GROOTSE JAARBEURSPLANNEN 10 Een stille worsteling om positionele waarden Spoorbaan en haven in grootste machinehal van Europa Hii Sovjetinmenging? Fantasie!, beweert Gromyko VAN NELLE Toepassing hallensysteem in vierde gebouw op Vredenburg jt&X:. 1'; Ij fPSL mymrnr jm Kerknieuws Radio-programma Woensdag 24 Maart 1948 3 De grote machinehal op het terrein aan de Croesclaan Het bestuur van de Kon. Ned. Jaarbeurs heeft thans de plannen klaar voor de stichting van het vierde gebouw op het Vredenburg, voor het bouwen van een grote machinehal op het terrein aan de Croeselaan en voor het bouwen van een nieuw secretariaatsgebouw. Hoewel al deze onder delen eigenlijk volkomen gelijkwaardig zijn zal men toch een zekere voorkeur moeten laten gelden, omdat het onder de huidige omstandigheden niet mogelijk zal zijn het gehele complex van plannen in eens uit te voeren. Men heeft daarom bij de regering vergunning gevraagd om een derde deel van de grote machinehal, die een lengte zal krijgen van 200 m. en een breedte van 120 m., te mogen uitvoeren. Wanneer daartoe verlof zal wor den gegeven zal dat gedeelte voor na najaarsbeurs van 1949 in gebruik kunnen worden genomen. Als de gehele machinehal gereed zal zijn zal dit de grootste expositie- en vergaderruimte van Nederland zijn, maar bovendien een van de grootste hallen, zo niet de grootste, van Europa. De besprekingen met de Ministers van Wederopbouw en Economische Zaken over dit project, dat Nederland tal van grote kansen biedt, zijn thans gaande. kunnen worden verplaatst. De vrije hoogte onde" de kranen is op 10,50 m. ontworpen. Deze hoogte is voldoende voor de montage van hpge machines, apparaten enz. De hall kost 6 millioen Bovendien werden de nodige bergruimten voor emballage aan de lange zijden ontworpen, bene vens de nodige dienstvertrekken. Deze, die aan de zuidzijde zijn ge projecteerd bevatten behalve ke telhuis, werkplaats en kantoren ook clubzalen en vergaderruimten. Zij zijn bereikbaar via trappen, die over de haven heenlopen. Aan de tegenover gelegen zijde zijn de toe gangen voor het publiek geprojec teerd, met een daarboven gelegen gaanderij. De kap is als een reeks shedda- ken ontworpen, waardoor een gun stige en gelijkmatige verlichting met daglicht werd verkregen. De kosten voor de bouw van deze hal worden naar de prijzen van het ogenblik begroot op 6 millioen. Het restaurant op het terrein Croeselaan zal niet in deze grote hal worden ondergebracht. Een restaurant is tegenwoordig een zo op zichzelf staand geheel gewor den, dat men het beter heeft ge oordeeld het afzonderlijk te pro jecteren. Er werd daartoe een cen traal punt op het terrein gekozen en het zal voldoen aan alle moder ne eisen. Het vierde gebouw Als het vierde gebouw op het Vreeburg tot stand is gekomen is cr tegelijkertijd een eind gekomen aan het bouwen op dit plein. De voorgenomen hoogte van het nieu we gebouw is enigszins verlaagd, maar toch zal het nog hoger zijn dan de drie bestaande gebouwen, zodat het accent op het vierde ge bouw komt te vallen. Het kenmer kende van de tegenwoordige beurs gebouwen is de indeling in licht- Transportproblemen opgelost Het was tijdens de lustrumfees ten van 1946, dat de directie van de Jaarbeurs de mededeling kon doen dat voor de najaarsbeurs van dat jaar de beschikking was ver kregen over het terrein aan de Croeselaan, dat sindsdien een trou vaille is gebleken. Bij die gelegen heid werd ook reeds iets verteld van de plannen, welke het Jaar- beursbestuur verder had en de aanwezigen kregen destijds een* grootse visie op de toekomstmoge lijkheden en de ontwikkeling van het jaarbeursinstituut. Sindsdien heeft de ontwikkeling van de Jaarbeurs zich voortgezet en men mag er rekening mede hou den, dat deze vooruitgang geen tij delijk verschijnsel zal zijn. Daar om zijn de voorlopige plannen van destijds, die op enkele punten cri- tiek ondervonden van de plaatse- hectare onder een dak Om een denkbeeld te geven van de grootte van de nieuwe machinehal op het terrein aan de Croeselaan kan worden medegedeeld, dat deze gerekend van de hoek van het Jaarbeursgebouw aan de Rijnkade en Vredenburg reikt tot in de Beatrixhal. vandaar tot in hotel Noord-Brabant, dan naar de hoek van het Vredenburg en vervolgens langs de rooilijn van het secreta riaatsgebouw weer naar het punt van uitgang. S lijke overheid, verder uitgewerkt en gedeeltelijk herzien en dezer dagen zullen zij worden gepubli ceerd. Door ze in het midden van de maatschappij neer te leggen hoopt men daarvoor de steun te verkrijgen van al die instanties en kringen, dio voor die steunverle ning in aanmerking komen. Zoals reeds werd gezegd gaat de eerste belangstelling uit naar het bouwen van een grote machinehal op het terrein aan de Croeselaan. Dit terrein is gunstig gelegen, om dat het gemakkelijk is te bereiken van het rijkswegennet af, vlak bij het spoorwegstation en de bestaan de jaarbeursgebouwen ligt, de mo gelijkheid van spoorwegaansluiting bestaat en het bovendien bereik baar is met schepen. Deze spoor- en waterwegen zullen zelfs verder gaan dan het terrein alleen. Zij zullen worden doorgetrokken zodat zware transportmiddelen, als locomotieven en dergelijke tot de plaats van de expositie kunnen worden gereden. Bo vendien zal langs de smalle zijde aan de Zuidkant een ha ven in 't gebouw worden aan gelegd, welke dpor middel van zware hefdeuren zal worden afgesloten. Daardoor staat liet terrein via het Merwedekanaal in verbinding met de grote havens Amsterdam, Rotterdam en Antwerpen. Voor de oplossing van het transportvraag- stuk in het gebouw zelf werden over de gehele lengte van het ge bouw drie naast elkaar gelegen kraansporen, elk met een breedte van circa 26 m. ontworpen. Met de hierop aan te brengén loopkranen kan elke last van een in de hal gevaren schip, een binnengereden vrachtauto of spoorwegwagon zon der moeite en in korte tijd naar de plaats van bestemming worden gebracht. Het hefvermogen van de beide buitenste kranen is op 25 ton, dat van de middelste op 50 ton bepaald. Door een traverse, die on geveer boven de haven in de kap van het gebouw is ontworpen, zal de mogelijkheid worden verkregen de kranen van spoor te doen ver wisselen. Zo zullen door de kranen op één spoor tezamen te brengen lasten van 100 ton in het gebouw TITINKALENDER 2 5 MaartIn de moestuin kun nen nu al zomeru'ortelcn. radijs en zo- merbteten worden gezaaid. Wortelen vragen een voedzame losse lijn ver kruimelde grond. Om het lichte worte lenzaad gelijkmatiger te kunnen uit strooien. pleegt men het tevoren wel met wat vochtig zand te vermengen. De lekkerste radijs groeit in zandige gronden. Men moet ze echter geen verse mest geven. Om te voorkomen dat ze te dtcht op-één staan, worden dc plantjes naderhand op 5 6 cen timeter uitgedund. De bekende ronde zomerbleten. die thans worden gezaaid, kunnen in Juni of begin Juli worden geoogst. Men dunt ze uit op 1215 hoven met monster kamers daar om heen. Met dit systeem zal in het nieuwe gebouw worden gebro ken, daar zal een hallensysteem worden toegepast, waardoor ook voor de perioden tussen de beur zen in een veel grotere exploitatie mogelijkheid wordt verkregen. De drie grote expositiehallen boven el kaar hebben elk een oppervlakte van rond 3500 M2. De hal op de beganegrond zal worden samenge voegd met de Beatrixhal en de in het vierde gebouw op te nemen Irenehal tot één uitgestrekt geheel. Aan de Noord-Oostzijde, dat is tegenover hotel Noord-Brabant loodrech op het vierde gebouw, is een voorbouw gedacht van één verdieping, waarin de verschillen de bureau's voor kaart- en cata- logiverkoop garderobes en kiosken worden ondergebracht. In het ge bouw zullen moderne ventilatie- en verlichtingstechniek worden toegepast. De tegenwoordige eisen maken het noodzakelijk de gehele boven de tweede verdieping gele gen étage voor de opstelling van de nodige machines en apparaten te reserveren. Voor de verticale verplaatsing van personen en goe deren zijn liften, trappenhuizen en roltrappen ontworpen. De kosten voor het vierde gebouw worden geraamd, alweer naar het tegen woordige prijspeil, op 21^ a 3 mil lioen. Het secretariaatsgebouw Het derde stadium van de bouw plannen omvat de stichting van een nieuw secretariaatsgebouw. Hoewel nog geen overeenstemming is verkregen met de gemeentelijke overheid omtrent de plaats is het gebouw geprojecteerd op de Noord oostelijke hoek van het Vreden burg. Het zal twee verdiepingen hoog zijn. In de kelder worden het archief en een werkruimte voor het bedrukken en behandelen van de formulieren voor de deelne mersadministratie ondergebracht, op de beganegrond vertrekken voor de directie, een vergaderzaal voor de Raad van Beheer, voor de ad ministratie en voor de ontvangst van het publiek. Op de eerste ver dieping komen de bibliotheek, we tenschappelijke afdelingen, teken en donkere kamers en portierswo ning. De kosten worden geraamd op 5 6 ton. De plannen zijn van ir. C. We gener Sleeswijk, die ze in nauwe samenwerking met de chef van de technische dienst van de Jaarbeurs, ir. C. Voogd, uitwerkte. '.fW5g ini T T ■li V i a_JI .;l. Li; Veiligheidsraad over coup in Praag Frankrijk heeft zich bij monde van Parodi in de Veiligheidsraad gisteren aangesloten bij de veroor deling van de gebeurtenissen in Tsjechoslowakije. Van de beide mannen die de symbolen zijn van de Tsjechoslowaakse democratie, aldus de Franse vertegenwoordiger, is er een niet meer in leven en de ander niet langer meer een vrij man. Parodi deed echter geen voorstel voor eventuele, door de UNO te nemen maatregelen. Parodi's rede was aanleiding voor Gromyko, de Sovjetvertegen woordiger, weer eens een scheld kanonnade te lanceren aan het adres van de Westelijke mogend heden, waarbij hij ongeveer alle kwesties naar voren haalde die essentieel zijn in de controverse Oost-West. Ziehier een bloemlezing uit Gromyko's beschuldigingen: Chili, dat de klacht over Tsje choslowakije bij de Raad aanhan gig heeft gemaakt, is slechts een pion van de financiële en indus triële koningen van Wallstreet; Amerika en Engeland willen de wereld onder hun economisch juk brengen; Amerika heeft de Fran se regering gereorganiseerd tegen de wil van het volk; in Italië is een van de populairste partijen uit het bestuur van het land verwij derd onder pressie van dc V.S.; de vrijheid van handelen van de rege ringen van Griekenland en Turkije wordt ook door Amerika in gevaar gebracht; het plan-Marshall is een middel om de directe controle te handhaven over de economie van de Europese landen; het Britse Rijk is binnen het gebied van Amcrika's politiek getrokken en het is moge lijk dat de Britse leeuw spoedig zijn staart zal missen, mogelijk zijn poten en misschien zelfs zijn kop. Op de ronde beschuldiging van sir Alexander Cadogan ging Gro myko niet direct in, en de beschul digingen over Russische interventie in Tsjechoslowakije noemde hij „zo fantastisch, dat ze mij doen denken aan de sprookjes van 1001 nacht". Warren Austin, de Amerikaanse vertegenwoordiger, stelde aan de nieuwe Tsjechoslowaakse verte genwoordiger Houdek de vraag of hij uitleg kon geven over de aan wezigheid van de Russische onder minister Zorin in Praag en of hij kon verklaren dat de Tsjechoslo waakse weigering om aan het plan Marshall deel te nemen, vrije wil was. De zitting werd verdaagd tot 31 Maart. K K S S ft .V tt W $1 35 fc] y, W K fc fc 3 M m t -■ M Een indruk van het Vredenburg alsook het vierde gebouw zal zijn ver rezen. Verwacht redding van democratische idealen „De jongste gebeurtenissen in Tsjechoslowakije zijn de dreigend- ste. waartegenover Engeland sinds het einde van de oorlog heeft ge staan", aldus heeft Christopher Mayhew, Brits onder-minister van Buitenlandse Zaken, tegenover bui tenlandse persvertegenwoordigers verklaard. „Zij vormen het kente ken van de uiteindelijke consoli datie van de macht der Sowjet- Unie over Oost-Europa en brengen ons allen hte grote gevaar voor ogen, waaraan wij met het oog op de communistische onverwerpende tactiek bloot staan." Volgens de onder-minister is er op de lange duur meer kans de tar- tin van het „Sowjet-communisme" het hoofd te bieden door de ver eniging van de loyaliteit aan het enthousiasme voor de democrati sche positieve idealen dan door de fensieve maatregelen." Het uitein delijke antwoord op het communis me is het welslagen der democra tie. Een durende regeling met de Sowjet-Unie zou sneller tot stand kunnen komen, indien wij onze po gingen om de kracht van de demo cratie in het Westen te versterken concentreren, zodat alle hoop, dat de Westerse democratieën omvei- geworpen kunnen worden verdwijnt en een basis gelegd kan worden voor meer normale betrekkingen tussen de regeringen van Oostelijke en Westelijke landen." zo besloot Mayhew. Bidault naar Amerika Officiële zegslieden in Parijs hebben meegedeeld dat Bidault de volgende maand, wanneer Mars hall terug is van de pan-Ameri- kaanse conferentie te Bogota, naar de Verenigde Staten zal gaan. Zij voegden er aan toe dat Bevin waarschijnlijk mee zou gaan, zodat de reis een drie-ministers-confe rentie zou worden, maar dat is te Londen en Washington tegenge sproken. Bidault zou met Marshall o.a. spreken over de aansluiting van de Franse zone bij Bizonië. Scheepstijdingen Adinda, 22 Mrt Singapore naar Pladjoe; Algenib, 22 Mrt Rio Gran de te Port Alcgre; Alphacca, R'dam Japan, 22 Mrt te Penang; Ni eer- stroom, 22 Mrt van Dakar naar Ply mouth; Nijkerk, 22 Mrt van Mom- bassa naar Tanga; Stad Haarlem, 22 Mrt van Savona naar Melilla; Streefkerk, 23 Mrt van Calcutta te Colombo; Willem Ruys, Batavia R'dam, pass. 22 Mrt 15 uur Perim; Aalsdijk, 20 Mrt van Corpus Chrisli te Galveston; Amsteldijk, 21 Mrt v. Londen te Antwerpen: Arnedijk, 20 Mrt van R'dam te Vera Cruz; Delftdijk, 19 Mrt van Antwerpen naar Londen; Leerdam, 19 Mrt van New York naar R'dam: Noordam, 20 Mrt van New York naar R'dam: Westerdam. R'damNew York, 20 Mrt van Southampton; Leuvekerk, 21 Mrt van Bahrein te Kuweit. Troepentransportschepen Johan de Witt, BataviaA'dam, pass. 22 Mrt Ouessant; Kota Inten, 23 Mrt 23.30 uur van R'dam te Ha lifax; Tabinta, BataviaA'dam, pass. 22 Mrt Ouessant: Willem Ruys BataviaR'dam pass. 22 Mrt 15 uur Perim. Ingezonden mededeling) Jaag die Rheumatiek uit Uw ledematen. Ontdoe Uzelf van die slopende kwaal. Neem regelmatig Kruschen Salts Iedere morgen in Uw eerste kopje thee en ge voelt U al gauw een heel ander mens. Dat doet de weten schappelijke samenstelling van Kru schen zes minerale zouten Die wekken de bloedzuiverende organen .weer op tot Jeugdig krachtige werking Ook Uw organen hebben die opwekking nodig Waarom zoudt ge ze die don nlel geven, met Kruschen Salts onder Uw bereik en met het vooruitzicht weer helemaal de oude te worden, vif en fit en tot het verzetten van bergen in staat? Kruschen Salts wordt over de hele wereld verkocht Vraag Kruschen Salts bU Uw Apotheker of Drogist. Feuilleton kleine negertjes DOOR AGATHA CHRISTI 22 Als zij opkeek zag zij de ogen van Hugo, die haar aankeken. 's Avonds als Cyrill in bed lag. „Gaat u mee een eindje omlopen, juffrouw Claythorne?" „Misschien wel." Dan liepen zij keurig naast el kaar naar het strand. Het licht de zilte zeelucht. En dan de armen van Hugo om haar heen. „Ik houd van je. Ik houd van je. Weet je. dat ik van je houd, Vera?" Ja, dat wist ze. (Of zij dacht, dat zij het wist.) „Ik kan je niet vragen met mij te trouwen. Ik heb geen rode cent. Ik kan nauwelijks mezelf onderhouden. Het is gek, weet je. ik heb eens drie maanden het vooruitzicht gehad, dat ik later een rijk man zou zijn. Cyril werd pas geboren drie maan den, nadat Maurice gestorven was. Als het een meisje geweest was...." Als het kind een meisje geweest was. zou Hugo alles geërfd hebben. Hij gaf toe. dat het een teleurstel ling geweest was. „Ik had er natuurlijk niet vast op gerekend. Maar het was toch een klap. Maar, zo gaat het nu eenmaal Cyril is een aardig kind. Ik ben dol op hem." En hij was inderdaad dol op hem. Hij stond altijd klaar om spelletjes sast lüfiao td doen of om hem bezig te houden. Er was geen spoor van wraakzucht in Hugo's karakter. Cyril was niet erg sterk. Een zwak kind met weinig weerstandsver mogen. Misschien wel het soort kind, dat niet zou blijven leven En daarna „Juffrouw Claythorne, waarom mag ik niet naar die rots zwem men?" Een vervelend, dreinerig ge zeur. „Het is te ver, Cyril." „Hè, juffrouw Claythorne Vera stond op. Ze ging naar de toilettafel en slikte drie aspirines. Zij dacht: „Ik wilde, dat ik een behoorlijk slaapmiddel had. Als ik er een eind aan wilde maken, zou ik veronal nemen of zoiets geen cyaankali!" Zij huiverde, toen zij dacht aan het vertrokken, paarse gezicht van Anthony Marston. Toen zij voorbij de schoorsteen kwam, keek zij naar het ingelijste rijmpje. Waarom had Anthony Marston dit gedaan?'Neen, zij wilde niet ster ven. Zij kon zich niet voorstellen, dat zij zou willen sterven. De dood was voor voor de anderen HOOFDSTUK 6 Dokter Armstrong droomde Het was erg heet in de operatie zaalDe temperatuur was zeker te hoog! Het zweet stroomde langs zijn gezicht. Zijn handen waren klam. Het was moeilijk om het mes stevig vast te houden.... Wat was het mooi scherp Men zou gemakkelijk iemand kun nen vermoorden met zo'n mes. Hij was toch ook bezig iemand te ver moorden... Het lichaam van de vrouw zag er heel anders uit. Het was eerst een groot vormloos lichaam Di* lïobaam was rxagiz en schraal. En het gezicht was niet te zien. Wie moest hij ook weer vermoor den? Hij kon het zich niet herinneren. Maar hij moest het weten! Zou hij het aan de zuster vragen? De zuster keek naar hem. Neen, hij kon het haar niet vragen. Zij verdacht hem nu al, dat kon hij .zien. Maar wie was dat, die op de operatietafel lag? Zij hadden dat gezicht niet zo moe ten bedekken Als hij het gezicht maar kon zien Zo! Dat was beter. Een jonge leerlingverpleegster trok de zak doek weg. O ja. het was Emily Brent. Hij moest Emily Brent vermoorden. Wat stonden haar ogen boosaardig! Haar lippen bewogen. Wat zei zij? „Te midden van het leven zijn wij in de dood Nu lachte zij. Neen. zuster, laat die zakdoek weg. Ik moet kunnen zien. Ik moet haar narcose geven. Waar is de ether? Die moet ik toch meegebracht hebben? Wat heeft u met de ether gedaan, zuster? Cha teau Neuf du Pape? Ja, dat kan net zo goed. Neem die zakdoek weg. zuster. Natuurlijk! Ik heb het de hele tijd geweten! Het is Anthony Marston! Zijn gezicht is paars en vertrokken Maar hij is niet dood hij lacht. Ik zeg je. dat hij lacht! Hij laat de operatietafel schudden. Voorzichtig, man, kijk uit, wat je doet. Zuster, houd de tafel vast houd hem vast Met een schok ontwaakte dokter Armstrong. Het was ochtend. Zon licht stroomde de kamer binnen. Iemand boog zich ovèr hem heen schudde hem. Het was Rogers. Rogers, met een wit gezicht, die zei: „Dokter dokter!" Nu werd Dokter Armstrong hele maal wakker. Hij ging overeind zitten en vroeg scherp: „Wat is er?" „Mijn vrouw, dokter Ik kan haar niet wakker krijgen. Ik kan haar niet wakker krijgen. En en ik vind, dat zij er zo vreemd uitziet." Dokter Armstrong wist wat hem te doen stond. Hij schoot zijn ka merjas aan en ging met Rogers mee. Hij boog zich over het bed. waar op de vrouw rustig op haar zij lag. Hij tilde de koude hand op en be keek haar ogen. Het duurde enige ogenblikken voor hij overeind kwam en zich omdraaide. Rogers fluisterde: „Is zij is ze Hij bevochtigde met zijn tong de droge lippen. Armstrong knikte bevestigend. „Ja zij is dood.' Zijn ogen bleven peinzend op de man voor hem rusten. Toen keek hij naar het nachttafeltje, naar de was tafel, en vervolgens weer naar de vrouw. (Wordt vervolgd) Inorzonden medrdehnc EN NU EEN KOPJÉ WÊT Euwe-Smyslov: Botwinnik forceerde in tijdnood remise door eeuwig schaak De negende ronde van het schaak- tournooi om de wereldtitel heeft weer eens gedemonstreerd hoe sterk de karakters der spelers in de gespeelde partijen tot uitdrukking komen. Dr. Euwe en Smyslov, die elkaar te bestrijden hadden, zijn twee „wetenschappelijke" strate gen, die liever elk risico vermijden zolang er nog microscopisch kleine spelmogelijkheden voorhanden zijn Hun partij was een stille worste ling om positiQnele waarden, een worsteling, waar beperkte doelstel lingen werden beoogd en waar ieder voor zich de speelbaarheid of houdbaarheid der stelling wilde bewijzen. Een harde, uitputtende strijd, die slechts de connoisseur op waarde schat, doch waarbij de gro te schare cier „kleinere" schakers met moeite een geeuw van verve ling zal onderdrukken. Het was een gesloten verdedi ging der Spaanse partij, waarin Smyslov zijn tegenstander 22 zet ten lang in het onzekere liet of hij het centrum zou sluiten of open houden. Het centrum werd gesloten en een lhnge laveringsstrijd begon. Het ruimtevoordeel van Smyslov was klein maar duidelijk en de Rus vergenoegde zich vijf uur lang met dit voordeel in handen te houden. Voorzichtig werden af en toe een paar stukken geruild zonder dat dit enige tekening aan de strijd gaf. Na 41 zetten is de partij onderbro ken en heeft Smyslov nog steeds een iets betere positie met vier lichte stukken en zeven pionnen aan iedere kant. Woensdag zal hij zeker nog wel vijf uren nodig heb ben om te proberen dit kleine doch niet te onderschatten voordeel dui delijk te maken, tenzij dr. Euwe er in slaag* te bewijzen, dat zijn stel ling goed houdbaar is en er geen winstmogelijkheden voor handen zijn. Van -heel ander karakter was het duel tussen Reshevsky en Bot- winnik, de twee grootmeesters, die zeker ook de strategische waarden ener schaakpartij waarderen, doch bovendien het wapen der tactiek voortreffelijk hanteren en, waar dit maar mogelijk is, scherpe combina- toire mogelijkheden scheppen met alle risico's, die hieraan verbonden zijn. Botwinnik koos met zwart zijn geliefkoosde Hollandse Verdedi ging en reeds rond de tiende zet zat de spanning er reeds in. Het werd een open gevecht, waarin Botwinnik het risico der achterge bleven d-pion koos, doch waarin cle gunstige opstelling der stukken hem goede kansen op een konings- aanval beloofde. En deze aanval kwam ook prompt, zij het onder opoffering van een pion en later de kwaliteit. Reshevsky had de verde- oigingsmogelijkhedcn zijner stel ling echter juist getaxeerd. Hij gaf de kwaliteit terug en Botwinnik had, daar een nijpende tijdnood van dertien zetten in vier minuten hem parten speelde, geen andere keus dan door zettenherhaling eeuwig schaak te forceren. Een op windend, hoogstaand gevecht! Hieronder de partijen: Wit: W. Smyslov Zwart: dr. M. Euwe 1. e2-e4, e7-e5; 2. Pgl-f3, Pb8- c6; 3. Lfl-b5, e7-e6; 4. Lb5-a4, Pg8-f6; 5. O-O, Lf8-e7; 6. Tfl-el, b7-b5; 7. La4-b3, d7-d6; 8. c2-c3, Pc6-a5; 9. Lb3-c2, c7-c5; 10. d2-d4, Dd8-c7; 11. Pbl-d2, Lc8-b7. Deze opening is reeds honderden malen zo gespeeld. Alleen 11. Pbd2 inplaats van het gebruikelijke 11. h3 is een verandering, die dr. Euwe beantwoordt met de ongebruikelij ke voortzetting 11Lb7 in plaats van 11Lg4. De zet Lb7 schijnt van O'Kelly afkomstig te zijn doch bewijst zijn waarde in deze partij niet. 12. Pd2-fl. c5xd4; 13. c3xd4, Ta8-c8; 14. Tel-e2, O-O; 15. Pfl- g3, Tf8-e8; 16. b2-b3, Le7-f8; 17. Lcl-b2 Hier en bij de volgende zetten kwam d5! in aanmerking, waar door Pa5 buiten spel staat; Na Lc8- Pb7 is dan b3-b4 weer sterk. Smyslov heeft zes zetten nodig om dit op de duur onvermijdelijke be sluit te nemen. 1 7g7-g6; 18. Ddl-d2 18. Tel? is wegens 18Lh6 tempoverlies. 1 8Lf8-g7; 19. Tal-cl, Pf6-d7. Er dreigde pionverlies door drie maal slaan op e5, waarna Pa5 on gedekt staat. 20. Te2-el, Pa5-c6; 21. Lc2-bl, Dc7-b6; 22. d4-d5 (Eindelek!) Pc6-e7; 23. Lb2-c3, Lb7-a8; 24. h2-h4, h7-h5; 25. Lc3-a5, Db6-b8; 26. Pg3-fl, Tc8xcl; 27. Telxcl, Te8-c8; 28. Pf3-el, Om een toekomstig f5 met f3 te kunnen .opvangen; Smyslov pareert reeds voor dat er werkelijk iets gaat dreigen! 28Pd7-c5; 29. Dd2-g5, Kg8-f8; 30. Dg5-e3, Pe7-g8; 31. De3-h3 Schakelt de directe dreiging Lh6 uit en creëert de dreiging b3-b4, doch het beeld van de strijd ver andert niet: het witte ruimtevoor deel blijft gehandhaafd. 31Lg7-h6; 32. Tcl-c3, Pg8-e7; 33. Lbl-c2, Pc5-b7; 34. Tc3xc8, Dd8xc8; 35. Dh3xc8, Pe7x c8; 36. La5-c3, Pb7-c5; 37. Lc3-b4, Kg8-f7; 38. f2-f3, Kf7-e7; 39. Eel- d3, Pc5xd3; 40. Lc2xd3, Pc8-e7; 41. g2-g4 Afgebroken; er dreigt 42. gxh5 benevens 43. Pg3 met winst van h5. Dr. Euwe zal wel op g4 geslagen hebben. Wit: S. Reshevsky Zwart: M. M. Botwinnik 1. d2-d4, e7-e6; 2. c2-c4, f7-f5; 3. g2-g3, Pg8-f6; 4. Lfl-g2, Lf8-e7; 5. Pgl-h3, Ongebruikelijk, doch niet slecht. Het nadeel is dat zwart gemakke lijk tot e6-e5 komt. 5O-O; 6. O-O, d7-d6; 7. Pbl-c3, Dd8-e8; 6e5 was reeds mogelijk. 8. e2-e4, f5xe4; 9. Ph3-f4!, c7-c6; 10. Pc3xc4. Pf6xc4; 11. Lg2xe4, e6-e5; 12. Pf4-g2, Pb8-d7; 13. Pg2- e3; e5xd4; 14. Ddlxd4, Pd7-e5; 15. f2-f4 Met 15. c5 zou zwart met 15. Pf3t; 16. Lxf3, Txf3; 17. cxd6 op aanval kunnen spelen, doch beter is 15Pf7! en zwart komt goedkoop van zijn zwakke d6-pion af. 15. Pe5-g4; 16. Pe3xg4, Lc8xg4; 17. Tfl-el! Dreigt 18. Lxh7t, Kxh7; 19. De4| met pionwinst. 17Le7-f6. De inleiding tot vlijmscherp aan- valsspel. Pion d6 is taboe wegens: 18. Dxd6, Td8; 19. Db4, Ld4f, 20. Kgl?, Dxe4ü of 20. Kg2, Dh5! enz. 18. Dd4-d3, De8-h5; 19. Lcl-d2, Tf8-e8; 20. Tal-bl, Te8-e7; 21. Ld2-b4, Ta8-e8; 22. Lb4xd6, Te7-e6! Niet het voor de hand liggende: 22Txe4?; 23. Txe4, Txe4; 24. Dxe4, Lf5 wegens 25. De3ü en nu faalt 25Lxbl op 26. De6f! en zwart kan opgeven. 23. Tel-e3, Te6xd6! Botwinnik laat niet toe dat wit zicht met Tbel en c5 consolideert. Het kwaliteitsoffer moge niet ge heel correct zijn, het is kansrijk. 24. Dd3xd6, Te8-d8; 25. Dd6-c7, Dh5-c5; 26. Tbl-el, Td8-c8; 27. Dc7-b7, Lf6-d4; 28. Kgl-f2, Ld4x e3f, 29. Telxe3, Dc5-d4; 30. Db7- b3 Dit is remise; een mogelijkheid was nog: 30. Lf3, Te8; 31. Db3, Txe3; 32. Dxe3, Dxb2f; 33. De2 en wit behoudt een pion meer. 31. Kg2-gl, Dd2-clf; 32. Kgl-f2, Dcl-d2f remise. Chr. Vlagsma. Ned. Hcrv. Kerk Beroepen te Baflo mr. C. G. Mul der, hulppred. aldaar. Te Utrecht (vac. J. F. Beercns) dr. A. F. N. Lekkerkerker te Loosduinen. Te Eindhoven H. Beker te Eerbeek. Aangenomen naar Oudega-Kol- derwolde H v. d. Klift, zendeling leraar met verlof te Leersum. Be dankt voor Halfweg J. Schaap te Purmerend voor Harderwijk E. Eijsenga te Noordeloos voor Saasum (toez J. de Zwaan te Kollumerzwaag voor Meteren (toez.) C. C. Klerkx te Op en Ne der Andel voor Oudwoude-Wes- tergeest W. de Jong te Zuidwolde (Dr.). Gcrcf. kerken. Aangenomen naar Urk (vac. G. Spijker) P. Homburg tc Nieuwen- dam. Bedankt voor Idskenhuizen J. F. Mantz te Hantum (Fr.) voor Rot terdam (vac dr. R. Schippers) W. B. den Brave te Nijverdal Geref. kerken naar art. 31 K.O. Beroepen te Middclstum S. de Waard te Maassluis. Aangenomen naar Eindhoven H. J. de Vries. cand. te Zuidhorn. die bedankte voor Anna Paulownapol- der. Daarlerveen. Goes, Heeren veen, Kantens. Middelburg, Nieuw- leusen-den Hulst. Oud-Loosdrecht, Pieterburen, Rozenburg, Wetsinge- Sauwerd, Wieringermeer en Zuid wolde. Bapt. gemeenten. Bedankt voor Haulerwijk H. D. Hooghv/inkel te Arnhem. Ingezonden mededeling De bokser werd knock-out gevonden, Hij mompelde: ,,'k hoef niet verbonden". Geef mij maar een TIP Dan ben 'k In een wip, Weer klaar voor de volgende ronden. Inz. MeJ. W. M. A'dam ontv. 1 £1. TIP. Hedenavond HILVERSUM I: 19.Nws. weer, 19.15 Leger des Heils, 19.30 Actueel, geluid, 19.45 Eng. les voor gevord., 20.Nws., 20.05 Progr. proloog, 20.15 Lied. van Claude Debussy, 20.45 Kamerork., 21.30 Zesde Lij densoverdenking, 22.Buschstrijk- ork. 22.30 Nws22.45 Avondover- denk., 23.Viool en piano, 23.30 Werken van Wagner. HILVERSUM II: 19.— De inhoud van de geleide economie, 19.15 Reg. uitz 19.30 Voor de jeugd, 19.45 Ds. Sirks, 20.— Nws., 20.15 Malando, 21.10 „De Goden dorsten" Hoorspel, 22.05 Ens. Boris Mersson, 22.35 The Glasgow Orpheus Choir, 22.45 Top Naeff 70 jaar, 23.— Nws., 23.15 Om het wereldkampioenschap schaken, 23.30 Graag gehoorde platen. Morgen HILVERSUM I- 7.— Nws., 7.15 Ochtendgymnastiek, 8.— Nws, 9.45 Kamerorkest, 10.— Koorzang, 10.45 Strijkorkest, 11— De Zonnebloem, 11.45 Pianospel, 12.— Piano, cello en sopraan. 12.30 Weerpraatje, 12.33 Lunchconcert, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nws 13.25 Toscanini 81 jaar (concert), 13.45 Hors d'Oeuvre, 14.- Vocaal ensemble, 14.40 Voor de vrouw, 15.00 Pianorecital, 15.25 Strijkkwartetten, 16.— Bijbelle zing 16.45 Slavische melodieen, 17.— Jeugdjournaal, 17.30 Ancora Trio, 17 55 Piano duo. 18.15 Land en Tuinbouw, 18.30 Ned. Strijdkr HILVERSUM II: 7.— Nws., 7.15 Gr. muziek, 7.30 Ochtendrhythme, 8-— Nws., 8.15 Gr muziek, 8.45 Viool en orkest, 9.30 Waterstanden, 9.35 Arbeitsvitaminen. 10 30 Voor de Vrouw. 10.35 Gr. muziek, 10.50 Kleutertje luister, 11.— Orgelcon cert, 11.45 Aan wie behoort de Zuidpool? 12.— Gouden Kust, 12 30 Weerpraatje, 12.33 In 't spionnetje, 13.Nws., 13.15 Vaudeville orkest, 14.De Vrouw, 14.20 Solistencon cert, 15.Voor zieken en gezonden, 16.U kunt het geloven of niet, 16.05 Reprises, 17.Kaleidoscoop, 17.20 Welk dier deze week?, 17.30 Strijkkwartet, 17.50 Reg. uitzend, 18.— Nws., 18.15 Sport, 18.30 OrgeL bespeling.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3