtenberg" 10.30 uur ds. Mackaay. Jongerendiensten Kerk (Appel weg) 10 uur de heer Knegt, 11.05 uur Mej. S. F. Sierhuis. Wijkgebouw 10.30 uur de heer H. G. v. d. Meyden. Gebouw Immanuel 10.30 uur de heer J. v. Stek. Jeugdheuis 10 uur de heervHerm. Bijvank. LEUSDEN. 10 uujt ds. Hofstede. Geref. Kerk (art. 31) Zuidsingel 10 uur ds. E. T. v. d. Born, 17.30 uur ds J. A. Vink. Westsingel 10 uur ds. J. A.Vink, 17.30 uur ds. E. T. v. d. Born. Geref. Gem. (Stoovestr.) 10 en 17 uur leesdienst. Geref. Kerk L. Vrouwestr. 10 uur dr. N H Ridderbos, 17.30 uur ds. G S Fernhout (Nw. Beets) (L. Costerpl.) 9 uur ds. D A Zijlstra, 17.30 uur dr. N. H. Ridderbos. (Tulpstr.) 9 uur ds. G. S. Fernhout 17.30 uur ds. D. A. Zijlstra. Vrije Geref. Gem. 9.30 en 17 uur Godsdienstoef. 17 Maart 14.30 uur en 19 uur ds. D. v. Leeuwen (Loe- nen a. d. Vecht). Rem. Gem. 10.30 ds. Sirks (Am sterdam). Luth. Gem. ds. Met (Hilversum). Ver. v. Vrijz. Herv. Gasthuiskerk 10.30 uur mej. F. C. Siccema. (Hoofddorp). Vrije Ev. Gem. (Appelweg) 20 uur ds. G. v. Bruggen (Utreoht). Doopsgez. Gem. 10.30 uur ds. S. Gosses Gzn. Chr. Geref. Kerk 10 en 17 uur di:. J. Drenth. Oud Kath. Kerk 10 uur H. Mis, 17 uur Vesper. Vrije Kath. Kerk 10.30 uur H. Mis. Oosters Apost. Episc. Kerk. 10.30 uur H. Offerande. Chr. Science Soc. 10 uur Holl. 11.15 uur Eng. dienst. Soefi Beweging (Huygenslaan 28) 11 uur Universele Eredienst. Verg. v. Gelovigen (Nicasiusstr. 4B), 10 uur Eredienst, 17 uur pred. des Woords. Leger des Heils 10 uur Heili- gingsdienst, 19 uur Openluchtsa menkomst t.o. Oude Pol. Bur. 20 uur Verlossingssamenk. Leiders: Kol. en Mevr. Rönita. Zaterdag van 2021.30 Straat zang, Puntenburgerlaan. Medische dienst DOKTOREN, alleen te raadple gen bij spoedgevallen: E. M. v. d. Bergh, Utr.weg 9 tel. 3924. E. J. G. Mertens zur Borg, 't Laantje 7, tel. 5098. APOTHEKEN: Jos. Haan, Julia- naplein 3, tel. 4608. VERLOSKUNDIGEN: Zr. Vern- hout, Soesterweg 232, tel. 3374, Zr. Perk, H. v. Viandestr. 2, tel. 5086. Burgerlijke Stand Geboren: Jourlcus Leonardus Gregorius, z. v. E. Veldhuizen en H. T. Schenkelaars; Hendrika, d. v. T. C. Gouw en A. H. Mol; Marre- grictha Franciska, d. v. W. A. El- bertse en M. W. E. Kuüpers; Corne lia Theodora, d. v. C. J. van Wegen en A. P. van den Tweel. Overleden: Leonardus Johannes van Hout, geh. m. C. A. Damen. 62 jaar. De passagierslijst van het m.s. ..Tabinta" dat vermoedelijk' 24 Maart te Amsterdam binnenloopt, ligt bij onze administratie ter in zage. (Ingezonden mededeling) Soest Dagvaarding had tveinig om het lijf Aldus betitelde de verdediger, mr. v. Doom alhier, het geding, dat gisteren voor de 1 A Kamer van het Utrechts Tribunaal gevoerd werd tegen Johari Teillers, oud-Indisch ambtenaar, gewe zen chef van de Topografische Dienst in Ned. Indie, eertijds woonachtig te 's-Gravenhage, thans verblijvend in de gemeente Soest. Een opgeblazen zaak, want al zag de dagvaarding er voor de betrokkene inderdaad niet bepaald rooskleurig uit zij omvatte het lidmaatschap van organisaties, die in goede vaderlandse oren weinig sympathiek klinken, zoals lidmaatschap van de Nederlandse Kui tuurkring, begunstigend lidmaatschap van de NSB, van het Ned. Verbond van Sibbekunde en van de Ned. Kul tuurkamer op de keper beschouwd had een en ander toch niet veel om het lijf. Van de beide laatstgenoemde Instanties is Teillers nooit lid geweest: alleen heeft hij wel eens aan deze or ganisaties een brief geschreven en daar in schijnen de NSB-heren. die tuk wa ren op zieltjeswinst, aanleiding gevon den te hebben hem meteen maar als lid in te lijven. Qok van de Ned. Kuituur kring is verdachte nooit lid geweest. Di< instituut is zelfs nooit feitelijk tot stand gekomen: men heeft in het dos sier van gedaagde dan ook alleen een invitatiekaart tot het bijwonen van de oprichtingsvergadering gezonden. Enige werkelijke betekenis had slechts het „begunstiger" zijn van de NSB, maar deze eretitel had Teillers te dan ken aan de goedhartigheid van zijn vrouw, die gaarne sociaal- en charita tief werk van allerlei gezindte met een financiële bijdrage steunde. Restte dan verder nog het aanwenden van pogin gen door verdachte om met behulp van NSB-relaties zijn radio te behouden. Dit was geschied ter wille van zijn zieke lijke vrouw, die dat genotmiddel op hoge prijs stelde; het was zowat de eni ge troost in haar zware lijden. Op grond van een en ander pleitte mr. v. Doorn tot nietigverklaring van Slaap ts vaak de beste remedie en die mist U als B pijn U vfokker houdt Stilt Uw pijn met „AKKER- B TJES' en een rustige slaap zal U verkwikken D „AKKERTJES" helpen altl|d Let op'! AKKER-merk B Lensden Subsidie vjoor kleuter onderwijs In een Vrijdagavond gehouden raads vergadering deelde burgemeester Kwint mede dat de raad nog deze maand voor ten belangrijke agenda nogmaals zal worden bijeengeroepen. Op een verzoek van het Instituut „Don Bosco". ter bckoming van een verklaring inzake voorbereidend nijver heidsonderwijs, zal nader worden be slist. Bij punt 3: Wijziging Politieverorde ning. deelt de voorzitter mede dat B. eri W. er kennis van dragen dat er plannen bestaan om in de kerkbuurt naast de N.H. Kerk, een varkensmes- terij tc vestigen. Dit heeft B. en W. aanleiding gegeven een aanvulling van de Politieverordening voor te stellen waardoor het verboden zal zijn in de bebouwde kom meer dan twee varkens te houden. B. en W. kunnen onthef fing hiervan verlenen. Zij stellen voor dit te wijzigen in het gedeelte van het Poststation af tot en met de woning van de heer P. Vcencn- daal. De heer Veenendaal (AR) acht twee varkens wel zeer weinig. De voor zitter antwoordt dat de verordening soepel zal worden toegepast. Het voor stel wordt daarna aangenomen. Voorts wordt besloten adhaesie tc betuigen aan het besluit van de Raad der gemeente Dievcr inz, de classifi catie der gemeenten. Subsidie wordt verleend )aan de Chr. Lagere Land bouwschool te Nijkerk en wel 10. voor Iedere bezoekende leerling uit de gemeente. Afwijzend wordt beschikt op het ver zoek van de A.B.T.B. om een „nodig verklaring" voor de oprichting en In standhouding vaq, een Landbouwhuis- houdcursus zulks met het oog op de belangrijke kosten en het feit dat een dergelijke cursus in de omgeving be staat. Eveneens wordt afwijzend be schikt op een verzoek van R. v. d. Peut om ontheffing schoolgeldbelasting 1946/47. Besloten wordt tot aansluiting bij het de dagvaarding, subs, een lichte straf, maar in alle geval ontheffing van de door de procureur-fiscaal geëiste boete van liefst 26.000,—. De 31-jarige chauffeur M. J. v. d. B. te Soest kreeg enige tijd geleden een stel opgeschoten jongens cn meisjes in zijn bus, die zich zo baldadig gedroe gen, dat de chauffeur ze uit de bus wil de zetten. Toen ze aan zijn sommatie geen ge volg gaven, riep hij uit: „D'r uit of ik sla je d'r uit". Hierop ging een der meisjes voor hem staan en zei: „Sla me maar". De chauffeur was zo driftig, dat hij het meisje inderdaad een klap gaf. Voor de Utr. Politierechter, waar de man zich Vrijdag moest verantwoorden, gaf hij toe dat hij beter niet had kun nen slaan, maar hij was zo getergd, dat hij zichzelf niet meer meester was. Rekening houdend met de omstandig heden veroordeelde de Politierechter de chauffeur tot 6 boete, subs, 3 dagen hechtenis. „Waardeloos iets" kust hun elk drie maanden De pachters van de vuilnisbelt te Soest, zekere N. v. E. en J. A. M., zagen op de Montqomeryweg een has pel met kabel liggen, hetgeen een op gegraven telefoonkabel van de PTT was. Zij maakten samen het plan deze kabel weg te slepen, hetgeen v. E. met zijn broer deed. waarna zij het voor werp op de vrachtauto van M. naar Amersfoort vervoerden. Daar vonden zij een koper, die hun er niet minder dan ca. 170 voor betaalde. Terzake diefstal en heling waren de beide mannen voor de Utr. Politierech ter gedagvaard. Zij verklaarden, dat zij het gevondene als een waardeloos iets hadden beschouwd, hetgeen de Officier van Justitie' echter niet kon aannemen vanwege de behoorlijke vergoeding die zij er voor hadden ontvangen. Om nu eens paal cn perk te stellen aan de vele diefstallen die de laatste tijd in over heidsdienst worden gepleegd, meende de Officier drie maanden gevangenis straf tegen elk der verdachten te moe ten eisen. Nadat de verdedigers uiterste clemen tie hadden bepleit, veroordeelde de Politierechter de mannen tot 2 maan den gevangenisstraf elk. Hardnekkige bewoner Tegen een zekere t S. te Soester- berg, die zonder toestemming ook na het verwijderen der meubelen, nog steeds in deze gemeente gevestigd bleef, werd wederom proces-verbaal opge maakt; eveneens tegen de bewoner van het perceel. Medische Dienst SOEST. Zondag a.s. is geopend apotheek „Soestdijk" Van Weede- straat 46. SOESTERBERG. Dr. Splinter. Amersfoortsestraat 3 te Soesterbcrg, zal Zondag 14 Maart a.s. voor de buurt schappen Soesterberg. Huis ter Heide en Den Dolder, de artsendienst waar- neihen. TRIBUNAAL-UITSPRAKEN In de zaak tegen mej. M. J. den Hond, wed. Hartman, adviseerde hef Utrechts Tribunaal gisteren: ontzetting van verdachte uit de beide kiesrechten en verbeurdverklaring van vermogen tot een bedrag van 2000. Centraal Archief cn Inlichtingenbureau Inz. Maatsch. Hulpbetoon voor Neder land. Aan wethouder A Schothorst wordt eervol ontslag verleend als lid van de Commissie van Advies ingevolge de Woonrulmtcwet. De heer Joh. Herder wordt met alg. stemmen als zodanig be noemd. Aan de Oranjevereniging wordt voor het jaar 1948 een subsidie toegekend van 0.40 per schoolgaand kind en eenzelfde bedrag per kind van de klcu- terklasjes. Voor de 380 kinderen bete kent dJt ongeveer 150.—. Voor het Bouw- cn Woningtoezicht kan momenteel worden beschikt over een deskundige gedurende één dag per weck voor Lcusden en Stoutcnburg. In overleg met B. en W. van Wouden berg is besloten één ambtenaar tc be noemen voor Lcusden. Stoutcnburg en Woudenberg in overeenstemming met het voornemen van Gcd.Staten om een intercommunale regeling in het leven te roepen. Behoudens goedkeuring van de Raden zal de jaarwedde 3500.— tot 4000,— bedragen naar bekwaamheid met 10% voor kosten vervoer. Leusden zou 2 dagen per week de beschikking over bedoelde ambtenaar krijgen en zou maximaal voor 1600,— hierin moeten bijdragen. Besloten wordt tot verhoging van de betreffende begrotingspost. In de volgende vergadering zal de benoe ming aan de orde worden gesteld. Op een vraag van de heer Van Wamclcn (P.v d.A antwoordt de voorzitter dat bedoelde ambtenaar zich niet met par ticuliere werkzaamheden zal ophouden. Hoogland Film over Bolivia Maandagavond aanstaande houdt do ABTB afdeling Hoogland in het Verenigingsgebouw „Cohcordia" haar vergadering. Dc agena ver meldt o.a. de vertoning van een film over Bolivia met bespreking door de heer Nic. de Jong. Verder zullen enige ingekomen vragen en mededelingen behandeld worden. Medische Dienst Alleen voor spoedgevallen zal de medische dienst Zondag a.s. wor den waargenomen door dr. W. F. Klaarenbeek te Hoevelaken (K3495210). Deze aarneming geldt voor Hoogland, Hooglander veen en Hoevelaken. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk. Zondag 14 Maart, 10 uur ds O S Jellema. Distributienieuws Met ingang van 15 Maart zal de distributiekring Soest, waaronder de gemeente Hoogland ressorteert, overgaan naar de kring Amers foort. Ten aanzien van de inlevering van consumentenbonnen door de taillisten geldt voorlopig de volgen de regeling. Slagers leveren hun bonnen 's Maandags te Hoogland in; bakkers eveneens te Hoogland op Dinsdag, terwijl de overige detaillisten hun bescheiden op Woensdag c\ienen in te leveren. Doordat de inlevering door de taillisten op Woensdag ls gekomen, is het kantoor vanaf genoemde da tum voor het publiek 's Woensdags gesloten, terwijl het op Donderdag geopend is. Burgerlijke stand Geboren: Albert, z v A de Graaf en M v d Water; Hendrika Maria, d v A v d Hoven en L M Voskui len; Rijk, z v R Jonker en G J Wa- let; Petronella Maria, d v G R Tolboom en G Bocrsen. Gehuwd: Ferdinand Felix Gre- gonus Richard en Johanna Wesse- lma Evers; Rcmmelt Alje Cornelis Mulder en Emmy Louise Grashuis. Overleden: Hendrika van Veen, 76 j, wed van Joannes Petrus Velt- huijse, eerder weduwe van Pieter Hogguer. Seheej.st ijdiniyen Albaak, 12-3 van Bombay te Antwerpen; Alhena, Rotterdam Rio de Janeiro, pass. 11-3 St. Vin cent k.v.; Amstelkerk, 11-3 van Freetown naar Dakar; Gaasterkerk 11.3 van Manilla naar Hongkong; Jaarstroom. Rotterdam—West Afrika, 12-3 te Antwerpen; Kota Agoeng. Batavia New York, 11-3 van Suez, Lievevrouwekerk, 12-3 van Bombay te Aden verwacht; Meerkerk, 11-3 van Manilla naar Cebu; Meliskerk. 11-3 van Loanda te Lobito; Nigerstroom, 11-3 van Pointe Noire naar Tnkoradi; Oran- iefontein. 12-3 van Beira te Dur ban. Alderamin. 10-3 nog te Ku wait; Algorab 10-3 van Santos naar Rio de Janeiro; Alknid, Cabedello —Antwerpen, pass. 10.3 Fernando Noronha; Amstelkerk, 11-3 van Port Bouet te Freetown: Coryda, il-3 van Heysham naar Liverpool; Cronenburgh 10-3 van Rotterdam te Stockholm; Delfshaven. Ant werpenEuenos Aires, pass 11-3 Finisterre; Grote Beer, Eatavia Amsterdam 11-3 te Suez; Lutter- kerk. BombayRotterdam, pass. 10.3 Ouessant; Stad Arnhem 13-3 van Huelva te Amsterdam ver wacht: Stad Schiedam, wordt 13-3 van Calcutta te Rotterdam ver wacht: Stad Vlaardingen, 10.3 van Amsterdam naar Hampton Roads; Alcyone, wordt 12-3 v m. van Ham burg te Rotterdam verwacht; Lin- gestroom. 7-3 van Amsterdam te Reykjavik; Mariekerk. Sydney- Rotterdam 10-3 te Suez; Straat Malakka. 8-3 van Hongkong te Buenos Aires: Tegelberg. Shanghai —Durban 8-3 van Mauritius; Wel tevreden, RotterdamBatavia, pass 11.3 5 uur Gibraltar. T roepentransportschepen Grote Beer. Batavia—Amster dam 11-3 te Suez; Volendam. Rot terdam—Batavia pass. 11-3 5 uür Gibraltar: Zuiderkruis. Rotterdam Batavia 11-3 van Aden

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 5