Tafeltennis balletjes Vondels dichtwerken in de Franse taal 2 Noteert U even Prof. Ariëns sprak voor De Hanze tja msd da Sjjua Nederl. Veldloop kampioenschappen 1NTEKENBILJET H. van Wanningen teraardebesteld Over 't Net sloeg Barna V Russische schakers heer en meester The Sport Shop LAATSTE BERICHTEN Spiegelt U en wordt wijs DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Zaterdag 20 Maart 1948 STADSNIEUWS Rhythme is schoon en zuiver gebleven Op uitnodiging van het Genoot- schap NederlandFrankrijk te Amersfoort heeft dr. J. Stals een bloemlezing gehouden over het werk van onze Nederlandse Prins der dichtkunst vertaald in het Frans, Vondel in 't Frans. De vertaler moet niet alleen bei de talen volkomen beheersen maar ook zelf dichter zijn althans het gevoel voor dichtkunst hebben, en waar het hier gaat om Vondel', zeer zeker gevoel hebben voor onze Ne derlandse taal in de 16e en 17e eeuw. Laat ons beginnen met hier een kleine hulde te brengen aan de heer dr. J. Stals, die wij hier kun nen begroeten als de ambassadeur van ons geestelijk zeer groot bezit in den vreemde. Indien hy in zijn voornemen slaagt, en dat doet hij zeker, om n.l. Vondel vertaald in 't Frans in Frankrijk gedrukt en uitgegeven te krijgen, dan brengt hij een zeer groot cultureel werk tot stand. Dr. Stals vertelde o.a. dat aan de Sorbonne te Parijs onder leiding van dr. Cohen binnenkort vertalin gen van Vondel door de aldaar studerende studenten zu'len wor den opgevoerd. Vondel zo zegt ons dr. Stals is met de pen wal Rubens is met de penseel, groots en vol barock, mu zikaal, beelhouwend met woorden. Vondel is even groot als Goethe, Molière, Shakespeare, maar jam merlijk minder bekend, althans zijn dichtwerk. Spreker leest dan vertalingen voor van Lucifer, de Leeuwen- daelers, uit de Gijsbrecht en ver der enige andere kleine dichtwer ken waarbij het meest pakkend Constantyntje en „Nacht, schooner dan, de dagen" uit het koor der Clarissen. Neem Frans lezende lezers eens Vondel ter hand en lees dat schone Kerstgedicht en dan vervolgens de vertaling: Nuit sainte, plus que les jours belle, L'envie d' Hérode souffret elle. Dans tes ténèbres la clarté. Que chac un chante et que* on adore? Ta voix, eet orgueilleux! ignore Si fort qu elle ait pour lui sonné. Het rhythme is zo schoon en zui ver gebleven en het geheel dicht GRAND: Ali Baba en de 40 rovers 14.30, 18.45 en 21 u., Zo. 14, 16.15 1845 en 21 u. (alle lft). CITY: De beste jaren van ">ns leven <14 j.). 14 en 19.30 u Zo. 13. 16.45 en 20.30 u. REMBRANDT: Op stap (14 jaar) 14.30 en 20 u., Zo. 14, 16.15, 18.45 en 21 u. 20 MAART: Matthaus Passion, St. Joriskerk 14 u. Feestavond handbalgr. „Amers foort" Markthal 20 u. 21 MAART: Hum. Verbond, dr. D. H. Prins „Wees U zelf" Volksgeb. 10.30 u. Volksontwikkeling, besloten voorst „Als de regen komt". Grand 10 u. 22 MAART: Openb. verg. K.V.P. Spr. prof Romme Amicitia 20 u. Wijdingsavond Rem. Kerk o.l v. dr. R. Miedema m.m.v. Kwartet 20 uur. Volksontw. drs. de Groot over: Veluwe, planten en dieren, met lichtb. Geb Ver. v. Vrijz. Herv. 20 u. 23 MAART: Ver. v. Paedagogiek, dhr. M. A. C. Lindeman: „Ouders en Onderwijs". Monopole 20 u Lezing over voetbalspelregels door dhr F. J. van Vieri (A'dam) De Vergulde Wagen 19.30 u. „STICHTSE HEUVEL": Wo, Za. en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (The New Dutch Swingers). DANCING VAN T HUL: Zat., Zon. en Woensd. dansen, 2023 uur. Zon mid. 15—18 u. (Orkest „The Rhythm Specials") DANCING d'ORANJEBOOM: Zat.. Zon. en Woensd. dansen OPENB. LEESZAAL EN BIBL da gelijks ruilen v. boeken 1417 u. Di. Vrijd avond ook van 19—21 uur. Leesz. geopend dagelijks 10 —12.30 u. en 1417 u DL en Vrijd. ook 19—22 uur. De gelukkigen Het is uit de fantastische stroom goede oplossingen wel gebleken, dat de puzzle van de vorige week helemaal gen moeilijkheden ople verde. Hij was zelfs zo makkelijk op te lossen, dat wij er zelfs aan merkingen over kregen. Het is echter niet zo, dat wij onze lezers geen moeilijke raadsels op durven te geven, maar wij gunnen hun ook graag een makkelyke avond. De gelukkigen van deze week zijn: 1 H. G. v. Duuren, Noorder singel 23, Voorthuizen 10.2. H. C. van Nimwegen, Lekstraat 11; 3. A. Bruijn, Puntenburgerlaan 5, Amersfoort, 4 Mevr. G. Horstmann- De Veute. Boterdijk 29, Nunspeet; 5. J. M. Bar billion, Javastraat 32. bij en in ons. Vervolgens behandelde dr. Stals Lucifer en de val der engelen vooral in de derde acte waar de aanvoerder der opstandelingen ten onder gaat, is zo groots en indruk wekkend dat wij huiverden. Tussendoor las dr. Stals Constan- lijntje, Zalig Kijntje, de Gouden Leeuw en andere kleine althans korte dichtwerken van deze Prins der dichters. Aan het slot van de lezing ver namen wij dat Minister Gielen het werk van de heer Stals steunt, het geen zeker ons la-d in de vreemde ten goede komt. Een klein maar select gehoor dankte de voordrachtgever voor 't gebodene dat meerdere belangstel ling verdiende. „Laat minvermogenden delen in welvaart" Bij afwezigheid van de voorzit ter werd de werkvergadering van „de Stanze", welke gisteravond ge houden werd in de Wapenroem ge opend door de waarnemende voor zitter de heer J. van Boekenoogen. In zijn openingswoord spoorde de heer Boekenoogen de vergade ring aan alle krachten bij te zetten om zich tegen de druk der Coöpe ratieve verenigingen te handhaven. Na het voorlezen der notulen door de waarnemend secretaris de heer P. Smink, sprak prof. Ariëns over „Het Coöperatieve Vraag stuk". In een kort doch helder betoog belichtte spr. het voor en nadeel der Coöperatieve Verenigingen. Na de oorlog was de coöperatie niets verzwakt. Haai bestaan was zelfs urgenter. In vele lande- had de coöperatieve Vereniging zelfs een groot deel der distributie tot zich getrokken. Volgens de statistieken waren in ons land de percentages steeds groter gebleven voor het kleinhan- delbedrijf, dan die van de Coöpe ratieve Vereniging of het Groot winkelbedrijf. Spreker besloot met een oproep aan de Middenstanders om vooral dc minvermogende te doen delen in de welvaart en tevens de recht vaardigheid en billijkheid te hand haven. Na prof. Ariëns bedankt te heb ben ging de waarnemend voorzit ter over tot het behandelen van dc werkagenda. Het onderwerp over collectieve plaatsing van advertenties bracht grote discussies te weeg. Handbal wedstrij d afgelast De handbalwedstrijd voor het kampioenschap tweede klasse Dis trict West Amsterdam tussen de handbalgroep „Amersfoort" en de „Brandweer Amsterdam" kan we gens verzoek om uitstel van de club uit Amsterdam geen doorgang vinden. Slijkhuis en De Ruyter naar Amersfoort Voor de door AAV op 2e Paas dag te organiseren Nederlandse veldloop-kampioenschappen heb ben reeds een week voor de slui tingsdatum 150 deelnemers inge schreven. Hieronder zijn er uit Zeeland, Noord-Brabant, Limburg en Friesland. Het belangrijkste is wel dat alle cracks reeds inschre ven. AAC uit Amsterdam komt met een zeer sterke ploeg uit w.o. Slijk huis (die op de Olymp. Spelen te Londen op de 5000 m. uitkomt), Meyer (de winnaar van 1947) en Overdijk (Nederl. Marathonkam pioen 1947) A.V. 1923 uit Amster dam komt o.a. uit met Frits de Ruyter (Nederl. kampioen 1500 m) Groen en de Roode. Walstra, de kampioen van de Noordelijke pro vincies heeft eveneens reeds inge schreven. Voor het Amersfoorts publiek is er dus thans een unieke gelegen heid om het lopen van Slijkhuis te bewonderen, die volgens de bin nen- en buitenlandse sportpers op de Olympische Spelen te Londen met de Tsjech Zatopek zal moeten uitmaken wie Olympisch kampioen wordt. Zoals wij reeds mededeel den worden de wedstrijden gehou den op de terreinen van Bosbad en Bosvijver in Birkhoven. 't Is een bijzondere kip, drrt is het De familie Brassen. Marconi straat 10. houdt kippen. Erg bij zonder is dat nietal zou menigeen voor één enkele, goed leggende kip heel wat over hebben Wél bijzon der is dat een van de dieren, een bruine Barnevelder, de vervelende gewoonte heeft eieren met een nogal zachte schaal te produceren zodat de familie, zodra de bruine wat heeft gelegd, er telkens als dc kippen bij moet zijn om te voor komen dat dc zusterkippen het weke ci niet kapot trappen. Zo ook gistermorgenMevrouw Brus- se haastte zich naar het kippenhok en vond de vreemde kip daar in derdaad op het nest. Na tien minu ten was het gebeurd en mevrouw wilde haar hand al uitsteken, toen ze ontdekte dat bruintje niet dén.' maar drie eieren had gelegd. Of zij lang heeft geaarzeld voor zij ze mee naar binnen heeft genomen konden wij piet te weten komen. Wel weten we. dat in de loop van de dag heel wat buren en familie leden de drieling samen 252 gram. elk wegende S4 gram zijn komen bekijken. ..We hebben ze nog. Ze zijn week. zoals altijd bij deze kip, maar ze zijn goed." ver telde mevrouw Brussc ons. ..Eigen lijk weten we niet eens of het wel bijzonder is Een klein beetje toch weldunkt Waarderende woorden over zijn arbeid Vrijdagmiddag werd op de Alge mene Begraafplaats „Rusthof" het stoffelijk overschot van de heer H. van Wanningen, die in de leeftijd van 64 jaar plotseling is overle den, in leven o.a. verbonden aan het accountantsbureau Wanningen Van de Burg en enige tijd werk zaam was als leraar aan de Han delsdagschool, onder grote belang stelling ter aarde besteld. De vele belangstellenden hadden zich in de aula verzameld, toen de baar bedekt met bloemen werd bin nengedragen. Een zwager van de overledene, de heer J. Weide, zei- de in zijn troostwoorden tot de fa milie, dat met het verscheiden van de heer Van Wanningen een ar beidzaam leven werd afgesloten. Een man, aldus de heer Weide, die met alle familieleden een ste vige vriendschapsband onderhield cn waaraan steeds dankbare her inneringen zullen blijven voortic- ven. Vervolgens voerden nog het woord de heer J. van de Burg, die met de ontslapene vele jaren heeft samengewerkt, mr. E. van Gulik, die namens zijn door ziekte ver hinderde schoonvader, de oud-di recteur van de Handelsdagschool, de heer J. Peper en namens de Barneveldse Drukkerij sprak en een oud-assistent, die vertelde over de prettige en leerzame samenwer king met de heer Van Wanningen. Aan het graf dankte een zoon voor de eer aan zijn vader bewe- Dierenbescherming in de practijk Toen een agent op de Hogeweg een klein paard voor twee woon wagens zag lopen en welke vracht kennelijk te zwaar was voor het dier, gaf hij de woonwagenbewo ners order een woonwagen af te koppelen. Brand in een schoorsteen Vrijdagavond omstreeks zes uur ontstond in een woning aan de Tuinstraat een schoorsteenbrandje. De oorzaak moet gezocht worden in een constructiefout van de schoorsteen. De Brandweer ver leende eerste hulp. Er was weinig schade. Tafeltennis Vijfde team heeft niets te vrezen In de tafeltenniscompetitie wa ren er in de afgelopen week nog maar enkele achterstallige wed strijden te spelen. Over 't Net 1 speelde tegen Barna 5 met als in zet de vierde plaats in de eerste klasse en had weinig moeite om de Utrechters met een nederlaag naar huis te zenden. Van de Barna-spe- lers bleven Bul en Ten Geutendam beneden hun kunnen en alleen Spijkerman kon het de Amersfoor- ters lastig maken. Hij wist inder daad Schild en Van Leersum te verslaan; dezen wonnen echter hun beide andere singles en samen de dubbel en daar A. Lambrechts al zijn partijen won, was de uitslag 8-2 voor Over 't Net. Met nog de laatste wedstrijd tegen Tuindorp 2, die gewonnen kan worden, voor de boeg heeft Over 't Net 1 uit 15 wedstrijden 16 punten behaald bij een totale score van 72-78. Over 't Net 5 wist ook in zijn laatste competitiewedstrijd onge slagen te blijven. De tegenstander was Zeist 6, het enige team naast Over 't Net, dat nog kampioens kansen had. Het lukte Zeist 6, de Amersfoorters het eerste gelijke spel af te dwingen, doch dat was niet voldoende om Over 't Net het kampioenschap nog te ontnemen. Dit team heeft van de 12 wedstrij den er 11 gewonnen en 1 gelijk ge speeld, bij een score van 98-22. Nu moet het zijn krachten meten met die der andere derde klas-kam pioenen. In de wedstrijd tegen Zeist was mej. Heilygers bijzonder goed op dreef en won twee par tijen; Sneep behaalde ook twee overwinningen en Berendse één, zodat Zeist slechts door de dubbel te winnen nog een gelijk spel uit het vuur kon slepen. Tafeltennis Derde lustrum van AAV in 1949 In het verslag van de jaarverga dering der Amersfoortse Athletiek Vereniging, gepubliceerd in onze editie van Donderdag 18 Maart j.l., werd medegedeeld dat AAV in 1943 haar vyftien-jarig bestaan zal vieren. Ter voorkoming van mis verstand zij vermeld dat dit derde lustrum niet dit jaar, doch in 1949, wordt gevierd. „Noack" organiseert tafeltennisontmoeting Zaterdag 27 Maart worden de persoonlijke tefeltenniskampioen- schappen der Amersfoortse be drijfsverenigingen verspeeld: deze wedstrijden worden georganiseerd door de personeelsvereniging „Noack" en staan onder auspiciën van Over 't Net. Van de waslijn in een tuin van een woning aan de Bloemendaal- sestraat werd een overall gestolen. VAN OORLOGSBODEMtot ..vissersvaartuig". Een duikbootja- gcr, die door de Duitsers werd ge bouwd en door de geallieerden tot zinken werd gebracht, is door een Nederlandse rederij aangekocht. Het schip zal weldra als trawler dienst doen. Wijdingsdienstcomité „Levensvragen" Het comité „Levensvragen" houdt Zondag a.s. om half elf een Wydingsdienst in het zaaltje aan de Regentesselaan. De liturgische dienst staat o.l.v. dr. N. H. Ridder bos. De heer G. v. d. Burg verzorgt de muziek. H. Mis van Pater P. Meinders C.S.S.R. Op Zondag 28 Maart te kwart voor tien zal onze oud-stadgenoot en zoon van de parochie van St. Franciscus Xarverius, de weleerw. Pater P. Meinders C. s.s. R. zijn eerste plechtige H. Mis in die pa rochiekerk opdragen. Gevallenen geëerd Vanmorgen heeft een deputatie van de Oranjevereniging Berg- kwartier om half acht een krans gelegd bij de gedenksteen aan de Appelweg. Medische Zondagsdienst Doktoren: alleen teraadplegen bij spoedgevallen: H. Werkman, Utr.weg 10, tel. 3008; H. Boersma, Dollardstraat 2, tel. 5327. Apotheken: W. A. v. d. Boven- kamp, Utr.straat 45a, tel. 3358. Verloskundigen: H. A. v. d. Grient, Breestr. 8b, tel. 6830; M. A. J. de Remo, Soesterweg 15, tel. 4973. TRIBUNAAL-ADVIES In de zaak tegen mej. M. E., ge wezen employé op het Gewestelijk Arbeidsbureau, verdacht van ver trouwelijke omgang met Duitsers in oorlogstijd en het verlenen van medewerking bij de uitzending van arbeiders naar Duitsland advi seerde de 5e Kamer van het Utrechts Tribunaal gisteren: voor waardelijke internering voor de tijd van één jaar met een proeftijd van drie jaar. „Ali Baba en de veertig rovers" Waarschijnlijk zagen velen van U enige tijd geleden met ons de kleurige film „Duizend en een nacht" Ze zullen er met ons onbevangen van genoten hebben en de geschiedenis een uur later weer zijn vergeten. Toen we gis teravond „Ali Baba en de veertig rovers" in het Grand Theatre gin gen zien en de eerste beelden op het doek verschenen, bleek dat er Aan de Administratie van het „Dagblad voor Amersfoort Snouckaertlaan 7, Amersfoort. IK VERZOEK U MIJ TE WILLEN NOTEREN ALS ABONNé OP HET „DAGBLAD VOOR AMERSFOORT' voor: 31 cent per week 4.— per kwartaal Naam Straatnaam Woonplaats Datum Zfl, die zich nu abonneren, ontvangen tot 1 April de bladen gratis. Doorhalen wat niet wordt verlangd. WjJ vergissen ons niet gaarne, zou U daarom Uw naam en adres ln blok- letters willen Invullen? Simultaan-seance trok grote belangstelling Het is het Comité der Amersf. schaakverenigingen ernst met haar plannen onze stad tot een schaak centrum te maken. Ditmaal heeft zij van de aanwezigheid der Russi sche schaakmeesters in ons land gebruik gemaakt, een drietal dezer schaakgenieën uit te nodigen. Zo gebeurde het dat Vrijdagavond in de Markthal de heren Salo Flohr, Kotov en Tolush, vergezeld van een ambtenaar der Russische Am bassade, de gasten waren van ge noemd Comité om, zoals de heer Hollander, de voorzitter van het schaakgenootschap „Amersfoort" het in zijn openingswoord uitdruk te „ons eens te laten zien wat scha ken is". Welnu, in dit opzicht is men niet teleurgesteld. De presta ties van deze drie Russen waren verbluffend. Direct nadat de heer Hollander hen had verwelkomd namen de meesters hun plaats in tussen de tafels en begonnen in een snel tempo hun rondjes. Kotov nam 32, Tolush 33 borden voor zijn rekening. Op voorstel van Flohr speelde de ze tegen 10 sterkere spelers met gebruikmaking van de schaak- klok. Alle drie bewezen zij hun meesterschap.' Het leek wel of zij niet behoefden te denken. Zeer snel spelend wis ten zij toch de kleinste on nauwkeurigheid af te straffen. De eerste slachtoffers vielen al spoedig, direct gevolgd door andere. Om ongeveer 10 uur hadden zij met al hun tegen standers afgerekend, na circa twee uur spelen en zonder één verliespunt. Flohr won 9 van de 10 partijen. Slechts de heer G. Goossens wist (Ingezonden mededeling) wéér verkrijgbaar NATUURLIJK WEER BIJ UTRECHTSESTRAAT 39 TELEF. 5325. remise te behalen. Kotov won er 28 met 4 remises tegen resp. G. Agter- huis, Th. A. A. Brcuer, H. van Hartskamp en J. Schaapman, ter wijl Tolush er 29 won, eveneens met 4 remises tegen J. C. Gelder blom, H. Juffer, P. Latour en S, Roosma. Onze landskampioene mevr. Fen ny Heemskerk nam de jeugd onder handen, welke het haar toch nog vrij lastig maakte. Spelend aan 20 borden .won zij er 18, verloor van J Floor en .maakte remise tegen E. Poptie. Fraai was ook de presta tie van de jeugdige W. Cozyn, die het langst tegen haar stand hield en een töreneindspel bereikte, dat o.i. remise te houden was geweest. Er was voor deze schaakavond veel belangstelling. Zelfs uit Apel doorn waren twee schaak-enthou siasten overgekomen om tegen de Russ. meesters te spelen. Een woord van lof komt de heer A. Huisman zeker toe, die voor de organisatie van deze welgeslaagde seance, het leeuwenaandeel heeft verricht. ergens in een verborgen hoekje van onze herinnering toch nog wat van deze Arabisch-barbaarse ge schiedenis was blijven hangen. Ali- Baba en zijn trawanten beleven namelijk een technicolor-avontuur dat op hetzelfde stramien is gebor duurd, met dezelfde middelen rijke décors, veel woeste mannen op even woeste paarden en natuur lijk een schone prinses werd op gebouwd. Storend is deze overeen komst niet want Ali Baba pseu doniem voor de zoon van de van zijn troon verdreven en later ver moorde kallef van Bagdad doet vele dappere dingen om zijn rijk van het juk der Mon golen te bevrijden. Zijn dapperheid en die van zijn mannen, mitsga ders de schoonheid der veelomstre den prinses en de luguberheid van de Mongoolse Khan doen de be zoeker, die een mild oordeel heeft en nog kinderlijk plezier aan iets kan beleven, menig maal op zijn stoel rillen. Maria Montez geeft een ondeu gende creatie van de prinses. John Hall is de fiere Ali Baba. Voor de derde maal: „De beste jaren" „De beste jaren van ons leven", de film die gedurende twee weken in het Grand Theatre heeft ge draaid, trok gedurende die tijd keer op keer een volle zaal. Er is daarom besloten deze zeer goede film nog eenmaal te prolongeren. Deze derde week wordt zij ver toond in het City-theater. „Op Stap" een oudje van eigen bodem De ouderen onder de Amers foortse filmliefhebbers zullen zich ongetwijfeld de Nederlandse film „Op Stap" herinneren, waarin na tionale beroemdheden als Fientje de la Mar, Frits van Dongen die inmiddels in Amerika aardig op weg is zich een goede naam als filmacteur te verwerven Jopie Koopman, Henriëtte Davids en Adolphe Engers enige van de .hoofdrollen vervullen. „Op Stap" wordt deze week in Rembrandt vertoond en is de geschiedenis van Janus Fortuin, een pianostemmer, die het levvn neemt zoals het is omdat hij weet dat je „als je voor een dubbeltje geboren bent, nooit een kwartje bereikt". Er gebeurt heel wat in dit verhaal maar alles komt goed terecht. Louis Davids, dit zij apart vermeld, vervulde de rol van deze „kleine man". Een liter melk meer voor volwassenen Nog geen opheffing van distributie De ruimere melkproductie maakt het mogelijk het veertiendaagse melkrantsoen voor volwassenen, houders van A-kaarten, van 4 liter op 5 liter te brengen en wel met ingang van 24 April as. Het minis terie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening voegt aan deze mededeling toe, dat, zoals ook uit de onderhavige maatregel blijkt, het voorshands nljt la do bedoeling ligt de melkdistributie op te heffen. Examens Vaardigheids-diploma. Machineschrijven: de dames S. Bos, M. C. v. Bennekom, E. J. Moolenburgh en C. J. Geelhuysen. Praclijk-diploma. Machineschrijven: de dames M. A. Bobbink, A. de Vries, E. Ver- woert, O. Monsjou, T. J. Sluis, A. Helmich, M. Koot, P. v. Berkel en T. Bakker; de heren J. A. ter Weel, J. W. Overeem en J. de Graaf. Snelheids-diploma. Machineschrijven: mej. A. Hilde- ring. Eervolle vermelding. Machineschrijven: mej. J. W. M. Faes met 310 aanslagen per minuut Kantoorstenograaf Nederlands: de dames O. Monsjou, F. Warde naar, M. v. Barneveld, J. H. van Ramshorst, L. v. Ooyen. P. v. Ber kel, E. Helmich,' T. Broersma, J. Jacobs, G. v. Heerd, M. v. d. Sluis, E. v. Straaten; de heren L. L. Welp, J. de Graaf en L. Geuchies. Kantoorstenograaf le klas: mej. M. G. V. v. Stek. Het Hoofdbestuur van het Huma nistisch Verbond heeft deze week zijn mening uitgesproken over de gang van zaken in Tsjechoslowa- kije en er met alleen op gewezen dat deze gebeurtenissen in ons land grote verontrusting hebben opge wekt. maar bovendien aangegeven waar in deze soort gebeurtenissen voor een humanist het zwaartepunt moet liggen. VRIJE WOORDEN door IR P. SCHUT „Het huma nisme." zo ein digt de verkla ring. „is de dra ger van een maatschappij beeld, dat wordt gekenmerkt door sociale gerechtigheid, persoon lijke vrijheid en culturele verant woordelijkheid. Het hoofdbestuur van het Humanistisch Verbond meent dan ook tot uitdrukking te moeten brengen, dat het de taak van alle humanisten is deze ideeën onwankelbaar trouw te blijven in woord en daad". Door deze verklaring vereenzel vigt het Humanistisch Verbond zich met geen enkele politieke par tij of stroming. Het wenst zelfs uit drukkelijk tot uiting te brengen dat het zich in geen geval solidair ver klaart met zekere groepen die vóór' alles uit die gebeurtenissen een hetze tegen bepaalde partijen en landen willen beginnen. Het wil de troebele sfeer van haat en wantrou wen niet nog veïder bederven, maar alleen zeer duidelijk en zeer posi tief laten horen wat het van een humanist, ook en juist in ons d eni ocratisch land ver wacht. Het had boven de verklaring de oude spreuk kunnen plaatsen: Spie gelt u. en wordt wijs! Leusden Jaarfeest Christelijke J ongelingsvereniging Vrijdagavond werd door de Chr. Jong. Ver. „Prediker 12 vers la" haar 65ste jaarvergadering gehou den. De ere-voorzitter Ds. P. Hof stede herdacht in zijn openings woord, ontleend aan een gedeelte van Openb. 21, het feit dat de ver eniging thans haar 65 jarig be staan kon vieren en reeds vele ge slachten tot zegen was geweest. Het verslag van dè secretaris J. ter Maten getuigde van de bloei der vereniging en de penningmees ter E. de Kruijff liet de gezonde financiële toestand van de ver eniging zien. De Bijbelinleiding n.a.v. Romei nen 12 werd verzorgd door T. de Kruijff. Hierna werd een vrij onderwerp behandeld door T. van Kooten en werd een samenspraak opgevoerd genaamd „Weergevonden". Na de pauze werd een goed ver zorgd toneelstuk in drie bedrijven opgevoerd getiteld „De dag kwam" waarin medewerking verleend werd door drie dames van de Meisjesvereniging. Na het zingen van de avondzang sloot Ds. Hofstede deze avond met dankgebed. Op het jaarfeest, dat druk be zocht werd, bracht de burgemeester een groot gedeelte van de avond temidden der leden door. Predikbeurten St. Joriskerk 10 uur ds. Vermaas. Openb. belijdenis des geloofs 5 uur ds. Blok Openb. belijdenis des ge loofs. Nieuwe kerk 10 uur ds. Gerrit sen. Openb. belijdenis des geloofs; 7 uur ds. Bout. Emma-kerk 9 uur en 10.30 uur ds. Koolhaas. Openb. belijdenis des geloofs; 5 uur ds. Smits. Openb. belijdenis des geloofs. Gymnasium 10.30 uur ds. Braak man. Openb. belijdenis des geloofs. Kapel Zon en Schild 10 uur ds. Bout. Openb. belijdenis des geloofs. Jongerendiensten. Kerk (Appel weg) 10 uur de Heer M. Germans; 11.05 uur de Heer M. H. Knegt. Wijkgebouw 10.30 uur ds. Herf- kens. Gebouw Immanuel 10.30 uur de Heer H. C. van Norden. Jeugdhuis 10 uur de Heer D. Veis Heyn. LEUSDEN 10 uur ds. Hofstede. Openb. belijdenis des geloofs. Geref. Kerk (L. Vrouwestr.) 10- uur ds. J. J. 1 Oranje (Batavia), 17.30 uur ds. D. A. Zijlstra (L. Cos- terplein) 9 uur dr. N. H. Ridder bos, 17.30 uur ds. J. J. Oranje (Tulpstr.) 9 uur ds. D. A. Zijlstra, 17.30 dr. N. H. Ridderbos. Geref. Kerk (art. 31) Zuidsingel 10 uur ds. J. A. Vink, 17.30 uur ds. E. T. v. d. Born, Westerkerk 10 uur ds. E. T. v. d. Born, 17.30 uur ds J. A. Vink. Vrije Geref. Gem. (Muurhuizen 53) 9.30 en 17 uur Godsdienstoef. 25 Maart 19 uur ds. Joh. v. d. Poel (Giessendam). Geref. Gem. (Stovestr.) 10 en 17 uur leesdienst. 23 Maart 14.30 en 19 uur ds. J. v d Berg (Utrecht) Bidstond v. h. gewas. Rem. Gem. 10.30 uur dr. R. Mie dema. Ver. v. Vrijz. Herv. (Gasthuis- kerk) 10.30 uur dr. J. Nieweg. 14 uur ds. Thoden van Velzen (Zeist* Kerkgeb. Hoogland bev. v. lidma ten. Vrijz. Chr. Jongerendienst (He- •renstr.) 1115 jr. 12- uur mej. K. Jonker. Vrijz. Ev. Gem. (Appelweg) 20 uur ds. de Jonge (Zwolle). Luth. Kerk 10.30 uur ds. J. Ph. Makking (H. Avondmaal). Doopsgez. Gem. 10.30 uur ds. S. Gosses Gzn. (Doop). Chr. Geref. Gem. 10 en 17 uur ds. J. Drenth. Oud Kath. Kerk 10 uui; H. Mis, 17 uur Vesper. Vrye Kath. Kerk 10.30 uur H. Mis. Oosters Apost. Episc. Kerk (A. Paulownalaan 7), 10.30 uur H. Of ferande (Palmzondag). Chr. Science Soc. (H.B.S. Thor- beckepl.) 10 uur Holl., 11.15 uur Eng. dienst. Verg. v. Gelovigen (Nicasiusstr. 4B), 10 uur Eredienst 17 uur pred. des Woords. Leger des Heils. 10 uur Heili- gingsdienst, nm. 19 uur Openlucht samenkomst t.o. Oude Pol. Bur., 20 uur Verlossingssamcrikomst. Lei der Adj. Barteling. Zaterdag van 8 tot 9.30 uur n.m. Straatzang Eemstraat. Burgerlijke Stand Geboren: Cornelis, z v C Gree- ven en J. G. Castelijns. Jan Wil lem, zv J van de Hoef en G Man ten. Rijk, z v K v de Kooij en P Pureveen. Htjndrikus Johannes, z v J G van Velsen en G F Kok. Luit- zen, z v G J van den Brink en G Davelaar. Gehuwd: Th. A. Roosendaal en M G Ellenbroek. Overleden: Janna Marina Beu kenkamp, d v J L Beukenkamp en M M Smit, 3 w. Woutera Cornelia Engeltjes, geh. m. P. de Haas 66 j. Medische Zondagsdienst Voor a.s. Zondag wordt de art- sendienst alleen voor spoedgeval len waargenomen door dokter W. Verbeek te Hoogland, telef. K3493- 260. Predikbeurten Zondag 21 Maart: Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2.30 u ds J van Amstel. Geref. Gem. Geb. „Bouwlust": 9.30 en 3 uur: Leesdienst. Wagen kantelde Op het kruispunt onMond door het kantelen van* een met stro ge laden wagen een verkeersobstakel, waarvan men echter na geruime tijd geen hinder meer ondervond. Nijkerkerstraat wordt „kaaF' Dezer dagen is men begonnen met het rooien van bomen langs de Nijkerkerstraat, welke in zoda nige staat verkeren dat ze bij een eventuele storm gevaar op zouden kunnen leveren. Naar wij verne men zullen ruim 72 bomen gekapt worden. Hoogland Medische Zondagsdienst Alleen voor spoedgevallen wordt de medische dienst Zondag 21 Maart a.s. waargenomen door dr. W. Ver beek te Hoogland, tel. K3493-260. Deze waarneming geldt voor Hoog land, Hooglanderveen en Hoevela ken. Predikbeurten Zondag 21 Maart: Ned Herv. Kerk op De' Ham: 10 uur: ds O. S. Jellema. Bevestiging van nieuwe lidmaten; 2 uur: ds. Thoden v. Velzen uit Zeist. Dienst Vrijz. Hervormden uit Amersfoort. Bevestiging van nieuwe lidmaten.; 4.30 u.: ds Hooyer uit Nijkerk. Evangelische Kring uit Nijkerk. Bevestiging van nieuwe lidmaten.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2