HetTWiW eni 10 f z<iooï^^my^ksh-cL BRIEF AAN KITTY Paultje zocht één Paaskniken3 er zes VAN NELLE 4 Zaterdag 27 Maart 1948 TUINKALENDER Wat een schrikde haas stond niet als altijd in de kamer es moöem we eaet missen WE GAAN EENS REKENEN PASEN, duseieren schilderen Radio-programma r TEGEN Pasen had mijn vrouw gezegd, op die onweerstaan bare toon waarop vrouwen soms iets weten te zeggen, dat zij met de feestdagen wel een extra-eitje wou hebben. Wat doe je dan? Je zou na tuurlijk onmiddellijk het voorhoofd in talloze rimpels moeten trekken en verklagen rlc,r dit een nnsociale daad noodzakelijk maakt. Voor eer lijke, wederopbouwende Nederlan ders bestaan er immers geen extra eitjes doch alleen maar eieren op de bon. Echter, ik ben een zwak man. Ik zei dus niet ,,neen" en liet al even min een krachtig ..ja" horen, maar stapte de deur uit met de me dedeling. dat ik eens zou zien. Het knipoogje, waarmee, mijn vrouw me liet gaan schoot "me pas buiten te binnen en stemde me toch be paald wrevelig. Ze scheen al zeker van haar zaak en van die eieren te zijn. Msischien kwam het door het knipoogje, dat ik zo lang wacht te en zelfs op Zaterdag nog niet naar dat mannetje was gestapt dat mij in zulke delicate zaken al vaker van nut is geweest. Ik had zijn vie ze achteraf-zaak je maar binnen te wandelen en mijn bestelling te sta melen of ze zouden al op zijn be duimeld toonbankje gestaan heb ben. Maar dat wés nu net wat ik niet wou. Ik had plotseling iets tegen dat van gedienstigheid overstro mende baasje en zijn stereotiep: ..Zo, zo, komt meneer weer eens kijken!" die zeker als mijn vrouw weer eens aanliep (want hij was voor onze hele vriendenkring het poortje naar de inktzwarte re gionen) opmerken zou, dat ik daar pas nog m'n gezicht om de hoek had gestoken. Nee, ik wou die eieren beslist er gens anders vandaan halen. Dat moest mogelijk zijn. De kippenboe ren, stelde ik me voor, zijn eerlijk genoeg en hebben nooit neiging de distributiedienst om de tuin te lei den. Maar het werk wordt hun door de kippen zélfs niet gemakkelijk gemaakt. Ze rapen de oogst van die dieren zorgvuldig op, doen dage lijks alles in een mand en sturen het naar het Departement in Den Haag. Maar direct nadat die mand de deur uit is vinden ze dan op de onmogelijkste plekken, onder de aanrecht, in het hokje van de munt meter of in het breimandje van oma de verse eitjes, die de kippen daar sluw verborgen hebben. Ze in het water werpen zou zonde zijn, je kan ze ook niet allemaal zélf op eten en voor het .mandje van de volgende dag zouden ze te oud v/orden. Wat valt er anders te doen dan deze verkeerd neergelegde etenswaar voor een zacht prijsje terhand te stellen aan de mensen dieer voor zorgen dat alles toch nog aan het Nederlandse gezins leven ten goede komt? Zo zit dat. wil het me voorkomen. Ik stond dat net dromerig op een straathoek te overdenken, toen een stem ylak bij mijn oor zei: „Haha, sta je over je pekelzonden te pein zen!" Het was Van Hcosdijk, een vage effectenman met wie ik een paar keer had moeten bridgen en van wie ik toen dadelijk een sterke afkeer had gekregen omdat hij zo naar brillantine rook. Zijn grijn zend, dik hoofd stak uit het raam pje van zo'n fiks gelakte stroom- lijnwagen van het dollarmodel. Waar ik heen moest? ,.Ik moet eitjes kopen," zei ik suffig. Vóór ik het wist was het eruit. Hij was plotseling een en al geestdrift. „Kerel." zei hij, „komt dat even goed uit. Ik' moet toevallig in Bar- neveld een boodschap doen. Stap in, dan halen we daar meteen voor jou een eitje of wat. Je bent in een wip terug." Een halve minuut later zat ik naast hem en moest hij weer scha terlachen omdat hij zijn deviezen- happer zo energiek deed wegsprin gen dat ik met het achterhoofd tegen de leuning sloeg. We waren de stad nog niet uit of hij had me al volledig ingelicht over de onheb belijkheden van zijn schoonmoeder en toen we op de hoofdweg zaten en hij begon uit te pakken over ziin dochter Aagje van zeven- en nog niet zindelijk was ik hele maal met hem verzoend. Nou ja, een ijdeltuit en niet bepaald fijn besnaard, maar toch geen kwade kerel, die Hoosdijk- Intussen zat hij zelf al weer te kraaien van plezier want hij had een snelheid van 110 kilometer per uur weten te ontwikkelen. Met zijn pink wees hij mij daarop en hij wenste beslist te weten of ik bang was. Ik zei van nee en hij knikte goedkeurend. „Je rijdt met een vakman", riep hij uit. „ik heb d'r in mijn leven al een dikke driehon derdduizend kilonieter op zitten." In Barneveld aangekomen reed hij mij prompt naar een beneden- huisje in een zijstraat. De deur stond open. Hij gaf er een flinke trap tegen en brulde naar binnen: „Help deze meneer even aan een paar lekkere .verse eitjes. Bastiaan. Hij is een vriend van me." Toen gierde hij weer weg met de verze kering dat hij me na een kwartier tje weer kwam halen, want hij had bedacht dat hij nog even naar Amersfoort moest. Öf ik dat heel erg vond? Dat was natuurlijk geen T N zulke penibele situaties ben ik -1 meesterlijk. Het zal geen tien minuten geduurd hebben of ;k stond beheerst te bellen aan het winkeltje van dat mannetje. U weet wel. „Ze benne niet thuis, ze benne naar fermilie in Barneveld", zei een knaap met een lijmerige stem. „Wee.t jij eieren te koop?" vroeg ik achteloos op de toon van een heer. die dagelijks hier een stelletje van die dingen komt afha len en nu even geen uitkomst ziet. „Om de hoek" mompelde de knaap met een vage hoofdbeweging. En jawel, in een winkeltje, dat ik er bijzonder vriendelijk en sympa thiek vond uitzien kon ik mij toen nogmaals tien eieren aanschaffen. Ze kostten maar vijftig cent. Thuis hield ik triomfantelijk mijn zakje omhoog. „Kijk eens, ze komen van héél ver, maar ze zijn dan ook zo van de kip", jokte ik. „Je bent een schét", zei mijn vrouw, zoals een vrouw dat soms zo bijzonder prettig kan zeggen. En onder mededeling dat ze er direct twee zou bakken verdween ze met het zakje in de keuken. Binnen drie minuten was ze terug. „Weetje wel zeker dat ze - vers vraag om „ja" op te zeggen. Ik had dan ook al het „natuurlijk niet" van de lippen laten glijden. Daarna stapte ik opgewekt de donkere gang in en vond Bastiaan in zijn keukentje. Hoosdijk mocht dan gezegd hebben dat ik een vriend van hem was, maar hij scheen niet direct een vriend van Hoosdijk. „Meneer heeft mooi pra ten," zei hij verbitterd. Het* was een schrale zwaarmoedige man met een neusgeluid. „Alsof ik de eieren voor het leggen heb. Hoeveel had U gedacht?" „Tien stuks", probeerde ik, maar hij schudde het hoofd. „Bedoel ik niet, hoeveel had U gedacht dat ze moesten kosten?" „Noueh," ving ik aarzelend aan. Met een halve vinger in zijn neusgat, hetgeen een geliefkoosd gebaar van hem scheen te zijn, leg de hij uit, dat hij niet meer over eieren van een kwartje beschikte. Dat dééd hij niet meer. kreeg hij ruzie over met zijn klanten. In één hap op, meneer. Maar even later liep ik toch z'n huisje uit met tien eieren, wel van vijf-en-dertig cent het stuk, maar dan ook kanjers. De conversatie had zolang geduurd dat het mij njets verbaasd zou hebben indien Hoosdijk er met z'n sonore claxon midden in was komen vallen. Maar nee. liij was er nog niet. Ik wan delde langzaam naar de straatweg, waarbij ik er voor zorgde bij elk geluid achterom te kijken want die Hoosdijk leek me in staat om, als hij me bij Bastiaan miste, woedend voorbij te razen. Bij een dikke boom stond ik een kwartier stil en toen ik een tweede kwartier in de omge ving van een droefgeestig benzine pompstation had zoek gemaakt, ging ik rekenen met de mogelijkheid dat ik daar bij - het invallen van de duisternis nóg langs de weg zou staan. Die Hoosdijk. Hij kon wel in een sloot gereden zijn. Of naar de bioscoop zijn gegaan, want het was, had ik wel eens gehoord een rare. Hij kon, vond ik na nog een kwar tier in elk geval de pip krijgen. En vastbesloten trad ik aan de kant van de weg en stak mijn duim om hoog tegen de eerste de beste auto. Het was dadelijk raak: een keurig echtpaar en een hele achterbank voor mezelf. Alsjeblieft! Dat kon Hoosdijk me vast niet kwalijk ne men. Ik werd geen twee straten van m'n huis afgezet, bedankte be leefd en pas toen mijn weldoener de hoek om was drong het met een akelige schok tot me door dat mijn zakje met eieren keurig op zijn achterbank was blijven staan.... X\7EET je. Kitty, ik v v zit te denken aan die Tweede Paasdag in 1945, toen Jacques, Chiel en ik, met platen en gramofoon op weg naar jou, in de V.-allee plotseling werden aan gehouden door leutnant S. van de Sicherheits- polizei. „Halt, was ha- ben Sie dort in den Kisten?", zei hij. Nooit zal ik dat zinnetje ver geten Ik kan nog de intonatie imiteren, waarmee hij het uit sprak. Hij stond ik weet niet of ik je dat wel eens verteld heb, maar het staat me nog o, zo duidelijk voor de geest met het voor wiel van zijn fiets te gen het trottoir waarop wij liepen. Afgestapt was hij niet. Hij bleef op zijn zadel zitten, met een been steunend op de grond. Met een hand hield hij zijn stuur vast. en zijn houding kreeg daardoor iets achteloos'. Maar in dreigende te genspraak met die qua- si-nonchalance was zijn rechterheup. En op die heup zat een driekan tig, bruinieren fou- dr aaltje. En ik tussen al die Amerikaanse „SchalL platten" het verwon dert me nóg dat ik in de gauwigheid ineens wist, hoe die dingen ook ai v/eer in het Duits heetten ijverig grab belen naar Heute Abend lad'ich mir die Liebe ein, van Zarah Leander weet je nog, die ene van jou geleen de plaat die er tussen zat. Als we hem nu maar een Duits etiket laten zien, dan is hij wel tevreden, dachten we. Maar dat was al niet meer nodig „Na, schon richtig, wir su- chen Funkapparate". En meteen draaide hij Paasherinnering uit 1945 door IANTONIO zich al om, om op te stappen. Nee meneer S. aan dat soort werk de den deze drie brave jongens niet. Tenminste toevallig op die Tweede Paasdag niet. Grote Hemel Kitty, wat zijn we daar eigen lijk door het oog van de naald gekropen op die dag, dank zijja, eigenlijk dank zij het feit dat „ze" Jeltje en haar hele familie opge pikt en haar huis ver zegeld hadden. Want doordat voor haar huis, toen al 'n week lang, 'n gehelmde Germaan met een geweer op post stond, was ons de mo gelijkheid ontnomen om bij onze stencilma chine te komen. Die zat daar immers onder de vloer, samen met ons hele archief? Ik ver baas me eigenlijk nóg, dat ze Jeltje en haar familie niet doodge schoten hebben toen ze naar Westerbork waren gebracht, want er moet i. )g veel meer fraais onder de vloer van dat huis gezeten hebben. Maar stel je voor. dat er niets aan de hand was geweest, dan had den we. zoals elk week end, netjes een paar honderd Parooltjes ge stencild en v/aren er, zoals we altijd deden, mee op weg gegaan, de illegale blaadjes ver borgen in die gramo- foonkoffer, waar Jac ques de gramofoon met zo'n paar handige gre pen uit kon lichten. Ik denk niet, dat vriend S dan zo vlot gezegd had. dat het „schon richtig" was. Voor jou is deze herinnering misschien niet zo belangrijk meer, nu je daar helemaal in Canada zit. getrouwd en wel. Maar ze kwam mij weer levendig voor de geest, in deze dagen tegen Pasen. Daarom schrijf ik er over aan jou; want jij was onze koerierster. zijn?" vroeg ze sarrend. Ik bracht een aarzelend „hoezo" uit. „Omdat", legde ze uit. „die kip pen van jou tien ontzettend hard gekookte eieren bobben gelegd." SPORT VOOR DE PAASDAGEN VOETBAL 2e Paasdag Kampioenschap van Nederland: PSVHeerenveen; Go Ahead Haarlem. District t: prom. 2e klasse: UW KFC; prom. 3e klasse: Schoten CDN; prom. 4e klasse En Avant DEV f le'Paasdag). 4e klasse J.: Amersfoortse BoysQuick; Sticht- se Bovs—Saestum; 4e klasse L: PV C—USV. District III: le klasse: Be Quick Enschede. 2e klasse C: AZC Theole: RhedenWAW; Veenen- daalSCH. Bekercompetitie; VeloxDOS (le Paasdag); VSVElinkwijk; AmsvordeDonar; APWCActif; KampongHolland; PVCVBar neveld; UtrechtPatria; Vreeswijk Zeist; SaestumJSV; Quick Zw Vooruit; VoorwaartsDWSV; IJ FCDVC: WIJ—HMS; Nijen- rodes—GW; BFC—ADE; Victoria EMM; OlympiaBaarn. Afd. Utrecht KNVB le klasse A: BDCMinerva; le klasse B: Utr. BoysDe Stichtsche; RK Stormvogels—Maarssen. 2e klasse A: SCHDWSM; Wijk bij DuurstedeKSW; HoutenPVC V; EMS—Bunnik; Lekvogels Bensch. Boys. 2e klasse B: De Toe komst—'VSK; DVSU— Odin; VSH DSO (U); VBO—Hilv. Boys; DA C—Meer vogels '32. 2e klasse C: DV SA—Kieviten; AusterlitzAchter veld. 30 MAART. De volledige korrel- mest die thans als bemesting in de moes- en siertuin kan worden ge strooid, bevat zowel stikstof als fos- forzuur en kali. Naar de perentages. die deze meststof van de voormelde drie stoffen bevat, wordt ze in de han del met drie cijfers aangeduid. Deze samenstelling moet staan vermeld*op de zakken, waarin de meststof in de handel is. Dit is een wettelijke maat regel. welke gericht is tegen bedrog. Na de uitstcooiing is het wel goed. deze mest met een hark ondiep onder te wecken. Op een grasveld gaat men na het strooien wat sproeien. Paashaas. Zij vlogen naar buiten. „Kijk," zei vader. „In het mandie dat bii d<? Paashaas staat, ligt een gebroken ei. Het kuikentje is eruit Ppnm tj gekropen. Wie van jullie het kui- oo I rletty, ben je wak- kontje vindt, krijgt een verrassing. ker?" fluisterde Paultie Plrect £ing het viertal aan de slag. Ker. riuisterae ramtje Dit wag elKenliik nog veel leuker van de Berg. Hetty rekte zich dan eieren zoeken, zoals andere ia- ren. Tussen de grassprietjes, onder de struiken, bij de klimop, overal zochten ogen en handen naar een weggelopen kuikentje. Ik heb het VREEMD," dachten ze, „het is toch fel geel, zoiets moet dadelijk in een groene tuin opval len." Bijna wilden ze het zoeken op geven. toen heel achter in de tuin de opgetogen stem van Paultjé uit, zij had nog zo verschrikke lijk veel slaap. „Het is Paasmorgen, toe sta toch op. Hans en Ineke en ik zijn al lang op en nu moet jij ook wakker worden," zei Paultje weer en trok zijn zusje bij haar arm half het bed uit. Hetty was jubelde: „Vacier, vader, ik heb het, T-. ia. ik heb het. maar het zijn er wel opeens klaar wakker. Paasmor- zes!" oen hoe had ze toch zn lann »Wat zeg ie me daar!" riep va gen. noe naa „e toen zo lang der> fiheb er wei zes gevonden?" kunnen slapen. Ze deed haar Allen holden naar Paultje, die stra- rt lend bij een klein hokje van kip- pantotreltjes aan en ging met pengaas zes gele piepkuikentjes Paultje mee naar de kamer van stondJtae e5?nï«k heb ie het Ee- vonden en toch' weer niet. Het kuikentje uit het ei van de Paashaas hebben jullie over het hoofd gezien. Het stond vlak om de 'hoek van de keuken deur, maar wij zullen je vondst toch belonen. Paultje. Die zes kuikentjes zijn bedoeld voor de eerlijke vinder. Je moet ze dan ook helemaal verzorgen. Zie je dat kistje in die hoek staan? Daar doe ie het voer in. dat ze driemaal oer dag krijgen. Zou ie dat wel kunnen, jongen? De eerste week zal ik het ie leren, maar dan moet je het alleen doen." Paultje was stil van blijdschap geworden, en niet bij de kuikentjes Hans. Daar zaten ze nu met z'n vieren te wachten. Het was nog geen zeven uur en om acht uur mochten ze pas beneden komen. „Laten we een spelletje doen," zei Ineke De tijd kroop voorbij. Toen ze drie verschillende spelletjes hadden gedaan was het nog geen tjjd. Hetty had zich intussen aangekleed en Ineke deed dc strikken in Het ty's vlechten. Paultje en Hans wa ren bezig de bedden op te maken. Dat was een fijne manier om de tijd wat te bekorten. Vlug hadden Wotfir en Tnei-~ „f ci i seworujai, en niet oi oe numejii, i*b zHochty ^iet viertal tfrkg Xf te alles een „grote schoonmaakbeurt" moest hebben. In al hun ijver hadden ze niet gemerkt, dat vader en moeder ook al opgestaan waren, totdat moeder riep: „Waar blijven jullie toch zo lang!" Met een vaart je IV/TeT een vaartje stoven" zij de 1VJ- trap af en de kamer in. De tafel was gezellig gedekt met Paas- broodjes, bloemen en ook de eier dopjes stonden al klaar. Toch ont brak er iets. Op Eerste Paasdag verstopten vader en moeder altijd chocolade en suikereitjes in de tuin, wie de meesje eitjes vond, mocht de Paas haas hebben. De Paashaas, die ieder jaar midden op tafel stond, was er dit jaar niet. Moeder zag de beteuterde ge zichten. Vooral Paultje stond 't huilen nader dan het Jachen- Hij mocht dit jaar voor het eerst meedoen met eieren zoeken. Moeder schoof de gordijnen voor de tuindeuren wat opzij. Vier jonge stemmen schalden opeens van vreugde, want in de tuin stond vader en naast hem een levensgrote Hans gingen met vader terug naar de Paashaas, die ze nu van dicht bij wilden bekijken. Het onechte kuikentje bii de keukendeur zette Ineke er naast. Het mandje met.de gekleurde eieren werd mee naar binnen genomen en toen Paultje dat zag kwam hij vlug aanhollen om beslag tc leggen op het gevulde chocolade ei. dat er tussen zat. Nog een briefje Rini Osnabrugge wat zal iü een „heertje" zijn met twee kam metjes op zak. Natuurlijk zit je haar nu keurig in een scheiding of toch nog wel eens een keertje niet na een stoeipartij met een van je vriendjes? Jammer, dat je mij niet hebt geschreven, welk deeltje van „Het Zeilschip de Vrijheid" Piet heeft gewonnen. In ieder geval is jouw boekje nu onderweg naar S. BIJ het Paasfeest horen natuurlijk Paashaasjes. Het Paas haasje, dat we op de tekening zien, kunnen we heel gemakkelijk zelf maken. We kun nen het bijvoorbeeld in elkaar knutselen voor een broertje of zusje, of als we geen broer tjes of zusjes hebben voor vader, want op zijn rokerskaart kan hü geen snoepjes ko pen. Toch snoepen va ders graag, zii zullen het dus vast erg fün vinden om een Paas haas te krijgen. Het lijf wordt ge maakt van een reepje wit karton. De kop van de haas tékenen we eerst op karton (al kan je helemaal niet goed tekenen, een een voudig tekeningetje a*s dit. kan je altijd wel maken). Nu nog even ogen, een neus en poot- je op met chocolade- jes aan de haas geven, en suikereitjes. Alles plakken we op de juiste plaats vast. Oh je, bijna hadden we TAFELDEKKEN Op Eerste Paasdag staan we 's morgens vroeg op, om de tafel gezellig te versieren. Wat voorja^irsbloeme- ties zetten we in twee kleine vaasjes op de hoek van de tafel. De zelfgemaakte Paas haasjes (we maken er natuurlijk meer dan één) zetten we ook op aftafel en we strooien er wat bloemetjes om- ^heen. De meesten van ^jullie kunnen natuur lijk al thee zetten. Dat doen we gauw, voordat moeder beneden komt. vergeten, dat een ech- Je 'zult eens zien, hoe te haas een reusachtl- blij vader en moeder ge snor heeft. Die ma- zijn, als zij zo'n gezel ken we van zwart pa- lig gedekte tafel vin- pier. Het haasje krijgt den. En zelf ben je na- een ronde bodem, die tuurlijk ook blij, want we groen verven. Het het is zo prettig om lijfje van de haas vul iemand te verrassen! Het is een erg ingewikkelde be rekening jongens en meisjes, maar toch wel grappig om het te weten, want het komt bij ieder jaartal weer uit. Neem maar vast een pot lood en een stukje papier bij de hand, dan kunnen we gaan begin nen. Deel het jaartal (1948) door 19 4 en 7 en noem de resten A, B, C. 1948 19 102 rest 10; 1948:4 487 rest 0; 1948:7 278 rest 2. Vermenigvuldig A (10) met 19. tel bii dit product 23 op en deel het door 30, noem de rest D. Vermenigvuldig B met 2; C met 4 en D met 6, tel bii de som van deze producten vrif op en deel het door zeven, noem de rest E. We krijgen dus: A 10, 10 x 19 190; 190 23 213; 213 30 7 rest 3 (D)B 0 x 2 0; C 2x4 8; D 3x6 18. Tel bij de som van B, C en D het getal 5 op. Dat komt er dus zo uit te zien: 0+8+18+5 31. Nu moeten we 31 delen door 7, KRABBELTJES en BABBELTJES noem de rest E. 31:7 =4 (rest 3). Indien D E groter Is dan 9. moet men er 9 aftrekken, dan krijgen we de datum in April. Indien D en E kleiner is dan 9, dan moet men er 22 bijtellen en men heeft dan de datum van Pasen in Maart gevonden. Bij onze berekening in 1948 is D E (3+3)= 6. Dit getal is klei ner dan negen. We moeten er dus 22 bijtellen. 22+6=28. Ja, dat was een ingewikkelde be rekening. Zelf heb ik nooit erg veel van rekenen gehouden, maar deze Paasberekening is beslist -de moeite waard om eens na te gaan. Toen ik er eenmaal mee bezig was kon ik er niet meer mee ophouden want ik vond het zelfs een spannende bezigheid om mijn berekeningen te vergelijken met de kalenders van 1949, '50, 51 en '52 die in mijn zak agenda stonden. Ik wens .jullie daarom net zoveel plezier toe. als ik gehad heb bij mijn Paasbereke- ningen. Ij1 IEREN verven is een prettig werkje, het is niet moeilijk, maar toch ■*-* moet je heel voorzichtig ztjn, want de eieren zijn erg breekbaar. Op een zonnig plekje hebben deze drie vriendinnetjes alles neergezet, wat zij voor de „belangrijke bezigheid'' nodig hebben. Liesje (rechts) heeft haar verfdoos op schoot. Met haar penseeltje schildert zij een gezicht op het ei. 't Valt lang met mee, want zelfs, haar tong moet er bij te pas komen. Anneke (links) komt handen tekort. Zij heeft een echt schilderspalet, in haar rechterhand een penseeltje. Ze zou zo graag nog een derde hand willen hebben, om haar ei vast te houden. Wat zou Ada, het matrozenmeisjeop haar ei schilderen? Een zeilboot misschien? Hedenavond HILVERSUM I: 19.— Nws., 19.15 Reg. uitzend., 19.30 Pianoorkest, 19.50 Banden die Binden, 20.Nws, 20.05 De gewone man, 20.12 Wie weet hoe deze plaat heet, 20.30 Lichtbaken, 21.Omroeporkest en Omroepkoor, 21.30 „Pluvier, knapt het op", 22.37 Actualiteiten, 23. Nws. 23.2524.Symphonisch weekeinde. HILVERSUM n: 19.— Octet van Mendelssohn. 19.30 De kerk nu. 20.Nws.. 20.05 Dingen van de dag, 20.15 Socialistisch commentaar, 21.30 Week-end orkest, 22.De vrouw in de mist (Luisterspel), 22.30 The Ramblers, 23.Nws., 23.15 Hobby-hoek, 23.30—24.— Me lodie in sfeer. Morgen HILVERSUM 1: 7.30 Paaszang- dienst; 8.30 Kerkdienst; 9.30 Nws., 9.45 Gedeelten uit The Messiah, 955 Trio, 10.25 Inleiding Hoogmis, 12.15 Apologie, 12.30 Lunchconc. 12.55 Zonnewijzer, 13.Nws., 13.25 Lunchconc., 13.40 Tito Schipa, 13.55 Vlijt en eendracht, 14.15 Omroep- kamerork.,15.30 De jongeren en de politieke activiteit, 15.40 Muzikale Tombola, 17.Kerkdienst, 18.30 Reg. uitz., 19.Ned. Kamerkoor, 19.30 Nws. en weer, 19.45 Gr. pl., 19.50 In 't Boeckhuys, 20.05 Gewone man, 20.12 Licht pianospel, 20.35 London Palladium ork., 20.45 Paas. poëzie, 21.30 Zilvervloot, 22.07 Ac tualiteiten, 22.15 Avondgebed, 22.30 Nws, 22.45 Avondconc. HILVERSUM II: 7.—Domklok ken luiden het Paasfeest in, 8. Nws, 8.15 Paasklokken, 8.30 Het is Pasen, 9.15 Men vraagt, 9.45 Gees telijk leven, 10.Paasboodjschap, 10.30 Kerkdienst, 11.45 Tussen kerk en wereld, 12.Muziekcorps, 12.30 Zondagclub, 12.40 Schiedamse Vrouwenkoor, 13.Nws., 13.15 Virtuoso Sextet, 13.50 Spoorwegen (Ingezonden mededeling) Laatst kwam ik Diogenes tegen. Met zijn lamp. overdag in de regen: „Ik zoek naar een mens" Och. man wat een wens. Neem 'n TIP. want die brengt je méér zegen 1 'n TIP VAN BOOTZ Inz. Hr H. R., Haarlem, ontv. 1 fl. TIP spreken, 14.Gr. pl., 14.05 Boeken halfuur. 14.30 Radio Philh.ork., 16.10 Enige potpourri's, 16.30 Reportage- dienst, 17.Gesprekken met luis. teraars, 17.20 Een gedicht, 17.30 Avonturen van Ome Keesje, 17.50 Sport, 18.Nws., 18.15 Omroepork. 19.Radiolympus, 19.30 Stradiva sextet, 20.Nws., 20.05 Reportage- dienst. 20.15 Fragm uit opera „Ro meo et Juliette", 21.Voordr. 21.15 Romancers. 21.45 Hoorspel: Kinde ren van Kapitein Grant, 23.Nws., 23.15 Gr. pl. Maandag (Ingezonden mededeling) Spit. rheumafiek? "'n AKKERTJE Feuilleton kleine negertjes DOOR AGATHA CHRISTIE 24 „Ik zou zo geen verklaring af kunnen geven. Ik weet niets van de gezondheidstoestand van haar af." Vera maakte de opmerking: „Zij maakte een zenuwachtige in druk. En zij is gisteravond erg ge schrokken. Zou het haar hart kunnen zijn?" opperde Vera. Dokter Armstrong antwoordde droog: „Het is zeker, dat haar hart weigerde maar het is de vraag, wat daarvan de oorzaak was." Emily Brent uitte één woord. Het klonk luid en duidelijk temidden van het luisterende gezelschap. „Gewetenswroeging!" zei zij. Armstrong wendde zich tot haar: „Wat wilt u daarmee precies zeggen, juffrouw Brent?" Emily Brent antwoordde met een harde en strakke mond: „U hebt het allen gehoord. Zij en haar man werden ervan beschuldigd, dat zij opzettelijk hun vroegere werkgeef ster een oude dame vermoord hadden." „Dus u denkt „Ik denk", zei Emily Brent. „dat die beschuldiging waar was. U hebt haar allen gisteravond gezien. Zij bezweek, viel zelfs flauw. De schok, dat haar misdaad toch aan het licht kwam. was te veel voor haar. Zij stierf letterlijk van angst." Dokter Armstrong schudde het hoofd. „Het is een opvatting", zei hij, „maar ik kan die niet aanvaar den, zonder beter van haar gezond heidstoestand op de hoogte te zijn. Als zij een zwak hart had." Emily Brent zei kalm: „U kunt het de hand Gods noemen, als u dat verkiest." Iedereen keek naar haar. Mijn heer Blore zei onrustig: „U drijft de zaak een beetje te ver, juffrouw Brent." Zij keek hem met glinsterende ogen aan. Haar kin ging in de hoog te. Zij antwoordde: „U beschouwt het als onmogelijk, dat. een zondaar neergeveld wordt door de toom Gods! Ik niet!" De rechter streek langs zijn kin. Hij mompelde op lichtelijk ironische toon: „Mijn waarde juffrouw, vol gens mijn ervaring van misdaden laat de Voorzienigheid de taak van het aanklagen en straffen over aan ons stervelingen en deze taak gaat dikwijls met moeilijkheden ge paard Er bestaat geen kortere-weg.'" Emily Brent haalde haar schou ders op. Blore vroeg scherp: „Wat heeft zij gisteravond gegeten en gedron ken, nadat zij naar bed is. gegaan?" Armstrong antwoordde: „Niets." „Heeft zij niets gebruikt? Geen kop thee? Geen slokje water? Ik durf wedden, dat zij een kopje thee gedronken heeft. Een dergelijk type doet dat altijd." „Rogers heeft mij stellig verze kerd. dat zij niets wat dan ook, ge bruikt heeft." „O", zei Blore, „maar misschien zèet hü dat alleen maar!" Zijn toon was zo veelbetekenend, dat de dokter hem scherp aankeek. Philip Lombard merkte op: „Dus dat denkt u?" Blore antwoordde strijdvaardig: „En waarom niet? Wij hebben gis teravond allemaal die beschuldiging gehoord. Natuurlijk kan het een ver. zinsel zijn pure waanzin! Maar aan de andere kant is het mogelyk, dat dat niet het geval is. Laten wij een ogenblik aannemen, dat het waar is. Rogers en zijn vrouw heb ben die oude dame het hoekje om laten gaan. Nu. wat volgt daaruit? Zij hebben zich volkomen veilig ge voeld. Vera viel hem in de rede. Op zachte toon zei zij: „Neen, ik geloof niet, dat me vrouw Rogers zich veilig voelde." Blore keek lichtelijk geërgerd door die onderbreking. „Echt iets voor een vrouw", gaf zyn blik te kennen. Hij hervatte: „Dat kan wel zijn. In ieder geval bestaat er voor hen geen direct gevaar voor zover zij weten. En dan, gisteravond, ver telt de een of andere onbekende gek de hele geschiedenis. Wat ge beurt er? De vrouw houdt het niet uit haar zenuwen bezwijken. Her innert u zich hoe haarman om haar heen ging, toen zij bij kwam. Dat was niet de zorg van een echt genoot! Gen sprake van! Hij stond bij haar, als een kat bij de hete brij. Hij was doodsbenauwd, dat zij iets zou bekennen. Zo zit ae zaak in el kaar! Zij hebben een moord ge pleegd en zijn niet gesnapt. Maar als het hele geval nog eens opgera keld wordt, wat gebeurt er dan? Ik wil er tien tegen één om wedden, dat de vrouw de hele zaak zou heb ben verraden. Zij heeft niet de moed er tegen in te gaan en de zaak met brutaliteit te redden. Zij is een le ven gevaar voor haar man, dat is ze. Hij kan het aan. Hij kan met een strak gezicht liegen tot de zaak voor elkaar is maar hij kan béér niet vertrouwen! En als haar zenuwen haar begeven, is zijn leven in ge vaar! Dus doet hij iets in een kop thee en verzekert er zich zo van, dat haar mond voor eeuwig gesloten wordt." Armstrong zei langzaam: „Er stond geen leeg kopje bij haar bed er stond helemaal niets. Ik heb gekeken." Blore gromde minachtend. „Na tuurlijk niet! Zijn eerste daad, nadat zij het leeggedronken had. moet zijn geweest, dat kopje en schotel tje weg te nemen en zorgvuldig om te wassen." Er volgde een korte stilte. Toen zei generaal Macarthur twijfelend: „Misschien is het waar. Maar ik zou menen, dat het nauwelijks mogelijk is dat een man zijn vrouw zo iets aandoet!" Blore liet een kort lachje horen. „Een man houdt geen rekening met dergelijke gevoelens, wanneer zijn leven in gevaar is." (Wordt vervolgd.) Ingezonden mededeling EN NU TTW7 EEN KOPJE HILVERSUM I: 8— Nws., 8.15 Gr. pl., 8.25 Inleiding Hoogmis, 8.30 Hoogmis, 9.30 Nws., waterst. 9.45 Wognum's zangkoor, 10.Paasdienst voor buitenkerkelijken, 11.30 Koor, 12.Beiaard conc. 12.15 Concert- geb. koperkwartet, 12.30 Ens. Euphonia, 13.Nws., 13.15 Orgel- conc., 14.Sanghen spel, 14.45 Strararn ork. 15.Zangrecital, 15.30 Sweelinck kwartet, 16.De Vreemdeling is opgestaan, 16.30 Buschstrijkkwartet, 17.Kleuter klokje klingelt, 37.15 Vrij en Blij, 17 45 Menuet en serenade, 18. Kwartet, 18.15 Sport, 18.30 Reg. uitz. 19.Nws., weer. 19.15 Onder de leeslamp, 19.30 Actueel geluid, 19.45 Gr. muz., 21.Omroep ork., 22.— Als de lente komt. 22.30 Nws.. 22.45 Avondoverdenk, 23.Bach- koraal, 23.05 Londens Philh. ork., 23.35 Slotaccoord. HILVERSUM II: 8.— Nws., 8.15 Berl. philh. ork., 8.30 Morgenwy- ding, 8.45 Philh. ork. van Praag, 9.10 Zangklasse Noord, 9.30 Diver timento orkest, 10.Paasdienst voor kinderen, 10.45 Kerkdienst, 12.Paasklokken, 12.15 Jacques Strijkork., 12.30 In 't Spionnetje, 12.35 Orgel. 13.— Nws. 13.15 Rep. dienst. 13.30 Metropolitan Police Central band. 14.Don Kozakken- koor, 14.15 Pasen, 14.30 Zang en piano, 15.Cabaret de Paashaas, 16.Haags Matrozenkoor, 16 20 Het is Pasen. 17.— Vaudeville strijk ork., 17.30 Rep. dienst, 18.Nws., 18.15 Avroleans, 19.Kamerork., 19.45 Inleiding muziekbegrip, 20. Nws.. 20.05 Radioscoop, 22.30 Paas eieren in pastelkleuren, 23.Nws., 23.15 Rorsey Fans. DINSDAG 30 MAART 1948 Ochtend- en Middagprogramma HILVERSUM I: 7.— Nws., 7.15 Gymn., 7 30 Gr. pl., 7.45 Morgenge bed. 8.Nws., 8.15 Pluk de dag, 9.- Lichtbaken, 9.30 Ochtendconc., 10. Wie komt er in mijn hoekje?, 10.15 Gr. pl. 10.40 Voordr., 10.55 Gr. muz. 11.30 Als de ziele luistert, 11.40 Gr. pl., 12— Angelus, 12.03 Pianoreci tal, 12.33 Lunchconc. 12,55 Zonne wijzer, 13.Nws., 13.25 Lunchconc. 13.40 Lichte orkestwerken, 14. Vocale duetten, 14.30 Onder ons, 15.Gooise kring. 16.Zonne. bloem, 16.30 Ziekenlof, 17.Na schooltijd, 17.15 Internationaal Cab. 17.45 Reg. uitz., 18.Vaudeville strijkork., 18.30 Sport, 18.30 Reg. uitz. HILVERSUM II: 7 Nws., 7.15 Gr. pl 7.50 Dagopening, 8.Nws, 8.15 Aubade, 8.45 Eng. Ienteconc. 9.15 Morgenwyding, 9.30 Waterst., 9.35 Arb vit., 10.30 Voor de vrouw, 10.35 Mandoline, 10.50 Kleutertje luister, 11.Orgelconc.., 11.45 Uit de Wereldpers, 12.Lyra trio. 12.30 Weer, 12 33 Platteland. 12.43 Gr. pl., 13.Nws, 13.15 Skymasters, 13.45 Pierre Palla, 14.-Mevr. de Leeuw van Rees, 14.30 Radiomatine. 16.25 H. M Grenadier Guards Band, 16.40 Hoorspel: Zo'n domme jongen, 17.Dat kun jij ook, 17.30 The se ven wings. 18.Nws., 18.15 Tom Erich, 18.30 R.V.U.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 4