Jubilerend So esterkwartier in de bloemen gezet Wilhelmina" gaf fraaie turndemonstraties Driekamp van jubilerend Soesterkwartier 2 Noteert U even Miniatuur-cabaret trad op Dames verrichtten aan ringen en brug goed werk Eerste prijs voor de Hilversummers tweede prijs voor Amersfoort INTEKENBILJET Amsvorde nam de leiding en... „Boys" overspeelt Stichtse Boys Cracks komen naar Sportfondsenbad Wrechfichestr. 39 Gtnehdfo9?ub Quick maakte half dozijn goals Tam voetbal op Birkhoven Romantische kunst in het Bloklandts Gasthuis DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Maandag 15 Maart 1948 Sport uil Amersfoort In het clubgebouw van de speeltuinvereniging „Soesterkwartier" hield de populaire korfbalvereniging „Het Soesterkwartier" een druk bezochte receptie ter gelegenheid van haar 12Vfc-jarig bestaan. De voorzitter van „Soesterkwartier", de heer H. Geriitsen, deed in zijn openingswoord een beroep op de verenigingsbesturen om de jeugd het begrip sportiviteit bij te brengen, eerst dan zal de verruwing in de sport tegengegaan kun nen worden. G. A. Hendriks lid van verdienste De heer Gerritsen uitte zijn vol doening dat men in Amersfoort or ganisaties heeft zoajs de Amers- foortse Bond voor Lichamelijke Opvoeding en de Amersfoortse Ge meenschap. Door gemeenschappe lijk de beste krachten aan de sport te geven kan men veel bereiken. Waar deze organisaties nog niet zijn, gaf de heer Gerritsen in over weging spoedig tot oprichting hier van te komen. Terugkomend op de korfbalsport zeide de heer Gerrit sen, dat deze sport van veel belang is. De voorzitter bracht hierna dank aan zijn medebestuurders, in het bijzonder aan de heer G. A. Hendriks. De heer G. A. Hendriks, die thans gedurende 12 jaren deel uitmaakt van het bestuur en de „vader" van de vereniging ge noemd wordt, ontving de me daille van verdienste en werd tot lid van verdienste be noemd. Het bestuur van Soesterkwartier benoemde verder tot ere-lid de voorzitter van de Gooise- en Utrechtse Korfbalbond, de heer G. Steenis, die veel in het belang van de korfbalsport en voor de jubile rende vereniging heeft gedaan. De heer Steenis zeide dat hij deze be noeming gaarne aanvaardde, voor al omdat „Soesterkwartier" een propagandiste is van het juiste '*orf balspel. Dat sportiviteit een belang rijke plaats inneemt bij „Soes terkwartier" blijkt wel uit het feit dat gedurende de 12 ja ren van haar bestaan nog nim mer een van haar leden met de strafcommissie in aanraking is geweest. Dit is voor Soester kwartier wel het beste compli ment, dat denkbaar is. Vervolgens lieten de heren Van de Craats, namens de speeltuinver eniging „Soesterkwartier", E. Kamphorst, namens de korfbalver eniging „De To vers" (Zeist) en C. J. Vermeer, namens de speeltuin centrale en speeltuinvereniging „Het Leusderkwartier" hun woor den vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud, bloemen en een cadeau. Namens de tA.B. v. L.O. sprak de heer H. A. van Mourik, die een lauwertak overhandigde. De G.U.K.B. en het district Noord- Holland van de K.N.K.B. werd ver tegenwoordigd door de heer G. Steenis, die een gloedvolle r^de hield. De lieer Breyer gaf namens „Groot-Toneel een enveloppe met inhoud, terwijl de voorzitter van HVC de heer Van de Linden, een VAN HEDEN AF in ALLE voorstellingen de VOETBALWEDSTRIJD BELGIë—NEDERLAND in GRAND en CITY I.M. GRAND: De beste laren van ons leven (14 j.). 14 en 19.30 u Zo 13. 16.45 cn 20.30 u. CITY: Tarzan overwint (14 Jr.). 14.30, 18.45 en 21 u., Zo. 14, 16.15 18.45 en 21 u. 14.30. 18 30 on 21 u.. Zo. 14. 16. 18.30 cn 21 u. REMBRANDT: Twee jaar voor de mast. (18 jr) 14.30 en 20 u., Zo. 14. 16 15. 18.45 on 21 u. 16 MAART Nat hoofdklasse lour- nooi Waterpolo Sportfondsenbad. 19.30 u. Alg. ledenverg. „Toonkunst". Frank's Hotel 17 u. 17 MAART. Herdenkingsavond Vei", v Vrijz. Herv. 30-jarig bestaan 'S Prinsenhof. 20 u. Vergadering en lezing over Oud Amersfoort, R K. Onderwijzers- ver. „St Hebuinus". De Wapen roem. 20 u. Plasmaslag Ned. Rode Kruis, Polikliniek, Bergstr. 1922 u 18 MAART Prop. tennisavond filrfis en causerieën 's Prinsenhof 20 u. Opcnb. verg. EVC Amicitia 20 u. Herhaling „Gesproken brief" CMCL Beekstraat. OPENB. LEESZAAL EN BIBL da gelijks ruilen v. boeken 14—17 u. Di. Vrijd avond ook van 19—21 uur. Leesz. geopend dagelijks 10 —12.30 u. en 1417 u Di. en Vrijd. ook 19—22 uur. „STICHTSE HEUVEL": WoZa. en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (The' New Dutch Swingers). DANCING VAN *T HUL: Zat.. Zon. en Woensd. dansen. 20—23 uur. Zon.mid. 1518 u. (Orkest „The Rhythm Specials") DANCING d'ORANJEBOOM: Zat.. Zon. en Woensd. dansen bloemenmand aanbood. Dan Bear- da, die de grondlegger en trainer van de korfbalvereniging is ge weest, overhandigde het bestuur 'n plaquette. De heer Van Eldert (oud- voorzitter en lid van verdienste), bood negatieven aan van gemaakte foto's van 1935 af tot heden. Het lid A. Dobbels schonk een album. Bloemen werden nog ontvangen van: de schaakvereniging „Soester kwartier", „Jonge Kracht", AAV, Handbalgroep „Amersfoort", „Con Amore", Gymnastiekvereniging „Attila" cn particulieren. Schrifte lijke felicitaties kwamen binnen van: K. V. Doma (Den Dolder), SSS „Zon en Schild", K.V. Altius (Hilversum), K.V. Swift (Middel burg;WSV „ZUT". „Amsvorde", „Amersfoortse Boys", de EAPSV, WSV „Trekvogels", K.V. „Zwalu wen". K.V. Terre Neuve (Utr.), de AZ en PC, Amersfoortse Schermvereniging, „De Keientrek kers. Cobu-Boys, St. Hubertus en de korfbalvereniging RDZ (Zeist). ..Het is hard dat je gaat Wim, maar ook voor ons komt eens de tijd dat wij afscheid moeten nemen." Het was met een tikje weemoed in zijn stem dat de aanvoerder van het H.V.C.-clftal. Henk Malcsficin, voor de aanvang van de wedstrijd tegen Alxmaria Victrix', deze woorden tot de scheidende XVim Kraak (x) sprak. Ook de voorzitter, de hcer Van der Linden, nam slechts node afscheid van deze populaire speler die acht jaar onafgebroken in het eerste elftal van H.V.C. heeft meegespeeld, Spreker bracht Kraak dank voor de wijze waarop hij zijn taak steeds heeft vervuld en gaf hem als aandenken een fraaie cigarct- tenkoker met inscriptie. De voorzitter van de supportersvereniging, de heer Bokhorst, dankte namens dc H.V.C. aanhang en bood een zilveren vulpotlood met inscriptie aan. Met een ..lang leve Kraak" begon de laatste wedstrijd waarin deze spelfr de eer van zijn club zóu hoog houden. (Archifoto) 99 „Soesterkwartier" deed goede keus Zondagavond verzorgde het Amersfoortse Cabaretgezelschap „Miniatuur" in samenwerking met de Hawaiian band „The pacific In landers" een feestavond voor de korfbalvereniging „Het Soester kwartier" in het grote clubgebouw. Voor een uitverkocht huis werd dc cabaret-revue „Tutti Frutti" verdienstelijk gebracht. Het bleek, dat dit nog jonge cabaretge zelschap de beschikking heeft over goede krachten. Gerrit Kommer was een vlot con ferencier en oogstte met zijn lied jes groot succes evenals Corry Bakker en het duo Tonico. Met de sketches werden de lachspieren danig in beweging gebracht ter wijl de Gangmakers voor Swing en Sweet zorgden. Groot succes oogstte het gezel schap met de opera-parodie. Een drama uit de riddertijd. Ook The Pacific Islanders tra den succesvol op en kregen even als „Miniatuur" een hartelijk ap plaus. Een gezellig bal verzorgd door de The Binikry Boys, besloot deze geslaagde jubileumfeest avond. In de Markthal kondigde Zaterdagavond om precies half acht trom geroffel van enige leden van „Juliana" het begin van de gymnastiek- uitvoering der Christelijke Organisatie voor Lichamelijke Opvoeding „Wilhelmina" aan, waarna vaandeldragers het podium vulden met de vlaggen der verenigingen, welke aan deze avond medewerkten. De voorzitter, de heer Van Zweeden. opende op de gebruikelijke wijze, waarna twee coupletten van het Wilhelmus gezongen cn het Turners lied gespeeld werden. In het bijzonder verwelkomde db voorzitter de gasten, die hun medewerking aan deze avond verleenden. riunierö vau nei niet, ZOÏ [oor hun militaire klompen Gastheren turnden subliem Daar „Wilhelmina eveneens over weinig herenturners beschikt, moest een beroep gedaan worden op tur ners van zusterverenigingen, t.w. „Jonge Kracht", „Olynipia" en „St. Hubertus" uit Amersfoort. Spar ta" uit Veenendaal cn last but not least twee keurturners van het K.N.G.V., die d< dienst te gast ztfn bij ..Olympia' De heer Van Zweeden dankte de gasten onder het aanbieden van een medaille. Na het rek turn en onder streepte de leider van „Wilhelmina", de heer Van Mourik, deze spontane samenwerking nog eens extia. Uitvoering De uitvoering werd een triomf door het toestelturnen. De oefenin gen voor dames en meisjes werden wel eens met meer fantasie door de leider samengesteld: zij werden niet altijd even correct en vlekke loos uitgevoerd. De meisies waren Begunstigd door het prachtige voorjaarsweer heeft Soesterkwar tier een driekamp gehouden als onderdeel van de jubileum-viering. Voorts werd de wedstrijd GUKB 12-talVADA gespeeld. De orga nisatie was voortreffelijk. Er werd sportief gestreden en uiteraard ging de., belangstelling het meest uit naar de prestaties van onze stadgenoten. Soesterkwartier heeft de Amers foortse naam hoog gehouden cn wón een tweede prijs. Voor do aanvang van de wed strijden kreeg Soesterkwartior vari de Utrechtse korfbalvereniging Vo gel bloemen. Van Samos (Utrecht), Excelsior (H'sum) en Olympia (Bussum) werden eveneens per soonlijke gelukwensen ontvangen. Het is voor de deelnemers een prettige korfbaldag geworden, waarin men wedijverde in sporti viteit. Na afloop van de driekamp reikte de heer H. Gerritsen de prij zen uit. De uitslag is als volgt: le prijs Zwaluwen, Hilversum 10 punten: 2e prijs Soesterkwartier A'foort 7 punten; 3e prijs Vogel, Utrecht, 1 punt. Hier volgen de gedetailleerde uitslagen: Soesterkwartier I-Vogel I 30; Zwaluwen I—Soesterkwar tier I 00; Vogel IZwaluwen I 2—2. Zwaluwen 2Soesterkwartier 2 30; Soesterkwartier 2Vogel 2 31; Vogel 2Zwaluwen 2 0^-7. Soesterkwartier adsp.'■Vogel adsp. 60: Vogel adspZwaluwen adsp 05; Zwaluwen adsp.Soester kwartier adsp. 1—0. GUKB—VADA 4-1 Na deze prijsuitreiking traden het GUKB-twaalftal en VADA uit Aan de Administratie van het „Dagblad voor Amersfoort", Snouckaertlaan 7, Amersfoort. IK VERZOEK U MIJ TE WILLEN NOTEREN ALS ABONNé OP HET „DAGBLAD VOOR AMERSFOORT" voor: 31 cent per week 4.per kwartaal Naam Straatnaam Woonplaats Datum Doorhalen wat niet wordt verlangd. Wjj vergissen ons niet gaarne, zou U daarom Uw naam en adres ln blok- letters willen invullen? Wageningen in het strijdperk. Het spel van de GUKB-ers was meer beheerst en er was van hun zijde een overwicht. Het was dc Samos- speler J. van Vierssen, die de sco re opende maar hierna kwam het aanvalsvak niet meer tot doelpun ten. Aan de andere zijde was VADA eveneens niet bij machte de GUKB-ers te verschalken. Het was voor de GUKB-ers wel teleurstellend, vooral omdat zij sterker waren. Het schieten .van Van Vierssen en Van Breukelen was echter te onzuiver. Pas na de rust kon mevr. Blok- ker-Borren het overwicht in een doelpunt omzetten. Na vakwisseling deed de tweede aanval het beter. Slechts enkele minuten hadden Van Weizen en K. van Rijn nodig om de stand op 4o tè brengen. In de derde opstelling kon VADA de eer redden. Het is ons opgevallen, dat het GUKB nog veel van de oudere krachten heeft opgesteld. Nieuw materiaal is nog steeds niet vol doende aanwezig. Zal dat mis- schien de oorzaak zijn, dat wij het spelpeil van het GUKB-twaalftal niet meer zo hoog schatten. Er zal hard aangepakt moeten worden om op 11 April tegen de Belgische Rode Duivels een draaglijk resul taat te behalen. Woudenberg ging met de eer strijken Amsvorde had het feest van Za terdagavond blijkbaar nog in de benen, want een 41 nederlaag te gen Woudenberg lijkt ons niet be paald in overeenstemming met de krachtsverhouding. Dat de Wou denbergers deze grote overwinning hebben behaald strekt hen tot eer. Amsvorde verscheen met liefst vijf invallers waaronder enkele „oud jes". Aardig dat juist een vön hen het enige Amersfoortse doelpunt scoórde. Het was Bart Bouman die na tien minuten Amsvorde de lei ding gaf. Nog voor de rust maakte Woudenberg gelijk. Na de rust deed de vermoeidheid zich bij onze stad genoten gelden en de gastheren maakten hiervan een dankbaar ge bruik door de stand tot 41 op te voeren. het best in hun frisse vloeiende oefening „Huppelen cn springen": de stokoefening daarentegen kon niet boeien, omdat er te weinig vaart en soepelheid in zat. De klei ne meisjes veu-toonden een decora tief spel „Feest in het bos" en een eenvoudige „galop'. De dames ga ven behalve een altijd gewaardeer de knotsoefening een rhythmische clans en een klompendans, welke niet, zoals gebruikelijk, met de aan de voeten, doch in de handen, dus als gereedschapsoefe ning gebracht werd. wat even vreemd aandeed. De jongensafde ling was goed op dreef met paard- bokspringen en lenigheidsoefenin gen, maar terecht oogstten zij het meeste applaus in de zo spectacu laire avondgymnastiek. Wanneer „Wilhelmina" deze mooie groep bij elkaar kan houden, zal zij het he- rentelcort over enige jaren niet meer voelen, daar deze frisse ploeg materiaal genoeg voor goede tur ners bevat. Toestelturnen Het glanspunt van de avond vormde het toestelwerk, zowel van de dames van „Wilhelmina" als dat hunner gastheren. Het is opmerke lijk in welke mate het peil van het toestelwerk der dames in Amers foort vooruitgaat. „Wilhelmina" heeft een grote groep dames, die aan brug en ringen fraaie oefenin gen liet zien, die een extra compli ment verdienen. Aan dc ringen dia* loque's voor en achter, gedurfde af sprongen, aan brug meer gevarieer de' oefeningen met goed uitgevoer de schouderstanden en zelfs een handstandoverslag tot stand. Al leen zou het aanbeveling verdienen dat do leider bij zijn werkende ploeg staat om eventuele ongelukjes op te vangen, terwijl oen climax in de op eenvolgende oefeningen dc ploeg noe meer succes zou bezorgen. Hot grootste succes verwierven de heren-gasten. Enerzijds do „oud jes" uit Amersfoort, waarbij Mochel nog steeds uitblinkt, anderzijds de jonge ploeg van Sparta" Veenen daal onder de deskundige leiding van de hoor E. v. Asselt en daarbo ven de twee keurturners Do Graaf en Boot". Dc ene fraaie oefening na de andere werd vertoond; hot Was oen lust voor iedere gvni- nastiekbeocfenaar en een openba' ring voor do look. Do aanwezigen hebben gezien, tot welke prestaties intense training kunnen leiden. Aan brug handstanden op één logger, keren in handstand, overslagen, aan rok is een reuzenzwaai, welke voor de goede turner een gedurfde oefening is. een onderdeel gewor den. oen rustpunt om moeilijker on derdelen voor te bereiden. Lot op de jonge ploeg uit Veenendaal. die belooft wat voor de toekomst. De keurturners vormden oen klasse apart: zowel Boot als De Graaf vertoonden tot in alle puntjes afgewerkte, op hoog peil staande opbouwende oefe ningen, besloten met een ge strekte salto. In een extra nummer vertoonden een achttal heren van „Sparta" een vrije oefening, zoals die in laren hier niet is vertoond, prachtig krachtig mannenwerk met hand standen en overslagen er in ver werkt. Ook beide keurturners ga ven elk een individuele vrije oefe ning. waarbii Vooral De Graaf, spe cialist op dit gebied, de zaal ver stomd deed staan door zijn zeer uit zonderlijke oefening. Techniek en volharding gaven de doorslag De Amersfoortse Boys hebben Zondag in de wedstrijd tegen Sticht se Boys, die in Utrecht is gespeeld, ondervonden wat het wil zeggen als je pech hebt. Aanval op aanval werd ondernomen. Echter zonder resultaat en na 25 minuten spelen nam Stichtse Boys zelfs de leiding. L)e Utrechtse linksbuiten schoot in. Keepér Van de'Hóek .ing de bal, maar deze had zo veel effect, dat het ledet todi nog uit zijn handen in het doel draaide. Bovendien viel het voor onze stad genoten niet mee op het geweldjg slechte terrein een roede balcontró- le te demonstreren. Nee, het zat de blauw-witten niet mee, hoewel het middenvoor Kraak gelukte tien minu ten voor de rust gelijk te maken. Er was echter niets verloren en onze stadgenoten bewezen in de tweede helft, dat techniek en uithou dingsvermogen twee belangrijke fac toren zijn. Met vier man in de voor hoede trokken de Amersfoortse Boys op het Utrechtse doel af. Linksbinnen De Brader fungeerde eigenlijk als tweede (aanvallende) spil cn ope reerde achter de voorhoede aan met lange passes op de vleugels. Hij bracht de stand na korte tijd op 12 en Dammers, met dc rechts back op de hielen, maakte er 13 van. Uit een aangegeven bal van Bakker scoorde De Brader het vierde Boys-doelpunt. En dat was niet al les. Kraak nam cok nog twee doel punten vuor zijn rekening, cén met een keurige kopbal Uit eert voorzet van Van Diest. Het zesde en laatste doelpunt was de beloning voor een goed-opgezettc aanval, waaruit Kraak kon scoren. De Stichtse BoyS hadden in deze helft weinig in te" brengen en waren tegen het einde totaal uitgespeeld. Waterpolo Interessant lournooi van AZ en PC In het Sportfondsenbad Amers foort organiseert A.Z. P.C. aan staande Dinsdagavond het water- polo-hoofdklasse-tournooi. waaraan wordt deelgenomen door de zeven tallen van Zian (Den Haag) kam pioen van Nederland. H.Z. P.C. (Den Haag), Het IJ (A'dain) en H.V.G.B. (Haarlem). Als tusBen- wedstrijd wordt gespeeld De Rob ben I IHilversum)A.Z. P.C. 1. Het Amersfoortse publiek wordt het neusje van de zalm op pológe- b'od geboden. Liefst zes spelers van gonoemde clubs zijn opgesteld in de Kikvorsen (het voorlopig Ncderl. zevental), te weten C. Brassem en F. Smol. beiden van Zian. P. Salo mons. F. Ruimschotol en H. Stam, die voor H.Z. P.C. uitkomen en tenslotte H. Keetelaar (De Robben). Het IJ beschikt over de oud- internationaals Co Kohier. H. Storm en S. Molenaar In 1946 legde Zian (Den Haag) beslag od de wisselbeker. Dit laar zullen zij een ernstige concurrent hebben aan hun stadgenoten van H.Z. P.C., daar dit team door de onlangs uit-Indonesië teruggekeer de Frits Ruimschotel zeer is ver sterkt. Het geroutineerde IJ en het jonge H.V.G.B zouden wel eens voor een verrassing kunnen zorgen. AMHC speelde niet De door de bond vastgestelde hockeywedstrijd Kampong-AMHC is ter elfder ure afgelast. STADSNIEUWS „Verdeel en heers" in Grand De landelijke propaganda-com- missie van de nationale federatieve raad van het voormalig verzet in Nederland heeft Zaterdagnacht in het Grand-theater een filmvoor stelling verzorgd. De heer J. v. Leur uit Utrecht sprak een woord vooraf; hij liet niet na in vele vol zinnen de regering halfslachtigheid te verwijten inzake de zuivering. Het is noodzakelijk, volgens spr„ de federatieve raad zo sterk moge lijk te* mèken opdat op legale wijre de strijd voor een eerlijke zuive ring en eerlijke berechting kan worden gevoerd. Hij veroordeelde scherp het eigen rechterspelen. Het vrij geringe aantal aanwezi gen reageerde enige malen met applaus op de uitlatingen van de spreker. De films, samengesteld in de oorlog door de Amerikaanse Voorlichtingsdienst gaven een voortreffelijk inzicht in de oor zaken en bestrijding van de door Duitsland ontketende oorlog. „Wat eeuwig leeft" In „Amicitia" hield de buurtver eniging „Verhoeventraat" 'n feest avond, met als hoofdnummer van het programma dc opvoering van een toneelstuk onder de titel „Wat eeuwig leeft", een dramatisch spel in drie bedrijven, onder regie van C. Halma. Het gegeven was een liefdestragedie, die tenslotte ein digde in een gelukkige hereniging van de blinde van Laar en zijn vrouw. Over het gêheel genomen werd het stuk goed vertolkt. Het ap plaus, dat de groep na de bloemen hulde ten deel viel, was volkomen verdiend. Kampeervergunningen Voortaan zullen door B. en W. van Leusden geen kampeervergunnin gen meer verstrekt worden aan hen die kamperen op 'n kortere afstand dan Vijftig meter van de openbare wegen. (Ingezonden mededeling) -F i A. Uten Srèii'BtNK onze sportartikelen stollen nooit teleur! De Pion-Ons Genoegen 6V2-V/2 De schaakvereniging „Ons Ge noegen" heeft in Hilversum tegen De Pion een 6 L231 '2 nederlaag geleden. De heren Kollen en Wi- chard wonnen hun partijen, ter wijl de heren Juffer, Koning cn Van de Hazel remise speelden. Olympia kon de eer niet redden Quick heeft in dc uitwedstrijd te gen Olympia laten zien wat zy waard ls. Het is vrijwel de gehele wedstrijd een onophoudelijk offensief van The Reds gèwébst- Vooral vóór de rust gaven onze stadgenoten hun gasthe ren geen schijn van kans, en de stand 01 was geenszins geflat teerd. Ook in de tweede helft liep bij Quick alles op rolletjes. De Amersfoorters deden het wat kalmer aan, waardoor de eindstand 06 werd. Brandsen en De Waard waren bijzonder productief en scoorden ieder driemaal. Bij Quick stond Veer onder de lat èn hij was degene, die de weinige malen dat Olympia ge vaarlijk werd op rustige wyzê doel punten voorkwam. De veelbelovende nieuwe middenvoor van H.V.C., Kattenberg, kjkt ver heugd toe op het moment dat hij de gelijkmaker scoorde in dc wedstrijd H.V.C.—Alcmar iaVictrix (Archifoto) tamme spel. De Alkmaarders boden een vry langdurig offensief van H.V.C. goed het hoofd en onderna men een tegenaanval, waarbij de bal goed van achterhoede naar halflinie werd gedirigeerd. De middenvoor Byl kreeg het leder goed toege speeld, hy passeerde enkele H.V.C.- ers op keurige wijze en besloot met een goed gericht schot, dat doel trof. (0—1). Dit doelpunt inspireerde het H.V.C.-elftal, want de motor begon zo langzamerhand op toeren te ko men. De Alkmaarders hadden dan ook niet lang plezier van hun voor sprong, want nog vóór de rust scoor de Kattenberg, die uitstekend de midvoorplaats bezette, na pioniers werk van Gerritsen, (i1). Nadat een kwartier in de tweede helft was gespeeld kwam de aange wezen scheidsrechte!* zich melden en met dank voor bewezen diensten kon Van Appeldoorn het fluitje aan zijn collega overdragen. Het ging Alex van der Pol in de voorhoede blijkbaar niet naar zyn zin. Hij ging tenminste naar voren en bracht direct wat meer leven in de brouwerij. Een keurig doelpunt van zijn voet werd echter voor bui tenspel afgekeurd. Het was opnieuw Kattenberg die uit een der goed ge nomen corners met een fraaie kop bal, de Alkmaarse keeper het naky- ken gaf. (21). Beide elftallen namen blykbaar genoegen met deze stand, want de str(jd bleef tam tot het einde. HVC won laatste competitiewedstrijd Het was alleszins begrijpelijk dat, toen de klok zo langzamerhand half drie wees. vele voetbalenthousias ten op Birkhoven zich naar de uit gang begaven om tijdig bij de radio te zijn teneinde de wedstrijd Belgie- Holland te beluisteren. Het op Birkhoven vertoonde spel was niet in staat hen voldoende te boeien. Zowel voor H.V.C. als voor Alcmaria Victrix stond niets meer op het spel, en een vriendschappe lijk partijtje voetbal is nu eenmaal onvoldoende om een radioreportage te verdringen of te vergeten. Toch waren er in deze wedstrijd momenten van goed voetbal. Voor al sommige aanvallen waren goed van opzet, doch de afwerking liet Veelal te wensen over. De scheidsrechter was blijkbaar niet gewaarschuwd of vergeten dat om één uur gespeeld werd, want Arie van Appeldoorn moest als zo danig fungeren, omdat de aangewe zen arbiter verstek liet gaan. De elftallen zetten goede aanval len op, doch door slecht schieten én het goede verdedigende werk van de achterlinies bleven doelpunten ach terwege. Eerst na een half uur kwam er enige opleving in het vrij H. L. C. Jaffé leidde expositie in Het was verheugend, dat velen Zaterdagmiddag naar het St. Pie- tcr- en Bloklandtsgasthuis waren gekomen om de lezing bij te wo nen van de heer H. L. C. Jaffé. conservator van het Stedelijk Mu seum te Amsterdam. Deze werd ingeleid door de voorzitter van de Amersfoortse Gemeenschap, bur gemeester H. Molendijk, die het prettig vond de heren Hendriks en Jaffé. als vertegenwoordigers van het Museum te mogen begroeten. De heer Molendijk memoreerde de bijzondere belangstelling van de Amersfoortse bevolking voor de tentoonstelling „Omstreeks 1800", en gaf uiting aan zijn vreugde over de werkzaamheid van de burgerij op cultureel gebied. Hij noemde in> dit verband de uitvoering door het Toonkunst koor van de Matthaeus Passion pp de Zaterdag voor Palm pasen en de arbeid van velen aan de a.s. opvoering van het spel „Simson". De heer Jaffé zeide, dat de ten toonstellingsruimte volkomen de sfeer weergaf van de „romantiek", van welke periode in de schilder kunst nu 35 schilderijen uit het Stedelijk museum de wanden sie ren^ van de Amersfoortse exposi tiezaal. Het doel van deze expositie is, zo deelde de heer Jaffé mede, cot een groei en bloei, dus een ster kere belangstelling te komen, voor hetgeen in de massa is te zien. Het tijdperk van de romantiek in de schilderkunst valt voor Ne derland van 1835 tot omstreeks 1060. Er kon in die tijd een bleoi in de romantische schilderkunst worden waargenomen, die gelijk gesteld mocht worden met die in Duitsland en Frankrijk. Hoewel de Fransen, in b.v. een Delacroix, wel een hogere top bereikten. Uit het tijdperk van de oude traditionele kunst kwam een generatie voort die naar nieuwe dingen streefde. De geijkte schoonheid van de klassieken schonk de jongeren geen voldoening meer. Zij wilden af van een kunst die altijd op ge biedende wijs terugwees naar de Romeinen en Grieken. Het was een verzet tegen regelmaat en voort gezette orde. Het nieuwe dat zij brachten was de hartstocht van de bewogenheid. De statische vorm van het Napoleontische schilderij ging verloren, en maakte plaats voor een dynamische. Er kwam een grotere bewogenheid in de pen seelstreek. De Nederlandse romantische schilderkunst heeft een enigszins bijzonder karakter. De Nederland, se schilder vluchtte niet zijn land uit, omdat hij de sterke tegenstel lingen vind in het Hollandse land schap. Door engheid van eigen tijd vluchtte de Nederlandse kunst schilder wel naar het verleden. Er is dan geen opbouwen uit lijnen meer, maar vooral de tinten gin gen veel in de schilderij betekenen. Tenslotte zei de heer Jaffé, dat ook de verhouding van kuóstenaar en publiek zich in de romantische periode wijzigde enhet is uit die lijd, dat de collectionneurs stammen Hij besloot met te zeggen, dat deze expositie eigenlijk het fundament is voor de eerstvolgende, die van de Haagse school. Veertig verkeer9zondaren Bij gehouden verkeerscontrole kregen dertig verkeerszondaren een waarschuwing, terwijl er elf bekeurd werden. Bakker wilde vroeg zijn Een bakkér zag zich bekeurd wegens het vervoeren van vers brood voor 's morgens tien uur. Musicerende stoelmatter Wegens het muziek maken op de openbare weg werd proces-verbaal opgemaakt tegen een stoelenmat- ter. Het boterde niet Een juffrouw wonende" in de Van Bemmclstraat kreeg een bon wegens frauduleuze handel in bo ter en eieren. V er makelij kheid9- belasting? Toen een filmliefhebber het Rem- brandt-theater verliet, miste htf zijn portemonnaie met inhoud. Burgerlijke Stand Geboren: Jan, z. v, J. van Zwie- ten en C. J. Kerkhoven; Herman, z. v. J. van Spengen en M. Flnke: Anftetje Elisabeth, d. v. P. van Lo- vcren en E. T. J. Massop. Tafeltennis Om het kampioenschap derde klasse Hedenavond wordt een aanvang gemaakt met de strijd om het alge meen kampioenschap der 3e klasse afd. Utrecht der N.T.T.B. Op het programma staat de plaatselijke ontmoeting tussen Van der Meiden en Over 't Net, welke wedstrijd gespeeld wordt in de zaal van het Utrechtse Barna (de kampioens wedstrijden moeten n.l. op onzijdig materiaal, gespeeld worden). Het wordt hier een strijd tussen twee ploegen die in hun afdeling beide Ongeslagen kampioen 2ijn gewor den. Het belooft dus spannend te worden. Ook de Strijd tussen Van Dolron en Brênmers (béiden even eens ongeslagen) belooft interes sant te worden. Wij willen ons niet aan een voorspelling wagen, doch gezien de resultaten der beide teams lijkt ons een verdeling der punten niet ónwaarschijnlijk.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2