DAGBLAD VOOR AMERSFOORT „Bestuursraad moet blijven", zegt Sovjetcommuniqué Moeilijke, zware strijd tegen Markos' guerilla's Tsjechowakije zal 23 Mei naar de stembus gaan Militair Austerlesvliegtuig bij Katwijk neergestort Raad echter niet bijeengeroepen Communisten geven niet toe Zonnig Paasweer! Paaseieren voor Pietro Omliggende landen werken tegen TRUMAN ROEPT ARABIEREN EN JODEN IN PALESTINA OP Truman verscherpt export-controle Prof. Kernkamp ziek Euwe blunderde agélooflijk Zaterdag 27 Maart 1948 Achtste jaargang, No. 980 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank. Postbus 9 Abonnements prijs 31 cent p. w. of 4.—p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Sovjet-Unie wenst voortzetting van de viermogendhedencontrole op Duitsland De Sovjet-Unie wenst'voortzetting van de vierzijdige controle op Duitsland en in functie blijven van de bestuursraad voor het uitvoeren van de besluiten van de conferentie van Potsdam, aldus heeft It.-generaal C. S. Loekjantschenko. chefstaf van het Sovjet-Russisch militair bestuur in Duitsland, Donderdagavond verklaard in een communiqué, dat te Berlijn is uitgegeven. In de verklaring wordt gezegd: „Voorzover de bestuursraad de bedoelingen van de besluiten van Potsdam op de snelste wijze in practijk kan brengen, zullen de Sovjetrussische vertegenwoordi gers de bestuursraad en zijn orga nen op alle manieren ondersteu nen. De Sovjetrussische vertegen woordigers verzetten zich echter absoluut tegen het gebruiken van de bestuursraad als een instrument voor eenzijdig optreden van de be zettende mogendheden in het Wes ten. Wij kunnen de bestuursraad niet ondersteunen wanneer hij slechts een fictie is. gebruikt door de Britten, Amerikanen en Fran sen om hun optreden in de Wes telijke zones te camoufleren" Cijfers aanhalend om te bewij zen, dat men sedert medio 1947 practisch tot geen overeehkomst is gekomen in de bestuursraad zegt Loek.ianlschenko, dat de raad steeds meer een debatingclub is geworden, inplaats van edn wet gevend en uitvoerend lichaam. De Westelijke geallieerde stelt hij hiervoor verantwoordelijk. Geen bijeenkomst De Sovjet-afgevaardigde heeft tijdens de bijeenkomst van het inter-geallioerde secretariaat te Berlijn geen vergadering van de geallieerde bestuursraad op 30 Mei de a.s. normale dag van bij eenkomst. bijeengeroepen. Bijeen roep: ng van de bestuursraad werd verwacht na de verklaring van generaal Loekantschenko, Men gelooft in geallieerde krin gen, dat de Sovjet-autoriteiten wellicht de voorkeur geven aan Motie Amsterdamse Raad De motie, waarin de twee com munistisch^ wethouders verzocht werd af te treden, is in de vervolg- vergadering van de Amsterdamse gemeenteraad nog niet in stemming gekomen. In de voortgezette discus sies heeft de communistische wet houder Polak die aan het einde van de avond aan het woord kwam, ver klaard dat hij aan het fb de motie neergelegde verzoek geen gevolg zal geven. Om uitvoerige debatten verder te vermijden zal de burgemeester ech ter dê volgende weck tot rantsoe nering van de spreektijden over gaan. Overigens leverde deze ver gadering. waarvoor de belangstel ling weer zeer groot was, maar die dit keer rustig verliep, weinig nieuws op. Na de communistische afgevaardigde, voerden nog de ver tegenwoordigers van de anti-revolu tionairen en de VVD-raadsfractie het woord. Beiden betoogden de noodzakelijkheid van de te nemen maatregel. Wapens en uniformen voor politie-reserve Zodra de textielpositie het toe laat zullen de vrijwillige reservis ten, die ter versterking van het politie-apparaat worden opgeroe pen, de normale politie-uniform krijgen. In afwachting hiervan wordt voorlopig een kenteken uit gereikt. Ook worden voorbereidin gen getroffen om hen te bewape nen. Voor de reservisten is geen le venspositie bij de politie wegge legd. Zolang zij geen werkelijke dienst verrichten zal geen loon worden ontvangen. Bij okomst in werkelijke dienst geschiedt dit wel, terwijl voor die omstandigheden sociale voorzieningen tevens in voorbereiding zijn. De reservist za) zo nodig in hoofdzaak dienst moeten doen in de plaats zijner in woning. Het K.N.M.I. te De Bilt meldt: Alles bijeen zijn de weersvoor uitzichten voor de Paasdagen vrij gunstig. Het weer zal in het al gemeen zonnig zijn, wel is. waar met de mogelijkheid van wat howevq bewolking op Tweede Pa-t?aag. Aangezien de drukver schillen boven Zuid-West-Europa wat toenemen, is vooral overdag een vrij krachtige en tamelijk schrale Oostelijke wind te ver wachten. In het temperatuurs- verloop zal weinig verandering voorkomen. Er zullen du.s vr\j grote temperatuursverschillen tussen de nanacht en de middag optreden. 28 Maart Zon op 6 25 onder 19 06. Maan op 23 55. onder 7 45 29 Maart. Zon op 6 23. onder 19 08. Maan op onner 8 07 30 Maart: Zon op 6 21. onder 19.10. Maan op 1.14, onder 8.36. Amerikaans initiatief in deze, aangezien generaal Clay, de Ame rikaanse bevelhebber in Duitsland, die de volgende maand voorzitter zal zijn, verklaard heeft de be stuursraad op 10 April bijeen te roepen, indien dit te voren nog niet was geschied. Engels schip spoorloos verdwenen Het 7219 ton bruto metende En gelse stoomschip „Samkey" van de New Zealand Shipping Company Ltd. te Londen, dat op 24 Januari in ballast van Londen naar Cuba vertrok en daar 11 of 12 Februari had moeten aankomen, heeft ziin bestemmingshaven nimmer bereikt. Op 31 Januari, toen de Samkev zich op 240 mill Noordoostelijk van de Azoren bevohd, vroeg de scheeps- leiding aan Horta-radio om weer berichten. Sinds die datum heeft men van het schip, dat een beman ning had van 43 koppen, .niets meer vernomen. Lloyd's heeft thans de Samkev officieel als vermist ge boekt. Dat een groot koopvaardij schip spoorloos op zee verdwijnt, is een zeldzaam voorkomend ongeval. Het laatst gebeurde het in 1938 met het 5156 ton bruto metende Engelse tankschip Anglo Australian, dat merkwaardig genoeg op dezelfde route als de Samkev. namelijk van Cardiff naar het Panamakanaal, verongelukt moet zijn, zonder dat andere schepen of kuststations er iets van hebben vernomen. Petroleumlamp exit Een van de weinige gemeenten in Nederland waar het electrische licht nog nooit is doorgedrongen, is Engelen onder de rook van Den Bosch. Anno 1948 echter zal de pe troleumlamp der Engelenaren worden uitgeblazen en opgeborgen, want dezer dagen heeft men een aanvang gêlïiaa7clf~met het leggen van een kabel voor de hoogspan ning. Men verwacht, dat omstreeks half Mei voor het eerst in de ge schiedenis het electrisch licht in Engelen zal branden. FUNK EN RAEDER ERNSTIG ZIEK Hess bijna waanzinnig? Twee Duitse ex-nazi-leiders Walter Funk en admiraal Raeder, zullen waarschijnlijk niet lang meer leven, melden de militaire bestuurs- autoriteiten in Berlijn Raeder moet een grote breuk operatie ondergaan, die door een behandelend Amerikaans genees heer als zeer ernstig wordt be schouwd: Funk ligt ziek en heeft dagelijkse medische verzorging no dig. Zijn moreel gaat hard achter uit. Van de overige der zeven leiders, die de enige gevangenen te Span- dau zijn, terwijl het gebouw 2.500 gevangenen zou kunnen herbergen, is ex-groot-admiraal Karl Doenitz erg ziek. Zijn hartziekte, rheumatiek en suikerziekte maken het niet waarschijnlijk, dat hij zijn 10 jaar straf zal overleven. Men is van oordeel, dat Rudolf Hess op de rand van waanzin leeft Zijn gewicht neemt voortdurend af Hij is nog steeds trouw aan Hitier en spreekt over „Der Führer". Speer. Von Schirach en Von Neu. rath verkeren daarentegen in een goede gezondheidstoestand. In te genstelling met Von Doenitz schij nen zij niet liever te willen, dat zij maar doodgeschoten waren na het proces te Neurenberg. Forrestal vraagt drie milliard extra voor Amerikaanse leger Forrestal, Amerikaans minister van Defensie, heeft het congres een buitengewoon crediet van drie milliard dollar gevraagd voor ver sterking en uitbreiding van de Amerikaanse strijdkrachten. Voorts verzocht hij het congres de dienst plicht in te voeren voor mannen tussen de 19 en 25 jaar volgens een selectie-systeem, dat kostwinners en arbeiders in vitale bedrijven vrij laat. Forrestal drong aan op een recrutering van 850.000 man per jaar. De Amerikaanse lucht macht zal een campagne voepen voor het werven van 25.000 vrij willigers.' Saar 1 April economisch één met Frankrijk Tussen Frankrflk en het Saarge- bied zal na 1 April geen douane controle meer bestaan. Op die da tum zal de douanecontröle tussen de Saarvallei en de rest van Duits land in werking treden zodat dan de economische samenvoeging van Frankrijk en het Saargebied haar beslag- zal hebben gekregen. ...en nu kiezen! Griekse gezant schetst operaties van het nationale leger „In de strijd voor de vrijheid, die het Griekse leger voert tegen benden communistische bandieten, worden zware offers gebracht; maandelijks sneuvelen ongeveer dertig Griekse officieren. De strijd is moeilijk: als de regeringstroepen oprukken, verdwijnen de guerilla's over de grenzen en in de omliggende landen worden zij wel geholpen aan wapens en uit rustingen." Dit sombere beeld schetste de Griekse gezant in Nederland, de heer N G. Lely, in een rede, uitge sproken ter gelegenheid van de 127e herdenkingsdag van de Griekse on afhankelijkheid. Hij wees er voorts op. dat Bulgarije en Albanië, in sa menwerking met Joegoslavië nu al twee jaar lang een onverklaarbare oorlog voeren tegen Griekenland door een paar duizend Griekse communisten te helpen met geweld de macht in Griekenland te grijpen. De Balkancommissie der UNO heeft verklaard, dat in Februari de Joe goslavische grenswachten aan al de communistische bandieten toeston den de grens te overschrijden en van het Joegoslavisch gebied naar believen gebruik te maken voor hun militaire operaties tegen de natio nale Griekse troepen. Voorts werd verklaard, aldus de gezant, dat vol gens bestaande duidelijke aanwij zingen geuniformd Joegoslavisch personeel de bandieten daadwerke lijk in hun militaire operaties bij stond. Ook memoreerde de heer Lely de vreselijke wreedheden, die de communisten begaan tegen onschul dige mannen, vrouwen en kinde ren. Kortgeleden zijn zij er toe overgegaan tot het roven en ont voeren van vrouwen en jonge meis jes. Meer dan 800 vrouwen werden met geweld naar de bergen ont voerd en gemarteld. Zelfs ontvoeren zij kinderen tus sen 3 en 12 jaar. Reuter meldt, dat de „Vrije Griekse regering" van generaal Mar kos de leider der communistische benden bij het Internationale Rode Kruis heeft geprotesteerd te gen „de deelneming van Ameri kaanse officieren aan een bloedbad, dat onlangs zou ziin aangericht dooi de Griekse regeringstroepen on dei- gevangen genomen guerilla-strii- ders". Ook protesteert de „Vrije Griekse regering" tegen het „dage lijks bombarderen door monarcho- fascistische vliegtuigen van vreed zame dorpen en het doden van strijders van het vrije leger, die zelfs wanneer zij ernstig gewond zijn worden afgeslacht, indien zij gevangen worden genomen". Alle O.V.W.-bataljons vóór October terug De reeds begonnen aflossing der zich in Indonesië bevindende delen der Koninklijke Landmacht zal in de loop van dit jaar regelmatig voortgang hebben. Verwacht mag worden, dat alle onderdelen, die voor de eerste divisie „7 December" (d.w.z. voor 29 September 1946) in Indonesië aankwamen, voor October 1948 zullen repatriëren. Aanbevelingen van de plaatsvervangers De vijf plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken der West-Europese Unie hebben hun eerste zitting in Brussel be sloten. In de twee dagen durende bijeenkomst hebben zij aanbevelin gen opgesteld, die door de regerin gen in het Paas-weekeinde bestu deerd worden. Het belangrijkste onderwerp van de besprekingen was de Consulta tieve Raad, het uitvoerende orgaan van de Unie, dat in artikel 7 van het vijfntogendhedenverdrag is om schreven. Men verwacht dat Brus sel of Londen de zetel van de raad zal worden. „Staakt Uw strijd, hij bedreigt de vrede" President Truman heeft de Joden en de Arabieren in Palestina Don derdag opgeroepen tot een onmiddellijke wapenstilstand. Hij gaf ver der een toelichting op het Amerikaanse besluit, de steun aan het ver delingsplan voor Palestina in te trekken. Het voorstel dat de V.S. in de Veiligheidsraad hadden gedaan, om Palestina tijdelijk onder UNO- beheer te stellen, was ter tafel gebracht, „nadat wij alle pogingen hadden gedaan, om wegen te vinden voor vreedzame uitvoering vtn het verdeelplan", zei de president. Truman wees erop dat tenzij met spoed wordt ingegrepen, er op 15 Mei de datum waarop het Britse mandaat afloopt geen open bare macht in Palestina zal zijn. in staat om orde en recht te hand haven en zei dat gevechten in het Midden Oosten „de vrede van dit land en van de wereld" ernstig in gevaar zouden kunnen brengen. Het door Amerika voorgestelde UNO-beheer is niet bedoeld als een vervanging voor het verde lingsplan, maar als een poging om de gaping op te vullen die door het aflopen van het Britse mandaat ontstaat. Het beheer zou door Amerika met -middelen wor den gesteund, „maar dit houdt niet nodzakelijk het gebruik van Amerikaanse troepen in". Reacties Plet Foreign Office heeft het Amerikaanse voorstel tot wapen stilstand tussen Joden en Arabie ren veel succes toegewenst, echter zonder veel optimisme. „Dit is een politiek die wij lang, maar zonder resultaat gevoerd hebben". In Lake Success heeft een zegs man van de Arabische landen Trumans pleidooi voor een wapen stilstand van de hand gewezen. „Een wapenstilstand is slechts mogelijk, als de Joden elke aan spraak op de uitvoering van het verdeelplan laten varen", zei hij. Michaels leven in gevaar? De lijfwacht van ex-koning Mi chael van Roemenië, die in Was hington verblijft, is volgens een En gels blad versterkt met leden van de geheime dienst en de politie om dat zijn leven bedreigd wordt. De ex-koning, die „bleek, bevend en niet meer opgewekt als gewoonlijk" wordt genoemd, zou van het Was- hingtonse hotel waar o.a. ook leden van de Sovjetrussische missie ver blijven. worden gebracht naar „een geheime plaats die veiliger is dan Washington". Michaels verloofde, prinses Anna, heeft intussen in Pa rijs gezegd dat zrj de ex-koning daar eind April hoopt te ontmoeten. De prinses is bezig met inkopen voor haar uitzet, maar een datum voor het huwelijk is nog niet vast gesteld. De godsdienstige moeilijk heden met betrekking tot het huwe lijk schijnen nog niet te zijn opge lost. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medege deeld. dat het, na het ontvangen van „berichten over geruchten" om trent een complot om ex-koning Michael te vermoorden, maatrege len neemt om hem te beschermen. Het Witte Huis heeft een procla matie van President Truman be kend gemaakt, waarin een herziene ljjst van zaken voorkomt, die zon der speciale toestemming niet uit de USA mogen worden geëxpor teerd. Het betreft o.m. munitie, kleine wapens, machinegeweren, brandweeruitrustingen en afstands meters. Voorts is strenge controle bevolen op de uitvoer van vlieg tuigen en vliegtuigonderdelen. Leden van het congres hebben aangedrongen op exportbeperkin gen, daar bekend was geworden, dat privé-personen vliegtuigonder delen. die door de Amerikaanse re gering als overgebleven oorlogs- voorraad waren verkocht, hadden overgedaan aan de Sowjet.Unie. In antwoord op protesten van le den van het Huis van Afgevaardig den in verband met het zenden van materieel naar de Sovjet-Unie, heeft president Truman verklaard, dat de USA Rusland als een be vriende mogendheid beschouwen, terwijl de zendingen, waarop critiek wordt uitgeoefend, worden uitge voerd krachtens contracten, die twee jaar geleden zijn aangegaan. De Amerikaanse minister van Handel. Averell Harriman, heeft meegedeeld, dat sinds 1 Maart le ger en vloot het recht hebben om een verbod uit te vaardigen van verschepingen naar de Sowjet- Unie „en haar satellieten" wanneer de zendingen „zouden kunnen bij dragen tot hun oorlogspotentieel". Sovjetduikboten voor Amerika's kusten? Onderzeeboten, die niet behoren aan enig land ten Westen van het IJzeren Gordijn, zijn gesignaleerd voor de Amerikaanse kusten. Dit is Donderdag meegedeeld door John Sullivan, de Amerikaanse minister van marine. Sullivan noemde geen land met name. maar de Sovjet- Unie is het enige land achter het IJzeren Gordijn, waarvan men weet dat het een onderzëevloot heeft. Waar de duikboten precies ziin waargenomen is niet vermeld, maar zij zijn gezien aan de Westkust, in de Stille Oceaan. Brits piloot breekt hoogterecord De Britse testpiloot John Cun ningham heeft met een jager met straalaandrijving Dinsdag een hoogte bereikt van 18.133 meter. Sociaaldemocraten met eigen kieslijsten De verkiezingen in Tsjechoslowakije zün thans definitief vastge steld op 23 Mei, zo heeft het kabinet Donderdag besloten. Fierlinger, de voorzitter van de sociaal-democratische partij, heeft meegedeeld, dal zijn partij met eigen kieslijsten aan de verkiezingen zal deelnemen. Hy voorzag vele stemmen voor de sociaal-democraten zij werken samen met de communisten. Dr. Metod-Szevil, de Tsjecho- slowaakse vice-consul in Parijs heeft evenals zijn chef, ambassa deur Nosek, zijn ontslag ingediend omdat hij zich niet kan verenigen met de politieke situatie in zijn land. Ook de Tsjechoslowaakse vice-consul in München is afge treden. In Tsjechoslowakije is een nieu we maatregel afgekondigd, waar van jonggehuwden kunnen profi teren. Zij krijgen van de regering een lening van 30.000 kronen (f 1500) en voor elk kind dat ge boren wordt, scheldt de regering een deel der lening kwijt. Gezin nen die kinderloos blijven, moeten binnen tien jaar de lening terug betalen. Mevrouw Reinerova, lid van het Tsjechoslowaakse corps diploma tique te Londen, die op het ogen blik in Praag vertoeft, zal niet naar Londen kunnen terugkeren, doordat de Engelse regering wei gert haar een retourvisum te ver lenen. Zij wordt niet meer be schouwd als „persona grata" zo formuleerde Mayhew, de Britse ondermmister van buitenlandse zaken, de motivering van deze weigering In ambassadekringen te Londen toonde men zich onthutst over deze maatregel. Mevr. Reine rova is tijdens de oorlog werkzaam geweest in 't verzet, en heeft enige jaren in een Duits concentratie kamp gezeten. BENESJ SPREEKT OP 7 APRIL Benesj, president van Tsjechoslo wakije zal op 7 April zijn eerste openbare rede sedert de jongste ka. binetscrisis houden in de historische Vladislavhal van de Praagse uni versiteit. De Tsjechoslowaakse nationale vergadering heeft de wederinstel ling van de volksrechtbanken goed gekeurd. De minister van Justitie, Cepicka, deelde in de nationale ver gadering mee, dat er „grote on. tevredenheid was ontstaan, door dat de vroegere volksrechtbanken slechts in een Zevende van de 132 000 gevallen, waarin verraad ten laste werd gelegd, een veroorde lend vonnis hadden geveld". De Hongaarse ministerraad heeft een wetsontwerp aangenomen, waarbij alle industriële onderne mingen in Hongarije, die 1 Augus tus 1946 meer dan 100 personen in dienst hadden. genationaliseerd zullen worden. Een paar minuten na het aanne men van de desbetreffende resolu tie werden meer dan 300 beheerders aangewezen, die de verschillende ondernemingen zullen overnemen. Piloot in vlammen omgekomen; soldaat aan verwondingen overleden Op de uiterste punt van de Kat- w ijk se boulevard stortte Donder dagmiddag een Austcr-Iesvliegtuig van het vliegveld Valkenburg brandend neer. Enkele arbeiders, die in de duinen aan het werk waren, snelden onmiddellijk toe cn slaagden er in een van de 'twee inzittenden uit het toestel te trek ken, terwijl de benzine-tank met een luide knal uit elkaar sprong. De 24-jarige piloot, scrg.-vlicgcr E. Klerks uit Den Haag, kwam in de vlammen om. Het wrak van het toestel verkoolde geheel. Volgens do politie raakte het vliegtuig in de lucht in brand. De Katwijkse brandweer was vrijwel onmiddellijk aanwezig; zij pluste het vuur met zand en schuim De geredde soldaat, de 23-jarige G. H. Bakker uit Zaandam, werd ernstig gewond, omdat hij een stroom brandende benzine over het lichaam kreeg. Aan de bekomen verwondingen is hij later in het ziekenhuis overleden. De arbeiders, die de eerste hulp verleenden, verklaarden, dat de motor van de machine in de lucht afsloeg. Zij zagen, dat het toestel nog rondcirkelde en in een vrille Verandering in de staf der C.v.G.D. Prof. A. Kernkamp, die kort ge leden als ïuridische adviseur van de Nederlandse delegatie naar In donesië is gegaan, zal enige Uid niet in staat ziin, zijn werkzaam heden te verrichten tengevolge van een ernstige longontsteking, meldt A. P. uit Batavia. Over de verhouding tussen Ne derland en Indonesië, heeft lord Killearn, de „architect" van de overeenkomst van Linggadjati, zich aan de vooravond van zijp vertrek uit Singapore uitgelaten. Hij vertrekt vandaag naar Londen en trekt zich uit de politiek terug. Hij zei, zeer teleurgesteld te zprj geweest toen Linggadjati schip breuk leed, maar over de thans ge sloten wapenstilstand zei hij: deze schijnt ferkwaardig.goed uitgevoerd te zijn. Men is qr- niet, maar er schijnt wederzijdse goodwill te zijn. wat zeer belangrijk is voor de Ne derlands-Indonesische betrekkingen. Trygve Lie heeft enige verande ringen in de staf der Commissie van Goede Diensten gebracht. Tot de belangrijkste daarvan behoort de vervanging van secretaris Narayan door dr. Arne Bjornberg. Jewish Agency wenst Denen en Noren Jeruzalem dreigt een slagveld te worden Het Joodse Agentschap heeft in overweging gegeven om tiendui zend Deense en Noorse soldaten, die deelnemen aan de bezetting van Duitsland, in Jeruzalem te station neren wanneer het Britse mandaat afloopt. Het is onze plicht om de wereld te waarschuwen voor wat er buiten de schuld van de Joden in Pales tina kan gebeuren als er niets ge daan wordt, voegde een woord voerder er aan toe. 1 „Wij houden echter niet vast aan de gedacht- om speciaal Scandina vische troepen te gebruiken," zo werd gezegd; „de U.N.O. is de ver antwoordelijke instantie om uit te maken welke troepen hierheen ge zonden moeten worden. Over zeven weken zal het Britse bestuur hier ophouden en als er niet ten spoe digste doeltreffende maatregelen worden genomen zal Jeruzalem een slagveld worden." Het Joodse voorstel geeft wel de oplossing van een probleem. Tot dusver voelde Amerika namelijk niets voor het zenden van troepen, omdat het dan waarschijnlijk on vermijdelijk zou zijn dat de bezet ting samen met de So wj et-Unie zou worden uitgevoerd. Het is echter de vraag of Noorwegen en Denemarken er zelf wat voor voe len. Denemarken heeft de afgelo pen week te kennen gegeven dat het de bezettingstroepen in Duits land wat dichter bij huis wilde hebben; in Sleeswijk-Holstein bij voorbeeld. plotseling naar beneden kwam. Op de boulevard boorde het de neus in de grond, waardoor de motor werd ingedeukt. Het brandde toen echter nog niet. Het stoffelijk overschot van de piloot is naar het lazaret van het vliegveld overgebracht; de resten van de Auster zijn naar het vlieg veld getransporteerd. Een inmiddels ingestelde com missie zal'een onderzoek instellen naar de oorzaak van de ramp. de Uit gewonnen stelling slechts remise De talrijke bezoekers van tiende en laatste „Nederlandse ronde hebben Donderdag in de Haagse Dierentuin een prachtige schaakavond gehad. Zij hebben een onverzettelijke Botwinnik m 23 zetten zien afrekenen met Keres in een aanvalspartij, waarin Keres na een tweetal zwakke tjamezetten zijn tegenstander de gelegenheid gaf met een elegant torenoffer de partij in vlotte stijl te beëindigen. Zij hebben een onverschrokken dr. Euwe een gedurfde en origineel op gezette partij tegen Reshevsky zien spelen. Deze partij werd na de 40e zet onderbroken in een stelling, waarin dr. Euwe een vol stuk meer had en waarvan zelfs de grootste pessimist moest toegeven: dit wordt eindelijk, dr. Euwe's eerste overwin ning! Dc kleine groep belangstellen den, die Vrijdag het einde der par tij dr. EuweReshevsky plichtma tig bijwoonde, heeft een slechte middag gehad. Reeds enkele zeiten na de hervatting, maakte dr. Euwe 'n ongelofelijke blunder, waardoor het moeizaam verkregen materiële voordeel met één slag verloren ging. Zichtbaar ontdaan verliet dr. Euwe even 't podium om daarna de partij te hervatten, doch al zijn verdere pogingen waren tevergeefs. Op eenvoudige wijze dwong Res hevsky op de 57e zet remise af. Dit is de derde maal in dit tour- nooi, dat onze landgenoot na voor treffelijk spel een duidelijke winst uit handen geeft en het wanhopige gebaar, dat hij maakte, wilde zo veel zeggen als: ik mag nu eenmaal geen partij winnen! Plaatsruimte belet ons uitvoerig over dit slot van een imposante schaakmaand te schrijven. Wel ge ven wij nog even de stand zoals deze na de tweede turnus luidt: 1. Botwinnik, 6 pnt; 2. Reshevs ky, 41/2 pnt; 3. en 4. Keres en Smyslov, 4 pnt; 5. dr. Euwe iy2 p. Dinsdag reizen de deelnemers vermoedelijk af, terwijl het twee de, „Russische", gedeelte, dat 15 ronden beslaat, op 10 April een aanvang neemt. Moge onze landgenoot in Moskou eindelijk het broodnodige tournooi- geluk krijgen, dat hem in Neder land is ontzegd! Chr. Vlagsma. Tweede wervelwind over Oklahoma Tweeëntachtig vliegtuigen wer den vernield of beschadigd toen een tweede wervelwind binnen een week over Tinker Field, de lucht basis van de Amerikaanse staat Oklahoma, streek. Verscheidene boerendorpen werden geteisterd. Dertien personen kwamen om het leven. De Joegoslaven hebben het re gelmatige contact van de bezet- tingsautoriteiten in Triest afgebro ken. „Letten uit Klaipeda zijn Sovjetburgers" De Sovjetambassade in Londen heeft alle burgers die voor de oor log woonachtig waren in het Me- melgebied (Klaipeda) verzocht, zich voor 1 Juni als Sovjetburgers te laten inschrijven. Klaipeda, dat tot 1919 tot Duitsland behoorde, is nu een van de belangrijkste Oost zeehavens van Rusland. In de Oost Europese pers is verleden week ook een oekase van de opperste Sovjet verschenen waarin de Let ten uit Klaipeda, die in het bui tenland wonen, verplicht worden zich te melden bij het dichtstbij zijnde Sovjetconsulaat. Verliezen in Indonesië In de afgelopen week zijn in In donesië de volgende verliezen ge rapporteerd: Koninklijke Landmacht:" Vaandrig P. J. J. Wolters uit Wageningen. Serg. R. Daverveld uit Eindho ven. Gen. Omar Bradley geeft de cijfers Generaal Omar Bradley, de chef van de generale staf der Verenigde Staten, heeft de senaats commissie voor de strijdkrachten een overzicht gegeven van de om vang van de Amerikaanse legers, na de voorgenomen troepenver sterking. Er zullen 542.000 officieren en manschappen aan het leger worden toegevoegd. Een voorstel is inge diend om dit getal te verhogen tot 782.000. In het volgende lijstje staan de troepensterkten per 1 Maart aan gegeven, met tussen haakjes de cijfers van het nieuwe voorstel: Ver. Staten 284.000 (510.000), Triest 5.000 (5.000), Alaska 7.000 (15.000). Japan, Korea, Bonin- en Marshall-eilanden, Phillippijnen 127.000 (136.000), Hawaii-eil. 9.000 (9.000), Caraibische Zee 14.000 (14.000), Duitsland, Oostenrijk 96.000 (93 000). De verlaging voor, Duitsland en Oostenrijk is het gevolg van de voorgenomen overdracht der be stuursbevoegdheden van het leger naar burgerlijke ambtenaren. Deze overdracht gaat echter niet door; de verlaging zal dus wel ongedaan worden gemaakt. AANVRAGEN VAN WERK SCHOENEN Op nader plaatselijk bekend te maken dagen tussen 1 en 16 April a s. zullen wederom aanvragen voor werkschoenen kunnen worden inge diend door hen, die sedert 30 Juni 1947 geen bon voor werkschoenen (of Engelse werkschoenen) hebben ontvangen Arbeiders in bedreven met minder dan 5 arbeiders moeten individueel een aanvraag indienen. Voor arbeiders in bedrijven met 5 of meer arbeiders moet het be- I drijf collectief aanvragen.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 1