DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Plan - Marshall zal niet onmiddellijk onze rantsoenen verhogen Geen Marshallhulp voor Franco Debatten in het teken van vij f mogendhedenpact Ernstige knoeierij bij PRAC te Utrecht Treinverkeer tussen Berlijn en het Westen ligt stil Lieftinck presenteert deviezennota a Onze schuld Palestina: opnieuw convooi overvallen Leervak muziek op middelbare school „Zuinigheidsactie" beperke vrijwillig benzine- en bandenverbruik Truman weigerde; ook veto verwacht over belastingverlaging Vrijdag 2 April 1948 Achtste jaargang, No. 984 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank. Postbus 9 Abonnements prijs 31 cent p. w. of 4p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291, Telefoon administratie 623fc LANGZAAM HERSTEL MOGELIJK DOOR PRODUCTIEVE AANWENDING DER AMERIKAANSE HULP Hoewel het bedrag, waarover t.z.t. onder het Europees Herstel Programma („plan-Marshall") zal kunnen worden beschikt, nog niet met zekerheid kan worden vastgesteld, staat reeds nu vast, dat 't algemeen verzorgingspeil voorals nog niet zal kunnen stijgen boven dat van 1947, doch aanvankelijk hoogstens kleine verbeteringen mogelijk zullen zijn. Veeleer zal het Europees Herstel Pro gramma moeten worden gezien als de basis waarop een hoger welvaartspeil in de toekomst door productieve aanwending der aldus ter beschikking komende middelen mogelijk wordt gemaakt. Aldus betoogt een door de minister van Financiën, mede namens zijn collegae van Economische Zaken en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening aan de Tweede Kamer aange boden nota over de Nederlandse deviezenpositie. De nota ver gelijkt Nederlands dollarpositie over 1947 met de vooruitzichten voor het resterende deel van 1948 en wijst op de grote mate van afhankelijkheid van het plan-Marshall. Het zgn. plan-A, dat een voort zetting was van de in 1947 gevolgde politiek, zou zonder hulp uit het buitenland niet uitvoerbaar zijn. Rekening houdende, nu. met de mogelijkheid dat het Europese Her stel Programma niet tot stand zou komen, i's een plan-B opgesteld een programma waarop men zou moeten terugvallen bij uitblijven van het plan-Marshall Aangezien de omvang van deze Marshallhulp echter nog steeds onzeker is, en het niet ondenkbaar is. dat zij kleiner zal zijn dan verwacht wordt, mdest een plan-C. een soort middenweg tussen de plannen-A en -B, worden opgesteld, ddt echter bepaaldelijk ongunstig kan worden genoemd Bij langdurige toepassing van het C-pro- gramma zouden namelijk bepaalde rantsoenverlagingen onvermijdelijk worden en na enige tijd zou een tekort aan grondstoffen ontstaan, waardoor werkloosheid onvermijde lijk zou worden De regering hoopt nu op een snelle procedure in het Amerikaanse Congres, zodat de neergaande lijn die thans onvermij delijk is. zo spoedig mogelijk in gunstiger zin zal kunnen worden omgebogen Deviezenprogamma De regering geeft haar deviezen- programma in de volgende punten weer: 1. Een invoerprogramma, dienen de tot overbrugging van de periode die ons scheidt van de inwerking treding van het Europees Herstel Programma, is uitgewerkt en wordt sedert 1 Januari toegepast. 2. De deviezenhulp. welke Neder land hopelijk zal worden toegekend onder het ..European Recovery Pro gram", zal in eerste instantie worden aangewend tot opvoering van de productiecapaciteit. Zodra de hulp onder het „European Recovery Program" vast staat, zal wellicht ook weer kunnen worden gerekend op financiële steun van de zijde van de internationale bank voor herstel en ontwikkeling van de industria lisatie en de voortbrenging op andere gebieden. 3. Het bevorderen van een multi lateraal transferstelsel tussen de deelnemende landen van het Euro pees Herstel Programma. 4. Het streven naar uitbouw der tolunies. zowel in Benclux-verband als daarbuiten. 5. Het herstel van normale econo mische en financiële betrekkingen met Nederlandsch-Indië binnen het kader van de nieuwe politieke samenwerking, ten einde zo spoe dig mogelijk te geraken tot herstel van driehoeksverkeer met Azië. 6. Verdere sanering van de staats financiën door voortzetting van de consolidatiepolitiek op het gebied der buitenlandse en binnenlandse leningen en het streven naar even wicht in de staatsbegroting. 7. Het aanmoedigen van de export naar de dollararea met alle midde len waarbij o.a. wordt overwogen de exporteurs onder bepaalde voor waarden de beschikking te geven over een zeker percentage van de opbrengst in deviezen. 8. Bevordering van de arbeidspro ductiviteit. waarin een der voor naamste deviezenbronnen moet wor den gezien en welke voorwaarde is voor een geleidelijke verbetering van de voorziening met gebruiks- en verbruiksgoederen. Uit de nota die minister Lieftinck de Tweede Kamer heeft aange boden. blijkt, dat het nadelig saldo der gehele betalingsbalans op 2.435 millioen gulden wordt ge raamd. Voor onsNederlandse on derdanen. die met elkaar 9 millioen zielen tellen, betekent zoiets, dat wij per persoon maar dan ook van het kleinste kind in de wieg tot en met opoe Herfst toe gemiddeld ongeveer 2700 gulden schuld heb ben! Minister Vos vanavond voor de radio Minister Vos zal vanavond na het nieuws van acht uur over beide zen ders een korte radiorede houden ter inleiding van de Nationale zuinig heidsactie der Nederlandse ver- voers- en verkcersbonden. Prins Bernhard met lichte bronchitis te Zermatt Het secretariaat van paleis Soest- dijk deelt ons mede: Sedert de Paasdagen ligt Prins Bernhard te Zermatt ziek met een lichte graad van bronchitis. Er bestaat geen re den tot ongerustheid, maar het is onzeker of de Prins op de voorge nomen datum zal kunnen terugke ren. Bijna 2000 doden sinds verdelingsbesluit In Beiroet zijn berichten ontvan gen over een grootscheepse aanval op een uit veertig wagens bestaand convooi tussen Tel Aviv en Haifa. Verscheidene met voedsel geladen auto's werden door mijnen opgebla zen. Tenslotte verschenen Britse troepen op het toneel van de over val, waarna de Arabieren gedwon gen waren zich terug te trekken. Onder de slachtoffers aan Joodse zijde bevindt zich volgens deze be» richten de 35-jarige Haganacom- mandant Max Leon, die in het bezit zou zijn geweest van belangrijke documenten. In dezelfde berichten wordt melding gemaakt van een overval op de Joodse nederzetting Hadera, welke practisch werd weg gevaagd. De overval werd door vijf honderd Arabieren uitgevoerd. Tel Aviv werd Woensdag met Arabisch granaatvuur bestookt. Sinds de aanvaarding van de resolutie ter verdeling van Pa lestina zijn bjjna 2000 personen, onder wie 110 Britten, in Pa lestina gedood Voorts zijn meer dan 4000 mensen gewond, van wie 1497 ernstig. Alleen in Maart werden 566 personen ge dood. Speciale zitting De Veiligheidsraad heeft gisteren besloten tot een speciale zitting van de Algemene Vergadering over Palestina. Van een Russisch veto, waarvoor werd gevreesd omdat Gromyko zich fel tegen het voorstel had uitgesproken, is niets gekomen. De Veiligheidsraad herhaalde de resolutie, waarin op Joden en Ara bieren een beroep wordt gedaan tot een wapenstilstand te komen. Reeds aardbeien DANK Zl] HET ZACHTE WEER van de vorige weken kunnen in de vruchtenkassen de eerste aardbeien worden geplukt. Dit betekent: drukte in de kassen door plukken en sorteren. Begroting van Oorlog: Internationale samenwerking moet ons defensiebeleid beheersen (Van onze parlementaire redacteur) Terwjjl de Tweede Kamer nog uitrust van haar werkzaamheden een ten volle verdiende rust overigens heeft de Eerste Kamer er geen gras over laten groeien en begon gisteren, de tweede dag na Pasen aan een machtige agenda, waarop niet minder dan vjjf begrotingen voorkwa men en een aantal wetsontwerpen, waarvan de wijziging en aanvulling van de Hoger-Onderwu.swet en de Micldelb.-Onderwjjsrwet het belangrijk ste waren."Het plan om deze agenda met bekwame spoed af te handelen Is gestrand op de breedsprakigheid der leden, zodat wjj midden in de begroting van Oorlog zijn bljjven steken. Cramer gerust door de mededeling. Hoofd van de afdeling ging op geraffineerde wijze te werk Het hoofd van de PR A-C te Utrecht, J. B. A M. van G, is, zoals wij reeds in één van onze edities van Donderdag meldden, onder zeer ern stige verdenking van grootscheepse op zeer geraffineerde wijze onder zjjn leiding uitgevoerde knoeierijen met dossiers, Woensdagavond in zjjn woning te Utrecht gearresteerd. Tegen van G., die eind vorig jaar chet van de PRA-C te Utrecht werd, bestonden reeds geruime t\jd ernstige verdenkingen, maar als gevolg van de uiterst geraffineerde wjjze waar op werd geknoeid met de dossiers van collaborateurs, slaagde men er tot voor kort niet in werkelijk doorslaggevend bewijsmateriaal in handen te krijgen. Woensdag gelukte het de pólitie-inspecteur N. H. Brands uit Zeist, die geruim tjjd hoofd van de PRA te Utrecht geweest is, een der belangrijkste tussenpersonen op heterdaad te betrappen en via deze ar restatie is de topfiguur van deze affaire, van G.t ontmaskerd. Meto maakte „offerte' met dossiers De wetsontwerpen betreffende het Voorbereidend Hoger en het Middelbaar Onderwijs gingen zon der hoofdelijke stemming onder de hamer door, doch pas nadat drie senatoren er Aun Jicht over haddffl laten schijnen In het kort komen de wijzigingen neer op Invoering van muziek als verplicht leervak, overigens eerst met Ingang van 1 September 1919 en op subsidiëring van de middelbare meisjesscholen en de z.g. experimenteerscholen. De heer Cramer Arb.had te gen de voorgestelde wetsontwerpen geen bezwaar, doch vreesde, dat door deze incidentele wijzigingen de voorgenomen grote herziening van de wet op het Middelbaar Onder wijs zou worden vertraagd. Naar zjin mening zou het muziekonder wijs op de middelbare scholen eerst een goede kans krijgen, wanneer op de lagere school daarmede begon nen wordt. Verder bepleitte hii de instelling van een commissie ten einde te voorkomen, dat onvoldoen de krachten in de overgangstijd de school zullen binnensluipen. Na een loflied van de heer Van Veldhoven (K.V.P.) op minis ter Gielen, liet prof. W o 1 t i e r A.R.) nogal wat critische tonen horen. Hij achtte de voorgestelde wijzigingen niet opportuun en bleek in het bijzonder weinig fiducie te hebben in het nieuwe leervak. Minister Gielen stelde de heer De aannemer J. van der B. uit Zeist, die vroeger bjj de PRA te Utrecht werkzaam was, had na het verlaten van deze dienst, zijn relaties met een bepaalde groep collega's niet verbroken. Van der B. was de verbindingsman tussen van G. en de slachtoffers, collabo rateurs wier zaken in behandeling waren of zouden komen. Alle dos siers bij de PRA hadden een z.g. waarderingspriis, welke varieerde van 5000 tot 100.000 gulden. Kwam een collaboratiezaak in be- (Van onze Haagse redacteur) Het overleg, waartoe enige tijd geleden de minister van Economi sche Zaken vertegenwoordigers van de verkeersbonden en van de ver- voerorganisaties heeft uitgenodigd, heelt er toe geleid dat deze maand £.eenbegin wordt gemaakt met aan zienlijke beperking van het weg verkeer door overheidsmaatrege len. In de plaats daarvan begint vandaag de ..zuinigheidscampagne" van de verkeersbonden, welke ton doel heelt het benzineverbruik en dat van onderdelen van motorvoer tuigen zodanig te beperken dat in grijpende maatregelen van de over heid voorgoed achterwege kunnen blijven. Op dit gebied althans! Er was wel reden voor de rege ring maatregelen te overwegen, die tot beperking, vooral van het ben zineverbruik zouden leiden. Als men de curve van het maandelijks verbruik nagaat, komt men tot de ontdekking dat voor de oorlog maandelijks 35000 kg ton werden verbruikt, doch dat in October van het vorige jaar 54000 ke —ton in damp vervlogen. In de afgelopen winter is dit getal weer wat ge zakt. doch het blijft te hoog. Nu zijn ongetwijfeld de omstandighe den niet- meer dezelfde als voor de oorlog. Het wegvervoer speelt een grotere rol in de Nederlandse eco nomie nu het railvervoer aan be paalde beperkingen onderhevig is, doch zelfs bij deze overwegingen blijft het benzineverbruik te hoog als men het ziet in het raam van de wereldbehoefte. Er moet een minimum komen van het benzineverbruik, zowel als van het gebruik van onderdelen ën grondstoffen. Het bandenvervoer b.v. is gestegen van elf millioen gulden in 1946 tot 23 millioen in '47. De actie welke vandaag begint, be oogt tot die beperkingen te komen door zelfdiscipline. Daarbij blijft een stok achter de deur staan, want als de actie niet slaagt in de drie volgende maanden, zal onge twijfeld een aantal maatregelen door de overheid worden genomen. XVat- thans wordt nagestreefd, is dat iedere automobilist de grootst mo gelijke zuinigheid in acht zal ne men, zowel op het brandstoffenver- bruik, als op dat van het materiaal. Zuinigheid door iedere overbodige rit achterwege te laten, door de auto niet meer voor pleizierritten te gebruiken: zuinigheid ook door de wagen met uiterste zorg te behan. delen: door beperking van de snel heid tot economische verantwoor ding: de goede behandeling van de banden en van de motor, kortom zuinigheid door zelfbeheersing. handeling, dan toog van der B. of een ander naar de persoon in kwestie en deelde mede. welk be drag betaald zou moeten worden, wilde hjj dat van zijn zaak een z.g. „licht dossier" zou worden samen gesteld. Ging de man hier niet op in. dan werd aan de officier-fiscaal eerst het licht dossier gezonden maar later werd dan het z.g. „zware dossier" nagezonden. Van G. en zijn medewerkers er wor den n.l. nog meer arrestaties ver wacht splitsten n.l. de dossiers. Woensdagavond ging Van der B. „offerte"' maken bij een eigenaar van een garage in Den Dolder, wiens dossier bjj de PRA-C Utrecht in behandeling was. De eerste ta xatie voor een licht dossier was aanvankelijk 100.000 gulden, dit werd echter op 70.000 gulden te ruggebracht. Inspecteur Brands, die van deze af te sluiten trans actie op de hoogte was, wachtte Van der B. op toen hij de woning van de garagehouder verliet en ar resteerde hem. Bjj fouillering werd op Van der B. een groot bedrag gevonden. Na een urenlang kruis verhoor op het politiebureau te Zeist bekende Van der B. eindelijk en noemde de naam van zjjn op drachtgever. Toen de politie Woensdagavond om 11 uur het hoofd van de PRA-C. die aan het bridgen was. uitnodigde met haar mee te gaan. blies van G. hoog van de toren, hii was hoofd van de PRA-C en niemand kon hem ar resteren. Toen echter het arresta tiebevel getoond werd liet hjj zich gewillig wegvoeren. RAUTER GEEN OOSTEN RIJKER MEER Wii vernemen van de zijde van de Oostenrijkse legatie te s-Gravenhage. dat Rauter reeds in November 1933 het Oosten rijkse staatsburgerschap werd ontnomen op grond van lands verraderlij k optreden. dat het wetsontwerp tot herziening van de Middelbaar-Ondenvjjswct al enige weken zjin departement ver laten heeft. Hii vertelde er echter niet bli. waar het zich nu ophoudt. Instelling van een commissie achtte hjj voorshands niet nodig. Oorlogsbcgroting De debatten over de Oorlogsbe groting stonden zo sterk in het te ken van het Vjjfmogendhcdenver- drag, dat men soms kon wanen de batten over de begroting van Bui tenlandse Zaken bij te wonen. Zo wel do heer De Dreu (Arb.) als generaal Van Voorst tot Voorst -(K.V.P.) wezen erop. dat de internationale samenwerking nu meer dan ooit de doorslag zal hebben te geven bij de bepaling van ons defensiebeleid. De generaal wil de in dit verband niet alleen be sprekingen tussen de generale sta ven der Vjjf Mogendheden, doch ook met de generale staf van de Ver. Staten. De heer De Dreu meen de, dat de financiële en economische mogelijkheden van ons land niet uit het oog mogen worden verloren bjj de vaststelling van het defensiebe leid. en dat tot een goede defensie ook behoorde het scheppen van zo danige omstandigheden, dat extre mistische ideologieën op ons volk geen vat kunnen krijgen. Verder be pleitte hij overneming van de poli tionele taak van het leger in Indo nesië door politie-organen. HANS ALBIN RAUTER. landge noot van Scyss lnquart. beul zonder weerga, die in dc gedaagdenbank voor het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag Görings pose tracht te imiteren. (Voor het verslag zie pag. 4). BENESJ ONTVANGT SOVJET GEZANT Voor het eerst sinds de staats greep in Tsjechoslowakjje heeft president Benesi een toespraak ge houden. Hij richtte deze tot Michael Silin. de nieuwe Sovjetambassadeur die door hem werd ontvangen op het buitenverblijf waar de presi dent sinds de staatsgreep vertoeft. Hierbij zeide Benesj: „Dit is het juiste ogenblik om het belang van ons bondgenootschap, dat dc na tuurlijke concrete uitdrukking is van de hechte vriendschap, die onze broedervolken verenigt, te onder strepen. Onze volken zijn 'beide ver vuld van een diepe en oprechte en vastberaden wil om een duurzame vrede te behouden en eventueel te versterken ter verzekering van de veiligheid van Europa. Ook Vladimir Clementis, de nieu we Tsjechoslowaaksc minister van buitenlandse zaken, was aanwezig. Russische critiek op Tass Het Sowjet-tjjdschrift „Cul tuur en Leven" oefent critiek op het officiële Sowjet-nieuwsbu- reau „Tass". Op een conferentie van hoofd redacteuren van centrale bladen werd verklaard, aldus het tijd schrift, dat „Tass te laat met het nieuws komt en zich teveel concentreert op feitelijk nieuws eentonig van vorm en in houd". Er werd os aangedrongen, dat Tass meer artikelen, interviews en verklaringen van vooraan staande arbeiders en fabrieks directeuren zou geven. Voorts werd verklaard, dat door zich te veel te baseren op het nieuwsbu reau, de berichten in de centrale bladen te veel op elkaar Ijjken. AMERIKAANS CONGRES BESLUIT: In ccn gemeenschappelijke zitting van het Amerikaanse Con gres hebben Senaat en Huis van Afgevaardigden besloten, Spanje niet op te nemen in het plan-Marshall. Dit besluit werd genomen, nadat president Truman te kennen had gegeven, dat hij de door het Huis van Afgevaardigden ahnvaardc clausule over hulp aan Spanje uit het wetsontwerp geschrapt wilde zien. Autoriteiten van het departe ment van buitenlandse zaken zei den opgetogen te zjjn over het be sluit. De Congres-commissie, be staande uit leden van het Huis en de Senaat zijn gisteravond gereedgekomen met het voor stel, waarin dc wetsontwer pen van de beide kamers zijn verenigd. Voorts heeft president Truman de minister van defensie, James Forrestal opgedragen een specifi catie op te stellen voor het gebruik van een aanvullend bedrag van drie milliard dollar voor het mili taire apparaat gedurende het be lastingjaar Juli 1948 tot Juni 1949. Dit bedrag heeft Truman ver klaard is nodig om ons in staat te stellen, aan onze internationale verplichtingen te voldoen. Het Congres heeft van Truman ook het verzoek ontvangen tot het beschikbaar-stellen van 375 mil lioen dollar voor „strategische en essentiële materialen". Vanavond om 6 uur Ned. tijd zal de president het Congres zijn standpunt meedelen over het door de Republikeinen gesteunde wets ontwerp om de belastingen met 4.8 millioen dollar te verlagen. Dit ont werp is door het Congres goedge keurd, maar men verwaeht, dat Truman zijn veto over deze maat regel zal uitspreken. Franco Ja Rusland Neen Te Madrid ls gisteren het feit herdacht, dat negen jaar geleden de burgeroorlog eindigde. De tradi tionele parade werd gehouden, af genomen door generaal Frnnco. Later kwamen 20.000 tot 30 000 mensen bjjeen voor het voormalige koninklijke paleis. Men hoorde de roep: „Frnnco-1a: Rusland-neen". Franco hield een korte toespraak, waarin hjj de demonstranten dank te. Perzië protesteert tegen Russische nota Ibrahim Hakimi, de Perzische premier, heeft aan de Sowjet-am- bassade te Teheran een nota over handigd, waarin beleefd doch met nadruk verklaard wordt, dat de be weringen in de kortelings overhan digde Sowjet-i.ota „inmenging In Perzische binnenlandse aangelegen heden" betekenen. Engels prinselijk paar naar Parijs Prinses Elizabeth cn de Hertog van Edinburgh zullen op uitnodi ging van de Franse president op 14 Mei een bezoek aan Parjjs brengen, aldus wordt door Buckingham Pa lace medegedeeld. Zjj zullen de tentoonstelling over acht eeuwen Brits leven openen, en tot 18 Mei in Parjjs bljjvcn. Finse moeilijkheden over verdrag met Rusland Volgens geruchten ls er een con flict ontstaan tussen de Finse pre sident en de regering enerzijds en het parlement anderzijds over de onderhandelingen in Moskou. Men meent dat dit conflict in ver band staat met de nieuwe instruc ties aan de delegatie, die vanoch tend aan de delegatie zouden wor den gegeven, maar gisteravond weer werden ingetrokken. Twee leden van de delegatie zjjn door Paasikivi naar Helsinki geroe pen. Zjj stonden bekend als tegen standers van het verdrag. Het doel van hun reis Is met de president overleg te plegen. Derde conferentie der „Zestien" 15 April? Nu het Amerikaanse Congres het plan-Marshall heeft aan vaard zal. naar men verwacht, omstreeks half April de derde Parijse conferentie der zestien deelnemende landen worden gehouden. De juiste datum van deze bijeen komst is nog niet vastgesteld, om dat dc werkcommissie hun dubbele taak. die bestaat in het uitwerken van een ontwerp voor een multila teraal economisch verdrag en het vaststellen van dc statuten van de ontworpen permanente organisa tie. nog niet heeft beëindigd. De leden van de commissie zijn Donderdag na de Paasvacantie, die zij benut hebben om met hun rege ringen overleg te plegen, weer in Parijs bijeengekomen. Wanneer er overeenstemming tussen alle leden is bereikt, zal vandaag een rapport worden op gesteld, dat aan de ministers van buitenlandse zaken zal worden overhandigd. Nederlandse vliegers op oerwoud-eiland? Volgens berichten uit Australië bevinden zich vjjf Nederlandse overlevenden van een vliegongeluk op een der Vltoe. «djanden, Bis- marrk-archipcl, ten oosten van Nleuw-Guinee. Twee van hen ziin op een planta ge aangekomen: de overigen zou den nog in de wildernis verblijven. De directeur van de plantage heeft hot bericht aan autoriteiten in Ra- baul doorgegeven. Tevoren hadden inboorlingen reeds peg „Oerwoiid-tclecram" het bericht verspreid dat „vijf blanke mannen uit de lucht waren geval len". Een Catalinn-vliegboot, met aan boord oen Australische missie, en de regeringstrawler „Eros" zi)n naar het eiland op weg. Men heeft echter nog geen vermoeden van de juistheid van het bericht: er was tot dusver geen melding gemaakt van een vermist vliegtuig. Ook op de wegen werd gisteren gecontroleerd De versterkte controle aan de grens van de Russische zone, zogezegd om een einde te maken aan het illegale vervoer van goederen en in dustriële uitrustingen uit de Sowjet-sector, heeft tot resultaat dat het treinverkeer van Berljjn met het westen vrijwel stil ligt. Het Brit se en Amerikaanse rail-transport ls voorlopig geheel stopgezet. Gis teren kwam alleen de Franse Nord-express in Berlijn aan; 67 reizigers (Britten. Fransen, Denen, Zweden, Nederlanders en Zwitsers) moesten echter in Helmstedt uitstappen, omdat zij niet de reisvergunning had den die de Russen sedert enkele dagen eisen. De spoorlijn over Marienborn, waarover vooral steenkool-trans porten uit het Ruhrgebied naar Berljjn komen, is gesloten De enige spoorwegverbinding van Berlijn met het westen is thans nog de en- kelsporige over Helmstedt. Ook het wegtransport werd gis teren bemoeilijkt. Langs alle wegen even buiten Berlijn stonden wacht posten die papieren en ladingen controleerden. Het gaf zoveel op onthoud. dat er grote verkeersop stoppingen ontstonden. Blijkbaar was deze controle ech ter te vroeg gekomen. Tegelijk met een in de loop van de dag afgekon digd vervoersverbod tussen 23 en 6 uur werd zij 's avonds opgeheven. Volgens geruchten zou de controle Maandag worden hervat. Een incident ontstond toen 'n Russische controlepost werd ingericht bjj de Britse militaire vliegvelden te Gatow in Berlijn, juist binnen de Britse sector. De Britten protesteerden, maar de commandant zei aan zijn op dracht vast te zullen houden. Als antwoord omsingelden vierhonderd Britse soldaten met negen pantser wagens de twintig Russen, die te gen de avond vertrokken. Een onderhoud van de plaatsver vangende Britse militaire gouver neur. generaal Nevll Brownjohn, met de chef van de Russische staf. generaal Loekjantsjenko, heeft geen enkel resultaat opgeleverd. De Amerikanen bereiden er zich thans op voor het vervoer naar en van Berljjh door de lucht te regelen. Nederland streeft naar nieuwe dollarlening Volgens het Amerikaanse pers bureau A.P. zou gisteren in New York bekend gemaakt zijn dat Ne derland met particuliere Ameri kaanse banken onderhandelingen voert voor een lening van 50 tot 100 millioen dollar. Studentendemonstraties in Soerakarta Het republikeinse persbureau An- tara meldt, dat tengevolge van bot singen tussen politic en studenten op 28 en 29 Maart een uitgaansver bod is afgekondigd voor de repu blikeinse stad Solo. De studenten demonstreerden in witte gewaden, waarmede zij do „zuivering" wilden symboliseren. Zij verklaarden dat hun actie tegen geen enkele partij of groep gericht was. De politie nam een grote hoeveelheid wapens in beslag. S'trijdkrachtenprogramma krijgt meer zendtijd Met ingang van 1 Mei zal het strijdkrachtenprogramma van Hil versum voor dc troepen in Indone sië om 12 uur Ned. tjjd, dat is 19 uur nieuwe Javatjjd. worden uitge zonden. De uitzendingen zullen voorts in plaats van een half uur, drie kwartier duren. Tot' dusver werden zij uitgezonden op een tjjd, dat het grootste deel van de troep al onder de klamboe lag. Mevr. F. D. R. in Londen Mevrouw Roosevelt is in Enge land aangekomen. Op 12 April zal zij in Londen het standbeeld van wijlen president Roosevelt onthul len. 503e STAATSLOTERIJ 5e klasse. 8e lijst. Prijzen van 1.000 100M. 15250 18568 20972. Prijzen van 400 2437 3105 3213 3720 7252 10033 12582. Prijzen van 200 2762 12054 12758 15009 20938. Prjjzen van 100 2957 4433 5170 8561 8699 9195 10164 11135 15686 17011 19184 20134. Weerbericht WEER TOENEMENDE WIND Weersverwachting tot Zaterdagavond: Tijdelijk opnieuw tot stormachtig toe nemende wind tussen Zuid cn West. Zwaar bewolkt met regen- of hagel buien en later enkele verspreide opkla ringen. Weinig verandering van tompc- ratuur. 3 April: Zon op 6.11. onder 19.1T. Maan op 4.42, onder 12.15.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 1