Hans Rauters heldenpose faalt Wat ons te wachten siaat aan wapens, als... Controle op hen, die valse gegevens verstrekken „Euwe's afgegeven zet was niet de sterkste" vm Pftï? eeru ïla&Ie&aar Duitsers vreesden het verzet Confrontatie van Rome en Reformatie „Storm- en zelfs regenschade!" Voldoende beloond r. Vrijdag 2 Ajril 19. „Meneer de President, tfe speelden honderden malen comedie" De zitting: van Donderdagmiddag: van het proces tegen Rauter heeft hetzelfde rijkgeschakeerde beeld opgelet erd tan de Duitse bezettings tijd als dat des ochtends het geval was. Er Is in de anders vaak zo rus tige rechtszaal de spanning waarneembaar uit de bezettingsjaren. Rau," ter schijnt in dit proces op twee gedachten te hinken. Hjj herinnert zich Goring, die zich tijdens het grote proces te Neurenberg opwierp tot „Stellvertreter" van de Filhrer en a He verantwoordelijkheid op zich nam. Rauter, waardig volgeling leerling tracht in de Nederlandse verhoudingen een gelijke rol te spelen, nu er geen hogere autori teiten zi;n op wie de schuld kan worden afgewenteld. Dit is zijn op vatting van de Germaanse held Het beeld wordt echter geschaad door de onthullende ogenblikken, wanneer Rauter met een lafhartig „het is niet waar" zich van zijn lage schuld tegenover het Neder landse volk tracht te ontdoen. De president, jhr. mr. van Leeuwen, stelt gedaagde de directe vraag: Wie was hier in Nederland verantwoordelijk voor de Arbeitskontrollpolizei?" Rauter ontwijkt en zegt: „Fachlich onder Schmidt, poli- zeilich onder mij, maar mijn bevelen kreeg ik uit Berlijn. Het bevel tot oprichting hier van kwam van Göring en Sauckel." Deze innerlijke tegenstelling in de uitlatingen "an Rauter geeft de president aanleiding tot de opmer king, dat de houding van Rauter tijdens dit proces hem r.iet inover- eenstemming schijnt met zijn sol dateske verklaring. v. Geelkerken getuigt Een huivering trekt door de zaal wanneer van Geelkerken, een der Correct, als ..in de houding", zit daar Rauter in de beklaagdenbank, de ogen koud en staalhard, een verbeten trek om de mond. de handen geklemd om zijn dossier. Een man overtuigd van zich zelf. zonder enig schuldgevoel. meest gehate, en verbeten N.S.B.- ers als getuige wordt binnengeleid. De man ziet wat bleek maar maakt ondanks zijn gevangenschap een onaangenaam treffende, welver zorgde indruk. Deze oud-propagan- da-leider geeft zijn licht op voor genomen represaille-maatregelen naar aanleiding van de executie van Seyffart. Onmiddellijk na de aanslag belde Rauter Himmler op. Deze eiste een groot aantal executies. Seyss, Schmidt en Rauter voelden daar niets voor uit vrees voor represail les van de verzetsbeweging en stelden daarop maatregelen tegen de studentenwereld voor. Toen er later een bespreking plaats vond met kopstukken der N.S.B. liet Rauter hen in de waan dat hij op Himmler's standpunt stond dat de dood van Seyffart een tegenoffer van de levens van goede Nederlan ders vergde. De president interrumpeert de gedaagde op dit ogenblik en vraagt hem: „Als het mij alle maal duidelijk is, hebt U dus comedie gespeeld?" Rauter: „O meneer de presi dent, verbaast U daarover niet, dat deden we honderden malen". Ongewilde hulde aan verzet Wanneer vervolgens de maatre gelen tegen de ondergedoken Ne derlandse politieambtenaren ter sprake komen verdedigt Rauter zich door te beweren dat de scherpste maatregelen op hun plaats waren daar de agenten zich voegden bij de verzetsbeweging waarvoor zij met hun dienstpisto len van groot gewicht waren. Hij haalt bij wijze van voorbeeld de sabotagedaden aan van twee marechaussees, de gebroeders van der Heyden, wier optreden de Duitsers veel benauwde ogenblikken bezorg den. KROONGETUIGEN IN DE ZAAK RAUTER. Van Geelkerken, de goed' geconserveerde propagandachef van Mussert, bij het binnen leiden in de zittingzaal Schreieder. de man die met zijn bc- ruchte ..England-spiel" tientallen onzer dapperste landgenoten in dc dood heeft gelokt (beneden). De meubelroof ^n de inbeslagne ming van radiotoestellen, de raz zia's van de Duitsers in de grote steden des lands, het zijn allemaal zaken waarvan Rauter zich tracht te ontlasten daar zij niet passen binnen zijn voorstelling van de „nordische" held. De razzia's' wa ren een zaak van het leger, de meubelvorderingen waren gelast door GÖring, die de geallieerde bombardementen op Duitsland niet kon verkroppen, en dat ten slotte Goebbels met de buit aan radio toestellen was gaan strijken was al evenmin de zaak van Rauter. De radiokwestie kon hij bovendien niet zo erg vinden omdat h;j ervan overtuigd was, dat toch iedere Ne derlander naar Londen .bleef luis teren. (Hilariteit op de publieke tribune). De vrolijkheid en verbazing blijft in de rechtszaal nog hangen wanneer Rauter in ernst niets dan goeds van de arbeidsinzet weet te beweren. De sociale voorwaarden in Duitsland waren uitstekend, de voeding was goed en ook de lege ring liet niets te wensen over. Hierna wordt een verklaring voorgelezen van drs. L. de Jong, van het Rijksbureau voor Oorlogsdocumentatie. Hieruit blijkt dat van de 300.000 Nederlanders die onder deze maatregel gedwongen werden naar Duitsland te gaan er 34.000 niet naar ons land zijn teruggekeerd. Ditmaal blijft Rauter het antwoord schuldig. Wanneer het Hof de zaal heeft ver laten pakt Rauter zijn documenten bij elkaar en wordt onder be'wa- king van twee man rijkspolitie weggevoerd naar de cellenbarak ken te 3cheveningen. Zitting van heden Vanmorgen bleek de interesse voor het proces Rauter nog groter dan gisteren. Een brede en lange rij belangstellenden had zich he denmorgen reeds vroeg voor de zij-ingang van het gerechtsgebouw verzameld. Om tien uur wordt de zitting geopend met voorlezing van het zevende punt der ten laste legging, de massale repressaille maatrege len tegen de burgerbevolking. De president: „Hebt u zich bij de uitvoering van Seyss Inquart's verordeningen ge houden aan het landoorlogre glement?" Rauter: „Ik ben Seyss Inquart niet." Voorts meent hij dat Duitse overtredingen van het reglement gemotiveerd zijn door de „in Lon den onruststokende Nederlandse regering," die opzette tegen wat hij noemt het wettige Duitse gezag. RAUTERS VERDEDIGING Rauter verdedigt zich met de vol gende constructie. Hij zegt, de re gering de Geer capituleerde voor de Duitse overmacht. Volgens de Haagse Conventie van 1907 was de Nederlandse bevolking dus gehoor zaamheid verschuldigd aan de be zettingsmacht. De Geer aanvaard de, nog steeds volgens Rauter, deze consequentie. Daarom werd de Geer door cie Britten gedwongen af te treden om plaats te maken voor Gerbrandy. Rauter verheft zjjn stem en snjjdend klinkt het met een wjj- zend gebaar langs de micro foon: „De regerlng-Gerhrandy zou naast mjj in de gedaagden- bank moeten zitten." De president roept hem tot de orde en verzoekt hem zijn taak op behoorlijke wyze te verdedigen. Tussen de president en verdachte ontspint zich dan een dispuut over de mogelijkheid bevelen in oorlogs tijd niet te gehoorzamen. Rauter haalt een Engels wetsartikel aan, waarin volgens hem staat, dat een officier in oorlogstijd een bevel moet gehoorzamen, ook al ging dit teeen het internationale recht in. De president brengt echter naar voren, dat een zodanig wetsartikel niet in het Duitse recht te vinden is- Alleen voor de S.S. bestond de plicht alle bevelen te gehoorzamen. Rauter .geeft geen duidelijk ant woord op de vraag, of hij nu beve len niet kon uitvoeren. De president toont aan de hand van voorbeelden aan. dat verdachte verschillende malen bevelen niet heeft uitge voerd. of althans veranderd heeft. Hp had dus de macht, om bevelen niet uit te voeren. Desondanks had hij de meeste bevelen uitgevoerd of laten uitvoeren. (De zitting duurt voort). Oefenwedstrijd Nederl. elftal Woensdag 7 April wordt in het Feyenoord-stadion te Rotterdam een oefenwedstrijd gespeeld tus sen twee elftallen met het oog op de wedstrijd Nederland-België, welke 18 April, eveneens te Rot terdam zal plaats vinden. Aan deze oefenwedstrijd nemen de volgende spelers deel (in alpha- betische volgorde) Van Bun (MV V), Beenhakkers (NAC), Clavan I ADO)v. Dijk en Drager (beiden Ajax). Engelsman (Quick Nijme gen), Fanger (DWS). Landman (Neptunus), Lenstra (Heerenveen) Litz (DFC), Rijvers (NAC), Roo- zenburg (Neptunia Delfzijl), Van Raalte (Blauw Wit), Schijvenaar (EDO), Stoffelen (Ajax), Schaap ft Gooi), Spel (DWS), Terlouw (DCV), Van der Tuijn (Hermes- DVS), Temming (DOS), De Vroet (Feyenoord) en Wilkes (Xerxes). Kraak zal niet meespelen, aange zien zijn pols nog niet voldoende is hersteld, welke blessure hij in zijn laatste wedstrijd heeft opgelo pen. De opstelling der beide ploe gen zal op de dag der oefenwed strijd zelf geschieden. TSJECHEN KRIJGEN EEN OOST ZEEHAVEN Tsjechoslowakijs krijgt een haven aan dc Oostzee. Her zal het schier eiland Eva m de haven van Stettin van Polen pachten en er een vrije zone mogen vestigen. Dit werd besloten tijdens de jongste Tsjechosloivaaks- Poolse besprekingen. Scheepstijdingen AMSTELDIEP. 31 Mrt. van Se- marang naar Batavia; BANTAM, HalifaxBatavia. 30 Mrt. 19 uur v. Suez; BOISSEVAIN. 31 Mrt. van Zanzibar te Singapore; WINTERS WIJK, 31 Mrt van Saffi naar Vlaardingen; ZUIDERKRUIS, 31 Mrt. van Soerabaya naar Batavia; AALSDIJK, 31 Mrt. van Mobile via Londen en Antwerpen naar Rotter dam: ARNEDIJK. 30 Mrt. van Brownsville te Corpus Christi; IN- DRAPOERA. wordt 1 Apr. v.m. van Rotterdam te Kaapstad verw KELBERGEN. 31 Mrt. van IJmui- den naar Melilla; LEERDAM, New. York-Rotterdam. 31 Mrt. 17 uur te Antwerpen; MARIEKERK, 1 April 11 uur van Sydney te Rotterdam; SALAWATI. Buenos Aires—Am sterdam, 31 Mrt. in golf van Bis- caye. Geestelijk Leven: De grote foto toont de enorme kracht van een atoombomcxplosie. Zij is genomen bij de Btkimproeven en een grote Amerikaanse kruiser zie pijlwerd pp het moment van de ont ploffing opgelicht als een stuk drijf hout. De bovenste opname van het foto-triptiekje een automatische filmcamera maakte het werd ge maakt op het moment dat de atoom bom ontplofte met stralen van helder licht. Daarna vormde zich een bal van vuur (foto middenen op de onderste foto ziet men de vuurbal overgaan in een atoomwoljc. Dit soort wolken zijn radioactief geladen en leveren een ge ducht wapen voor de moderne oor logvoering. O INDS Bikini heeft de weten- schap vorderingen gemaakt. De laatste vondst is, dat men atoombommen laat ontploffen in 'n zekere hoeveelheid water een meer, een moeras, een rivier in de nabijheid van het doel. De ex plosie veroorzaakt in de lucht een radio-actieve nevel die alle leven op zijn weg vernietigd. En al blij ven ook gebouwen onbeschadigd, zij worden dusdanig radio-actief „doordrenkt" dat het gebruik er van onherroepelijk dodelijke ge volgen met zich mee zou brengen. Maar de atoombom zelf schijnt alweer verouderd. De specialisten leggen zich toe op de radio-actieve wolk die, goedkoper is, en gemak kelijker te fabriceren en waarmee men hele bevolkingen kan uit roeien op de manier die tegen woordig gebruikt wordt om insec ten te doden met een vliegtuig, dat een dodelijk gif verspreidt. Een ziekte die, militair gespro ken, „rendabel" wil zijn deze cynische uitdrukking is niet van ons, maar van de generale staven moet van een dergelijk karakter zijn, dat wil zeggen te beperken tot het gebied van de tegenstander; voorts moet zij gemakkelijk kun nen worden overf. --bracht door wa ter, lucht of ook dierlijke transpor teurs; en tenslotte moet de „incu- KNMI kent ook een derde afdeling.... Ook wetenschappelijke onderzoekingen: wind, zon en onweer Van alle afdelingen, die het K.N.M.I. kent, timmert de „Weerdienst" het meest aan de weg. Hoewel de belangrijkste, is deze aJdeling toch niet de enige, die met de buitenwereld in contact komt. want ook dc derde afdeling Klimatologie is van belang voor de buitenstaander. Niet zozeer door de wetenschappelijke onderzoekingen, die men verricht, dan wel door de weerkundige gegevens, die men verstrekt en die erg in trek zjjn bjj maatschappijen, die verzekeren tegen stormschade. Speciaal nummer van „Wendingen" Officieel is het oecumenisch ge sprek tussen Rome en de kerken der Reformatie nog niet begonnen. Toch is de wederzijdse belangstel ling groeiende. Een symptoom daarvan is de aanwezigheid van Rocms-Katholieke waarnemers op de conferentie van de Wereldraad der Kerlcen in Amsterdam, welke deze zomer zal worden geho.uden. Dat informele contact openbaart zich vooral in persoonlijke ontmoe tingen, en meer nog dan in ons land hebben die contacten elders plaats, in België en Frankrijk. Daar ook voltrekt zich in het Rooms- Katholieke kamp een ontwikke ling, die een zekere toenadering, een beter begrip vergemakkelijkt. En daar kan het U gebeuren, dat een geestelijke U verzekert, dat hij de apologetiek een ellende vindt omdat deze verhindert dat men el kaar meer ontmoet en van elkaar leert. Trouwens ook aan de kant der niet Rooms-Katholieken be staat heel wat misverstand en aan beide zijden zal een verkenning en bestudering van het „andere ter rein' 'nodig zyn. Hoe zeer deze ontmoeting, of zij door de beide partijen al of niet wordt gewenst, een feit is hetzij in positief of in negatief opzicht blijkt ook uit de verschijning van een ruim 100 blz. tellend speciaal aan het Rooms-Katholi- cisme gewijd nummer van het maandblad „Wendingen". In het woord ten geleide wordt gezegd, dat we overal en voortdu rend met de kerk van Rome in aanraking komen en dat daarom niemand aan de noodzaak ontkomt om zijn houding tegenover deze kerk te bepalen, dat het van het grootste belang is, dat dit op de juiste wijze geschiedt en dat het bijvoorbeeld volstrekt onvrucht baar is om anti-rooms te zijn of te worden en zijn heil t- zoeken in een negatieve afweerhouding. De redactie merkt op, dat het niet moeilijk zal vallen verschillen aan te wijzen tussen de medewer kers aan dit nummer, maar „van allen kan gezegd worden, dat zij denken en leven in de spanning, ontstaan door aan de ene kant de volstrekte souvereiniteit van God in Jezus Christus te belijden en aan de andere kant een radicale solidariteit met de wereld voor te staan. Vandaar het zware accent op de zelfstandige onovergedragen Christusheerschappij en de afwij zing van alle „natuurlijke' 'theolo gie en synergisme, vandaar óók de positieve aanvaarding van ^e de mocratie en de afwijzing van alle clericaal collectivisme en verker- kelijking van het leven. De bouw van de kerk en van de Katholici teit moeten zich naar Reformato risch belijden schikken onder de bouw der openbaring." Ziedaar wat hen in conflict brengt met Rome. Daarnaast wordt er echter op ge wezen dat de hand ook in eigen boezem moet worden gestoken. En ds. D. Tromp zegt in zijn artikel over „Natuur en Genade" o.m. dat er „vrijwel geen enkele aangelegen heid is waartegenover wij ons kri tisch uitlaten ten aanzien van het Rooms-Katholicisme of wij moeten ons even kritisch uitlaten tegen over het eigen vlees, Van welke ketterij ook het Rooms- Katholicisme kan beschuldigd worden, wij vinden deze in een of andere vorm steeds in de historie der kerken der Reformatie terug." De rijke inhoud van het nummer wordt verder gevormd door o.m. de volgende bijdragen: dr. H. v. d. Linde: De uitbouw van de catholi- citeit der Reformatie als voor naamste taak; en: Rome. het Oos ten en Oecumene; prof. dr. G. v. d. Leeuw: Het cultureel aspect van de confessionele splitsing in de Kerk van Christus; N. Stufkens: Rooms-Katholicisme en democra tie; A. C. J. v. d. Poel; De kerk van Rome cn de kerk van Canter bury; en C. D. Moulijn: Rooms- Kat'holieke Cultuurpenctratie. Om een voorbeeld te noemen; een verzekerde beweert schade te hebben opgelopen door storm. De verzekering neemt dit niet voet stoots aan, maar stuurt een aan vraag in over de windrichting en -kracht op de bewuste dag in de woonplaats van de verzekerde. Het hangt dan van de verklaring van de afd. Klimatologie af, of de ver zekerde al of niet vergoeding krijgt. Ook voor rechtszaken zijn de ge gevens omtrent de weersgesteldheid van grote waarde. Zo werd er laats een boer betrapt, die water bij zijn melk had gedaan. De boer beweerde, dat zijn bussen met melk "s nachts open gestaan hadden en dat de zware regenval van die nacht er de oorzaak van was Hij viel door de mand door een verkla ring van Klimatologie, waarin ge zegd werd. dat het die nacht vrij wel niet geregend had. Voor de verstrekking van deze gegevens, heeft men de beschik king over de waarnemingen van een groot aantal stations: behalve de Bilt en de vier hoofdstations (Den Van een der medewerkers van het KNMI in Dc Bilt ontvingen wij een bijdrage, waarin de werkzaam heden van de derde afdeling Klimatologieworden belicht. De ze afdeling geniet geen grote be kendheid onder de buitenstaanders, omdat zij „vertelt" van het ver leden, in tegenstelling tot de weer dienst, die altijd dc toekomst „voorspelt." Helder. Vlissingen, Groningen en Maastricht) 30 z.g. termijnstations, die maandelijks hun waarnemingen van temperatuur, wind, bewolking en neerslag inzenden Verder bijna 300 regenstations, 19 zonneschijn- stations, enige speciale windstations langs de kust van de Noordzee en langs het IJselmeer, een aantal on weerstations en stations voor het waarnemen van optische verschijn selen. Een regenwaarnemcr is alleen uitgerust met een regenmeter, een cylindervormige bak met een trech ter er op. De neerslag komt via de trechter onder in de bak terecht en kan niet meer verdampen. Elke morgen (als er tenminste iets is ge vallen! wordt de regenmeter ge leegd in een maatglas en zodoende kan men de gevallen hoeveelheid in tienden van mm. nauwkeurig op meten. Zon cn nachtvorstf Op de Zonneschijnstations wordt de zon geregistreerd door een zon- neschijnmeter Deze bestaat uit een glazen bol. waar een registreer- strook achter wordt bevestigd. De bol werkt als een brandglas en staat zó opgesteld, dat de zon er van opkomst tot ondergang op kan schijnen Zodra de zon schijnt wordt er een spoor gebrand in de strook, maar als er ook maar even een wolk voor de zon komt. wordt het spoor onderbroken. Zodoende kan men precies aflezen hoe lang en wanneer de zon geschenen hoeft. De windstations zijn uitgerust met een zelfrpgistrerende windsnel- heidsmeter, waarvan we de be schrijving achterwege laten, daar deze ingewikkelder is dan die van een regen, of zonneschijnmeter. De onweerswaarnemers noteren wanneer er onweer voorkomt en geven voorts alle bijzonderheden, zoals het tijdsverloop tussen blik sem en donder, hoe hard het waaide en of er hagel is gevallen. De waarnemers van optische ver- Reshevsky: De Amerikaanse meester is volmaakt tevreden over de eerste tien ronden van het tournooi om de wereldtitel Alvorens wat dieper in te gaan bp het hardnekkige gevecht tussen Euwe en mijzelf mijn tegen stander was terecht belust op een heel punt en ik had na de neder laag van Keres voldoende aan re mise om de tweede plaats te bezet ten wil ik deze gelegenheid be nutten om de organisatoren van dit tournooi om de wereldtitel mijn oprechte dank te betuigen voor de wijze waarop men een en ander heeft georganiseerd. En niet in de laatste plaats denk ik hierbij aan de scheidsrechters, zo voortreffe lijk aangevoerd door de eeuwig jonge en eeuwig beminnelijke prof. Vidmar. Ik ben volmaakt tevreden over de regeling der eerste tien ronden van dit tournooi. Vorige week Vrijdag is de laatste partij na een fel gevecht in een vreedzame remise geëindigd, een resultaat dat dr. Euwe stellig slechts matig tevreden zal hebben gestemd. Ik ben voldoende beloond met het halve punt dank zij een langdurige nachtelijke analyse. Wie alleen afgaat op de stand na de eerste helft, waarbij Botwinnik de enige ongeslagene zo fraai aan de kop gaat, zal licht ge neigd zijn gretig te beamen, dat de einduitslag hiervan niet ver zal verschillen, temeer omdat Botwin nik zo redeneert men aan 12 remises voldoende zal hebben. Zonder mij aan enige voorspelling te wagen moge ik er toch wel op wijzen dat aan remises een nadeel kleeft: een medegegadigde voor de titel, die regelmatig wint. loopt dan steeds een half puntje in. Wat zal Euwe doen? En dan is het de grote vraag, wat Euwe in Moskou zal preste ren. Spelend als in zijn laatste partij en dan bevrijd van de spanning in „e.igen home" voor „eigen publiek" te moeten spelen zal hij stellig geen vijf partijen verliezen. De Nederlandse matador heeft in de eerste helft teveel te genslag gehad, waarbij ik o a. her inner aan zijn eerste partij tegen Smyslov, waarin het welverdiende hele punt in een nul werd omge zet. Wat mijzelf betreft ben ik natuurlijk ontevreden over mijn beide partijen tegen Botwinnik. De tweede had ik stellig moeten winnen. Daarentegen had ik tegen Euwe moeten verliezen, zodat mijn balans wat voorspoed betreft goed in evenwicht is. Keres en Smyslov, die beiden 50% scoorden de jongste Russische deelne mer verraste hierdoor iedereen zullen evenmin ontevreden zijn, ook al heeft men Keres, in de laat ste ronde tegen Botwinnik, niet te rug kunnen kennen. En dat na zijn uitstekende start! Overigens zullen Keres en Smyslov wanneer zij in Moskou weer 50% scoren, met 10 punten niet zo ver beneden de winnaar eindigen. Na deze acht partijen, die wij tegen elkaar hebben gespeeld, heb ben wij elkaar leren kennen. Het is mijn vaste overtuiging dat we in Moskou opnieuw „tot de tanden" gewapend de degens zul len kruisen. Elk heel en half punt je is in deze „schaakworsteling" van te veel belang om niet steeds volledig „geladen" in het strijd perk te treden. Dit geldt on danks zijn haast te grote achter stand zowel voor Euwe als voor de anderen! Geen prognose Ziedaar ook de voornaamste re den dat ik mij 'niet waag aan een prognose. Er zijn weinig dagen voorbijgegaan waarop mij niet ge vraagd werd hoe of ik de kansen taxeerde. Steeds heb ik geant woord: „Als wij allen 20 partijen achter de rug hebben zal ik U zeggen wie er wereldkampioen is geworden!" Neemt men het mij kwalijk, wanneer ik deze woorden tot be sluit nog eens herhaal? Tenslotte moet ik eerlijk toege ven dat ik vrij pessimistisch ge stemd was na het afbreken van de partij tussen Euwe en mijzelf in de laatste ronde. Ik verwachtte als afgegeven zet inderdaad 41. Td3 e3. De nachtelijke analyse wees echter uit dat in dit geval echter de mogelijkheden remise te hou den groter waren dan na 41. Kfl gl, omdat de z waf te aanval dan spoedig dood loopt. Ook 41 Da2d2 en 41g7g6 bren gen dan geen uitkomst meer. Voor al na 41g7g6 is het offer van de witte g-toren zo sterk, dat verlies niet is te ontgaan. Na 41. Td3e3 was ik geheel op bekend terrein en wist remise te houden, daar na het herstel van het materiele evenwicht de wit te stelling niet voldoende winst mogelijkheid bleek te bevatten. Een „narrow escape" eneen goede leer voor de resterende par tijen in Moskou tegen de Neder landse meester! De volgende laatste IN het huis van de gehangeoI'Si spreekt men niet over c>rB strop. Vandaar vermoedelijk dHigR Louis Dalmas, die in het FransJH ex-illegale blad Combat 'n hu -r veringwekkend overzicht geef van de nieuwe soorten wapenJH waarmee de eventuele volgend! :'M oorlog zal worden uitgevochtetjjj in zijn artikel slechts spreewB van „la prochaine dernière" - de volgende laatste TournalijdM tieke sensatiezucht? Neen, bit-t^si tere noodzaak, om te gewagenH van de „geheime wapenen" die B ons wachten, als Het artikel hiernaast is eenHfl samenvatting van Dalmas' ra-ral laas. batie" kort zijn hetgeen bet™ kent, dat zij betrekkelijk snel re sultaat moet hebben. Een Amerikaans tijdschrift wijd de onlangs een artikel aan een gas, dat tegen het eind van de oorlog door de nazi's moet zijn uitgevon den en dat een van hun laatste ge heime troeven moet zijn geweest. Dit gas, bekend onder de geheim zinnige naam Tabun of Sarin, tast de huid en de weefsels niet aan, en ook de luchtwegen niet, maar het zenuwstelsel. Het is onzichtbaar, reukloos en kan op geen enkele andere wijze worden waargeno men. Het dringt door gasmaskers heen en kruipt door de huidporiën, waarna het de zenuwen en de her sens aanvreet. Het veroorzaakt congestie, hoofdpijn en neiging tot braken: de oogzenuwen worden vernield, wat blindheid tengevolge heeft. En na stuiptrekkingen die verscheidene uren duren, sterven de slachtoffers. En met al deze uitvindingen gaat gepaard een verdere vervolmaking van de „klassieke" wapens: vuur monden kunnen door electrische apparaten hun trefkans tot op hon derd procent verzekeren; radar verschaft de mogelijkheid om pro jectielen over grote afstand te richten; duisternis is geen hinder paal meer; reactiebommen kunnen vluchtende vliegtuigen achtervol gen; luchtvloten bezitten een actie radius van meer dan 15 000 km... schijnselen hebben de taak om alle bijzondere lichtverschijnselen, die in de atmosfeer voorkomen, waar te nemen, zoals kringen en kransen om zon of maan. Het is te begrij pen. dat de laatstgenoemde waar nemingen alleen van nut zijn voor de wetenschap en niet voor de weerkundige gegevens. Al deze waarnemingen worden op de derde afdeling verder uitge werkt en in het archief opgeborgen om er weer uitgehaald te worden voor een of ander klimatologisch onderzoek, of voor het verstrekken van gegevens. Ook de Landbouwmeteorologie ressorteert onder de derde afdeling Deze verwerft de laatste tijd steeds meer bekendheid bij de land- en tuinbouw, door het uitgeven van de nachtvorstverwachting en het waarschuwen voor het optreden van aardappelziekte, als de weersge steldheid hier kritiek voor is of wordt. Men ziet, ook de derde afdeling is zeker van belang voor de buiten wereld. zij het dan in vergelijking met de „weerdienst" in tegenge stelde zin De Weerdienst vertelt van de toekomst; de Klimatologie van het t erleden. (Ingezonden mededeling) Hij fladdert van de wonderdok ter naar de waarzegger en van de waarzegger naar de hypno tiseur. Daargeloofthij in, maar in vitaminen gelooft hij niet. Dat is hem te eenvoudig. Dat al z\jn kennissen die af mattende voorjaarsmoeheid overwinnen met Noury CCC- tabletten en zich kiplekker, sterk en fit gevoelen, zegt hem niets. Hij sjokt liever (zonder Noury CCC-tabletten) moe. loom en lusteloos het voorjaar door. Is U een flad- deraar Of neemt U regel matig Noury CCC-tabletten 7 eezv f-r JflaJjeTcfr De Leidse hoogleraren prof. dr S. E. de Jongh en prof. dr P. J. Gail- lard zijn uitgenodigd, tezamen ge durende het cursusjaar 19481949 de buitenlandse Franqui-leerstoel aan de Gentse universiteit te bezet ten. Beide hoogleraren zullen deze vererende uitnodiging waarschijn lijk aanvaarden.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 4