LAND VAN BELOFTE maar niet voor Kunstenaars Balans van een maand Nederlands dollarpositie en het plan-Marshall prettij 10 Maximaal effect bereiken met minimum aan offers Charles Weddepohl's artistieke ervaringen in Zuid-Afrika foor plastiek geen belangstelling Vrijda; 2 April 1948 3 H „Je kunt in Zuid-Afrika op alle manieren behoorlijk je brood verdienen, behalve als beeldhouwer," zo'n uitspraak uit de mond van een Z.-Afrikaans beeldhouwer klinkt niet bemoedigend tegenover een collega, die uit Holland is gekomen, om enige op drachten in Zuid-Afrika te vervullen en eens te zien of er ook andere mogelijkheden voor een beeldhouwer liggen. Op dit laat ste punt is Charles Weddepohl, (Holl. Rading) die gedurende zeven maanden in Johannesburg heeft vertoefd en onlangs in zijn •.^oonplsats is teruggekeerd, niet bepaald optimistisch. En niet hij alleen. De meeste beeldhouwers, die hij in Zuid-Afrika sprak, PjwareD het er roerend over eens, dat er momenteel nog geen eco nomische mogelijkheden voor hen liggen. De enkele, die dit tegensprak. _jas een Poolse, gehuwd met een Hollands journalist en derhalve Rover goede relaties beschikkend. (Vdie bovendien zeer tevreden bleek liet een ..flat", bestaande uit een ige huiskamer (tevens atelier!) en keukentje plus badkamer, voor ïet minder dan 100.- in de laand. IZelfs een bekend Italiaan, die ztfn Bputatie dankt aan het huweliiks- Ischenk van het Afrikaanse volk. dat hij maakte voor de Engelse kroonprinses, bleek op een tentoon stelling niets te kunnen verkopen, terwijl zijn werk nog wel aan de smaak van de massa tegemoet komt. Een Joods beeldhouwer moest hoewel er veel welgestelde Joodse families in Johannesburg wonen leven van lesgeven. Weddepohl's eigen ervaringen stroken daarmee volkomen. Hij hield, betrekkelijk kort na zijn aan komst in Johannesburg, een ten toonstelling in 'n mooie zaal in een warenhuis de 4 k 5 expositie gelegenheden zijn meestal kleine zaaltjes in de top van een hoog ge bouw waarbij hij zelf nog „sok kels" moest laten maken, om zijn werk te kunnen plaatsen. De zaal- huur was „redelijk"... 300. De ad vertenties vooral maakten het duur 't Geheel had 1000.- gekost. De Hollandse consul opende, de belang stelling, vooral op de eerste dagen, was flinlc, de crltiek (Eng. bladen) gunstig, en desondanks heeft hü niets, zegge en schrijve niets ver kocht... Een „nationale «tijl" „Hoe verklaart U dat?" vroegen wil, tegenover hem zittend in zijn gastvrije huis aan de Hollandsche Rading. met wild uitzicht naar alle kanten tot aan de Domtoren aan de ene en de bossen rondom Loos- drecht aan de andere zijde. „Terwijl onze letterkundigen en dichters er zo hartelijk zijn ontvangen." •_iv„Och - applaudisseren kost niets. Bovendien: veel hangt af van de plaatsen, waar men komt en de kringen, waarin men vertoeft. De Spiegel der wereld coterie-geest is niet gering. En dan de beeldhouwkunst is er te weinig gekend en gewaardeerd. Dat proeft men ook aan de recensies, die vaak weinig vakkundig zijn. Een man als Coert Stcynberg Duitser van oorsprong die in Transvaal ceo radio-lezing over beeldhouwkunst hield, moest verklaren: „die gebrek aan waaragtige belangstelling en. goeie smaak in beeldhouwkunst is baie opmerkbaar en glatl nie inspi rerend nie." Hij pleitte voor een Een karaktervolle negerkop van Charles Weddepohl. eigen Zuid-Afrikaanse beeldhouw kunst. Ik persoonlijk kan daar moeilijk in geloven. Ten eerste heeft het volk geen traditie op dit punt. De weinige beeldhouwkunst aan openbare gebouwen is ronduit slecht. De beeldhouwers bovendien, die ik ontmoet heb. waren een Pool. een Hollander, een Hongaar, een Engelsman en een Fransman. De laatste, Mozes Kottier niet een bepaald Franse naam wordt al gemeen erkend als de beste, maar men beweert, dat hij gesteund wordt door een Maecenas. ZI1 allen hebben een eigen stHl hoe zal daar binnen afzienbare ttld een nationale stijl kunnen groeien? De enige Zuid-Afrikaanse beeld houwer van betekenis. Van Wouw. die een voortreffelük monument maakte, was volkomen naturalist. Wat mtln eigen werk aangaat, daar komt t.a.v. de kleine chamotte-plas- tiekjes. nog dit eigenaardige bii. dat men het in letterlilke zin te teer. te broos vindt Er gaan bii het vervoer en bil het onderhoud in de woningen Ne gerhanden overheen, en die hebben een harde aanpak! Een eigenaardig licht op het „kunstleven" wordt nog geworpen door het volgende feit. n.l. dat een nieuwe grote bioscoop, waarvan de binnenwanden gevormd worden door een letterlijke nabootsing van oude verweerde romantische gevel tjes en de zoldering door een ge- imiteerde sterrenhemel, door Afri ka's eerste burger is geopend als schepping van kunst. Een groot handelaar in steensoorten vertelde, dat er voor een bedrag van 50.000 beeldhouwwerk, speciaal voor ker ken. aan beeldhouwers in Italië is gegeven, naar men zegt voor de goedkoopte!... Voor de schilderkunst heeft het publiek meer begrip en zb staat ook op hoger peil. Zi1 heeft trou wens over de hele wereld onder Franse invloed een vrijwel gelijk soortig aanzicht gekregen. Wijlen Pierneef (Afrikaander) en Tinus de Jong (Hollander) zijn de bekendste schilders in Zuid-Afrika. maar zij behoren tot de oude garden Het landschap wijd en weids, er Is gemeen tot schilderen. In de buurt van Johannesburg is het golvend landschap wüd en wijdsch. er is vaak iets nevelachtigs In de atmos feer, en de luchten, vooral de zons ondergangen. kunnen heel mooi zijn. Ideaal land voor sculptuur „En hoe staat het met de kansen voor de beeldhouwkunst op dit punt?" „Eigenlijk is Zuid-Afrika een ideaal gebied voor beeld- houwkunst. De materialen als steen, hout. en niet te vergeten marmer, zijn voortreffelijk, gemak kelijk te verkrijgen, èn goedkoop. De belichting is er altild mooi. En bovendien beschikt men er over een aantal uitstekende bronsgie ters: Italiaanse vakmensen, die na hun krijgsgevangenschap in het land zijn achtergebleven. Z\i passen het z.g. „cire perdue" toe, een pro cédé. hier te lande bij de enkele gieters die wü hebben, ongebruikt, dat het voordeel heeft, dat er geen gietnaden ontstaan, zodat men een zuivere vorm krijgt, waaraan niet meer geciseleerd behoeft te wor den." „Veroorloof mij een indiscrete vraag. Hoe kwam U eigenlijk in Zuid-Afrika? Had U persoonlijke relaties?" „Inderdaad: Ik heb er twee broers van wie één in Johannesburg een Weddepohl bracht uit Zuid-Afrika ook dit mooie kinderkopje mee; in al zijn eenvoud toch zo sterk en hoewel klein niettemin monumentaal. zaak heeft. Sinds kort heeft hb er de A.E.G. overgenomen, oen Duits bedrijf dat hij heeft omgedoopt in... A.E.G.precies dezelfde letters, maar nu betekenen ze „All Electric Goods"... Hij woont op een uitge strekte farm onvruchtbare grond, waarvan de bewerking te kostbaar zou worden die 35 k.m. verwilderd is van de stad. en waar ik een geschikte werkplaats had. Mijn broer had gezorgd voor een aantal portretopdrachten, en ik kreeg er in Afrika zelf nog enkelo bij. Ik had naast tien schilderijen, die ik ook exposeerde, een aantal figurale plastiekjes en portretbus tes meegenomen ja. dat klinkt eenvoudig, maar zo heel simpel is het transport in deze tijd niet! echter zoals ik zei: verkocht heb ik niets. Later bood de Universiteit van Pretoria mil haar expositiezaal aan. maar eerlijk gezegd: „de lust was mij totaal ontgaan." Oorlogsgedenktekens „Worden er* geen oorlogsgedenk tekens gemaakt?" EigenlHke oorlogsmonumenten nauwelijks maar wel nationale mo numenten b.v. het Voortrekkersmo- rfument waar nog aan gewerkt wordt. De opdrachten komen uit sluitend aan Zuid-Afrika&nders. Men is nogal chauvinistisch van aard." „En hoe is het met het kunst onderwijs?" „In Johannesburg is een kunst nijverheidsschool: goed ingericht, beter dan hier. En daarnaast is er een Academie voor Beeldende Kun sten. De leraren en leerlingen van deze Academie zijn bii een vereni ging aangesloten, die de enige kun stenaarsorganisatie is in de stad. Ook buitenstaanders kunnen op hun jaarlijkse exposities inzenden. Het merendeel der Afrikaanse kun stenaars staat los van enig orga- nisatieverband." Lieftincks nota over: Het plan-A rekende, wat de Nederlandse dollarpositic betreft, met een deficit van 2 milliard gulden. Dekking hiervan was echter, zelfs al werd een bUdrage in het kader van het Europese Herstel Programma ontvangen, niet waarschijnlijk. Daarom werd naast het plan-B. dat in het geheel niet rokende op Marshallhulp of andere crcdletM*rlening, een derde plnn(*C) opgesteld. Dit geeft een deficit op de betalingsbalans dat 500 mlllloen gulden minder bedraagt dat het tekort, voorzien in plan-A. De ministers achtten het gewens^ hierop dc aandacht te vestigen, om dat blijkt, dat, naar veler verwach ting ccn uitvoering van het „Euro pean Recovery Program" zal leiden tot een aanzienlijke verbetering van het huidige consumpticpeil te aanzien van dit standpunt móet worden opgemerkt, dat reeds grote bedragen aan deviezen nodig zijn om het hiudige consumpticpeil te continueren. In eerste instantie zullen dus allo krachten moeten worden gcwUd aan productieve investeringen, waaruit blijkt, dat vooralsnog niet mag worden gerekend op een alge mene verheffing van het verzor gingsniveau, doch hoogstens op het aanbrengen van verbeteringen op onderdelen. Het plan.C beoogt de bestellin gen in ae dollar-area,* totdal dc Marshallhulp beschikbaar komt, te beperken zonder dat daardoor ech ter blyvend nadeel aan onze econo mie wordt berokkend. In hei laat ste halfjaar van 1947 ontwikkelde de dollarpositie zich echter zo on gunstig, dat met de uitgifte van üollartoewijzirtgcn nog beneden dc contingènten van het plan-C moest worden gegaan. Deze politiek dreigue corner onze economie blij vend te schaden, zodat werd over gegaan tot het beschikbaar stellen van relatief kleine dollarbedragen. Buitengewone maatregelen, zoals vorderingen van dollar-activa, ble ken noodzakelijk. Over het plan-Marshall bestaat nog te weinig zekerheid ten aan. zien van de omvang van de hulp voor Nederland, het tijdstip waar op zij zou worden verstrekt, de vorm waarin de verstrekking zal geschieden en de tijdsduur waar over zij zich zal uitstrekken, dan dat reeds nu de betekenis van deze bijdrage voor 's lands deviezen- positie kan worden geschetst. Ontwèrp en doel Ontwerp, doel en organisatie van dat programma kunnen echter, op grond van de tot dusver gepubli ceerde gegevens, met een redelijke mate van zekerheid worden uiteen gezet. Hierbij dient vooropgesteld te worden, dat het „European Re. covery Program" niet moet wor den beschouwd als een noodhulp- verlening. Doel van dit programma is immers aan de deelnemende le den een gelegenheid te schenken hun economie zodanig te herstellen en zich economisch zodanig aan te passen, dat zij na afloop van de periode in het plan bepaald, vol doende economische kracht zullen bezitten om zich in zekere mate zelfstandig tc handhaven zonder dot verdere buitengewone hulp van bui ten af nodig zal zijn. Deze opzet kan slechts worden verwezenlijkt indien een zo gering mogelijk be. drag in de consumptieve sfeer zal worden besteed en voornamelijk de aandacht op deviezen besparende en deviezen verdienende investerin gen zal worden geconcentreerd. Aan zulk een streven nu kan uiter aard alleen gevolg worden gegeven, voorzover het verenigbaar is met de denkbeelden, welke de regering van de Verenigde Staten koestert met betrekking tot de opzet van het aldaar opgestelde programma. RiJE wereld mobiliseert haar krachten" schreven wij on langs boven een bericht. Dat was in de dagen, die onmiddellijk volg. den op de gebeurtenissen in Tsje- Choslowakije, nu omstreeks een ^liaand geleden. Op dat ogenblik legon in de wereld van het Westen et besef te rijpen, dat de Russische ixpansiedrang dreigende afmetin- jen begon aan te nemen en dat er bts tegenover gesteld moest wor- ten Tot op dat ogenblik hadden fchter de Sovjet-Unie en haar bin nenlandse aanhangers In de ver schillende landen van Oost-Europa Vrijwel ongestoord hun gang kun- ;en gaan. Maar de coup in Praag heeft de emocratie wakker geschud. Hoe agisch, op zichzelf beschouwd, de jang van zaken daar ook geweest is [oor de democratie in het alge een en voor het Tsjechoslowaakse volk in het bijzonder, van niet te Cjnderschatten betekenis is niette min het positieve element geweest, dat er in school. Want ten slotte is alles, wat in het Westen gebeurd is, gjfeschied onder de druk van de Rus. sische activiteit, volgens de ook in de politiek opgaande natuurkun dige wet dat actie reactie oproept. Het Vijfmogendhedenverdrag van Ilrussel. dat na een goede week van onderhandelen tot stand kwam precies zeven weken nadat Bevin in zijn Lagerhuisrede van 22 Janu ari slechts vage suggesties in deze richting had gedaan was (met alle respect voor de in kalme tij den ietwat bedachtzame wijze van werken der democratische landen) waarschijnlijk niet zo vlot gesloten zonder de Russische stok achter de deur. Als psychologische factor voor het moreel van de volken van West- Europa heeft het feit. dat de Vijf landc-n van Brussel als een hecht en eensgezind blok de dag na hun aaneensluiting naar Parijs kwamen om met de andere elf Europese landen de tweede conferentie over het plan-Marshall te gaan voeren, zijn uitwerking niet gemist. Tege. lykertijd kwam Trumans befaamde „dienstplichtrede", die dat is zeker grotendeels voor binnen lands gebruik bestemd was (daarin had Gromvko gelijk), maar die te vens het Amerikaanse fiat beteken de aan het Pact van Brussel door- Öat Truman duidelijk zinspeelde op eventuele militaire steun aan West- Europa, als dat nodig mocht blijken. rT ERWIJL Frankrijk en Italië intussen het voorbeeld van de leneluxlanden volgden en overgin. igen tot het sluiten van een tolunie, condigde Bidault tijdens deze plech- :igheid het voorstel tot teruggave an Triëst aan Italië aan en maakte iet daarmee de Sovjet-Unie en ooral de Italiaanse communisten !anig lastig, want voor Togliatli c.s. zal het een ware heksentoer [zijn, zich tegen terugkeer van Triëst jbij Italië uit te spreken zonder het zo begeerde aureool van nationa- lleten-bij -uitstek kwijt te raken. (De argumenten die de Italiaanse communistenleider dan ook in zijn verkiezingsrede ten beste geeft, blinken niet uit door sterkte en evenmin deed dat de tegenzet op internationaal plan waarmee Joe. goslavië ruil tegen Gorizia vroeg). En dan ten slotte om de be langrijke afdeling van het wie-zal- dat-betalen tot het laatst te bewa ren heeft het plan.Marshall weer een belangrijke schrede gezet op zijn weg naar het wet-worden: het Huis van Afgevaardigden heeft zich accoord verklaard met het Euro pese Herstel Programma. Wat hiertegenover staat op de Russische zijde van de balans is niet veel: Finland, dat een tweede Tsjechoslowakye scheen te zullen worden, is voorlopig nog hard aan het vechten om zijn huid zo duur mogelijk te verkopen. De balans van de maand Maart hélt duidelijk over naar het Wes ten. Menselijkerwijs gesproken is het zeker dat April de kroon op het werk zet met de algehele aanvaar ding van het plan-Marshall. Wel heeft de Amerikaanse Senaat nog bezwaren tegen de versie waarin het Huis van Afgevaardigden het plan aanvaard heeft en met name over Franco's opneming zal het laatste woord nog niet gesproken zijn. pols wijdte van 4 cm breed naait, dat U met een knoop en lusje sluit. De bovenkant wordt over de kop licht in- gerimpeld en met de naad 1% cm vóór de zijnaad vallend ingezet. Het korte rechte mouwtje krijgt een manchet van dubbele stof. die U des gewenst ook iets nauwer zou kun nen maken. Kraag A is een liggende kraag met lange punten, kraag B een staand mo del. Beide maken wc van dubbele stof. waartussen de halsopening gezet wordt. Deze is van voren, zoals aan gegeven. even ingerimpeld. Voor het halsboordje met de strik heeft U nodig een reep stof van 6 cm breed en 120 cm lang. die in de lengte dubbel ge vouwen wordt. De uiteinden knippen we schuin af Wilt U een vestje In de blouse, dan knipt 11 het patroon van het voor pand langs de kruisjes door. Het vestje kunt U met een Ingerimpeld of ge- plisseerd strookje of kantje afzetten, bij geruite of gestreepte stof neemt 11 het in een andere richting. U kunt het ook van kant of afstekende stof ma ken of het borduren. U ziet: vele mo gelijkheden. Voor het ronde schouderpas knipt U de patronen langs de stippellijn door. Voor de verwerking geldt hier het zelfde als voor het vestje. Aardig staat het bij de Innge mouw het on derstuk in overeenstemming met het pas te brengen. De sluiting komt op middcnvoorlijn. Bij een bovenwijdte van 88 cm heeft 11 voor een gladde blouse met lange mouwen 1.80 m. van 80 cm breed nodig. ELLA BEZEMER. D 1] Uw mantelpakje staat een een- ■LJ voudige overhemdblouse meestal nog het beste. Wenst U een gladde blouse, dan hoeft U de kruisjes- en stippellijnen niet over te nemen. Het aangeknipte beleg wordt naar binnen gevouwen en tegengezoomd. Bij het verbinden van voor- en rug pand de rugschouders iets inhouden. In de lange mouw voorziet U de on derkant van ccn splitje. waarna U hem ingerimpeld tussen een boordje op 771 Even aarzelde de dokter. Zijn ces een morod te plegen. En Ik zie r euilleton ogen bleven peinzend op rechter niet in", waafom zij dat niet gedaan Wargrave rusten. Hij wilde graag kunnen hebben. Wat denkt u. zou- t iemand raadplegen. Hij kende het den zij de oude dame vergiftigd K161I16 scherpe, logisch denkend brein va& hebben?" de rechter. Maar desondanks, aar- Armstrong zei langzaam: negertjes zelde hij. Rechter Wargrave mocht „Het is misschien wel iets eenvou- dan een scherp verstand hebben, hy diger geweest. Ik heb Rogers van- DOOR AGATHA CHRISTIE was toch een oudere man. En Arm- morgen gevraagd, welke kwaal die - strong had het gevoel, dat op dit juffrouw Brady had. Zijn antwoord 27 kritieke ogenblik een actief man nut- was veelzeggend. Ik hoef niet in Ontzet fluisterde Vera: „Pleegde tiger was. medische bijzonderheden te treden, zij zelfmoord?" Hij kwam tot een besluit. maar bij deze bepaalde vorm van „Ja, zij is in de rivier gesprongen." „Mijnheer Lombard, zou ik u even hartaandoening, gebruikt men amyl- Vera huiverde. Zij staarde naar kunnen spreken?" nitriet. Bij een aanval breekt men het fijne, kalme profiel van juf- Philip schrok op. „Natuurlijk." een ampulle met amynitriet en dat frouw Brent. Zij vroeg: „Hoe voelde De twee mannen verlieten het ter- wordt geïnhaleerd. Als men dat U zich, toen U hoorde, dat zij dat ras. Zij liepen de helling naar de niet doet zouden de gevolgen gedaan had? Had U geen spijt? zee af. Toen zij niet meer gehoord heel goed noodlottig kunnen zijn." Voelde U zich niet schuldig?" konden worden zei Armstrong: Peinzend zei Philip Lombard: Emily Brent verstrakte. „Ik heb uw advies nodig." „Dus het was zó eenvoudig. Dat „Ik? Ik had hne toch niets te ver- De wenkbrauwen van Lombard moet een grote verleiding geweest wijten?" gingen in de hoogte. Hij merkte op: zijn." „Maar als uw hardheid haar „Mijn beste kerel, ik bezit geen me- De dqkter knikte, daartoe bracht?" vroeg Vera. dische kennis." „Ja, zij hoefden niets te doen. Emily Brent antwoordde bits: „Neen. neen, ik bedoel een advies Geen arsenicum te kopen en toe te „Haar eigen daad bracht haar over de gehele situatie." dienen niets bepaalds alleen ertoe. Als zij zich gedragen had als „O, dat is iets anders." maar iets niet doen! En Rogers een behoorlijk, bescheiden meisje, Armstrong vroeg: ..Wat is uw me- haastte zich door de nacht om een zou cr niets gebeurd zijn." ning over de toestand?" dokter te halen en zij vertrouwden Zij keek Vera aan. In haar ogen Lombard dacht even na. Toen ant- er beiden volkomen op. dat nie- was geen zelfverwijt, noch onrust te woordde hij: „Die geeft inderdaad mand er ooit achter zou komen." lezen. Het waren harde, zelfbewuste aanleiding tot allerlei vermoedens!" „Enzelfs als iemand het wist. kon ogen. Emily Brent zat hier op Ne- „Wat denkt u van die geschiede- het nooit bewezen worden", voegde gereiland in een wapenrusting van nis van de vrouw? Aanvaardt u de Philip Lombard hieraan toe. deugdzaamheid. theorie van Blore?" Plotseling fronste hij zijn voor- En zo maakte zij op Vera hele- Philip blies de rook van zijn si- hoofd. „Maar dat verklaart natuur- maal niet meer een belachelijke in- garet omhoog. Hij zei: „Die is niet lijk heel veel!" druk. Neen. integendeel, zij had helemaal onwaarschijnlijk als je Armstrong zei verbaasd: „Wat be iets afschrikwekkends. dat feit op zichzelf beschouwt." doelt u?" Dokter Armstrong kwam uit de „Inderdaad." Lombard antwoordde: „Ik bedoel eetkamer en liep nogmaals het ter- Armstrong's stem klonk opge- dat dit de verklaring is van Ne- ras op. De rechter zat in een stoel lucht. Philip Lombard was niet gek. gereiland. Er worden misdaden be en keek rustig uit over zee. Aan de Deze laatste vervolgde: „Dat wil gaan. die men niet op de daders kan linkerzijde van het terras stonden zeggen, als je begint met aan te ne- verhalen. Neem het geval Rogers. Lombard en Blore. Zij rookten zwij- men, dat Rogers en zijn vrouw er Nog een geval, de oude Wargrave. gend, indertijd in geslaagd zijn met sue- die een moord beging door binnen de perken van de wet te blijven!" Armstrong vroeg heftig: „Dus u gelooft dat verhaal?" Philip Lombard glimlachte: „Ja, dat geloof ik inderdaad. Wargrave heeft Edward Seton zeker vermoord, even zeker vermoord, alsof hij hem met een dolk het leven benomen had. Maar hij was slim genoeg om het als rechter te doen. met pruik en toga. Langs de gewone weg kun je hem dus niet voor zijn misdaad laten boeten." Een plotselinge gedachte vloog als een bliksemstraal door Armstrong's hersens. „Moord in het hospitaal. Moord op de operatietafel. Veilig ja. zo veilig als iets!" Philip Lombard zei juist: „Van daar mijnheer Manth vandaar Negereiland!" Armstrong haalde diep adem. „Nu komen wij bij de kern. Met welk doel zijn wij hier allemaal heengelokt?" „Wat dénkt u?" antwoordde Phi lip Lombard. Armstrong zei kortaf: „Laten wy nog even terugkomen op de dood van deze vrouw. Welke theorieën zijn er mogelijk? Dat Rogers haar vermoord heeft, omdat hij bang was. dat zij de zaak verraden zou. De tweede mogelijkheid is: dat zij haar zenuwen kwijtraakte en de meest eenvoudige uitweg koos." Inaezonrlm hrrlniclinc BW nog geen kampioen? Naar ons ter ore komt wordt aan de Sittardsche Boys ten laste gelegd dat deze vereniging voor h$ar laat ste competitiewedstrijden tegen TSC cn tegen Eindhoven een speler heeft opgesteld die niet tot uitko men in dc competitie gerechtigd was. Mocht de klacht-gegrond worden bevonden dan zou eén en ander in vloed kunnen hebben op de stand in district 4 boven en onder aan dc ranglijst. Immers, hebben dc Sit tardsche Boys gelijk gespeeld tegen Eindhoven, welk resultaat de kam. pioenstitel aan BW bezorgde, van TSC werd verloren, hetgeen met zich bracht dat Helmond vast op de onderste plaats belandde. Wij vernemen voorts dat deze aangelegenheid door Eindhoven aanhangig is gemaakt bij het be stuur van de KNVB dat een onder zoek zal instellen. Dc kampioenswedstrijd tussen BW cn PSV, Zondag 4 April, gaat in ieder geval door, zo deelde men van de zijde van dc KNVB ons mede. Er is inderdaad een klacht van dc zijde der Ver. ..Eindhoven" binnengekomen inzake het mede spelen bij de Sittardsche Boys van een niet-gcrechtigd speler. Doch van de kant van „Eindhoven" zal men eerst met bewijzen op tafel moeten komen en van het overspe len der ontmoeting Sittardsche BoysEindhoven op aanstaande Zondag is op het ogenblik nog geen sprako. Doel van deviezenprogramma: Eén gunstige factor Al» gunstige factor volt te vermel den, dat juist In deze periode het z.g. Marshall-plan vastere vorm Is gaan aannemen, zodat de waar schijnlijkheid, dat binnen afzienba re tijd de dollarpoHitie zal kunnen worden ondersteund door bijdragen uit het Europeso Herstel Plan, practlsch tot zekerheid aangroeide. Onzeker z(jn evenwel de vorm waarin de hulp verleend zal wor den, de bedragen, waarop kan wor den gerekend, alsmede het ogenblik waarop over deze gelden do be schikking kan worden verkregen. Niettemin is het waarschijnlijk dat het antwoord op deze vragen zal kunnen worden gegeven, voor dat het eerste halfjaar van 1918 i» verstreken. Het is 'begrijpelijk, dat de financiële instellingen in do Ver enigde Staten, die trouwens te kampen hebben met ccn krappe geld- en kapitaalmarkt, juist iri deze periode terughoudender wer den met buitenlandse credieten, daar zy. er de voorkeur aan geven een opklaring van de financiële he mel af te wachten. Mede hierdoor was Nederland sterker dan voor heen aangewezen op eigen reserves en het voorzichtige gebruik van reeda verleende credieten. Drie wegen In deze onzekere atmosfeer ston den de Nederlandse regering drie wegen open. In de eerste plaats werd een programma opèesteld op basis der dollarresources, die in 1948 ter beschikking zullen staan zonder dat op nieuwe credietverle- ning wordt gerekend Het aanvaarden van dit nood- programma zou onvermijdelijk nebben geleid tot een drasti sche vermindering van de eco nomische activiteit en gepaard zy'n gegaan met een niet on aanzienlijke werkloosheid De ze mogelijkheid werd daarom verworpen. Anderzijds stond aanstonds vast. dat een doortrekken van de ïyn van 1947 een dusdanige aderlating van buitenlandse investeringen cn edel metaal met zich mede zou brengen, dat ook aan deze oplos sing niet valt te denken. Het is daarom dat het kabinet zich na ampele overweging heeft uitgespro ken voor een tussenplan, een pro gramma dat dus hoger ligt dan het noodprogramma, doch het peil van 1947 niet bereikt. Hoewel de aqute dollarnood ertoe heeft geleid, dat ook op dit tussenprogramma voor- Radio-programma Hedenavond HILVERSUM I: 19.— Denk om de bocht, 19 15 Jan Vogel. 19.30 Waar is Uw God? 19.50 Tien voor acht. 20.Nws. 20.05 Jo Juda. viool, Arnold Juda. piano, 20.30 Be. antwoordine van vragen. 21.Men vraagt. 21.30 Schuldig of onschul dig. 21.50 Op vleug'len van muziek. 22.Buitenlands weekoverzicht door dr C. D J. Brandt. 22.15 Am. gr. pl., 22.40 Vandaag. 22.45 Avond- wijding, 23.— Nws. 23.15 Symph. avondconcert HILVERSUM II: 19.— Nws. weer, 19.15 Reg uitz.. 19.30 Trio en kwar tet v. Benny Goodman. 19.45 Kath, jongeren. 20.Nws, 20.05 Gewone man. 20.12 Faust opera. 21.55 Uit de schatkamer van het oude testa ment, 22.33 Actualiteiten. 22 45 Avondgebed, 23.Nws, 23.15 Oude bekenden. Morgen HILVERSUM I: 7— Nws. 7.15 Gymn 7.30 Muziek bij het ontbijt, 8.Nws. 8.18 Lichte morgenklan ken. 9.30 Pro Arte kwartet 10. Morgenwijding. 10.20 Radio feuille ton. 10.35 Sopraan. 10.55 Uitz. voor arbeiders in continubedriiven. 12. Lichte ork. muz., 12.30 Weer, 12 33 De Troubadours, 13 Reg uitz 13.30 Vaudeville ork., 14.Ned. lied, 14.15 Harm, orkesten. 15. ..De Economische planning". 15.15 Gevarieerde plaatjes, 15.30 Ram blers, 16.15 Amateurs. 16 45 Om en nabij de twintig. 17.15 Volksconcert. 18.— Nws. 18.15 Sport. 18.30' Reg. uitzending. HILVERSUM II: 7— Nws. 7.15 Maria ter ere. 7.30 Gr. muz., 7 45 Morgengebed, 8.— Nws. 8.15 Pluk de dag. 9.Voor de vrouw. 9.05 Wiesbadener Collegium Musicum, 9.30 Gedeeltes uit operettes van Offenbach, 10Klein, klein kleu tertje. 11.45 Koren uit bekende opera's, 12.— Angelus. 12.03 Willem de Boer. viool. 12 15 Lunchconc., 12.30 Weer, 12.33 Lunchconc.. 12 55 Zonnewijzer. 13— Nws. 13.25 Pia- norec., 13.50 Film en toneel. 14.10 Spaanse zang. 14.20 Engelse les. begin., 14.40 Middagconc.. 15.15 Concert der jongeren. 15.45 Kiosk. 16Nieuwe Franse platen. 16.20 De Wijkverpleegster. 16.30 Grego riaans. 17.De Wigwam. 18. Pianoduo, 18.15 Journalistiek week overzicht, 18.30 Zangvereniging, 18.40 „Het geheim van de verdwe nen wissel". alsnog bepaalde kortingen moes ten worden toegepast, vertrouwt de regering erop, dat na dc totstand koming van het Europees Herstel Programma een opbouwend beleid zal Kunnen worden gevoerd. Er bestaat daarom gegrond» hoop, dat dit gokorte tussenpro gramma slechts gedurende enig» maanden behoeft to worden gehand hoafd. Hoewel de lün tijdelijk in bene denwaartse richting moest wordeu febogen, is het niet waarschijnlijk at de continuïteit van het horstel plan hiervan een blijvende terug slag zal ondervinden. Dit „reculer pour mioux aautcr" moet onder de gegeven omstandighoden als do meest rationele politiek worden be schouwd, temeer daar een verdere afkapping van het programma de economische activiteit zozeer ach- torop zou brengen, dat het nuttige effect van latere dollarinjecties on der het Europees Herstel Program ma belangrijk zou worden vermin derd. Bovendien zou dit een terug slag hebben op de samenstelling van de export, waardoor de moge lijkheid om essentiële producten "buiten de dollar-area aan te kopen, hetgeen dollarbcsparcnd werkt, woroer evenredig zou den verminderd. Met het oog op deze factoren en mede met hot doel werkloosheid te voorkomen, achtten do ministers het verantwoord voor deze over bruggingsperiode een begin te ma ken met do liquidatie van Ameri kaanse effecten en het uit Duits land teruggevoerde, destijds geroof de, goud te verbruiken, terwijl zij in het uiterste geval bereid zijn een verder deel van de goudvoorraad aan te spreken. Zjj hebben hierbij de diverse tegenstrijdige belangen zorgvuldig afgewogen met het aoel een maximum effect te bereiken, gepaard gaande met een minimum aan offers, hoe pijnlijk deze offers ook op zichzelf nog mogen z\jn. Kerknieuws BOND VOOR GEREF. JEUGDORGANISATIE Tot voorzitter van de bond van Geref. Jeugdorganisatie is gekozen in de vac. ontstaan door het be danken van prof. dr. G. Ch. Aalders te Heemstede ds. J. C. J. Kuiper, Ger. predikant te 's-Gravenhage- West, die tot dusver vice-voorzitter was. In de vac. Aalders werd tot bestuurslid gekozen ds. P. N. Kruijswijk te Amsterdam, die daarop tot vice-voorzitter aange wezen werd. NED. HERV. KERK Beroepen te Barendrecht (2o pred.) M. Hanemaaijer te Merrum te Hooge-Zwaluwe (toez.) J. J. Trouw, cand. te Zuid-Beyerland te Lopik D. J. v. d. Graaf te Vin- keveen te Almen-Harfsen W. J. H. Baart, cand. te Bussum. Aangenomen naar Barneveld (3e pred. pl.) B. v. Eysenga te Noorde loos, die bedankte voor Hoogeveen (vac. L. Trouwborst) naar Bus sum (N.P.B.) jhr. J. C. Meijer te Bilthoven, pred. in algem. dienst naar Drachten (vac. D. Bakker) S. Zeilstra te Oenkerk. Bedankt voor Oldcbroek H. G. Abma te IJsselstein voor Oss (toez.) D. T. Los te Deventer voor Oud-Beyerland J. v. Rootse- laar te Oosterwolde (Geld.). Ben. tot zendingspred. te Nieuw- Guinea H. v. Arkel te Gclselaar. GEREF. KERKEN Beroepen te Nunspeet J. Nawijn te Avereest te Hoornsterzwaag J. v. d. Zande, cand. te Sneek te Wartena J. v. d. Zande, cand. te Sneek. Bedankt voor Bloemendaal J. G. Adema te Delfshaven. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Baarn A. Hilbers te Assen. REM. BROEDERSCHAP Aangenomen naar Oosterbeek W. J. Wegerif te Rotterdam. TUINKALENDER 3 APRIL Als tuingewas heeft zich hier in de laatste tien jaren ook in sterke mate dc pofmals ingeburgerd. Dit is de kleinkorreltge mals. waar van men de korrels in de winter boven een gasvlam kan poffen. Ze leveren dan de smakelijke maisvlokken. In iedere moestuin kan deze mais ook worden geteeld. Ze verlangt een voch tige. goed bemeste, voedzame bodem. In het begin van Mei zaait men op een afstand van 55 tot 60 centimeter en op ccn diepte van 3 tot 4 centime ter telkens drie korrels bij elkaar. De ze maisplanten bereiken een hcogte van 1.50 tot 2 meterVan einde Sep tember af kunnen de rijpe maïskolven worden geoogst.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3