VOQELS om het kruis Met Pasen maakten de Amersfoorters hun klassieke „ommetjes" Zuster Appel won de harten van alle Amerfoortse schoolkinderen De Veluwse Autodienst" bestaat kwart eeuw Rond de Luiaard en om de Sleutels waren geliefde wandelingen Oude functie herleeft Twaalf en een half jaar in dienst der schoolverpleging Altijd opgeruimd en hartelijk Het werk van de Opbouwstichting' Langs de wegen der kunst 6 Zaterdag 27 Maart '1948 T S het de eeuwen door misschien altjjd al zo geweest by ons in Amers- -*• foort? De hele lange winter zit je het liefst in de vertrouwde sfeer van de stad en als je bij een uitloopje eens een extra-kouwe neus haalt, dan is het hoogstens om eens een keertje te kijken, hoe het er op de Monnikendam uitziet, of de nieuwe huizen in het Soesterkwartier al een beetje omhoog schieten en of b.v. de stadsmuur bij de Sint Annastraat er deze winter nog belabberder is bij komen te hangen. Een paar eeuwen geleden deden onze stadgenoten In het barre jaar getijde niet veel anders. Ze staken 's winters de driesteken met de ge- pruikte hoofden eronder, liefst niet al te ver buiten de stadsmuur en ook onze voorouders van honderd jaar geleden liepen in die goeie ouwe tjjd op mooie voorjaarsdagen ook al niet veel verder dan „om de Lui aard". De Slykpoort uit. langs Beekenstein, over de Lunterse beek bij de boerderij „De Luiaard", vervolgens langs de Kattekampen, om ten slotte weer door de Triesjespoort de bescherming van de stad op te zoeken. Maar het liep niet tegen Pasen, of het werd ènders! kens uit de 17e eeuw, welke 250 jaren lang de zelfbewustheid onzer Amersfoortse voorzaten in herin nering hielden. Want zij gaven niet alleen aan „Borger en Ra bauw" te kennen, dat hier der Stadt Vrijheydt van Amersfoort begon, maar ook aan de hoogste adel van ons land de vingerwij zing: „hier eindigt het jachtrecht Wij zullen niet meer rusten tegen de oude jachtpaal op de Vlasakkerheide WANNEER Slothouwer van de Langestraat ging ad verteren met zwaar wit kast papier van 70 cent de 24 vei len (kom er nü eens om?) en als schilder Van Daal van het Havik z'n behangselpapier in zijn „kijkkast" hing, dan was de tijd aangebroken, dit Al- phons Annegarn „vis-a-vis So ciëteit Concordia" met z'n nieuwste collectie wandelstok ken voor de dag kwam en Laurens Luyckx uit magazijn „De Vlijt" met een pracht sor tering Nouveauté's voor het aanstaande Saisoen: Pasen! Met Pasen zette uitgaand Amers foort het voorjaar in met een tocht naar de landelijke herberg van Oud-Leusden en onder de hoge bo men van de uitspanning was het een drukte van belang. Met Pasen, dan kwam men ertoe gelokt door de ontwakende natuur en om dat het nu eenmaal Pasen was eens de wandeling „Om de Sleu tels" te maken: over Bisscopsweg, Dorresteijnse Steeg (later deels Vermeerstraat, deels bebouwd met huizen van het Vermeerkwartier), de tegenwoordige Gasthuislaan langs over de eigendommen van het Sint Pieters en Bloklands Gast huis, waarvan de inrijhekken het wapen droégeh van het Gasthuis (de Dubbele Sleutels, vandaar de naam „Om de Sleutels") en ver volgens over de Metjesbleek huis toe. Ook ónze generatie wandelt met Pasen de ontluikende lente in. Misschien komen heel-oude mens jes niet verder dan de Appel- en de Groenmarkt en speuren daar naar het uitbotten der pas-ver plante lindebomen. Weer anderen zullen wellicht het voorbeeld der grootouders volgen en in Oud- Leusden nagenieten van een grote wandeling door de mooie Treek. Vlasakkerheide Bij vele stadgenoten was vóór de oorlog de middagwan deling geliefd, die ons vanaf de Soesterstraatweg door het bos van Birkhoven voert en dwars over de spoorbaan A'foortUtrecht ons brengt naar bos en hei tegen de hel ling ten Westen van de Vlas akkers. Lange jaren hebben we er niet mogen komen, daar op de hei achter JCinabu (het kinderherstellingsoord op de Utrechtse weg tegenover Kamp oord). De moffen hadden er hun vliegveldstraten laten aanleggen en hangars doen bouwen. In deze bezettings tijd was van de mooie stille heide langs de gemeentegrens waar vóór de oorlog gelukkige mensen de eenzaamheid zoch ten en elkander vonden, wei nig overgebleven. De bevrijding kwam en het hie- lengeklak en motorengeronk ver stomde er, maar nog in de zomer van het vorig jaar lagen in lange rijen de honderdduizenden opge taste straatklinkers der vliegveld- banen op transport te wachten. Nu deze in de loop van 1947 zijn op geruimd en het terrein rond de Stompert weer voor de vrije wan deling openstaat, zal tijdens de Paasdagen menige Amersfoorter weer de door zovelen geliefde voettocht hierheen ondernemen. Kort bij de hoge bult achter Kinabu vanwaar men bij hel der weer de Utrechtse Domtoren kan zien en aan de Noorderkim de wijde vlakte van het IJsselmeer stond voor de oorlog de oude, drie meter boven de grond uitstekende jachtpaal. We zullen tegen deze slanke zuil van blauwe stoepsteen niet meer kunnen uitrusten, gelijk vóór 1940 het geval was. De Duit sers hebben hem in de laatste maandfen van de bezetting in de lucht laten springen. Oude Iagtpaal Tot nog niet zo heel veel jaren geleden stonden er ten Westen van onze stad verscheidene van deze oude grenspalen- aan de Soester- kant de letters SOEST IAGTVR in gebeiteld en aan de andere zijde AMERSFOORT. Het waren oude stenen merkte- 17e ceuwse Jachtpaal op de Vlasakker- heide, welke de Duitsers in 1945 in de lucht lieten springen en waarvan de resten een plaatsje vonden in het museum Flehite. van de Lustplaetse ende Wildbane van Zoest". Koning-Stadhouder Op 26 April 1674 kocht de Prins- Stadhouder en latere Koning van Engeland Willem III van de zoon van de Amsterdamse burgemeestér De Graeff een hofstede onder Baarn met het doel, hier een Lust slot met wildbane op te richten, genaamd „Zoestdijck". Met alle macht waren de Staten van Utrecht de Stadhouder-Koning hierbij ter- wille en reeds hetzelfde jaar werd hem de hoge, vrije, lage en mid delbare heerlijkheid van Soest, Baarn ter Eem en de beide Eem- nessen opgedragen. Tussen 1674 en 1680 kocht Willem III o.a. nog „Eijkendaal" en de gronden, waar op de Koningslaan ligt met de Naald van Waterloo aan het eind en in 1680 besloeg Soestdijk reeds een oppervlakte van bijna 150 hec taren. Tezelfder tijd werd met hulp van de Heren Staten gezocht naar een zeer uitgestrekt jachtgebied. Ook de Amersfoortse Magi straat werd hiertoe aangezocht, doch deze gaf niet thuis. De zelfbewuste Vroedschap was niet van zin, iets van de rech ten der Stad binnen de Vrij heid prijs te geven en het eind van het liedje was, dat aan het- einde van de 17e eeuw de grens tussen de „Iagt" van Soest en de Vrijheidt van Amersfoort door vier-meter- lange hardstenen palen werd zichtbaar gemaakt. In de loop der jaren zijn vooral in de 20e eeuw deze jachtpalen de een na de ander verdwenen en wanneer we straks met de Paas dagen naar de Vlasakkerheide trekken, vinden we slechts met moeite de plaats terug waar de laatste dezer slanke zuilen ons herinnerde aan een tijd, lang, heel lang geleden P. S. TEELING. Organist-cantor benoemd EDE. Een oude functie, die de Protestantse eredienst van de da gen der Reformatie af tot in de tijd van Joh. Seb. Bach kende, doch sindsdien meer en meer in onbruik raakte, wordt hier en daar weer in ere hersteld. Bedoeld wordt het ambt van organist-cantor, de func tionaris, die tijdens de godsdienst oefeningen de leiding heeft van mu ziek en zang. In Ede is de kerkeraad der Evan gelisch Luthersche Kerk overge gaan tot wederinstelling van dit oude ambt en als gevolg daarvan werd dezer dagen tot organist-can tor benoemd de musicus Kees Gey- tenbeelc te Woudenberg. De heer Gevtenbeek, die achter eenvolgens leerling is geweest van de organisten Bos (Utrechtse Dom kerk) en Willem Weijland (Ede), zal op 2 Mei in zijn ambt bevestigd worden. Kent U ze wel? Hiermede vervolgen wij onze serie artikelen over bekende en onbekende personen uit ons aller omgeving. De Engelse airhostesseszijn in een nieuw grijze uniform gestoken (rechts op de foto), hetgeen verleden jaar reeds met haar KLM-zusters gebeurde. Links op de foto de oude uniform: let op het verschil in roklengte! Ouwehands dierenpark breidt zich uit RHENEN. Ouwehands dieren park te Rhenen begint het seizoen rnet de opening van een insecta- rium, waarin het leven der insec ten op populair-wctenschappelijke wijze wordt tentoongesteld. Van de oorlogsschade is niets meer te be speuren. Ondanks de moeilijke de- viezenpositie kwamen uit vele lan den nieuwe dieren aan: wolven, bi sons, apen, beren, krokodillen, zee leeuwen. witkopgieren, jakhalzen. Binnenkort verwacht men met nieuwe zendingen o.a. nijlpaarden. Na de vele blijde gebeurtenissen, die het vorige jaar onder de levende have voorvielen, bracht dit voorjaar wederom kroost voor de dieren. Deze week werden een paar bruine beertjes en een Maleis beertje ge boren. ,,Hé Piet. mot je kijke. daar gaat Zuster Appel op de fiets. Zusterrr, zusterrr riepen de kinderen plotseling in koor. Het zou zuster Appel niet zijn, als deze spontane roep niet werd beantwoord. „Dag jongens," roept ze, „gaat het goed?" „Nou, en of zuster, komt U weer gauw op school. Me moeder zegt" schreeuwt een jongen luid over de straat. Zuster Appel fietst lachend door. Ze heeft op straat geen behoefte om te horen wat moeder te zeggen heeft. Moeder spreekt ze straks wel in haar werkkamer. En wat de Amersfoortse moe ders graag over hun kinderen aan zuster Appel vertellen, wordt niet voor dovemansoren gesproken. Daar zou U het register van de G.G. en G. D. eens op na moeten slaan. Het plan is niet geopperd, maar als alle kinderen, die in dat register voorkomen, eens tegelijk bij zuster Appel op bezoek zouden komen, dan zou het een grootse demonstra tie worden van Amersfoorts jeugd. Het zijn er op de kop at 12.000. „Zo veel zijn het er altijd met geweest" vertelt Zuster Appel mij, als ik haar in haar woning aan de Heiligen- bergerweg 7 opzoek. „In de twaalf- en-een-half jaar dat ik nu bij de Geneeskundige Dienst te Amers foort zit, is er heel wat gedokterd aan de schoolverpleging. Dokter Van der Hoeven heeft eigenlijk de zaak opgezet. Het was in 1934, dat ik mijn studie voltooide. Het is geen kleinigheid om schoolverpleegster te worden. Er wordt eigenlijk een beetje op neergezien door de ver- Plattelandsbevolking werd uit isolement verlost Op 2 April viert „De Veluwse Autodienst" zijn 25e verjaardag in „Hotel Bloemink" te Apeldoorn. Van een kleine onderneming uitgegroeid tot een strcekvervoermaatschappij, die momenteel het personenvervoer over de gehele Veluwe verzorgt, is de V.A.D. een onmisbare schakel geworden in het reizigersvervoer. Heel de Veluwe en het dorp Ermelo. waar het bedrijf werd gesticht en waar het hoofdkantoor is gevestigd, en de steden rondom de Veluwe leven mee met deze onderneming, die zich gedurende een reeks van jaren een eervolle plaats verwierf. De oprichters, directie en personeel kunnen trots recipiëren, want hun onderneming heeft een onvolprezen geschiedenis. koos drie willekeurige inwoners uit. Deze mensen werden opgeleid tot chauffeur, waarna men ging rijden. Al spoedig bleek dat de drie Fordjes, die slechts veertien perso nen konden vervoeren, te klein werden. Er kwamen zes nieuwe bussen bij. In deze periode werd begonnen met het traject Nunspeet Amersfoort. De autobussen kwa men negen maal per dag in Ni/ri speet, terwijl Amersfoort acht maal werd aangedaan. Grote bloei Bij acte van 10 Januari 1925 is opgericht de N.V. „De Veluwsche Autodienst", met als standplaats Ermelo. Na die tijd werd de V.A.D. regelmatig uitgebreid en kwam tot grote bloei en omvang. Dit ging echter niet zonder strijd en hard werken. Dag en nacht waren lei ders en personeel in de weer om het bedrijf zo groot en krachtig mogelijk te maken. De resultaten bleven dan ook Eerste wagenpark: drie Fordjes Enige afgevaardigden van de V.A.D., o.w. de oprichter en direc teur, de heer G. van Ernst en de chef van exploitatie, de heer I Nieuwschurer vertelden ons het een en ander over de geschiedenis van de onderneming en de toe komstplannen. In het oprichtingsjaar 1923 werd heel primitief begonnen. De initia tiefnemers, te weten de heren G. van Ernst, G. Zwikker, D. Zwikker, A E Rikkers en J. Moolhuizen, waarvan alleen nog de heer Van Ernst thans als directeur in het be drijf werkzaam is, zijn de onder neming aanvankelijk met drie Fordbussen begonnen. Toen het bedrijf gesticht was, had men niet direct de beschikking over chauf feurs, want een rijbewijs behoorde in Ermelo toen nog tot een onge kende weelde. Een der oprichters ging in het dorp rondneuzen en OM het kruis van Golgotha vlo gen de vogels des hemels, en ze hadden er evenals de mensen al naar hun aard, medelijden, ver driet of leedvermaak met de lij dende Christus, die aan het wrede kruishout zijn verschrikkelijke dood stierf. Ze waren van verre met hem meegekomen, ze hadden zijn zege tocht meegemaakt, en de kraai had „Hurrah" geroepen toen hij ge vierd was, maar hem later lafhar tig uitgescholden. Ze hadden hem gezien toen hij achtervolgd werd door de Joden, die hem naar het kruis wilden slepen, en ze zagen ook hoe hij zich diep in het bos probeerde te verschuilen. Verschillende vogels hebben geprobeerd hem daar te beschermen, maar een paar hebben hem lafhartig verraden. Vele verhalen worden er verteld onder het volk, waar de zin meest al ligt in de geluiden die de vo gels maken. In Hongarije vertelt men dat de kleine leeuwerik jube lend is opgestegen, toen Jezus in het bos zich probeerde te verber gen, en al zingend de achtervolgers trachtte weg te lokken. Het was te vergeefs, want de kwartel riep: „Itt szalad. hier loopt hij". De kie vit vloog op en schreeuwde: „Bü- vik, hij verbergt zich", en de duif koerde: „a bukorba, in het struik gewas". Zo werd Jezus door de achtervolgers gegrepen. De vogels die hem verraden hebben zijn alle maal vervloekt. De kwartel moet omdat hij geroepen heeft „hier loopt h" altijd op het land rond lopen en kan maar een heel klein beetje meer vliegen. De kievit moet, omdat hij „hij verbergt zich" geroepen heeft, zich zelf altijd in het weidegras verbergen, en mag nooit in een boom rusten. En de duif moet omdat hij „in het struik gewas" geroepen heeft voor altijd in struikgewas broeden, en mag niet in hoge bomen nestelen. DE kleine leeuwerik tenslotte is een gezegende vogel gewor den, en van dat ogenblik af stijgt het vogeltje helder jubelend naar de hemel, en daalt zingend neer, als had hij boven iets moois ge zien. Het is de enige vogel die tij dens de vlucht mag zingen. De eksters hebben zich verschrik kelijk misdragen, want toen Jezus de kruisweg ging kwamen ze met grote troepen opzetten en staken doornen in de blote voeten en het hoofd van de Christus. De zwalu wen daarentegen hadden medelij den en probeerden de doornen te verwijderen. Daarom zijn ook de eksters vervloekt, ze moeten voor straf hun los takkennest in de top pen van hoge bomen maken, over geleverd aan de wilde stormvla gen. De zwaluwen zijn bij de mensen zeer geliefd, ze mogen aan de hui zen nestelen, en nooit zal iemand ze kwaad doen. EEN Russische volksvertelling verhaalt ons hoe de zwalu wen voor de kruisiging probeerden de nagels weg te nemen en te ver stoppen. De mussen hebben ze echter weer teruggelegd en toen Jezus aan het kruis genageld was riepen ze: „ziv, zlv, hij leeft, hij leeft", en daarmee probeerden ze de soldaten, die meenden dat Christus al was gestorven, tot nieuwe wreedheden aan te zetten. De zwaluwen riepen „umer, umer, dood, dood", opdat men hem niet langer kwellen zou. Ook al daarom is het dat de zwaluw geliefd is, en de mussen zijn ongeluksvogels ge worden. Tot hun straf werden hun de pootjes met onzichtbare ket tinkjes aan elkaar gebonden, daar om kan de mus niet meer lopen en moet zich hippend voortbewegen. Toen Jezus aan het kruis gena geld was, had de kruisbek mede lijden, en probeerde de nagels uit handen en voeten te trekken. Het is hem niet gelukt. Wel heeft hij zijn hele snavel verbogen, en dat is zo gebleven tot op de huidige dag. Zo vertellen de mensen uit aller lei landen van de vogels die bij het lijden van Christus tegenwoordig waren, en ze verklaren er zinrijk de gewoonten der vogels door. HAN ALTA. niet uit. In de volgende jaren kwa men er steeds nieuwe trajecten bij en werden steeds grotere afstanden afgelegd. In 1938. toen het reizi gersaantal toenam, ging men over tot het aanstellen van conductrices, die ook nu op verscheidene lijnen dienst doen. Stagnatie De oorlogsjaren maakten echter een voorlopig einde aan de uitbrei dingsplannen. Vele diensten wer den stopgezet of onderbroken, al leen de trajecten Nunspeet Amersfoort, NunspeetEde en Nij- kerkAppel werden nog onder houden, terwijl deze laatste dienst op 1 November '40 ook werd stop gezet. Op 1 Januari '44 ging de N.V. N.O.V.A. te Apeldoorn over in handen van de V A D., waardoor een grote uitbreiding van trajec ten mogelijk was. Toen de bezetter tegen het einde van de bezetting alle be schikbare autobussen in be slag nam 44 in totaal lag het hele bedrijf tot na de be vrijding stil. Na de bevrijding werd de op bouw van het bedrijf, dat grote schade had geleden, weer krachtig ter hand genomen. Vol lof was de heer Ernst over zijn personeel, dat heel veel heeft gedaan om de V.A. D. er bovenop te brengen. Met een gerechtvaardigde trots vertelde men ons over de resultaten die in de afgelopen jaren zijn behaald. Op 15 Juli '46 gaf men voor het eerst na de bevrijding weer een dienst regelingsboekje uit, terwijl de ver koop van abonnementen werd her vat. Vooruitgang Voor het eerst kwamen de Crossley-oplegger-autobussen, de in gebruik zijnde 45 bussen com pleteren. Dat het bedrijf sindsdien met rasse schreden is vooruitge gaan bewijst wel dat er momen teel met 70 autobussen wordt ge reden voorlopig echter nog on voldoende terwijl de trajectleng te ongeveer 452 km. bedraagt. Het aantal personen dat de V.A. D in '46 heeft vervoerd bedraagt 3.100.000, het jaar daarop kon een reizigersaantal van 6.500.000 geno teerd worden. Over de toekomst van het bedrijf was men zeer optimistisch. Het dienstregelingsboekje, dat bijna 70 pagina's telt, zal zeker het dubbele bereiken, indien de plan nen verwezenlijkt kunnen worden. De frequentie op verschillende lij nen zal hoger moeten worden op gevoerd, terwijl er tevens nog tra jecten helemaal niet geëxploiteerd worden door tekort aan materiaal. Vooral op de lijnen Harderwijk Amersfoort, ApeldoornWoeste HoeveArnhem, Amersfoort Apeldoorn en ApeldoornZwolle zullen de diensten moeten worden uitgebreid. Voor opening staan nog op het programma de lijnen De venterZutphen, DeventerWoes te HoeveArnhem en Nijkerk Barneveld. Het doel van de V.A.D. is en blijft, zoveel mogelijk Veluwse steden en dorpen in het ver voersgebied op te nemen, zo mogelijk met aansluiting aan de belangrijkste N.S. knopp- punten. De V.A.D. is onder leiding van de directeur, de heer G. van Ernst, een nieuwe toekomst ingetreden. Aardig is tenslotte te vermelden, dat de directeur en de controleur, de heer H. van Beek, die van de oprichting af onafgebroken hun krachten hebben gewijd aan de pleegsters. Het ls een klein maar wel mooi onderdeel van het vak. „Is het werkelijk waar" vraag ik. „Ja heus", zegt ze lachend. „Trou wens, ook ik had andere idealen. Ik heb altijd wijkverpleegster op een dorp willen worden. Fijn werk lijkt me dat. Zo echt alles te kunnen be hartigen en je dienstbaar te kun nen maken aan zo'n dorpsgemeen schap. Maar ja, het is anders gelo pen". Geen spijt „Heeft U er dan spyt van". „Spijt? Ik zou nu beslist niets an ders meer willen. Dit werk neemt je hele hart." Ja, daar heeft Zuster Appel wel gelijk in, overdenk ik. Zé is te bes'cheiden om het zelf té zeggen. Het werk heeft haar hart, maar deze altijd opgeruimde, harte lijke zuster won zelf de harten van de kinderen en die van de moeders evenzeer. U behoeft haar maar even bezig te zien in haar werkkamer aan de Westsingel. Als de kinderen aan de hand van moeder binnenko men, is het eerst nog een zenuw achtig plukken aan jurk of blouse. Zuster Appel bezit echter de ga ve om met kinderen om te gaan. De altijd voor liefde open staande kinderziel is gevoelig voor de vriendelijke, bemoedi gende woorden van zuster. Ze lacht, maakt een grapje met de kinderen, knijpt ze eens in de wang en ongemerkt zijn ze al gemeten, gewogen en weet zuster of de kijkers en de oren wel goed zijn. De moeders zit ten er stralend bij. Wat een fijne zuster, denken ze. Het is tegenwoordig toch maar fijn voor elkaar op die scholen. Inderdaad, het is fijn voor elkaar. Ze weten daar aan de Westsingel v--7 ZUSTER APPEL precies hoe het met de gezondheids toestand van Amersfoorts jeugd gesteld is. Het is natuurlijk niet al leen het werk van Zuster Appel, maar de dienst zou het toch moei lijk zonder deze werklustige vrouw kunnen stellen. Amersfoortse Ze is Amersfoortse. Ze kent de stad als geen ander. Het was dus geen wonder, dat z\j in 1935, nadat ze eerst anderhalf jaar een zieke collega verving, in de functie van schoolverpleegster werd benoemd. „Hoe stond de schoolverpleging er toen voor, in Amersfoort, zus ter?" „Er moest nog veel aan gedaan worden. Dokter Van der Hoeven was met de reorganisatie van de dienst dag en nacht druk. Wat kwam het mij toen goed te pas, dat ik vroeger zes jaar op kantoor had gezeten. We hebben een kaartregis- ter aangelegd en kwamen wij van de 6000 ingeschrevenen van toen op de 12000 kinderen die wtf nu onder contróle hebben. Tien jaar heb ik al leen school- en huisbezoek verricht. Het is overigens prachtig werk. Je komt in de gezinnen, leert de moei lijkheden kennen. Tenslotte weet je precies waar je de bronnen moet aanboren om hulp te bieden. Overi gens heb ik 't niet alleen druk met de schoolverpleging, waarvoor ik tegenwoordig vrijwel uitsluitend het interne werk doe. Voor de buiten dienst is nu al enige jaren Zuster Van der Wolf aangesteld. We heb ben dus nu wel wat meer armslag. Of het voldoende is? Nee. eigenlijk niet, maar tenslotte zien we niet tegen een beetje werk op. Dat weet ik. Zuster Appel is ook dagelijks druk met de uitzending van kinde ren naar vacantie- en gezondheids kolonies. Dit jaar zijn er al vijftig Amersfoortse kinderen bepakt en bezakt, gelukkig en blij, naar bui ten gegaan. Uitzending Ik herinner mij, hoe ik zelf met een van mijn spruiten kort na de bevrijding bij zuster Appel moest komen. Wat was het toen een ge lukkige tyd voor haar. Amersfoorts jeugd was er slecht aan toe. Dene marken, Zweden, Zwitserland en Engeland stonden open voor de on dervoede Nederlandse jeugd. Het is Zuster Appel geweest, die in de uit zending van Amersfoorts jeugd naar die landen een werkzaam aandeel heeft gehad. Ze heeft de zaken met warme belangstelling behartigd. Ook uit die tijd dateren de vele vriendschapsbanden met moeders en kinderen. Zuster Appel is deze week gehul digd. Het had niet anders mogen zjjn. Ze heeft het ten volle verdiend. Ook de jeugd heeft aan die huldi ging deel gehad. Eigenlijk weet ze nog niet wat haar het dierbaarst ia van hetgeen ze op die onvergete lijke 23ste Maart heeft gekregen. Maar het is in ieder geval zo, dat ze mij met trots wees op de prach tige papieren mand met chocolade eieren. „Kük, deze mand hebben de kleuters zelf gemaakt. Vindt u haar niet prachtig?" zegt ze stralend. Inderdaad het is prachtig en een overtuigend bewijs, dat Zuster Ap pel de harten van de schoolkinde ren van Amersfoort voor goed heeft gewonnen. Tal van sociale maatregelen ma ken het terrein van het maatschap pelijk werk zo uitgebreid, dat het haast niet meer door leken kan worden gedaan, en met name op het platteland is het van groot be lang, dat er een orgaan is dat zich aan het maatschappelijk werk van welke richting dit ook is, ten dienste stelt. In de meeste provincies heeft zich een dergelijk orgaan gevormd en in Utrecht werkt als zodanig de „Opbouwstichting voor maatschap pelijk werk in de provincie Utrecht", niet te verwarren met de stichting „Opbouw", die een aantal kinderhuizen en tehuizen voor de scheefgegane jeugd beheert. De taak van de Opbouwstichting is stimulerend en coördinerend op te treden. Zij gaat daarbij uit van het beginsel, dat de verantwoorde lijkheid voor de medemens in elke gemeenschap zelf is gelegen. In haar bestuur verenigt zij vertegen woordigers van het particulier ini tiatief uit de voornaamste maat schappelijke richtingen, en stro mingen, maar heeft daarin even zeer vertegenwoordigers van de overheid. Dit komt tot uiting in de samenstelling. De Commissaris der Koningin is voorzitter en vijf be stuursleden vertegenwoordigen overheidslichamen. Van het werk dat op het ogenblik aan de orde is wij kunnen na wat wij reeds eerder, 19 Febr. j.l. over het werk der stichting schreven kort zijn noemen wij een onderzoek naar de sociale toestand van de blinden in de provincie. De pro vincie zonder de stad Utrecht telt er ongeveer een 300. Daarvoor is het gehele apparaat ingeschakeld. Dit bestaat behalve de directrice, uit drie maatschappelijke werkers (twee vrouwelijke en een manne lijke) en een typiste. In de e.k. maanden zal de Tsje chische danser, Harald Kreutzbersft die een reis door Zuid- en Noord- Amerika achter de rug heeft, eeó tournée door Europa maken. Zater^ dag 1 Mei treedt hij op in de Utr„ Stadsschouwburg. OP 29 APRIL ZAL ONDER AUSj- piciën van het comité voor de Bel gisch - Nederlandse - Luxemburgs© samenwerking in het Kon. Conser<- vatorium te Brussel een zangwed strijd worden gehouden. Aan dit zangfestijn zal ook het Alkmaarse mannenkoor Orpheus" deelnemen. Op Zondag 4 April zal in het Paleis voor Schone Kunsten te Binssel een herdenking van P. C. Hooft plaats hebben ter gelegenheid waarvan het Nationaal Toneel een opvoering zal geven van Hooft's „Warenar" onder regie van Ben Royaards In het ere-comité heeft ook de Ned. ambassadeur te Brus sel. baron van Harinxma Thoe Sloo- ten, zitting. DOOR VERSCHILLENDE VLAAM- se organisaties te Brussel is het „Vlaams Kunst- en cultuurcentrum" opgericht. Dit verbond heeft zich tot taak gesteld de Nederlandse cul tuur te bevorderen in samenwer king met de meest vooraanstaande kunstenaars van Vlaanderen en het buitenland. V.A.D., op 2 April ook hun 25-jarig Ze zijn cr weer, de ezeltjes aan het Scheveningse strand, maar erg druk is jubileum zullen vieren. het nog niet op zon door-de-weekse dag...

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 6