10 Raad besluit tot oprichting van de Sportstichting VAN NELLE Halsbrekende toeren op het slappe koord der politiek Financiële positie gemeentelijk personeel wordt verbeterd Hamerstukken Benoemingen P. v. Gaaien voor het Tribunaal ODS experimenteerde met een stuk van Defresne $a m&i ds buA Kerknieuws Radio-programma Woensdag 31 Maart 1948 3 STADSNIEUWS Nadat de ontwerpstatuten een kleine, door dr B. S. A. Al (Arbeid) voorgestelde, wijziging hadden ondergaan en door de heren Waterloo (KVP) en Van Apeldoorn (CPN) nog enkele opmerkingen waren gemaakt, heeft de gemeenteraad tijdens zijn zitting van Dinsdagavond als één man het voorstel van B. en W. tot oprichting van de „Amersfoortse Sportstichting" aangenomen. ,,Wij hadden ook een gemeentelijke stichting kunnen scheppen", aldus wethouder Koopman in zijn antwoord aan de verschillende sprekers. ,.Wij hebben echter welbewust de andere weg gekozen, .waardoor de sportorganisaties zelf grote invloed krijgen op de exploitatie van de sportvelden". Bosbad dit jaar nog niet geheel in orde Dr. Al Voerde alleen bezwaren aan tegen artikel 9 van de ontwerp statuten, dat het mogelijk zou maken, dat de gemeenteraad te al len tijde een bestuurslid van de Stichting zou kunnen ontslaan. De heer Al meende in de geest van het college te spreken, als hij zegt dat hier toch alleen sprake van mag zijn, als een bestuurslid in strijd handelt met de statuten of iets nalaat of onderneemt ten na dele van de stichting. B. en W. zijn het toch met hem eens, dat de ge meentelijke overheid zich niet met de inhoud van het sportleven mag bemoeien? Met het voorstel, dat thans ter tafel wordt gebracht, hebben zij duidelijk blijk gegeven die opvatting te zijn toegedaan. Namens zijn fractie bracht de heer Al het college hulde voor het prachtig initiatief. De heer L. Wa terloo sloot zich hierbij aan. In de stukken had hij gelezen, dat het terrein aan de Leusderweg tijde lijk bij de te exploiteren sportter reinen zal worden gevoegd. Zal het voor sport bestemde deel dan toch niet worden gebruikt voor de te houden landbouwtentoonstelling en het Lunapark? Bosbad De heer W. van Apeldoorn (CP N) uitte zijn bezorgdheid over het Bosbad. De veelomvattende taak, die de leiding van de nieuwe stich ting heeft uit te voeren, zal haar niet veel tijd laten zich direct se rieus met het Bosbad te bemoeien. Hij hoopte dat de Dienst Gemeen tewerken er het eerste jaar nog voor zal blijven zorgen. En wat z(jn B. en W. van plan met het bad?' Wordt het weer provisorisch inge richt, of zal het dit jaar volledig worden geoutilleerd? De heer Van De volgende agendapunten ont lokten tijdens de gisteravond ge houden vergadering van de ge meenteraad weinig of geen discus sie: Notulen, ingekomen stukken en mededelingen, Voorstel van B. en W. om ingevolge het bepaalde in artikel 10 Ibis, le lid, der lager- onderwijswet 192P, het gemiddeld bedrag vast te stellen, dat over 1947 per leerling aan de openbare Scholen voor ULO is uitgegeven. Idem om het bedrag te bepalen dat per leerling voor het openbaar la ger onderwijs voor 1948 beschik baar wordt gesteld aan beloning voor vakonderwijzers in de licha melijke oefening. Voorstel tot vast stelling van de voorschotten aan de schoolbesturen op de vergoe ding ingevolge artikel 101 der lager onderwijswet 1920 voor het lager onderwijs over het jaar 1948. Idem tot vaststelling van het voorschot op de bijdragen voor 1948 voor de Koningin Emmaschool voor chr. buitengew. lager onderwijs. Idem tot vaststelling van het verslag van de verstrekte kleding aan school kinderen over het jaar 1947. Idem tot het aanbrengen van enige wij zigingen in het raadsbesluit van 3 December 1946 inzake het gelijk tijdig genot van burgerlijke en militaire beloning van gemeente- personeel. Idem tot voorlopige vaststelling van de rekeningen cen trale keuken 1942 en 1943 en huur- verlagingsfonds 1944. Idem tot wij ziging van de begrotingen van de centrale keuken voor 1942 en 1943. Advies van B. en W. naar aanlei ding van een adres van een aantal bewoners van de P. Borstraat om trent de toestand waarin een der trottoirs verkeert. Voorstel van B. en W. om crediet te verlenen voor de uitvoering van rioleringswerk zaamheden ten behoeve van het gemeentelijk bouwplan in 'tSoes- terkwartier en tot het ondershands opdragen van deze werkzaamhe den. Idem om een crediet te ver lenen ten behoeve van de restau ratie van de walmuren. Idem om een crediet te verlenen voor de .verbetering van het gebouw van de ULO-school en van de school voor GLO aan het Schoollaantje. Idem tot het verlenen van een cre diet voor inwendige verbouwing van het „bijgebouw stadhuis". Idem om een crediet te verlenen voor de aarrschafifng van een bag- gerschuit en een baggermolen. Idem tot hergroepering van enkele rangen Van ambtenaren. Idem tot verhoging van de toelage aan ge meente-personeel, "dat een eigen rijwiel gebruikt in dienst der ge meente. Voorstel van B. en W. tot het aanvaarden van een recht van opstal op grond voor de bouw van noodwoningen gebezigd. Idem tot overname van een strook grond aan de Bisschopsweg van W. G. A. S. Heere. Idem tot het aanvaarden van de erfdienstbaarheid van uit weg door P. Gouw te vestigen op een strook grond nabij de Kranke- Reclame braDdvsrze- keringsbelasting 1947. Apeldoorn was van mening, dat de inrichting van het Bosbad, zo dit gedurende het komend seizoen goed wil functionneren, n u moet wor den aangepakt. In zijn antwoordspeech zeide wethouder Koopman nog, dat de aan het college toegezwaaide lof ook toekomt aan de sportorganisa ties zelf en buitendien aan een lid van het gemeentelijk personeel, dat zich voor de stichting bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt. De vormgeving van de komende sa menwerking tussen gemeentelijke overheid en het sportleven in onze stad de stichting is eigen lijk vrij ondemocratisch. De" ver enigingen kunnen echter op demo cratische wijze hun bestuursleden kiezen 7 van de 11 en heb ben de volkomen meerderheid in het bestuur. Geen bezwaren De wethouder had geen bezwa ren tegen de door de heer Al voor gestelde statutenwijzigingen. De Sportstichting zal zich zeker niet met de inhoud van het sportleven in Amersfoort bezig houden. Hij hoopte dat de stichting op de duur in staat zal zijn, door een efficiënt beheer van de huidige terreinen en materialen, méér middelen ten dienste van het sportleven aan te trekken. In antwoord op de vragen van de heer Waterloo deelde hij mede, dat het college alles wil doen om de land- en tuinbouw in Amersfoort en omgeving te stimu leren. De landbouwtentoonstelling zal daarom tóch op het terrein aan de Leusderweg worden gehouden, evenals liet Lunapark. Men hoopt evenwel het terrein nog enige tijd voor de sport te kunnen sparen, al staat nog helemaal niet vast, wat er, in het raam van het uitbrei dingsplan, mee zal gebeuren. Het Bosbad komt dit jaar nog niet definitief in orde. Wel geloofde de heer Koop man vlat het beter zal worden ingericht dan vorig jaar. Bij het huidige gebrek aan mate rialen zou een voiiedieo in richting niet verantwoord zijn. De raad ging tenslotte over tot het nemen van een aantal besluiten o.a. regelende de oprichting van de „Amerfoortse Sportstichting", de vaststelling der gewijzigde statu ten, de overdracht van de sportvel den en het BSsbad aan de Stich ting, de benoeming van de heren L. Waterloo en C. van Zwol tot le den van het Stichtingsbestuur. Tenslotte werd besloten een reke ning-courantovereenkomst met de stichting aan te gaan ter grootte van f 10.000. Studieweek Dr. J. B. Drewes (Arbeid) had reeds in de aanvang van de zitting De gemeenteraad benoemde tot hoofd van de Openbare School voor gewoon lager onderwijs nr. 8 aan de Leusderweg de heer P. J. Krijger te Poortvliet; tot onder wijzeres aan de openbare school voor gewoon lager onderwijs nr. 14 aan het Schoollaantje mej. M. Meijer te Amersfoort; tot onder wijzer aan de openbare school voor gewoon lager onderwijs nr. 6 aan de Zonnebloemstraat de heer W. M. Smits te Schiedam en tot onder wijzeres aan de openbare school voor buitengewoon lager onderwijs mej. Ch. J. M. van Ditshuizen te Zaandam. reden tot juichen gehad, en wel bij het voorstel van B. en W: om een gedeelte van de kosten van een studieweek voor het onderwijzend personeel der openbare lagere scholen voor rekening van de ge meente te nemen. Wel had hij nog enkele bezwaren, o.a. tegen de plaats waar de studieweek zal wor den gehouden, n.l. het conferentie oord „Drakenburgh", dat een R.K. Volkshogeschool is. Waar het op volkshogescholen gebruikelijk is, dat er door de leiding der school een bepaalde geestelijke achter grond wordt geschapen, waartegen de besprekingen plaats vinden, meende de heer Drewes dat hier voor toch wel een andere gelegen heid te vinden was geweest. Voorts bepleitte hij een permanent con tact tussen het college en de onder- wijzers. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Bij de behandeling van het voor stel om een crediet te verlenen voor de vernieuwing van enige gasovens aan de gasfabriek, infor meerde de heer W. J. A. Bartels (Arbeid) naar de stand van de be sprekingen tussen de directie der Staatsmijnen en de gemeente. Se dert December is er het een en an der gepubliceerd over de levering van gas door de staatsmijnen aan Brabant en over het aanleggen van een persleiding naar Nijmegen. ,.Het college is druk bezig met het vraagstuk van de suppletie-leve ring van gas", aldus wethouder Van Galen Last. „Nog vandaag hebben wij een bespreking gehad met vertegenwoordigers van enke le belangrijke gemeenten over de vraag hoe wij het mijngas „boven de rivieren" kunnen krijgen. Maar zelfs al zouden de Staatsmijnen ons vandaag nog gas kunnen gaan le veren, dan zouden wij de nieuwe gasovens toch nodig hebben. Nadat de wethouder de toezegging had gedaan, dat contact met de directie der Staatsmijnen zal worden ge zocht, werd het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het voorstel tot verbetering van de financiële positie van het ge- meentepersoneel ging zonder be spreking onder de hamer door, evenals de voorstellen tot vaststel ling van de geïncorporeerde sa larisschalen en tot vaststel ling van salarisregelingen voor jeugdig personeel in de rang van klerk, hoewel de heer Koelewijn (arbeid) nog enige critische opmer kingen plaatste. Rondvraag In antwoord op een desbetref fende vraag van de heer Waterloo, deelde de wethouder Van Galen Last mede, dat de exploitatie van het buffet op het Bosbadterrein dit jaar is gegund aan de exploitant van het buffet in de Markthal. Dit zou ook vorig jaar reeds zijn ge schied doch daarvan is toen niets gekomen. De heer J. A. G. Alders (KVP) ontpopte zich als een strijder voor de belangen van hen, wie het door de politie onmogelijk wordt ge maakt behoorlijk motorrijden te le ren. Kunnen JB. en "W. niet eens uit zien naar een laantje of een weg getje waar deze studenten naar hartelust kunnen oefenen, zopder door de politie te worden bekeurd? De heer Nakman (Arbeid), sprak met afschuw in zijn stem over de schade, die de talrijke honden in onze stad aanrichten en over de onsmakelijke pro ducten dezer dieren, die zo me nigeen al ten val hebben ge bracht. Zijn geestig betoog werd menig maal door hartelijk gelach onder broken, dat echter niet anders dan een massale bijvalsbetuiging was. Zou die hondenbelasting wel goed lopen, zo vroeg de heer Nakman zich af. Nee, daaraan lag het vol gens wethouder Van Galen Last zeker niet. De dienst marcheert uitstekend en er zijn maar weinig honden meer, die door de mazen van het net heenglippen. Sinds 1945 is de opbrengst van de hon denbelasting meer dan verdrie dubbeld. Een woord van dank namens de ouden van dagen voor het begin dat de gemeente maakte met het plaatsen van banken, werd ten slotte aan het college gericht door de heer K. ter Burg (CPN). Het werd door wethouder Koopman dankbaar aanvaard, en hij beloof de dat de gemeente voor nog meer banken zal zorgen! IpARIJS gaat voor in de mode sinds grootmoeders tijd en thans is die mode teruggekeerd tot grootmoeders garderobe. Op de eerste lentedagen zwermden de Parijse mannequins de boulevards op, achtervolgd door foto grafen. De tailor-made links is ver vaardigd van gladde zwarte wollen stof; de blouse (en parasol) zijn rose, met zwarte balletjes. De jongedame die de weg vraagt, draagt iets nieuws, een soort cape van Schotse shawls. Het is alleen de kunst voor ons er aan te komen. Hotelhouder speelde een vreemde rol Het is inderdaad een vreemde rol, welke de voormalige hotelhouder P. van Gaaien, destyds eigenaar van een hotel-, café-restaurant aan de Kortegracht te Amersfoort ln de oorlogsjaren heeft gespeeld. Nu eens toonde hy zich een goed vaderlander, dan weer vertoonde hij sporen van Duitse sympathieën en gaf hy blyk van verknochtheid aan de N.S.B. Vóór de oorlog had hii nogal eens moeilijkheden met de politie in het bijzonder met commissaris Goor- huis. Dit en blijkbaar ook zijn Duit se sympathieën, waren oorzaak dat hij in de eerste Meidagen van 1910 als verdachte Nederlander werd gearresteerd. Toen hij na enige da gen door de Duitsers werd bevrijd en de goede vaderlanders zijn.café vermeden, ging hij geheel en al over stag en werd zijn café een verzamelplaats van N.S.B.-ers cn Duitsers. In 1942 sloot hii zich ook aan bij de W.A. Maar dat dit alles niet geheel met zijn innige overtui ging strookte, bewijst het feit. dat hij, hoewel zelf N.S.B.-er zijn de. zich er tegen verzette dat men een zijner oude klanten overhaalde naar de Partij en voorts, dat hij op een gegeven moment uit de W.A. werd gezet, omdat liij zich in be ledigende zin over de Duitse Weer macht zou hebben uitgelaten: Evenwel en hier komt ziln tweeslachtigheid weer tot uiting hii tekende verzet aan tegen die uitwerping, met gevolg dat hij eni ge tijd later weer in het roemruchte corps werd opgenomen. Maar dat bevredigde hem weer allerminst, want toen de Partij hem, om zijn trouw te beproeven, had opgegeven als vrijwillig politie-assistent en hii kort daarop werd geconsigneerd om de Amersfoortse politie behulp zaam te zijn bil het controleren en requireren van fietsen, maakte hij zich daar met een Jantje-van-Lei den vanaf, d.w.z. hij hield zich zo veel mogelijk op de achtergrond en verborg zich zoveel mogelijk achter een boom! Een man. die permanent zweefde tussen actie en reactie en steeds een willig werktuig was van de partij, die met hem wilde spelen, aldus zijn verdediger, mr. v. Schaik. die concludeerde dat men hem maar geen verdere straf moest opleggen dan de drie jaar internering, welke Van Gaaien rëeds ondergaan heeft. Voor de aankoop van joodse huizen was verdachte naar het gevoelen van zijn raadsman ook al zwaar genoeg gestraft, daar deze huizen hem weer zijn afgenomen. Op het verzoek van .Mr. Van Schaik om onmiddellijk ontslag van zijn cliënt uit de rechtsvervolging, ging het Tribunaal intussen niet in. De uitspraak werd bepaald op 12 April a.s. Brandweer moest de kachel uithalen Vreemde karweitjes krijgt onze brandweer soms op te knappen. Be woners van een pand in de Muur huizen meldden gisteravond, dat er in de onder hun woning gevestigde drukkerij iets gaande wa§7" Brand werd vermoed, want de bovenbewo ners werden bijkans uitgerookt. Bij onderzoek bleek, dat een kachel in de drukkerij, die de hele dag niet had willen branden, plotseling haar nukken had afgelegd. Ze was echter zo volgestopt, dat alle rook naar beneden sloeg en de drukkery spoe dig geheel vulde. Water hoefde er dus niet bij te pas te komen, maar wel zjjn de brandweerlieden druk geweest met het uithalen van de kachel, het nazien van de pijpen en alle andere karweitjes, die nodig waren om herhaling te voorkomen. fIngezonden mededeling) De Brandmeester met zijn kornuiten, Trok laatst voor 'n bosbrand naar buiten: Behalve vriend Daan, Die zei: „Loop naar de maan, Eerst TIP drinken baasen dan spuiten." Inz. Hr J. V.. Ubbergen, ontv, 1 fl TIP Ingezonden mededeling) Uren, die maar duren En Uw bed wordt een pijnbank U kent dat Door die zangerige Rheuma- tische pijnen, nachten van hanewaken, draaien en "wentelen, van links naar rechts, voor en na Maak daar toch een einde aanl Neem Kruschen Salts De kleine dagelijkse dosis Kruschen heeft een' wondere weldadige werking Dat komt omdat Kruschen Uw bloed sneller doet stromen en het zuivert van schadelijke zuren, die nu oorzaak ztln van Uw lijden en Uw pijn. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apothe ker of Drogist Feuilleton kleine negertjes DOOR AGATHA CHRISTIE 25 Er was even een stilte. Vóór iemand iets kon zeggen, ging de deur open en kwam Rogers bin nen. Hij zei, terwijl hij van de een naar de andere keek: „Kan ik nog iets voor u doen?" Rechter Wargrave ging even ver zitten alvorens te vragen: „Hoe laat komt de motorboot hier ge woonlijk?" „Tussen zeven en acht uur, mijn heer. Soms is het even over acht. Ik begrijp niet, wat Fred Narracott vanmorgen uitvoert. Als hij ziek was, zou hij zijn broer wel sturen." Philip Lombard vroeg: „Hoe laat is het nu?" „Tien voor tienen, mijnheer." Lombard trok zijn wenkbrauwen op. Hij knikte langzaam, als ant woord op een vraag, die hij zich zelf gesteld had. Plotseling zei generaal Macarthur met horten en storten: „Het doet mij leed, wat ik over uw vrouw ge hoord heb, Rogers. De dokter heeft het ons juist verteld." Rogers boog even het hoofd. „Ja, mijnheer. Dank u, mijnheer." Hij nam de lege schalen en ging de kamer uit. Weer heerste er stilte. jatten op het terras zei Philip Lombard: „Wat die motorboot betreft...." Blore keek hem aan en knikte. Hij zei: „Ik weet, wat u denkt, mijnheer Lombard. Ik heb mij het zelfde afgevraagd. Die boot had hier al bijna twee uur geleden moeten zijn. Hij is er niet. Waarom?" „Weet u het antwoord al?" vroeg Lombard. „Het is-geen toeval dat zeg ik. Het is een onderdeel van de hele geschiedenis. Het hoort bij elkaar." Philip Lombard zei: ..Dus u denkt, dat de boot niet komt?" Achter hen klonk een stem een koppige, ongeduldige stem. „De motorboot komt niet", zei die stem. Blore draaide zijn vierkante schouder een weinig opzij en keek de laatste spreker peinzend aan. „Dus u denkt dat ook, generaal?" Generaal Macarthur zei kortaf: „Natuurlijk komt hij niet. Wij re kenen er op. dat die boot ons van het eiland zal komen halen. Maar de betekenis van deze hele geschie denis is: Wij gaan niet weg van het eiland. Niemand van ons zal het ooit verlatenHet is het einde. begrijpt u het einde van alles.." Hij aarzelde even. en vervolgde toen met een zachte, vreemde klank in zyn stem. „Dit is vrede dit is werkelijk vrede. Aan' het einde te zijn niet verder te moeten gaan.... Ja, vrede Hij draaide zich plotseling om en liep weg. Het terras langs, toen de helling af naar de zee in schuine richting naar het eind van het eiland, waar losse rotsblokken in het water lagen. Hij liep enigszins onvast, als een man, die maar half wakker is. Blore zei: „Daar gaat er nog één, die van de wijs is! Het ziet er uit, alsof het met het hele troepje dio kant uit gaat." Philip Lombard antwoordde. „Ik geloof niet, dat het met u zo zal gaan!" De gewezen inspecteur lachte. „Ik heb heel wat nodig om van de kook te raken." Hij voegde er droog aan toe: „En ik meen. dat het met u ook zo'n vaart niet zal lopen, mijnheer Lombard." ..Op het ogenblik voel ik mij nog volkomen normaal, dank u", ant woordde Philip Lombard. Juist op dat ogenblik kwam Ro gers hard het huis uitlopen, recht op dokter Armstrong toe. „Mijnheer, zou ik u even kunnen spreken?" Armstrong draaide zich om. Hij schrok, toen hij hem zag. Rogers' gezicht was vertrokken. Hij zag asgrauw. Zijn handen tril den. „Alstublieft, mijnheer, zou ik u even kunnen spreken. Binnen, mijn heer." De dokter draaide zich om en ging met de bediende, die volko men in de war was, het huis weer binnen. Hij zei: „Wat is er aan de hand, man, be heers je." „Hier binnen, mijnheer, komt u hier binnen." Hij deed de deur van de eetkamer open. De dokter liep er doorheen. Rogers volgde hem en sloot de deur weer achter zich. „Nu", zei Armstrong. „y?at is er'" De spieren van Rogers' keel werk. ten. Hij slikte iets weg. Toen zei hij stotend: „Er gebeuren hier dingen, mijn heer. die ik niet begrijp." Armstrong vroeg kortaf: „Dingen? Wat voor dingen?" ,.U zult denken, dat ik gek ben, mijnheer. U zult zeggen, dat het niets is. Maar er moet een verkla ring voor gevonden worden. Het is volkomen onbegrijpelijk!" „Kom, vertel me liever wat er aan de hand is. Spreek niet in raad sels." Rogers slikte weer iets weg. Hij zei: „Die kleine beeldjes, mijnheer. Midden op de tafel. Die porcelei- nen beeldjes. Er waren er tien. Daarop wil ik een eed doen, dat er tien waren." Armstrong zei: „Ja. tien. Wij heb ben ze gisteravond bij het diner ge teld." Rogers kwam dichterbij. „Dat is het juist, mijnheer. Gis teravond. toen ik afruimde, waren er nog maar negen, mijitfieer. Ik merkte het en vond het vreemd En nu, mijnheer van morgen ik merkte het niet. toen ik het ontbiit klaarzette ik was erg van streek en zo En nu.... kijkt U zelf maar. als U mij niet gelooft. Er zijn er maar acht mijnheer! Maar acht. Het is onbegrijpelijk niet. Maar acht, louewndrn tirdiulrlinc EN NU... FD.-' EEN KOPJE Het wonderlijkste experiment, dat wij tot nog toe in de Amersfoortse amateurtoneel weerld meemaakten, zo zouden wij de opvoering van De- fresne's „Het onbewoonde eiland" dcfbr de Amersfoortse toneelvereni ging O.D.S. willen noemen. Had de toneelgroep soms de stille vei'wach- ting gekoesterd, dat een ander en talrijker publiek Zaterdag avond de schouwburgzaal van „Ami- citia" zou vullen? Een publiek dat de uiteraard lang niet volmaakte voorstelling toch als een hartver sterking zou aanvaarden Dan moet zij wel zeer teleurgesteld zijn ge weest, want de meerderheid van het geringe publiek toonde zich zeer ze ker niet in staat tot Defresne's be doelingen door te dringen, noch de bemoediging, die de tragedie op „het onbewoonde eiland" toch gaf, als een geschenk te aanvaarden. Er is gelachen waar een gevoel van schaamte op zijn plaats zou zijn ge weest, er werd gejoeld waar stille bewondering ons allen gepast zou hebben. Dit alles heeft ons des te dieper getroffen, omdat O.D.S. ons heeft gesterkt in de overtuiging, dat de kentering in de amateurtoneelwe reld aanvankelijk slechts bij en kele groepen te bespeuren zich meer en meer over de gehele linie gaat voltrekken. Zeker, er is geblun derd met de kostelijke, wat diepzin nige taal van de schrijver, o.a. door de oude heer, wiens grijze haardos en baard wat potsierlijk leken bij zijn jongensachtige lenigheid. Maar overigens was er de kracht van de overtuiging in zijn spel te bespeu ren, evenals trouwens bij Jan Pater (de Slappe), die jammer genoeg wat. onduidelijk sprak, bij Bep v. d. Hoekv. d. Water (de waardin), die ons in het laatste bedrijf het meest overtuigde en Evert van Amerongen (de waard). En ook Rinus van der Ploeg, Maaike van der Ploeg .en Stien van Diest hebben gezorgd dat wij althans niet teleurgesteld naar huis gingen, al waren hun po gingen om het uiterste aan gevoels expressie te verkrijegn soms mach teloos. Zo leert ons dit experiment weer, dat de massa nog lang niet „toneel- minded" is en dat er eenvoudiger stukken nodig ziin om ook aan die zijde een kentering te doen plaats vinden. Adv. Ned Herv. kerk Beroepen te Mijdrecht G. G. Tromp te Duivendrecht, Aangeno men naar Baarn J. A. J. Vermaat te Hollancischeveld, naar Ter Aa (U) L. G Bruijn te Heteren. die be. dankte voor Rijnsaterwoudc. Naar Longerhouw—Schettens A. J Vis ser te Bierum (Gr.). Naar Soest (buitengew. pred. pl. voor „Zonne gloren") L J. C. Visbeek te Vlis- singen. Bedankt voor Katwijk a d. Rijn C. G. Wiegers te St. Pancras. Voor Minnertsga M. Hylkema te Kloos terhaar. Voor Ouderkerk a. d. IJs. sel H. G. Abma te IJsselstein. Ned Prot. Dond. -jnnz 'f sfusd -iccu ueuiousguev deeg te Hilversum. Nieuwspalet Arabische tweelingen Bren en Tommy Is in Jeruzalem geboren op het ogen- blik dat bij de Damascuspoort een vuur gevecht geleverd werd. Het waren twet jongens. Ztj krijgen de namen Bren e% Tommy, naar de beroemde Engels snclvuurwapenen. die tegenwoordig ift Palestina tot het dagelijks gereedschap behoren. Koning Leopold heeft Jamaica weer verlaten om naar Zwitserland terug te keren. Bij zijn vertrek zei hij te hopen, eenmaal weer naar België te kunnen gaan. Een bus met zestig musici stortte bij Napels in een ravijn. Acht personen wer den gedood, dertig gewond. De Russische ambassadeur in Rome heeft geprotesteerd tegen de verto ning van de film „Ninotsjka", waarin Greta Garbo de hoofdrol speelt, omdat het een satire op het communisme is. De nieuwe Tsjechoslowaakse regering heeft aangekondigd, documenten over de zelfmoord van Jan Masaryk te zul len publiceren. Vijftien perso nen werden gedood bij een botsing van een passagierstrein en een bus, bij Mexico City. Een 'vecht partij tussen Russische soldaten en Oostenrijkse burgers in een Wecn- se danszaal kostte drie Oostenrij kers het leven. William Milton in Liverpool werd voor tien pond beboet omdat hij op 20 Maart tij dens de Grand-National-paardcn- races de kunst van het zakkenrol len had trachten te beoefenen. Zijn slachtoffer was John Capstick, hoofdinspecteur van New Scotland Yard, die een vrije dag had. O Het theater van Goslar, een der groot ste van Duitsland, is afgebrand. Het deed dienst als vluchtelingen kamp. O Sedert Gottwalds coup zijn 1.500 Tsjechoslowaakse vluch telingen in Beieren aangekomen. Scheepstijdingen AARDIJK, 27 Mrt. van Antwer pen naar New York; ALCROR, Rot terdam—Buenos Aieres, pass 26 Mrt. Madeira; ALDABI, Bahia Rotterdam, pass. 27 Mrt St. Pauls- rock; ALDERAMIN. 28 Mrt. van Abadan naar Karachi; ALETTA, 27 Mrt. van Balik Papan naar Manilla; ALGORAB,Bahia—Rotterdam, 28 Mrt. te Las Palmas; ALWAKI, 28 Mrt. nog te Rosario: AMSTELDIEP 27 Mrt. van Panaroekan naar Soe. rabava; CONGOSTROOM. 29 Mrt. van Takoradi te Lagos: LEMSTER- KERK, 27 Mrt van Djibouti naar Suez; MAASKERK, Amsterdam West Afrika, 28 Mrt. van Dover; MELISKERK, 28 Mrt. van Luanda naar Bomn; SAMARINDA. 27 Mrt. van Los Angelos te Tacoma; SOM- MELSDIJK, New -YorkJava, pass. 27 Mrt. Dondraheas; STAD HAAR LEM. 27 Mrt. van Melilla naar IJmuiden; STRAAT SOENDA. 28 Mrt. van Soerabaya te Semarang; AALSDIJK. 28 Mrt. van Mobile n. New Orleans: ALKAID.-28 Mrt. van Antwerpen te Rotterdam. TROEPENTRANSPORTSCHEPEN JOHAN VAN OLDENBARNE- VELT, AmsterdamJava 27 Mrt. van Suez. POELAU LAUT, Colom boMassawa pass. 29 Mrt. Perim; SOMMELSDIJK, 31 Mrt. van Aden te Penang verw.; Hedenavond HILVERSUM I: 19.— Nws. weer, 19.15 Leger des Heils, 19.30 Actueel geluid, 19.45 Eng. les voor gevör- derden. 20.Nws, 20.05 Progr. porl., 20.15 Radio philh. ork.. 21.30 Heden daagse Roomse geschiedschrijving, 22.30 Nws, 22 45 Avondoverdenk., 23.— Masqueraders, 23.30 Ork. Duit se Opera. HILVERSUM II: 19.— De inhoud ven de geleide economie, 19.15 Reg. uitz., 19.30 Voor de jeugd, 19.45 ds Sirks, 20.Nws. 20.15 Omroepork., 21.15 Inleiding tot Uit Neerlands Verleden, 22.Ramblers. 22.45 In de tuin der poëzie, 23.Nws, 23.15 Bruce Lowe zingt, 23.30 Nieuwste successen. Morgen HILVERSUM I: 7.— Nws. 7.15 Ochtendgymnastiek, 7.30 Ochtend- rhythme, 8.— Nws, 8.15 Gr. muziek, 8.45 Operette melodieën, 9.15 Mor genwijding, 9.30 Strijkorkest, 9.45 Arbeidsvitaminen, 10.30 Voor de vrouw, 10.35 Gr. muziek, 10.50 Kleu tertje luister, 11.Philadelphia or kest, 11.45 Uit de wereldpers, 12. Zang en piano, 12.30 Weerpraatje, 12.33 In 't Spionnetje, 12.38 Verslag proces Rauter. 12.45 Pianospel. 13. Nws, 13.15 Metropole orkest. 14. De Vrouw, 14.20 Solistenconcert, 15.Voor de zieken, 16.Van vier tot vijf, 17.— Kaleidoscoop, 17.20 Welk dier deze week? 17.30 Verslag proces Rauter, 17.45 Les Gars de Paris, 18.— Nws. 18.15 Sport, 18.30 Ned. Strijdkrachten. HILVERSUM II: 7— Nws. 7.15 Laat U niet foppen. 7 30 Gr. mu ziek, 8.Nws. 8.15 Pluk de dag, 9.Voor de vrouw, 9.05 Zang, 9 30 Waterstanden. 9.35 Spaans program ma, 10.Gewijde muziek, 10.15 Morgendienst, 10.45 Orgelbespeling, 11.— De Zonnebkiem* 11 45 Gr. mu ziek (Debussy). 12.03 Trompet en orgel. 12.30 Weerpraatje, 12.33 Lunchconcert, 12.55 Zonnewijzer, 13.Nws. 13.25 Lunchconcert, 13.45 Hors d'Oeuvre. 14.— Muziek corps. 14.40 Voor de vrouw, 15.— De Varianten. 15.30 Harptrio, 16.Bubellezing, 16.45 Kameror kest, 17.— Jeugdjournaal, 17 30 Sans Souci, 17.50 Regeringsuitzen ding. 18.Sans Souei. 18.15 Land en Tuinbouw, 13.30 Met band cn plaat. TUINKAEENDER 1 APRIL. Verschillende bloemen zijn ook geschikt om te worden gedroogd cn nadien in vazen te worden ge- brulkt. In de prijscouranten vindt men ze vermeld als de z.g. immortellen of strobloemen".l Van de éénjarige zaai bloemen worden hier vooral de Heil- chrysum of strobloem en de Statice voor gebruikt. De eerste kan begin Mei buiten worden gezaaid. De Sta tice zaait men gewoonlijk reeds eerder onder glas. Voor het Europese Kampioen schap 71/2, dat van 8 t.m 11 April a.s. in Parijs wordt gehouden, zijn door de NBB ae titelhouder en Ne derlands kampioen Piet van de Pol uit Rotterdam en de Hagenaar Metz opgegeven. Piet de Leeuw is even-^ eens aan het lijstje toegevoegd.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3