V.V.M.-Aprilmop werd een daverend succes Iets over de narcose „Keert uw portemonnaie om" is de leuze Noteert U even Meubelleverancier maakte grote overwinst SOCIALE VERZORGING CEBUTO REISBUREAUX REIZEN ZONDER ZORGEN Raket naar de maan Amersfoortse ^Bestuurders Bond ging in 1947 goed vooruit Langs de wegen der kunst 2 v DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Vrijdag 2 April 1948 STADSNIEUWS Hedenavond grote afscheidsmarkt Amersfoort is cr in getrapt. Er waren er niet tien. twintig of der tig van onze goede burgers die gisteren speciaal voor de proef- televisie-uitzending naar de Vrou wen Vacanticmarkt in de Markt hal waren gekomen. Nee. gister middag waren het cr enkele hon derden. En toen aan deze dave rende Aprilmop de schijn van een mislukte uitzending werd gege ven. keerden van hen verscheide ne bij de ..avonduitzending" te rugZeker duizend nieuwsgierigen stonden reikhalzend en elkaar ver dringend voor het podium in de donkere zaal. ingespannen turend naar het kleine witte scherm op het toneel, waar zoals de om roeper met van opwinding trillen de stem aankondigde de eerste openbare proef televisie-uit zending in Nederland zou worden gede monstreerd. Zeker, sommigen hadden de April grap door. maar het merendeel van de bezoekers dacht, dat er toch wel iets van waar zou zijn. Toen de stem van de „omroepster" keer op keer vroeg: „Ziet U mij, hallo, ziet U mij", herleefde bij velen de hoop op een sensationeel gebeuren. Maar na de donderende knal knap te' er iets in veler hersens. En toen onmiddellijk daarop het bord met het opschrift „1 April" voor het inmiddels weer verlichte scherm werd geplaatst, draaiden velen zich om met een air van „zie je wel!" Toch Amersfoort wist de mop hogelijk te waarderen en de hilariteit ontbrak ook niet. De stand van de hersengymnas tiek was voor de avonduren ver plaatst naar de grote hall en de belangstelling werd daardoor ze ker sterk gestimuleerd. Ook de overige stands hadden door het vrij hoge aantal bezoekers, gelukkig niet te klagen. De omroeper, die keer op keer de leuze: „Keert Uw portemonnaie om, want er moeten 120 huisvrouwen met vacantie" er bij de mensen inhamerde, sprak niet tevergeefs. Evenals de vorige avond vond ook thans weer een Chinese verloting plaats. Ditmaal was er wel een klant voor de prachtige kinderwagen, die zich dan ook met een stralend gezicht op het podium kwam melden. Voor muziek werd deze avond ge zorgd door het Chr. muziekcorps „Hosanna", dat enkele pittige mar sen blies en daardoor veel belang stelling trok. Ook de worsten, de flessen wijn, en de duizend en een andere dingen die in een bijna on afgebroken stroom door middel van het Had van Avontuur werden verloot, vonden danig aftrek. Toch hoopt de leiding van de Vrouwen Vacantiemarkt dat van avond nog veel meer Amersfoor- ters hun medeleven met de ver moeide huisvrouwen zullen de monstreren. Er moeten 120 vrou wen naar de St. Pietersberg in Oosterbeek. En ook zonder April grap is er veel, heel veel plezier te beleven op de V.V.M. Vanavond wordt de zaak omgezet in een grote „Afscheidsmarkt." Geen textielpunten... dan maar boter Confectie costuums als maatwerk Ambtenaren van de Prijzencon- tróle te Amersfoort maakten pro cesverbaal op tegen een Amers foortse firma wegens overtreding der prijsvoorschriften. Confectie-costuums werden als maatwerk verkocht. Hiertoe voor zag men de costuums zelf van rijg draden, wanneer de klant kwam „passen". Op die manier werd door een aantal clienten samen een be langrijk bedrag teveel betaald. Voor werkelijk in eigen atelier vervaardigde costuums werd ook te veel gerekend. Uit het onderzoek bleek, dat verschillede verkopen geschiedden zonder inlevering van de vereiste textielpunten. In plaats daarvan ontving de firma brand stoffen, vlees, boter en sigaretten. Men schat het puntentekort op 38.000. Aannemer struikelde en viel van auto De aannemer L., die gisteren bil een woning aan de Hogeweg op een trailer stond om planken af te laden, struikelde op een gegeven ogenblik en viel achter over op straat. Met een zware hersen schudding en eniee lichte verwon dingen is hii naar het St. Eliza beths gasthuis vervoerd. GRAND: Sciuscia (De Schoenpoet sertjes) 18 jr. 14.30, 18.45 en 21 u., Zo. 14. 16.15. 18.45 en 21 u. CITY: De geheimzinnige Mr. Syl- vain (18 jr.) 14.30. 18.45 en 2ru., 16.15 18.45 en 21 u. REMBRANDT: Het mysterie van de. onderwereld. 14.30 en 20 u.. Zo. 14, 16.15 18.45 en 21 u. 3 APRIL: Jubileum „Soesterkwar- tier" „Cheerio Holland" Markt hal 20 u. herhaling gesproken brief. Geref. Kerk O. L. Vrouwestraat 15 u. 30-jarig bestaan R. K. Toneel vereniging „Euripides", recep tie St. Aechten 1517 u. 20 u. opv. „Marjatta's Kerst". „STICHTSE HEUVEL": Wo, Za. en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (The New Dutch Swingers) DANCING VAN T HUL: Zat., Zon. en Woensd. dansen, 2023 uur. Zon.mid. 15—18 u. (Orkest „The Rhythm Specials") DANCING d'ORANJEBOOM: Zat.. Zon. en Woensd. dansen OPENB. LEESZAAL EN BIBL da gelijks rullen v. boeken 1417 u. Di. Vrijd avond ook van 19—21 uur. Leesz. geopend dagelijks 10 12.30 u. en 1417 u Di. en Vrijd. ook 19—22 uur. TENTOONSTELLING „De Roman tiek" expositie van 19e eeuwse schilderijen. St. Pieter en Blok. landsgasthuis. Geopend 1012, 14-17 u Zo. 14-16 u. Voor groepen 's avonds, gelieve aan te vragen bij de suppoost. EXPOSITIE Oosterse Tapijten e.d. 3 t.m. 25 April. Opening 15 u. door mevr. H. E s" Jacab. 1012, 14 —17 u. Zo. 14—17 u. RECTIFICATIE De aandachtige lezer van het be richt over het teken-instituut Brink zal begrepen hebben dat de woor den ..gemaakte herinneringen" on juist zijn. Er had moeten staan „genoemde bestemming". Ameublementen f 400. te duur verkocht Door de Prijzencontróledienst te Amersfoort werd proces-verbaal opgemaakt tegen een Amersfoortse meubelleverancier. Vastgesteld werd, dat een aantal ameublemen ten werd verkocht met een onge oorloofde winst van ca. f 400. per ameublement; boekenkasten waren ca. f 300.te duur; thee meubelen en soortgelijke meubel stukken werden ca. f 50.te duur verkocht. Een en ander was niet in de boeken verantwoord. Vermoe delijk bedraagt de totale overwinst ongeveer f 10.000, De tijd dringt! Amersfoorts bevolking heeft de film „De beste jaren van ons leven" dus kunnen zien, duizenden stad genoten hebben er althans naar ge keken. Een Amerikaanse film, die erg mooi gevonden wordt is veelal een min of meer twijfelachtige ge schiedenis en zo ging ik ook met bepaald laaggespannen verwach tingen deze rolprent bekijken. Des te verder zij afdraaide, des te meer trof me dit werk, dat een felle aan klacht geworden is tegen heel de na-ooflogse wereld. De jpnge ma troos, die allebei zijn handen ver loren heeft en bijkans razend wordt van de, zeker goed-willende, maar domme lieden, die het hem zo on noemelijk veel zwaarder maken met hun meelij niet te verwar ren met mede-lijden. De ser geant bank-directeur die na drie jaar in de rimboe, de eerste avond de beste uit wil «om weer van He beschaving te genieten en dan te recht komt in een eivolle dansge legenheid met krijsende band en èen wild door elkaar krioelende mensenmenigte en tenslotte de kra nige dappere vliegerkapitein Fred, die overal werk zoekt en tenslotte moet verzuchten, dat hij alleen voor de afbraak (van oude vlieg machines) nog bruikbaar is. Dit zijn maar een paar momen ten die ik uit de herinnering wak ker wil roepen, maar feitelijk is de gehele film een doorlopende waar schuwing voor de goede verstaan der: Het gaat onherroepelijk mis met de Westerse democratieën, wanneer ze geen betere levensin houd, geen betere levensstijl weten op te bouwen. Nog is het niet te laat, maar de tijd dringt. Ravage in de bocht De chauffeur van een vrachtwa gen uit Zwolle nam de bocht Bls- schopswegArnhemseweg zo keu rig dat hii eerst een wielrfldster aanreed, die aan de voor hem lin kerzijde van de weg reed en ver volgens tegen een driewieler van een melkhandelaar botste die aan de rechterzijde stond geparkeerd. De dame werd met een lichte her senschudding en enkele verwondin gen naar De Lichtenberg gebracht. Van de melk bleef niet veel over. Gevonden voorwerpen 25 Maart t.m. 1 April Parelen halsketting met zilv. sluiting; br. portera, inh. Frans bankpapier; groene sjaal; rood portem. inh. 60 ct.; bl. baret; etui inh. snoep- en tabakskaar ten; nijp tang; br. ceintuur; ring met 4 sleutels; lichtbr. nappa handsch.; Eng. Fox met bruine oren; lees boek no. 488, (Een ware Magdale- na); slinger van auto; portem. inh. ruim f 3.00; paar zwt. dameshand schoenen; etui inh. nagelgarnituur; witkwast; langwerp. dasspeld; zwt. vulpen; padvindersriem; bl. jongens-cape; dames-rijwiel; br. schoudertas, inh. kam, etui, vulpen en bon van Zonnegloren; heren rijwiel; zwt. dames-handschoen; doublé armband met 6 gele steen tjes; portefeuille inh. ruim f 150. bril met licht montuur; zwt. hoed je; gr. geruite sjaal; bl. en grijze capuchon; padvindersriem; zilv. collier met R.K. hanger; soort her der (bruin met zwart); vulpen (Varo); zwt. vulpen; broche met 5 bl. steentjes; handbijl; groen jasje; schatkistpapier, waarde f 100. waaraan 4 coupons; etui met foto's; bril in zwt. etui; boodsch.tas (jut te); gebr. handsch. r.; paar groene handschoenen; lapje blauwe zijde; br. handschoen, 1.; zwt. vulpen (Luxor); sleutel; paar br. dames handschoenen; groen pl; hoofd doek. OP LAST VAN DE Russische bezet- tingsautoritcitcn in Duitsland moeten enkele dorpen aan de gcens van de Russische zone worden ontruimdter wijl op tal van plaatsen zoals b.v. in de Harz uitkijkposten worden ingericht. Bloemenmarkt aan de Havik Er is op de Vrijdagmarkt op de Hof veel ruimte gekomen. Van van daag af is n.l. de bloemenmarkt op de Havik in ere hersteld. Dit is on getwijfeld een verbetering. Kwekers, bloemisten en zaadhan delaren hebben nu weer hun eigen domein. Dit herstal van een traditie heeft ook nog een andere betekenis. De kleurrüke bloemenmarkt aan de Havik, een van Amersfoorts mooi ste grachtjes, is ook voor de tou rist aantrekkelijk De belangstel ling die beter had kunnen zijn. zal ongetwijfeld ook van de zijde der burgerij wel gestadig toenemen. Parasiet der samenleving Door ambtenaren van de Prij- zencontróle te Amersfoort werd proces-verbaal opgemaakt tegen een wolfabrikant te Veenendaal wegens overtreding der prijsvoor schriften. De vermoedelijke over winst bedraagt ca. f 260.000. Adri Pieck exposeert Naar wij van de leiding van het Consthuys St. Joris vernemen, wordt Zaterdagmiddag om drie uur in de expositiezaal aan de Hof door de heer J. A. v. Schijndel een ten toonstelling geopend van werken van de schilderes Adri Pieck. (Ingezonden mededeling) Wij hebben ons gespeciali seerd in de uitvoering van personeelsuitstapjes onderdes- kundige leiding met prima maaltijden, zowel per touring car als per extra dieseltrein. Vraagt attesten van de grootste bedrijven als: HOOGOVENS- BOLDOOT NEDERL. BANK ENZ. Wij komen U gaarne bezoeken. UTRECHT: Stationsplein 22 - Tel. 20323 - ZEIST: H.B.M. kantoren en inllchtlngkantoren der N.S. ZAL HET IJZEREN GORDIJN in Berlijn naar beneden komenRussen controleren personen en goederen op de weg, die de grens vormt tussen de Britse en Russische zoneOok de Duitse politic oefent contröle uit; op de foto: onderzoek op de grens bij Helmstadt. Eerste H. Mis van Pater Tj. Berkenbosch Op Zondag 4 April a.s. zal pater Tj. Berkenbosch, missionaris van Scheut, zijn eerste plechtige H. Mis opdragen in de parochiekerk van St. Ansfridus. Des middags zal van twee uur tot half vier receptie gehouden wor den door de neomist In het paro chiehuis aan de Tollenslaan. Burgerlijke Stand 1 April 1948 GEBOREN: Alida H d. v. J. G. Schurink en W. van de Brug; Vera, d. v. C. M. Batenburg en E. Zeiler; Pieter M. D., z. v. M. J. de Win ter en M. A. Mol. ONDERTROUWD: A. C. Huisin- ga en H. de Bree; H. van Ouwer- kerk en C. C. J. Abelman; C. C. v. Doorn en G. A. Priem; A. W. van Ree en J. Heiwegen; M. C. Kuijper en J. Alings; J. A. C. Adelaar en L. Peterse; J. van Brienen en E. van de Kraats; R. Agenant en J. Konz; A. J. M. Bakelaar en G. Hoekstra. GEHUWD: W. Veldhuizen en T. G. Hooft; J. Galiart en E. H. Vee nendaal. OVERLEDEN: M. Visser, wed. van L. Vergunst, 78 j. De Amerikanen, die geacht wor den „bijzonder" te zijn, hebben blijkbaar een ding onomstotelijk gemeen met de bewoners van het chaotische Europa. Zij worstelen als wij met het probleem „liefde". Het is de Amerikaanse toneel schrijver Chifford Odets, die de acteurs met zijn stuk „Raket naar de maan" een voortreffelijke ge legenheid tot acteren bood. Op het oude stramien van de driehoeks verhouding gebruikte deze auteur kleur- en beeldrijk materiaal. Het gegeven van het stuk is dus niet nieuw, maar de inhoud wel bijzon der. Het is een romance in de cor recte vertaling van Jan Teulings, waarin de acteurs en actrices zich volkomen kunnen uitleven. Een stuk dus, dat aan de spelers van „Het Vrije Toneel" wel is toever trouwd. Odets laat de zeven per sonen, die in zijn romance voorko men, steeds in dezelfde omgeving de wachtkamer vertoeven. Op deze wijze krijgt de figuur van de tandarts Ben Stark (Jan Teu lings), die in zijn huwelijksleven en praktijk is vastgeroest, de juis te achtergrond. Hij kan zich niet meer losmaken van de verhoudin gen, die in de tien jaren van zijn huwelijk zijn gegroeid. Totdat zijn nieuwe assistente Cleo Singer (Myra Ward) hem uit zijn keurs lijf der conventie loswringt. Het spel tussen deze figuren, was onder de knappe regie van Jan Teulings, volkomen uitgebalanceerd. Op het beslissende moment grijpt deze goedige en buiten het leven staande tandarts toch naar de tere draden van het huwelijksgeluk en behoudt, aan de geschiedenis met zijn assistente, slechts de herinne ring aan een schone droom. Jan Teulings als dr. Stark heeft zich uitstekend in de rol van de tandarts ingeleefd en vond tegen over zich een Mary Ward, die in derdaad door haar knap acteren onweerstaanbaar was. Louis de Bree had als de verlopen tandarts wel de moeilijkste rol te vervullen. Hoe diep menselijk heeft hij deze vertolkt. Cor Ruys gaf een knappe creatie van de schoonvader, die het leven wel zeer Amerikaans bekeek. Henny Orri had het als de bedro gen vrouw niet eenvoudig, doch slaagde er niettemin in er een aannemelijke figuur van te maken. Ook Eric van Ingen en Wim van den Brink hadden een niet onbe langrijk aandeel in het slagen van deze uitstekende toneelavond in het Grand Theatre. Om de titel in de Cadre-klasse Mooie partij van Steffen Donderdagavond namen de wed strijden om het persoonlijk kam pioenschap van de Cadreklasse van het district Eemland, onder grote belangstelling, in café „Centraal" te Soestdijk, een aanvang. Bijzon dere prestaties werden er deze eerste avond niet geleverd. De heer Steffen van de „Vergulde Wagen" (Amersf.) verrichtte de beste pres tatie door zijn partij in 22 beurten te beëindigen, terwijl R. Stalen hoef (Gouden Ploeg) de hoogste serie van deze avond, n.l. 88 ca ramboles maakte. L. Koppel (VW) 300 36 49 8.33 H Bregman (VW) 182 36 24 5.05 C Stalenhoef (Ctr.) 216 33 28 6.57 A J Verkerk (Ctr.) 300 33 45 9.09 H Steffen (VW) 300 22 49 13.63 A v d Vliet (VW) 79 22 11 3.59 R Stalenhoef (GP) 300 45 88 6.66 P Stalenhoef (GP) 277 45 27 6.ÏS Het secretariaat van de Amersfoortse Bestuurdersbond heeft over het verenigingsjaar 1947 een uitvoerig verslag uitgebracht. De secretaris, de heer H. J. van Gelder wees in zijn voorwoord op de tegenstellingen in de wereld. Hij schreef over de troebele internationale verhoudingen o.m. het volgende: „Hadden wij algemeen gedacht een opbouw te krijgen welke gebaseerd zou zijn op een wederzijds begrijpen van de volkeren en een waarderen van elkanders bedoelingen en streven, dan zyn de gebeurtenissen der laatste maanden er wel om overduidelijk te bewijzen, dat het in de internationale politiek nog niet zo gunstig is". kenis voor de bij deze instelling verzekerde arbeiders. Aan de verschillende verslagen van de ABB vertegenwoordigd in andere organisaties ontlenen wij Nauw contact met andere organisaties Ook nationaal gaat het niet naar wens, aldus deze secretaris. De op bouw gaat langzaam, o.i. te lang zaam en één der óorzaken is, dat de arbeidersklasse van ons land de beloften van hogerhand gedaan gedurende de bange oorlogsjaren niet ingelost krijgt. Ook plaatselijk is ons verlang lijstje als vakbeweging nog lang niet uitgeput. In plaatselijke commissies bij voorbeeld woningtoewijzingscom missie, zal men ons die medezeg genschap moeten geven waarop wij recht hebben, terwijl wij ook in de plaatselijke raadzaal onze stem wel eens wat meer dan tot op dit moment zouden willen horen klin ken". Op 1 Januari 1948 bedroeg het ledental van de A.B.B. 2280. Het parool luidt 3000 leden op 1 Jan. 1949. Per 1 Januari 1948 was het be stuur als volgt samengesteld: J. W. Polder, voorzitter; H. J. van Gel der, secretaris; C. H. Cornelissen, penningmeester; T. van Oort, 2e' voorzitter; A. J. Collet, 2e secreta ris; E. Christ, 2e penningmeester; J. G. Arink en J. Veltkamp, leden. In de loop van 1947 werd af scheid genomen van de bestuursle den, de heren C. van %Uitert, H. Kroon, M. van Platringen en D. visser. Over het bezoek van de be stuursleden der aangesloten orga nisaties aan de door de ABB geor ganiseerde cursusavonden uitte de secretaris zijn ontevredenheid. De vertegenwoordiging van de ABB in de Raad van Arbeid acht de heer J. W. Polder, voorzitter van de ABB, van zeer grote bete- nog het volgende. „In de vertrou- wensraad van het Ziekenfonds hebben vele leden van onze arbei dersbeweging zitting en leveren daar goed werk. De vertegenwoordiging, welke de A.B.B. heeft in de commissie van toezicht op het Gewestelijk Arbeidsbureau, bijk. Amersfoort, is nog maar enkele maanden oud. Ge regeld wordt de vertegenwoordiger ven op ontslagaanvragen, welke door werkgevers en werknemers opgeroepen om mede advies te ge worden gevraagd. Volksgebouw In naam is de A.B.B. in de ver eniging „Volksgebouw" vertegen woordigd. De ver tegen wöordiger van de A.B.B. en de vertegenwoor diger van de aangesloten organisa ties weten niets en zijn onkundig met alles wat het Volksgebouw aangaat. Men schijnt vergeten te zijn, dat de georganiseerde arbei der 't mogelijk gemaakt heeft, dat hier het „Volksgebouw" is geko men en in stand is gehouden. De Prijzencommissie is van groot gemeenschappelijk belang. De pro vincie Utrecht slaat een zeer goed figuur. Ook in onze gemeente be gint men steeds meer klachten te brengen, waardoor het werk van de commissie steeds omvangrijker wordt. Voor de medewerking van het gemeentebestuur niets dan lof. Hoewel het werk der Federatie van Bestuurdersbonden, Prov. Utr. eerst in Juli '47 aanving, nadat zij in April '47 werd opgericht, kan reeds gezegd worden, dat zij aan de haar gestelde taak en verwach ting voldaan heeft op een wijze die het beste voor de toekomst doet verwachten. Door het N.V.V.-TBC-fonds wer den geholpen, tot een totaal bedrag van f 5291.70. De verhouding met de K.A.B. en het C.N.V. werd be stendigd in de Raad van Overleg. Deze raad kwam bijeen zo vaak het wenselijk en mogelijk was. Propaganda Uit de mutaties in de ledenaan tallen der diverse aangesloten vak bondsafdelingen valt zo ongeveer wel af te leiden hoe men in het algemeen gewerkt heeft en hoe men de propaganda in het alge meen heeft aangepakt. Wij hebben sterk de indruk, dat waar gewerkt wordt, de organisaties groeien en waar niet gewerkt wordt men een stilstand of teruggang doormaakt. Onze bemoeiingen met de Amers foortse Gemeenschap dateren van zeer recente datum, daar het moei lijk was voor de Amersfoortse Vakbeweging in het algemeen om hier de nodige medezeggenschap te verkrijgen. Na enige vergaderingen onder leiding van de waarnemend voorzitter van de Gemeenschap, burgemeester H. Molendijk, is het thans zo ver, dat de drie erkende vak-centralen hun medewerking en steun hebben toegezegd. Scholendienst Teneinde het grote tekort aan geschoold kader in de Vakbewe ging wat aan te kunnen vullen, zijn wij in de Herfst van 1947 er toe overgegaan in samenwerking met het Instituut voor Volksont wikkeling en de Dr. Wiardi Beck- mann Stichting een plaatselijke Scholendienst in het leven te roe pen. Een kleine groep leerlingen is onder leiding van de heer L. van Gelder bijeen om de nodige scho ling en ervaring op te doen, ten einde na afloop van een cursus zich vol energie en enthousiasme aan het werk van de Vakbeweging of anderszins te kunnen geven. De secretaris besloot zijn ver slag met een uitvoerig slotwoord waaraan wij ontlenen: „Wij menen hiermede een alge meen overzicht van onze verrich tingen over het afgelopen jaar 1947 te hebben gegeven. Door het verschijnen van onze verslagen kunnen wij schrijven, dat onze de mocratische rechten wederom ge meengoed geworden zijn. Er is veel werk verricht en aan het einde van 1947 mogen wij zeggen, dat er op velerlei gebied belangrijke resulta ten zijn geboekt." HET streven om operaties zo pijnloos mogelijk te ma ken is even oud als de opera tie zelf. In de eerste eeuw na Christus maakte de heelkun dige Antyllos reeds bedwel mende drankjes uit heksen wortel en later werden nog vele andere dranken toege past. Merkwaardigerwijs werd er in de Middeleeuwen niets van dien aard gedaan. In de grote oorlogen van het begin van het nieuwe tijdperk wer den de verschrikkelijkste ope raties zonder verdoving uit gevoerd. Een enkele menslie vende arts voerde in die tijd zijn patiënt dronken. Bij toeval ontdekte de Bostonse arts Charles Jackson (18051880) dat inademing van zwavelether bedwelmt en ongevoelig maakt. Op deze ontdekking voortbouwend hebben de tandarts Morton en de chirurg Warren het gebruik van ether ingevoerd, terwijl later Karl Koller de plaatselijke verdoving door cocaïne uitvond. In de laat ste decennia zijn tientallen nieuwe methoden van verdoving uitge werkt en in verscheidene landen, ook in Nederland, zijn anaesthesis- ten, specialisten op dit gebied, nog in de weer. Een goed narcosemid- del moet aan de volgende eisen voldoen: het moet absoluut pijn stillend zijn; het moet de spanning der spieren voorkomen en onge vaarlijk zijn. Een ideaal narcose- middel moet uitgewerkt zijn, zo dra toediening gestaakt wordt. Lachgas Een van de opvallendste narcose- middelen van de laatste tijd is lachgas, zogenaamd omdat de pa tiënten bij toediening inderdaad soms in een vrolijke stemming komen te verkeren. Lachgas wordt ingeademd door een toestel en de narcose is direct uitgewerkt. De Biljarten Zij die de eindstrijd gaan voeren De voorwedstrijden om het per soonlijk kampioenschap van de 2e en 3e klasse van de N.B.B., dis trict Eemland zijn beëindigd. De volgende spelers hebben zich voor de eindstrijd geclasseerd: 2e klasse: 1. W. Onrust (Animo, Baarn); 2. D. ten Hoeve (Leusder- kwartier, Amersfoort); 3. J. v. d. Brug (Leusderkwartier, Amers foort); 4. A.'v. Straten (Zonneheu- vel, Soest); 5. J. Hopstaken (Leus derkwartier, Amersfoort); 6. H. Klinkhamer (Vergulde Wagen, Amersfoort); 7. Nic. Schuyt (Gou den Ploeg, Soest) en de kampioen van het vorige seizoen J. de Vries (Ons Genoege'n, Baarn). Reserve: 1. Th. Visser (Soest dijk); 2. C. v. d. Burg (Ons Ge noegen, Baarn). 3e klasse: 1. C. Rijn (Leusder kwartier. Amersfoort); 2. C. Butse- laar (DOS, Soest); 3. J. Haar- mans (Nieuwe Kei, Amersfoort); 4. P. Kooij (KOT, Baarn); 5. J. de Bakker (Gouden Ploeg, Soest); 6. J. v. Breukelen (Centraal, Soest dijk); 7. E. Bouman Sr. (Leusder kwartier, Amersfoort) en de kam pioen van het vorige seizoen, B. Krijnen (Vergulde Wagen, Amers foort). Reserve: 1. E. Poort (Leusder kwartier, Amersfoort); 2. S. Dijk stra (Tavenu, Soest). Vuur zocht het hoger op In een pand aan de Langegracht ontstond een schoorsteenbrandje. De oorzaken zijn waarschijnlijk te fel stoken en een gedeeltelijk ver vuilde schoorsteen. De brandweer was vlug aanwezig om het vuur te blussen. Geref. predikanten in Utrecht bijeen Onder presidium van prof. dr. F. W. Grosheide van Amsterdam heeft de Ver. van predikanten van de Geref. kerken in Nederlahd in het Jaarbeursgebouw te Utrecht haar jaarlijkse algemene vergade ring gehouden. De voorzitter opende de vergade ring met een toespraak waarin hij er op wees, dat de organisatie geen kerkelijke vereniging enerzijds noch een vakvereniging anderzijds is, maar waarin hij toch aandacht wilde vragen voor de stoffelijke belangen der leden. Hierna droeg prof. Grosheide het presidium over aan prof. dr. G. B. Wurth van Kampen om zelf te re fereren over: „Inleiding tot een be spreking over Rom. 13". In de huishoudelijke zitting wer den de verslagen van secr. en penningm, de heren ds. H. S. Bou- ma van Amsterdam-Zuid en ds. D. Scheele van Assen goedgekeurd en laatst genoemde, gehoord het rap port van de commissie van contrö le van zijn beheer gedechargeerd. De vereniging heeft thans ruim 700 leden. Ds. J. H. Sillevis Smitt, hoofd- vlootpredikant te Den Haag hield in deze zitting een causerie over: De geestelijke verzorging' op de vloot". In de vergaderingen die de twee de dag gehouden werden refereer de ds. S. J. Popma van Amsterdam 's morgens over: „Is de opleiding tot het predikambt practisch ge noeg?" en 's middags prof. dr. G. B. Wurth over: „Iets uit de Ameri kaanse theologie." Prof. Grosheide sprak een slot woord en sloot de conferentie op gebruikelijke wijze. modernste narcosetoestellen, ze zijn ook in Rotterdamse ziekenhui zen in gebruik, geven een mengsel van lachgas en ether door een buisje, rechtstreeks in de lucht pijp. Bij plaatselijke verdoving spuit men tegenwoordig cocaïne of cocaïnachtige middelen direct in het te opereren gedeelte van het lichaam; juist als bij de tandarts, als deze een kies trekt. De successen der moderne heel kunde en der operatieve vorderin gen zijn voor een niet gering deel te danken aan de grote vlucht van de wetenschap der narcose. Tot het volgende spreekuur! Medicus. Nieuwe provincie in Canada Door de Generaal-overste van de Priesters van het H. Hart, te Nij megen is pater A. v. d. Horst, eco noom van het Juvenaat der Con gregatie, aangewezen om de op richting van een nieuwe provincie in Canada voor te bereiden. OPENLUCHTMUSEUM HERLEEFD Ten einde alle bezoekers een beeld te geven van werken en streven van het Rijksmuseum voor Volkskunde te Arnhem heeft de leiding een tentoonstelling inge richt die de inzet vormt van de Jubileumviering. Uit het landschap zien wij de landelijke woningen oprijzen, die, in hoofdzaak, de volkscultuur in de een of andere vorm bevatten. Hoe zeer de belangstelling van het Mu seum uitgaat naar aard en werken, der diverse bevolkingsgroepen wordt in voorwerp en foto aange duid bij de afdeling Bedrijven, waar het werk van boeren en vis sers, van- mijnwerkers en am bachtslieden vertegenwoordigd is. Het scheppende en versierende vermogen van onze volkskunste naars spreekt overal uit de ten toongestelde gebruiksvoorwerpen, o.m. bij de afdeling Binnenhuis. Maar in het afzonderlijke aan Oude en Nieuwe Volkskunst gewijde vak wordt dit in rijke variatie nog maals aangetoond. T)e afdeling Klederdrachten ten slotte roept de herinnering op aan dc zeldzaam rijke verzameling op dit gebied, die het Museum voor de oorlog kon tonen en welke aan de Koningin toebehoorde. Maar. met zoveel ander kostbaar bezit ging ook deze unieke verza meling door verwoesting en roof verloren. En hier, Waar nu een klein aantal stukken over de weer groeiende verzameling nationale klederdrachten bericht, wordt de bezoeker zich bewust dat aan dit Museum hulp geschonken kén en móét worden in de vorm van klei nere of grotere voorwerpen, van geringe of ruimere steun. Dienstverband OVW herzien (Van onze Haagse Redacteur) Alle oorlogsvrijwilligers, die in Europa dienen en die geschikt zyn voor de dienst in de tropen of dl* alsnog voor de dienst in de tropen geschikt zullen worden bevonden zullen alsnog zo spoedig mogelijk naar Indonesië worden uitgezonden, ook indien zij tot dusver om de een of andere reden van uitzending wa ren vrijgesteld. (Het betreft hier oorlogsvrijwilli gers, die een z.g. lange verbandacte hebben getekend, Aan het verlan gen van oorlogsvrijwilligers, die, hoewel zij wel daarvoor in aanmer king komen, niet wensen te word- den uitgezonden, kan slechts wor den voldaan door hen uit hun ver bintenis te ontheffen. Verzoeken daartoe moeten voor 15 April wor den ingediend). HARALD KREUTZBERG, DIE binnenkort weer hier te lande, ook in Utrecht, optreedt, werd in 1902 te Reichenberg in Sudetenland ge boren. Zijn jeugd bracht hij in Dresden door, waar men op zyn zesde jaar reeds zijn grote artistie ke begaafdheid en zijn muzikaliteit ontdekte. Eerst zou hij kunstnij- veraar worden, maar daar de dans hem aantrok, ging hij naar de school van Mary Wigman. Hij de buteerde in Hannover, waar Max Terpis hem voor zijn dansgroep engageerde. Toen Terpis bij de Staatsopera te Berlijn werd inge deeld, ging Harald mee en werd hier spoedig eerste solodanser. Grote opgang maakte hij met de dans van de Hofnar uit het ballet „Don Mortte" van de componist Friedrich Wilckens, die zijn vaste medewerker en begeleider werd. Het gevolg van dit optreden was een engagement bij de Festspiele in Salzburg, waar hij o.m. de rol van de ceremoniemeester in Gozzi's „Turandot" vervulde. Deze creatie maakte hem beroemd. IN MüNCHEN EN BERLIJN IS de première gegeven van de film „Zwischen Gestern und. Morgen". Deze rolprent, waaraan een groot aantal kunstenaars heeft meege werkt, geeft een reeks gebeurtenis sen uit de jaren 1938-1947 weer Grote indruk op de toeschouwers maakte de zelfmoord van de Jood se echtgenote van de acteur Corty en de nachtelijke bomaanval op het Münchener Palast-hotel. In het centrum der belangstelling stond de terugkeer van de tekenaar Michael Rott, na een .afwezigheid van 10 jaar in ballingschap. De Evangelische Persvereniging orga niseert voor Duitsland van 22 tot 26 April in Bad Salzdetfurt een Evangelische filmconferentie. HET THEATRE NATIONAL DE Belgique komt onder auspiciën van het Belgisch Nederlands Cultureel Accoord van 12 tot 17 April een serie voorstellingen geven van „Les Quatre Fils Aymon". HET KOOR „DE MINNESTRE- len" o.l.v. Hubert Cuypers maakt van 29 Maart tot 6 April een tour nee door Engeland en Schotland. De Missa Trinitatis van Cuypers wordt in de Westminster Kathe draal uitgevoerd.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2