DAGBLAD VOOR AMERSFOORT DOODSTRAF tegen Rauter geëist Bewogen relaas van proc.-fiscaal Nederland vooraan bij bouwen van „Onze grootste oorlogsmisdadiger" Binnenvaart tussen Britse en Sovjetzone ligt stil Himmlers geest bezielde hem Plan-M. Maandag in werking Amsterdams raad wil zevende wethouder Philips mêbkt een beter toestel dan waar ter wereld! Zaterdag 3 April 1948 Achtste jaargang, No. 985 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330. Banlr: Rotterdamsche Bank. - Postbus 9 - Abonncment»- prijs 31 cent p. w. of •».- p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrllaan i, Amersfoort Telefoon redactie 4291, Telefoon administratie 6235. „Ik verzoek U recht te doen aan hen die vielen voor de Nederlandse onafhan kelijkheid, ik eis daarom tegen de gedaagde de doodstraf', aldus besloot mr. J. ■Zaayer zijn requisitoir in de zaak Rauter. Twee dagen heeft de zaal van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage weerklonken van interrupties van Rauter wanneer hij het niet eens was met het betoogde; zijn snijdende „Nein", 1 »Ja"» en »»Bitte", zijn verstomd en de procureur-fiscaal heeft het woord om de aanklacht voor te lezen. Er heerst onder de ban i van de woorden van Mr. Zaayer spanning en diepe stilte in de zaal nu hier een bewogen relaas wordt gegeven van de wan daden van degene „die het Nederlandse volk ziet, als onze grootste oorlogsmisdadiger". voor het welslagen ervan zodat hij sqhuldig is aan het wegvoeren van Mr. Zaayer zegt: Wanneer het I oordeel over Musert's landverraad niet zo moeilijk was, moeilijker is het nu een vonnis geveld moet worden over een strijdbare figuur I als Rauter. Ik wil niet beweren dat oorlogvoeren op zichzelf strafbaar R is, zelfs het oorlogvoeren met i wrede hand behoeft nog niet im- B mer een reden voor bestraffing te zijn. Ik zal hier echter hebben aan 4 te tonen dat de door Rauter bedre- i ven misdaden daartoe wèl aanlei ding geven. Mr. Zaayer verdiept zich vervol gens in het internationale recht, zoals dat in het bijzonder is toege past in Neurenberg. „Wat daar als i bewezen is aangenomen over het voeren van een aanvalsoorlog en de politiek tegen de Joden behoeft hier verder geen bewijs. Hij ver volgt: „Rauter heeft zich beroepen l op bevelen van hogerhand om zich zelf daarmede van schuld vrij te t pleiten. Ik wil hier citeren wat daaromtrent in Neurenberg is ge zegd. Ik lees daar in hel vonnis over de grote oorlogsmisdadigers: In- dien een lid van een roversbende zich gedraagt naar de erecode van de bende en de bevelen van het opperhoofd, dart zal hij bin' nen de bende als een goed lid worden beschouwd maar als hij gevangen genomen wordt, zal hij bezwaarlijk op grond daarvan straffeloosheid mogen verwach- ten." Mr. Zaayer gaat vervolgens in op de pogingen van Rauter om de ob jectiviteit van de rechtbank in twijfel te trekken. Deze pogingen kunnen geen ander doel hebben dan Rauters verlangen te worden gekroond met de martelaarskroon. Hij karakteriseert de persoon van Rauter als een Oostenrijkse super- nationalist en een geboren soldaat. Hij heeft zich in dienst gesteld van de zaak van het nationalisme en heeft van ganser harte gehol pen een aanvalsoorlog tot een over winning te brengen zonder dat morele maatstaven daarbij een rol speelden. Karakteristiek in dit verband is dat Rauter in een brief aan Himmler de Duitse geueraal von Wiihlisch, die ziek niet wilde lenen voor het fusilleren van gijzelaars noemde. „weich und schwach" Mr. Zaayer besluit hier mede zijn beschouwingen over de persoon Rauter en gaat een voor een de zeven punten van de aanklacht na. De Jodenvervolging De Jodenvervolgingen acht mr. Zaayer genoegzaam bewezen. Rau ter is niet alleen schuldig aan het zo goed mogelijk uitvoeren van de verstrekte bevelen maar boven dien aan het zelfstandig ontwerpen daarvan. Dc arbeidsinzet Ook inzake de z.g. Arbeidsinzet acht de procureur-fiscaal Rauters schuld bewezen. Rauter zelf im mers heeft hiervoor de plannen ontworpen. Hij heeft alles gedaan hónderdduizenden en aan de dood van tienduizenden. De meubclroof Vervolgens kwam de door Goe- ring bevolen actie tot het wegha len van meubilair aan de orde. Uit de aanklacht blijkt, dat Goe- ring hiermede speciaal het Neder landse volk wilde treffen, omdat dit zich zozeer verheugde over de geal lieerde bombardementen op Duits land. Rauter heeft zich hier hoog stens tegen de taktiek verzet: met de bedoeling van de maatregel stemde hij ten volle in. Mr. Zaayer achtte ook deze maatregel in strijd met het landoorlogreglement, daar niet alleen onmisbare doch ook on vervangbare goederen waren ge roofd. De roof der radiotoestellen Hoewel de procureur-fiscaal het recht van een bezetter niet wilde betwisten om de bevolking van een bezet gebied het luisteren naar vreemde radiozenders onmogelijk te maken, het confisceren van de luisterapparaten acht hij eveneens een strafbare daad. De studentenactie *Mr.. Zaayer weigert te geloven dat de maatregelen die Rauter na de aanslag op Seyffart tegen de studenten heeft genomen alleen voortvloeiden uit orders van ho gerhand. Hij heeft alles gedaan om de studenten, „Plutokratensöhne" zoals hij ze noemde, in handen te krijgen en schrok daarbij voor geen maatregelen terug. De repressaillcs Het zesde en zevende punt van de aanklacht combineert mr. Zaayer. Represailles zijn volgens hem weliswaar volgens het oorlogs recht niet absoluut verboden, maar mogen alleen worden toegepast als de bevolking collectief schuldig is. Absoluut ongeoorloofd is het echter mensen zonder enige vorm van recht om het leven te brengen. Dit zelfde geldt natuurlijk ook voor de „Silbertanne"-moorden. De Duit sers maakten van represailles te gen de bevolking een systeem. Zij waren een deel van Uw politieterreur", zegt de aankla ger met stemverheffing, met collectieve geldboeten ,met meu beldiefstal, met arrestatie van onschuldigen, met gevangenne ming van familieleden van on derduikers en vooral met de „Sil- bertanne"-moorden vestigden de Duitsers, met U, Rauter als voor naamste schuldige, een regiem van angst in ons geknechte land. Weliswaar kwamen de beve len grotendeels uit Berlijn, maar hier in Nederland was gij, Ray- ter, de stuwende motor, gij nam de beslissingen, gij liet de ter reurmaatregelen uitvoeren. Door Uw leiding en Uw voorbeeld zijn in ons land de „boze geesten" opgeroepen. Het hele Duitse volk acht ik schuldig aan de ellende, die in dc bezetting over Nederland gekomen is, maar in U zie ik de man, die in Himmler's geest de Duitsers hier heeft aangespoord en bezield". Na nogmaals een overzicht ge geven te hebben van de misdaden, waarvan Rauter in de tenlasteleg ging beschuldigd wordt en die de procureur-fiscaal genoegzaam be wezen achtte, eiste mr. Zaayer ten slotte de doodstraf, daarbij het Hof vragend recht te doen aan hen, die in de strijd voor de Nederlandse onafhankelijkheid gevallen zijn. W. Vogt aanvaardbaar geoordeeld De A.V.R.O. bericht, dat de minis ter van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen in aansluiting op zijn beschikking van 15 September 1947 heeft bepaald, dat de heer W. Vogt, directeur van de A.V.R.O., als lei dende functionaris in het radiobestel zal kunnen worden aanvaard. De minister nam deze beslissing op grond van de uitspraak van de com missie-Drost, nadat de procureur fiscaal bjj het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam de heer Vogt onvoor waardelijk buiten vervolging had gesteld. Gistermiddag overleed te 's-Gra venhage de kolonel van de generale staf K. Metting van Rijn, die juist dezer dagen was aangewezen om de nationale reserve" op te bouwen. Nederland opgeschoven naar vierde plaats Het Amerikaanse Congres heeft het hulpprogram voor het buitenland ten bedrage van 6.098.000.000 dollar naar het Witte Huis gezonden, ter on dertekening door president Tru man. Lovett, de onderminister van buitenlandse zaken, heeft verklaard dat het plan- Marshall Maandag a.s. in wer king treedt. Het grootste deel van de eerste scheepsladingen is bestemd voor Groot-Brittannië. Daarna komen achtereenvolgens Frankrijk, Italië, Nederland, YVest-Duitsland, Belglë- Luxemburg, Oostenrijk, Grieken land, Denemarken, Ierland, Noor wegen, Zweden, Turkije en IJsland. Zwitserland en Portugal, die weinig hulp nodig hebben, komen eerst la ter aan de beurt. Do steeds slechter wordende economische toestand van Ne derland, zo zeiden autoriteiten, heeft de Amerikaanse regering er toe gebracht het naar de vierde plaats op te schuiven. De eerste scheepsladingen zullen voornamelijk beslaan uit kolen, graan, vetten, olie. katoen en pe troleum. Elk der deelnemende landen zal, om hulp te kunnen krijgen, daar voor een aanvraag moeten indienen Hierbij moet beloofd worden dat de Europese landen zich zullen houden aan het beginsel van samenwerking teneinde het herstel van Europa te bewerken. De aanvragen zullen la ter door bilaterale overeenkomsten worden vervangen. Indonesië koopt goed uit Amerika De Indonesische Republiek heeft de aankoop van Ameri kaanse industrie-goéderen ter waarde van 500 millioen dol lar, te verdelen over vijf jaar, bekrachtigd. Dit is meegedeeld door dr. Her- ling Lach, de Indonesische minis ter van openbare werken. Hij ver trok vandaag met dr. Ali Sastra- rnidjojo, de minister van onder wijs, uit Washington om via Ne derland naar de Republiek terug te keren. Lach gaf toe. dat een definitieve regeling in sommige opzichten af hangt van de uiteindelijke over eenkomst, die er tussen de Neder landse regering en de Republiek zal worden getroffen inzake de po litieke toekomst van Indonesië, maar hij voegde eraan toe, dat de Republiek van plan is, het aan koop-programma door te zetten, wat er ook gebeurt. De Republiek stelt zich voor de benodigde fondsen bijeen te bren gen door de verkoop van de vele grondstoffen, o.a. rubber, mangaan en tin. De vier voorzitters dor niet com munistische fracties in do Amster damse gomeenteraad, dlo onlangs do motie Indienden waarin de belde communistische wethouders van dc hoofdstad werden uitgenodigd hun zotels ter beschikking to stellen omdat zli niet meer het vertrouwen der leden dezer vier fracties genie ten, op welke uitnodiging de wet houders niet Ingingen, hebben thans B. en \V. een voorstel doen toeko men om over te gaan tot de benoe ming van een zevende wethouder teneinde aldus do toelichting daarmee een herverdeling van do functies In het college van B. en \V. to bereiken. Meer melk beschikbaar voor schoolkinderen Opnieuw kan enigo uitbreiding worden gegeven aan de algemene melkvoorziening op scholen. Dc voor deze voorziening beschikbare hoeveelheid melk ls nader vastge legd op in totaal 450.000 liter per weëk. Deze hoeveelheid maakt het mo gelijk thans nog 60.000 70.000 kinderen meer in de gelegenheid te stellen om, uiteraard tegen beta ling, 4 X per week V*. liter melk op school te gebruiken, zonder dat hiervoor melkbonncn behoeven te worden ingeleverd. Het centraal schoojmelkcomlté (Laan van Mcerdervoort 84 te 's-Gravenhage) zal belangstellen den (gemeenteraden, schoolhoofden enz.) op verzoek de richtlijnen ver strekken, welke momenteel voor de organisatie en de uitvoering der schoolmelkvoorzienlng gelden. Niet verboden, maar Te Praag wordt het bericht uit buitenlandse bron tegengesproken, als zou het luisteren naar buiten landse radiostations in Tsjechoslo- wakije zijn verboden. Men deelt mede, dat de betreffen de wetsbepaling als volgt luidt: „Ieder, die het luisteren naar bui tenlandse radiostations, die de re publiek Tsjechoslowakijo vijandig gezind zijn, organiseert, zal worden uitgesloten van het kiesrecht, van alle organisaties en van alle poli tieke activiteit". Communistische vergade ring te Ostende verboden Een communistische vergadering, die Zaterdag te Ostende nou worden gehouden en waarop de vicc-voor- zitter van de Engelse communis tische partij, Palme Dutt, het. woord zou voeren, is verboden omdat z(j samenvalt met het bezoek van Montgomery aan die stad. De waarnemende burgemeester van Ostende heeft verklaard, dat de vergadering op een andere dag zal worden toegestaan. Breder vlucht der KLM Naar U.P. verneemt heeft de raad voor de luchtvaart van de Zuid-Amei'ikaanse staat Chili met algemene stemmen de KLM ge machtigd tot het openen van een vliegdienst van Amsterdam op Santiago. De KLM zou voornemens zijn deze dienst in Juni van dit jaar te openen. Engeland en Amerika zullen zich niet uit Berlijn laten verdringen Allo verkeer over de binnenwateren tussen de Britse en dc Sowjet-zone van Duitsland is stilgelegd, hebben de Britse bezcttingsautoriteiten Vrij dagavond medegedeeld. De maatregel is genomen, omdat dc Sowjct-auto- riteitcn de geldigheid van dc papieren van dc binnenschippers niet meer wilden erkennen. Van Sow jet-zijde zijn con recks ernstige beschuldigingen jegens dc Westelijke geallieerden geuit aangaande „het roven en plun deren van Berlijn". Men neemt aan, dat het geallieerde militnire bestuurs bureau (Kommnndantur) zal ophouden te bestaan. Do Sowjet-afgevonr- digdc heeft meegedeeld, dat géén Sowjct-deolncming aan het werk van do zes voornaamste commissies van het bestuursbureau meer zal plaats hebben. Dc „Kurier", ccn onder Franse licensie verschijnend 'blad In Berlijn, meldt, dat er een aanzienlijke concentratie Sowjct-tankeenhcden is waar genomen rond de stad Mciningcn, 25 km van dc zonegrens. Volgens het blad bereiden de Sowjettroepen grootscheepse manoeuvres binnen enkelo weken voor. Legerkringen in Washington be twijfelen dat de Russen in Berlijn een gewapend conflict zullen uitlok ken, doch twee hoge functionaris sen gaven te verstaan dat de situa tie ernstig genoeg was om het Con gres voortdurend op de hoogte te houden. Minister Forrestal ken schetste de toestand in Berlijn als „hard tegen hard". Voedselvoorziening bedreigd Do geruchten, die in Londen de ronde deden, dat Bcvin do vier mi nisters van buitenlandse zaken bij een zal roepen om de situatie in Berlijn onder het oog te zien, wor den in welingelichte Londcnse krin gen niet bevestigd. Wel schijnt ech ter vast te staan, dat Bevin alle mo gelijke pogingen doet om een einde te maken aan de impasse, die voor al als ernstig wordt beschouwd, om- Amerikanen omsingelen Russisch gebouw Amerikaanse soldaten hebben Vrijdagavond laat het gebouw omsingeld, dat door de Russen wordt gébruikt als hoofdbureau voor dc spoorwegen in de Oos telijke zone. Het gebouw ligt in de Amerikaanse sector van Berlijn. De Russen werd meegedeeld, dat zij het gebouw wel mochten ver laten, maar niet terugkeren. Zij vroegen daarop of dit betekende dat zij er uit gezet .werden. Dc bevelvoerende Amerikaanse offi cier antwoordde alleen dat zijn be velen luidden, geen Russen in het gebouw binnen te laten. Verscheidene hoge Russische autoriteiten, waaronder een gene raal, verlieten het bureau. Van ochtend waren er echter nog steeds enkele Russen in het gebouw. Ook dc Franse regering heeft het treinverkeer met Berlijn stopgezet Zeventien Amerikaanse vliegtui gen hebben gisteren 27 ton levens middelen voor de Amerikaanse sector aangevoerd. dat de Westelyko mogendheden ruim een millSocn inwoners van do Duitse hoofdstad van voedsel moe ten voorzien. Dit is slechts moge lijk, wanneer de verbindingen met Berlijn hersteld worden. Bevin heeft van het Britse hoofd kwartier te Berlijn een uitvoerig rapport gevraagd. In politieko krin gen wordt verwacht, dat Bevin zo spoedig mogelyk een verklaring over de situatio zal afleggen in het Lagerhuis, dat Dinsdag voor het eerst weer bijeen komt. Officieel is men te Londen de me ning toegedaan, dat hoewel de Rus sische actio to Berlijn van ernstige aard is, geen onmiddellijke noodlot tige crisis verwacht behoeft te wor den. Men gelooft dat de dreigende houding, die do Russen ten aanzien van de positie der Westelijken to Berlijn aannemen, zal verminderen, wanneer do Westelijke mogendheden vasthouden aan hun wettelijk recht tot verblijf in Berlijn. Zowel in Londen als in Washing ton hebben regeringswoordvoerders dan ook tc kennen gegeven, dat men er in Britse, rasp. Amerikaanse kringen niet over denkt, zich uit Berlijn to laten terugdringen. Ook in Parijs verluidde, dat de Franse autoriteiten doordrongen zijn van do noodzaak, met de Britse on Ameri kaans© militaire besturen één lijn te trekken. Taylor was bij Franco Myron Taylor, president Trumans speciale vertegenwoordiger b(j hel vaticaan, was Donderdag in Ma drid. Hij heeft daar vijf kwartier gesproken met generaal Franco, over het onderwerp is niets bekend. Slechts de directeur-gene raal van de afdeling politieke eco nomie van het Spaanse ministerie van buitenlandse zaken, was bij het onderhoud als tolk aanwezig. In po litieke kringen meent men evenwel, dat Taylors positie tamelijk pijnlijk is geweest nadat dc Congrescom missie Spanje had uitgesloten van de Marshallhulp. T N TELEVISIE schuilen gro- 4- /xtri cji A_An "f \7"£i 11 (VAVC Ite industriële mogelijkheden. LC1C V 1Ö1C Uil L V dllg Cl Eerst een hartig woord met Nel van Vliet De voorzitter der sportcommissie van de Koninklijke Nederlandse Zwembond heeft verklaard, dat van de zijde van de Zwembond zeer ze ker geen drang op Nel van Vliet zal worden uitgeoefend om naar ons land terug te komen. Mocht Nel uit Chicago terugkeren, dan zal in de eerste plaats nauwkeurig wor den nagegaan, of z\] haar amateur- status heeft behouden en of haar tijden zodanig zijn, dat zii in vorm niet is achteruit gegaan. Verder verklaarde de heer Wesselo. dat de berichten als zou Nel van Vliet na de Olympische Spelen onmiddellijk weer naar Amerika terugkeren, eventueel met de bedoeling zich t* naturaliseren, een pijnlijke indruk hebben gemaakt. Het is niet bepaald bevorderlijk voor de ploeggeest zo iemand uit te zenden en al zwemt men nu nog zo snel. een geest van saamhorigheid is toch ook heel wat waard en dezo mag niet geschaad worden, ook met door een zwem-ster. En daar om zal, als Nel van Vliet Inderdaad naar Nederland terugkomt, eerst een hartig woordje met deze zwem ster gesproken moeten worden. - te industriële mogelijkheden, vooral voor de toekomst. Er is nog nimmer een technische nieuwigheid geweest, die het op de duur niet won van verouder de denkbeelden. De spoorweg heeft het gewonnen van de trek schuit, de electrische tram van de paardentram, het „duivels- instrument" de telefoon is ge meengoed geworden, zo zal ook de televisie er komen. En als zij eenmaal een behoefte-element is geworden, zoals de radio het nu is, zal het fabriceren van televisieontvangers aan duizen den mensen werk geven. Philips kan het oude werelddeel in de industriële fabricage de leiding geven, zoals blijkt uit onder staand artikel. (Van on:3 speciale verslaggever) NEW YORK telt op het ogenblik 750.000 mensen met een tele visie-ontvanger. In Londen waren eind 1947 reeds 32.700 mensen aan gesloten bij de televisie-dienst van de B.B.C. In Nederland is nog steeds geen televisie te zien. En toch, toch is Nederland thans verder met de oplossing van de televisie-problemen dan Engeland en Amerika en kan Phii-'ps betere televisie-ontvangers bouwen dan beide genoemde landen. Ze zullen erheen zelfs binnenkort geëxpor teerd worden. En toqh, hebben wü bij Eindhoven de wereldpremière Cameraman en omroepster nemen vlak voor de uitzending nog even het programma door. moeiende geschitter waren geheel verdwenen. Men kan, van een be hoorlijke afstand, rustig naar de beelden kijken en genieten van de combinatie van beeld en geluid. beleefd van een televisie-voor stelling. Want het was voor de eerste keer dat Philips een te levisie-uitzending gaf met een industrieel gefabriceerd pro jectie-systeem, werkend met 567 beeldlijnen cn 25 beelden per seconde, een systeem dat beter is dan het Amerikaanse en veel beter dan het in En geland toegepaste. De beelden, die we bij deze uit zending zager, waren van voor treffelijke kwaliteit. Zij waren scherp, hèt ^„sneeuwen" zoals het heet, het ineenstorten van het beeld, de vertekening, bet ver- Het Philips laboratorium heeft in Eindhoven een 5 kilowatt tele visiezender in bedrijf gesteld, die voorlopig gedurende vier uur per week diverse programma's en films zal uitzenden. Deze uitzen dingen dragen nog een experimen teel karakter. In Eindhoven en omgeving zal een bcpe.kt aantal ontvangtoestellen worden geplaatst bij technici van Philips, die de uit zendingen zullen bestuderen en zo doende hoopt men voldoende erva ring op te doen, teneinde uitzen ding en ontvangst zo te verbeteren, dat men een vrijwel volmaakte ontvangst kan verzekeren, zodra het mogelijk is, de ontvangers aan het publiek te vëtkopen. Komt het gauw? KOMT er gauw televisie ln Ne derland? In wezen is zU er al. De zender is er en nieuwe zenders kunnen worden gebouwd. De ont vangers kunnen snel gefabriceerd worden, zodra er een afzetgebied voor is; het wachten is slechts op dc instantie, of de combinatie van instanties, die het initiatief zal ne men om met de uitzendingen te be ginnen. De prijs van de ontvangtoestel len zal naar schatting ongeveer die zijn van de tegenwoordige dure radiotoestellen, maar de mening van Philips is, dat er een begin moet worden gemaakt, opdat de televisie zich ook in Nederland kan inburgeren, zoals zij dat reeds in Londen en New York heeft gedaan. En er ka nu een begin gemaakt worden, omdat de beeldkwaliteit, welke thans bereikt is, als een eco nomisch optimum moet worden be schouwd. Beter dan de beelden, die we bij de première zagen, zal he£ voorlopig niet kunnen, want met zulke televisie-beelden zou Neder land zich eensklaps, vooraan in de rij der televisie-uitzendende lan den hebben geplaatst. Heeft het zin in Nederland met televisie te beginnen? Naar onze mening stellig. Er zullen weliswaar allerlei weerstanden overwonnen moeten worden, wellicht die van de radio-verenigingen: er zullen financiële moeilijkheden overwon nen moeten worden, want men kan bij televisie niet volstaan met één zender, doch er zouden in verschei dene bevolkingscentra zenders ge plaatst moeten worden, omdat de actieradius van een televisie-zen der ongeveer 30 km bedraagt. Maar de voordelen zijn groot; op technisch gebied heeft Nederland altijd vooraan gestaan; het was een van de eerste landen, die met ge regelde radio-uitzendingen begon en thans dreigt het met de uitzen ding van televisie achterop te ge raken, ofschoon het een eerste plaats kon innemen. En als Neder land, dat, wat de industriële fabri cage van beeldontvangers betreft, nu weer baanbrekend werd heeft verricht, in samenwerking met an dere Europese landen tot een tele visie-eenheid zou kunnen komen, zou Nederland met West-Europa ook hier de leiding in handen heb ben en zou weer blijken, waartoe ons oude werelddeel in staat is. Hebben we niet de moed een be gin te maken, dan moeten we de voorrang afstaan aan Amerika. Grote mogelijkheden IN de televisie schuilen grote mo gelijkheden, welke door «geen enkel ander apparaat kunnen wor den verwezenlijkt. Men kan het verslag van ee i voetbalwedstrijd niet alleen horen, maar mi-n kan de wedstrijd thuis me^-beleven doordat men hem ziet. En wil men hem de volgende dag nog eens zien: welnu via de televisie kun nen ook films worden uitgezonden, zodat men een wedstrijd nog eens kan nagenieten. Men kar. het Con certgebouw orkest niet 'alleen ho ren, maar ook zien spelen. Men kan grote gebeurtenissen m zijn huiskamer gadeslaan; we denken hierbij b.v. aan het feit, dat de trouwplechtigheid van prinses Eli sabeth in Londen door vele duizen den mensen, th s en op de televi sie-ontvangers, welke in restau rants stonden opgesteld, werd 6Q* volgd. En dan spreken we no'g niet eens van de mogelijkheden, welke in televisie schuilen vorr doelein den van onderwijs, chirurgie, van de berichtgeving etc. De wereldpremière van Philips, waarvan het p.emièr^-karakter school in het feit, dat hie.- voor het eerst met dit moderne systeem van projectie-ontvangers, niet in het laboratorium, maar industrieel ge fabriceerd, en mét het systeem van 567 beeldlijnen, werd gewerkt, heeft ons geleerd, dat de televisie in Nederland in beginsel een feit is, en een eclatant feit, en dat het slechts aanko.nt op hen, die het initiatief nemen om Nederland op dit gebied de achterstan 1 te doen inhalen, welke het thans vergele ken met Londen en New York heeft. VETO VAN TRUMAN Belastingverlaging in USA gaat niet door President Truman heeft zijn veto uitgesproken over een wetsontwerp, dat de belasting in Amerika met 4,8 milliard dollar zou hebben verlaagd. Truman verklaarde, dat het wets ontwerp „niet verenigbaar was met dc eisen van do kritieke Internatio nale toestand". Het ontwerp is door beide Huizen van het Congres goedgekeurd. Do wet zou leiden tot een financieel te kort, aldus Truman, en wat Ameri ka nodig heeft is een behoorlijk overschot om op alle eventualiteiten voorbereid tc zijn. Wanneer dc wet van kracht zou worden, zou ook de staatsschuld niet kunnen worden verminderd, aldus Truman. Bovendien zou het gevaar van verdere inflatie gaan dreigen. De belastingverlaging, zoals in het wetsontwerp voorzien, was onbillijk en ontijdig. Verwacht wordt, dat het veto van de president door beide Huizen van het Congres zal worden overstemd, waarvoor een meerderheid van twee derden nodig is. In dat geval zal het ontwerp toch wet worden. Drie gesneuvelden in Indonesië De regering maakt tot haar leed wezen bekend, dat in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Kon. Ned.-Indisch leger: Sergt. radiomonteur militaire luchtvrt. L. H. Schipper, uit Leiderdorp (Z.H.); Tim. korp. inf. Leedeworo, uit Indo-, nesië; sold. 2e kl. inf. C. Jansen, uit Indonesië. Koninklijke landmacht en konink lijke marine hebben de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. Kinderbijslag voor zelfstandigen BU de behandeling der begroting voor 1918 in do Tweede Kamer is door de minister-president en do minister van sociale zaken in uit zicht gesteld, dat, als over de or ganisatorische opzet van de toe komstige sociale verzekering in de commissie tot herziening van de so ciale verzekering, samengesteld uit vertegenwoordigers van de minister van sociale zaken en van de Stich ting van de Arbeid, onder voorzit terschap van mT dr. A. A. van Rhijn. secretaris-generaal van so ciale zaken, overeenstemming was bereikt, in de eerste plaats aan dacht zou worden gegeven aan het vraagstuk van kinderbijslag voor zelfstandigen. In verband daarmede heeft de minister van sociale zaken bedoelde commissie, nu zij haar rapport over de algemene herzie ning der sociale verzekering heeft vastgesteld, verzocht op korte ter- mr|n advies uit te brengen omtrent een uitgewerkte kinderbijslagrege ling voor zelfstandigen. Dc vertegenwoordiging van de Stichting van de Arbeid is voor deze taak uitgebreid met enige des kundigen uit landbouw- en midden standskringen. Weerbericht BLIJVEND BUIIG Tot Zondagavond: Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen en nu en dan regen- of hagglbulcn. Krachtige, maar tijdelijk wat afne mende wind tussen West en Zuid. Iets kouder des nachts. Overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 4 April: Zon op 6 09. onder 19.18. Maan op 5.06, ondgr 13.26. 5 April: Zon op 6.07. onder 19JZ0* Maan op 5.24, onder 14.39.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 1