DAGBLAD VOOR AMERSFOORT DIT WAS DE WEEK VAN HET WESTEN Joegoslavië stemt toe met Italië besprekingen te voeren Socialistische partijen in Mei niet naar Den Haag Gottwald: Ik verwacht geen sterke oppositie Frankrijk, Italië en Oostenrijk CPN-wethouders, treedt af \Veerbericht Protestnota aan gezanten van USA, Frankrijk en Engeland overhandigd Alle arbeiders ook aandeelhouders? „Ik geloof niet aan oorlog" NODIG BENESJ HIER UIT Motorrijder op slag gedood Dinsdag 23 Maart 1948 Achtste jaargang, No. 977, Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank. Postbus 9 Abonnements prijs 31 cent p. w. of 4.— p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort, Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Directe liulp aan: Hot Amerikaanse Huls van Afge vaardigden heeft Maandag, na een bespreking van nog geen half uur, bü acclamatie een voorstel aangeno men, dat onmiddellijke schenking van 55 mlllioen dollar aan Oosten rijk, Frankrijk en Italië beoogt, in afwachting van de goedkeuring der hulpverlening op lange termijn. Dit voorstel was ingediend door de Commissie voor de toewijzingen Volgens deze commissie zal het oor spronkelijk bedrag van 522 millioen dollar, dat aan het eind van het vo rig jaar voor de winter werd toege wezen. 25 Maart verbruikt zijn. An dere gelden om het hulpprogramma gaande te houden zijn niet beschik baar totdat de wet voor het herstel van Europa van kracht wordt, naar verwachting begin April. Hoofdstad zal vragen: De voorzitters van de Amster damse raadsfracties, uitgezonderd de communistische, hebben met de niet-communistische wethouders be sprekingen gevoerd om na te gaan. op welke wijze de invloed der com munisten op de dagelijkse gang van zaken in het gemeentebestuur kan worden verminderd of tenietgedaan. Besloten werd tot een gezamen lijke motie, waarin de communis tische wethouders wordt gevraagd hun zetels ter beschikking to stel len. De voorzitter van de fractie van de P.vü.A. zal, als voorzitter van de grootste raadsfractie, deze motie in de vergadering van Woensdag a.s indienen. Geen bijstand in geval van gewapende opstand Een in het Britse Lagerhuis ge dane suggestie, dat de onderteke naars van het verdrag van Brussel elkander zouden beloven bij te staan ingeval van .."gewapende op stand gericht op de omverwerping van de bestaande democratische en constitutionele regering in een der deelnemende landen", is door de Britse regering van de hand gewe zen. Christopher Mavhew. onder minister van Buitenlandse Zaken, antwoordde, dat geen der onderte kenaars naar voren had gebracht dat een dergelijke regeling nuttig zou zijn Op de vraag, of het ontbre ken van een dergelijke regeling niet een ernstige omissie in het verdrag betekende, zeide Mavhew, dat de kwestie naar zijn mening niet zo eenvoudig was als voorgesteld werd. Het zou binnen dc voorzieningen van het verdrag vallen, wanneer een der landen dergelijke kwesties onmiddellijk aanhangig maakte bij de consultatieve raad. Bevin had al deze punten in gedachten. Ontploffing in Haifa: een Joodse aanslag In het dichtbevolkte Arabische kwartier in het Oostelijk deel van Haifa ontploften gistermiddag twee vrachtauto's, die door Joden in een Arabische straat zouden zijn gere den. De chauffeurs zouden in een jeep, die het transport begeleidde, zijn ontkomen. Tengevolge van de ontploffing stortte een geheel hui zenblok in; vele andere gebouwen wei'den beschadigd. Woedende Arabieren overvielen na de explosie Britse pantser wagens en trachtten wapens te ro ven. Men is van mening, dat deze daad een represaille vormt voor het bombarderen van de Joodse haven wijk. Herbert Morrison, voorzitter van het Britse Lagerhuis, heeft mede gedeeld, dat de regering verwacht dat het Lagerhuis morgen de wet waarbij de regering de bevoegd heid wordt verleend het Engelse mandaat in Palestina te bëeindigen zal aannemen, ongeacht het feit. dat de U.S.A. hun steun aan het verdelingsplan hebben ingetrokken. Geen order tot vuren op Russische duikboten Dat Amerikaanse oorlogsschepen order zouden hebben gekregen het vuur te openen op iedere Sovjet- russische duikboot, die zich in de Middellandse Zee zou vertonen, is door .Turkse persberichten ge meld, maar door een woordvoerder van de Amerikaanse marine tegen gesproken. Berichten dat Russische onderzeeers provisie aanvoerden voor Griekse guerilla's zijn ook niet bevestigd. - Engeland en Irak zijn over eengekomen dat de Britse militaire missie op 16 Mei zal ophouden het Irakse leger op te leiden. 503e STAATSLOTERIJ 5e klasse 2e lijst 25.000 17632 1.000 7901 14894 18103 400 16981 10037 ^00 2085 2291 4612 11115 15085 IOC 1075 3523 4735 8062 8769 9086 14532. WEINIG VERANDERING Weersverwachting, geldig tot Woens dagavond: Enkele overdrijvende wolkenbanken, docb droog en enigszins schraal weer niet zwakke, af en toe nog matige wind uit Noordelijke richtingen. Koude nacht. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. 34 Maart: Zon op 6 34. onder 19.00. Maan op 1813, onder 8.45. Joegoslavië heeft er in toegestemd, rechtstreeks met Italië on derhandelingen te voeren over de kwestie Triëst, op basis van de besprekingen tussen Tito en Togliatti. Deze besprekingen werden zestien maanden geleden gevoerd en bij deze gelegen heid bood Tito aan Triëst bij Italië te doen inlijven, wanneer aan Joegoslavië Gorizia, in het Noorden van het vrije gebied, zou worden gegeven. Dit verklaarde Sjimitsj, Joegoslavisch minister van Buitenland se Zaken, die er voorts op wees, dat zijn land bereid was te onderhandelen met elke Italiaanse regering, ongeacht haar poli tieke kleur. Amerika is echter niet bereid, Sjimitsj' voorstel te aanvaarden. ..Joegoslavië wil iets, dat het niet bezit, ruilen voor iets dat het graag wil hebben", aldus wordt in kringen van het State Depart ment de bedoeling van Joegoslavië uitgelegd. Tevoren had Sjimitsj in Belgrado aan de gezanten van de USA. Enge land en Frankrijk een nota overhan digd. waarin met kracht wordt ge protesteerd tegen het voorstel van de drie Westerse landen het vrije gebied van Triëst weer aan Italië terug te geven. ..De Joegoslavische regering", al dus deze nota. „protesteert tegen het feit, dat men het niet nodig heeft geoordeeld de toestemming te vragen van Joegoslavië, het land. dat het meest bij deze zaak is be trokken. Deze procedure leidt tot de veronderstelling, dat het voorstel niet ten doel heeft de beste oplos sing te zoeken van de kwestie- Triest en het probleem van dc rege ling der betrekkingen tussen de vol ken van Zuid-Europa, doch dat het van propagandistische aard is en niet bijdraagt tot de versteviging van de wereldvrede. Beschuldigingen Voorts beschuldigt de nota de USA, Engeland en Frankrijk ervan het tot stand komen van een over eenstemming tussen Joegoslavië en Italië te hebben verhinderd door; systematisch te voorkomen, dat de Veiligheidsraad overeenstemming bereikte over de verkiezing van een gouverneur van Triëst; de vrije hand te laten aan Itali aanse fascistische en chauvinistische elementen in Triëst; ontzegging van alle democratische rechten en vrijheden aan de bevol king van Triëst; de instelling van een totalitair re giem in deze stad. Tenslotte verklaart de regering van Joegoslavië, aldus de nota, dat het indienen van een dergelijk voor stel tijdens de verkiezingscampagne in Ttalië slechts kan dienen orn de chauvinistische haat jegens het Joe goslavische volk te vergroten en de interne betrekkingen in Italië te vergiftigen. Met dank aanvaard Graaf Sforza. de Italiaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft bekend gemaakt, dat Italië met dank het voorstel van de USA, Engeland en Frankrijk betreffende de toewij zing van Triest aan Italië heeft aan vaard. Volgens Sforza bewijzen het afzien van Engeland en de USA van hun deel van de Italiaanse schepen, dat deze landen bij het vredesver drag was toegewezen, en dit nieuwe besluit, dat de stem van Italië is gehoord. ..Wij zijn verzekerd en wij hebben het vertrouwen, dat Joegoslavië evenals wij zich rekenschap zal ge ven van de eisen van de vrede en van de noodzakelijkheid, dat de al gemene vrede in Europa langzamer hand bevestigd wordt door de wil tot vrede van elk der naburige lan den," aldus Sforza. Lewis' mijnstaking schept i grote werkloosheid Er is weipig kans op een spoedig einde van die grote stakingen in de vlamkolen- en vleesindustrie in de Verenigde Staten. De gevolgen be ginnen steeds ernstiger te worden. Reeds tijdens het week-einde werd een aantal personentreinen uit de dienstregeling geschrapt en konden 23.000 spoorwegarbeiders naar huis gaan. Ongeveer 550.000 arbeiders lopen thans werkloos rond, voor namelijk door de mijnstaking. Ook vele fabrieken zien hun brandstof voorraad snel verminderen De spoorwegen hebben dezer dagen deze nieuwe Diesel-electrische veerboot in gebruik genomen op het traject Lymington—■Yarmoutheiland Wight. Zij kan 320 passagiers en 32 auto's vervoeren, of SOO passagiers zonder auto's. Er zijn ruime salons en buffetten aan boord. Vijfmaal per dag vaart dc boot leen en weer. Finse delegatie in Moskou aangekomen Molotof was Maandag ter be groeting aanwezig op het Moskouse station waar de Finse delegatie aankwam. Ook de Amerikaanse ge zant was er, maar de Britse am bassade was niet vertegenwoor digd. Carl Enckell, de voorzitter der Finse delegatie, bracht de groeten van zijn regering over aan „het gastvrije Moskou en de mach tige Sowjet-Unie" en zei dat van Finse zijde alles in het werk zou worden gesteld om een bevredi gend resultaat te krijgen bij de on derhandelingen over het vriend schapspact. Eigen Verenigd Europa congres zal in April te Parijs worden gehouden De internationale socialistische conferentie te Selsdon heeft besloten, niet deel te nemen aan de Verenigd Europa-conferentie, die in Mei a.s. in Den Haag zal worden gehouden. In plaats daarvan zal op 25 April te Parys in een socialistisch tegencongres te Parys gezocht worden naar coördinering van het streven der socialistische partijen naar een Ver enigd Europa. Verder werd gisteren een tweetal resoluties over het plan- Marshall aangenomen, waarvan de eerste zich uitspreekt tegen even- tule politieke voorwaarden, aan het plan verbonden, en de tweede vóór uitsluiting van Franco-Spanje. EENSTEMMIGHEID OVER PLAN-M Individueel zullen socialisten de Haagse conferentie wel kunnen bij wonen, maar de partijen zelf boy cotten haar. Dit werd bekendge maakt door Hugh Dalton, oud-mi nister van financiën, die de confe rentie presideerde Onofficiële per sonen die met de oppositie verbon den zijn en hiermee was kenne lijk Churchill bedoeld moesten het niet betreuren, zei Dalton, wanneer de socialisten, die in vele West-Europcse landen een belang rijke rol spelen in de regeringen, de kwestie van de Verenigde Sta ten van Europa op een eigen con ferentie bespreken. Internationale planning Ook heerste er eenstemmigheid het besluit over de Vercnigd- Europa-conferentie was met alge mene stemmen genomen over een tiental punten inzake het plan Marshall, waarvan behalve de reeds genoemde er een aandringt op ver sterking van de gemeenschappe lijke organisatie der Zestien landen, opdat het herstelplan snel kan wor den uitgebreid op basis van inter nationale planning en een collec tieve socialistische politiek aan Amerika kan worden voorgelegd. Verder werd nogmaals de wei gering van de Sovjet-Unie en de Oost-Europese landen om deel te nemen aan het herstelplan, be treurd. maar het weglopen van de Italiaanse Nenni-socialistcn scheen zo logisch, dat vrijwel niemand er commentaar op had. Italiaanse (anti-communistische) socialisten (van Saragat en Lom- bardo. van wie laatstgenoemde lei der der delegatie isnamen actief aan de debatten deel. De in Selsdon gehouden conferentie, die zoals sommigen het uitdrukken de ge boorte is geweest van een socialis tisch Westers Blok, zal behalve dooi de Parijse Verenigd-Europaconfc- rentie op 25 April, gevolgd worden door een nieuwe conferentie die op 4 Juni in Wenen begint. Op beide laatstgenoemde zal het plan-Mar shall naar verwacht wordt waar schijnlijk niet meer dan terloops worden besproken. In Wenen zal voor het eerst naast Frans en En gels ook Duits als officiële taal worden toegelaten. Zowel de Hongaarse als de Tsjechoslowaakse sociaal democra tische partij (van Fieslinger) heb ben besloten, alle banden met de internationale socialistische confe rentie te verbreken. De in Augustus van het vorig jaar door minister Drees aange kondigde instelling van de „Com missie Bezitsspreiding" is nu spoe dig te verwachten. Deze commissie zal een onderzoek instellen naar de mogelijkheid van spreiding van het bezit en redelijker verdeling van het inkomen. Uit de correspondentie van de minister met de Stichting van de Arbeid blijkt, dat de commissie in de eerste plaats zal moeten adviseren met be trekking tot de vraag of, en zo ja in werke vorm aan de ar beider, boven het loon dat hij geniet, een aandeel kan wor den gegeven in de winst, ge maakt door de ondernemer waarvoor hij werkzaam is. De commissie zal antwoorden op de vraag of de arbeider in de gelegenheid behoort te worden gesteld, zich aandeelhouders rechten te verschaffen en on derzoeken of het mogelijk is, een duurzaam bezit te vormen uit besparinger en het winst aandeel. Prof. dr. M. J. H. Cobbenhagen zal waarschijnlijk voorzitter van de commissie worden. Tot leden zul len o.m. vertegenwoordigers van werknemers- en werkgeversorga nisaties worden benoemd. Russische delegaties melden zich ziek... Op verzoek van de militaire Sowjet-regcring voor Duitsland werden gisteren dc bijeenkomsten van alle werkcommissies van de Geallieerde Contróleraad te Berlijn afgezegd. Er stonden zes bijeenkomsten van werkcommissies op het pro gramma, maar kort voor het vast gestelde uur telefoneerden de Rus sen dat de Sowjet-gedelegeerden ziek waren en verzochten de bij eenkomsten op te schorten. Een kijkje in de kantoren van de geallieerde contróleraad bracht evenwel aan het licht, dat de Rus sische leden van de permanente secretariale staf gewoon aan het werk waren. Men heeft in Westelijke kringen nog geen vermoeden wat de Rus sen van plan zijn. Deze maand hebben zij het voorzitterschap in de contróleraad, maar op 1 April zijn de Amerikanen weer aan de beurt, die in elk geval weer de raad bijeen zullen roepen. Verkiezingsvoorspelling: Nosek: Tegenstanders van republiek en volksdemocratie mogen niet stemmen In een onderhoud met een ver tegenwoordiger van Associated Press heeft Klcmcnt Gottwald, dc Tsjecho slowaakse premier, verklaard, dat de komende algemene verkiezingen in zijn land het laatste woord zullen spreken in dc gebeurtenissen van Februari. Zy zullen de overwinning van het volk cn de nederlaag dor reactie bevestigen. Dc communisti sche party verwachtte van dc ver kiezingen erkenning harer verdien sten. „De geweldige groei van dc party gedurende de laatste weken toont, dat het Tsjechoslowaakse volk dc leidende rol van de party bü de mobilisatie tegen dc samenzweerders naar waarde schat". Op de vraag, hoe hij dacht over een mogelijk sterke oppositie tegen het regeringsprogramma, antwoord de Gottwald, dat zij. die hoopten op een sterke oppositie teleurgesteld zouden zijn, „aangezien oppositio nele elementen geen kans hebben te zegevieren over de sympathieën van het volk." Het volk heeft begrepen, aldus Gottwald. dat het regeringspro gramma vóór het volk is. „Het ern stige werk der regering zal ook die delen van het volk, die nog onvol doende vertrouwen in de regering hebben, overtuigen van hun ver- gissirig." Er zal echter „een zekere mate van nict-opbouwende cn opstandige" oppositie zijn van de zijde der vroe gere kapitalisten en grondbezitters, de collaborateurs c.d. Het volk zal voor hen op zijn hoede zijn. Nosek. minister van Binnenlandse Zaken, heeft de afgevaardigden van de communistische partij bekend ge maakt, dat allen, die met de Duitsers hebben gecollaboreerd of die in strijd met de belangen van de repu bliek en dc volksdemocratie hebben gehandeld, van de verkiezingen zul len worden uitgesloten. Nosek geloofde niet aan een spoe dige oorlog, want zo zei hij de oorlogshitsers begrijpen, dat aan randing van Tsjechoslowakijc ge lijk zou staan met aanranding van het gehele „gigantische massief" van Asch (West-Tsjechoslowakije) tot Wladiwostok en van de Oostzee tot de Adria'l che Zee. Arrestaties Mgr. Jan Sramek. de voormalige Tsjechoslowaakse vice-premier, en mgr Hala. de voormalige minister van Posterijen, zijn Zondag gearres- Montgomery deze week naar Duitsland Veldmaarschalk Montgomery, chef van de Britse generale staf, zal aan het eind van de week Duitsland bezoeken, waar hij misschien ook maarschalk Sokolofsky, de Russi sche militaire gouverneur zal ont moeten. Mevr. Roosevelt logeert op paleis Soestdijk Mevr. Eleonore Roosevelt zal ge durende haar verblijf van twee A drie dagen in ons land. in de tweede helft van April, op het paleis Soest- diik logeren. Gekapseisde „Rian" vlot De firma Van Kampen te Delf zijl is er in geslaagd de „Rian", het schip dat onlangs op een werf te Hoogezand kapseisde, vlot te krij gen. De stremming in het Winscho- terdiep is thans opgeheven. Vóór de oorlog hebben de dictatoren een soort van traditie gevestigd, dat in het bij zonder het weekend een gevaar- Tot nu toe hadden de totalitaire landen altijd het initiatief; nu is de beurt aan ons, zei Marshall lijke tijd was in de internationale ^n. Maar dit is voorlopig van ondergeschikt belang, politiek, een periode, welke zich Er zit bovendien een merkwaar bij uitstek leende voor een van dige J climax in de gebeurtenissen van deze week. De Amerikaanse Se- hun coups. Het was inderdaad naat neemt het plan-Marshall aan. .4.,^ j - j i de Conferentie van Zestien wordt in een reit, dat we in die dagen be- Parijs geopend, het Pact van Vijf paald weekend-minded waren wordt getekend en op diezelfde Woensdag vraagt Truman het Con- geworden en dat we soms met eres voor de militaire paraatheid i - i- Ui.- van de Verenigde Staten te willen een gevoel van verlichting con- verhogen en tenslotte stellen Was- stateerden, dat de Maandag was li11?.?1?"' Londe1?. .en. Par^s. voor om gekomen zonder dat er weer „iets gebeurd was." Nu moeten wij, als wij hieraan terugdenken, intussen niet vergeten, dat als wij, zoals wij toen deden, het \i eekend lieten bestaan uit minstens drie dagen, de kans practisch fifty- luty is. dat er iets van groot belang in die periode gebeurt. Waarom wij dit ophalen? Omdat wij de laatste dagen enige malen hebben horen zeggen: het is weer precies als vóór de oorlog, gewich tige gebeurtenissen komen altijd in het weekend. Nu wil ik niet ontken nen. dat wij gedurende hc-t afgelo pen weekend minstens één verras sing hebben beleefd, maar.. wij zi enhaar toch meer als een passend slot van een hele week van belang rijke gebeurtenissen, zoals Triëst aan Italië terug te geven, d.w.z. een daad van de V.Seen daad van W -Europa, twee practisch gecoördineerde handelingen van W.- Europa en de V. S. en tenslotte een gezamenlijke actie van de drie grote staten van het Westen Er zit inder daad een soort van organische sa menhang in de gebeurtenissen van de afgelopen week, en zij vormen zozeer een geheel, dat het nauwe lijks zin heeft om de vraag te stellen aan welke van de samenstellende delen het meeste belang dient te worden gehecht MiMsschien mogen wij deze week zo karakteriseren; het Westen heeft met be kwame spoed zijn stellin gen betrokken en zelfs reeds een uitval gedaan. lijke partijen zich normaliter men gen in provinciale verkiezingen, zo vinden nu de twee grote wereld partijen het in dit geval heel ge woon. dat zij zich met deze Italiaan se verkiezingen gaan bemoeien. Maaris dit dan geen inter ventie in de binnenlandse aangele genheden van een andere staat? In feite ongetwijfeld, zij het dan ook nog altijd in een zekere gecamou- precies als in de week van 1421 Maart Een bewiis. dat er lijn be gint te komen in de politiek van het Westen. Een slag achter \A/IJ kunnen het niet anders zien. maar de Sowjetunie en de Kominform zijn in Italië één of twee slagen achtergeraakt In het bijzon der Triest is een bedenkelijke klap geweest. Wij zijn er nl. van over tuigd. dat Moskou* van plan en be reid was de Italianen te laten weten, dat zij Triëst konden krijgen, wan fleerde vorm. Wij zijn bereid dit de neer zij Tojliatti en Ncnni aan de communistische bladen in Frankrijk macht zouden helpen. Nietwaar, en Italië toe te geven. Tegelijk ech- volksdemocratieën onder elkaar ter ontzeggen wij de communisten kunnen zo iets gemakkelijk regelen, het recht om zich als de kampioenen Nu is het Kremlin en dc Italiaanse van de nationale souvereiniteit op te communisten een pracht van een werpen, aangezien zij in de jongste troef uit de hand geslagen, staat geschiedenis het eerst begonnen zijn Moskou zelfs voor de onaangename (w ij erkennen volmondig; noodzaak om het voorstel van de waar de eerstvolgende grote strijd tussen Oost en West zal worden uitgestreden, misschien moeten wij nauwkeuriger zeggen: waar de eerst volgende grote aanval van de Kom inform op gericht zal zijn. De cri- tieke datum is 18 April, de dag der verkiezingen voor het parlement. navolging van de natio- naal-socialisten) deze me thodes systematisch en op grote schaal toe te passen. En wanneer die communistische scribenten op het ogenblik dan ook zeer boos zijn. dan is dit. naar wij mogen veronder stellen, niet zozeer om die „inter ventie" zelf. maar omdat de tegenpartij hen vóór is geweest. De Westerse propaganda-activiteit in Italië is bepaald heel handig ge weest. zij heeft ongetwijfeld de po sitie van het blok der regerings partijen zeer versterkt. Om nu al leen maar over de allerlaatste weken te spreken, dan hebben wij achter tegenpartij te moeten weigeren. En als Tojliatti en de zijnen er In de gegeven omstandigheden eens de voorkeur aan zouden geven om de verkiezingen niet af te wachten, maar een greep naar de macht te doen met hun gewapende militie- of \rijcorpsen en met eventuele steun ditmaal van Joegoslavische „vrijwilligers"? Ja dan heeft De Gaspari bij voor baat zijn leger verdeeld over de vier belangrijkste communistische centra van het Noorden, dan liggen er in de Vrijstaat Triëst 10.000 man Ame rikanen en Engelse soldaten, dan kruist er nog altijd een Amerikaans eskader in de Middellandse zee en teerd toen zij poogden zonder toe stemming per vliegtuig Tsjechoslo wakijc te verlaten, aldus is tc Praag officieel medegedeeld. Bovendien is nog een aantal per sonen gearresteerd in verband met hulpverlening aan de twee voorma lige ministers bij hun ontvluchtings poging. Volgens de mededeling had den de twee ex-ministers de beschik king gekregen over het vliegtuig, dat hen mee had moeten voeren, met de hulp van diplomatieke amb tenaren van een „zekere vreemde mogendheid". Papanck tot Raad: Applaus klaterde gisteren op In de Veiligheidsraad, toen Jan Papa- nek met negen tegen twee stem men was uitgenodigd zijn visie te geven op de staatsgreep in Tsje choslowakijc. Tapanek kwam naar voren en ging aan de raadstafel zitten naast Gromyko, die geduren de de hele rede van Papanek, die meer dan een uur duurde, met een onbewogen gezicht en doodstil luisterde. Papanek zei dat er bij de verkie zingen in Tsjechoslowakije in 1946 druk van Russische troepen op de grens was geweest en dit was ook nu in de afgelopen maand weer ge schied. Hij vertelde voorts, dat rechtstreekse pressie van Stalin zelf Tsjechoslowakije verleden jaar verhinderd had aan de Parijse be sprekingen over het plan-Marshall deel te nemen. Papanek maakte ook melding van een voorbereide, doch mislukte. communistische staatsgreep in November jl. Benesj was in feite een gevangene. „Ik wijs alle beweringen dat Benesj een vrij man is, van de hand. Als hij vrij was, zou hij aftreden," zei Papanek, die de Veiligheidsraad verzocht, Bem.sj uit te nodigen om in Lake Success te bevestigen dat hij gedwongen was geweest, de dictatuur van Gottwald te aan vaarden omdat hij het verschrikke lijke bloedbad dat anders het ge volg zou zijn geweest, niet op zijn verantwoording had willen nemen. De Gasperi ontmoette Georges Bidault Frankrijks minister van bui tenlandse zaken, Georges Bi dault, en Italië's premier, Al- cide de Gasperi, hebben elkaar in het veertiende-eeuwse kloos ter in Crea bij Turijn ontmoet. Zij hadden een onderhoud van meer dan twee uur over de Za terdag gesloten Frans-Italiaan se tolunie, de kwestie-Triest en de West-Europese Unie. Na de bespreking zei De Gasperi: Ik geloof dat wij in de richting van de Verenigde Staten van Europa gaan. Het voorstel inzake Triëst noem de De Gasperi een zeer voorname factor voor de vrede, maar het moest door alle vier de grote mo gendheden aanvaard worden. De vriendschap met Frankrijk be schouwde hij als een begin voor Italië's inschakeling in de Europese samenwerking. Bidault, die hees was van de con ferentie, zei: Ik meen dat dc vrede waarschijnlijk is. Als wij doen wat wij moeten doen is zij zelfs zeker. Op weg van zijn hotel naar het station juichte de menigte Bidault toe. Ernstig ongeluk onder Maarssen Gistermiddag is om even over één uur op de Amsterdamse Straatweg bij de grens tussen Maarssen en Breukelen de 19-jari- ge Wim van Asselt te Maarssen op zijn motor tegen een bus van de N.B.M. gereden en op slag gedood. De chauffeur van de bus J. v. W. die een langdurige staat van dienst heeft, treft geen scnuld. Verrassend snel maar één alles overwegende kwestie aan de rde stellen: de keus tus sen Oost en West. En juist om dat dit de vraag is. waarom het gaat. proberen beide partijen te welke, zoals tegenwoordig zo vaak. elkaar gehad: de Engelse missie voor zijn er vliegvelden in Noord-Afrika aa- „ii j, goodwill in de persoon van de lord- en is Italië ten overvloede nog be- kanselier Jowitt, het bezoek van de zig een pact van vriendschap en we- beide secretarissen van de Labour- derzijdse bijstand te sluiten met partij om de parti] van Saragat als- Griekenland. nog voor het socialistisch congres Wij kunnen ons vergissen, maar uit te nodigen. Marshall s positieve wij kunnen ons niet voorstellen dat verklaring, dat een „volksdemocra- Moskou in deze situatie een Tojiiatti tie" Italië niet op steun van het en de Kominform de vrije hand zou - plan-Marshall hoeft te rekenen (de laten en dus toestemming zou geven maar gedeeltelijk binnenlandse par- communisten stelden het in hun pro- voor z'n staatsgreep Veel eerder ge tijen zijn. dat hun buitenlandse ver- paganda voor, dat dit wel het geval loven wij. dat van die kant een po- lengstuk verreweg het belangrijkste was!), de tolunie met Frankrijk, het ging zal worden gedaan tot een af- is In feite is het zo geworden, dat bezoek van Bidault. die ook al over leidingsmanouevre op een ander die Italiaanse verkiezingen zo iets teruggave van de koloniën heeft ge- „front". Is het vertrek van Soko- trcV van maai.cnv.ait c«L-nWrw tYöïïs - t j u -•* t êew9rden als verkiezingen in sproken en het voorstel over Triëst. lofsky uit de Contróleraad hiervan de ^raHip?rdp SntrnXlan!?R»r onhtio °enlet de op zichzelf twijfel- een provincie of een departement Ook hier weer een organisch geheel, het begin^ Maar. laten wij ons van de Geallieerde Contróleraad in Ber- achtige eer van het front te zyn, van de wereld en zoals de lande- een ontwikkeling met een climax; speculaties hieroveroSthoudeS. altijd doen. nl. het kiezerscorps ten hunnen gunste te beïnvloeden Het ongewone is alleen, dat die partijen Ngaai, vThS Wester.0 d&'hrf wat partijen by een verkiezing beWfrt0" l°Cn maar Z0'aen Kebt,en verw« rnaken' dat besluiteloos oeieeia. zijn geweest, 0f dat zij. zoals ge- En wat aan deze dagen van 14—21 woonlijk. de paarden achter de wa- Maart een heel apart karakter geeft: gen hebben gespannen Integendeel, het is een week geweest men zal moeten erkennen, dat zij van het Westen. Om zo te zeg- met bepaald verrassende snelheid gen is de wederpartij niet aan bod het initiatief in handen hebben ge- gekomen behalve dan met hel ver- nomen Het landskampioenschap In overleg met de betrokken clubs werd het programma vast- gesteld voor de competitie om het kampioenschap van Nederland. Aangezien nog niet in alle dis tricten de kampioenen bekend zijn, heeft men voorlopig slechts drie programma's vastgesteld: 29 Maart (Tweede Paasdag) PSV-Heerenveen, Go Ahead-Haar- lem. 4 April, Olympisch Stadion: Haarlem-EDO. Heerenveen-Go Ahead, BW-PSV (eventueel). 11 April, EDO-Heerenveen, PSV -Haarlem, Go Ahead-BVV of Eind hoven. —Hay Famechon (Frankrijk) be haalde Maandagavond het Europe se kampioenschap vedergewicht door de Engelsman Ronnie Clayton, de titelhouder over 15 ronden op punten te verslaan.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 1