Wijkverpleegsters in ons land lijden armoede 10 Euwe zet nog een wankele schrede op de weg naar herstel Premie voor verbetering of splitsing van woningen Zeldzame droogteperiode afgelopen Slecht betaalde opofferende arbeid; pensioenen schandelijk laag Organisatie B.V.L. niet. stopgezet Botwinnik verdedigde moeilijke stelling ingenieus Wordt het nu normaal weer? j Spakenburger poppen naar Amerika Kerknieuws Radio-programma Woensdag 17 Maart 1948 3 Ondank is 's werelds loon Uit een onderzoek naar de levensomstandigheden van de gepensionneer- de wijkverpleegsters, dat de Nederlandse Bond van Wijkverpleegsters heeft ingesteld, blijkt, dat de mecsten van deze vrouwen na een leven van uitermate zware arbeid in dienst van de Volksgezondheid, een „inkomen" hebben van f 500.tot f 700.per jaar. Wü aarzelen niet deze toestand een schandaal te noemen! Eerbied alleen is niet voldoende Een bekende arts -zei eens: „Wat zou er van mijn medische werk te recht komen als ik niet voortdurend assistentie had van de wijkver pleegsters. Zij toch verplegen veel al de patiënten, die niet ziek ge noeg zijn om in ziekenhuizen opge nomen te worden of die een chroni sche kwaal hebben. Zij hebben ver der een belangrijk aandeel in de t.b.c.-bestrijding, in de zorg voor lichamelijk gebrèkkigen, bij de ar beid voor de geestelijke volksge zondheid enz. Deze moeilijke sociale taak verrichten zij in het algemeen voorbeeldig! Ik heb voor haar het grootste respect!" Wie eigenlijk niet? Wij beje genen deze zusters altijd met ontzag, verhcerlijke haar liefde volle arbeid, er zijn gedichten geschreven waarin zij worden bezongen. Zelfs zijn wij in tram, bus of trein wel eens bereid onze zitplaats voor haar af te staan! En toch hebben wij, d.w.z. de maatschappij altijd verzuimd haar een behoorlijk salaris en een onbezorgde oude dag te ver zekeren Zie de nuchtere, maar o zo duide lijke taal sprekend cijfers. Van de 77 gepensionneerde wijkverpleeg sters, die de enquête-formulieien van de Bond invulden, hebben 48 een pensioen van f 500.tot f 700. per jaar, 16 hebben minder (een zelfs ruim f 100.meer (maxi maal f 1000.Welke zijn de oor zaken? Oorzaken De meeste wijkzusters worden niet aangesteld voor haar dertigste jaar. Zij moeten eerst het diplo ma-A voor ziekenverpleging halen niet mogelijk voor haar 23e jaar daarna minstens de aantekenin gen voor kraam- en wijkverpleging. Dit vereist ongeveer twee jaar stu die en praktijk. Willen zij echter ook het diploma-B voor verpleging van zenuw- en geestespatiënten be zitten hetgeen steeds meer nodig zal zijn in verband met het werk voor de geestelijke volksgezondheid en ook nog de aantekening voor kinderverpleging, dan kunnen zij op z'n vroegst op 28-jarige leeftijd klaar zijn. Dan duurt het meestal nog enige tijd voor zij zich kunnen vestigen, zodat de meeste wijkver pleegsters eerst op 30-jarige leeftijd een vaste aanstelling hebben. Daar na pas sluiten zij een verzekering, die echter niet hoog is (omdat de Rijkssubsidie-voorwaarden voor de tuberculose-bestrijding geen hogere eisen stellen en de verdiensten van de wijkverpleegsters dikwijls lager zijn dan die van arbeiders, zodat van een bijverzekëring vrijwel niets komt. Daarbij komt, dat het aantal dienstjaren van de wijkzusters, die voor pensionnering in aanmerking komt, in het algemeen gering is, omdat het zware werk wel het uiterste van haar krachten vergt. Vrije dagen zijn meestal een onge kende luxe, ongestoorde nachtrust dikwijls ook: altijd staan de wijk verpleegsters klaar om er op uit te trekken. Dat zij op vrij jonge leeftijd „verbruikt" zijn blijkt ook weer duidelijk uit de enquête: 55 van de 77 gepensionneerden zijn van 52-62 jaar oud, 13 van 62-67 en slechts 4 ouder dan 67. Drie zelfs zijn jonger dan 52 jaar! Financiële talenten Er zijn wijkzusters, die het klaar spelen van haar geringe inkomsten (f 1500.— tot f2000.per jaar) nog wat opzij te leggen voor de oude dag. Zij beschikken blijkbaar over financiële talenten, waarop minister Lieftinck trots zou zijn. Zij vormen echter een zeer kleine minderheid, de meeste wijkverpleegsters moeten iedere cent enige keren omkeren voor zij haar kunnen uitgeven. Daardoor komt het ook, dat het overgrote deel der gepensionneerde zusters bittere armoe lijdt. De noodwet van minister Drees kan geen uitkomst brengen, omdat de zusters eerst op 65-jarige leeftijd daarvoor in aanmerking komen. De jongere wijkverpleegsters zijn be reid haar oude collega's te helpen, maar die willen dat persé niet, om dat zij geen hulp verlangen van haar jongere vakgenoten, die zelf dikwijls niet weten hoe rond te komen. Daardoor zou deze hulp ook nooit voldonede kunnen zijn. Er is wel een commissie aan de arbeid waarin de hoofdinspectie voor de Volksgezondheid vertegenwoordigd Regering looft uit: Zij bedraagt 60 pCt. van de kosten Volgens een regeling, getroffen door de minister van W ederopbouw en Volkshuisvesting, kan van over heidswege voor het verbeteren van bestaande woningen een premie worden toegekend van 60 procent der verbetenngskosten voor het be woonbaar maken van leegstaande of onbewoonbaar geworden wonin gen, of voor het voorkomen van on bewoonbaar worden van thans nog bewoonde woningen. In aanmerking moet hierbij worden genomen, dat de premie wordt toegekend voor een bedrag aan verbeteringskosten dat 2400,niet te boven gaat, ter wijl voor verbeteringsbedragen voor minder dan 201.geen premie wordt toegekend. Verder kan een premie van 60 procent van de splitsingskosten worden toegekend als grote panden, welke voldoende ruimte bieden, in twee of meer afzonderlijke volwaar dige woningen worden gesplitst. In geval van splitsing zal slechts pre mie worden toegekend, voor zover de kosten der woning, welke door splitsing boven het oorspronkelijk in enig pand aanwezige aantal wo ningen ontstaat, een bedrag van 2400,niet te boven gaat, terwijl voor bedragen voor minder dan 201.geen premie kan worden verleend. Aanvragen, om in het ge not van premie te worden gesteld, moeten worden ingediend bii het be stuur van de gemeente waarin de woning is gelegen en wel voor zo ver het woning-verbetering betreft, uiterlijk op 31 December 1948. Met de voorgenomen werkzaamheden moet een. de kosten rechtvaardigen de. bevredigende toestand worden gekregen, waartoe als regel aan de eisen der plaatselijke «bouwverorde ning dient te worden voldaan. Een premie wordt niet toegekend ter tegemoetkoming in de kosten verbonden aan voorzieningen: a. In verband met de door de rege ring afgekondigde maatregelen ter bestrijding van het extremisme in de politiek is aan de gep. luit.-gene- raal L. F. Duymaer van Twist, van wie verwacht kan worden met de zaken van de B.V.L, (Bijzondere Vrijwillige Landstorm) volkomen pp de hoogte te zijn. de vraag voor gelegd. of de organisatie van de B.V.L. nu toch doorgang heeft. De heer Duymaer van Twist beant woordde deze vraag bevestigend, omdat naar hij zeide thans niets geschiedt. „De regering komt met haar maatregelen te laat. Im mers, men stampt zo maar niet een machtsapparaat uit de grond. Wan neer men nu nog moet beginnen met oproepen, oefenen en organi seren, kan het wel een jaar duren eer die organisatie gereed is en die tijdsduur is te lang. Bovendien, hoe nuttig werk de politie ook verricht, zij is niet geschikt om de strijd aan te binden tegen een gewelddadig verzet van extremisten. Er is geen enkel geval bekend, waarin de po litie erin geslaagd is, binnenland se onlusten op enigszins grote schaal te bedwingen. Voorts vroeg de heer Duymaer van Twist zich af. hoe de regering de selectie op degenen, die zij voor de politie zal oproepen, wil toe passen. welke behoren tot dc normale onderhoudingsvoorzieningen, zoals schilderen, witten, behangen en zgn. dagelijks onderhoud; b. welke in aanmerking komen voor uitkering ingevolge enige regeling voor ver goeding van schade tengevolge van oorlogsomstandigheden; c. aan wo ningen, welke eigendom zijn ener toegelaten womngbouw-coöperatie en welke zijn gesticht en/of worden geëxploiteerd met behulp van steun uit 's Rijks kas op de voet der wo ningwet; d. aan woningen, welke ingevolge enige regeling vergoeding van schade ten gevolge van oorlogs omstandigheden als vci^woest moe ten worden aangemerkt; e. in ver band met enige vordering als be doeld in artikel 7 van de woon ruimte-wet 1947. Kinderen van 5 tot 15 jaar op school De Tsjechoslowaakse kinde ren zullen van hun vijfde tot hun vijftiende jaar leerplichtig zjin volgens een nieuw plan. dat door de communistische minis ter van onderwijs, Nejedly, wordt voorgesteld. Van hun vijfde tot hun zesde jaar zullen zij verplicht zijn de bewaar school te bezoeken, tot de leeftijd van 11 jaar moet lager, en tot 15 jaar middelbaar onderwijs gevolgd worden. Ofschoon in het nieuwe wetsont werp niet over de positie van de kerkelijke scholen gesproken wordt, schijnt het volgens de leden van de staf van de minister zeker te zijn, dat de kerken hun eigen scholen zullen behouden en dat cr in de staatsscholen godsdienstonderwijs gegeven zal blijven worden. is die plannen beraamt voor een betere pensioenregeling voor de toekomst, maar hiermee zijn de oude wijkzusters niet gebaat. Het lijkt niet mogelijk deze kleine groep gepensionneerden meer inkomsten te verschaffen zon der de andere groepen oude lieden, die van een schamel pensioen moe ten „leven", te passeren Maar is het nu dan geen tijd de te lage pensioenen, die ver achter bleven bij de enorme stijging van de kos ten voor het noodzakelijke levens onderhoud, te verhogen? Als ant woord op deze vraag zal „Den H^agwel schermen met cijfers, die financiële te korten op ieder gebied weergeven. Wij kennen deze cijfers en zullen ze niet loochenen. Maar toch.... de gepensionneerde wijkverpleegsters moeten worden geholpen. Hoedat laten wij gaarne aan minister Drees over, die herhaaldelijk gezegd heeft „zijn zusters" een warm hart toe te dragen Nieuwspalet Straalvliegtuigen voor modelbouwers fPEN nieuw snufje voor modelbou- wees komt uit Engeland. Het is een kleine patroon, gevuld met een met-explosief, langzaam-bcandend en gasontwikkclend mengsel, waardoor schroefloze modelvliegtuigen met een snelheid van 50 km. per uur kunnen worden voortbewogen. Ook model-auto's en -boten kunnen met de nieuwe vinding worden uitge rust. Het door de Russen gesteunde Duitse Volkscongres, dat Woensdag en Donderdag in Berlijn zou wor den gehouden, is door de Franse en Amerikaanse autoriteiten verboden. O In Sevilla en omgeving zijn een groot aantal leiders van een communistische organisatie gear resteerd. <C> Op Grosvenor Square te Londen zal op 12 April de sterfdag van Roosevelt mevrouw Roosevelt een standbeeld van haar echtgenoot onthullen. O Transjor- danië heeft Maandag een nieuw ver drag met Engeland getekend ter vervanging van het pact van 1916. De Nationale Unie der Deense studenten gaat zich terugtrekken uit de Internationale Studenten Unie, die haar hoofdzetel in Praag heeft. O Bij de op 7 Maart gehou den verkiezingen in Argentinië heeft president Peron een tot dus ver ongekende meerderheid in het Congres gekregen. Op Sicilië is een algemene staking uitgebroken omdat de secretaris van de arbeids beurs te Corleone drie dagen gele den is ontvoerd en nog niet terug gevonden. Wel heeft men bloedspo ren gevonden op de plaats waar hij vermoedelijk is aangevallen... De Amerikaanse militaire regering heeft 1500 Junkers vliegtuigmoto ren in Duitsland, aanvankelijk be stemd voor schrootbewerking, vrij gegeven voor export. Nederland en België interesseren zich voor aan koop hiervan. Dc Spaanse gezant in Den Haag Is benoemd tot zaak gelastigde in Londen. Einde vorige week is in Limburg het 39.000-ste lid van de Kath. Ar beidersbeweging Ingeschreven. O Op 27 Maart wordt de tentoonstel ling „Van Nederlandse fantasie tot Nederlands fabrikaat" in Den Haag geopend. O Vóór September van dit jaar hoopt men over de Zuid-Wil lemsvaart bij Weert drie nieuwe spoorbruggen te monteren twee voor de lijn RoermondEindhoven en een voor dc verbinding Weert Antwerpen O Zaterdagavond is in de Maas bij Maastricht het lijk van een vermiste gepensionneerde mijn werker opgehaald. Maandagmiddag vond men, eveneens in de Maas het stoffelijk overschot van een spoor loos verdwenen spoorman. AAN BOORD VAN DE VOLEN- DAM", het troepentransportschip, dat op weg is naar Indonesië. In het Suez- kanaal hebben de jongens het zomer- tenue aangetrokken. De vaandrig op de voorgrond luistert naar de radio berichten uit het vaderland Duel Keres-Smyslov onbeslist Dat de conducteur van de Haag se trambus ditmaal „EuweBot winnik, uitstappen!" riep inplaats van het traditionele „halte Dieren tuin", bewijst wel, dat het gevecht tussen onze. landgenoot en de Rus sische favoriet, dat gisteravond op het programma der 7e ronde stond, zijn magische uitwerking op scha kers en nlet-schakers niet heeft ge mist, dit nog in sterkere mate nu dr. Euwe de eerste wankele schrede op de weg naar herstel heeft gezet. De enorme opkomst heeft dit ten overvloede bewezen. Een stampvol le zaal heeft met onverflauwde be langstelling het heroische gevecht der beide schaakmatadoren gade geslagen en de remise, waartoe zij na de 40e zet besloten, met een warm applaus beloond. (Ingezonden mededeling) Neem de oorzaak van Uw Rheumatiek weg. Dat kén. Met dat luttele beetje Kru- schen Salts, Iedere morgen In Uw eerste kopje thee. Dat geeft nieuwe kracht aan Uw bloedzuiverende organen; 't bloed gaat weer sneller stromen, on zuiverheden. die zich nu vastzetten, krijgen dan geen kans meer. want ze worden afgevoerd, regelmatig en gron dig. De weldadige gevolgen blijken al gauw. Uw pijnen worden minder en de aanvallen nemen in aantal af; elke dag voelt ge U méér monter en opgewekt, na een nacht van weldadige rustUw levenslust keert weer. kortom ge voelt allengs U weer fit als vanouds. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. Sinds de inval van de „ijswinter" op 16 Februari is er praktisch gespro ken geen neerslag geweest tot op heden, 16 Maart nu overal wat viel en te Den Helder zelfs 6 m.m. Het is opmerkelijk, dat deze zeldzame droogte volgde op een winterseizoen, waarin van November tot half Februari hier in Amersfoort ongeveer 450 m m. viel tegen 195 normaal. Ondanks de droogte van de laatste helft Februari zal daarom onze winterneerslag een aardige gooi doen naar het record van de laatste twee eeuwen, dat naar de optekeningen van Zwanenburg op 331 m.m. viel in 1764, terwijl wij nu 310 haalden. De laatste zeer grote som vonden we met 293 in 1915. Uit het Maandoverzicht blijkt, dat Tegenstelling tussen 1929 en '48 Nadat Zondagmiddag bij nog stralend weer de barometer scherp begon te dalen en de lucht daarna toenemende hoge veerwolken ver toonde uit NW, kon het K.N M.I. Maandagavond de omslag aankon digen. Reeds gisteren toonde de lucht en de wind een heel ander beeld gedaan is het met de stra lende luchten en de zwakke wind, die samen de zon toelieten bijna dagelijks de middagtemperatuur flink te laten oplopen, zelfs tot 17° in het Zuiden. Alleen af en toe werkte de mist als spelbreker, zo als op 14 Maart, toen Groningen nog 4° vorst meldde in een mist, die eerst laat op de dag verdween en de temperatuur heel laag hield, terwijl De Bilt die dag 15° haalde. Ondanks die meestal hoge mid- dagtemperaturen is de hele droog teperiode niet buitengewoon zacht geweest, zoals sommigen menen. De flinke vorst in de ijswinter, eenmaal met 5° als maxmum en 10° als minimum bracht de laatste Febru- arihelft op een afwijking van 1.7°, terwijl de eerste 14 dagen van Maart maar 4- 1.1 geven, ten gevolge van 7 vorstdagen! Als ge heel is dus deze droogteperiode 0.3° te koud geweest. Het is niet gemakkelijk om ver gelijkingen te maken met vroegere droogteperioden in hetzelfde jaar getijde, omdat onze meeste statis tieken met hele maanden werken. Toevallig vonden we in een vrij recent jaar in de statistieken voor 200 jaar van dr. Labrijn, dat in 1929 Febx*uari in Zwanenburg slechts 2, Maart slechts 10 mm neerslag had. de droogteperiode toen niet zó erg was. eerste helft Maart ongeveer -3 mm in De Bilt. tweede helft Febru ari ook ongeveer 3, terwijl thans de hele periode geen mm haalt. Overigens is er bijna geen gro ter tegenstelling denkbaar dan de winters 1929 en 1948, de eerste een van de strengste uit de laat ste tijd met ontzaglijk veel sneeuw, de laatste tot tweede helft Februari zeer zacht! De Weerkundige kroniek door prof dr E. v. Everdingen eerste 10 dagen van Februari hadden zelfs een record tempe ratuur voor de laatste eeuw. Wat zonneschijn betreft hebben wij zijn zeker die van 1929 overtroffen. De gehele perioden telde toen 108 uren zonneschijn, terwijl nu de tweede helft Februari reeds 83 uren bracht, en de eerste helft Maart naar schatting tegen de 100. Zowel wat de droogte betreft als wat de zonneschijn aangaat wint de laatste periode het ver. Waar beide perioden zich door zeer hoge drukking onderscheiden ziet men nog eens weer, welk een verschil de ligging van de hoge drukking maakt Nu deze weer nor maal is geworden, mogen we ook meer normaal weer verwachten, d.w.z. zo om de andere dag regen en zonneschijn en ongeveer geen kans meer op nachtvorst van be tekenis. NEDERLANDS ZEEVISSERIJ breidt uit. Op de werven wordt een Sche- vcningse vloot van de rederij J. J. van der Toorn in gereedheid gebracht voor dc vangst op Zuid-West-Afrika anse Kusten. De bouw aan een oude Duitse mijnenzwieper vordert snel.* Feuilleton kleine negertjes ven. Maar ik voel mij verplicht om te zeggen, dat het niet waar .hele maal niet waar is, wat hij zei over over de jonge Arthur Rich mond. Richmond was één van mijn officieren. Ik zond hem op verken ning. Hij werd gedood. Een volko men normaal voorval in tijd van DOOR AGATHA CHRIST1 E oorlog. Ik zou ook nog willen zeg- gen, dat de de blaam op mijn vrouw geworpen, mij zeer grieft. De beste vrouw ter wereld. Volkomen boven verdenking!' Generaal Macarthur ging weer zitten. Hij trok met trillende vingers aan zijn snor. Het spreken had hem heel wat moeite gekost. Hierop sprak Lombard. Zijn ogen keken geamuseerd. Hij zei: „Wat die negers betreft „Wat wilt u daarover zeggen?" vroeg Marston. Philip Lombard lachte. „Het ver haal is volkomen juist! Ik heb ze ach ter gelaten! Een zaak van zelfbe houd. Wij waren verdwaald in het oerwoud. Met een paar andere man nen nam ik het voedsel, dat er was, en we gingen er van door." Generaal Macarthur zei streng: „Liet u uw manschappen in de steek liet u ze verhongeren?" Lombard antwoordde: „Ik vrees, dat het niet bepaald een nobele daad was. Maar de eerste plicht van de mens is zelfbehoud. En negers vre zen de dood niet, weet u. Zij staan er anders tegenover dan Europea nen." Vera trok haar handen van haar gezicht. Zij staarde hem aan en vroeg: „U liet hen achter om te sterven?" sterven?" Lombard antwoordde: „Ik liet hen achter om te sterven-'* 17 De omsluierde slangenogen ke ken in de zijne. Met zijn heldere, koele stem zei de rechter: „Ik had vóór dat proces nooit van Seton gehoord." Armstrong zei in zichzelf: „Hij liegt ik weet, dat hij liegt." Vera Claythorne zei iets met een trillende stem „Ik zou het u graag willen vertellen. Over dat kind Cyril Hamilton. Ik was zijn kinder juffrouw. Hij mocht niet te ver in zee gaan Op een dag, toen ik even niet op hem lette, zwom hij weg. Ik zwom hem na.... ik kon niet op tijd komenHet was verschrik kelijk. Maar ik kon het niet helpen. Bij het onderzoek zei de rechter, dat ik geen schuld had. En zijn moeder was erg lief voor mij. En als zelfs zij mij niet de schuld gaf, waarom moet dan nu dit verschrikkelijke gezegd worden? Het is niet eerlijk niet eerlijk.." Zij raakte volkomen van streek en schreide bitter. Generaal Macarthur klopte haar op de schouder. „Kom. kom, lieve kind. Natuurlijk is het niet waar. De kerel is krankzinnig. Krankzinnig! Stapelgek. Hij heeft het helemaal bij het verkeerde eind." Hij ging rechtop staan, zijn schou ders achteruit. Hij snauwde: „Eigenlijk is het het beste, op dit soort dingen geen antwoord te ge- ,,U liet nen in de steek om te Zijn ogen gleden luchtig langs haar verschrikte gezicht. Anthony Marston zei op langza- mee verbaasde toon: „Ik heb zitten nadenken John en Lucy Combes. Dat moeten die twee kinderen geweest zijn, die ik bij Cambridge overreden heb. Ver draaide pech." Rechter Wargrave merkte zuur op: „Voor hen of voor u?" Anthony antwoordde: „Eerlijk ge zegd, dacht ik voor mij maar natuurlijk heeft u gelijk, voor hen was het verdraaid ongelukkig. Na tuurlijk was het een ongeluk. Zij kwamen uit een huis hollen. Mijn rijbewijs werd voor een jaar inge trokken." Dokter Armstrong zei met overtui ging: „Al dat racen is verkeerd volkomen verkeerd! Jonge mannen als u vormen een gevaar voor de gemeenschap." Anthony haalde zijn schouders op. „Snelheid is er nu eenmaal en blijft er. De Engelse wegen zijn natuurlijk hopeloos. Je kunt er geen behoor lijke snelheid ontwikkelen." Hij keek om zich heen naar zijn glas, nam het van een tafel, ging naar het zijtafeltje en schonk zich nog een whiskev-soda in. Over zijn schouder kijkend zei hij: „In ieder geval was het mijn schuld niet. Het was een ongeluk!" Rogers bevochtigde zijn lippen Hij zei nu op zachte, eerbiedige toon: „Zou ik ook iets mogen opmerken, mijnheer?" „Ga je gang, Rogers", antwoordde Lombard. Rogers schraapte zijn keel en likte nog eens zijn droge lippen. „Er was ook sprake van mij en. mijn vrouw. En de naam van juf frouw Brady werd genoemd. Er is geen woord van waar, mijnheer. Mijn vrouw en ik waren bij juf frouw Brady tot haar dood. Zij was altijd zwak geweest, mijnheer, van het ogenblik af, dat wij bij haar ky/amen. Toen was er een storm, mijnheer en juist die nacht werd ze erg ziek. De telefoon was defect. Wij konden de dokter niet bereiken. Ik ben hem te voet gaan halen, mijn heer. Maar hij kwam te laat. Wij hebben al het mogelijke voor haar gedaan, mijnheer. Wij hielden veel van haar, mijnheer. Iedereen kan u dat vertellen. Er is nooit één woord tegen ons gezegd. Niet één woord." Lombard keek peinzend naar het vertrokken gezicht van de man, naar zijn droge lippen en zijn ver schrikte ogen. Hij dacht aan het ge vallen blad. Hij mompelde in zich zelf: „Zo?" Meer zei hij niet. Maar Blore zweeg niet. Hij merk te met het bullebakgezicht van een inspecteur, die een verhoor afneemt op: „U kreeg toch zeker geld na haar dood. niet?" Rogers ging rechtop staan. Hij zei stijf: „Juffrouw Brady liet ons een le gaat na ter beloning van onze trou we diensten. Is daartegen bezwaar?" Nu kwam Lombard tussenbeiden: l'ujezonden nirdedehnc Het was een Franse partij, waar in dr. Euwe op de 6e zet van het theoretisch gebaande pad afweek (Botwinnik is een uitstekend ken ner dezer opening!) om na een min of meer gedwongen dameruil zich op de geïsoleerde d-pion van zijn tegenstander te concentreren. Een systematische belegering leidde tol enig stellingsoverwicht, maar de Russische grootmeester, die zich in middels van het loperpaar had ver zekerd als compensatie voor de ver zwakte damcvleugel, verdedigde de moeilijke stelling ingenieus. Een ogenblik leek het of dc aanhoudende druk van dr. Euwe op de zwarte stelling tot een duidelijk voordeel zou leiden, maar één der lopers snelde kris-kras over het borcl de bedreigde vleugel te hulp en het ge- Vaar, ditmaal voorgoed, was gewe ken. Na 29 zetten was de stelling reeds zodanig, dat remise kon wor den verwacht, maar voor de laatste 12 zetten had Botwinnik nog slechts enkele minuten bedenktijd en dr. Euwe speelde terecht door. Botwin nik maakte geen fout. volbracht de vereiste serie zetten in dc schamele minuten, waarna op de 41e zet tot remise werd besloten. Een zeer be hoorlijke positie-partij. Aan de andere zijde van het po dium leverden Smyslov en Keres een strjjd, even moeilijk en onover zichtelijk als het duel KeresBot winnik is geweest. De pogingen van Smyslov om zich de heerschappij in het centrum te verzekeren bestreed Keres zeer afdoende en toen Smys lov zich bleef aftobben om met tijd rovende manoeuvres de gewenste opmars toch door terzetten, ensce neerde Keres op twee vleugels di verse dreigingen, die Smyslov ertoe brachten een pion te offeren Keres accepteerde het kleine geschenk, behield het overwicht aan terrein en zal de partij, die na de 40e zet werd onderbroken, stellig winnen. De twee verbonden vrjj-pionnen, die op de damevleugel voor een snelle opmars gereed staan, zuhen een vrij spoedige beslissing brengen Hieronder het duel dr. Euwe— Botwinnik. Wit: dr. M. Euwe Zwart: M. M, Botwinnik Franse partij 1. e2e4, e7—e6, 2. d2—d4, d7—d5, 3. Pbld2, c7c5, 4. e4xd5, e6xd5, 5. Lfl—b5+, Pb8c6, 6. Ddl— e2t. Theoretisch is 6. Pf3, c4, 7. 00, Lfgd6, 8. b3! enz. Doch dr. Euwe vermijdt liever de theoretische pa den dezer opening, die Botwinnik bij vmrkeur speelt. 6Dd8e7, d4xc5, De7xe2t. 8. Pglxe2, Lf8xc5, 9. Pd2—b3. Lc5 - b6, 10 Lel—d2, Pg8e7, 11. ud2— b4! Belet 110---0 waarop zou volgen 12. Lxc6,Pxeü, 13. Lxf8 enz. 11a7a6, 12. Lb4c5!, Lb6c7, 13. Lb5xc6, Pe7xc6, 14 0—0—0, Lc8e6, 15. Pe2d4. 0-0-0 1 5Pxdl, 16. Pxd4, 0—0—0 enz. had zwart iets gemakkelijker spel gegeven. Maar Botwinnik speelt moeilijke stellingen nu een maal graag. 16. Pd4xc6! Verbindt de geïsoleerde pion, doch schept twee nieuwe zwakten: a6 en c6. 16 b7xc6, 17. Tdld4, Kc8 d7', 18. g2—g3! Thans dreigt 19. Ta4, Ta8, 20. Ld4 met winst van pion g7, of met 21. Pc5t winst van pion a6. 18f7—f6, 19. Td4a4, Td8 a8. 20 Tal—el Onmiddellijk 20. Le3 en 21. Lf4 was sterker geweest. Het Provinciaal Bestuur van Utrecht heeft twee poppen in Spa kenburger klederdracht doen ver vaardigen, die als geschenk worden aangeboden aan het „Netherlands Museum" in Holland (Michigan U.S.A.). Dit geschenk staat in verband met het in 1947 gevierde eeuwfeest van deze door Nederlandse emi granten gestichte stad. De costuums zijn vervaardigd van thans nog in Spakenburg ge dragen stoffen en de aankleding is geheel in overeenstemming met de werkelijkheid geschied door mej. B. v. d. Kolk te Bunschoten. Een dezer dagen worden de poppen naar Amerika verzonden. De Mos nationaal kamp toen De Haagse oefenmeester Joop de Mos heeft tijdens de overdekte tenniskampioenschappen voor oefenmeesters'in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam de nationale titel bemachtigd. Hij toonde zich in de finale een klasse sterker dan Hem mes, die niet bijzonder in vorm was, en sloeg zijn stadgenoot on danks opmerkelijk veel double faults in drie straight sets. 20Th8—e8, 21. Lc5—e* Lc7d6, 22. Le3—f4, Ld8—f8!, 2i Lf4—e3, Le6—f5, 24 Tel—dl, Kdt c7, 25. Tdl—dl, Lf5 -el! De inleiding tot «en diep door dacht reddingsplan. Wit dreigde Ta4a5. Td4—a4, Lc5 met ruil op f8 en dan tenslotte Pc5 met winst van pion a6. 26. Tal—a5. Le4—g2! Dat is het! Pion a6 wordt via fl gedekt en de parade 27. Pd2, c5, 28. Tda4, dl!, 29. Lf4t. Kb7, 30 b3 (er dreigde mat op dl!), Lc6 brengt slechts narigheid. 27. Pb3c5, Lg2—fl. 27Lxc5 verzekerde al remi se, maar ook Botwinnik wil nog vechten! 28. Pe5d3, Te8—cl. Td4—a4, Te4xa4. 30. Ta5xa4, Lflxd3, 31. c2x d3. c6c5. Hier had dc partij reeds remiso gegeven kunnen worden maar dr. Euwe speelt, gezien dc tijdnood van Botwinnik, door. 32. b2b3, d5—dl, 33. Lc3—d2, Kc7b6, 34. Kc2—dl. Ta8—e8, 35. a2a3, Kb6—b5, 36. Tal—a5t, Kb? b6. 37. b3—bl, Te8—e5, 38. b4xc5, Lf8xc5, 39. f2—fl, Te5—e8. 40. Ta5 a4, Kb6—b5, remise gegeven. CHR. VLAGSMA Bisschop Neill naar Indonesië Van 117 April zal bisschop Neill als vertegenwoordiger van de Wereldraad der Kerken een bezoek brengen aan Indonesië. Ter voorbe reiding van de grote bijeenkomst van kerken in Amsterdam, die tus sen 24 Augustus en 4 September plaats heeft, wil bisschop Neill hier besprekingen voeren met de leiders der verschillende kerkgenootschap pen en met vooraanstaande christe nen. Zijn bezoek moet van grote oecumenische betekenis voor Indo nesië worden geacht. Onder auspiciën van de K.N. A.U. houdt A.V. '40 te Delft Zon dag 4 April in de omgeving van het D.H.C.-veld nationale veldlopen; zulks ter vervanging van D.H.C.'s bekende P.V.D. Met goedkeuring van het K.N.A.U.-bestuur kunnen aan dit evenement ook niet-K.N. A.U. leden deelnemen. Scheepstijdingen Sarangan, 15 Mrt v Singapore wordt 19 Mrt te Manilla verwacht; Willem Ruys, BataviaR'dam 15 Mrt v Singapore; Abbedijk, R'dam New-York 13 Mrt v Antw; Nieuw Amsterdam, vertrekt 16 Mrt v New York via Southampton en Le Havre n R'dam; Abbekerk. R'dam-Austra- lië pass 14 Mrt Gibraltar: Alcinous, 11 Mrt v Beaumont te Colombo; Algenib, vermoedelijk 16 Mrt v San Francisco n Florianapolis; Amstel- diep, 11 Mrt v Batavia te Macassar; Cronenburgh, 13 Maart van Stockholm te Abo; Lindekerk, Am sterdamPerzische golf 14 Mrt te Antw; Ridderkerk, 14 Mrt v R'dam te Antw; Abbekerk. R'dam-Austra- lië 16 Mrt te Marseille verw; Aletta 16 Mrt v Pladjoe n Makassar; Am- stelkerk, DakarLe Havre 15 Mrt dwars v Kaap Blanco; Boschfontein 16 Mrt v Kaapstad te Tenet Eriffe; Jaarstroom, R'damWest Afrika pass 15 Mrt Ouessant: Sloterdijk, R'damBatavia 15 Mrt ten anker Moessirivier bij Palembang; Indra- poera, R'damKaapstad, pass 15 Maart Finisterre; Kamerlingh Onnes Java—R'dam pass 16 Mrt Gibraltar. Hedenavond HILVERSUM I: 19.— Nws. weer. 19.15 Leger des Heils, 19.30 Actueel geluid, 19 45 Eng. les voor gevor derden, 20.Nws, 20.15 Radio- philh. ork., 21.10 Kwartet. 21.30 Vijfde lijdensoverdenk., 22.Or- gelconc., 22.30 Nws, 22.45 Avond- overdenk., 23.Concertgeb. kwin tet, 23.30 B B C. Symphonie orkest. HILVERSUM II: 19.— Piano, 19.15 Reg. uitz„ 19.30 Jongens en meisjes, 19.40 Jeugdnws, 19.45 Le zen in de Bijbel. 20.— Nws, 20.05 Dingen van de dag, 20.15 Mctropole ork., 20.53 Schuldig of onschuldig, 21.Hoorspel: Und morgen die ganze Welt, 22.Viool en piano, 22.20 Malando, 22 45 Van boek tot boek, 23.Nws, 23.15 Zang en orgel, 23.30 Om het wereldkam pioenschap schaken, 23.40 The Mas- queraders. Morgen HILVERSUM I: 7.— Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek, 7.45 Liederen, 8.Nws, 8.15 Pluk de dag, 9 Voor de vrouw, 9.05 Ochtendcon cert. 10.Pianorecital, 10.15 Mor gendienst, 10.45 Engelse kerkKorcn, 11-De Zonnebloem, 11.45 Tsje chisch lied, 12.03 Lunchconcert, 12.30 Weeroverzicht, 12.33 Lunch concert, 12.55 Zonnewijzer, 13. Nws, 13.25 Hobo en piano, 13.45 Hors d'Oeuvre, 14.— Donauklan- ken, 14.30 André Kostelanetz, 14.40 Voor de vrouw, 15.Tsjechische componisten, 15.30 Strijkkwartet, 16.Bijbellozing, 16.45 Pianoreci tal, 17.Jeugdjournaal. 17.30 Ka merorkest, 18.15 C.N.V.-kwartier, 18.30 Regeringsuitzending. HILVERSUM II, 7.Nieuws. 7.15 Gr. muziek, 7 30 Ochtendrhythme, 7.50 Dagopening, 8.Nws, 8.15 Gr. muziek. 8.45 Sj'mphonie orkest, 9.15 Morgenwijding, 9.30 Water standen, 9.35 Arbeidsvitaminen, 10 30 Voor de vrouw, 10.35 Tango's, 10.50 Kleutertje luister,- 11.Or gelconcert. 11.45 Uit de wereld pers, 12.B.B.C. Theaterorkest, 12.30 Weerpraatje, 12.33 In het spi onnetje, 12.38 Pianospel, 13.Nws, 13.15 Metropole orkest, 13.45 Gr. muziek, 14.Voor de vrouw, 14.20 Calvet-kwartet. 15.Voor de zie ken. 16.Tussen vier en vijf, 17. Kaleidoscoop, 17.20 Welk dier deze week?. 17 30 Operette duetten. 17.50 Regeringsuitzending. 18.— Nws, 18.15 Sport, 18.30 The Romancers. Na een moeizame en weinig fraaie partij behaalde ue Neder landse weltergewichtkampioen Giel de Roode in het Concertgebouw te Amsterdam een puntenzege op de Amsterdammer Harry Bos. TIUNKAEENDER 18 MAART. Voor de bestrijding van verschillende ziekten en dierlijke parasieten worden appel- en perebo- men en andere vruchtbomen in het voorjaar en in de zomer met de daar voor in aanmerking komende bestrij dingsmiddelen bespoten Dit is een zeer serieus werk. Zowel de bereiding der sproeistoffen als de bcspuiting dienen met de nodige zorgvuldigheid te geschieden. Wie niet over dc nodi- g: ervaring beschikt late dit werk over aan een goed vakmanOngetwijfeld brengen de bespuitingen wat kosten metzich mede. doch het voornaamste is, dat de opbrengst en de kwal it eM van het fruit er mede gebaat zijn.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3