Calvinisme verdedigt kerk, onderwijs en gezin Snel en sportief polo-spel in Sportfondsenbad 3 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Stadsversiering voor jubileum feesten C. H. Cornelissen t Woensdag begrafenis op Rusthof Heling van zilver INTEKENBILJET „Van der Meiden" won met 7-3 *ja msi ds buA „Onder Ons" was sterker Een collaborateur en geen kleintje! Biljartfestijn in Soestdijk Geringe schuld Officiële publicaties Beurs van New York in 2% Dinsdag 16 Maart 1948 STADSNIEUWS Prof. Diepenhorst sprak voor Geref. Jeugdraad Voor de Geref. Jeugdraad sprak gisteravond prof. dr. I. A. Diepen horst, in de Geref. Kerk L. Vrou westraat, over .Calvinisme en de mocratie". Na een definitie van het begrip Calvinisme, herinnerde spr. eraan, dat het Calvinisme lange tijd in ons land grote invloed heeft gehad. Calvinisten hebben, een belangrij ke plaats ingenomen en hun stem pel gedrukt op het volksleven. De Calvinistische invloed taant, ja zelfs de Reformatie heeft aan kracht ingeboet. De hervorming schudt op haar grondvesten. Om dat de reformatie een huis is, dat tegen zichzelf gekeerd is. Prof. Die penhorst schetste vervolgens de vorming van democratische staten, waar de overheid zich gebonden voelt aan recht en wet. Waar ze rekent met de volksvertegenwoor diging. Er is een rechterlijke macht, waardoor de vrijheden van het volk verzekerd zijn. In een democratische staat is vrijheid van godsdienst, van poli tieke overtuiging, persvrijheid, openbaarheid van de publieke zaak, zelfstandigheid van plaatse lijke en provinciale besturen. De moderne stalen zijn omgeven met een kring van rechtsmaatrege len, waarmede de burgers be schermd zijn. Omstreeks 1900 zou men dan ook kunnen spreken van een vrijwel ideale toestand. Toch werden hier en daar bezwaren naar voren gebracht, waarvan sommige de moderne democratie, die Neder land de laatste 60 a 70 jaar wilde zijn, onaangetast lieten. Andere echter noemcfen het staatsherstel ondeugdelijk en verrot. Deze tegenstanders zagen echter voorbij, dat de demo cratie geen holle legè vorm is, die het regeren overlaat aan de helft plus één, maar dat rech terlijke macht, volksvertegen- Voor binnenstad is plan ontworpen De commissie ingesteld door de Oranjeverenigingen voor de versie ring- en de verlichting bij de komende jubileumfeesten heeft dezer dagen vergaderd. Bij deze bespreking werden goede vorderingen gemaakt. Hoewel de plannen nog in het grote schema der feestelijkheden in Amersfoort 2ullen moeten worden ingevoegd, is toch met zekerheid mede te delen, dat overeenstemming met de winke liersvereniging der binnenstad werd bereikt. Vóór de bijeenkomst van het centrale comité, wil men nog proberen ook overeenstemming over het ontwerp der versterlrig in de Lange-, Utrechtse, en Arnhemse straat. de Kamp en de Hof te krij gen. Daarmede is dan definitief een vorm gevonden voor het belang rijkste gedeelte van de stad Een en ander betekent niet. dat de be langstelling voor de aangrenzende straten en wijken £ou ontbreken Ook de buurt- en straatverenigin gen zullen op korte termijn uitge nodigd worden voor een bespre king. waarbij de plannen voor de binnenstad zullen worden getoond. Het is raadzaam dat deze ver enigingen reeds tevoren beraadsla gen over de mogelijkheden welke voor versieringen in hun buurt aan wezig zijn. Noteert U even GRAND: De beste jaren van on9 leven (14 j.). 14 en 19.30 u Zo. 13. 16.45 en 20.30 u. CITY: Tarzan overwint (14 jr.). 14.30. 18 45 en 21 u., Zo. 14, 16.15 18 45 en 21 u. 14.30. 18 30 en 21 u.. Zo. 14. 10, 18.30 en 21 u. REMBRANDT: Twee jaar voor de mast. (18 jr) 14.30 en 20 u., Zo. 14, 16 15. 18 45 en 21 u. 16 MAART Nat hoofdklasse tour- nooi Waterpolo Sportfondsenbad. 19.30 u. Alg. ledenverg. „Toonkunst". Frank's Hotel 17 u. 17 MAART. Herdenkingsavond Ver. v Vrijz. Herv. 30-jarig bestaan 's Prinsenhof. 20 u. Vergadering en lezing over Oud Amersfoort, R.K. Onderwijzers ver. „St Hebuinus". De Wapen roem. 20 u. Plasmaslag Ned. Rode Kruis, Polikliniek, Bergstr. 1922 u 18 MAART Prop tennisavond films en causerieën 's Prinsenhof 20 u. Openb. verg EVC Amicitia 20 u. Herhaling „Gesproken brief" CMCL Beekstraat. „STICHTSE HEUVEL": WoZa. en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (The New Dutch Swingers). DANCING VAN T HUL: Zat., 'Zon. en Woensd. dansen, 2023 uur. Zon mid. 1518 u. (Orkest „The Rhythm Specials") DANCING d'ORANJEBOOM: Zat., Zon. cn Woensd. dansen woordiging en overheid gebon den zijn door de wet. De democratie poogt ln diepere zin te verwezenlijken de gerechtig heid. Hoewel Calvijn geen voorstan der was van regeren door de mas sa heeft hij onbewust veel gedaan voor handhaving van 't gezag en niet minder voor de rechten van de onderdanen, omdat hij de gemeen schap van allen, die in Christus zijn, voorop stelde. Het Calvinisme heeft gepoogd Staat en Kerk nauw aan elkaar te verbinden, met ieder zijn eigen recht en verantwoorde lijkheid. Tegenstander van geloofs dwang door de overheid, verdedigt het nochtans geen neutrale staat, doch evenmin een staat, die buiten zijn bevoegdheid zich bemoeit met het geestelijk leven zijner onderda nen. Het Calvinisme verdedigt geen écn-partij-staat. zoals b.v. Rusland, het verdedigt kerk, en onderwijs en gezin. Tegen de door de communis ten geponeerde theorie, dat mate rialisme de enige factor in het le ven ls en godsdienst niet meetelt, kant zij zich als geen ander. Wat is de taak Van hen, die Zich Calvi nist noemen, heden ten dage, vroeg spreker. Onvoorwaardelijke onderwer ping van het gehele leven, gods dienstig. economisch, sociaal en cultureel, aan het Woord en Gezag Gods. Op dat referaat volgde een korte bespreking. Wim Dijkstra, orgel en Allie Roodbergen (tenor) zorgden voor muzikale afwisseling. De leiding van de bijeenkomst be rustte bij ds. D. A. Zijlstra. Zondag is te dezer stede ln de leeftijd van 55 jaar overleden de heer C. H. Cornelissen, penning- meésler van de Amersfoortse be- stuurdersbond. De overledene was langer dan een kwart eeuw een actief vakverenigingslid, die als pénningmeester van de Alg. Ned. Metaalbewerkersbond in het kader van het NVV werd opgenomen. Cornelissen bleek een zeer be kwaam bestuurslid te zijn, hetgeen voor het bestuur v. d. ABB aan leiding was hem het financiële be heer van deze organisatie op te dragen. Deze functie bekleedde hij tot zijn dood. waaraan een lang durig ziekbed voorafging. De teraardebestelling vindt plaats op Woensdag 17 Maart, om 3 uur op „Rusthof". Winkeliers boekten aan kopen niet In de winkel van de horloger J. D. L. M. te Amersfoort kwam in Augustus 1946 een zekere Mulder uit Haarlem, die een partij zilver te koop aanbood, welke de winke lier enige weken té voren had be steld. Laatstgenoemde was echter niet thuis en zijn vrouw kocht van de Haarlemmer enige kilo's zilver, z.g. halffabrikaat, afkomstig van de firma Hooykaas. Ook de 44-ja- rige G. V. had een kleine hoeveel heid van deze partij gekocht en beide personen moesten zich Maandag voor de Utr. Politierech ter wegens heling verantwoorden. Het bleek, dat zij verzuimd had den de aankoop van het zilver te boeken, doch volgens hun verkla ring was dit een samenloop van omstandigheden geweest. De Politierechter wees hen er op, dat zij als zakenlieden moesten weten wat halffabrikaten waren en raadde hen aan voorzichtig te zijn met zakendoen. Conform de eis werden de beide winkeliers veroordeeld tot f 150 boete subs. 3 maanden hechtenis, terwijl het zilver aan de firma Hooykaas moet worden teruggege ven. Burgerlijke Stand Geboren: Johanna Paulina, d. v. C. Vermeulen en E. W. de Groot; Johannes, z. v. J. van Empelen en G. van Oven; Diederik Edward, z. v. J. B. de Vries en C. G. Pels; Gerrit, z. v. G. H. van Soest en P. A. Jenner; Albertus, z. v. G. H. van Soest en P. H. Jenner; Willem Wil helmus, z. v. D. J. Kollen en C. de Wit: Leonardus Coenradus, z. v. L. C. Bouwer en W. van der Neut; Hendrik Alberta Wilhelmina, d. v. J. Hagebeuk en M. van den Brink; Margaretha Christina, d. v. H. Zweedijk en J. M. C. E. Eerkloo; Elly Cornelia, d. v. G. Bokking en D. van de Craats: Wilhelmina Ca- tharina, d. v. P. R. van Wijk en W. P. Panneman; Helmert, z. v. P. van Reenen en J. van Buytene; Chris tina Cornelia, d. v. J. Cornelder en C. C. van Gulik. Overleden: Jannigje Hendrika Bakker, wed. van J. van Bekkum, 75 jaar. AAN BOORD VAN DE .MOLEN DAM liet troepentransportschip. dat op weg Is naar Indonesië. In het Suez- kanaal laten de Arabieren geen gele genheid voorbijgaan de jongens aan boord hun handelswaar te verkopen. Jubilarissen bij de N'.S. De komende maand zullen weer vele ambtenaren van dc Neder landse Spoorwegen jubilea vieren. Veertig jaar in dienst zijn de Utrechters: J. H. d' Hout, tim mermansbaas bij het wdningbehecr (21 April); C. J. van Vee n,.weg werker (11 April); M. de Beer, schrijnwerker (13 April); P. N i k- kessen, eerste commies (8 April)H. W. Schreurs, eerste chef de bureau (1 April); N. Dek ker, treincontroleur (13 April) en de Amersfoorters H Gerritsen, voorman (8 April) en H. A. v a n Zijl, hoofdbewerker (15 April). Onttrekking aan het openbaar verkeer B. cn W. stellen aan dc raad voor per 1 Juni a s. aan het openbaar verkeer te onttrekken: een gedeelte van de Miacoweg, van de Zonne bloemstraat, van de Oude Soester- weg en van de Birkt. In een publi catie wordt de burgerij, ingelicht over deze onttrekkingen van wegen aan het openbaar verkeer. TRIBUNAAL-ADVIES In de zaak van mej. M. Wies man, lid van de NSB cn van de Ncd. Volksdienst ln bezettingstijd, verdacht van het verlenen van me dewerking bij de uitzending van arbeiders naar Duitsland, adviseer de het Utrechts Tribunaal gisteren de navolgende straffen: internering gelijk aan de tijd van de vóór-in ternering, zomede ontzetting uit de beide kiesrechten. Waterpolo Jonge Neptunusploeg houdt beloften in In het Sportfondsenbad speelden gisteravond de dames van A.Z. &z P.C, 2 tegen Flevo 1 uit Nijkcrk. De groen-witten kwamen maar met 5 speelsters op, waardoor Flevo zeer sportief met hetzelfde aantal te water ging. Voor de rust bezorgden Alie Nie- boer en Tera Laseur met onhoud bare schoten Flevo de leiding (2-0) Na half-time gingen de partijen vrij gelijk op, hoewel er van wer kelijk polo weinig sprake meer was. Eindstand 2-0 voor Flevo. Nép'tunus 2 (dames)-Branden burg 1 (Bilthoven). Dit was een aardige en snelle wedstrijd, die op veel hoger peil stond dan de voorafgaande. De jonge Neptunus-ploeg houdt belof ten in. Vooral het bijzonder aardi ge spel van Julia de Vries viel op. In de eerste helft krijgt Netty de Wilde de bal toegespeeld en lost, na opgezwommen te zijn, een schot, waarmede zij Neptunus een 1-0 voorsprong geeft. Even hierna doelpunt Julia de Vries van dicht bij met een vinnige kogel (2-0). Dicky v. d. Kemp van Branden burg probeert het nu alleen en haar zwoegen wordt beloond (2-1). Vlak voor de 2de helft voert Julia de Vries de stand op tot 3-1 voor Neptunus. Na de hervatting blijkt Branden burg het tempo niet meer te kun nen bijhouden. Jopie Bouma neemt nog twee doelpunten voor haar re kening en Netty de Wilde en Ada Scheerder elk 1, waardoor Neptu- Tafeltennis 'Aan de Administratie van het „Dagblad voor Amersfoort", Snouckaertlaan 7, Amersfoort. TK VERZOEK D MIJ TE WILLEN NOTEREN ALS ABONNé OP HET „DAOBLAD VOOR AMERSFOORT" voor: 31 cent per week 4.— per kwartaal Naam Straatnaam Woonplaats Datum Doorhalen wat niet wordt verlangd. Wij vergissen ons niet gaarne, zou U daarom Uw naam en adres ln blok- letters willen invullen Over 't Net IV had niet veel kans Maandagavond vond in de Bar- nazaal de eerste wedstrijd om het kampioenschap der derde klasse plaats. Twee Amersfoortse ploegen nl. v. d. Meiden I en Over 't Net IV bonden de strijd aan. R. Lambrechts startte goed en versloeg Van Sorgen waarna de grote strijd Van DolronBrem- mers plaats had. De „Van der Mei- den"-man nam geen risico en ver sloeg zijn rivaal in twee games met flink verschil en bracht hem daarmede zijn eerste nederlaag in deze competitie toe. Huiberts gaf Raabe geen kans en zo begon „Van der Meiden" de 2e ronde met een 30 voorsprong. Bremmers maak te korte metten met Lambrechts, terwijl laatstgenoemde even later ook door Raabe geklopt werd. Van Dolron klopte ook v. Sorgen, doch Huiberts verloor tegen Bremmers in drie games; dit was een partij die evengoed anders had kunnen eindigen. Van Dolron gaf Raabe geen kans, terwijl Huiberts Van Sorgen aan z'n zegekar bond. Daarna kwamen de twee ongesla gen dubbels achter de tafel. Van Dolron-Huiberts en Bremmers- Raabe. De eerste game was nog spanend, dochin de tweede game waren de twee laatstgenoemden „nergens". Het werd 219! De gedetailleerde uitslagen zijn: Van SorgenR Lambrechts 13 21, 1821; Bremmersv. Dolron 1521, 1421; Raabenuiberts 1521, 821; BremmersLam brechts 218, 2112; van Sorgen van Dolron 1421, 1521; Raa beLambrechts 2118, 2114 BremmersHuiberts 2117, 14 —21 2116; Raabevan Dolron 12 —21, 1221; Van Sorgen—Hui- bers 1821, 921; Raabe-Brem- mersVan Dolron-Huiberts 19 21, 9—21. nus deze wedstrijd volkomen ver diend wint met 7-1. FLEVO WON Hierna volgde de pittige kamp Flevo 2 heren (Nijkerk) tegen W.Z.C. 2 (Woerden). Onmiddellijk zet Flevo het offensief in en Eggy v. d. Goot ziet kans voor Nijkerk het eerste doelpunt te maken (1-0). Kort hierop krijgt v. cl. Krol uit een vrije worp de bal toegespeeld, maar zijn schot gaat juist over de bovenlat. Wim Laseur doet het vervolgens beter en met een hard schot brengt hij de stand op 2-0 voor Flevo. Na de rust volgt aanval op aan val van Flevo, maar de doelman van Woerden is steeds op zijn plaats en blijkt niet te passeren te zijn. W.Z.C. komt mj op volle toe ren, maar ziet evenmin kans te doelpunten. Vlak voor het einde houdt keeper Hogeboom van Flevo er op meesterlijke wijze een kanjer van een schot uit. Eindstand- 2-0 voor Nijkerk. Tot slot de wedstrijd Branden burg 2 heren Bilthoven )-U.Z.S.C. 3 (Ütrecht), welke wordt gewon nen door eerstgenoemde met 2-1. Adv. Schaken Spanning tot de laatste minuut De Schaakvereniging „Onder Ons" van het personeel der Stich ting „Zon en. Schild" besloot het seizoen op waardige wijze door Baarn 2 in eigen huis een neder laag toe te brengen. Deze wedstrijd die gespeeld werd voor de 4e kl. van de Stichts Gooise Schaakbond hield de spelers lang in spanning aangezien het moeilijk te voorzien was wie tenslotte de overwinning zou behalen. De partijen gaven el kaar niets toe. Pas tegen het einde van de speeltijd bleek Onder Ons met één winstpunt verschil te ze gevieren. De persoonlijke uitslagen zijn: Baarn 2 Onder Ons K. Boelens-J. A. Allart 0-1 J. N. A. Coesel-F. Snijders 0-1 J. Broers-S. Jansma 1-0 W. v. d. Kaa-H. Westering 1-0 E. W. G. van Olden-B. v. Erkel 0-1 R. de Vries-A. H.' Berrevoets 1-0 J. Nieuwenhuis-E. de Ruiter 1-0 A. Jansen-H. Enkelaar H'Vi D. de Gier-A. A. Heesterman 0-1 N. N.-J. Poot 0-1 Totaal 4V2-5l/i Zucht naar geld werd jongeman noodlottig Een jongeman van 20 jaar, die in dienst is bij een aardappelhan delaar, wist een bon van zijn werk gever te bemachtigen, waarop hij geld kon innen. De politie stelde de knecht, die het bedrag van 120 gulden te eigen bate heeft aange wend, in verzekerde bewaring. Benoeming bij N.S. De heer C, F. Brusewitz le com mies-comptabel is thans benoemd tot Bureau-referent ter standplaats Amersfoort. 't Verhaal wordt erg eentonig Bij gehouden verkeerscontrole werden achttien waarschuwingen uitgedeeld, terwijl veertien ver- keerszondaren een bekeuring kre gen. Adspirantendriekamp in Sportfondsenbad Morgenavond worclt in het Sport, fondsenbad een adspirantendrie kamp gehouden tussen de clubs Zwemlust, Flevo cn Neptunus. Soest Socstcr aannemer voor het Tribunaal U bent ren ochte collaborateur en geen kleintje!" zei de voorzitter van de 6e Kamer van hot Utrechts Tri bunaal tot do aannemer Joseph Jet- tan uit Soest, die zich gisteren voor deze Instantie had te verantwoor den wegens zijn gedragingen in be zettingstijd. De cijfers, in de stukken ge noemd. onderstreepten de juistheid van des voorzitters uitspraak: voor een bedrag van één millioen 128 duizend gulden had verdachte ver werkt aan diverse Duitse oorlogs- objecten als: schuilkelders, schiet banen. barakken, mitrailleurncsten enz. En op die 1% millioen was rond f 204.000 verdiend! Verdachte, die eertijds bouw werkzaamheden voor de Nederland se Genie verrichtte, zeide tot deze activiteiten te zijn gekomen dooi* het advies van de bureaulciding van de Genie te Ede, die hem had aangeraden maar rustig door te gaan met zijn bouw- en restauratie werkzaamheden. Dit laatste vond echter tegenspraak in de schrifte- ljjke verklaringen van de betrokken Ned. Genie-officieren, welke zich bil de stukken ln het dossier bevonden. Verdachte hield echter de juistheid van zijn verweer staande. Nog was hem ten laste gelegd, dat hii de N S.B. en de W.A. finan cieel had gesteund met bijdragen, respectievelijk groot 300 en f 100. Verdachte verklaarde dit onder pressie van de Duitsers te hebben gedaan. Tenslotte was hii ook nog korte tijd lid van de Duits-Neder landse Kultuurgemeenschap ge weest, doch volgens zijn zeggen wist hij bij de inschrijving niet. wat deze organisatie betekende. Toen hii daar achter kwam. had hij aan stonds weer bedankt. De verdediger, mr. H v. Horrik, betoogde in een uitvoerig pleidooi, dat zijn cliënt op instigatie van de Genie had gehandeld en zei verder dat ziin werk nuttig was geweest voor de Nederlandse zaak. omdat Jetten vel* onderduikers, die an ders naar Duitsland hadden gemoe ten. op ziin diverse objecten te werk had gesteld. Pleiter vroe.g daavom de eventuele straf voor zijn cliënt te beperken tot verbeurdverklaring van een gering deel van de gemaak te winst temeer daar de fiscus wel op het allergrootste deel beslag zal leggen. Dit laatste vond pleiter met onbillijk en ook verdachte berust, er wel in als dat zo zijn moet. besloot mr. v. Horrik. Om het kampioenschap cadre klasse In een gistei-avond gehouden ver gadering is besloten het kampioen schap van de cadre-klasse van het district „Eemland" te laten verspe len in een zevendaags tournooi. Acht spelers uit Amersfoort, Soest, Soestdijk en Utrecht zullen elkaar ontmoeten van 1 tot en met 7 April op de biljarts van Café „Centraal" te Soestdijk. Iedere avond worden twee partijen ge speeld terwijl ook op Zaterdagmid dag en Zondagmiddag een ronde wordt afgewerkt. Horlogemaker werkte voor de Weermacht Men kon het de 65-jarige hor loge- en instrumentmaker Jacob Bok uit Soest wel aanzien, dat hij de waarheid sprak voor het Utrechts Tribunaal toen hij giste ren verklaarde heus niet Veel voor dc Duitsers tc hebben gedaan in de achter ons liggende oorlogsjaren. Hij was nl. enige tijd werkzaam ge weest als horlogemaker voor cle Weermachtop het vliegveld te Soesterbérg cn zijn slechte gezond heidstoestand -hij was maaglijder en bovendien stokdoof! heeft wel gemaakt, dat de Duitsers niet veel aan hem hadden. Bovendien was dat werk niet ge heel vrijwillig geschied: toen hij be merkte niet rond te kunnen komen van het kapitaaltje, dat hij had ver kregen door de verkoop van zijn horloge- en uurwcrkenwinkel te Amersfoort, had hij zich tot het Ge westelijke Arbeidsbureau gewend om werk, teneinde wat te kunnen bijverdienen. Dit bureau dirigeerde hem naar Soesterberg. Had hij het werk niet aanvaard, dan was hij waarschijnlijk naar Duitsland te werk gesteld geworden. Hebben de Duitsers al niet veel plelzier van hem gehad, hij nog minder van de Duitsers, want toen het eind 1914 voor de bezetters kri tiek begon te worden, werd hij mee gesleept naar het Ooston. Inmiddels werd zijn huisje te Soest in beslag genomen en ziin vrouw daaruit ge zet. Na de onvrijwillige rondzwer vingen met de Duitsers kreeg hij na de bevrijding ook nog een goed jaar internering te verwerken, welke in Juli '46 eindigde met een voorwaardelijke in vrijheidstelling tegen een boete van f 4500. Daar gingen zijn laatste centjes aan! Volledigheidshalve dient vermeld, dat hij al deze misère niet louter aan zijn werkzaamheid te Soester berg dankte, maar ook aan ziin lid maatschap van de N.S.B., waartoe hij destijds te Amersfoort op aan dringen van een klant was toege treden. zonder eigenlijk goed te we ten wat hij deed. Hij had nl. geen flauw begrip van de politiek. De verdediger, mr. N. Harencar- spel. achtte de oude man voor een en ander zwaar genoeg gestraft door zijn internering voor de tijd van ruim een laar en vroeg het Tribunaal hem verder maar onge moeid te laten Soester-jongens terug uit de tropen Op 22 Maart wordt te Amsterdam verwacht het s.s. ,.De Grote Beer". Met. dit schip komen terug uit Indo nesië de Soester jongens: Soldaat le klas J. Berkhof: Sol daat le klas A Gaasbeek. Serg - Majoor N. v. d. Meeberg: Korp. G. J. Ribberink; Soldaat W. C. Meer- veld; Serg. J. Borstel en Soldaat H. J. Corbeij Op 26 Maart keert met het s.s. ..Johan de Wit" terug B Kerkhof. Scherpenzeel versloeg BDC Het is Scherpenzeel Zondag ge lukt zich door een klinkende 04 overwinning op het Soester B.D.C, in de le klasse van de afdeling Utrecht te •- handhaven, waardoor Soesterberg degradeert B D C. dat nog steeds speelt zonder W. Huur- demnn en A. Heeremans. probeerde een nieuwe opstelling, die faalde De invaller B. Rademaker voldeed goed Van de eenzijdige wedstrijd is niet veel te vertellen. Scherpen zeel was bijna voortdurend in de meerderheid. Voor de rust scoor den de gasten drie doelpunten. Het einde kwam tenslotte met 04. Bedegang in de hoofdstad Het genootschap „De Stille Om gang" heeft in de nacht van Zater dag op Zondag deelgenomen aan de jaarlijkse bedegang door een ge deelte van de stad Amsterdam. Een record aantal deelnemers uit Soest ging met autobussen naar de hoofd stad. Hiervan bestond een gedeelte uit Hoogland. Om 7 uur morgens was het gezelschap in Soest terug. Hoogland Jaarvergadering van „VIOS" De voetbalvereniging „Vios" uit Hooglanderveen houdt Woensdag avond 17 Maart haar jaarvergade ring in oafé „Het Houtoveen", waar op een verslag over de jaarverga dering van de K.N.V.B. zal worden besproken. Voorts staat op de agenda: bestuursverkiezing en her kiezing elftalcommissie. Burgerlijke stand 7 tot en met 13 Maart Geboren: Johanna H A dv J van Middelaar en W. J. Hilhorst; Anto- nia d.v. J. Ruiter en W. v. d. Zandc. Ondertrouwd: W Overcem en J. Doorneweerd; J. P. Mulder en H. C. J. baronesse van Boetzelaer. Uitvoering „Crescendo" Bestond er \oor het eerste optreden van het dubbelmannenkwartet „Cres cendo" uit Bunschoten in het vorig seizoen weinig belangstelling, het suc ces indertijd geoogst heeft zeker in grote mate bijgedragen tot de grote belangstelling, welke er voor het op treden van Zaterdagavond bestond. Voor een bijna geheel gevulde zaal Van liet Verenigingsgebouw sprak de voorzitter, de heer D de Jong. het openingswoord. Het programma bood een grote verscheidenheid van klas sieke, moderne en populaire werken. Vooral de klassieke nummers werden prachtig gezongen Een Uitzondering hierop maakte dé wals „Rozen uit het Zuiden", dit kon veel beter. Alle lof verdiende liet optreden van de Jeugdige Jan Koelewijn als jodelzanger cn imi tator. Arie Muljs als bassolist oogstte even eens veel succes, terwijl Dirk de Jong als tenorsoJist ook enige nummers tén beste gaf. Dc heren Koops en De Jong verzorgden enige voordrachten Met een kort slotwoord werd de avond gesloten. Burgerlijke stand Geboren: Aaltje, d. van C. van Beek en M. J Radstaat Gehuwd- J. van den Berg en M. van der Haar. Overleden: Teunis van der Veer, 2/2 j. Vaccinatie Wederom zijn door de rijkspolitie een aantal processen-verbaal opgemaakt te gen inwoners, die niet voldeden aan de verplichtingen, opgelegd bij de Inen- tingswet 1939 Ook ln de toekomst zal aan de naleving van deze wot streng de hand worden gehouden. INLEVERING DISTRIBUTIEBE SCHEIDEN Het C D.K. brengt, in verband met een wijziging der Distributlerege- 'lngsbeschikking 1947. het volgende onder de aandacht van belangheb benden. Ingevolge cle nieuwe bepa lingen dezer beschikking 1947 moe ten distributiebescheiden worden in geleverd in de onderstaande geval len. 1. overlijden; 2. definitief ver trek naar het buitenland. In dezè gevallen moeten ingeleverd worden: a. Tweede Distributiestamkaart met inlegvel; b. inwisselingsbon der lopende bonkaart of de nieuwe, nog niet in gebruik zijnde bonkaart; c brandstoffenkaart (alleen indien het betreft een alleenstaande hoofd bewoner of een geheel gezin); d. CM, CA en/of CB-kaart findien het een a.s. of jonge moeder betreft). Verder moeten Distributiebeschei den worden ingeleverd in de vol gende gevallen- 3. opneming in een gemeenschappelijke verzorging, waar men van voeding e.d. wordt voorzien zonder gebruik te maken van eigen bescheiden. (Dit geldt niet voor opneming in ziekenhui zen en kraaminrichtingen). 4 onaf gebroken verblijf in het buitenland gedurende 5 of meer dagen per week. indien dit gedurende meer dan 6 weken voortduurt. In deze laatste drie gevallen moeten ingeleverd worden: a. Tweede Distributiestam kaart; b de nog niet aangewezen stroken der lopende bonkaart: c in wisselingsbon der lopende bonkaart of de nieuwe nog niet in gebruik zijnde bonkaart: d. de lopende en eventueel de nieuwe tabaks- en/of versnaperingenkaart (alleen indien het betreft personen opgenomen in tehuizen voor bijzondere jeugdzorg, tuchtscholen, opvoedingsgestichten, gevangenissen, interneringscentra, voorts bemanningen van zee- en kustschepen en militairen) Atch. B-iltlm. Cun.Pac. lllin. C. N.Y.Cen. Pcnnj.R. Sout.Pac, ön.Pac. All.Ch. Arn.Can. Am.Uar. A.Smelt, A. T.cnT Am. Tob. Anac.C. Bethl.S. BoolingA. Chrysler City B. Consol. E Douglas Dup. N. Eastm. K Gen.El Gen.Mot. 13 3 15,3 94!', 95ii 10% 1055 10% 10% 29% 29 13 'j 13% 18' i 16", 43% 4751 160 149% 173% 173 79% 79% 38% 38% •19% 50 149% 148% 60% 60£ 31% 31 31% 26% 54% 37% 21 60% 166 31% 26YS 375^ 11* 166 36% 39% 32% 32% 51 ii 51% 13/3 15*3 üoodyea; 40 40 HudsonM 15^ 15% Int.Harv. in. Nickel int.T.cnT Kcnn.C. Mont; W Pack. M. Kaülo C, Kep.St. Royn. T. Scars R, Shell Dn. Socony Stand'Br. St.OII.J otudeb, Texas C. U. Aircr. Un. Corp. Un. Fruit USRubb. US Steel Westing Woolw. 25% 25% 13 12% 45% 45 48% 48% 4% 4 9% 9% 24 23% 37% 37% 34% 34% 30 30^ 15% 15% 23% 23% 72% 72 17% 173* 53% 27>g 69 27% 44 >4 Omzet 690.000 27*1 4* 39 69% 27% 44'tf Cantinewagen op weg naar Indonesië Het Amersfoorts NIWIN-secre- tariaat verzocht ons mede te delen dat de cantinewagen. welke door de Amersfoortse burgerij is ge schonken, inmiddels naar Indone sië is verscheept. Half jaar uit logeren Een inwoner van Amersfoort werd aangehouden, omdat hij nog zes maanden straf te goed heeft. Zwijntjesjager ingerekend Wegens verduistering van een fiets kwam een ingezetene op het politiebureau terecht. 15 Maart. Op de eer ste beursdag van de nieuwe week viel van de fondsenmarkt weinig bijzonders te vermelden Bij opening bleek dat, evenals Vrijdag 12 Maart op de eerste dag dat de claims Philips tor beurze verhandeld wer den, alle aandacht zich wederom concentreerde in de Philipshoek. Nadat Vrijdag do claims ge daan waren tussen 600 cn 623 gulden, werd he den bü opening een prijs bedongen die vrijwel overeenkwam met dc slotnotering van Vrijdag. Claims werden nl. verno men op 605 612 gulden. Ook hierin had de han del aanvankelijk een zeer rustig verloop, zodat de gehele markt een zeer stil aspect had. Op circa 602 k 604 gulden werden de claims tegen slot verhandeld, terwijl de aandelen Phi lips geen wijziging van betekenis aan de dag legden en vrijwel op vorig peil gehandhaafd bleven, nl. 295. Aangezien zich tijdens het weekeind geen bo'zondere gebeurtenis sen hebben afgespeeld die haar invloed op de markt konden uitoefe nen. ontving de beurs geen enkele stimulans en boden, met uitzon dering van de Philips- afdeling, praetisch alle hoeken een volkomen verlaten aanblik. Act. aandelen Koloniale Bank N. I H.-bank Ned. H. Mij. A K.U. aand. Liergh's Jurg. v Berkcis pat. Calvé Delft Crt Centrale Suiker Fokker Van Gelder K. Nd. H.ovens Lever Br. Ned. Ford Ned. Kabelfabr Philips gloeil. Wilton Feyen. D. Petrol. MU Kon Petr. Mij. A'dam Rubber Bandar Rubber Deli-Bat. R M. Oost Java R.M. Serbadjadi S.R Holl, Am. Lijn Java-C.-J. Lijn K N.S.M. Kon. Paketv, Sch Unie Rott. Lloyd 5t. Mij. Nederl H.V.A. Java Cult. Mi). Ned. Ind. S. U Ver. Vorst C M Deli-Bat. Dell Tabak Scnemb. 12,3 15/3 15/3 L.K. L.K UK 119% 118% 131 127 168% 168% 167% 197,- 186% 197% 320 315 139% 136 136'; 227 230 195 1V2 170% 232 170% 169% 232228!'. 330 331 328% 390 388 220% 321) 395% 296 294 229% 228% 330% 330 361% 362 358% 185% '87% 157 155 134 129 90 94 91% 225 224'/, 167 166 196 195% 179 177 195% 198% 196% 183% 182'.. 194 194% 263% 260% 257% 114% 121 60% 60% 59% 188 183 218 215 184% 182% 12/3 100'A 100 98% 98^ 105% 81% T' 100% 100% Actieve obllg.: Ncd. '38 (3%) 3 dito '47 (3%) 3 Ncd '37 3 Dollarl '47 3% NWS 2% Sp eert, 100 2% N.I. '37 A 3 Nlet-actleve obligaties A'dam I '37 3% 'sHagc I '37 3% R'dam lo en 3e ing. 1037 3% 99 Rdam '38 (3%) 3 100 Utr. pr '39 2*4 - Utr. g. II' 37 31a - Pandbrieven Amst. Hyp. 3% 100 Arnh H (3%) 3 96% Fr. Gr. H. 3% 100 Grav. Hypb 3% Ned, Hypb. Veendam 96% Rott Hypb. 3% -- Utr Hypb. 3% 100 West. Hypb. 100 Industr. obllg.: A K.U. obl. 314 }$3% Berghs en J 3% 103 Levers 3% - Werkspoor 3% Bt. Ptr MU 3% 102% K'n Pir. Mij 3% 103% Dell Sprw 3(4 Ned.-Ind Sp 98% 99 103% 81' 1005^ 9ó 96% 99 100% 100 103 103% 103 102% 103Y 99% 69 Niet-act. aand. A'damse B. HU Bank Unie Incasso Rott. Bank Tw. Bank. Cert, Rott. Bel. Cons Lever 6% c pr. Gist en Sp tab. Rott. Dr. Mij. Werksp Serie A Anicm Ned Ind Gas internatio Amst Ball MJJ Deli Sp Mij. Ned Ind. Spw Voorlopig ge noteerde aand.: Lever 4% c. pr. Mij Fin. N. H. Vredesteln Ned Walvlsv. Zv/anenb Org. Prolongatie Amor. fondsen Anaconda Bethl. Steel Chrysler Gen. Motors Intern. Nickel Kennccott Republic Steel U S. Steel Phillips Shell Union Tidewater Baltimore Pennsylvania bieden 12/3 15/3 169% 240 242% 189 188 153 439% 375 194% 120 199% 124 201 163% 170 77 38 33 32 110% no 102% 102% 173% 174 125% 124 204 206 31% 96% 113 52 yf 25% 46% 23!% 71 59% 31 19% 10 17 2% 31% "6% 113% 53% 25% 56% 24 71 60 31 20% 10 t In de alg. vergadering van aandeelhouders der N.V. Rente-cassa is het di vidend over 1947 vastge steld op 8% Het dvidend der Associatie-cossa werd vastgesteld op eveneens Voor 1 April moeten de volgende dollarobligaties door bemiddeling van een bankinstelling of comniis- sionnair aan de Neder- landschc Bank worden aangeboden: U.S. Treasury Bonds and Notes, 4V4% City of New- York 1913, 4(4% dito 1911/ 12, 4V>%. Cuba 1910/1911, 4>/j% Cuba 1937, 5% Ame rican Foreign Power, 5% Cities Services 1966_ 5% Debentures dito 1958 en 1969, 4%> Atclmon Topeka 1995, 4adjustment dito, 4% Ccnral Pacific ref., 5% Chicago Eric, 4% Illinois Central Collateral, 4% dito 1953, 3% Gulf, 3Louis ville and Nashville, 4% Norfolk, 4% Northern Pa cific. 4(49<> Southern Paci fic 1969 cn 1981 en 4% Southern Railway. Tijdens de buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Schokboton kon de voor gestelde statutenwijziging, welke beoogde het aande lenkapitaal van 3 tot 5 mil lioen gulden te verhogen, niet worden aangenomen, daar het hiervoor benodig de aantal aandelenkapitaal niet ter vergadering verte genwoordigd was.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2