Amersfoorts sportvelden in beheer bij Stichting BI PHMSHAV£ I Boys benutte beter dan windvoordeel Saestum Krachtmeting tussen HVC en AP WC B. en W. verwachten betere financiële resultaten Amersfoort vierde gezellig feest DrD. H. Prins over „Wees U zelf" Matthaeus Passion in St. Joriskerk rijk begin van ene traditie Strijd in 4e klasse J blijft spannend Beijlsmit of Bijlsmit 2 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Maandag 22 Maart 1948 STADSNIEUWS De gewijzigde inzichten omtrent de taak der overheid ten aanzien van de lichamelijke opvoeding en de moeilijkheden, welke een goede sportbeoefening in onze stad in de weg staan, hebben B. en W. van Amersfoort aanleiding gegeven om, in overleg met vertegenwoordigers van de verschillende op het gebied van de lichamelijke opvoeding werk zame plaatselijke organisaties, do vraag onder de ogen te zien op welke wijze de lichamelijke opvoeding in deze gemeente het doelmatigst kan worden bevorderd. Hoewel er natuurlijk verschil van mening kan en ook zal bestaan omtrent hetgeen wel en niet tot de taak der overheid be hoort, zal naar onze mening geen punt van discussie uitmaken de stel ling dat de overheid op het terrein van de lichamelijke opvoeding een zeer bewuste taak heeft te vervullen, niet om alleen velden en gelden ter beschikking te stellen, maar evenzeer om ten opzichte van de gehele gemeenschap te bevorderen, dat deze velden en gelden inderdaad zó wor den aangewend, dat de gehele gemeenschap daarbij is gebaat. Gemeenschap bij maat regel gebaat Uitgaande van deze stelling olijft de vraag te beantwoorden op welke wijze de overheid de op haar rus tende taak op het gebied van de lichameliike opvoeding moet ver vullen. Gezocht is naar een vorm, waar bij de sportorganisaties in onder linge samenwerking trachten al datgene te doen. wat kan strekken tot bevordering van een gezonde lichameliike ontwikkeling van de Amersfoortse burgerij en waarbij de gemeente slechts een stimule rende en controlerende taak heeft te vervullen. Het resultaat van het over leg met de plaatselijke sport verenigingen is geweest, dat B. en W. de raad thans willen voorstellen de oprichting van een stichting, waaraan zowel de gemeente als de plaatselijke sportverenigingen zullen deel nemen. Daar het bestuur der stichting zal bestaan Uit 7 tot 11 leden en hiervan 2 door de raad. 1 door het college en de overigen door de deel nemende verenigingen worden aan gewezen. is aan de verenigingen een overwegende invloed toege kend op het door het bestuur te volgen beleid. Doel Blijkens de voor de stichting op gestelde ontwerp-statuten heeft de stichting, mede ter bevordering van een gezonde lichameliike ontwikke ling. ten doel: a. de beoefening van de diverse sporten in Amersfoort mogelijk te maken; b. voor zover het op haar terrein ligt, de beoefening van sport in het algemeen te bevorderen en de publieke belangstelling daar voor op te wekken; en zij zal dat doel trachten te ver wezenlijken door: a. het oprichten en aanleggen, in richten exploiteren van sport terreinen, banen, sportlokalitei- ten en dergelijke: b. het organiseren van wedstrijden met inachtneming van eventu ele beperkende bepalingen, uit gevaardigd door een daartoe be voegde instantie: c. het aanwenden van alle overige geoorloofde, haar ten dienste staande middelen, welke aan het doel bevorderlijk kunnen zijn. De grootste moeilijkheid is onge- twiifeld het gebrek aan sport- en speelvelden en dientengevolge de distributie der aanwezige velden onder de daarvoor in aanmerking komende Verenigingen. Wat dit laatste betreft vertrouwen B. en W. dat de sportverenigingen in onder ling overleg in de stichting beter dan de gemeente de distributie der velden zullen kunnen regelen. Be ter dan de overbelaste dienst ge meentewerken zal de stichting kun nen bevorderen, dat deze velden zo worden aangewend, dat de gehele gemeenschap daarbij zoveel moge lijk zal ziln gebaat. Om deze rede nen zouden zij de daarvoor in aan merking komende gemeentelijke sportterreinen waaronder zij ook het terrein aan de Leusdei »*eg zou den willen begrijpen in afwacht'-g van de daaraan te geven definitie ve bestemming dan ook in be heer en exploitatie willen geven aan de stichting. Taak Het tekort aan sport- en speel velden zal op korte termijn niet uit de weg kunnen worden geruimd al verwachten B. en W. een geringe verbetering door het aanleggen van de beide sportterreinen in de Plantsoengordel van het Soester- kwartier. Het zal echter tevens tot de taak van de stichting behoren dit te kort. zo enigszins mogelijk, op te heffen. Daartoe zal zeker no dig zijn het aanleggen van meer dere nieuwe sportterreinen, maar ook het verbeteren van de bestaan de velden zei wellicht enige verrui ming kunnen geven. Het Hikt ons juist, dat de stichting, waarin vele takken van sport zullen zijn ver tegenwoordigd. hier een taak krijgt te vervullen. Vanzelf sprekend zul len. indien tot aanleggen van ter reinen of het oprichten van sport- lokaliteiten kan worden overge gaan, daarmede belangrijke bedra gen zijn gemoeid. Het zal van de financiële resultaten der stichting afhangen of de stichting in staat zal zijn de daarvoor benodigde be dragen zelf te verstrekken, dan wel of de gemeente, bijvoorbeeld in de vorm van een geldlening financieel zal dienen te helpen. B. en W. verwachten van de ex ploitatie door de stichting ook be tere financiële resultaten. Deze re sultaten zullen vooral gunstig kun nen worden beïnvloed indien de stichting op de haar ter besch.k- king staande terreinen en inrichtin gen speciale grote sportgebeurte nissen zal weten te organiseren, welke vaak een bron van zeer gro te inkomsten kunnen zijn Veel zal hierbij uiteraard afhangen van de werkkracht, het organisatorisch vermogen en het commercieel in zicht van de aan de stichting te verbinden directeur die daarvoor dan ook in eerste instantie door het stichtingsbestuur volledig ter verantwoording kan worden geroe pen. Vandaar dat B en W. de benoe ming, schorsing en het ontslag van de. directeur, die echter ambtenaar van de stichting zal zijn. hebben voorbehouden. Het is. wil de stich ting haar taak kunnen aanvangen, noodzakelijk, de stichting te hel pen aan ..bedrijfskapitaal". Het lijkt B. en W. gewenst dat de ge meente met de stichting een reke ning-courantovereenkomst sluit tot een maximum van 10.000. Samenvatting Het vorenstaande samenvatten de geven B en W. de raad in over weging te besluiten: a. tot oprichting van de „Amers foortse Sportstichting"; b. tot vaststelling van de statuten voor deze stichting; c. het beheer en de exploitatie van 1. het sportpark Birkhoven; 2. het sportterein aan de Ru bensstraat; 3. het terrein van de ijsbaan aan de Rubensstraat; 4. de beide in de plantsoengor del van het Soesterkwarticr aan te leggen sportvelden; .5. het sportterrein Bokkedui- nen; 6. Het sportterrein Leusder- weg 7. het bosbad Birkhoven; 8. het openluchttheater Birk hoven met ingang van een nader door ons te bepalen datum aan de „Amersfoortse Sportstichting" op te dragen; d. de heren L. Waterlo en C. van Zwol aan te wijzen om als lid van de gemeenteraad zitting to nemen in het voorlopig bestuur der stichting; e. tot het sluiten van een reke ning-courant-overeenkomst met de stichting tot een bedrag van 10.000.—. De handbalgreep „Amersfoort" heeft Zaterdagavond op geestige wijze zijn 15-jarig bestaan gevierd met een cabaret-programma in de Markthal. In het openingswoord van de voorzitter, de heer Van de Pol, werd o.m. een kort overzicht uit de geschiedenis van de vereni ging gegeven en gezegd dat in de handbalgroep een kameraadschap pelijke sfeer heerst en dat het le dental steeds groter wordt. Van de oprichters in 1923 was ook aanwe zig de heer A. Becker, die de jubi lerende vereniging bloemen aan bood. Een vertegenwoordigster Van de pas opgerichte dameshandbal- groep Nijkerk offreerde eveneens bloemen. Om op het cabaret-pro- gramma „Hutspot met Klapstuk" terug te komen, dit was goed voor- bereid en keurig verzorgd en be zorgde de vele toeschouwers menig plezierig moment. Van de spelers is veel goeds te zeggen; in de eer ste plaats verdient Joh. Bijster- veld een pluimpje om de suggestie ve voordrachten, die hij gaf. Voor al „Fire up" werd op een dusda nige wijze gebracht, die ongetwij feld respect afdwingt. De twee zin gende zusjes, „Ans en Annie" wa ren aardig. Zij hebben een groot aandeel in het succes van de avond gehad. Ook Eric Meulendijk als tap-dancer had uitstekende ogen blikken. Jammer dat de finishing touch ontbrak bij de overigens keu rige turndemonstraties van Utrecht se Turners. Tussen het opgevoerde kregen Mevr. Van de Hoeff, Van de Berg en Joh. Arlar, die het grootste aan tal donateurs noteerden in de do- nateurswerfactie. cadeaux. Een ge zellig dansje op de muzikale tonen van de Binikry Boys o.l.v. Bert Kamperman vormde het sluitstuk van deze uitstekend geslaagde avond. Huldiging E. M. J. Dekhuyzen Zaterdagmorqcn vond in het fabrieks gebouw der N.V. Montagebouw en Houtindustrie aan de Nijverheidsstraat de huldiging plaats van de heer E. M. T. Dekhuijzen, die het feit herdacht, dat hij 25 jaar geleden als directeur ver bonden werd aan de Amersfoortse Meu belindustrie Kadé. Dit jubileum droeg een zeer speciaal karakter, hetgeen door de diverse spre kers van die morgen werd onderstreept. Er werd n.l. medegedeeld, dat deze fa briek. in groter verband, zich ook zal gaan toeleggen op de fabricage van gehele woningen (voornamelijk arbei derswoningen). Burgerlijke Stand Geboren: Lamberta Maria, d.v. H. van de Kolk en H.,Jsuijten; Yvonne Maria. d.v. J. T. van Nes en J. M. Willemsen. Overleden: Getjc van Otichem, on gehuwd, 51 jaar. Examens Geslaagd voor de acte Lerares N VII: M. A. J. v. Alderwerelt van Rosenburgh en J. M. Doornbosch. Geslaagd voor de acte Lerares N VIII: S. Andringa, E E. V. de Bie, S. H. Boeve, L. M. Conijn, I. Folpmers (alleen theorie), J. W. Hagreis, P. J. Hey, E. van der Houwen, A. W. Huizink, A. Lede- boer (alleen theorie), Z. H. van der Mast, A. A. C. de Roock, A. G. Schat, P. Vis en S. H. Wenink. Noteert U even GRAND: Ali Baba en de 40 rovers 14.30, 18.45 en 21 u.. Zo. 14, 16.15 1845 en 21 u. (alle lft). CITY: De beste jaren van ons leven (14 j.). 14 en 19.30 u Zo. 13, 16.45 en 20.30 u. REMBRANDT: Op stap (14 jaar) 14.30 en 20 u., Zo. 14, 16.15, 18.45 en 21 u. 22 MAART: Openb. verg. K.V.P. Spr prof Romme Amicitia 20 u. Wijdmgsavond Rem. Kerk o.l.v. dr. R. Miedema m.m.v. Kwartet 20 uur. Volksontw. drs. de Groot over: Veluwe, planten en dieren, met lichtb. Geb Ver. v. Vrijz. Herv. 20 u. 23 MAART: Ver. v. Paedagogiek. dhr. M. A. C. Lindeman: „Ouders en Onderwijs". Monopole 20 u Lezing over voetbalspelregels door dhr F. J. van Vieri (A'dam) De Vergulde Wagen 19.30 u. „STICHTSE HEUVEL": WoZa. en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (The New Dutch Swingers). DANCING VAN 'T HUL: Zat., Zon. en Woensd. dansen, 2023 uur. Zon mid. 1518 u. (Orkest „The Rhythm Specials") DANCING d'ORANJEBOOM: Zat.. Zon. en Woensd. dansen OPENB LEESZAAL EN BIBL da gelijks ruilen v. boeken 1417 u. Di. Vrijd avond ook van 1921 uur. Leesz. geopend dagelijks 10 —12.30 u. en 14—17 u Di. en Vrijd. ook 1922 uur. Bezinningsbijeenkomst van Humanistisch Verbond Zondagmorgen sprak voor de afde ling Amersfoort van het Humanistisch Verbond Dr. D. H. Prins over het on derwerp: „Wees u zelf". Het was in de ware zin van het Woord een bezin ningsbijeenkomst, waarin de spreker zijn hoorders met rustige, bezielende woorden tot bezinning bracht over het aloude thema van de zelfkennis. Wie onder ons is eigenlijk „zich zelf"? De gene. die ten volle zijn eigen sterke levensdrang volgt, of "hij die aan stille studieneiging gehoor geeft en zich van het uiterlijke leven afwendt? Inderdaad zijn er mensen, die één deze duidelijke wegen volgen, maar de meesten' ken nen deze rechtlijnigheid niet. de mees ten zijn „een vat vol tegenstrijdighe den". Spreker bezon zich op de vragen: „Wat is de mens?" en „Wat houdt het „zelf" eigenlijk in?" Omstreeks het be gin dezer eeuw vestigde zich in brede kringen de opvatting, dat de psyche de wezenlijke kern van de mens is, en dat de onbewuste en onderbewuste roerse len de belangrijkste drijfveren van zijn handelen zijn. Met de kennis van deze gebieden komt men wellicht eni germate tot een „Ken u zelf", echter tot een „Wees u zelf" komt het daarmede nog niet. Spreker onderzocht de vraag, of wij met de kennis van de ervaarbare werkelijkheid verder komen, en beant woordde deze vraag positief. Het gaat echter om het zoeken naar de opperste werkelijkheid, die werkelijker is dan veel. wat \yeliswaar tastbaar, doch bij komstig is. Wie het diepste leven wil vinden, moet de innerlijke stilte zoe ken. Die stilte kan men vinden in het volste leven; In zo'n ogenblik van be zinning verbreken we de kleine muur tjes van onze persoonlijkheid en erva ren we de verbondenheid met het ge heel. We mogen ons niet laten af schrikken door de mogelijkheid, dat we ons dan egocentrisch in een droom la ten afglijden. Zulk een ontsporing is het gevaar van elke levenshouding. Doch de ware zelf-inkeer. die tot religieuze ervaring wordt, is een deel van het mensenleven, dat om voltooiing vraagt. Van 'het „Ken u zelf" komen we dan tot het „Wees u zelf". Dit zelf wordt eerst ervaren, als de grenzen van het Ik wegvallen, zonder dat daarmede een zelfverdovmg of roes gepaard gaat. Dit is de opgave van elk mensenleven, die nooit geheel vervuld wordt: de weg openhouden, die naar binnen voert; weten, dat de opperste werkelijkheid diep in elk mens leeft en werkt: en we ten. dat de weg naar buiten steeds moet worden opengehouden. Of we deze op gave ten volle zullen vervullen, is niet het belangrijkste: het gaat om de daad zelf. Daarbij zullen we ervaren, dat het „Wees u zelf" de vorm aanneemt van een „Word u zelf", want het „zelf" zullen we eerst in het leven ontdekken en dan tot werkelijkheid kunnen maken in ons innerlijk leven. De zin van het leven is gelegen in de zclf-ontdekkmg en de zelfverwer kelijking het één niet zonder het ander. De zelfinkeer moet de voltooiing vinden in het doen van elke dag. zo. dat daar iets van de glans van het innerlijk licht in doorstraalt. (Ingezonden mededeling) O Staalbaard zegt het: Hoe gemakkelijk is het, altijd keurig glad-geschoren te zijn met Philips „PHILISHAVE7 En Uw handelaar zal het U bewijzen, wanneer U even een demonstratie vraagt met PHILIPS STAALBAARD Ook UW baard vliegt eraf! H.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND.EINDHOVEN Quick behaalde zege Stichtse Boys in degradatiegevaar In een zeer matige wedstrijd won Quick met 20 van Stichtse Boys. liet was een zege zonder overtui ging en met weinig pracht, door dat ze pas in de tweede helft moei zaam werd bevochten op een te genstander, die waarlijk niet tot grote hoogte kwam. Alleen verdedigend kwamen de Utrechters boven het middelmatige uit. Als de Quick-voorhoede en de Stichtse Boys-vuurlinie de vele scoringskansen niet hadden ver knoeid, de score zou anders dan een 20 overwinning voor de Amersfoorters hebben geluid. Voor de rust, die met 00 inging was de strijd beneden 4e klasse peil. Het spel golfde zo zoetjes op en neer dat de doelverdedigers het werk makkelijk afkonden. In de tweede helft kwam er wat meer sfeer in het zappige gedoe, toen Brandsen, D. v. d. Brink gelegenheid gaf de Stichtse Boys-keeper te verschal ken. Na dit doelpunt ontstondon er voor beide doelen attractieve mo menten. Quick was een weinig sterker, doch ook Stichtse Boys liet bij vlagen wel eens aardige dingen zien. Ongeveer een kwar tier voor het einde maakte James Leeflang een mooi doelpunt, toen hij een voorzet van rechts onberis pelijk inschoot (20). Achterhoede had flink aandeel in 0-2 zege De schare supporters, die Zondag met de Amersfoortse Boys naar Zeist trok en de hele tram in be slag nam, zag er een zwaar hoofd in. De Boys hadden de wedstrijd tegen Saestum nog niet gewonnen, werd er beweerd. Maar, de pessimisten waren er ook ditmaal naast, hoewel het er om heeft gespannen. Saestum heeft zich geheel gegeven, zelfs zo enthou siast, dat er om de haverklap een Boysman werd gevloerd. De blauw- wittcn konden echter een stootje velen en de scheidsrechter toonde, dat hij.de teugels in handen had. Daar kan De Braber over mee praten. De aanvoerder van Saestum won de toss en koos de straffe wind in de rug. Dat voordeel had tot gevolg, dat onze stadgenoten op eigen helft werden teruggedrongen en dikwijls waren Moors en Bakker niet tegen deze geweldige druk opgewassen. Toch heeft keeper Van de Hoek wel eens moeilijker werk moeten doen. De Saestum-achterhoede zette de voorhoede onophoudelijk aan het werk. maar de meeste ballen ver dwenen doelloos over de zijlijn. De achterhoede van onze stadge noten weerde zich kranig cn zwoeg de en ploeterde, om de anders zo productieve voorhoede op toeren te krijgen. Er waren gevaarlijke aan vallen op het Saestum-doel, doch deze liepen op niets uit of werden tot een corner geforceerd. Een minuut ot tien vóór de rust Tafeltennis Successen voor Jellinck en Van Dolron Zaterdag vonden te Utrecht de wedstrijden om het Utrechtse Pro vinciale Tafeltenniskampioenschap plaats. Voor deze wedstrijden had den o.a. onze stadgenoten F. Jel- link (Over 't Net) en J. W. van Dolron (v. d. Meiden) ingeschre ven. De „Over 't Netter" wist na goed spel op de 2e prijs beslag te leggen in de 2e klasse. Van Dolron sloeg in de 3e klasse achtereen volgens Demkema (VRA), Boers (Bilthoven), Buys (Demka), Van Schaik (Barna), waarna hij in de finale tegenover de Zeister 2e klas- ser Lent kwam te staan, waarvan hij na spannende strijd met 2119, 2220 verloor en daardoor even eens beslag legde op de 2e prijs. Naar wij vernemen is Van Dolron uitgenodigd om a.s. Woens dag deel te nemen aan de strijd om het Militair Nederlands Tafelten niskampioenschap te Utrecht. tipte Van de Hoek. na een fraaie sprong, de bal nog net over de lat. Nog geen vijf minuten later bouw den de gasten een aanval op, die er zijn mocht Een door Flip Kraak gekopte bal belandde op de lat en ging over. In de tweede helft ging het beter. De Boys bleken meer voordeel uit de wind te kunnen trekken, hoewel wij er bij moeten zeggen, dat de Zeister voorhoede beter tegen de wind in combineerde, dan de Boys voorhoede vóór de thee. Jekel, Veld huizen, Peters en Van de Hoek maakten echter aan alle combinaties en runs een einde, al kostte het enkele hoekschoppen. Na tien minuten spelen werd het eerste doelpunt gescoord. De Zeis ter-doelman sloeg een aanval keurig af. maar de bal kwam bij Dammers, die zich rustig omdraaide en de ge vallen keeper het nakijken gaf 01 Tien minuten daarna werd Dam mers. dje weer op zijn best speelde, gehaakt' De vrije schop werd door De Braber hard ingeschoten. Zo hasd, dat de Zeister keeper het le der weer kwijtraakte. Rechtsbuiten Van Diest was er onmiddellijk bij en bracht de stand op 02. Toen was het pessimisme gewe ken. Gevaar was er echter nog ge noeg. En dc Zeistenaren brachten ook nog een kansje om zeep. In de stand kwam niettemin geen wijzi ging, zodat de Boys deze belang rijke wedstrijd met 02 wonnen. Wandelsport LuStrumtochten van ZUT De Amersfoortse Wandelsport-' vereniging Zonder Uitvallers Te rug heeft het eerste propaganda materiaal voor de Nationale Fees telijke Lustrum-tochten laten ver schijnen. Deze tochten zullen 10, 20 en 25 km. lang zijn en worden gehouden op 29 en 30 Mei a.s. De deelnemers krijgen als per soonlijke herinnering een fraai uit gevoerde bronzen draagmedaille met de afbeelding van de geres taureerde „Monnikendam". Dat deze tochten in trek zijn blijkt want de eerste inschrijvin gen zijn nu al binnengekomen. Van der Meiden I tegen Barna IX A.s. Woensdagavond speelt Van der Meiden I dc tweede wedstrijd om 't kampioenschap der 3e klas se en wel tegen Barna IX. Wij twijfelen er niet aan of de v. d. Meiden mensen zullen deze wed strijd v/innen, waarmede zij zo goed als zeker winaar van Poule I zijn. De wedstrijd wordt gespeeld in dc zaal van Over 't Net in de RHBS. Adr. C. Schuurman leidde omzichtig, begeesterend en kalmerend solisten, koren en orkest Mocht er onder de ingezetenen van onze oude stad iemand zich geroepen voelen om het werk van een Van Bemmel of Van Rootselaar voort te zetten, hij zal zeker in welgekozen vol zinnen deze Zaterdag voor Palmzondag A.D. 1948 gaan bezingen als het begin van een traditie, die. als de voortekenen hiet be driegen. rijke vruchten zal afwerpen voor het culturele en gods dienstige leven van onze stad. En als hij de organisatoren en de uitvoerders, inzonderheid Adriaan C. Schuurman een flinke pluim op hun organisatorische en/of artistieke hoek steekt, hebben zij dat ten volle verdient. Maar hij zal zeker niet vergeten te her inneren aan het reeds enkele jaren geleden gedane voorbereiden de werk van de nu in Toonkunst opgenomen Oratoriumvereni ging en haar dirigent Theo de Vries. Kerkgebouw was tot de laatste plaats bezet Toen kon nog geen brede opzet worden bereikt. De tijden ziin ver anderd, in dit opzicht willen wii het eens dankbaar erkennen. Een ge zond locaal patriottisme, een ver jongd ontwaakt en bü hoog en laag door enthousiastelingen steeds weer aangewakkerd gemeenschapsgevoel hebben velen de handen in elkaar doen slaan en hun gezamenlijk denken en werken werd bekroond in deze uitvoering. In de loop der jaren zal de ervaring helpen, dat alles van te voren zo wordt geregeld, dat ook ondanks de (blij geconstateerde) reusachtige schare luisterenden de dan misschien werkelijk onverkorte uitvoering er was immers niet veel gecoupeerd stipt op tijd kan beginnen. Maar dat zijn allemaal uiterlijke dingen, die de insiders mogen interesseren. Critiek? Wilt U critiek horen en lezen? Och. er waren enkele tekortkomin gen,- maar zij waren zo sporadisch, dat de uitvoering er geen ogenblik haar stichtende wijding door ver loor. Steeds had Adriaan Schuur man het geheel van solisten, koren en orkest vast in ziin hand en leid de omzichtig, tegelijkertijd begees terend en kalmerend. Voor mijn ge voel slaagde hü daarbij meestal in de prijzenswaardige opzet, een ge lukkig evenwicht tussen vocale en instrumentale klank te brengen, waarbij hem het orkest van Utrechtse toonkunstenaars met de cembalist Hans Philips uitstekend volgde. Menig, de situattie belang rijk illustrerend, instrumentaal de- tail kwam nu in de klankmassa Waar vele Amersfoortse voetballiefhebbers jarenlang op gewacht en gehoopt hebben is Zondagmiddag op Birkhoven een feit geworden. HVC en APWC nebben eikaars krachten gemeten. Beide elftallen waren met de vurige wil om te winnen bezield. Enerzijds, de tweede klassers die hun prestige hadden op te houden en anderzijds de derde klassers die zo dolgraag de gelegenheid te baat namen om aan te tonen dat het verschil tussen twee en drie toch niet zo groot is als veelal wordt beweerd^ goed tot zijn recht, en waar ge diend moest worden, werd er over 't algemeen ook gediend. Was in dit opzicht de uit voering alleszins te loven, nog meer door de verrassende lichtheid, waarmee Schuur man de tempi nam. Daardoor bereikte hij. dat wijde melodie- bogen werkelijk als melodieën werden gehoord. Slechts een enkele keer ware m.i. een kalmere gang juister ge weest, vooral iets meer soepelheid in de solistische partijen, ongeveer in de trant van de afwerking der koralen, waarvan de voordracht in weerwil van alle berekening natuur lijk en muzikaal verantwoord aan- aandeed. Een wens De twee koren hebben over 't al gemeen prachtig werk geleverd en zijn in soepelheid uitstekend voor uitgegaan. Het ware te wensen, dat ze in hun tegenwoordige samen stelling permanent bleven. De plaat sing van het jongenskoor helemaal achter op 't podium had ten ge volge, dat zijn volume ietwat zwak aandeed. Het zong echter beschaafd en zuiver. Van de solisten beviel het best Otto Couperus als Christus, die zijn warme stem het juiste tikje senti ment bilmengde, maar vrij bleef van uiterlijke «dramatiek. Albert Dana als Evangelist deed uitstekende dingen, was in ieder 'geval verba zend muzikaal, hetgeen echter niet wegneemt, dat sommige partieën rijkelijk vlak of overdreven kwa men. Corry Bijster gaf de sopraan- recitatieven en -aria's de gewens te beschouwingleidende ijle schoon heid, een opzet waarin ook Riek van Veen volkomen slaagde bij de vertolking van de alt-partij. Jan Schipper en Jan van Ree waren niet steeds hun artistieke evenknie, maar wisten bijkans steeds de iuiste beschouwende toon te tref fen. Al met al dus een uitvoering, die zeker niet beneden de hooggespan nen verwachtingen is gebleven, en die waard is tot een traditie uit te groeien. Hans M. Scheifes Roodwitten waren technisch beter en wonnen met 30 HVC heeft door een ruime overwin ning haar prestige kunnen handhaven. Zij verdiende deze volkomen, alleen al omdat de roodwitten technisch beter waren. Het lukte in deze wedstrijd ook bijzonder goed. Fraaie aanvallen die dikwijls met Vjoedc rechtstreekse aan vallen op het doel van APWC werden besloten. Opnieuw gaf Kattenberg blijk zijn plaats in het elftal waard te zijn want hij verdeelde het spel keurig cn wist zelf dikwijls goede schoten te los sen. Stapel op dc linksbuitenplaats deed ook veel en verdienstelijk werk. Jansen en Gerritsen hebben ook goed voldaan. Na de rust kwam Barreveld er wat be ter in doch in de eerste helft wilde het hem niet erg lukken. De halfhnie met Wim de Gans. Biezenbos en Van 't Prinsenhof draai'de op volle toeren en toonde verdedigend zowel als aanval lend een prima geheel te zijn. De achterhoede van HVC had met het aanvalsquintet van APWC niet zo heel veel moeite. De APWC-ers scho ten in tempo te kort waardoor Van der Pol en Malestcin, en in laatste instantie doelman Mikkers, steeds het gevaar tijdig onschadelijk konden maken. In de halfhnie van APWC heeft vooral Toon van der Flier bergen werk verzet. Overal dook hij op en steeds weer bracht hij de bal naar voren. Het achtertrio van de paarsgelen behoeft zich geen verwijt te maken. Het heeft gespeeld voor wat het waard is. Aan de drie doelpunten hebben de backs noch de keeper schuld. Daarvoor wa ren deze van te goed gehalte. Het eerste doelpunt ontstond reeds twee minuten na het begin toen Barre- Zebra's won ook laatste wedstrijd Verrassende uitslagen kwamen Zondag bij de afwerking van de voetbal-competitie niet voor of het moet de monsteroverwinning zijn van AFC, die met liefst 91 de beslissingswedstrijd om de onderste plaats in de tweede klasse B tegen ZW won. De Zaandammers zijn nu gedoemd om degradatiewed strijden te spelen. In de derde klasse F is de strijd om de laatste plaats te ontgaan nog niet afgelopen. Het Utrechtse RUC verloor van haar stadgenote DWSV en moet nu tegen HMS een beslissingswedstrijd spelen. De strijd in de vierde klasse J blijft tot het allerlaatst spannend. De Zebra's kwamen in de uitwed strijd tegen LW ternauwernood tot een overwinning. De Hilver summers zijn nu uitgespeel en heb ben twee wedstrijdpunten meer dan Amersfoortse Boys. Onze stad genoten omzeilden een moeilijke klip en kwamen van hun laatste uitwedstrijd tegen Saestum met een overwinning naar huis. De Boys moeten nu nog alleen tegen Quick spelen. Winnen zij dan is een beslissingswedstrijd tussen De Zebra's en Amersfoortse Boys noodzakelijk. De strijd om de on derste plaats in deze afdeling is gestreden en ten nadele van Stichtse Boys uitgevallen doordat de Utrechters aan de Rubensstraat van Quick verloren. Olympia nam het zekere voor het onzekere en wist ADE in Weesp een nederlaag toe te brengen. Victoria won van RKBW. Vierde klasse J: Zebra's Amersf. Boys ADE Quick Victoria Saestum 's-Graveland RKBW LVV Olympia Stichtse Boys 20 17 1 2 35 19 15 3 1 33 20 10 3 7 23 17 8 3 6 19 19 8 3 8 19 19 G 3 10 15 20 5 5 10 15 19 5 4 10 14 20 5 4 11 14 20 6 2 12 14 19 3 5 11 11 veld een goede voorzet gaf die door Kattenberg werd benut. Met een fraai schot deponeerde hij het leder achter IJzendoorn. Meer dan twintig minuten lang behield HVC het initiatief doch daarna begon ook de APWC mo tor warm te lopen. Doelman Mik kers kreeg het druk en vooral Mos sing en Jo van Empelen losten herhaaldelijk mooie schoten op het doel. Een van verre afstand geno men vrije -schop van Mossing be zorgde Mikkers vooral veel moei te. doch de APWC-ers zagen geen kans hem te passeren. In de tweede helft kwamen veel mo menten van goed voetbal voor. Vooral de HVC-aanvallen waren goed van op zet. De beide backs en vooral keeper IJzendoorn waren bijzonder actief en konden verhinderen dat de voorsprong werd vergroot totdat tien minuten voor het einde Barreveld op fraaie wijze uit een goed aangegeven cornerbal de stand op 2—0 bracht. Nauwelijks was afgetrapt of de HVC-ers trokken opnieuw ten aanval en nog geen minuut later benutte Kat tenberg een goede voorzet van Stapel 3—0. Reeds verwachtten de duizenden toeschouwers een tegenpunt bij een duel tussen Mikkers en Brandsen doch op het laatste moment sprong Mikkers als een tijger op de bal en wist ook dit gevaar te bezweren. Het einde van deze krachtmeting kwam zonder dat de stand een veran dering onderging. Waterpoloprogramma In het Sportfondsenbad worden hedenavond de volgende water polo wedstrijden gespeeld: Brandenburg 4AZ en PC 3. Zwemlust 2Neptunus 2. Flevo 2—DKR 3 (beslissingswedstrijd) Vest 2—WZC 2. Gezongen schriftlezing van A. C. Schuurrman Evenals verleden jaar wordt een bijzondere Paasgetuigenisdienst op le Paasdag belegd in de Domkerk te Utrecht. De „verrassing" bestaat dit jaar een gezongen schriftlezing van een gedeelte van het opstandings hoofdstuk 1 Corr. 15, uitgevoerd door het Jacobi- en Willem de Zwij- gerkoor onder leiding van de be kende Amersfoortse organist A. C. Schuurman, die ook de auteur is van de bewerking^ Toelichting op een rechtbankverslag De heer A. J. C. Beijlsmit maakt bezwaar tegen een rechtbank-ver slag, waarin onze verslaggever spreekt over de beruchte firma Bijlsmit, die over de bezittingen van de 73-jarige mej. A. M. B. Mensing te Soest het beheer had gevoerd. Ter verduidelijking daarvan wil len wjj daaraan thans toevoegen, dat dit de woorden waren, die ge bruikt werden door c\e verdediger van Mej. M., mr. Van- Doorn. Wjj betreuren het. dat dit in ons ver slag niet is vermeld, waardoor ten. onrechte de indruk werd verwekt, dat onze redactie de fa. Bijlsmit (die wij overigens niet kennen) be rucht vmdt. Onze verslaggever bij het Tribu naal te Utrecht meldt ons thans: „Welnu, mr. v. Doorn zeide in zijn. pleidooi ongeveer het volgende: „Dit vrouwtje heeft door 't verloop van zaken na de bevrijding al zeer geleden. Ze heeft zes maaden in een kamp voor politieke delinquenten moeten doorbrengen en als U nu weet. dat in die tijd haar inboedel en sierraden, beheerd door de be-? ruchte firma Bijlsmit zijn verdwe nen...' enz. Bij deze woorden „beruchte firma Bijlsmit" knikte de voorzitter van hét Tribunaal bevestigend met het hoofd en zei: „Ja, dat weten wij well". Politie presenteerde maandnota i De politie heeft een inwoner van Amersfoort aangehouden, die nog een maand gevangenisstraf tegoed had. Ouderavond In een lokaal van de Chr. School te Hoevelaken wordt Dinsdagavond 23 Maart om half acht een ouder avond gehouden. Examens Aan de school „Radio Holland" te Amsterdam slaagde voor het di ploma telegrafist 2e klasse de heer R. Smit te Hoevelaken. Sluiting Distributiekantoor In verband met Goede Vrijdag zal het Distributiekantoor op 26 Maart gesloten zijn evenals Tweede Paasdag. In verband hiermede is de inlevering van handelaren terug gezet van Vrijdag 26 Maart op Donderdag 25 Maart alleen des voormiddags. Voor andere aange legenheden is het kantoor geslo ten. Bazar Oranjevereniging In het Verenigingsgebouw orga niseerde de Oranje Vereniging te Hoevelaken Vrijdag- en Zaterdag avond ter bestrijding van de kosten van de komende jubileumfeesten een bazar welke zich in vrij grote belangstelling mocht verheugen, ondanks het feit, dat men slechts een beperkte keuze kon doen uit diverse spelen. Aan het einde der tweede avond had de trekking plaats van een grote verloting waarvan de hoofdprijs, een heren- rijwiel was. Tot slot dankte de voor zitter, de heer G. N. van Leersum voor de ondervonden medewerking en belangstelling. Acht jongens kregen schrobbering Wegens baldadigheid op een fa brieksterrein werden acht jongens stevig aan de tand gevoeld. Ravage op de Hogeweg Op dc Hogeweg had een aanrij ding plaats, toen een van de drie personenauto's die achter een paard bespannen met wagen reed. <in ver band met het tegenliggende verkeer te vroeg afremde, waardoor de der de wagen tegen de tweede botste. De derde luxe-wagen werd grondig ingedrukt. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Gaat men 't leren? Bij gehouden verkeerscontróle kregen tien personen een waarschu- wingsbriefje. Beurs van New York Atch. Baltim. Can.Pac. Illin. C. N.Y.Cen. Pcnns.R. 19/3 20/3 96% 98 ft 10 11 ioïi 29 ft 31 13 ft 14 ft 17% 18% Sout.Pac. 4850 □n.Pac. 158% 162% All.Ch. 174ft 179% Am.Can. 'i 80 ft 81% Am.Car. i 39 40% ASmelt. 52% 54 ft A T.enT. 148 ft 148^ Am. Tob. 60 60% Anac.C. 33% 34 ft BethLS. 32% 34% BoeilngA. 28% 29 ft Chrysler 58 59% City B. 37 37%. Consol. E 21% 21 aT Douglas 62% '2% Dup. N. 166%.70 Eastm. K 39% 40% Gen.El 33%, 34 ft Gen.Mo'. 52% 54ft 19/3 20/3 Goodyear 40% 40% HudsonM 16ft 17 Int.Harv. 85 87 in. Nickel 26% 27 int.T.cnT 13 13 Kenn.C. 49 ft 49%. Montg W. 50% 52 ft Pack. M. 4'% 4% Radio C. 9 ft 10 ft Kep^t. 25 25% Reyn. T. 37% 37.% Sears FC 34 Shell Dn. 30$£ aocony io Mand Br. 25 St.OII.J Studcb. Texas C. U. Aircr. Ün. Corp. Un. Fruit OSRubb. ÜS Steel Westing Woolw. r» i' s» 34 ft 3# 16% 25% 73 74% 17^ 18 54% 56% 28 ft 28% 2 ft 2% 53 53 ft 40% 42 ft 71 72% 27 ft 28% 44% 44^ Omzet l.atO.OOO

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2